Темы диссертаций по психологии » Медицинская психология

автореферат и диссертация по психологии 19.00.04 для написания научной статьи или работы на тему: Нарушения когнитивных процессов и особенности личности у детей с неврозоподобными расстройствами резидуально-органического генеза

Автореферат по психологии на тему «Нарушения когнитивных процессов и особенности личности у детей с неврозоподобными расстройствами резидуально-органического генеза», специальность ВАК РФ 19.00.04 - Медицинская психология
Автореферат
Автор научной работы
 Седых, Кира Валерьевна
Ученая степень
 кандидата психологических наук
Место защиты
 Киев
Год защиты
 1995
Специальность ВАК РФ
 19.00.04
Диссертация недоступна

Автореферат диссертации по теме "Нарушения когнитивных процессов и особенности личности у детей с неврозоподобными расстройствами резидуально-органического генеза"

г I О V«

- 3 1395

КиТвський ут'верснтет ¡мен! Тараса Шевченка

На правах рукопису

СЕД ИХ Ю'ра Валерпвна

ПОРУШЕННЯ КОГН1ТИВНИХ ПРОЦЕС1В „ -ТА ВЛАСТИВОСТ1 ОСОБИСТОСТ1 Д1ТЕЙ 3 НЕВРОЗОПОД1БНИМИ СТАНАМИ РЕЗИДУАЛЬНО-ОРГАН1ЧНОГО ГЕНЕЗУ

19.00.04 — меднчна психолопя

Автореферат дисертацп на здобутгя наукового ступени кандидата психолог¡чних наук

Ки1В 1995

Дисертащею е рукопкс.

Робота виконана в Украшському науково-дослщному ¡н-ститут1 клш1чн01 та експериментально! неврологи та психЬ атри. , •

Науковий кер1вник: доктор психолопчних наук

Шестопалова Л. Ф. ;

- ч-

Офщшш опоненти: доктор медпчних-наук, професор

Кришталь В. В.,4

\ • 4

кандидат психологЧчних наук Мллютша К. Л.

Пронина установа: Хармвський державний ушверситет, кафедра медично! та прикладно! психологи.

-

Захнст вщбудетьСя «———» травня 1995 р. о --год.

на засщанш спещал1зованог ради Д 068.18.19 при Кшвсько-му ушверситст! ¡мет Тараса Шевченка за адресою:

252601, Кшв, вул. Володимнрська, 64. 7

3 дисертащею можна ознайомитися в б1блютещ ушверси-тету.

Автореферат роз1сланий «-

Учений секретар • ' . снещлл1зо'вано1 вченоГ ради КИРИЛЕНКО Т. С.

- 3 -

ЗЙГЙЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТЫ.

0<<туальн{сть теми. У нин!шн1й час в структур! нврво • во-псих!чно1* захворвваност! дитячого населенна в!дзначаеться эб!львення литомоТ ваги р1зноиан1тних неврозопод!бних розлад!в, до виникли на тл1 тих чи !нвих орган!чних уракень головного иоз-ку. Нер1дко кл1н!чна картина цих стан!в характеризуемся сп!ль-н!ств структури психопатолог!чних розлад!в та \'х динаи!ки, цо обумовлве трудно«! у вир1»енн! питания ГхньоТ д1агностики. Раз'ои з тин, вчасне вир!вення завдань д1агностики I диференц!ально'1 д!агностики дозеоляе оптик!зуватк та !ндкв1ддал1зувати л!кувчль-но-реаб!л1тац!йн! заходи для розгляданоУ категорП' хворих. В{-доио, во психод!агностичне досл!д«ення 6б'ектив!зуе суб'ективн! перевивания хворого, надае мохлив!сть отримати низку нових д1аг-ностичних 1 диференц1ально-д1агностичних критер!.Ув. Як в!домо Ивир1вення найвавлив1иих практичних завдань, к!нцевоа метою яких е вил!кування, навряд чи ноже ути псп!вним без поглибленого ви-вчення особистост! хворого" (¡¡Ж Бурлачук, 1979).

Численн1 досл1д«ення довели, чо практично при будь-яких ор-ган!чних уравеннях ЦНС у д1тей спостер!гавться р1зноман1тн1 за структурой 1 ступеней вира«еност! розлади вицих. псих!чних фун-кц!й I особистост!. Найчаст!ве серед вицих псих1чних функций стравдавть паи'ять, увага, розумова працездатн!сть, цо несприят-ливо впливае на усп!вн1сть навчання дитини. Знания характеру по-рувень когн!тивних процес{в надае иожлив1сть створити адекватн! корекц1йно-реаб1л1тац{йн! програми навчання та- виховання ц!е\" категорН' д!тей. для проф!лактики «к1лъноУ неусп!вност! та соц!ально\' дезадаптац!У.

В нав час 1снуе достатньо велика к1льк!сть досл}двень, у яких розглядаеться своер1дн!сть когн!тивно\* та емоц!онально1* сфер з клШчноТ га психолог!чноУ точок зору у д!тей !з церебра-

стеШею (З.Трхесоглава. 1980, 1.В.Крук, 1990, та ¡н.), у П1дл1т-кгв з в Удалении.! наслЦкаии ЧМТ {Л.Й.Кал1н!на, 198?,.Н.Авдеева, В.И.Арбузова, 19В9), як1 страгдаать р1зними нечротичними та нев-розопод1бниии розладани (М.1 .Буяноз, 1973, В.С.Шдкоритов, 1992, Б.Бальбус, 1988 та 1н.). У цих досл!дженнях вивчалися або онрем! псих!чн1 функц11 або 1'хн1 панки. Щл1сн1 а уявлення про особли-вост1 порувень когнпивних процес1в та осиЗистост1 д!тек. з неврозопод1бними станаыи резидуально-орган1чнго генизц в!дс^т-Ш.

