Темы диссертаций по педагогике » Общая педагогика, история педагогики и образования

автореферат и диссертация по педагогике 13.00.01 для написания научной статьи или работы на тему: Формирование общечеловеческих ценностей у старшеклассников

Автореферат по педагогике на тему «Формирование общечеловеческих ценностей у старшеклассников», специальность ВАК РФ 13.00.01 - Общая педагогика, история педагогики и образования
Автореферат
Автор научной работы
 Омельченко, Жанетта Александровна
Ученая степень
 кандидата педагогических наук
Место защиты
 Харьков
Год защиты
 1992
Специальность ВАК РФ
 13.00.01
Диссертация недоступна

Автореферат диссертации по теме "Формирование общечеловеческих ценностей у старшеклассников"



1 в л

ХАРК1ВСКШ ДЕРЖАВНИЙ ГЩАГ0Г1ЧНШ 1НСТИГУТ т. Г. С. СКОВОРОДИ

На правах рукопису ОМЕЛЬЧЕНКО Жанетта Олександртвна

ФОРМУВАННЯ ЗАШЬНОЛЮДСЬКИХ 41НН0СТЕЯ У СТАР1ГОЮ1АСНИК1В

13.00.01 - теортя та тстортя педагогхки

АВТОРЕФЕРАТ

дисертац1Х на эдобуття вченого ступеня кандидата педагогхчних наук

Харкгв - 1992

Робота виконана у Харктвському дархаг-'о-'у тнститут1 ф1зич-Hoi культури.

Науковий керхвник: Офхцтйн! опоненти:

Провхдна установа:

доктор педагогтчних наук, професор Ярмоленко П.А.

доктор педагог1чних наук, професор, член-кор. АПН Укра1ни Хозова В.1.

кандидат педагог1чних наук, доцент Петрова Д.М.

Сумський державний педагоггчний институт im. A.C. Макаренка

Захист дисертаЦ11 В1дбудеться 2 .-1 ¡-¿/>¿-0¿Р 1993 р. в /З^1' год. на засаданнх спеЦ1ал13овано1 ради К.113.24.02 у Харк1вському державному педагог1чно1щу шстигут1 1мен1 Г.С. Сковороди /310168, Харкхв, вул. Бл»хера,2' /.

3 дисертацхею мокна ознайомитись у б!бл1отеЦ1 Харкхвського державного педагогтчного шституту тменг Г.С. Сковороди.

Автореферат роз:слано

У

ci^/Ul

1993 р.

Вчений секретар спеЦ1ал1зованог ради

С.Т. ЗолотухiHa

FUieüHG

' j ' ; T

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОВОТИ

■*•— ,

АКГУАДЬН1СТЬ ДОСЛ1ДЖЕННЯ. Гумантзацгя s основним напрям-ком у формуваннх особистости

У сучасних умовах вона вимагае перегляду, переоцшки ветх компоненттв педагогтчного процесу в евгтлх людиноутворюючох функЦ11. Вона радикально 3míhtos саму сутнхсть та характер цього процесу, ставлячи в центр його дитину як головну соЦ1альну цш-Н1сть сусп1льства.

Гуман1заЦ1ю процесу виховання та навчання важко здгйснити без спрямованост i навчалько-виховного процесу на пр1оритетний розвиток в учнгв загальнолгодських щнностей.

Проблема формування загальнолюдських цшностей мае сього-дн1 велике соцгально-педагогтчне значения. Де пов'язане тз значним зростанням штересу у суспгльств1 до питания загальнолюдських цшностей, обумовленого як новими тенденщями у роз-витку м1«народних ввдносин, так i процесами демократизацхх су-спьчьного життя в наппй держав!.

Незвакаючи на 1снування р1зних уявлень про сутнгсть зага-льнолюдського, bcí вони мокуть бути зведенг до такого: загаль-нолюдське - "те, що застосовуе все людство", "висловлюе гнте-реси всього людства", "те, що роздтляють люди OflHieí епохи". ГНд пр1оригетними загальнолюдськими цтнностями розумтють: са-моцшнхеть людини i людського яиття, любов, cím'k, дией, щас-тя, волю, piBHicTb, справедлив1сть, мир. У цивЪпзованому сус-П1льств1 так1 якостi oco6hctí, як совгстпсть, честь, калтели-В1сть, аивчуття, милосердя, гуманигсть, миролюбн1Сть, взаемо-долсмога, почуття власнох гвдност! також вваясазться загальнолюдськими ц1нностями.

Загальнолюдськi iííhhoctí реалтзуються в прочееi виховання в загальнолюдських якостях oco6hctoctí. Вони не виникають спонтанно, а передаються через традиц1х, звича1, побут, мораль, уклад киття, а такок через моральний та творчий доевхд людей. Суттево вакливо те, що загальнолюдськi Ц1нност1 формуються в процесх виховання: в родшп, в школ1, в xofli становления особи-ctoctí...

Розробка шляххв, метод1в та засоб1в циеспрямованого формування загальнолюдських цшностей у старших школяр1в, сощаль-ний розвиток котрих повинен ввдобракати прочее становления осо-6hctoctí i в1дповхдати потребам сусптльства, уявлязться однхею

з важливих х актуальних проблем науково1 теор1х та педагог1ч-но1 практики.

Разом з тим аналхз психолого-педагог1чног лиератури свтдчить про те, що ця проблема в наш час дослвджена недостат-ньо.

Таким чином, необхгднгсть шлеспрямованого формування за-гальнолюдських цшностей в учн1в старшого шкхльного В1ку та недостатня розробленхсть у педагог^ способов виршення пос-тавлених завдань визначили вибхр теми нашого дослвдження -"Формування загальнолюдських цшностей у старшокласникхв".

ОБ'бКТ Д0СЛ1ДДЕННЯ - процес цмеспрямованого формування загальнолюдських цшностей в учн1в старшого вхку в умовах

ШК1ЛЬН01 0СВ1ТИ.

