Темы диссертаций по педагогике » Общая педагогика, история педагогики и образования

автореферат и диссертация по педагогике 13.00.01 для написания научной статьи или работы на тему: Формирование творческого стиля деятельности командира-воспитателя в условиях реформирования Вооруженных Сил

Автореферат по педагогике на тему «Формирование творческого стиля деятельности командира-воспитателя в условиях реформирования Вооруженных Сил», специальность ВАК РФ 13.00.01 - Общая педагогика, история педагогики и образования
Автореферат
Автор научной работы
 Андреев, Юрий Владимирович
Ученая степень
 кандидата педагогических наук
Место защиты
 Харьков
Год защиты
 1994
Специальность ВАК РФ
 13.00.01
Диссертация недоступна

Автореферат диссертации по теме "Формирование творческого стиля деятельности командира-воспитателя в условиях реформирования Вооруженных Сил"

?Т6 он

ХАРК1ВСЫШЙ ДЕРЖА8НИЙ ПЕДАГОПЧНИЙ УН1ВЕРСИТЕТ 1М. Г. С.Сковороди

Б

На правах рукопису

Андреев Юр1.й Володимирович

ФОРМУВАННЯ ТВОРЧОГО КОМАНДИРА-ВИХОВАТЕЛЯ В ЗБРОЙНИХ

СТИЛЮ Д1ЯЛБН0СТ1 УНОВАХ РЕФОРМУВАННЯ СИЛ

Спец1альн1сть 13.00.01 - теор!я та 1стор1я педагог1ки

Автореферат дисертацП на здобуття наукового ступеня кандидата педагог!чних наук

ХАРК1В - 1994

Дисертац1ею е рукопис. Робота виконана на кафедр1 психолог!I та педагоПки Харк1вського вХйськового ук!верситету

Науков1 кер1вники - кандидат педагог1чних наук, доцент В.Н.Гуляев

- кандидат Юторичних наук, доцент Д. Г. Брусенцев

0ф1ц1йн1 опоненти: - доктор педагоПчних наук, професор Володимир Костянтинович Буряк

- кандидат педагог!чних наук, професор, член-кореслондент АПН Укра1ни Микола Борисович евтух

Пров1дна наукова орган!зац1я - Ки1вський в1йськовий Хнститут

сухопутних в1йськ

Захист в!дбудеться ^/¿ё/си 1994 р/^на зас1данн1

спец1ал1зовано! вчено! ради К. 113.24.02 у Харк1вському державному педагог!чному ун1верситет1 1м. Г. С. Сковороди /м. Харк1в, вул. Блюхера. 2, ауд. А-221 /

3 дисертаЩею можна ознайомитись в науков!й б!бл1отец! Харк1вського державного педагог1чного ун1верситету 1м. Г. С. Сковороди.

Автореферат розЮланий " " 1994

року^

Вчений секретар спец1ал1зовано! вчено! ради

С. Т. Золотух1на

I. Загальна характеристика досл!дження

Актуальн1сть проблеми. Реформування Збройних Сил Укра1ни вима-гае вир1шення завдань. пов'язаних з п1двищенням значения людського фактору. демократизацИ арм1йського життя, удосконалення управл1н-ня в1йськовими колективами. Реал1зац1я кожного з цих напрямк!в у вир1шальн1й М1р1 залегать в1д стилю д1яльност1 в).йськозих кадр1в. Життя вимагае, щоб в основу його були покладен1 висока самов1дда-н1сть та Д1ловит1сть, принципов1сть 1 в!дпов1дальн1сть, 1н1ц1атива та творч!сть. Це пояснюеться рядом обставин.

По-перше. умови рефоомування Збройних Сил ор1ентують на ц1-леспрямоване формування творчого стилю д1яльност! у в1йськовослуя-бовц!в. Це стосуеться насамперед командир1в-виховател1в, як1, як показуе практика, впливають на б1льш1сть характеристик життед1яль-ност1 усього кадрового складу Збройних Сил.

По-друге. анал1з досв!ду Шдготовки. навчання та виховання оф1церських кадр1в св!дчить про те. що н! у в!йськовйх закладах. н1 у в1йськових частинах струнка система формування у командир1в-вихо-вател^в творчого стилю д!яльност1, в1дпов1дного сучасному етапу розвитку Збройних Сил, пеки не склалась. Це призводить до того.що дехто з оф1цер1в формуе 1 удосконалюе св!й стиль д1яльност! методом проб 1 помилок в процес1 виконання сво!х Функц1оьальних -обов'язк1в. переймаючи не завжди краиц зразки стилю д!яльност1 цив1льних слук-бовц1в.

По-трете, оволод!ння тзорчим стилем д!яльност! розширюе 1нте-лектуальн1 можливост!, розвивае зд1бност! оф1цера. отже, лежить у русл! вир1шення д1йсно гуманного завдання - формування р1зноб1чно розвинуто! людини.

Таким чином. актульн1сть теми визначаеться необх1дн1стю науко-вого анэл1зу та узагальнення в!йськового досв1ду виховання творчого стилю д1яльност1 у командир1в-виховател1в в умовах реформування Збройних Сил 1 можлив1стю його використання у сучасн1й оф1церськ1й практиц!. об'ективними потребами забезпечення як!сного пол1пшення творчого стилю д1яльност! у командир1в р1зних ранг1в.

Р1зн1 аспекта формування творчого стилю д1яльносг1 оф1-церських кадр 1 в знайшли свое воображения у роботах О.В. Варабаь'ди-кова. 0.0. Балаховського. В. I. Вдсеика, А. Д. Глотсчк1на, В. П. Каая-

piHa. I.A. Липського. Я.В. Подоляка та 1нших. Як показують проведе-н1 автором досл1дження, значна частина командир1в-виховател1в у в1йськових частинах виявилась неготовою працювати з п1длеглими в нових соц1льно-педагог1чних умовах, що багато в чому також обумов-лено недол1ками системи формування творчого стилю д1яльност1, в!д-сутн1стю творчого п!дходу до нього.

Проте, спец1альних дослШень проблема формування творчого стилю д1яльност! командира-вихсвателя в умовах реформування ЗбрсЛ-них Сил. в безпосередн!й постановц1, немае. Однак, в той же час 1снуе об'ективна необх1дн!сть в такому дослЮТенн!, тому що завдан-ня зм1цнення бойово! готовност! та боездатност! Збройних Сил немож-ливо вир1шити без високоефечтив.юГ системи педагог1чно! д!яльност1 оф1церського складу, без створення ч1тко! та струнко! системи пок-ращення стилевих характеристик 1 формування творчого стилю д1яль-HOCT1 в ц1лому.

