Темы диссертаций по педагогике » Коррекционная педагогика (сурдопедагогика и тифлопедагогика, олигофренопедагогика и логопедия)

автореферат и диссертация по педагогике 13.00.03 для написания научной статьи или работы на тему: Основы методики физкультурно-оздоровительной работы с инвалидами, которые имеют нарушения функций спинного мозга в грудном отделе

Автореферат по педагогике на тему «Основы методики физкультурно-оздоровительной работы с инвалидами, которые имеют нарушения функций спинного мозга в грудном отделе», специальность ВАК РФ 13.00.03 - Коррекционная педагогика (сурдопедагогика и тифлопедагогика, олигофренопедагогика и логопедия)
Автореферат
Автор научной работы
 Вицко, Сергей Николаевич
Ученая степень
 кандидата педагогических наук
Место защиты
 Одесса
Год защиты
 1994
Специальность ВАК РФ
 13.00.03
Диссертация недоступна

Автореферат диссертации по теме "Основы методики физкультурно-оздоровительной работы с инвалидами, которые имеют нарушения функций спинного мозга в грудном отделе"

ОДЕСЫШИ ДЕРЖАВШИ ПЕДАГОИЧНШ 1НСТИТУТ 1М.К.Д.УШИНСБКОГО

РГб ОД

{ - • На правах руколису

В1ЦБКО СергШ Миколайович

ОСНОВИ МЕТОДИКИ Ф13КУЛЬТУРН0-03Д0Р0ВЧ01 РОБОТИ 3 1НВАЛ1ДАМИ, ЯК1 НАЮТЬ ПОРУШЕННЯ ФУНКЦ1И СПИННОГО МОЗКУ В ГРУДНОМУ В1ДЦ1Л1

13.00.03 - Спец1альна педагог1ка

АВТОРЕФЕРАТ диссертацп на здобуття вченого ступеня кандидата педагог1чних наук

Одеса - 1994

Робота виконана на кафедр1 теоретичних, мвтодичних основ ф1-зичного виховання I реабШтацП Слов'янського державного педаго-Пчного 1нституту та на кафедр! дефектологЛ 1 ф!зично* реабШта- * ЦП Одеського державного педагоПчного 1нституту 1м. К.Д.Ушинсько-го.

доктор педагог!чних наук Григоренко В.Г.

доктор педагог1чних наук, професор Сермеев Б.В.

академ!к, доктор медичних наук, професор Штернгерц 0.6.

кандидат педагог!чних наук, доцент Павлов Ю.В.

Пров1дна установа - 1нститут' корекц1йно! педагоПки РосШсько!

Академ!I Осв!ти

Захист в!дбудеться "_"_199_р. о_годин!

на зас!данн! спец1ал!зовано! ради К 05004 по захисту дисертац!й на здобуття вченого ступени кандидата педагог!чних наук при Одеському державному педагог1чному !нститут! 1м. К.Д.Утинського за адресою: 270020, м.Одеса, вул. Старопортофрагас 1вська, 27.

3 дисертац1ею можна ознайомитися у бКШотец! !нституту.

Автореферат роз!слано п_"_199_р.

Науков! кер!вники -

Оф!ц!йн! опоненти -

Вчений секретар спец1ал1зовано1 ради, кандидат педагог1чних наук,

Доцент Начинова О.В.

БАТАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальн1сть досл!дження. В наш час проблеми 1нвал!дност1 стоять дуже гостро не т!льки в наш!й краш, а I у всьому св!т1. Велика к1льк!сть людей одержуе травми хребта та спинного мозку в умовах виробництва, побуту, дорожно-транспортних випадк1в, спортивно! Д1ЯЛЫЮСТ1, В1ЙСЬК0В01 служби.

За даними Всесв1тньоТ орган1зац1I охорони здоров'я кожний десятая житель нашо! планета е того чи 1ншого роду 1нвал1дом. В кра!-нах колишнього Союзу цей показник сягав 28-30 м!льйон!в 1нвалид!в /В.П.Жиленкова, 1989; А.В.ДерюПн, 1989/.

1нвал1ди з тяжким пошкодженням спинного мозку складають 4% в!д загально! 1х к!лькост1. Ст1йк!сть соматичних та вегетативних нейро-генних розладнань призводить до Сагатор!чно1 1нвал1дност1. Лише 1% людей, що одержали, як правило, незначну травму спинного мозку по-вертаються до колишньо! трудово! д!ялъност! /О.Г.Коган,1975/. Тому запоб!гання 1нвал1дност1, а також спец!альна, психолого-педагог1чна та ф!зична реа0!л1тац1я 1нвал!д1в набула статусу важливо! соц!аль-но-економ1чно! проблеми /М.К.Боголепов, 1975; О.Г.Коган, В.Л.Най-д!н, 1988; В.Г.Григоренко,1991/.

Анал1з л!тературних джерел, вивчення досв!ду в!тчизняних та заруб1жних фах!вц1в св!дчить про те, що украТнська теоретична та практична дефектолог!я мае певн! доробки, що сприяють П авторитету в м1жнародних наукових колах /досл!дження О.в.Штернгерця, Б.В.Сер-меева, М.Д.Ярмаченка, В.М.Синьова, I.Г.еременка, 1.С.Моргул1са, М.О.Козленка, Н.М.Стадненка, В.Г.Григоренка та 1н./. ЕфективнЮть 'реабШтацП засобами л!кування ф!зкультури з включениям система-тичних занять ф!зичними вправами викладена зг!дно ведучих принцип1в 1х застосування в роботах цих та 1нших автор!в.

Проте в роботах в!тчизняних та заруб1жних фах!вц!в майже зов-.с 1 м не прид!ляеться уваги питаниям педагог!чних основ орган!зацП корекц!йного процесу рухово! сфери 1нвал1д1в з ураженими функц!ями спинного мозку в грудному в!дд!л! як основи соц!ально! реабШтацП /В.Г.Григоренко,1991/. У зв'язку з цим перед педагогами, медиками, науковими та ф!зкультурними прац!вниками стоКть вахливе завдання по науковому обгрунтуванню педагог1чно1 системи рухових порушень засобами ф!зичного виховання, яка в комплекс! з !ншими методами повинна забезпечити ф!зичну та соц!альну реаб!л!тац!ю 1нвал1д!в.