ПРЕДМЕТ ДОСЛ1ДМЕННЯ - способи циеспрямованого формування загальнолюдських цхнностей у старшокласникхв у навчальнхй та позанавчальнгй д1Яльност1.

МЕТА Д0СЛ1ДЖЕННЯ - на основ1 анал1зу стану лроблеми формування загальнолюдських цшностей у старшокласникхв у науко-В1Й теор11 та практищ сучасно1 загальноосвгтньо1 школи вияви-ти та реалтзувати в умовах шк1Льно1 осв1ти способи шлеспрямо-ваного формування загальнолюдських цхнностей у старшокласникхв.

У дослхдженн1 була висунута наукова ГШОТЕЗА.

Цхлеспрямоване формування загальнолюдських цхнностей у старшокласникхв, яке включав:

а/ обгрунтування бхлыпог значущост1 загальнолюдських цхнностей у вивчанн1 предмет1в гуманхтарного циклу через введения IX у цтльову установку кожного уроку;

б/ реал1заЦ1Ю пвдходу до старшокласникхв, орхентованого на особистхсть./повага до особистостх учня, проявления уваги до його людсько"! гщност1, виявлення сп1вчуття та взазмодопомо-ги/, в орган1заЦ11 взаемод11 "учитель - учень";

в/ надання учням знань про загальнолюдськ1 цшност1, орга-Н1заЦ1ю переживания, уевздомлення та сприйняття загальнолюдських ц!нностей у 'процесх Д1Яльност1 старшокласникхв на дозв1лл1 /вивчення Граматики загальнолюдських цшностей, "прицепления" еталонхв життед1Яльност1 "нос11в загальнолюдських цшностей, запровадкення в Д1яльн1сть старших школярхв на доэвхллх тема-тичного календаря "Жива пам'ять народу", ознайо:ллення з мтна-родними документами прав людини, створення спецхальних виховую-

чих ситуацгй/ забезпечуе засвоення норм та цгнностей i стимулюе учнхв до моральних вчишйв.

Втдповщно до поставлено! мети i сформульованох гшотези в дослтдженн1 виртшувались такт ЗАЗДАННЯ:

1. Проаналтзувати питания формування загальнолюдських цтн-ностей у старшокласник1в у психолого-педагогтчн1Й Л1тератур1.

2. Доел щит и стан проблеми формування загальнолюдських Ц1нностей у практицт сучасно! загальноосвггньо1 школи.

3. Теоретично обгрунтувати в:дб1р cnoco6ÏB Ц1леспрямова-ного формування загальнолюдських щнностей у старшохласнгейв.

4. Експериментально перевтроти в умовах школьно? освтти способи Ц1леслрлмованого формування з 1Льнолюдських цшностей у старшокласник1В.

ТЕОРЕТИЧНО) ОСНОВОЮ дослтдкення s наукова концепцтя про роль особистост1 в систем1 суспгльних стосунктв, про людину як епщентр суспмьного гсторичного процесу, про еднтсть свгдомос-tï i д1Яльност1 у формуванн1 oco6hctoctï, яка висвгглюеться в роботах психологтв /U.C. Зиготський, Î.C. Костгок, О.М. Леонтьев, A.B. Петровський/; педагоггв /A.C. Макаренко, Î.C. Мар'знко, Î.6. Синиця, В.О. Сухомлинський/; фглософтв /П.С. Гуревич, О.М. Крутова, B.C. Украинцев/ та îh.

Для виршення поставлених у дослвдженнх завдань та пере-вхрки вихвдних положень було використано такий КОМПЛЕКС МЕТОДÎB: аналхз науковох, навчальнох лгтератури з педагог1чних аспектов проблеми дослхдкення; Ц1леспрямоване педагогтчне спостереясення та анал1з тснуючого педагогтчного досвхду /шктльнох документа-Uiï, наелтдк1в проведених бестд, анкетування, штерв'ювання, пед&гоНчного спостерекення, використання методу експертних оцтнок/; проведения педагогичного експерименту по формуванню у старшокласник1в загальнолюдських щнностей.

НАУКОВА НОВИЗНА доелтдкення полягае в тому, що в ньому:

- загальнолюдськi uïhhoctî розкртч за змхетом i викорис-танг в орган!зац1Х экспериментального доелвдкення на ochobï анал1зу м^жнародних документов /Загальна декларация прав лкщи-ни, Концепц1Я про права дигини/, гуманхетичних вдей рел1Г1Йно1 л1тератури,творчо1 спадцини украиських та зарубгкних гуманхе-TÏB рхзних час1в;

- розробленх та складенi программ по формуванню загальнолюдських ценностей у старшокласниктв у npoqeci вивчення пред-

метчв гуман1тарного циклу: "Людина I сусптльство", Загальна 1стор1Я та 1Стор:я Украхни, вхтчизняна лхтература;

теоретично обгрунтоваьп, вгдтбран1 х експериментзльно ап-робован1 способи цхлеспрямованого Формування эагальнолюдських цшностей у старшокласниктв у навчальнхй та позанавчальнхй д1-яльностI.

ТЕОРЕТИЧНА ЗНАЧУЩ1СТЬ полягае в розробцх змхсту та методики цхлеспрямованого формування эагальнолюдських цшностей у старшокласникхв з урахуванням В1Кових психологхчних особливос-тей старших школярхз.

ПРАКТИЧНА ЗНАЧУЩ1СТЪ полягае в тому, що одержанI наслтдки експериментально1 перевгрки подтвердили теоретичн1 припущення. Розроблена методика та змхст дослвдкення показали, що е можли-вхсть Формувати загальнолюдськх цшносяч у старших школярхв навхть у тих школах, де немае для цього сприятливих умов.

Створено збхрник визначень, ситуацхй, фрагмемчв творхв, насичений загальнолюдськими Ц1нностями, под назвою - Граматика эагальнолюдських цхнностей.

