Темы диссертаций по педагогике » Общая педагогика, история педагогики и образования

автореферат и диссертация по педагогике 13.00.01 для написания научной статьи или работы на тему: Педагогические основы застосування начальных iгор у техникомив (на материалах изучения электротехнических предметов)

Автореферат по педагогике на тему «Педагогические основы застосування начальных iгор у техникомив (на материалах изучения электротехнических предметов)», специальность ВАК РФ 13.00.01 - Общая педагогика, история педагогики и образования
Автореферат
Автор научной работы
 Литвина, Людмила Ивановна
Ученая степень
 кандидата педагогических наук
Место защиты
 Киев
Год защиты
 1994
Специальность ВАК РФ
 13.00.01
Диссертация недоступна

Автореферат диссертации по теме "Педагогические основы застосування начальных iгор у техникомив (на материалах изучения электротехнических предметов)"

РГ 6 од

■ - Ь ' ■ АКАДЕМШ ПЕДАГОПЧНЯХ НАУК УНРА1ЕИ IНС ТИТУТ ВДАГОПКИ

На праве! рукопису

ЖЕВКА Людмила 1вая1вна

ПШГ0ПЧН1 ОСНОВЙ ЗАСТОИ ТВ АБШ НАВЧАЛЬНИХ 1П)Р У ТЕХН1КУМ1

/яа матар}ал1 вивчення елокгрогехя!чнЕх предавг!в/ 13.00.01 т теор!я та 1стор1я П8дагог1ки

Автореферат

дисертацИ на здобутгя наукового ступени кандидата педагог!чних наук

КИ1В - 1994

Дгсертац1вю е рукопис

Робота виконана в УкраТнсьхому аграрному ун1верситет1

Еауковий кер!вник

- доктор педагогíihzx наук, профвсор

СТЕНЕК Олексапдр Андр1йович

0$1uí2hí олоненти

- доктор педагог 1чншс каук, професор БУРИНСЬКА Hi на Микола1'вна

кандидат педагогичных наук, старший науковий cniBpoöiTHKK НОСАЧЕНКО 1рвна Марк1вна

Пров1дна организация - Б1внвцьке2 державняй педагог!чни2 iHcrzTyr.

15 годин! на зас!данн1 спец1ал1зовано!' вчено1 ради Д 113.15.01 в iBcrzryri педагогíkh АШ УхраУни /252001, m.Keïe-I, вул.Трьохсвяти-тальська, 8/.

3 дисертац^ею ыокна озваЛоыигкся в науков1й частив 1нституту педагог!ки АПН УкраУии /252001, m.Khïb-I, вул.Трьохсвятителъська,8/.

Захкст вШудэться "ЛзС" J~*>b>UiUt¿' 1994 р. о

ЗЧЕШ'Л СЕКРЕТАР СПЕЦШ13СЭАН01 B4EH0Ï РШ

ЗАШША ХАРАКТЕРЖТЖА РОБОТИ

Дкттальн1стъ доол1:таення. В умовах зд!йснення в УкраУн! радикально! 9коном1чно'1 реформ и, розв"язання завдань переходу до ринку, становления незалекносН держави значно зростае роль шдготовки спвц1ал1ст1в, зайкятих у народному господаретвI. Риоа творчо! осо-биотост1 сучаоного молодого прац1в!шка повинн! формуватися вже в сг!нах навчальних заклад1в. У задоволэнн! потреб народного госпо-дарства в молодгаих спец!ал1стах ваяливе М1сце наложить техн1кумам, ЯК1 зд{йстоютьвзашозв"язок I наступить середньо!' спэШальног осв1ти з базовою загалънога, а також з 1ншши рхвкями профеоШю!" осв1ти.

Зростаюч! вимоги народного господарства до п!дготовки спедга-л}сПв у техн!кумах обумовлюють потребу вдосконаленкя навча'льно-виховного пропесу в них на основ! впроваднення досягненъ педаго-г}чнох науки I передового досвгду.

Зм{ни в 'Техничному оснащешп виробництва, впроваднення нових технолоПй спричиншться до зб!лъшення обсягу навчальнох 1нформа-появи новюс навчальних предмет1в, оновлення зм!сгу осв1тя за спеп1альиостями. Це значно ускладаюе роботу викладач:в загалъно-техн!чних дисципл1Н. Особливо пом1гн1 труднощ! в Д1Яльност1 тех-в!кум1в, що гогують кадри для сгльськогосподарського виробняцтва,де дироко використовутоться нов1 прогресивн! технологи виробництва, тереробки 1 зберггання продукцП.

У п!дготовЦ1 сучасного спец1ал!ста в техн1кумах С1ЛЬСъкогоспо-юрського профилю зростае значущгсть електротехн1чних дисцкпл!!-, зивчення яких мае бути профес1йно спрямованим, спрмти акггавхза-навчально-П13навалън01 Д1ЯЛЪносТ1 студентхв, П1ДготовШ гх до !амост1йно1 виробничог д1ялъност1. Виникае потреба впрозадтання в ■ехн{кумах технологий активного назчання, як1 б забезлечувалп

можливост! для розвитку творчих зд1бностей 1 нахшпв. студент 1в на основ1 1нтересу до оволод!ння знаниями, удосконалення культура мислення, вироблення. ум^кя самостШно орхенгуватнся у науково-тех-н1чн1й 1 громаде ько-пол1тичн1й 1нформацГ/.

Ми зосередяуемо свою увагу на викорисганн! в процес! навчання 1грово'1 взаемод$1 викладача 1 учн'1в у вигляд1 навчальних 1гор. Практика навчання в техн1кумах та 1ншюс навчальних закладах св!д-чить, що у процес! використання навчальних 1Гор виникагать трудно-пи, оыильки викладач! недосить повно враховують методолог!чн1 аспектя IX обгрунгованого засгосування, якг даигь змогу чггко ви-значити м!ру навчально-1Грово'1 Д1ЯЛЪност1 у взаемозв"язку з Шлянк навчання, виховання I розвитку.

