Темы диссертаций по педагогике » Общая педагогика, история педагогики и образования

автореферат и диссертация по педагогике 13.00.01 для написания научной статьи или работы на тему: Формирование у студентов педагогических училищ творческого отношения к профессиональной деятельности.

Автореферат по педагогике на тему «Формирование у студентов педагогических училищ творческого отношения к профессиональной деятельности.», специальность ВАК РФ 13.00.01 - Общая педагогика, история педагогики и образования
Автореферат
Автор научной работы
 Макридина, Людмила Алексеевна
Ученая степень
 кандидата педагогических наук
Место защиты
 Киев
Год защиты
 1996
Специальность ВАК РФ
 13.00.01
Диссертация недоступна

Автореферат диссертации по теме "Формирование у студентов педагогических училищ творческого отношения к профессиональной деятельности."

6 ол

5 у* «96

1НСТИТУТ ПЕДАГОГ1КИ АПН УКРА1НИ

На правах рукопЕсу

МАКРЩНА Людмила ОлексНвна

ЗЮРМУВАБНЯ У СТУДЕНТ1В БЕДАГОГШИХ УЧИЛИЩ ТВОРЧОГО СТАВЖШЯ ДО ПР0£ЕС1ЙН01 Д1ЯШОСТ1

13.00.01 - теор1я ! !стор1я педагогики 13.00.04 - професхйна педагсячка

АВТОРЕФЕРАТ дисертацП на здобуття наукового ступени кандидата педагог!чних наук

КЯ1Е-1996

Дисертащя е рукописом.

Робота виконана в 1нетитут1 педагогхки АПН Укра1ни. Науковнй кер!вник - кандидат педагог! чних наук.

старший науковяй сцнвробхтник СГАДОВА Валентина Васил!вна 0фШйН1 опоненти - Д1йсний член АШ Укра!аи,

доктор педагог!чних наук, професор САВЧЕНКО Одекеандра Як!вна - кандидат педагог!чних наук, доцент СИС06ВА Св1тлана 0лександр!вна

Лров1даа установа - Запор!зький дерзсавний ун!верситет

Захист Б1дбудеться " р. о 14.00 год.

на заС1данн! спец1ал!зовано! вчено! ради Д 01.32.02 в 1нстятут! педагог!ка АШ Укра1ни за адресов: 252001, Кихв-1, вуд.Трьохсвя-тительська,8.

3 дисертад!ею можна ознайомитись у науковШ частин! !нсти-

туту.

Автореферат роз!слано 1996 р.

Вчений секретар ^

спец!ал!эоваяо1 вчено! ради , ^ \

професор М'Ь^Р м-п-жгкий

ЗАГМЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДИСЕРГАДП Актуальн!сть досл}даення. Пхдготовка $ах!вц1в у вищхй школ1 е багатоаслектною проблемою, яка хвилюе вченях р1зних галузей знань. У лер!од ре$ормування сястеми освхти в Ук-раШ, посилення уваги суспхлъства до ода}в1 !з важливих II ланок - дошкольного виховання особливо актуального е проблема п1д-готовки педагог 1чних кадров для дитячих дошйльних закладхв.

Педагогхчнх училища, як: нянх мають статус вищих навчальних закладгв I рхвня акредитацН, покликан! забезпечити не тхльки високий р1вень профессиях знань ! вм!вь у студент1в,оволод1ння ниш активними методами педагогичного впляву, а й формувати твор-чу особист!сть спецхалхста, здатного до самовдосконалення, а та-кож виявлеяня I реал!зац!х творчих моялиЕостей сво!х вихованц!в.

Творчхсть вихователя доджхльяого закладу ми розглядаемо як суттеву I необх!дну характеристику його педагогхчво? прац1. Становления оеобистост1 майбутнього $ах!вця починаеться з форцуван-ня у нього творчого ставлення до свое!' провес!I. Саме тому вир1-шення вдсх проблеми для педагогичного училища мае принципово вак-ливе значения.

Рол! педагога у вихованн! д!тей ! особливо творч!й. спряыо-ванос?: його д1кльност1 надавалась значна увага в науковах дороб-ках К.Д.Ушинського, А.С.Макаренка, В.О.Сухомлинського. Фундамен-тальн! положения, сформульован! в ххнхх працях, е теоретичною основою виховання у студентIв педучилищ творчого ставлення до свое'1 майбутнын провес г I.

