автореферат и диссертация по педагогике 13.00.01 для написания научной статьи или работы на тему: Экологическое воспитание учеников 5-9 классов школ-интернатов во внеурочное время
- Автор научной работы
- Науменко, Раиса Андреевна
- Ученая степень
- кандидата педагогических наук
- Место защиты
- Харьков
- Год защиты
- 1994
- Специальность ВАК РФ
- 13.00.01
Автореферат диссертации по теме "Экологическое воспитание учеников 5-9 классов школ-интернатов во внеурочное время"
\
''i г н Л Я -
« í о \):\
1нститут педагог! кл АПН yxtpaÏHH
«г
На прйл&х руногшсу
НАУ1/М»0 i'a'ica Aajiju ïr-iia
ЕКОЛОПЧНЕ ВИШЗАШЯ УЧН1В 5-9 KW О ¡Б 1ШЯ- ШТЕРН AT IB У ПСВАУРОЧШЙ ЧАС
13.00.01 - Тг.срЬт i (стор!я педагогии
АНГОГЕФЕ^Т дисертацН «а здсбуття паукового стуленя кандидата педагогИшпс наук
Ддсертацхею е рукохшо.
Робота вхшонана в 1нсткхут1 педагог!к;: АПН Украхшх.
Науков! кер1вшши - доктор педагог!чндх наук, професор
КОБЗЛР Борис Степанович
- кандидат педагог1чшя наук, доцент ПАДАДКА Олег Сешнович
0щ1ц|йн! одоненти - доктор дедагогхчних наук, професор
ГАДУЗКНСЬКИГ! Володашр Ишсайлошч
- кшщпдат педагог1Чнах наук ПУСХШ1Т Натал1я АфанасНвна.
Захйст в1дбуд0ться " ил*спжа#1 1994 р. о # год.
на зас!дашЦ спец!ал13оьаиох ведагог1чно'£ вчекох рада Д. 01.32»02 в 1нотитут1 педагогхкя АПН Укра!ни за адресов: 252001, м.Ма-1, вуд. Трьохсвятятшхьська, 8.
3 дасертацхею модна озвайошгася в науксшй частных 1нстя-туту /252001, к.йи1в-1, вуд. Трьохсвятятельська, 8/.
Автореферат роз1слаш& Р^^гисЛ- 1994 р.
ВчешШ. секретар спец1ад1зовано1 вченоЗх ради
Легкий'
ЗАГМЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ А к т у а л ь н í СП' досл!дкення. Глкбока еколог!чна криза, яка охопила земну цшзШзацт, потребуе еколог!задй' bcíx сусшльяюс в!дносш1, перегляду правових i г.-.ораяьнлх норм пииоодо-корястування. У зз"язку з циг/. оовхта в галузх навко".~1шього сере-довшца розвиваеться у св!тол!й пран^шЦ як 3acití впнивання людет-ва t збереження його шггтевого простору.
Про зрооташш рол! еколог!чно1 осв!ти у розв"язани! глооачь-них загальяолюдських проблем овхдчить оголошешш ОШ 1939-1998 ро-kíb "Св!товим десятир!ччям у галуз! яавколшнього еврадовяща". Сьогодн! з'начно актив!зувалась м!жнародаа д!яльн!сть з удоскона-лення система еколог!чно* осв1ти, творчого використання передового досв!ду, п!двшцення еколоПчнох кульсури населения планети Земля i Украхни зокрвма.
Важлизе мгсде у B¡rpí¡ueimi проблем еколог!чно1 осв!ти населения заф,;ае Шжяародаа стратегия дхп з oceítk i н1дго?овкй кад-oiB у raxy3i навкол.'шнього середошгща на j990-2000 роки, cxtfjie-на ЩЕСКО. В1дпов!дно до цього документа еколозлчаа осв!та рг-з-глядаеться як безперорвшй процес, що охонлюе ус i б i ков i, соц1-альн! та npojeciííKi групп населения. Голодна ж роль у mú cujasi в1даодиться школ!, оск!льки саые л шк!льн! роки осо5лст1сть фор-муеться напбхлып. !нтопсявно. Реал1зац!я цього завдання в школ! покладена на педагога, який мае глябоко знати оспоян} 'завдавня охорони природа, волод!ти методами i нрлпокакп вях осанн п у н!д-ростаючого покол!ння почуття в!дпов!дальност1 за i'í збервжвния.
Отке, з огляду на актуаи>н!сть проблема охорбни довк1лля, яка пов"язана в перллу чоргу з вшшвашшм сучасного сусл!тьствя,а також з його гуман!зац}ею та дёмократизац!в», одоим з няьп.чэлшЧ-пшх завдань сучасно* школя /оскхлькн ичола t сусл!льстпо чепо.ч!лт~ hl/ g еколог!чне зиховання п!дроста:эчого пожииная. Роа.т1заи!л
цього завдання в школах-! нтернатах набувае особлив01 актуальност!, так як в режим! друго! половина дня заклад!в !нтернатного типу . створюються найб!льш сприятлшз! умови для ..широких контакт:а ви-хованц!в з природою. ■ •
Школа покликана формувати у маибутн!х громадян Украхни так! якост!, як бережлива ставлення до природ них богатств,.. готовн!сть до хх збереженяя та пришоження, розумне природокористування, ' вШния 11рогнозувати наол!дки свое! д1яльност! в природному сере-довящ!.
Еколог!чне виховання мае активно-д}евий характер, адке воао д1алектично поеднуе еколог!чи! звания ! еколог!чн! в!дносини в систем! илюдана-сусп!льство-йрйрода". Д!ев!сть екологхчиого виховання Ббачаеко такох у кого практичней орхеатацх х - формуванн! у школяр!в системного ! ц!л!сного уявлення про да! сфери буття: при-родну 1 сод!альну; ц!нн!сного ставлення до природа 1 11 найвищо-го витвору - людини; соц1ально'1 ! особистох турботи про бхосферу.
Еколог1ч!ш виховання п1дростаючого покол! ння сцряяе форму-ванню повнод1нно'1 особистост! учнл. Зв1дси вшшшае необх!дн1сть оргая!эац!1 позаурочно1 пряродоохоронно? д!яльиост1, спрямовано'х на поглиблешш еколог!чних знань, формування у -кожного школяра вм!нь та навичок, що сприяють актквхзацН !птересу до проблем екологП.
За данями нашого експеримвнтального досл!дження лише 18,72$ п1дч!тк!в мотйвуготь особисту участь в еколог!чних акцхях як таку, що в!дображае життево важлив! !нтереси нааого сусп!льства.
