автореферат и диссертация по педагогике 13.00.01 для написания научной статьи или работы на тему: Дидактические особенности интеграции знаний и уменийпо естественным дисциплинам в процессе подготовки студентов-иностранцев к обучению в медицинском вузе
- Автор научной работы
- Кмит, Ярослав Михайлович
- Ученая степень
- кандидата педагогических наук
- Место защиты
- Киев
- Год защиты
- 1995
- Специальность ВАК РФ
- 13.00.01
Автореферат диссертации по теме "Дидактические особенности интеграции знаний и уменийпо естественным дисциплинам в процессе подготовки студентов-иностранцев к обучению в медицинском вузе"
ІНСТИТУТ ПЕДАГОГІКИ І ПСИХОЛОГІЇ ПРОФЕСІЙНОЇ ОСВІТИ АПН УКРАЇНИ
ДИДАКТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ІНТЕГРАЦІЇ ЗНАНЬ І ВМІНЬ З ПРИРОДНИЧИХ ДИСЦИПЛІН У ПРОЦЕСІ ПІДГОТОВКИ СТУДЕНТІВ-ІНОЗЕМЦІВ ДО НАВЧАННЯ У ВИЩІЙ МЕДИЧНІЙ ШКОЛІ
13.00.01 - теорія та історія педагогіки
Автореферат дисертації па здобуття паукового ступспя кандидата педагогічних наук
і і
На правах рукопису
К М І Т Ярослав Михайлович
Київ 1995
Дисертацією с рукопис ■
Робота виконана в Інституті педагогіки і психології професійної освіти АПН України
Науковий керівник - дійсний член АШї України, доктор
педагогічних наук, професор Семен Устимоинч Гончаренко.
Офіційні опоненти - доктор педагогічних наук, професор
Микола Васильович Черпіиський ;
- кандидат педагогічних наук
• Василь Михайлович Пострільоний.
Провідна установа - Прикарпатський державний
. університет ім. В; Стефаника.
Захист відбудеться 4 яговтня 1995 р. о 14 год. па засіданні спеціалізованої вченої ради Д 01.61.01 в Інституті педагогіки і психології професійної освіти АПН України ,
(252135, м. Київ, вул. Косіора, 24 , к. 210).
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту педагогіки і психології професійпої освіти АПН України. Автореферат розіслано ^-9______ 1995 р.
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради ^ ^ Г.М. Цибульська
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Успіхи у будь-якій галузі суспільної діяльності залежать від багатьох факторів, особливо, від якісної дову-зівської, вузівської та післядипломної підготовки спеціалістів. Дову-зівська підготовка певною мірою здійснюється в середній школі, гімназіях, ліцеях, училищах.
Підготовка іноземних студентів до навчання у медичному вузі здійснюється на підготовчих факультетах, які мають специфічні особливості організації навчально-виховного процесу. Сучасний лікар повинен солодіти відповідним обсягом знань і вмінь з природничих і спеціальних навчальних дисциплін, поповнюючи, розвиваючи та творчо застосовуючи їх у своїй професійній діяльності. Це вимагає від навчальних закладів розробляти і використовувати нові дидактичні підходи до організації навчання майбутніх спеціалістів-медиків.
Як показало вивчення цієї проблеми, існуюча система довузівсь-кої підготовки іноземних студентів до навчання у вищій медичній школі в умовах структурної перебудови освіти не має достатнього дидактичного обгрунтування. Організація навчання майбутніх лікарів і в до-вузівський період чадто зводиться до засвоєння та репродукції студентами певної суми знань і вмінь. Але організм людини, як об'єкт медицини, є складною системою, що потребує для його глибокого вивчення крім системних знань, умінь, навичок також і розвиненого професійного мислення. Формування останнього - процес набагато складніший, ніж оволодіння знаннями, вміннями і навичками. Він вимагає науково обгрунтованих підходів як до трактування структури професійного і ис-лення, так і до розробки адекватних дидактичних засобів органі'іції навчально-виховного процесу з підготовки майбутніх лікарів.
Одним із важливих способів удосконалення навчального процесу в довузівській професійній освіті, є інтегративний підхід до його
організації. В основі такого підходу лежать реальні процеси взаємопроникнення наук, в якому відображаються основні компоненти суміжних дисциплін, більш активно проектуються на навчально-виховний процес професійно значущі елементи знань, умінь і навичок сучасного лікаря.
Вихідні положення дидактичного обгрунтування впровадження інтегративного підходу у навчальний процес розроблено в працях А.М.Алекскжа, А.М. Бойко,Г. Ващенка, С.У. Гончаренка, М.О. Данилова, Л.В. Занкова, І.Д. Звєрєва, Л.Я. Зоріної, В.Р. Ільченко, В.Н. Максимової,' М.М. Скаткіна.
Завдання інтеграції в навчально-виховному процесі, на нашу думку, полягає в об'єднанні всіх його ланок у цілісну дидактичну систему, що забезпечуватиме одержання студентами комплексу фундаментальних знань, який майбутній спеціаліст зможе творчо використати у своїй професійній діяльності. .
