автореферат и диссертация по педагогике 13.00.04 для написания научной статьи или работы на тему: Теоретические и методические основы подготовки учителя к формированию творческой личности школьника
- Автор научной работы
- Сысоева, Светлана Александровна
- Ученая степень
- доктора педагогических наук
- Место защиты
- Киев
- Год защиты
- 1997
- Специальность ВАК РФ
- 13.00.04
Автореферат диссертации по теме "Теоретические и методические основы подготовки учителя к формированию творческой личности школьника"
^ 1НСТИТУТ ПЕДАГОГ1КИ I ПСИХОЛОП1 ПРОФЕС1ЙНО! У ОСВ1ТИ
АКАДЕМ11 ПЕДАГОГ1ЧНИХ НАУК УКРА1НИ
СИСОСВА СВ1ТЛАНА ОЛЕКСАНДР1ВНА
УДК 37: 372.8
ТЕОРЕТИЧН1 I МЕТОДИЧН1 ОСНОВИ ШДГОТОВКИ ВЧИТЕЛЯ ДО ФОРМУВАННЯ ТВОРЧО? ОСОБИСТОСТ1
УЧНЯ
13.00.<^- ПРОФЕС1ЙНА ПЕДАГОГ1КА
АВТОРЕФЕРАТ ДИСЕРТАЦП НА ЗДОБУТТЯ НАУКОВОГО СТУПЕНЯ ДОКТОРА ПЕДАГОПЧНИХ НАУК
КИ1В - 1997
Дисерташею е рукопис.
Робота виконана в 1нституп педагопки \ психологи професшноТ освт АПН УкраТни.
Науковий консультант: доктор педагопчних наук, професор, член-кореспондент АПН УкраТни Бондар Володимир 1ванович, декан
педагопчного факультету УкраТнського державного педагопчного ушверситету ¡мен! М.П.Драгоманова.
Офшшш опоненти:
-доктор педагопчних наук, професор, джсний член Академ1 педагопчних наук УкраТни Ярмаченко Микола Дмитрович, Президент АПР УкраТни;
-доктор педагопчних наук, професор Сущенко Тетяна 1ван1вна завшуюча кафедрою педагогики 1 психологи Запор13ького обласногс ¡нституту удосконалення вчител1в;
-доктор педагопчних наук, старший науковий ствробтии Федоришин Борис Олексшович, зав1дуючий лабораторию психолоп профор1ентацм 1нституту педагопки 1 психолопй професшноТ осв1ти АПЬ УкраТни.
Пров'шна установа: КиТвський нацюнальний ушверситет ¡меш Тарас; Шевченка, кафедра педагопки, Мш!стерств0 осв]ТИ УкраТни, м.КиТв.
Захист вщбудеться "8 жовтня" 1997 р. о 14.00 год. на засшанн спешал1зованоТ вченоТ ради Д 01.61.01 в 1нститут1 педагопки 1 психолог! професжноТ осв1ти АПН УкраТни за адресою: 254060, м.КиТв вул. М. Берлинського, 9, 5-ий поверх, зал засщань.
3 дисерташею можна ознайомитись у б1блютеш 1нституту педагопк 1 психологи професшноТ осв1ти АПН УкраТни (254060, м.КиТв вул. М. Берлинського, 9).
Автореферат розкланий "4 всресня" 1997 р.
Вчений секретар
Цибульська Г. М.
ЗАГЛЛЬНЛ ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальшсть та дошльшсть дослщженмя
Формування творчо'1 особистосп учня - актуальна проблема часно'1 психолого-педагопчноГ науки 1 практики. Бона постае через ускладнення, як'\ виникають у процеа розв"язання теоретичних та актичних завдань реформування осв1ти в Украшсьюй держава щим ¡з стратепчних завдань, визначених у Державнш нашональшй ограм1 "Осв1та" ("Украша XXI стол1ття"), € створення умов для фмування осв1чено1, творчоТ особистосп громадянина, реал1зацп та мореал1зацп його природних задатмв 1 можливостей в осв1тиьом\ оцеп. Суть основних суперечностей, як1 виннкають у процеа зв"язання зазначеноУ проблем«, полягае в необх1дност1 виховання во! генерацп педагопчних кадр1в I нерозробленосп комплексу эретичних ! методичних основ щодо забезпечення шдготовки нтеля до формування творчоУ особистосп учня та у невщпов1дност1 ж сошальною потребою в творчш особистосп громадянина I хсутшстю скоординовано'1 пщготовки вчител1в до п формування в стем! професшно! освтк За таких умов виникае об"ективна треба вивчення й усунення цих суперечностей.
Аналп психолого-педагопчно1 л1тератури св1дчить. що слщженню проблеми педагопчно-! осв1ти завжди надавалася лежна увага, зокрема таким и аспектам як неперервност1 .М.Алексюк. ВЛ.Луговий, В.К.Майборода, О.Г.Мороз та ¡н.): рмуванню 4 розвитку педагопчно! майстерносп (Б.Д .Гржченко. ^.Зязюн. Л Л.Рувжський, Н.М.Тарасевич. Г.Ф.Чупнлко та ж.): рмуванню особисткно'1 культури (В.О.Кан-Калик, О.П.Рудницька. .Хмелюк та ¡п.); пщготовш студенев педагопчного вузу до офесшноУ д!яльност1 (О.О.Абдуллша. Е.П.Бслозерцев, ВЛ.Бондар. 'Х.Семиченко, МЛ.Шкшь та ж.) тощо.
Творчкть учителя вивчалася як об"ективна ознака йоге цагопчноУ д1яльностЦВ.В.Андр1евська, М.Ф.Ломонова, Л.М.Лузжа. 1.Шскунов, О.Е.Приходько, В.В.Сагарда та ж.), визначалися «овш риси творчого вчителя (В.О.Л1совська. Н.В.Кичук. Д.Шкандров, М.М.Поташник та ж.), вивчалися умови розвитку го педагопчноУ творчосп (Ю.К.Бабанський, В.1.3агвязинський.
Шакуров, та ¡н.), шляхи шдвищення р1вня творчоУ д1яльност! нтеля (С.С.Левчук, КГ.Каневська, О.С.Карпова, А.К.Маркова, КРаченко та ж.). ГПдготовка вчителя до педагопчноУ творчост1 зглядалася в працях ЬМ.ГуткжоУ. 1.П.1вановськоУ. Н .В.НсстсровоУ.
В.П.Свердлово! та шших.
Д!яльност! педагога, спрямованш на розвиток творчи можливостей учшв у навчально-виховному процесс присвятили св< дослщження В.1.Андреев,О.М.Матюшк1н, В.О.Моляко, О.Я.Савченкс Т.1. Сущенко та шпй.
Певною лирою практичнш пщготовщ майбутшх учител^в д творчо! професшно! д1яльност1 сприяло узагальнення \ висв1тленн в педагопчнш л1тератур1 творчого досвщу роботи вчител11 новатор!в.
Однак проблема тдготовки вчителя до формування творчс особистогп учня середнього загальноосв1тнього навчально-виховног закладу ще недостатньо дослщжена як в теоретичному, так \ методичному аспектах, що позначаеться на практичнш д1яльност вчител1в 1 викладач!в у систем! професшно! осв1ти.
Враховуючи актуальшсть визначено! проблеми та об'ективн потребу в творчш особистосп як основнш рушшнш сил! суспшьств на шляху до прогресу, недостатню дослщжешсть проблеми, темо! дисертацшного дослщження обрано: "Теоретична I методичш основ тдготовки вчителя до формування творчо! особистостг учня".
Дисертацшне дослщження виконано вщповщно до тематичног плану наукових дослщжень 1нституту педагопки 1 психолоп профеайно! освети АПН Украши при розробц! теми "Психолого педагопчш основи професшно! подготовки вчителя (РК0196И008831).
Об'скт доел!джсння: професшно-педагопчна шдготовка вчителя
Предмет дослщження: шдготовка вчителя до формування творчс особистост1 учня середнього загальноосвп-нього навчально-виховног^ закладу.
Мета дослщження полягае в розробщ, теоретичном обгрунтуванш модел1 та визначенш змкту I форм пщготовки вчител до формування творчо! особистост! учня середньоп загальноосв1тнього навчально-виховного закладу, виявленн психолого-педагопчних умов 1х реал!зацп в систем! вуз!всько! т тслядипломно! професШно! осв1ти вчителя.
Концепщя дослщження.
Шдготовка вчителя до формування творчо! особистоси учня я; ципсна система, будуеться на основ! оргашчно! едност! загального особливого та шдивщуального. Як загальне - вона е складовок професшно! загальнопедагопчно! тдготовки вчителя; як особливе мае свою специф!ку, зумовлену особливостями й законом!рностям1
рчого процесу 1 формування творчо! особистост1; як шдивщуальне дображае залежшсть пщготовки вщ особист1сних якостей учителя 1 ня його творчо! педагопчно! д1яльность
Теоретико-методолопчною основою пщготовки вчителя до эмування творчо! особистос^ учня е модель педагопчноГ творчосп [теля, яка вщображае функцп означено! пщготовки: когштивну, гностичну, процесуальну. Водночас модель визначае мету 1 зм1ст готовки вчителя, мае прогностичну спрямовашсть, гнучко 1 1ам1чно враховуе змши в розвитку творчих можливостей, [холого-педагопчних взаемовщносинах суб"ект1в навчально-:овного процесу.
Сформовашсть творчо! особистосп учня можна вивчати через еиь розвитку його творчих можливостей. Творч1 можливосп учня [.тпзуються не тшьки в предметнш д1яльност1, а й у самому процеа ~о життя, самореал1зацн як засоб1 самоствердження, ювираження 1 саморозвитку. Готовшсть вчителя до забезпечення шитку творчих можливостей учня е домшуючою метою його эфесшноТ пщготовки. Творча педагопчна д1яльшсть, у процеа яко! шзуються професшш можливост1 вчителя 1 зд1йснюеться творчий звиток його особистосп, с засобом формування творчо! )бистосп учня в навчально-виховному процеск
Провщна щея дослщження полягае в доцшьносп пщготовки дтеля до формування творчо! особистосп учня за умов п эямування на розвиток його творчих можливостей у суб"ект-5"ектн1й взаемодп в систем1 "вчитель-учень". Досягти цього можна яхом пщготовки вчителя до реал1зацп в навчально-виховному оцеа пpинципiв педагопчно! творчост1 (д!агностики, гимальносп, взаемозалежност!, фaciлiтaцií, креативность повнення, вар1антност1, самооргашзацп), як1 грунтуються на щеях ь1ан1задИ осв1ти I концепци особист1сно-ор1ентованого навчання.
Основш положения концепци знаходять свое вщображення в "альнш гшотез1 дослщження.
Загальна гшотеза дослщження полягае в тому, що пщготовка ителя до формування творчо! особистост1 учня набувае ективность якщо и змхет грунтуеться на теоретичних 1 методичних :адах, як1 вщображаготь специф1ку процесу формування творчо! эбистост1, враховують законом1рност1 творчого процесу, ¡емозалежшеть 1 взаемозумовлешеть розвитку творчих жливостей учшв 1 р1вня творчо! педагопчно! д1яльност1 вчителя.
Загальна ппотеза знаходить свш прояв у часткових ппотезах,
саме:
КСуттевим у тдготовщ вчителя до формування творчс особистот учня е його готовшсть до змши характеру взаемод: вчителя 1 учня в навчально-виховному процес1: в1д суб"ект-об"ектнс до суб"ект-суб"ектно! взаемодп, яка проявляеться не тшьки предметному плаш, а й у зм1ш особиспсного розвитку кожног суб"екта.