Ч1тк1 уявлення про роль природоохоронно! дхяльност! мае незнатна частина учя!в п!дл1ткового в!ку. То ж правом!рно зробити висновок: еколог!чне виховання школяр1в мае велику теоретичну ! практичну значущ!сть, тому що воно пов"язане з формуваняям ново-
го типу особистост}, яка усв1довдюе свою влас ну в1дпов1далъп1отъ перед сусп!льством за участь у розв"язанн} глобально! еколог!ч-но1 проблеми, " " " ~
Еколог1чне виховання учн1в шк1л-1нтернат1в - це багатогран-ний, окладний педагог!чний процес, що потребув стверення в!Дпов!д-шес педагог1чних умов, використання специф!чних форм } метод! в позаурочноГ виховно! роботи. Цей процес обумовлениг е шиш ом р!з-яях факторов навколяшнього м{«ро- 1 макросередовища на школяр!в, а такоя 1хн!м ф}зичним, псих1чням та 1нтелектуальним розвитком.
Питания теорН 1 практики формувашш в1дпов{дального стар-лвння-шкоЛяр! в до природй знайшли свое воображения в працях Б.В.Всесвятського, М.П.Драгоманова, В.О.Сухошшнського. Неог'нен-ним внеском В.О.Сухошшнського у роэви1 ок 1де1 "виховання природою" б розроблена ним. методика урок!в у "школ1 п!д голубим небом", Псяхолог1чн1 аспекти проблеми формування у д}тей бережливого ставленая до природа розкрит! в роботах ЛЛ.Боковяч.Л.С.Виготсь-кого, О.М.Леонтьева, С.Л.Руб1нштейна.
Анал1з зм!сту екологпшо! осв1ти } виховання в сучаснН' пе-дагогЩ! ад!йснено ЯЛ .Габевим, А.Н.Захлебним, 1.Д.Зверевим, Б.Г.Иоганзеном, I.Т.Суравег1Ною, досл!дження яких стосл^тьея конце итуальних полояень та методики екояог1чно1 осв!ти й виховання школяр1В.
Осташими роками актяв!зувалися подагог!чн! дооМдження в галуз1 еколог!чно1 осв!ти й виховання в Укра'Ш. Ваг омни вносок у розробку ц!е! проблеми зробили В.М.Бровд1й, Н.М.Йурянська, Н,А,Во1нственськ;Ш. А .С .Волкова, Н.М.Сна, В .С .Медина, М.П.Отка-
ленко та 1н. Проте ц1 досл!джопня эдИгсиогалися лорелякю на ка-!гер1ал1 загальиоосв1тньо1 школи { ор1ентопан1 на продмотк при-родкячого циклу.
Розкриттю можливостей окремих предмет ¡в у справ! еколог!чно1" осв1ти 1 виховання присвячено ряд дасертаЩйних досл!джень, прове-денях в УкраШ Так, П.В.Самойленко розробив зм!ст еколог!чаих завдань з орган1чно!£ х1м!х, засоби 1 формя 1х використання у нав-чальному процес} Н.А.Пустов1т, В Л .Дем"яненко досл1джували методику еколог!чного виховання учн!в с1льськях пшл у процес! трудового навчання. И.Б.Щок1на провела комплексный анал1з проблеми еко-лог1чно"1 осв!ти 1 виховання в Укради! в 60-80 роках. Г.П.Пустов!т досл!даував педагог!чн! можливост! позаш1льних установ у форму-ванн! еколог1чно'1 культур и школяр1в.
У досл1джеин1 проблеми еколог!чного виховання дясертантом були використан! результат розробки орган!зад11 позаурочно'1 д!яль-ноот! учи)в у школах-интернатах та'загальноосв!тн1х школах /Б.З.Ьульфов, В.М.Галузинський, Б.О.Кобзар, Е.Г.Костяшк1н, 1.0.Мар"бнко, I.С.Матруоов, 0.0.Огорода2ков та 1н,/. При цьому враховувалось, що досв!д позаурочно'1 роботи в загальноосв!тн!х школах певною м!рого може бутя викорястаний для а!двщеная ефек-тив!1оот1 еколог!чного виховання в школах-!нтернатах .з урахуванням \'х сяешиЦки.
Лнал1з |1лософсько1, соц!олог!чно1 та психолого-педагоггчно! л!тератури св1дчять, що еколох^чне виховання в умовах школи-!н-тернату в поз'аурочшй час не було предметом спец!ального науно-вого досл!даення»
Актуалыйсть проблем еколог!чного виховання школяр1в, специфика ххньо! прлродоохоронно'1 д!яльност! в позеурочний час 1 трудно!!; 1, що виникаготь в умовах школи-!нтернату, а також недо-статня розроблен!сть названой проблема в педагог!чн!й теорП 1 практиц! Еизначили виб!р теш досл1дження: "Еколог!чне виховання учн!в 5-9 клас!в шк!л-!нтернат!в у позаурочний час".
О б " е к т досл!дження - еколог!чне вяховання учн1в 5-9
клас!в у позаурочшш час.
Предмет досл!джашш - змхст, форми та метода еколо-Г1ЧНОГО влховашш пхдл1ТК1в у позауроч.-.пн час.
М е т а досл1длсешш - яауково обгрунтувати та експеримен-тально перешритк ойектшзн1Сть методики еколоГ1чного виховаяня учШв 5-9 клас1ь- у иозаурочшй час э урахуваиням спекд^ки за-кл*шв штеркатного а.лу.
Г ( поте за досл!дження: ейектявнгсть вколоПчного вя- ' ховання у яозаурочшй час будо б1льш дНвои, коля озцаЛокдзшш уч~ н!в з проблемами екологП' оргая!чно яоеднуватяметься з активяим включена,1 IX в природоохороняу сусшльно корисну д1яльн!сть. Це передбачае формування в учШв потреби г сп!лкуванн1 з природою, |нт8ресу до не!, переконаност1 в необ/Лдаост! 11 охороня, готовно-ОТ1 до збереження 1 прш/лолсошш природних об"ект1в.