Проблема довузівської підготовки іноземних студентів до навчання у вищій медичній школі в педагогічній науці вивчена недостатньо. Окремі дослідження стосуються методики вивчення природничо-математичних дисциплін студентами-іноземцями підготовчого факультету (К.С. Балакарян, Є.А. Лазарева, Т.Б. Нсвсжина), але немає наукових праць, що розкривають дидактичні особливості інтеграції знань і вмінь з природничих дисциплін у процесі підготовки іноземних студентів до навчання у медичному вузі. '
Актуальність- цих проблем, їх недостатня теоретична і методична розробленість, а також потреби практики зумовили вибір теми дисертаційного дослідження.
Об'єктом досліджеипя є процес вивчення природничих дисциплін (фізики, хімії і біології) іноземними студентами на підготовчих факультетах у групах медичних спеціальностей.
Предмет дослідження - ' зміст,форми та методи інтеграції знань і вмінь майбутніх медиків з природничих дисциплін в умовах підготовчого факультету вищого навчального закладу.
Мета дослідження - теоретично обгрунтувати та експериментально перевірити ефективність інтеграції знань і вмінь з природничих дисциплін у процесі підготовки студентів-інозеМців до навчання у вищій медичній школі та з'ясувати її вплив на пропедевтичне формування професійного мислення майбутнього лікаря.
Гіпотезою досліджеппя є припущення, що завдяки інтеграції знань і вмінь з фізики, хімії і біології, з урахуванням професійної спрямованості навчання, рівень засвоєння і усвідомлення знань і вмінь сту-дентами-іноземцями підготовчого факультету - майбутніх медиків -суттєво підвищиться та буде пропедевтично сформоване профебійне мислення майбутнього лікаря.
Для досягнення визначеної метй відповідно до гіпотези дослідження розв'язувались' такі завдання : '
- проаналізувати стан досліджуваної проблеми в педагогічній теорії ; .
- вивчити стан інтеграції знань і вмінь з природничих дисциплін на підготовчих факультетах для іноземних громадян у групах медичних спеціальностей;
- виділити специфічні особливості інтеграції змісту, форм і методів навчання в групах медичного профілю підготовчих факультетів;
- виявити взаємозв'язки пропедевтичного формування професійного мислення майбутнього лікаря та інтегративного підходу до вивчення природничих дисциплін на підготовчих факультетах;
- експериментально дослідити'сутність і особливості Змістового та процесуального аспектів інтеграції знань і вмінь студентів-іноземців медичних груп з природничих .предметів; •
-4-
- розробити і апробувати в практиці навчання дидактичні матеріали для забезпечення інтеграції знань і вмінь з природничих дисциплін на підготовчих факультетах відповідно до мети дослідження.
Методологічною основою дослідження є положення теорії нау-коиого пізнання і логіки, вчення про загальний зв'язок явищ природи, теорія навчання. Істотні функції в дослідженні виконує теорія системного підходу до вивчення педагогічних явищ і процесів, принципи інтеграції і диференціації знань і вмінь.
Для розв'язання поставлених завдань використано комплекс методів дослідження: вивчення філософської, соціологічної, педагогічної, психологічної літератури; педагогічні спостереження, бесіди, опитування, анкетування, тестування; вивчення навчально-методичної документації; моделювання, педагогічний експеримент. Співвідношення методів теоретичного та емпіричного досліджень визначалось змістом кожного етапу проведеної роботи.
На першому етапі дослідження (1985 - 1987 p.p.) основна увага була зосереджена на виборі та обгрунтуванні проблеми дослідження, визначенні ііого об’єкту, предмету, мети, завдань та розробці гіпотези. Вивчалась педагогічна, психологічна, філософська, медична і спеціальна методична література з теми дослідження. Розроблено концепцію, програму та методичний інструментарій дослідження, проаналізовано і конкретизовано вихідні поняття, зміст та форми інтеграції знань і вмінь з природничих дисциплін при організації навчального процесу на підготовчих факультетах.
На другому етапі (1987 - 1991 p.p.) проводився констатуючий експеримент, яким охоплено підготовчі факультети і вищі навчальні заклади Львова та Москви (Львівського державного університету, Львівського державного медичного інституту, Російського університету дружби народів). Завданням цього етапу було з'ясування реального стану довузівської природничо-наукової підготовки студентів-іноземців
! групах медичного профілю, визначення можливих напрямків йо 'о вдосконалення та відповідного дидактичного забезпечення. Вивчався іедагогічний досвід роботи викладачів підготовчих факультетів у контексті поставленої проблеми.
На третьому етапі (1991 - 1995 p.p.) дослідження проводивсь формуючий експеримент. Розроблено комплекс дидактичних засобів, іроведено їх апробацію, виділено специфічні особливості інтеграції тань і вмінь студентів-іноземців з природничих дисциплін, виявлено цідактичну сутність та педагогічні можливості пропедевтичного формування професійного мислення майбутнього лікаря на основі нтегративного підходу до вивчення природничих дисциплін.
З метою уточнення окремих положень та перевірки вірогідності ідержаних результатів проводився контрольний експеримент у групах ледичного профілю підготовчого факультету ,цля іноземних громадян Львівського державного університету та у Львівському державному ме-цічному інституті.
