автореферат и диссертация по педагогике 13.00.01 для написания научной статьи или работы на тему: Воспитание подростков на идеях мира во внеклассной работе
- Автор научной работы
- Коржова, Ольга Владимировна
- Ученая степень
- кандидата педагогических наук
- Место защиты
- Киев
- Год защиты
- 1997
- Специальность ВАК РФ
- 13.00.01
Автореферат диссертации по теме "Воспитание подростков на идеях мира во внеклассной работе"
КИЇВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВ
Коржова Ольга Володимирівна
ВИХОВАННЯ ПІДЛІТКІВ НА ІДЕЯХ МИРУ В ПОЗАКЛАСНІЙ РОБОТІ
Спеціальність 13.00.01 - теорія та історія педагогіки
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук
УДК 371.04 + 370.186
Київ -1997
Дисертацією с рукопис.
Робота виконана в Рівненському державному педагогічному інституті, Міністерство Освіти України, м.Рівне.
Науковий керівник - доктор педагогічних наук, професор, академік АПСН і МПА ДЕМ’ЯНЧУК Степан Якимович, Рівненський економіко-гуманітарний інститут, перший проректор.
Офіційні опоненти: - доктор педагогічних наук, професор ЗАСЛУЖЕНКЖ Володимир Степанович, Національний університет ім. Т.Г.Шевченка, професор кафедри педагогіки;
- кандидат педагогічних наук, професор СЛИВІНСЬКА . Діана Олександрівна, Київський державний університет
культури і мистецтв, завідувач кафедрою української мови.
Провідна установа - Волинський державний університет ім. АУкраїнки, кафедра педагогіки, Міністерство Освіти України, мЛуцьк.
Захист відбудеться “£&£“ їАяф/У&УїУІ р. о годині на засіданні спеціалізованої вченої ради ІС вґ.34.01 Київського державного університету культури і мистецтв за адресою: 252133, м. Київ, вул. Щорса, 36.
З дисертацією можна ознайомитись в бібліотеці Київського державного університету культури і мистецтв / 252133, м.Київ, вул. Щорса, 36 /.
Автореферат розісланиЙ^^^^^/^ДО? р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради І'1 11 К/ СИРЦОВА С.М.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Соціально-економічні перетворення в Україні, які пов’язані з отриманням суверенітету і незалежності, з переходом до ринкової економіки, орієнтацією на загальнолюдські цінності, потребують виховання учнівської молоді на ідеях миру, добра, справедливості, поваги, міжнародного співробітництва, дружніх стосунків між всіма членами суспільства.
На наш погляд, виховання на ідеях миру в широкому розумінні слова можна визначити як соціальне явище. Це навчання дітей, які живуть в конфліктному світі, вмінню розбиратися в цих конфліктах, шукати засоби виходу з них без використання сили, бути активними в справі підтримки миру на1 Землі. Це розширення уявлень підлітків про мир, зміщення акцентів з визначення миру як відсутності війни на сприйняття миру всередині себе, в своїй оселі, на планеті; навчання поваги до людей, дітей, старих, хворих та інвалідів, поваги до представників іншої національності, їх мови, культури, подолання забобонів і упереджень, прагнення до встановлення повного взаєморозуміння між народами. Це також навчання школярів жити в мирі і злагоді з природою, зі своїми рідними і друзями; навчання дітей усвідомлювати те, що мир - це спосіб мислення, почуття, хвилювання, конкретні вчинки, благородна та захоплююча робота, розвиток інтересу до гострих проблем сучасного суспільства, прагнення до посильної участі в їх вирішенні.
Стратегія виховання на ідеях миру полягає в тому, щоб забезпечити дитині всі необхідні умови для її духовного розвитку, інтелектуально-моральної свободи вибору поведінки, формування почуття громадянськості, патріотичної і національної самосвідомості, вільної світоглядної позиції, вміння відстоювати свої переконання щодо збереження миру на Землі. Тільки інтелігентне, виховане, посвідчене, миролюбиве покоління, яке самовіддано любить свою Батьківщину і збстоює її державність, може забезпечити подальший її розвиток.
У концепції національного виховання України зазначається, що” кожна тюдина може реалізувати своє право на вибір, у тому числі - на вибір ідеологічної та толітичної позиції”1. Це, в свою чергу, “зовсім не суперечить прагненню школи та нших навчально-виховних закладів здійснити політичне виховання, виховати українського патріота з високою політичною культурою”2, здатного до активної участі в оновленні нашого суспільства, збереження миру між народами.
Середня загальноосвітня школа, позашкільні заклади в певній мірі беруть участь у розв’язанні цих важливих питань.
Проблема виховання дітей та учнів різного віку в дусі миру знайшла своє іідображення в працях філософів / Г.С.Сковорода, О.С.Капто, І.С.Кон та ін. /, іедагогів / С-Я.Дем’янчук, Т.Є.Колупаєва, П.В.Конанихін, Н.Г.Ничкало, Ш.Сухомлинський, О.В.Сухомлинська, М.Г.Стельмахович, А.П.Петрук,
Іонцепція національного виховання И Освіта. -1994. - 26 жовтня. Гам же.
О.М.Петрук та ін./, психологів /Л.І.Божович, А.М.Богуш, А.Г.Ковальов, К.О.Некрасов, О.В.Шорохова та ін./.
Питання методології і теорії виховання учнівської молоді на ідеях миру розроблені в працях вітчизняних та зарубіжних учених /Л.П.Алексашкіна, Т.К.Ахаян, Ю.К.Бабанський, А.Ю.Головатенко, Т.Д.Дем’янюк, С.Я.Дем’янчук, М.В.Кабатченко, Ю.В.Кіпко, Г.С.Ковальова, С.І.Мітіна, В.С.Мєтліна, Н.Г.Ничкало, В.М.Пивоваров, В.М.Сенкевич, А.Й.Сиротенко, Е.С.Соколова, О.В.Сухомлинська, М.М.Фіцула, Т.М.Шашло, М.Д.Ярмаченко та ін./.
Окремі питання виховання учнівської молоді на ідеях миру знайшли своє відображення в докторських дисертаціях / С.Я.Дем’яичук, А.С.Дем’янчук,
В.С.Заслуженюк, М.М.Конжиєв, О.В.Сухомлинська/ та кандидатських дисертаціях / Ю.П.Бєлов, С.С.Боровик, Т.Є.Колупаєва, А.П.Петрук, О.М.Петрук та ін./.
Ці дослідження є позитивним явищем в педагогічній науці та практиці. Проте, проблема виховання на ідеях миру такої багаточисельної та особливої частини суспільства, як підлітки, слабо розроблена та потребує пошуку нових форм, методів позакласної роботи. Адже підлітковий вік дуже складний. Він охоплює період розвитку дитини від 11-15 років, є органічним продовженням молодшого шкільного віку і водночас відрізняється від нього. Це період внутрішнього дисбалансу з частими виявленнями агресивності і навіть жорстокості. Життєві цілі підлітка ще не сформовані, особистий досвід обмежений, почуття самоконтролю виявляється слабо, тому нерідко і називають підлітковий період важким, критичним віком. Справді, кризи на цьому етапі розвитку бувають, але вони не є неминучими. Підлітки потребують особливої уваги до себе. Фізичний розвиток підлітка та набуті в попередні роки властивості психічного розвитку створюють внутрішні передумови для зміни його положення в школі, сім’ї та суспільстві.