Ефективае здййсшлшя екологтчиого вяховання ¡забозпечуватй-мэться за унова, якщо:
- в:жор/стовувая1 'форми 1 метода еколоп чаого вяховачьш бу-дуть адащ'-жан! до в^колих та 1ндив1дуальшсс особлияостеи школя-р!В 1 сприятимуть формуваняа якостей еколог1чао шаоваьЛ о^обпи-тос-т{;
- дотршйуватшлеться оятлмалыш сшввшгошопнл нотод1в вар-бального впжпзу ? м?тод!в залучеппя п!дл1тк1а до активной д!яль-ностг з охороня природа;
- впровадзкуван! форми еколог!чного виховаиня учн!в у пдмш-1нтсрнат{ будуть скоордянован! з д}яльп!стю громадоькост! 1 ло-заш«1лын1х у станов для розпцрошш сйери сусл}льпс корксно? робота дриродоохоронного. спрямуваяня.
У Б1дповхдиост1 з мотои та г!лотезоа назначено так* з а :r^-д а н н я досл1длСиня:
-6- вивчити стан дойл1дяувано1 проблеми в психолого-педагоПч-, Н1й л!тератур1;
- з"ясувати реальняй стан еколог!чного виховання у практиц! шк!л-!нтернат!в;
- розробити й апробувати модель формування еколог!чно вихо-ванох особистост! учая ! перев!рити 11 ефективн! сть у пронес! впровадження в практику позаурочноУ виховно1 дхяльностх.
Методолог!чну основу доол!даення стано-вили: наукове розум!ння процесу пхзнания як активно!' д!яяыхост!, спрямовано!' на 1нтелектуальний 1 моральшгй розвяток особистост!; основах положения психолого-педагог! чно'1 науки про еда!сть св!до-моот! ! дхяльност!; положения ф!лосо£1в, дсяхолог!в, педагог!в про виховну функц!ю природа ! про те, що формування оообистост! молодо'! лвдини неможливе без П ор!ентац!1 на певн! д!нностх в сусп!льному та особястому бутт!.
У продес! теоретичного досл!дження 1 пошуковох роботи були вякористан! метода, що взаеыно доповнювали, корягували один-одного: теоретичняй анал!з л!тератури з дано? проблеми, роб1т з нау-' кового прогнозування еколог!чного виховання учн!в; вивчення дер-жавнях документ!в з питань виховання 1 перспектив розвитку загаль-ноосв!тньо1 школи; вивчення та узагальнення досв1ду еколог!чного виховання в школах-!нтернатах УкраХни /Вербська школа-!нтернат Р!вненсько! облает!, Пёречинська школа-!нтернат Закарпатськох облает!, Запор!эька школа-!нтернат №8, школя-!нтернати №3, 26 м.Кяева/; педагог!чний експеримент; анал!з результат!в експеримен-ту а використанням метод!в статистики.
Доол!дх0{шя зд!йснювалось утри етапи:
Перший етап /1969-1990 рр./ - переважно емп!рич-ний» пхдготоечий, пов"язаний з вивченням норматиЕНйх документ!в з
питань виховання у загаль"яоосв!тн!й школ! ! в школах-1нтернатах зокреыа; вивчеаня стану природоохоронноI роботи в школах, р!ьня розробленост! цього питания" с педагог1чн1й л!тератур{. В1н завер-шувався обгрунтуванняы проблем!, гипотеза, предмета досл1даення.
Другие в т а п /1991-1992 рр./ був присвячений теоретична розробц1 загально! програш досл1даення. Проводилась алробац!я методов та доследиицьких методик, анал1зувал::сь дан! д! агностики.
На третьему е т а п 1 досл1дзвдння /19931994 рр./ проводився пошуковил эксперимент, зд!йсшэналась доолпд-но-експерйментальна перев1рка ефективност! форм I метод!в форму-вання екологИно'!' вихованост! п!дл!тк1в з урахуванням специф!ки _1нтернатшпс заклафв,. проводилась статгстична обробка даних.одер-яаних у процес! досл1дно-експериментально1 роботи, а так он о^ори-лення результат1в досл1даення.
Н а у к о в а новизна I теоретично значения доол!даення полягае в теоретично ! пауков о об-грунтованп; ¡¿одел! еколог1чного еихоеоши учн!в Ш1л-1нтернг",!в; в обгруит^вашп критерПв в!дбору 3t.fi сту практкчпах робгт з еко-лог^чного виховання для учн!в р!зних в1Кових труп; у в^значч-нц критерп'в оц!нки окологхчно}' вихованост! шдлИчив.
• Прак. тичне значения доол!дагдшя полягае у розробЦ1 конкретипх методочних реко:,:зпдац!й для виховатзл!в ! .. Бчдтед1в _ло; в!дбору об"ект1в еколошчного виховання; щодо пера-л!ку вид!в практично! д!яльност! учн1в,як! доц!льио викориотовува-ти для д1даощэншг вфвнтта.оот1 еколог!чяого вяховаяня в уыовах шал-1нтернат1в; щодо методики проведения природоохорошшх роб!? у лозаурочнии чао. Висдовки та рекомендац!I досл!дасання зор2енто-вано на ix викорпстання у школах р!заих рег1он!в / с!льськях I
м!оьких/.
Доов1д шк!л-!нтернат!в з питань еколоПчяого виховання та орган! зац!х позаурочно! природоохороннох д!яльност1, узагальнений в диоертац!йному досл!джеш1!, може бути використаний в системх п!д-вищення квал1ф!коц!I вчител!в 1 виховател!в.
В 1 р о г 1 д н ! с т..ь наукових рйзульта-т 1 в дисертац!йного досл!дження забезпечувалась методолог!чною обгрунтован!стю ёого вих!днях теоретичних позиц1й, адекватн!стю взашодоповнюючих метод1в теоретичного та експериментального нау-кового пошуку эавданням 1 мет! досл!даеная, репрезентативн!стю ви-б!рки дая проведения експерямеату, як!сною та к!льк!сною обробкога результат!в експериментального досл1дження.
Про обгрунтован1сть 1 в!рог!дн!сть висновк!в досл!даення св!дчить сх!йк!сгь позитивних результат!в в екопериментальних шко-лах-1нтернатах,
Апробад1я результат1в доол!дженяя зд!й-снювалась у процес! експвршентально* роботи, перев!рки розробле-
методики у Вербськ!й середнШ школ!~!нтернат! для д!тей-си-, р!т Р!вненсько'1" облает!, Перечинськ!й тколМнтернат! Закарпат-сько1 облает!, шк!л-!нтернат!в Ш 3 ! 26 м.Киева та школи-!нтер-нату й 8 м.Запор!жжя.