Наукова новизна і теоретичне значення дослідження полягаючь / науково обгрунтуваних дидактичних особливостях інтеграції знань і амінь студентів-іноземців з природничих дисциплін у процесі їх підготовки до навчання у медичному вузі як засобу пропедевтичного фор-яування професійного мислення майбутнього лікаря; в теоретично і ірактично обгрунтуваних особливостях змістовного та процесуального іспектів інтеграції знань і вмінь студентів-іноземців з фізики, хімії та лології.
Практичне значення роботи полягає в розробці методичних ре-сомендацій та комплексу дидактичних засобів для практичної реаліза-дії інтеграції знань і вмінь з природничих дисциплін для студентів-іно-земців і викладачів підготовчого факультету з орієнтацією на пр не аевтичне формування професійного мислення майбутнього лікаря.
Вірогідність результатів дослідження і- основних висновків дисертаційної роботи забезпечується: методологічною обгрунтованістю вихідних положень; опорою на сучасні досягнення педагогіки; тривалим характером дослідно-експериментальної роботи і можливістю її відтворення; використанням взаємодоповнюючих методів дослідження, адекватних його предмету, меті і завданням; поєднанням якісного та кількісного аналізу; репрезентативністю одержаних експериментальних даних. •
Апробація і впровадження результатів дослідження здійснювалися у процесі практичної роботи дисертанта як викладача підготовчого факультету Львівського держуніверситету, на наукових конференціях (Баку, 1086 р.; Харків,1988 р.; Ташкент, 1089 р., 1091р.; Москва,' 1088-1002 р.р.; Донецьк, 1989 р.; Полтава, 1989 р.; Львів, 1989 р.; Волгоград, 1089 р.; Санкт-Петербург, 1090 р.; Одеса, 1990 р., 1994 р.), інших регіональних, міжвузівських наукових конференціях з проблем дову-зівсько! підготовки, студентів-іноземців до навчання у вищій школі. Проміжні Й кінцеві результати дослідницької роботи обговорювались на засіданнях кафедри природничих наук, науково-методичних семінарах підготовчого факультету для іноземних громадян Львівського державного університету, на засіданнях лабораторії загальноосвітньої підготовки у закладах профтехосвіти Львівського науково-практичного центру Інституту педагогіки і психології професійної освіти АПН України.
На захист виносяться:
1. Теоретичне обгрунтування дидактичних особливостей інтеграції знань і вмінь студентів-іноземців з природничих предметів у процесі підготовки до навчання в медичному вузі.
2. Критерії відбору змісту природничих дисциплін з метою інтеграції знань і вмінь студентів-іноземців з фізики, хімії та біології під час підготовки до навчання у вищій медичній школі.
' . -?•
3. Комплекс дидактичних засобів інтеграції знань і вмінь студен-тів-іноземців з природничих дисциплін з орієнтацією на пропедевтичне формування професійного мислення майбутнього лікаря.
Структура дисертації . Дисертація складається із вступу, двох розділів, висновків, списку основної використаної літератури і додатків.
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ
Зміст ефективної діяльності сучасного лікаря вимагає високої якості професійної підготовки, формування якої починається вже у дову-зівський період. Однією з головних рис особистості фахівця є глибокі
предметні знання і вміння, які грунтуються на загальнонауковому мис-
0
ленні. Сучасна наука все більше набуває ознак цілісної системи, структурно впорядкованої за проблемним, а не лише за предметним принципом. Одним з основних завдань навчальних закладів усіх типів є інтеграція різнорідних знань про природу, людину і суспільство в єдину наукову картину пізнання світу.
Підготовчі факультети для іноземних громадян посідають особливе місце в структурі довузівської підготовки. Основою навчання на цих факультетах є орієнтація на організацію повторення, узагальнення і систематизацію загальноосвітніх знань студентів іноземною мовою навчання. Проведено аналіз загального стану теорії і практики підготовки іноземних громадян до навчання у вищій медичній школі з таких питань: стан природничо-наукової підготовки іноземних громадян у інших країнах світу, специфіка організації навчально-виховного процесу з природничих дисциплін на підготовчих факультетах; мотивація вивчення природничих дисциплін у медичних групах; психолого-педагогіч-ні аспекти природничо-наукової підготовки іноземних громадян; форми і методи інтеграції знань і вмінь студентів-іноземців у процесі вивчення природничих дисциплін.
-й-
Встановлено, що викладачами підготовчих факультетів робляться спроби впровадити елементи системного підходу до організації навчального процесу з природничих дисциплін, зокрема, аналізується зміст програмного матеріалу з метою визначення основних базових одиниць з урахуванням міжпредметних зв'язків; проводиться структурування матеріалу для виділення базових та допоміжних інформативних одиниць з фізики, хімії та біології; розробляються і впроваджуються у практику навчання структурно-логічні та модульні конструкції, засоби наочного і графічного подання інформації; створюються блоки алгоритмів і навчаючих програм та інших засобів активізації пізнавальної діяльності тощо. Проте, усі ці публікації носять розрізнений характер, випливають з практики навчання і вимагають наукового осмислення, узагальнення та обгрунтування.
