автореферат и диссертация по педагогике 13.00.03 для написания научной статьи или работы на тему: Развитие специального обучения умственно отсталых учащихся в Украине (1918-1941 гг.)
- Автор научной работы
- Одинченко, Лариса Константиновна
- Ученая степень
- кандидата педагогических наук
- Место защиты
- Киев
- Год защиты
- 1996
- Специальность ВАК РФ
- 13.00.03
Автореферат диссертации по теме "Развитие специального обучения умственно отсталых учащихся в Украине (1918-1941 гг.)"
■ " -> л 1 . . 'J
1 1 НОЯ 1S23
ШСТИТУТ ДЕФЕКТОЮГХ! АЛН УКРА1НИ
На правах рукопису
ОДИНЧЕНКО 1ариса Костянпш1вна
Р03ВИТ0К СПША1Ш01 ОСВПМ РОЗУМОВО ЫДСТАЖХ УЧШВ В УКРА!Н1 /1918 - 1941 РР-/
13-00.03 - спец1альна педагог!ка
Автореферат
дасертацП на здойуття наунового ступени кандидата педагог! чних наук
№ÏB - 1996 р.
Дисортащею в рукопяо
Робота вяконана в 1нститут1 дефектологг! АШ Украшя.
Наукоияй квр1вняк:
0ф:1ЙЙн* опонентя:
Пров1дна установа:
доктор педатгечнгос наук, профеоор, член-кореспондент АПН Украхня ВОНИАР В1тал1й 1вановяч.
Д1йсний член АПН Украхня, доктор педагогхчнях наук, профеоор ЯРМАЧЕНКО Микола Дмитровяч;
кандидат педагог1Чних наук, провЛдний науковяй ошвроОхтняк КАЛ01ИЧЕИКО Шнель Павлхвна.
УкраХноькяй дерасавний падагопчний ун!вврситет 1М.М.П.Дрегоманова
Захиот в1дбудетьоя "¿¿С? 1996 р. о го-
дин! на засгданнг спегйалгзовано! вченох ради в 1нотитут1 дефектологг! АПН УкраХня /252001, Кяхв-1, вул.Трьоховятятвль-ська, 8/.
3 дисвртащело ножна ознайомятяся в науковгй чаотнн! 1нотятуту Д0фектолог1х АПН Украхня.
Автореферат розх слано ** ¿гЛ^^/Я- 1996 р.
Бзеняй секретар спеохал1зовано1 вчено! ради С .Ф.00ЮТ0ВШ
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА Р0Б01И
Актуальн!сть теми, назначения перспектив розвитку спец!-альноТ ocbíth д!тей з íнтелектуалышми вадаш - складне комплексна завдалня. воно ыохе бути успешно вир!шене лише на основ! цШсного науково обгрунтованого п!дходу до вивчення пройде-ного дефектолог1чною наукою i допом!жною школою шляху розвитку, анал1зу сучасного íx стану, визначення 1дей f положень, цо ок-реслиоть потреби майбутнього; наукового бачення перспектив по-дальшого пол1пшення п1дготовки вихованц!в до трудово! Д1ЯЛьно-ст! та самост!йного хиття. у "концепцП cneuiaiibHoY ocbíth ocid з ф!зичними та псих!чниыи вадаш в украГн! на ыа£блихч1 роки i перспективу" /1996 р./ обгрунтовано необх!дн1сть глибокого пере-осиислення сучасного стану спец1альноТ ocbíth д!тей даноГ кате-ropií, анал1ау наявних у навчально-виховному процес! недолШв з метою отрииання bhchobkIb, як! були ó актуалышми не лише сьогсдн!, але й у ыайбутньому. все це сприятиме розробц1 засад адекватного та продуктивного црогнозування завдань на перспективу.
1сторико-оедагог1чни8 п!дх1д до вивчення над бань теорИ i практики спец!ального навчання та виховання учн!в з розумовою в!дстал1стю в найважлив1шим дхерелоы для узатаяьнення наявних теоретико-методолог!чних засад ол1гофренопедагог!ки. floro за-стосування сприяе науково обгрунтованому конструктивно ив!ре-нону 1нтерпретуванню сутност! корекц1йно1 роботи, дидактичних основ II реал1зад1Т в навчально-ваховноцу процес!.
Таким чином, конструктивно-i сторичне вивчення шляху розвитку пройденого cneuiaxbHOB школой t дефектолог!чною наукою дав маклив! сть осмислити прочини неадач числекнлх реформатор-
оьких д1й, якх не приводили до фхксованшс позитивнях зрупень, протистояти спробам поспхшного, не завжди науково обгрунтова-ного виршення складских сохцальна-педагогхчних проблем, подо-лати оуб"екгив13м в упрааганоькях ршеннях, вяявяти педагогхч-нх укови, якх дозволяють реалхзовуваги на практшц теоретична висновкл та рекомендащх.
Ступень наукобог розробленосгх проблем и. Проведения хо-тор1ограф1чний огляд з теми досл1Дження дозволяв стверджувати, що проблема становления I розвитку освхтя розуыово вхдсталих Л1тей в Укра!Н1 не отрицала достатнього висвхтлення в спешаль-Н1й недагогхчнхй лхтературх.
У монографхях та навчальнях посхбниках росхйських дефек-тологхв В.П.Кащенка /1912/, ш.!.;,Новика /1941/, Х.С.Замського /1974/ наводятьоя численнх факти з хстор11 становления I розвитку спевдального виховання 1 кавчання дхтей з роэумовими 'вадами в Р0011. Що ж отосуетьоя розвитку цього процасу в Укра-!нх, автори або зовсхы замовмують, або посилаються на висут-н1оть тут будь-яких почине и. у дожовтневий перход.
У той же час нами воявлена кхлыисть публхкавдй, в якях автори фрагментарно х вибхрково наводять окрем1 факти зд1йсть ванях в УкраШ на раннхх етапах заход!в ыедичного та педагогх-чного напрямкхв в оргашзащх елемеятарнох громадськоХ, а пхз-1иша 1 державно! допомоги особам з розумовов вЛдсгалхств. Зок-реыа, у наукових публхкавдях ТЛ.Сцхна /1951/, А.1.Селецького /1969/ наводиться ряд прикладхв, як1 заов1дчуоть намагання зд1йснпвати лхкуваняя та догляд таких осхб у притулках, що створювалися на базг псиаатричних лхкарень у ХП ст.
