Темы диссертаций по психологии » Педагогическая психология

автореферат и диссертация по психологии 19.00.07 для написания научной статьи или работы на тему: Психологические основы самоконтроля учеников в процессе изучения иностранных языков

Автореферат по психологии на тему «Психологические основы самоконтроля учеников в процессе изучения иностранных языков», специальность ВАК РФ 19.00.07 - Педагогическая психология
Автореферат
Автор научной работы
 Деркач, Лидия Николаевна
Ученая степень
 доктора психологических наук
Место защиты
 Киев
Год защиты
 1994
Специальность ВАК РФ
 19.00.07
Диссертация недоступна

Автореферат диссертации по теме "Психологические основы самоконтроля учеников в процессе изучения иностранных языков"

1НСТИТУТ ПСИХОЛОГИ АПН УКРЛ1НИ

На правах рукопису ДЕРКАЧ Л1д1я Миколалвпа

ргв ОД

психолопчш основи

САМОКОНТРОЛЮ УЧШВ У ПР0ЦЕС1 НАБЧАННЯ 1Н03ЕМН1Ш МОВАМ

19.00.U7 — педагопчна та вжова психолоп'я

АВТОРЕ Ф ЕР А Т дисортацП на здобуття ичоного ступени доктора нсихолоНчиих наук

КиТв - 1994

Дисертащею е рукопис.

Робота виконана в 1нституг1 психологи АПН УкраТн!

Науковий ко^ультант — млен-кореспондент АПН УкраТии

доктор психолопчних наук, професор С. Д. МАКСИМЕНКС

Офщи1ш опонснти: —доктор психоюпчних наук,

професор М. Й. БОРИШЕВСЬКИ!

— доктор психолопчних наук, доцент Н. В. ЧЕПЕЛ6ВА

— доктор педагопчних наук, пр-.фесор В. М. ПЛАХОТНИК

ПровЦна орглШзашя — КиТвський утверситег

1м. 'Г. Г. Шевченка

Захист в!дбудеться »29* червня 1994 року о 11 годии на зас1данн! спец1ал1зовано1 ради Д ul.48.01 в 1нститут1 пси хологн АПН Украши за адрссою: 252033, м. КиГв, вул. Па ньк1вська, 2.

3 дисертаилею можна ознаГимнтися у б1блю!ещ 1нсти гуту пснхологП АПН УкраТни.

Автореферат роз1слано „26" травня 1994 року.

Вчений секретар спец|'ал1'зовано1 ради, кандидат психолопчних наук л М. I. АЛЕКСебВ^

) к » т.

ЗАГАЛЬНА .ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Дгоблецк I акт у_а льн1сть досд1дя»н-н я. Основн! конц°вдуальн1 положения розробок.у психолог!* навчая-ня, а також досл1даення в галуз! сист<>мно-д!яльн1сного п!дходу спряяють 1нтрнсивному психологичному пошуку шляхIв розв"язання проблем розвитку творчоУ навчалыюГ д1яльност1 особистост! в УкраШ.>

Загальнов!домо, що самор<>гуляц1я визначаеться як один з ун!в*р-сальних принцип!в !снування орган 1зму, що зд! йснввться* на р!зних р!внях його |£упкц1онуваиня. Розум1аня процесу навчання ян саотемв дозволяв розглядати^проблвму ооо<5йат1сноТоаморегуляц1 5Г як сукуп-н!сты особливостей "прбцёсуальноГ I особистТсно1 активностГ лвдини.

У ПСИХОЛОГ!чНПХ працях 3 пройдем регулярного компоненту Н8В-чальноУ д!яльност1 порушено широк» коло пихань. Ал« одн!вю з аату-алышх, не_вир1шених до цього часу, е проблема сп1вв1днош«ння мимо-в!льного регулювання, дов!льного управл!ння та зовн!шнього спонукан ня.

Важливе м!сц» серед НЗВедеНИХ ПробЛ®М НВДаЯИТЬ Проблем! психоЛОГ II самоконтролю, яка п°редбачае иусв1домлен«> регулввання лвдиною свое! ЦОВ°Д!НКИ 1_д!яЛЬНОСТ! ДЛЯ ЗвбезПеЧеННЯ В'ШЮВ!ДН0СТ! результат!]] поставляним ц!лям, вимогам, нормам™ % М»та самоконтролю полягае в уннкп»нн1 помилкових д!й або оп»рац1й-1_1х виправл*ни!. При цьому формування дов!льно! саморегуляц! 1 п»редсачае мождив!сть лвдини усвЦомлювати 1 контролювати ситуац!ю, процео. Самоконтроль п»редбачае наявн!сть «талону I можливоот! отриманна в!домоотей про контрольован! д!1 ! отани.

У процео! МпТОДОДОГ!чНО? рефлекс! У виявл»н! 1 сформован! Шд-ходи отосовно досл!дження сутноот! зм1сту самоконтролю /В.В.Давидов} Д.Я.Гальп«р!н; К.И.Мальцева; Г.С.Н!к1форов; С.Т.Иишнов; ВЛ.Ол!ва-' нов■ ЯЛ.Цурковоький та !н./, р1вн1в, С1вд!й, зас£б1в 1 оиоооб!в його орган!зац!1, а також шлях!в його реал1зац!У в навчальному про-цес1 /М.Я.Боришевський; Л.Я.Крилов; Л.Б.1твльоон; В.М.Глазир!яа; 1.0.Зимня; В.Г.ЬЪмгчко; О.К.Сердюк; Г.О.Соб!«ва; Т.Г.Гевэкоре; Л.В. Долинська; Л.В.Еэрова; В.Г.Страхов; ЯЛ.Цурковськи?; С.Л.МироькиЯ та !н./.

^Украинский советский энциклопедическая оловярь /Д)Д ред. ф. С.Бабичева/-к.,1987. - 'л.З.- С. 159.

Дроте запрощ)нован1 концептуальн1 мод«л! досл1дк°ння навчально-го самоконтролю н<* мояуть бути використан! як зягальнопсихолог!нн1, оптшальн1 мод°л1 для т°оротичного анал1зу самоконтролю в'мовленне-в!й д!яльност1 з умовах_бШнгв1зму„ На наш поглдц, ¥х обмежен1стьпо-лягае в тому, що вони н» спрямован! на його вивч°ння_як складного, баг8тор1внрвого системного об"екту в !ншомовн!й мовл°ннев1й д!яль-ност1 особис-тост!.

7 даному досл1дж»нн1 анал1зуеться загальнонауковий эм!ст понят-тя "самоконтроль" у цЬ^му 1 в 1ншоыовн1й мовлрннав1й д1яльност! зокрвма, причому в напрям! в!д тпоретичних_побудов до *'номонолог1ч-них даних та узагальн»нь.

Виб1р проблеме зумовлвний н»задов1льним станом И вивч°ност1 в загальн!й, п«д8^ог!чн1й та в1ков!й психолог!?, нашою досл!дницькою конц»пц1ею, а також нерозробл<>н1ств психолог1чних основ самоконтролю в умовах б1л1нгв1зму. Причиною аодЮного становища, на нашу дум= ку. е в!дсутн1сть ы»тодолог1чних основ анал!зу самоконтролю, конкр°т-них психолог!чних принцип!В ДОСЛ1ДКвННЯ проблемы, як! мають ун1вар-свльяий характер для вс!х дисципл!в шального /гуман!та*ррого/ циклу. I ц» ц!лком в!рог1дно, тому що р!зн! аспекта самоконтролю I самор®-гуляц!¥ взаеыозв"язаь-1 1 взаемообумовл»а1 в проц=с! навчання завдяки такому ф»ном»ну_як ыовденнева розумова д!яльн1сть^

• Еротв вивчвння спяциф$ки самоконтролю в проц°с! засвоення-Лно-ЗвМН01 МОВИ /в умовах бШНГВ!зМу/ ДО "ДЬОГО часу не було предметом си»ц!ального досл!джещщ.

7 психолог!чн!й пробдематиц! самоконтролю немае фундаментальна» досл1джань, як! б розкривала йога псвхолог13н1 и"хгн!зми на р!зних . «хапах засвоевня ссобист!стю ДВОХ НесП0р1ДНеЦВХ нов. В!дсутн! досл!д-жашш, в яких обм!рковуоться :ншомовн1 «талона самоконтролю, зм!ет оперування ними, отдуктурно-функцЬнальн! характеристики 1 с поди-ф!чн! взди

Шдкр^слюючи науково-практичну значим! сть пробл«ми самоконтролю у процвс! навчання ¡яозчшиш ыовам, сл1д*констатувати, що_в його психолог!чн!й аробл»матвц! бракуе праху», спрямованих на вивчення эа-гальнопсяхолог!зного зм!сту Поняття самоконтролю, -роэкриття його псвходог1чних кехан!зм1в на р!зних_р!внях двомозност!, а також, вив-

ЧенЯЯ ОСОбЛИВОСТвЦ М0ТНВ8ц1йН0? Сфера СЭМОКОНТРОЛЮ ЯК ОДНОX 3 ОСИО-

вополоднвх характеристик особистост!. Суттев! компонента самоконтролю в умовах бШнгв!зыу вивчалвсь 1аольовомо, н® булв методолог!чко об'едвэвЕмо, отж°, н» опрямованими на стгор°шш ц!д!сио? кауковоУ

т»орП. Еотр°буе р°т°льного аналгзу ироцвс форкування сП"Циф!чних вм!нь_самоьонтролю /поточного та Шдсумкового/ при робот! над знаниями /л=ксш:а 1 грамэтика/ 1 видами мовл»яневоУ д!яльност1 /говор'нкя, ауд1юва; 'ня* читання 1 письмо/._3 >озиц1й кярувэння формуланням самоконтролю нвосШдн» укладання т«ст!в, т«>стових завдань для розвитку р1зних вид1в самоконтролю, для застосуваняя Ух з 60М, а такоя б°з нвУ за доиомогою зоровоГ основа /наручника/; потр«буе? розробки 1 проблема засоб1в самоконтролю в залажност! в!д !ндив!дуальних осос.л-воствй учн!в.

Таким чином, нт<озробл*н1сть психолог г-ших основ формування самоконтролю стримуе створ*ння едино!? т»ор! К. розвитку навчання 1 ц* пом!тно впливае на прэктичну роботу п»дкол«>ктив1в, на як!сть знань тих, хто нэвчаеться. Вс* сказан® св!дчить п+га що проц»с формуван-ня самоконтролю мае бути ц!л*спрямов8ШШ, м*тодолог!чно та м°тодично обгрунтовзним. Социальна та психолог1чна значим! сть. пробл°ми розвитку самоконтролю в умовах бШнгв!зму зумовила виб!р т«ми: "Шихоло-г! чн 1 основи самоконтролю учн1в_у проц»с! навчання ! н о з » мн и м_м о з а м ".

Об"ект досл1дж»ння - самокоь*.гроль у проц°с! мов-л"НиевоУ д1яльност! школярха- 7-У1 клзс!в та студентiв 1-Е курсу ровного вузу*.

Д р ° д м « т д о с 1 1 д » а, ня - становления психолог!ч-них м°хан1зм!в ( розвиток кавчальиого самоконтролю у дроц»с1 заово-еяня нпр1дно! моей.

й' та д о о л 1 д и а я - творатичний анад!з основ формування самоконтролю з мовл»ннев{8 д!яльност: оссбистост!„ визнач»н-ня пснхолог!чних принцип!в його викорастання; атакож засоб!в н»р1в-ництва ним в уморах {ншомовно'1 д!яльност! учя1в.

Г1Д0ТИЗЙ: _

1. Самоконтроль в мовленнйв1й дгяльност! повинен розглялатися як система бэзисних компон"нт1в0 як1 трансформуються в единий 1нт»грованиЯ м»хан1зМо

2. Оссбливост! становления ¡нт°гро1заного м»хэн1зму самоконтролю в !ешомовн!я д{яльносх!_субиектз в!добрзкають р!вань сфо_р-моваяост! його мовл°пнево1 комп*тенц!г, тобто !нтелвктуальнаГ, мов-но5Г та *моц!йноУ активном!, як! е сукупност! заб"зп"чують »Ф«ктивн! умовв для оволод!ння !ноз»мною мовов.

*3. Исихолог1чними основами-формування самоконтроль в мовлвннбв1й д!яльност1 виступають т®нд«нцИ розв&тку м"хан!зн{в самоконтролю I

мовомвсленоя, а_також засоб!в двр® робки БврОаЛЬНоТ 1нфорыац11 в р1з-них умоввх «овл<>швво! д!яоьност!.

4. Данам!чна мод»ль_с8моконгролю в основою дая теоретичного' обгдщту-ваввя структуре 1вттрованого махан!зму самоконтролю, "v Оооблввост! функц1онуванвя виоокого р!ввя самоконтролю е ш>х!д-ною влличиною в!д вабору оптимальных cnocoâtB та засоб1в самоконтролю.

6. У форкуванн!_»талон!в самоконтролю йров!дву роль в!д1грае_асоц!а-тавнай <>коа«рнмант, який отаЦулюе особастХоть актуад!зацН рез»рв1£ в^рбально! пам"ят! ,_сприяе (Гормувавяю в н®1»мн«>м1чних дЩ, н«обх!д-них для формування «талон 1в оамововтролг, а також иощуху 1нфо{ыацИ в оам"ят1 тих, хто навчавгьск.

7. Асоц1атввнай °ксп»рим®нт в коректною пробою для ваявл»ння р!вня сформованоот! самоконтролю у вроц«о! зэсвоевня энавь.

Ваходяча э визнач«нвх таким чиной м»тв та г1ш>т*ав. ка сформу-.лювахк так! зэвцацня:

I/ обгдгнтуватн воИх^дог1чну конц«пц1ю, систему та умовв форыування

самоконтролю в мовл»нвев1Р д1яльност!; 2/ на основ! дог1ко-!оторичного анал!зу ваяватв т»нд«нц1I становления поахолог!чноТ Te'oplï самоконтролю особистост1; 3/ розробити та обгрувтувати бШнгвальну модель пород*иння Ibdouob-його ввсловлюваиня, а такох сконструюватв динам!чну модель самоконтролю ¿ля т«ор»зичнога обгрунтуваная структуре та сп«цаф!ка функц!онування 1вт»грованого м»хан1зыу самоконтролю в умовах 61-л1яг9)ацу;

4/ з"ясувати функц! I та структуру_окр°мих ланцюг!в 1нт°грован0Е0 м»хвн!эму самоконтролю, Yx г»н»вво у проц»с1 звсвоення 1ноз»мво1 мое» на початковоцу »тап!; 5/ вяяватв особлавсст1 мотввэцШо! сф»ри самоконтролю, И динамичн! та эм1отов8о-вмавлов1 оооблввоот!, зумовл»в1 ыовЛ'наеввма чинни-яамв ;

6/ ваяватв зв'язак к!г р1вв»м оформованост! самоконтролю-та р!вн"м

актуал!зац!1_°галон!в за дошмогою асоц1зтивного рксперкмечту, 7/ з"яоувати сс«циф!ку sutcrossax та дянам1чнвх характере так »талон! в самоконтролю} зрияватх 8аконо*1рност1 формуванвя_еталон1в аор!внявня; Тх вац!ональао-хулыурв1 оообливост!у пр»дотавнвк!в "гарячвх", тобто европвйськах культур; В/ роз роба та арегрвцу sa м*тодаху ферму вання вавчального самоконтролю шко«яр1в те студжнт!в; зд1Яснита апробацЧю отриманих результат! в дос2*1дж»ввя в прахтвху оволод!няя 1ноз®мними мовама.

- 5 -•

Ы-а t о д р л о г 1 я га м о т -о д и доел! д_ж »аяя ,Ц"тодолог1чну основу робо-и скл8ли еолок"йня щодо Р"ал{3эц1Г сиот»мяо-д1яльн!оного Шдходу в психолог»! /К.О-.Абульханова-Славська; Г.О.Ьалл; Л.С.Виготський; В.В.Давидов; Д.1.3!нч<»нно; О.В.Киричук; О.М.Л«онтьев; Б.Ф.Ломов; А.О.(Мрнов; С.Л.^01ншт»йя; Д.Н.Узнадз» та !н./, про особист1сно-мотивац1йнвй та оп»рац!ональний компонента нав-чальноГ д!яльност! /В.Г.Асеев; ЛЛ.Божоеич; С.Ь.Бонарова; П.Я.Гальп«-piH; В.К.Д«м1д»нко; В.О.Ыоляко; Л.Г.Шдоляк; ВЛ.Ол1взнов та 1н./, про !н(£ормац!йний та ртуляц!йний компонента навчально i■ д! япьност i /М.Я.Бориш»всь: ай; П.О.Гончарук^ О.О.Конопк!н^ Г.С.Н1к1форов; O.K. Осницький; I.А.Трофимова; Н.ВЛвп<»л»ва; 1.1.Ч»онокова; Н.е.Шафажин-ctKai Т.М.Ушакове та 1н./. Самоконтроль внал!зуеться як оамост!йна сиот«ма, що эаб°зП1»чуе з!ставлвння, зв!ряння та кор®кц!ю р«»эультат!в яавчально-П1знавальноГ д!яльност1 особистост1.

Н а д 1 II н 1,0 г ь т а л о с i и в I с а I с т ь стриманих р<»зультат1в заб»зП"чувалась ввкористаниям р!зних вид!в статиствчного авал1зу пкоп»рим»нтальнвх даних, а також ввкорветанням взавмодоповню-ючих и'тодик.

Н а .у к о в_а нов и.з н а дис»рт8щ Г..

- Вп"ДРп зд!асН"Но досл!дж«ння самоконтролю ко£л»няево! д1яльност! з позиц!а сиат»мно-д!яльн!аного п1дходу.

- Самоконтроль розглянутий як система безисних компоя«нт!в, як! трансформуються в единий !нт»грований м*хан!зм.

- Ваерш» доел!джон! психолог1чн! мвхпн1змв самоконтролю, оообливоо-Tt ix $ункц!онування за умовами субординатявноге f кооцдвнативно-го <5!л!ягв!з«у.

- Заиропонована_1нт"рлр»тац1я психолог1чно! природ» бШнгвально! мпд«>л1 лородж»пня 1ншомовносо висловлювання та виявлана 1х обумов-л°н1оть особдивостями поп»р»дауючих сигнал!в 1-го, 2-го, 3-го по-< рядку. Вэназана. и о б1л1нгвальяэ модель являв гобою

г Ва»рш» розглянута сп°ци<Пка 4ункц!онування м»хан!зцу самоконтролю в двох неспор!дпенах(МоваУр!дна та 1нозвмна/ за дотмогою засунуто! нами (ИлГчгвально! можл1.

- Б1льш д»тальн!ш<>, н1ж це робилооя до цього чыоу, з 1иших..дсихоло-р1чних позац!?. досд!дж«н! законом!рноот1 мотявац!Яво! сф-pi !кзо-мовного самоконтролю, аокр*ма. зк!ст те 1ерерх1я мотивtя самоконтролю а1дл1тк!во Вошярено_уявления про_особдивост! мотива»!! самоконтроле ях и«хан!зму г-ч^зису inT?pectB ш»оляр!в so иавчвиил.