Досліджено аспекти дидактики підготовчого факультету для іноземних громадян, які стосуються проблеми іцтєграції знань і вмінь студентів з природничих дисциплін у процесі підготовки до навчання у вищій медичній школі. З'ясовано, що інтеграція знань і вмінь є одним з основних засобів формування цілісного підходу в довузівській професійно орієнтованій підготовці студентів з природничих дисциплін; інтеграція знань і вмінь студонтів-іноземців з біології, хімії та фізики на базі одного з даних предметів сприяє формуванню елементів професійних знань, умінь і навичок на основі єдиної логіки пізнання явищ природи; об'єктивними передумовами дидактичної інтеграції є аналогія алгоритму встановлення Медичного діагнозу захворювання (як структурного елементу професійного мислення лікаря) і логіки вивчення природничих дисциплін. Ці висновки є теоретичною основою обгрунтування особливостей інтеграції знань і вмінь студентів підготовчого факультету у процесі підготовки до навчання у вищій медичній школі з метою пропедевтичного формування професійного мислення майбутнього лікаря.
Враховуючи специфіку підготовчого факультету з одного боку і комплексний, прогностичний характер знань, умінь і навичок, необхід них у професійній роботі лікаря, з другого боку, увага акцентується на тих аспектах, які дозволяють виділити в структурі природничих знань і вмінь такі елементи і логічні операції, які прямо чи опосередковано формують здатність майбутнього лікаря до професійних дій (наприклад, вміння у майбутньому встановити медичний діагноз).
Важливим засобом компонування змісту навчального матеріалу є його структурування і систематизація. Розроблено спеціальні дидактичні засоби у формі структурованих таблиць для селекції, аналізу, систематизації і класифікації на інтегративній основі знань і вмінь з природничих дисциплін, приклади яких подано у дисертаційній роботі. Зроблено аналіз критеріїв, відбору змісту навчання в групах медичного профілю; основних етапів підготовки студентів-іноземців до набуття медичної спеціальності; методів формування системи запитань інтегративного змісту. .
З метою дослідження можливостей інтегрованого вивчення природничих дисциплін у процесі довузівської підготовки студентів-іно-земців до навчання у медичному вузі проведено аналіз змісту навчального матеріалу, який розділено на окремі тематичні структурно-логічні блоки. У кожному з них виділено теми, які доцільно вивчати на інтегративній основі. Побудовано також логічні ланцюжки (графи) формування понять з природничих дисциплін тощо.
З'ясовано можливість зв'язків природничих дисциплін з елементами медичних знань і вмінь, які використовуються з профорієнтаційною метою. Змістовий аспект цього питання з ілюстраці іми розглянуто на прикладі вивчення курсу фізики. .
Глибоке розуміння фізико-хімічнйх властивостей об'єкта вивчення сприяє розвитку логічної пам'яті, змінює співвідношення між логчнош
та механічною пам'яттю, розвиваючи саме логічну компоненту. На базі однієї а природничих дисциплін, що вивчається на підготовчому факультеті (курс фізики), показано доцільність розвитку базових знань і вмінь для кожної з навчальних тем цього курсу через хімію до біології (і навпаки) з елементами професійної орієнтації на медичні спеціальності. Поєднуючи знання і вміння не за зовнішніми ознаками, а на основі інтегративного підходу до вивчення природничих дисциплін, який передбачає їх логічний зв'язок, доходимо висновку про наступність у формуванні професійного мислення майбутнього лікаря на етапі вузівського і післядипломного навчання. При цьому у студентів будуть також пропедевтично сформовані навички аналізу і синтезу явищ природи, вдатність до аналогій і порівнянь у процесі вивчення суміжних дисциплін, що суттєво впливає на глибину, широту і гнучкість мислення.
Аналізуються методи організації та проведення на інтегративній основі лабораторних практикумів та семінарських занять з прикладами запропонованих нами професійно орієнтованих задач. Розроблено комплекс дидактичних засобів на базі створених нами алгоритмів для педагогічного тренінгу знань і вмінь з природничих дисциплін а орієнтацією на пропедевтичне формування професійного мислення майбутніх лікарів.
Впровадження та перевірка ефективності інтеграції знань і вмінь з природничих предметів здійснювались у кількох напрямах. Перший з них передбачав порівняння результативності навчання з природничих дисциплін (на прикладі курсу фізики ) у контрольних та експериментальних групах студентів медичних спеціальностей в процесі їх навчання На підготовчому факультеті. Другий напрям ставив за мету аналіз в часі зрізу рівня знань та професійних умінь студентів і випускників медичного вузу, які навчались за нашою методикою, виявлення факторів впливу інтеграції знань і вмінь з природничих предметів на . пропедевтичне формування професійного мислення майбутнього лікаря.