Вицесказане п1дкресл»е ак.уальн!сть вивчення спецнфжи порувень когн^ивних процес:в та осс'истост! у д1тей з неврозопо-д1бниии розладами, його необхЦн1сть для подалызого розвитку уявлень про загальн1 законом1рност! формування 1 функц(онуаання псих1чно'1 д1яльност! у цих хворих, для вирк'ення питания про фунгиональний стан структур мозку, "вЦг.изгдальних" за специфику дефекту.

Кета I завдання досл^аьннь. Метою ч1еУ робей стало дос-л1д«ення сгруктури порувень когн1тивно1 та емоц1йно1 сфер у д1-тей з р!зниии неврозопод1бними станами резидуально-орган1чного генезу.

За г}потезу досл1д«ення слугувало припущення гро те, що у д!тей, як: страад ль на неврозопод!бн1 розлади резидуально-ор-ган1чного генезу, иають мгсце спецеф1чн! симпто-окоыплек'-ч порувень псих!чних Функц1й, як! вм1цують у себе розлади когн'1тивних Функц1й та 1нд-в1дуально-особист1сно1 сфери. Своер1дн1сть цих симптоыокоыплекс 1В. на В1дм1ну в{д тих, цо спостер1г. лться при резидуально-органхчних ураяеннях без неврозопод!бних порувень, визначаеться не лише наг^стю 1ндив1дуальнс -особиспсних рочла-д!в, але й дефектами еыоцШ'01 р-гдляцП когн!тивних процес!в.

На Шдстав! сфориульованоУ нети роботи та висунутоТ гШоте-зи булл п.с„тавлен! так! завдання:

1.Вивчити порувення дов1льно\' фории вербальноТ пам'ят! у д!тей з р1зними неврозопод!; ними розяадами реаидуально-орган!ч-ного генезу.

2.Досл!дитк порушення довольно!' зорово!' пам'ят! у д!тей з неврозопо!;1Лчими поручениями резидуально-орган!чного генезу.

3.Виявити особливост! емоцЮноТ пам'ят! у д!тей з р!зними неврозопод!бними станами..

4.Вивчити самооц!нку, самов!дношенна та особливост! взасмо-в!дносин даноГ категорИ' хворих.

5.Вивчити порумення дов!льно\* у ваги" та розумово¥ працездат-ност!.

б.3д!йснити пор!вняльнип анал!з структури порувень когн!-тивних прицес!в у даного контингенту хворих в залеяно в!д пров!-диого ет!олог!чного фактора 1 характеру неврозопод!бного синдрому.

?.Розробити психолог!чн! д!агностичн! критер!Т розлад!в ко-гн!тивних процес!в та особистост! у д!тей з неврозопод!бними станами. '

Наукова новизна. Вперше проведене комплексне психод1агнос-тичне досл!дження з вклвченням патопсихолог!чного ! нейропсихо-лог!чного анал!зу порувень когн!тивних процес!в ! особистост! у д!тей з неврозопод!бноп симптоматикою, Розкрита психолог!чна структура порувень'пам'ят!, уваги, розумовоГ працездатност!. Ви-значен! психолог!чн! механ!зми цих розлад!в та Тхня специф!ка залемно в!д кл!н!чно1' картини синдрому.

Теоретичне значения. Отриман! результати про особливост! Функц1онування когн!тивних процес!в при дан!й патологГГ роблять

вне сок до загально-психолог!чних уявлень про законом!рност! фор-мування внщих псих!чних функц!й в онтогенез!. Уточнен! сп!вв!д-ноиення розвитку р!зних вид1в пам'ят! у д!т'ей ^ неврозопод!бтши розладами, визначена роль !ндив1дуально-особист!сних особливос-;ей в механ!змах форыування когнпивних розлад1в. Вид1лен1 зага-льн! та, специф!ч1Л, ст!йк1 та ыинап! вар!анти поруше;.ь п!знава-льних процес!в. Одеркан! дан! дозволяють доповнити 1снушч1 уяв-лення про чт^гитогенетичн! иехан!зыи рогвитку неврозпод!бних поручень

Практична знаиуч!сть результат!в дослЦвення. В результат! проведрних досл!двень розроблен! додатков! психолог!чн! д!агнос-тичн! критер!!' диференц!ацН неврозопод!бних стан!в орган!чного генеза. запропонован! методичн! п!дхоги до виявлення вказаних роэлац!в, що надае моялив!сть розробляти психолог!чно обгрунто-ван1 рекоыечдац!Т для проведения л!кувалыо-реаб!л1 гац!йних та психокорекц!йних "заход'в.

Впровадження результат!в • досл!д«ення. Здобут1 результати використояуються у практиц! роботи психолог!в УкраТнського НД1 кл'н!чноГ та експериментальноУ невролог!!' та псих!атр!¥, Полтав-ськ!й Обласн!й псих!атричн!й л!карн!, у навчальному процес! на кафедр! психолог!!' Полтавського педагог!чного !нституту, на кафедр! педа. ог!ки ! психолог!!" Запор!зького ун!верситету.

Опробац!я результат!в досл!д-?нь. Основн} положения дисер-тац!1 допов!далися 1 обговорювалися на засхданн! спец1ал130ван01 вчено'1 ради Укра"1'нського НД1 кл!н(чно!' та експеримент льноУ нев-рологП' та псил(атр!У (У~рк1в. 1993), на наукових чтениях, прн-св'ячених 60-р!ччю харк1всько!' психолог!чно!" мколи "Актуальные проблемы современной психологии" (Харк!в, 1993), МтжнародноУ науково-практично!' кон^еренцГУ " Молодь ! проблема конфл!кгу в пер!од переходу до демократичного сусп(льства" (Черн!ви!.

1394), МйнародноУ иколи-сеи!нару. "Совргменнеч методы психотерапии и немрдикаыентозной медицины в профилактике и коррекции неврозов и психосоматически расстройств а молодени" (Полтава, 1994), на зас!данн! кафедру медично^" психолог КиУвського ун1-верситета (Ки\'в, 1995).

