автореферат и диссертация по педагогике 13.00.01 для написания научной статьи или работы на тему: Организация обучающей деятельности школьников на семинарских занятиях
- Автор научной работы
- Трубачова, Светлана Эдуардовна
- Ученая степень
- кандидата педагогических наук
- Место защиты
- Киев
- Год защиты
- 1993
- Специальность ВАК РФ
- 13.00.01
Автореферат диссертации по теме "Организация обучающей деятельности школьников на семинарских занятиях"
ЗД-Д0СЛ1ДНИП 1Н0/ШТУ-Г ПЕДАГОПКИ УЕРА1НК
На правах рукопису
ТРУБАЧОВА Св!тлана Едуард!вна
0РГШЗАЦ1Я НАВЧАЛЬНО! ДТЯЛЬНОСТ! ШКОДЯР1В НА СЕМ1НАРСЫШХ ЗАНЯТТЯХ
13.00.01 - Теор!я 1 1стор1я педагог!ки
АВТОРЕФЕРАТ
дисертацН на здобуття наунового ступеня кандидата педагог!чних наук
НАУ,-/'
Кк1'в - 1993
1 7 *
Ь'ойота виконана в Науково-доелштму 1нститут1 ^дагогпт Укра1ни.
Науковий кер!виик -кандидат педагогччних наук, дшг;нт . ПРОШЕНКО О.Г.
0ф1ц1йн1 опоненти: -доктор пе/пгсг 1чних наук, пр^есир БУШ10В 0.1.
-кандидат нчдагог1чних чаук. лоцент ИАНЧЗНКО Г.Д.
Пров 1 дна установа: -Китомирськия державнии нчдагоМчний {нститут
Захист в!дбудеться 1993р. о 15.00 годин!
на зас1данн! спец1ал}зовано'1 вчено! ради Д ИЗ.15.01 в Науково-досл$дному 1нститут1 педагоПки УкраУни (¿52030, Кихв-ЗО, рул. Лен1на 10).
3 дисертац!ев можна ознапонитиг.ь в с51бл 1отец1 Науг.ово-досл1дного 1нституту педагог!ки Украти.
Автореферат роз!слано "УУ ",^сУо-ю 1993р.
Вчении секретар Г,
спец1а41эовано1 вченох ради ¿//¡(¡¿¿Ц-* Й.ПЛегкий
/
ЭАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуадьц{сть пробдеми. Нова концепц1я школьно? осв!ти виз-нае одною з першочергових проблем - вдосконалення орган!зац!'1 нав-чально-виховного процесу. Досл!джения педагог!в I психолог!в св!д-чать, що його ефективн1сть перебувае в прям!и залежност1 в!д вибо-ру таких метод!в 1 форм навчання, як! сприявть активн!й п!знаваль-н!я д1яльност! учн!в, розвивавть творчу самост!йн!сть I в!дпов1-дальне в1дношення до навчання (А.П.Аристов, Ю.К.Бабанський, 0.1.Бу-гайов, М.О.Дан{лов, Л.ы.Банков, Б.С.Кобзарь, А.Н.Леонтьев, С.I.Ма-льований, А.К.Марков, В.О.Онищук, В.4.Наламарчук, Г.Д.Панченко, П.1.1Ндкас1стий, М.М.Скатк1н, Г'.I,Щук1на та !н.).
Суттев! можливост! у цьому в!дношенн! масть сем!нарськ! эа-Няття. В науково-педагог1чн1й л!тератур1 та шк!льн1й практиц1 сем1-нари в!дом! як форма орган1зацН навчання, що передбачае самост!йну п1знавальну Д1яльн1сть учн!в з п!дручниками, навчальнйми пос!бника-ии ! наступив оформления одержаних рвзультат1в, 1х обговорення; використовуеться в навчально-виховному процес! з иетои закр1плення Та уцосконалення знань. В пеДагог!чниХ досл!джеНиях п!дкреслветься, що сеМ1нари сприявть засвоеннв учнямй способ!в 1 метоД1в самост!й-ного п!знання, розвивавть п!знавальну активн!сть ! Творче ыислення, формувть 1нтерес до самост!яного опанування знаниями, що мае вели-ке значения при адаптацП лвдини до пост!йних зМ!н в умовах життя га трудовой д!яльносг! (К.З.Асатурова, Б.М.Боярська, I.Ф.Гончарова, и.в.Кузьмзнко, I .Я ЛерНер, М.В .П 1дручна, в.е.Римаренко, А.В.Усова, Г.М.Янченко та 1н.).
Зваяавчи на ефективн!сть сем!нар1в, новими програмами за-гальноосв!тн!х шк!л учителям рекоиенДуеться використовувати цв форму навчання в старших класах з метов актив!зацН творчох д1яльност! учн!в, поглиблення та узагальнення IX знань, ум!нь 1 навичок з предмету. иднак проведен! спостереження св!дчать про те, що сем!нарсь-к! заняття до цього часу не здобули належного поширення в шк!ль-н!й практиц!. Анкетування впевнило нас в тому, що б!льш!сть вчите-л!в в!дноситься позитивно до ц1в1 форми занять, але використовувть у власн!й практиц! дуже р!дко. Вивчення в ход! досЛ1дження 28о ан- , кот вчител1в виявило, що т!льки б!ля % респондент^ проводить се-м!нари систематично; прйблизно 64% - два-три рази у навчальному роц! 1 33% - не використовувть дану форму занять взагал!, Анал!з ик!льно1 практики св!дчить, що у вчител!в досить. часто виникавть
т
значн1 труднощ! в орган!зацП та проведены! сем!иар1в, навчальна д!яльн1сть багатьох учн1в на ванятт! характеризуемся низькои продуктивнее, що заважае досягненню навчально-виховних ц!лей.
Анал1з д!тератури показав, що в роботах дидакт1в 1 мето-дист!в вивчались шляхи вклсчення сем1нар1в у структуру навчально-го процесу, роэглядалось питания IX класи^кацП, досл1джувались можливост!.ц!с1 форми занять у розвигку п!знавально1 самост!ино-ст! I творчост! старшокласник1в (Л.М.Боголюбов, М.П.Гузик, В.В. Зав'ялов, е.В.Периста, I .Г.Щербакова, О.Г.Ярошенко та 1н.). Не заперечуючи вагомого внеску досл1дник1в у вир!шення теоретичних
I практичних аспект!в використання сем!насрько1 форми навчальних занять в середнгй школ!, сл!д в!дм1тити, що проблема удосконалення орган!зац11 навчально!' д!яльност1 школяр!в на сем!нарах потребуе подальшого вивчення.