Об'ектом досл1дже;{ня дано! прац! був обраний стиль д1яльност1 командира-вихователя в умовах реформування Збройних Сил Укра!ни.

Предмет - процес формування творчого стилю д1яльност1 командира-вихователя у в1йськов1й частин! в умовах реформування Збройних Сил Укра1ни.

Мета досл1дження - теоретично обгрунтувати суть i зм1ст- проце-су формування творчого стилю д1яльност1 командира-вихователя в умовах проведения реформ в Збройних Силах та експериментально п1дтвер-дити ochobhI напрямки п1двищення його ефективност1.

У в!дпов1дност1 до поставлено! мети, в дисертацИ ставились та вир1шувались так! завдання:

- теоретично обгрунтувати психолого-педагог1чну суть. зм1ст, класиф!кац1ю стилю д1яльност1 командира-вихователя;

- виявити вшшв об'ективних умов та суб'ективних фактор!в на стиль д1яльност1 командира-вихователя в умовах в1йськово! реформи;

- розробити критерП оц1нки та р1вн1 сформованост1 творчого стилю д!яльност1 командира niдрозд1лу;

- обгрунтувати та експериментально лерев!рити ochobhI напрямки розвитку процесу формування творчого стилю д!яльност1 у команди-ра-вихователя;

- сформулювати практичн! рекомендац1! по п!двищенню ефектив-ност! творчого стилю д!яльност1 у нових соц1ально-педагог!чних умо-

вах.

Як робочу г!потезу було висунуто припущення про те, що п1дви-щення ефективност! виховко! д1яльност1 командир1в в умовах рефор-мування Збройних " Сил можливо на шляху удосконаленнл роботи по фор-муванню творчого стилю д!яльност1 в!йськових педагог1в.

Наукова новизна та теоретична значуш1сть дис'ертацП визнача-сться результатами досл!дження стану роботи по формуванню творчого стилю д1яльност1 командир1в ЩдроздШв в сучасних умовах 1 прове-деною автором досл1дно-експериментальною працею, як1 досволили: ви-явити суперечност1 у формуванн! та розвитку творчого стилю д!яль-ност! та соц1ально-педагог!чн1 умови 1х вир1шення; розробити педа-гопчн! засади формування творчого стилю д1яльност! комапдир1з-ви-ховател1в; уточните уявлення про психолого-педагогШну суть, зм1ст. класиф1кац1ю творчого стилю командир1в п!дрозд1л1в; розробити кри-тер11 оц1нки та р1вн1 сформованост! творчого с^илю д1яльност1 ко-мандира-вихователя; виявити педагог1чн1 умоеи тдвищення ефективност! процесу формування в них творчого стилю д1яльност1; з'ясувати основн! напрямки покращення процесу формування творчого стилю д1-яльност! в оф1цер1в т1е1 категорП, яка вивчаеться.

Особистий вклад полягае в педагог1чному анал1з1 форм практично! роботи в частин1 по формуванню у командир!в п!дрозд!л1в творчого стилю д1яльност1; в розробщ тематики навчального плану сусп!ль-но-гумак1тарно! п1дготовки офЩ';:р1в та программ спецкурсу для фа-культативних занять з командирами, а також критерпв оЩнки рхвня сформованост1 стилю д1яльност1 командир!в-виховател1в 1 комплексу тест!в самооц1нки 1ндив1дуальиих особливостей лвдини стосовно ке-р!вн01 д!яльност1.

Практичне значения досл!дження полягае в тому, що сформульова-н1 автором теоретичн1 висновки та практичн1 рекомендацП щодо формування творчого стилю д1яльност1 командир1в-виховател1в допоможуть привести зм1ст 1 методику формування та оц1нки творчого стилю д1-яльност! командир1в-виховател1в у в!дпов1дн1сть до створено! соц1-ально-педагог1чно! ситуацП.

Обгрунтован1сть та лостов!рн1сть теорет1чних ьисноВк1в 1 прак-тичних рекомендац1й забезпечена викориотанням комплексно! столики досл1дження, досл1дно-експериментальпою переваркою отрнманнх результат^. апробац1ею основных ноложень дисертацП у педагоПчШй

практиц1 в1йськ, що п1дтверджено документально, виступами та публ1-кац1ями пошукувача.

. }Детодолог1чна основа дисертац1йнрго досл!дження. Розробка проблеми зд1йснювапась з врахуванням закон!в та Указ1в Президента Укра1ни по оновленню державно! в!йськово! пол1тики, наказ1в 1 директив И1н1стерства оборони, як1 регламентують орган1зац1ю навчаль-но-виховно! роботи з во!нами арм11 та флоту. При написани1 дисерта-цН використовувались прац! A.C. Макаренко, В.А. Сухомлинського та 1нших теоретик!в 1 зчених, матер!али сучасних досл!джень з проблеми, що вивчаеться.1 Анал1зувались та враховувались теоретичн1 1де! та практичн! рекомендацП з питань формування творчого стилю д1яль-ност! командира-виховател.0, г.к1 знаходяться в працях пров1дних в1йськових педагоПв О.В. Барабанщикова, В. I. Вдовюка, В. В. Давидова, I.A. Липського, Д.П. Познанського, Я.В. Подоляка та 1нших.

П1д час досл1дження використовувались так1 методи: спостере-ження. бес1ди. вивчекня документ!в; анал1з л1тературних джерел мо-делювання: узагальнення незалежних характеристик; метод експертних оц1нок; досл1дна перев1рка висновк1в та рекомендац1й досл1дження; при обробц1 даних використовувались методи математично! статистики, тестування (з використанням характеролоПчного опитувача Леонгарда; шкала самооц1нки Сп1лбергера; метод "особистого диференц1алу". роз-робленого сп1вроб1тниками НД1 Im.B.M. Бехтерева).