Серед невелико! кхлькост1 робхт з хсторх! становления спещального виховання слаборозвинених Д1тей в Укрэ!Н1 слхд вхдокремити публхкацхо О.П.Дубовецького /1971/, в якхй анал!-
зуеться дхяльнхоть першого приватного лхкарсько-педахчшчного закладу для аноыальяях дгтвй, вхдяритого в Кяовх у 1904 р., та опясуеться характер специфхкя органхзацх! у ньому вяховно! роботя.
У кгльиох публхкащях М.М.Гркценка /1Э57/. 1.Г.Сремэнка /1970, 1973/ зд1йснено спробу розкрятя стан специального нав-чання та виховання розумово вхдсталях дхтей" в Укра^нх у пхоля-жовтневий пврход, яаводяться двякх данх про кхлькхсгь учив, мережу допомхянях шкхл, даеться аналхз змхсту навчально-вяхов-но! робота в закладах даного тшу, частково розкряваються пя-тання пхдготобкя кадрхв дефектологхв. Незважашя на те, що у название роботах недостатньо повно вясвхтл-шо 1Стор1Ю становления спешальног освхтй, вони мхетять щнняй фактичняй кате-Р1ал I вяступають як виххднх джерела дослхдження.
Певняй 1нтерес вяклякають нечисленях публхкацх! про нау-яово-педагогхчну дхялыисть А.З.Володщярського /А.М.Гольдбврг, 1968/, 1.0.Соколлнського /А.1.Мещеряков, 1968/, ПЛ.Ковалевсь-кого /Х.С.Замськяй, 1974/. Зазначенимя автораыл вясоко опцню-ються надбаняя вхдомих вчеяях, анал1зуеться 1х значняй внесок у розвяток вхтчязняно! дефектолои X.
Деяк1 фактя про ооновнх напрямя науково-доолхдно* Д1яль-ностх в галу31 дефектологхI, що проводдлаоя в 30-х роках, ви-св1гл1ються у робот1 "Науково-досл1дняй хнетятут пвдагогхкя УРСР" /1976/.
0креы1 аспектя проблема розвятку спещалыго! оевхтя аяо-мальнях дхтей вяoвiтлeнo у фундаментальяях працях МД.Ярмачен-ка /1968, 1974, 1994/, прясвячених 1Стор11 оурдопедагогхкя в Украли, а також В.I.Бондаря /1984,1992/, в яких простежуеть-ся розвяток теор!1 та практика профес!йно-трудового навчання
учн!в допом1жких шк!л УкраУни в пер!од 1917 - 1990 РР» Ц! прац1 мають важливз значения для IcropiT сурдопедагог!ки та ол!го-Френоаедагог1ки i сучасноТ школьно'/ практики, оск!лыш у них дабться анал!э й оц!нка спэцифхчних п!дход1В та концептуальних засад розвитку HautональкоТ система спещально! осв!ти, як! не втраткля актуальное^ i в наи час.
Таким чкном, наведений звдо огляд, лхтератури з теми доел! дхення дав моаишЕ!сть зробми висновок, цо проблема становления i розвитку ciicui алькоУ осв!ти розумово в!деталях учкхв в украХнг не була предметом сашсййного вивчення. вагома части-на науково-педатоГ1Чнйх прадь i apxiaimx иатер1ал!в у галуз1 ол!гофренопедагаг1ка пер1оду 20 - 30 РР> не введена а наукошй oöir 1 недостатньо проанал1зована з п'озкц!а сучасноТ 1сторико-педагог1чно! наук». Mix там, тахо досл!ддення мо&е спрняти от« римашш б!льш повноУ !нформацп про генезис-спзц1ально! осв1ти 'розумово в!дсталкх д!тей в yxpa'iHi за означений период*
Недостатня розроблев!сть названо! проблема, ?Г актуаль-Htcib, науково-практичыа з :ачим!сть аумовили виб!р теш дасер-тац1йного досл1дхення: "становления 1 розвиток спец1альноТ ос-Bira розумово в!деталях учн!в в укра1н1 /1918 - 1941 РР«/"«
ХРонолог1чн1 мех! доол1даешш охоплшоть 1918 - I94X РР» На початку 20 столгття в УкраТн! дули зроблен! перш! кроки в роэ-робц! елементарних форм ооц1ально-педагог1чно1 допоыога розумово в!деталям д1тяы, а в педальшому шквалнея захода для роз-будови державно! система опец1адьно! ocBira, Ii реформування, що дав п!дстави ввааади ц! дочинання за вих!дау точку. К1нець 30-х - 40-*х poKis знаменувався утвердаенням нових п!дход!в до визначення метя, завдань допоШжно! школи, II структура, 8м1-сту, ывюд! в 1 форм навчання та виховання 1 розглядаеться нами
як своер{дний цШсний продео становления 1 розвитку системи спец!алльноТ осз1ти розумово в!дсталих дхтей.
Об"ект доол{дження - спедхальна осз;Ета розумово в1дсталих учн!в в украШ в пер^д з 1918 по 1941 РР»
Предмет досл1ддення - процесуальнх й змлстовн! аспект становления 1 розвитку спещальних заклэд!в для розумово в!д-сталих дfтeй /датяч! колектори, спеШальн! Суданки, допом1зн4 школи I спец!альнх класи/ 1 дефек?олог1чно1 науки.
Мета дисертащйно! роботи - провести 1 сторико-педагог1Ч-ний аналхз законошрностей I особливостей становления 1 роз-витку спец1адьноТ осз!ти розумово в!дсталих д1той в украШ як цШсно! система, виявити ■ позитивней наукоъий х практичний по-тенцхал даного соц1ально-педагог1чного процесу для подальшого розвитку теоретичних основ ол!гофренопедагог1ка та ек!льно? практики.