Предметом багаточисленних психолого-педагогхчних дослхджень, присвячених проблем! вдосконалення провес!йно'1 п!дготовки майбут-нхх учителхв, в пятання аяалхзу структура ! мотявацП педагогхч-но'1 д1яльност!, обгрунтування ефективних форм профор!ентац!1 молод! на педагог!чну профес!ю, вдосконалення п!дготовки спец!ал!с-

та на р}зних етапах його процессного становления у вуз! та роз-робка основ педагогично! ыайстерностг. Ц1кав1 !де! з цнх пробле« сфорыульовано в працях шдошх учених, орган1затор!в 1 практик!! вщо! педагог!чно! осв!ти: А.М.Алексюка, О.А.Абду.дл:*но!, В.Д.Б!лозерцева, В.П.31нченка, 1.А.Зязюна, О.Г.Мороза, Д.Ф.Н1ко-ленка, О.Я.Савченко, С.О.Сисоево!, М.Д.Ярмаченка та 1ншес.

Анализ психологичного аспекту досл1джувано1 проблема св!д-чить про увагу вчених до психологчних основ активно! п]дготов-ки майбутнього педагога до спхлкування з учнаыи /Т.С.Яценко/; псйхологгчного анал!зу еыоцхиного компонента педагогично! д!яль-аост1 /Н Л.Каськона/; психологIчних ушв формування у майбутн1Х учител1в стратегий розв"язання педагопчних задач /0л ЛНколаен-ко/.

Певний {нтерес мають досл1дження заруб!жних учених, як1 ви-вчають коло про$еС1йних знань, уШнь 1 навичок, необх1дних ыай-бутньому вчителев1, та метода !х формування у процес} навчання у вуз1 /О.Березовск1, Б.Бромберен, Ю.Козловська, Т.МалгновсК! -Польща; Г.А.Атанасов, П.Драганов, С.Жекова - Болгария; 6.Сеч!, 1.Шалуш - Угорщина; В.К1рш, А.Хумел, У.Шварцер - Шыеччяна, а та кок проблеш творчого мислення 1 творчо! д1кдьност! /3.Калвейт, Х.Клейн, Г.Нойнер - ЩмеччинаА

Опрацювання психолого-педагог1чних джерел дае Л1дстави ствердаувати, що в{тчизняною та зарубхжною наукою накопичено пев-нии позитивней досв!д у розробЦ1 основних теоретичних передумов проблем про^еС1йно! шдготовки у 1нсмтугах 1 унгверситетах ма) бутнього педагога як творчого спещал!ста.

Разом з тим проблема п1дготовка кадр!в учителтв I виховате-л1в дояшльних закладхв у педагоггчному училищ досл1джуеться значно ыенше. Формувания у студент!в педучилищ про^есхйно! спря-

моваяост1, Iнтересу до провес:I вчителя, психолог11 Д1ялыюст1 виховатэля дошкольного закладу, оволод1ння ним элементами дослхд-ницькох культура вхдображен: в працях 1.М.Журавленке, МЛЛскако-вЫ, В.ОЛонесяна, О.В.Кашна, 6.В.Панько, М.МЛершаково!. До-сл1дження цих учених розкривають лише деяк! шляхи вдоскоаалення подготовки студент!в педагог!чних училищ, однак бракуе наукових праць з проблеш про^есхйнох подготовки вихователя дошкгльного закладу як творчого спещалхста.

Аналхз практики, двадцятирхчняй досв1д робота автора викла-дачем у педагог!чноаду училищ! та результата експерименту св!дчать про те, що б1льш1сть студенев не уевхдошше значущостх теоретич-нях знань ! практичяих умхвь, якг одержують у педучилищ!, для майбутньох профес!I. Вони зорхеатованх переважно на виконання функцхй педагога, який викориоговуе у сво'1й д1яльност! готов! програыи I методики навчаяяя без урахування !ндив!дуальнях особ-ливостей та !нтерес!в д!тей. Це поясншеться значною Шрою тим.що студенти не бачатъ внутр1шн1х взаемозв"язк1в ияж теоретичним курсом : педагогичною практикою в педучилищ!, не вмпэть творчо засто-совувати одержан! знания в процес! розв"язання профестйних зав-дааь 1, що саме головне, у них майже вхдеутня установка на педаго-

Г1ЧНу ТВ0рЧ1СТЬ.