Процес виховання учнів середнього шкільного віку на ідеях миру в позакласній роботі обумовлюється об’єктивними факторами кожної школи: педагогічним керівництвом учнями з виховання їх у дусі миру; залученням їх у практичну роботу, громадську діяльність по засвоєнню основних понять політики незалежної держави України; рівнем теоретичної і практичної підготовки вчителів, рівнем їх професійної озброєності знаннями з цієї проблеми. Виховання в дусі миру потребує демократичних форм викладання і виховання. Його неможливо здійснювати авторитарними методами роботи. Воно можливе лише за встановлення партнерських взаємовідносин між учнем і вчителем. Виховання в дусі миру -виховання в мирі і заради миру.
Проблема в розкритті та методологічному обгрунтуванні змісту форм і методів, зацікавленості підлітків , науковій розробці основних спрямувань та шляхів удосконалення виховання на ідеях миру, ефективних методичних рекомендацій для вчителів потребують всебічного, наукового, педагогічно обгрунтованого підходу і дослідження.
з
Враховуючи актуальність проблеми виховання підлітків на ідеях миру, її пецифіку, характер відповідальності виховної роботи з учнями середнього ікільното віку, темою нашого дослідження ми обрали “Виховання підлітків на іеях миру в позакласкій роботі”.
Об’єкт дослідження - виховання підлітків у процесі позакласної роботи.
Предмет дослідження - процес виховання підлітків на ідеях миру в озакласній роботі школи.
Мета дослідження : розробити, обгрунтувати та експериментально пробувати ефективність системи виховання підлітків на ідеях миру в позакласній оботі.
Гіпотеза дослідження: виховання підлітків на ідеях миру в позакласній зботі буде здійснюватися цілеспрямовано і результативно при : роз’ясненні тителям, учнівській молоді суті проблем педагогіки миру та її основних напрямків вихованні підлітків на ідеях миру; залученні керівництва шкіл, вчителів, учнів, юмадських організацій до миротворчої роботи з дітьми ; організації і проведенні {іективних форм і методів позакласної роботи з підлітками на ідеях миру; гворенні нових напрямків у виховній роботі на ідеях миру шляхом реалізації їх їрез роботу шкільних клубів миру; розробці науково-методичних рекомендацій і зсібників для надання методичної і практичної допомоги вчителям по вихованню ідлітків на ідеях миру; врахуванні специфіки, напрямків виховної роботи на ідеях иру : миротворча, природоохоронна, міжнаціонально-культурна діяльність / дитяча іпломатія, вивчення іноземних мов та перекладацька діяльність, листування з інолітками з зарубіжних країн, поїздки за кордон/.
Завдання дослідження:
- визначити стан роботи школи з виховання підлітків на ідеях миру;
- виявити критерії та рівні вихованості підлітків на ідеях миру засобами
>закласної роботи; .
- розробити методику виховання підлітків на ідеях миру;
- виявити педагогічні умови ефективного виховання учнів в дусі миру.
База дослідження. Під час дослідження в дослідно-експериментальній
іботі взяли участь 477 учнів 5-8 класів клубів миру міських середніх шкіл №№ 4,
11, 12, 23, гуманітарної гімназії, спеціалізованої школи з поглибленим вивченням зземної мови “Центр Надії” м. Рівного, СШ № 211 м. Києва, СШ № 47 Луганська, сільських середніх та неповних середніх загальноосвітніх шкіл вненської області : Олександрійська , Омелянівська Рівненського району, обашська Костопільського району , СШ № 1, 2, 4 м.Сарни , СШ № № 5, 6 Костополя , СШ № 1 м. Острога , середня школа м.Гощі , Вербська середня сола-інтернат Дубенського району , СШ № 1 м. Березного , Біловізька, Дертівська, іреходницька, Томашгородська середні школи Рокитнівського району.
В проведенні експерименту взяли участь 67 вчителів і 105 батьків.
Методологічними засадами дослідження є концепції про всебічний гармонійний розвиток особистості, положення діалектико-матеріалістичної теорії пізнання, філософські праці про взаємозв’язки та взаємообумовленість явищ, принципи і категорії педагогічної науки, фундаментальні психолого-педагогічні дослідження. Все це вимагало врахування не тільки якісних та кількісних змін в характеристиках процесу виховання, але й природних та індивідуально-
типологічних рис учнів, які підлягали виховному впливу, їх вікових та інтелектуальних можливостей.Теоретичні засади дослідження становили також основні положення Конституції України, Закону України “Про освіту”, державної національної програми “Освіта” : Україна XXI століття”, різних сучасних концепцій національної школи.
Методи дослідження. Теоретичні: аналіз джерел досліджуваної проблеми шляхом вивчення філософської, психологічної, педагогічної та історичної літератури; емпіричні: спостереження, індивідуальні та колективні бесіди, інтерв’ювання, анкетування, вивчення шкільної документації, безпосереднє вивчення досвіду роботи вчителів, теоретичний аналіз результатів дослідження в розв’язанні ряду питань, педагогічний експеримент у трьох його частинах -
констатуючий, формуючий та підсумковий; статистична обробка
експериментальних даних, вивчення архівів шкіл, районних, міських і обласних
відділів управлінь освіти, окремих вчителів.
Наукова новизна дослідження полягає в тому, що автором уточнені і науково обгрунтовані сутність і структура феномену педагогіки миру; теоретично і експериментально апробовано оптимальну та раціональну методику виховання підлітків на ідеях миру через роботу шкільних клубів миру ; визначено основні рівні та критерії вихованості підлітків, шляхи підвищення ефективності форм і методів виховання учнів середнього шкільного віку на ідеях миру, показано їх вплив на формування особистості школяра; доведено, що спільна позакласна практична діяльність учнів і вчителів-керівників шкільних клубів миру сприяє підвищенню вихованості учнів; розроблено варіативну експериментальну програму та систему виховання підлітків на ідеях миру.
Теоретична значущість дослідження полягає у доведенні необхідності миротворчого виховання, в розкритті шляхів реалізації завдань, в обгрунтуванні умов підвищення ефективності виховання дітей підліткового віку на ідеях миру.
Практичну значущість дослідження становить: обгрунтування і розробка раціональних виховних систем на ідеях миру; з’ясування шляхів удосконалення діючих засобів виховання; створення науково-обгрунтованих методичних рекомендацій з виховання підлітків на ідеях миру; розробка методичного комплексу, який сприяє забезпеченню практичного застосування експериментальної методичної системи.
Дослідження проводилось в три етапи.