3 метою розробки педагог1чних' основ застосування навчальних 1гор не«5x1дно враховувати положения сум!жних до проблеми педаго-Пчишх концепцШ. Пвредус IX застосування повиязане з п!двшцэн-ням актизност1 п1знавалъно1 д!яльност1 учн!в у навчалыгому проце-с! /М.О.Данилов, Б.П.Сеидов, К.М.Скатк!н, I.Т.Огородников, МЛ.Мах-мутов, ЮЛ.Мальований, В.Г.Семенов та 1н./. 0рган1зац1я 1грово1 д!ялъност1 в навчалъному пропес1 узгодяуеться-з поглядами Ю.К.Ба-баиського щодо залровадкення методгв сгимулюванкя I могивац!? навчалънох д1яльност1 та положениями концепцН П1знавальних 1нте-рес}в /ГЛ.Щукпт, ЛЛ.Божович/. Про корисн!сть змагальних та ^ролях приЯом1й, що вШначаються благотворним педагоичним впливом на виховакц1в, у рIзн1 часи писали: К.Д.Ушинський, Н.К.Крупська, А.В.Дуначарський, А .С, Макаренко, В.О.Сухомлннський, Е.Шака, Л.С.Виготський, А.М.Леонтьев, Д.Б.Елькон{а, П.В.Симонов та 1н.

У подагог!чнкх досл1дкеннях, пов"язаних з проблемами, як{ ви-никапть у практиц! навчання 1з застосувашшм навчальних ¡гор, роз-гяядалться р!зноман1гн1 аспекти !хнього впливу на навчально-вихов-

1ИЙ процес. 11вредус1м маемо йа уваз! прац! про т! можливост!, ских надають irpn для досягневня ц1лей вихрваяня /Н.П.Ан}к9ева, 1.Н.Зотеева, ЗЛ.Весвла та 1н./, для формуванвя профес1йно1 сщи-юваност! с гуд q ht i в /Г.Г.Кашканова, Г.В.Фролова га 1н./. Значна :1льк1сть досл1джень пов"язана з р!зними аспектами п!двшцення х$акттаност1 навчання за допомогов окремих вид!в trop ado ïx ком-1лекс1в /ПЛ.Шдкасистий, С.М.Тви1кова, А.А.Вербипький, В.Б.Хряс-генко, Р.Г.Длм, К.Ф.1^9йд, Я.Крисгинв га Однак питания Mf-

зя, доц{'льност1, м1сщ навчально-irpoBOÏ д!яльност! в структур} Греку з пввного предмета, конкретно! теми досл!даен! ще недостат-1ьо. А тем часом 1гри через ,зм!от навчання даать змоху розширитя 11яльн1оть педагога, спрямовану па' розвиток студента, майбутнього :п9Ц{ал}ста. Труднощ!, цо вииикають у практик навчання, можна тояснити синтетичнш характером i доепть значим обсягом зм1сту 1редает1в, не ц}лко.м достатнъою осв!тньою та спец}альною подготовкою студент1в.

Ось чому у ход} навчапня в техн1ку1л! виникае ряд суперечнос-гвй, що пов"язан! з вимогачи соц!аяьного замовлення i реальнт.ш груднощами навчально! прац!. Щ cynepe4Hocri певноэ wipoo можна зодолати, на наш погляд, якщо глубоко вивчиги t проапалхзувагя засобп, форма, способя навчально-!гровоï д(яльност{, педагог!чн! основи ïx застосуваяня. Цэ i визначпло тему нашого досл}дження -"Педагог1чн1 основи застосуваяня навчальних irop у технгкумГ'.

06"skt досд}джвняя: навчально-вихозний процес у техн!кум1.

Црэрмет доод{дквння: педагог1чн{ умови застосуваяня навчальних irop у TexHiKyMi.

Мета досл<дтення: визначити дндактичн! умови, шляхя i способ и заотосування комплексу навчальних irop з метою ефектпвного навчання в техн!кум}, розробяти пэдагог1чну технолога включения irpoBoï

д!яльност! у навчальний процео, а також експериментально перев!ри-ти вплив 1гор на як!сть навчання.„

В основу доол!дження була покладена г!потеза: эастооування навчальних trop на занкгтях отворить можливост! для п!двшдення якоот! п!дготовки спец1ал!сг1в, якщо базуватиметься на таких педаг гог!чних вимогах:

I/ забезпечення взаемозв"язкУ навчальних trop Í3 3míctom, метою I традиШйншли способами навчання;

2/ врахування двдактичних можливостей окремих вид!в irop п!д час оволод!ння конкретним навчальним предметом;

3/ включения р!зноман!тншс bíwíb навчальних irop в дидактичну систему з урахуваншш рхвня розвитку студент!в.

В!дпов!дно до предмета, мети i г1потези досл1дження необх!дно було розв"язати так! завдання:

I/ проанал!зувати стан проблема в педагог!чн!й reopiï 1 практик!;

2/ розробити педагопчну технолог!» обгрунтованого включения навчально-trpoBoï д!яльност! з використанням модел! дидактично'1 система;

3/ експериментально перев!рити пвдагог!чку результативн!сть nt'onoHOBanoï модел!.

Методолог!чнор основою досл!даення е теор!я наукового п!знан-ия, таор!я навчально'х д!яльноот!, спстемний п!дх!д до навчання, положения Доржавно! кац1опалыю'£ програда "0св1тап

Д'крвТна XXI стол!ттяп/, концепцН фэрмування особистост! спе-ч!ал!ста.

Для розв"язання поставлених завдань використовувався комплекс ччтод!в досл!дг.оння, що взаемно доповнююгь один одного: теоретич-üi'!1. екал!з проблеми шляхом вивчення психолого-педагог!чно! i спе-

ц!ально! лИератури; вивчаннй 1 узагальнення передового педагог!ч-ного 1 власного досв!ду; педагог1чний експерклент. Результата педагогичного експерименту оброблялися 1з застосуванням метод!в мал-тематично! статистики.

Розв"язання поставлених зав дань 1 перев1рка висунуто! г1поте-зи зд1йсншвалися в к!лька етад1в.

На пертому этап! /1982-85 рр./ вивчалася педагог хчна, психолог 1чна, ф{лософська 1 спец!альна методична л1тература, пов"язана з проблемою досл!даення, уточнювались методолог!я 1 методика до-сл1дження, був проведений конст ^точий эксперимент.

На другому етад1 /1985-88 рр./ готувалося наукове забезпечонья формуючого эксперименту, який пров'однвся в с!лъськогосподарськшс техн*кумах Укра?ни.

На третьему этап! /1989-93 рр./ узагальнювалася результата дославши, зд}йставалася статистина обробка насл1дк!в експарпмен-ту.