2.У процесс тдготовки вчителя до формування творчс особистост1 учня, засвоення ним теоретичних 1 методичних знань, також в оргашзацп навчально-виховного процесу вш мае бут зор1ентованим на розвиток творчих можливостей учня, на врахуванн специфпси цього процесу в конкретних умовах навчально! д1яльност1.
3.Ефектившсть функцюнування модел1 шдготовки вчителя д формування творчо! особистост1 учня зумовлюеться позитивним зрушеннями в р1внях розвитку творчих можливостей учня 1 творч< педагопчно! д1яльност1 вчителя.
Biдпoвiднo до предмета, мети, гшотез визначено основ/ завдання досл1дження.
1 .Проанал1зувати стан дослщжувано! проблеми в педагопчш теорп 1 стан лщготовки вчителя до формування творчо! особистос учня в систем! вуз1всько! та шслядипломно! професшно! освп вчителя.
2.Розробити теоретичну модель педагопчно! творчост! вчите; (сутшсть, змкт, структура, критерп) як основи його шдготовки / формування творчо! особистост! учня.
3.Теоретично обгрунтувати 1 визначити зм1ст шдготовки вчитeJ до формування творчо! особистосп учня середньо] загальноосв1тнього навчально-виховного закладу.
4.Розкрити та експериментально перев1рити оргашзацшн методичш умови розвитку творчо! педагогично! д1яльност1 вчителя : засобу формування творчо! особистоеп учня.
5.Обгрунтувати психолого-педагопчш та методичш заса; д1яльносп вчителя щодо формування творчо! особистос^ учня навчально-виховному процесс
6.Експериментально перев1рити ефектившсть функщонуван розроблено! теоретично! модел! педагопчно! творчосп вчителя систем! вуз!всько! та шслядипломно! професшно! освт! фах1вця.
Методолопчну основу дослЬаження становлять: теор!я шзнаш основш положения системного пщходу як методолопчного спосо
шння педагопчних факт1в, явищ, процеспв; концептуальш оження теорп творчост!, психолого-педагопчио! науки в галуз1 фесшно! шдготовки вчителя, зокрема, шдготовки до розвитку бистосп учня в процеп навчання; особист1сно-д!яльшсний, бисткно-ор1ентований та системно-цЫсний шдходи до розгляду 1кцюнування системи "вчитель-учень".
Теоретичну основу дослщження становлять положения, як! нтуються на:
психолопчнш теорп творчоУ особистост! та п розвитку Э.Балл, Б.Д.Богоявленська, Т.В.Галкша, Р.М.Грановська, >.Срмолаева-Томша, В.Н.Козленко, О.Н.Лук, В.О.Моляко, ".Олекаева, Я.О.Пономарьов, В.А.Семиченко та ш.);
психолопчних концепциях визначення зд1бностей Г.Ананьев, К.К.Платонов, С.Л .Рубшштейн, Б.О.Федоришин, {.Шадриков та т.);
психолого-педагопчшй теори особистост1 та и розвитку в эцеЫ д)яльност1 (Б.Г.Ананьев, Л.С.Виготський, В.С.Мерлш, ].Костюк, Н.Ф.Тализша, Б.М.Теплов та ш.);
виявленш мехашзм1в розвитку творчо! особистост! вчителя О.Лковська, В.О.Кан-Калик, 1.Г.Каневська, Н.В.Кичук та ш.);
визначенш педагогично! майстерносп та педагопчно! эрчосп вчителя, умов !х розвитку (В.I.Андреев, Ю.К.Бабанський, ¡.Загвязинський, 1.А.Зязюн, Л.М.Лузша, О.Г.Мороз, М.Поташник, Н.М.Тарасевич та ш.);
психолого-педагопчних основах управлшня навчально-ховним процесом (ВЛ.Бондар, Ю.В.Васильев, Б.С.Кобзар, [.Маслов, Р.Х.Шакуров та ш.).
Методи дослщженпн. Для розв'язання поставлених завдань, рев1рки гшотез використаш загальнонауков! методи:
а) теоретичш (апал13, синтез, пор1вняння, моделювання, стематизащя, узагальнення теоретичних та дослщних даних);
б) емшричш (анкетування, контрольш тести, штерв'ю, д1алог, скуая, спостереження, самоспостереження, обговорення, метод йтингу, самооцшка, констатуючий та формуючий експерименти, троспективний анал13 педагопчного досвщу автора).
Експериментальш даш оброблялися за допомогою метод!в 1тематично1 статистики, комп'ютерно! техшки, анал1зувалися аф1чно.
Оргашзашя д0сл1дження. Дослщження здшснювалося у три етапи ютягом 1987-1996 рок1в.
На першому еташ (1987-1989) вивчався стан розробки дано проблеми в ÏÏ теоретичному i прикладному аспектах. Було розроблеш програму i модель дослщження, висунуто загальну гшотезу сформульовано об'ект, предмет, мету i завдання дослщження визначено програму подальшо! дослано"! роботи.
На другому етат (1989-1995) були розроблеш i теоретичн< обгрунтоваш концепщя, методики експериментально1 роботи виконана основна експериментальна частина дослвдження систематизоваш й проанал1зоваш результата експериментально роботи, здшснено узагальнення основних експериментальних даних ; теоретичному i прикладному (методичному) аспектах, а тако) впроваджено результата дослщження в педагопчну практику вищи педагопчних i середшх загальноосв1тн!х навчально-виховни заклад1в.
На третьому eTani (1994-1996) остаточно проанал1зован' матер1али формуючого експерименту, внесено корективи формулювання концептуальних положень, систематизовано узагальнено весь дослщний матер1ал та викладено результат дослщження у монографп [1] та навчальному поабнику, яки затверджений Мш1стерством осв1ти Украши для студенев вищи педагопчних навчальних заклад1в [2].
Експериментальна база дослвдження. Дослщно-експериментальн робота виконувалася в Нащональному педагопчному ушверсите! iMem М.П.Драгоманова (м.Кш'в), Кшвському мкькому педагопчном коледж1, а також у середшх загальноосв1тшх навчально-виховни закладах Мшського, Ватутшського та Дншровського райош м.Киева.
Констатуючий експеримент проводився у середш загальноосв1тшх навчально-виховних закладах м.Киева, Кшвсько Дшпропетровсько!, Чершпвсько!, Черкасько'1, 1вано-Франк1всько Житомирсько! областей. Всього дослщженням було охоплено 283 учшв, 310 педагопв, 155 кер1вниюв зазначених заклад1в, 201 студент1в вищих педагопчних навчальних заклад1в. У формуючом експеримент1 брали участь 488 учшв, 172 вчител1 середн: загальноосв!тшх навчально-виховних заклад1в Ватутшськоп Дншровського та М1нського райошв м.Киева, 848 студент1в вищр педагопчних навчальних заклад1в.
Наукова новизна одержаних результате полягае у тому, що:
вперше розроблена та обгрунтована теоретична моде1 педагопчно! творчосп вчителя як основа шдготовки фах1вця i
рмування творчо! особистос^ учня, яка вщображае когштивну, гностичну 1 процесуальну функци пщготовки вчителя до означено! льносп, визначае п мету 1 зм1ст; розроблено 1 науково грунтовано змкт шдготовки вчителя до формування творчо! )бистост1 учня в cиcтeмi вуз1всько! та тслядипломно! професшно! йти;
подальший розвиток дктали форми професшно! шдготовки 4теля; основш дефшщи процесу формування творчо! особистост1 1Я 1 творчо! педагопчно! д1яльност1 вчителя; методики вивчення та итери визначення р1вшв сформованост! творчо! особистосп учня \ зрчо! педагопчно! д1яльност1 вчителя; психолого-педагопчш та годичш засади д1яльност1 вчителя в формуванш творчо! эбистосп учня у навчально-виховному процеси
Теоретичне значения одержаних результате полягас в тому, що: визначено сутшсть педагопчних понять, яю поглиблюють зумшня процесу шдготовки вчителя до формування творчо! эбистост! учня (творча особист1сть учня, творч1 можливосп учня, эрча актившсть учня, етапи творчо! навчально! д1яльност1, цагопчна творч!сть вчителя, творча педагопчна д1яльшсть ителя, 1? рхвш та критери тощо);
обгрунтовано положения щодо прюритету формування эрчо! особистост1 учня у навчально-виховному процеа в умовах формування сйстеми осв1ти на гумашстичних засадах;
теоретично обгрунтовано зм1ст подготовки вчителя до рмування творчо! особистост1 учня;
виявлено законом1рност1 формування творчо! особистосп ня у навчально-виховному процеа та розвитку творчо! педагопчно! 1Льност1 вчителя;
визначено умови реал1заци творчих професшних 'Жливостей вчителя та шляхи !х розвитку;
розкрито можливост! використання теоретичних моделей я дослщження процесу професшно! шдготовки вчителя та значения його ефективности
Практичне значения одержаних результат'^ визначаеться тим, що зроблено ! впроваджено:
навчально-тематичш плани 1 програми з спецкурсу та вчального курсу "Основи педагопчно! творчосп вчителя" для дагопчних спещальностей вищих навчальних заклад1в;
навчальний поЫбник з основ педагогично! творчост вчителя (для студен-пв ! викладач1в вищих педагопчних навчальню заклад!в);
методичш рекомендацп з формування творчо! особистост учня (для студенев" ! викладач1в вищих педагопчних навчальни: заклад1в, учител1в, кер!вник!в середшх загальноосвтпх навчально виховних заклад1в);
навчально-тематичш плани 1 програми навчальних курав : розвитку педагопчно! творчост! вчителя та потенцшних можливосте! учня, з основних напря\пв розвитку нетрадицшних тиш] загальноосв!тшх шкш (для слухач1в 1 викладач1в факультет!; тдвигцення квал!ф!каци педагопчних кадр!в);
методичш рекомендаци з розвитку педагопчно! творчост вчител!в (для кер!вник!в загальноосв!тн!х шкш, лще!в, г!мназ!й);
навчально-тематичн! плани ! програми початково профеЫйно-педагопчно! п!дготовки старшокласниюв (для учн!в викладач!в педагог!чних клаав);
програму "Творч!сть" (для розвитку творчих можливосте учн!в 1 - 4 клас!в) на допомогу вчителю початково! школи.
Основн! концептуальн! положения ! рекомендац!! гцод п!дготовки вчителя до формування творчо! особистост! учн впроваджувались у систему профес!йно! шдготовки майбутш учител!в ус!х спец!альностей, а також перешдготовки вчител!в кер!вник!в середн!х загальноосв!тшх навчально-виховних заклад!в Нац!ональному педагог!чному университет! !меш М.П.Драгоманов (м.Кшв), у систему професшно! п!дготовки студент!в Ки!вськог м!ського педагопчного коледжу, в систему роботи з учителям середшх загальноосв!тн!х навчально-виховних заклад!в М!нськог< Дн!провського та Ватутшського район!в м.Киева. Теоретичн! методичн! положения дисертацп використовувалися при розроб] концепцп педагопчно! осв!ти Укра!ни, положень про серед] загалыюосв!тн! навчально-виховш заклади нового типу. Протяго усього пер!оду теоретико-експериментально! роботи автор особист брала участь в апробацп ! практичн!й реал!зацп розроблеш положень ! рекомендац!!!, займаючись викладацькою, навчальш методичною, орган!зац!йною д!яльшстю при шдготовщ майбутн учител!в, на факультет! шдвшцення квал!ф!кац!! педагопчних кадр у Нащональному педагопчному ун!верситет! ¿мен! М.П.Драгомано! (м.Кшв), Ки!вському м!ському педагопчному коледжу а також процес! надання науково-консультативно!, методично! допомо!
