Темы диссертаций по педагогике » Коррекционная педагогика (сурдопедагогика и тифлопедагогика, олигофренопедагогика и логопедия)

автореферат и диссертация по педагогике 13.00.03 для написания научной статьи или работы на тему: Формирование самоконтроля в учебной деятельности умственно отсталых младших школьников

Автореферат по педагогике на тему «Формирование самоконтроля в учебной деятельности умственно отсталых младших школьников», специальность ВАК РФ 13.00.03 - Коррекционная педагогика (сурдопедагогика и тифлопедагогика, олигофренопедагогика и логопедия)
Автореферат
Автор научной работы
 Ярова, Лариса Петровна
Ученая степень
 кандидата педагогических наук
Место защиты
 Киев
Год защиты
 1994
Специальность ВАК РФ
 13.00.03
Диссертация недоступна

Автореферат диссертации по теме "Формирование самоконтроля в учебной деятельности умственно отсталых младших школьников"

УКРАЛЯЬКО ГЕТ-ГЖСЛ Г:&ГЛГСГ1Ч?йС1 УШСШЗТПГГ

СОИЪТШьЯ СЛМОКОгГГРОВЭ В НАВЧ\ЛЬН1П Д1ШЫЮСТ1 РОЭУМОЭО В1ДСТ/ШХ ШЛО/ПК 13ЮЛЯР1В

13.00.03 - Спец1адьна педагог!ка

АВТОРЕФЕРАТ

дисертаиГ! на здсбуття паукового ступеня кандидата педагогпчнин наук

р [ 5 ОД *!~н1 п.п.¡Угга'мтА

На правам рукопису

ЯРОВА Лариса Пзтр1вма

Си¡в - 1994

Диоертац1я е рукопио.

Робота виконана в Кшвсъкому дарх-.азноъ'у пэдагог1чно«у 1нсггитут1 1мен1 М. П. Дэагонанова.

Науковия кер1вник - кандидат педагог1чник наук, доцант ТУРЧ»2КЪКА Валентина €вген1вна

0Ф1ц1йн1 опоненти - член - кореспондент АПН УкраХни

доктор психолог1чния наук, про£зсор МАКаЖНКО Серг1(1 /»(трович

кандидат падагог1чних наук, старая науковия сп!вроб1тник МЕРС1ЯН0ВА Галина Никола!вна

ГЪов1дна установа: Слов* янськия держазниа педагог1чшй 1нститут

Займет в1дбудеться _ 1994 р.

на зас!данн1 спец1ая1зовано1 вчено'1 ради К 01.33.02 в УкраНисъхому деркавному падагог1чноиу ун!верситет1 1ы. М. П./Ьагоыаков«/252030, м. КиХв, вул. Пирогова, 8/.

3 ди5-'ге^иеи мижлс; оэнсшсмитнсь v и1сл1стсц1

УкраХнсъкого державного педагогичного ун1ворситету 1м. М. П. Драгоманоаа.

Автореферат роз1слания ЯМ.Л р.

Вчений секратер у

спец! ал радо! вчено! ради ¿^^у' СЮЪОВА £. П.

ЗАГАЛЫ'Л ХАРАКТЕРИСТИКА

AxivoabHicTb теми. Усшкна peasisauia корекшйних завданъ допои!KHOi щколи значною м1рою залежить в1д сФорнованост! у ро-зуыово в 1 детали* учи Id самоконтро. a Як в!домо, саме в дефект!

ОВОЛОД1ННЯ В Л ас но В Д1ЯЛЬН1СТЮ i ПОВвД1НКОЮ, тобто в низъкоыу

р1вн1 рэзвитсу зда-шост! до само регулжш, по л я гае голов не див-рело всього недорог'чтку розушво в1дстало'1 дитини tЛ. С. Вигот-ськия). Тому to [«увамия самоконтролю у розумово вiдетали« учн1в сл!д розглядата як один з найважлив!mix засоб!в п!двихення eie-K.HbHOCTi "l'x навчалъно! д1яльноет1, корекиН особистост1, соц!-ально! адаптацП школяр!в, со дозволяв вва^атм дану проблему актуальною в сучаск1й од!гоФренопсихолог! i а педагогии!.

В теорП я практиш навчання розумово в1ястопих учн!в проблема £ормування самоконтролю пивною Mipon висв!тлена лише в пр0(!ес1йно-трудовому навчанн1 (1.Д.Бех, В. I.Бондар,Г.М. Дульнев,

B. 0. Карвялк-, A. A.KopHienKo, С. Д.Мзксименко, Г.Н.Itepci«нова,

C.А.Мирський, Б. ЬШнсъкий i 1нш), в той час, як в кавчальн!й д1яльносг1 учн1в допом1кно! юоли питания самоконтролю залиша-

ОТЬСЯ ПРАКТИЧНО нуьивчениыи.

Для йормування самоконтролю в навчальн!п Д1яльност1 нклШльи сензитивним е мило/ший i:skj лышй bik, який хярактер«-зусться такими ваяливит для розвц-my самоконтролю новоутворан-нядо, як дов!яьн!стъ, ре^лексЫ, здатн1стъ виконувати д!1 в ро-зу)»войу лдан1 ( Л. 1. Божович. J1. С. Вмготсъкля. А. В. Захарова). lis обуиовило нга в«б!р проблем вивчення самоконтролю в нга-чальн!п д!члъност! учн1в иолощшк клас!в допои! »юИ еколи.

Об'ект досл!джеиня - навчалъна д1ят;ьн1сть розумово в! детали» молодших школяр!в.

Пред^т досд!дженнч - проц>;с Формования ск« ко трою назчалыпй д!яльност! учн1в 1-3 клас1в r.cnoummi цкели.

!'ета доел! дгхяння полягае в роэсобц1 методики Фораування самоконтролю в навчяльн!й д1ялъност1 розумоьо в1дсталик шдод--сих вколяр1в на осипв! вивчьння особливостея 1 виявлення потен-ц!йних можливостей ромвитку ix контрольном д!Я.

ГI поте за досл1дуання. Досягнення позитивных результат! в у корекцП недол1к!в самоконтроля у ризуиово а1доталих молоди«! сколяр1в няйб1льи ефвктивне на основ! застосування комплексного п1дкоду, якип перелбечас створення передумав до оролод!ния уч-нячи саиокснтродрм, no it) опосе"?дковане фзгнупння <:срез р1эио-

ман!тн1 Форми зовн1шиього та взаемного контролю, а також безпо-сеседне Формування самоконтролю на р!вн! розумово* д11. Включения самоконтролю в навчалъну д1яльн!сть роэушво в1лсталии учн1в забезпечить перех1д Н на принципом новий р1вень зл! Ранения - р1вень дов!льно1 регуляцН.