Декларац!я особистого внеску. НадкоМ положения дисертацИ' роэроблялись самост!йно. За темоп дисертацГГ опубл!ковано 8 дру-кованих праць, 1з них 3 в сп!вавторств!. В опубл!кованих роботах Седих К.В. розкрит! основн! положения дисертацП*. .

На эахист виносяться так! положения:

1. У д!тей. чо стра«гдапгь р!зноман1тниии формами неврозопо-д!бних розлад!в, иають м!сце пол!иорфн! поруяення эербальноУ та зоровоУ дов1льно'1 пам'дт!, • э складаються з! звунення обсяг!» окремих ь.1д1 в пам'ят!, знияення продуктивност1 запаи'ято1,;зання, п!двицено'1' гальмованост! слЦ'в пам'ят! ь результат! впливу !нтерференц!Т.

2. На фон! п!двищеноТ виснануван!ст! р!вня продуктивност! псих!чних процес!в за г!постен!чним або г!перстен1чним типами у д!тей з неврозопод!бними станами спостер!гався розвиток специф!-чнкх розлад!в доьПльноУ уваги ! розуыовоУ працездатност!, цо проявлялося в звуженн! обсягу уваги, порувенн! прочее!в копцент-рацИ'. переклпченкя й розпод!лу уваги, упов!льненн! тейпу вико-нання завдання, зни«енн1 точност!, в 1нертност1 та риг{дност1.

3. Наявн!сть е«оц!йних розлад!в !стотно впливае на ефектив-н!сть л!зкавальноУ д!яльност! д!тей з неврозопод!бними станами, чо зумовлено дефектами емоц!йноТ регуляцИ' когн!тивних процес!в.

4. У д!тей з неврозопод!бними станами резидуально-орган!ч-ного генезу мапть м!сце типов!' зм!ни особист!сно\' сфери за типом п!двиценноТ сензитивност1, лаб!льност1. неадекватно-нест!йкого

- я -

ставлення до себе та оточувчих, во иае в ц!лому дезадаптивний характер.'

Обсяг та структура роботи. Дисертац!я викладена на 167 стор!нках мавинопису 1 складае-ться 1з вступу, с~лядового ¡.озд!лу, присвяченого сучас:ому стано-в1 питания про порувення когн!тивних проце«.1в у д!тей з орган!ч-ними уравеннями чозку р!зного генезу, чотирьох розд!л!в власних досл!двень, заключения, висновк!в, практичних рекомендац1й. Матер 1али дисертац)!' узагальнено я 25 таблицах. Б1бл!ограф!чний реестр м!стить 95 в!тчизняних та 5с !ноземних дверела. "

Зм!ст роботи. Здобут1 результати. Об'ектом досл!двення стали 144 дитини передпубертатного в Iк у, перед яких 80 хворих- на неврозопод!бн! розлади резидуально-орган!чного генезу (43 дитини з нсзрозопод1бним енурезок, 20 чолов!к з неврэзопод1бниы заиканиям, 17 чоло.ык з неврозопод!бними тиками), 34 хворих з насл!дкаыи резидуально-оргаа1чного уравення ЦНС без неврозопод1.бно\' симптоматики, 30 здорових д!тей. Дв1 останн! грмпи стали нонтрольними,

Було проведено номплексне психод!агностичне досл!двення. На початку досл!двення прсводилася бес!да, спрямована на виявле-..ня характер скарг хворих, \'хнього ставлення до досл!двення. Ьикорисговувалися ыетоди спостер!гання за роботов д!тей та сп!в-ставлення скарг хворих, даних !стор!й хвороС та результата ек-спериментально-психологйного досл!двення.

Для -з'ясь ання осоИливостей функц!онування когн!тивних процес!в та особистост! д!тей застосовувались так! методики; "Десять рл!в", "Дв! групи сл!в по три", "Порядок сл!в", "Проба на оперативну пам'ять", "Опосередкована пам'ять", "Смисхова пам'ять", "Проба на.дов!льну зороьу пам'ять", "Зорова ретенц!я

бетона", мВп1знавання геометричних предмет1в",-"Таблиц! Пульте" "Проба на емоцШу паи'я'ь", "Иалюнок с 1 м'У". "Кольоровий тегт з!дносин" СКТВ), "Сакроц!нка". '

Результат» оброблялись за допоыогою метод!в матем.атичноУ статистики. Обробка проводилась на персональна ЕОЫ 1ВИ РС/ЙТ. • 31рог!дн1сть отриыаних результат!в перев!рялась за допоыогою Ь-критер'а В!лкоксона-йанна-В!тн!.

Результати власннх досл!дзень та Ух обговорення.

Характернзувчи ы!кросоц{альн! факторк, цо впливали на ц1-гей в анаинез!, необх!дно в!дзначити, що б1льи1сть !з них (65%) )ростали в задов!льних матер!ально-побутових умовах.

9 здорових д!тей усп!ин!сть бцла в!рог!дно виною С4.2 ± 0.5 ^иовних одиниць), н!я у д!тей з неврозопод!бнйми. розларами (3.8 I 0.0 у.о.), (р < 0.05).

Вивчення спадкових фаитор1в I 80 д!тей передпубертатного >1ку, як! страгдали на нвврозопод!бн1 розлади, показало, чо у ¡0% цих д!гей батьки й найближч! родич! хпор!ли в минулому, чи свор1ить зараз на псих!чн! або а психосоматичн! захворювання. !еред псих1чних зяхворввань у них найчаст!ае зустр!чалися алко-■ол1зи 1 неврозопод!бн! розлади. Розб1якост1 з трупов здорових (!тей е статистично в!рог1дниыи (р <: 0.05).