Зизначенг засоби цхлеспрямованого формування эагальнолюдських цшностей у старшокласникхв е цхлком посильними для [шильного вчителя I мо'яуть бути використан1 в ход1 вуз1всько1 ПОДГОТОВКИ.

В1Р0Г1ДН1СГЬ насл1ДК1в дослвдкення забезпечувалась адек-ватнхстю прим1нених метод1в до мети та завдань роботи, а такозс подтвердилась под час впровадкення у шкьльну практику основних висновкхв»

Дане дослвдкення мохе бути використане для подальгаих нау-кових розробок з проблеми формування эагальнолюдських цхнностей в учнхв старшого шкхльного В1ку.

АПР0БАЦ1Я ТА ВПРОВАДЖЕННЯ НАСЛ1ДК1В ДОСИДШНЯ

Розробленх способи цхлеспрямованого формування эагальнолюдських цхнностей у старшокласнгаив апробованх та впровадясенх в середнхх школах № 99 I № 24 м. Харкова.

Наслодки експериментально1 роботи використовувались в процес1 подготовки студент1в Харк1вського державного педаго-гхчного 1нституту 1м. Г.С. Сковороди до навчально1 роботи э школярами.

МатерIали дослгдкення доповтдались та обговорювались на X I XI наукових конференцтях викладач1в Харктвського державного шституту ф}зичнох культури Дарк1в, 1990, 1991 рр./, на Ш нау-ков1Й конференцт1 молодих ученик та викладачтв Харктвського деркавного педагогхчного тнституту Даркхв, 1991 р./, на методична конференЦ11 Харктвського державного 1нституту фззичнох культури Даркхв, 1991 р./, на педагоНчних нарадах у середнтх школах 99, № 24 м. Харкооа, а такой знайшли ввдображення в науково-методичних публ1кац1ях.

НА ЗАХНСТ ЗЙГОСЯТЬСЯ ТАК! ПОЛОЖЕНИЯ:

1. Обгрунтування необхвдностх цглеспрямованого формування загальнолюдських цшностей через органтзацто навчально? та по-занавчально1 дгяльност1 старшоклаеникгв.

2. Программ для формування загальнолюдських ценностей у старшокласникгв через насичення змгсту предметгв гумангтарного циклу загальнолюдськими ценностями з метою надання 1м знань Про Ц1 ЦШН0СТ1.

3. Граматика загальнолюдських цшностей як засгб цтле-спрямованого формування загальнолюдських цтнностей у дхяльнос-Т1 старшокласник1В на дозвхллх.

4. Пгдхтд до выбору умов органтэащ1 цтннтсних стосункгв на ртвн: онлкування "вчитель - учень".

СТРУКТУРА ТА 0СН03НИЙ ЗМ1СТ ДОСЛЩЕШЯ

Дисертацгя складазться гз вступу, двох роздппв, висновку, ¡писку використано5 лгтератури та 4додатк1в.

У вступI дазться загальна характеристика дослвдкення, об-грунтовуеться його актуальнхсть, ступтнь розробленост1 дано? проблеми в психолого-педагог1Чн:й Л1тератур1, визначаеться мета, об'ект, предмет та завдання дослгдкення, формулюзться Г1-потеза, розкриваються теоретичн1 основи, описувться комплекс ыетодтв, як1 використан! в роботI, визначаеться наукова та практична значугцхсть дослхдкення, показуються напрямки 1х ап-робаЦ11 та впровадкення насладив, викладенг основн1 положения, що виносяться на захист.

У першому розд1Л1 "Проблема формування загальнолюдських цтнностей у старшокласник1В у педагоггчнтй Teopii та практик сучасно1 загальноосвхтньо1 школи" проведено аналтз науковох л±— тератури з проблем-загальнолюдських цшкостей, проаналгзовано психолого-педагоггчн1 дослтдкення з питань формування загальнолюдських цшностей у старшокласншив, дослвджено стан данох' про-блеми в практик сучаснох загальноосв1тньо1 школи, а такок зро-блено теоретичне обгрунтування в1дбору cnoco6iB формування загальнолюдських цшностей у старшокласнюпв.

Загальнолюдськ1 цшностт в надбанням cbitoboi цивШоаЦ11. Вони здобутг поступальним розвитком людства.

При цьому гсторично вони виступали. в релгггйнгй формт. Процес ix творения знайшов втдображення в Б:бл11, 6вангел11, книгах духовно-церковного змтсту, в пам'ятках писемностт Khib-сько1 Pyci /"Повчання диям" /1117/ кихвського князя Володими-ра Мономаха/.

В галузi педагогики гуманiсти Х1У-ХУ1 столхть на противагу середньов1чнхй схоластичн1Й систем! виховання, яка Н1велюе особистгсть як загальнолюдське надбання, вгдстоювали необххд-нгсть виховання в дитинг загальнолюдських цтнностей: гуманнос-тт, г1дност1, милосердя, калосН, сп1впереиивання до бликнього, миролюбсгва /Мшель Монтень, Франсуа Рабле, Ераэм Роттердамсь-кий, BiTT0piH0 де Фельтре/.

Гуман1стичними загальнолюдськими гдеями i ценностями було насичене виховання та навчання в братських школах Украх'ни, якх ввдтграли велику роль у розвитку укра5нсько1 педагогично? думки в ХУ1-ХУП ст. /П. Беринда, i. Борецький, А. Елласонський, брати С. i Л. Зизани, С. ПолоцькиЯ, Прокопович, М. Смотрицький, К. Огаг.ровецький/.

Становления системи загальнолюдських цтнностей пов'язане з iменами французьких матерталтст1в ХУШ столгття /ГельвеЦ1Й, Гольбах, Двдро, Ламетрт/. Cboimh працями вони започаткували створен-■ ня гуман1стичного св1тогледу, де найвицими ценностями е людина та ii щастя.