Оснобн! теоретичн! положения ! висновки досл!дження допов!-дались на ви'1зних зас!даннях лабораторП виховно!£ роботи в закладах !нтернатного типу, шк!л 1 груп продовженого дня^нституту пе-дагог!ки АПН Укради та науково-практйчних конференц!ях 1нституту педагог1ки АПН Укра'!ни протягом 1969-1994 рок!в.
Про результата пром!жнях етап!в експериментальнох роботи автор допов1дала на науково-практичних сем!нарах у Кихвському М!а-. реПоналыю.му !нститут! удосконалення вчител!в !м. Б.Гр!нченка;
Р!вненському, Одеському, Суыському, Черкаськоэду 0бл1УВ; на I Все-укра'1нськ1л науково-практичи!й консиеренд!I з проблеми "Здоров"я 1 осв!та" у м.Львов! /1996 р./, на Шяшародшй науково-практяч-н1й «онференцП на тему: "Фориування моралышх ятотей учи! и у процео! еколог1чного виховаппя" у м.Чебоксари /1993 р./.
Кр!м того, результата досл!даення воображен! в II наукоЕях публикациях автора.
На захисх' в я н о с я т ь с я :
- модель йормування еколог!чно вяховано? особистост! учня шкадш-хатернату;
■» критерН выбору практячнях вид!в природоохоронно? д1-яльност! п!дл!тк!в;
- науково обгрунтован! 1 експаряксчтально переварен! педаго-Г1чн! умови, як! забезпечують ефектяЕ^сть еколог!чного вяхован-ня школяр ¡в у позаурочняй час в умовах школя-!нтернату:
- критерН од!нкя ршш саор.'.ювапоетг еколог'чно? Еяховгно*-стi п1дд!тк!е,
Дисортац1:1на робота складасться з в стулу, да ох роздьчтт) висповк!в, списку основно! вякоряетано? лггературк, дод-лтк!в.
При розкритт! тег/л доол1дже:шя вякористано 15 табл.:цъ, I модель, схем .
ООНОЗШЙ ЗУ.ТСТ РОБОТИ
7 в с т у гг ! представлена загальна характеристика досл!д-жепня, обгрун-товано актуалыпсть проблога 1 влб!р тэии, ви.зпачрн! об"ект, предмет, мета, г!потеза, сформульован! завдання. розкритг методолог!чн! основа, вякладен! метода досл!даенш>, охарактеризован! етахш Його здЫснення 1 каукова новизна, обгру^товяно теоретична ! драктячн© значения, в!рсг!дн1сть одопнашк розультиЛв, вякладен! положения, як! влносяться на захяст, кодг.ио гЛдо;.:ост!
-10-
лро алробац!ю результат!в досл!дження.
У цершому розд!л! дисертац!У "Теоретико-практячн! основй еколоПчного виховання учн!в" зроблено теоретич-няй аяал!з праць учвних-#!лософ1в, яедагоНв, псяхолоНв, педаго-г1чно'1 практики, показано отан розробки теоретичного аспекту про-блемя, подано анал!з сучасного стану еколоПчного виховання учн!в у шк олах-1 нтернатах.
Б останн! роки еколог!чне виховання стало предметом досл!д-ження багатьох ф!лософ!в, соц!олог!в, психолог!в, педагог1в. На основ! анал!зу проблеми у ф!лософськ!й 1 психолого-педагог!чн!й л!тератур!, а також вивчення досв!ду ми розглядаемо 11 в педаго-Ичному аспект!.
При визначенн! мети 1 завдань'еколог!чно'1 осв!ти 1 виховання учн!в шк!л-:1нтернат1в ми виходили з розум!ння 1х як безперервного ц1л1сцого процесу засвоення ц!нноотей 1 понять, що спрямован! на формування ум!нь 1 навичок, необх1дних для осмислення I оц!нки взаемозв"язк!в у систем! "лгодина-сусп!льство-природа" та мотив ацН пряродоохоронно! д1яльност!.
Формування еколоПчно виховано! особистост-1 учня е метою 1 перспективном результатом еколоПчного виховання, а показником в1дпов!дального стайлення до оточуючого середовища виотупае готов-Н1сть школяра до реал!зад!I в повед!нц1 1 дШьност! лравових 1 моральшис принцип!в та норм природокористування.
У теоретичному досл!дженн! певна увага прид!ляеться понят!й-ио-терм!полог!чному апарату. Зокрема,• досл!джено 1 уточнено так! поняття, як: "еколоНчне виховання" I "еколоНчна вихован!сть особистом!".
Ми под!дяемо точку зору вчених-педагоНв, котр! визначають вкхок5н!сть як складну особлив!сть особистост!, що характеризуете
ся наявнхстю в нех' сусально значущях якосгей { ряс, як| в!добра-жаыть П всеб!чний розвиток /I.С.Иар"енко, МЛ.Монахов/. Еколо-г1чна вихован1сть впзначаеться як складна .характеристика особяс-тост} 1 означав розумхння нею закоив природя, яге дЮтае свхй вияв у моральнях х правових принципах природокористування, в активна 1 творч!й Д1Яльностх з вивчення, захдсту ! охорояи оточую-чого середовяща, пропаганд: 1дей раиЦопального природокористуван-ня /1.Т.Суравег1на/. иоказником екологхчнох вихованост1 шко^лргн е вияв IX дбаЛливсго стаплеяня до нанкол;шнього серодовяшя, до проблем охороня природи /I.Д.Зверев/.
Спираючись на вагом! розробки I.Д.Зверева, А.Е.Захлебного, I.Т.СуравеПноЯ, А.П.Сидельк1вського, В.Г.Йоганзена та 1н. з пи-тань еколог!чяо1' осв!ти, спрямовано!' н' виховання у школяр г в мо-ральних норм повед!нки в природному середовящ!, в!дпов!дальност1 па його стапг ярагнення до гаркояН з пряродо», шх розглядаемо екологхчну вкховшпсть особистост1 лк перспективна! результат еколог1чног освггя ! вяховамня и1дл1тк1е, що являв собою сднхст,-. еколог!чнях знанъ.еотетячно-моральлого ставленая до природного оти-чення 1 п^акипно! еколопчнох д!яльностК
Характеризуючя поняття "екологхчна вихованхсть осооиот':ст{", ми - вядхляеко так1 його компоненты, як: потреба я спЫкуванн} з природою, П збереженн!, що грунтуеться на знаниях та емоцх&шх почуттях, морально-правовях 1 оци-шях ставленпях; штерес до пря-роди, переконан4сть у необхадиостх 1х зборежеаня та в^твополил; вм1ння, навичкя, зеичкй, досв!д в!дновлення та пршножсншя природных багатстя; готовн!сть до практично! участ! в природоохорон-нкх заходах, мотНЕацдя дхяльностх екологгчясго спрямувп.'шя.