Завдання досл{дження:
- досл1датн особливост! становления 1 розвитку систем! осв!ти'розумово в!дсталих д!тей в укра!н1 { вид!.тяти основнх пepioди та еташ ТУ формування;
- вивчити структуру, фактори розвитку I закономхрност! функц!онування системи державно! допомоги особа;.', з розумозоп в!дстал1ств;
- розкрити основн! тенденц1\" та педагог!чк1 особлдвост! розвитку зм{сту спод1ального навчання дхтей з порушення;.л 1н-телекту;
- просл!дкувати динамхку розвитку дефектолог1чно! наука в мехах означених перходхв 1 встановити II вшшв на забезпечення корекц!йно1 спрямованост! навчання розумово в1дстадих дхтей.
,Методолог1чною основою досл!ддення е положения про д!а-лектичний взаемозв"язок I взаемообуконлен!сть соц1ально-педа-гог!чних явищ, необххдк{сть Тх вивчення в конкретно-!сторкчних обсташнах; концепц!я данам! чного п!дходу до розумх шм структур» дефекту х перспектив розвитку розумово вхдсталих д!тей; основн! полокення закону ухраТни "цро освхту" ! ¡цопцоппП спе-ц!ального навчання оохй з задали дсихоф!зичного розвитку в Ук-раУн! на найблшкч! роки ! перспективу.
у ход! робота над дисертаще» застосозувались основн! метода ¡сторако-педагогхчного досл!даенкя: хронолог!чний, який дав мсйшшсть розглядати процес становлення i розвитку спец!-альноТ освхти розумово В!деталях дгтей в УкраШ в дашам1ц1, зм!нах у часов!й послхдовност!; пор!вшш>но-!сторичний;.теоре-тичний метода акал!зу, систоматизац!!, узагальнення ! класиф!-каШ!.
рсновн! джерела доыпдження: матер1али Центрального дер-яавного !сторкчкого арх!ву укра¥ни /ф.442. 707/. Центрального державного арх!ву вищих рган1В влада та управлшня укра!ни /$•166/, Вйвського обласного деркавного архиву /ф.226. 804. Р«-142| Р--144/. харкхвського обласного державного арх!ву /Ф-45, р.-820/; законодавч! акт 1 дирекхивн! документа з ш-тань народно? осв!ти вищих деркавних орган!в влади I, перш за все, наркомосу укра:ни; исторична, загально педагог!чна 1 д&-фектолог!чна лгторатура, матер!алд пер!сдачш1х видань.
Наукова новизна дисертац!йно! робота полягае в тому, ¡до в Н1Й: - выерше в!дносно повно в!дображена ц!л!сна картина становлення ! розвитку системи специально: осв!ти розумово в!д-стадкх учн!в в украШ як : сторико-педагогхчного явища;
- розроблена авторська пер!одизац!я процесу становления 1 розвитку система спегиалъноТ осв!ти розумово В1дсталях учн!в з сучасних методолог:чних позиц!й, розкрит! основн! тенденцН та особливост! П функц10нування в кожному пор1од:;
- зд1йснена наукова !нтерпретац!я найважлив!ших особливо-стей розвитку теор!!' 1 методики спеШального навчання розумово в {деталях школяр!в, яка мае прогностичну спркмовашсть I коже стаи важливим джерелом у розробц! нових науково-практичних напряшив досл!даень;
- введен! в науковий об!г нов! теоретико-методичн! положения, як! базуються на фактичному дослхдкицькому иатер!ал!.
Теоретична значущ!сть досуидеення полягае в анал!тичному огляд! процесу становления й розвитку основ спец{алъно? осв!ти розумово в!дсталюс школщДв в Укра1н!, яка те сво* орган!за-ц!йн! форма, зм!ст, засоби, метода, спевдф!чн! п!дходи, свою !стор!ю ! лог!ку розвитку; у виявленнг прогностично спрямова-них тенденц!й ! особливостей фунгаЦонування система спец!аль-ного навчання та виховання в конкретн! !сторичн! пер^ди. Одержан! в результат! досл!даення нов! науков! факти ! дан1 розпи-ршэть знания про 1Стор1ю розвитку ад!гофренопедагог!ки в укра!-н!, даЕть можлив!сть б!льа глибоко ! всеб!чно оц!нити науково-практичн! досягнення украхнсышх вчених-дефектолог!в у вивчен-н! основних законом!рностей ! особливостей навчання ! виховання розуыово в!дсталих д!тей.
практична значуи!сть робота полягае у тому, що результата досл!дження, висновки 1 узагальнеяня, як! за зШстом, д!апазо-нои висв!тлених проблей в!дродаугть традац!! украТнсысоТ де-фектолог!! , сприяють збереженню Энного досв!ду, набутого у по-передн! пер! ода в галуз! спец!ально7 осв!тя розумово в {деталях
учн!в, впровадженню Кого в пироку педагог!чну практику, основ-н! положения I теоретичн1 висновкк можуть бути використаи! при вивченн! спецхальних дасциплЛн на дефоктологхчних факультетах педагся^чних ушверситепа 1 тстктут^в, при п!дготовц! узагальнюючих пращ з !с?орп спец!альиоУ педагог!ки, навчаль-ких пос1б!ШК1В, при подалылому дослхдженн! 1 стор!I украУнсыю1 дефектолог!I.
достовг рнтсть науковкх полсжень, висновххв, забезпечуеть- . ся методолог!чнов ! теоретичною обгрунтоваи!стю Ух вих1дних позицхй, опорою на результата наукових досл1джень в галуз! 1С-тор!У г теорхУ дефектолог 11; науковим анал1зом значного ! р!з-комакхтиого досл1дницького матор!алу; використаиням комплексу метод¿в, адекватних об"екту, предмету, мет! I завдаиням досл1д-ження.