Загальнолюдськi цпшост! визнавались видатними фьлософами, письменниками XIX столхття як вица мета розвитку людини Д1.0. Бердяев, Ф.М. Достоевський, М. Козачинський, Я. Козельский, Г.С. Сковорода, B.C. Соловйов, Л.М. Толстой/. 1х погляди на цю проблему втдкривали для послтдовниктв шлях до пошуктв реальних

засобхв та способтв формування riflHoi людсько1 особистостт.

У досвхд1 ведатних зарубткних та в1тчизняних педагог13 завкди простежувалссь прагнення розвивати гуманхстичн1 початки особистостт, спрямовано формувати в нгй заг.чльнолюдськх цшно-стi /А. Дхетервят, Я. ломенський, 0. Корф, I. Песталоццх, W. 1. Пирогов, Ж.Ж. Руссо, Г.С. Сковорода, К.Д. Ушинський/.

Спроби розвивати загальнолюдськ1 aiHHOCTi були характерни-ми для традиЦ1Й укра1нсько'х демократично1 думки /П.А. Грабов-, ський, М.М. Коцюбинський, Леся Украхнка, 1. 5ранко, Т. Шевченко/. Звдатнх гумангсти вваяали загальнолюдськ1 цтнностх основ-ними кригерхями людського киття, його призначення. Визначнх сини укра1Нського народу ршуче вхдстоювали где? гумангзму, народность добра у вихованнт та навчаннг /Т.П. Бтлецький-Носенко, В.Н. Каразш, 1.П. Котляревський, Т.Г. Шевченко/.

Основоположники сучаснох вхтчизнячо? педагог1чнох та пси-холог1чно1 науки вхдстоювали необхтднтсть формування в дитини загальнолюдських ценностей /П.П. Едонський, A.C. Макаренко, В.О. Сухомлинський, С.Т. Шацький/.

Загальнолюдськ1 luhhocti гтдно представлен1 в багатьох мгкнародних документах /Загальна декларацгя прав лгодини, Декларант прав т свобод особистост1, Концепцхя про права дитини/.

Зростаюча взавмопов'язанхсть та взаемозаленшхсть кра5н i народib сучасного св1ту вимагае вивчення досвхду шктл рхзних KpaiH у формувагоп загальнолюдських хцнностей в учн1в. Серце-виноя цього досввду g виховання у дусг миру, взазморозумхння мгк народами, поваги до прав людини, дотримання основних демократичнее свобод /Н. Гобл, Ч. Гуммель, Д. Моксон/.

Смисл та основний зм1ст загальнолюдських цшностей як пр'оритетних початк1в у «иттх суспхльства розкривазться в пра-u<ix сучасних фглософха /С. Бахтш, П. Гуревич, Н. Зотов, JI. Кар-П1нський, Н. Крутов, 0. Крутова, Н. Малиновська, Т. Перерва, Н. Седов, В. Смоленцев, В. Толстих, 3. Иэрдаков/; cneqianicTiB з етики /3. Бербешкша, А. Гусейнов, С. Кучинський/; економхе-tib /А. Нуйкш, Ю. Черниченко, М. Шмельов/; публ1Цист1в /Q. Богат, А. Ваксберг, 1. Руденко, В. Щекочихш/.

У доевхдх роботи вчителхв-новатор1в втхлено зразок спхвро-б1тництва э учнями рхзного вхку на основi загальнолюдських цш-ностей /Ш.А. Амонашв1Л1, В.1. Белавич, T.I. Гончарова, М.П. Гу-зик, 0.0. Захарченко, S.M. 1ль1н, S.M. Кучеренко, С.М. Лисенко-

ва, P.B. Маренхж, T.JI. CipuK, В.f. Шаталов/.

Розробка питань формування загальнолюдських цтнностей у старшокласникхв знайшла вёдобрааення в п-ацях сучасних психо-лог1в та педаго1'1в таких як М.Н. Аплетаев, О.С. Богданова, М.А. Вейт, 3.1. Гриптанова, В.!. Петрова, Л.П. Соколова, С.В. Черенкова/.

У цих дослтдяеннях розкриваються таК1 аспекти проблеми:

- визначення рхвнн та характеру сформованостё загальнолюдських цшностей у старших школярёв;

- вплив окремих сторш коттедтяльностт учнёв старшого вё-ку на процес формування у них загальнолюдських цшностей;

- умови, якх забезпечують ycnimnicTb формування загальнолюдських цшностей у старшокласник1в;

- вивчення цшносних переваг старших школяртв;

- ochobhi труднощт, якх зустр^чаються в процест формування загальнолюдс^сюс хцнностей у старшокласниктв.

Для ycniniHoi реалтзаци мети - цхлеспрямованого формування загальнолюдських ценностей в учн'гв старших класёв - Bei способи повиннi втдповвдати систем1 умов: безпосзредн1Й вплив на свёдомёсть школярёв за допомогою слова з метою створення певно! сист^ми знань, уявлень, щей про загальнолюдськё цхнно-стi та керування через них поведшкож у^нёв; органхзах<тя педа-гогёчно доцтльно1 дтяльностё та сп'елкування школяртв; вплив на свёдомёсть учнёв через сформованi стосунки х закрёплюючё в ходт правильно органтзовано1 дёяльностё та спёлкування вмёння, нави-чки, звички поведтнки; вплив на учнтв прикладом, зразком яиттз-дёяльностё людей високоморального обов'язку; птдкрёплення або руйнування вироблених ранёше в учнёв почуттёв, уявлень та понять з допомогою певних заходёв корекцт! та вдосконалення ix поведёнки.

Дослёдження вчених стали теоретичною базою для аналхзу стацу проблеми формування загальнолюдських ценностей у старшо-класникёв в практицё сучасно1 загальноосвётньох' школи.

Практичною основою для даного aнaлíзy стало проведения ек-спериментального дослёдження на базе шкёл ПО, 50, 109, 51, 99, 24 к. Харкова з загальним числом дослёдкуваних - 303 школяра. Bei - учнё старшого шкёльного BiKy /15-17 рокхв/.