- £ -

= Виявлен1 особливостг рпливу зм!сту еталонгв та елемент1в семантич-ного компоненту mobhoy зд1бност1 на пр^цес стабШзац!1 i r¡ii.h^ношения вид i в самоконтролю,- 3"ясован1 функцИ еталон!в самоконтрсглю, Еиявлена специфика i'x фошування за допомогою scoyiar¡ir"0ro эксперименту в умовах бШн-гв!зму та ¡,ласиф!кац1я для початкового етапу засвоення !ноземно1 мови, д,инвм1кэ формування..

- Ваерше оОгрунтовансг гоэняття "емоцгйний самоконтроль", йоесг зм!ст, функц1я, а також в пли в хвилювання на ефектив!псть самоконтролю.

- 3"ясован1 стедН, píbhí самоконтролю на резнях етапах оволодпшя 1ноземною мовою:: запропонован! стад!* самокорекц1 Y,

- Пре>анал1зовано зв"язок м1ж 1ндав1дуальними особливостями вербзльнг^ пам"ят1, виявленими в асоц!ативному експеримент!, та р1внями'сфор-мов'аност! самоконтролю.

Тесгретичне значения. Досл1Дження стансгаить певний внесок в подалыау розробку психологíhloí концепцД Y самоконтролю в мовленкев1й д1яльяох:т1 у ц!лоыу í в 1ншс>м0вн1й ыовленяев>й д!яльност! зокрема. Значения роботи полягае у:

-теоретичному анал*з1 основ формування самоконтролю в мовленнев1Й д1яльноот1 i визначенн<1 психолог!чних принцип1в floro використання, а текож засоб!в кер$внидтва ним в умовах навчалькоЧ 1ншомоенoí д!ялышст1;

-пспблематиц1 самоконтролю i законом!рностях фошування його псахо-лог!чних механ!зм1в, що наведен! в едност1 категор1ального апара-ту наука i завдань шк1льно! та вуз!р1Ько! практики викладання 1но-земяих нов;

-розкритт{ психолог1чно! сутн1ст1 1нтегрованого механ!зму самоконтролю; виявленн! реальних, потенцШих можливостей його розвитку за умовама б1л!нгв1зму;

-теоретично обгрунтовэному зв"язку р!внем сформпваност! механ1з-к1в иоЕомасл'еиня, навичок та bmíhí самоконтролю; -поширенн! уявлень про бШнгвальну модель породження ииио.ловного

вис;.^влювенья, сконструйовьнн1 дкнзм!чноУ ;.-.одел! самоконтролю; -виявлеи«1саециф1ки особис!г1сно-мотрвац10ного компоненту íhidokoehoÍ д1яльност! школяр1в"У-У1 клао!в у npc-ieci самоконтролю при вивчеи-•• ni лер1дыоХ моя»;

-Ь«знзченк1 рол! i практичного эваченнл эсохИативного експераменту к? sacoCy фориувглкя етвдоя!в obmoxokt^owd;

€гСт«яй> vcHRf наШонйльчо-культуг oí специй' и ет8лпн!в нор1еяяння а

укпяУнськ!й та эютййсьИй мовах. Показано, що вони в!дображають специф!ку мовного мислення, загальн! та локальн! компонент» л!нгвокультурних сШльнос^ей, опобливост1 !нтерференцН навичок; -з"ясуванн!, що на в1дтворення еталону з довгочвснп* пам"ят1 впли-вае: характер асоц!ативного зв"язку еталону з !ншима словами, сту-Шнь шшбност! засвоювяних 1 засвоених зразк!в мови, стуи!нь збпчвння, фактор часового- сп!вв!дношення засвоюваних та засвоенвх зразк!в в умовах б!л!нгв!зму;

-визначенн! специф!ка асоц!ативного експерименту як д!агностичного засобу виявлення !ндив!дуальних в!дм!нностбй пам"ят! та р!вн!в

сформованост! самоконтролю;.

•э'^суванн! залехност! м!ж параметрам» довгочасноУ пам"ят! /"пь товн!стю" пам"ят!/, тобто усп1шн!стю в асоц!ативному ексаеримеит! та "готовн!стю" до самоконтролю в умовах б!л!ягв!зму; •визначенн1 основних стратег!й формування самоконтролю мовленаевоТ д!яльност1, засо01в кер1вництва ним за. дооомогою ЕОМ. Практична зиачущ1сть Керування самоконтролем в 1Ншомови!й мовленнев!й д!яльност! ,ае можлив!сть:

- для впровадкення результат1в психолог!чного досл!джения самоконтролю в практику навчання, що розвввяетьсл, викоряотан-ня для управл!ння педагог!чним процесом з 1ноземноК мови в школ! та вуз!, а такок псих1чним розви^ком суб"екта;

- для обгрунтованого вибору р1зннх технолог!й та методик, запро-понованих в дисертацх* з метою виявлення 5ндив1дуального р!вня сформованост! самоконтролю особпстост!.

а основ! вид1лених принцип!п будування та динам!чноК модал!, а та-эх исихолог1чннх засоб!в самоконтролю розробленв' навчальна та ко-31щ!йна програма формування шшомовного самоконтролю учн!в та сту-гн!в, що надае в розпорядження психолог!в та дкдакт1в ц1л!сиу «стему конкретних засо 1в, що забезпечус ефектяви!с?ь самост!йно1 зботи, п!двищення р!вня саморегуляц!У.

жомендацН, сформулюван! в диоертацШому досл!дженн!, можуть гта виксгристан! при розробц! та аргу!.«звтвцП осиовмх псвхолпг1ч-IX категор!й, п!зиввальнвх игоцео!в авторами шк1льиих арогрои та 1ВчальН(Млетодичиих сос!бник!в, у процес! амал(зу сват-:»*! загвль«?)-шчальних вм!нь тэ навачпк но ;ин1 пм^тодвчнсау р!як!.

Пра клади! а о д е к т и ц^педеного яосл!д*ея1;я рсч-зовзн!: .

- при розробц! нявчальних програм та план}в ссцкур^в "1]ро0л«ми бШнгв!зму". "Алтуальн! проблсмв 1ншомовного самоконтролю в проц»-о! вивчення ího3»mhoí мови в свр«дн1й школа." та впровадуеаня i'x в навчальний лроц«о на ф!лолог1чному факультет! /англШськ» в!дд1лви-ня/ Лн!проп"тровського дпржун!вврситвту, обласних !нститутах УкраУ-ни, а також м1сцевому /м.Дн tлроп°тровськ/ 1нститут1 удооконал«ння вчит»л1в;

- розробц! тпст!в для поточного i Шдсумкового контролю та самоконтролю з допомогою '"ОМ до Шдручника англ^ськоУ мови 5-го класу ев-тор!в В.М.Длахотника i Р.Ю.МартиновоК;

- розроЗц! практикуму во використанню приймянник1в з ключами длягоа-мокор*кцП до Шдручника англ1йсько'1 моей В.д.Арак1на для студ»н-tJb Ь=П курс!в мовного вузу.

II» т р д и д о.с л ! д ж ° н н я

Характер досл!дження_тэ його завдання зумовили використання комШ1»коу т°ор<>тичшах та_емп! гичних м°тод!в в i'x взаемоав"язку: TeopciHaHi /!стор«!ко-г2н°ткчний, мод»лювання/. а також =мп1ричн!/ сдостарлж°нняр м°тод "вксП"ртнИ'Х оц!нок", дсихолого-л1нгв1стичний анал!з мовних_аомалок_в уон!й та шсьмов!й мов! тих, хто навчаеться, асоц!ативний эксперимент /клаовчнвй те модий!коьаний вар!анти/, "кс-п»рим»нт_в його р!зних вар1внтах /констатуючий; формуючийД вим1рю-вання, м»тоди статистичнога 8нвл!зу. У ход1 констатуючого гкспери- . м»нту використовувся ряд методик: оштувальник Векслара, ы'чодика с-мантичного дифор°нц!алу Ч.Осгуда* методика "незак!нч»н! р»н®ння" r. wlig»; м»тодика р°дагування п»рекруч°ного тексту /Л.М.Ддркач/.

Д о д о » « К н 'я. ю в и н о о я т-ь оя на захист I. 11сихолог1чн! основа самоконтролю в мовл"ннеЕ1й д!яльност! суб"ек-та:

1.1. Самоконтроль набувае системного, самост!йного характеру, кола в!н розвиваеться 1 функц1онуе як системна едн!сть базисних ме-хан!эм!в:

s/mOTULauiPjioi пзтсвност!; б/з!ставл°ння; в/вид!л»ння ц!л»й; г/виутр!шнього рекладу; д/мехашзму сигналу в!дпов!дност!/не-в1дпов!дност!; <»/®моц!йно-оц!ночного механ!зму; л^ырхан!зму ко-р°кц!1, що складае *1нтегрований, загалышй блок ы»хан!зму самоконтролю.

1.2. Особливост! функц!онування ы"хан!зыу самоконтролю в мовл«нне-в!й д!яльност! особистост! на початковому етап! опанування мови в!добракають р!вень_сфорыованост! загальнсфункц!онашшх ыехан!зм!в МОВИ, зумовлених 1нДЕв!ДУЭЛЬНЕМИ засобами Пореробки

1нформацП.

I.ft. Динам!чна модель 1нт°грованого, психолог!чного м»хан1зму самоконтролю в сукупяост! йаго ланцюг1в; комплексна типолог!я_засс-б!в самоконтролю конкр«тизована у вигляд! вербальних, тренуваль-них завдань англ^йською моеоп, як! виконуються усно або паоьмо-вогза умовами дисплейного класу з Еикористанням ЕОМ.

1.4. Ефективн!сть д!яльност! самоконтролю в залежност! в!д особлявоо-т°й мотивац!йно)Г сф»ри суб"екта.

1.5. Класиф!кац1я еталон!в самоконтролю, оукуш!сть ix ам!отовних та динам!чнах харак1ериотик;_нац!онально-культурна оа»циф1ка прояву "1алон1в з1стзвл°ння_.у пр»дставнвк!в "гарячих" культур.

1.6. Ы°тодика формування »талон!в самоконтролю зэ допомогою асоц!ати-вного ексигрим^нту.

2.0. Принципа р»ал1зацН 1ншомовного самоконтролю ян д1яльност!, що фуикц'юиув як ц1 л!сна едн!сгь для К"рувення ним: I/ принцип ком-пл»ксност!; 2/ ирнцид внутр!шньоХ вмотивованост!; 3/ принцип камун1кативноК спрямованпст!; 4/ принцип св1домост!л 3.0. Р*к0мендац1 !f ПСИХОЛОГО-МеТОДИЧНОГО зм!сту щодо системно* ор/ан1-зац!У та формування вм!нь 1 навичок самоконтролю з опорою на бШнсвальну модель породжещш !ншомовного виоловлювання. З.Г. Ракомендац!Y ' вчителям та викладачам, к«р1вникам шк!л, психологам та м°тодистам по формуванню навичок та вм!нь самоконтролю в пооцас! ззовоення tH03eMH0i мови.

Д д^р о i а ц I я робости. Апробац1я рязультат1в та Хх впровэдаення эд1йсшоЕЗЛиая паралельно з невчальнии процеоом протягоу. 19Й1-1Э94рр. з 1ноз"мно? мови /англ1йоько1/ в школах )!■ 9, 23, 28,_67, III, 142 м.Дн1прпПетровська, СШ У I м.Новомосковська, СШ tf I м.Кр»-менчука« EiлоХ ц°ркви, а також кафедр англ!йсько* мови Дн1пропетровс1ко, го ун1в»рсиТ2Ту, кафедр! !н03"мних мов Бервдноького Д»д!нсхитуту. До-Ötр "Ксдериментальних даних проводився також у ход! проведения облас-HEX 0л1мп!ад 3 !Н03емН0? МОВИ у M.jiHtnpOneTfOBCbKyi В цроцео! проведения консультзц!й та л»кц1й в 1н0ти1ут!.уд0с«0нал"ння лчитдл1в /м.Дн!иропетговськА ГЪзв1Дувальний експ»римпат було пгов»Д"но: г учнями - 4265, студентами - 286S/cra'UoHapm,«заочна га в»ч1{ля форели навчання/, викладачами, асп! рантами та К"р!внмкзки ьиьих та с*-р«дн1х навчальних заклад!в - 17Г, розеигок та глея !сть г*и»-

зису самоконтролю яках проотежувалюь на пготпз! а"ятв рок!в в anQ.il та вуз!, из дозволило отр/мати цифсно-диняшчну квртгту коеотьо^йа.

' - -Д у б л-f к а ц 1 У Т=ор»1ича1 результата, як f практиын! насл1дки лдся1д'':"ння,1уди предоставлен! автором у вигляд! дойОБ1двй та пов!дпг/л"Нь,_кр1м того, обго-вогювались: не I Ьвроигйському з'Чзд! психолог!в - Хпльс1нк1, 1989;

И европ»йському з'Чзд! психолог!в - БудаЛвшт, 1991;

1У £зрОП"йському 3"13Д1 психолог 1в - Тампере, 199Я;

ХУ М ¡.та а родному з"1зд! л1нгв!ст!в -Лаваль /Канада/.

1992.

Науков! га пранзсичя! р"зультэти доол1дк°янп эдрстбовувалися не .йс"-союзних га м!жр«сцубл!к8иських «сонф"Р"Нц!ях: Тула, 1982, Ян!ородят-Говськ, 1986, КиУв, 1990, 1>срясл!в-хы"льшщькия, 1990, 6р"Еан, К.ЭО. Нальчик, 1991, ¡¡олтава, 1991, Дн!дроП"троЕСЬк, 1992, Льв!в, 1992, КиКв, 1993, Дн!проп»тровськ, 1993.

Основн! по..ож»ння дис°ртацИ апробован! на р°спубл!канських наукових та науково-практичних конфермщ!ях: Прогобич, 19ВЯ, Лъв!в, 1992, НИКв. 1992, 1993, 1994. - _ _ _

Тооретичн! п!дходи до досл!джвння, його »ксД|»римпнтальн1 результата обговорювались на зас!даннях лзборзтор!I навчання 1нституху психолог! К АНН УкраТни, каф=дри загальноХ асихолог!Y,_a такох ка(?пдри •онгл!йськсг1 ф!лолог!1 Дн1про1»»тровського_ун!в''рсит<,:гу.

. Структура р о б р г и. Дис»ртац!я складаетьоя з встуиу, е"яти глав, висаовк!в. слноку викориотансг! л1т»ратури та додатку.

основний 3uict геьога У вступ! обгрунтовуеться 8К1уальн!сть досл!дження дсихолог!чних основ 1ншомоеного самоконтролю в дроцес! засвоення iHoaewHoi мови на р!знвх р!внях даомовност!, ефективн!сть якого зчлежить в1д роз-витку р!вня !нтегрованого ыехан1зму самоконтролю, що, в свою чергу, в!добрзжае р!вень сформованост! мовно! комсетенц! 1;формулюеться об"вкт, предмет, мета, г!потеза та завдання досл!дження, його науко-:а новизна, теоретична й практичне значения, а також основн! поло-ження, що виносяться на захает.

Даша глава "Методолог 1чн! основи самоконтролю" м!стить роз-гляд теоретичних п!дходов до проблема вавчального самоконтролю у за-кордонн!й та в!тчвзнян!й .психолог!!, огляд досл|джень, присвячених вивченнв дсихолог!чно1 сутност! самоконтролю в навчанн!, а такох у р!зних видах д!яльност! суб"екта; и!дход!в та тенденц!й у розвитку сучаснвх уявлень про навчальний самоконтроль; формулюе поняття самоконтролю в систем! психолог!чних категор!й; взаемозв"язку саморе-

ГуЛЯЦ!У, контролю, самоконтролю та СЭМ00Ц1НКИ Б Н8ВЧ8ЛЬН1й д!яльноо-Ti суС'екта.

У дисертац!!" поквзано, що протягом останнього десятил!ття проблема самоконтролю як нэйменш дпсл1джена в теоретичному тз практичному план! д!лянка передбвчае Еикористання резнях п!дход1в: психолог!ч-ного, сошального, л!нгводидактичного та методичного, кожен з яких вид!ляв cboi аспекта для досл1дяення. 1Ъму терм!н "самоконтроль" у 3apyöfжнiii психолог!if " self-control" та " self-correction " вико-^ ристовують р!знопланоьо.

Анал1з психолого-л!нгв!стично]( та дидактично! л!тератури обучить пго те, що в закогдонн1й та в!тчизнян!й психолог!i не вЦпрацьо-ваний единий, ззгзльноприйнятий п!дх!д у досл!дженн1 ключових проблем самоконтролю в процес! H8вчaльнo'í д!яльност1.

У дисертацП здЫснен! ¡сторичний анал!з та ouiHKa сучасного стану проблеми самоконтролю у в!тчизнян!й та заруб!жн!й психолог!К.

Загзльнов!домо, що предметом спещального досл1дження самоконтроль став у 1922 роц!, починаючи з роб!г З.Фрейда, який розум!в самоконтроль як "!нстинкт, що забезпечуе збереження "я". Дал! в хроноло-rli досл!джень психолог!чно¥ сут! самоконтролю, перевалено закордон-них вчених, можна вид!лити три основн! напрямки.

Ьерший - 1.б1хев1оризм /Конорер, Силипс, Давидсон/, основною л!н!ею вивчення самоконтролю визначив Кого анал!з з точки зору оперантних рефлекс!в. У терм!нах qieY хонцепцП п!д самоконтролем треба розум!ти суто !нту'1'тивну повед!нку, зв"язэну з !идив1дуэльним досв!дом п!дкр!плення. Б!хев!ористи запропонували такий тип навчання, в!дпов1дно до якого з перших Його крок!в зв"язок м!ж операц!йним склад™ рпзумових д!й ! способами перев!рки одержаних результата встаьовлювзвся безпосередньо самим учнем. 'Лв вважаемо, що досл1д;+.ен-ня öixeBiopncTiB мэли безсумн!вний вплив на наступну розробку мето-д!в вивчення самоконтролю, який мав як позитавн!, так 5 негативн! сторони. До останн!х, ;а спрзведлилим зауваженням С.Л.1^31нштейяа, варто в1днести ззперечення рол! мотивац!йних <{актор!в у ЕИбор! способу. самоконтролю.

Другий напрямок - необ!хер!ориз^ /Б.Ск!ннер, Халл, Толмен/. Новизна п1дход!в Б,Ск!ннера та його школи полягаа в тому, со ¿они д1Ршли висновку про доц!льи!сть включения в сиотсгу психолог 1чн?х гв-тегор!й поняття образу, тобто рнутр!г:нього /ментального/ плчну возе-д1нки, що значно поаиррлл доле скспериментяльних досл!;уень огрукту-ри та уявлень лро ф!э!олог1нн1 мех5н!ззд азмояснтролю. С риал у й!й

роц1 е.Толмен, а тзн!ше К.Халл задродонували дереосмислення Форму-ля "стимул—реэкц!я", акцентуючм увагу на внутр!шн1х /незалежних/ стимулах у пойвд1нц! iидиEtда.

Для нашого досл!дження психолог !чног, сут! самоконтролю значу-щим в висновок необ!хев!орист!в про ...контролюючу роль зоен!шн1х сти-мул!в, тобто зэлежних зм!нних. При цьому, на нвшу думку, в школ! Хантера формулюеться надзвичайно вагомий на той момент висновок дро залежн!сть специф!ки д!яльност! iHÄKBi«y в!д типу його контролю за власною реакд!ею.