Апробрш1я результат!в досл!дження зд1йснювалась в ход! досл1д-но-експерименталъно! роботи у П1дрозд1лах, а також при обговоренн1 на науково-практичних конференц!ях та сем1нарах. зас1даннях предметно-методично! KOMlclI кафедри в!йськово! педагог1ки Харк1всокогс в1йськового ун1верситету. нарадах командир1в р!зних ланок, навчаль-но-методичних зборах оф1цер1в. на зас!даннях деяких методичних pai вШськових частин, в яких проводилось досл1дження. Матер1али дос-лХдаення використовувались в навчальному процес! в Гуман1тарн1£ академ11 Збройних Сил, а також у Харк1вському вШськовому ун1вер-

1 См.: Бургин М.С. Уровни творчества и проблема новизны // Креативные исследования и педагогика. -М.. 1988; Вайнцвайнг П. Десять запо-зедей творческой личности. Пер. с англ.-М.: Прогресс, 1990; Выготский Л. С. Педагогическая психология/Под ред. В. В. Давыдова.-М.: Педаго-гика.1991; Давыдов В. В. О функциях рефлекции в игровом обучении руководителей./ Вопросы психологии.-1990. - N 3. - с. 76-84; Посталюк Н.Ю. Творческий стиль деятельности: педагогический аспект.- Казань: Изд-во Казанск. ун-та.1989 и др.

ситет!. За матер!алами дисертацШ п1дготовлен! та опубл1кован1

статт! загальним обсягом б!льш як три друкованих аркуш1.

На захист виносяться:

-1) класиф1кац1я стилю д1яльнсст1 командира-вихователч в сучас-них умовах (за метою, зэсобами та р1внями комун1кац11);

2) критерП оцшки сформованост1 стилю д1яльност1 командир!в п!дрозд1л!в (класиф1кац!йн1. зм1стов1, 1нтегративн1);

3) pibhI розвитку творчого егилю д1яльност1 (адаптивний, ло-кально-творчий, системно-творчий).

II. Структура та основний зм!ст дисертапП

Дксертащя складаеться з вступу. трьох глав, висновк!в, списку л1тератури та 17 додатк!в.

В першому розд1л! - "Психолого-педагог1чний анал!з стилю д1-яльност! командира-вихователя" розкриваеться характеристика 1 вшив об'ективних умов та суб'ективних фактор1в на стиль д1яльност! в1йськових кадр!в в умовах реформування Збройних Сил Укра1ни.

Анал1з л1тератури з досл1дувано! проблеми дозволяе умовно роз-под!лити наукови прац1 на дв1 велик! груш.

До першо! належить л1тература феноменолог1чного р1вня ана-л!зу, утака, у як1й йдетъся про стиль як явище, найвищим виявленням якого с Г'ого творча спрямован1сть. Представники ц1е! групи (Л.С.Ви-готський, П. Я. Гальпер1н, В. А. Кан-Кал1к. А. Н. Леонтьев) дають надзвичайно Щнн1 дан! про стиль д!яльност1 як Феномену. Тому робо-ти ц!е! групи е джерелом як фактичного матер1алу, так i для з'ясу-вання вимог, що висуваютьсл сусп!льством до якост! стилю д1яльност1 того "чи !ншого фах!вцл.

Певний вклад у оивчення дано! проблеми внесли й в1йоьков1 вче-н1. Р1зн! п1дходи й аспекта Формування творчого стилю д1яльност! оф1церських кадр!в заайшли cbgg в1дображення у роботах О. Б. Бара-банщикова. A.A. Балаховського, Н. I. К1ряшова, В. В. Серебрянникова, М. I. Ясюкова та 1нших.

Друга грула - не работа. присвячен! теоретичному анализу р!з них аспекПв стилю д1яльноси з метою усвШмлення йс-го суттееих характеристик. (1снуе три основних загальних п1дуодн до трагтмпння стилю д!яльност1. )

Перший з них - це анал1з сти.чю стосовпо до такого виду д1яль-ност! кадр!в, як управл!ння. кер1вшштьо людьми. тсСто стиля уа\Ль~

ництва. В'межах цього п!дходу працюють так! вчен!, як А.А.Беляев. В.Н. Вятк!н. М. Вудкок, Д. Френс1с, Ф.Ф. Какур!н, Л. Д. Кудряшов,

H.I. Лещинський. М.С.Ладенко. В.I.Лебедев. A.M.Омаров та 1нш1.

Також були проведен1 досл1дження на р!вн! кандидатських дисер-тац!й Г. С. Бутор!ною, А. Л. Журавльовим, Н.М. Кезн!ченко, Н.В. Ре-зенко.

Важлив!сть проблеми для Збройних Сил обумовила розробку р!зних аспект1в та стор!н стилю кер!вництва в!йськовими педагогами га психологами О.В.Барабашциковим, В. I. Вдовюком. А. Д. Глоточк1ним.

I. А.Липського, А. В. Подоляком, Д. П. Познанським, Ф. П. Тонких та 1ншими.

Другим п!дходом е використання терм!ну "стиль" в1дносно до р1зних вид1в та сфер д!яльност!. явищ та процес!в. При цьому основна увага прид1ляеться не з'ясуванню сут! та зм!сту стилю д!яльност! у конкретн1й сфер1, в характеристик Tiei чи !ншо! д!яльност! люди-ни.

Трет1й п1дх1д до вивчення проблеми стилю д!яльност1 пов'язаний •з 1менами K.M. Гуревича. е.А. Климова, Н.В. Кузьм1но1. К.Леонгарда, Т.Н. Лобаново!, В.М. Мельникова, B.C. Мерл1на. ЛЛ.Собчик, Т.С. Тамбовцево!. В.М. Шадр1на, Л.Г. Ямпольського та 1нших. У працях цих автор!в стиль д!яльност! конкретно! особи або людей певних про-фес!й розглядаеться у зв'язку та у взаемообумовленост! з Ix типоло-г!чними властивостями нервово! системи, темпераменту. Такий п!дх!д до розглянуто! проблеми дозволяе вивчити психоф1зичн! механ!зми формування 1ндив1дуального стилю д1яльност1.

3 анал1зу науково! л!тератури випливае, що найважлив1шою та нев1д'емною ознакою д1яльност! е св1дом1сть. Отже. стиль е характеристика суб'ективного. Повернемось до структури д1яльност1, тому що стиль характеризуе не особист!сть як таку, а суб'екта д!яльност1. Пояснюеться це там. що педагог з об'ектом д!яльност! в процес1 ви-ховання знаходиться в активних в1дносинах.' В свою чергу. структура д!яльност! обов'язково включае й певн1 засоби впливу. як1 педагог використовуе для досягнення тих чи !нших результат1в.

