автореферат и диссертация по психологии 19.00.04 для написания научной статьи или работы на тему: Нарушения когнитивных процессов и особенности личности у детей с неврозоподобными расстройствами резидуально-органического генеза
- Автор научной работы
- Седых, Кира Валерьевна
- Ученая степень
- кандидата психологических наук
- Место защиты
- Киев
- Год защиты
- 1995
- Специальность ВАК РФ
- 19.00.04
Автореферат диссертации по теме "Нарушения когнитивных процессов и особенности личности у детей с неврозоподобными расстройствами резидуально-органического генеза"
г I О V«
- 3 1395
КиТвський ут'верснтет ¡мен! Тараса Шевченка
На правах рукопису
СЕД ИХ Ю'ра Валерпвна
ПОРУШЕННЯ КОГН1ТИВНИХ ПРОЦЕС1В „ -ТА ВЛАСТИВОСТ1 ОСОБИСТОСТ1 Д1ТЕЙ 3 НЕВРОЗОПОД1БНИМИ СТАНАМИ РЕЗИДУАЛЬНО-ОРГАН1ЧНОГО ГЕНЕЗУ
19.00.04 — меднчна психолопя
Автореферат дисертацп на здобутгя наукового ступени кандидата психолог¡чних наук
Ки1В 1995
Дисертащею е рукопкс.
Робота виконана в Украшському науково-дослщному ¡н-ститут1 клш1чн01 та експериментально! неврологи та психЬ атри. , •
Науковий кер1вник: доктор психолопчних наук
Шестопалова Л. Ф. ;
- ч-
Офщшш опоненти: доктор медпчних-наук, професор
Кришталь В. В.,4
\ • 4
кандидат психологЧчних наук Мллютша К. Л.
Пронина установа: Хармвський державний ушверситет, кафедра медично! та прикладно! психологи.
-
Захнст вщбудетьСя «———» травня 1995 р. о --год.
на засщанш спещал1зованог ради Д 068.18.19 при Кшвсько-му ушверситст! ¡мет Тараса Шевченка за адресою:
252601, Кшв, вул. Володимнрська, 64. 7
3 дисертащею можна ознайомитися в б1блютещ ушверси-тету.
Автореферат роз1сланий «-
Учений секретар • ' . снещлл1зо'вано1 вченоГ ради КИРИЛЕНКО Т. С.
- 3 -
ЗЙГЙЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТЫ.
0<<туальн{сть теми. У нин!шн1й час в структур! нврво • во-псих!чно1* захворвваност! дитячого населенна в!дзначаеться эб!львення литомоТ ваги р1зноиан1тних неврозопод!бних розлад!в, до виникли на тл1 тих чи !нвих орган!чних уракень головного иоз-ку. Нер1дко кл1н!чна картина цих стан!в характеризуемся сп!ль-н!ств структури психопатолог!чних розлад!в та \'х динаи!ки, цо обумовлве трудно«! у вир1»енн! питания ГхньоТ д1агностики. Раз'ои з тин, вчасне вир!вення завдань д1агностики I диференц!ально'1 д!агностики дозеоляе оптик!зуватк та !ндкв1ддал1зувати л!кувчль-но-реаб!л1тац!йн! заходи для розгляданоУ категорП' хворих. В{-доио, во психод!агностичне досл!д«ення 6б'ектив!зуе суб'ективн! перевивания хворого, надае мохлив!сть отримати низку нових д1аг-ностичних 1 диференц1ально-д1агностичних критер!.Ув. Як в!домо Ивир1вення найвавлив1иих практичних завдань, к!нцевоа метою яких е вил!кування, навряд чи ноже ути псп!вним без поглибленого ви-вчення особистост! хворого" (¡¡Ж Бурлачук, 1979).
Численн1 досл1д«ення довели, чо практично при будь-яких ор-ган!чних уравеннях ЦНС у д1тей спостер!гавться р1зноман1тн1 за структурой 1 ступеней вира«еност! розлади вицих. псих!чних фун-кц!й I особистост!. Найчаст!ве серед вицих псих1чних функций стравдавть паи'ять, увага, розумова працездатн!сть, цо несприят-ливо впливае на усп!вн1сть навчання дитини. Знания характеру по-рувень когн!тивних процес{в надае иожлив1сть створити адекватн! корекц1йно-реаб1л1тац{йн! програми навчання та- виховання ц!е\" категорН' д!тей. для проф!лактики «к1лъноУ неусп!вност! та соц!ально\' дезадаптац!У.
В нав час 1снуе достатньо велика к1льк!сть досл}двень, у яких розглядаеться своер1дн!сть когн!тивно\* та емоц!онально1* сфер з клШчноТ га психолог!чноУ точок зору у д!тей !з церебра-
стеШею (З.Трхесоглава. 1980, 1.В.Крук, 1990, та ¡н.), у П1дл1т-кгв з в Удалении.! наслЦкаии ЧМТ {Л.Й.Кал1н!на, 198?,.Н.Авдеева, В.И.Арбузова, 19В9), як1 страгдаать р1зними нечротичними та нев-розопод1бниии розладани (М.1 .Буяноз, 1973, В.С.Шдкоритов, 1992, Б.Бальбус, 1988 та 1н.). У цих досл!дженнях вивчалися або онрем! псих!чн1 функц11 або 1'хн1 панки. Щл1сн1 а уявлення про особли-вост1 порувень когнпивних процес1в та осиЗистост1 д!тек. з неврозопод1бними станаыи резидуально-орган1чнго генизц в!дс^т-Ш.
Вицесказане п1дкресл»е ак.уальн!сть вивчення спецнфжи порувень когн^ивних процес:в та осс'истост! у д1тей з неврозопо-д1бниии розладами, його необхЦн1сть для подалызого розвитку уявлень про загальн1 законом1рност! формування 1 функц(онуаання псих1чно'1 д1яльност! у цих хворих, для вирк'ення питания про фунгиональний стан структур мозку, "вЦг.изгдальних" за специфику дефекту.