Таким чином, психолог!чн! досл1дження, заснован! на хсторично-науковому матер!ал!, стосуються питакь психологично? cyii природа самоконтролю в вузькому смисл!, ф!з1г>лог!чних механ!зм!в, шлях1в його формування, однак не торкаються проблем психолог!чних осное самоконтролю в ц!лому.

Яскравими представниками третього напрямку-.неофрейдизму _ .. е К.Хорн!, 6.Фромм, Г.Салл1ван та ih. Так, ан8Л1зуючи пси-холог!чну суть самоконтролю, та в!дмовляючись в1д б!олог1зму класич-ного фрейдизму вони ввахають здатн!сть до самоконтролю дриродженою як1стю, яка не залежить в!д зовн!шнього середовища. Як пояснюваль-ний аргумент наводвлася теза про те, що в людин) зэкладене "автономно прагнення до самосв!домоет!"; що потреба в самоконтрол1, само-оц!нц! в процес! певно! д!яльност! властива людин! з !ншими потребами.

У в1тчизнян!й психолог!? пощук шлях!в розв"язання•проблема самоконтролю знечною м1рою ад!йснювався п!д впливом ¡дей I.С.Павлова, I.М.Сеченова, 1.ЬЦБвхтерева. У терм!нах павловського вчення про вишу нервову д!яльн!оть самоконтроль "нерозривно пов"язаний з питаниям про еимоги до д!ялвност! та довед!нки лодини. Знания цих вимог . - вих!дна точка зд!Йонення самоконтролю, його основна передумова" /I. Павлов/.

У в!тчизняних досл!дженнях самоконтролю, що будуються на окре-мих методиках« визначеввя самоконтролю будуеться на критер!ях: а/ поихолог!чного зм!оту самоконтролю - е.П.Бочарова; Т.А.Барановсь-кз;Т.1.Гавакова; К. Ь. Мальцева; Г.О.Соб!ева; С.И.Тищенко та !н; б/ м!сця 1 функц!й самоконтролю в р!зних видах д!яльност! ß шведски М.Й.Боришевський; З.К.Васильев; €.1.Газ!вв; Л.Я.Гальпер!н; В.Ы.Глазвр!на; Ю.З.Пльбух; В.В.Давидов; К.Б.есипович; Л.Г.Ггельсон} Л.Л.Жигло; I.O.Зимня; МЛ.Каспзрова; О.е.Кестер; Н.Г.фвишнов; А.К. Маркова; К.А.М!чзр1на; Г.С.Шк.1форов; В.Г.Воманяо; В.В.Репк!н; Д.О.

«

Оганесян; ВЛ.Страхов; Б.А.Федоришин та tH.; в/ урахування !ндив!дуальних 1 в!кових особливостей учн!в - Л.С.Ви-готський; L. Д.Блонський; 6.А.Бугр!менко; М.Й.Боршевський; ТЛ.Га-вакоЕа; Н.С.Лейтес; оЛ.Липк!на; К.Н.Поливанов; В.Г.Сел!ванов I С.О.Гаврил!на; С.П.Тищенко; Ь.Н.Савенко; О.К.Серцюк; ЯЛ.Цурковсь-кий.

Необх!дно зауважити, що на в!дм!ну в!д в!тчивняних вчених характерною тенденцию в осмисленн! проблеми в зах!дн!й психолог!! '<» пвр!оду 30-90-х pp., як нам здаеться, е узагальнення теоретичных 1 емШричних даних у галуз!" соц!альнд! психолог1!.

Таким чином, я«що перш! досл!дження самоконтролю в заруб!жн!й психолог!ï, лочинаючн з роб!т Фрейда, мали глобальней, недиференц1й-ований характер, то наступи! йшли до вичленовування ÏÏ власна дси-холог!чноУ лэнки в р!зних взаемозв"язкзх. Широко розгорнулося вив-чення процесуальних момент!в самоконтролю: K.Bianksteln, K.wentzel, Я.Нога, H.Ialongo, G.Greenberg t етап!в i р!вн!в його формування:

I.Golddiamond, D.bopatto, J.Williams, .Т.Rotter,' M.Mehoneyi

потребово-мотивац!йно! сфера: ch.Kieinke , емоц!йних (A.Hailburn, M.Georges)та вольових (B.Bugelaki, A.Graziano)8СПект1в. Значна ува-га прид!лялась анал!зу формування ум!нь I нэеичок самоконтролю в навчальн!й д!яльност!: в обдзрОЕаних школяр!в ! студент!в - р.Кагова, V.lllo, s.Paria; 3 низьким р!внем волод!ння !ноземною мовоп, э також у розумово в!дсталих д!тей - H.Btavenaon, J.Fantuzzo, K.Mer-rel. Таким чином, в icTopiï зах!дно! психолог!! поняття "самоконтроль" представлено розгалуженими доол!дницькими пошукаыи. При во!й р!зноман!тност! л!дход!в до сут! самоконтролю головним, основопо-ложним завжди було питания про римогк, як! висуваються' до того-чи 1ншого виду д!яльност!, Еербально! чи невербально! повед!нки, I тут досить в!дчутним е вплив б1хев1ористських, необ1хев!ористських ! неофрейдистских !дей, як!, на нашу думку, позначилися на методолог!! наступнвх досл1дже ;ь.

У р!зн! П8р!оди розвитку в!тчизняно! всихопог!чно! школя ця проблема'трактувалась з р!зних позиц1й. Нропонована Н8ми neplowij-ц!я у дослдаенн! проблем самоконтро-ю р!зних вид!в д!яльност! мае три етапи.

Г етап - друга полоеинз 40-х - 50-х pp. ХУ с, т. - хяр<жтвригу-вався !нтенсивноо роэгобкою cuocoOIe а!дсумкового самоконтролю /О.Я.Крилон/ молодиих и<пляр!в /О.К.Сепяск/» ЕзаеиоЗЕ"ягяу сзмсюкт-.^олю та уваги /1:.Я.Гальпео!н/: с^оргувэкня нябичлк гиройничoï apnul

• /М.Г.фвшвнов/. Загэльнов!домо,'що основним методом досл1дження цього отапу був природний експеримент, який дозволив зрозум!ти сут-н!сть самоконтролю, вида, стад!У, зв"язок з псих1чними провесами: увагою та мисленням.

Д етап - 1960-1990-т! рр. - першд узагалвнення емШричних данях, виявлених у ход! реал1зацИ теоретико-експериментальних прог-рам вивчення самоконтролю, розроОка основ концепцИ навчальноУ д!яль-ноот! В.В.Давидова та Д.Б.Елькон!на, конкретизация поняття "навчвль-на д!яльн1сть". Дпинципово вэжляве теоретачне 1 практична значения для психолог!У самоконтролю мало вироблення 1 виховання в учн!в установки на самоконтроль пгоцесуальноУ сторони Ух дхяльност!. /И.К.» Анох!н; В.1.Страхов; К.£.Мальцева; Л.ЬЛтельсон; Б.А.Седорипшн; В.В. Чебишева та !н./. у роботах вищенаЕеденвх автор!в увага якцентува-лась на тому, иг ефективн1сть процесу д1яльност1 самоконтролю заложить в!д р!вня сформованост! конкретного вм!ння на основ! еталону.

Ш етап досл!дження - 1990-1994 рр. - в1дзначений всеб1чнвм впро-вадженням у практику навчавня, еиховэння системннх метод!в, розробкою основ особиот!сно-д1яльн!сного д!дходу до вивчення !ноземних мое у школ! /Т.О.Бэрэновська; Г.В.бйгер; ВЛ.Сел1ванов та С.О.Гаврил!на;

• С.Я.Цурковський та !н./, а також розрабкою контрольно-тренувэльних завдань адаптованих до можливостей ЕОМ.

Отже, у розум1нн! психолог!чноУ сутност! самоконтролю радянсько- ' го пер!оду розвитку в!н анал1зуеться як нев!д"емна властив1сть св1до-мо-вольовоУ рагуляц!У, що значною м!рою в1др!зняе направлен1сть в!т-чизнянвх досл1джень е!д заруб!жних. Суттево, що генерал!зац:я самоконтролю суб"екта розглядалэся в звиязку з вольовими процесами, увагою та мисленням.

Можна впд!лити дек!лька п!дход1в, як! розргзняються об"ектом досл!дження ! способом анал!зу: I/ пДоихо(Нз!олог!чниЦ /С.К.Аноупп М.О.БернштеЙн; В.11.31нченко/. Ш вважаемо, що модель акцептора дхУ /передбачення результат!в д!У та Ух зв1рка/ мала важливе значения /теоретична/для розвитку уявлень про психоф1з1олог1чн1 механ!зми самоконтролю. С/ттевим для ц!лей ^ашого доол!дження е припушення Д.К. Анох!на про те, що до моменту звукового в!дтворення фразв в мозку псиймаеться р!шення, як!й* Уй бути, 1 одночасно формуеться "акцептор д!Iя на кпжне слова в ц!й фраз!; 2/ психолог!чний - в^значаеться направлен!стю на виявлення способ1в п!дсумкового контролю в ход! зас- . воення знань.

Язтельний теоретичний та експериментальний анал!з взаемозв"язку самоконтролю з паих1чними процесами: увагою /П.Я.Гальперйн/; внутр!ш-

ньою мовою та мисленням /О.М.Соколов/; волею /В.1.Сел!ванов/ дозволяв вияеити структур/ навчального самоконтролю, його р!вн!, функцИ, дрийоми та засоби формування; 3/ психол!нгв!стичний - дозволяв рэз-глядати самоконтроль як своер1дний тест спрацьоЕування сиотемн opiea-зир!в f операцШшх програм, що направляють мовну д!яльн!оть дацана. На думку 0.0.Леонтьева, "помилка е одним !з иайважлив!швх знврядь досл1дження нормального, правильного функц1онування мовного механ!з-му."досягнення ортолог!чно¥ науки /Г.В.бйгар/, а також результата наших власних екопериментальних досл1джень дозволяють констатувата, що про мехаШзми самоконтролю, його р|вн! можна судити за фактом вип-равлення помилкоеог. д!к самим оуб"ектом. При цьому. п!дход! до самоконтролю робилися спроби створання модпл! породження помилов, що ви-никають у процес! ретрансляц!? тексту /Ю.В.Крас!коЕ/; 4/ методичний п1дх!д - в!др!зняеться спрямован!стю на виЕчення умов формування на-вичок. При такому п!дход! самоконтроль - це едина можлив!сть opraat-зувати систематичне п!дкр!плення при формуванн! мовних навичок /Т.К. М1ньяр-Б4лоручев/. Тому центральною проблемою е проблема еталон!в /1.0.Зимня; К.Деметр; К.Б.есипович; М.Д.Абаков та 1н./.

Виходячи з вищенаведених нами шдход!в досл!дження самоконтролю, зазначимо, що особливо? актуальноот! набузають робота, спрямова-н! на анал1з 1ншомовного самоконтролю. Сучасн! уявлення психолог!в про самоконтроль почали формуватися у школ! 1.0.3имньо1, дв виолов-лювалися пара! припущення про роль t фуницН самоконтролю в процес! розвитку та становления !ншомовного навику. Ьэдальп! доол!дження були присвячен! визначенню р!вн!в самоконтролю в ход! засвоення 1но-земноУ мови /1.1.К!троська, К.0.М!чур1на/. Доведено, що анал!з самоконтролю мовця як один. !з показник!в р!вня волод!ння 1ноземнвм мов-ленняи проходить чотири етапи /за терм1н8ми К.О.М!чур!но1/. 1иш! un-р!внюван! з психолог!ею мови напрямки, як! найб!льш Ihtchcheho ззй-' маються анал1зом проблем самоконтролю, - це теор!я пптим!зац!Г нав-чання !нолемн'м мовам школ! та вуз! /Д.М.Олександров; О.О.Леонть-.ев* О.М.Савенко; К.Б.Осипович; К.Г.Каспарова, Т.В.Сергеевг, е.ГиБо-чэрова; В.К.Роннюк то 1н./, а таксж особист!сно-д!яльн!сни? п!дх!д до навчайня як психолог!чна основе Р-?го орган!ззц!Í. Отже, перех!д в!д зовн!шньо1.- регуляц!! до сэморагуляцП е ч!ткою тенденц!ею в становдейн! !нвоковного самоконтролю.

У другому розд!л1 "Дсихолог!ча! продлена сеио.чонтролю у ноз~ чанн!" анал1зуегься взае./озвпязок навчального самоконтролю з «сйх!ч-рими процесами: увагою, мксленням, пам"ятто. Кр1м того, г.ссл1дяуе?г.~

'ся иризначення зворотного зв"язку, критерН Яого класиф!кацН.

Ул!тератур1, присвячен!й проблем! контролю, можна вид!лити три розумИшя терм!на "контроль". йароко в!доыа теор!я формування розумових д!й Д.Я.Гальпер!на, зг!дно з г!потезою якоУ увагу ели розглядати як 1деальну, скорочену, автоматазовзну Форму контролю. Це дозволило автору вищеназваноУ концепц!У вивчати проблему самоконтролю з позицН дИ контролю. В!дпов!дно до ц!е'1 точки зору уеэ-га, ¡цо виступас як д!я контролю, проходить основн! етэпи становления будь-якоК д11. Дроте контроль не тотокний увзз!. Еволющя контролю, за Д.Я.Гальпер!ниы, настае лише тод1, коли д!я контролю окорочу еться й эвтоматизуеться, 1 т!льки за таких умов вона стае ув^-гою. Уточнюючи це положения, Д.Я.Гальпер!н констатуе, ¡цо на першому етап! контроль спрямований на осноену д!ю 1, як правило, сл1дуе за нею. Еот!м контроль сп1впадае з основною д!ею I нарешт! випереджае !!. Дри такому п!дход! п!дкреслюеться психолог!чнэ сутн!сть контролю: 1/ як компонента д!1; 2/ як передумова форыування уваги.

Таким чином, подв!йна функц!я контролю дозволила автору вид!-лити два його и'^новнах евди: э/ контроль пооперац1йний; б/ за к!нце-ты результатом, що дало змогу конкретизувати ! уточнити призначен-, ня кожного з них. Надзвичайно важливо в ход! зд!йснення контрольно! чветнни дП знати, який вид контролю повинен бути реал1зовзний.

Ексдариыентальн! доол!даення 1 одержан! дан! св!дчать про те, що поопврац!йний контроль ефективн!ший, н!я контроль за к1нцевим результатом, оск1лька знияуе ввсуванвя пошлкових г!лотез, а отже, ! зменщуе число помилкових операц!й*' сприяе вибору адекватних способ! в Еир1шення завдаяь.

1нвшй в!Домяй п!дх!д до контролю в навчальн1й д!яльност! як психолог!чно! категорП, покликано! забезпечити фориування рац!ональ-них структур псих!чноТ д!яльност1, реал!зований в досл!дженнях Н;Ф.Тализ!но1. Вззвиваючи положения про види контролю, 1'х роль у нав-чальному процес1, вова конкретизуе призначення контролю. На И думку, контроль необх!дно зд!йснювати не т!льки за правильн!стю в!дпо-в!д! на будь-яке навчзльне завдання,.але й за системою п!знавальних д!й, за допомогою яких воно вир!шеко 1 одерншна в!дпов!дь. Таким чиноы, основне призначекая контролю, за Н.Ф.Тализ!ною, полягае в тому, щоб зд!йснювати контроль за етапама ! процесами зэевоення знань. Це моклиео, як справедливо в!дзначэе автор, при умов! вир!шення пргОлеч-и зм!сту зворотного зв"язку,. тобто вид!леная сукупност! конт-рольованвх характеристик на основ!: а/ мети навчання; б/ психолог!ч-

ао'{ теорН нэвчання. Н.Ф.Тализ1на видIлила призначеняя зворотного "зв"язку, покликзне нести 1нформац!ю про т,е: а/чв виконувться учнем семе та д}я, яка запрограмована; б/ чи правильно вона виконувться; в/ чи т?1дпоЕ1дае форма виконувано! дЯ етапов1 засвоення; г/ чи йоркуеться д!я з надежною м!рою узагальнення, згорнутост! освоения /автоматизованост!, швидкост! виконання/. Зв1дси I класиф!кац1я ви-д!в зроротного зв"язку, який може бути: зовн1шн1ы ! внутр1шн!м, гнучким 1 коротким, п1дкр1плюючим I коректуючим, в!дстроченим 1 не~ гайнкм. При цьоыу необх!дна ч1тка дифеоенц!ац!я етап!в процесу зао-впення знань 1 в1дпгшдно р!зна частота зворотного зв"язку. На по-чатковому етап! контроль аовинен бути сиатематичним 1 пооперац!йним, що дозЕоляе регулювати ироцес з обов"язковим акцентом на вадах у засвоенн! навчального матер!алу.

На нзступнвх етапах внутр!шн!й зворотний зв"язок за зовн!шньою формою дП доц!льний лише у випадку, коли учень мае потребу в одер-канн! такоХ 1нфошац11. Частота зворотного зв"язку, таким чином, е пох1дною в!д мотивац1йно! ! п!дкр!шшючо1 функЦг! учня. I тут необ-х!дно роздоити поняття зворотного зв"язку ! п!дкр!плення. У де'ре-важн1й б!льшост1 досл!дкень психолог!чного спрямування констэтувть-ся, що п1дкр1 пленяя мае велика значения в процео! навчання, проте його не сл1д зм!щувати 1з зворотнвм зв"язком, оок1лыш..воав викону-вть р!зн! функц!?. Так, К.Б.£сипович в!дзначае, що "п!дкр1пленяя пв-редбачае такий вплив на учня, який приводить до ?акр1плення гиконо-ноГ ним д!1Г,в той час як зЕоротний зв"язок е одеркання !нформэцИ про х!д д1яльнпст! учня. Якщо зеоготний зв"язок може зд1йснюватися в деох напрямках - до учня 1 вчителя, то п1дкр1плення завкда спрямэ-ване на учня".

Це положения акс!оматичне для вс!х двсцишНн шк1лыюго циклу за виключенням предмету "Гноземна моет", де Шдкр1слення>звичайло, сп1впадае 1з зворотним зв"язком, I це пояснюеться тдм, що прзвильн'?, коректне виконання вехдальних 1ншомовних давдань е осноьоаолоЕНйм мотивом тншомовноУ д!яльност! учня.

Розглянемо наступний, трзт1й, п!дх1д до проблем контролю нав-чальноУ Д1яльност1, який реал1зоване> в працях З.В.Левидопа, ц.Б, Елькон!на. Авторк розр!зкяють в структур1 наачэльнп! д1яльност1 три компонента: 1/навчальне" заедания; 2/ навчвдыН Ш: ЗЛд1* контролю Й оц1нкв. ьсихолог1чно важлввим иредотавляеться з:;0л1я ,'м1сту г.ънт» ■ ролю, спрямований безпосередньо на д1яльн!сть I пСл'.я Рого ослте-них фуняц1й - повноти, посл!д?вност1 1 алекватаост! сдерчц!«! ' ДЯ»

контроль, будучи компонентом навчапьно? дальность е индикатором: в/ усв1домленост! д!¥ контролю як процесу, сдрямованного нп усв1дом-лювану в зв"яэку з певним мотивом мету; б/автоматизованост! одерац!й, як! в!доов!дають умовам д1'{.