На першому етапі / 1992-1994 рр./ вивчався стан проблеми в літературі та в практиці школи, проводились спостереження, аналіз і узагальнення педагогічних фактів з метою усвідомлення практичних досягнень і недоліків у позакласній роботі шкіл з виховання підлітків на ідеях миру і визначення можливих напрямків удосконалення цієї роботи, з’ясовувались різні види миротворчого виховання .
На другому етапі /1994-' 1996 рр./ проводилася дослідно-експериментальна робота, уточнювалися і коректувалися запропоновані дослідником засоби керівництва процесом виховання підлітків на ідеях миру, визначалися рівні та критерії їх вихованості, місце і значення миротворчого виховання в навчально-виховному процесі школи в цілому. У ході другого етапу виявлялися оптимальні педагогічні умови ефективного виховання учнів середнього шкільного віку в дусі миру в позакласній роботі. Цей етап включав всебічний аналіз, багатогранну перевірку раніше сформульованих висновків і рекомендацій з метою одержання вивірених об’єктивних результатів. Були також вирішені всі основні завдання дослідження. Проміжні результати дослідження, які були одержані нами, широко впроваджувалися в шкільну практику.
На третьому етап» дослідження /1996-1997 рр./ узагальнювались результати дослідження, уточнювались теоретичні висновки і методичні рекомендації, які впроваджувалися в практику позакласної роботи середньої загальноосвітньої школи з виховання підлітків на ідеях миру.
Апробація і впровадження результатів дослідження. Основні положення і результати дослідження доповідались і обговорювались на міжнародних науково-практичних конференціях: “В.О.Сухомлинський - видатний український педагог” /Рівне, жовтень 1993 року /, “Педагогічна спадщина В.О.Сухомлинського і розбудова національної освіти” /Кіровоград, жовтень 1993 року/, “Науково-методичне забезпечення діяльності сучасної професійної школи” / Львів, травень 1994 року / , “Талановита особистість: сім’я , школа, держава” / Київ, травень 1994 року /, “Духовне відродження України: традиції, сучасність” > Рівне, травень 1994 року/, “Педагогіка единого і цілісного миру” /Рівне, квітень
1995 року/, “Традиції виховання у світовій народній педагогіці” /Київ-Рівне, червень 1995 року/, “Общечеловеческие ценности и воспитание молодёжи” < Москва-Серпухов, вересень 1996 року/ ; всеукраїнських та міжрегіональних конференціях : “Виховання учнівської молоді в дусі миру і взаєморозуміння” 'Рівне, фу день 1992 року /, “Борис Грінченко і педагогічна культура України” ' Київ, листопад 1993 року /, “Позашкільна педагогіка : пошук і проблеми” /Київ, вересень 1994 року/; на міжвузівських науково-практичних конференціях : “Історія і сучасність педагогічної освіти в Україні” / Глухів, жовтень 1994 року /, “Діячі культури і науки рідного краю” / Рівне, травень 1994 року /, “Актуальні проблеми вищої педагогічної і загальноосвітньої школи” /Рівне, травень 1995 року/, ‘Педагогіка миру в навчально-виховному процесі школи і вузу” / Рівне, грудень
1996 року /, “Християнське виховання молоді на ідеях миру та милосердя” / Рівне, квітень 1996 року / ; в статтях науково-педагогічних журналів : “Рідна школа’' / Київ, липень-серпень 1995 року, жовтень 1996 року /, “Нова педагогічна думка” / Рівне, липень 1996 року/, “Відродження” / Київ, вересень 1995 року /, “Всесвітня література” /Київ, липень 1996 року, березень 1997 року /.
Вірогідність результатів дослідження забезпечується методологічною і теоретичною обгрунтованістю вихідних позицій, підтверджується репрезентативністю дослідницьких даних, аналізом одержаних результатів дослідження і порівнянням їх з досвідом практичної діяльності шкіл, використанням комплексу теоретичних і експериментальних взаємодоповнюючих методів дослідження в ході тривалого та послідовного вивчення процесу виховання підлітків на ідеях миру.
На захист виносяться:
- критерії вихованості підлітків на ідеях миру;
- методика виховання учнів середнього шкільного віку на ідеях миру;
- система виховання дітей підліткового віку на ідеях миру.
Структура дисертації. Робота складається із вступу, двох розділів, висновків, списку використаних літературних джерел (186 найменувань) і 7 додатків. Дисертація ілюстрована 10 таблицями, 2 схемами, 2 діаграмами, 1 графіком. Обсяг дисертаційної роботи - 177 сторінок.
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ
У вступі обгрунтовується актуальність і вибір теми, визначені об’єкт, предмет, мета, гіпотеза, сформульовані завдання, викладені методи дослідження, охарактеризовані етапи його здійснення і новизна, обгрунтовані теоретична і практична значущість, вірогідність, представлені положення, які виносяться на захист, апробація дослідження.
У першому розділі дисертації - “Теорія і практика виховної роботи з учнями на ідеях миру” - розглядається сутність педагогіки миру, її історичний аспект, аналізуються проблеми виховання в дусі миру в українській і зарубіжній педагогіці, миротворча діяльність міжнародних рухів і організацій на сучасному етапі розвитку суспільства, традиції миротворчого виховання в розвинутих країнах світу - Німеччині, С111А, Японії, визначається понятійний апарат дослідження, розглядаються різні концепції і підходи вчених з педагогіки миру і дається аналіз стану проблеми виховання підлітків на ідеях миру в позакласній роботі в практиці середньої школи.
Педагогіка миру - новий формуючий напрямок наукової та практичної діяльності. Вона формується й розвивається як складова частина ідеології миру -системи політичних, правових, моральних, релігійних, естетичних і філософських
[оглядів та ідей. В ній відображається споконвічне прагнення народів до спокійної ворчої праці в умовах миру та безпеки . Педагогіка миру грунтується на політиці іиру - необхідності регулювання відносин з іншими державами і народами на ііжнародній арені, їх взаємодії в інтересах миру і дружніх відносин. Вона іроводиться як окремими державами, так і світовим співтовариством в цілому ООН та інші міжнародні організації).
У дослідній роботі ми враховували думку М.В.Кабатченка1 про те, що у авдання педагогіки миру входять:
- дослідження процесів виховання і освіти різних вікових груп;
- створення умов саморозкриття і самореалізації особистості;
- формування особистої відповідальності кожного за свої дії та вчинки.
Виникнення педагогіки миру стало закономірною необхідністю через
едосконалість чи відсутність виховного процесу на ідеях миру серед членів успільства, в першу чергу підлітків та учнівської молоді, а також міждержавної ^формації в цій галузі. З цією метою були проведені актуальні міжнародні заходи. Іаприклад:
- виховання в дусі миру, яке в 1974 р. на 18 сесії Генеральної конференції ЭНЕСКО отримало міжнародне визнання утвердженням Рекомендацій про иховання в дусі миру, міжнародного взаєморозуміння і співробітництва та иховання в дусі поваги прав людини і основних свобод;
- виховання в дусі роззброєння, якому в 1980 р. був присвячений ііжнародний конгрес у Парижі;
- виховання в дусі поваги прав людини, розвитку якого сприяли міжнародні
онгреси в Бонні і Страсбурзі в 1978 і 1982 рр. :
Крім того, було і є актуальним міжнаціонально-культурне та екологічне иховання, яке об’єднує педагогів і учнів різних країн світу і займає важливе місце в иротворчих рухах.