раукова новизна I теоретична значуш!стъ досл!даення полягае в теоретичному 1 экспериментальному обгрунтуванн! ефэктивност! за-отосування навчальних 1гор у техн!кумах для актпв1зац1! п!знавалъ~ но! д{яльност! студент!в, розвитку в них 1нтерэсу до оволод1ння знаниями, збагачення мотивац1йно! сфера. Зд1йснено структурно-ло-г!чнай анал!з зм!сту загальнот9Хн1чншс дисципл1н, що визчаються в техн!кум1, встановлано дидактичн! можливост! га м!сце в навчально-му процес! окремих впд!в 1гор заленно в!д мети, зм!сту 1 метод1в навчання. Розроблено модель дидактично! система керування навчаль-ною д!яльн1стю студент1в в умовах поеднання традиц1Яцпх форм 1 метод!в навчання з використанням }гор; зд!йснено класиф!кац1ю ви-д{в навчально-1грово! д!яльност1 залежно в!д спецпф^и зм1сту навчання, сп1вв!дношання I дом!дування 1нту?тшзпо? та лог1чно!

процедур д!яльносг!, специф!ки комун!кагивнгос в!дносин сгудент!в на уроц}.

Розкриття теоретичних оонов застосування навчальних 1гор, яке пов"язуеться в досл!дж£нн! з проблемами диференц!ац!К навчаннз, застооуванням обчислювалъноК техн!ки, сприятиме подальшому доол!д-женню 1яших аспект!в впровадження 1гровоЗЕ д!яльност! в процес п ад-готовки спец!ал!ста техн!чно! квал!ф!кац!1.

Практична значтпд!ст5 досл!ддеяня полягае в тому, що впровадження розроблених практичних 1 методичних аспект!в керування навчаль-но-!гровою д!яльн!стю на заняттях 1з загальнотехн1чних дисципл!н у техн!кумах сприяе п!двшценню якост! п!дготовки спец!ал!ст!в с!ль-ськогосподарського виробництва.

0працьовая1 рекомендап! 1 можуть бути використан! викладачами техн!кум!в п!д чао планування навчальноК роботи, визначення зм!оту !. структура урок!в з включенням навчально! гри. Результати досл!д-ження будуть корионими також прац!вникам навчально-методичних ка-б {нет 1в, цикловим предметним ком!о {ям техн!кум!в, авторам навчальних пос1бник1в. .

Об грунтован!сгь ! в!рог!лн!стъ наукових результат 1в та виснов-к!в дисертац!? забезпечуеться оиогематичним анал!зом теоретичного й емп!ричного матер!алу; обгрунтован1стю вих!дних теоретичних полом нь, IX в1дпов!да!стю р!вню сучасного розвитку педагог!чно2 науки 1 передового педагог!чного досв!ду; викориотанням сукупност! мотод!в науково-педагог!чного пошуку, як! в!дпов!давть проблем! досл1дкення; застооуванням метод!в математично! статистики для обробки результату эксперименту.

АпроЗрШя ! впроватееяня Результат!в досл!дження. Основн! вис-новки досл!д».ення допов1далиоь 1 обговорювались на науково-практич-них ко№{юронп1ях: кон$9ренц!1-сем!нар! "Метода активного навчання

i д1лов! !гри у навчальному процес!" /мЛркутськ, 1991 р./; науко-во-практичн!й конфёренц!'! "Псгаолого-педагоИчн! проблеми п!дго-товки педагог!чних капр!в etльськогооподарських навчальних закла-д|э" /Ки1'в, I9B9 р./, на конференцП обласного методоб"еднання викладач!в елоктрйтех!йчних предмете /Одеса, 1988 i 1989 pp./.

Теоретичн! положения i практичн! рекоыендацП' апробувалнея п!д час вивчення предмета "Загальна електротехн!ка з основами електрон!ки" у Б1лгород-Дн1стровськоыу с!льськогосподарськоыу тех-н!куы! Одесько'/ облает!. Фрагыентарне апробування розпочадося у 1981-82 навчальному роц!, напраичовувалися 1 систематизувалися р!зн1 види навчально-irpoBOï д!яльност!, визначаласп "ххня ефактиь-н1сть. 3 1988 року проводився формуючий пвдагог!чний експериыент на навчальному матер!ал! перших шести тем предмета, на вивчення яких в!дведено двадцять три уроки.

РекомендацП иодо впровадкення'запропоновано'1 нами методики у практику навчання i пов!домленНя про ефективн!сть ïï впливу представлен1 на I 1 II етапах Всесоюзного огляду передового досв1-ду роботи в систем! середаьо'1 спец1альнох' осв!ти. Другий етап проходив у м.Р!вне у с!чн! 1991 р. За подан! матер!ади автор удостоений призового м!сця.

На захист виносяться положения:

1. Орган!зац!я навчання студент!в техн!кум!в з використан-ням irpoBOï д!ялыюст! передбачае визначеиня ц!лей вивчення предмета э урахуванням його специф1ки, структурування зм!сту, сп!вставлення заданпх результат!в п!дготовки епец1ал!ста з розвитком його миелительнох с|«ри, р!внями формування навичок

t ум!нь.

2. Обгруптоване застосування навчальних !гор в реальному щзо-цес! навчання в техн!нуы! дозволяв забезпечити ïx попитивниП вшпгв

на розвиток у отудент1в 1нтересу, почуття товаристськост! та ко-Л0ктив1зму, як!сть навчально!' д1яльносг1 репродуктивного i творчо-го характеру.

3/ Поеднання традиц!йних форм i метод1В навчання з {грозою д!яльн}стю на уроках забезпечуе взаемозв"язок 3mîctoboï i проце-суально!' чаотин загальнотехн !чно'1 п!дготовки майбутнього спец!ал!с та.

Узагальнен! реэультати досл!дження подан! у вигляд! модэл! пропоноваш^ дидактично!' система.

ОСНСВНИй 3MICT Д0СЛ1ЖЕНШ

У Еступ! обгрунтовуетьоя актуальн!сть теми, визначаетьоя мета, формулюються г!потеза i ochobhî завданяя досл1дження, розкриваеть-ся новизна 1 практична значения дисертанШого досл1даення.