Вивчення антенатального пер!оду розвитку у д!тей ц!еУ груш показало, цо у 48.8% Ухн!х ыатер!в ваг!тн!сгь проходила пато-юг!чно. Серед контрольних труп патолог!я ваг!тност! у матер!в ({дзначена у в!рог!дно иенп!й (р < 0.05) к!лькост! випадк!в. У .8.8% в.ипадк1в у матер!в пац!ент!в з неврозопод!бни«и розладами <1дзначена патолог!я Полог!в.

Додатков! захворювання в!дзначен! у 61.3% обстехених (сновноу групи. В тому числ! ЧЫТ перенесли 20% д!тей з кеврозпо-

д!бною симптоматикою. Насл!дки нейро!нфекц!!' вЦзначен! д 10/£ випадк!в хворих основно!" групи. Достеменно част!ие ця шк!дли-в1сть зустр!чалася серед д1тей з неврозопод!бним енурезом (р с 0,05). В контрольна труп! в!рог!дно мениа к!льк!сть д!тей стра-кдала на додатков! захворювання (р < 0.05).

ДослЦкення дов!льно!" вербально!" пам'ят! у д1тей з невро-зопод!бними станами резидуально-орган!много генезу виявили так! порушення: звуження обсяг!в короткочасно!" ! довгочасноТ пам'ят!, зниження продуктивное! запам'ятовування. нест!йк!сть або торп!-дн!сть кривЬ'1 в!дтворення, поиилки за типом конфабуляц1й, цо в!-рог!дно в!др!зняеться в!д показник!в здорових д!тей (р < 0.051.

3 д!тей основной групи середн!й показник обсягу

короткочасно!' вербально!' пам'ят! дор!внве 4.3 + ___ у.о.). Ц!

результати в!рог!дно р!зняться з результатами здорових д!тей Сб.п ± 1.1 у.о., р < 0.05).

ДослЦження оперативно!' паи'яг! гоказало, що серед хворил основно!' та контрольно!' труп обсяг оперативно!.' пам'ят! був зна-чуио нижчим, н!ж серед здорових д!тей.

Вплив гомогенно!' !нтерференц!Т на продуктивн!сть залам'ятовування проявився практично однаково в результатах вс!) обстежених груп. Однак вплив гетерогенно!' !нтерферуичо!' д!яльно-ст1 зовс1ы по-р!зноиу в!дбився на продуктивное^ в!дтворення | р!зни- груп обстежених. так. контам!нац!!' були характерними дл: 88.42 д!тей з неврозопод!бнии енурезом 1 85У. д!тей з неврозопо-д!бним заУканням.

Вивчения скис. :во!' пам'ят! показало, що д!ти з неврозопо д!бниии розладами в!рог!дно г1рте справлялися з в!дтворення сиислових ! лексичних складових тексту пор!вняно з контрольним групаы обстеяних. В!рне в!дтворення в!дзначено у 63.8'/. випздк! основноТ групи д!тей, тод! як серед хворих контрольно!" групи -

- и -

82.4 'А, у здорових - у 96.6 7. Ср < 0.05). Всередик- осковноУ групи найнихч! результата продемонстрували хвор! з неврозопод!б-ним заУканням, майке половина цих д!тей (45Л нев!рно передали, або суттево перекрутила зы!ст опов!дання. Специф!чн! особливост! роьзитку сми яовоУ паы'ят! у д!тей з неврозопод!бними ста-ами в!-дбилася в легкому (а у випадкак з хвориыи, як! страждапть нч не-врозопод!бие за'шаннь - пом1рному ) поруаенн! зв'язк!в :а пере-кодуианн! семантичного зн!сту. За ступеней вираженост! дефекта показники основной групи обг.текених такоя в!рог!дно в!др!знялися в!д таких у здорових д!тей (р < 0.05). Смислова пам'ять у цих хворих знимена за рахунок дефькту емоц1йноУ регулг:ц!Г.

За обсягоы опосередкованоТ еам'ят! результа-и основноУ та контрольно!' труп хворих близьк! м!я собою СЭ.О ± 1.8 у.о. ! 8.5 ± 2.0 у.о. в!дпов!дно), але {стотно р!зняться в 1д результат!в здорових д!тей (13.0 ± 1.9 у.о.), (р< 0.05). Всередин! основнлУ групи обсяг в!дкладеного в!дтвор ння найб!лыи ^вьяени? у д!тей з неврозопод!бним заУканням (7.5 + 1.8 у.о.). У хворих д!теА р!з-них груп одк!ео з причин покилок при в!дтворенн! було застрггання на засоб!, пром1ян!и операцП', котр!й мало бути в!дведене в прочее! запам'ятовування обслуговуюче м!сце. Засоби запам'ятивуетня вит!сияли мету д!яльност!. Розб!«кост! и!а ус(иа трупами е зни-чущими (р < 0.05).

Досл1дхення дов!льноУ зоровоУ пам'ят1 показало • наяан!сть пол!морфних поруагень инесгкчкоУ д!ячькост{ разного ступеня еира-иеност! в обстеяуваноУ групи хворих.

Таблица

■ ОЙсяг Мзних вид!в пам'ят! у обсте«ених труп в умовних единицах

Групи : Основна трупа : 1-ша : 2-га

V обстеиених :г"5нт-

\ :Д1ти з :Д1ти з :Д!ти з :роль- : роль-

\ :неврозо:неврозо :нёврозо:на ка

\ ,лод1б- :под!б- :под!б- :трупа ^упа

\ '.ним ену:ни»и :ним заУ:

' \ :резок ;тиками :каннам :■;. :

Обсяг N : ; :