Соціально-політична проблематика педагогіки миру виражена в десяти пючових словах: мир, безпека, роззброєння, міжнародне співробітництво, заєморозуміння, довіра, права людини, права народів, основні свободи, екологія, сі ці поняття нерозривно пов’язані між собою і становлять єдине ціле.
Педагогіка миру несе в собі високий гуманістичний зміст, закладений в неї идатними педагогами, мислителями минулого (Конфуцій, Мо-цзи, Арістотель, разм Роттердамський, Я.А.Коменський, І.Вишенський, Г.С.Сковорода,
.Гельвецій, І.Кант, Ж.Ж.Руссо, Е.Фейєрбах, М.Монтессорі, Т.Г.Шевченко, Я.Франко, Л.Українка, М.Грушевський, Я.Корчак та інші).
Наприклад, відомий філософ давнього Китаю Конфуцій вважав, що в снові поведінки людини повинен лежати жень - гуманізм. А послідовник Конфуція Іо-цзи називав агресивні війни найбільшим і найдорожчим злочином, абатченко М.В. Педагогика мира: постановка проблемы, обоснование //Советская педагогика. - 1989. -№і. - С. 132-137.
Видатний чеський філософ і педагог Я.А.Коменський наполегливі пов’язував досягнення миру з розвитком освіти. Основною причиною війн ві вважав різнишо в поглядах, що виникають від неосвіченості людей.
В історії становлення і розвитку системи навчання і виховання учнів в дус миру почесне місце і визнання серед українських діячів педагогіки займає народни учитель, філософ, письменник і поет 18 ст. Г.С.Сковорода. Він, перш за все, стави питання про виховання людини - громадянина, патріота, вчив зберігати доброт) дружбу, почуття людяності, чистоту помислів і вчинків, совість, миролюбство, “бог в людині”.
Характерними для плеяди теоретиків виховання в дусі миру кінц 19 - першої половини 20 ст. є погляди М.Монтессорі. Про педагогіку видатног» педагога-гуманіста справедливо говорять-, що вона “завоювала весь світ5 Монтессорі закликає зробити миролюбство основою виховання, ліквідуваті будь-яке насилля над дитиною, дати їй свободу вибору та розвитку, і тоді зброя сам випаде з рук людини.
Гуманістичні, миролюбні ідеї знаходилися в центрі уваги революційнії демократів 19-20 ст. Т.Г.Шевченка, І.Я.Франка, Л.Українки, які наполегливі проводили думку про людські цінності, а саме: мир, щастя, благо, добре миролюбство, гуманізм, патріотизм.
Суть педагогічної концепції найвидатнішого українського вченого світовоп рівня, першого президента України М.Грушевського полягає у формуванні і людини національної самосвідомості, в основі якої лежить почуття любові до своє нації, України і гордості за них, турбота про їх завтрашній день та долю, щастя, мир свободу рідного народу.
Такі прогресивні діячі освіти 20 ст., як Я.Корчак, А.С.Макаренко
В.О.Сухомлинський, завжди відстоювали принципи миролюбства, гуманізму милосердя, багато зробили для поширення ідей миру в практичній діяльності шкіл.
В наш час інтерес до виховання в дусі миру надзвичайно зріс, існує тісниі зв’язок між захистом миру і вихованням. По суті, сьогодні правомірно поширюєтьс; цілий рух за виховання в дусі миру.
В дисертації аналізуються різні концепції і підходи вчених з вихованш учнівської молоді в дусі миру і взаєморозуміння.
На сьогодні поняття “мир” значно розширило свої рамки. Його зміст полягає у ставленні людей, зокрема, підлітків, до глобальних проблем людства, £ також до проблем, які стосуються їх безпосереднього оточення (екологічна криза ядерна війна, міжнаціональні збройні конфлікти, порушення прав людида та ін.). Тому організація подальшої виховної роботи на ідеях миру була спрямовані нами на формування в підлітків таких якостей характеру, які спонукали б їх де вирішення цих проблем сучасності, зокрема миролюбства, гуманізму, громадянськості, доброзичливості, прагнення до миру і взаєморозуміння.
Формування зазначених якостей здійснювалося через систему заходів, що включала різні форми виховної роботи на ідеях миру з підлітками.
Щоб виховання учнів в дусі миру носило цілеспрямований, систематичний характер, ми розробили орієнтовну експериментальну програму його змісту. Вона була впроваджена та апробована в багатьох школах м.Рівного та Рівненської області.
Нами був проведений констатуючий експеримент, метою якого було вивчення об’єктивного стану процесу виховання, виявлення критеріїв та реальних рівнів вихованості підлітків на ідеях миру в позакласній роботі за чотирма аспектами (когнитивний, мотиваційний, емоційний, діяльнісний), тобто, об’єму і рівня знань з проблем збереження миру, емоційного ставлення підлітків до них, мотивів, за якими вони їх вирішують, особистої участі школярів у миротворчій діяльності.
Для виявлення рівнів вихованості підлітків на ідеях миру нами були використані анкетування учнів, бесіди з дітьми і вчителями, інтерв’ювання, спостереження за практичною діяльністю підлітків тощо.
Як основні критерії вихованості підлітків на ідеях миру розглядалисягобізнаність, компетентність учнів в проблемах миру, емоційна та мотиваційна спрямованість особистості, готовність підлітків до участі в миротворчій діяльності . Обробка і аналіз одержаних в ході дослідження результатів дозволили виділити п’ять рівнів вихованості підлітків на ідеях миру: високий, середньовисокий, середній, середньонизький, низький. Ми вважаємо, що наявність такої кількості рівнів дозволяє більш глибоко та досконало вивчити і простежити варіативність проявів стану вихованості учнів підліткового віку на ідеях миру, враховуючи при цьому їх вікові та інтелектуальні особливості. Під час констатуючого та формуючого експерименту рівень вихованості підлітків на ідеях миру визначався за такими критеріями:
- ВИСОКИЙ - значний обсяг знань у галузі зовнішньої політики країн :віту, учні постійно поповнюють та усвідомлюють необхідність їх втілення в реальну дійсність; цій групі підлітків властива сформованість стійкої і позитивної зцінки проблем збереження миру, емоційна настройка підтримувати свої стосунки з іншими людьми на основі загальнолюдських цінностей, взаєморозуміння, безконфліктного спілкування; сформованість позитивної мотивації стосовно ниротворчої діяльності; постійна готовність брати в ній участь;
- СЕРЕДНЬОВИСОКИЙ - учні мають достатньо повні і точні уявлення про ювнішню політику та її значення для прогресу і виживання людства; їх позитивні >цінки та емоційна настройка на вирішення проблем збереження миру достатньо лійкі; настройка на конкретну миротворчу діяльність також стійка, проте її мотиви іе завжди чітко усвідомлюються, відзначається готовність діяти за власного ніціативою;
- СЕРЕДНІЙ - характерний для більшості підлітків, яким притаманний
значний обсяг знань про суть і значення зовнішньої політики, хоч характер цих знань частково фрагментарний, при цьому немає прагнення до їх поповнення; присутня емоційна настройка на втілення в реальність своїх знань у справі зміцнення миру і встановлення цивілізованих гуманних стосунків між людьми, проте, емоційна настройка не завжди стійка; мотиви миротворчої діяльності сформовані недостатньо, відсутнє їх чітке усвідомлення; готовність до участі в миротворчій діяльності досить висока, однак недостатні ініціатива та активність, потрібен певний контроль з боку наставників; ... .