У розд1л! показано, як в стил1 д!яльност! в1дображаються вико-рисган! педагогом засоби. Однак стиль характеризують не просто як!сь певн1 засоби д1яльност!, а засоби. використан! там чи 1ншим педагогом. Через те наступна ознака стилю д!яльност! - це характеристика в1дношення кер1вника навчального процесу до використаних засоб!в 1 форм навчання та виховання. Стиль також характеризуемся

такими ознаками, як вольов1 (д1лов1) 1 соц1ально-психолог1чн1 (особист!, комун1кативн!) якост1. Стиль д!яльност1 - не особиста справа в!йськового педагога,а сусп1льна, тому що в!н впливае на вс1 сторо--ни д1яльност! п1дрозд!лу, як форма реал!зац11 соц!ально-психолог!ч-них в!дносин в процес! кер1вництва колективом.

В стил1 д1яльност1 сл1д в!др1зняти, з одного боку. об'ективн1 умови, як1 визначають сп1льну основу, а з !ншого - властив! даному кер!внику способи та засоби зд1йснення покладених на нього функц1й. Якщо об'ективн1 умови (матер1альн! можливост1 держави та Збройних Сил. характер пол1тичних ц!лей. досягненню яких слушть д1яльн!сть в1йськових кадр1в; в!йськово-правов1 умови, власне еоц1альн! умови), як1 впливають на стиль дхяльност!, визначаються сукупн!ст» со-ц1альних та економ1чних фактор!в, що склались в сусп1льств! 1 держав!, тод1 суб'ективн! чинники обумовлюються рисами особи кер!вни-ка, насамперед специф!кою його психолог!чного складу, як! виявля-ються через д!лов1 та соц!ально-психолог!чн1 якост1.

На думку автора п1д стилем д!яльност1 командира-вихователя ро-зум!ють характерну та особливу для кожного з них своер!дн!сть його прац1. Бона проявляеться в тривал!й переваз! у командира-вихователя певних ц!льових та мотнвац!йних ор1снтац1й. у ступен! рпзвитку та внявл^нн! особистих рис характеру, у переважному використанн! ними тих чи 1нших метид!в д!яльност!; особливостях 1х спхлкування з в1йськовослужбовцями.

Структура стилю д!яльност! оф1цера-вихова4еля визначаеться структурою його пращ 1 являе собою едн1сть, взаемозв'язок 1 взае-мообумовлен1сть компонент^: операц!йного, комун1кативного 1 моти-вац!йно-ц!льового, з яких провШим е останн!й. Така його роль обу-мовлена важливим м1сцем мотивац1йно-ц1льового компоненту в структу-р1 ус1е! д!яльност1 людпни, значениям 1нтелектуально1 сфери Гюго особистост!.

Зм1стом стилю е упорядкована особливим образом сукупн1сть еле-мент!в 1 процес1в д!яльност! командир1в п1дрозд!л1в. На оснсв1 вив-

чення зм!сту 1х стилю д!яльност1 автором була ^творена група зм1с~ товних критерПв його оц1нки. як1 направлен! на розвиток особистос-т1. Бона може бути позитивною, нейтральною 1 негативною.

При досл1дженн1 птилю д1лльност! командпр1в в дисертаци ьид1-ляються його основн1 еиди, як1 зустр!чаються найб1льш часто 1 реально. Як основа для визначення 1х 1ску»чо1 к!лькосг!. був внксрнс-

таний певний критер1й Шлей д1яльност1. В1дносно цього критер1ю, досл1джувалась ц!льова ор!ентац1я командир1в 1 способи досягнення ними поставлених ц1лей 1 завдань.

1. 0р1ентац1я командир!в-виховател1в на ^ир1шення орган1за-торських завдань, як1 сприяють досягненню Щлей д1яльност1. Це ха-рактеригуе 1х орган1заторський стиль.

2. 0р1ентац1я командир1в тдроздШв на вир1шення завдань ви-ховання. Вони розглядаються ниш як головний шлях до досягнення ос-нозно! мети 1 характеризуют виховний стиль д1яльност1 оф!цер1в.

3. 0р1ентац1я командир1в-виховател!в на вир1шення завдань по регулюванню м1жособист1сних вшосин у колектив1. Вони характеризу-ють регулятивний стиль.

Кожен з визначених вид1в стилю д1яльност! може бути охаракте-ризований в1дносно до критер1ю засоб1в д1яльност1. 0станн1 п1дпо-рядкован1 первому 1 обран1 т1льки для класиф1кац11 стилю д1яльнос-т1. Третьою основою для класиф1кац11 стилю д1яльност1, яка викорис-тана нами в досл1дженн1, е критер1й комун1кац!1. За цим критер1ем визначаеться р!вень розвитку- культури сп1лкування (низысий. серед-нЗй, вищий). 3 ц1ею метою використовувалась методика досл1дження та оц1нки р1вн!в розвитку культури сп1лкування командир1в п1дрозд1л1в. Поряд з трупами зм1стовних 1 класиф1кац1йних критерПв оц1нр стилю д1яльност1, його характеризують з точки зору окремих рис, "р1вн1в 1х розвитку та частота виявлення в д!яльност1 того чи 1ншого коиандира п!дрозд1лу. На думку автора, це дозволяе визначити р1вень тборчого стилю д1яльност! командир1в-виховател1в.

В другому розд1л! "Досл1дно-експериментальне досл1дження пронесу формування творчого стилю д1яльност1 у командир 1в п1дрозд1л1в" головним чином розкриваеться педагоПчний анал1з процесу формування творчого стилю д1яльност! у командир1в-виховател1в.

Досл1дження процесу формування творчого стилю д1яльност1 у ко-мандир!в п1дрозд1л1в показало, що в1н носить Щлеспрямований 1 ор-ган1зований характер 1 мае свою внутр1шню та зовн!шню сторони. Вони обумовлен1 характером д1яльност! в якост! об'ект1в 1 суб'ект1в ка-тегор1й в!йськовослужбовц1в. як! брали в ньому участь.

Таким чином, зовн1шня сторона цього процесу пов'язана з орга-н1зованими та Щлеспрямованими впливами на командир1в п!дрозд1л1в та 1х д1яльн1сть з боку суб'ект1в цього процесу (вищ1 командири). Бнутр1шня ж сторона - е самост!йною працею оф!цер1в-виховател1в над

сво1м стилем д1яльност1.

Досл1дження також показали, що формування творчого стилю д1-яльност1 у командир!в п1дроздШв мае свою лог1ку, яка включае зм!стовний, орган1зац1йний 1 методичний аспекта.