пам'ят! \ * ; •

Коротк4асна 4,7± 4,0± 4,2+ 4.:± 6.0 1

1.8 1.6 1.4 1.0 1.1

Оперативна • 3,5+ ' 3.71 3,2± 3,7+ 4.7 ±

1.0 0.3 0.8 1.0 '.0

Довгочасна е.41 8,5+ 5.5+ 6.0+ 8.0 +

2.2 2.1 2.0 . 1.а 1.1

Опосередкована ю + • 9,5+ 7.5± 8,5+ 13.0+

1.9 1.8 1.8 2.0 1.9

Зорова 4,0+ ч,0± 3.6+ 3,81 4,8 ±

1.2 1.3 1.2 1.0 1,0

Еыоц1йна 5,31 е,о+ 7,7* 5,2+ 6,7 4

1.4 1.2 2.0 1.0 1.0

Розвиток зь?ово\' пам'ят! у д!тей з неврозопод!бним снур| ,$<эм 1 неврозопод1бниии тиками знаходиться на середньо-низько) р(вн1, у д!тей з неврозопол!бним заУканням - на низы.зму р1вн:

Ц1 дан! бяизьк! до результат!в хворих контрольно'!' групи, але в!-" рог!дно в1др!знявться в!д результате здорових д!тей (р < 0.01,). Обсяг короткочасноУ дов!льноУ зоровоУ паи'ят! у д!тей з иеврозопод1бнои симптоматнкоо звунений, в!н скла!. З.а ±1.1 у.о. Результата вс1х обстезузаних хворих були !стотно г!ршими, н!а результати здорових (4.8 ± 1.0 у.о.), (р < 0.05).

Продукгивнкть в!дтворення в трьох основах п!дгрупах об-стеяуваних була знихенои 1 прак*ично однаковов. За результатами п'гти Идтворень хвор! з неврозопод!бноп сииптоматиков 'вообразили 78% стимульного матер1алу. Ц1 дан! бяизьк! до даних, отри-ианих у контрольн!й труп! хворих (75%), але в!рогЦно р!знятьс.1 з результатами здорових дгтчй (96%), Ср < 0.05). Гстотн! роз'Чя-ност! т коя бри в!дсутн! м1я показниками хворих д!тей 1з невр1-зопод!бноо сииптоматиков й без неУ. Але продуктивн1сть в!дтворе-ння зорових стиыул1в у хворих д!тей виявилася зкачуще чиячои, н!я у груп! здорових обстегуваних (р < 0.05).

Середн1й ппказ,-ик продуктивности запаы'ятовування у здорових д!тей склада« 7.2 ± 1.0 у.о., а в к1нтрольн!й груп! хворих 5.4 ± 1.0 у.о. п основой груп! хворих кайг!ры1 результати показали д!ти э неврозопод!бним заУканням (4,2± 1.5 у.о.). В1рог!дн1 розб1яност1 за ним папаметром 1снувть м!к .юказниками д!тей оснчвноУ групи та здорозими д!тыж (р < 0.01). 1снуе обернгна кореляц!я м!я продуктивного вп!знавання та к1льк!ст» псиилок (г = -0.811.

Здоров! допустили в середньому в 1.4 рази мение помилои. и!* хво^! контрольной' групи, в 1.8 рази менле. н!я д!ти з невро-зопод!бнии енчрезом ! неврозоп1.д!бними г«каыи. 1 в 2.3 рази мение, н!а д!ти з неврозопод!бним заУканк м.

9 д!тей з неврозопод1бним заУканням серед помилок найб!лъша питому вага у пропуск!в (37.5%).

Помилки за типом конфабуляц!й були характерними для вс!х вид!в п!дгруп хворих з неврозопод!бними розладами, вони в!дзна-.чен! в 30.6Х протокола, а серед здорових не зустр!чаються вза-гал1. Розб!кност! в результатах е статистично в!рог!дниии (р < 0.05).

Мае м!сце позитивна кореляг!я м!к б!олог!чнов с.»омпроменто-ван!ств пренатального пер!оду рсзвитку дитини, заф^сованоп анамнез! I г>.1ияенням продуктивное! зсрово!" паы'ят! (г = +0.75).

Пор1вняння ргэультат!в, отриманих у одного обстеяуваного при ппед'явленн! стимульного матер1алу в р!зних модальностях дозволило виявити спец!ф!чн{ поодинок! мнестичн! дефект». Окр!к поодиноких мнестичних дефект!в, чо в ладаються в нейропсихолог!-чну чартину сктшпроментованост! скронево-т!и'яно-потиличних в!д-ч!л!в пра"о!' п!вкул!, спостер!галися й модально-неспециф!чн1, загальн1 порушення пс'ят!. Значно част!ие в какому досл!дхенн! зустр!чалися не чист! локалыМ дисфунки!У окремих к!ркових э"н, а поеднг"'! порушення, наприклад, недостатн!сть скронево-т!м'яних <)дд!л1в. У хворих основной' групи виявлен! тако* поруиення ыода-льно-неспециф!чного типу, но говорить на користь скомпромантова-ност! диенцефальних структур.головного моэку.

Проведен! досл!д*ення дов!льноУ уваги виявили характерн! сполучен! порушення, серед яких еревакали: ') звумення обсягу уваги; 2) нест!йк!сть уваги; 3) висна*уван!сть . процесу иоцентрац! 1 уваги; 4) недостатне розпод!лення ! либ!рков!сть уваги; 5) дефект«, чо ■осую.ося "ереключення уваги.

Порушення цов!льноТ уваги та працездатност! в!дзнач«н! у с!х п!дгрупах осковно!' групи, але найб(льше вони вира*ен{ у д.'-тей з неврозопод!бниг- тиками. р(зниця мае в!рог!диий характер (р с 0.05). Результат близьк! м 1 ж собою в основних та контроль-

них трупах хворих, але 1стотно . в!др!зняяться в1д результаПв здорових д!~ей (р с 0.05). Нест(йк!сть уваги га • працездатног.:!, эвувення обсягу цваги I п!двищена висна«уван!сть псих!чноУ д!я-льност! р!зних тип!в позитивно корелмть з порушеннями феномену "ефект крав" 1 знихенням продуктивное^ запам'яТовування словесного иатер1алу (г - +0.78).