Да захист виносяться:
- авторська пер1одизац1Я процесу становления ! розвитку ■ системи спещальноУ освхти розумово В1дсталих д!тей як цШс-
. нох орган1зад1йно-педагог1чко1 структури.на функц!онування якоУ впливали зовн!шх х внутрхшн! соц1альио-економхчн! факто-ри, стан розвитку науки, культури та охорони здоров "я;
- оц!нка реальних досягиень 1 внесок вчених-дефектолог!в 1 практик! в слешалъних шЦл украУш у розшток загальних пи-тань спец!альноУ педагогхки х, зокрема, науково-теоретичне об-грунтування специф1ки, структури, зм!сту, форм та метод1в ко-рекцШого навчання розумово в!дсталах з метоп максимального використання Ух трудового.та життевого потенцхалу;
- науково обгрунтован! положения, висновки, як! характеризуют суперечност1, тендежЦУ, особливост1 розвитку теорИ 1 практики спец!ального навчання розумово в!дсталих д!тей у р1з-н! 1сторичн! перходи.
лпробац!я основних полсжеиь та висновк!в досл!даення зд!йснювалась на зв!тних заседаниях лабораторII ол!гофренопе-дагогНа !нституту дефектологП АПН УкраТни у 1994 - 1996 РР>. на науково-зв1тн!й конференц!! !нституту дефектологП АШ Ук-раТни /№Тв, 1995 ?•/, на всеукра'*нськ1 й науково-практичн1й конференцН "1нтеграц1я аномальноУ дитини у сучасн!й систем! соц!альних в!дносин" /киУв, 1994 Р•/. на науков!й конференцН професорсько-никладацького складу СДП1 /слов"янськ, 1995 Р-/. у п"яти публ!кац!ях автора.
Ыатер!алн дисертац!Т використовувались при читанн! курсу "1стор!я ол!гофренопедагог!ки" на дефект олог1чноиу факультет! Слов"янського державного педагог!чного !нс.дтуту та украТн-сысого державного педагог 1 чного ун!верситету !и. М.П.Драго-манова, а такая у систем! п!двшцення квал!ф!кац!1 вчител!в-де-фектолог!в.
структура робота. Дисертац1йне досл1даення складаеться з! вступу, трьох розд!л!в, заключения, додатку у форм! таблиць 1 списку-основних використаних джерел та л!тературл.
0СН0ВНИЙ ЗШСТ Р0Б(ХШ
у вступ! обгрунтовуеться актуальн!сть теми, хронолог!чн! рамки, об"ект, предмет, мета, задцання та методи досл!даення, визначавться ступ!нь розробки проблеии, розкривавться нг^кова новизна, достов!рн1сть, теоретична ! практична значущ!сть отри-манвх результат!в, викладено зм!ст полохень, що виносяться на захист, наводяться дан! про апробац!ю результат!в.
у першоыу розд!л1 - "спец!альне навчання та виховання аномальних д!тей як соц1ально-педагог!чна проблема" - розкри-
ваеться ставлення дерхави та сусп!льства до д!тей з вадами психоф!зичного розвитку в украТн!, Ух йравова становище, форыи сусп!льноТ допомоги особам дано! катогорН в дожовтневий пер1од
Проведений 1 сторико-подагог 1 чний анал!з арх1вних матер!а-л!в, заклав основи, що сприяють зм!н1 1снуючих уявлень в!дносно стану та розвитку сусп!льно! допомоги розумово в!дсталим д!тям в украТн!. встановлено, що елекентарн! форми оп!ки, л!кування, виховання та навчання д!тей з вадами 1нтелектуального розвитку так чи !накше виробляяись задовго до 1918 року.
днал!з отриыаних факт!в св1дчить, 1цо до 18 стол1ття в Ук-ра!н! "слабоумн1" д!ти утрицувались у притулках, богод1льнях, виховних будинках, що в!дкривались 1 яри деяких церквах та мо-настирях. Незвахавчи на те, що Тх к!льк!сть була обмехена, а охоплен!сть д1тей оп!кою - незначна, ухе перш! насл!дки 1х робота переконували в необх!дност! розшрения Ух мерех!, вироб-лення новях п!дход!в до вибору форм сусп1льно1 допомоги таким особам.
У звмязку з актив!ею д!яльност! л1кар!в-псих!атр!в на початку 19 стол!ття спостер!гаеться поступовий перех!д в!д оп!кунського п!дходу до розвитку л1кувально-падагог!чного на-пряыку сусп1дьноТ допомоги "слабоумиям", црогресившши л!каря-ми-псих!атрами П.О.Бутковським, В-0<Г!ляровсьюш, П>ЬКова-левським, ЬО.Сикорським та 1н. була обгрунтована соц1ально-педагог!чна значущ!сть пробломи дитячо! аномальной!. Вое на-ст!йн!ше формуеться громадська думка про необх!дн!сть створен-ня для них спец!альних заклад!в. у результат!, починавчи 8 се-редини 19 стол!ття, при псих!атричних л!карнях м!ст Маркова та Херсона почали орган!говуватись дитяч! в!дд!лення для таких ос!б.
На початку 20 стол!ття явно» стае необх!дшсть специального виховання oció з вадами розумового розвитку в навчальних закладах. Це було спричинено, з одного боку, нео0х;дн1ств по-долання неуспхшност! учн!в та другор!чництвом у масових школах, а з iHnioro - появою статистичних дан их про значку К1ль-Kícib гнтедектуально неповноц1нних д:тей, як! потребують спе-ц!ального педагогичного впливу. для uie'í Kaíreropií oció почали в!дкриватися л!кувально-педагог!чн1 шсоли та виховн! класи. Так, у 1904 poyi в m.kksbí сестри Ольга та олена с!корськ! в!дкрквають приватний л i куваяьн о-п едагог!чни й iнетитут для розумово недорозвинених, в1дсталих та нервових д!тей. щ>1оритвт в орган!зац!1" спец!альних i«aciB для д1тей з порушенняш хнте-лекту налегав харк!вським громадським д!ячам та педагогам. Завдяки ix наполегливост! з I9II по 1916 роки в Харкоз! було в!дкрито п"ять допокпашх клас!в. На баз: цих спещальних ус-танов склалася перша система метод!в i прийом!в робота з ро-зумово в!дсталими д!тьми, з"явилися орягхнальн! Шдходи у ви-ховн!й'робот!. незважаючи на те, що в украГн! була в!дсутня реальна база для масового впровадкення набутого досв!ду спец!-ального виховання аномалышх д!тей, все ж це дав п!дставу виши ц! заклада за модель майбутньо! спец!альноТ шкодя, яка ставила мето» розв"язання вахливо! соц!ально-педагог!чноТ проблема - п!дготовки вихованц!в до самоот!йного хиття.