Зивчення стану сформованостх загальнолюдських цшностей у старшокласник ёв здёйсн^валось за допомогою розробленох нами ме-

тодики-програми.

3 Н1Й визначен1 критерГг та показники сформованостх загальнолюдських цшностей у старшокласнтпв:

Нульовий р1вень /ввдсутн1сть даних цшностей на рхвнх знань, переконань, вчишав та сгплкування, можливе скептичне ставлення до них/.

Низький рхвень /загальнолюдськI цхнност1, набут1 на рхвн1 теоретичного знания, проявляться в д1Яльност1 зрвдка/.

Середой р1вень /з розумшня, усвщомлення загальнолюдсь-ких цшностей, формуеться переконання про необхвднгсть IX ви-конання, але в д1Яльностх та стплкуванн1 проявляються недоста-тньо I непост1Йно/.

Високий рхвень /загальнолюдськI цшност1 установились на р1ВН1 знань, переконань I знаходяться в площинт активного ви-користання в дхяльностх та сп1лкуванн1/.

Виций ргвень /загальнолюдськI Ц1НН0Стх е непорушними пр1-оритетами на р1вн1 знань, переконань, поведтнки та спхлкуван-ня/.

Серед ознак сформованостх загальнолюдських цшностей ви-Д1лен1 так:: "власна Г1дн1сть", "честь", "взаемодопомога", "взаемоповага", "миролюбство", "гуманнхсть", "спхвчуття", "со-вхснхсть", "мшюсердя".

Шд час аналхзу психолого-педагог1чних обставил у школах, зм1сту та спрямованост1 педагог¿чного процесу, а також визна-чення стану сформованостх загальнолюдських цшностей у старших школярхв було виявлено наявнхсть сприятливих умов в однгос школах Д>№ 50, 109 , 51/ I В1дсутн1сть таких в шших школах ПО, 99 , 24/.

ход1 експериментального досладкення встановлено в щлому нульсвий як переважаючий рхвень сформованостх загальнолюдських цшностей у старшокласникхв.

Наслхдки аналхзу виявили безсистемний, хаотичний, а в ба-гатьох випадках В1дсутн1й як такий характер сформованостх загальнолюдських цшностей в учн1В старших класхв. Разом з тим аналхз виявив певну здхбнхсть старшокласникхв до усвхдомлення, осмислення, сприйняття та засвовння загальнолюдських цшностей, що свщчить про велшп I ще не використан1 резерви учн1В для 1нтенсиф1кацх1 IX загальнолюдського розвитку засобами вихован-ня.

На основ! вивчення та ртзнобхчного анал1зу умов сучасного

педагогичного процесу по формуваиню загальнолюдських цшностей у старшокласник1в у практик загальноосв1тньо1 школи, а такох, враховуючи насупдки випередкуючого експериментального дослхд-«сення та спираючиь на психологш старгаокласника, виявлен! нап-рямки Ц1леспрямованого формування загальнолюдських цшностей у старшокласникгв, якх склалися в практицг cyvacHoi школи:

1. Процес оволодшня знаниями при вивченнт предметiв гу-манттарного циклу з вцдгленням у змгстт навчального матерталу загальнолюдських 1дей та осноених понять про загальнолюдськi цгнностт.

2. 0рган1заЦ1Я взаемод11 "учитель-учень" на ochobi npio-ритету загальнолюдських цшностей.

3. 0рган1заЦ1Я дгяльност1 старшокласникгв на дозвтлл1, спрямована на шлеспрямоване формування загальнолюдських цшностей.

У другому роздхлт "Методи формування загальнолюдських цгнностей у старшокласникхв у навчалыпй та позанавчальнгй Д1Яльност1" висв1тлен1 загальнх питания органхзацх! та проведения експериментального дослтдження; наведенх результати ап-робаЦ11 виявлених змхсту та методики щлеспрямованого формування загальнолюдських цшностей у старшокласникгв у навчаль-Н1Й та позанавчальн1Й дхяльностх; проанал1Эован1 наслвдки екс-перименту.

Для проведения досл1дно-експериментально1 роботи були ви-6paHi по два десятих класи середн1Х шкхл № 99 i N° 24 м. Харко-ва. Bei - учн1 старшого опального BiKy /15-16 рок1в/. Загальна кхлькхсть випробуваних - 116 школярхв.

Формуючому експерименту передував констатуючий експеримент, в ход1 якого було вивчено стан сформованост1 у старшокласникхв указаних шк1л загальнолюдських цшностей,на основх наслхдктв порхвняльного аналгзу обгрунтовано виб1р експериыентальних та контролюючих кластв для проведения формуючого експерименту.

Наслщки констатуючого експерименту в1дображен1 в зведенхй таблиц! № I. Внаслхдок обмекеност1 обсягу автореферату наводимо Ii фрагменти.

Таблиця № I

Початковий рёвень сформованостi загальнолгсдських ценностей в у\н iû десятих кластв середнёх шкёл № 99 i J"u 24 /показники данё в процентах/

№№ : Загальнолюдськ i : Школа : Клас Pibhï сформованостт

п/п: цшностё : Нульовий : Низький : Середнтй : Висок ий : Виций

I. Зласна гёднёсть 99 10° 73 27

Юа 69,5 30,5 -

24 Юа 74,3 25,7 -

Юб 68,9 31,1 -

2. Взаемоповага 99 Юб 60,5 31,1 -

Юа 57 43 - - _ 31 - м

24 Юа 69

Юб 64,3 35,7 -

3. Взаемодопомога 99 10б 58,5 41,5 -

Юа 54,3 45,7 -

24 юа 50 44 -

юб 53 47

4. Спёвчуття 99 юб 69 31 -

юа 63,7 36,3 -

24 юа 71 29

юб 65,5 34,5 -

5. Гуманнёсть 99 юб 56 42

юа 52 48 -

24 юа 57,9 42,1 -

юб 50,4 49,6 -

Анал13 шк1Льно1 документаци творчих робтт учн1в, а такок насл1дк1в проведение беехд, анкетного опитування, штерв'ю, педагог1чного спостереження лтдтвердкують дант таблиц! № I.