Враховусчи недостатню теоретичну розробленгсть проблеми 1
II практичну значущость була обрана наступна тема дослЦження: "0рган1зац!я навчально!' д1яльност1 школяр!в на сем1нарських заняттях" .
Об'ект досл!дження - навчальна д!яльн!сть школяр1в на сен1-нарських заняттях.
Предмет досл1дження - способи орган1зац!1 навчально* Д1яль-ност! школяр!в на сем!нарських заняттях.
Пета досл!дження полягае у визначенн! п!дход1в до орган1за-ц11 навчально'1 д1яльносг! школяр!в на сем!нарських заняттях, як! забезпечиватимуть 'И е$ективн!сть.
Ппотеза: орган!зац1я навчально'1 д!яльност1 учн1в на сем1--нарських заняттях буде е|ективною за умови оптимального поеднання форм навчально'1 д1ялыюст! школяр!в в залежност! в!д задач, структура сем!нар1в; використання диференцШованих завдань для орган1-зац1'1 роботи школяр!в з р!знии р!внеи навчальних можливостея та застосування сем!нарських занять на р!эних етапах процесу навчання.
В зв'язку з необх1дн1сти досягненкя поставлено! мети досл!д-хення 1 перев!рки правом1рност! основних положень г!потези нами ви-р1иувались сл1дуюч1- завдання:
1. Проанал1зуватв стан досл1джувано'1 проблеми в теорИ 1 практяц! навчання.
2. Теоретично обгрунтувати п!дходи до орган1зац11 навчально'1 д!яльност1 учн!в на сем!нарських заняттях.
3. Експерииентально перев!рити ефективн!сть розроблених
■ 1ПД)сод1в до орган^заци навчальнсп роботи школярдв на сем1нарах.
4. Керуичись висновками досл!дкення розробити методична ре-комендацП для учител!в середн1х загальноосв1тн!х шк1л.
Дисертац!йне досл!дження спираеться на методолог!ю сучасно'г дидактики 1 педагогично! психологП, що досягли високого р1вня у вивченн! взаемозв'язку зм!сту, форм 1 матод!в навчання, д1яльност1 вчителя 1 учн1в в навчальному процес!; комплексному вивченн! 1нди-в!дуальних особливостеи учн!в та шлях!в застосування диференц!Яова-ного пЦходу до IX навчання.
Для вир1шення задач досл1дяення використовувались наступи! методи: теоретичний анал1э л!тературних джерел; вивчення I анал!з навчальних програм для загальноосв!тн1х моделсвання вроцесу
удосконалення орган!зац!:г навчально! д1яльвост1 учн!в на сем1нарах; спостереження ! анал!з практики проведения сем!нар!в в середн1х загальноосв!тн!х школах; тестування учн!в; анкетування ! бес!ди з учителями 1 учнями; педагог1чний експеримент; як!снив 1 к!льк!сни» анал!з експериментальних матер!ал1в.
Наукова новизна I теоретичне значения досл1д»ення полягавгь у проведенн! теоретичного анал!зу характерних особливостей навчально/ д1яльност! школяр!в 1 шлях!в П орган!зацН в навчально-вихов-ному прочее!; вивченн! та узагаиьненн! !снуючих способ!в орган1за-ц11 навчання на сем!нарських заняттях в середигл загальноосв!тн!я школ!. На основ1 анал!зу психолого-педагог1чно'1 л1тератури з'ясова-н! дидактичн! ыокяивост! сем!нар!в ! обгрунтована доц!льн!сть проведения свм!нарських занять на р!яних етайах вивчення навчального ыатер!алу! розроблен1 п!дходи до орпан1эац!X навчально1 д!яльност! школяр!в на сем!нарських заняттях баэувться на оптимальному поед-нанн! !ндив!дуальних, групових 1 фронтальних форм навчально* д1яль-ност! та врахуванн! реальних навчальних кохливостеЯ школяр!в.
Практичне значения роботи полягае в тому, що одержан! ре-зультати мокуть бути використан! вченими-досл!дниками при система- • . тизацП наукових знань з проблеми удосконалення ор.ган1зацН навчально'! д!яльност! школяр!в. Теоретичн! матер!аля дисертацЯшого дос-л!дхення Також можуть бути застосован! в лекц!ях з педагог!ки в роз-д!л! "Форми орган!зац!'1 навчально! д1яльност1 иколяр1в". Методичн! рекомендацП до орган1зацП навчально1 д!яльност1 школяр!в на сем!-нарських заняттях з б!олог!'1 та х!м!1, можуть бути використан! • учителями-практиками при плануванн! навчально-виховного процесу. ! • орган!зац!1 сем!нарських занять.
- ч -
Обгрунтован!сть ! достов1рн1сгь результаНв досл1дження забезпечуеться опорою на фундаментальн1 психолого-педагог!чн1 тео-р!х,' коиплексним застосуванням метод!в науково-пецагоНчного дос-л!дження, адекватних ц!лям 1 задачам роботи, всеб1чн1стю обробки одержаних даних, що виявила п!двищення р!вн!в продуктивном! 1 са-мост!йноот! навчально!' д!яльност! та р1вня засвоення знань, ун1нь 1 навичок учн!в експериментальних клас!в.
На захист виносяться наступи! положения:
1. 0рган!зац1я навчально! д!яльност! школяр!в на сем1нарсь-ких заняттях забезпечуе висок! показники продуктивност! ! самостИ-ност! навчально'1 роботи, якщо сем!нари практикуються на р1зних ета-пах засвоення энань, вн!нь ! навичок, а навчання зд!ясниеться з врахуванням навчальних иожливосгея школяр!в.
2. Застосування диференц!йованих завдань 1 оптинальне поед-нання !ндив!дуальних, групових та фронтальних форм роботи на сем!-нар! актив!зуе навяальну д1яльн!сть школяр!в, п1двищуе и резуль-тативн1стъ.