У другому розд!л! "Становления основ спец!ального глхо-вання розумово в1дсталих д!тей у систем! державных заклад! в украТни /1918 - 1926 PP-/" розглядагться пер!од значних зшн в орган!зац!йних формах державно! допомоги розумово в!деталям д!тям та у науково-ыетодичних п!дходах до падагогхчно! робота 3 ними.
На п1дстав! анал!зу конкретного матер!алу в розд!л! доводиться, що саме в ц! роки вийпшо ряд постанов уряду УкраТни з питань народно! осв!ти, в яких розроблялися нов! концепШТ сусально! допомоги д1тям з порушенням ¡нтелекту. це - в!дмова в!д ф!лантроп1! 1 благодШюст!. ТУРботу про дефективних Д1тей було покладено на сусп!льство, спец!альн! заклада ув!йшли в державяу систему народно! осв!ти.
3 метою нормал1зад1! роботи спец!алынх заклад1в у 1920 р. при губсоцвихах було отворено секц!! дефективного дитинства у Харков!, кибв1, одес!, катеринослав!, якими керувала !нспек-тура заклад!в дефдитинства. Чх функц!! зводилнся до розробки програм боротьби 3 дятячою дефвктивн!стю та загальних принципа сгавлення держави до тако! категорГ/ д!тей.
Вир!шальну роль у становленн! система спец!ально! осв!ти в украТн! в!д!грало "тимчасове положения про установи для д1-тей правопорушик!в та дефективного дитинства" /1922 р./. У яьому вперше були порушон1 питания про диференц!ац!ю роауыово В1дсталих дхтей за ступеням дефекту, орган! защю в!даов!дних заклад!в, розробку эмхсту навчання в них. ус! спец!альн! зак-лади для дано! категорП Д1тей були реорган!зован1 в основний та допом!жний дитяч! будинки.
Постанови НКО УкраТни "про орган!зад!ю навчання дефективних д!тей", "лро доиом!жну школу", що вийшш в груди! 1926 Р«. регламэятували иодалыиу д!яльн!сть спец1альних закдад!в. Ц1 документ визначали 7х мету, завдання та основы! принципа побудо-вя навчально-виховноТ роботи.
у дасертацШюму досл!даенн1 розкриваються коикретн! заходи держави, громадоькост1 та вчених-дефектологхв, спрямован! на розвиток мереж! заклад!в для розумово в!дсталих д!тей,
створоння ндвчально-матер 1 ально'{ бази, на подготовку квал!ф!-кованого персоналу, як! прийыались на всеукраТкських парадах з проблем народно! осв!ти. на зиТздах ¡нспокгурк соц1ального вл-ховання.
Проведене досл!дхоння дае п!дставу стверядувати, ¡до. не-зважахлга на недостатке ф:нансувашш потроб ро^читку система спец1ального навчаяня, зуыовлене обпективнида ! суб"ект»шниш факторам»!, мережа заклад!в для розумово в1дсталих учн!в пооту-пово розширювалась у трьох напрямках: а/ за к1льк!ств охоцле1шх спец1алышц навчанням д1тей; б/ за р1зновидом тип!В закладгв в1дпсв1дн0 р!вням хнтелектуалыюго розвитку; в/ за загальною к1льк!ств спецхалышх навчальних заклад!в. дкцо у 1924 роц1 в украКн! нарахозувалось II дитячих будинк!з, в лклх навчалось 440 Д1тей з порушенням !нтелекту, то у 1926 роц1 фуккшонувало васе 16 дитячих будинк!в, 2 допомши школд 1 I допом1жний клас при масов!й школ!, яки ми було охоплено 662 дитини.
дом1тшш явищем в 1сторП розвитку спвц!ального навчання 1 виховання Д1тей з дефектами психоф^зичного розвитку в Укра-?н1 стало створення л 1 кувально-педагог 1 Ч1шх каб!нет!в у 1922 ро-ц!, губернських у киев1, Харков!, Дн1пропетровську, Одес!, та Центрального у харков!, п1дпорядкованих народноцг ком!сар!ату осв!ти. вони проводили пл!дну роботу в напрямку виявлення розумово в!дсталих д!тей, орган!зац!1 для них навчально-виховних заклад!в, зм!цнення яавчально-виховноТ робота, п!дготовки вчи-тельських кадр1в, орган!зац!1 наукових досл!джень.
Шд кер!вництвом вчених-л!кар!в та дефектолог!в проф. А-В-Володимирського - у киев!, проф. В-П.Протопопова - у Харков! , проф. м-М-Тарасевича - в сдес!, докт. Ы|.лев!нсона - у Дн!пропетровську булг. розгорнута !нтенсявна робота з проведен-
НЯ ВСвбхЧНОГО ПСЕХОЛОГО-ПвДах-ОГХЧНОГО ВЯВЧвКНЯ роэуыово В«.* оталях дгтеа з метою розробки опецхальних прийоыгв вяховання, навчак.ш та заооОхв кореквдйного виляву на психхчняй розвоток таких д*тей._
3"являються публхкагцх А.В.Володямцрського, М.М.Тарасе-вича, 1.и.Лев1ноона, у якях висвхтлюються рвзультати екоперя-ментальнох робота в гачузг клхнхчного та педагогхчного вивчен-ня таких 0016.
У дясертацхх розкриваються особлявост1 орган зацгХ нав-чально-вдховнох роботи в закладах для розуыово вхдсталих учив. У щ роки Наркомоо Украхни зд1йснив ряд спроб щодо ство-реяня нащональнох системя спецхальнох осв^я в руслх хдей "трудово! школя". За зы1Стом, метою, формами оргая1заа11 нав-чально-виховного пронесу вона вхдрхзяялась вхд система освхти Росхх. Значна увага в щй системх вгдводялася нащ овальному вяхованню, викладанню дисцшшн украхнською новою, нацхлен1стю на трудову Д1яльнхсть учнхв, яка мала бути творчою, радхсною, В1лыюю, не пряыусовою, тобто на "реыхснячою", а "педагогхч-ною". Як бачимо наголоо робявся на трудовому характер! навчаль-но-виховпого процеоу, поедяаннх навчання з продуктивною працею.