Сп1вв!дношення контролю й самоконтролю стали предметом досл!д-жень А.К.Ыарково?, присвячених генезису контрольных д!й: а/ навчаль-н! д11 в функц!? контрольиих; б/ специф1чн1 контрольна дИ. 1ляснюю-чв в!дм!нност!, А.К.Маркова конкретизуе, що в першому видадку предметом звсвоення учня е структура об"екта, а в другому - структура власно? д1яльнстст! щода энал!зу об"екга. ¡.го- сформованхсть специф!ч-них контрольних д!й можна говорити лише тод1, коли учень ум!е кор»к-туввти результата свое? д!яльност1 на основ! сп1вв!дношення вс!х ?У компонент^.

Серед специф!чних контрольних д!й А.¡(.Маркова вид!ляв наступи! вида контролю: а/за результатом дП' /с!дсумковий контроль/; б/дпкро-ковий '/пооперац!йний/; в/ планувольний /персдективяий/. Сл1д в!дра-зу ж визн8чити принщпову р!зницю м1ж ними: функц1я Шдсуккового контролю полягае в зв!рц! еталону способу д!? з результатами д!яль-ност!„ Аункц1я дооперац! Иного контролю - в з1стзвленн!, зв1рц! скла-• ду опарац1й, необх!дних для виконання д!?, з умовою д1яльноот! ! характером навчального завдання. Узагельияшчиы видом е дланувальний, тобто дерспектввний» його функд!я бзгатограшпша, так як при його реал!зац!? в!дбуваеться зв!рка вс1Х компонент!в д!яльност1, а тэкож структур« д!яльност1 майбутньо?, яка плануеться, з потенции/,ми можливостями внутрШньо? активност! суб"екту.

1нтою основою-для класвф!кэц!? видзв самоконтролю висуЕаеться спос!б д!У в зм!нених умовах конкретно? д!яльност!. Такий вид контролю отримав назву рефлексивного та став предметом анал!зу в досл1д- ' женнях Л.В.Берцфэ!, В.В.Ведк!на, В-Г.Вэманко та !н. Доказано, що спос1б д!? стае не т!льки предметом рефлекс!?, але ! предметом ре-тельного анал!тичного ношуну, пере робки ¡иформацЖ для виявлення узагальненого способу д!?.

У я!тератур!, присвячен!й проблем! контролю, ввд!ляють настуд-н! три види: в/ прогностичний; б/ ретроопективний; в/ поопзрац!йний з врахуванням м!сця, яке'займае контроль в структур! д!?» В основу дано? класиф!кац!У вид!в контролю покладено яритер!й м!сця 1 функ- ■ ц!й, що зд!йснюються контрольними д!ями. При вс!й терм!нолог!чн!й плутанвн!, що мае м!сце в дсихолог!чних класнф!кац!ях вид!в контролю, викёнаведена класиф!кац!я, на наш догляд, семантично точнее

1?!цобракае психолог!чну сутн!сть кожного з них. Доповнюючи визначен-ня вид! в самоконтролю, гозглянутих ран1ие1 в1дзначимо, що прогнос-тичний контроль зд1йснветься до того як учень приступав до виконання завдань, тобто результат д!У, перспективн!сть його зд!йслення вжа представлений !деальним образом в мозку учня.

Ня р!дм!ну в!д прогнпстичного ретроспективний контроль, якай реал1зуйться перл за все з опорою на пооиерац!йний I п!дсумковий контроль, спрямований на: ё/ перев!рку алгоритму д!У, пгавильност!'» УУ зд1йснення; б/ зб!рку специф!чних ознак еталону з виконуваною д!ею.

1лоперац!йниа контроль зд!йснюе функц!в Шдсумкового при вико-нанн1 завдэння» важливо уточнит», що штоперацШий контроль не виключае 1 контроль по ходу виршення завдання, тому, природно, 1 пеоедбачэе усЕ!домлен!сть допущено! помилки I можлив!сть У У виправ-лення.

^готе виникае питания: в якому сц!вв!дношеин! знаходяться контроль ! самоконтроль учн!в у пооцесг навчальноУ д!яльност1. На наш погляд, найб!лып точно й аргументоЕанп представлена в!дпов!ч*ь на саоомульоване питания в досл^джеинях К.Б.есипович. Ш под!ляемо думку автора, в!дпов!дно до якоУ "функц!У обл!ку, контролю, регулю-вання 1 поточного реагування на умови 1 результативн!сть навчального пгоцесу, незважаючи на Ух взаемюзв"язок, важлиЕО розвести й детал!зу-вати як окрем! функц!У. Ца не порушить Ух сп!вв!д'!есеност1 - аджв кожна функц!я в структур! управл!ння е продовженням 1ншо1, Ух псоб-ливост! :;визначавться як!сною своер!дн1отю форлованих д!яльноотей".

ТЪзглянувши р!зн! походи до психолог¡чноУ структура самоконтролю та його призначення, в даному доамдженн! ыи визначаемо самоконтроль як д!яльк!сть, псновне псизначення якого полягав в тому, щоб: а/ овоачасно-попередкувати про поисилки в иавчанн!;• С/регул^вати навчальний процес та удосконалввати його; с/ пор!вньвати задану пгограму д!яльност! з .актичним результатом. цьому ми диферакц1-юсмо д!яльн!сть вчителя /зовн1шн!й контроль/ та д!яльк!сть учнл /тобто самоконтроль/. Биходячк з ц!еУ д!хотом!У, ми анал!зуемо контроль та самоконтроль б ковленнев!й д'яльност! як дв1 Езае.модоиоваюо-ч1 форми зворотного зв"яз«у. Це дав нам а!дставу сфоркульвзти рооо-че Еязначекня самоконтролю як д!яльност! осойистг.ст!, ,яка Н0ц1дв.-!» на планувзння, шэр!вняння, з1стзвле1шя вербвльно! д!Т те Н кпрег-•ц!ю за уковаии ефективного функц1о1:уЕання !нтегрованс.о мех<ш!зму "самоконтролю. В дан!!! д.".серта:.!йн!й робот! № ыхотип з ток».

."Самоконтроль мае м!оце лише тод!, коли. 1/ суб"ект зустр!чаеться з труднощеда ¿нтелектуэльного, вербального та емоц!йного плану; з/дхе в нових умовах, цо хсготно в1др!зняються В1К умов, у яких був сформо-ваний еталпн самоконтролю.

Самоконтроль нерозривно пов"язаний з самокорекц1 ею як одул ею з форм самоконтролю /В.I.Страхов/. Нами заиршоноЕако три р!ЕН1 само-корекцИ, крите р!ями для вид1лення яких е: I/ к1льк!сть вШзнаних помилок;. 2/ к!льк!сть !дентиф!кованих помийок; ^ час, неоОх^дыий для корекц!?; 4/ способ дН самоконтролю. Це, у свою черту, дало пгдсга-ву вид!лити: о/ навчальну стад!» корекц!!; б/ пргшкну; в/завершальну.

Дал! в. доЬл!дненн! наводиться р!заоман!тн! класиф!кацП вид!е», п!двид!в самоконтролю, Ух функц!ональне призначення. Зггдно з ц!лями та завданнями напкн роботв, ми використали класшИкацш ввд!в самоконтролю, яку до мовленнево! д!яльност! суб"екту можливо описати як самоконтроль: I/ прогностичний; 2/ покроковий; 3/ Шдсумковай; 4/емо-ц1ёний. 1Ди пропонуемо воввй п!дх!д до рзнШз не дослхджуваного нашими поперединками "емоц!йного самоконтролю", якай е насл1дком сфорыо-ваного/несформовшюго/ вм!ння самоконтролю 1 зумовлений еыоц!2ним хвилюванням, що 1стотно впливав на його к!нцевиЯ результат. Зг!дно з нашими ексиарааевтальншн данвмв стан емоц!йно! напрут /контрольна робота, теста,,зад!к, екзеыеч/ та порою /природний експервмевт/, стан когнитивного дасонансу /в терЛнах теорН Л.Сестингерд/ прззво-дить да 'Полез негатввних емоц!2, як! п!дсплшться в раз! наявних розходаень ы!ж еталоном та результатами д!1". Когнитивна теор!я еью-ц!й, а такоа наш! екслераыантальн! дан! подтверждать наяыпсть емоцИШого самоконтролю за умов консонансу та дасонансу. В !ншоиов-н!й мовленнев!й д!яльнсст! самоконтроль перешкодаас зд1£снеишо св!-домого /покрокового та л!дсумкового/ самоконтролю. В1Н зумовлюе поя-ву егоцентрачно! нова» зб!дыцуе час на пощук засоб!в самоконтролю, <а Ьраводать до нового результату. Одв1ео з ссвхолог!чнпх особливос-дй арояву емоц1кного сеиокоатрола, за досл!даеЕняь1а, е есв-

лЛчно-еюцШа втомлюван!сть, до иа р!знвх етапах засвоашя нервно! мовв проЕваяеться по-р!зноиу. Так, у процес! говор!ння /коцен-тування листа нззнайомо! лддвви з метою встановахв II псехолог!чни£ портрет/ та ауд!юзашш твисту /переказ/ вто&тзван1сть ша- м1сце п!сля 10-1" у^идвни у оообистостей з весоким р!ваеи цовленяево? д!яль-т ноет!, у середа!* на 6-й, у слабквх - п!сяя 4-1 /див. табл.1/

ТАБЛИЦЯ*1

Пор1ЕНяльна характеристика прояву емоц!йного самоконтролю /псих1чно-емоц1йна втомлюван1сть/ на р!аних в!кових етапзх засвоення 1ноземно! мови

Доал)дхуваи1 Середн! дан! прояву вербальной втомлюваност!

;.'овор1ння, /хв./ Аудхювання. /хв./

£ к ш СТ Й" А 10 8

В 6 5

С 4 • 3

А 2 2

В 1.4 • I

С 0.9 -

Прам!тка: грум А.В,С - з високвм, свредн!м, назьким р!вием

сформованосв! мовноГ компетенц!У.

Таклм чином, вербальна вгомлюван!сть,-що е проявом емоцШогс самоконтролю, дае можлив1сть. включитл цей показнвк як критер!й сфор-мованост! навичок !ншомовного самоконтролю в мовленнсв!й д!яльност!.

У зв'язку з цам ма анал!зуемо ще одиа крате р1й сфорыоваьоо'т! 1ншомовного самоконтролю в мовленнев!й д1яльност1 - вталон. В эм!вт теры!иу; "еталон" Д.О.Оганесян вкладае поняття "правальц! кратер!У, В.О.Якун!н - "норда", В.И.Коверга "образ керуючих д!й", О.О.Гванчен-ко - "ор!енгара", В.1.Сел!ванов - "мета". Виходячя з р!зноман!тних п!дход!в до проблема класиф!кац!У аталон!в, ма впзначаемо, що1 етало-на - системе аудитивних, даскурсних» лексако-грамвтнчнвх, а тавож стил!стичних зразк!в, шо веде до формувааня високого р!вня мовноК та мовленнево'1 компвтенц!К. Ма вид!ляемо: а/матер!ал1зованай зрззск; б/ 1деал!зоваввй. зразок, при цьому м!к засвоенням отруктура зовн!и-нього 1 внутр!шнього зразк!в мае м!сца автоматизация пред"явленах для спряйнягтя зразк!в| ?х тренування, що приводить до появи етоло-н!в.

У роботах Д,0.0о:.н!ца обгрунтовуеться ваявн!сть двох нейтраль. них апарат1в ивреробки !нформац!У в повхолог1чн1й функц!ональи!й систем!' предметноУ дП: а/ апарату зв!рка; б/ впарату Еибодс. А. лрат зв!рки являе собою оОраэ-аталоа зад^ного стану об"екту. НййРа*/,гя!~ шою умовою, яка эябззпзчуе псах!чив регулювяная предметних Д1й, э» Д.0.0шан!ним, е иклвчеа1сть у зм!ст образу усаигмлы-.пноК ¡та.

- ¿г -

• йэявн1сть мехэн!зму зет рки образ1в. Наги теореп;чн1 та ексдермен-тальн1 дан! св!дчать дго те, цо еталони повинн! в1Диов!дэтв таким

, вииогам: I/ м1стить 1стинн1 знания ; 2/ показувзти оптималып дГ? 1 одерацП; 3/ ПередОвчати правильне р!шення; 4/ бути своечасни.ч: у пред"явленн!; бути простим у форкуванн! то ч!тким; 6/ автентич-ним; 7/ узагальненим.

У нашому досл|дженн! вдерше розглянута динам!ка формування ета-лон1в в 1ншомовв1й мовленнев!й д!яльност1. Зид1лен1 етади засвоення еталону, що залежить в!д: а/ ступени навчання; б/ р1еня засвоення знань; в/ ступеню евтоматизованост!; г/ етацу оволод1ння вм1ннями.

Кр1м цього, виявлено специф1ку формування етаяон1Е за яопомо«ок вооц18тивного ексДвриыенту /кодиф!кований нар!ант/ на початковому етад! язвчання. Дгведено, що всоШатввнкй ексдерикеят формуе "гогов-н!сть" вербэльно! дам"ят! до дощуку необх1анвх еталон!в в у дро-цео! засвоення знань /лексика, граматика, фонетика/. А ця обставина, в свою черту, првзводить до утворення умов ефектввного Сормування еталон!в в !ншомовн1й д!яльност!, якиил е: У посл1довн!сть коених д!й; 2/ ч!тка дкференц1ац!я внутр1пш!х ор!ентир!в етал1н1в; Е/одно-тидов!сть зрэзк1в як основа нервових 1мдульс1в одн!еК якост!; 4/ ре-

• гулярн1сть пред"явлення однотапових зрэзк!в; Ъ/ безиомилков!сть д!й; В/ наявн!сть динэм1чного стереотипу, сформован ого за 4-ыа р1внями говор!ння /1зольоване слово; словосдолучення; речения; н1кроконтекст СФЕ/; 7/ тидоввй темп дред"явлення зразку для носПв ыови; 8/ вико-ристаняя в дерщу черту слухового канэлу. Виходячи з цього, ми дифе-ренц!ювали р1зницю зрезком - для виконання Д1¥-1 еталоком - для самоконтролю д!1, цо е духе важливою оооблив!стю при засвоенн! 1но-земно! мовв;

У нашому дисертац1йному досл!дкенн1 з"ясовано, що на в!дтЕорен-ня еталону з Д£, валввае: У характер асоц!атввного зв"язку еталону коректност! з !ншшг словами; 2/ студ!нь дод10ност! та засвоюваних ' зразк1в;3/ ступ!нь 1х завчання; 4/ фактор часового сд1вЕ1дношення засвоюваавх та засвосаЕЖзразк!в.

Особливо! уваги у цьому зв"язку в мовленнев1й д!яльност! заслу-говуе вивчення над1онально-культурно1 сдециф1ви л!нгво-культурнях рп!льностей, що знаходить свое яскраве воображения в еталонах вор!в-няння. Ни виходвли з теза В-Еумбольдта про те, що р!зниця в ыовах-• до не р1зн1 позваченвя одного Ъ того я предмету, в р1зномэн!тн1 ба-чення Яого, тобто специфична моенэ св!дом!сть етносу. Ш припустили, № в дгоцес! фощувааня дсихолог!чного мехэн!зну самоконтролю в 1н-

шомовн!й д!яльноот! велике значения для фюрмування еталон1вмав по-няття про зб1г-незб1г цих понять у двох мовах: укра'1нськ!й та анг-л!йськ1й. 1ншими словами, в психолог!чному аспект! особливоУ склад-ност! набувае проблема !нтер}-еренц!У навичок /ретроактивне гальмут: вання/, а також пер!оди ревербац!! та консол!дзц!У.

Анал1з експерименталышх даних св!дчйть про тё, що:

V еталони з1ставлення вЦображають загальн! та локальн! ком-ппненти в коиНй ¿*.ультур1, ц!нност!, елементи духовно* 1 матер!аль-1ЮI культури представник1в "гарячих", тобто- европейаьдих, культур, специф!ку Тх г энного мислення, рефдексП";

2/ найб1льш ефективним засобом формування навичок самоконтролю в игоцес! автомагазац!У ступен1в пор1вняння е вккокання тестових завдань в умоЕах дисплейного класу, що забезпечуе достатню повторю-ван!сть вербального матер!алу, м!цн!сть його засвоення, а також 1н-див!дуальний темп еиконэння тест!в, урахування типових помилок. уч-ня, тобто 1ндив!дуал!зац!ю навчання.

Кр!м того, в досл!дженч! J"яcoвaнo взаемозв"язок м!ж результативною в1дтворення еталону та специф!кою сп!вв!дношення р!вня розвитку: а/ слухового контролю; б/ механ!зму ц!лепоклэдання. Иос-к!льки „важливим механ!змом регуляц!У в!дтвореньгя е слуховий контроль, то самоконтроль сприяе закр!пленню в пам"ят! "зонного атало-ну", тобто правильного образу програми мовленневоУ реал!зац!У. Нами визначека специф!чна роль установки на заиампятовування зразку, на його посл1довн1сть, повноту, точн1стЬ, а також м!цн!оть, що ! забезпечуе слуховой самоконтроль. Еоряд з виявлен/мй особливоотя-ми, що в1дображають специф!ку запам"ятовування та в1дтворения.ета-лон1в пор!вняння в двох неспор!днених мовах, нами Оуло встановлено, що: а/ефективний самоконтроль без застосування ЕОМ мае м!сце у суб"ект!вз добрв!розвиненим обсягом слуховоУ та мовнсруховоУ пам"я-' т!. Коеф!ц!ент кореляц!У м!ж р1внем самоконтролю слухолоУ 1 мовнорг :овоГ пам"ят! досягав + 0,04 ! + 0,81. Г нявпаки, у проце-с! робота з ЕОМ, висок! р1вн1 демонстрували оспбистост1 з добре розвиненим обсягом зоровпУ пям"ят! ! мовноруховпУ; зв"лзок сгано-вить + 0,79; + 0.76.

Таким чин^л, пред"янлеш1я етэл..л!в иор!вняяня на екрен! дисплея з використанняы энел!зэтор1в р!?них модальностей з метою екрМ-макня та переробки вербальноУ |!'фордяц1У, обл1к гютенц! Ено1 коироУ, .тобто введения 1н<?ормаи!аовшни! сШвпадатв з а!кот-7ми ппя?ц!л.-/1» суО"?кту»що дозголить е^ектквн-) закр!':лгсвте в дям"ят! лплрлп етв.:о-

-ри пор!вннння.

У дисертацН заппопонована методикэ нэвчання алгоритму !ниомов-вого самоконтролю, ио м!ствть три стад!!': 1/навчальну \2/ тренувальну; 3/ оистемну, 1 дозволяв проол!дкувати генезис специф!чних наЕчальних д1й, за яких .самоконтроль е б!льш св!домим. Отже, головними умовами розвитку !ншоиовного самоконтролю в мовленнев!Ё д1яльност! ми визнае-ыо: I/ св!дом!сть оволод!ння ор1 сатирами зразку; 2/ системну, поетзп-ну тоенувальну гоботу, нац!лену на форму веняя ¡кшомовноУ I н те л актуально I, мовно! та еыоцИноУ- активности особистпст! за допомогою ме-хан!зы1в самоконтролю.