На основі експертних оцінок та характеристик професійної діяльності лікаря було встановлено залежність між запропонованою у дослідженні формою інтегративного підходу до вивчення природничих дисциплін на підготовчому факультеті та рівнем сформованості елементів професійного мислення лікаря. Порівняння' одержаних результатів у контрольних та експериментальних групах дало можливість зробити висновок про позитивні якісні відмінності у знаннях, вміннях і навичках студентів експериментальних груп. Формуючий експеримент проводився в навчальних групах студентів-іноземців Львівського державного університету (підготовчий факультет), Львівського державного медичного інституту (лікувальний факультет), та Російського університету дружби народів (підготовчий і медичний факультети). Експериментом було
- О
охоплено 32 групи (усього 325 студентів). '
Ефективність використання запропонованої методики оцінювалась за результатами поточного контролю знань і вмінь, анкетуванням, а також під час консультацій та індувідуальної роботи з іноземними студентами підготовчих факультетів. Окремі результати дослідження в експериментальних і контрольних групах подано у таблиці.
Таблиця 1.
Порівняльні дані (у %) про середню успішність студентів з природничих дисциплін в експериментальних і контрольних
групах
Групи Середній бал Якісний рівень знань ("5" і "4") Задовільний рівень знань ("3") Незадовільний рівень ' знань ("2").
Експериментальні 3,28 44 49 7
Контрольні 3,10 33 51 16
Результати. педагогічного експерименту з використанням комплексу дидактичних засобів інтеграції знань і вмінь студентів-іноземців з природничих дисциплін у медичних групах підготовчого факультету ■ дали змогу спрямувати мисленнєву діяльність студентів-іноземців за певним алгоритмом, реалізувати на інтегративній основі дидактичні підходи до пропедевтичного формування професійного мислення майбутнього лікаря. Зокрема, природничо-наукова база, закладена в розроблений нами комплекс таблиць для селекції, аналізу, систематизації і класифікації навчального матеріалу з природничих дисциплін суттєво стимулює пізнавальний інтерес іноземних студентів до роботи з цими таблицями, оскільки самостійна робота з ними стає фактично елементом дослідницької і пошукової роботи студентів.
Як показало дослідження, в експериментальних групах зріс також і коефіцієнт дієвості знань та вмінь студентів, який дає можливість зробити висновок про здатність студентів переносити знання, вміння і прийоми мислення з предмету в предмет, а у майбутньому і в професійну діяльність. Ми визначаємо цей коефіцієнт за формулою »;=2^вЛ > Де: а, * числове значення значущості рівня знань; />„ - коефіцієнт засвоєння цього рівня знань.. ■’
Розрахунки показали, що коефіцієнти засвоєння знань становлять відповідно 2,1 для студентів контрольних та 3,4 - для студентів експериментальних груп.
Експеримент дав можливість виявити вплив інтеграції природничо-наукових знань і вмінь на пропедевтичне формування професійного мисденнй майбутнього лікаря та більш усвідомлене запам'ятовування знань, засвоєння певних навичок 3 цією метою використано такі методи: коректурної проби за Бурдоном, дослідження логічної пам'яті за Бюллером, дослідження інтелектуальної пам'яті за А.Р.Лурія, метод виявлення складних аналогій за Е.А.Коротковою та елементи інших методів дослідження.
Здатність до переключення мислення дає можливість лікареві у його практичній діяльності швидко орієнтуватися у складних професійних і ситуаціях, переключаючи мисленнєві процеси з одного явища на інше, з одного виду діяльності на інший. Комбінуючи у комплексних інтегрованих завданнях різнопредметні знання та види діяльності, ми фіксували помилки в переключенні уваги за формулою: Р-(хІу) 100%, де: Р - помилки переключення; х - число неправильно виконаних дій; у- загальне число дій, які необхідно було виконати.
При цьому стійкість уваги оцінювалася за формулою: 5 = (а/£)10о%, де: Б - стійкість уваги; а - кількість помилкових відповідей чи дій; Ь -загальна кількість відповідей чи дій.
Результати обчислень подано на діаграмі 1.
Діаграма 1?
Рівень стійкості уваги з природничих дисциплін ■
9 Ковтр. групи □ Експер. групи
X .
X -природничі дисципліни; 7. -стійкість уваги (%)
1. Фізика 2. Хімія 3. Біологія 4. Фізика і хімія
5. Фізика і біологія й. Фізика, хімія і біологія
Як видно з діаграми, студенти експериментальних груп значно краще підготовані до засвоєння складних нестандартних ситуацій. Вони ефективно поєднують набуті на інтегративній основі знання з суміжних
природничих дисциплін та можуть переключати свою увагу, оцінюючи об'єкт чи явище на основі структурно-логічного аналізу.
Усвідомлення знань лікарем є важливою умовою для ефективної професійно! діяльності, оскільки воно дає змогу короткотривалу пам’ять переводити у довготривалу. Тому у роботі ми також оцінювали довготривалість знань.
Коефіцієнти відносного розвитку механічної і логічної пам'яті ми обчислювали, відповідно, за формулами: КЛ=А/Б ; КМ=С/Б ; де: А -кількість отриманої інформації; Б - кількість пред'явленої інформації; С - кількість логічно не зв'язаної між собою інформації. Дані дослідження подані на діаграмах 2 і 3 ( с. 14-15 ).