В проведеноку досл1дженн1 вир1вувались тах1 эавдаяня:

1) вивчення проблемы самоконтролю в загальн1й та спвц1алъ— н1п психолого-педагог1чн!я л1тературЬ стану шх1льно! простаки по формуванню самоконтролю в навчальн!й д1яльност1 розумово в1дсталих учн!в:

2) виявлення особливостей юзвитку та р!вня сФормованост1 контролъних д1я молодвих кколяр!в допом1хно! вколи:

3) доел1яження можллвостей та 1мях1в Фзрмування самоконтролю в навчальн1й д!яльност1 розумово в!дсталих учн1в ыолод-еик клас1в.

Для вир1шення зазначених завданъ використовувались р!зн1 теоретичн1 та еипр!чн! кетоди досл!дження: анал1з загально! 1 спац!алъноГ псиколого-педагог1чно!' та методично! л1тератури, передового педагог1чного досв1ду, спостереження педагог!много глэоцаеу в икол!, анал1з пилъно! документа^ 1' 1 писъновик роб!т учн1в. опитування вчител1в в усн!й (бес1да) 1 писыюв1й (анке-тування) Сорнаи, психолого-педагог1чн1 експеримзнта констатую-чого 1 Сормуючого вид!в в 1ндив1дуальн1й та груиов1й Сорыаи. Одзр^ан! результата п1длягали як1сному 1 к1льк1сному енал1зу.

На заяист виносятъся так! полохання:

1) йорнування сенюконтролю у розуьиво В1дста1:их учн1ь необх!дно розглядати як сеаастЩне корекц1йно зезлашя, розз'я-зашя якого сприяе вдосконаленню механ1зыу Ы сгаарегулкиП 1 покраданн» навчалъко! д1яльност1:

2) е&эктивне формування самоконтролю в учп1с допои!

доц1лъко зд1йсиг&эти на основ1 цШсно! систем; корех-

ц1йнин Зсиод1в, спряшваних на удосконаяекня котагсаХшюго. опораа1йкого та 1нтслрктуального кокпотнт!в 1к ко>лр<ш>иэ1 д1ялъиост1;

3) йормувакня самоконтролю у розуково в1деталях

школяр!в моюиво не т1льм1 за зразком, олэ п за обрезои. на Р1ЕН! РОЗУЫОВО! дП.

Нзукова новизна 1 теоретична значения робота. В результат! пговеяеного доеладження науково обгрунтовано корекц1яну ¿унхц!ю о«иш>нтголп як засобу .чагаяьно! регуляцП навчально! д!яльнос-

Ti учм iu, вилначено роль i значения ного йг р^Увяння в ci-c-rO!il .iopmoüPhoí робота дипош¡woi шкагм. Одержано нов! експериьгэн-тальн! дан! про oco&jihboctí i momjmboctí розвитку сяшконтроло и навчальнШ я!нлъмо(,т1 розуиово в1дсталих учн!в молодых кла-с1в. Розроблено модель корекц!пноу робота з Фориування самоконтролю у молодших школяр!в та доведено можлив1сть значного ni д-вищекня е1ективност1 i'x навчально'1 д1яльност! завдяки с4ориова-hoctí самоконтролю, експери ментально об грунтовано шляхи досяг-нення иього.

Узагальнен1 результата досл1дження сприятимуть удоскона-jii нню метод! в Форму вання самоконтролю 1 поииршгь у явления про 1®хан1зм та особливост1 самоконтролю розуново в1дсталих молод-ких юсоляр!в, про moüuimboctí кер!вництоа навчаяыюю та контрольною д1яльн!стю учн!в.

Практичне-значения досл!дження полягае в розробц1 штодич-ннх рекомендац!й, як i визначагп'ь зы!ст та методику корекцШноК робота з Формувакня самоконтролю в назчальн!я дхяльност! розуиово в!дсталих молодших икояяр1в. Висновки можуть бути викорис-та.ч1 при удосконаленн! п!дручник!в для долом1*ьо1 высоли i роэ-pcCul навчальних пос1бник!в для педагог!чних npauiBHMKiB i студент! в-дейьктолопь.

Впроиадження результат! в дослйдження. Диеерт«и!йн! маггер!-али иикориеговуютъся в poCorl допои!жних их!л NM 2,1?,23 и. Киева. N1 м. К!ровограда, а таком ЛипатанськШ i Великополовецьк1п: в эм1ст1 леки1яних курс!в з 1-пец!альних 1ятодик, як1 виклада-гггься на де<1ектолог1чному Факультет! УДЛУ 1м. М.П. Драгоианова. Иаггрр!али досл1дження висв1тлен1 в в публ1кац1ях.

АпробаШя результат!в доел!дкення. OchobhI результата дос-Л1 лязння допо;Лдалиея на науков!п конИемэнаП "ДеФзктолог1ч:;й наука в Укра1'н1: досягниння, поыуки, перспектйви" (Ки1в, 19ЭЗ), на п* яти науково-пректичних конференции (Ки1в, УйПУ, 1691-1Ш"> Слов' янськ, СЛТ1, 1992: Ки1в, Гнститут психолог!í АПН УкраПп», 1993), на зас1г.<чнн1 прашвник1в пк1 лЧнтерн^гпв К1ровоградсъко-го 1 нети ту гу вдоскиналенн.. вчител!в (1992), на ивтодичкин об'еднаннях вчитвл1в початеових к>ас1в яспои!кшх сх1л !,"( 17.23 ti. Киева (1991-1992). Катор1али дисергацП обгоьорсмлис.ч 1 буги схвален! на зас1данн! круглого столу лаборатор! i oairotee нопси-хологИ 1 neaaroriKM íiQI да*ектштэгП АПН СГСР (Москва. 1989), на зас1дянняк коФедш ол!го<!ренопедагог!к51 де$!эктож>г!чного Факультету УЯТУ !м. К П. Драгоманова (1990-1992).

- <1 -

СТРУКТУРА I ОСНОВНИЙ ЗМ1СТ РОБОТИ

Лисертац1я складаеться 1з вступу. трьох роздШв. загаль-них висновк1в. списку використано! л1тератури (168 назв). У текст1 наводиться 16 таблиць, 6 ри"унк1в.

У вступ! обгрунтовано актуальность досл!дження, визначано об'ект, предмет, мету, завдання,' методи, г!потезу досл1дження. розкрито наукову новизну I практичну значущ1сть роботе.

В периюму розд1л! - "Проблема Формування самоконтролю в теорП навчання та виховання розумово в!дсталих дхтея" - даеть-ся теоретичный анализ загально! 1 спео1ально! психоло-го-педагог1чноХ та методично! л1тег'этури з проблем досл1джекня.