У першому роздШ "Проблема навчально-i грово!' д!яльност{ у педагог !чн!й Teoptï i практши" анал!зуеться психолого-педагог iчн ий феномен гри у навчальному npoueci в техн1кум1, розкриваготься Н мот.лкзост! у розв"язанн! певнкх дидактичних завдань. Сп!вв1дношен-ня irop та 1нших метод!в навчання, зм!сту, ц!лей з урахуванням розвитку студенев подане в абстрагованому вигляд! у форм! модел1, яка дозволяе простежити ochobhî зв"язки м!к элементами системи навчання з вккористапням îrop.

Другий розд!л "Експориментальне навчання !з заотосуванням нав-чальних trop" присвячений розкриттю вгас1Дних даних i розробц! методики експериментального навчання, анал1зу динамки педагог!чнах зм!к у ход! експоршенгу; тут наведен! результати ! подан! роко-мчнддпН цодо впровадження irop у практику навчання.

На уроках 1з застосуванням навчальнкх irop пропас п!знання

1нтенсиф1куеться, розвивавться 1нтереси, мотива, отимули, що вини-кають у студант1в.'Як!сн! показники научуваност! в ход! обгрунто-ваного застосуванкя 1гор забезпечутоться тим, що останн1 дозволяють зняти розумово-емоц!йне напруження, яке виникае при вивченн! складного техн!чного предмета в умовах 1нтенсивно1 навчально? прац!.

1стор1я застосувания 1гор у навчалъному процес1 сягае давн1х чао!в. Про IX суоп!льний характер, мокливост! формування певних стосунк!в пом!ж людьми, наочн!сть } доступн1сгь писав Я.А.Комен-ський. На розвиток мислення у гр! вказував Ж.Пгаже. Г.В.Плеханов стверджував, цо гра виникла в р^улмат! задоволення погреби сус-п!льства у п!дготовц{ п1дроотаючих покол!нь до життя. У вгтчизня-н!й психолог1чн1й науш розглядалися питания природи гри та П значения для розвитку особистост!. А педагог!чна енциклопед!я ви-значае гру як один 1з вид!в д1яльност1 людей 1 тварин, як зас!б ф!зичного, розумового вихованяя.

Сучасн! досл!дження у галуз! дидактики даготь п!дстави вважати, що 1гри. належать до метод!в активного, навчаннл, як} орган!зують самост!йнэ оволод!ння знаниями, вм!ниями 1 навнчкачи, емоцШно-д!нн1сним доев!дом. Вони можуть забезпечувати формування 1 розвиток п1знавальних 1нтерео1в 1 зд!бносгей, творчого мислення, вироб-лення уМ1нь 1 навичок самост1йноУ прац!.

Отже, вивчена пвдагог1чна л1терагура, оучасн! досл1дяення 1 наш! опостережевня, зд!йснен! у процео! практично! д1яльнос?1, Шдтвердили благотворний вплив {гор р!зного роду на збагачення сфери потреб, виникнення 1нтерео1в 1 мотив!в до навчально? д{яль-ноот!, на актив1зац1о, !нтеноиф1кац!ю процесу иавчанчя.

Усе сказана вгацэ п!лком стосуеться 1 процесу вивченач електро-техн{чних предмет1в 1з заотосуванням !гор. Водночао приналежя!сть них предмет!в до загальнотехн1чного циклу накладае особлгау з!дпо-

в1дальн!оть на як!сть уч!ння, адае эм1ст загальнотехн1чно! п!дго-товки iHierpye знанкя багатьох предавав 1 е стрижнем пол!тахн1ч-hoï, профео1йно! 1 эагально! осв!ти.

Теоретичн! досл!джёння 1 досв!д дозволили автору сформулювати ооновн! положэння наукового пошуку, оуть яких частково розкривае значения навчальних trop. На уроках створюються умови, що визна-чаюгь посл!довн!сгь перэгворень у процес i вдосконалення i розвиг-ку особистост!: навчально-1грова д1яльн!сть-*~ îHTepec—»-ycnix-»-стимул—мотив-«-емоц 11-*-почуття-»-потреба-*-розвиток здi бнос-тей—зростання потреб i т.д.

Часта зм1на перел!ку спец1альностей, уточнения у квал1ф1кац1Й-них характеристиках, пов"язан! з розвитком галузей техн!ки, скоро-чеяня часу на засвоення зм!сту предмета у зв"язку 1з зб!лъшенням обсягу знань, - все це спонукае до особливо уважного, наукового п1дходу до питань .планування навчалъно'! Д1яльност1.

Поглиблвне вивченкя падагоггчних основ засгосування навчальних irop може допомогти частково розв"язати завдання планування, зумов-леного вимогами до результат!в наачання, а також П1д1йти до планування диференц1йованого навчання предмета з вИзначвнням нормативного р!вня навченост1.

Мэтодолог1чний аспект досл}детння вимагав уточнения i система-TK3auiï деяких кагегор1й i визначення сп1вв!дношення Mis поняттями яких торкаемося в нашому досл!джанн1: загальне, одиничне, особлива, п1ле, частина, форма, зм1ст.

й*екгивн1сть навчання на уроках пгдвтцуеться за умов застосу-ь&ння п1зноман1тних мвтод1в, форм i прийом!в за пахунок pecypciB, прихованих системою зовн!шн1х i внутр1пн!х умов самого процесу yilonoï д!яльност1.

Зовн1шн! умов и визначають'ся р}внем розвигку сусп}льсгва 1 в1дпов1дними можливостями системи осв1ти, дооягнеднями педагог но"1 технолога. Внугр1ин1 - пов"язан{ Ь сутн1сними силами самог шодиня, системою И потреб, психолог1чними, в!ковими та }ндкв}ду-альними особлизостями, досв!дом емоц}йно-П1 нн 1 сггого ставлення до )в}ту. Все це мояе бути викорисгане для забезпечення 1нтенсиф!ка-111 навчально'1 роботи та актив1зацП п!знавальнох дхяльносп сту-юнт1в гехн!куму.

Розглядаючи вплив 1гор на отворення необх1доих в!дносин у навальному колектив!, вважаемо, щ стосунки типу "студент 4- викла-ач -*-св!т" в1дпов1даготь принципам педагог!ки сп1вроб!тнипгва. р!м тншгсх позитивних прояв!в, вони сприяготь рац1онал1заторськ1й, инах1дницьк1й га 1ншим видам творчо? д!яльност1.