!вникам 1 вчителям середшх загальноосв1тшх навчально-виховних лад1в УкраТни, мкьким та районним вщдшам осв1ти.
Особистий внесок автора в одержаны! наукових результате [ягае у:
теоретичному обгрунтуванш та розробц! модел1 шдготовки :теля до формування творчо! особистосп.учня;
визначенш змкту шдготовки вчителя до формування рчо! особистост1 учня;
розробщ методичного забезпечення для вчителя щодо эмування творчо! особистост1 учня, яке слугувало зм1стовим ювненням практичних \ лабораторно-практичних занять Ь деитами 1 вчителями-практиками;
подальшому розвитку форм навчально-шзнавально! льност! майбутшх учител!в;
розробщ 1 впровадженш методик вивчення р1вжв )рмованост1 творчо! особистост1 учня, розвитку творчих жливостей учшвського колективу, творчо! педагопчно! д1яльност1 !теля;
розробщ та впровадженш психолого-педагопчних 1 годичних засад щодо д1яльност1 вчителя в формуванш творчо! )бистост1 учня у навчально-виховному процесс, а саме: ¡езпечення психолого-педагопчних умов розвитку творчих жливостей учня, стимулювання його творчо! активносп в процеа 5чання, вибору форм творчо! навчально! д!яльност1, виявлення жливостей змкту навчального матер1алу для формування творчо! )бистост1 учня.
Апробащя результатов дисертацп здшснювалася шляхом !х ублшування у 53 наукових та науково-методичних працях ¿з альним обсягом особистого внеску 55,4 друкованих аркуипв. новш положения \ результати дослщження доповщалися на 5 кнародних, 6 Всеукрашських, 6 м!жрепональних та шших яференщях, семшарах, педагопчних читаннях у Запор1жж1, м'янщ-Подшьському, Кривому Роз1, Киев!, Одеа, Полтаву реяслав1-Хмельницькому, Сумах, Умаш, Харков1, Чершвцях, а сож у Волгоград!, Мшську. Автор безпосередньо брала участь в гашзацп двох Всеукра!нських конференщй з проблеми дослщження '93, 1994, м.Кшв ).
На захист виносяться:
1.Теоретична модель педагопчно! творчост1 вчителя, мпоненти яко! вщображають функцп його шдготовки до
формування творчо! особистост! учня: когштивну, д1агностичну 1 процесуальну.
2.Сукупшсть положень, яю визначають специфшу процесу формування творчо! особистосп учня 1 творчо! педагопчно! д!яльност! вчителя.
3.Теоретичш засади визначення змкту пщготовки вчителя до формування творчо! особистосп учня середнього загальноосв1тньогс навчально-виховного закладу.
4.0ргашзацшно-методичш умови розвитку творчо! педагопчно5 д1яльност1 вчителя як засобу формування творчо! особистосп учня.
5.Психолого-педагопчш 1 методичш засади д1яльносп вчителя е формуванш творчо! особистосп учня в навчально-виховному процесь
В1ропднкть результате дослщження забезпечен'с методолопчним обгрунтуванням його вихщних позицш застосуванням комплексу метод!в, адекватних об'екту, предмету, мет та завданням дослщження; репрезентатившстю ' виб1рки статистичними методами обробки експериментальних даних поеднанням кшьисного { яккного анал1зу здобутих результате, I також позитивними наслщками !х впровадження. У ход1 науковог« пошуку здшсшовався ретроспективний анал!з понад 20-р1чног< досвщу роботи дисертанта в закладах освп-и.
Структура дисертацн. Робота складаеться ¡з вступу, чотирьо: роздшв, висновк1в до кожного роздшу, загальних висновюв, списк; використаних джерел, п"яти додатк1в. Загальний обсяг дисертацп 39' сторшок (без додатк1в). Робота мктить 32 таблиц!, 36 рисунмв Список використаних джерел включае 356 найменувань, з них 12 шоземними мовами.
ОСНОВНИЙ ЗМ1СТ
У встуш обгрунтовуються актуальшсть I доцшьшсть дослщженн обрано! проблеми, визначаються об'ект, предмет, мета, концепци завдання, ппотеза та методолопя дослщження, розкриваються йог наукова новизна, теоретичне ! практичне значения, особистий внесо здобувача, формулюються основш положения, що виносяться н захист, висновки про впровадження результате дослщження.
У першему роздт - "Пгдагог\чна творчктъ вчителя як основ формування творчог особистост1 учня" - розглянута педагопчн творчкть вчителя як проблема сучасно! педагопки, виявлено сутшсть та специф!чш ознаки, сучасний стан пщготовки вчителя д формування творчо! особистосп учня середнього загальноосв!тньог навчально-виховного закладу, тенденци пщготовки майбутн:
ител1в до творчоГ професшно! д1яльносп. 3 урахуванням цього значаеться теоретичний змкт понять "творч!сть", "педагопчна эрчкть вчителя", обгрунтовуеться теоретична модель педагопчноГ эрчост1 вчителя.
Поняття "педагогична творчкть вчителя" грунтусться на значенш сутност! такого феномена - як творчкть. В дослщженш оанал1зовано фшософський (М.О.Бердяев, Г.Гиргинов. О.Грузенберг, А.М.Кочерпн, А.Г.Стркш, В.А.Цапок та ш.). [Дальний (ВЛ.Журавльов, Л.В.Сохань, В.А.Тихонович. ЬШинкарук та ш.) та психолого-педагопчний (Л.С.Виготський. \Каневська, Н.В.Кичук, В.О.Моляко, К.К.Платонов. О.Пономарьов, С.Л.Рубшштейн та ¡н.) аспекти визначення поняття порчкть", мехашзми творчого процесу (А.В.Брушлинський. К.Енгельмейер, Г.в.Журавльов, Г.Нойнер, В.Калвейт, Х.Клейн та ,), взасмозв"язок категорш творчосп 1 д1яльносп (Г.С.Батищев. Б.Богоявленська, Л.С.Виготський, П.Ф.Кравчук, В.С.Швирев та ,). На основ! анал1зу зроблено висновок, що творчкть е цЫсним оцесом реал!зацп та самореал1зацп особистост!. В процес! орчост! реал!зуються творч1 можливост! особистост! } вщбуваеться розвиток. Особливост! процесу творчост! полягають у тому, що 1ГО перебк впливае на результат, який виражаеться не тшьки 1едметно, а й проявляеться у зм1ш самого суб"екта творчост!.
Поняття "педагопчна творчкть вчителя" в психолого-дагопчшй л1тератур1 трактуеться по-р1зному. Як правило, воно оглядаеться: з точки зору творчого процесу педагог;' З.К.Бабанський, В.О.Кан-Калик, М.Ф.Ломонова, М.Д.Шкандров. Л.Шскунов, М.М.Поташник, ЛЛ.Рувинський, Н.Д.Хмель та ш.), як тегративна яккть особистост! вчителя (З.С.Левчук, Л.М.Лузша О.Лковська та ш.), як критерш яккного становления особистост, ителя (Н.В.Кичук). Виховання 1 самовиховання творчо! особистост один \з напрям1в педагопки творчост! розглядае в сво!й жографп В.I.Андреев. Неоднозначнкть визначень педагопчно] орчоеп приводить до неоднозначних шдход!в у вир1шенн ¡облеми шдготовки до не! учител!в у ракурс! наведених означень.
Вивчення стану шдготовки вчител1в до формування творчо :обистост1 учня, умов для педагопчно!' творчост! вчителп дтвердили актуальшсть обрано! теми дослщження. За результатам1 ¡нстатуючого експерименту (310 респондент) 46,6% учител1в )актик1в не змогли вщповкти, розвитку яких творчих якосте! [шв вони прид!лятимуть увагу в процес! навчання, якщо поставляв
за мету формування творчо! особистосгп учня. Решта вчител1в назвали не бшьше п"яти якостей. Анал1з стану подготовки майбутшх учител1в до формування творчо! особистост! учня засв1дчив, що вони, в цшому, ч1тко усвщомлюють основш професшш якосп, необхщш сучасному вчителю, шту!тивно вщчувають критерп творчо! педагопчно! д1яльност1, але повною м1рою не набувають необхщних знань, умшь 1 технологш, потр1бних для ефективного формування творчо! особистост1 учня середнього загальноосв1тнього навчально-виховного закладу.
У дисертаци визначення педагопчно! творчосп вчителя 1 П специф1чних ознак грунтуеться на основних положениях психолого-педагопчно! системи В.О.Сухомлинського, у якш педагопчна творч1сть учителя включаеться у поняття педагопчно! культури (технши, технолог!! взаемоди майстра I об"екта його пращ). 3 шшого боку, Я.О.Пономарьов встановив зв"язки творчост1 з психолопчними якостями особистост1 1 визначив творчкть як "мехашзм розвитку", як "взаемодш, що веде до розвитку".
3 цих позицш педагопчна творчкть вчителя визначена нами як особист!сно-ор!ентована розвивальна взаемод1я суб"ект1в навчально-виховного процесу (вчителя 1 учня), зумовлена специф1кок психолого-педагопчних взаемовшшсин м1ж ними 1 спрямована нг формування творчо! особистост! учня та пщвищення р!вня творчо педагопчно! д1яльност1 вчителя. У роздт видшеш й обгрунтован основш ознаки педагопчно! творчосп вчителя. При цьом; формування творчо! особчстост1 учня в навчально-виховному процес розглядаеться як процес фасш1тацп, тобто полегшення, сприянн: творчш навчальнш д1яльност1 учня, стимулювання його творчо активность
Шдготовку вчителя до формування творчо! особистоеп учня м] визначили як об"ективний творчий процес, що грунтуеться на таки законом1рностях: зумовлешсть потребами сощально-економ1чного культурного розвитку сустльства, стратепчними завданням реформування осв1ти в Украшц оргашчне входження в систем загальнопедагопчно! шдготовки вчителя; вщповвдшсть змкту ! фор; шдготовки сучасному р!вню розвитку психолого-педагопчно! науки педагопчно! практики; зумовлешсть специф1кою та законом1рностям творчого процесу 1 процесу формування творчо! особистост залежшсть вщ особист1сних якостей учителя та ргвня його творчс педагопчно! д1яльност1.
Шдготовку вчителя до формування творчоУ особистосп учня ми ¡глядаемо як складову його загальнопедагопчноУ тдготовки, якш ар1антно притаманш таю специф1чш функцп: когштивна, гностична, процесуальна. Когштивна функщя тдготовки зямована на поглиблення теоретичного 1 практичного психолого-гагопчного базису вчителя з проблем педагопки 1 психологи эрчост1; формування педагопчного мислення 1 стилю стлкування ителя як творчих процеав. Д1агностична функщя тдготовки Зезпечуе оволодшня вчителем методами ощнювання р1вшв ормованост! творчоУ особистос^ учня \ творчих можливостей швського колективу з метою Ух врахування при оргашзацп вчально-виховного процесу, тзнаиня \ усв1домлення вчителем асного р1вня творчоУ педагопчноУ дУяльность Процесуальна нкшя тдготовки вщображае формування в учителя умшь щодо гашзацп навчально-виховного .процесу з урахуванням психолого-дагопчних чинштв, як1 впливають на ефектившсть розвитк} орчих можливостей учшв.