Самоконтроль в навчальн1й д!яльност1 полягос в ушнн1 самостийно находити покилки у власних учбових д!ях шляхом з1став-лсння д1й I 1х насл!дк1в з конкретним зразкоы або узагальнениа ыислэним образом (С. П. Бочарова, Т. I. Гавакова, В. М. Глазир1на, А.К.Маркова, А.К.Сердкк, Г.А.Соб1ева, Г.М. Сосн1на та 1н.).

Для поглиблэного розум1ння сут) самоконтролю : посуку е£з-кткбник засоб!в його Формувания важливе значения мае з' ясуваиня його психоф1з1олог)чного механ!зну. природничо-науков! основк якого складашъ умовно-реФлекторн! зв'язки.ио створюэться в ко-р1 головного мозку (П. К. Анох1н,0.М. Бернштейн, 1.П. Павлов). Гено-тична налами сть самоконтролю до корково! функШонально! систе-131 мае для нааого досл1дження осиовополокнз значения, тому ьо кор!сов1 ФункцП, як в1домо, в1дзнвчаэться найб!льюо» гнучк1стю, ы1нлив1ст, пластичн1стю 1 удоскоиалисггъся п!д впливом назчання.

На основ1 анал!зу л1тератури в дисертацП розгляиут1 вши самоконтролю (дов1лъниЯ 1 мямов1Льний), його Сорми (пленукчия, поопероц1йний, п1дсуиковий), структура контролиэчо! дШоб'ект. продукт, засоби, операцП), динам1ка 1 психолого-педагог1чн1 перадушви його Форму вання.

Пздагог1чникн досл1дазнняш( (Ю. К. БаЗанськия, Н. Г. Дайр1, Н. 0. Ййкилов, 0. В. Захарова,. Г. С. Костюк, 6.1. ГЬтровсыскя, Н. О. То-лиз1ка) встановлено, ко самоконтроль у процос! навчання виконус три основн! ФункцШ наачальиу. виховну 1 розвивальну.

0дн1ею з головних дидактичиии функц1й самоконтролю е кев-ч альма. Вона полягаг в тому, ио самоконтроль як один з вид!в навчальноУ робота 1 спвцшЛчния етап п1знавального проиесу в значн1я м1р1 сприяе Формуванню 1 покреаанню знань (Н. Г. Дяйр1). Як нгв1л'емна складоаа частина навчально! д1яльност! в1н ство-

рве наобх1дн1 умовн для п1двищення и е£«ктивност1 та е вгаиа»-вии показникои П сФормоваиост1 (И. Ф. ТализЫа).

Вкховна функШя самоконтролю виявлясться в його суттевоиу вплив1 на становления особистсст! учня, Формування у на! саиос-т1йност1, критичность наполеглив гг1, в1длов1дальност1 та 1н-яхостей. Саш контроль спрмяе також розвитку розумових опэ-рвц1(1 (Г.С.КостиО, п1двшиенню р1вня рефлексП СА.В.Захарова).

Анал1з деФэсто>,ог1чно! л!тератури показуе, шо в контроль-н!й л1яльност1. яка мае складну структуру 1 високий розвивалъ-ний потенц1ал, закладен1 велик1 корекц!йн1 иохшивост!. Вони ви-я1.ляэтъся в процес1 зд1пснення самоконтролю, коли виникае наоб-х1дн1сть у виконанн! р1зноыан!тних за зм1стом перцептивних, ро-зумових I прахтичних д!й, ш в свою чергу удосконалюе ыгхен1зы саморегуляцП, стимулюе включения учн1в в навчальний процэс 1 розвиток в них вицих Патчних функц!й (Л.С.Виготський, Г.М.Ду-льнев, I.Г.Еременко, Б.В.Зейгарник, В. I. Лубовський, С. Л.Мирсъ-кия, С.О.Школаев, В.Г.Петрова, Б. I.Шнський, В.М.слньов, Г. М. Смирнова, В.В.Ек).

Зд1йснений анал!з дав можлив1сть вид1лити 1 конкретизувати четвергу - корекц1йну Функц!о самокон!ролю, специФ1чну для яо-поьцжнох школи, а також обгрунтувати моклив!сть 1 периочергову необх1дн1сть Формування самоконтролю саме у розумово в1дст2дих учн1в для п1дсилення корекШйно! спряиовакост! г.оиош га-:ого нав-чання.

Самоконтроль розглядэеться в нашому досл!джнн1 як багато-Факторний зас1б корекиГ! вал псих1чного розвитку розумово в1д-сталин учн1в, Формування особистост), удосконалення ьгехашзму саморегуляцП !х навчально! д1яльност1.

В 1снуючих дефьктолог! чних досл1д«эннях (В. 1.Вондзр, Г.М.Дульнев, В,Ю.Карвял1с, А. А.Корн1енко, С. Д. Маканец,--;, Г.М.Нерс1янова, С.Л.Мирськия, В. I.Шнський та 1н. ) в1дэначееть-ся низький р1вень самоконтролю у розумово в1дсталкх учн1в'. пэ~ реважна б1лыа1сть з ни .< не волод1е лрийомами контролю власнич д1й. майже у вс1я не сФирмоьана потреба в нъоыу, без допошгм вчитвля учн1 часто неспроможн1 пом1чатн поыилки в сво!й робот1. Головн1 ж труднощ1 полягагпъ в нодостатн1п усв1дош!енност1 уч-нями д1й самоконтролю.

Пошук необх1дних педагог1чннх умов корекцП ьказаних недо-л1к1в визначив м1сцв 1 роль Сюриування са>.юко1пролю ь систвм1 когекц1йно'1 робота в дапс!М1^и1 и школ!. 3 ураиуванням ¡снукяня ь

- б -

ол1гофренопедагог1ц1 п1дход!в до зШсту 1 принцип1в кореюЦйно! робота СО.М. Грабаров, I. Г. 6ремзнко. В.М.Синъов), в дисертацП обгруятовако необх1дн1сть вид1лення Сориування самоконтролю у розумово в1дсталих учн1в як самост1йного корекц1йного заадання, вир1шення я ко га мае першочергове значения для корькцП вад са-КорегуляцП навчально! д1яльност1 школяр! в.

У другому розд1л! - "0собливост1 самоконтролю в учн!в ш-лоших клас1в допом!жно1 вколи" викладена методика 1 насл!£ки констаггувчого експерименту. завданням якого було:

- визначення р!вня сФормованост1 самоконтролю в 1гров!П д1яльност1 учн1в;

- встановлення особливостей 1 р1вня сФорыованост1 самоконтролю в 1х навчальнХй д1яльнсст1:

- вивчення стану практики допом1кних ю!л по фэрмуванню самоконтролю.