У психолого-педагог1чн1й л1тэратур1 наводиться р!зн1 погляди а д1агносгування особливоотей розвигку отуденПв п!д час навчан-I, зокрема щодо к!льк1сного узагалънення як1сних зм!н окрэмого 1ня. КритерИ розвитку ми взяли 1з швали Б.Блума, де дано перел1к {геяектуальних операя1й, що ускладнювть мислительну д!яльн1сть: тння, розум!ння, заотосування, анал!з, синтез, оШнка.

У оучасних умовах перспективним стало викориотання обчпслюзаль-

гехя1ки не лише на уроках з навчалвними 1грами, а й п!д час дготовки до них та планування навчалъног роботи.

Проанал1зувавши погляди р!зних досл1дник1в, наводимо в текст! сертадН в систематизованому вигляд! деяк! означения 1гор, що стосовувгься в навчанн!: педагог!чних, навчаючих, дидактичннх, вчальних.

Педагог 1чн1 1гри впливаить на во! аспекта, що визначаать нав-пьно-виховний процас /виховуючий, навчаючий, розвизальний/. Нав-оч1 формують п1знавальн{ пропаси. Так! 1гри розробляються сел¡я-

ми. Дидактичн! входять до структура уроку 1 спреяють, як правило, поглибленню I закрШленнта його матер1алу. Навчальн1 ¡гри можна вваяати комплексна« методом, оск!льки застооування будь-якого виду навчалъно!' гри адекватна впливу групи трвдип1йних способ!в викладання.

Виб1р класиф1кац11 метод!в навчаняя на П1дстав1 ознаки - за метою } р{внем п1энавально'1 дгяльност} /А Л .Махмудов, О.А.Еуменюк, виправданий предметом дослхдження, оск!льки педагогхчн: основи його застооування передус1м визначають д1ялън1сть викладача I студента з урахуванням цхлей, що регламентуються вимогами до результ, Пв навчаняя. Ця особлив}сгь класифхкац}У допомагае розкрити пред мет 1 дае змоху виробити практичн1 рекомендацН щодо застооування навчально~1грово! д1яльност1, кер1вництва нею в р1знор!вневому д!алазои!.

. Сл1д заэначити, що дослхдження проводилося з використанням дс в!льного набору 1гор. 1х роль п1ддорядковувалась предмету дослхдження, що дозволило простекити взаемод1ю вс!х складових дидактично'! система { виявити педагог}чн} основи застосуванкя навчально-1грово1 д1ялъносг1.

Вивчення публ}кац!й з дано!" проблема, власн1 досл1джання дот могли створити класиф!кап1ю навчальних 1гор за такими ознаками: за приналекн1сгю до загального методу навчання,- за уточненими ди дактичними завданнями, за видом навчання загальнотехн1чних, зага нопрофес!йних дисципл!н, за р!внем розвитку 1нтелектуальноХ сфе! особистост! студента, за р1внем зв"язку м!ж елементами дидэктиче систрми, залеяно в!д функц!й педагог!чно! взаемод!!, за характэ; оснащения уроку, за психолог!чним впливом на розвиток особистос э урахуванням переваги конкретних псих1чнях процес!в, залежно в: •{орми орган}зац{1 п}знавально'/ д!яльносг{ на уроц!.

ФункцП 1Гор розкриваються в дадакткчних завданнях, як! с гуде нтк розв"язують пгд чао вявчекня електротехн1Чного пред-тэта:

I/ закрепления теоретичного материалу уроку, теми, розд{лу;

2/ вироблення м:цних знань по нят{ йно-те рм I но ло г: ч и о I систем:! предмета;

3/ формування умхння "читати" прост! електричк: схеки;

4/ формування вмтння"розЛ1Энаватия елеменгя електричнзх схем 1 оснозн! блоки у схемах реальних електроустанозок, прила,д1в, при-строхв;

5/ вироблення ум!нь шреходити' вгд умовних позначень до реальних елемент1В хз роздагкового материалу з предмета;

6/ закрепления знания способ1в з"еднання елементхв I дтльнгцъ електричних схем;

7/ формування знань законом1рних зв"язк1в шж величинами, оди-нииями Ух вим!ру I вмшня проводити прост1 розрахуяки олектрнчних I мапптних лантшг1в.

У ход1 дослхдження було проанал13овано псяхолого-подагогхчн! явища, як: супроводжували о1ран1 видя навчальних хгор, визначено IX дидактичнх можливосгЬ Кр{м того, встановлено зв"язох видаг-ми навчальних 1гор 1 традициями способами викладання та уч1ння в рамках загальних метод1в 1 зм1сту навчання /т.1.2.2/; в1дпов1Д-Н1сть навчальних 1гор метода!* навчання, а такоя комплексам зм1сту навчання /г.1.2.3/.

Таблиця I

I

{ Педагог1Чна система

Дидактична завдання

Технолог1я навчання

I. Студента

4. Пронеся навчання 1 вихо-

2. ЦШ навчання I виховання

3. Зм1ст навчання 1 виховання

вання

5. Викладач! /або ТЗН/

6. Орган1зац1йН1 формя

Вккоркстовуючи рекомендахШ В.П.Беспалько стосовно сут! педа-гог!чно1 систем и /таблЛ/, зг!дно з положениями педагогично!' технолог: I : вимогами до результат}в навчання /П.МЛваяов/, а також враховуючи педагог{чн! основа IX засгосування, ми розробили модель назчанця 13 застосуванням 1Гор /табл.2/.

Тай лиси 2

Педагог1чн} основи застосування навчальних 1гор набувають Т0хнолог1чного характеру 1 даить змогу сформулювати правила, овое-Р1днкй алгоритм, який показуе шляхи досягнення педагог!чних ц!лей,1 створюючи моклив!си> для вдосконалення, доповнеяня модел! дидактично! системи.

Умовн} позначення, що використовуються в правилах:

I - XI - комплекси зм1сту навчання;

з, р, заст., а, о, о - 1нт9лвктуалън1 onepauiï /знания, розу-м!ння, застосування, анал1з, синтез, оцшка/, що утворюють вертикаль^ зв"язкя, а комплекси зм1сту /I—XI/ - горизонталь^ - у матриц} розвитку.

К-В, П, Е, Д - констатац1йно-вказ1вний, показовий, евристич-ний, дослалиицький - загальн! методи навчання.