Таким чином, зд:гйснений портвняльний аналхз дав змогу ви-брати в рол1 експериментальних класгв: 10а клас СШ № 24 т 10® СШ № 99, а в ролх контрольних клaciв: 10® клас СШ № 24 П0а клас СШ № 24 I Юа клас СШ № 99.

У ход1 формуючого експери.юнту були реал1зован1 в експериментальних класах змтст та методика щлеспрямованого форму-вання загальнолюдських цшностей у старшокласниктв у навчаль-н1й та позанавчальнтй дтяльноетт.

У процест IX реал1зацт1 обов'язковою умовою, що забезпе-чувала успхитсть формування загальнолюдських цшностей у ста-ршокласниК1В, була оргаьпчна вднгсть мет од т в виковання та са-мовиховання.

Виходячи з Ц1Льово1 настанови д0сл1дкення, у формуючому експеримент1 апробован1 розроблент нами методика та зм1ст Ц1-леспрямованого формування загальнолюдських цшностей у старших школяртв у навчальн1Й та позанавчальнтй дЫльностг:

1. Програми для формування загальнолюдських цгнностей у старшокласниктв у процесс вивчення предметгв гуманхтарного циклу: "Людина т сусптльство", загальна тстортя та 1Стор1Я Ук-раЗЕни, в1тчизняна лттература;

- з введениям загальнолюдських цшностей в Ц1льову установку кояного уроку;

- з ввд1ленням тз зм1сту навчального матер1алу загальнолюдських 1дей та основних понять про загальнолюдсьК1 цшностх з метою оволодшня учнями системою знань про Ц1 цшност1 та переконань;

- з орган1заЦ1ею в прочее! навчання птзнавально!: дгяльнос-Т1 учн1в з метою стимулювання переживань, уевтдомлення та сприйняття загальнолюдських цшностей в реальному процесг кит-тед1Яльност1.

2. 0рган1заЦ1Я цшнгених стосушив на р1вн: омлкування "вчитель-учень" як насладок багатоаспектного анал1зу:

- Взр131в" р1вн1в аплкування "вчитель-учень", що виявили, з одного боку, авторитарний, як перевакаючий, стиль спишуван-ня, а, з другого боку, побакання взаемоповаги та доброзичливо-ст! стосунктв у систем! "вчитель-учень";

- психолог 11 старшокласника /центральне новоутворення юносто - самоствердження та самовизначення/;

- традицой народно? педагогхки /виховання вольно? особис-тостI як вивгльнення найкраа?их якостей людини - черяз повагу до особистосто дитини, прояв уваги до II людсько1 г односто, взаз-модопомогу та взазмоповагу, пошана до старших;

- сучасних подходов до виховання та навчання /реалозацоя подходу до учнов, орознтована на особистость, водмова в^ об-мекено-заборонного стилю в сполкуванно "вчитель-учень", подола-ння прагматичного т.нтересу та поверхнево1 уваги до особистосто учня, подвищення культури педагогочного сполкування, культивува-ння позитивних емоц!й, збагачення емоцойно-вольово1 сфери стар-шокласников/.

3. Граматика загальнолюдських цонностей - зборних ситуа-цой, визначень, фрагментов твор1в, насичений загальнолгодськими цонностями, як засоб цолеспрямованого формування загальнолюдських цонностей у дояльносто стартокласников на дозволло, -мае структуру, побудовану на принципах осторизму та усводомле-ння самостойносто мислення, прямованих на формування самоанало-зу, самооцонки, потреби самовдосконалення та самоствердкення галяхом використання розноманотних методов виховання та самови-ховання.

4. Усний 1 наочний цикл "Ознайомлення з яиттедояльностю людей високоморального обов'язку - "носо1в" загальнолюдських цшноотей" як засоб цхлеспрямованого формування загальнолюдських цонностей в дояльносто на дозволло старших школяров.

5. цикл колективних та хндиввдуальних пояснюючих бесод-доалогоз та диспутов на тему: "Загальнолюдсько цшностх в мгк-народних документах з прав людини Донцепцоя про права дитини, Загальна декларация прав людини та оншо/" як засоб цхлеспрямо-ваного формування загальнолюдських цонностей в дояльносто учнхв старших класов на дозволло.

5. Введения в дояльность стартокласников на дозвхлло тема-тичного календаря "Жива пам'ять народу" як скарбниЦ1 нетради-цойних виховних заходов, присвячених гуманним цолям /23ЛУ. -День Земло; 26.1У - День Пам'ято та Скорботи, Чорнобиль, 1986; 30.X - День Полотув'язненого; 25.Х1 - День Матер1; Ю.ХП -Всесвотной день захисту прав людини та оншо/.

7. Створення специальных виховуючих ситуацой /турбота про

своя першу вчительку, вёдвёдування хворого, допомога в навчан-нё "сильних" "слабким", турбота про людей похилого втку, допомога вихованцям Будинку малятки, спецёалёзованого Будинку дити-ни I т.ё./.

В процесё реалёзацт? змтсту та методики цтлеспрямованого виховного процесу здёйснтвався контроль за формуванням загаль-нолюдських цгнностей у старшокласникёв. Способами контролю були методи науково-педагогёчного дослтдження: аналтз повегёнки шкоггсртв, аналёз активностё учнёв, оцёнка IX виступтв, взаемо-оцтнка та взаамоаналёз поьёдомлень школярёв, дослтдницькё бе-сёди, опитування, жтерв'ю, аналтз творчих робёт учнтв, педаго-гёчне спостерекення, вивчення класно1 документацёх, аналтз пе-дагогёчних характеристик школяртв, педагогёчних щоденникёв, створення педагогёчних ситуацтй, експериментнт оцёнки.