Констатуюче досл!дження проводилось в два' етали. Проведения первого етапу експеримента на !гровоиу матер!ал1 обуювлено кбо5х!ди!стю одер>кання даких про стан 1 особливост1 прот1кання самоконтролю в наяб1льи "чистому" вигляд1, тобто без 1 статного вплизу знань розумово в1дсталии д1тей. Основниыи хритер1я») визначення р!вня сФормованост1 самоконтролю в учн1в були;

1) сфор«ован1сть ми сланогс образу дШ

2) використання зразха:

3) р1вень сФормованост! олерацП з1сгаалення:

4) наязн!сть установки на самоконтроль.

Обстеженням були охопленн! учн! I—IV клас!в допом1кно! школи. Експеримент носив 1ндив!дуальний характер.

У в!дпов1дност1 з спец!ально розроблекою методикою на пар-сому етап1 учн1 вихонували три завдання, метою якик було выявления р1вня сФор«оаа.чост1 у иколяр1в поолераЩйного ! гПдсукко-ього сйяоконтролй 1 карахтБру йоге прст!ка::::я Се'зугдьния. м->-нуаяьний).

Результата досл1джвння св!дчать про те. ко сагджонтролъ в 1гров!й д!яльност!' молодшки розумово в!дсталик учшв в!дзмеч«г-ться р1зним р1вкем с<5ормозбност1. Б!льи1сть учн!в (58,3 XI взноситься до пергого р!вня. во харахтеризуеться в1днослс ейорш-ваким пооперац1йним та п!дсумковим самоконтролем. шжлив!стю зд!йсиення йога на основ! кислекого образу дП. сформовано» установкою на самоконтроль. Учн1в другого р1вня виявлено значно менте (29,2Х). Вони могли зд1йснгоати самоконтроль переважно за

здозкоы. Установка у шй учн1в Пула «хягп. iwva»». Kasicicny к1льк1сть учн1в (12, ü 2) в1днесено со третъога р1вня, якиа ха-рактеризуетъся несФориованою установкою на сашконтроль, в«ко-нанням його т1лыси за зразкои 1, як правило, диве за допоиогою вчителя. Вмявлено такой, со в учн'ч yclx трьох píbhIb кра'Э сФормования п1дсу1Ковиа самоконтроль, в тоя час як пооперац1П-ний. як правило,"згорнутий" 1 виконуеться ниыи лише при эовн1в-н1П (вербальн1й або в1зуальн1й) стииуляцП. Недостатньоо Mlpou сформована операцДя з1ставлення, яка вязначала необх1дн1 в яа-ному випадку способи контролю: в1зуальиий 1 мануальний. Обидва с- эсоби булн використан! ливе невелико» «1льк1стю учн!в (29,22).

Анал1з к1льк1сного розпод1лу досл1джувеник за plcueu сфор-«озаност! самоконтролю 1грових д!й св1дчить,ко явного ия цього р1вня у них в подаяыиому не 1.росл1дковуеться. Цел Сект обуновхений кедостатнъою ефективн!стю 1 ел1эодичн1стю робота, яка проводиться в допошжних школах по Форауванню самоконтролю.

Основною матоя другого етапу констатуючого експеи.мэнту було виязлекня р1вня сФормованост1 самоконтроля 1 особлиеостгя Яого рэал1зашЗ£ в назчалън1я д1яльност1 учн1в цолодеих клас1в. V зз' язку з необк1дн1стю б1льш глибокого вивчення са;.ю контролю учн!в в навчальн1й д1пльност1 було використгно так1 додатков1 кр«терШ показкики свидкоет1 1 продуктивност1 самоконтролю, а такоя коеФ1ц1ент виправленмя помилок.

Експерииент складався з двох сер1й зга дань, суть я кии полагала в самост1яноиу застосуванн! шдляре&а назчальних конт-рольних д1й.

Анал1з результат!п внконаиня двох espía заздень показан, со к1лък1сть випразлених учняки помилок становила лиов 35 % в!я загального числа пред'явлении для виправлення. При цьому не" иэнау к1льк1сть поимок (28,8 %) учн1 виправили при викокеяы завданъ nepool cepli - без опори на зразок. Однах з споров н« зразох (друга сер1я зйвдйнь) учнями такой була внпргалэна позначна к1лък1сть асиилок (41,3 X). Причому, корисгувалися зраэ-ком у повит Mlpl ливе 33,3 : учн1в, чаежово - 41,7 X , на вя~ користовували зовс1и - 25 %. Огяя, наявност! зразка 1 вказ1вок иодо необх1дност! його використанн^ ивдостатнъо для ycnlraioro виконання розугаво в1дсталида учиями п?рзп1рочкин д1й.

Досл1д№ння показало, ко учн1 допом;гаюХ сколи не волол1-r/ть системою необх1яних для еиявлення помилок onepaiüfl, основною з яких у даному и«1адк\ була rmepatiln з1стяялемж> рр"?ульта-

та виконання завдання 1з з резкой. Тому для оволод1ння ниш самоконтролем нэобх1дно в перыу чергу засвоення структур« контрольно!' дН та способу i'i виконання.

Зб1льв8ння показник1в ввидкост! та продуктивност! в контроль них д!ях учн1в з опорою на зразок св1дчкть про крецу сфорао-ван1сть V них самоконтролю за зразкои, н1я за образом, ¡«йльна практика св1дчить, що це обумовлено перевагою в наачалыйй д!я-льност! розумово в1дсталих шхоляр!в дШ самэ за зразкхм.

Анал1з результат!в експериценту дозволив визначити не т!-льки загальн! тендэнцП розвитку самоконтролю у розугяво в1д-сталих колодших школяр1в, а й р!вгнь Boro сСоршвакост!, у виэ-каченн! яхого одним з основних критерП'в був ког01ц!ент вотроз-язння помилок К = де Вп - к!льк!сть випраалзнин учкяш: по-lauoK, п - к!льк!сть поиилох, со пред'язлен! для випразлания. Рэзультати подан! в таблиц! N 1.

Теблиця 1.

Показнихи р!вня с&эркованост! самоконтролю наачальних

д!й у розуково BifiCToeiix учн!в 1-3 KJiaciB.

1 Р1ваиь сфар-шззаност! самоконтролю 1 К!дь- iclctb учнлв КоеФШснт бип-разленкя лоьллох: 1 Час шконапня 1 заздглнг: !

без зраз.! 1з зраз. без зраз. !з зраз.