Кета I завдання досл^аьннь. Метою ч1еУ робей стало дос-л1д«ення сгруктури порувень когн1тивно1 та емоц1йно1 сфер у д1-тей з р!зниии неврозопод1бними станами резидуально-орган1чного генезу.
За г}потезу досл1д«ення слугувало припущення гро те, що у д!тей, як: страад ль на неврозопод!бн1 розлади резидуально-ор-ган1чного генезу, иають мгсце спецеф1чн! симпто-окоыплек'-ч порувень псих!чних Функц1й, як! вм1цують у себе розлади когн'1тивних Функц1й та 1нд-в1дуально-особист1сно1 сфери. Своер1дн1сть цих симптоыокоыплекс 1В. на В1дм1ну в{д тих, цо спостер1г. лться при резидуально-органхчних ураяеннях без неврозопод!бних порувень, визначаеться не лише наг^стю 1ндив1дуальнс -особиспсних рочла-д!в, але й дефектами еыоцШ'01 р-гдляцП когн!тивних процес!в.
На Шдстав! сфориульованоУ нети роботи та висунутоТ гШоте-зи булл п.с„тавлен! так! завдання:
1.Вивчити порувення дов1льно\' фории вербальноТ пам'ят! у д!тей з р1зними неврозопод!; ними розяадами реаидуально-орган!ч-ного генезу.
2.Досл!дитк порушення довольно!' зорово!' пам'ят! у д!тей з неврозопо!;1Лчими поручениями резидуально-орган!чного генезу.
3.Виявити особливост! емоцЮноТ пам'ят! у д!тей з р!зними неврозопод!бними станами..
4.Вивчити самооц!нку, самов!дношенна та особливост! взасмо-в!дносин даноГ категорИ' хворих.
5.Вивчити порумення дов!льно\* у ваги" та розумово¥ працездат-ност!.
б.3д!йснити пор!вняльнип анал!з структури порувень когн!-тивних прицес!в у даного контингенту хворих в залеяно в!д пров!-диого ет!олог!чного фактора 1 характеру неврозопод!бного синдрому.
?.Розробити психолог!чн! д!агностичн! критер!Т розлад!в ко-гн!тивних процес!в та особистост! у д!тей з неврозопод!бними станами. '
Наукова новизна. Вперше проведене комплексне психод1агнос-тичне досл!дження з вклвченням патопсихолог!чного ! нейропсихо-лог!чного анал!зу порувень когн!тивних процес!в ! особистост! у д!тей з неврозопод!бноп симптоматикою, Розкрита психолог!чна структура порувень'пам'ят!, уваги, розумовоГ працездатност!. Ви-значен! психолог!чн! механ!зми цих розлад!в та Тхня специф!ка залемно в!д кл!н!чно1' картини синдрому.
Теоретичне значения. Отриман! результати про особливост! Функц1онування когн!тивних процес!в при дан!й патологГГ роблять
вне сок до загально-психолог!чних уявлень про законом!рност! фор-мування внщих псих!чних функц!й в онтогенез!. Уточнен! сп!вв!д-ноиення розвитку р!зних вид1в пам'ят! у д!т'ей ^ неврозопод!бтши розладами, визначена роль !ндив1дуально-особист!сних особливос-;ей в механ!змах форыування когнпивних розлад1в. Вид1лен1 зага-льн! та, специф!ч1Л, ст!йк1 та ыинап! вар!анти поруше;.ь п!знава-льних процес!в. Одеркан! дан! дозволяють доповнити 1снушч1 уяв-лення про чт^гитогенетичн! иехан!зыи рогвитку неврозпод!бних поручень
Практична знаиуч!сть результат!в дослЦвення. В результат! проведрних досл!двень розроблен! додатков! психолог!чн! д!агнос-тичн! критер!!' диференц!ацН неврозопод!бних стан!в орган!чного генеза. запропонован! методичн! п!дхоги до виявлення вказаних роэлац!в, що надае моялив!сть розробляти психолог!чно обгрунто-ван1 рекоыечдац!Т для проведения л!кувалыо-реаб!л1 гац!йних та психокорекц!йних "заход'в.
Впровадження результат!в • досл!д«ення. Здобут1 результати використояуються у практиц! роботи психолог!в УкраТнського НД1 кл'н!чноГ та експериментальноУ невролог!!' та псих!атр!¥, Полтав-ськ!й Обласн!й псих!атричн!й л!карн!, у навчальному процес! на кафедр! психолог!!' Полтавського педагог!чного !нституту, на кафедр! педа. ог!ки ! психолог!!" Запор!зького ун!верситету.
Опробац!я результат!в досл!д-?нь. Основн} положения дисер-тац!1 допов!далися 1 обговорювалися на засхданн! спец1ал130ван01 вчено'1 ради Укра"1'нського НД1 кл!н(чно!' та експеримент льноУ нев-рологП' та псил(атр!У (У~рк1в. 1993), на наукових чтениях, прн-св'ячених 60-р!ччю харк1всько!' психолог!чно!" мколи "Актуальные проблемы современной психологии" (Харк!в, 1993), МтжнародноУ науково-практично!' кон^еренцГУ " Молодь ! проблема конфл!кгу в пер!од переходу до демократичного сусп(льства" (Черн!ви!.
1394), МйнародноУ иколи-сеи!нару. "Совргменнеч методы психотерапии и немрдикаыентозной медицины в профилактике и коррекции неврозов и психосоматически расстройств а молодени" (Полтава, 1994), на зас!данн! кафедру медично^" психолог КиУвського ун1-верситета (Ки\'в, 1995).