Теоретико-методолопчною основою тдготовки вчителя до >рмування творчоУ особистосп учня с розроблена модель дагопчноУ творчост1 вчителя. 3 позищй системного тдходу начена модель включае три взаемопов"язаних компоненти: гштивний, Д1агностичний та процесуальний, яю вщображають цповУдш функцп тдготовки. Водночас теоретична модель дагопчноУ творчосп вчителя визначае мету 1 змкт тдготовки швця до формування творчоУ особистост! учня. Основними >итер1ями ефективност1 функщонування модел! е: позитивна шамУка сформованостУ творчоУ особистост1 учня У шдвищення вня творчоУ педагопчноУ д1яльност1 вчителя.
Подготовку вчителя до педагопчноУ творчостУ дощльнг ййснювати в систем! вузУвськоУ та тслядипломноУ професшноУ :в1ти вчител1в, кер1вник1в шкш, практичних психолопв. ¡зпосередньо в ход1 методичноУ роботи в школ1, в райош, а також д час професшноУ ор1ентащУ учшв на педагопчну професш.
Для реалУзащУ теоретичноУ модел1 педагопчноУ творчост1 ь эоцес1 психолого-педагопчноУ тдготовки вчителя в наступних ззд1лах дисертащУ розкриваеться значения змУсту кожногс эмпонента моделУ та зм1стоутворюючих його частин.
Наукове обгрунтовання змУсту тдготовки вчителя дс гдагопчноУ творчост! включае таи етапи: теоретико-методологУчт огрунтування основних дефш1щй процесу формування творчо
особистосп учня i творчо! педагопчно! д1яльност1 вчителя; розробк; методичного забезпечення i технологш для вчителя щодо формуванн; творчо! особистосп учня та включения !х у змкт шдготовки: методи] оцшювання сформованост! творчо! особистост! учня, творчи: можливостей учшвського колективу, р1вня творчо! педагопчно д1яльност! вчителя; виявлення оргашзацшно-методичних умо] розвитку творчо! педагопчно! д1яльност1 вчителя; розробк; психолого-педагопчних i методичних засад д1яльност1 вчителя формування творчо! особистосп учня у навчально-виховному npoueci проведения педагопчного експерименту для виявлення ефективност запропоновано! модель JloriKa структури зм1сту шдготовки вчител: до формування творчо! особистост! учня вщповщае noriui йоп наукового обгрунтування. У структур! змкту зазначено! шдготовю вчителя видшяються так! компоненти: за видом оргашзаци pyx; 3MicTy - аудиторний i позааудиторний; за компонентним складо! зм1сту - теоретичний, емшричний, практичний; за способо! навчально-шзнавально! д1яльност1 - репродуктивний i пошуково доследницький. У роздш! викладено !х характеристику.
У другому роздип - "Teopemumti засади визначення змкт. тдготовки вчителя до формування творчо-i oco6ucmocmi учня" здшснено теоретико-методолопчне обгрунтування основних дефшщп процесу формування творчо! особистосп учня. 3 цих позици визначаються поняття "творча особисткть учня", "творч1 можливост учня", "творча актившсть", "творчий процес","творча д!яльшсть".
Шдготовка вчителя до цшеспрямованого формування творчс особистост! учня неможлива без цЫсного уявлення про природ творчо! особистост! взагаль !! специф1ку, якость На осное розглянутих сощальних та психолого-педагопчних п!дход1в д визначення творчо! особистост! в дослщженш обгрунтовустьс теоретична модель творчо! особистост1 учня, визначаеться структур його творчих. можливостей, розкриваеться методика i технолог! вивчення piBHiB сформованост! творчо! особистост! учня i творчи можливостей учшвського колективу, визначення вчителе] оптимального р!вня взаемод!! з учнями в npoueci навчання.
Досл!дники проблеми творчо! особистост!, як правило, не дают визначення творчо! особистост!, а розглядають !! певш специф1ч^ риси (штелектуальш, характеролопчн!, особливост! мотивац!йнс сфери тощо) i визначають творчу особист!сть як таку, якш зазначе^ риси притаманш (В.I.Андреев, Р.М.Грановська, Г.Лейте, О.Н.Лу* Н.В.Кичук, Н.Т.Петрович; Х.Х.Андерсон, Б.Гизелш, Г.Я.Розе*
С.В.Тейлор, З.Петрасинський та т.), або поняття творчо! особистост юзглядають через поняття творчого стилю д1яльност1, творчо ктивност! (Л.Б.Срмолаева-Томша, Н.В.Козленко, Н.Ю.Посталюк З.Ар1ет1, Е.Девк, А.Маслоу, К.Роджерс та ш.). Предметом дискусп алишаеться проблема переважного впливу на творчу актившст! собистост1 внутр1шн1Х або зовшшшх фактор1в, як! сприяють ! озвитку.
У дисертаци вщповщно до розглянутих теорш проанал!зован иси 1 типи творчо! особистост!, стадп, як! вона проходить у своем} озвитку, методи 1 прийоми д!агностики ! розвитку !! творчи-костей. На основ! узагальнення результате даного етап\ осл!дження зроблено висновки, що визначення творчо! особистост! I структури досить вар!антне, оск!льки творча особиспсть як еномен с категор1ею теорп особистост!, теорп д!яльност!, теорп зорчост1. Сдино! концепцп структури творчо! особистост! не ¡снуе. ,е пов"язано з тим, що не кнуе загальновизнано! структури собистост!, а е лише р!зн1 (за К.К.Платоновим, за А.Г.Ковальовим. I В.С.Мерл!ним та !н.) п!дходи до и побудови та тлумачення. иходячи з означення особистост! як системно! сощально!" якост1 [дивща, яка формуеться у сп!льн!й д!яльност1 та спшкуванш ! !рактеризуеться його включешстю у сустльш в!дносини, ми !значили творчу особиспсть як суб"ект творчих соц!альних вщносин I продуктивно! творчо! д!яльност!. Ми припустили, що фундаментом юрчо! особистост! е п креативн!сть, детерм!нантою яко! виступае юрча активн!сть ¡ндив!да у !! визначенш як нестимульовано! зовн1 )шуково! ! перетворюючо! д!яльност! (С.Ар!ет!, Е.Дев!с, Ф.Фарлей). зорча д!яльшсть особистост! розглядаеться нами як творчий процес. |бто процес, у результат! якого виникае яккно нове, творче »сягнення, яке не мктиться у вих!дних умовах (Г.Нойнер, В.Калвейт. Клейн). Ми виходили з положения, що творча актившсть може ¡бувати або не набувати характеру творчо! д!яльност1 залежно в!д го, чи притамант !й властивост! творчого процесу. За таких умов тяття творчо! активност! ! творчо! д!яльност! розглядалися як р!внозначн!.
У розробленш теоретичн!й модел! творчо! особистост! учня дшяються внутр!шн! передумови творчост! ("креативне ядро" -ироджене) та набуте (додатков! мотиви, характеролопчш обливост!, творч! ум!ння та ¡ндив!дуальн! особливост! псих!чних оцес!в), що формуеться ! розвиваеться у процес! навчання та [ттед!яльност! учня. Оск!льки природжене ! набуте в особистост!
дитини в педагопчному процеа вщокремити майже неможливо, л для доелщження процесу формування творчо! особистост1 учня нам вводиться поняття творчих можливостей особистосп. Виходячи концепцш визначення зд1бностей Б.Г.Ананьева, В.Д.Шадрикова професшних зд1бностей Б.О.Федоришина, в дисертаци твор1 можливост1 розглядаються як так!, що вщображають шдивщуалы особливост1 розвитку 1 прояву творчих якостей особистост1 зумовлюють и здатшсть.до творчостк Водночас шдкреслюеться, ш творч1 можливост1 - це в1дносно самостшна, динам1чна систем творчих якостей особистосп, пов"язана з И ¡нтелектом, умовам розвитку, яка формуеться, розвиваеться, проявляеться в творч1 д1яльност1 1 забезпечуе розвивальну взаемодда особистост! оточуючою дшсшстю.
У процес1 досл1дження ми дшшли висновку, що кожен проя творчих можливостей учня в навчальнш д1яльносп визначаетьС5 природженими задатками, особливостями нейроф^зюлопчно! сфер! шдив1дуальними особливостями псих1чних процеав; творчим умшнями, як1 пов"язаш з природженими задатками, набути досвщом, оргашзащею сенсорних I моторних пол1в мозк^ спрямовашстю на творчу д1яльшсть; характеролопчним особливостями.
Виходячи з цього, сформовашсть творчо! особистост! учн визначаеться р!внем розвитку його творчих можливостей.
На шдстав1 анал1зу вщомих дослщжень у галуз1 психологи педагопки творчост1, стану розв"язання проблеми у практищ, також виходячи з того, що творч1 можливосп особистост реал!зуються не тшьки в предметнш д1яльност1, а й в самому процес життя, самореал!зацп як засобу самоствердження чере самовираження 1 саморозвиток, нами обгрунтована система творчи якостей особистос^ учня, яка вщображае його спрямовашсть н творчу д1яльшсть, характеролопчш особливост1, творч1 умшня т; шдивщуальш особливост! псих1чних процес!в. У роздт викладеш характеристику означених якостей ! критери !х оцшювання. Видшен творч1 якост! особистост1 учня були покладеш в основу структур] його творчих можливостей та розробленого структурно компонентного методу оцшювання сформованост1 творчо особистост1 учня зокрема, творчих можливостей учшвськоп колективу взагалк Оцшювання проводилося методом незалежни; характеристик, кшьккно р!вень сформованост1 творчо! особистост учня визначався коеф1шентами розвитку його творчих можливостей.
Анал1з законолпрностей розвитку в учшв мотив1в фактеролопчних якостей, творчих умшь, псих1чних процеаЕ )зволив теоретично обгрунтувати { розробити профт творчо] юбистосп учня. У дисертацп подана 1х класиф1кащя (мотивацшно-фактеролопчний; р!вном1рно- розвинутий; евристичний: риСтично-мотивацшний; евристично-характеролопчний) 1 розкрито
[¿ст.
Знания творчих можливостей кожного учня дае змоп >оанал!зувати творч1 можливост! учшвського колективу 1 виробити [тимальну стратегда взаемодп вчителя з конкретним класом :зультати анал1зу творчих можливостей учшвського колектив\ •даються граф^чно, динамша 1х змши вивчаеться за допомогою юфшв творчих можливостей класу.
Визначеш етапи шдготовки вчителя до застосування структурно-мпонентного методу оцшювання творчих можливостей учшв: ¡стовий (знания творчих якостей учня, Гх характеристик, критерп'в ¡нювання), оргашзащйний (виб1р експерпв, шдготовка необхщно! кументацп, створення умов), процесуальний (проведения шювання), анал!тичний (обробка результат, визначення творчогс офшю учшвського колективу), прогностичний (визначення эатегп взаемодп з учшвським колективом, прогноз наслщюв 1емодп).