Встановлена позитивна кореляц1я м!в обтяженою спадков!стп 1 вирахеною виснаяуван!ств г 1 пер- та г!постен!чного типу для хворих основноУ групи (г = +0.81).

Результати »"юведеного досл!дяення пгказують, до як у г^р-м1, так 1 у обсгеаених 1нших груп емоцИ' мають суттевий вплив на продуктиен!сть запак'яговування: емоц!онально забарвлен! слова в!дтворввться краще, н(х "нееиоц!акальк!". НаШльи вкравеним е вплив емоц!й на продуктивных п!знавальноУ д!яльност! виявилося у хворих з неврозопод!бним заУканням, оск!льки в цих пац!гит!в обсяг емоц!йно'( пам'ят! був найб1льшим серо,'; ус!х обстевених груп (7.7 ± 2.0 у.о.). При пор!вяльниму сп!вставленн1 р1вн!в ро-звитку емоц!йно'У пам'ят! виявлен! эначуиН розб!*ност1 м!х основною та обома контрольними трупами (р < 0.05). НайИри! показникч виявлен! у .хворих контрольноУ групи (5.2 ± 1.0 у.о.), найкращ! -у здорових д!тей (С.? ± 1.0 у.о.). За коеф!ц!ент-ом сп!вв!дноиен-ня в!дтворвваних позитивних, негативних та нейгральних стимул!в розпод!л був таким: д!ги з неврозопод}бними станами та хвор! контрольно)' групи кране запаы'ятовувть емоцШю-позитивн! стику-ли, здоров! обстехуван! однаково добре запак'ятовучть емоц!й-но-позитиан!. емоц!йно-негативн! та нейтральн! стимули. Розб1ж-ност! е в1рог{дними (р < 0.05). Поряд !з сп!льними для вс!х п!д-груп основноУ групи особливостями емоц!йноУ пам'ят! е Я специф!-чн! в!дм!нност!, пов'язан! з пров!дним синдромом. Так, хвор! з неврозопод!бним заУканням схильн! до запам'ятовування емоц!й-

но-негативних стимул1в, хвор! з неврозопод!бнимм тикаыи навпаки не схильн! до в!дтворення еиоц!йно-негативних сл!в.

Проведене нами досл1даення !ндив!дуально-особист1сноУ сфе-ри дало моялив!сть виявити специф!чкий характер реагування на себе та навколишне и!кросередовице д1тьми, цо страядають на нев-розопод!бн! розлади. Цьому сприяпть 1 об'ективно-психолог!чн! чинники:.реальний негатив!зм, драт!влив!сть та 1н, з боку значу-щих дорослих; б1льв п!зне соц!альне дозр!вання, н(к у 1°хн1х здо-рових однол!тк!в. У д!тей з неврозопод!бною симптоматикою ?е не-достатньо'розвинуг! рогн!тивно-1нтегративн! кояливост!, як! дозволили б ускладни'ил й диференц1ввати образ "Я", зокреиа розр!з-няти своУ реальн! та г!по1^гичн! мояливост!.

Буле, виявлена {стотка р!зниця ы!я самооц1нками д!тей з неврозопод!бнов симптоматикою, д!тьки з орган!чниы уразенняи ЦНС без неврозопод1бних прояв!в та здооовини оСстеяуваними (р < 0.05). Дпя хворих з неврозопод!бнов симптоматикою характерне-не-адекватне зь^енн!. самооц1нки в б!к завицення або нгст!йкост! (77.6%). 9 д!тей з неврозопод!бною симптонатиков була виявлена п!двицена схильн!сть до оц!нки стосунк!в у с!м'-. як конф.Лкгних (при неврозопод!бноку енурез! - 72%, при неврозопод!бному заУканн! - 427., при неврозопод!бних тиках - 29%). Це могло проявился таков у кольоров!й гам! малюн:с!в. Так, у д!тей з кеврозо-под!бнии енурезом до 40% ус!х малвнк!в в!дзначалися барвист!ств зобракення, багатокольоров(стю, зайвои дегал{зац{ев. В той яе ч^с у д!тей з неврозопод!бники тиками та неврозопод!бним заУк^нням перевахали монохромн! м~пинки (в!дпов!дно 90% та 58%). Як1сно !ы! результати були отриыан! в.контрольних трупах, оск!-льки у здорових д!тей под!бн! порушення в малинках були виявлен! лише в 15% випадк!в, а у д1тей з насл1дками орган!чного ураяення ЦНС без неврозопод!бнси симптоматики лише в 8% випадк!в (р<0.05).

За даними КТВ, у обсте«уваиих д1тей основкоУ групп в 36К ипадк!в виявлена наявн1сть конфл!кт!в у значуцих зонах. Зовс!м нв1 результати бри отриман! з контрольних трупах, оск1льки у 1тей первоГ контрольно!' групи проблеми виявлен{ в 80£ Ечпадк1в, у ьдорових д!тей - в 50% (р < 0.05). Найб!льи коуфл1ктогепними иступили так1 зони: "Ба-ько", "Вкола". "Мое киття", сам".

Серед хворих д!те1. р!зних труп т}льки д!ти з неврозопод!б-иыи тиками виявили проблемну значим!сть хвороби для себе (42.8 )-, чо в!рог?дно в'др*зняетьея вЦ показник!в 1ниих п!дгруп снашшУ групи (р < 0.05). То завицуичи, то занияугш ступ!кь ефекту, батьки сприяють Формованию у дитини нев!рноУ, нест{йкоУ Я"-концепцИ*. Це в!дбуваеться як ппямо, пляхом виховних заход1с ест1йкого типу, так 1 поб!чно, вЦобрааувчись на зоен1шн1й оц1-ц! дитини, котра, (нтер!оризуючись, стае самооц)нкп 1ндив1да. яя д!тей з неврозопод!бними розладами характерна деяка 1нфанти-ьн!сть; знияенна критичност1 подо себе, своТх молллвостей I до-я^нень, Наявн1сть дифузноУ орган!чноУ неповноц1нност1 головного озку, пов'язаних з циа порувень псих!чних Функч1й, ускладнвь-ься у подалыиму нев1рнов вихобною пояиц!еа батьк{в, Як п1дтвер-вення мояна розглядати т! нечисленн! випадки (11.13!), коли д!ти неврозопод!бними розладами ставилися л^ себе аденаатно.