Діаграма 2
Залежність коефіцієнта логічної пам'яті від тривалості навчання
йКоптр. групи Ш Експер. групи
X
X -тривалість павчашш (місяці); У -коефіцієнт логічної пам'яті (%)
Діаграма З
Залежність коефіцієнта механічної пам'яті від тривалості навчання
□ Коптр. групи И Експер. групи
Х-тривалість павчавпя (місяці), ¥-коефіцієпт механічної пам'яті (%)
Отже, співвідношення між логічною і механічною пам'яттю студентів контрольних груп протягом навчання та на початку професійної діяльності практично не змінюється. У той же час при логічному і послідовному інтегративному вивченні змісту та засвоєнні методів природничих наук відбуваються позитивні зрушення в бік збільшення логічної компоненти пам яті, яка сприяє пропедевтичному формуванню професійного мислення,майбутнього лікаря. Зауважимо, що для континг* яту студентів підготовчих факультетів це. має особливо важливе значення, оскільки при наявності мовленнєвого дефіциту у студентів-іноаеь.ців, логічне засвоєння внутрішньо цілісної системи знань і вмінь на інт< гра-
тивній основі надає їм можливість швидше адаптуватися та глибше засвоїти знання з фізики, хімії та біології. . .
Дослідження елементів інтелектуальної діяльності студентів здійснювалося за допомогою тестів, які виявляли здатність до організованого вирішення різних мисленнєвих задач на основі вироблення логічної програми взаємопов'язаних операцій. Студентам експериментальних груп пропонувалося для вирішення тестових завдань різноманітні методи і' прийоми з метою інтеграції знань, умінь і навичок, отриманих на заняттях з природничих предметів. Зокрема, досліджен- ' ня методом виявлення аналогій дало можливість проаналізувати розуміння студентами складних логічних співвідношень та вміння виділяти абстрактні зв'язки.
Узагальнення результатів теоретичної та дослідно-експериментальної роботи на тему "Дидактичні особливості інтеграції знань і вмінь з природничих дисциплін у процесі підготовки студентів-іноземців до навчання у вищій медичній школі" є підстави для таких висновків:
1. Актуальність проблеми інтеграції знань і вмінь з природничих предметів студентів підготовчого факультету - майбутніх медиків- обумовлена як об'єктивними процесами у науці і виробництві, так і специфікою навчального процесу, зокрема і на етапі довузівської підготовки.
2. Аналіз стану досліджуваної проблеми в педагогічній теорії показав, що , незважаючи на дослідження з проблем окремих методик вивчення природничо-математичних дисциплін студентами-іноземцями підготовчих факультетів вузів, немає наукових праць, які б розкривали дидактичні особливості інтеграції знань і вмінь іноземних студентів у процесі підготовки до навчання у вищій медичній школі.
3. Вивчення стану інтеграції знань і вмінь з природничих дисциплін на підготовчих факультетах вузів у групах медичних спеціальностей свідчать,, що викладачі роблять спроби впровадити. елементи си-.стемного підходу до організації навчально-виховного процесу з
природничих дисциплін, що в основному зводиться до міжкафедральної та міжпредметної координації.
; 4. Специфічні особливості інтеграції змісту, форм і методів навчання у процесі підготовки іноземних студентів до занять у вищій медичній школі пов'язані з їхнім мовленнєвим дефіцитом і проблемами оптимального структурування матеріалу з природничих дисциплін, виділення базових та допоміжних інформативних одиниць, впровадження у практику навчання структурно-логічних та модульних конструкцій, створення навчаючих програм і алгоритмів.
5. На основі виявленої нами аналогії між алгоритмом встановлення медичного діагнозу захворювання, як одного з структурних елементів професійного мислення лікаря і логікою вивчення та аналізу явищ природи , інтегративний підхід до вивчення природничих дисциплін на підготовчих факультетах медичних вузів дає змогу забезпечити пропедевтичне формування професійного мислення у майбутніх лікарів.
6. Теоретично обгрунтовано та експериментально досліджено сутність та особливості змістового та процесуального аспектів інтеграції знань і вмінь з природничих дисциплін студентів-іноземців підготовчих факультетів, які готуються до навчання у ВИЩІЙ медичній школі. Запропоновано критерії відбору змісту навчального матеріалу з природничих дисциплін; методи формування системи запитань інтегративного змісту з фізики, хімії і біології; структуру логічних ланцюжків формування понять з природничих дисциплін; методи організації та проведення лабораторних та підсумкових семінарських занять з опорою на розроблені дидактичні засоби інтеграції знань і вмінь.
7. Розроблено комплекс дидактичних засобів для інтеграції знань і вмінь студентів-іноземців з природничих дисциплін, зокрема, таблиці для селекції, аналізуі систематизації і класифікації навчального Матеріалу з природничих дисциплін; алгоритми і схеми для виконання та аналізу лабораторних робіт і розв'язування задач (на прикладі курсу
фізики), які апробовано у навчальному процесі на підготовчих факультетах. ■
Дослідно-експериментальна перевірка результатів застосування у практиці навчання інтегративного підходу в групах медичних спеціальностей показала, що інтеграція знань і вмінь студентів-іноземців з природничих дисциплін якісно сприяє пропедевтичному формуванню професійного мислення майбутнього лікаря, розвитку логічної пам’яті і виробленню умінь і навиків, суттєво важливих для опанування фаховими знаннями і вміннями.