У третьему розд!л! -"Орган1зацшно-методичн1 умови розвитку орчо'{ педагог1чноТ д1япъноспи вчителя" - розглядаються ознаки эрчо! педагопчно'1 д!яльносп вчителя, методика 1х оцшювання 1 лооцшювання; форми шдготовки майбутшх учител1в до 1агопчно1 творчеств шляхи розвитку педагопчно! творчосп' *тел1в у систем! шслядипломноГ осв1ти; поняття "творчш 1тель","творча педагопчна д1яльшсть".
Суттевим у визначенш поняття "творчий учитель" е положения э те, що здатшсть учителя до педагопчноГ творчосп )актеризуеться не тшьки високим р1внем педагопчно! креативност! рмш за В.О.Лковською) 1 таким, що вщпов1дае сучасним вимогам, нем володшня предметом, який викладаеться, але й набутими [холого-педагопчними знаниями та умшнями, як1 забезпечують ;ктивну суб"ект-суб"ектну взаемодш з учнями у розвитку 1х |рчих можливостей у навчально-виховному процесс
Творчу педагопчну д1яльшсть учителя ми визначаемо як .агопчну д1яльшсть, якш притаманш властивосп творчого щесу. На вщмшу вщ особисткного шдходу вивчення процесу
формування творчо! особистосп учня, при дослщженш творчост вчителя визнаеться прюритет д!яльшсного шдходу: творч професшна д1яльшсть учителя розглядаеться як провщний фактор, щ впливае на розвиток творчих можливостей учня I забезпечуе йог ефектившсть. Одночасно саме в процесс творчо! професшнс д!яльност1 розкриваються творч1 можливост1 педагога, вщбуваеться I реал1защя та розвиток.
На основ1 анал1зу психолого-педагопчно! л!тератури пром1жних результате нашого дослщження детали подальши] розвиток ознаки педагопчно! креативност! та були розроблеш ознаю творчо! педагопчно! д!яльност! вчителя: р!вн! 1 критерп, як1 за свое» суттю е шдивщуально - творчими I характеризують прадю вчителя я> процес творчий. У дисертацп видшено п"ять подсистем творчо педагопчно! д!яльноеп вчителя: дидактична, виховна, оргашзацшно управлшська,громадсько-педагопчна, шдсистема самовдосконалення Теоретично обгрунтовуеться введения чотирьох р1вшв творчо педагопчно! д1яльност1 вчителя: репродуктивного
рац1онал1заторського, конструкторського, новаторського
Репродуктивний р1вень передбачае д1яльшсть вчителя на основ вадомих методик, рекомендацш, досвщу, В1дб1р тих, яю найбшыш в1дпов1дають конкретним умовам пращ, р1вням розвитку творчи> можливостей учшв. Рац10нал1заторський р1вень передбачае внесены; вчителем коректив у свою роботу, удосконалення, модершзащк ¡снуючих рекомендацш, методик, досвщу вщпов1дно до завдаш реформування осв1ти на основ! анал!зу власного досвщу, конкретню умов свое! педагопчно! д!яльност1, творчих можливостей учшв, Конструкторському р!вню вщповщае д!яльшсть учителя е конструюванш власного варианту виршення педагопчно! проблеми на основ! набутого досвщу, самоанал1зу свое! Д1яльност1 ! знань творчих можливостей учшвського колективу, але з використанням вшомих методик, рекомендацш тошо. Новаторський р1вень передбачае, що вчитель розв"язуе педагопчш проблеми на принципово нових засадах, як1 вир1зняються орипнальшстю, високою результатившстю.
У дисертацп обгрунтовуеться, що подготовка вчителя до формування творчо! особистост! учня в систем! шслядипломно! осв!ти зд!йснюеться в процес! методично! роботи (розвиток колективно! творчост! вчител!в, регулювання комун!кативних вщносин, атестащя педагопчних кадр!в, шдивщуальш форми методично! роботи) ! в систем! шдвшцення квал1ф!кащ! педагог!чних кадр!в (навчальний
:урс з основ педагопчно! творчост!). У роздт проанал!зоваш фективш форми тдвищення квал!ф!каци вчител1в в систем! [етодично! роботи, зокрема, д!яльшсть творчих динам1чних труп з роблеми розвитку творчих можливостей учшв у навчально-иховному процесй
Шдготовка вчителя до суб"ект-суб"ектно! взаемодп у навчально-иховному процесс пов"язана з усвщомленням ним власного р1вня ворчо! педагопчно! д1яльност!, здатшстю до самооцшки, визначення апрям!в професшного самовдосконалення, самовираження. Саме ому важливим аспектом означено! шдготовки вчителя е залучення ого до вивчення творчо! прац! колег. Враховуючи це, нами озроблена методика ! технолопя оц!нювання р!вня творчо! едагопчно! д^яльноеп вчителя з урахуванням самооцшки. Граф^чно ¡вень творчо! педагопчно'! д!яльност! вчителя вщображаеться ¡аграмою. У систем! методично! роботи середнього 1гальноосв!тнього навчально-виховного закладу означен! д!аграми эзволяють кер!внику школи простежити за динам!кою творчого эзвитку кожного педагога, методичних об"сднань, окремих груп штел!в (наприклад, тих, котр! працюють в одному клас!), здагопчного колективу в ц!лому. Результати такого анал!зу 1користовуються також в процеа оргашзацп диференцшовано!, дивщуально! методично! допомоги вчителев! в п!двищенн! р!вня )го творчох педагопчно! д!яльност!.
У роздЫ аргументовано визначен! шляхи розвитку педагопчно! юрчост! вчителя, основн! . психолого-педагопчш умови, як! рияють творч!й педагопчнш д!яльност!, самореал!зацп особистост! ■ителя в продеа суб"ект-суб"ектно! взаемод!! з учнем.
Використовуючи основн! операцшш фуикцп управлшня ланування, оргашзащя.. координування \ коригування, контроль). юанал!зовано можливост! кожного етапу управлшського циклу для цготовки вчител!в до педагопчно! творчост!. Позитивн! наслщки ко! роботи в експериментальних школах пщтверджен! п!двишенням зня творчо! педагопчно! д!яльносп окремих учител!в, методичних 'еднань, педагопчного колективу в ц!лому, а також швелюванням 1нищ в оцшюванн! експертами та самооц!нюванн! р!вня творчо! дагопчно! д!яльност! вчителя.
Реал!зац!я змкту пщготовки майбутн!х вчител!в до формування эрчо! особистост! учня зд^йснюеться шд час вивчення навчального рсу з основ педагопчно! творчост!. Пров1Дними оргашзацшними рмами навчально-тзнавально! д!яльност! студенев е: аудиторы
(лекци, семшари, практичш, лабораторно-практичш) i позааудиторг (курсова, дипломна робота, уроки творчосп, навчально-дослйи роботи, ол1мшади, вивчення педагопчного досвщу).
У дисертацп наводяться даш щодо експериментально! перев1рк* курсу з основ педагопчно! творчосп вчителя для студенев вищи педагопчних навчальних заклад1в i ун1верситет1в (108 годин; змк шдготовки вчителя до формування творчо! oco6hctoctí учн безпосередньо опрацьований автором дисертацн); курсу з розвитк педагопчно! творчот вчител1в та потенцшних можливостей учн! для слухачгв i викладач1в факультет1в шдвищення квал1ф1кац1 педагопчних кадр1в (36 годин); матер1ал1в для проведения семшар; для KepiBHHKÍB шкш нового типу з основних напрям1в розвитк; нетрадицшних тишв шкш (72 години); курсу початково! професшно педагопчно! шдготовки старшокласник1в, у який, зокрема, включен питания, пов"язаш з сутшстю i специфшою педагопчно! творчост вчителя, для 10-11 педагопчних клаав (268 годин).
У четвертому роздт -"Психолого-педагог1чт i методичт засадг Ыялъност'г вчителя по формуванню творчоi особистостг учня j навчально-виховиому процесГ'- на ochobí виявлеиня специфики процесс формування творчо! oco6hctoctí учня розглядаються основн дидактичш поняття означеного процесу; шдготовка вчителя дс забезпечення психолого-педагопчних умов, оргашзацшних фор& творчо! навчально! д1яльносп учшв, застосування метод1в i npuñoMÍE стимулювання !х творчо! активноеп на уроцк
У розд1л1 теоретично обгрунтовуеться i розкриваеться 3míct сформульованих принцишв педагопчно! творчост1 вчителя: д1агностики (передбачае оргашзацш навчально-виховного процесу з урахуванням результате оцшювання píbhíb розвитку творчих можливостей учшв i творчо! педагопчно! д1яльност1 вчителя); оптимальное^ (виражае необхвдшсть вибору форм, методов i засоб1в навчання залежно вщ píbhíb розвитку творчих можливостей учшв i конкретних умов педагопчно! npaui); взаемозалежноеп (вщображае взаемозумовлешсть творчого особис^сного розвитку суб"ект1в взаемодп в систем! "вчитель-учень"); фаал1таци (забезпечення психолого-педагопчних умов для формування творчо! oco6hctoctí учня та педагопчно! творчост! вчителя); креативное™ (виявлення можливостей 3MÍCTy навчального матер1алу для посилення його opieHTaui! на формування творчо! oco6hctoctí учня); доповнення (посилення розвитку творчих можливостей учшв за рахунок реал1зацп додаткового змкту в оргашзащйних формах навчально-шзнавально!
ияльносп в позаурочний час); вар1антност1 (виражае необхщшс! юдолання одноматтност1 зм1сту, форм, методов навчання амооргашзаци (вщображае особливосп управлшня процесо зормування творчо! особистост! учня).
Формуванню творчо! особистост! учня значною морою спрш творения умов для реал!зацп та самореал!зацп ним власних творчи южливостей у навчально-виховному процесь У зв"язку з цим цолко розумшою стае важливкть оволодшня вчителем умшня фгашзовувати творчу навчальну д1яльшсть учня.
У процеа шдготовки вчителя до планування творчо! навчальш ^яльност! учшв слщ враховувати, що творчкть учшв на уро1 южлива (як I творчкть взагалО, коли !хня праця спрямовуватиметьс [а розв"язування певних суперечностей або проблеми. Саме том чителя необхщно готувати до планування та реал!зацп на уро1 ворчих ситуацш, оргашчно пов"язаних ¡з змктом навчальног 1атер1алу конкретного уроку. Нами з'ясовано, що потр1бш ситуац южна створювати в пронеси розв"язування творчих зада1 авчальних проблем; дискусш; критичного анал1зу прочитаногс иконання р!зномаштних творчих завдань; навчалык кспериментально! 1 дослщницько! д1яльност1; розвивально! три тоще 1ами обгрунтована доцшьшсть пщготовки вчителя до проведенн естандартних урок1в. До них ми вщносимо уроки, позбавле1 вичних шаблошв у структур!, на яких домшанта часу вщдаетьс ворчш ситуацн. У роздЫ проанал1зоваш основой тип естандартних уроюв, як1 застосовуються в практичнш д!яльнос чител1в.
Доведено, що ефектившсть створення сприятливих умов дл озвитку творчих можливостей учшв шд час навчання значною м!ро алежить в!д урахування основних законом!рностей ! еташв творчог роцесу. На основ! анал!зу видшених у науковш л!тератур! основн, тап!в означеного процесу визначено психолого-педагог!чн труктуру творчо! навчально! д!яльност! учня ! умови !! оргашзацп.
Виходячи ¡з законом!рностей творчого процесу, сформульован имоги до: вивчення вщповщного навчального предмета, дотриманн ких сприяе розвитку творчих можливостей учшв; вибору змют авчального матер!алу; авторських програм вивчення навчальног редмета для учшв з високим р!внем творчих можливостей.