Як показали проведен^ досл!д»ення, на виниккення порувекь

I

эгн!тивно-емоц1йноТ сфери та Ух конкретниЛ прояв пров*дниы е тлив таких груп фактор!в: 1) наявн1~ть ик1^ливих патогеннич 1лив!в, 1 особливо Ухн1й сполучений характер 2) обтяжена псих!-1ими та психосоматичними захвооюваннями батьк!в спадкоч!сть об-геяених д!те.| 3) пров!дний кл!н1чний синдром (неврозопод!бний 1урез, неврозопод!бн1 тики, неврозопод(бне за"кання)

На 1ндив!дуальнп-особист1сн1 особл№ост1 дитини !, як наскок, УУ адаптац{в, окр!м вите вказаних фактор 1в, вплква-. м(к

росоц!альне середовице (ставлення до дитини в с 1 м'У, взаемини м11 {ншими членами сIм'V, реа:;ц1я оточцючих на захворпвання дитини).

Отриман! результати мають прикладне значения як для проведения диференц!альноУ д!агностичи насл!дк!в орган!чного ураяення ЦНС з невг>озопод!бноп стмокатккош ! без неврозопод!бно¥ симптоматики, так 1 для зд!йсглння психокорекц!йноУ роботи з даним контингентом хворих. Одним з головних напрямк!в психотерапевтич ного впливу е корекц!я ос.о<ист1сних реакц!й хворих на захворюва-ння ! профилактика дезадаптивноУ повед!к"и, причому при визначе-нн! конкретних иетод!в психокорекц!У необхЦно враховувати хара-ктерн! особливост! порупень когн}тивних процес!в та особистос-г!.

В И С Н О В К И

1. Я д!тей, цо страидають на р!зноман!тн! форми неврозопо-д!бних розлад!в, мають м!сце пол1ио1.^н1 поручения когн1тивних Фунчц!й та особистост!, як! мають певний зв'язок з пров!дним кл! н!чним синдромом, наявн!ств патолог!"них вплив!в,

2. Порушення дов!льноУ вербальноУ пам'ят! у д!тей з невро-зопод!бнои симптоматикою резидуально-орган!чного генезу складаю-ться з! звуженкя обсяг!в короткочасноУ, оперативно!' I довгочасноУ пам'ят!, зм!ни динам!ки ынестичного процесу за типо! торгидност! або нест!йкост!, зниаенн! продуктивност! запам'ято-вування, пЦвшцентй гальыован!ст! сл!д!в пам'ят! в результат впливу гомогенно!" !нтерференц!У. Поряд !з загальними законом1рн стями мав н!сце р*д в!дм!нностей в рамках кл!н!чих синдром!в зни«ення довгочасноУ паи'ят! у д!т«;й з неврозопод!бним заГкан няк. кегативний вплив гетерогенноУ !нгерференц!У на результат в!дтьорення д!тей з неврозопод1бним енурезом ! неврозопод!бни заУканиям.

3. У д!тей з неврозопод!бними розладами резидуах но-орга-■1чного генезу розвивагаться типов! поруиення дов!льноТ зоровоУ 1ам'ят!: звувення обсягу :?ороткочасно1' зоровсУ пп:»'ят1; 1ерсеверац!У, контам!нацИ' I конфабуляц!У, порушення селективно-:т» запам'ятстування; нигятивний вплив на си!ди пам'ятГ [нтсрфериацг1, НаШльш "иражен! поручений мал и м!сцс серед д'-гей з неврозспод!Ским ьаУканням.

4 У д!тей з неврозопод(бними станами спостерггався розБИ-гок розладу дов!льнгУ увагс, цо проявлялося в звужекн! обсягу ¿ваги, порупенн! процес!в концентрац!У. переключения й розпод{лу ¿ваги, упов!льненн1 темпу викон^ння завдання, зниженн!" точнос-г1.

5. Д!тям з неврозопод!бними станами притамана п1двицена зи-сна«уван!сть р!вня продуктивное^ психгчних процес!в за г!посте-и!чним або г1перстен!чним типами, Ухня 1нертн!сть 1 рипднкть. Майб!лыае виражене знинення розумсзо'1 працездатнгс. 1 у г.ворих з нсврозопод!бними тиками. У хворих з неврозопод!бним заУкднням переважали вар!анти поручения г!постен1чного типу.

6. Структура поруаень ког:1}тивних функц!й була практично }дентично» у хворих э насл!дками резидуально~0!>ган1чного ураяен • ня ЦНС як !з неврозопод!бною симптоматикою, так 1 Зез неУ. Однак намвн!сть емоц!йних розлив ктотно впливае на еф»ктивн!сь п!знавальноУ т!яльност1 д!тей з неврозопоп!Сними розладами, то зумовлено дефектами- емоц!йноУ регуляц'У. Най'чльш виражено ме прояилялося в результатах д1тей з неврозопод!бним заУкзнням.

7. У дЬей з неврозопод1бними станами резидуальнп-орган!ч-ного генезу иають н!сце типов! зм!ни осош'сткноУ сфери за типо-му п!двикенно'Г сензитивност!. лаб(льносг!, неяцекватно-нестМко-го ставлення до себя та оточувчих, цо мае в ц!лому дезлдаптивний характер.