АктуальнЮть проблеми ф1зично1 та соц!ально! реаб!л!тац! 1 1н-

I

валШв з порушеними функц1ями спиннбго мозку, II недостатне вив-чення обумовили виб1р теми цього дисерташйного досл!дження.

Робоча г!потеза. И основу складало припущення про те, що на засад! деференц1йно-1нтегрального Шдходу в умовах ф!зкультурно-оздоровчо! роботи стане можливим досягти оптимального р1вня' корекцП рухово! сфери, закласти психолого-педагог 1чну, функцюнальну та морфолоПчну основу для повнощнно! жеттед1яльност! 1нвалид1в в .умовах, що зм1нились.

Мета досл!дження. Розробка метод1ки ф!зкультурно-оздоровчо_! робота з 1нвал1дами, як! мають порушення функЩй спинного мозку внасл!док травми хребта в грудному в!ддШ, яка сприятиме забезпе-ченню в!дновлення та формування фонду життево важливих навичок та вм!нь, зм1цненню здоров'я, залученню до систематичних занять ф!зич-ними вправами та спортом, здорового образу життя.

Для досягнення поставлено! мети та експериментально! перев!рки висунутого припущення були поставлен1 I вирШувались так! завдання:

- вивчити р!вень ф!зичного розвитку, рухово! п!дготовленост1 та стану основних систем орган1зму 1нвал1д1в з порушенням функЩй спинного мозку в грудному в!дд!л1;

- виявити особливост! ф!зично1 працездатност! 1нвал!д1в п!д час виконання ф1зичних навантажень р!зних за характером та потуж-н1стю;

- розробити та експериментально обгрунтувати методику ф!з-культурно-оздоровчо! робота з !нвал1дами, в яких порушен! функцП спинного мозку.

Об'скт досл!дження: 1нвал!ди з' порушенням функЩй спинного 'мозку в грудному в!дд1л1 травматично! природа в!ком в!д 24 до 32 рок!в.

Метода досл!дження; вивчення та анал!з л!тератури в!тчизняних та заруб1жних автор!в, медично! документацП, анамнез, педагог1чн1 спостереження, антропометр!я, тестування, педагог!чний експеримент, метода математично! статистики.

Орган!зац!я досл!дження. Науково-досл1дницька робота була проведена на баз! спец!ал1зовашго санаторио "Слов'янський" м.Слов'янська /гол.л!кар Яковленко В.В./ та на кафедр! теоретичних та медико-б!олог!чних основ ф!зичного виховання Слов'янського державного педагопчного 1нституту.

Програма досл!джэння проводилась поетапно зг!дно 3 завданнями.

На першому етап! були досл!джен! р1вн! ф!зичного розвитку та

рухових здгбностей, фонд життвво важливих рухових навичок та вмшь, функц!ональний стан основних систем орган!зму !нвал!д!в, проведено анкетування.

На другому етап1 була проведена та реал!зована програма ф!з-культурно-оздоровчо! робота з !нвал!дами, проводився пор!вняльний педагог!чний эксперимент. ЕфективнЮть впроваджено! методют оц!ню-валась за результатами тестування та проведених спортивних змагань.

Наукова новизна роботи:

- вперше були одержан! дан! про р!вень ф!зичного розвитку, функцЮнального стану та рухово! Шдготовленост! !нвал!д!в з ураху-ванням функц!й спинного мозку в грудному в!ддШ раннього, Шзнього та резидуального в!дновлюючих пер1од!в;

- досл!джен! законом1рност1 м'язово! працездатност! п!д час виконання ф! зичних навантакень р1зних за характером та потужн!стю;

- шляхом експэрименту обгрунтован! педагог1чн! аспекти методики ф!зкультурно-оздоровчо! роботи з 1нвал1дами.

Практична значим!сть роботи. Результата роботи можуть бути ви-користан! для:

- оц!нки ф!зичного розвитку, рухово! шдготовленост!, функцЮнального стану орган!зму 1нвал!д!в з порушеннями опорно-рухового апарату;

- ощнки величин навантаження, необх1дних для визначення адек-ватних зон д!I на орган1зм !нвал!д!в з метою корекцП та реабШта-ЦП;

- побудови реаб!л!тац1йного процесу !нвал!д!в з урахуванням в1кових та статтевих особливостей, давност! травми чи захворювання, тяжкост! первинного та вторинного дефекту;

- побудови програм для самост!йних занять ф!зичними вправами з метою оздоровления та реабШтацП 1нвал1д!в.

На захист виносяться:

1. Характеристика ф!зичного розвитку та руховоК сфери 1нвал1-\д!в з ураженням функц!й спинного мозку в грудному в!ддШ в залеж-ност! в!д перюду в!дновлення.

2. Законом1рност! м'язово! працездатност! 1нвал!д!в п!Д час виконання ф!зичних навантакень р!зних за характером та потужн!стю.

- 3. Методика ф!зкультурно-оздоровчо! роботи з 1нвэл!дами, як! мають порушення функЩй спинного мозку в грудному в!дд!л! травматично! природа.

АпробаЩя результат!в. Основн! результата доосл!дження допов!-

дались на всесоюзних та республ!канських науково-практичних конфе-ренц!ях та нарадах в м1стах Одес1, Киев!, Омську, Тюмен!, Слов'янську, наукових конференШях Одеського та Слов'янського дер-жавних педагог!чних 1нститут!в.

ОСНОВНШ SMICT РОБОТИ

У вступ! обгрунтована актуальнЮть дисертац1йного досл!даення, .сформульован! наукова новизна та практична значим1сть, основн! положения винесен1 на захист.