Декларац!я особистого внеску. НадкоМ положения дисертацИ' роэроблялись самост!йно. За темоп дисертацГГ опубл!ковано 8 дру-кованих праць, 1з них 3 в сп!вавторств!. В опубл!кованих роботах Седих К.В. розкрит! основн! положения дисертацП*. .
На эахист виносяться так! положения:
1. У д!тей. чо стра«гдапгь р!зноман1тниии формами неврозопо-д!бних розлад!в, иають м!сце пол!иорфн! поруяення эербальноУ та зоровоУ дов1льно'1 пам'дт!, • э складаються з! звунення обсяг!» окремих ь.1д1 в пам'ят!, знияення продуктивност1 запаи'ято1,;зання, п!двицено'1' гальмованост! слЦ'в пам'ят! ь результат! впливу !нтерференц!Т.
2. На фон! п!двищеноТ виснануван!ст! р!вня продуктивност! псих!чних процес!в за г!постен!чним або г!перстен1чним типами у д!тей з неврозопод!бними станами спостер!гався розвиток специф!-чнкх розлад!в доьПльноУ уваги ! розуыовоУ працездатност!, цо проявлялося в звуженн! обсягу уваги, порувенн! прочее!в копцент-рацИ'. переклпченкя й розпод!лу уваги, упов!льненн! тейпу вико-нання завдання, зни«енн1 точност!, в 1нертност1 та риг{дност1.
3. Наявн!сть е«оц!йних розлад!в !стотно впливае на ефектив-н!сть л!зкавальноУ д!яльност! д!тей з неврозопод!бними станами, чо зумовлено дефектами емоц!йноТ регуляцИ' когн!тивних процес!в.
4. У д!тей з неврозопод!бними станами резидуально-орган!ч-ного генезу мапть м!сце типов!' зм!ни особист!сно\' сфери за типом п!двиценноТ сензитивност1, лаб!льност1. неадекватно-нест!йкого
- я -
ставлення до себе та оточувчих, во иае в ц!лому дезадаптивний характер.'
Обсяг та структура роботи. Дисертац!я викладена на 167 стор!нках мавинопису 1 складае-ться 1з вступу, с~лядового ¡.озд!лу, присвяченого сучас:ому стано-в1 питания про порувення когн!тивних проце«.1в у д!тей з орган!ч-ними уравеннями чозку р!зного генезу, чотирьох розд!л!в власних досл!двень, заключения, висновк!в, практичних рекомендац1й. Матер 1али дисертац)!' узагальнено я 25 таблицах. Б1бл!ограф!чний реестр м!стить 95 в!тчизняних та 5с !ноземних дверела. "
Зм!ст роботи. Здобут1 результати. Об'ектом досл!двення стали 144 дитини передпубертатного в Iк у, перед яких 80 хворих- на неврозопод!бн! розлади резидуально-орган!чного генезу (43 дитини з нсзрозопод1бним енурезок, 20 чолов!к з неврэзопод1бниы заиканиям, 17 чоло.ык з неврозопод!бними тиками), 34 хворих з насл!дкаыи резидуально-оргаа1чного уравення ЦНС без неврозопод1.бно\' симптоматики, 30 здорових д!тей. Дв1 останн! грмпи стали нонтрольними,
Було проведено номплексне психод!агностичне досл!двення. На початку досл!двення прсводилася бес!да, спрямована на виявле-..ня характер скарг хворих, \'хнього ставлення до досл!двення. Ьикорисговувалися ыетоди спостер!гання за роботов д!тей та сп!в-ставлення скарг хворих, даних !стор!й хвороС та результата ек-спериментально-психологйного досл!двення.
Для -з'ясь ання осоИливостей функц!онування когн!тивних процес!в та особистост! д!тей застосовувались так! методики; "Десять рл!в", "Дв! групи сл!в по три", "Порядок сл!в", "Проба на оперативну пам'ять", "Опосередкована пам'ять", "Смисхова пам'ять", "Проба на.дов!льну зороьу пам'ять", "Зорова ретенц!я
бетона", мВп1знавання геометричних предмет1в",-"Таблиц! Пульте" "Проба на емоцШу паи'я'ь", "Иалюнок с 1 м'У". "Кольоровий тегт з!дносин" СКТВ), "Сакроц!нка". '
Результат» оброблялись за допоыогою метод!в матем.атичноУ статистики. Обробка проводилась на персональна ЕОЫ 1ВИ РС/ЙТ. • 31рог!дн1сть отриыаних результат!в перев!рялась за допоыогою Ь-критер'а В!лкоксона-йанна-В!тн!.
Результати власннх досл!дзень та Ух обговорення.
Характернзувчи ы!кросоц{альн! факторк, цо впливали на ц1-гей в анаинез!, необх!дно в!дзначити, що б1льи1сть !з них (65%) )ростали в задов!льних матер!ально-побутових умовах.
9 здорових д!тей усп!ин!сть бцла в!рог!дно виною С4.2 ± 0.5 ^иовних одиниць), н!я у д!тей з неврозопод!бнйми. розларами (3.8 I 0.0 у.о.), (р < 0.05).
Вивчення спадкових фаитор1в I 80 д!тей передпубертатного >1ку, як! страгдали на нвврозопод!бн1 розлади, показало, чо у ¡0% цих д!гей батьки й найближч! родич! хпор!ли в минулому, чи свор1ить зараз на псих!чн! або а психосоматичн! захворювання. !еред псих1чних зяхворввань у них найчаст!ае зустр!чалися алко-■ол1зи 1 неврозопод!бн! розлади. Розб1якост1 з трупов здорових (!тей е статистично в!рог1дниыи (р <: 0.05).
Вивчення антенатального пер!оду розвитку у д!тей ц!еУ груш показало, цо у 48.8% Ухн!х ыатер!в ваг!тн!сгь проходила пато-юг!чно. Серед контрольних труп патолог!я ваг!тност! у матер!в ({дзначена у в!рог!дно иенп!й (р < 0.05) к!лькост! випадк!в. У .8.8% в.ипадк1в у матер!в пац!ент!в з неврозопод!бни«и розладами <1дзначена патолог!я Полог!в.