Оскхльки Наркомоо Украхни не розробяв опещальнх навчаль-ний план х програмп для допомхжних шил, орхентиром для побудо-ви змхоту навчання слугували програми единох трудовоX школа 1-го ступеня, якх буля переобтяженх та недоотупнх для заовоен-ня учшшя. '
У зв"язку а там, що питания методика спецхального навчання у даний пергод майхе не розроблялася, зусилля опрямовували-оя переважно на врятування Д1тей вхд гододу, безпритульностх.-Влховна робота обмехувалася заняттями з'оенсорнох культура,
психоф!зичноТ ортопед!! у в1дрив! в!д навчально!, 1гровоТ та трудовоТ д!яльност! учн!в. Завдакня корекц!! вад розвитку д1-тей не ставились теоретично I но розз"язувались практично.
разом з тим, на з"!здах, конференц!ях, присвячених проблемам дитячо! дефективност!, формувався високий оптиШзм, гли-боке переконання ноничергшост! медико-педагог'чного сприяння на Д1тей з найскладн1шими формами розумово! в1дсталост1. Йшов активний пошук нових педагог!чшис систем, як1 0 не штучно, не формально, а бхлып активно коригували розвиток дитяни пэдаго-пчняыя засобами I, зокреыа, шляхом довдльного посднання оловв-оних ыетоД1в навчакня з працею учнхв.
у третьому роздШ "розвиток теорЛ I практики навчанля розумово в1дсталих учн!в в украТн! /1927 - 1941 РР./Я зд!йсне-но анал!з зм!н в систем1 спец!ально! осв!ти розумово в1дсталих д1тей, як! були започаткован! постановами "про заклади сопельного виховання для дефективних д!тей 1 п!дл!тк!в" /1929 р./. "Про заходи до пол1пше1шя роботи в справ! навчаяня 1 виховання дефектявних д!тей 1 п1дд!тк!в" /1929 Р-/. Статутом "про заклади соц!ального виховання для дефективних д!тей 1 п!дл!тк1в - глу-хоы!мнх, сд1пнх, розумово в!дсталих, кал!к" /1930 р./. рофор-муванкя спец1альноГ осв!ти почалося з реорган!зац!1 дитячих буди нк! в у допои! жн! шсоли. передбачалися так! тиш: дитячий садок, трудова школа /для д!тей 8-15 рок!в, навчально-виробни-ч! иайстерн! /для п!дл!тк!в 15 - 18 рок!в/, допом!*н! групи при масових школах для д!тей з легкими формами розумово! в!дстало-ст1. 7 1929/30 н.р. в укра!н! нараховувалось 18 спец!алышх шк!л 1 60 Допом1жних клас!в при масових школах, навчанням в яких було охоплено 2085 учн!в з порушенням !нтелекту.
В основу навчально-виховноУ робота школя була докладока коицепц!я про те, цо зм!ст, орган! зад ¿я й метода навчання шэ-начаються головням чином 1нтеросамн й потребами дитини. осо-блнву увагу в н!й прид!лялосл вивченнв дитячого колективу, се-редовища, в якоцу прохинають д1та, з тим, щоб эд!йснювати вшит на хяття, зм!ндвати навксшшне так, щоб воно давало д!тям усе необх!дне для Тхнього розвитку. у зазначениЯ пер!од допом!хн1 юколи перейти на навчання за комплекс ними програмами як специфичного засобу орган1заш1. Ними перздбачався переход В1Д фх-лантроп1Чно-П1Клувальнях форы до заовоення систеыи знань на основ! встановлення б^льш т1сних зв"язк1в навчання з хиттям та практичною д!яльн!стю. однак, комплексн!сть зм1сту навчання привела до протилехних результатов - до знихення якост! знань учн!в, пасивноТ рол1 вчителя у розвитку п1знавально! активно-ст!, непродуктивному вшшву процесу навчання на корекц!ю вад псих!чного розвитку учн1в.
На початку 30-х рок!в в украТн! була розгорнута орган!за-ц!йна робота по адШсненню загального обов"язкового навчання розумово в!дсталих д!тей, яку перадбачалось зак!нчити у ховтн! 1933 року. Таке прагнення влади сл!д розглядати як декларуван-ня, оск!дькн 1нтенсивний розвиток система спеШальноТ осв!ти в умовах пол!тично'Х, сощально! та економ1чноХ нестаб!льност! буи неможливим. про це св!дчить той факт, цо у с!чн! 1933 року в спец!алышх закладах нараховувалось 7502 розумово в!дсталих уч-ня, що складало 12 % вхд Хх загальноХ к!дькост1. Строки всеобучу були перенесен! на к!нець друго! п"ятир!чки.
Проведена досшдхення св!дчить, що, оск!льки в украХн! на початок 30-х рок!в застосовувалися штучн! метода д1агностики иси-х!чного розвитку д!тей, булн в!дсутн! ч!тк! !нструктивнI вказ!в-
ки щодо порядку комплектування доползших ш^л, контингент у них був досить неоднор!дним за рхвняш !ктачектуального розвитку. У допом1жку школу направлялась педагог!чно эанедбан! д1-ти, ф!зачно ослаблош, !з затримками псиичного розвитку. Це привело до втрата специф1ки навчальноТ роботи в допом!жн!й школ:. на початок 1935 року у допом1дгеа школах украТни навчалось быьше нормальных /55 %/, н!х розумово в!дсталих дхтсй.
д1сля вкходу в 1936-Р0Ц1 постанови цк ВКП/б/ "Про педоло-Г1ЧН1 збочення в систем! паркогаросив", ¡нструкцП Каркоыосу УкраТни "про порядок переводу учи:в з шк!л для вахковиховува-них та розумово в:дсталих у нормальн! школи" з 12 тис. учн1в, цо навчалися у допом!аших школах, близько 7 тис. було поворне-но в звичайн! загалыюосв!тн! школи.