Проанал!зовано основн! евристичш методи, як1 застосовуютьс ля розвитку творчих можливостей учшв у навчально-виховном
процесс та розроблено етапи шдготовки вчителя до застосуванк методу колективного пошуку орипнальних ¡дей.
Анал!з психолого-педагопчно! лггератури, спостереження вивчення педагопчно! д1яльносп вчител!в, творчо! навчальн« д1яльност1 учшв дозволили виявити основш фактори, що впливаюз на ефектившсть взаемодп вчителя з учнями у процеа навчанн: оптимальний (кшьюсний I як1сний) склад творчих труп учнй шк!длив!сть ранньо! спещал1зац11; необхщшсть опосередкованог педагопчного управлшня творчою навчальною д!яльшстю учш] негативний вплив на результата творчо! навчально! д1яльнос суперництва ! конкуренцп.
У роздш1 визначено основш умови (психолопчш й педагопчн ефективност! застосування метод1в \ прийом1в стимулювання творч< активное^ учшв на урощ. На основ! анал1зу нсихолого-педагопчш л1тератури та здобутюв педагопчно! практики розглянуто та] важлив! означен! методи 1 прийоми, як-от: стимулюваш. зац1кавленост1, творчого штересу; використання цшавих аналог!! створення ситуацш емощйного переживания; застосуванк розвивальних ¡гор, методу вщкриття; створення ситуац!й можлив!стю вибору; використання запитань, що стимулюють процес мислення вищого р!вня; п!двищення стимулюючого впливу зм1ст навчального матер!алу. 3 метою реал!зацп останнього розглянут особливост! застосування вчителем навчальних ! навчально-творчи задач. Зроблено висновок, що навчальна задача як форма оргашзац зм1сту навчального матер1алу передбачае д!яльшсть учня теля топ як сформульоваш мета та умова задач!. Навчально-творча задач передбачае Д1яльшсть учня в два етапи: формулювання проблеми т и безпосередне розв"язання. Тому навчально-творча задач подаеться, як правило, у вигляд! ч!тко визначено! мети д1яльност! т. вимогами до останньо!. Сшльне для навчальних ! навчально- творчи задач полягае в тому, що при !х розв"язанш залежно вщ р!вк розвитку творчих можливостей для учшв можуть створюватись я репродуктивн!, так ! власне творч! ситуац!!. Доведено, щ< використовуючи результата од!нювання творчих можливостей учш] !х уах можна залучити до розв"язання р!зноман!тних творчих зада1 У роздЫ знайшла подальший розвиток класиф^ащя навчальних навчально-творчих задач.
Шдготовка вчителя до педагопчно! творчост! пов"язана з йог умшням виявити можливост! зм!сту навчального матер!алу дл оргашзацп творчо! навчально! д!яльност! учшв. Встановлено, ш
р^ентацто процесу навчання на розвиток творчих можливостей учш оцшьно здшснювати за допомогою таких основних чиннивдв: анал!з з"ясування можливостей змкту навчального матер1алу кожнс исциплши державного компонента навчальних плашв для творчог собисткного розвитку учшв; введения у шкшьний компонен авчальних плашв додаткових курав з метою заповнення прогалин озвитку специф!чних якостей творчо! особистост!; застосуванн 1вдань, яю грунтуються на в1Домих методах психолопчнс ¡агностики штелекту особистост!, а за змктом вщповщают авчальному матер!алу. Для анал1зу та виявлення можливостей змкт звчального матер1алу предмете державного компонента навчальни ташв розроблен! та експериментально перев!реш анал!тичш картк! эеативно! ор!ентацп" навчальних курав. Застосування анал1тично фтки дозволяс проанал!зувати змкт навчального матер1ал жкретного предмета з метою ефективного формування творчо ;обистост1 учня в процес1 його вивчення. Виявлення можливосте! исту навчального предмета е передумовою допустимо'1 корекци гтою посилення його креативности Кр1м того, такий шдхщ да> эжливкть шсля анал!зу освп-нього потенщалу навчального курс; брати так1 навчалып 1 навчально-творч! задач!, яю забезпечуюп зективне використання зм1сту кожноГ теми для розвитку мотив1в 1рактеролог!чних особливостей, творчих умшь 1 псих!чних процеан зумовлюють зда1тшсть учня до творчост!.
На основ! узагальнення результате вивчення утруднень вчители одо формування творчо! особистост! учня зроблено висновок, ни ачною м!рою вони пов"язаш ¿з забезпеченням оптимальногс »звитку псих!чних процес!в, як! е важливими для творчост!. За таки? !ов необх!дна п!дготовка вчителя до розвитку цих якосте> обистост! в процеа додаткових навчальних курав ! факультатив!в роздш! сформулювано вимоги до змкту додаткових навчальни. рыв. Для посилення ефективност! розвитку творчих можливосте! н!в 1-4 клас!в розроблено та експериментально перев1ренс вчальний додатковий курс "Творч!сть", головне завдання якогс лягае у посиленн! розвитку саме тих псих!чних процес!в ! творчи> :шь дитини, як! важлив! для формування творчо! особистост! ! пг звиток яких, виходячи !з зм!сту та обсягу навчального матер!алу ителю недостатньо часу на уроц!. Курс був розроблений нами : астю вчител1в г!мназ!! "Троещина" м.Киева. В цьому ж роздш водяться розроблеш для шдготовки вчителя творч! ¡гри, як: унтуються на завданнях психолопчно! Д1агностики. При наповненн!
змктом навчального матер1алу конкретного предмета !х можн; застосовувати у навчально-виховному процеа для формуванн: творчо!особистост! учня.
Ефектившсть функщонування теоретично! модел1 педагопчно творчост1 вчителя експериментально перев!рена в систем! вуз1всько та шслядипломно! професшно! осв1ти вчителя. У дисертащ результата експерименту узагальнеш в 21 таблищ, у 32 рисунках, них: 30 графтв, 2 д1аграми.
В експериментальних середшх загальноосв1тшх навчально виховних закладах ефектившсть функщонування модел1 визначалася змшою р1вшв творчо! педагопчно! д1яльност1 окремих учител1в методичних об"еднань, усього педагопчного колективу; динам1ко! змши р1вшв розвинутост1 творчих можливостей учшв, учшвськи колектив1в, змшою !х творчих профшв. Позитивне зрушення щод р1вня творчо! педагопчно! д1яльност1 вчител1в експериментальни труп становило в середньому 0,6 (контрольш групи - 0,1; перех! учителя на вищий р1вень д1яльносп вщповщас змш1 на 0,5). Ц спостеркалося в тих випадках, коли р!зниця м1ж ощнюванням самоощнюванням р1вня творчо! педагопчно! д1яльност1 вчителя н початку експеримента не перевищувала 0,1. У тих випадках, кол зазначена р)зниця була 0,5 1 вище, на кшець експерименту зрушення р1внях творчо! педагопчно! д1яльност1 становило в середньому 0,1 але при цьому р1зниця м1ж ощнюванням 1 самооцшювання] швелювалася. Водночас спостеркалися позитивш зрушення у р1вня творчо! педагопчно! д1яльност1 методичних об"еднан експериментальних заклад1в вщ 0,4 до 0,7 (контрольний заклад - в!д до 0,1). В1ропдшсть результате педагопчного експерименту щод ефективност1 функщонування змкту ! форм шдготовки вчителя д формування творчо! особистост1 учня доведена за допомогою 1 критерт нормального розподту. 3 ймов1ршстю 0,96 бул шдтверджено, що е !стотна вщмшшсть у р1внях розвитку творчи можливостей учшв експериментальних 1 контрольних клаав (ди! табл.1).
Змктовий анал1з пщготовки майбутшх учител1в до формуванн творчо! особистост1 учня е процеа вивчення навчального курсу основ педагопчно! творчост! вчителя визначався р1внями "високий" "середнш" - "низький". Розподш студенев (720 ос1б) за цими р*вням е: до вивчення курсу: високий - 6,4%, середнш - 11,5%, низький 82,1%; шсля вивчення курсу: високий - 71,1%, середнш - 24,9%,
Таблиця 1
Результат» ефективпосп функцшпування модел1 педагопчно! творчосп вчителя як основн формування творчоТ особистосп учня
Класи Юлыасть учит Загальна характеристика ознаки на кшець експерименту (коеф1ц!енти творчих можливостей учшв) Середня похибка характеристики ознаки на кшець експерименту В1ропдшсть експерименту Вщмш-шсть
К л а с н
експери-менталь-ш контроль»! експеримен-тальн1 контроль-ш експери-менталып контроль -ш Р 1 ¡стотна
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1-3 102 20 0,71 0,58 0,014 0,017 0,96 >2 так
2-3 83 38 0,74 0,65 0,02 0,014 0,96 >2 так
5-7 38 20 0,66 0,53 0,03 0,02 0,96 >2 так
6-8 39 23 0,69 0,54 0,028 0,01 0,96 >2 так
9-1! 82 43 0,77 0,57 0,02 0,01 0,96 >2 так
низький - 4%. Для кер1вниюв середшх загальноосв1тшх навчальнс виховних заклад1в (120 ос1б), як1 вивчали курс з основ педагопчно творчосп вчителя на факультет! шдвищення квал!ф1кац педагопчних кадр1в, розподш за вищеозначеними р1внями е: д вивчення курсу: високий - 3,4%, середнш - 12,8%, низький 83,8%; шел вивчення курсу: високий - 88,8%, середнш - 11,2%.
У загальннх висновках викладено основш результат теоретично! та методично! розробки проблеми шдготовки вчителя д формування творчо! особистост1 учня середнього загальнооевггньог навчально-виховного закладу в систем! вуз1всько! та шелядипломне осв1ти.
висновки
1.Науковий анал1з проблеми дослщження та сучасни методолопчних концепцш загальнопедагопчно! шдготовки вчител дав змогу виявити сутшсть тенденцш шдготовки вчителя до творче професшно! д!яльност1 (виховання творчо! особистост1 майбутньог вчителя, формування його творчого потенщалу; розвиток творчи зд1бностей вчителя; виховання сощально! активность професшне педагопчно! спрямованост1 мислення; формування педагопчне майстерносп; шдготовка до самостшно! та науково-дослщно! роботи 1 обгрунтувати доцшьшеть розробки теоретичних [ методичних осно подготовки вчителя до формування творчо! особистост1 учня за умо реформування осв!ти в Укра!ш на гумашетичних засадах.
2. На тдстав1 вивчення психолого-педагопчно! л1тературк визначення базових понять, анал1зу передового педагопчного доевщ розроблена модель педагопчно! творчост1 вчителя, яка е теоретике методолопчною основою шдготовки вчителя до формування творче особистост1 учня, визначае мету ! змкт ше! шдготовки. Водночас ; компоненти вщображають сутшсть когштивно!, д!агностично! процесуально! функцш шдготовки вчителя до формування творче особистост! учня.
Поняття "педагопчна творчшть вчителя", яке становить основ теоретично! модел! шдготовки вчителя до формування творче особистост1 учня, вщображае специф1ку, характер ! особист1снс ор!ентоване спрямування суб"ект-суб"ектно! взаемоди вчителя [ учн в навчально-виховному процесс самореал1защю ! розвиток творчи можливостей як учня, так I вчителя в особиспсному ! соц!альном планах.