Апробац!я роботи. Матер1али досл!д*ення пов!домлялись 1 обговорввались на Дев*ят!я Омськ!я науково-практичнШ конференц!!' "Удосконалення викладення х!м!'1 у вищих 1 середн!х навчальних закладах", (м.Омсь к, 1991р.), на М!жвуз!вськ!И науково-практичн!* кон-ференцИ "Соц1ально-психолог!чн! проблеми профес1яно1 п!дготовки маябутнього вчителя'Чм.Кихв, 1992 р.), на сем!нар! в Житокирському обласному 1нотитут1 удосконалення вчител1в (и.Житомир, 1992р.), на эв!тн!Я науков!я конференцН' ЫД1 педагог!ки Украми (м.Шв, 1992р.) на педрадвх в школах № 167 1 272 М.Киева.
СТРУКТУРА I ОСНОВНИЛ ЗН1СТ ДИСЕРТАЦП
Дисертац1яна робота складаеться 9 вступу, трьох роздШв з ввсновками, 9ак1нчення, списку рекомендовано! л!тератури 1 додатку.
У вступ! дано обгрунтування актуальном! теми дссд!дження, визначен! об'ект, предмет, ц1л! 1 задач!, сформулъована г!потеза, розкрит1 наукова новизна, теоретичне ! практичне значения одержаних результат!в, вказан! основы! положения, винесен! на захист.
В перш!я глав! - ГОрган!зац!я навчально'1 д!яльност! иколя-р!в як наукова проблема"- проведено анал!з психолого-педагог!чно! л1терагури э проблем и удосконалення орган!зац11 навчально'1 а!яльно-ст! учн!в 1 висв1тлен! спосОби 'II орган!зацII в дидактиц! та кон-кретних методиках викладання.
Вивчення л!тератури показало, що п!д навчальнов д!яльн1ств бхльппеть досл!дник!в розум!итъ ц!леспрямоване засвоення !ндив!дом соц!ально-створенного досвиу, будь-яких практичних I наукових гнань, i д!яльностеа в умовах органtaosaíioro навчання (В.В.Давидов, ЫЛльясов, А.К.Маркова, Н.Ф.Тализ!на та íh.). Навчальна д!яльн1сть незалекно в!д спрямованост! i р1вня самост!йност! включав дек1лька компонект1в: ц!льовий, мотивац1йниП, дляльк1сний та коктролсвчии. Аналгз науково-педагог1чно"1 Л1тератури виявив, що ефективн1сть здia— снення навчально'1 дгялыюсП залежить в!д якост! взаемодЦ цих кои-понент1в, в!д cbíдомого i активного ix сприйняття учнями. Були простс-жен! наступи! голова i законом!рност!: залежнхсть ефективност! орга-Hisaui'f навчання вгд цглеспрямованого врахування учителеи потреб учн1в, значущост1 матер!алу, що вивчаеться, залежн!оть характеру активност! учнгв в!д виду д!яльност!, яку орган!зуе вчитель Biflno-в!дно до зм1сту навчання,способу його засвоення.
Дií вчителя по орган!зац!'1 навчально!' д!яльност! учн!в вклв-чавть постановку навчальних задач, !нструктування tipo способи д!-яльност!, своечасну допомогу, контроль i оц!нсвання роботи учн!в. В залежност! в!д характеру взаемодП учителя i учн!в, в!д спрямова-ност! Ix дидактичних в!дносин визначавть р1зн! форми opranisauix навчання. До таких форм в сучасн!к загальноосв!тн1й школ! налекать: урок, лзкц!я, сем1нар, екскурс1я, практичне заняття, факультативн! заняття, зал!к, екзамен та консультац!я. В залежност! в!д навчально-виховних ц!лея, в рамках цих занять вчител! використовувть р!зн! форми орган!зац!1 навчально1 роботи учн!в. Проведений анал1з Jire-ратури i шк!льно1 практики э цього питания дозволив скласти наступ-ну сгислу характеристику:
1. 1ндив!дуальна робота полягае в тому, що учень виконуе зав-дання незалежно в!д товариш1в, користусчись при цьому безпосередньоп чи опосередкованов допомогоо вчителя. Бона бувае диференц!йованов
i недиференц!йованоо, мае м!сце на уроках, що проводяться з метою опануванкя новим матер!алом, в домашн!й робот!, на контрольних за-няттях, при виконанн! самоог!йних завдань.
1ндив!дуальна робота школяр!в на уроц! дозволяв регулсвати темп просування в навчанн1 кожного учня у в!дпов!дност! s його п!д-ГОТОВКОВ 1 монливостями.
2. Фронтальна навчальна робота передбачае сум!сну Д1яльн!сть класу по виконаннс загальних завдань. Використовуеться вчителем при викладенн! ново! !нформацП та в ход! колективних обговорень з метоп
2-Ч-Ч
залучення до роботи якомога б!льшо1 кыькост! учн1В. Проте фронтальна форма недостатньо враховуе р1вень розвитку, п1знавальн1 !нтере~ си I иожливост! кожного учня 1 передбачае роботу класу у середньо-иу темп!.
3. При групов!я форм1 роботи учн! класу подняться на де-к!лька груп, що виконупть однаков! чи в1дм1нн1 завдання. В залеж-ност1 в1д цього розр1знявть едину 1 ди^сренцМовану групову роботу. Дя форма навчально! роботи використовуегься при розв'язувани! задач 1 вправ з метоп вивчення, повторения або закрепления нового ма-тер1алу. Використання диференц!йовано~групово! роботи дозволяв кож-н!й груп! учн!в працявати над завданнями, що вхдпов^дагть Iх нав-чалъним.можливостян.
Проведений анал1з психолого-педагог1чно! л!герагури показав, що для ефективнох орган!зац1! навчально!' роботи школяр1в на сем1-нарах необх!дно передбачити:
1) врахування 1ндив1дуальних особливостей учн!в;
2) виб!р метод!в актив!зацП навчально-шзнавально! д!яль-ност! школяр!в;
3) виб!р форм орган 1зацП навчально!' д!яльност1 школяр!в.
В друг!я глав! - "Удосконалення орган!зацП навчально! Д1-
яльност! школяр!в на сем1нарських заняттях" проанал13ована сутн1сть 1 специф!ка сем!нарсько!' форми навчання; описан! результати ана-л1зу шк1лыю! практики з досл!джувано! проблем«; зроблено обгрун-тування п!дход!в до орган!зац!1 навчально!' д!яльност! школяр1в на сем1нарських заняттях.