- СЕРЕДНЬОНИЗЬКИЙ - учні відзначаються низьким обсягом знань про зовнішню політику країн світу, які вони поповнюють неохоче і несистематично; правильні уявлення про події та явища сучасної політики в цілому не склалися, часто вони взагалі помилкові; емоційна настройка на втілення своїх знань в життя виражена дуже слабо, переважає утилітарний підхід до них; мотиви миротворчої діяльності в цьому напрямку розпливчасті, свою особисту участь в ній вони вважають необов’язкової» і-оцінюють її невисоко; майже не проявляється власна ініціатива, потрібен постійний контроль з боку дорослих;
- НИЗЬКИЙ - відзначається у підлітків, які мають елементарні знання про зовнішню політику країн світу, обсяг знань з проблем збереження миру надзвичайно низький і фактично не поповнюється; характерне байдуже ставлення до подій в країні і в світі; відсутня потреба втілювати свої знання в конкретні дії, стосунки з іншими людьми; майже не сформовані мотиви та готовність займатися миротворчою діяльністю; типовими є безініціативність і безвідповідальність при розв’язанні поставлених завдань; власна участь в миротворчості сприймається як непотрібна, марна і здійснюється лише під контролем з боку наставників.
Констатуючий експеримент виявив в цілому невисокий рівень вихованості підлітків на ідеях миру (до середньонизького і низького рівнів вихованості належить 41,22% учнів). В той же час в них спостерігається певний інтерес до проблем збереження миру, бажання діяти, опираючись на них, що свідчить про необхідність розробки методики з виховання підлітків на ідеях миру з врахуванням їх інтелектуально-вікових особливостей.
У другому розділі дисертації - “Зміст, форми та методи позакласної роботи з виховання підлітків на ідеях миру” - розроблена методика виховання учнів середнього шкільного віку в дусі миру шляхом реалізації її через роботу шкільних клубів миру; виявлено педагогічні умови ефективного виховання підлітків на ідеях миру в позакласній роботі; визначено результати дослідно-експериментальної роботи.
З метою виховання підлітків в дусі миру в позакласній роботі середньої школи було проведено формуючий експеримент, в ході якого були апробовані напрямки, уточнені і відпрацьовані різні форми та методи роботи, що сприяють
поповненню підліткових уявлень про суть проблем збереження миру, формування в них такого емоційного і мотиваційного підходу до них, який спонукає учнів до здійснення практичної миротворчої діяльності.
Весь комплекс заходів було умовно поділено на три групи:
1-а група - заходи, які спрямовані на роз’яснення суті проблем виховання на ідеях миру (бесіди, лекції, зустрічі з спеціалістами з питань державної політики, народними депутатами, ветеранами Другої світової війни, офіцерами і солдатами Армії України, учасниками ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, інформаційні програми з проблем збереження миру, .перегляд телепередач та інші);. .
2-а група - заходи, що забезпечують оцінку і осмислення подій, які відбуваються в світі, сприяють активізації розумової діяльності і формують вміння висловлювати свої думки, відстоювати погляди в спорах з опонентами (диспути, ринги з питань політики, “круглі столи”, рольові ігри, захист рефератів, Уроки миру, прес-конференції та інші);
3-я група - заходи, що вимагають вибору поведінки, сприяють реалізації одержаних знань в-конкретній-діяльності (проведення благодійних- концертів,-аукціонів миру з наступним перерахуванням коштів у Фонд миру, дитячі будинки, допомога хворим, літнім людям, участь у проведенні всеукраїнських та міжнародних миротворчих акцій тощо).
Основна робота з виховання підлітків на ідеях миру була зосереджена в клубах миру, які відходять від традиційних форм і методів роботи і застарілої тематики здійснюваних заходів, проводячи їх відповідно до інтересів і духовних потреб сучасних підлітків.
Клуби миру, які були створені нами в експериментальних школах, організовано за напрямками роботи таких секцій: “Діти - за мир! Діти - проти зійни!” (миротворча діяльність), “Діти - за мир! Діти - за врятування Землі!” [природоохоронна діяльність), “Всі ми діти твої, Україно!” (міжнаціонально-культурна діяльність), юних дипломатів, вивчення іноземних мов та перекладачів, курналістів-юнкорів, фотокореспондентів, філателістів, нумізматів.
В роботу шкільних клубів миру нами була включена така нова форма зиховання на ідеях миру, як “Дитяча трибуна за мир”. Результатом аналізу і осмислення інформації, яка виносилась на засідання “Трибуни”, обміну думками, іискусій було те, що більшість її учасників (92,17%) усвідомили необхідність ібереження миру на планеті. Це було виявлено за допомогою інтерв’ювання, бесід, інкетування підлітків. В 71,31% учнів “Дитяча трибуна за мир” викликає дуже ієликий інтерес; 87,22% клубівців вважають, що вона відіграє позитивну роль у іихованні почуття збереження миру на Землі; негативне ставлення до”Трибуни” шявляється лише в 4,41% школярів.
В роботі клубів миру використовувались такі форми роботи, як рольові ігри, 5ИНГИ з питань політики, цикли “круглих столів”, конкурси з проблем миру, метою
яких було сприяння розвитку незалежного політичного мислення в учнів, ї: свідомої активності, виробці і закріпленню в їх свідомості елементів новог< світогляду, основаного на ідеях миру, взаєморозуміння, міжнародноп співробітництва. Про це свідчать одержані під час опитування, бесід, інтерв’ювання висловлювання і оцінка підлітків своєї участі у запропонованих нами форма; роботи, а також спостереження дослідника і педагогів.
Усвідомлення підлітками проблем збереження навколишнього середовища виховання почуття відповідальності за своє життя і життя своїх близьких, любові д< природи рідного краю є також невід’ємною складовою частиною виховного процесу учнів на ідеях миру.
У клубах миру тих шкіл, де проводився формуючий екперимент, бул; створена, наприклад, секція “Діти - за мир! Діти - за врятування Землі!”, як; включала деякі елементи природоохоронної діяльності.