Вшрше в* досл!дженнях 1ншомовного самоконтролю нами запропоно-- вана класиф!кац!я вкутр!тн1х та зовн!шн!х умов реал!зац!У самоконтролю в д!ях учн!в зг!дно а критер!ями вид!лення ними: I/ способов ве-р1шенвя Еербального завдавня; 2/ вгдбору адекватних вид1в, способ1в та эасоб!в самоконтролю.

У числ! обговорюваних проблем малодосл!дженими е взаемозввязок самоконтролю з псЯНчнвми процесами в мовленнев!й д!яльност! учн1в, звзжаючи г.з: а/ поняття про ввтрматизми мови, Ух структуру у форму-ванн! навичок самоконтролю; <5/ фосмування шшомоених навик1в та вм!нь говор!ння. Вияглен! специф1чн! в!дм!вност1, зумовлен! специф!-яою предмету "1нрземна мова": V в Д1яльност1 самоконтролю та склад! мисленневих опервц!й на р!дн!й та !ноземнвх ыовах; 2/ у Езаемо-зв"язку р1еля функц!онування механ!зму самоконтролю та особливостей внутр!шньо! мови; 3/ у функц!онуванн! механ!зм!в мовомислевня на р!дн1й та 1ноземн1й иовах, зумоЕлених попереджувальними сигналами 1-2-3 го порядку,, , з одного боку , та р1внем сфорыованост! самоконтролю, з !ншого-

Показано, що в запропонсван1й нами досл!дницьк!й концепц!У самоконтролю в 1ншомовн!й д!яльност! операц!я анал!зу дГг у процес! вйвчення !нозе»шо1 ыовв передбачае св!доие, ч!тке знания алгоритму саыоконтролв, що дозволяв засвоУтн посл!доен!сть оперзц!й. Ух взае-ыозв"язок при ввконавн1 вербальноГ д!У. Шдкреслвмо, що з позиц!2 б!л!нгв!зму опервц'Н свнтезута анал!зу детерм!нують зв"ягки, ца дозволяе форыувати: а/ввконанвя д!Т у зовн1сш2форч!; б/виконання д!1 беэпосередяьо без отрв на зови1шн!й зразок. 2з"язок мислення та мове, як" в!д.омо проЛехуеться в план 1 в!дноигння думки до ело- . ва, тобто в пл?н! внутр!шньоУ мови. Основними характеристиками-внутр1шньоГ поза, як! иаютьперточергове значения для бормуванкя самоконтролю. як показали наш! досл!дкення, е ?педиф!яний свнтаксио

оъобистост! /тобто предикатив^сть у терЛнэх л!нсв1стики/. Ця обставинэ специф!чнз там, «о перетворення зовн!шньо1 моей у внут-р!шню.в!дбуваеться зг!дно з певним законом: скорочуеться Шдмет.

Для ц1лёй нашого досл!дження самоконтролю вэжливими е законо-м1рност! розвитку значения, що являються результатом эбагачення ïx зм!стом. А зм1ст, у свою черту, е сукупн!сть асоц!ац!й: когн!тивних, емоц!Яних I t.i.

У русл1 обм!ркоЕуваних проблем великого значения набувзють изха-н1зки мовоиислення в piднiП та !ноземявх мовах, цо спраяе рзал!зац!1 мисленнвЕИх операц!й та формуванню. операц1й в!дпов!дного р!вня самоконтролю.

Ми ц!лком Шдтримуемо точку зору М.1»2внн!на про та, що 1ндив1-дуальн! помилки, як! виникають у продес! усно! та ппсьмово! комун!ка-ц!Т 1 е насл1дком роботи "Енутршнього синтаксису" та морфолог!! , суб"екту. Вони св1дчать про недосконал!сть ЕНутр1шиьоГ моей, так як саме ÏS МЛ.Вшк!к приписував властив!сть бути кодом, що не мае по- • д1бност! в нац!ональних мовах. .

I в цьому зв"язку тёоретичну та практичну значим!оть мае з"лс*у-вання сп!вв!днопення м!я обсягом вербально! П8м"ят! та рхвнем самоконтролю. В1домо> що основу психолог Иного ыехсГн!зцу в!дтворення зу-мовлююаь асоц!ативн! процеси. Нами апробована методика асоц!этивногп експерименту /КЕ/ для виявлення залекност! uix "готовн1стю" пам"ят!, тобто ycninmicra в АЕ, та ягптовн!стю" до самоконтролю в умовах б1л!нгв!зму.

Отримала Шдтверокення висунута нами г!потеза про те, що АЕ сти-нулюе учн!в до актуал!зац!Г резерв1в вербально! пвм"ят1 ! може сария-та форлуванню в них мнем!чних необх1дних для ефективнпго форлу-вання етзлон!в. Одтверяжеяо ефективн!сгь АЕ як: I/ д18гнос?2чного методу вим!рювання продуктиЕНост! вербально! пам"ят1; 2/ метода виз-качення piwiiB самоконтролю. Виявлено, що АЕ дозроляе визнвчита pl-вень розвитку одного !з ланцюг1в 1нтегрованого мгхан!зму самоконтролю "пошуку в иа11пят!и. Незваяаючи на багатоман!тн!сть публ!кац!йвдо цього часу немяе доотов!рноУ в1дпов!д1 на питания - чи д!йсно 1снуи.ть в!дч!нност1 -tls людьми.по шеидкоот! попуку в -.ем"г.т!, чи ц! ri.T'tiuioc-т! рипадков!. Гзш! експериментэльп! досл!дження ов!дчэть про те» ьо цей пгоцес у одних прот!кае лягко, гаввдко, у 1ниих - вов!льно ^ невчасно. Ки Естановкла, що на пеидк!сть влауку лплльес: i/ г>м!ст •. отамулу ,його трпвалЮть/ засооа прзд"явлення то спттЯыання чтгхулу; 5/ установке; V мотивац!я *идив!ду; 5/ латентней пг?10д.

Трив8л1сть проведения АБ, коли суб"ект лриймае р1шення про виб1р слова, свЦчить про ступ1нь автоматизованост! навичок усьоУ та письмовоУ мови, а також про р!вень реал1зац!У самоконтролю, так як одною з г!потез иашого досл!дження було припущення, що р!вень сфор-мованоот! механ$зм!в самоконтролю в!дображае р1вень сформоЕаност! механ!зм1в мови.

Нами •сфорьульовано висновок про те, що чим вище штелекгуаль-ний р!вень вербальноУ пам"ят! особистост1, тим вице його з,гибн1сть дэ вимовлення або написания в1дпов1дей, що 1 дае п1дстаЕу визначи-ти особливост! в лпануванн1 мовленневоУ д1яльност1.

У третьому розд1л! "Всихолог1чн; механ1зми самоконтролю" дословна специф!ка функц!онування 1нтегрованого механгзму самоконтролю учн!в в умовах бШнгв1зму.

Зг!дно з викладеною теоретико-методичною 1нтеграц1ею дослОу-ваного1 нами яейщэ прозналхзован! психолог1чн1 мгханiзми 1ншомовного самоконтролю: механ!зм мотивацН, пор!вняння, вщилення ц1лей д11", внутр1шнього перекладу, сШвпадання/несШвпадання з еталоном, емо-ц1йно-оц*1нювальний, корекщУ..

Детерм1нуюча функц!я наведених механ1зм!в виэначаеться 1х взаемозв"язком та ¿зэемообумовленIсто як системного об"екту. № ви-ходилн з того,<що будь-яке вербальне завдання в1дзначаеться: а/метою; б/умовами навчальноУ д1яльност1.

Спроуено цей ыехан1зм ложна лрёдставитг так: завдання — р1-шення — самоконтроль — самокорекц!я. Виходячв з цього, ми змоделю-1 вали психолог1чний зм!ст самоконтролю як д!яльност1, тобто представили його сутн!сть у вягляд! динам!чноУ модел1 самоконтролю: предает с&моконтролю - контроль власних результат!в д!яльност1; одиниця самоконтролю - акт з!ставленая результату з етялогюм; . ' засоба самоконтролю - вербальн! й невербальн!; опособи самоконтролю - дрограма формування системи вм'нь х навик1в • самоконтролю^

продукт самоконтролл - 1нтерпретад1я оде^ааних результатов; результат самоконтролю - зм!ни в процес! самокорекш У»

На початковому етап! навчання 1ноземн1й мов! м1х моделями по-родженш: аналог!чног,о>.васловлюваняя на р1дн!й 1. ¡ноземн!й мовах,моде ллю породження аналог1чного ввсловлювання на 1ноземн1й мов!, його контролю И самоконтролю в силу вступають лром!жн1 ланки та р!вя1 мег-хон1зм>, якяй ми умовно назвали "механ1змом гатовност! до самоконтролю". Него психолог1чна сутн1сть виражаеться, на наш погляд, у 'зЕСВоенн1»учнеы належнвх-спосо^в кодування 1ншомовноУ 1нформац1!»

* *

• створення м1цних кодових систем, тобто еталон1в коректност!, в дов-готривал1й пам"ят! учня. Иншими словами, механ!зм "готовност! до самоконтролю" перечбачве функц!онування системи еталон!з, як! ве-дуть до категориза",!У чуттево сприЧмано! 1нформац!У за допомогою озяак, яким притаманн! характеристики надм1рност! й над!йност1. А ця обставина сприяв розвитку вм!ння заставляй) ознаки вербальноУ 1нформац1! з еталонною системою категорий. Р!зномэн!тний р!вень функц!онування механ1зму "готовност! до самоконтролю" зумовлений часовою включен1стю е процес породження усного висловлювання таких йсго (:омпонент1в, як от:

- механ1зм групування й !нтеграц!У ве рбального ыатерхаяу 31Д-пов1дно до мотиву, мовлен.чевого наг-иру, стимулу еисловлю-вання;

- механ!зм упордцкування доступу до схопища еталоШв в довго-«асов!й пам"ят1, що можливо за умови Ух £втоматизованост1 в мовленн!. ^ри цьому програма висловлювання будуеться на р!дн1 й мов!: зд1йснюеться виб!р смисл!в, пошук. адекватних лексичних одиниць;

- мехэн!зм сигнал!зац!.У зб1гу /иезб!гу/ еталону з одержаним результатом.-Як показують наш! експеряментальн! досл!дження, перебоУ в д!яльност! цього механ1зму викликзн! рядом обста-вкн, ! в першу черту: а/емоц!йним. еталоном учня;

б/нечтим знаниям,еталону.'.

Еоняття готовност! до самоконтролю ми зводимо до орган!зоЕаноУ системи еталон!в, користуючись якими. ми в р*дн!й мов1,зд!йснюемо класиф!кац!й вербальноУ !иформац!К, УУ !дентиф!кац!ю !норекц!ю. Прзчому дуже важливо, що адекватна еталонна сиотема формуеться шля-,:ом з1ставлення кванту вербальноУ !нформац!У з в!дпов1дким еталоном у довгочасов!й пам"ят1 I висновком про тотожн!сть виходячи з ознак еталона.

Готовн!сть до самоконтролю як механ!зму саморегуляц!У визначае-ться, на нашу думку, радом фактор!в:

а/знанняч сполучуваност! вербальних одиниць у процес! гово-р1ння; •

б/вимогою пошуяу ! а1дбору адекватних одиниць для породження ■ !ншомовного висловлюванпя.'

Безсумн!вно,, правий О.ОЛеонтьев, який стверджуе, що на почат-ков!й стад!У опанування'^ужоУ мови перех!д ь!д програма до !ншомов-ного висловлювання зд!йснюетвся за схемою "Програма висловлювання

на р!дн!й мов! - висловлювання на 1ноземн1й мов!". Не впкликае сум-н1ву та обставина, що пврех!д в1д одн!еУ програми до 1ншоУ буде тим оперативном, чим швидше будуть зд1йснюзатися пошук, в!дб1р, стдуктурування вербального матер!алу I його фонаря.

У цьому ми погодкуемося звисновквми Л.В.Занкова, який в ус!х своУх досл!цженнях пропавував вживати на високому р!вн! складност! дидактичней прнцип навчання, оск1льки в!н реал!дуеться на доступному для учн!в р!вн! анал1тико-сннтетичноУ д!яльност! 1 включае до роботи вищ1 системно-вербальн1 р1вн! пам"ят1 1 системи активац!У моз ку. Цд умова е вир!шальною для подальшого розвитку вайвищпх р!вн!в довгочасовоУ паи"ягI - сховяща еталон!в самоконтролю.

На жаль, сприйняття еталону 1 його автоматвзашя в процэс! формування ¡ншомоеного висловлювання зд!0снювались, у кращому Ьипад-ку, на р!вн! тренувальнвх або умовно-ыовнвх вправ, що дозволяло • знати слово на англ1йськ1й мов! 1, можливо» сказати словосполуччння, але зовс1м вже нереально для 61льшост1 учн!в побудуват" НФ£ з осо- • бовим значениям 1 оц1нкою. I тут ми впритул п1д10шли до проблеыи, безпосередньо пов"язаноУ з механ!зками самоконтролю: механ!змами породження висловлювання, як1 ^нтерпретують механ!зш мовленнепо-родження 1накше, н!ж запропонована Г.О.Зимньоо класиф1кац1я.

I в цьому зв"яэку та пром1жна стад)я, яка виникае при переход! в!д програми на украУнсыйй або рос!йськ!й мов1 до прогреми на 1но-земн!й 1 якрУ необх!дно "позбутися" як можна ран!ше, е в кашому ро-зук!нн1 пехал1змом внутр!шнього перекладу, яквй«зд(йснюе самоконтроль, властиввй даному учню. Основными компонентами структура меха-н1зму внутр!шнього перекладу е: .

I/ численн! операц! У моментальноУ рефлекс1У;

2/ д!У покрокового контролю;

Ъ/ д1У пооперац!йного контролю;

4/ д1У констатуючого контролю, як1, в свою чергу, дозво-ляють;

п/иНт)Н1РН ПУ!1Т1аимп лтгл Ржогшгл глпипг шптм т% ♦ тт лтл_

*ы »«(Ц^мммиим (/^^ими^ и и д ^ л^Д Ою"

л овд;

б/визиачнти характер 1 стушпь визначеного в1дхилен-ия;

вДицати попаредиувальнкй свгчал 1-го, або 2-го, або 3-го порядку.

Во"сиЕко« та попередкувальн1 сигнала, як1 передують пауз1 хезл-вакснують функи-л сигналу розлагодження, переб-ю в д^яльдос-

•ri механ1зму самоконтролю. На в!дм1ну в!д концепц!! Я.Гепцеля, в нашому Д0сл1Дкенн1 розшврена номенклатура попереджувальних сигиа-л!в. Так, сигнал 1-го порядку - це акт усв1домлеиня мовиих засосНв у р1дн11!. та !ноземн!й мовах, що е «асл!дком д!! mIsmoehoY !нтерфе~ pemtfY.. Яого мета - попередження помилок. Еопереджувальиий'сигнал*-. 2-го порядку - акт усв!домлення нев!дпов!дност1 в Ейбор1 адекватно! форми всередин1 системи мови, яку вивчають. №етз сигналу - попередження помилок, ввклвкэних внутр!яшьшовною 1лт8рферелл1еа. I ивреш т!, попереджувальний сигнал 3-го порядку являе соОов акт усв!домлен-яя яев!дпов!дност! в вибор! засоб!в кпмун!иц!! дано! ciiTyaqi! сп!л-кування. Мета сигналу - попередити комун!кативнозначущ! помилка. Так, помилку типу They агэ presented at the lesson yesterday 38м1сТЬ they ware present at the lesson yesterday можна вважати комун!кативно-значудою /приклад Н.М.Драк1но!/.

Таким чином, основним празначенням поперед: увальних сигнал!в 1-го, 2-го i 3-го порядку, з психолог!чно! точки зору, е акт попередження виникнення хибних асоц1ац!й у нвдосте,тн!й анал!тико-синтетичн!Я д1яльвост! того, хто вивчэе июземиу моау.

Як ми зазначилв.вите, попереджувальн! сигнали передуоть пауз! нер!шучост! в процес! перекодуЪания t на початковому ет-nl зас-военвя йдуть у так!й посл!довност!; 1-й- 2-й

На просунутих етапах навчвння: 3-й - 1-й-— 2-й.

Аргумеятуючи розгляяут! механизма самоконтролю /готовност! до самоконтролю i вгутр!шнього перекладу/, ми пропонуем'о власну бШн-"вальну модель !ншомовного породження, ей ходячи з якоГ, зможеш обЕрунтувати блок мехая!зм!в, що складають единий механизм самоконтролю в умовах двомовност!. Схематично модель доц!льно представити в ось такому вигляд!:

Ивень I. Мотив, мовний нам!р.

Ивень 2. Задуы висловлгваняя р!дяов мовою. Внутр!шня мова.

Ив'еяь г. Задуй' гисловлввання на !ноземн!'й мов!. Шутр1шня. мова:

I/ переклад, програми висловлсвання на 1ноземну мову:

э/лексино-грамэтичне отрунтуруванвя форма вирэження; . б/актуал!зац!я лексем, флекс1й, с^овотворчи* i синтаксич-

них моделей; в/вяутр!ше проговорювання. .

■ Ивень 4. Слуховкй контроль.

Ивень 5. Зворотний зв"язок.

Ми надаемо особливого-значения р!вням I i 5, бо вони функц^о-нують вже utсля попереджувальних сигнал!в i пауз нер!шучост1, що св!дчвть про появу помилок, тобто про ьесформова[асть еталону, поя-ву. власних г!потез про еталонну складову t в. результат! - перебо? в д!яльыост! механ!зму самоконтролю.

Дотримукчись осаовноУ г!потези нашого досл1дяення про те, що . р!вень сформованост! механ!зм1в самоконтролю в !ншомовному мовленн! учн!в в!дображае р!вень сформованост! Yx MoxaHtsMiB ыовлениемислен-ня, збудуемо власну модель механ1зму самоконтролю, якою пот1м по-будуемо програму фошування навичок ! вм!нь самоконтролю в умовах двомовно'ст!.

•3 ц1ею метою нам необх!дно звернутися до анал1зу единого меха-Hi З15у 1ншомовного мовленнемислення, основними компонентами я'.ого ЕЛ. Пассов вважае:

1.Мехен!зм opleHTaqli 1 оц!нки ситуацП як система у взаемо-BiflflocHHax тих,, хто опШуеться, е механ!змом зв"язку, власноУ вербальной! невербально! повед1нки.

2.Механ!зм ц1лепокладання, який siдве стратег!ею комун!канта за рахунок утримання уваги на ведучому комуникативному завданн!.

3.Механ1зм- прогкозування реакц!У сп!вбвс!дника в говор!нн! й на письм1 на зм!ст висловлювання, на текст у читанн! i 8уд1юваы-и!,. на зм!саовну сторону власного висловлювання

4.Механ!зм селекц!У фактов, думок, семантичних блок!в.

■ 5.2»ехан!зм комб!нування факт!в, думок, уявлень.

С.Механ!зм конструювання 3m!ctoehoY сторони Еисловлювання "при утриманн! на смисл!".

7.Цехап1зм саморегуляц1У, який в!дпов1дае за тактику читавня •. t прослуховування.