досл!даення показуе, цо розпочата з 1935 року докор!нна перебудова допошхно: дколи з орган !зацШмх 1 методичних пи-тань привела до того, цо на к1нець даного пер!оду в робот! сг.ец!алькмх заюгаЩв украТни було досягнуто певних усп1х!в: упорядкувалося !х комплектувакня, склад вчител!в поповнився нови ми квал!ф!кованими кадрами, пол!шшлось кер!внидтво школами, налагодилась робота методкаб!нет!в( в школи почали надхо-дити спец!альн! наачальн! плани, пос!бники. На початок 1941 року в украТн! функц!онувало 25 допомххнах ики, в яких навчало-ся 3019 учн!в.
3 орган!зацхйним зи!цненняы спед!ально! школи в даниЯ пе-р!од набувае широкого розвитку науково-досл!дна 1 методична робота, вона зд!йснгеться у 1арк1вському !нститут! ф!зично! дефективности якай у майбутньому було перейменовано в !нсти-тут дефектолог!!, у л!кувально-педагог!чних каб!нетах кдвва 1 дн!пропетровська, од«, зькому дитячому обстехувадьноцу !нститу-
т1, Центральному науково-методачному каб!нет! спец!альних ех!л ы.кксва.
У щи наухово-методичних установах продовхували розви-ватись ! поглиблюватись Т1 тенденцИ' в теор!! та спец!альн!й методиц!, як! були обгруктован! представниками рос!йсько! де-фехтолог!!, зохрема-Л.С-Виготським. йдеться, перш за все, про нов! п1дходи до розушння сутност! структура аномального роз-витку, про первинну 1 вторинну природу дефекту, про едн!сть 1ытелекту 1 афекту, як! були покладен! в основу методолог!ч-юх п!дход!в дефехтологИ 1 не втратшш свое! актуальной! 1 на сьогодаи.
у роздШ висв!тлнються основа! напрямки наухово-досл1д-но! ! методично! роботи, цо проводилась вченими-дефектологаыи укра!ни 1.0'Соколянським, а-В-Володамирським, М-М-Тарасевичем, В.А-Тарасович, 1.Ц.1ев1нсоном, в-П«Ш>отопоповим, Н-Г.ЦИролвбо-вим, д.С'Картузанськсш, О.Н.Смалюгою, К-Ф-Чертковов та !н. в галуз! вивчення, навчання ! виховання д!тей з порушеяняи !нтв-лекту, корекд!! ! компенсад!! вад !х розвитку.
Дослдаення показало, що протягои усього пер!оду йшов ак-тивний пощук педагог!чних шлях!в удосконалення навчально-ви-ховно! роботи у допом1£н!й школ! на основ! мобШзац!! компен-саторних моаливостей розумово вхдеталих' учв!в. 3 д!ев мехов розроблввались навчальн: плани 1 програми, уточнювались зав-даяня г направлен! сть сощального виховання, прийшлись постанови уряду та !нструктивн! вказ1вки Еаркомосу укра!ни, спрямо-ван1 на перетворвння допом!*но! шкоди в дус! нових педагог!чних принвдп!в, 1дей ! полехень. реал!зац!я поставлених перед допо-м1жною школою завдань выкликала необх!дн!сть вносите зм!ни в . структуру, строки навчання школяр1в, номенклатуру ид^иядчппг
предмет!в, сп1вв1Дноаенш: годин на ix вивчення, 3MiCT тк!льиоТ OCBlTO.
Проведена досл!дзення св!дчить, що в теорП t педагог1ч-н!й практиц: розроблялися 1 впровадаувалися нов! метода, эасо-бк i форма орган!зад!'f навчально-виховного процесу. На к!нець зазначеного пор!оду поселюсться увага до позачласноТ виховноУ роботи, шбору Ii орган!зац!&шх форм, планування. зсо б!лыао-го визканнл отримус робота датячих уч1йвсышх оргшйзаШй як найваалив!шого фактора виховамня дитини у колектив!.
У дасертацП" детально анал!зуються зы!ст осв!та, форма 1 метода навчально-виховноУ робота допом!жних шх1л украУни.
у заключен!» узагальнено основн! висновка досл^дхення, вид!л'ен! та охарактеризован! ochobhi пор!ода та етапи форму-вання i функц!онування система специально'! oesi тк розумово в1дсталих учнхв в украУн! з 1918 по 1941 РР- Запропонована порюдазадхя дас медлив!сть визначкти взасмозв"язок м1ж попе-р;дн;м i наступними етапами розвитку, встановити спадкоемйсть Mis ними, розглянути HaifeaaumBiBi тенденцП i суперочност! в розвитку специально! осв!ти.
Перший /1918 - 1926 РР-/ - пер!од становления орган!за-ц!йних i науково-методичних основ специального виховання ! навчання розумово в1дсталих д!тей в УкраШ. у ньому вид!ля-еться два етапи:
Перший етап /1918 - 1923 РР-/ характеризуемся становлениям елемент!в державно! система спец!альта заютад!в. на цьому eiani осмислювалась сутн!сть ! природа дефективност!, соц!аль-на значущ!сть суеп!льноУ допомоги дхтям дано! категор!!.
Другий етап /1924 - 1926 РР-/ ознаменувався проведэнням широкомасштабно! роботи з виявлення дефективних д!тей, Ух л!ку-
вшшя та створення необх1дша умов для сод1ального виховшшх. На цьому етап: почалася розробка теоретико-1'.бтодолог1чних основ наыання 1 виховання, як1 визначали посл!довну д!яльн!сть держава в галуз! боротьби з датячою дефехтивжстх).
другий пор!од /1927 - 1941 РР>/ розвитку теорИ та практики навчадня розумово в!дсталшс учн!в в Укра!н1. у ньому ви-д!ляеться три основних етади.
Перший етап /1927 - 1931 РР»/ супроводжувався зростанням мереж! спецхалышх заклад!в р1зного типу, впровадженням еле-мэнт!в пол1техн!чно! осв!ти, нових навчальних план!в та про-грам, намаганням п1двшцити р1вень загальноосвхтньо! подготовки учн1в.