За даними дослідження, проведеного після завершення формуючогс експерименту, 75,28% опитаних підлітків (до початку експерименту - 41,18% висловили бажання самим брати активну участь у роботі секції “Діти - за мир! Діти за врятування Землі!” . Ми зробили висновок, що під час дослідження достатньс успішно йшов процес формування в підлітків нового підходу до проблел збереження миру, навколишнього середовища. Цьому допомагають також дані пре те, яким формам роботи секції “Діти - за мир! Діти - за врятування Землі!” воні віддають перевагу: “круглі столи” - 30,46%, акції і фестивалі - 20,93%, Урокі Чорнобиля - 20,02%, бесіди із спеціалістами - 10,44%, посадка Алей дружби -8,13%, випуск стіннівки “Мир і природа” - 3,76%.
Цікавою формою залучення дітей до ідей миру зарекомендувала себ< “дитяча дипломатія”. В дисертації ми розкриваємо її зміст. Налагодження дружнії зв’язків з школами інших зарубіжних країн стимулює вивчення іноземних мов прилучає до традицій інших народів, дозволяючи тим самим краще пізнати одш одного, свою національну культуру, сприяє формуванню глибоких почуттів переконань.
На заняттях у клубі учні вчаться культурі листування, з нетерпіннях чекають відповідей на свої листи. Влітку здійснюють поїздки за кордон, знайомляться з сім’ями своїх зарубіжних ровесників, обмінюються подарунками фотографіями, художньою літературою, підручниками, стають справжніми друзями.
Підлітки виявили чималий інтерес до запропонованих нами форм роботи: конкурсу юних дипломатів, театралізованого свята націй “У нас друзі на всіі планеті”, конференції “Ми і Європа”.
Серед 477 підлітків, які входили в дослідно-експериментальну групу, м* провели опитування для з’ясування їх ставлення до впроваджених нами в діяльністі шкільних клубів миру різних форм виховної роботи на ідеях миру - нових традиційних. Дані таблиці № 1 дають можливість побачити зріст орієнтації учнів
переважно на активні масові форми позакласної роботи шкільних клубів миру: ‘Дитяча трибуна за мир”, рольові ігри, ринги з питань політики, конкурси з питань миру, зустрічі за “круглим столом”.
Перевагою таких форм виховної роботи є те, що у варіативних проявах :воєї діяльності кожна з них може охопити більшість підлітків. Вони забезпечують повноцінне залучення всіх без винятку кпубівців, в тому числі і учнів з середньою та :лабкою успішністю, які спроможні показати свої здібності під час цікавого дійства.
Тоді як в конференціях, бесідах, дискусіях, захистах рефератів, конкурсах оних дипломатів,, лекціях бере участь невелика кількість учнів,-можуть проявити :ебе переважно" діти з. більш високим рівнем-інтелектуального розвитку,. !: роль зчителя відводиться тут на перше місце. Такі форми виховної роботи є пасивними, ггатичними для школярів; не налаштовують* їх: на активну діяльність і тому не зикликають особливого інтересу.
Таблиця №1 Ставлення підлітків до різних форм виховної роботи шкільних клубів миру (нових і традиційних)
Традиційні форми виховання Кіль- кість % Нові форми Виховання Кіль- кість %
колективні читання; 93 19,5 -“Дитяча трибуна за мир”; 119 24,96
перегляд телепередач; 87 18,24 -рольові ігри; 108 22,65
інформаційні програми; 80 16,77 -ринги з питань політики; 98 21,54
зустрічі 3 спеціалістами; 71 14,18 -конкурси з питань миру; 58 12,16
захист рефератів; 58 12,16 -зустрічі за “круглим столом”; 51 10,72
бесіди про мир; 43 7,72 -конференції; 22 4,61
вивчення миротворчих іокументів; 29 6,09 -конкурс юних дипломатів; 15 3,12
лекції. 16 3,35 -дискусії. 6 1,28
Наступний етап експериментальної роботи передбачав залучення школярів і позакласній роботі до проведення Уроків миру, міжнародних, всеукраїнських іиротворчих акцій, фестивалів, акцій природоохоронних та благодійних справ.
Нами була розроблена методика організації і проведення Уроків миру, кладена “Панорама Уроків миру”. Уроки проводилися різними методами, що ;озволяло вибрати їх найкращі варіанти. Перелік можливих запропонованих всім
експериментальним школам тем Уроків допомагав учителю більш повно уявити всю картину практичної реалізації педагогіки миру.
Дані формуючого експерименту свідчать про результативність розробленої нами методики і “Панорами Уроків миру” : на 44,3% збільшилась кількість тих шкіл, де педагоги працюють за нашою методикою, на 28,6% збільшилась кількість учнів експериментальних шкіл, які активно беруть участь у підготовці і проведенні Уроків миру.
Практичний ефект роботи клубів миру знайшов свій вираз у проведенні миротворчих, благодійних акцій “Стрічка миру”, “Лайф Лінк”, “Грін Піс”, “Ліхтарики миру”, “Моя Земля, Земля моїх батьків”, “Річки мого дитинства”, естафети “Цей мир нам заповідали берегти”, операцій “Я голосую за мир”, “Пошана”, Тижнів миру, фестивалів “Заради миру”, “У нас друзі на всій планеті” тощо.
Члени клубів тих шкіл, де проводився формуючий експеримент, проявили чималу активність у підготовці і проведенні аукціонів миру, благодійних концертів у дитячих будинках, інтернатах, допомагали літнім людям, збирали грошові кошти та речі для потерпілих під час стихійних лихоліть і міжнаціональних конфліктів, дітям-сиротам, багатодітним сім’ям, доглядали за могилами та пам’ятниками загиблих воїнів у Другій світовій війні.
Завдяки миротворчим і благодійним акціям, які проводилися клубами миру, учні, за їх власним зізнанням, вперше задумались про свій особистий вклад у вирішення проблем збереження миру на Землі, запобігання війни, налагодження взаєморозуміння, дружніх, доброзичливих, гуманних стосунків між людьми. Цей висновок підтверджується також таким фактом. Якщо до початку формуючого експерименту свою особисту участь в діяльності по збереженню миру на планеті розглядали як таку, що має істотне значення - 36,68% підлітків, як неістотну -46,19%, не мали певної думки - 18,23% , то після його завершення, відповідно, 61,37%, ЗО, 14% та 8,49% школярів.
В ході проведення формуючого експерименту вдалося досягти значного переосмислення учнями вагомості власного внеску в благодійну, милосердну діяльність: до експерименту вважали, що їх внесок може бути вагомим 30,17% підлітків, після - 51,77%; незначним, відповідно, - 38,64% та 29,48%; таким, що не має ніякого сенсу - 18,33% та 11,56%; не мали певної думки - 12,86% та 7,19%.
Дослідно-експериментальна перевірка розробленої нами методики з виховання підлітків на ідеях миру в позакласній роботі показала її ефективність в порівнянні з результатами констатуючого експерименту. Це засвідчується тими значними змінами, які відбулися в розподілі учнів за рівнями їх вихованості на ідеях миру на початку і після завершення формуючого експерименту.
Виходячи з проведеного аналізу критеріїв та показників рівнів вихованості щитків на ідеях миру, вони розподілилися таким чином /див. табл. № 2/.