На першоиу етап! виконувались завдання по вивченню ф!зичного розвитку, рухово! п!дготовленост1, стану функц1ональних систем орган!зму 1нвал1д1в, р1вень стану життево важливих рухових навичок та вм!нь, проведено анкетування.

Дан1 досл!дження св!дчать про те, що характер ф!зичного роз. витку та руховоI Шдготовленост! (вторинн! порушення) обумовлен1 р!внем та тяжк!стю ураження спинного мозку (первинний дефект). Особливост! сп1вв1дношення характеру первинного дефекту та вторин-них порушень у 1нвал1д!в-сгошальник!в виявились в як!сному стан! Их руховоI сфери.

П!д час вивчення особливостей ф1зичного розвитку 1нвал!д1в нами було виявлено, що показники росту в!дпов!дають норм!. Незначно вищ! за норму показники ваги у 1нвал!д!в вс!х пер!од!в в!дновлення. Значно нижча за норму екскурс!я трудно! кл!тини. У !нвал!д!в раннього пер!оду в!даовлення - на 53,2%, Шзнього - на 51,1%, рези-дуального - на 47,9%.

Р1вень рухових зд!бностей у 1нвал!д1в з ураженням функц!й спинного мозку у грудному в!ддШ обумовлено невролог!чним статусом, на основ! якого формуються специф!чн! м!жм'язев! координац!йн! зв'язки. Шляхом тестування наш були виявлен! р!вн! розвитку сили, швидк!сно-силових зд!бностей, витривалост!, спритност1, швидкост!, гнучкост!. Внасл!док досл1дженъ було встановлено, що силов! зд!б-ност! у !нвал!д!в раннього перюду в!дновлення (РПВ) нижч! за норму на 30,0%, п1знього (1ШВ)- на 15,5% та резидуального (РЕПВ) - на 8,7%, швидк!сно силов! зд!бност1 у !нвал!д!в зг!дно з перюдами в!дновлення нижч! на 53,0%, • 46,6%, 40,0%. Показник спритност! у !нвал!д!в РПВ - на 42,3%, ППВ - на 22,3%, резидуального - на 16,0%.

Витривал!сть у !нвал!д!в з ураженням функцШ спинного мозку в грудному в1дд1л1, як I 1ш1 показники рухових здЮностей, мае тен-

денцШ до Шдввдення в процес! перюд!в в!дновлення. Бона нижча за норму у !нвал!д!в РПВ на 27,3%, ППВ - на 19,0%, РЕПВ - на 9,8%.

Нами оц1нювався обсяг активних та пасивних рух!в' у суглобах паретичних к!нц!вок за допомогою методик 6.А.Колесника та А.Вейса, М.Зембатого. Внасл|док проведених досл1джень було виявлбно, що верш! к!нц1вки 1нвал1д1в функц!онують нормально. Активних рух!в у суглобах нижчих к!нц!вок ми не спостер!гали.

Для уточнения реабштащйного потенталу !нвал!д!в, ступеня 1х'функц!опального в1дновлення, р1вня мотивацП до ф!зично! та тотально! реабШтщп було проведено досл!ждення що денно! д!яльнос-т! за методом Я.Бонева.

В рузультат! обстеження було встановлено дан! про. те, що знач-на частина !нвал!д!в потребуе зовн!шньо! допомоги п1д час д!й, пов'язаних з самообслуговуванням, куда входять також перемщения !з л!жка в 1нвал1дне кр!сло. Досл1дження профес1йно-побутових навичок та вм!нь показало, що 60% досл1джених !нвал!д!в потребують додатко-вого навчання та перенавчання.

Шд час досл1джень було виявлено, що внасл1док травм спинного мозку пог!ршуються показнгаси функц!онування серцево-судинно! та ди-хально! системи орган!зму !нвал!д!в. Це появлялось в зб!льшенн! частота серцевих скорочень, Шдвищенн! кров'яного тиску, зб!льшенн! частота дихання.

На другому етап! наш вивчались особливост! м'язово! праце-здатност! .1нвал1д!в п!д час виконання ф1 зичних навантажень силового, швидк!сно-силового характеру та на витривал!сть.

В процес! досл!дження було виявлено, що працездатнють мае фа-'зову структруру:

- фаза розвитку показник!в працездатност! (тенденц!я поступо-вого п1двщення функцюнальних показник!в вегетативного забезпечен-ня характеру ф!зичного навантаження);

- фаза в1даосно! стабШзацП показник!в ф!зичного навантажен-'ня (показник працездатност! сягае максимальних величин I мае тенденций до повторения в сер!ях ф1зичного навантаження);

- фаза зниження м'язово! працездатност! з внутр!шньою диферен-ц!ац!ею на р1вн!, який обумовлюеться темпами розвитку втоми /Б.В.Сермеев, 1972/.

В процес1 експерименту вшшв ф!зичного навантаження був орга-н!зований сер!йно з повною реал!з!ц!ею його основних компонент!в (потужи1сть, обсяг, час одноразово! дп, пер!од та характер в!дн0в-

5

лення).

Особливост! м'язево! працездатност! зг!дно з функЩональними змШами стали основою для визначення оптимальних доз ф!зичних навантакень р!зних за характером, як! застосовувались в ф!зкультур-но-оздоровч!й робот! з 1нвал!дами з метою корекцП та реабШтацп. Наприклад: Адекватними зонами ф!зичного навантаження на орган1зм !нвал!д!в стали:

_ а) навантаження силового характеру для 1нвал1д1в РПВ:

- 90% потужнЮть - 3 сер!! по 2-3 повторения,.час одноразово! дП навантаження 8-9 с, штервали в1дновлення - повн!;

- 80% потужнЮть - 5 серШ по 4 повторения, час одноразово! дП навантаження 8-10 с, !нтервали в!дновлення - повн!.;

- 70% потужнЮть - 7 сер!й по 6 повторень, час одноразово! дП навантаження 12-13 с, Штервали в!даовлення - повн1;

- 60% потужнЮть - 10 сер!й по 8-9 повторень, час одноразово! дП навантаження 17-19 с, Штервали в!дновлення - повн!;

б) для;!нвал!д!в ППВ:

- 90% потужнЮть - 3 серп по 3 повторения, .час одноразово! дП навантаження 6-8 с, Штервали в!дновлення - повн!;

- 80% потужнЮть - 4 серп по 5-6 повторень, час одноразово! дП навантаження IQ-I2 с, Штервали в!дновлення - повн!;

- 70% потужнЮть - 7 серШ по 7-8 повторень,- час одноразово! дН навантаження 14-15 с, Штервали в1дновлення - повн!;

- 60% потужнЮть - 7 серШ по 9-II повторень, час одноразово! дИ навантаження 18-20 с, Штервали в!дновлення - повн!; .