Дал! лог1ка м!ркувань будуеться таким чином.

. Критер!ем !отикност! запропоновапоУ г!потезк, е сократовському розум1нн1, е посл!довн!сть у суднепнях, в!дсутн!сть протир!ч у про-■ цво! поиуку визначегь, а ни перев1рка г1шлези фактами й експеримен* таив. Тону, сшраючись на запрошшпвану нами бШнгвьльиу модель по-роддення 1вшомоб«ого мовлеиня, а такгч на е^иний мехвн!зм мовленне-'• иаслення, пооудуемо г1потетичний механизм самоконтролю, беруча до

уваги 1;!леопрямов8Ниа самоконтроль як побудову BayTpiurnboY програ-. не васловлгвчнмя, схеки, до akoY входять складов! дП з певнии* по-

рядком ix сл{дувзння .В час1 . , Де сховнще в!дпряцьованих елементарних Д1р. /еталон!в/, що допускае ?х номб!нац!ю„ частика з яких виникае в результат! автоматвзац!! д!й.

KpiK того, членування Y самоконтролю на його складов! /р!в-н! - в 6iл1нгвальн!Я модел! мовленнвпородження / дозволяв яоацэнтру-вяти увагу в iipoueci контролю саме на цих складових ланках механ!з-му. В свою черту, роботу уеэги млагоджув координац!я м!н внутр!ш-н!м i 30BHifflHiM ЗЕоротними зв"язкам i рчанпям еталон!в корзктно'ст!, яка включав: ,

а/коорцинац!ю р^зних сенсо-адх модальностей; б/синхг'0н!зац!ю усередин! модальностей. Як т!лькв координац1я ! синхрон1зац!я з!ллються в одномом8ИТну реакц!ю„ в!дцое!дн! д!Т набувають здатност! до вэр'ювання, комб!ну-вання на б1льш високих р!внях схеми дхГ самоконтролю.

Огке, наводимо основн! компонента загапьного мзхан!зму самоконтролю в yi.:oB8X двомовност!:

1.Механ!зм мотивацГГ, який включае механ1зм готовност! до самоконтролю.

2.MexaHi3M з1стэвлення: э/механ1зм ор!ентэцН; б/нехан!зм оцшки.

3.Механгзм впд1лення ц!лей яНг а/механ!зм прогнозування; 0/нехаН1зм ц!лепокладання.

4.Мехая!зм внутр1шньоУ д!У:

а/механ!зм селекцН; ; , • ■

б/механ!зм комб!нування; в/ыехатзм конструювання.

5.Механ!зм сигналу в!дпов!днсст! /нев1дпов1дност!/: /попереджувальН! сигналя I-3-го порядку/.

6.Шоц!йно-од!ночний иехан$зм /спонукэючиЗ або н! до.усунення нев!дпов!дностей/.

7.Уехан!зм корекцН.

Запропонована нами бШнгвальнз модель мовленнепородаеявя t за-гальний механ!зн самоконтролю спонукають нас до певнвх висновк!в що-. до псвхологИ 1 методики викладання англ!йсько? мови.

Х.Для оптим!зац!У процес1в перекодування з р1дноУ нова на !но-земну 1 формування адекватного р!вня самоконтролю учн!в нвобх!дшп ЗИ8ННЯ вчятелем Boro психолог!чного зм!сту самоконтролю як д!яльнос-

т!, аучнем - алгоритму д!й самоконтролю, тобто його данам1чноУ мо-дел!. ' ' . - -

2.Б!л!нгвальиа модель- породження ¿ншомовного висловлювання представляв собою не 1шсл!довн!сть'автоматизованих дН!, а иослщов-н!сть розумових операц!й.

3.Для накодиченяя в довгочасов!Й ааи"ят1 уча ¡в еталон^в самоконтролю необх!дно врахувати специф!ку Ух форыування, спираючись на

, единий механ!зм самоконтролю 1 мовленнемислення.

4.*фективн!сть оволод!ння безпоыилковим ыовленням эалежить в!д багатьох компоаецт!в, як! складають единий механизм самоконтролю; проте на початковому етап1 павчання особливого значения набувзе ступ!нь ранжиру ваших: а/мехап!зм мотивацН;.

б/мехаи1зм готовност! до самоконтролю; в/емоц1йно-оц1ночиий механ1зм; г/ыехан!зм внутрхшнього перекладу.

Б.Вищеназван! механ!зми самоконтролю в умовах бШнгв!зму, у випадку Ух "пробуксовки';, зумовлюютъ пояау неправильна г!потез 1 породження ысвноУ ломилки.

6. ОперацН моментальной рефлексП Я.Генцель, а отже, I робота механ!зму внутр!шнього перекладу I механ!аму сигналу в!дповцщост! -иев!дпов1дност! повинн! зд!йснюва®ися в бТльшприскоренсму ивидк!снопу режим!, н!к це бул'сг прийнято дос! в практик викладання 1нозем*-них мов /за принципом виоокого р!вня складност! Л.В.Занкова/.

Виходячи з вищевикладеного 1 розглядаючи процес навчання як .систему управления п!знавальною д!яльн!стю учня, ми назначаемо !итег-рований механ!зм самоконтролю як сдн1сть"контролъованоУ ! еталонноУ . . складових, де зворотний зв"кзок, а також мехац1зма внутршнього перекладу, мотивац1У, готовност! до самоконтролю, емоц!йно-оц11щвальи! в обов"язковими умовалш зд!йснення самоконтролю.

Ми вважаемо, що функц!я 1нтегрованого механ^зиу самоконтролю в ., дроцео! навчання !ноземн!й мов! полягае в тому, щоб своечасно попе-редаати /1деН1'2ф!куватЕ/ допущен! мовн! пгшилки. 0станн1 можна под!-• дата на ст!йк! /глпов!/ та 1ндир!дуал'ьн! /зумовлен! особлишстями . форыувааня мовного каввку кожного конкретного учнд/.

У даноиу досд!дкоин! ст!йк! лексако-граматичн! помал:,и'в 1ншо-'ч ионному мивлецн! !вдкв1да знал!зуються нами як ст!йке психолого-мё-. тодичне явище, зумомене, з одного боку, законом!рностями засвоення !юзеш(оУ море /псйхолог!чивй аспект/ !, з другого боку, характером методдгшьх првЯом!в, що використовуються а метою попередженоя й корег-

ц!i типовях ппмилок /методичняй аспект/. ...

Загалышм завданням як для-психолога, так' 1 для Методиста е опис конкретно? модел1 помилкивикликано? недосконэл1стй ыехан!з-му самоконтролю.

1еихолог!я ыовнгх ппмилок, а також один 1з hobIthIx напрямк1в анал!зу помилок в психол1Нгв!стиц! - ортолог!я/тобто теор1я норма-тивност! мови/ передбачають дослхдження мехэн!зм1в: -а/сакояоятрелю; б/контролю MOBHoi правильност1 висловлкгэння; в/самокоренцИГ.

Иомилкову в!дпов}дь учня мохна !нтердретувати як сигнал :'збою" в механ!зм1 самоконтролю; а по "ьаз1" помилки -"судити про'р!вень с?ормованост! механ!зму самоконтролю.

За такоУ трактовки зм1сту сутност} 1нтегрпванпго механ1зму ,са-: моконтролю помилкова в!дпов!дь виступае одночасно'результатом про- . цесу навчання - показником його результативност!,.э також факторен, який пеанов Mipoio впливае на нього, оск}льки -базпосередньо яключв-етьсу; в ьроцес навчання як перед посяляа пас?уп!го::я1й".

Таким чином, помилкова в}дповгдь, за правом!рним тверцженвям> досл1дшж!в, розц!нюеться як свого роду внесок у досягяення х!яце- • во? мети навчання. Важливо ляша забездзчитп так! умови нзвчальао-го пронесу 1 улравл!ння ним,-за якими у випадлу виниянеяня помиляи в!дбувалась би П 1дентиф1кац!я 1 осмаслене вппрзвленая.-Цй дозволило б устанггаата для кожного учня ступ}яь трудяощ!в, з рзсс.ч з тем ! м!ру помилновост! або уся!сасст! явплод!ння 1ншомовнфо моз-леяневоа д!яльн!стю.

Характер самоконтролю, тобто його ивадгс!ст5, зденвата!сть. як!сть, св!дчить про р!вень сфоркаваност! кзхан!зму езцокоятрояю i служьть хндикатором розвитку процент наз;азпя^ ":•■-

Таким чином, механ!зм самоконтролю ей конус функд!и !вформате*-ра про х!д зд1йснення задано! програмя вэвчаияя, р8ал1зуе ftßumih ' управл!ння процесом формування !яиойовяого мовлення» вказушв пра цвому, яков м1рою ыовецъ волод!е 1несноещ;я ззеобани влра_еная думок. Як в1домо, оволодхння будь-якою 1ноземноэ иовою пешшгаве без заовоення Н лексико-грзматачпого ладу, ejo лзрздбачзе дотря-кзная л1тера*урявх норм, Ленсвко-гретзтзчп! покялка, вшнлзвзнЗ 1нтерфе рустам впллвец р!дно! нова, св!дчать не т1лыга про "вробук-сонтту", збо! в д!язьност! иехвн!зму езяовонтргш)» эле 3 про з!"сут~ п!сть наввя1в сфчраленвя !неокошого висяогяггзняя. Току ваклаяаче-si Еажлаво звата, з яншв трудаоозий зустр!путься уча! з прэцес! ознзйоилеввя з новим иатер1алои. Эвавня прчян вавивйеквя поаялок.

Ух системный анал!з* як нам уявляеться, визначають шляхи хх доперед-кення. Й корекц!У. I що надзвичайно актуально для сучасноУ ортолог!У й психолог!?, де "знания законом!рностей доходхеяня домвлок у мов!и.

У четвертому розд!л! "Загалька характеристика мотаваш У самоконтролю" розглядаеться спецвф!ка мотивац!У самоконтролю, теор!У контролю за д!ею, теор! У та модвл! самоконтролю, внутр!иш1 та зов-н1шн1 мотива, що стамулюють !ншомовний самоконтроль. Наведена коык-рвтазацЫ та. формування мотив)в самоконтролю учн!в у процес! зас-воеыия !ноземноУ мови.

Особлавост! мотивац!йно? сфера самоконтролю як одн1е'1 з характеристик учая е предметом вивчеаня 1 анал!зу у в!тчизнян!й та зару-б!жн1й псахолог11.

У ззруб1гн!й дсвхолога-цатодачи1й л! тара ту р1, аргсвячеиИ нота-вацП 1 контролю за д!ею /К.Лев!н, е.Толмев, ф.Кашель, Дх.Аткшсон, Х.Хакхаузен та вид!ляються три основа! напрямкв в досддаениа мотавацН оовед1кка, як! иають для ц!лей нашого досуйдаення оевне значения, зважаючв не те., що в них вир!шувться три основа! проблема . Верна - ввб!р мети 1 д!У в ковкрети!й свтуацН, динам!чна теорМ мотввац!? "К.Лев!на, модел! мотввац!? типу "чекання хц!нн!сть", тео-р!я мотввац! У досягнення Дк.Атк!нсона.

У наведеивх моделях мотввац!У Ух автора I рооройники неодноразово в!дзначалв вилив" основнвх концепту а льнах полохень - теорП .К.Лев!на на Формування моделей самоконтролю ! саморегуляц1У.

Для оучасних когнитивних моделей мотивацП иоведхнкв сзттевиа в анал!з двох осаоввах детеры!навт для поясненая ввнвкиення дхУ. ЗПдно з твещженням евтор1в необх1дно уявата свонукальн! ц!нн!ст1 ц!лей для кожного !ндав!дууму зокрема,'а також ступ!нь чекання суб"е ктом моменту., кола в!н зможе досягта мета за додоыогою власних д!й. Г когнвтивн!» психолог!У ця теор!я в!доыа як теор!я "чекання х ц!н-в1сть".

Друга проблема мае бездооередне в!дношенвя до динам!чних моделей мотивац1У,"в яках на в!дм!ну в!д статична* моделей мотввац!У типу "чекання х ц!нн1сть" анал!?7ються.часов! мотввац!йн! параметра /двнам!чна тсор1я д!У Атк!нсона 2 Берча. Авторама динам!чноУ теор!У д!У сформульовано ряд првнвдп!в /дерсеверац!я, кумуляц!я, "онсума-ц!я та !н./, що пояснсють дроцссуальнай аспект мотивац!У.

Ц!кав! м1ркувааня эвтор!в Про параметра контролю за виконанням д!",.серед яки* - селективна увага як фактор, *що сдраяе виконзнню ДП».

Представивши цього напрямку дхйшли висновку, що !нтенсивн!сть тенденцГУ д!У залишаеться незм!нною в час! т!льки при оШзодичному п1дход1, тобто "при анал!з! ц!леутворання в коротких еп1зодах прзй-няття р1кень".

Шоб судити про 'нтенсявн!сть тзнденцИ' дН', иеобх!дно брата до увагв ! динвм!чн! процеса. Ц! г!потетячн! ! теорзтачя! соложения знлйшли свое вт!лення в теор!У, !меноввя!й динам!^"» теор!еи д1 У»

I нарешт!, третя проблема', лов"яз?на з виконанням яем!ру д!У. Гншими словами, це проблема контролю за еиконэнням д!У.

Серад численних теор!й контролю за д!ею, як! реал!зують: 1/со-ц!альио-психолог!чний п!дх!д - М.Снайдар, досл!диення в гэлуз! пса-хологи яол! - Н.Ах, модед! самоконтролю й семорегуляц!Ув а такрж особист!сно-псахолог!чнай п!дх!д, наш 1нтарэо отанэвлять модел! самоконтролю ! свмокорегуляцН, тому що вола поз.чою м!рев в1дпоэ!даюгь ц!лям 1 павданням иашого дослгдження.

НадзЕИчайно ц!каве наступне спостерэлсення, яке характеризуй в!дм!лн! особливост! нвпрям!в у доол!дженн! самоконтроля з з!тчизня-н1й психолог!У в з!ставленн! з зарубЬтшою. Ми вже зказувала» що самоконтроль у зах1дн!й псаходог1чн!й л!тератур! част!ше асоц!ваться э необх!дн!стю !ддив!ду переборювати труднощ!» напраклад самоконтроль у ход! л1кування алкогол!зму, кодування в!д зловживання тютюном, ко-рекц!я повед'!нки батьк!в по в!дношенню до свои д!тэй, у процес! дотримання д!ети ! т.д. Таким чином» самоконтроль стосовяо.повед!нки лэдини розглядаеться заруб:жними психологами здеб!льшого як викояан-ня неприемних д!й з в!дстрсгченими позитавнимя насл!дками збо ж, нав-паяи, як вик'оняння рриемнах д!.й з в!дстроченими неприемними насл!дка-,ми.

3 !нших методолог!чних позиц!й розглядаеться проблемап мотаэ!в у в1тчазнян1й психолог!У. В УУ вир!шенн! виразно пом!тн! дв! тзнде'иц!У.

Периа - ототожвення мотиву • з !ниама поих!чними явищами, по сут1," п!дм!на мотаву цимв феноменами; лита - прпиоуЕання мотавзц!йноУ функц!У !ншим властивостям'; особа.

Стосовно до оснсвноУ мета нешого &осл!дження - психолог!! самоконтролю - в загально-теоретачноыу план! надзвачайно важливим в • розвиток уявлень про усв!домлен!сть мотивов.

Отже, розглянут! модел1 самоконтролю, а текож моделI сампрегу-ляц!У, виконан! в традиц!ях функц!онального б!хев!оризму, в результат! зводяться до проблемй контролю за д!ею. Тут важливо. уточяати смисл, який.вкладаеться ними в зм!ст • поняття "самоконтроль". Шд са-

мокоатралем розум!.еться ввконаняя небажвних д!й I, навпаки, в!дмо-ва в!д бажаних д!й /вузьке значения/. В широкому значенн! терм!н "самоконтроль" використовуеться як контроль за д!ею, шо складаеть-оя в двох процео!в: а/ контроль за нам!ром;

б/ контроль за викоианням д!

Саме ц! у.точнююч! положения теорИ контролю за д!ею в повед!н-ц! суб"екту можуть бути використэн! для виявлення сиециф1ки навчаль-ного самоконтролю в 1ншомови1й д!яльност! школяр!в } студент!в, та-к1, що-дозволяють ввзнечвти оообвот!сн! 1 ситуац!йн1 детерм!иантв мотввац!У, !ншима словами - побудувати сиотемно-динамIчну модель мотивацИ самоконтролю.

. Верейдемо безпосередньо до. анал1зу проблем» мотивам У в пси-холосП навчааня 1ноземаим мовам, Актуадьн!сть ц!еУ теш ввзначаеть-ся зроотаючою. ц1нн1стю знания про опособи саморегуляц!У самоконтролю 1ношавно1 вербальной ппвед!нки. Як п1дкреслюс Г.О.Зкмня, "в с;/час-н!й поихолог!У навчання проблема мотивацИ висуваеться в якост! одн!еУ з цевтральних"..

Отже, досл!дження мотивац!йноУ сфер] учн!в мае як теоретичне, так 1 практична значения для глибокого переосмислення ''...наявнвх . теор1й навчання 1ноземшш мовам у св!тл! сучасних дэсягнень психо-лог!чноУ 1 паихол!нгв!сгичноУ теор!й".

У контекот! досл!даувэноУ проблематики вивчення мотива^ У, що виотупае тим складним'механ!змом са1вв1днесення особист!ст1Ю зовн!ш-н1х I вну.тр!шн1х фактор!в повед!нкв, який'виэначае виивкнення нэп-рямк1в,а також способи зд!йснення конкретнкх форы д!яльност!', дозволить виявити !ерарх!ю внутр!шн!х !• зовн!шн!х мотив!в самоконтролю иавчальноУ 1ншомсганоУ д!яльност!. Ври цьому ми виходимо 13 загально-прийнятого- твердження про те, що навчальна д1яльн!сть мотивуеться перш за все внутр!шн!м мотивом

Можна зробити ввсновок, що перех1д в!д зовн!анього контролю до внутр!шнього, що зд!йснюеться на основ! внутр!шн!х мотив!в нав-чальноУ д!яльност!, сприяе формуванню психолог!чних новоутворень ! Ух удосконаденню.

В основ1 наведених м!ркувань лежать голавн 1 концептуальн! по- *' вяття теор!У Л.С.Ваготського про розввток псах!чнвх фун;.ц!й в!д "!ытерповхолог1чного" /ваутр!шнього/.