В дисертацН показано, що зм1стовний аспект процесу формування творчого стилю д1яльност1 командир1в п1дрозд1л!в включае в себе ту частину зм!сту сукупност1 ус!х д!й на особист!сть. яка безпосе-редньо забезпечуе досягнення специф!чно! ц1л! даного процесу - ви-ховання в них творчого стилю. Це забезпечуе необх1дн! позитиви! зм1ни в д!яльност1 командир1в-виховател1в.

При вивченн1 орган1зац1йного аспекту процесу формування ТЕор-чого стилю у командир!в ШдроздШв враховувалось, що в!н включае в себе ту частину процесу. яка е результатом св1домо1 д!яльност1 його кер!вник1в.

При досл1дженн! методичного аспекту основний акцент був зроб-лений на ту частину процесу формування у командир1в п1дрозд1л1в творчого стилю д1яльност1, яка пов'язана з використанням р!знома-н1тних метод1в 1 засоб1в 1х навчання, виховання 1 кер!вництва 1х д1яльн1стю; з наданням 1м необх1дно! допомоги та розробкою 1ндив1-дуальних методичних рекомендаЩй.

таким чином, вивчення процесу формування творчого стилю д!яль-ност1 коеандир!в ШдроздШв св1дчить про те, що у вШськових час-тинах 1снують необх1дш умовн, як! сприяють усп!ху ц1е! праЩ. Але отримаШ в результат1 досл1дження дан! приводято до висновку про необхШпсть розробки типово! програми 1 тематики професюналь-но-педагог1чно1 п1дготовки командир1в, Псно пов'язаних 1 скоорди-нованих з в!дпов1дними документами на попередн!х та наступних ступенях едино! системи безперервно! п!дготовки командир1в-виховател18 (есБПК). В той же час досл1дкення нашо! проблеми показало, що кри-терИв 1 методик оц!нки стилю д!яльност! не 1снуе. Кожен кер!вник даного процесу оц1нюе його особисто. Це вимагае розробки критерПв 1 методик оц1нки творчого стилю д!ялышст1 командир1в-вихоьател1ь.

Як св1дчать результати нашого досл1дкення. складн1сть явища, яке вивчаеться, характер вимог, що пред'являються до стилю д!яль-ност!, необх1дн1сть його всеб1чно! ои1;<ки вкнагас, цос с-уло но не менше трьох грун кг-чтеи?^ оашки сг.пс лишност'.: лыьу. кшцйних. зм1ст0вних тя 1ктегр*т!<йн!". вочи б ".г:: г'.'-л-.—."' - v

Д0СЛ1Д|10-ек.спеп1<'--ь'-;^?.г,:'' • р./.-1' и""''. -;> ;1Д

формуванню у командир!в п1дроздШв творчого стилю д1яльност1.

КритерП перших двох груп в дисертацИ використовувались при вивченн! загальних параметр1в стилю д1яльност! командира п1дрозд1-лу: ц1льов! установки, ор1ентац1я на метода д1яльност1 (типов1. нетипов!), р!вень культури спШування (низький, середн1й, висо-кий), спрямован!сть розвитку стилю д1яльност! (позитивна, нейтральна, негативна).

Досл1дження показали, що т1льки третя група критерНв - 1нт*.^~ ративна - дозволяе гд1йснювати к1льк!сну оц1нку як1сних ознак творчого стилю д!яльност1 командир!в-виховател1в по спец1альн1й методи-ц1 в Ц1ЛОМУ.

Автор визначив три п1дгруп:[ таких критерНв:

- мотивац!йно-ц1льов1 риси стилю дШьност1;

- операц!йн1 риси стилю д1яльност1;

- комун1кативн! риси стилю д!яльност1.

Виявлення мотивац1йно-ц!льових рис визначаеться мотивац1йною стороною стильово! динам1ки, спрямован1стю !нтерес1в, потреб, установок. вольових зусиль 1 намагань командир1в-виховател1в в йог'о д1-яльност!. Основними показниками цього критер1ю е: р1вень сформова-ност1 вимог командир1в-виховател1в до удосконалення стилю д!яльнос-т! в умовах ново! соц1ально-педагог!чно! ситуацП; р!вень сформова-ност1 в них соц!ально-психолог1чних установок на саморозвиток 1 са-моудосконалення особистих стильових характеристик педагог!чно! д1-яльност!; ступ!нь готовност! в!йськових виховател1в активно п1дтри-мувати реформи у Збройних Силах Укра!ни та 1нш1.

Виявлення операц!йних рис стилю д1яльност! в1дображають так1 показники цього критер!ю: вм1ння прогнозувати перспективи розвитку особистост1 та колективу; вм1ння планувати педагоПчну д1яльн1сть; здатнЮть передбачати використання вс!х напрямк!в педагоПчного впливу; вм!ння конструювати систему метод1в 1 засоб1в д1яльност1, адекватних р!вню розвитку особистост1 й колективу та 1нш1.

Виявлення комун1кагивних рис стилю д1яльност! командир1в-вихо-вател1в визначаеться такими його якостями. як оптим1зм. доброзичли-в1сть, чуйн!сть 1 чутлив1сть, уважн1сть 1 тактовнЮть, достута1сть 1 простота повед1нки. близькЮть до людей та 1нш1. '

3 врахуванням цих критерНв та !х показник1в була розроблена методика оц1нки- р1вня сформованост1 творчого стилю д1яльност1 ко-мандир!в-виховател1в.

- и -

П1Д час досл1дження в результат! робота експерт!в були виявле-н! в1дпов!дн! вищеназваним критер!ям ознаки, безумовно необх1дн1 для стилю д1яльност1 командира-вихователя. Дал! була вивчена частота виявлення кожно! з основних як1сних рис стилю д1яльност1 та проведено 1х групування з врахуванням важливост!. Для окреслювання р1вн!в сформованост1 стилю д!яльност1 командир1в п1дроздШв на ос-нов1 вим!рювання частота прояву сукупност! рис та пор1вняння з результатами практично! робота командир!в були визначен! так1 залеж-ност1. Якщо риси стилю д1яльност! командира-вихователя виявляються пост!йно (5 бал!в), то такий стиль наленить до вищого р1вня свого розвитку, який називаеться творчим. Якщо риси в д!яльност1 командира п1дрозд1лу виявляються часто або не завжди (4 i 3 бали в1дпов!д-но), то такий р1вень розвитку отита визначений як трансформативний. А якщо риси стилю виявляються р!дко (2 бали) або не виявляються зовс1м (1 бал), то такий р!вень розвитку стилю командира п1дрозд1лу в1дпов!дае репродуктивному. Творч1сть командира-вихователя, як показали досл1дження, також мае р!зн! р1вн1: адаптивний. локаль-но-творчий, системно-творчий. '