в) для 1нвал1д!в РЕВП:

• - 90% потужнЮть - 4 серп по .3-4 повторения, час одноразово! дП навантаження 6-8 с, Штервали в!дновлення - повн!;

- 80% потужнЮть - 5 сер!й по 6-7 повторень, час одноразово! дП навантаження 12-13 с, Штервали в!дновлення - повн!;

- 70% потужнЮть - 7 сер!й по 9-10 повторень, час одноразово! дП навантаження 22-25 с, Штервали в1дновлення - повн!;

- 60% потужнЮть - 9 серШ по 12 повторень, час одноразово! дП навантаження 24-26 с, Штервали в!дновлення - повн1;

Третш етап досл!дження характеризуется тим, що на основ! вчення Л.С.Виготського про складну структуру дефекту, отриманих результат!в та принципових теоретичних положень диференц1ально-1нтегрального п1дходу в комплекснШ реаб!л!тацП !нвал!д1в, сформу-льованих В.Г.Григоренко /1991/, була розроблена програма ф!зично! 6

реабШтацП 1нвал1д1в, як! мають ураження функц!й спинного мозку в грудному в1дд1л1. Головним завданням ц!е! програми було.впроваджен-ня ефективно! методики локального застосуваня ун!ф!кованих ф!зичних навантажень р!зних за характером та потужнютю.

Створюючи програму комплексно! реабШтацП ми виходили з того, що стан здоров*я !нвал!д!в, як! мають порушення функц!й спинного мозку в грудному в1дд!л1, не дозволяе !м в повн!й м1р! викорис-.тати сво! потенц!альн! можливост!. Тому процес оздоровления мае бути основним завданням реабШтацП, яка залежить в1д впливу фактора зовШшнього середовища. Система ф!зкультурно-оздоровчо! роботи повинна вир!шити проблему толерантност! Юнування 1нвал!д!в в ц!-л!сн!й систем! б1олог1чних фактор1в та соц!альних явищ-, як! 1х ото-чують.

Ф!зкультурно-оздоровч! заходи, що м!стяться в ц!леспрямованому розвитку рухових здЮностей, шдвгаценн! функцюнальних можливостей орган!зму та вплив! позитивних фактор!в зовн1шнього середовища, спрямован! на корекц1ю рухово! сфери 1нвал!д1в та !х реаб!л!тац!ю.

Експериментальний варIант методики ф!зкультурно-оздоровчо! роботи з 1нвал!дами складався з трьох етап!в, кожен з яких вир!шував завдання формування життево важливих навичок та вм!нь, компенсатор-них механизм1в, розвитку системи основних рухових зд1бностей, п!д-вищення ст!йкост1 орган!зму 1нвал1д1в до.негативних фактор!в зов-н!шнього середовища, зм!нення здоров'я.

Перший етап - перюд псих1чно! та ф!зично! адаптацП 1нвал!Д!в до засоб!в, метод!в та форм реабШтацП, як! застосовувались.

Загалъний зм!ст цього етапу обмежувався рШенням таких завдань:

- вивчити - психоф! з 1 о лог! чн! особливост! орган!зму 1нвал!д!в, та р!вень розвитку життево важливих навичок та вм!нь;

- вивчити р!вень рухових зд!бностей !нвал!д!в, як! прийняли участь у експеримент!;

- формувати усв!домлене критичне в1дношення 1нвал!д!в до р1вня можливостей 1снування в умовах, що зм!нились;

- формувати у 1нвал!д!в основи знань з теорИ та практики ф1-зично! реабШтацП;

- ц|леспрямовано розвивати силу, швидк!сно-силов! зд!бност!, витривал!сть, гнучкють, спритнють;

- забезпечити шдвищення адаптаШйних можливостей 1нвал!д!в до виконання ф!зичних навантажень р!зних за характером та потужн!стю в зон! 50-70% в!д максимально!; ^

- формувати рухов! функцП та психолопчн! передумови переходу адаптац1йного етапу в базовий.

Для вир!шення поставлених завдань ми керувались концепцию су-марного застосування ф1зичних навантажень р!зних за характером та потужн!стю, як! були реал!зован! прямол!н!йно вих!дною динам!кою ф!зичних навантажень. 3 ц!бю метою нами був розроблений та впровад-жений руховий режим "А", який являв собою сукупн!сть ф!зичних на-.вантажень" силового, пшидк1сно-силового характеру та на витрива-л!сть. Сп1вв1даошення засоб!в було таким: сила - 25-30%, швидк4сног силов! зд1бност! - 25-30%, вправи на витривал!сть - 10-20%, на гнучкЮть - 5-15%, на спритн!сть - 15-25%.

Основною формою орган1з!цп занять стали 1ндив!ду.альн1 та трупов! спец!альн! корекц!йн1 заняття, як! мали структуру уроку ф!зич-ного вихов'ання. Вони проводились в умовах санаторно-курортного л!-кування 12 раз!в на тиждень I концентрували досягнення 1нших форм ф!зично! реаб!л!тац!1 (ранкова Пмнастика, ЛФК, прогулянки та 1н.), як! проводились в санаторп.