Вявчення досв}ду тк}л-!нтернат1в з проблема екоаоПчниго пн-хованая дало монляь1сть вязначнтн пмов}р!Пстъ форкування нкосте;!
еколог!чно виховано? особястоет! в [¡¡маковому вШ, вяходячи з його поихолого-педагог!чних особливостей: еыоц!йно1 сприйнятли-вост!, вразливост!, допитлирост!, виражено? здатност! до насл!ду-вання I т.!н.
Ми досл!джувалн мсжливост! позаурочног виховно'1 роботи,сяря-ыовадо! на формування еколог!чно шховано'1 особистост!, у специ-ф!чному м!кросередовищ1 - закладах !нтернатного типу. Було вста-новлено, що своер!дн!сть та особливост! режиму другох половини дня в загальнооов!тн!х школах-!нтердатах створюють додатков!, до Д9ЯК01 м1ри ун!кальн!, можливост! Епровадження орган!зац!йних форм, як! сцрияють актив! зацП природоохоронно"! д!яльноот! п!д-л!тк!в.
Досл!дження стану позаурочно'1 виховно* роботи в практиц! шк1л-!итернат!в показу б, що,поряд а прикладами позитивного педа-гог!чного.досв!ду еколог!чного виховання, школя-!нтернати, на жаль, все ж не забезпечують еколог!чного виховання п!дростаючого покол!ння на р!вн! сучасних вимог, на наш погляд, з таких причин: не розроблений рад!ональний зм!ст 1 структура екалог!чного виховання в позаурочнии час; недооц!нювання багатьма педагогами виховних кояшш остей позаурочно! еколог!чно! вих'овно'х' роботи та самоуоуненняв1д учаот! в н!й виховател!в; низький р!вещь п!дго-товки з питань екологН ЕИпускню'Лв педагог !чних вуз!в; в!дсут-н!сть ч!ткого взаемозв"язку м!ж р!зними формами позаурочно'! еко- ■ лог!чно2 д1тьпост} 1 навчальндм процесом.
Опитування в'.1ховател{в, що проводились протягом 1969 -1991 рр., показам, що на початку експерименту лише 43? з них систематично займалися формуванням у школяр1в !нтересу до природо-охоронноУ д!яльност1, прячому, у 29$ переважали метода вербального ышшу /бео!дл, лекцН, еколог!чн! ¡нформад!! 1 т.д./ ! ли-
ше '14% давали учням коккретн} доручеяня еколог?чного зм{сту, пе-рев!ряли п!дсумки й анал!зували практична насл1дки г/ шжоцаиня. Решта ж - 57$ ея!зодично брали участь у природоохоронннх заходах разом з д!ты.ш та Ишоли проводили бес}ди з еколог*чно1 тематики.
За данями нашого досл!дзшшя, Шдл1т«1в не иосад.ши .«одного дерева, 19% не брали участ! пав1ть у садани кр!т1в, 24$ не впготовлялд н1кола найярост1ших год1внщь для птахгв, 79% п}д-л!тк!р порутпуяали пормя 1 правша псЕед1акя в природному сере.чо-вищ, 37$ не виявлялл бажання допомогти твариням чя рослянам; пе-реважна б{дьш1сть п1даптк1в не волод!ла елементарняш навичкачи догляду за пряродними об"ектами /загалыши показшш моха переви-щуватя 10ОД, оск1лькя ресяоядеятя могли в!дяов!дати на кглька за-яитань/. Деребування вихованц}в на природ! в яозаурочний час ви-корястовувалось педагогами эдеб!льшого з оздоровчою метою /лпшэ 16% п!дл1тк1в запмалмся п1д час ярогулянок природоохороннол д1-яльн1стю/. Нер1дко в процесс такого "сачодЬгиьного" спЬтг.уваннл з природою н1дд1тки порушуваяи правила } норми гуманного ставлен-ня до жив юс 1 ножявих природних об"скт!е, а 1пколя в нпх наг!ть шормуваляся снотворен] зпички ся ожш; ацьк ого оирляняття всього оточуточого.
Чясленн! недол'1ки 1 прорахунки у формуваян1 сколог!чно ви-
ховано? особистост! значною «Л рою зумоплсн! Еидсути1стю систем оргаШзацП д!яльнос,т1 1пдл1тк1в у яозаурочний чао. 3 оглдду на це, ми д1йдш висновку про необх!дн!сть Удосконалення зм(сту еко-лог1чного вихваання 1 впровадаення сучасних нетсал ra.it йн их Форм
еколоНчно'/ д1яльност1 вихованц! в щк!л-!нтернат1л у ноэаурочнин час.
Впникла потреба створити модель формування еколог!чно вихо-
вано! особистост!, рвал!за1ця яко! дала б можлив!сть п!двшцити ефективнхсть еколог!чного виховання учи ¿в шк1л-1нтернат!в. В!д-пов!дно до отворено! наш теоретично! модел! экспериментальна робота передбачалася в чотиря етапи, причому, кожен з них в!дпов!-дав би становлению ново! якост! особистост1.
На першоыу етап1, коли !нтерес в учн1в до еколог1чно! д!яль-ност1 майке в!дсутн!й, головнии вплив вихователя спрямований на розвиток усв!домлецих еколог!чних потреб шляхом актдв!зац!! су-оп}льно корисно! прац! в позаурочяяй час та влровддяення п!зна-вальнях вид1в д!яльност!. За таких умов форцуються установки осо-бистост! на левну еколог!чну позиц!ю.
На другому етап!, розвшзаючи !нтерес вихованц!в до природо-охоронно! роботи в позаурочний чао шляхом залучення р!знях науко-вих 1 практичних орган1зад!й /екоцёнтрхв, лгсняцтв, шсливськшс господарств, рябгосп1в, ботсад!в та !н./, вихователь формуе в п!дл!тк!в ст1ёкий !нтерес до еколоПчно! д!япьаост1.
Трет!и етап характеризуеться розвинутими !нтересами I сфор-' мованою готовы!стю до практично! роботи £ охоронй природи, як! • досягавться завдяки ыобШзацГ! внутр!ш1х вольовях зусиль.спря-мованих на подоланв." утруднень, що виникають,
Щдтверджеиням нашого г!потетичного припущення. при розробц! модел! формуваная еколог!чно виховано! особистоот! учня школя-!н-тернату мав бути четвертям етап, який характеризувався усв!домле-ними потребами, ст1йким !нтересом та високою готовлено до практично! вколог!чно! д1яльност! на основ! творчого мислення.