1-й р1вень (високий) нлх а!д i I 1 до 0,88 1' 4-6 1-3

2-й р1вень (середн!й) 52,8% в!д 0,75 до 0,63 е!Д 0,88 й> 0„75 7 - S 4-6

| 3-й р1взнь С низький) 36.1Z в!д 0,5 1 изна в!д 0,63 1 1нкл 10 i 7 1

Як св!дчать дай! теблкц!, учн! з високиа (i) р!вкец сСор-1йэввност1 се;.зокотро.кв складехггь нгяизниу групу учи! в - 11,1%. В~н:~: Еяадчз luio-л; д1тэй Ей.хока*и порза1рку i яосягди кейПльгэ-го когф1ц!енту вилреапэння поилок (в!д 0,83 до 1). ГИд час вх-сгориконту ц1 учн! були ачтавн!, правильно ор1енту&адася в зез-дашз!; викормстовували. p!3H0fccsilTKi засоби перэв!рки, потрзбу-вали лмвэ казначно'Х яопомоги експериыэнтатора, со св!дчить про пеану с4»рмовашсть у них мотиваш Иного та опаре&Цйкого ко Итона кт! в самоконтролю. У цьому випадку на^Ильгаго удоскокалэккя потребуе 1нтелактуальния компонент ix контрольно!' д1ялькост1.

Учн1в, ио вшюсяться до сареднього (2D р!вия, виязклося 61 льшз половини - 52,8Х. КоеФ1ц1ент виправдвння пошлох з виха-ристянням зразка i без нього у них складаь в!дпов!дно: в!д 0,88

до 0.75: в!д 0,75 до 0,63 пш bmtpotí часу до 9 хвилин. Харск-терним для alei групп е невисокип р1вень готовност! до внконан-ня заздань, неста51льния 1нтерес до перев1ркн, одноиан1тн1стъ контрольних операц1я, недостатне усвхдоылення зраэка як ор1ен-тару для nepeBiptcif, пост!йна потреба в орган!эухтй та стикуло-ш1й допомоз1 експериментатора. В учн1в цього равня. ' нззв&хаачи на наявн1сть певних переду^гов контрольно! даялъноста, вона з.*>-лиааеться недостатнъо розгорнутою за основными к1льк1сними та

гх1сн!п"( ПОКаЗНИКв!.!И.

Низькия (3) гйвень було зиявлено у 35.1 X ¡жаляр!б. Boi¡:i в1ср!знялися пасивн!ст» та баядуггим ставленняи до nepeaipKK власних д1Я. KoeiiuicHT виправленн* помилок у них був наяиен^нп СО, 5), а витрата часу - наяб1льий 110 та б1лыае хвилин). Д1ти виконували са>юперев1рку шляхом застосувс-чня лиси одного способу i при nocTiííHin оргатзуюч1й допомоз; екслеримгнтатора. Вони на використовували зразск як opíchtkp для сэмокомтсбля. V д!теп lile i групм виявилися кесСормовекидо пгэактично ус i контрольн! огтерецП, ях! Сули необх1дними для еиконання заадоння як бзз зразхз, так I з опорой на нъого.

Яч показали результата констатуючого досл1я,гйння, лиаа назначив частнна сколпр1з херохтеризуеться в!дноснов с4ср:ктещс-тя контрольн!« операшя. Осмсзну частицу становлять д!ти з сорт? ли I у та низьклм р1внза са.кксятро.чн. Вони ду«э погачо вслол!-гггь пр.жо'««!,:! переварки I дута р!дко використовують ix в его i" нгзчглънЛи д1 ялтэкост!.

Техкм чикоы, заявлен! ессСлязост! самоконтролю у розумово в1лстаг:с« учшв сз!дчать про поручения ycix яэго основных ко«-пспл;п1с| иотавгайпгюго, опэрешяного,, хнтелактуального] та дзэ-соляять гробят.-; сиснссогт про нэобк1ет1сть когалгкеного гйдлоду прч raro Сюриуагни!.

w!OiÍ3 tíü лъно! практики покезга недостатнэ проrpe'-c-o-is-тодичну opieHTanica вчэтэл!в иа срге.ч!зац1я самконтрзла v>nito. BüscüIsoK чого, ця робота '3 шло г."-«« гслзсач проводиться cniгодично, кэ мл г ц'лэеярпьюзагого i систешгтичкого !;аркстору. За результатам енкетувяккя б!льш1сть педагсНв С75 %) вкгкеэта оггюког-гтроль ¡¡eoíxioiiiM засебон пХдзгакгння ycnit2;ccTi кезчеи:«! розуиогл з1гсталж: rrto.r.Tpis, одкгх г.сэ 35,7 t з';::тзл1з кгхгга об^эган! уг.глг:;!!^ стссосяо npi-^íoícls toro Совмину!!?.

Разом з ""i сз в прэ-

uscl лопси1ига! гг.сгл е р^алн! стдэ по-

- 10 -

iäV на г.гхжае «цриувгьши самоконтролю. е

учн!ь-

рекцЬ " . <о саяи! потеншис; üojunBOcri для иого розвитку.

У трстгоиу розд!л1 - "Шляхи Сориування самоконтролю в иго-чал ън iß д1яльност! розумово в!дсталих молодаих кхоляр!в" - п-дана розроблена модель методично! робота по Сормуваннр самоконтролю в учн1в молодшх клас!в, методика та результата досл!дно-го навчання, рекомендацП для вчител1в.

В основу розробкм системи експерименталъно* робота покладе но так! положения:

1) при Формуванн1 самоконтролю необх!днс враховувагги гето-рохроннЬсть розьитку окремин яого елемент1в (piBHlo, вид!в»ета-п!в) та i'x 'внутр1ши зв'язки. ио дозволяв иляном впливу на вмэ-начен! елеыента самоконтролю у в1длоь!дн1, сензитавн! для ix заевосння, лер!оди 1нтенсиф!кувати розвитск регулятиано! система особистостП

2) Сориування самоконтролю у розумово в1дсталих клшляр!в повинно эд1йснюватися на основ! комплексного п!дходу шляхом ви-користання корехшйних прийом!в на вс!х етапах його 4ориування;

3) особливу у вагу сл!д прид1лята коре.ЗЩ !нтвлектусльного компоненту самоконтролю.

Встановлено. Bio npouec 4срмування самоконтролю у розумово В1дсталмх д1тей мае як!сну сйоер1д)Цсть. яка в!дображвна у схем! (мал. 1).

Створення поредунов до оволод!ння самоконтролем

Опосередковане Сориування самоконтроли

Базпосередне Сорадеан-ня самоконролв

Мал. 1. Схема прэиесу Формуваиня самоконтролю у розумово в!дстемии юлодиих школяр1в.

Виходячи э того, во потреба в самоконтрол! та гот.шн1стъ да toro ,зд!йсн2ння у розумово в!дсталих Ехоляр1в спонтанно не винизсеж, ПРОВ1И!ИМ МОТИВОМ П0ров1рки НИМИ власних Н«'гЧ«ЛЬКЧХ А1й е вююга вчитоля, тобто зовн1шн!й контроль, wo виступае по-uatKOBiai етапом процесу Сорйгувеашя в учн1в семоконттолю.