8. У д!тей з неврозопод1бними розладами переважае завицена або нест!йка самооц*нка. "1льи!сть д!тей з неврозопод!бними розладаки визнаюгь себе хворими лише формально, хвороба не е для них актуальним психолог!чним переживаниям, Д!ги, як1 страядавть на неврозопод!бниии розлади, в1дзначаються 1нфантильн1ств, зни-женням р}гня соц!ачьноТ адаптованост1, за рахунок нев!рноУ, нест1йкоУ "Я"-концепц!У. На внкть дифузноУ орган1чноУ неповно-ц!нносг{ головного иозку, не сформован!сть когн{тивно-!нтеграги-вних мокливостей, як1 дозвлили б ускладнит.. й диференц!явати образ "Я", ускла;.мюеться не в!рнов супергчливов виховнов позиц!е| батьк!в.

Практнчн! рекомендацИ'

1. При проведенн! псмход1агностичного обсгеження д!тей з неь1)озопод}бними розладами рекомендуеться в периу чергу звернути увагу на вивчення Функц1онування таки-. когн1тивних процес!в як пам'ять, увага, розумова працездатн!сть. Отриман} резрьтати мо-куть використовуватись як для проведгчня диференц{ально1* д!агно-стики неврозопод!бних стан!в { невротичних поруиень, так 1 "ля проведения психокорекц!йноУ роботи з даним контингентом хворих,

2. Одним з головних зусиль психотерапевтичного вгсливу е ко-рекц!я особистих реакц!й д!тей на захворювання I проф!лактика деза„_ттивноУ повед}нки, причому, визначапчи конкретн! методи психокорекцИ", необх!дно враховувати характера особливост! поруиень когн1тивноУ га 1ндив!дуально-особистоУ сфер.

3. В комплекс, психотерапевтичних заход!в рекомендуеться використовчвати групов1 та 1ндив1дуальн} иетоди психотерап!У, наприклад: рац!ональну психотерап!ю, повед!нкову психотерап!в, г$пноиугест1ю ! т.1н. з метов корекц!У особистих реакц!й на захворювання { проф{лактики дезадаптивноУ повед}нки.

4. Вибip конкр'етних корекцгйно-реабЬЛтац'йних заход!з повинен враховувати характер»} особлиЕост! поруиень копптивноТ та 1ндивидуально-особисто1Г сфер залежно вiд провЦного клШчного синдрома.

5. ВнаслЦок спостереженого на..и лсихолог5чного дискомфорту у д1тей з неврозопод{бними поручениями в умовах знаходження в спец}ализоваких пс ula-ричних лгкувальних усгновах, проплнуеться на реаб!л{тац1йному етап! проводити психотерапевтичн1 заходи з си темг Соц1альних Служб для дгтей та молод!.

5. Реконендуеться проводити просвпницьку роботу з батьками д!тей, то сграждагагь на неврозо"одгбн! розлади з рот'ясненнум особливостей псих1чного ро^витку Ухкьс'Г дитини.

7.Одним а пров1дних напрямк1в психотерапевтичного впливу е корекц'я поруяень в П1знавальн!й сфер! та адаптацгя хворих до соц!уму иляхом 3Min Ухнього ставленна до свого захворвгання i своТх особистих можливостей, з урачуванням 1ндивтдральноТ специ-фгки нейропсихсiori(ного синдрому.

Список праць опуГШкованих за темой дисертац!Т:

1. Некоторые особенности в когнитивной и эмоциональной сферах у детей с по~ледствиями резидуально-органического пора-же: ля ЦНС // Актуальные вопроси психиатрической практыи. Bun.7. - Полтава, 1ЭЭЗ. - С.116-117.

?.. Использование методики "Рисунок сеиьи" в обследовании детей с неврозоподобными состояниями // Актуальные вопросы психиатрической практики. Вып.7. - Полтава, 1ЬЗЗ. - С.117-118.

3. Результаты психокоррекции у детей с невротичееккми привычными действиями. Актуальные вопросы психиатрической практики. Bun.7. - Полтава, 1993. - С.114-116. (В соавт. с Куроадовой Ь.Д.).

- 22 -

4." Особенности -эмоционально-личностной сферы детей с нев-розоподобной симптоматикой резидуально-органического генеза // Актуальные проблемы современной психологии: Мат. научи, чтений, пЬсв. 60-летив Харьковской психологической пколы. - Харьков, 1993. - С.322-324.

5. Нарушения произвольной зрите.^ной памяти у детей с нев-розоподобной симптоматшш. резидуально-органического генеза // Актуальные проблемы современной психологии: Кат. научн. чтений, поев. 60-летив Харьковской психологической яколы. - Харьков, 1993. - С.?29-331.

6. Деяк! приччни конфл!кт!в у с!м'ях, де д!ти страхдавть р1зними неврозопод!бниии разладами резидуально-орган1чного гене-зу // Нолпдь I проблеми конфл!кту в пер}од переходу до демокра-гичкого сусп!льствэ: Тези доп. М1«народноТ наукова-практ. конф., 31 берез-я - 1 кв!тня 1994 р. Частина II. - Чепн1вц!,' 1994. -С.223-225.

7. Припенение психокоррекции у детей с невротическими привычными действиями // Актуальн! п .тання дитячоГ псих1атр{\*: Мат. наради-сем1нард ди'ячих псих!атр1в ЯкраТни 11-12 чо тня 1994 р. - Харк1в, '994.- С.65. (В соавт. с Куроедовой В.Д.).

8. Некоторые психологические особенности детей с невротическими привычными действиями // Актуальн! питания дитячо! психгатрй': наради-сеш1нару дитячих псих!атр!в ЭкраТни 11-12 «овтня 1994 р. - Харк!в, 1994.- С.33-34. (В соавт. с Куроедовой В.Д.. 1994).

Седих К.В. Нарушения когнитивных процессов ' и особенност личности у детр<» с неврозоподобными расстройствами резидуаль ип-органического генеза. Диссертация на соискание ученой степе