В результат! цього була складена програма проведения досл1д-но-експериментально! робота, яка базувалась на проведенн! констату-. ючого та формуючого експеримент!в в експериментальн1й та- контроль-н!й трупах. Пор1вняння результат!в вивчення стилю д!яльност1 коман-дир1в п1дрозд1л1в контрольно! та експериментально! груп за критер1-ями оц!нки дозволили зробити висновок про те. ■ .що На етап1 констату-ючого експерименту однор!дн1 показники цих критер1!в та оц!нки в обох трупах досить близьк!. Це характеризуе той факт, що незважаючи на значн! розб1жност1 в стил1 д1яльност! командир!в п1дрозд1л1в, обумовлен! 1ндив1дуально-особистими особливостями кожного з них, професШно-рольов! особливост! д!яльност! обумовлюють в1дносну од-нор 1дн i сть цих показник5в. Кр1м того, цей факт також п!дтверджуе в1рн1сть комплектування контрольно! та експериментально! груп (результата констатуючого експерименту наведен! у додатгах-7.8.9 та • граф1ку N 2 ц1е! дисертацН).

К1нцевим результатом формуючого експерименту, в!длов1дно до -Ппотези, повинно було стати оволод!ння ус1ма членами експериментально! групп стилем на творчому р1вн1 його розвитку. Цей результат припускалось отримати за допомогою реал1зац1! комплексу заход1в, основними з яких стали:

- розробка змЮту педагог1чно1 п1дготовки командир!в-вихова-тел1в у частинах;

- удосконалення орган1зац!1 системи навчання та виховання командирами п1дрозд1л1в ус1х ступен!в;

- приведения у в1дпов1дн!сть самооц!нок та оц1нок стилю д1яль-ност1 виховател1в;

- рац1ональне використання перспектив розвитку кожного коман-дира-вихователя в процес1 формування в них творчого стилю д1яльнос-т1 за рахунок пропозиц1й до атестування.

формуючий эксперимент провоцився в п'яти п1дрозд!лах протягом двох рок1в. ЕФективн1сть прац! перев!рялась через пор!вняння почат-кового та нового р1вн!в розвитку стилю д!яльност! командир1в п1д-роздШв експериментальних груп. Використовувались для цього пор!в-няння отриманих даних з результатами контрольних груп.

Дан!, що характеризуют ефективн!сть досл!дно-експерименталь-но! роботи представлен1 на граф1ку N 1.

Таким чином, висунута в досл1дкенн! ппотеза отримала свое п!дтвердження. Приведения зм!сту процесу формування творчого стилю д1яльност1. командир1в-виховател!в в!дпов1дно до складено! соц!£ль-но-педагог1чно! ситуац!!, надання йому творчого характеру, р1шуча в!дмова в!д догматизму 1 формал1зму в його орган1зац!1, надання цьому процесу ц!леспрямованого комплексного характеру дозволили п1двищити його ефективн1сть.

В третьому розд!л! "Основн! напрямки удосконалення процесу формування творчого стилю д1яльност1 у командир1в п1дрозд!л!в" вив-чаеться процес п1двищення знань, виховання навик!в та ум1нь педаго-г1чно1 д!яльност! у командир!в.

Вид1лення цього напрямку в якост! одного з пров!дних обумовле-но як важливим значениям знань. навик1в та ум!нь командира-вихова-теля в справ1 формування в ньому операц!йного компоненту творчого стилю д!яльност1, так 1 результатами досл!дно-експериментальнох роботи.

В дисертацП показано, що основною умовою покращення педаго-г1чно1 п1дготовки командир!в п!дрозд1л1в е погодження ус!х вид!в 1х Шдготовки за ц!лями. завданнями, об'ектами, суб'ектами. • методами 1 формами, часом. Таким чином виникас необх!дн!сть комплексного п1д-ходу до п!дготовки командир1в п1дрозд!л1в у в1йськових частинах; 1нтенснф1кацН навчально-виховного процесу в систем! ус!х вид!е

Граф1к N 1 Результата зм1ни р1вн1в розвитку стилю ,д1яльност1 у командир1в.п1дрозд!л1в.

СО

из

<

-Л-1-1-1_' I I

I I III

_Умовн1 е ,_позцач<?вня; д змшГрТвнТв роз-г витку: А-операц1о-в нального;Б-мотива-б ц1йно - ц!льового; а В - комун1кативних компонент1в;Г-сти-м люд1яльност1 в ц1-

л лому. ,

к Л1н11 граф1к)в

1 означають:----

з експериментальна ж група у кокстату-е ючому експеримен-»-д т1;—1-контрольг на група у форму-в ючому експеримен-б т1; ==- - експе-а риментальна група у формуючому екс-м перимент1. л Цифри на ос1 к граф1ка-к1льк1сть 1 Командир1в, в сти-з л1 д1яльност! я яких сталися зм1-е ни.

д Букви на ос1 г граф1ка -р1вн! та в ступен1 розвитку' ' стилю д!яльност1.

а Риси:

загальн! творч!

м а - Р - ж

л б - ТР - 3

к в - ТТ - 1

1 г - Т-1 - К

3 д - Т-2 - л

ж е - Т-3 - м

е

я

г

в

б

а

14 13 12 И 10 9

7 6 5 4 3 2 1 0

п1дготовки дано! категорП командир!в; диференц!ац11 !х п!дготовки за категор1яыи. досв1дом прац!, ступеней п!дготовленост1; продук-тивне використання самост!йно! п1дготовки командир1в п1дроздШв; актив1зац11 1х п1знавально! д1яльност1 за допомогою використання 1грових процес!в (1новац1йних метод!в навчання) та 1нш1.

В дисертацП велика увага придшеться досл1дженню проблем, пов'язаних з рац1ональним використанням потешЦалу. умов д1яльност1 командир!в п!дрозд1л1в 1 виховання в них необх1дних педагоПчних якостей.

Вид1лення цього напрямку в якост1 одного з основних, як показали результата вивчення проблеми, пояснюються значениям особистос-т! командир1в п!дрозд1л1в у формуванн! мотивац1йно-ц1льового компоненту стилю, який розвиваеться у ход1 ц1леспрямовано! орган1зац11 1х повсякдешш д1яльност1.