Додатков! захворювання в!дзначен! у 61.3% обстехених (сновноу групи. В тому числ! ЧЫТ перенесли 20% д!тей з кеврозпо-
д!бною симптоматикою. Насл!дки нейро!нфекц!!' вЦзначен! д 10/£ випадк!в хворих основно!" групи. Достеменно част!ие ця шк!дли-в1сть зустр!чалася серед д1тей з неврозопод!бним енурезом (р с 0,05). В контрольна труп! в!рог!дно мениа к!льк!сть д!тей стра-кдала на додатков! захворювання (р < 0.05).
ДослЦкення дов!льно!" вербально!" пам'ят! у д1тей з невро-зопод!бними станами резидуально-орган!много генезу виявили так! порушення: звуження обсяг!в короткочасно!" ! довгочасноТ пам'ят!, зниження продуктивное! запам'ятовування. нест!йк!сть або торп!-дн!сть кривЬ'1 в!дтворення, поиилки за типом конфабуляц1й, цо в!-рог!дно в!др!зняеться в!д показник!в здорових д!тей (р < 0.051.
3 д!тей основной групи середн!й показник обсягу
короткочасно!' вербально!' пам'ят! дор!внве 4.3 + ___ у.о.). Ц!
результати в!рог!дно р!зняться з результатами здорових д!тей Сб.п ± 1.1 у.о., р < 0.05).
ДослЦження оперативно!' паи'яг! гоказало, що серед хворил основно!' та контрольно!' труп обсяг оперативно!.' пам'ят! був зна-чуио нижчим, н!ж серед здорових д!тей.
Вплив гомогенно!' !нтерференц!Т на продуктивн!сть залам'ятовування проявився практично однаково в результатах вс!) обстежених груп. Однак вплив гетерогенно!' !нтерферуичо!' д!яльно-ст1 зовс1ы по-р!зноиу в!дбився на продуктивное^ в!дтворення | р!зни- груп обстежених. так. контам!нац!!' були характерними дл: 88.42 д!тей з неврозопод!бнии енурезом 1 85У. д!тей з неврозопо-д!бним заУканням.
Вивчения скис. :во!' пам'ят! показало, що д!ти з неврозопо д!бниии розладами в!рог!дно г1рте справлялися з в!дтворення сиислових ! лексичних складових тексту пор!вняно з контрольним групаы обстеяних. В!рне в!дтворення в!дзначено у 63.8'/. випздк! основноТ групи д!тей, тод! як серед хворих контрольно!" групи -
- и -
82.4 'А, у здорових - у 96.6 7. Ср < 0.05). Всередик- осковноУ групи найнихч! результата продемонстрували хвор! з неврозопод!б-ним заУканням, майке половина цих д!тей (45Л нев!рно передали, або суттево перекрутила зы!ст опов!дання. Специф!чн! особливост! роьзитку сми яовоУ паы'ят! у д!тей з неврозопод!бними ста-ами в!-дбилася в легкому (а у випадкак з хвориыи, як! страждапть нч не-врозопод!бие за'шаннь - пом1рному ) поруаенн! зв'язк!в :а пере-кодуианн! семантичного зн!сту. За ступеней вираженост! дефекта показники основной групи обг.текених такоя в!рог!дно в!др!знялися в!д таких у здорових д!тей (р < 0.05). Смислова пам'ять у цих хворих знимена за рахунок дефькту емоц1йноУ регулг:ц!Г.
За обсягоы опосередкованоТ еам'ят! результа-и основноУ та контрольно!' труп хворих близьк! м!я собою СЭ.О ± 1.8 у.о. ! 8.5 ± 2.0 у.о. в!дпов!дно), але {стотно р!зняться в 1д результат!в здорових д!тей (13.0 ± 1.9 у.о.), (р< 0.05). Всередин! основнлУ групи обсяг в!дкладеного в!дтвор ння найб!лыи ^вьяени? у д!тей з неврозопод!бним заУканням (7.5 + 1.8 у.о.). У хворих д!теА р!з-них груп одк!ео з причин покилок при в!дтворенн! було застрггання на засоб!, пром1ян!и операцП', котр!й мало бути в!дведене в прочее! запам'ятовування обслуговуюче м!сце. Засоби запам'ятивуетня вит!сияли мету д!яльност!. Розб!«кост! и!а ус(иа трупами е зни-чущими (р < 0.05).
Досл1дхення дов!льноУ зоровоУ пам'ят1 показало • наяан!сть пол!морфних поруагень инесгкчкоУ д!ячькост{ разного ступеня еира-иеност! в обстеяуваноУ групи хворих.