Дэсл!джзння показала, во початком котазаийя самоконтролю, яха винихае у розумово в!кталих сколяр1п п!д впяивом кимог

вчителя, слабко внратена 1 ивидко згасае. Ней Факт. а техож некритична, неадекватне стазлення д1тея до результате власннх навчальних д1я внасл1док суттевих недол!к1в юзвитку 1и особисте ст1 но забезпэчуе виникнення у них достатньо! установки на самоконтроль. Не обумовило необх1дн!сть включения на дано1гу етап1 додатково! корекцП. яка сприяе створенню у розуиово в1д-сталих иколяр!в необх1дно! установка. Ия установка е одн!ея з важлквмх передумов Формування контрольних дШ.

Наступним аеобя! дним етапом е навчання розуиово в1 детали!« ксоляр!в взаеноконтролю, за ужо якого б1лыз в1дпов1далъно тп критична стазлення учн1в до перев!рки навчальних д!я одноклас-ник!в, а також обов'язкова при взас.*зконтрол1 зы!на Функц1п з об'екта контролю на Лого суб'ект створгаоть оптамальн! уиови для оволод!ння НН14И повил оинням - контролгоота себе. 3 двдактич-1»« позиц1я взаимоконтроль учн1в в поеднанн! э пост1йшш контролем вчителя сл1д роэглядати як вахлив! и1 етапи оггасередкоза-ного фэрмувекня самоконтролю у розуиово в1дсталих учн1в.

Головна я «вага в процес1 Соряувакня самоконтролю выводиться етапу безпссереднього навчання учн1в рац1ональни^ способам та прийомам перев1рки влеюно! навчальио! д1яльнсст1.

Враховуючи те, ко основния мэдол1кои сгаиконтролю у розуиово з1дсталмх учн1в с поручения його 1нтелэктуального компоненту, до виявляеться в низькону р!вн1 усв1до!«эння контрольних ь-и ряаяали за необх1дне орган1зац1ю на трэтьоыу етал1 ек-сперикет^льного назчанкя сгвиЦально!' ксрекШЯно! робота по Форчуванню в I ,н1в са)»контрол» за образом, на р!вн1 розу;юсо! дП (¡ятолон поетапного Форыузання).

Таким чином, наведена модель в основ! маг кошлакснил п1д-х!д. оск!льки включас Формувення зс1и основная кошонент!в кон-■лролько! д1яльност! Смотивац1пния. опзргц1£?нкЯ, 1нтэлектуальния) 1 забезпечуе створэкня необх!дник умоз 1 передумов оволод1ння нею учяяш. а тахоя враиовуг дикам!ку природного рогзитау 1 пс.«!ой!з1олог!ччкя 1гэхеи1зм скхжонтролп,

Включения в експэрийзнтаяънэ навчання сгалЦалыюго карек-оЬ'когэ еплизу ка 1нтехектуальн:<£1 коотононт егдгжонтрзлв згбзэ-пэчуе його Форуувакня из г.пзз по гср;12лггал1 (гиз. шсиэ), а Я по вэрп(кал1: пержя р1бэнь - самоконтроль за грагяои» 1:ггелект на р!вн1 сприяигяшя, зассоення грзз»й -лсугия р1сгнъ - елгоконтроль за образом. ка р1вн1 рзгушзо! дП.

Залропонован-ля к01зигк«з1гз л!д.ч1д буз сегсгадзкил а оагаву

екстер»;-«!.тельного ноачаиня. кке передбочало три втапи.

На пир^оху етал! доел1джувались педагаг!чн1 умови, нообх!-

дн1.для фораування у школяр1в установки на самоконтроль.

Як було встановлено, створення тако! установки у розуисг о в1дсталих учн1в можливе за умови наявност1 у них потреби в самоконтроль забезпечення йога "об'ективацП" (Д.Н.Узнадзе), в1-докреилення серед 1нших навчальних д1я як об'екту для споц!аль-ного вивчення: посилення "не 1нтелектуально!" (Е.А.Герсам1я) стимуляцП виконання контрольних д1й.

ЕФективиим засобом досягнення цього с ьикорнстання таких прияом1в:

- створення 1 закр1плення ст1йкого емоц1йно-позитивного ставлення до контрольно!' я1яльност!;

- ахтуал1зац1я правил та способ1в контролю:

- розкриття значения та житгево'1 необх1дност1 самоконтролю:

- бб'ективац1я контролю за допомогою прийому "подвШно! оц1нк1Г:

- введения "н01нтелектуального", наяб»дьи близького мотиву виконання самоконтролю. 1

Можливост1 кожного з наведении прийом1в у Фориуванн1 установки самоконтролю вивчались шляхом моделввання ситуацП паре-в1рки учбового завдання (иодиф! кована иетодика В.€.Турчинсько!).

Анал1з одарж-чих результата, який проведено иляком пор1в-някия продуктивност1 виконання II—VI вар1ент1в оксперимэнталь-кого завдання, дэ установка стооревапась спыЦально, з породы, контрольним, показав, со установка суттево впливае на оргап1за-Шю 1 продуктивн 1 сть контрольних Д1П учн1в.

До того ж е4ектавн1сть кожного з наведених прийои1в су-гге-во п!двиауеться при 1н сполученн!, пг.1 метги так! вар1ан-

ти:

1. Прияом "пода1йио1" оц1нки поеднуеться з прийомоы розкриття значения та життезо! необх1дност1 самоконтролю. 1х взае-иозбагачення полягее в тому, то оц1нка,яка виставляеться за са-I»контроль, 1 розкриття Гюго значения, д1ючи оШльно, значмо г.оашзсггь у вагу учн1в до самоконтролю 1 таким чином створишь у них установку на яого виконання.

2. Актуал1зш1я праоил 1 спосоСНв виконання контроля з введениям "нэ1нтвлекггуального" (част!ко Игрового) мотиву для його виконання сприяе вишклзнню в учи!в потгоби в кощрод! сво2к д!й.1 усл1шн1й П ре&81зац!1.

- П -

3. Прийом створення емоцШмо-поэитивного стеалення до про-цесу самоконтролю може Сути використаний э будь-яким 1ншиц при-й0!юм, току ио в1н забезпечуе той емои!яния Фон. якия е необ-н1дким для посилрння вин 1 дно го мотавац1йного Футору 1 б1льи продуктивного виконання учнями контроле.

Використання окремих приаом1в 1 IX сполучень можна р1зно-мян1тити в залежност1 в1д зм1сту навчального ыатер1алу, дидах-тичних ц!лей уроку та складу учн1в.