При вивченн! як1сних рис особистост! командира-вихователя були виявлен! так1 групи, як1 св1дчать про цей вплив стилю д1яльност1; особист1 (як1 забезпечують формування мотивац1йно-ц1льового компоненту стилю д!яльност1); д1лов! (як1 характеризуют операц1йн1 ри-си); комун.1кативн1 (як1 формують комун!кативн! риси стилю д1яльЯос-т1.).

Одним з напрямк1в робота з командирами.п1дрозд!л1в по розвитку в них якостей педагога в 1нтересах формування творчого стилю 1х д1-яльност1 е вивчення та корекц!я 1х самооц!нок у процес1 пор!внянкя з "зовн1шн1ми" оц1нками ("зверху" та "знизу"). Вивчення динам1ки розвитку самооЩнки командира п1дрозд1лу. виявлення И р1вня (адекватна, п!двищена. занижена), визначення можливостей 1 особистостей самовиховання кожного з них - шлях до ефективного кер1вництва як процесами виховання та самовиховання командир!в п1дрозд1л1в, так 1 процесом формування в них творчого стилю д1яльност1.

Другим напрямком ц1е! робота е використання системи перспек-тивних л1н1й в процес1 виховання командиров п1дрозд1л1в в арм11. Е результат1 проведеного досл1дження були виявлен! дв! групи перспек-тивних л1н!й д!яльност1 командир!в п1дрозд1л!в. Одна в!дображае зовн!шню сторону процесу (перспективу просування по служб1, п!дви-щення у в!йськовому званн!, направления на навчання); друга - внут-р!шню (перспективу отримання посадового I морального авторитету, досягнення внутр1шньо! задоволеност! результатами свое! прац1, перспектив заохочення).

В ц1й таблиц! даються дан!, як1 характеризують ступ1нь переваги перспектив т1ех чи 1ншо1 групи для командир1в п1дрозд1л1в р1зно! ланки (з %)■.

Групи перспектив Командири Разом

Ротна ланка Батальйонна ланка Всього По груп1

I. Група зовн1шн1х

перспектиьних л1н1й 43.2

а) п1двищення в званн1 60 27,5 35,5

б) п1двищення в посад1 96 80,0 61.6

в) направления на нав-

чання 90 11.8 32.5

II. Група внутр1шн!х

перспективних л1н1й 44,2

а)отрицания авторитету 32 63.4 55,7

б) досягнення задово-

леност1 працею 48 55,6 53,7

в) заохочення 40 17.6 23,2

Незважаючи на р1зн1 значения окремих перспективних л1н1й для

цих ланок. ус1 вони однаково важл:1в1 та приваблив1 для командир1в п!дрозд1 "1в (43,2% для зовн!шньо1 та 44,2% для внутр1шньо!).

Це, на думку автора, дуже важливий факт для розум1ння рол! та значения перспектив обох ланок та 1х поеднань в д1яльност! команди-р!в-виховател1в.

В дисертацП значне м1сце прид1ляеться пошуку шлях1в п1двищен-ня культури сп1лкування командир 1 в п1дрозд1л1в. Вид1л'ення цього напрямку по удосконаленню процесу формування творчого стилю д!яль-ност! у командир!в п1дрозд!л1в в частин! обумовлено там, що культура сп1лкування визначае комун1кативний компонент структури стилю д1яльност! оф1цера-вихователя. Через те. що в ход! досл1дження вив-чалась культура сп1лкування т1льки одного суб'екту командира-вихо-вателя. то й складов! частини цього процесу розгдаались т!льки з одного боку - культури його в!дношення до в1йськовослужбовц1в; культури взаеморозум!ння 1х; культури впливу на людей.

Вивчення культури в1дносин командир1в п1дрозд1л1в до в1йсько-вослужбовщв п!д час проведения дослШо-експериментально! робота

базувалось на тому, що головним И показником е ступ!нь реал!зац1! в практичн1й д1яльност1 командира вимо'г принщшу опори на позитивне в особистост1 в!йськовослужбовц1в та в!йськових колективах. Таку позиц1ю займають 92.7%' опитуваних командир1в.

Анал!з отриманих оц1нок 1 характеристик дозволив визначити три основн1 plBHl розвитку культури сп1лкування командира-вихователя з в!йськослужбовцями п1дрозд!лу: повне розум1ння (14.6%), неповне (51.235), непорозум1ння (34,2%).

Результата вивчення культури впливу командир1в на п1длеглих дозволили згрупувати та провести якюний анал1з цих заход1в з чо-тирьох груп (переконлив1, спонукаюч1. примушуюч1, умовляюч!).

За допомогою" розроблзно! методики оц!нки культури сп1лкування командир1в ШдроздШв були виявлен! його три plBHl: високий (18.8% ротно! ланки 1 32,7% батальйонно! . ланки); середн1й (в!дпов1дно 50.9% 1 51,6%); низький (в1дпов1дно 30,2% 1 15,7%).

Анал!з наведених результат^ св1дчить про необх1дн1сть Шдвит щення культури сп1лкування командир1в п1дрозд1л1в через вир1шення таких завдань: розвиток !х культури взаемов!дносин, взаеморозум1ння та взаемодИ в колектив1 п1дрозд1лу.

III. 0СН9РИ1 EjUCHOm

I. Анал1з Л1тературних джерел. результата досл1дження станъ робота по формуванню творчого стилю д1яльност1 командир!в-виховате-л1в в сучасних умовах, проведений автором, дозволив уточнити 1 роз-ширити уяву про психолого-педагоПчну суть, зм1ст, систему класиф!-кацН творчого стилю д1яльност1 командира-вихователя.

П1д творчим стилем д1яльност1 командира-вихователя автор розу-м1е сукупну характеристику принципово нових шлях1в та засоб1в вир1-шення теоретичних 1 практичних проблем. п1дтверджених як1сно новим! результатами, як1 мають сусп1льне значения.

Формування творчого стилю д1яльност1 командир1в-виховател1в i умовах реформування Збройних Сил являе собою складний, динам!чний р1зноб1чний та д1алектичний процес, руш1йними силами якого е влас тив! протир1ччя 1 суперечност1. Основними з них е: протир1ччя м1; умовами ново! соц1ально-педагог1чно! ситуац!! та р1внем психоло го-педагог1чно! п1дготовки вихователя; м1ж зм!стом робота по форму ваннм творчого стилю д!яльност1 вШськових виховател1в 1 вимогам •до пег, м1ж Формами, як1 використовуються на практик!, та методам

покращення- творчого стилю д1яльност! 1 рекомендац1ями педагог1чн'о!