На заняттях використовувались ф!зичн! вправи, спрямован! на подолання зовн1шнього опору та ваги свого т!ла, вс!ляк! пересування в 1нвал!дн!й колясд! та без не!, р!зноман!тн! рухов! д1! побутового призначення, кидки та метання, спортивн! та рухов! !гри, ритм!чн! вправи п!д музику. Самост!йн! заняття за змютом були пов'язан! з завдяннями корекц!йних занять.

На адаптац1йному етап! основу рухового матер!алу складали ф1-зичн! вправи та рухов! дП, якими 1нвал1ди волод!ли досконало, що дозволило зосередати зусилля на розвитку морфолог!чних, функцю-нальних та психолог!чних кондиц!й. Сума цих кондиц1й 1 складала корекц!йний ефект руховоI сфери 1нвал!д!в. Кр!м того, на протяз! ус!х занять був забезпечений систематичний контроль за якЮтю вико-нання рухових д!й, що забезпечило концентрат» уваги на техниц! ви-конання вправ, анал!з! рухових помилок, засвоенн1 основних команд та вих!дних положень. Це дозволило на подальших етапах поступово ускладнювати зм!ст запропонованих ф!зичних вправ.

Досягнут! результата пол!пшення показник!в ф1зичного розвитку та рухово! ,п!дготовленост1 дозволили на другому етап! (базовому) вир!шувати так!' завдання:

- подальша корекц!я параметра ф!зичного розвитку на фон! 1н-тенсивного розвитку системи основних рухових зд!бностей;

- удосконалювати фонд життево важливих рухових навичок та

вмшь;

- розвивати координаЩйн! можливост!;

- удосконалювати адаптац1йн! можливост! орган 1 зму '1нвал1д1в до д!! ф1зичних навантажень р1зно! потужност!;

- формувати систему спец!альних знань з теорП та метод пси ф1-зично! реаб1л!тац!1.

Для вирШення поставлених завдань по закртленню корекц!йного .ефекту на основ! повторного тестування був розроблений та реал!зо-ваний руховий режим "Б", зм!ст якого складали ф!зичн! вправи силового та швидкIсно-силового характеру (40-50%), на витривалЮть (2030%), гнучкють (5-15%), спритн!сть (15-20%) в залежност! в!д пер!-оду в1дновлення.

Як1сн! зм1ни в организм! !нвал!д!в (п!двищення функцюнальшх. можливостей нервово-м'язево!, серцево-судинно! та дахальноI систем) досягнут! шляхом реал!зацп рухового режиму "А", стали т!ею психо-функцЮнальною базою, на основ! яко! стало можливим застосування б!льш напруженого за потужнЮтю рухового режиму "Б", в якому ф!зич-н! навантаження були запропонован1 для виконання в 1нтервальн!й та колов1й формах ! д!яли в д!апазон1 потужност! 60-80% в!д максимально!.

Для закр!плення та удосконалення рухових д!й на базовому етап! використовувались метода даференц!йно-1нтегрального та ц!л!сного Шдходу вивчення вправ, як! дозволили вир!шити так! завдання:

- уточнити б!омеханичн! параметри техн!ки рухових д!й, що вивчались;

- поглибити розум!ння !нвал!дами ц!нносно-ор!ентац!йно! природа рухових д1й* що вивчалися;

- формувати загальний ритм техн!ки рухових д!й;

- формувати передумови вар!ативного виконання рухових д!й, що вивчаються.

АдекватШсть в застосуванн1 ф!зичних навантажень п!д час функ-ц!онально! п!дготовки 1нвал!д1в досягались за допомогою таких мето-д!в:

- метод оптимального сполучення середньо! потужност! ф!зичного навантаження з великим обсягом повторень;

- метод оптимального сполучення велико! потужност! з середнш обсягом повторень.

Значну увагу п!д час занять ми прид1ляли заходам релаксацП та 1ншим засобам проф!лактики, зниженню п!двищеного тонусу м'яз!в па-

ретичних к!нц!вок. 3 ц!ею метою нами застосовувались активн! та па-сивн! рухи в суглобах н!г, масаж, самомасаж. Кр1м того, нами з ус-Шхом застосовувався такий педагог!чний зас!б, що сприйв отриманню м!н!мальних, безумовно дозованих напруг та розслаблень спастичних м*яз!в з посл!дуючим !х ступеневим зб!льшенням чи зменшенням, що дозволило багатьом !нвал!дам навчитися керувати станом спастичних м'яз!в.

В реа01л!тац1йному процес! нами були використан1 метода, спря-мован! на п!двищення мотивац!йних установок в справ! прилучення 1н-вал!д!в до систематичних занять ф1зичними вправами, спортом.

1нвал1ди вивчили спец!альну п!дб!рку л!тератури по тем! "Воля в боротьб! з хворобою", яка в!дображала конкретн! досягнення в реаб1л!тац!йн1й практиц!. Кр!м того, учасникам експерименту були показан! знят1 нами любительськ! ф!льми про спортивн! змагання !н-вал!д!в спинальник!в, як! проводились у м!стах Каунас!, Саках, Слов'янську та в!деоф!льм про 1нваспорт в США.

Пол1пшення показник!в ф!зичного розвитку, рухово! Шдготовле-ност! та адаптац!йних можливостей орган!зму 1нвал!д1в, як! були до-сягнен1 п!д час адаптац!йного та.базового етап!в, дозволили на тре-нувальному етап! вир!шувати так! завдання:

1. Подальший розвиток функЩональних можливостей орган!зму !н-вал!д!в.

2. Корекц!я основних параметр!в рухово! сфери на баз! 1нтен-сивного розвитку рухових зд1бностей.

3. Формувати зд!бн!сть до вар1ативного виконання ф!зичних вправ, як! були вивчен1.

4. Удосконалити фонд життево важливих навичок та вм!нь, необ-х!дних в процес! побутово!, спортивно! та профес!йно! д!яльност1.