Вважаємо, що проблема інтеграції знань і вмінь студентів-іноземців у процесі підготовки до навчання у медичному вузі складна і багатогранна і не вичерпується цим дослідженням. Виділимо проблеми, вирішення яких могло би сприяти подальшому вдосконаленню довузів-ської підготовки майбутніх медиків-.
1. Вивчення проблеми інтегрування знань і вмінь предметів природничого і математичного циклів з забезпеченням єдиного підходу до навчального матеріалу ;
2. Розробка цілісної дидактичної системи вивчення базових дисциплін на підготовчих факультетах з урахуванням усього комплексу специфічних особливостей довузівської підготовки майбутніх лікарів.
Усього опубліковано 39 статей, тез, методичних рекомендацій. Основний зміст дисертації відображено у таких публікаціях:
1. Некоторые аспекты организации самостоятельной работы иностранных учащихся по физике на подготовительном факультете : Материалы X Конференции молодых ученых и специалистов УДН, ВИНИТИ, N 9151-В87 от 29.12.87 р.- С.230-233. - У співавторстві.
2. Методические указания к выполнению лабораторных работ по физике.- Львов : ЛГУ,1989.-40 с. - У співавторстві ( авторських 13 с.)
3. Про особливості оптимізації навчального процесу з природничих дисциплін на підготовчому факультеті для іноземних громадян:
Матеріали регіонального науково-практичного семінару з активних методів навчання - Львів : ЛДУД989.- С. 170-171. - У співавторстві.
4. Особенности анализа типичных ошибок учащихся подготовительного факультета при решении задач по механике : Тезисы докладов зонального совещания зав.кафедрами и ведущих преподавателей физики вузов УССР и Молдавской ССР. - Львов, 1989.- С.71. - У співавторстві.
5. Приемы формирования мотивации в процессе обучения физике
у иностранных учащихся медицинских специальностей : Материалы X Всесоюзного совещания-семинара преподавателей физики и химии подготовительных факультетов для ин. граждан.- Полтава, 1989.- С.25-
26. - У співавторстві. .
6. Методика презентации учебного материала по разделу "Молекулярная физика и термодинамика" для студентов медико-биологического профиля: Тезисы докладов ХХУ научной конференции ф-та физико-мат. и естественных наук, 15-20.05.1989,- М. : УДН- 1989. -С.120.
7. Лабораторный практикум для студентов-иностранцев : Вестник высшей школы .- 1990.-N5.-С.22,-У співавторстві.
8. Из опыта координационной работы по обучению особенностям устной научной речи: Тезисы докладов XXVI научной конференции факультета физ.-мат. и естественных наук -14-19.05.1990 - М. : УДН,-1990.- С. 156. - У співавторстві.
9. К вопросу о межпредметной координации на начальном этапе обучения языку специальности: Тезисы доісладов III Конференции научно-учебного центра УДН-20- 23.02.1990. - М. : УДН , 1990. - С. !Юг-
Часть I. - У співавторстві.
10. О тестировании полноты знаний с использованием персональных электронно-вычислительных машин (на программном матер лале по кинематике): Тезисы докл. III Конференции научно-метод-цонтра
УДН-20- 23.02.1900. - Часть I. - М.: УДН, 1990,- С.215,- У співавторстві. .
11. Использование частной методики в обучении особенностям устной научной речи : Материалы научно-мет. конференции-14-17 октября 1991.- Ташкент, 1991,- С.122-123.- У співавторстві.
12. К вопросу об особенностях мотивации учебной деятельности студентов-иностранцев на начальном этапе обучения : Материалы конференции "Психолого-пед.проблемы учебной деятельности ".- Львов, 1091.- С.11-ГЗ. - У співавторстві.
13. Экспресс-анкетирование и его роль в оптимизации учебного процесса на подготовительном факультете : Тезисы докладов XXVI научной конференции ф-та физ.-мат. и естественных наук - 14-19.05.1990 -М.: УДН , 1990.- С. 166, - У співавторстві.
14. Особенности организации учебно-воспитательного процесса по естественным дисциплинам на подготовительном факультете вуза : Материалы Всесоюзной научно-практической конф.,- Часть II, М.,
1990.- С. 37-41. - У співавторстві.
15. Опыт модернизации естественно-научной подготовки иностранных учащихся в условиях непрерывного образования : Материалы меіндународного совещания-семинара деканов подготовительных фактов соцстран - 3-7.12. • 1090.- Ленинград, 1991.- С.10-17. - У співавторстві.
16. Лексические микросистемы в устной научной речи: тезисы докл. на Всесоюз.научной конф.- Ташкент, 1990.- С.23. - У співавторстві.
17. Некоторые аспекты изучения проблемы мотивации в преподавании основ наук иностранным студентам медицинских специальностей: Тезисы докл. XXVII научной конф. ф-та физ.-мат. и естеств. наук - 13-18.05.91.- М.: УДН., 1991.- С.231. - У співавторстві.
1В. К вопросу о роли подготовительных факультетов в системе непрерывного образования: Тезисы докл. XXVII научной конференции
ф-та физ.-матем. и естественных наук 13-18.05. 1991,- М. : УДН , 1991.-С. 230. - У співавторстві.