Якост1 бколог!чно виховано! особистост!, як! ыають бути сформован! в продес! реал!зац1! створено! нами модел!, закладёк! при розробц! критерНв еколог!чно! вихованост! /ц!нн!сний, !нте-лектуалыши, д!сво-практячний, творчий, орган! з ат орсь к о-1 нформа-
ц!йняй/.
У другому р о з д i л i "£ормувшшя екологИно! вихованост! учн!в в умовах шил-! нтернат! в" показано х!д ексио-
риментально! роботи за розробленою автором методикою i проаналт-зоваао позятяпп! реэультати еколог!чного виховання учн!в шк1л-1Я-тернат1в.
Початковий експериментальняй зр!з дав мояллв!сть вкярити:
- близько 79% п!дл!тк1в порушуйть норма ! правила повец!ш<н В природному середовищ!;
- 37% з них баидуже отепляться до пришдя i не бер:,ть участ1 в ii охорон! та вгдновленнг;
- у практичн!й д!ялы1естг еколог!чного зм!сту беруть участь лише 34;» учн!в и!дл!ткового в!ку /загальняи ноказник може перэви-щувати 100$, оск!льки респонденти могли в!дпов1датя на гллька за-питань/.
У npoueci пошукового екснергдаенту анробупнллсь еоз^облепа Нами модель £ормуваиня еколог!тшо вяховоно! особистост! учпя, реал!зац!я яко! в практик! шк!л-!нтернат1в ояркяла п!цшгнен(1п eiJeKTHEHOCTi еколог!чного виховання п!дл1ТК1в. Стнореннд теоретично! модел! допомогло визначити методику зд!йснення процеоу эко-лог!чного виховання в режим! друго! половини дня заклад! в !нтер-натного типу та педагог!чн! умови, за яких дана модель буде ефек-тивпо функц!опувати. 3 ц!ею метоп во! учн! експоримантальних кла-с!в яшл-хнтернатхв об"едналясь у загальношк!льне товаряство охо-рони природа, причому, кожен клас став еколог!чним загоном /5,6, 7,8,9/; а в кожному з них були сформован! м!крогрупи /по 5-9 чол./. Tai'.а ди|еренц!ац!я була эумовленэ врахуванням !ндш;!дуальнвх потреб, iHTepeciE, нахшпв, уподобань уч;пв, цо значно розширило !! еихоений вялив.
-16В орган!вац!! позаурочпо! шховно! д!ялькост! еколог!чного спркмування 1 формуванн! у школяр1в в!дпов!дального ставлення до навколшпнього середовшца, як переконлшзо показало досл!джен-ня, повинен брати активну 1 напбазпосереднпиу участь весь педа-гоПчнии колектив школи-!нтернату. Доведено такок, що з метою акт1Ш1зац1Х еколог!чно! д1тыюот1 п!дл1тк!в доцгльно створяги раду загальношк!льного товариства охорони природа, одапею з функц!й яко! е налагодаення зв"язк1в з р!зними дитячкми 1 громаде ьк ими природоохороншши орган !зац!ями. Це сприяе розвитку творчо! !н!ц!ативи, формуванню готовност! до самост!йного розв"я-зання еколог!чннх потреб. Опрямовуе еколог1чну д!яльн1сть п!д-л!тк!в у позаурочний час вкхователь.
Наш! визначен! зм!ст, форми 1 метода залучешш учн!в гид-лакового в!ку до активно! практично! д!яльност1 еколог!чного спрямуЕання, яка зд1Ёснюетьоя в!дпов!дно до створено! теоретично! шделх формувалия еколог1чно вяховано! особястост! у- таких налряыах: • •
1. Навчально-п1знавальна д1яльн|сть, пов"язана з сусп^льно-корисною працею еколог!чного зм!сту в позаурочний час, I! !н1-п^аторами виступак ь вихователь, який орган1зовув !! за спец!-алыю розробленою тематикою; вчитель б!олог!! або географ!!,який веде еколог!чняи факультатив "Популярна еколог1я"; представник практично! природоохоронно! орган!зац!!. Зм1ст, форми 1 метода.
I-
цих занять розглядаються наш з.позиЩй педагог!чного сп!вроб!(г-ництва.
2. Пошуково-досл!дняцька 1 трудова д!яльн1сть, спрямована на вивчення, охорону 1 збагачення природа р!даого краю. Кожей еколог!чий1 заг!н, кожна м!крогрупа /секц!я/ проводить пошуково-
досл!дшщьку д!ялья!сть за обрагшм напрямом на основ! сп!льно отвореноi г!потези. Така Д1яльн1сть сприяе творчому самовияву особистост! п!дл!тка. Бона зд1йснюеться у <popt.-.i екскурс!й або так- званях операц!й /"Джерчло", "Рел1кти мого крап", "¿[¡та кри-ниця", "Забутиш стожками" i т.in./, як! спрямован! навотановлен ня piвня забрудненост! озер, рхчок, стану ерозН грунтуя; вл-явлення представншив 5лори 1 фауин, як! потребують особливо! увагя з боку лдцини, ! т.д. з подмылим практичшм розк"яз8!Шям еколог!чних проблем cbosi мЮцевост! /л{сопоновлення берег!в мали р!чок, пасздження кущ!в на схилах rip, зашивши. бур"яп!?, розчистка джерел/. Результат« проведено! роботи регулярно вл-св!тлювалися в шк!льн!й рад!огазет!, усному еколоПчному курна-л!, сатиричному еколохгхчноуу театр!. В1дпов!дно до обраного на-пряму Д1ЯЛЬност! п!дл!тк!в експериментальних клас!в шк!л-!нтер-нат!в орган!зовувались тенатичн! експедиц!! за розроблениш маршрутами.
У дясертац!i наведено методичн! матер!али щодо планувания позаурочних виховних заход!в, проаналгзовоно роль внховятеля.ло-кликаяого допоыогти оргашзувати нриродоохоронну д!ячыпсть уч-н!в, а такок схематично представлено його чнсленн! педагог!чи} взаемозЕ"язки в цьому напрям!.
3. Органхзаторсько-хнформацНша д1яльн!сть вихованц!в,спря-мопана на пошяроння !дей охорони природа серед ровесник!в,старших TODapumiB i дорослого населения.