Зазданням „ругого еталу експерюленталъного навчамня Суло внзначення е<2ехтипних Сорм орган1зац1'1 зовн1инього 1 взаеиюго контролю учн1в з ието» опосередкоадного Формування у них самоконтролю. Кр1м того, встановлтал.съ эа,тсжн1стъ ы1яс р1внсл с£ср:.айеност1 в учи!в самоконтролю та !'х усп1ын1стю в наачанш.

Експеримент поредбачав вюпемення в навчальний процзс тахте ^рм контролю:

1) наачаючип контроль вчитоля:

2) показовий контроль вчителеи влчекях д1йг

3) спгц1ально орган1зована перев1рка учня'м д!я вчитадя:

4) ззестя! гк?рев!рки учшв оляхои:

- сби1!:у гюкггкш:

- |со!птв-'!о за ходом 1 пра&ильн1ст!з в1дпов!д1 з по го нао-туп:::<м .поетапним здал^-ом;

- робота учи!в парах-! л1 д час виконання учбових земель:

- ггерев1рки за допоиогоо курток вэасюхонтрох»:

- 1гор тепу "Коитро-Егри"* "Ти - вчитзлъ" тост.

Р1вень сФ..р!.гоз<ггаст: взагноконтролв 1 спя контролю гигно-чезся за результатами контроль»»« зр1з1в, ях1 здШснкаалися гэ цолиФ1 ковано» "!этогл*ою поправок" Л. С. Виготського. 05л 1 к ус- ' п1гаюст! контролъш!?: 1 експзриманталъних клгс1п прзвсвесп за снеика. в пким в!дз::ачались преилыЦсть сжснпп'.л ггзяе'.ня 1 пи стъ вяпрезле1ия допущении поилок.

Одер'^ак! лгн1 сз1дчать про смамкэ п1лг.:г.?кня р1сня ейюрмэ-пс;-ост1 гсонтролыпга я1(1 о учн1в окспср-^пггкталыго! гг/гг.!. П1сгл назчання 50 2 учн1Б ц1е1 групп с::коисц:и контрольиу роботу та XI взаг1«спграэ1рку мз "4". 29 X - ка я5" 1 лигэ 21 2 - на Лэ насчакня % ехол:тр1в олзргллм И8задсз1ль:г/ сц!ют„ 5з1г:1 знячко покредалк ссо! покоэиихм 1 п1д час с^гз^г-лгс-

дз: поз:тлку оц1ктсу одэряггл 63 % учнй, з ти 21 2 -"5". Число учн1в, по каля ;:згоЕоп1ль!Г.» сутгегго

лссь 1 схлало ."ппз 4 % Сяо нсзчсз'Л - 29,8 X).

- м -

-зинки учн1& контрольмо! групп зЗДлылимсь d №Змачи1й м1р! не у пор1внякн1 з експегымгн'гааьно! групи. ало

1 за ьласниии результатами до навчання. К1дьк1сть ихоляр1в з иэ-задов1льними оц1нками склала 45.6%, ко лиае на 12.4Х мению. » ж до навчання.

Навчання позитивно позначилось i на як1сн1й характеристиц1 контрольних д1й учн1в експермментальнох групп; посилилась моти-вац1я 1 усв1домлен1сть контроле. Законом1рним насл1дком иього було п1двиаення ефективнсст1 навчадьно* робота цих учн1в. сут-теье зменшення к1лькост1 помилок в Ix усних 1 письмових в1дпо-в1дях.

Трет1й етап досл1дження передбачав визначення кореш1йно-методичних прийом1в, необх1дних для Формування самоконтролю як розумово! дГ!. Лля створення ор1ентувадьно! основи самоконтролю Суло ьикористако спец1ально розроблен! картки. в яких зазиача-лись посл1довн1сть 1 спос1б виконання контрольних операц1й. Встановлено, во картки самоконтролю е ефективним дидактичниа засобои олосередкованого управл1ння розумовою д1яльн1стю учн1в, якия забезлечуе im моклив1сть самост!йно (.»^ улюввти сво! учбов1 дП.

3 метою навчання учн1в прийомам самоконтролю 1 попереджен-ня налб1льв типових його помилок у зм1ст карго к були включен1 зразки перев1рочн *х д1й з сигнальными ор1ентирами для самоконтролю. Викормстання цього корекшйного прийоку дозволило эрибитн наочними розумов1 onepauli. во викликаотъ у учн!в утруднеиня Шд час перев1рки.

За допомогою зазначених карток в1дпрацъовувасся один з го-ловних прийом!в самоконтролю - вилразлення поимок, оих1днкя р!вень сФср^с»¿ноет! якйГи иуо визначений канстепушим експери-нентом. Формування дано го пдаяоиу зд1 йен шало сь поэтапно (П.Я. Гальпер1н).

Одержан 1 результат доводить можлив1сть {ормування в учн1в молодзих клзс1в допоы1жноХ вколи самоконтролю на р1вн1 розуио-ьоХ дП, св1дченням чого et суттсве змзказкня к1дькост! пошлок, зростання самост1пност1 1 усв1домхення контрольних д1й, зб1ль-евння езидхостГ 1 продуктагкост1 Ix сяконгашя. Розпод1л дНей (в X) за pIbhcu с4ор&»б»к>ст1 самоконтролю в наачальн1й я1яль-hoctI розумово в1дстгших всодяр1б до 1 ысля навчання эображено на рисунку 2. до 11,111.11 - к1льк1стъ учн1в первого р1вня, 1=1 - другого р!вня, EZ3 - третього р!вкя.

Рис. 2.

Як видно 1- рисунку, к1лък1сть учн1в, ио досягли п1сля наэ-ча«я високого р1рмя склала 38,1 2, середнього р1вня - 55, ß 2, низького - 8,3 X.

Сп1вставления д1аграм показуе, шо покрацання в1дбулося за рахунок суттевого (в 3,5 рази) зб^ыце-ння к1лькост1 учн1в високого р!вня сфэрнованост! самоконтролю 1 приблизно такого я змэниення к1лькост1 учн1в низького р1вня.

Результат» проведеного досл!дження гЦдтвердиди Biporla-

HlCTb ВИСУНУТО! Г1 потези i ДОЗВОЛИЛИ згобити ПРВН1 висноски та

рскомендацП стосовно посл1довност1. зшсту та иетидики робота, спрпшваноХ на корекиП н9дол1к1в сешконтролю учтв иогодинх

КЛ 1С in Д0П0М1КН01 ЦХОЛИ.

Загальн! висновки.

1. Шдтвердяено 1 конкретнзовано фунхШв саиоконтсоло пх 6araToi«KTopHoro засобу корекци недол1к1в псих1чного розвотпсу розуново в1дсталия учн1в, Оорч-ування особистосп, удосконалэиля

хчiзму еаморегуляц!i ix нрвчельнок д!яльност1.