Таблица
■ ОЙсяг Мзних вид!в пам'ят! у обсте«ених труп в умовних единицах
Групи : Основна трупа : 1-ша : 2-га
V обстеиених :г"5нт-
\ :Д1ти з :Д1ти з :Д!ти з :роль- : роль-
\ :неврозо:неврозо :нёврозо:на ка
\ ,лод1б- :под!б- :под!б- :трупа ^упа
\ '.ним ену:ни»и :ним заУ:
' \ :резок ;тиками :каннам :■;. :
Обсяг N : ; :
пам'ят! \ * ; •
Коротк4асна 4,7± 4,0± 4,2+ 4.:± 6.0 1
1.8 1.6 1.4 1.0 1.1
Оперативна • 3,5+ ' 3.71 3,2± 3,7+ 4.7 ±
1.0 0.3 0.8 1.0 '.0
Довгочасна е.41 8,5+ 5.5+ 6.0+ 8.0 +
2.2 2.1 2.0 . 1.а 1.1
Опосередкована ю + • 9,5+ 7.5± 8,5+ 13.0+
1.9 1.8 1.8 2.0 1.9
Зорова 4,0+ ч,0± 3.6+ 3,81 4,8 ±
1.2 1.3 1.2 1.0 1,0
Еыоц1йна 5,31 е,о+ 7,7* 5,2+ 6,7 4
1.4 1.2 2.0 1.0 1.0
Розвиток зь?ово\' пам'ят! у д!тей з неврозопод!бним снур| ,$<эм 1 неврозопод1бниии тиками знаходиться на середньо-низько) р(вн1, у д!тей з неврозопол!бним заУканням - на низы.зму р1вн:
Ц1 дан! бяизьк! до результат!в хворих контрольно'!' групи, але в!-" рог!дно в1др!знявться в!д результате здорових д!тей (р < 0.01,). Обсяг короткочасноУ дов!льноУ зоровоУ паи'ят! у д!тей з иеврозопод1бнои симптоматнкоо звунений, в!н скла!. З.а ±1.1 у.о. Результата вс1х обстезузаних хворих були !стотно г!ршими, н!а результати здорових (4.8 ± 1.0 у.о.), (р < 0.05).
Продукгивнкть в!дтворення в трьох основах п!дгрупах об-стеяуваних була знихенои 1 прак*ично однаковов. За результатами п'гти Идтворень хвор! з неврозопод!бноп сииптоматиков 'вообразили 78% стимульного матер1алу. Ц1 дан! бяизьк! до даних, отри-ианих у контрольн!й труп! хворих (75%), але в!рогЦно р!знятьс.1 з результатами здорових дгтчй (96%), Ср < 0.05). Гстотн! роз'Чя-ност! т коя бри в!дсутн! м1я показниками хворих д!тей 1з невр1-зопод!бноо сииптоматиков й без неУ. Але продуктивн1сть в!дтворе-ння зорових стиыул1в у хворих д!тей виявилася зкачуще чиячои, н!я у груп! здорових обстегуваних (р < 0.05).
Середн1й ппказ,-ик продуктивности запаы'ятовування у здорових д!тей склада« 7.2 ± 1.0 у.о., а в к1нтрольн!й груп! хворих 5.4 ± 1.0 у.о. п основой груп! хворих кайг!ры1 результати показали д!ти э неврозопод!бним заУканням (4,2± 1.5 у.о.). В1рог!дн1 розб1яност1 за ним папаметром 1снувть м!к .юказниками д!тей оснчвноУ групи та здорозими д!тыж (р < 0.01). 1снуе обернгна кореляц!я м!я продуктивного вп!знавання та к1льк!ст» псиилок (г = -0.811.
Здоров! допустили в середньому в 1.4 рази мение помилои. и!* хво^! контрольной' групи, в 1.8 рази менле. н!я д!ти з невро-зопод!бнии енчрезом ! неврозоп1.д!бними г«каыи. 1 в 2.3 рази мение, н!а д!ти з неврозопод!бним заУканк м.
9 д!тей з неврозопод1бним заУканням серед помилок найб!лъша питому вага у пропуск!в (37.5%).
Помилки за типом конфабуляц!й були характерними для вс!х вид!в п!дгруп хворих з неврозопод!бними розладами, вони в!дзна-.чен! в 30.6Х протокола, а серед здорових не зустр!чаються вза-гал1. Розб!кност! в результатах е статистично в!рог!дниии (р < 0.05).
Мае м!сце позитивна кореляг!я м!к б!олог!чнов с.»омпроменто-ван!ств пренатального пер!оду рсзвитку дитини, заф^сованоп анамнез! I г>.1ияенням продуктивное! зсрово!" паы'ят! (г = +0.75).
Пор1вняння ргэультат!в, отриманих у одного обстеяуваного при ппед'явленн! стимульного матер1алу в р!зних модальностях дозволило виявити спец!ф!чн{ поодинок! мнестичн! дефект». Окр!к поодиноких мнестичних дефект!в, чо в ладаються в нейропсихолог!-чну чартину сктшпроментованост! скронево-т!и'яно-потиличних в!д-ч!л!в пра"о!' п!вкул!, спостер!галися й модально-неспециф!чн1, загальн1 порушення пс'ят!. Значно част!ие в какому досл!дхенн! зустр!чалися не чист! локалыМ дисфунки!У окремих к!ркових э"н, а поеднг"'! порушення, наприклад, недостатн!сть скронево-т!м'яних <)дд!л1в. У хворих основной' групи виявлен! тако* поруиення ыода-льно-неспециф!чного типу, но говорить на користь скомпромантова-ност! диенцефальних структур.головного моэку.
Проведен! досл!д*ення дов!льноУ уваги виявили характерн! сполучен! порушення, серед яких еревакали: ') звумення обсягу уваги; 2) нест!йк!сть уваги; 3) висна*уван!сть . процесу иоцентрац! 1 уваги; 4) недостатне розпод!лення ! либ!рков!сть уваги; 5) дефект«, чо ■осую.ося "ереключення уваги.
Порушення цов!льноТ уваги та працездатност! в!дзнач«н! у с!х п!дгрупах осковно!' групи, але найб(льше вони вира*ен{ у д.'-тей з неврозопод!бниг- тиками. р(зниця мае в!рог!диий характер (р с 0.05). Результат близьк! м 1 ж собою в основних та контроль-
них трупах хворих, але 1стотно . в!др!зняяться в1д результаПв здорових д!~ей (р с 0.05). Нест(йк!сть уваги га • працездатног.:!, эвувення обсягу цваги I п!двищена висна«уван!сть псих!чноУ д!я-льност! р!зних тип!в позитивно корелмть з порушеннями феномену "ефект крав" 1 знихенням продуктивное^ запам'яТовування словесного иатер1алу (г - +0.78).