Вивчення теор!!' ! практики навчально-виховного процесу показало, що семшари використовуиться переважно з метою закр1пления навчального матер!алу, узагальнення ! систематизац!! знань. Серед форм проведения цих занять найб!льш розповспдженими е так зван! "класичн!" ! "робоч!" сем!нари. Характерну особлив!сть перших ет-новить тривала попередня п!дготовка учн1в до заняття за завчасно запропонованими завданнями, опрацьовуеться рекомендована л1тера-тура, готуиться допов!д! 1 пов!домлення, як! пот1М заслуховуиться 1 обговорюються на самому занятт!.
Не дивлячись на !стотн1 в!дм1ни м!ж "класичними" 1 "робочи-ми" сем!нарськими заняттями, для них характерна загальна структура. Описан! сем!нари складасться з трьох основних етап1в: перший сшв-и!дноситься з п!дготовков до заняття ! виконанням запропомончних завдань, другии - з бе.зпосередн!м пред'явлениям реэультат!в, отри-
маних в ход! пидготовчого етапу 1 трепя - це П1дведення п1Дсумк!Е роботи, проведено! в ход1 перших двох етап1в.
Анал{з навчально! Д1яльносг1 школяр1в в ход! сем1нар1в показав, що для пзршого етапу характерна самост1йна робота учн!в по сприГшяттю завдань, плануванню навчально!' роботи по П1ДГОювц1 в1д-пов!деп, виконанню завдань I самооцшц1 одержаних результа^в. Организована таким чином навчальна д!яльн!сть сприяе виробленно в учн!в вмшь 1 навичок роботи з книгою, оформления результатгв свое'! прац! в Т1й чи 1нш1я форм!, самост1!1ного планування ! зд!йснення навчально! роботи , а також контролп за и виконанням,
Основними видами навчально!' д!яльност! другого етапу сем1нару е представления одержаних результате 1 IX аргументац!я; заслухову-вання, обговорення в!дпов1дей товариш!в; участь в бесШ або ДискусГ!. Передбачен! види роботи сприяють формуванни вм1нь посл!довно вис-ловлювати своо точку зору, в!дстосвати П, анал!зувати сприйняту 1нформац!п.
Трет!й, заключит? етап, передбачав роботу учн1в по оц!нц! в!дпов!дей однокласник!в п!д кер!вництвои вчитзля. Навчальна д!яль-н!сть даного етапу забезпечуе функц1онування внутр!шнього зворотного зв'язку в продес! навчання, одержання учнями ¡нформацП про повноту ! як1сть вивчення на занятт! програмного натерхалу, про виникнення труднощ!в ! недол!к!в, що в своп чергу е стимулом для подальшого навчання.
Анал!з тип!в 1 структура семЫарських занять, описаних в дидактична ! методичн!й л!гератур! показав, що вони маить ц!лу низку спецяф!чних рис, характеризуючих роботу учителя 1 учн!в. Так, воио передбачае високий ступ!нь самост1йност1 школяр!в в робот! з п!д~ ручником ! !ншос додатковою л!тературо1), !'х активн!сть у бес!дах та дискус!ях при опосерецкованому кер!вництв! з боку вчителя. 3 нау-ково-педагог!чн1й л!тератур! в!дм!чаеться, що особлив!стю сем!нару е також те, що його педагог!чна Ц1нн!сть реал!зуеться т!льки через вир!шення певних навчально-виховних задач. Тобто сем!нари - це форма ! метод навчання одночасно. Поза функц!ями методу сем!нар, як форма навчання не мае самост!йного значения. 3 ¡ншого боку, специ-ф!чн1 функц!!' сем!нару як методу /самост!яне набуття знань, оформления результат!в ц!еI роботи та !н./ усп1шно реал!зуеться т!льки за умови орган!зац!х занять сем!нарського типу. Перерахован! особ-ливост! св!дчать про те, що участь у сем!нарськ!й робот! вимагае ■ в!д учн!э високого р1Вня сформованост! вм!нь самосадного опанування 2*
знаниями, складання допов1дей i повЦомлень, рецензування виступ1в товариацв. Проте психолог!чн! дослгдження шк1льн01 практики cbîq-чагь, що учн! класу в!др13няоться за cboïmk хндив!дуальними особли-востями, що в свог чергу обумовлюе нер|.вном1рн1сть засвоення знань, умшь i навичок. Bel учн! класу не можуть працввати на однаково ви-сокому piBHl активност!, Це дозволило нам зробити висновок, що при орган!эац!'1" п1знавально1 д!яльност! школяр1в необх1дно ираховувати piBiit навчальних можливостей, та обирати tokî форми oprani3autï навчально!' роботи на сем!нар!, як! б зробили ïï посильнов та nira-вов для вс1х школяр!в.
Одним з шлях!в актив!зац!'1 навчально'1 роботи по самосНй-ному вивченнв л!тератури та виконанню сем!нарських завдань, а такок обл!ку р1вн1в навчальних можливостей школяр1в було проведения умов-ного под!лу учн!в на типолоИчн! групи: з низькими, середн!ми ! високими навчальними можливостями. Для opmiilaautï роботи школяр1в з р!зних типолог1чних груп в шк!льн1й практик використовуються диференц!йован1 завдання. Jt) ход! досл!дження ми виходили э того, що завдання для учн!в з низьким р!внем навчальних можливостей роз-роблялись, по-перше, для зд!йснення оперативно! допомоги в подо-ланн! проб!л!в при первинному закр!пленн! навчального матер!алу. llo-друге, для опанування прияомани рац!онально! розумово"! д!яльно~ ст! на етапах закр1плення, систематизацП i удосконалення знань. Завдання ж для учн!в з високим р!внен навчальних можливостей роз-роблявться з метов забезпечення ïx б!льшо1 самост1йност1 i умов для творчого п!дходу при вир1шенн1 цих завдань.