науки; м1:к р1внем педагог1чких знань в1йськових виховател1в та мож-лив1стю використання !х на практиц!: м1ж потребами командир1в-вихо-вател1в у формуванн! творчого стилю д1яльност1 та в1дсутн!стю тео-ретичних та методичних рсзробок з дано! проблеми в психолого-педа-гог1чн!й л1тератур1.

Р.1д час проведения дссл1дно-експериментально! роботи велика увага прид!лялась виявленню соц1ально-ледагог1чних умов вир!шення названих протмр1ч. Найб1льш важливими з них е:

а) в сфер! навчально! д!яльност1:

- психолого-педагоПчна п1дготовка арм!йських виховател1в, курсант1в в1йськових училищ, слухач1в в1йськових а]саден1й; .

- сп!вв1дношення зм1сту навчально-виховних засоб!в по Форму-ванню 1 розвитку творчого стилю д1яльност1 командних кадр1в ново! соц!ально-педагог1чно! ситуацН, яка склалась в умовах- реформування Збройних Сил;

- адекватн!сть форм 1 метод1в роботи по формуванню творчого стилю д1яльност! в!йськових виховател1в, I! зм!сту та вимогам часу:

б) в сфер! службово! л!яльност1:

- як1сний п1дб1р та розстансвка кадр1в командир1в-виховате-

л1.в;

- врахування стильових характеристик 1х д1яльност1 в робот! атестац!йких ком!с1й та при укладенн1 контракту з оф1церами Збройних Сил.

в) з сфер! сусп1льно! д!яльност1;

- пост1йна увага арм1йсько! громадськост! питаниям покращення роботи по,Формуванню творчого стилю д!яльност1 в!йськових виховате-Л!в.

г) в сфер! господарсько-побутово! д!яльност1:

- створеиня необх1дних житлово-побутових та 1нших матер!аль-них умов для кадр!в арм1йських виховател!в;

- створення необх1дно! матер1ально! бази для задоволення потреб духовного розвитку командир1в-виховател!в, можливостей !х про-Фес!йного зростання.

2. Формування Я розвиток творчого стилю д1яльност1 команди-р!в-виховател1в в!дбуваеться в ус!х напрямках !х д!яльност! п1д впливом р1зноман!тних Фактор1в, обумоолелнх сод!альними, педагоПч-ними 1 психолог!чними умовами !х служби та побуту.. едина система

безперервно! п!дготовки командир!в (6СБПК). типов! програми 1 тематика. що були розроблен1 автором, на його думку, можуть допомогти провести обл!к таких фактор1в при орган!зац1! даного процесу, знай-ти мету 1 зм1ст завдання, вибрати найб1льш ефективн1 форми 1 метода *х реал1зац11. Розроблен1 критерП оц1нок формування стилю *д1яль~ ност! командир1в-виховател1в можуть допомогти п1двищенню ефектив-ност! процесу 1х виховання. Основн! з них: класиф1кац1йн1. зм1стов-н1. 1нтегративн1. На основ! цих показник1в визначають р!вн1 сформо-ваност! творчого стилю д!яльност1 командир!в-виховател!в на вс!х етапах проходження !х служби в р1зних умовах.

3. Покращення процесу формування творчого стилю д!яльност1 у командир!в п!дрозд1л1в - комплексна проблема, яка вимагае сп!льно! д!яльност1 вс1х кер1вник1в у в1йськових частинах, а також активно! д!яльност1 самих командир!в п1дрозд1л1в по виробленню у останн!х сп!льнозначимо! мотивацП та Щльових ор1ентац!й д!яльност!, по !х освоению типовими методами практично! робота, по п!двищенню у них культури сп!лкування.

В процес! досл1дно-експериментальн! роботи були виявлен! педа-гог!чн! умови п1двищення ефективност! процесу формування творЧого стилю д!яльност! командир1в-виховател!в. Головними з них е: глибоке розум!ння командирами-вихователями сут!, зм!сту, стильових характеристик д!яльност1, прагнення до !х творчого розвитку; високий р1-вень психолого-педагог1чно1 п1дготовки командир!в. В свою чергу, приведения зм1сту. форм 1 метод!в роботи по формуванню творчого стилю д1яльност! у в1дпов1дн!сть до сучасно! соц1ально-педагог1чно! ситуацИ. надае процесу формування творчого стилю д!яльност1 ц1-леспрямованого, систематичного та комплексного характеру та !нше.

Проведена екпериментальна робота також визначила основн! нап-рямки покращення процесу формування • творчого стилю д1яльност! 1 оф1цер1в т!е! КатегорИ. що вивчаеться. Це так1 як: п1двищенн? знань. набуття навичок, ум1нь педагог!чно! д1яльност1 у командира п1дрозд1л1в; створення умов для д!яльност1 командир1в п!дрозд!л1в. що сприяють повному виявленню та розвитку як!сних рис 1 виробленнк тих, яких немае; п1двищення культури сп1лкування командир1в-вихова-тел1в з в1йськовослукбовцями; формування у вШськових частинах мо-рально-психолог1чного кл1мату творчо! атмосфери д1яльност!; опану-вания основ науково-досл1дно! роботи -в процес! педагог1чно! д1яль-ност!.

Результата досл1дження, основн1 висновки та пропозицП були викладен1 в таких публ1кац1ях:

1. Проблеми формування стилю д!яльност1 слухач1в в пер1од в1йськового стажування. /Матер1али науково-практично! конференцП. -Москва: ГАЗС, 1992р., 0,7 Д.а.; ,

2. Необх1дн1сть 1 шляи удосконалення 1ндив1дуально1 виховно! роботи вЩськового 1нженера./Матер1али в1йськово-наукового сем1на-ру.- Харк1в: В1РТА ППО, 1993р., 1.0 д.а.;

3. Д1яльн1сть в1йськового кер1вника по вивченню 1ндив1дуаль-но-психолог1чних особливостей в1йськовослужбовц!в. /Курс лекц1й.-Харк1в: ХВУ. 1993р.., 1,0 д. а.

4. Управл1ння соц1альними процесами у в1йськових колективах /Методичи1 рекомендацП для слухач1в академИ.- Харк1в: В1РТА ПНО, 1991р., 0.75 д. а.