Таблиця № 2
Розподіл груп підлітків за рівнями їх вихованості на ідеях миру на початку і після проведення експерименту /477 чол./
На початку експерименту
Високий Середньо- Середній Середньо- Низький
високии низький
сть % к-сть % к-сть % к-сть % к-сть %
»9 10,31 87 18,33 143 29,6 117 23,32 81 17,9
Після експерименту
Високий Середньо- Середній Середньо- Низький
високий низький
сть % к-сть % к-сть % к-сть % к-сть %
)5 19,92 114 23,9 186 38,99 52 10,9 ЗО 6,29
Наведені дані свідчать про те, що переважну кількість /82,18%/ підлітків ісля проведення формуючого експерименту характеризує належність до високого, редньовисокого і середнього /тобто достатньо високого/ рівня вихованості на їях миру, тоді як на початку експерименту ця цифра становила 58,7%. Ще більш ттєва різниця в тому, що на початку експерименту низький рівень вихованості на ;ях миру відмічається в 17,9% школярів, а після формуючого експерименту - в 19% учнів.
Таким чином, наведені дані свідчать про ефективність розробленої і робованої в ході формуючого експерименту методики роботи з виховання хлітків на ідеях миру, опираючись на яку можна досить успішно організовувати та ректувати позакласну роботу середньої загальноосвітньої школи по вихованню нів в дусі миру та взаєморозуміння.
У висновках викладені основні результати дослідження, які підтвердили повні положення висунутої гіпотези.
1. Основною метою позакласної роботи середньої загальноосвітньої школи іиховання підлітків на ідеях миру виступає формування і закріплення у свідомості нів позитивного ставлення до миротворчої діяльності, сприяння становленню обистості підлітків, усвідомлення ними безальтернативності побудови «державних і особистих стосунків на основі ідей миру, взаєморозуміння та івробітництва.
2. Процес виховання підлітків на ідеях миру в позакласній роботі включ* когнитивну, емоційну, мотиваційну і регулятивну функції поведінки, моделк практичну діяльність учнів. Здійснення названих функцій відбувається чер< когнитивний, емоційний і діяльнісний аспекти форм виявлення у підлітк; вихованості на ідеях миру в конкретній практичній миротворчій діяльност Багатоаспектність рівнів вихованості на ідеях миру, які були виявлені під чг дослідження, свідчать про специфіку процесу виховної роботи відповідно і інтелектуально-вікових особливостей підлітків, накопиченого соціального власного досвіду, педагогічного впливу з боку школи і батьків та інформаційного емоційного насичення змісту і стилю правильно підібраних форм і методів роботи школярами.
3. Залучення вчителів та учнів до практичної реалізації виховання на іде* миру через роботу шкільних клубів миру надає діяльності у сфері людські стосунків цілеспрямований характер, є передумовою і регулятором поведінк підлітків, дозволяє спрямувати їх діяльність на усвідомлення суті найважливіші проблем педагогіки миру, а також глобальних проблем, які стоять перед людство» і конкретною особистістю.
4. Обов’язковим вихідним початком удосконалення і підвищені ефективності позакласної роботи середньої загальноосвітньої школи з виховані підлітків на ідеях миру є цілеспрямоване і систематичне залучення учнів середи класів до цієї роботи, а також стимулювання їх ініціативи і самодіяльності в процеї підготовки і проведення заходів, які грукіуються на миротворчості. Необхідни аспектом даного процесу є також навчання підлітків творчому, ініціативною перенесенню знань, умінь, навичок, мотиваційних і емоційних установок, я засвоєні під час позакласної роботи з виховання на ідеях миру, в самостійт практичну миротворчу діяльність за межами школи.
5. Дослідження показало, що педагогічними умовами удосконалень позакласної роботи середньої загальноосвітньої школи з виховання підлітків ь ідеях миру є аіпуалізація її цілей та завдань, розширення та поглиблення зміст миротворчого виховання, підвищення його соціального та особистого значенні оптимальний вибір різних ефективних форм та методів позакласної роботи виховання учнів середніх класів в дусі миру, цілеспрямоване педагогічі керівництво такою роботою.
6. Досвід дослідно-експериментальної роботи доводить, що залученк підлітків до діяльності шкільних клубів миру є важливою умовою формування ; життєвої позиції, вибору їхньої поведінки, допомагає підліткам краще пізнати оди одного, надати певну допомогу, задовольнити свої потреби під час корисний цікавих справ, уникнути негативного впливу, якому вони можуть піддаватися сере оточуючих.
7. Шкільні клуби миру дають великий позитивний результат у виховною
іроцесі на ідеях миру. Підтвердженням результативності роботи клубів тих шкіл, де проводився формуючий експеримент, є їх вступ до Асоціації клубів міжнародної зружби, засновником якої є Український комітет руху “Педагоги за мир та тєморозуміння”, за участю автора дисертації - координатора миротворчих ірограм комітету по Рівненській області.
8. Досліджуючи процес виховання підлітків на ідеях миру, ми іересвідчились, що найбільш ефективно він проходить, якщо:
- включати різні аспекти миротворчого виховання у зміст позакласної
зоботи;
- створювати спеціальні курси, факультативи, гуртки, клуби з різноманітними секціями з проблематики миру;
- знаходити оптимальні шляхи розв’язання питань у вихованні учнівської лолоді на ідеях миру, як у процесі навчання, так і в позакласній роботі школи -тжливої сторони складової частини виховного процесу.
Дотримання вказаних вище вимог та умов побудови позакласної роботи ;ередньої загальноосвітньої школи з виховання підлітків на ідеях миру сприяє їільш широкому та активному їх залученню до конкретної практичної миротворчої йяльності, до посильної участі учнів у вирішенні загальнолюдських проблем.
В додатках дисертації містяться зразки діагностичних методик, анкети, методика проведення Уроку миру “Ми - діти світу”, положення про шкільні клуби лиру, положення про міський дитячий фестиваль “Заради миру”.
Проведене дослідження не вичерпує багатоаспектності проблеми виховання іідлітків на ідеях миру. В наступних розробках важливо сконцентрувати увагу на іитаннях, що торкаються таких сторін проблеми: підготовка вчителів до герівництва цим процесом, створення системи педагогічного керівництва процесом іиховання школярів в дусі миру тощо.
Основні положення дисертації викладено в таких публікаціях автора:
1. Коржова О.В. Виховання підлітків на ідеях миру (форми роботи): Методичний посібник на допомогу вчителям з виховання підлітків на ідеях миру.-’івне: Вета-Ріприят, 1997,- 58 с.
2. Коржова О.В. Формуючи планетарний світогляд //Відродження.- 1995.69.- С.7.
3. Коржова О.В. У дусі миру і гуманізму // Рідна школа.-1995.-№7-8.- С.З; 13.
4. Коржова О.В. Ми - діти світу: Сценарій Всесвітнього Уроку миру, рисвяченого відкриттю чергової сесії Генеральної Асамблеї ООН //Всесвітня ітература,-1996.-№7.- С.15-16.