Встановлена позитивна кореляц1я м!в обтяженою спадков!стп 1 вирахеною виснаяуван!ств г 1 пер- та г!постен!чного типу для хворих основноУ групи (г = +0.81).
Результати »"юведеного досл!дяення пгказують, до як у г^р-м1, так 1 у обсгеаених 1нших груп емоцИ' мають суттевий вплив на продуктиен!сть запак'яговування: емоц!онально забарвлен! слова в!дтворввться краще, н(х "нееиоц!акальк!". НаШльи вкравеним е вплив емоц!й на продуктивных п!знавальноУ д!яльност! виявилося у хворих з неврозопод!бним заУканням, оск!льки в цих пац!гит!в обсяг емоц!йно'( пам'ят! був найб1льшим серо,'; ус!х обстевених груп (7.7 ± 2.0 у.о.). При пор!вяльниму сп!вставленн1 р1вн!в ро-звитку емоц!йно'У пам'ят! виявлен! эначуиН розб!*ност1 м!х основною та обома контрольними трупами (р < 0.05). НайИри! показникч виявлен! у .хворих контрольноУ групи (5.2 ± 1.0 у.о.), найкращ! -у здорових д!тей (С.? ± 1.0 у.о.). За коеф!ц!ент-ом сп!вв!дноиен-ня в!дтворвваних позитивних, негативних та нейгральних стимул!в розпод!л був таким: д!ги з неврозопод}бними станами та хвор! контрольно)' групи кране запаы'ятовувть емоцШю-позитивн! стику-ли, здоров! обстехуван! однаково добре запак'ятовучть емоц!й-но-позитиан!. емоц!йно-негативн! та нейтральн! стимули. Розб1ж-ност! е в1рог{дними (р < 0.05). Поряд !з сп!льними для вс!х п!д-груп основноУ групи особливостями емоц!йноУ пам'ят! е Я специф!-чн! в!дм!нност!, пов'язан! з пров!дним синдромом. Так, хвор! з неврозопод!бним заУканням схильн! до запам'ятовування емоц!й-
но-негативних стимул1в, хвор! з неврозопод!бнимм тикаыи навпаки не схильн! до в!дтворення еиоц!йно-негативних сл!в.
Проведене нами досл1даення !ндив!дуально-особист1сноУ сфе-ри дало моялив!сть виявити специф!чкий характер реагування на себе та навколишне и!кросередовице д1тьми, цо страядають на нев-розопод!бн! розлади. Цьому сприяпть 1 об'ективно-психолог!чн! чинники:.реальний негатив!зм, драт!влив!сть та 1н, з боку значу-щих дорослих; б1льв п!зне соц!альне дозр!вання, н(к у 1°хн1х здо-рових однол!тк!в. У д!тей з неврозопод!бною симптоматикою ?е не-достатньо'розвинуг! рогн!тивно-1нтегративн! кояливост!, як! дозволили б ускладни'ил й диференц1ввати образ "Я", зокреиа розр!з-няти своУ реальн! та г!по1^гичн! мояливост!.
Буле, виявлена {стотка р!зниця ы!я самооц1нками д!тей з неврозопод!бнов симптоматикою, д!тьки з орган!чниы уразенняи ЦНС без неврозопод1бних прояв!в та здооовини оСстеяуваними (р < 0.05). Дпя хворих з неврозопод!бнов симптоматикою характерне-не-адекватне зь^енн!. самооц1нки в б!к завицення або нгст!йкост! (77.6%). 9 д!тей з неврозопод!бною симптонатиков була виявлена п!двицена схильн!сть до оц!нки стосунк!в у с!м'-. як конф.Лкгних (при неврозопод!бноку енурез! - 72%, при неврозопод!бному заУканн! - 427., при неврозопод!бних тиках - 29%). Це могло проявился таков у кольоров!й гам! малюн:с!в. Так, у д!тей з кеврозо-под!бнии енурезом до 40% ус!х малвнк!в в!дзначалися барвист!ств зобракення, багатокольоров(стю, зайвои дегал{зац{ев. В той яе ч^с у д!тей з неврозопод!бники тиками та неврозопод!бним заУк^нням перевахали монохромн! м~пинки (в!дпов!дно 90% та 58%). Як1сно !ы! результати були отриыан! в.контрольних трупах, оск!-льки у здорових д!тей под!бн! порушення в малинках були виявлен! лише в 15% випадк!в, а у д1тей з насл1дками орган!чного ураяення ЦНС без неврозопод!бнси симптоматики лише в 8% випадк!в (р<0.05).
За даними КТВ, у обсте«уваиих д1тей основкоУ групп в 36К ипадк!в виявлена наявн1сть конфл!кт!в у значуцих зонах. Зовс!м нв1 результати бри отриман! з контрольних трупах, оск1льки у 1тей первоГ контрольно!' групи проблеми виявлен{ в 80£ Ечпадк1в, у ьдорових д!тей - в 50% (р < 0.05). Найб!льи коуфл1ктогепними иступили так1 зони: "Ба-ько", "Вкола". "Мое киття", сам".
Серед хворих д!те1. р!зних труп т}льки д!ти з неврозопод!б-иыи тиками виявили проблемну значим!сть хвороби для себе (42.8 )-, чо в!рог?дно в'др*зняетьея вЦ показник!в 1ниих п!дгруп снашшУ групи (р < 0.05). То завицуичи, то занияугш ступ!кь ефекту, батьки сприяють Формованию у дитини нев!рноУ, нест{йкоУ Я"-концепцИ*. Це в!дбуваеться як ппямо, пляхом виховних заход1с ест1йкого типу, так 1 поб!чно, вЦобрааувчись на зоен1шн1й оц1-ц! дитини, котра, (нтер!оризуючись, стае самооц)нкп 1ндив1да. яя д!тей з неврозопод!бними розладами характерна деяка 1нфанти-ьн!сть; знияенна критичност1 подо себе, своТх молллвостей I до-я^нень, Наявн1сть дифузноУ орган!чноУ неповноц1нност1 головного озку, пов'язаних з циа порувень псих!чних Функч1й, ускладнвь-ься у подалыиму нев1рнов вихобною пояиц!еа батьк{в, Як п1дтвер-вення мояна розглядати т! нечисленн! випадки (11.13!), коли д!ти неврозопод!бними розладами ставилися л^ себе аденаатно.