5. Готувати 1нвал!д1в до систематичних сймост!йних занять ф!-зичними Еправами та спортом шляхом ц1леспрямовано! техн!чно! та спец!ально1 п!дготовки.

6. Забезпечити формування системи спец!альних знань тавм!нь, необх!дних в умовах самост!йних та орган!зац!йних занять.

Для вир!шення цих завдань на тренувальному етап! було зд!йснено розроблений. руховий режим "Т", який складався з ф!зичних вправ_ силового (20-30%), швидкIсно - силового характеру (25-30%%), на витривалють (20-30%), гнучк!сть (5-10%), спритн!сть (10-20%).

На цьому етап! значну актуальн!сть набуло завдання по удоско-наленню рухових д!й, як! формують фонд життево важливих навичок та

Ю

вм1нь. Це завдання ставилося та використовувалось у кожному корек-ц1йному занятт! за допомогою методу цШсно! вправи сп!льно з спор-тивно-1гровш методом, 1з застосувэнням метод!в наглядно! демонст-рацп та слова. Комплекс цих метод!в забезпечив вир!шення таких завдань:

- формування техн1ки рухових д!й до р!вня динам!чного стереотипу;

- удосконалення здЮностей вар!ативного виконання вивчених рухових д!й;

- удосконалення загального ритму вивчених рухових Д1й.

Значну увагу ми прид!ляли рухливим та спортивним 1грам як 1н-

тегральному засобу корекцП та реабШтацП.

Вир1шуючи завдання оздоровления 1нвал!д!в, значну к!льк1сть занять ми проводили на св!жому пов!тр1.

В процес! ф!зично! реабШтацП, окрш вир!шення специф!чних завдань по оздоровлению та корекцП, велась п!дготовка з питань теорП та методики ф1зично! реаб1л1тацп, яка проводилась на основ1 едност! метод!в слова та наглядно! демонстраци. Р!вень теоретично! та методично! п!дготовки виявлявся в зд!0ност1 !нвал!д!в самост1йно вир!шувати методичн! питания на заняттях та в умовах самосПйно! робота.

Формування мотив!в та штересу до систематичних занять ф!зич-ними вправами, а також актив1зац!я п1знавально! д!яльност! в галуз! ф!зично! реаб1л!тац!1 вплинули на як!сть проведения самост!йних занять. На тренувальному еташ основним завданням самост!йних занять було утримання досягнутого тренувального ефекту. Кр!м цього в умовах спец!альних корекц!йних та самост!йних занять особлива увага прид!лялась техниц! виконання та пол!пшення результату змагальних вправ. Спортивн! змагання ми розглядали як форму 1нтенсивно! ф!зич-но! та соц!ально! реаб!л!тац11.

Процес ф!зично! реаб!л1тац!1 будувався на основ! методичних принцшПв спец!ально! педагоПки та л!кувально! ф!зкультури, що в умовах експерименту дозволило створити необх!да1 умови для корекцП та компенсаци рухово! сфери 1нвал!д1в, яка була спрямована на формування фонду життево важливих рухових навичок та вм!нь, а також високо! функцюнально! готовност! до д!яльност1 в умовах' побуту, виробництва, занять спортом.

Ф!зична реаб1л!тац!я !нвал!д1в функц!онувала як медико-педаго-г!чна система. Ефективн!сть ц!б! системи визначалась наявшстю

тт

ст1йких взаемозв'язк!в м!ж п елементами, що забезпечило досягнення необх!дого. результату при формуванн! рухових д!й, необх!дних !нва-л!дам в побутовШ, виробнич!й та спортивнШ практиц!. '

Дотримання ведучих теоретичних та практичних положень, концеп-ц!I адекватно! сумарно! дп педагопчних фактор!в, спец!альних та загальних принцип!в ф!зично! реаб!л!тац11, а також широко викорис-тання ефективного застосування ф!зичних вправ з метою корекцП доз-.волили високоефективно застосовувати спец!альн! рухов! режими "А", "Б", "Т" /В.Г.Григоренко, 1994/. '

Застосування рухового режиму "А" на адаптаШйному пер!од! (2025 занять) привело до пол1шення показник!в рухово! шдготовленост! та функц!опального стану ведучих систем орган!зму 1нвал!д!в. Так, сила зросла на 2,3%..(Р<0,05), швидкюно-силов! здЮност! - на 5,2% (Р<0,001), витривал!сть - на 2,5% (Р<0,001), спритШсть - на 3,3% (Р<0,01). Показники ЧСС зменшились на 3,8% (Р<0,001), кров'яний тиск - на 3,9% (Р<0,001). Частота дихання. зменшилась на 4% (Р<0,01); показники життево! мЮткост! леген!в зб!лъшились на 3,2% (Р<0,0)). Пол1пшились також показники нервово-м'язево! системи (Р<0,001).

На базовому етап!, який продовжувався на протяз1 18 дн!в (32 заняття), був впроваджений руховий режим "Б", що був розроблений на основ1 показник!в тестування п!сля впливу рухового режиму "А". Застосування цього рухового режиму дозволило широко р!зноман1тити ф!-зичн! вправи за формою та зм!стом, коригувати !х дт на оргашзм 1нвал!д1в з урахування?.! говно! структури ф!зичного навантаження. Не забезпечило максимальну адекватн!сть його параметр!в !ндив!дуальним можливостям 1нвал1д!в.

Застосування систем педагопчного вшшву на базовому етап! привело до пол!пшення показник!в серцево-суданноI системи (ЧСС зменшилась на 4,4%, кров'яний тиск - на 4,2%), нервово-м'язево! та дихально! (показники ЧД зменшились на 4,8%) систем орган!зму. 1нва-л!ди експериментальног групи значно менше стали помилятися при ди-ференщюванн! простору, часу, м'язевих зусиль, зр!с показник точ-ност! рух!в, зменшився час. подолання слаломно! траси, пол!пшились координац1йн! можливост1.