5. Коржова О.В. Щоб дзвенів веселий сміх: Виховання дітей в дусі миру і ружби //Нова педагогічна думка.- 1996.-№3 (7).- С.48-50.
6. Коржова О.В. На ідеях миру і взаєморозуміння // Рідна школа.-1996.-№10
С.72-73.
7. Коржова О.В. Джерело всеперемагаючого життя : Сценарій Уроку миру присвяченого Дню Матері // Всесвітня література.-1997.-№3.- С. 12-14.
8. Коржова О.В. Проблеми виховання учнів-підлітків на ідеях миру гуманізму, патріотизму в процесі позакласної роботи // Матеріали міжрегіонально науково-практичної конференції ’’Виховання учнівської молоді в дусі миру взаєморозуміння”. - Рівне 1992 - С. 198-199.
9. Коржова О.В. Сухомлинський про моральне виховання підлітків з позакласній роботі // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференці ’’Педагогічна спадщина В.О.Сухомлинського і розбудова національної освіти”. Кіровоград, 1993.- С. 56-57.
10. Коржова О.В. В.О.Сухомлинський про патріотичне виховання підлітків і дусі любові до Вітчизни // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференці ’’В.О.Сухомлинський - видатний український педагог”. - Рівне, 1993. -
С.231-233 /Співавтори Євгейчук Т.І., Петрук А.П./.
11. Коржова О.В. Підготовка вчителів початкових класів по вихованню учнії на ідеях миру // Матеріали міжвузівської науково-практичної конференції ” Історія сучасність педагогічної освіти в Україні” . - Глухів, 1994. Ч.2.- С. 23-23.
12. Коржова О.В. Роль спадщини видатного діяча педагогічної науки тг демократичної культури України Б.Д.Грінченка // Матеріали і тези науково практичної конференції студентів, аспірантів та молодших викладачів м.Рівногс ’’Діячі науки і культури рідного краю” . - Рівне, 1994. - С. 14-15.
13. Коржова О.В. Формування особистості підлітка як громадянина-патріоті України в процесі його виховання в дусі миру // Тези доповідей та виступії Міжнародної науково-практичної конференції ’’Талановита особистість: сім’я школа, держава”. - К., 1994,- С. 150-152.
14. Коржова О.В. Виховання підлітків на ідеях миру, патріотизму, любові де незалежної України // Матеріали і тези Міжнародної науково-практичної конференції ’’Духовне відродження культури України: традиції, сучасність”. -Рівне 1994.-С85-86.
15. Коржова О.В. Активні форми і методи позакласної роботи в здійсненні патріотичного виховання підлітків на ідеях миру // Матеріали Всеукраїнсько] науково-практичної конференції ’’Позашкільна педагогіка: пошук і проблеми”.-К. 199.5,- С. 252-253.
16. Коржова О.В. Виховання учнів-підлітків на ідеях миру як актуальнг проблема педагогічної науки // Науково-практичний збірник: праць учасникії Міжнародної науково-практичної конференції “Педагогіка єдиного і цілісного миру”. - Рівне, 1995,- С. 52-54.
17. Коржова О.В. Виховання учнівської молоді на ідеях миру в умовах ггановлення незалежної української держави // Матеріали міжвузівської науково-ірактичної конференції "Педагогіка миру в навчально-виховному процесі школи і іузу”. - Рівне, 1995.- С. 32-33.
18. Коржова О.В. Организация воспитательной работы школы на идеях мира /Сборник научных трудов ’’Общечеловеческие духовно-нравственные ценности и юспитание молодёжи”. - Москва-Серпухов, 1996.- С. 46-47.
АНОТАЦІЯ
КОРЖОВА О.В. Виховання підлітків на ідеях миру в позакласній роботі. -*укопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за пеціальніспо 13.00.01 - теорія та історія педагогіки. - Київський державний 'ніверситет культури і мистецтв. - м.Київ, 1997 р.
Дисертація присвячена проблемі виховання підлітків на ідеях миру в юзакласній роботі, пошуку нетрадиційних, ефективних форм та методів, організації проведенню миротворчого виховання учнів через роботу шкільних клубів миру.
Наукова новизна і теоретична цінність роботи в тому, що автором уточнені та іауково обгрунтовані сутність та структура феномену педагогіки миру; кспериментально апробована методика виховної роботи на ідеях миру; доведені фективність та результативність роботи шкільних клубів миру, які були створені в кспериментальних школах і через які проводилась вся дослідно-експериментальна обота; визначені рівні та критерії вихованості підлітків в дусі миру засобами юзакласної роботи; розроблена програма виховання підлітків на ідеях миру.
Ключові слова: виховання підлітків на ідеях миру, педагогіка миру, шкільні луби миру, Уроки миру, миротворчі акції, рольові ігри, дитяча дипломатія.
КОРЖОВА О.В. Воспитание подростков на идеях мира во внеклассной аботе. - Рукопись.
Диссертация на соискание учёной степени кандидата педагогических наук по пециальности 13.00.01 - теория и история педагогики. - Киевский
эсударственный университет культуры и исскуств. - г. Киев, 1997 г.
Диссертация посвящена проблеме воспитания подростков на идеях мира во неклассной работе, поиску нетрадиционных, эффективных форм и методов, рганизации и проведению миротворческого воспитания учащихся через работу [кольных клубов мира.
Научная новизна и теоретическая ценность работы в том, что автором гочнены и научно обоснованы сущность и структура феномена педагогики мира; сспериментально апробирована методика воспитательной работы на идеях мира; зказаны эффективность и результативность работы школьных клубов мира,
которые были созданы в экспериментальных школах и через которые проводилас вся исследовательско-экспериментальная работа; определены уровни и критерш воспитанности подростков в духе мира средствами внеклассной работы разработана программа воспитания подростков на идеях мира.
Ключевые слова: воспитание подростков на идеях мира, педагогика мира школьные клубы мира, Уроки мира, миротворческие акции, ролевые игры, детска! дипломатия.
KORZHOVA O.V. Upbringing juvenils on the ideas of peace in exstra-clas:
work.
The dissertation is presented for academic degree of candidate of pedagogics speciality -13.00.01 - Theory and History of Pedagogics.-The State University of Cultun and Arts. - Kyiv, 1997.
The dissertation highlights the problem of upbringing juvenils on the ideas o: peace in exstra-class work, the search of non-traditional effective forms and method; education, the organization and carrying out peace-forming education through the work oi the school peace clubs.
The scientific novelty and theoretical value of this work consists in the following: the author has defined and scientificaly grounded the essence and structure of the phenomenon of pedagogics of peace; experimentally approbated the methodology ol education work with juvenils on the ideas of peace; she has proved effectiveness anc resultiveness of the work at the school peace clubs. These clubs were created in the experimental schools which earned out all research work; she has defined the levels and criterias of juvenils education in the spirit of peace and has elaborated the tentative programme of upbringing juvenils on the ideas of peace.
Key words: upbringing juvenils on the ideas of peace, pedagogics of peace, school peace clubs, lessons of peace, peaceful actions, role games, chidren’s diplomacy.