2. Еиявле j спеии£'1чн1 о<хбливост1 контрольно! д1ялькост! учн1в колоды« itraciB допоы1гноК ekojii: в1дсутность установки !>з се:»контроль, тадостатия усе1домгсн1сть контгольнии д1п пх сбаз'яжового компоненту назчалъио* д1ялыюст1. кигьккя р1гень cCophobähoctI nvt'-P.o:iiа тз способов г.сптг-охе.

3. Назначено та експери'пгнталъио п1лтЕСрдазн-э псдао.-ого-Tonsrorivül у:.-ог:и, ггЛ гсйесп?чуягть с!г>ктп;.ч1сп> Сор^/гамя са-!s:tcirrcoj3 s учн1в кгас!п долоиШ»! тог:«, а ccms

а) стзорскяя порзяугюп до снмог1яня сазкпнтсогзй, оа:оэ-етг?д як'.г: с устс-иоска i:a сс-экентро-гъ;

б) епоссголхог-зи Соры/гапя с£>.к>чоитро.тэ алгсяи сгсяЦегь->:оХ cprcniaaail взаетгюп) 1 гоийшьЬго гакпоэлт:

э) бэзпсссрздпз ^оснузгстя узггальяз^и г»г;лам1в i спэ-

coüln сзрмуггшя ся*зго!ггрогз.

,'Ь?спз!ю, г.э стгорзння :"х> хссэктя уетггчжз» из «гэгь

контра.».г- v лзумово в1дстаяих учн!в наа51дьш ейактиько досяге-етъся иляхоу застосування сиегеми спец1адьних лрийом!в:

- створення 1 закр1плення ст1йкого емоц1йно-позитивного ставлення до перев1рочно'1 д1яльностК

- актуал1зац1я правил та способ1в контроля:

- розкриття значения та життево! необх1дност! саыоконтрол»:

- об' ективашя контролю за допоыогою прийому "подз1йно1 сц!нки":

- введения "неЬгтелектуального", наяб1льи близького мотиву виконання контрольних д!й.

5. Встановлено. до опосередковане Форыувания самоконтролю забезпечуеться в результат! спец1ально! орган1зац11 контроля вчителя та ьзаемоконтролю учн1в у Сорм!:

- навчахного контролю учителем д1яльност1 юсоляр1в:

- покаэового контролю учителей власних д1я:

- спец!ально орган1зовании перев1рок учняьа) д!й вчителя:

- регулярних взаемопесев1рок учнями сво!х рсб1т пдякои обм!ну зошитаыи:

- контролю учняки за ходом 1 правильна-то в1дпов!я1 шляхоа 11 поетапного анал1зу:

- роботу. учн!в парами п1д час виконання учбового залдапик:

- перев!рки за допо йогою карго к взаешконтсола:

- 1грових си^'аШй контролюсмого характеру.

6. Визначено, цо безпосередне вормувення узагальненим при-пом1в 1 способ1в самоконтролю досягаеться заадякм створенка в учн!в ст1йко! ор1снтовно! основи контрольно! д!Х 1 поетапного переводу XI на р1вень розумово! д11. Ладактичниа засобои досяг-нення цього е спецДально розроблен1 каэтки самоконтролю, ко пклгтчагтп. прапила для забезпачення кер1внм1ггоа учн1в свосзз начальною 1 перев1рочною д!яльн1стю, а також м1стять сигнальн! ор1ентири для самоконтролю 1 враховують типов1 помилки учн1в.

Дисертац1я не претечдуе на эаьерсен1сть досл1дження вс1х аспект!в проблаш. Подалызоыу вивченню Шдлягапгь, зокрема, пи-тання вивчення ыожливостей переносу саыоконтролп на 1ны1 ьиди д1яльносг1 1 повед1нки; особливост1 Сорьг/вання самоконтролю га дота йогою нових 1н$ориац1йних текнолопя; особливост1 виховання самоконтролю в с1м'Х тоню.

По тем! днсертацП опубл! ковано:

1. &зсв1д взаемодИ вчитоля 1 учн1в на уроках в допом1кн1й сзсол!. //Урок кк основна форуз п1лвиавння иввктивност! ч'вчаль-

яо-в:«говного rrpouecy. Тези лопав!лея VIII рэспубл1к«нськнн пэ-г.^гог! «яглм -пгггчь з пэтень дз^октологП. 24-28 сэросня, 1637 р.

- Лдак, 1937. - С. 5G-57.

2. Сикорлстезшя кош'стера у Сориуваш! самоконтроля в уч-1:1 б дспоа1гз:о! сколи //Еикорнстпоя сучасно! 1н!сригц1тю1'тзк-пологП d нетчалыюггу npouecl. !',зтер1алн науково-гтргмтичко! коиСсрекцП. 29-30 койтия 1G91 р.- К.. 1022. - С. 207-211.

3. Про Kci!n'icrr3pi3£ul3 1этод1в Сориувгння самоконтроля в учи1в // Соц1ально-псинолог1чн1 проблеш rrpotecifaiol подготовки !.!гг.бутнього вчитвля//Теги допоэ1дэя 1 пов1доиг.зк2> и1гэуз1есько! кеуко20-пргкт.{чно! rconispSHulI. 23-25 бэразня 1СЭ2 р.- К..1032.

- С. 312-313.

4. Рохъ сегаконтрэдя учебно-трудозоя деятельности а разз;«-tir.i .•н'шости уькттишга отстала учетнхся // Псш;одзго-лзяагоги-ческ!«з пробла).га бсрятрозения лгсюсти гзсолъника п процесса трудом;» £эствльтоста. Тез*.;сн сскладоз ¡*згзузовсксл нмчно-пргхти-чсскоа r.ciiiepcHLtni, слрзль 1S32 г. - Огаянсх. 1S33. •• С. 5-7.

5. Озргу&скня ссхзконтролэ у юлопзо« сллгр1з scnoalitra'i есоли // ?',зтоср;н1 poKCJSiiESÜi для вч:гтол1в ccncairaral гаа,-К1ровогрзд> 1ШЗ. - 34 с. - У сп1Егзторств1.

6. Оораузгзтя сггжконтрола в учн1в клас1о яопо-и!жноГ коли // Няуков! зап!?сгл. Marroplür.it за i т; ;o-i'.гуксго! СпргкцК смсггд.2ч1з K;«iccbKoro .^¡ггг^гого пзгсгогЬаиго iист.з-туту ii*. м.п&=пзи=;си га 1CC2 р.- К.. 1Г03. - С. 213-21-1.

Шдпксано до лруку 1^.05.1994 р.Об-а 0.9.*орнат <50*61 1/16 Друк Осетии". тнрЛСО.ЗанЛ15.ЕзУгиатко.

ЗОД УЛПУ I м.М.П.ZpaРоманова, Шо.Пярогоса.З.