KpiM того, при п!дбор! та складанн! завдань ми до'тримува-лись наступних вимог:
i) складн!сть завдань повинна в!дпов!дати навчальним мо*-ливостям учн!в на кожному конкретному етап! засвоення знань;
'¿) об'ем навчального матер!алу, що використовуеться при складанн! завдань мае забезпечувати перев!рку i загр!плення необ-Х1дного м1н!муму знань;
3) диференц!ац!я завдань повинна зд!йснвватись з врахуван-ням характеру навчально"1 д1яльност! (репродуктивний чи продуктив-ний) i м!ри допомоги, яка надаеться при ïx виконанн! (завдання з короткое !нструкц1ев до виконання; завдання без додаткових ор!ен-тир!в до виконання).
В ход! вивчення шк!льно'1 практики ми з'ясували, що вчител! найчаст!ше проводять сем!нари на етап! систематизац!ï ! узагальнення знань. иднак анал!з ïx дидактичних можливисгеи показуе, що ceMitia-
- У -
ри у велпкхи м1р1 сприясть засвоеннг учняии прийом1в г метод!в самост!йного п!знання, формупть гнтерео до самоспйного опануван-ня знаниями. Кр1м того, широк! можливост! в1дкриваоться для зас*о~ сування сен!нар!в на егапах вивчення I закр}плення навчального матер1алу завдяки поеднаннг в них вглносно самост!яно! п!знаваль-но! д1яльност{ з можлип1стс оперування вжв засвоенними знаниями 1 лпсвЦом д!пльност{.
Зваяапчи на скаэане, а також з метоо актив1зац1'1 навчання школяр!в нами визначались та доол1джувались способи орган1зац11 нчпт1ально1 ройоти учн!в на семгнарах р1зних вид!в, що розробля-лись для трьох основних етап1в навчального процесу: сприйняття навчального материалу (вв1дн1 сем!нари), закр!плення знань учн!в (тренувальн1 сегннари), систематиззци I узагальненпя навчального матер!алу (творч1 сем!нари).
ираховуочи положения про те, то етапи засвоення знань в1д-р1амягться один в1д одного р1внем вимог до характеру навчально'1 д!лльност! школяр!в, орган!зац1я навчання на кожному з вид!в наз-ваиих сен1нар!в нала сво1 »1дм!нн! риси (табл.1).
'Габлиця I. Характерн1 особливост! вв1дних, тренувальних I творчих семг!'ар!п
Миди семг- Основн! дидактичн1 цIл5: нап!в заняття
исобливосг1 навчально! д!-яльност! учн!в на занятт!
Сприяти кращому усв!дом-Вв!лн! ленно, залам'ятовуванно
матер1алу, формуванни початкових вм!нь.
Сприяти закр1пленно одер-Тренувальн! жанш 1нформзц1х I форму-ваинс вм!нь 1 навичок П використання на практиц!.
Домхиусчор е навчальна Д1яльн1сть по сприйнятто, засвоенно ! в!дтвореннп навчального матер!алу.
Перевалае самост!йна робота по використаннв ран!ше засвоених знань в схожих та в1дм!нних ситуац!ях.
основное е д!яльн!сть по трансформацН наявних знань у нов! ситуац!! ! самостийному поиуку суб'БКТИВ-но нових способ!в д!яль-ност!.
Стимулювати творчу ак-Творч1 тютйсть учн!в, узагаль-
нпвати ! систематизувати одержан! знания.
- 10 -
ЛослЦжусчи проблему орган 13ацп навчально1 Д1яльност1 уч-HiB на сем!нарських заняттях ми прийшли До висновку, цо необх1дно застосовувати так! форми роботи, hki б максимально сприяли актив1-заци учн1в, Пемагог1чн1 досл1дження з цього питания не давть однозначно!' в!дповШ про перевагу Tici, чи inmoi форми навчально* д!яльноот1. Кожна з них по-р!зному впливае на реал!эац1ю навчаль-них i виховних задач. Bei форми роботи мають як силън1 так ! сла-бк! сторонк i в певн!й мipi волод!етъ компенсатерними можливостя-ши. При цьому необх1Дне педагоНчно доц!льне i'x поеднання, обгрун-тований Biiöip TieI чи inumi форми з врахуванням особливостей предмету, зм!сту навчального матер!алу, форм орган!зацП навчання, особливостей класу i окремнх учн!в,
Вибираочи певн1 поеднання форм навчалыю'1 д!яльност1, ми враховували: дидактичну нету сем!нарсъкого заняття, його структуру, piBeHb навчальних можливостеи учн!в; реальн! иожливост1 цих поед-нань для сприятливого розвитку учн1в, створенйя умов ефективно! роботи на р1зних етапах эаезоення знань, вм!нь i навичок; спрямо-ван!сть дидактично*' взаемодН учителя 1 учн!в на (Нлъшу самост!й-к!сть школяр!в в ход! сем!нарського заняття. Fospo&ieKi BBiflHi, тренувальн! i fBop4i сеШнари мали чотирьохетапну структуру, тому, при вибор! оптимального поеднання форм навчально* роботи ми такок враховували особливост! проведения кожного з етап!в (табл.2) Таблиця 2. Структура проведения ceMiHapiB
Ь'тапи заняття Особливост! проведения етап!в сем!нар!в
ирган!зац!й- Ознакомления учн1в з твиои сеиТнару, його мегос, нии/до Ь хв./ планом, навчальними завданнями.
П1дготовчий Виконання аавдань. Передбачае самостТйну роботу /10-1Ь хв./ учн!в з навчальними пос!бниками, оформления одерка-них результат!в, самоконтроль та взаемний контроль учн!в в xofli виконання завдання.
Контролвючий Зд!йснення контролю за hk!ctd виконання навчальних /Ь-20 хв./ завдань. Передбачае заслуховування в!дпов1дей i пов!-домлень з наступним обговоренням i рецензуванням.
Заклсчний Шдведення п!дсумк!в роботи на ceMiHapi. Передбачае /до Ь хв./ . самоанал!з одержаних результат!в, а також ix ана-л!з nifl KepiBHHuTBOM вчителя.
- п -
Керупчись в.ище виклаценими п1дходани до оргаюзацы нав-чально! Д1яльност1 школяр1в ми розробляли плани-конспекти сем1на-р1в, де вказувались: цШ, план проведения, завдання, дом1нуюч! види ;ияльност1 учн1в ! форми орга1пзац1'1 навчально! роботи.