другий етап /1932 - 1936 РР^/ характеризуемся посиленням соц!ально-педагог1чноГ спрямованост! у питаниях вивчення, д1-агностики, в1дмежувань розумово! в!дсталост! в!д близьких до не! стан!в. лктив1зад1я д!ядьност! шк1лышх педолог1В, викори с тання помилкових мет од ¡в динамичного вивчення д!тей привели до пбреб!льшення потенц!йши можливостей розумово в 1 деталях учн!в. у зв"язку з цим в!дбулося перенесения у допом1«ну сколу ц!лей, завдань I метод гв робота масово! школа. 1гнорува-лись своср!дн! особливост! навчання, допоы1жна школа втрачала спевдф!ку свое! роботи.
ТреПй етап /1937 - 1941 рр./ ознаменувався зв!льненням спец1ально! педагогики 1 допом!жно! школи в:д кризових явшц 1 шкоди, яку заедали- шильн! педологи; посиленням уваги до дсн-холого-кл! Очного вивчення д1тей; затвердаенням д!алектико-матер!ал!стичного розум1ння взаемод1й б!олог!чних 1 соц1алыщх фактор!в у !х розвитку; впровадженням нозого зм!сту навчання 1 виховання на основ! спец!ально розроблеДах навчалышх план!в,
програм i пхдручшшв.
Глибокий i всебхчняй аналхз прошеного шляху становления i розвитку основнюс (рорм деряавнох допо.могя розумово вхдстал.м учням в Украх« з 1918 по 1941 pp. дозволяв валвлтя ochobhi cynepCTnocri, ani вяявялись в yoix ланках ^ушодонуючох систе-мп спевдальнох освгти: Mix зростаючиы розук!"тям соцхально-педагопчнох значуцост! спещального вяховання i навчанкя ро-
о
зумово вхдсталях Д1Тей i-недостатньою увагов НКО Украхня до ор-ган1зац1йного зыхцнення керхвнлцтва спещальндма школами, кадрового забезпечення; Mix величезням ентуз1азмоы представн;иив педагогхчнох гроыадськоот1 у П1ДтрякЦ1 3axofliB дерхавя у бороть^ з дитячою дефективного i недостаткам «атергальням за-безпеченняы потреб школя; mix зростаичою значям1стс система деркавно! допомога дхтяы з порупоннямя поихо^хзичного роэвотку i недостатньою увагою до науково-методичного забезпечення спе-цхальнях шк!л; Mix метою, эавданнями, smiotom павчально-вяхов-нох робот и i вхдоутнхотю налехяох длференгйацП навчальночпз-павальнох д1яльноот! розумово в^оталих школяр!в, врахуванпям 1х реальпях мохллвоотей та iHTepeoiB.
(Мд эазначати, що проведена. доол1дженнл не вичерпув BOix aoneRTiB порушеноX проблема. Актуальниы в подальше вквчення nepioaiB та етап!в роэвятку опеиального навчання i вяховання розумово в!догалих Aires в Украхнх.
Ооновн! положения дяоертацИ вякладен! в таких публ{ка-
щях:
I. Влияние научно-педагогячеокого наследия Н.К.Крупокой на развитие специальной педагогики //Гуманистические основа педагогической концепции Н.К.Крупокой я современность: Теэяон
докладов сообщений международной научно-практической конференции, посвященной 12&-лонис со дня рождения Н-К.Крупской. -Горловка, 19Э4. - С.252-253 /в соавторстве/.
2« организация специального обучения умственно отсталых дчтоЛ в Украина /конец XIX - начало XX ст./ // шляхи Шдви-мишш ефектиьност! п1дготовки педагоПчних прац1внкк1в: ыате-
II науково-практичноУ конференц!У. - в!нниця - Бар, 1S94. - С-38-40-
3. становище розумово в1дсталих д!тей в украУн! у дожовт-кевий пер1од // 1нтеграц1я аномально! дитини в сучасн!й систе-Mi соцхальних вхдносин: Цатер1али ВсеукраУнськоУ науково-прак-тичноУ коиференцИ. 2-3 листопада 1994 р. - К«. 1994- -
С>84-85•
4. допомога аномальким д!тям в украУн! /X - XX ст./ // цедагог1ка i психоло^я. - 1995- - * 2. - С.120-126«
5. становления систем» виховання t навчання розумово в!д-сталих д1тей в украУн! // цсахолого-педагог!чн1 умови п!двя-щання результативиост1 уч1ння школяр!в а псих1чними ведами: Матер!али науково-зв!тноУ конференцИ. 26 - 27 кв!тня 1995 р. - К-. 1995. - C.6I-66.
Odlnchenko L.K. The development of aesUlly handicapped children's epeclal education In Ukraine (1910 - 1941 yem).
The Thesis for the degree of Candidate of Sciences Degree (Pedagogy) (speciality 13.00.03 - special pedagogics). Institute of Defectology of Ukrainian Academy of Pedagogical Sciences, Kiev, 1996.
The Thesis Is devoted to research of foundation and development process of mentally handicapped children's special educat'in in Ukraine; to deternine of basis tendencies and
functionality peculiarity оГ apeclal education syste* In concrete historical time .Tt was determined that In 1918 - 1941 years there vas created state systen of special Institutions for nentally handicapped children, vas -started development of scientific-methodical basis or special education In ncralne vhich became the beginning for development theory of special pedagogics and school practice.
Одинчвнко Л.К. Развитие специального образования уыотввп-но ототалых учащихся в Украине /1918 - 1941 гг./.
диссертация /на правах рукописи/ на соискание ученой степени кандидата педагогических наук по специальности 13-00.03 -специальная педагогика, институт дефектологии АПН Украины, киев, 1996.
диссертация посвящена исследованию процесса становления и развития специального обучения и воспитания умственно отсталых школьников в Украине, выявлению основных тенденций и особенностей функционирования системы специального образования в конкретный исторический период, установлено, что в 1918 - 1941 гг. была создана государственная система специальных учреждений для умственно отсталых учащихся, положено начало развитию научно-методических основ специального образования, послуживших исходящими для последующего развития теория олигофренопедагогика и школьной практики.
Ввдов! слова: спец!альна оов!та, корекц!я, спец!альн1 заклада, 1нтелектуальна неповноц1нн!сть, пер!одизац1я.