Результати рёзнобёчного аналтзу дали змогу виявити:

- позитивнё змёни у ставленнё старшокласникёв до змёсту навчального матерёалу, що знаходить проявления в: осмисленнё вчинкёв людей з позицё1 загальнолюдськ.их ценностей, з'ясуваннё провёдних загальнолюдських сдей та понять про загальнолюдськё цённостё, формуваннё уявлень про моральне обличчя особистостё на основё нових знань про загальнолюдськI цённостё, аналёз ёс-торичних фактёв, лтнё1 поведёнки рёзних герогв з позицё1 загальнолюдських цённс;тей, добровёльному прагненнё дёзнатись яко-мога бёльше про "носёхв" загальнолюдських цённостей, в добровёльному обмёнё один з одним на'опиченими знаниями про цё цён-ност ё;

- змёни в мотивацёг навчально? дёяльностё, що знайшли вёдобракення в пёдвиценнё ёнтересу до предметёв гуманётарного циклу з боку старшокласникёв, зокрема, у збёльшеннг в середньо-му в обох експериментальних класах кёлькостё учнёв, для яких загальна ёсторёя та ёсторёя Украгни стала одним з улюблених предметёв /на 15,7%/, лётература - /на 19,3$/;

- пёдвицення ступеня проявления морально? активностё учнёв в навчальнёй та позанавчальнёй дёяльностё, що вёдбилося у пёднесеннх особисто? та колективног зацёкавленоетё учнёв успё-хом, значним збёгом оцёнки дёй школярёв з позицё1 загальнолюдських цённостей з 1х самооцёнкою;

- розумёкня та усвёдомлення соцёальнох' та виховно? значу-щоетё загальнолюдських цённостей як основних киттевих прёори-

тетгв у 50 проценттв учнгв у кокному експериментальному класх;

- суттзвт позитивнх змгни в характер! стосунктв старшо-ласникхв з людьми: престархлими родичами, сусвдами, молодшими братами та сестрами, у проявлен^ ними сгпвпереяивання, стпв-чуття, шанобливост!, людинолюбства;

- позитивн1 змхни в стилх взаемостосункхв зчителхв та уч-Н1В, цо знайщло вияв у бхльштй готовностг учнхв надавати дхйо-ву дспомогу вчителезх в разх потреби, в П1двтценн1 вимогливост1 по в1дношеннк) до одного, у ззазмному довхр'х та взаемнхй доб-розичливост1;

- позитивнт зм1ни в повед1нЦ1 старшокласникхв, що вхдо-бразилось у проявленн1 ними здхбностей виконувати Д1яльнтсть необхвдну, соцхально значиму.

Рхвень сформованостх загальнолюдських цшностей у старшо-класникхз вхдтворюз насладки цхлеспрямованого виховного проце-су I даэ змогу оцшити його ефектиэн!сть.

Отяе, виявлення рёвня сформованостх загальнолюдських ценностей у старших школяргв пгсля формуючого експерименту та його спхвставлення з початковим або передуючим р1внем, а також з аналогхчним показником в учн1в контрольних класхв I склали основний шлях вивчення ефективностх розроблених апро-бованих змгсту та методики цхлеспрямованого формування загальнолюдських цхнностей у старшокласнштв.

Наслвдки поргвняльного аналхзу ргвнхв сформованостё загальнолюдських цхнностей в учнхв контрольних та експерименталь-них класхв представлен! у зведенхй таблиц! № 2.

Внаслщок обмекеностх обсягу автореферату наводимо 2х фрагмент.

Таблиця № 2

Результати формуючого експерименту в порхвняннг з початковими "зргзами" /показники дан: в процентах/

п/п Загальнолэдсып цтнност1 Школа Клас Р1вн1 сформованостх

Нульовий Низький Середнтй Високий : Виций

ДО ДОС лтду П1СЛЯ Д0СЛ1 ДУ до до-:пхсля сл1ду :досл1-:ду ДО. до сл1ду п1сля досл1- ДУ до до-:птсля:до слвду :дос- :досл :л1ду :ду п1сля д?- сл1ду

I 2 3 4 5 б • 7 ': 8 9 10 II ': 12 : 13 14

I . Зласна Г1ДН1сть 99 експ. 73 б 27 36 - 53 - 5 - -

конт. 69,5 5,9 30,5 'зт - - - - -

24 . експ. 74,3 7 25,7 40 - 48,5 - 4,5 - -

конт. 68,9 68,7 31,1 31,3 - - - -

2. Взазмоповага 99 експ. 50,5 3,5 39,5 45 - 45,5 - 5 - -

конт. 57 57 43 43 - - - - -

24 експ. 59 5,7 31 39,2 - 49,8 - и, 1-> - -

конт. 54,3 64 35,7 35 - - - - -

3. Взаз'юдопомса 99 експ. 58,5 2,9 41,5 39,1 - 51 - 7 - -

конт. 54,3 54,3 45,7 45,7 - - - - -

24 експ. 56 3,6 44 37,9 - 52,1 - 3,4 - -

сэ

I : 2 : 3 : 4 : 5 : б : 7

конт. 53 53,5 47

4. Сгпвчуття 99 експ. 69 7,1 31

конт. 53,7 52,7 3с.,3

24 експ. ri' ( _ 5,8 29

конт. 65,5 56 34,5

5. Гуманнтсть 99 експ. 56 4,9 42

конт. 5с 52 48

24 експ. 57,9 5,6 42,1

конт. 50,4 51 49,6

Нродовгсення табл. $ I

: 8 45,5 51,7

37.3 49,2 34

38.4 48 34,9

ТО : II : 12 : 13 : 14

39,9 42,5

- 53

55,2

- 1,3

- 1,5

- 3,7

- 4,3

ю

Узагульнен1 результати проведено? дослхдно-експеримента-льног роботи по Ц1леспрлмованому формуванню загальнолюдських цхнностей в уин1в старших класгв дають змогу зробити висновок про результативнтеть, дхзвтеть та прогностиичу доцгльнтсть роз-роблених та застосованих в експерименМ змтсту т методики цхле-спрямованого формування загальнолюдських щчн остей у старшо-класник1в.