3 метою перев1рки ефективност! розроблених п1дход!з до ор-ган1зацп навчально! д1яльноет( школяр1в на сем1нарах була проведена експериментальна робот- .
В третги глав} - "Дослтш-експериментальна робота 1 П ре-зультати" - дачться онио методики проведения експерименту I анал!з результатов, одерканих в ход! експериментально! роботи.
Експериментальна робота проводилась дисертантом 1 учителями за матер1алами кетоиичних розробок в СШ 167 1 '¿72 М1ста Киева, Р М1ста Житомира I Озернянсько? середньо'1 школи Житоиирсь-!-.иго району протягом 1990-19Ус! роклв. Ьсього в експерименТ1 брали участь 360 уч!пв з оксперш-^чтальних клас1в I 400 з контроль-них. В контролыгпх класах сем ¡пари проводились за традшпинов ме-тодикоо "класичних"сем1нар1в. В експериментальних - за розробка-ии дисертанта.
ирган1з.ипя I проведения сем1нар1в зд1пс1Швалось за наступ-нои методикою. Враховувалось навчалыю-виховне значения заняття, р1вень п1Дготовки учнгл до самост1пно1 роботи на даному етап1 зас-воення иавчального матер!алу, р1яень сформованост1 знань, вмшь 1 навичок з теми, що вивчаеться. Завдання формуллвались так, щоб стпмулввати самост!яний анализ иавчального матер1алу, в!дкрити можлив1сть для дискус!'! з залученням наявних знань I життевого до-св!ду учн1в класу. При розробц1 проблем обговорення визначались припони роботи на занятт1, научались ¡ндив1дуальн1, диференц1Яо-ва!п чи обов'язков1 для вс1Х завдання.
При орган1заци вступних, тренувальних 1 б1лыло'1 частини т'чфчих сем1нар1в поперед!п консультацИ не проводились, а п!дго-тоика зд!Пснсвалась на самому занятт!. а ход! п1дготовчого етапу сегпнару учн1 одержузали завдання, планували I орган!зовували свою д!ялыпсть, зд1ПС1твали самоконтроль ! оцшювали одержан! результата, як1 пот!м викладались для обговорення на контролерчому етап! заняття. В цьому випадку кер1вництво самостпчноо роботои учн1в проводилось опосередковано, через завдання, пред»явлена учителем. Робота учн!в зд!йсншилась в групов!я чи диферешШовано-груповЩ форм! на основ1 викошетання розроблених дослЬтнпком завдань р1з-них р!внIв складности Така П1дготовка заямала менше часу у вчите-
ля 1 учн!в пор1вняно з "класичним" типом заняття, цо дозволило проводити сеы!нари значно част!ше - по 2-3 заняття в тен1 (в за-лежност! в!д доц1льноот1 I можливост! !х використання при вивчен-н1 певного навчалького матер1алу).
КонтролоЕчий етап сем!нару, зв'язаний з безпосередн1м предъявлениям одержаних резульгаНв, проводився також по-ргзному, в залежност1 В1Д дидактичннх ц1лей заняття. Головна задача вчите-ля на даиому етап! поставала в орган1зац!I, спрямуваши колектив-ного обговорення питань ! завдань сем!пару. Контролшэча частина проводилась: у форм! бес!ди по ран1ше заданому плану; заслухову-вання допов!дей ! пов!домлень з наступним !'х обговоренням; комб!-нування цих вид!в д!яльност!, в форм! короткочасно! письмово!" роботи. Нир1шення завдань проблемного характеру проводилось за ме-»одом "мозкового штурму" або заслуховування в!дпов!дей з наступним 1'х коментуванням ! рецензуванням учнями.
Заключний етап проводився фронтально ! включав п!дведення п!Дсумк!в заняття та оц!нввання в!дпов!дей виступапчих, характе-ризувалась :х повнота, конкретн!сть, вчитель в1дм!чав вдачно знаи-дене р!шення питания, заохочував проявлену учнями активность.
Як показав проведения експеримент в ход! орган!зац1йного 1 заклсчного етап!в сем!нар!в вчителЕ зручн!ше використовувати фрон-тальну форму роботи, яка дозволяе орган!зовувати навчальну д!яль-н!сть ус!х учн!в класу одночасно.
П!дготовчий етап ввЦних, тренувальних ! деяких творчих сем!нар!в зд!йснпвався в диференц!йовано-групов!й форм!. Бона спри-яла !нтейсиф!каЦ!! розумово! д!яльност1 старшокласник!в, створс-вала умови Для й!двищоння навчально! активное!!. Використання ди-ференц!йованого п!дходу до роботи труп дозволяло учням засвоввати новиЯ матер!ал ! в!дпрацьовувати вм!ння ! навички у темп! близь-кому до !ндив!дуального. При цьому викорисговувались завдання, що в!дпов!дали р!вням навчальних можливостей учн!в р!зних типоло-г1чних груп, Ьелике значения для актив!зац!!' навчально!' д!яльно-ст! школяр!в на даному етап1 мала можлив!сть сп!лкування м!к учнями.
П!дготовчии етап творчих сем1нар!в проводився також в !нди-в!дуальн!й форм!. 1ндив!дуальна робота використовувалась тод1, коли вчитель завчасно доручав окремим учням п!дготувати усне чи письмове пов!домлення до наступного семпгару. и цьому разг проводились !ндив!дуальн! консультацй' з допов!дачем з питань опраце-
вання л^тератури, складання план1в I тез.
1'рупов| форми п!дготовки до творчого сем1нару використову-вались для забеэпечення участ! вс1х учн1в у виконанн! проблемних завдань. При колективному вир!шенн1 завдань в трупах "середн!" I "слабк!" учн!, нав$ть за умовоп свое! мШмально! участ! в робот! могли спостер!гати пронес р!шення принайм! дв!ч!. Перший раз це проходило в груп1, де у всякому раз!, якщо не учитель, то изготовлений учень може надати в!дпов!дну допомогу, а вдруге - при загальнокласному обговоренн! групових завдань.
Контролввчий етап сем1нарських занять част!те проводився як фронтальна бес!да, обговорення. Головне завдання вчителя на даному етап! - створення умов для того, щоб якомога б!льше учн!в брали участь в обговоренн! результат!в роботи в .групах. Проведения фронтально! роботи э класом сприяло зд!йснешш зворотного зв'яз-ку, який був стимулом до подальто! самостийно! навчально! роботи ! допомогав оц!нити проведену роботу.