3.Визначення зм1сту шдготовки вчителя до формування творче особистосп учня базувалося на теоретико-методолопчном
рунтуванш дефшщш процесу формування творчо! особистосп я, методу оцшювання 1 технологи вивчення р1вшв сформованосп рчо! особистоси учня 1 творчих можливостей учшвського ективу, з яким вчитель вступае у взаемодш. Таке обгрунтування е овою визначення теоретично! модел1 творчо! особистост1 учня, уктури його творчих можливостей, розробки методичного гзпечення для тдготовки вчителя до формування творчо! бистост1 учня, що складае змкт когштивного 1 д}агностичного понештв модел1 педагопчно! творчост1 вчителя.
4. Дослщження оргашзацшно-методичних умов розвитку рчо! педагопчно! д]яльност1 вчителя сприяе визначенню зм1сту та 1М тдготовки вчителя до формування творчо! особистосп учня: воляе визначити ознаки педагопчно! креативное™ та розглядати як напрями виховання \ самовиховання творчо! особистосп теля при його шдготовщ; . видшити ознаки творчо! педагопчно! 1ьност1 вчителя - критерп 1 р1внь Для оцшювання 1 оощнювання р!вня творчо! педагопчно! д1яльносп вчителя ¡лено п"ять пщсистем (дидактична, виховна, оргашзацшно-авлшська, громадсько-педагопчна та шдсистема овдосконалення) I визначено чотири ргвш (репродуктивний, ¡онал1заторський, конструкторський, новаторський) творчо! агопчно! д1яльносп вчителя.
5.ГНдготовка вчителя до формування творчо! особистосп учня в гем1 шслядипломно! осв1ти мае здшснюватися в процеа одично! роботи (розвиток колективно! творчосп вчител1в, /лювання комушкативних вщносин, атестащя педагопчних кадр1в, шдуальш форми методично! роботи) 1 в систем! шдвищення "пф1кацп педагопчних кадр1в (навчальний курс з основ 1ГОПЧНО! творчосп). Основною формою тдготовки майбутшх гел1в до формування творчо! особистосп учня е навчальний курс з эв педагопчно! творчосп, який передбачае аудиторт та 1аудиторш оргашзацшш форми навчально-тзнавально! ьносп студенев.
6. Ефектившсть пщготовки вчителя до формування творчо! Зистосп учня зумовлена його пщготовкою до реал1зацп у *ально-виховному процес1 принцитв педагопчно! творчосп: ностики, оптимальность взаемозалежносп, фасттацп, ггивносп, доповнення, вар1антносп, самооргашзацп. Це вимагае учителя теоретичних знань ! практичних умшь щодо створення 1ятливих умов для розвитку творчих можливостей учтв;
оргашзацГ! творчо! навчально! д!яльност! учшв з урахуванн* основних законом!рностей 1 етагпв творчого процесу; застосуваш метод1в 1 прийом!в стимулювання творчо! активное™ учшв у проце навчання; врахування ! використання можливостей змк' навчального матер1алу; викладання додаткових курс!в з розвит] специф1чних якостей творчо! особистост!. Виявом ефективнос функц!онування модел! педагопчно! творчост! вчителя е п!двищен] р!вшв розвитку творчих можливостей учня та творчо! педагопчн д!яльност! вчителя.
7.Теоретично ! методично обгрунтуван! положения н^ п!дготовки вчителя до формування творчо! особистост! учня бу.1 покладен! в основу розробки навчально-тематичних план!в, програк навчального пос!бника, методичних рекомендащй з осн< педагопчно! творчост! вчителя для студенев ! викладач!в вищ: педагопчних навчальних заклад!в ! ун!верситет!в, вчител!в-практик \ кер!вник!в середн!х загальноосв!тн!х навчально-виховних заклад! П!дготовка вчителя до формування творчо! особистост! учня повин] стати нев!д"емним компонентом його загальнопедагопчн подготовки.
Результата досл!дження дають п!дстави вважати, що вих!д] методолопя с правильною, визначеш завдання реал!зован!, ме досягнута, сукупшсть одержаних наукових висновк!в мае важли значения для теор!! ! практики шдготовки вчителя до навчання розвитку учшвсько! молод!. Реал!защя основних положе] досл!дження спрямовуеться на яюсне перетворення !снуюч педагопчно! практики шдготовки вчителя до формування творч особистост! учня, а також на подальший розвиток теоретик методолопчних засад психолого-педагопчно! п!дготовки вчителя умовах гуман!зац!! нацюнально! осв!ти.
До подальших напрям!в доопджень ц!е! важливо! пробле! вважаемо за доцшьне в!днести так!, як:
- пщготовка вчителя до формування творчо! особистост! учня систем! виховно! роботи;
- теор!я ! методика розвитку творчих можливостей учшв процес! викладання окремих предмет!в;
- розвиток педагопчно! креативносп студенев вищо! школи;
- розробка методик вивчення розвитку творчих можливост учшв р!зних вшових груп;
- розробка педагопчних технологш роботи з обдарованш учнями та ш.
Проведене дослщження дозволяв висловити так1 рекомендаци ¡стерству ocBirn УкраГни:
-сприяти створенню кафедр педагопчно! творчосп як эстшних шдроздийв (або груп у склада кафедр педагопки) у их педагопчних навчальних закладах III - IY piBHiß акредитацп; -сприяти впроваджеиню навчальних KypciB з основ педагопчно! 540CTi у вищих педагопчних навчальних закладах II р1вня гдитацп;
-виступити оргашзатором розробки комплексно! програми i3 >рення методичного забезпечення державного компонента зм1сту [льно! середньо! освети щодо формування творчо! особистост1 я.
Основний зм1ст дисертацп воображено в 53 публжащях 1льним обсягом - 55, 4 друкованих apKyuiiB, серед яких: Монографн:
исоева С.О. Шдготовка вчителя до формування творчо! :обистост1 учня . - К.: Пол1графкнига, 1996. - 407 с. - 24,2 др.арк.
Навчалып поабники, навчалыю-методичн1 матер«али: исоева С.О. Основи педагог1чно! творчост! вчителя: Навчальний jciönnK. - К.: 1СДОУ, 1994. - 112 с. - 6,53 др.арк. ысоева С.А. Координирующая деятельность директора Зщеобразовательной школы в процессе внутришкольного )нтроля: Методические рекомендации для слушателей ФППК зганизаторов народного образования. - К.: РУМК Минпроса ССР. - 1987. - 20 с. - 1,16 др.арк.
кульский Р.П., Сысоева С.А. Педагогическое творчество учителя: чебно-тематический план и программа спецкурса для студентов гдагогических институтов и университетов. - К.: КГПИ имени .М.Горького. - 1990 г. - 51 с. - 2,1 др.арк.(авторських - 1,1 др.арк.) снови педагопчно! творчост1 вчителя: Навчально-тематичний стан i програма курсу для педагопчних спещальностей вищих 1вчальних заклад!в / С.О.Сисоева, ВЛ.Барко, 1.В.Бушовський та [. / За ред. С.О.Сисоево!. - К.: КДП1, 1992. - 32 с. - 1,86 др.арк. ;вторських - 1 др.арк.).
ысоева С.О., Вайнола P.X.Педагогическая диагностика творческих шсобностей школьников: Методические рекомендации для уководителей органов народного образования,
эщеобразовательных школ, учителей, классных руководителей и реподавателей кафедр педагогического мастерства и
педагогического творчества. - К.: КГПИ им.Горького, 1990. - 28 ( 1,1 др.арк. (авторських - 0,8 др.арк.)
7.Сысоева С.А., Побирченко H.A. Основные направления развит нетрадиционных видов общеобразовательных школ: Учеб! тематический план курса для слушателей и преподавателей ФП1 ОНО. - К.: КГПИ, 1991. - 5 с. - 0,3 др.арк.(авторських- 0,15 др.арк
8.0строверхова Н.М., Сисосва С.О. Навчально-тематичш план! програми початково! професшно-педагопчно! шдготое старшокласниюв до д1яльност1 оргашзатор1в народно! освгги (ч
X клас).- К.: КДП1, 1991. - 40 с. - 2,33 др.арк .- (авторських -др.арк.).
9.Сисоева С.О.Д!яльшсть кер1вника загальноосв1тньо! школи розвитку педагопчно! творчост1 вчител1в: Методичш рекоменда! - К.: РУМК, 1991. - 20 с. - 1,16 др.арк.
Ю.Островерхова Н.М., Сисоева С.О. Учбово-тематичш плани програми початково! професшно-педагопчно! шдготое старшокласник1в до д1яльност1 орган!затор!в народно! осв1ти (ч
XI клас). - К.: КДП1, 1992. - 44 с. - 2,56 др.арк. (авторських -др.арк.).
1 КДаниленко Л.1., Сисоева С.О. Д1яльшсть кер1вника школи з розвитку педагопчно! творчост1 вчител1в та потеншальних можливостей учшв: Навчально-тематичний план i програма курс) для слухач1в та викладач1в ФППК. - К.: КДП1. - 1992. - 17 с. - 0,74 др.арк. (авторських - 0,5 др.арк.).
12.Сисоева С.О., Вайнола Р.Х. Творч1 можливосп учшв та оцшка р!вня !х сформованость Методичш рекомендацй' для кер1вниюв загальноосв1тшх шкш, лще!в, пмназш, учител1в та класних KepißHHKiB. - К.: 1СДО, 1993. - 20 с. - 1,16 др.арк. (авторських - 0; др.арк.).
13.Школенко О.С., Оншцук Л.А., Сисоева С.О. Творчкть: Навчально-тематичш плани i програми розвитку творчих можливостей молодших школяр1в для вчител1в, KepißHHKiB загальнооевтпх шк1л, лще!в, пмназш, студенев та викладач1в педагопчних cпeцiaльнocтeй вищих навчальних заклад1в (I клас) / Початкова школа. - 1994. - №6. - С.41-44,- 0,7 др.арк. ( авторськю 0,4 др.арк.).
Науков1 статт1, тези:
М.Сысоева С.А., Сазоненко A.C. Надёжный индикатор // Русский язык и литература в средних учебных заведениях УССР. - 1986. -№7. - С.49-53. - 0,4 др.арк. (авторських - 0,3 др.арк.).
Сысоева С.А. Лицом к школе // Под знаменем ленинизма. - 1989. -5. - С.76-79. - 0,4 др.арк.
¡орисова Л.М., Сисоева С.О. Якою бути рад! по народнш освгп // 1дянська школа. - 1990. - №11,- С.79-81. - 0,6 др.арк. (авторських -5 др.арк.)
Сысоева С. Идти к молодёжи // Политика и время.- 1991. - № 5. -,8-11. - 0,5 др.арк.
1акоза Н., Сысоева С. А бабочек ловили ... раки // Народное 5разование. - 1991. - №10. - С.74-76. - 0,8 др.арк. (авторських - 0,5 ).арк.).
"ысоева С.А., Вайнола Р.Х. Педагогическая диагностика юрческих способностей школьников // Тези доповщей м!жвуз. 1ук. конф. "Проблема самореал1заци особистосп в педвуз! 1 тальноосв^нш школ!". - К.: КДП1. - 1990. - С.67-68. - 0,2 э.арк.(авторських - 0,1 др.арк.).