1-32 способа викладання ! уч!ння, окрем1 метода в o6paHifl класифткацГь

К, С, Д^, Р - види навчальних trop, що використовуються для виявлення педагог1чних основ застосування - кросворд, складання схем за еловое ним описом, "дописування" формул, таблиць, одиниць вим1рюваяня тощо, розвиязування задач.

Ip, 2р, Зр, 4р - piBHi зв"язк1в Mix зм!стовою i процесуальни-ми частин&ми схеми, що в1дпов!даютъ р{вням розвитку y4HiB.

Перше правило записуеться: 1з, Шр, 1У заст., Уа, У1а—»2-/К, П, Е, Д/-—1, 2, 3—»— К/1/. '

Формулювання першого правила:

При прооктуванн! дидактично! системи з подагог}чно обгрунтова-ним застосуванням навчально! гри зм!ст парного комплексу мае бути орган!зоваяий для навчалъно'! роботи i3 засвоеншм па piBHi - знания. В1дпов1дно Ш, 1У, У, У1 комплекси вимагають роботи на piBHi 1нтелектуальних операций: розум1ння, застосування, анал!з.

Навчальний матер!ал мае бути орган1зований зг!дно з вимогами констаташйно-вказ1вного методу як дсмЬсгючого. Щлком можлива орган 1зад1я i в умовах показового, евристичного, досл1дницъкого матод!в. Вони могуть р8ал1зуватися илгсхом усного систематичного викладання /I/, розповгд} /2/, пояснения /3/.

Правило ыонэ бут и про!люстрована структур нов схемою, в якгй подал! т!лькп нёобх1дн! для даяо! гри елементи дидактично! системи: /рис.З/.

Комплексе 1нтолектуальн1 опорацт! Загапып Окр ом 1 Вид нав-

Рпс.1. Частина дидактично! системи, що встановлве /визначае/ педагог1чн1 основи засгосування навчально! гри.

Друге, трете, четверге правила наведен! без формулювань 1

структурыих схем.

2у х

Пз. Уа, УП с -^-К, Р /Е, Д/—»—18, 6°-—С /2/

3./ " 1^2 ^ Ер,1У засг., У1а, УПа, Хс-Х к, Р. /Е,Д/-*- 4а,' 4б-*-Доп/3/ 4 в4-6®

У1а, УПа-^ К,Р, Е/Д/-1,2, 3->— Р /4/

4а, 4й 6а, 6й 23, 31

1!этодогог!чнш забезпаченшш предмета досл1джэння стали роз-впток I уточнения таких понять, як "навчально-1грова д1яльн1сть", "педагог!чио квр1вншпво навчалыю-1гровов д1яльн{сго", а гакож "Чира навчально-1грово! д1яльност1".

Навчально~1грова д!яЛг>й1Сть - пронес активного засвоення зм!с-ту навчельного материалу, поданого у в иг ляд i гри, яка врахозуе {нтерео yïHiB до засвоення в!дпов1дно1 1нформацП у педагог i4tro обгрунтоваяих умовах.

ПедагогÎ4H9 кер1вництво навчально-1гровою Д1яльн1стю - це робота педагога, спрямована на в!дб!р, удосконалення i застосування системи ц!лей, зм1сту, форм, методîb, а також планування, орган!-заци, стимулювання i релаксаЦи, нормування, контроля та обЛ1ку, педагог1чного анал1зу пронесу i результатîb, досягнутих завдяки зазначен1Й дхяльност!.

Uipa навчально-trpoBoï д1яльност! визначаоться за педагог!чно обгрунтованою, технолог{чною дидактичною системою, елементами яко'1 е цШ, 3MÏCT, метода навчання, вида навчалъних trop у вза-емозвпязку з р1вкями розвитку мислительно'1 сфери учнгв.

Порядок проведения експериментального навчання в1дпов1даб за-гальноприйнятим правилам: вих1ДН1 даН1 i методика проведения ададтован! до реальних умов навчального закладу, особливостей предмета i завдань доол1дкення.

Результати як1с но-к i лыс i с ного анал!зу одержан! за матерталами письмових роб{т, що проводились п!сля вивчення BijmoBiflHoï теми предмета. Показники повноти дотримання кратер!ïb розроблен! i за-стосовуваяися для визначання зм!н навченост! i розвитку студвит1в /табл.2.2.10, табл.2.2.11/. Наводиться результати за базовою контрольною роботою /Б.к.р./, за контрольными роботами з тем 1.5, 1.6 з усього матэр!алу, що вивчався протягом експерименту.

Суть критер!ïb, система peecrpauiï показник{в при oninni ïx виконання давть змогу поставпти, a noTiM розв"язатн конкретн1 зав-дання експериментально! частини досл!дження:

I/ визначити ефакгивн!сгь дидактичйКХ можливосгей окремих ви-Д1в навчальних irop;

2/ визначити вшшв навчальних irop на розвиток особисгосгей учн1в в1дпов!дно до зм!ни рвпродуктивних i творчих вид!в навчаль-но! Д1яльност1;

3/ визначиги вплив засоб!в irpoBo'f методики на формування на-вичок навчально! роб от и;

4/ з"ясувати вплив навчально-irpoBoi д!яльност! на удоскона-лвння в!дносин в учн!вському колектив!.

Пер0в1рялиоь якост!, що характеризуют чаотку репродуктивних вкд!в навчально!" д!яльносг!: гяучк!сть i пракгичн!сть мислэння, caMocriüHicTb та iH. Простеяувалися зм!ни, що характеризуясь твор-ч1 в иди навчально! Д1яльноог1: ускладнення операдШ, ум!нкя вид}-ляти суттеве у матер!ал!, цо вивчаегься, тощо.

Особлив хоти труп, що брали участь в експеримант!, були 1'хня не1дбнтичн!сть, яка поширювалася на як!сть сгаргово1 п!дгоговки та к:льклсть сгуденг!в. Як експеримэнтальна була обрана трупа C-2I, якйвласгив! досигь низьк! показники.

В1рог1дн!оть анал!зу навчально! д!яльност! забезпэчена теор!ею мало! виб!рки, яка дозволяе пор!вкяти ш!сть результате у експа-ринентальнШ i контрольн!й трупах по 24 особи. Шсяя цього 3icraB-люван! дан1 починають повторюватися. У трупах на початок експе-ршенту було 35 ! 32 особи.