Комплекс метод!в визначення результат!в експериментально! роботи складали: спостереження за активною учн!в на р!зних ета-пах експерименту, яканий анал!з показник!в, характеризуичих нав-чальну д!яльн!сть, тестування учн!в, анкетування вчител1в; систе-матичну реестрац!о отриманих даних в схемах, таблицях, психолого-педагог!чних характеристиках; обробку одержаних матер1ал!в шляхом теоретичного анал!зу з використанням метод!в математично! статистики.
На початку експерименту нами були вШбран! показники, за допомогов яких передбачалось визначити вплив експериментально! методики на ефективн!сть орган!зац!! навчально! д!яльност! учн!в. Нами досл!джувались: самост!йн!сть ! продуктивн!сть навчально! роботи а також р!вень сформованост! знань, ум!нь ! навичок школя-р!в. Так! показники як самост!йн!сть ! продуктивн!сть достатньо повно характеризуют ефективн!сть навчально! д!яльност! (О.А.Кузнецов, 1.Ь'.Унт, В.К.Бабанський та 1н.), також вони б репрезента-тивними по в!дношенн!) до роботи учн!в на сем!нар! (В.В.Зав'ялов, В.е.Рймаренко, 1.Я.1ернер).
П!д самост!йн!стс навчально! д!яльност! ми розуи!ли зд!б-н!сть учн!в до Н планування, виконання навчальних д!й 1 контролю за ними без додатково! допомоги. И ход! досл!дження ми вико-ристовували трьохр!вневу шкалу вим!рввання самост!яност!, эг!дно яко! вперкому р1внс в!дпов!дало самост!йне виконання завД&нь
продуктивного характеру. №редн!й ревень визначався при виконан-Н1 учнями завдань продуктивного характеру п1сля одержання певно! м!ри допомоги та виконаши репродуктивких завдань. Низький р1вень самост1йност1 мал и учн1, що виконували репродуктивн! эавдання т1льки п1сля надання 1м в1дпов1дно1 допомоги з боку вчителя.
Ним!рввання показника самосТ1йност1 навчально'1 д!яльност1 проводилось по кожн1й типолог1чн!й груш учн1в 4-5 раз1в на нав-чальнии р!к.
Ргвень нродук'/ийнист! навчально! д1яльност! щколяр!в визначався нами за п1дсумками предметних тестувань, як! пропонувались на заклвчному етап1 сем1нарського заняття. Тестов! завдання розроблялись таким чином, щоб на п1Дстав1 одержаних результат!в можно було встановити, у як1й м!р! учнями засвоении зм!ст навчаль-ного матер!алу, що був запропонований для вивчення в рамках одного сем!нарського заняття. Частое ми використовували тестов! завдання а пром!жком, р1дше в багаторазовим вибором. ГИдсумки тестуван-ня оц!н!звались наступним чином: до 4ОД правилышх в1дПовхдей -низький р!вень продуктивное!!; в!д 41 до 1% правильних в!дпов1-дей - середн1й р!вень; в!д 1% до 1ОД - високий р!вень продуктивном! навчально'1 д!яльност}.
Д!агйостика р1вня засвоення знань, ум!нь 1 навичок завжди була важливов ланков загального комплексу заход!в, спрямованих на п!двищення якост! навчання, через те, що без обл!ку р!вня знань учн!в не можна вир1шити питания оптий!зацН' навчального процесу в школ!, стандартизац! 1 його етап!в, ! передули, контроле знань. Н своему досл!дженн! ни використовували трьохр!вневий п!дх!д до контролв знань 1 ум!нь:
I р!вень - знания фактичного матер!алу /формулювань зако-н!в, формул, теоретичних положень/ - низький р!вень;
П р!вень - використання знань в знайомих учням ситуац!ях /виконання нескладних завдань за вЦомими схемами/ - середн!й р!-вень знань, ум!нь ! навичок!
Ш р!вень - застосування одержаних знань в нових ситуац1ях /виконання завдань, пов'язаких з трансформац!ев знань в нов! умови/ - високия р!вень, .
На п!дстав! результат1в, одержаних п!сля проведення д!аг-ностичних контрольних роб!т, предметних тест1в та бес!д з учителями ми умовно подбили учн!в контрольних ! -експериментальних клас!в на три групи. До першо! ув^шли учн! з коп!ввчим р!в'нем
эасвоення знань, низьким р1внем самост!иност! х продуктивноет1 навчально! Д1яльиост1. Другу типологхчну групу склали школяр1 з середн1ми показниками засвоення знань, середн!м р1внем продуктивном! 1 самостШноет! навчально! д!яльноет!. 7чн1 третьо! групи характеризувались високим р!инем засвоення знань, високими показниками самост1пност1 1 продуктивное?! навчальнох д!яльност!. Б ход! констатувчого етапу експерименту <1 уло визначено сп!вв!дно-тення названих показникп! в контрольних ! експериментальних кла-сах (табл.З. Початок експерименту).
3 метоп вивчення вплину розроблених п!дход!в до орган1за-цГ! навчання гаколяр!в на еемптрах протягом експерименту проводились контроль«! зр!зи, спрямован! на вивчення зм!н у вибраних по-казниках.
Анал!з результат!в, одержаних за вс1ма показниками в хоД1 доел!дження демонструвть р!зне !х сп!вв!дношення, яке характери-зуе як роботу учн1в р!зних типологхчних груп, так ! роботу класу в ц!лому. Так, в експериментальних класах переважасть результати, що в!дпов1дасть високому ! середкьому р!внп. Це в!дноситься ! до р!вня засвоення знань, ! до продуктивное?! роботи, ! особливо до розвитку самост!йност! навчально! д!ялыюст!. Анал!з одержаних даних св1дчить про те, що школяр!, як! досягли високого р!вня засвоення знань, вм1нь ! навичок, як правило досягають високого ! середнього р1вн!в продуктивном! роботи ! таких же показник1в у розвитку навчально! самост!йност!. "Гх ж, хто залишився на попе-редньому р!вн!, за р!дким виклоченням виявили колишн! показники. 3!ставлення даних р!зних прояв!в при складанн! характеристики ти-полог1чних груп показуе, що ця взаемод!я стае причинос динамки ! перем!щення учн!в з одн!е! групи до !ншо! (табл.З).