Як показали проведен^ досл!д»ення, на виниккення порувекь
I
эгн!тивно-емоц1йноТ сфери та Ух конкретниЛ прояв пров*дниы е тлив таких груп фактор!в: 1) наявн1~ть ик1^ливих патогеннич 1лив!в, 1 особливо Ухн1й сполучений характер 2) обтяжена псих!-1ими та психосоматичними захвооюваннями батьк!в спадкоч!сть об-геяених д!те.| 3) пров!дний кл!н1чний синдром (неврозопод!бний 1урез, неврозопод!бн1 тики, неврозопод(бне за"кання)
На 1ндив!дуальнп-особист1сн1 особл№ост1 дитини !, як наскок, УУ адаптац{в, окр!м вите вказаних фактор 1в, вплква-. м(к
росоц!альне середовице (ставлення до дитини в с 1 м'У, взаемини м11 {ншими членами сIм'V, реа:;ц1я оточцючих на захворпвання дитини).
Отриман! результати мають прикладне значения як для проведения диференц!альноУ д!агностичи насл!дк!в орган!чного ураяення ЦНС з невг>озопод!бноп стмокатккош ! без неврозопод!бно¥ симптоматики, так 1 для зд!йсглння психокорекц!йноУ роботи з даним контингентом хворих. Одним з головних напрямк!в психотерапевтич ного впливу е корекц!я ос.о<ист1сних реакц!й хворих на захворюва-ння ! профилактика дезадаптивноУ повед!к"и, причому при визначе-нн! конкретних иетод!в психокорекц!У необхЦно враховувати хара-ктерн! особливост! порупень когн}тивних процес!в та особистос-г!.
В И С Н О В К И
1. Я д!тей, цо страидають на р!зноман!тн! форми неврозопо-д!бних розлад!в, мають м!сце пол1ио1.^н1 поручения когн1тивних Фунчц!й та особистост!, як! мають певний зв'язок з пров!дним кл! н!чним синдромом, наявн!ств патолог!"них вплив!в,
2. Порушення дов!льноУ вербальноУ пам'ят! у д!тей з невро-зопод!бнои симптоматикою резидуально-орган!чного генезу складаю-ться з! звуженкя обсяг!в короткочасноУ, оперативно!' I довгочасноУ пам'ят!, зм!ни динам!ки ынестичного процесу за типо! торгидност! або нест!йкост!, зниаенн! продуктивност! запам'ято-вування, пЦвшцентй гальыован!ст! сл!д!в пам'ят! в результат впливу гомогенно!" !нтерференц!У. Поряд !з загальними законом1рн стями мав н!сце р*д в!дм!нностей в рамках кл!н!чих синдром!в зни«ення довгочасноУ паи'ят! у д!т«;й з неврозопод!бним заГкан няк. кегативний вплив гетерогенноУ !нгерференц!У на результат в!дтьорення д!тей з неврозопод1бним енурезом ! неврозопод!бни заУканиям.
3. У д!тей з неврозопод!бними розладами резидуах но-орга-■1чного генезу розвивагаться типов! поруиення дов!льноТ зоровоУ 1ам'ят!: звувення обсягу :?ороткочасно1' зоровсУ пп:»'ят1; 1ерсеверац!У, контам!нацИ' I конфабуляц!У, порушення селективно-:т» запам'ятстування; нигятивний вплив на си!ди пам'ятГ [нтсрфериацг1, НаШльш "иражен! поручений мал и м!сцс серед д'-гей з неврозспод!Ским ьаУканням.
4 У д!тей з неврозопод(бними станами спостерггався розБИ-гок розладу дов!льнгУ увагс, цо проявлялося в звужекн! обсягу ¿ваги, порупенн! процес!в концентрац!У. переключения й розпод{лу ¿ваги, упов!льненн1 темпу викон^ння завдання, зниженн!" точнос-г1.
5. Д!тям з неврозопод!бними станами притамана п1двицена зи-сна«уван!сть р!вня продуктивное^ психгчних процес!в за г!посте-и!чним або г1перстен!чним типами, Ухня 1нертн!сть 1 рипднкть. Майб!лыае виражене знинення розумсзо'1 працездатнгс. 1 у г.ворих з нсврозопод!бними тиками. У хворих з неврозопод!бним заУкднням переважали вар!анти поручения г!постен1чного типу.
6. Структура поруаень ког:1}тивних функц!й була практично }дентично» у хворих э насл!дками резидуально~0!>ган1чного ураяен • ня ЦНС як !з неврозопод!бною симптоматикою, так 1 Зез неУ. Однак намвн!сть емоц!йних розлив ктотно впливае на еф»ктивн!сь п!знавальноУ т!яльност1 д!тей з неврозопоп!Сними розладами, то зумовлено дефектами- емоц!йноУ регуляц'У. Най'чльш виражено ме прояилялося в результатах д1тей з неврозопод!бним заУкзнням.
7. У дЬей з неврозопод1бними станами резидуальнп-орган!ч-ного генезу иають н!сце типов! зм!ни осош'сткноУ сфери за типо-му п!двикенно'Г сензитивност!. лаб(льносг!, неяцекватно-нестМко-го ставлення до себя та оточувчих, цо мае в ц!лому дезлдаптивний характер.