Репрвзвнтативн!сть забезточена значною к!льк!стю результат!в анал!зу на рхзних етапах ексйервментального навчання. Шдготов-чий етап дав 536, педагог!чний експеримант - 1541 результат, що в сум! становить 2077 даних.

Для Бизначення наявносг! i к!льк!сно! оц!нки р1вня 8в"язку м!х такими зм!нними навчально-виховното процесу, як активн!сть у

[авчальних !грах 1 деякими педагог !чн ими властивостями, оц} отними )а критер!ями результат !в навчанкя, використовувався метод коеф!-11ента кореляц!? К.Шроона. Результата наведен! в табливдх 2.2.1, 3.2.2, 2.2.3, 2.2.4.

Проведен! обчиолення показали наявн!сть м!цного прямого звияз-' су / Гху - 0,59/ м!ж активного у навчально-!гров!й д!яльност! га вм!ння користуватися формулами, законом!рноотями, властивостя-«и електричних ! магн!тних ланцюг!в.

Навчальн! д1I, пов"язан! з переходом в!д олова до охеми, в!д юняття до його граф{чноК 1нтерпретац!Х оц!нюються коеф1ц!ентом шреляц11 Гху « 0,7. Значения Гху = 0,32 одержали при визначен-I! зв"язку навчально-!грово*' д!яльност! з такими загальнонавчаль-1ими навчиками, як ум!ння правильно виконувати алгебраУчн! пере-гворення I арифметичн! розрахункй.

Значно кращ! насл!дки. одержан! за результатами контрольно? роботи з теми 1.6, коли були проведен! во! !з запланованих урок!в 1 учн! засво?ли поняття, законом!рност!,"властивост!, схеми елект-роустановок' / Гху z 0,7/.

Найб!льше значения Гху = I д!отали в результат! анал!зу контрольно? роботи п!оля опрацюваяня всього навчального матер!алу. 1а цей час за допомогою традиц!йншс 1 активних метод!в було сформовано комплеко знань, ум!нь ! навичок. Результати засв!дчують л!цний прямий зв"язок м!ж навчен!стю ! активн!стю у навчально-!гров!й д!яльноот! /рис.4/.

I зр!з 10.10.88 р.

2 зр!з 3.11.88 р.

3 зpiз 12.11.88 р.

Рис .4. Динам!ка розвитку навчальних д!й репродуктивного I гворчог< характеру в ход! экспериментального навчання.

I - навчальн! ум!ння репродуктивного характеру, П - навчальн! вм!ння творчого характеру,

Ш - сума показник1в ум!нь репродуктивного ! творчого характеру.

Отже, як бачимо, навчальн! 1гри можна застосовувати в техникумах, якщо нэобх!дно виробити навички репродуктивного ! творчого характеру. Б$8ктивн1сть навчально-1грово? д!яльност! зростае до-, сить швидко. Оч!куване засвоення нового матер!алу погребуе вклю- . чення у п!знавальну д!яльн!сть усього д!апазону мислительних опе-рац!й, створюс передумови для виникнення позитивних навчальних ставлень.

3 метою перев!рки робочих г!потез, як! дають змогу виявити дидактичн! ыожливост! навчальних 1гор, ми обрали методику обчис-лення - статистик. Цьому сприяли ! реальн! стартов! можли-

вост! груп С-21 та С-22. Р!вень значущост! при оц!нюванн! сгано-вив 0,05.

Експериментальн! дан! являють собою ряд вим!р!в доол!джувано! якосг1 ! супроводвувться !нформац!ею про чаототу числових оа!нок контрольно? та експариментальноТ груп ва письмов! роботи. Належало встановити наявн!сгь айо в1дсутн!сть зв"язку м!к фактичними

частотами, що спостер!галися в ход! експэриментального навчання, I теоретичними частотами тгсс самих зм5нпкх.

У дисертацН наведено дан! виявлення зв"язку м!ж зм!нними, а такоз перев!рка нуль-г!потез про незалежн!сть зм!нних у процес!

навчання в експериментальн!й та контрольна грудах за допомогою р

кпэтепш 0Р1 ал перших семи граф показуе, що немав жодно!

впбгркп, дан! яко? дозволили б прийняти нуль-гшогвзу про вхдсут-н!сть впливу застосування навчальних !гор на ту чи !ншу як!сть.

Таким чином, можна зробити висновок, що проведенх в экспериментальна та контрольн!й трупах уроки досить в!др!зняюгься. Застосування навчальних !гор суттево вплинуло на ум!ння виконувати навчалън1 д! I у запропонован!й посл!довност!, пол!шило знания умовних позначень електричних величин та одиниць 1х вим!ршання, вироблення ум!нь коментувати етапи розрахунк!в, що проводиться, навичок виконувати алгебраУчн! первтворення та арвфметичн1 обра-хунки.

Анал!з експериментальннх даних показуе, що у восьми випадках проти двох в!дкидаеться нуль-1,1потвза щодо в!дсутност! впливу застосування навчальних !гор иа формування вм!нь творчого характеру. Можна також говорити про р!зну швидк!сть зм!н у певних якостях навченост!. Б!льп глибокий розгляд них даних моет стати предметом окремого досл!дяення.

Як1сп5 змпш 1 фактп, яй сностор!галпся в ход! оксперименталъ-ного досл!джаню1, ми згрупувалп за загальними ознаками. Одна з труп спостережень дозволяе ствердяуватп про паполеглив!сть п1д чао оволод1ння знаниями, а також про активн!сть, в!дпов!дальн!сть, стараннхсть , орган!зован!сть. Ми спостер!гали факти, як1 засв!д-чили п!двищення в!днов!дальност! студент!в у ход! виконання дору-чень, що сприяло усп!шн!й робот! вс!е! команди. Кргм того, були

звф!ксован! факти, що п1дтвердили вироблання досв!ду емоц1йно-ц!н-н!снех ор:сигащй, пом"якшення загалъного фону робочого настрою в навчальнШ груп1, появу захопленост!, швидкост1 1 злагодженосг! в робот1 п!д час впконання навчалъного завдання.

Таким чином, педагог!чний експоршент показав ефекгивн!сть наврального процесу 1з педагоггчно обгрунтованим засгосуваняям навчальних !гор.