3 uieio метой ,кш! екологл регулярно орган!зовують тематичн! загальношк!льн! конференц!!, лекц!I, бес!ди, "кругл! столи", ви-ступи в ирес! i по рад!о ¡з залученням представншМв-паукогкх i практичных оргшпзац!й, громадськостх. Для в!дпоп!дного спря-
цування еколог!чно1 д!яльност! дуло сформовано групи еколог!в-!н$орматорхв з учн!в 8-9 клас!в. Мета IX роботи - залучяти яко-мога б1льше ровесник1в 1 старших товариш1в. до практичного роз-в"язання еколог!чних проблем свое!" м!сцевост1, а також приверну-ти увагу громадськост! до актуальних проблем,
^ри пьому широко використовувались р1зноман!тн! форми про- . паганди: бес!дд, диспути, вечори, вистави 1 сценки-мШатюри шк!льного сатиричного еколог1чного театру.
У процес! доол!дження автором проводились кошлексн! спосте-реження, опитування, анкетування, зд!йснювались педагог! чн! д!аг-ностичн! зр!зи на кожному з етап!в реал!зац! х модшп.
Матер1вли анкетного опитування, спостереження показують, що 71% и1дл!тк1е експериментальнях труп у результат! проведено! до-, сл1дно! роботи активно включились у п!знавальну, пошукову, трудо-ву ! орган!заторсько-хнформац!йну д!яльн!сть еколог!чного зм!сту: 87/6 в1д загально'! к!лькост! почали виявляти в!дпов!дальне-ставленая до природи, 63$ навчились ум!ло застосовувати набут! еколо-г!чн! знания на практиц!, 34% стали 11ропагандисташ !дей екйлогП.
Цри цьому значно розширились зв"язки школи-!нтернату з прак-тичними та науковик орган!защями природоохоронного проф!лю.
П!д час досл!дження визначились р!зн! ефективн! форми еколо-г!чного виховання п1дд!тк!б у лозаурочний час: масов1, трупов!,!н-див1дуальн! та форми з урахуваяням в!кових особливостей д!тей.
I
На основ! розроблених критерПв еколог!чнох Еихованост! шк4>-ляр! умовно розпод!лились в!дпов!дно до ознак Ух вияву за р!внями на три групи: .
До перш о! групи / гио о к яй, р 1 ве н ь;' в!днесен! п!дл!тки, як! в!дпов!дають ус!м показникам еколог1чно!£ Бихованост1. Вони характеризуются: сусп!льно еколоПчною спрямова-
híctio д!й, bmihhfim об"ектявно ицгнювати природах яв.^а.
В учн!в nic'i групи розвинугi потреби достхДно поновшопати екологхчгп знания, вхдсгоаватя ceoí дореконашш, вясока готов-н1сть до сакост!йноТ прэкттно'1 роботи по охоронх навколишнього
середовяца з вяраяени!,; творчим шдходом у розв"язашй еколог!ч-ндх шггань.
до д р у г о i групп /серед н i й р i -в е н ь / увгшшш п!дл!ткя, як i вгдпов!дають ус}м оэнакам кряте-PÍÍB, але не доспгля евдого показника впхованост!. Напряклад.ро-ня хоч i готов} братя участь у практячн1й яриродоохороннхй робот! ,■ але в окремях ситуац!ях можуть i не виконати дорученого зав-даннл.
До третьох груди /нязькнй pise н ь / в1даесеН1 п1дл1тки, в яких деяк! показникя еколог!ч-
Hoi вихованосТ1 або не вяявлямться, або ж виражем слабо.
JioriKa недагог1ЧКого експернменту вимагала не обме:чуватися в'изначенням píbhíe БИхованостх учнхв 5-9 клас!в !шил-1нтернат1в, а ще w створюватя опткмальн! конкретн1 умовя для -Íopí/yрання в нях еколопчно').' вихованосТ1 в яроцесх лозаурочно! ehxcbho'í aí-яльност1, що дало (жэжлявхсть переводятя i'x на вящ} ртrhí • В цъо-му л полагала ыета експеряменталъно! роботи.
Такям-чином, f результат! проведено! експеряментальнох роботя в1дбулися якíchí i к!льк1сн! змшя в стан! екологччнс!' вя-xoaaHOCTi п!дл!тк!в /див. табл. I/.
Наведен! дан!, св!дчать про значку в!да!нн|сть м!яс експери-ментальною та контрольною трупами, що е п!дтверд>гонпдм ефектив-ност! розроблено'1 i апробованох в продес! формуючого експерямен-ту методики еколог!чного виховання учн1в шк!л-!нтернат!в.
Таблиця I
Динамика п!двкщення еколохччнсн вихованост! учн!в
Коятоольн! клася ! Експердкентальн! клася
Групи, р!вн! Початок експер. 379 уч. ! Завершения ! експер. ! 373 уч. ! Початок ! експер. ! 371 уч. ! Завершения ! експер. ! 367 уч.
абс. ! * ! абс. ! % ! абс. % ! абс. ! %
Перша /високий/ 49 12,9 57 15,3 47 12,7 127 34,6
Друга /середаШ 112 29,6 121 32,4 ИЗ 30,4 175 47,7 ■
/'шзышй/ 218 57,5 195 52,3 211 56,9 65 • 17,7
У заключай частин! дксертац!I шдв едено тдсуикк доо л! давняя, зроблен! рекошндацН щодо зм!сту, форм 1 /.:вт од 1п удоокона-лення еколог1чного впхоЕання учн!в ыолодшого 1 старшого пгдл1т-кового в!ку.
Основы! висновкн досл!даення:
1. Бпровадкеная в практику створено? наш модел! форадування еколог1чно вяховапоТ особястост* учня иколи-!нтернату дозволяло визначятя зулст 1 мвтодкку зд!иснення еколог!чного вяховання в режим! друго! половинп дня заклад1в !нтернатного ттху та педаго-г!чн! умоЕЯ, за яяях даяа модель буде. ефективно функщонуватя.
2. В ход! пошукового експерикенту. п!дтвердилось принуде ння, про те, що иеобххднямя уыоваыи, як! забезпечують педагог!чяий' вгшш еколог!чного вяховшшя на особист! сть учня школи-!нтерва-ту е: оатшшьяе сл! вшдношення метод!в вербального впливу ! ыо-тод!е залучення п!дд!тк!в до активно"! д!яльност! з охороня при-роди; сястоштячао погляблення знавь учн!в I на ц!й основ! фор-
мування в шас ум!нь 1 навячок практично? природоохорошю! д1яль-ност!; в1дпов!дн!сть форм 1 иетод!в еколог!чного виховання еп:о-вшл та 1ндив1дуачышм особливостям школяр!в.