Впровадження рухового режиму "Б" на базовому етап! значно вплинуло на розвиток системи рухових зд1бностей у !нвал!д!в ус!х пер!од!в в!дновлення. Пор!вняльний анал!з виявив статистично досто-в!рне полийпення показник!в. Так, сила зб!льшилась на 3,2%

(Р<0,05), швидк 1сно-силов1 зд!бност! - на 6,4% (Р<0,001), витрива-л1сть - на 2,9% (Р<0,001), спритшсть - на 4,0% (Р<0,001). Досягне-н! результата, на наш погляд, сталися внасл!док дальшого пол1пшення м!жсистемно! регуляц!1 по каналах моторно-в1сцеральних рефлекс!в, нормал!зац1я яких значно п1двщ!ла пристосувальн! можливост! 1нва-л!д1в до ф!зичних навантажень р!зних за характером та потужнютю.

Не п!длягае сумн!ву 1 те, що одним з основних фактор!в досяг-.нення реабШтащйного ефекту, який виражаеться в шдвищенн! функ-цюнальних можливостей орган1зму та формування фонду життево важли-вих рухових навичок та вм!нь, е орган1чна еднЮть цих процесгв.

На тренувалькому етап! реабШтацП, що тривав 12-15 да1в, бу-ло проведено в!д 20 до 30 занять з 1нвал1дами р!зних ,в$дновлюваних пер1од1в. Застосування системи педагог1чних д!й, з яких складався руховий режим "Т", призвело до подальшого значного Шдвищення функ-цЮнальних можливостей орган!зму 1нвал!д]в експериментально! групп.

Пол1пшення показник1в функц1онального стану серцево-судшшо! (показники ЧСС знизились на 4,2%, Р<0,01; кров'яний таек - на 4,6%, Р<0,001) та дихально! (показники частота дихання зменшились на 7»1%, Р<0,001) систем орган!зму 1нвал1д1в в умовах тернувального рухового режиму "Т" доповнились значним полшшенням показшшв нер-вово-м'язевоГ системи та подальшим розвитком системи основних рухових здЮностей (показники сили зб1льшились на 4,7%, Р<0,05; швид-кIсно-снлових здЮностей на 9,0%, Р<0,001; витривалост! - на 3,3%, Р<0,001; спритност! - на 6,4%, Р<0,001). Отриман! результата пояснюються тим, що в процес! експерименту плановий обсяг та потуж-н!сть запропонованих педагог!чних фактор!в в1дпов!дали 1ндив1дуаль-'ним можливостям !нвалШв, як! залежали вгд впл!ву дефекта на орга-н!зм. Це дозволило ефективш впливати на процес реабШтацП як ви~ борчо, так 1 1нтегрально. .Кр1м цього, високий р!вень ефективност! розроблено! метод1ки визначався обов'язковим урахуванням б!олог!ч-но! вразливост! функЩональних систем орган1зму 1нвал1д1в, сукуп-н!сть яких 1 складае зм!ст рухових здШюстей. Ней висновок Шдт-верджуеться шдсумками пор!вняльного анал!зу рухово! Шдготовленос-т! та показник!в нервово-м'язово! системи у 1нвал1д1в експеримен-тально! групи та контрольно!, яка п!д час експерименту функц1онува-ла у звичайному режим! санаторно-курортного л1кування.

Таким чином, застосування спещальних рухових режим!в на р!з-них етапах ф!зично! ребШтацП забезпечило Шдвицення функцЮналь-ного.стану серцево-судинно!, дихально! та нервово-м'язево! систем

оргашзму !нвал!д!в. Значне полшшення рухово! шдготовленосп за-Оезпечило корекц!ю руховоI сфери, що в комплекс! з високим функц!о-нальним р!внем дозволить п!д час самост1йних занять широко викорис-товувати вправи р!зн! за характером в досягненн! адакватно! ф!зич-но! досконалост1.

Сформований оптимальний фонд життево важливих рухових навичок та вм!нь в орган!чн!й едност! з вище сказаним дае можливост! 1нва-л!дам в повн!й м1р! застосовувати своТ можливост! в процес! побуто-во1, виробничо! та спортивно! практики. Реал1зац!я програми ф!зич-но! реаб1л!тац! I, як педагог1чно! системи, забезпечила формування у 1нвал!д!в ст1йких мотив!в та 1нтерсу до систематичних занять ф1зич-ними вправами та спортом.

висновки

1. Внасл!док проведених досл1джень було виявлено, що у 1нвал1-д!в з порушеннями функц!й спинного мозку в грудному в!дд!л! р!вень ф!зичного розвитку та рухово! Шдготовленост! визначаеться двома факторами:

- характером первинного дефекту (р!вень та тяжк!сть ураження спинного мозку);

- особливостями вторинних порушень (ф!зичний розвиток, р!вень розвитку рухових зд!бностей, функцюнальний стан головних систем орган!зму).

2. У !нвал!д!в внасл!док ураження функц!й спинного мозку порушен! параметри ф!зичного розвитку та рухово! Шдготовленост!.. У по-р!внянн! !з здоровими людьми показники розвитку рухових зд!бностей 'значно нижч!, особливо у !нвал!д!в раннього перюду в!дновлення: так показник сили нижче на 30%, швидк!сно-силов! зд!бност! на 63%, витривал!сть на 27,7%, спритн!сть на 35,2%. Ц! показники мають нез-начну тенденц!ю до полшшення в п!зньому та резидуальному пер!одах в!дновлешя.

3. Досл!дкення показали, що пошкодкення спинного мозку ьплину-ло на роботу серцево-судинно!, дихально! та нервово-м'яз'ево! систем орган!зму. ЧСС у 1нвал!д1в ус!х пер1од!в в!дновлення перевищуе норму на 18,4%, 15,0%, 7,8% зг1дно з перЮдом в!дновлення. Вищ! за норму також показники кров'яного тиску та частота дихання. В!дста-ють в!д норми показники нервово-м'язево! та дихально! систем.