Розроблен1 нами рекомандаЦ11 спрямован! перадус1м тем педагогам, як! в сво1й робот! ыають нам1р використовувати окрам! види, а також комплекс навчальних !гор в русл! педат0Г1ЧН01 технолог! 1" активного вавчаши, розроблений з урахуванням вшлог до результа-т!в навчання.

Досл1Дження показало, що наэчально-!грова д!яльн!сть сн!вв!д-носигься з традицхйнш навчанням 1 спркяз насгулкоегI 1 розвитку таор1! навчання.

Результата напого досл!даеЕНя мозуть стати падагог!чною основою для проактування 1 розробки прогрглнпх засоб!в при впровад-канн! автоматиэованкх систеа навчання, а такоа будуть кориснимн при зд!йсненн! самоконтролю 1 самоуправ л! пня, що входить до складу керуваяня иазчально-хгровою д!яльн!сп).

7 висновках до другого розд!лу наводиться перол!к рекоыендац!й, як!, на наш погляд, позначен! тооратпчноэ новизною:

- доповнення I розсирзнЕЯ класиф1кад{1 ввд{в навчально-!гро-во? д!ялъност!;

- конкретизаа!я в!дпов1Дяост1 СЕСтеии матод!в навчання пев-ним видам навчальних 1гор;

- уточнения зв"язку ы!ж зи!стогл предмета у вигляд! ко!.шлакс!в !гор ! дом!нуючш р!внем розвитку, визначенЕл зг!дно з- ¡нтелекту-альнимп опарац!яма, що впкорпстовуються у навчалыМй прац!;

- в из начеши i конкретизац1я зв"язку Mis вкмогами до результатов навчання i р!внем розвитку студента, необх!дним для досягнен-ня в!дпов1дно'1" мети;

- теоретично обгрунтовано модель технолог!чно! дидактично! системи, що включае взаемопов"язан! Шльовий, зм!стовий, процесу-альний аспекти, як! взаемод!ють !з сферою розвитку отудент!в як педагог!чна основа будь-дко! методики, в тому числ! i навчально-irpoBoi";

- уточнения понять "навчальна гра", "навчаюча, дидактична, педагог!чна 1гри", "навчально-!грова д!яльн!сгьп, "педагог!чне кер!вництво навчально-irpoBon д!яльн!стю";

- розширено I доповнено положения про реал!зап!ю дидактпчних завдань функШональними мокливостями навчальних irop.

Поряд з теоретичними результатами пропонуються мвтодпчн! ре-комендацН :

- перетвороння зм!сту предмета на комплекси, що мають форму, зручну для планування навчального процесу;

- уточнения ! доповнення способïb вихладання на етап! п1дго-товки навчального матер!алу;

' - конкретпзац!я формулшання навчальних ц!лой у планах нав-чально'1' роботи з урахуваниям вимог до результате навчання;

- npcnosimiI щодо використання системи критерПв, цо дозволя-югь визначити дпнач!ку розвптку в сфер! репродуктизно! i творчо! палчально! д!ялыюст!, а такоя як засобу визиачення дидактичных можливостей окремих irop;

- запропоновано правила, що показ ують мехая{эм науково обгрун-тованого використання деяких впд!в навчальних irop у дидактичному про да о { з урахуваниям ïx взашодП э ус!ма элементами системи навчання.

Проведена досл!дження дозволяе сформулювати ряд вионовк!в:

I/ Педагог1чн! основ и засгосування навчальних !гор е незапе-речною умовою виконання завдань щодо п!дносенкя якост! п!дготовки спец1ал1сг1в.

2/ Засгосування навчальних !гор сприяе розв"язанню проблема комплексного викорнсгання мбтод1в навчання, в тому числ! активного, з урахуванням !нтерес!в, мотив !в, стимул!в, що актив !зуютъ п!знавальну д!яльн!сть.

3 / Навчальн! !гри входять до педагог !чно'1 оистеми ! взаемо-д1югь з ус!ма !ншши елементами останньо?. Науково обгрунтоване викорнсгання 1'х передбачае створення комплексу рекомэндац!й для планування навчально! роботи в техн!кум!.

4/ Щлеспрямоване, науково обгрунтоване засгосування навчальних 1гор, активних, 1нновац1йних технолог^ навчання з урахуванням 1х зв"язку з !ншими методами навчання допомагаз орган1зувати на уроц1 самост!йну творчу роботу, сприяе забезпеченню наступ-ност! I безперервност! у формуванн! уявлояь про св1т, техн!ку, пол!шенню профес}йно1 спрямованост! навчання, р!зноб1чному роз-витку студент!в.

Подальше досл!дження у ц!й галуз! доц!льно здШсшвати за такими напрямачи: теоретичне обгрунтування 1 розробка системи р!в-н!в у ход! розв"язання завдань диференц1йованого навчання; створення комплексу педагог1ЧНИх програмних засоб1в /ППЗ/ автомати-зац11 процесу навчання !з застосуванням !грово'1 Д1ялыюст1 на основ! модел! дидактично! системи; вивчення умов навчання техн!ч-ного предмета з урахуванням р!вня розвитку мислительно!' сфери сту-дент!в, а також механ!зм!в застосуванга навчально-!грово! д!яль-ност! зг!дно з запропонованими в робот! правила!/, ф0рмула1ли.

3 темя доол1дження опублхковано так! прац1:

1. Некоторые результаты исследования повышения актшкости познавательной деятельности учащихся на уроке // Тезисы научно-практ.конф. - 1939. - Киев: Пскхолого-педагогические проблем:-.' подготовки педагогических кадров сельскохозяйственных учебных заведений.

2. Игровые метода обучения в системе общих и частных методов обучения // Тезисы докладов меявуз. кокф. - семинара. - 1990. -Иркутск: Методы активного обучения и деловые игры в учобном процессе.

3. Використання акгивних методхв ! елемент1в !грових занять при вивченн! електротехн!чних дисцишйн. - В кн.: Методика провис занять: Навч.пос!бник /Й.М.0л!йник, Р.Р.Балая, О.О.Вербило та !н.; за ред.П.М.ОлШика. - К.; Вища шк., 1992. - 219 е.; 1л.

Шдписана до друху 15.02.Ш^р.Об.I,З.Формат60х84 1/16. Друк офсетная. ТйрЛОО.Заи. 50.Безплатао. ДОД УДПУ I н. Драгсманозза. КиТв. Пгрогола. 9,