8. У д!тей з неврозопод1бними розладами переважае завицена або нест!йка самооц*нка. "1льи!сть д!тей з неврозопод!бними розладаки визнаюгь себе хворими лише формально, хвороба не е для них актуальним психолог!чним переживаниям, Д!ги, як1 страядавть на неврозопод!бниии розлади, в1дзначаються 1нфантильн1ств, зни-женням р}гня соц!ачьноТ адаптованост1, за рахунок нев!рноУ, нест1йкоУ "Я"-концепц!У. На внкть дифузноУ орган1чноУ неповно-ц!нносг{ головного иозку, не сформован!сть когн{тивно-!нтеграги-вних мокливостей, як1 дозвлили б ускладнит.. й диференц!явати образ "Я", ускла;.мюеться не в!рнов супергчливов виховнов позиц!е| батьк!в.
Практнчн! рекомендацИ'
1. При проведенн! псмход1агностичного обсгеження д!тей з неь1)озопод}бними розладами рекомендуеться в периу чергу звернути увагу на вивчення Функц1онування таки-. когн1тивних процес!в як пам'ять, увага, розумова працездатн!сть. Отриман} резрьтати мо-куть використовуватись як для проведгчня диференц{ально1* д!агно-стики неврозопод!бних стан!в { невротичних поруиень, так 1 "ля проведения психокорекц!йноУ роботи з даним контингентом хворих,
2. Одним з головних зусиль психотерапевтичного вгсливу е ко-рекц!я особистих реакц!й д!тей на захворювання I проф!лактика деза„_ттивноУ повед}нки, причому, визначапчи конкретн! методи психокорекцИ", необх!дно враховувати характера особливост! поруиень когн1тивноУ га 1ндив!дуально-особистоУ сфер.
3. В комплекс, психотерапевтичних заход!в рекомендуеться використовчвати групов1 та 1ндив1дуальн} иетоди психотерап!У, наприклад: рац!ональну психотерап!ю, повед!нкову психотерап!в, г$пноиугест1ю ! т.1н. з метов корекц!У особистих реакц!й на захворювання { проф{лактики дезадаптивноУ повед}нки.
4. Вибip конкр'етних корекцгйно-реабЬЛтац'йних заход!з повинен враховувати характер»} особлиЕост! поруиень копптивноТ та 1ндивидуально-особисто1Г сфер залежно вiд провЦного клШчного синдрома.
5. ВнаслЦок спостереженого на..и лсихолог5чного дискомфорту у д1тей з неврозопод{бними поручениями в умовах знаходження в спец}ализоваких пс ula-ричних лгкувальних усгновах, проплнуеться на реаб!л{тац1йному етап! проводити психотерапевтичн1 заходи з си темг Соц1альних Служб для дгтей та молод!.
5. Реконендуеться проводити просвпницьку роботу з батьками д!тей, то сграждагагь на неврозо"одгбн! розлади з рот'ясненнум особливостей псих1чного ро^витку Ухкьс'Г дитини.
7.Одним а пров1дних напрямк1в психотерапевтичного впливу е корекц'я поруяень в П1знавальн!й сфер! та адаптацгя хворих до соц!уму иляхом 3Min Ухнього ставленна до свого захворвгання i своТх особистих можливостей, з урачуванням 1ндивтдральноТ специ-фгки нейропсихсiori(ного синдрому.
Список праць опуГШкованих за темой дисертац!Т:
1. Некоторые особенности в когнитивной и эмоциональной сферах у детей с по~ледствиями резидуально-органического пора-же: ля ЦНС // Актуальные вопроси психиатрической практыи. Bun.7. - Полтава, 1ЭЭЗ. - С.116-117.
?.. Использование методики "Рисунок сеиьи" в обследовании детей с неврозоподобными состояниями // Актуальные вопросы психиатрической практики. Вып.7. - Полтава, 1ЬЗЗ. - С.117-118.
3. Результаты психокоррекции у детей с невротичееккми привычными действиями. Актуальные вопросы психиатрической практики. Bun.7. - Полтава, 1993. - С.114-116. (В соавт. с Куроадовой Ь.Д.).
- 22 -
4." Особенности -эмоционально-личностной сферы детей с нев-розоподобной симптоматикой резидуально-органического генеза // Актуальные проблемы современной психологии: Мат. научи, чтений, пЬсв. 60-летив Харьковской психологической пколы. - Харьков, 1993. - С.322-324.
5. Нарушения произвольной зрите.^ной памяти у детей с нев-розоподобной симптоматшш. резидуально-органического генеза // Актуальные проблемы современной психологии: Кат. научн. чтений, поев. 60-летив Харьковской психологической яколы. - Харьков, 1993. - С.?29-331.
6. Деяк! приччни конфл!кт!в у с!м'ях, де д!ти страхдавть р1зними неврозопод!бниии разладами резидуально-орган1чного гене-зу // Нолпдь I проблеми конфл!кту в пер}од переходу до демокра-гичкого сусп!льствэ: Тези доп. М1«народноТ наукова-практ. конф., 31 берез-я - 1 кв!тня 1994 р. Частина II. - Чепн1вц!,' 1994. -С.223-225.
7. Припенение психокоррекции у детей с невротическими привычными действиями // Актуальн! п .тання дитячоГ псих1атр{\*: Мат. наради-сем1нард ди'ячих псих!атр1в ЯкраТни 11-12 чо тня 1994 р. - Харк1в, '994.- С.65. (В соавт. с Куроедовой В.Д.).
8. Некоторые психологические особенности детей с невротическими привычными действиями // Актуальн! питания дитячо! психгатрй': наради-сеш1нару дитячих псих!атр!в ЭкраТни 11-12 «овтня 1994 р. - Харк!в, 1994.- С.33-34. (В соавт. с Куроедовой В.Д.. 1994).
Седих К.В. Нарушения когнитивных процессов ' и особенност личности у детр<» с неврозоподобными расстройствами резидуаль ип-органического генеза. Диссертация на соискание ученой степе