19. О формировании познавательной активности иностранных студентов подготовительного факультета: Тезисы докл. XXVIII научной конференции факультета физ.-математических и естественных наук. -Часть III.- М. : Российский ун-т дружбы народов, 1992.- С.60. - У співавторстві.
20. Методические указания для самостоятельной работы по физике (для студентов подготовительного факультета для иностранных граждан). - Львов : ЛГУ, - 1986. - 20с. - У співавторстві ( авторських 10с.)
21. Использование частной методики в обучении особенностям устной научной речи : Материалы научно-методической конференции на тему "Проблемы подготовки иностранных учащихся к профессиональному общению на русском языке" (14-17 октября 1991г.). - Ташкент,
1991. - С.122-123. - У співавторстві.
22. Міжнародне співробітництво в контексті підготовки іноземних студентів (період становлення і розвитку на початковому етапі): Тези доповідей всеукраїнської наукової конференції "Вищі учбові заклади України і проблеми розвитку міжнародних зв'язків" 25-26 листопада 1994р. - Одеса, 1994. - С.14. - У співавторстві.
23. Особливості навчально-виховного процесу на підготовчому
факультеті (інтеграційний аспект ). - Львів : Львівський науково-практичний центр Інституту педагогіки і психології професійної освіти АПН України, 1995 37 с.
24. К вопросу преемственности в преподавании общеобразовательных дисциплин студентам-иностранцам : Материалы научнометодической конференции Харьковського политехнического института,- Харьков, 1988.- С. 169-170. - У співавторстві.
• 25. К вопросу об. интенсификации преподавания дисциплин естественного цикла на подготовительном факультете для иностранных
граждан : Материалы Республиканской научно-методической конференции.- Донецк: ДонГУ, 1988.- депонировано в НИИ ВШ, N 334-468/ 90 от 16.02. 1990.- С. 124-128. - У співавторстві.
26. Лексическая характеристика словаря специальности - на материале устной научной речи : Материалы международной конференции.- Часть 2.- Ташкент, 1989. - С. 99-100.- У співавторстві.
27. Некоторые особенности составления методических указаний по естественным дисциплинам : Материалы научно-методической конференции.- М.: МАДИ, 1990 - С. 82-83. - У співавторстві.
28. О прогностическом обосновании корректирующего и обобщающего обучения в системе непрерывного образования : Материалы Всесоюзной научно-практической конференции.- Часть 2,- М., 1990.- С. 9598. - У співавторстві.
29. Об интенсификации преподавания дисциплин естественнонаучного цикла на подготовительном факультете для иностранных граждан: Материалы Республиканской научно-методической конференции .- депонировано 16.02.90.- НИИ ВШ, Л^ББКБ р.ЗО - 751.1.-Доиецк, 1989,- С. 41-42. - У співавторстві.
30. Методические указания к проведению лабораторных работ по физике с элементами обучающей программы (для студентов подготовительного факультета для иностранных граждан).-Львов : ЛГУ, 1985.36 с.- У співавторстві ( авторських 9 с.)
31. О практике тестирования иностранных граждан по естественным дисциплинам : Материалы межвузовской научно-методической конференции.- Баку, 1986. - С. 113. - У співавторстві.
Кмит Я.М. Дидактические особенности интеграции знаний и умений по естественным дисциплинам в процессе подготовки студентов-иностранцев к обучению в медицинском вузе.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата педагогических наук по специальности 13.00.01. - теория и история педагогики.
Институт Педагогики и психологии профессионального образования АПН Украины , Киев, 1995.
Защищается текст диссертации, основное содержание которой изложено в тридцати девяти научных публикациях . Работа посвящена исследованию проблемы интеграции знаний и умений по естественным дисциплинам в процессе подготовки студентов-иностранцев к обучению в медицинском вузе. Анализируются общие подходы и пути реализации интегративного подхода с целью пропедевтического формирования базы профессионального мышления врача.
Ya.M. Kmit " Dedactic peculiarities of natural sciences skills and knowledge integration in the process of foreign students training for medical higher institutions ". The dissertation for conferring the Candidate Science ( Pedagogical ) Degree. 13.00.01. - Theory and History ' of Education. Institute of Pedagogics and Psychology Professional Education of the Academy Pedagogical sciences of Ukraine. Kyiv. 1995.
The dissertation thesis stated on thirty nine publications is submitted for defence. The paper is dedicated to the natural sciences skills and knowledge integration into the process of foreign .students teaching at medical higher educational institution. General approaches and the ways of realization of the integrative appoach are being discussed as well as the forms and methods of pre-institutional training of foreigners in order to mould the propedevtic structural and logical grounds of the future doctors professional thinking are being proposed.
Ключові слова: довузівська підготовка студентів-іноземціи, при-одничі. дисципліни, інтеграція знань і вмінь, пропедевтичне юрмування професійного мислення майбутнього лікаря.
Підписано до друку 28.08.95. Формат 60x84/16. Папір друк, tel Друк офсет.Умови.друк.арк.2,6. Умовн.фарб.відб.2,6. Обл.-вид арк.2,8. Тирах 100. Замовлення 229.
Машинно-офсетна лаоораюрія Львівського держуніверситету їм. І.Франка. 290602, Львів, вул. Університетська, І.