' 3. На реэультативн!сть еколог!чного виховання учн!в ш!л-!нтернат1в вдляезють: узгодження класно-урочнях занять з практичного д!яльн!стю в лозаурочняп час у природному соредОЕКщ!; йи-користання нетрадицЫних форм еколоНчного впховашш /еколоНч-них рольовда та сптуац!йнях ¡гор/; коордлнац!я природоохорошю? д!яльност1 учн1в школи-!нтернату а дятячими позашк!льн£Ши закладами та громадсышш орган !зад 1ями природоохоронного проф!лга, яку забезпечують шк1льна рада товариства охорони природа, вчите-л!, виховател!, адм!н!страц!я.
4. ШлеспрямованиЙ розвиток социально значущлх мотяа!п еко-лог!чно! д!яльност! учн1в 5-9 «лао!в створтое так! умови, за яких моральне задоволоння в!д практично! участи в охорон} при роди стас основним джерелоы 5Ех 1нтересу до природних об"скт!в.
5. Перев!рка ефективност! модел! еколог!чного пиховання уч-н!в шк1л-1нтернат1в показала, що внасл!док оксперлментально! ро-боти ревень еколог!чно1 вихованост! п!дл!т«1в значко п!десщився за во!ма ознаками критерПв /!нтелектуачьного, щшпсного, д!с-во-практичного, творчого та оргаШзаторсько-!нформацшного/. Число учл!в, -у яких р!вень еколог!чко? впхованост! на початку екс-перименту було оЩнено як низъкий, в К1пц1 дослп;ження зменши-лось. Одночасно зсЯльпилась к1лы<1сть учн1в 3 середн!м 1 еисокям^ р1вняш1.
6. Результати експериментального дослщженпя дапгь п!детали ствердкувати, що розроблен1 зм1ст, форма 1 метода залучешш до природоохорошю! д!ялыюст! П1дл1тк1в шк1Л-1нтернат!в у позауроч-ний час сприяюгь ефвктявному форадуванню еколопчно! вихованост!
00йбистост1.
7. Е«cneputioнтальне досл!дхеняя не шчерпуе вс!х асдект!в проблем. На нашу дуцздг иотребувть яоглибленого вивчення питания, flat стосуаться забезяечеяяя оргахх!чяого взаемозв"язку еколо-г1чного ншсоБааня у процэс! вивчення основ наук та поз аур очно! вяховно! роботи; формування еколог!чно! культура, еколог!чного св!тогляду учн!в; взаечод! i шк1л-1ахернах!в з позашк!льниш ус-тановаш 1 гроыадськяма оргая!зац!яш лриродоохоронного проф!лю.
Основа! положения дасертац! I в!добрадено у таких пу б л! каплях автора:
1. Д1яльн1сть вихователя so вив чаяна !нддв!дуальшрс особлив остей особдотост! //форцуванвя £себ!адо роэвянуто! особлс-тост1 учня в систем! яозаурочно! вдховнох роботи школи-!нтерна- , ту. - Цвтодачн! рвкомендацН. - Ки!в, 1990. - С. 88-93. - Шзва рос.
2. Роль 1ндяв!дуального я!дходу у вдхованн! //У зб. Д!аг-ноотдчн! штодакя як основа !ндав!дуального п!дходу в розвитку
i вяхованя! особястост!. - Сушх, 1991, - С, 13-18. - Моаа роо. ■.
3. Проблема екодоПчного рчхованяя шводярхв //Вихованая уч-HiscbKOi шлод! в дус! шру ! взаеморозум1няя. - Матер!али иЫ-рег1оаалъао! науково-практячно! ковферендН 15-17 грудня 1992 р.
- Piвне, 1992. - С.260-262. '
4. ¿орцуваяня активно! громадяасько! дозиц! ! особистост! вяховаяд!в шхил-!нтаряат!в //¡Вяховання основ духовно! культур и*
- Ыетодячк! рекошндацН. - Суки, 1992. - С. 125-129.
5. Влкорястаняя народознавства в позаурочн1й виховн1й робот! //Зивчення р1дно! шея i духоениё розЕИтое особастост! колодиого пшодяра в ояоБлеиИ цад1ональн1й пкол!: тези дояов!дей ы!жвуз!в-
сько'1 ЕаукоБО-праитнчно! кон^ерешШ 26-27 березия 19Э2 р. -У ¡дань, 1992. - С.5-7.
6. л01эсолаго-педагог!чн! аслзктл влхованнл ;,:ора:;ьлл:; w;octgij
Гйетодлчн! рекомеадац: i. - Cyta, IS92. - С. 115—119.
7. ^ормування моральных ядосте.: учн!в у процес! екологгшо-го жаовання //.цроблеш (¿ор^уьання морально! ctíükoctí особлсто-ст! в оучасннх умовах. - Матер!аля '"1-д;-яродн01 нпуково-практичнох конуереаци 21-22 кз!тая 19ЭЗ р, - Чебоксар;!, 1333. - 4.1. -С. 221-222. - iúosa рос.
• 8. Еколог!чне виховання учн!в як зас!б $оркуЕання здорового .способу жпття е уковах еколог1чно'1 криза //iúa?epiami I Зсеукра-k'hcbko'í науково-практично'Х конфервнц!Y "Здоров"я 1 осв!та" 22-24 кв!тня I99S р. - Льб!в, 1993. - Т.Ш. - С,
9. Бзаемозв"язок у робот! зчлтеля та ипхователя. //Поэа-урочна влховна робота в ЕКолсх-1нтернатах. - Ыэгодпчц! рекопен-д'ац! i. - ХгЛв, I99o. - С .169-175.
10. Краезнаьча д1ялыпсть учнхиського колектшзу //У зб. Творча д!яльн!сть педколектив!в та ygais. - Kíií'b, ХИЛУЪ, 1994 /у сшвавторств!/. - С.42-46.
П. Буду ростити сада... /Дро виховання основ еколоПчно! культури у чн i в шк!л-!нтернат!в/. - л.: Р!дна школа. - Jí 1-2, 1994. - С. 16-18.
у Ma¡í6yTHix Ечлта'пз // Практична лслхолог!я i рознь; таланту.