Правом!рш поставите питания,* Бир1шенню якоУ проблеми служить Яого !дея в рамнйх ойговоривэноТ проблеми ет;;кв самоконтролю? 1Ьз-вававчя пснрвй! полокенвя тзор!У навчяльноУ д!яльност1, а.К.Маркова

встановила, що формування самоконтролю 1 адекватно ¡С самооц!нки е результатом поеташшгп переходу в!д зовн^шнього контролю 1 од!няи викладачэ до 1н.шв1дуального, внутр!шнього контролю I самооц!нки учня,

Грунтовний анал1з енспериментальних дэних, одержаних бЛ.Са-вонько } Н.М.Симоновою в ход! вивчення мотивацН при оволод!нн! {неземною мовою, дозволив-виявити чотири мотивэцШн! ор!ен?ац1У: на прпцес, результат, оц!нку викледачем 1 !:а "уникнення неприемностей". Суттевими для рогзум!ния мг/гивацШшх ор!ентзц!й студента е "...особ-ливост! зв"язк!в м!ж мотивац1йниь.и ор!ентац!ями", як! дозволяють ви-д1лити дп1 суттев1 характеристики: ио-перие, стаб!льн!сть зв"яэк1в /за крктрр!ем шльност!/ м!ж ор!ентац!'ями на прпцэс 1 результату ио-друге, ор!ентац!ю на "оц!нку викладзча" 1 "уникнення неприемностей". Серед 1нших компонент! в навчально"/ мотивацИ була выявлена позитивна мотирац!йна ор!ентац!я з усп!шн!стю студеит!в. "Пений зв"ясэк встанпвлений м!х ор!ентац!ями нэ ироцес 1 на результат, менш щ!льно - на "оц!нку виклздачем". Зр"язок ор!еатац!! на ."уникнення неприемностей" з усп!шн1стю слабкий.

Ппотетлчно могла припустите, сдираючись на дан 1 доо.лд!в А.К.МзрковоУ, А.К.Лусавицького 1 е.А.Вортво? та !н.-, що усв!домле-н!сть мотив1в 1 в !ншомовно-мовленнев1й д!яльнпст! залежить' в!д Ух становища в структур! д!яльност!. А не, в .свою чергу, спрпчиняе "...дереструктурування мотивзц!Яно-потр!бно1 сфера учн!в. 1. результат! такого перрст.оуктурування дом!нуючв становище в мотивац!йг:!Я !ерэрхН займеють здеквзтн! навчальн!й д!ялыюст1 навчально-п!зна-вальн! мотиви". . ' '

Тому, керуючись иаведенвма теоретичьими положениями й уззталь-ненняув, одоржаиими р!зними авторами з проблема усв1дочленост1 моти-в!в в навчальн!й д!яльност! учн!в, ми зд!йснили експериментальне досл!дження з метою:

1/ визначрння 1ерарх1? мотвв!в, як! спонукаоть учн!а 5-6 ялзс1в до вивчення знгл!йсько][ ыови;

2/ встановлення мотвв!^ самоконтролю в процео1 засвоеяня •школярами оперзц!йного складу вербально! д!1.

Ми прицуотили, що в процре! {ншомсгвного самоконтролю дроблена мотивацН учн!в нвбував особливо! складност! в зв^зку з трудница-ми засвоення оперзц!йного складу вербальной дП, а такох включения учн!в в !ншомовну мовленневу д!яльн!гть, в ход! яко! ц!леспрямованс

формуються засобц i способи самоконтролю.

Виходячи з цього, ми 1 оформулюзвали завдання нашого досл!д-ження:

Х/розробити д!агностичн! прийоми, що дозволяють визначити р!врнь уов1домлрност! школярами внутрзшПх мотив!в вивчення англ!йсьиоУ мови;

2/розробити 1 опробувати методику формуючого рксдеримриту, яка б сприяла шляхом конкретизацП i Формування motübie самоконтролю Шдвищенню fHTepeoy учн1в до вибчрння !нозрмно1 мови.

Анал1з корекц1йноУ роботи, внконаво'1 учнямв, показав, що pi-вень сформованост! i'x контрольно-оц!нювальних д!й надзвичайно низь-кий. Характер виправлень св!дчить иро иесформовшйсть умй1ь самоконтролю. Учи! верш за все в!дм!чаля ыедолгки: а/в написанн! л!-тер англ!йського алфав!ту; б/поыилки в окрешах.словах. Алр вони зово1м не пом1чали помилки: I/ у будуванн1 тепер!шнього, минутого, майбутнього чаоу д!есл!в; 2! вживанн! прийменник!в; 3/ внкстристан-и! ступен!в пор1вияния. аракир|гввк1в; 4/ будувзнн! множинв. imphuh-к1в; 5/ вживанн1 артикл!в.

У зв"язку з виявлрними "зонами помадок" та засобами корркцхй-ноУ роботи, якими користувалися уча!, що зНдно з г!ш>трзою нашо! роботи е св1дчрняйы р!вия сформованост! механ!зму самоконтроле, нами розроблрн! вправй на ррдагування, складрн! за матрр!аламв типо-вех помилок тех, хто навчаеться, як! дуко лргко Шддаються автома-тизадП на баз! ЕОМ.

Ери цьому мотиви самоконтролю !стотно змшилися. Гю-перше, учн1 в!дзначили, "що така робота дужр в1дпов!дальна" /Наталка Д./. Во-другр, вони розум!ють, "для чого дотр1бнр знания !нозрмноК мови на цьому уроц!" /Дрнис К./, Lo-тррте, "так, завдання дуж° ц!ка-в!, тому що е можлвв!сть побачити насл5дки свое! роботи зразу к на . уроц!" /Серг!й С./. Знания критрр!ев в усп1шност!>виконання завдання Шдьищувало р1вн! самоконтролю; брзсумн!вно , робота з ЕОЫ "надзвичайно'ц!кава" /Сашдо' 3./, "Шдвищуе ытелект" /Марина' А./, "дае можлив!сть усуватв помилки дужр шеидко" /1гор Ш./ - так! .в1дгуки ми читали в анкетах. _ _

Наведен! мотива, а такок разроблена наш методика Иредегуван- -йя" була спрямоваыа, п^рш за все, на автоматизац1ю процедура само. контролю письмового 1нозо!.".ного висловлювання з зепрозадаонням тр»-кувзлььвх вграв на баз! ECK, як! формували гсловн! лзнцюги механ!з-

му самоконтролю.

ЛужРЕажлияа обствввнэ виявилася в ход! аирг>бац!У: учн! зроэу-м1ли, щп "будь-пкз д1яльи1сть потрп'буе самоконтролю! а для цього тр°бя знати засоби сэмосттИного контролю так, як у р0бить_вчит"ль, - то.д1 н» Оуд" помилгк, а отж°, оц!нкя з !нозпмноУ мови буд» вища" /Лолодя X./.

Ззгг>льний Мдсумпк апопбацГУ методики "^"дагування" св!дчить про т«,.що к!льх!сть помилок, випрарл°|;:;х учнями, э дот!м в!рно' в1д-тео[.пних р анкетах ! диктатах, м^ншилась у 4,7 раза.

Г^япл^ко, ап над! р1пн! саиоконтролю т!сно корпл»ють з мотива-ц1йними пр! ентяц!ями учн!р на задовол«н1сть вчит°ля, на його похвалу,, на його пц!нку за роботу учня. Сар»>дн! р1вн1 самоконтролю/42$/.знач-нол м!рою кор°люють з мптявац!йними ор1снтац!ями не. насл!док д!У, а. гкщ! р1рн! /22%/ -'з динам!ною П£оц°су засвоення дII та результатом, а також рибором оптимального засобу корекдН, що зм»ншуе дошук в°р-балы-оУ длмилки..

У ц"ятому роздШ И1лихолого-подагог!чн1 умови розввтку самоконтролю школяр!в та студ"нт!в п навнальн!й д!яльност!„ Р^вн! 1шво-»

морнпго самоконтролю, викладяються т«орптичи! мод°л!, х!д та результата фпрмуючогп эксперименту} лобудованогп в!дпов!дно до програми I рлзробл°ног нами методик®! фпрмування самоконтролю, яка гру'нтуеться на локальних принципах розвитку- гншомовного самоконтролю. Розвиваючэ Фуннц1я самоконтролю р°ал!зуеться за допомогою. таких принвдп!в: 1/св!-домост!;_.2/ 1нт°Л"ктуально1', мовноУ\, та .емоЩйно! активност!; 3/ видения конкрптних ор!ентир!в »талону; Упробл^мност!; Е/кому-н!кативноУ сдрямовацост!.

. 3 оксдери««нтальному досл1дж<>нн1 дсихолог!чних умов формування-!нтогрованого м"хэн!зму гншомонного самоконтролю, який включае: 1/м"- • хан!зм мотивац!й; 2/м°хан1зм з1ставл°ння; 3/м"хан!зм вид!л-,ння ц!л°й д!У; 4/и"хан1зм виутр!шнього п»р°нладу; 5/м"хан!зм сигналу в!дпол!д-ност1/н°в!дпов1дност1; 6/вмоц!йно-оц!ночний м»хан!зм; 7/мвхан!зм ко-р°кц!У, в!зяли участь 317 учн!в 5-клас!в -экспериментальной груди А та 256 школяр!в 5_клас!г груди Б. - -

Методика експррименту.' Основною м°тою форшуючого «кспорименту-було утвор=ння р^альних психолого-м°тодичНих умов, д®т°рм!нуючих формування у досл!дясуваних ум!нь: а/анал!зувати установку,; б/прэцю-вати з ор!ентовними картками; в/працювати з ключами, г/працювати з програмними картками самор°гуляц!У; л/працюзати з тестовими завдання-ми для формування поод°рац!Йного та п!дсумкового самоконтролю; */прэ-

таовати з! сх°мами.

¡¡араЛлйЬно формуввдися ум!ння вмвати ptsHi форми самоконтролю при:: 1/самост1(1н1й poSoTi з Шдручником; 2J з ауд1от»кстом; 3/ юОо-т! в парах /взаемоконтроль/; 4/ говор.!нн! /в д!алог!чн1й фпрм!/. ...

Таким чином, розриток основних м°хан1за1в самоконтролю в ковдпй Кбв1й д!яльност! школяр!в у npou»ci навчання знаниям i видам мовл^к-нево! д!яльност! у ход! опанування англШсько* мови п^дбачав розробку сп°ц1ально1 навчально1 прогрзми, д° основною одикиц«ю ана-л1зу та пр°дмлту засвоенкя виступала л»ксяко-граматична структура рвчоння» _ .

Зм!ст л"ксвко-граматичних в^дношонь у нэвчачн! розкрмвався на основ! п!знавальних, тр°нувальнвх. т°стоеих завдань, побудованкх з урахуванням дин8м1чноУ модод! самоконтролю, а такок бШцгЕадьно!' мод°л! 1 ншомовного висловлювання, Тому побгловдаа на-влщ"нат''>ни'х принципах самоконтролю дрограма складаеться з п"яти_°тзшв, завдэн-ням кожносо них було послтдовн® формування вид!лвних нами ум!иъ На пдршому °тап! використовувалася м°тодика Вокслора та засоби для ввзнач°ння р!вня 1нтял<»ктуальноУ, мовноУ /асоц!ативний.°ксп1» ремонт/ I емоцШоУ активност! тих, хто навчаеться /м°тод с»манткчно-го дифврвнц!алу Ч.Осгуда/. Еоказниками р!вня сформовэност! акмв-ност! ввакалися: а/критдр!й Манна-У1тн!; б/ко^д^нт самокорпедП; в/фактори оц1нки, сили та активное^ при поняттях "школа", "ечит°ль" /сродн! ввличини/. Бг!дноз цимв критор1ямв досл!дауван! були роз-под1л°н1 на прупи А;1 Б,

Другий °тап мав м«тою формування найвшцих ptBHiB м°хан1зму самоконтролю-! тому включав три cep!i:

В П"рш!й с°р!У актувл!аувэлися isici м"хэн!зми; а/м°хан!зм мотивз-ulY; 6/M»xaRi3M з!ставл«няя; Е/махзн1зм вид!л°ння ц1л»й д!?- Розгор-Н"явя нввчального зм!сту здхйснювалось з використанняч сист°ми тре-нувальнвх завдань, а також контрольно-навчальних завдань, розробл°-иих нами до п!дручника англ!йськоУ моер для учн!в s клас!в-В.М.Пяа-. хотяика ! Р.Ю.МартиновоУ*'. Аналог1чним чином флдоувався махан1зм

^Тпсти для поточного i шдсумкоеого контролю та-самоконтролю до Шдручника з англ!Дсько¥ :.леи В."М. ¿пахотника, Р.Ю.МартиновоУ для уан!в 5-х клас!в ср»даьоУ школи. - К.:0св!тэ, 1993. Укладэч Л.М.Д»ркс Л.М.Кптлоеэ. - К.: 1СД0, 1993. - 44 с.

внутр!шнього nnрркладу, кЛха«.1эм аьгналу в!дпое!дност!/н°*!д;.ов1д-ноет! рязультату "талоиов!, що збархгаеться в ДД. ? друг!й с»р!У "ксвдрим^нту. -

У тр°т!й ср!У вксл»гпмянту вир!шувалось завдзаая форыувавяя вмоц1йно-оц!нювального мяхан1зму за допомогою розробл»ноУ авмя методика- "р"дэгування викрученого твксту".

Чдтв°рта с?р!я "исл'рям'нту була спрямовака на формувашя махвн!з-му самокорокцН з урахуванням трьох ста;ий корвктуваяня, запроп'ово-ваиих у дан!й робот!. _ • _ .

На тр»тьому "тап! вксп»рим ят^ зд!йсиювалося формування !ит»г-ровэного м»хай1зму самоконтролю за допомогою тястових завдань,, зак-р1плювапась вврбальна пов"д'1нкэ випробуваная по формузанка ум!иь поточного самоконтролю за допомогою ЕОМ. мета досл:джяйяя полягала' . в тому, щоб занр!пйти так! xhoctí 1ишомовяого кавяку, як.гзучд1оть /викорвстанвя нових комун!катявних завдань/, автянг^чн!сть /заовоея-яя л<*ксвко-грамэтичного сполучпяня сл!в та структур. Кр!и того, одиям 1з завдань «ксп^рим-вту було формування у школяр!и ум!яь са-мост1йно пом!чати помилкя I в раз! нвобх!дност! зввртатася до ОТ за консультац1ею. У даному вяпадку gOJl, як твхя!чняй зас!б0 ф!яс^~ вала к!льк!сть. помалок та звврявиь "до консультанта - ЕЩ". йксв»-ргм®в.тв проводалйся в !ндяв!дуальн1й форм!, крит»р!ямв для од1яяв р!вня сформованост! навнчок поточного самоконтролю була; ц!ент самокор"кц!У; 2/часовий крит»р1й; 3/к!льк!ать~зв"ря«Яй до •талону; 4/ к!льк1сть бал!в, одлржаявх учнвм у процас! виконаяяя т»стових завдань: 95JÍ в!рно виконавих завдань - яв1дм1нн£>и, в!д - до 9Е5? - "добр»", bíд 1% до 905? - "задов!льно", до 75$ -.задов !льяо"'.

Аяалог!чя1 крвт"р!1 булв використая! для од!нюве*яя р*зульта-т!в коракц! У аерекрученого т^коту.

На ч*тваРтому-*тап1 проводи вся п!дсумковий, заключнвй *тап форы/о-чоге експвримли!гу з викорястанням. твот!в пАдсумкового самоконтролю. Крит*р!У, як! використовуваяася у дяа!й о°р! У ?кспсримрвту, булх аяалог1чн! тем, що меля м1сц* на Ш етап!, - '

- Нор!вняння вксп,грмвитальиих результат!» воказуе, що в •коп*-рвмвитвльн!й груп! к!льк!сть в!рно викона'иях л'ксвко-грэиатячкях завдань у 2,6 раз!в п"р"вищуе результате контрольиоУ групп, шо св!дчить про €фективя!сть навчаняя !вшомовному самоконт$юлв, зг1дно звпроповован!й нами п рог рем!. Шдсумков! результате «ав»деи! в таблиц! . 2.

Таблица 2.

. К1льк1сна характеристика /у %/ продуктивности формування на-вичок та вм1нь самоконтролю учн!в 5 клас!в /груш А I Ц/ — ШдсумноввЯ етап ексдерименту

Доол1дауван! Коеф!ц!ент самокорек-цП "Час ко- 1 рекц! Ъ К1льк1сть звернень до еталону ^зультати виконання теот!в Середн!й П1ДСУМКО- вий бал

Контрольна готпа 15,3 10 7 26 58.3

Експеримен-тальнв готпа ?? 3.5 0 . 155.5

Прим!гка: контроль трупа нал)чувала - 317 шк;

експершевтальнз - 256 шк.

к!льк1сть еталон!в -'7.

Пор!вняння результат!в, '¿х як!сний та к!льк!снвй анал1з дозволяв нам ввд!ляти три п!дгрупн учн!в, що розр1зниються м!ж собою р!в-нем сформованост! механ1эму 1ншомовного самоконтролю. Низький р!вень /16 % доол1джуваних/ характеризуеться: чаявн!стю по-передаувальних сигналов 1-2-3-го порядку, паузами хез!тацИ, якхсюю роботою механ!зм!в самоконтролю, за винятком ыехан!зму внутр^сшього перекладу, що е насл!дном незэдов!льно* роботв ыехан!зм!в селекцН, комй!нування та конотруктування. Учш 1нколи демонстрували нер!шуч!сть 1 тому заносили свою ¿1дпов$дь,перш за вое,до чернеткв, пор1внюючв свою в!дпов1дь з еталоном, 1 лише пот1ы задвсували результат у зошит.

Заслуговуе на увагу те, що емоц!йно-оц1лювальнвй ыехан1зм превалюе над д!яльн!отю механ!зму самокорекцИ, що ввявлялося у в!дсутност! емоц!йноУ рхвноваги повед1вки учн1в, гх нетерплячост!, 1мпульсивност1. Увага не зосередаена, однак одерацП поточного та Шдсумкового самоконтролю сформован!, ш бракуе автоматизованост!. При цьому мае ы!сце шеаотпа мова, артинулюввння повепнв. Коеф!ц!ент самокорекцН дор!внюе 75$, час корекц!! 5,0 хв; звернень до еталону - 0, рез'ультати вико-нааня тест!в - 80!?.

Саредн1й р!вень /38Я/ характеризуешься серела!м р!внем сформованост! ум!нь самоконтролю. Коракц!я лексвко-граматичних домилок у пз-рекрученоцу текст! мае св1домай, автоматизованвй характер, однак ие аавдди результативна. Учн! на дотребують конс>льтац!1 з боку ЕОМ або вчйтеля. Мвхан!змв з1ставлення, ввд1лення ц!лей,Увнутр1шнього перекладу в1ды>г.1дноот!/неь!дьов1дност! пращоють безпомилково. Однак у досл1д*7ванвх в!д 38? мае м!сце слабке знания ор1ентвр1в г^иатвчнвх зрозк!в - ! я;< наел!док - граиатичн! помилкв. Причиною цвх домилок е

1нтерференц1я граматвчнвх навичок. Увага зосередаеиа, превалюють по-переджувальн! сигнала I —2 порядку. Коеф1ц1ент семокорекц!У дор!в-нюе 865?, час ксрекцИ 3,5 хв.; звернень до эталону - 0, результата виконання тест1в - 90%.