Аналхз поихолого-педагог1чно'1 лхтератури св1дчять про в!д-сутнхсть спецхальних досл!джень, присвячених проблем! формування у студенев дошкЫьних вхддхлень педучилищ творчого ставлеаня до про$ес!йно1 дхяльност!, а практика п!дтверджуе негативний вшшв цього факту на процес профес!йного становления спецхалхста. У цьо-му зв"язку означена проблема е надзвичайно актуальною, пов"язаяою з сучасним соцхальнаы запитом на творчу особист!сть педагога, здатного до провес!иного саиовдосконалення.

Враховуючл актуальн!сть, недостатяю розроблен!сть г практич-

не значенвя Ше! проблема, ми обрали тему дослдаення: "Формуван-ня у студентов педагоггчнях училищ творчого ставлення до професхй-но$ д!яльност!".

О б " е к т досл!дження - процес подготовки студент!в педагоггчнях училищ до ыайбутньо1 лро^ес!йно'1 дхяльност!.

Предмет досл!дження - зм!стово-технолог1чняй аспект формування у студент!в педагогхчнях училищ творчого ставлення до профес!йно! Д1Яльност1.

Мета дослхдження полягае в теоретичному обгрунтуванн! сиотеми роботи педагог!чного колективу педучилища з формування у студент!в творчого ставлення до профес!йно1 дхяльност! I експе-ршентапьн!Ё парев!рщ умов усп!шного зд}йснення цього процесу.

Г1потеза досл!дження. Ми вяходдяи з прядущення, що е$ективн1сть ч1дготовки майбутнього внхователя доишльного закладу як творчого спец1алхста значною м1рою заложить в!д Шлеспря-ыовано! роботи яолектяву педучилища щодо створення орган! загййно-педагог!чних умов форыування у студенг!в творчого ставлення до провес!йно1 д!яльност1. Ц! умови передбачають: виявлення рхв^в сформоваяост! у студентов творчого ставленая до своех пронеси; орган!защ'ю на творчгй основ! Ухньо! теоретично! та практично! д1яльност1 з урахуванням цих р1вн1в; 1ндяв!дуал1зац1ю досл!дняць-ко1 роботя студешив з вявчення проблем допшльного дитинства х пощуку шлях!в IX розв"язання.

Мета I гипотеза вимагаля розв"язання таких з а в д а н ь :

1. 3"ясувати суть та структуру творчого ставлення у студентов педагог!чаих училищ до ыайбутньо! проеме с {йно! дхяльност!. Вяявятя рзвн! сфорыоЕаност1 такого ставлення до обрати пронеси.

2. Визначити орган!зад!Ёно-педагогI чн г умови, що забезпечу-ють творчу спрямован!сть професИно! п!дготовки студент!в.

3. Обгрунтувати та експериментально перев!рити модель форму-

вання у студент:в педучилищ тв.орчого ставлення до майбутньо! провес1йно! дтяльност!.

4. Розробити методичнг рексмендац}х щодо обгрунтування зм1сту загальнопедагогхчно? подготовки, форм г методгв навчаль-Н01 та позанавчально! творчо! д^яльност! студентхв.

Методолог1чною основою дослхдження стали основа положения теорп тзнания про актявн1сть суб"ек-та, згхдно з якою 1ндив!дуальн! шзнавальн! й творчх здгбностг особистост! формуються в д1Яльност1, а також загально! теорп систем I системного п1дходу до управл1ння навчально-виховною роботоа у вищгй школ}. Саш орган1зац!я теоретичного 1 практичного навчання в педучилищ! стае умовою $ормуваняя у студентIв творчого ставлення до обрано! професп, якщо вона ор!ентована на п!дготовку творчого сиец1ал1ста.

Теоретичною основою дослдаення стали 1де! сучасних концепций розвитку особистост! /Б.Г.Ананьев, О.Г.Ковальов, О.Ф.Лазурський, О.М.Леонтьев, В.М.Мясищев/, твор-чо1 обдарованост! /В.О.Моляко, В.Ф.Паламарчук/, педагогхчно! творчост! /Ю.К.Бабанський, ВЛ.Загвязинсысий, В.О.Кан-Каля«, Н.В.К!чук, З.СЛевчук, М.Д.Н1Кандров, М.М.Поташн1к/; дошк!льно-го Еяховання /Л.В.Артемова, А.М.Богуш/; висновки в1тчизняних 1 заруб1жних педагог¿в, психологгв, $!лосо$1В 1 соШолог1В щодо всеб1чного I гармон1Йного розвитку оеобистост1, орган1зац11 на-вчально-виховного процесу у вивдй школ{, законодавч! актя 1 норматив^ докуыенти стосовно шдготовки висококвал!|1кованих спе-Ц1ал{ст1в з вшцою осв!тов.