4. Низький р!вень розвитку основних рухових зд!бностей обумо-вив досл!дження м'язево! працездатност! п!д час викона1шя ф!зичних

навантажень ргзного характеру та потужност!, р!вень П вегетативного забезпечення.

Було виявлено, що ф!зична працездатнють мае фазо"ву структуру (п!двищення, в1дносна стаб!л!зац1я, зниження показник!в м'язево! працездатност!).

, Анал1з динам!ки м'язево! працездатност1 в режим! повторного виконання ф!зичних навантажень р!зного характеру та потужност! став .педагог1чною, ф!зиолаг!чною та психолопчною основою для виявлення I! оптимальних меж. Так, 1нвал!ди раннього перюду в!дновлення взмоз! виконувати ф!зичне навантаження силового характеру в!д 3 до 10 сер!Я по 3-9 повторень при ЧСС 120-155 уд/хв, швидк!сно-силового - в!д 2 до 7 ссер!й по 27-61 повторению * при ЧСС 115-158 уд/хв, на витривал!сть - 2-5 сер1й з темпом 50 об/хв та часом однократно! дП навантаження в1д 2 хв 12 с до 3 хв 12 с в залежност1 в!д потужност! ф!зичного навантаження.

5. Етапна поСудова процесу ф!зично! реаб!л!тац1! як керовано! медако-психологIчно! системи забезпечила адекватнють застосованих педагог1чних д!й стану рухово! сфери 1нвал1д1в на час реабШтацП. Реал!зац!я концепц!й сумарного застосування ун1ф!кованих ф!зичних навантажень була здШснена шляхом впровадження спец!альних рухових режим1в (А, Б, Т), як! дозволили широко застосувати форми, метода та засоби в ф!зичн!й реаб!л!тац11 !нвал!д!в.

6. Процес формування фонду життево важливих рухових навичок та вм!нь, необх!дних !нвал!дам п!д час побутово!, профес!йно! та спортивно! д!яльност! будуеться на основ! едност! функц!онально! шдго-товки та вивченн! нових рухових д1й.

7. Проведения педагог!чного експерименту забезпечило п Хищения функцюнальних можливостей орган!зму !нвал!д!в. Частота серцевих скорочень змешилась, кров'яний тиск наблизився до норми, значно шл!ш!ились показники нервово-м'язево! системи дихання. Силов! зд!бност! зросли на 11,3%, швидк!сно-силов! на 29,6%, показник швидкост! пол1гашвся на 16,6%, витривал!сть зросла на 13,2%.-

8. Комплексна методика ф!зкультурно-оздоровчо! робота з 1нва-л1дами дозволила значно п1двищ!ти адаптац!йн! можливост! до впливу негативных .фактор!в зовн1шнього середовища. Це виявилось у зформо-ваному оптимальному фонд! життево важливих рухових навичок та вм!нь. Запропонован! рухов! д!1 учасники експерименту виконали без зовн!шньо! допомоги 90% при 20% в контрольн!й груп!. Внасл!док про-веденого досл!дження у 90% !нвал!д!в основно! групи значно зменши-

лась психIчна емоцюнально-вольова дисфунктя, настрм 1нвал1д1в став б!льш ст1йким, 100% виявили бажання систематично займатися ф1-зичними вправами та спортом, 85% стали членами реПона'льного спортивного клубу 1нвал1д1в "Слов'яни".

9. Результата проведеного досл!дження св!дчать про те,' що ф1-зична реаб1л!тац1я 1нвал1д1в повинна д!яти як керована медико-педагог!чна система, в якШ засоби ф!зичного виховання стають осно-.вою для оволод1ння побутовими та профес!йними навичками 1 вм!ннями та занять вибраними видами спорту.

Робота, надрукован! по тем! дисертацП:

1. Дозирование физических нагрузок различного характера, применяемых в коррекции двигательной сферы инвалидов с нарушениями функуций спинного мозга// Тез.докл. I Всесоюзн. науч. конф. Физическая культура и спорт инвалидов. Одесса,1989.-С.33-35.

2. Методика применения аппаратурного комплекса по управлению темпом выполняемых движений в исследовании оптимальных физических нагрузок при работе на выносливость у инвалидов с нарушениями функций спинного мозга// Тез.докл. I Всесоюзн. науч. конф. Физическая культура и спорт инвалидов. Одесса,1989.-С.20-22.

3. Методика применения комплексного многофункционального тренажера дифференциально-интегрального воздействия // Тез.докл. Всесоюзн. нау,чно-техн. конф. и выставки "Техника и спорт". Москва,

1989.-С.9.'

4. Экспериментальное обоснование программы физического воспитания инвалидов с нарушениями функций спинного мозга// Тез.докл. регион, научно-практ. конф. Актуальные вопросы развития массовой физической культуры и спорта. Тюмень,1989.-С.45-53.

5. Особенности корковой нейродинамики в процессе адаптации инвалидов с нарушениями функций спинного мозга к физическим нагрузкам скоростно-силового характера// Вопросы совершенствования системы физкультурного образования в высших педагогических учебных заведениях. Тез.докл. науч.конф. Одесса,1990. С.19-20.

6. Динамика развития основных двигательных качеств у больных с последствиями поражения спинного мозга в грудном отделе// Санаторно-курортное лечение больных с заболеваниями нервной системы органов опоры и движения. Тез.докл. научно-практ. конф. Славянок,

1990,-С.47-48.

7. Общие и специальные принципы физичнской реабилитации при травматическом поражении позвоночного столба с нарушениями спинного

мозга// Методические рекомендации. Одесса, 1991. С.42.

8. Организация спортивно-массовой работы с инвалидами, имеющими нарушение функций спинного мозга// Методические рекомендации. Советский спорт. Москва,1991. - С.80.

9. Дифференциально-интегральный подход в организации спортивной подготовки инвалидов с нарушениями функций спинного мозга// Учебное пособие. Донецк,1992. С.68.