Таблиця 3. Динам1ка р!вн!в навчальних можливостея учн!в
1 с« Р!вн! навчаль- |Початок експерименту '¡инець експерименту
Е-» И. 03 е а о; 1 них можливостеп 1 Конт. Експ. 1 Конт. Експ.
I Високий г % %
. о >4 1 Середн!й 1 1
о • н-1 1 Низький ' ьи% 1
JЯ. _
1 Зисокий 1 п % 1 Т% 13%
« ' Середн!й 4% ' Ж
х: . Низький 1 ч'С 1 43% 29^
Анал1з результат!в контрольних роб1т 1 теспв, одержаних в ход! експерименту показав,, що к1льк1сгь учн1в в типологччних трупах э високим р!внем навчальних можливостей в експерименталь-них класах досягло а б!ологи ! 13% э х 1 м 11, що на 9?0 ! 7% вище в пор1внянн1 з початком експерименту, а в трупах учн!в з низькими навчальними можливостями зменшилось на 20Ц з б!олог!!' \ на Що э х 1 м 11, що становило в!дшшдно 2% I 29%. тод! як по-казники в контрольних класах значно «енш!.
Результати проведеного досл1дження св1дчать про те, що розроблен! п!дходи до орган1зацИ' навчально!" д!яльностх на сем!-нарських заняттях сприявть п1двищеннв р1вн1в продуктивное^ 1 са-коотШност! навчально!' д1яльност1, що в свои черту позитивно поз-начаеться на р1вн! засвоення знань учинми експериментальних клас1в.
ь Зак1ичени! узагальнен! результати доел1дження, як! п!д-твердхувть гШотвау. Дан! проведеного досл!дження дозволявть зро-бити наступи! виейовки:
1. И дидактиц! та шк!льн1й практиц! розробляються ! впро-ваджупться р!зн! форми навчальних Занять: урок, лекц1я, сем!нар1 практичн1 заняття, конференцП, навчальн1 екскурс!'! тощо. Серед эаэначених форм особливо!" уваги заслуговувть сем!нарськ! заняття, як! дозволявть в Комплекс! вир!шувати питания формування в учн!в прииом1в ! натод1в самост!иного п!знання, !нтересу до оволод!ння знаниями, зд!йснюватй йродуктибне повторения ! сис*ематизац1п знань.
2. Сем1нари як форма проведения навчальнйх занять не здо-були надежного поширенна в середн!и йатальноосв1тн!й школ1. Знач-на ж частина сем!нар!в4 що проводиться наЬть невисоку педагог!ч-ну ефективн1сть. Причина такого становища полягае у недостатн!й розробц1 в дидактиц! ! *конкретних методиках проблема орган!зац!! та проведения сеи!нар!в, незйачн!й к!лькост! л!тераТури з цього пи тайн я.
3. Нроведене досл1дкення виявило, що ефективнОМу проведение сем!нар!в сприяе рац!ональна оргаи!зац!я навчально! д!яльност! школяр!в на занятт1. Орган!зовувчи навчальну роботу учн!в на се-м1нарах необх!дно враховувати дидактичну иету заняття на р!зних етапах ц!л!сного процесу засвоення знань, формування вм!нь та на-вичок; вивчати та враховувати р?вн1 навчальних можливостей школя-р!в. 1стотний.вплив на ефективн1сть навчання на сем!нар! мае таке поеднання фронтальних, !ндив!дуальних ! групових форм роботи, яке
максимально сирняв актив!эацН навчалыю'х дхяльност! 1 дотерм!-нуеться гидом сем ¡нароького заняття та р!внем навчальних мокливо-
СТЯ1? У'!Я 1 В . *
4. Кфективним засобом орган1запП навчально'1 д1яльносТ1 У'ШП1 ча сем1нярах стали ди£еренц1Яиг-ан1 завдання. Досл!дяения тчаэало, чп 1'х вккористання забезпечуе перевгрку I закр1плення несбхгдного чипмуму знань учн!в, дозволяе врахувати IX можли-всст1 на косному конкретному етап1 засвосння знань ! при необххд-но,лтI надати опооередковэну допомогу.
ионпвн! положения роботи воображен! в наступних публ1ка-
ц1ях:
1. використанни додатково! лИератури як засхб п!дготовки учн!в до сем1нарських занять з (ЯологП //Методика викладання бк'ло-гI"I, хшП, географ и. - К.:0св1та, 19У1. - вин.8. - С.27-ЗЦ /в С1П равторспи/.
2. Актив1эац1я навчально'1 д1яльност1 школяр1в на сем}нарських заняттях з хIм 11 //Удосконалення викладання х!мГ» в вищих I серсднхх навчальних закладах: Тез.допЛХ имоько1 науково-мето-дично1 конф. '¿1-2ч трзвня 1991р. - Омсьгс: имПИ, 1991.- С.66,67.
3. Зирмування у маибуппх рчител1в готовност1 до проведения се-мптрських занять //Соц1альио-психолог1чн1 проблеми профес!я-чо! п1дгототш1 маябутнього вчителя: Тез. доп. М1*вуз!всько'1 науксво-практично! конф. 23-25 березня 1УУ2р. - Кихв, 1992. -С.'1'1./в сп}вавторств1/.
Л>чяп1зпц}я навчально'1 д1яльноот! школяр1в на семшарських заняттях з розд!лу б1ологП "Лвдииа та 11 здоров'я" //Методика викладання б!ологГ1, хрн!, географП. - К.:0св1та. - 1992. -Нин.9. - С.16-22 /в сп!вавторств1/. 5. 0ргаи1зац1я навчання школяр!в на сем!нарах //Р1дна школа /дру-яуеться/.
М|яп. до лруку . Фермат бОхМ'/и.
Пап1р чрук. № . Сгин 16 друку офегтний. Умовн. лрун. ярк. с> 93 . Умоам. фар(ю-в(дб. Г,СУ . Обл.-вил.. арк. -1,0 . Тираж ¿со • Зам. № . Бесплатно.
ф|рма «ВИЮ Л» ¿52!.">|. Кшв, пул. Волинська, 60.