У висновках сформульовано ряд основних теоретичних та практичних полокень.

Теоретичний аналтз стану проблеми формування загальнолюдських цтнностей у науковтй теор11 та практицх сучасног загально-осв:тньо1 сколи, а такок здтйснена дослхдно-експериментальна робота дозволили зробити такт висновки.

1. Потреби сучасного стану хсторичного розйитку не мокуть бути вир1шен1 без перетворення загальнолюдських цшностей у здобуток !сокно1 людини, що знайшло вхдобракення в таких мтгсна-родних документах, як Загальна декларацхя прав ледини, Конвен-Ц1Я про права дитини та тнгаих.

ПоВНОЦШНИЙ, р13НОбхЧНиЯ розвиток особистостх, як евхдчить практика виховання, нездгйснений без орхентачх? всього навчаль-но-виховного процесу на загальнолюдскх ц^нностх.

Компетентним спещалтстом у будь-як {Я галуз I знань може стати лише повноцшна особистгсть з високил почуттям власно1 ггдност1, незмтнною поряднтстю, здатнтстю до аивчуття, взазмо-допомоги, взазмоповаги.

Внаслхдок експериментального дослхднення було виявлено суперечностг ми низьким ргвнем сформованостI загальнолюдських цшностей у сьогоднхпипх учнхв старшого вшу та зростаючтй потреб! в IX щлеспрямованому формуванн1.

3 хншого боку, внаслхдок експериментального Д0СЛ1Дження було виявлено суперечн1сть мхк зростаючою необххднхетю цхле-спрямованого формування загальнолюдських цхнностей в учн1в старшого вшу та вхдсутн1стю обгрунтованих I експериментально ап-робованих способхв для практичного зд1Йснення даного процесу в умовах шк1Льно5 оевхти.

2. Теоретично обгрунтований В1дб1р способ1В, сприятливих для Ц1леспрямованого формування загальнолюдських цшностей у старшокласникхв в навчальнхй, позанавчальнгй дтяльностг та в спхлкуваннх учнхв.

На основ]' вивчекня та ртзнобтчного аналгзу умов сучасного педагогтчногс процесу по формуванню загальнолюдських цтнностей у старшокласник^в у практик; сучасног загальноосвттньоё школи, спираючись на психолог стариюкдасника, а тако^, враховуючи насл'дки констатуючого екслерименту, були виявлен!, обгрунто-ван1 та експериментально перевтрент епособи цёлеспрямованого формування загальнолюдських цённостей у стариокласчпив у нав-чальнтй, позанавчальни: дёяльностг, а такок у сптлкуваннё старших школярть:

а/ формування загальнолюдських ц'гнностеЯ у прочеет вивче-ння предметтв гуманттарного циклу, що знаходить втдобракення: в насиченнё процесу навчання загальколюдськими ценностями вна-слтдок змш в такому системостворюкчому його компонент:, як мета та завдання 1 в результат: суттзвих змш у змёстовё нав-чального матерталу;

б/ органгзацёя взаемодё1 "вчитель-учень", оршчтованог на загальнолюдськё цтнностё, що знаходить прояв у реалёзацё1 ре-комендованого стиля спёлкування "вчитель - учень";

в/ органтзацёя дёяльностё старшокласниктв на дозвтллт по формуваннм загальнолюдських цтнноетей, цо знаходить проявления: б органтзацё1 диспутёв про Хартёю прав людини, в заняттях по вивченню Граматикк загальнолюдських цённостей, у стзореннё спецтальних виховуючих ситуацёй та ёнших колективних справах.

3. Результати дослёдно-експериментальноё рс боти дозголя-ють зробити висновки про прогностичну доцёльнёсть застосування т широкого викоркстання в сучаоних умовах шктльно? освёти, ви-янлених та обгрунтованих нами способтв цтлеспрямовано'-о формування загальнолюдських цённостей у старшокласникёв.

В цёлому птдтвердкена суттзва актуальнёсть т значущёсть вибрано1 для дослёдкення теми.

Проблема формування загальнолюдських ценностей в учнтв потребуй подальшог розробки. Для молодяшх школярёв, для учнтв се-редньох групи класёв I стосовно до стмейного виховання потрёб-но виявити та експериментально перевёрити спецёальнё способи цёлеспрямованого формування загальнолюдських цённостей особис-ТОСТI.

Основнг положения дисертацёг втдобраяенё в таких публёка-

цёях:

1. Формування загальнолюдських якосте"! та аластивостеЯ особис-тостI старшокласниктв: Стаття. - Харк.пед.ш-т. - Харктз, 1391. - 9 с. - Рое.-Деп. в ОЦЧ! 'ЧГколя < педагогтка" 17.Т. 91. 123 - 91.

2. Методична рекомендацт? по робот! з педагогтчним словником /робота над поняттрми/: Мет.реком. - Збтрник "Сам; отгона робота студент^ з педагог¿ки". - Бзлгород.пед.¡ч-т, -Белгород, 1989. - С. 34.

3. Програма безперервно"? недагогт-шог практики для студент г в 1-3 курс1в. - Белгород.пед.оч-т. - Белгород, 1989. - 25 с. /7 сп1вавторстз1/.

4. Шсрмування загальнолюдськи< цтнносто"! в орган'ЗОвангЯ геит-тзд1яльностх учн1Г. лк педагогтчна проблема: Днотоване повт-домлення. - Матер тали Ш науково? конференц:? молодих ученик та викладач1в ХДП1, Харк1в, 1991, ХДЛ1, с. 41.

5. Сучаснт птдходи до навчання та виховання: Тези. - Матер тали методично? конференци викладачтв ХаД1$К, Харктв, 1991, ХаД1Ж, с. 71 /У сптвавторствт/.