Вищий р>вень /46HJ я-<1сно i к1льк!сно в$др1знюеться в!д вищенэведе-них piBHÍB. ЛН п!дсумкового самоконтролю автоматазован!,'увага зо-серсджена, учн1 витрлчають наОагато менте часу на виявлення помалон у перекрученому текст!, н!ж у наведена* трупах: в!д 5 до 45 секунд. Учн! коректують текст миттсло, св!домо, без пауз хез!тац!У; по пере д-

аувалыП сигнала Йдуть у напрямку 3-1-2. Механ!зма мотивацП,

з!ставлення, внутр!ашього перекладу, емоц!йно-оц!нювэльнвй, в!дпов!д-ност!-н<>в!дпов!дност1 ф.ункц!онують як састема, цШсна едн!сть,' спря-мована на р1шення головного эавдання. В д!яльност! учня мають м!сце засоби п1дсумкового самоконтролю. Самоконтроль сфорыований, носвть систематичная характер; повед!нка досл!джуваних ст!йка, увага - зо-середаена; !нтелектуальна, мовка та емоцШа актввн1сть характеризуемся високим р!внем розвитку, Учн! миттево вд1знають 1нтврферуюч! елементи мовноУ система 1ноземноУ мови.

У ц!лому проведене експераментальне досл1дження валиност! зап-ропонованоУ програми формування 1ншомовного самоконтролю учн!в 5-х клас!в за умовэми б!л)нгв!зму п!дтверцило доц!льн!сть ГУ викорастан-ня на початковому етап1 эасвоення нер!дноУ мови.

3 метою вввчення особлввостей динам!ки самоконтролю, його гене-звсу була започаткрвана корекц!йна програма розввтку самоконтролю студент!в 1-Е курс)в мовного в!дд!левня. Ш ваходили э припущення, що на вищому р1вн! 9панування 1ноземноУ мови '/ВУЗ/ у пор!внянн! з' оередяьою школою вс! вида самоконтролю сформован!, еле якiоно - на р!зних р!внях. Отже., виходячи з того, що на початковому етаа! вавчен-ня у вуз1 студента допускають част!ше граматичн!, н!ж лексачн! помил-кв, ми ввяввли найб!лып 1нтерферуючий вербяльний матер!ал - прийаея-ника1^. В експеримент! взяли .учаогь 2866 студент!в, а також 171 ввк-ладач!в та асп!рент1в. У таблиц1 нэведен! дан!, що !люструють одержан! результата.

^Деркач Л.Н., Тимошенко Ж.И. Практянум по использованию английских предлогов с ключами для сэмокоррекцяв. - Днепропетровск, 1990. - ЧЛ. - 51 о.

Таблица з.

Опанування студентами I-Д курс!в yMiHb гпдсумкового самоконтролю у npoueci оволод!ння знаниями

1оол!д*уван.!

Середня к!льк!оть виправлених помилок

Нексичн! аомилки Граматичя! помилки Кое(Нц1ент самокорекцН' /у&/

I курс ■ 26 ■ 67 89

П курс Г8 51 93

Асп!ранта 58 4? 96

Одержан! дан! доэволяють зробити висновок, що протягом перших двох рок!в навчання у ыовному вуз! студента помиляються у ви-бор! граматичних форм част!ше, н!ж лексичних одиниць. причому сп!вв!дношення по- рокам дор!внве 2,5 1 2,8 рази.

Возроблений нама "Практикум но вико'ристанню ашШйських прий-менник!в з ключами для самокорекцП " празначаеться для самост!й-hoí робота студент!в. Викорвстовувться трекувальн! та тестов1 зав-дання, як! дозволяють форыувати нормативн! еталона ¡ншомовного самоконтролю во використанню прийменнвк!в. Наявн1сть ключiв усувае небвзвеку вйроблёння нев!рних навичок. Таблица 4.

Еор!вняльна характеристика р!вн!в самоконтролю студент!в 1-Е курсу англШького в!дд!лення до 1 п!сля використання

Досл1джуван! i Градиц!йна методика навчання Навчання эг!дно з експери-Ментальною п рог рамою

лексичн! помилки- 1'раматичн1| лексичш пом. 1'раматичн1

I куро /1180/ 26 67 8 21

цмзляюовш Ш 51 1 " ь ....... И

що цГле-

опрямоване, св!доме формування !нтегрованого механ!зму самоконтролю у взаемозв"язку його основних ланцюг!в на р!зних етэпах мовлен-еавоУ д!яльност! формуе достатньо високий р!вень оамоконтролю, тоб-то mobhoí компетенцИ.

v . ■

, эаключенн! узагальнюеться характерно^чка проведеного досл!д-ження та форыулюються висновкя:

1. Проведений ьнал!з психолог!í самоконтролю в мовленнев!й д!яль-ност! дозволив обгрунтуваТи психолог1чну концепц!ю, систему та умо-вя формування навчального самоконтролю, збудувати його концептуальной апара?, а також систему базисних понять.

2. На основ! лог!ко-!сторвчного анализу, як '¿оказано в дссл)цженн1, ва.:влен! тендеиц11 становления пснхолог*чноУ теорП самоконтролю

особистост!.

Я. Визначеяо, що застосований нами системно-д!яльн!сний п!дх1д до анал!зу исихолог!чноУ сутност! самоконтролю дозволив розглянутя його як д1яльн1сть, яка мае свою структуру, генезис, законом1рност1 функ-ц!онування, принципи, види, а також засоби керування ним. 4. У досл}дженн! розкрито один 1з можливих 1нтегрованах /загальнах/ мехзн1зм1в самоконтролю, основнима ланцюгами якого е мехэн1зми: 1/мотавац1У; 2/эв1рки; .Увид{лення ц!леЯ д!У; 4/ внутр1ашього перекладу; .Усигналу в1дпов1днсст1/нев}дпов1дност1 еталону; 6/емоц1йно-оц}ночний; 7/корекц!У.

б.Визначена специфика функц!ояувэння мехян!зму самоконтролю на р!д-н!й та ¡ноземн!й мовах за допомогою висунутоУ намя концепцН пород-ження 1ншомовного висловлювання /бШнгвальна модель/.

6. У досл1дженн1 показано, що особлирост1 функц!онування ,механ1зму самоконтролю в Ьшюмовяому мовленн! в!дображають р!вень сформованос-т! з?галь:;офункц1ональяих мехэн1зм!в мови, зумовлених 1ндив1дуальни-ми заеобами< переробка 1нформэц1У»

7. Ваявлен! особлавосг! мотивац!йноУ сфери самоконтролю, П динам!ч-н! та зм1стовно-смислов! особливост!, зумовлен! мовленневрми чинни-ками. ...

8. У досл1дженн1 з"ясовзна специф!ка зм1стовних та динам!чних характеристик еталон!в самоконтролю; вазначея! законом1рносг! формування

еталон 5в пор1вняння„ Ух нац1онально-культурн1 особливост1 у представ-ник1в "гарячих", тобто европейськях, культур, що дозволяв перегляну-тя наявн! теорП яавчаняя 1ноземнвм моввм у св1тл1 сучасявх досяг-нень. < ; ,

9. Визначеяо зз"язок м!х р1внем сформова»'ост! Ышомовного самоконтролю та р1внем актуал!зац1? еталон1в за допомогою модиф!кованого асоц!ативного експерименту, що дср!внюв /+ 0,Й9/» '

10. Вивчена залежн!с®ь 'характеру сп1вв1дношення характерастив зео-бальноУ пам*ят1, ввявлених в аооц!ативному експераыент!,.а(д р!вн!в сформованост! самоконтролю.

11. ГЪзроблено, апробувано за експеримеатальними умовама в дисерта-цИ навчальну прог рему та методику формування нав'чального Ьшомовно-го самоконтролю, спрямованвх на формування цШсноХ система конкрет-них заход!в на основ! поняття про 1нтегрованвй механ1зм самоконтролю -¡для школяр1в У-У1 клао1в середньо1 школи..

12. Яззробленэ' навчальна корекцШа програма розвитку навчзлъносо хншомовного самоконтролю для студентов 1-П курсу мовного вузу» а

також. практикум для формування знань з ключами для самоконтролю та самокорекцН.

Ftolcr дисертацИ воображений в таких публ1кац1ях:

1. Сопоставительный анализ свободных ассоциаций в трех языках // Вопросы теории романо-германских языков. - Днепропетровск, 1975.

- Вып. 6. - П.75-82.

2. О специфике данных ассоциативного эксперименте на родном и иностранном /английском языках //Вопросы грамматического строя германских языков. - Омск, 1975. - Выа.1. - C.I04-III.

3. О специфике данных ассоциативного эксперимента на родном и иностранном /английском/ языках //Дидактика и теория воспитания. -Днепропетровск, 1975. - C.I33-I37.

4. Значение ассоциативного эксперименте для выявления индивидуальных особенностей учащихся //Лингвистические и всахолингвиствческие вопросы обучения иностранным языкам. - К., 1976 - C.I2-I9.

5. К вопросу о сопоставительной характеристике предложных систем в украинском л английском' языках //Вопросы теории романо-германсквх языков. Днепропетровск, 1976. - С.75-62.

6. Индивидуальные особенности вербальной памяти школьников и ассоциативный эксперимент //Психология учебной деятельности школьников: Тез. докл. 2-й Всесоюз. конф» по педагогической психологии в г.Туле. ~ Ы», 1982. - С.46. /в соавторстве/.

7. Ассоциативный эксперимент и вербальная память у школьников //Материалы науч.-теор. конф. профессорско-преподавательского состава Ташкентского обл.гос. пед. ин-та. - Ангрен, 1982. - С.50-59. /в соавторстве/.

8. Исихолого-методическве аспекты интерференции и специфика ее проявления в процессе подготовки учителя иностранного языка //Всихолого-педегогнческие основы подготовки будущего педагога^ университете.-Днепропетровск, 1985. - С.133-135.

' 9. Особенности применения яелепередач для рарпития коммуникативной компетенции у студентов-фалоло!jb //Методическое обеспечение применения ТСО при изучений русского языка как одак из путей иктексифика- ' цив учебного процесса в вузе: Материалы докл. а сообщ. науч.-метод. оовещаяшг-оеминара. ~ Днепропетровск, 1985. - С.74-75. 10. Особенности оформления высказывания при различных уровнях двуязычен //Лингвостил!.„-твческне проблемы организации речевого сообщения.

- Днепропетровск, 1985. - С. 107-109.

XI. Ноихоаого-методические аспекты формирования механизиа самоконт-

_ 47 -«

роля б условиях билингвизма//ПроблвШ'ёвтоматйзацаи контроля'эианвй при обучений иностранным языкам в вузё;?~ Днепропетровск,I988jT-С.65-70. 'ГЧ?3/:

12. Обучение коррекции и предупреждению1 ошибок в "речи-учащихся;каг'-" комплексу профессионально-значимых умений "будущего !учйтеЯй йнострэн-' ного языка //Формирование профессион&1ьно-педаг6глчесгй^

щего учителя. - Днепропетровск, ¿989. - 0.65-70«5 \ = ••.,•. ^ •..

13. Специфика формирования умений смыслового-восприятия теста обучении английскому языку, студентов второго' курса тУ^эрмаросшие профессионально-педагогических умений будущего учителя;" - Дкепропёт-' ровен, 1989. - С.70-74. /в соавторстве/. •**- ' ' 14« Пути коррекции грамматических ошвбок студентов1 I-TI. я^оой^^оф^* вого вуза //Интенсификация процесса обучения инёстранвкс^Зыкаи'в,1',.' ", вузе» - Днепропетровск, 1990. - С.З&-40. _

15» Экология и самоконтроль в учебной ДёяТельййстй "//Тез^.>"докл.^ й сообщ. регион, научно-прзкт. конф. -Пераясдайль -йлёльйицний,!199.с.^_ Ч.2.. - С.85-86.

16. ¿elf-control iroblem and Vygotsky //Л ¿цгорввд.Оопвгввв of-, -ущ Psychologists. Abstracts. Lahty, 1990," РЛ5.""' 2 - ЛУЛ

17» Использование ЭБМ для самоконтроля при обучении.английскому ;язы^ ку в вузе //Психологическая наука: йз.3свт\\

союз, конф., посвященной 90-летию со'^.p^e'HMjf.Ciil^WM.^' 4.2. Познавательные процессы. - Киёй1,'5 Г990Г "-'C.4-5I /в соавто|»|вс/4

18. Формирование навыков самоконтроля в.^ад.о^уден^ов^Х-^^^рв языкового вуза.-Там же. - -гД - *<•■.■.--ч

19. К проблеме типологии TeKcWjoVKoi^RBK^BKq^Rxt^ORe^uoft точки зрения // Семантические и* коммуникативные категорий*текс.та типология и функционирование: Hz. £дож£/ёс"всрйз^'

вая, 1990. - С.3-4. /в соавторетвв/^'^0'1:"Г ' ^

20. ■ Некоторые принципы организации"самостоятельной" ^боты...)с^дЙ!тов; по иностранному языку на младших курсах' языкового вуза //¡¡сихолого-педагогические основы активизации самостоятельной работы ,студеитоп\,;. по овладению будущей профессией. - Днепропетровск, 199С.7- С;7в-83.,л;<' /в соавторстве/. " . ; ч

21. Самоконтроль в структуре спецку^ ja "Проблема билингвизма" //'to- < даль обучения иностранному языку на старших курсах: Тез. докл. 8-9 регион, конф. СКНЦЗЕ. - Нальчик, 19ЭГ. - Зыь.1. - С.27-28.

22. Компьютериое. обучение иностранным языке« изв региональная '¡при* организации самостоятельной и индквшдузльйой работы студеятоз //

Актуальные проблемы методию преподавания иностранных языков в неязыковом вузе: Тез. докл. межвуз. науч. конф. - Полтава, 1991. • С.65-66.

23. Практикум по использованию английских предлогов с ключами для свмокоррекдии. Днепропетровск, 1990. - Ч.1.- 51 с. /в соавторстве/. „4. Семантический компонент языковой способности и самоконтроль //Когнитивная и коммуникативная структура текста., функциональный анализ: Тез. науч. совещания. -М., 1991. - С. 15-16. . 25. Взферэтивный перевод и самоконтроль /на материале английской научной литературы //Иностранные языки в научной деятельности специалиста: Тез.Междунар. конф. - Ташкент, 1991. - С.83-Й4.

26. Mechanieaa of Solf-Coatrol //Актуальные проблемы фундаментальных наук: Тез. докл. мевдунар. науч.-техн. конф. - 11.» 1931. T.I2i - С.107.

27. Некоторое приемы организации самостоятельной работы по иностранному языку //Проблемы педагогики высшей школы. - Днепропетровск, 1991. - С.77-79. / в соавторстве/.

28. Проблемы семантического восприятия текста в процессе обучения иностранным языкам: //функциональная семантика. - Днепропетровск, 1991. - С.65-70.

29. Оценка коммуникативной компетенции билингвов в самоконтроль //Проблемы языков-для специальных целей, научной « профессиональной коммуникации: Тез. докл. мевдунар. науч. конф. - Киев, 1992. -

С.174-175.

30. Деловая игра как интенсивный прием обучения общению на иностранном языке //Психолого-педагогические основы интенсификации учебного процесса. - Днепропетровск, 1991 - C.96-I00. /в соавторстве/. 31» l He-.» Approach in Psychological Hesearch of Self-control. -2nd European Congress of Psychology. Abstracts. Vol.XI.Indiv 1Ди«1

•Lecture. - Budapest, 1991. - P.^53.

32. Психологические особенности самоконтроля студентов языкового вуза в. процессе реферативного' перевода /иа материале англ. науч. литры/ //Вопросы творив в практики перевода научяо-тех. лит-ры: Тез. дом. - Денза, 1992. - С.23-24. •

33. Опыт воиользованвя ассоциативного метода для сопоставительного анализе предложных систем английского и укрг шского языков //Методы сравнительно-сопоставительного исследования романских и гещакских языков: Тез. докл. и сообщ. междуяар. науч. конф., посвяденкой 50-летrv факультете иностранных языков. - С.49-50;

34. Методика индивидуализированного изучения проблем самоконтроля в структуре спецкурса "Проблемы билингвизма" //Проблемы педагогика высшей шяолн: Тез. межвуэ. конф. - Днепропетровск,, 1992. - C.I27-I30.

35. Метгдическое обеспечение компьютерного обучения английским предлогам студентов языкового вуза // Там же. - С.И0-И4.

36. Самоконтроль я обучение грамматике //Нвучно-методическве материалы. Дрвнладнэя лянгвястанэ. - Житомир, 1292. - Вып. 5. - С.68-71.

37. Типология текстов с коммуникативно функциональной точки зрения // Проблема л!игв1стика та л1нсБометодика: Тезя дод. м1жнар. наук,- метод. конф. вякладач1в 1ноземяях мов вуэ!в. -Льв1в, 1992. - п.202-203. 38« The formation of self-control habita on the btaia of CAL -prograsa for teaching fore iig» 1 anguagее //X Ith International Congreaa of

Linguists. Section 13. ЦиеЬес City, Canada, 199¿. P.384-.

33* Актуален! проблема укладання украУноькт-англ1йсзкого ¡¡нтерфереа-ц1йного словника //Тезя I-I м!жнар. наук. конф. - Льв1в, 1992. - С. 225-226.

40» Психолого-падагогtчнt особливост! самоконтролю 1 мямов1льно! пам"ят!студент1в укре'/нського в1дд1леняя в умовах б!л!нгв1зму //Ук-раГнозяавство' í гуман!зац!я ocbíth: - Твзи доп. Всвукр. наук.-прзкт. конф.- Шпропатровськ, 1993. - 4.1. - О.Й5-86. /у сп!впрац{/.

41. пзчевые семантические комплексы а самоконтроль при перевода шно-стредных текстов //Вопросы теории а практика перевода г Тез, докл. - . Пенза, 1993. - Л.52-5Я /в боавторстве/.

42. Фошування моделей мовного сп1дкув8кня та самоконтроль //Майевтя-ка у систем1псяхолог1чнах знань. - Матер18ла м1жнар. наук. конф: -КаТв, 1993. - C.II5-II6«,

•±3» Саецвф1кв д1лового сп1лкув8ння в студентськ!й груп! // Там же. -С.142-143. . °

44. Национальяо-Еулмурнна особенностя эталона? сравнения в самоконтроль //Язык я культура: Тез. .2-й междунар. конф. - Каев,-1993. -C.I32-I33. •

45. Психологические основы самоконтроля учащихся в процессе обучения иностр. языкэм; Монография. - Днепропетровск-: Изд-во ДГ7, 1993. - • 113 с. - Деа. в ГНТБ Украины 0S.I2.93, * '2408.

4В. Тесты для пооперационного.я итогового самоконтроля к учебнику ан-«глвйского языка В.МЛлахотнвка в Р.Ю.Мэртыновой для учащихся 5-х классов средней шксглы. -.К., Осввта, 1993 - 44 с. /в соавторстве/

37. Повходпг1я самоконтроля в ароцес! засвоення !ноземноУ мови: Ыояограф1я. - _ _ДПУ, 1993. - 132 с. .

£8. Психолог!чя! м зхц! з г/ а.. с а м о к о нт ро дто //Актуэльн! проблем« психолог! К: трэдац!? 1 сучесн!сть. -,В:З г. - КвУв, 1993. - Т.1. -С.176-187. '"Сю"

49. Теория управления в проблемы самоконтроля в языковом вузе // Совершенствование преподавания иностранных языков и повышение их ролж в гуманизации' образования специалистов. - Днепропетровск,;

дат, 19£3. - С.52-66. /в печати/. 50. Ооооендоотв самоконтроля талантливы^ школьников :> процессе усвоенвя иностранного языка //Теза м1жнар. наук, а радт. конф.-КиУв, 1994. /у видавняцтв!/.