Сысоева С.А. Педагогические условия самореализации личности штеля общеобразовательной школы // Тези доповщей м1жвуз. 1ук. конф."Проблема самореал!заци особистосп в педвуз! 1 1гальноосв!тнш школ!". - К.: КДШ. - 1990. - С.124-125. - 0,2 ).арк.
Сисоева С.О. Шдготовка студенев до педагопчно! творчост!// атер!али м1жвуз. наук.-практ. конф."Науково-педагопчш эоблеми тдготовки вчителя . у вуз!". - К.: КДШ. - 1991. - С.262 ->3. - 0,1 др.арк.
Сисоева С.О. Кер1вництво розвитком педагопчно! творчост! штел1в // Актуальш питания демократизацп киття школи: [етодичш рекомендацп. - К.: НД1 педагопки УкраГни. - 1992. -.63-65. - 0,2 др.арк.
"узш Н.В., Сисоева С.О. Педагопчна творчкть у систем! ¡дготовки вчителя музики // Тези республ. наук.-практ. конф. Пляхи удосконалення художньо-естетично! освгги учшвсько! олод! в умовах вщродження нацюнальноГ культури". - 1992. -.126-127. - 0,2 др.арк. (авторських - 0,1 др.арк.). Сысоева С.А. Подготовка будущих учителей к педагогическому юрчеству // Развитие педагогического творчества в системе ^прерывного образования: Сб. научн. труд. АПН СССР. -шорожье. - 1991. - С.27-31. - 0,5 др.арк.
Сисоева С.О. Педагопчна творчкть як умова вшьного шорозвитку майбутнього вчителя // Науков! записки. - К.: УДПУ. 1993. - С.109-110. - 0,1 др.арк.
26.Сисоева С.О., Фадеев М.Ю. Розвиток творчих зд1бностей уч1 педучилища при анал1з1 конкретних педагопчних ситуацш // Т< доповщей м1жвуз. наук.-прак. конф. "Актуальш пробле пiдгoтoвки вчителя". - Умань: УДП1 ¿меш П.Г.Тичини. - 1990 С.16-17. - 0,2 др.арк.( авторських - 0,1 др.арк.).
27.Сисоева С.О. Дослщження творчо! педагопчно! д1яльносп вчите // Зб1рник матер1ал1в М1жнар. наук. конф. ".Я.А.Коменський педагопчна сучасшсть". - Одеса. - 1992. - С.205-207. - 0,3 др.арк.
28.Сисоева С.О.,Вайнола Р.Х. Педагопчна оцшка вихователем р1н креативное^ особистост1 // Виховання основ духовно! культури Суми: МКВВП "Мр1я". - 1992. - С.112-117. - 0,5 др.арк. (авторськ
- 0,4 др.арк.).
29.Сисоева С.О. Дослщження творчо! педагопчно! д1яльност1 вчите // Науков1 записки. - К.: КДП1. - 1994. - С.114-115. - 0,1 др.арк.
30.Сисоева С.О. Педагогична творч!сть як умова вщьнс саморозвитку майбутнього вчителя // Тези Всеукр. на конф."Актуальш проблеми шдготовки педагог1чних кадр1в творчо! профес1йно! Д1яльностГ. - К.: 1СДО. - 1993. - С.168-16$ 0,1 др.арк.
31.Сысоева С.А., Вайнола Р.Х. Проблема формирования творческ личности школьника // Педагогическое творчество: теоретичес! аспекты: Сб. науч. тр. - Запорожье: ЗОИУУ. - 1994. - С.33-39. -др.арк. (авторських - 0,4 др.арк.).
32.Бтенко Л.Б., Сисоева С.О. Вивчаемо творчу д1яльшсть педагог; Рщна школа. - 1993. - № 11-12. - С.63-66. - 0,5 др.арк. (авторськи 0,3 др.арк.).
33.Сисоева С.О. Абетка мови ! св1ту // Сучасшсть. - 1994. - № С.158-159. - 0,1 др.арк.
34.Сисоева С.О. Про деяк1 шляхи шдвищення результативно розвитку творчих можливостей учшв // Тези доповщей Всеу наук, конф."Актуальш проблеми розвитку творчих можливос: учшв". - К.: 1СДОУ. - 1994. - С.171-172. - 0,2 др. арк.
35.Школенко О.С., Онищук Л.А., Сисоева С.О. Творчкть (II клас Початкова школа. - 1995. - №1. - С.45-47. - 0,8 др. арк. ( авторсы
- 0,5 др.арк.).
36.Школенко О.С., Онищук Л.А., Сисоева С.О. Про прогрг "Творчкть" для молодших школяр1в // Тези доповщей Всеукр. на конф." Актуальш проблеми розвитку творчих можливостей учшв' К.: 1СДОУ. - 1994. - С.143-145. - 0,2 др.арк. (авторських -др.арк.).
Шоленко О.С., Онищук Л.А., Сисоева С.О. Творчкть (III клас) // очаткова школа. - 1995. - №2. - С.27-29. - 0,7 др.арк. ( авторських -5 др.арк.).
Иколенко О.С., Онищук Л.А., Сисоева С.О. Творч1сть (IV клас) // очаткова школа. - 1995. - №7. - С.38-40. - 0,7др.арк. (авторських -5 др.арк.).
Сисоева С.О. Педагопчна творчкть вчителя як основа формування юрчо! особистост! учня // Навчально-виховш заклади на шляху ¡формування . - К.: МПП "Друкар". - 1996. - С.105-111. - 0,5 э.арк.
Сисоева С.О. Педагопчна творч!сть i професшна осв1та // атер1али М1жнар. наук.-практ. конф."Вища осв1та в Укра\'ш: :алп, тенденцп, перспективи розвитку". - Ч. III. - Кшв. - 1996. -.31-33. - 0,3 др.арк.
Сисоева С.О. Створення сприятливих умов для педагопчноУ юрчост! вчител1в // Сощальна педагопка i адаптившеть ;обистостк - Суми: ВВП "Mpin" ЛТД. - 1994. - С.206-215. - 0,5 э.арк.
Зисоева С.О. Специфка педагопчного кер1вництва формуванням зорчоГ особистост1 учшв // Матер1али м1жрегюн. наук.-практ. энф. "Управлшня сучасними навчально-виховними закладами в 1стем1 ocBiTii". - Запор1жжя: Наук, метод центр. - 1996. - С.241-244. 0,4 др.арк.
Зисоева С.О. Специф1ка шдготовки майбутнього вчителя до гдагопчноГ творчост1 в умовах ушверситету // Педагопчна оевгга: эевщ, проблеми, перспективи: Наук, метод. зб1рн. - МиколаГв. -)96. - С.49-53. - 0,3 др.арк.
Сисоева С.О. Деяк1 аспекти формування творчо! особистост! учня Матер1али М1жнар. наук.-практ. конф."Система неперервноТ CBiTn: здобутки, пошуки, проблеми",- Кн.З,- Чершвщ: Митець. -Э96. - С.170-171. - 0,2 др.арк.
Сисоева С.О. Шдготовка майбутнього вчителя до творчо! заемоди з учнями // Сдшсть рацюнального i емощйно-почуттевого осв1тньо-виховних системах. - Харюв. - 1996. - С.120-124. - 0,4 р.арк.
Сисоева С.О. Проблема шдготовки майбутшх вчител1в до едагопчно! творчост1 в умовах ушверситету II Материалы Всеукр. аучн.-практ. конф. "Университетское педагогическое образование: пыт, проблемы и перспективы развития". - Симферополь. - 1996. -.30-32. - 0,2 др.арк.
47.Сисоева С.О. Про принципи творчо! взаемодп вчителя з учнями Творча особисткть вчителя: проблеми теори \ практики: 36. наук пр. - К.: УДПУ. - 1997. - С.21-27. - 0,3 др.арк.
Сисоева С.О. Теоретичш ! методичш основи тдгото: вчителя до формування творчо! особистосп учня. - Рукопис.
Дисерташя на здобуття наукового ступеня докт! педагопчних наук за спещальшстю 13.00.04 - професшна педагопк 1нститут педагопки 1 психолог!! професшно! осв1ти АПН Укра! Ки!в, 1997.
Дисертацш присвячено проблем! п!дготовки вчителя формування творчо! особистоси учня середнього загальноосв!тнь навчально-виховного закладу, яка розглядаеться як суттева склад професшно! загальнопедагопчно! шдготовки вчителя. На осн розроблено! теоретично! модел! педагопчно! творчост! вчите компоненти яко! в!дображають • когн!тивну, д!агностич процесуальну функцп означено! п!дготовки, у дисертацп визначен зм!ст ! форми. Проведено теоретико-методолопчне обгрунтува! деф!н!ц1Й процесу формування творчо! особистосп учня, твор педагопчно! д!яльност1, розроблено вщпов!дне методи забезпечення ! технолог!! п!дготовки вчителя. Експериментал: перев!рена ефективн!сть функц!онування запропоновано! мод| Основн! результата впроваджеш у систему вуз!всько! п!слядипломно! профес!йно! осв!ти вчителя.
Ключов! слова: педагог!чна творч!сть вчителя, тво особист!сть учня, творч! можливост! учня, творча педагоп д1яльн!сть вчителя, змкт п!дготовки, форми п!дготовки.
Сысоева С.А. Теоретические и методические оснс подготовки учителя к формированию творческой лично школьника. - Рукопись.
Диссертация на соискание ученой степени докт педагогических наук по специальности 13.00.04 - профессиональ педагогика. - Институт педагогики и психологии профессионалы! образования АПН Украины, Киев, 1997.
Диссертация посвящена проблеме подготовки учител формированию творческой личности школьника средн общеобразовательного учебно-воспитательного заведения, кото рассматривается как существенная составляющая профессионалы общепедагогической подготовки учителя. На основе разработан:
етической модели педагогического творчества учителя, юиенты которой отражают когнитивную, диагностическую, ¡есуальную функции подготовки, определены ее содержание и 1ы. Теоретико-методологически обоснованы дефиниции процеса шрования творческой личности школьника, творческой готической деятельности, разработаны соответствующее дическое обеспечение и технологии для подготовки учителя, ериментально проверена эффективность функционирования ложенной модели. Основные результаты внедрены в систему вского и последипломного образования учителя.
Ключевые слова: педагогическое творчество учителя, ческая личность школьника, творческие возможности школьника, ческая педагогическая деятельность учителя, содержание отовки, формы подготовки.
Syssoeva S. A. Theoretical and methodical principles of ier"s training for pupil"s creative personality formation. - Paper.
The dissertation for the degree of Doctor of Pedagogical ice. Specialization 13.00.04. - Professional Pedagogics. The Institute 'edagogics and Psychology of Vocational Training at Academy of gogic Sciences of Ukraine. Kyiv, 1997.
The dissertation is devoted to a problem of teacher"s ing for pupiP's creative personality formation of secondary scool, h is considered as an essential component of teacher"s professional ral pedagogical training. In the dissertation a theoretical model of ier"s pedagogical creative work is elaborated the components of h reflect cognitive, diagnostical, processional functions of training, contents of training and forms of this model are determined as well, theoretical and methodological basis of definitions of the process of ing of pupiP's creative personality, creative and pedagogical activity arried out and elaborated appropriate methodical providing and îologies for teacher"s training. The efficiency of functioning of the osed model has been tested. The main results are emplemented in the :m of higher educational institutions and teacher"s subsequent essional training.
The key words: teacher"s pedagogical creative work; pupil"s ïive personality; pupiP's creative abilities; teacher"s pedagogical and live activity; the contents of training; the forms of training.