Залежно в1д спецшрки поставлених завдань ми використовува-ли так! м е т о д и : теоретичний аналгз психолого-педагогхчно!, ф1лософсько! I соц! олог1ЧНо! В1Тчизняно1 та заруб1ЖН01 л!терату-ри; вивчення та анал!з документацИ педагогИних училищ; бесхди

з викладачами 1 коровниками цих закладов; узагальнення досв!ду В1 щих навчальних закладоЕ оз проблема подготовки педагог!чаюс кад-р!в, а також багатор1чного власного педагог!чного досводу; анке-тування, тестування, моделювання; дослодно-ексдериментальна робота; якосне та колькосне оправдшання результатов дослодаення.

Досл!ддення здшснювалося в т р и е т а п и .

На першому е т а п о /1992-1994 рр./ вивчено тео ретячно ддерела з проблеш досл!дження, а також р!вень подготов-леносто майбуппх вихователов дошк!льних заклад!в до творчох про фесойжи' д1яльност1, визначено методику д1агностування р!вня сфо моваяост! творчого ставленая до провес!? у студеят!в'педучилищ. Це дало змогу визначити вих!дно теоретютл позицП I розробити програыу дослодно-експериментальноо роботи.

На другому ет ап 1 /1994-1995 рр./ здойснено пошуково-досл1дницьку роботу щодо визначення педагогIчних умов формування творчого ставленая до професшно! д1яльност1 у студентов педучилищ, Проведено доагностичн! "зрози" р!вня сформова-яосто у майбутнох вяховател!в творчого ставлення до професоо.

Т ре т I й етап /1995-1996 рр./ - узагальнення 1 оц!нювання результат, одержаних у процесо експериментальноо рс боти. Проведено подсумков! "зрози" з метою виявлення р!внов сфо1 мованост1 в студентов творчого ставлення до профес!йноо дгяльнос т!, розроблено методичн! рекокеадац1! для Еикладачов педучилищ та педонститут!в а педагог!чного кер1внидтва процесом формуван-ня у майбутн!х спец!ал!ст!в творчого ставлення до професойноГ д!яльносто, а також розроблено програму ! методично рекоменда-цП з спецкурсу "Творч!сть у мо'1й професоI" для студенев педагог! чних училищ.

Апробацоя роботи. Результати дослЦження апробовано на Всесоюзной конференцП "Соц!ально-педагог!чнх" про(

леми виховання дхтей I учшвсько! молодо /Запорхжлш, 1991/; м!ж-народних науково-драктичних кон$еренц!ях "Гутя1зац!я виховання 1 навчання в допшльнях закладах" /Ргвне, 1992/ I "Педагог¿чна спадщина В.О.Сухошшнського ! розвиток национально! освхти" /Кировоград, 1993/; м!жрег1онаяьн!2 науково-пракмчн1й конференц!! "Психологична наука ! сучасн! закдади осв^и" /Запор!жжя,1994/, М1жнародяому конгрес! "СоЦ1адьн! аспекти дсиххчного здоров"я дг-тей 1 П1ДЛ1ТК1ВЯ /Одеса, 1994/; мхськхй науково-практкчн!й кон-фереэдх! "Сучасн! подходи до виховання особистос-п" /Запорхжжя, 1994/, Всеукра!нськ!й науково-практячнхй конференцГ! "Актуальн! проблема управлхння сучасною школою" /Ки!в, 1994/, «{жрегхояаль-них науково-практичних конферешцях "Дочаткова осв1та: шляхи роз-витку" /Запорхаяя, 1995/ та "Управляя сучасн&ш навчально-ви-ховшши закладами рхзного типу" /Запорхжкя, 1996/.

Наукова новизна дисертацхйно! прац1 полягае в: доведена! того, що формування творчого ставлення до професхй-но! дхяльност! у студентхв вящих навчальних заклад1в I рхвня акредитацхг е спецхально органхзованяй психолого-педагог!чний процес, який враховуе особливост! конкретного фаху; обгрунтуван-н! зШсту теоретично! ! практично! П1дготовки студентхв педучилищ до творчох профес!йно! д!яльностх, що включае необх!дний комплекс спещальних знань про суть педагог!чно! творчост! I механ!зм цього процесу, структуру творчох особистостх, особливост! дитячо! творчост! та шляхи Н розвитку, методи науково-педагогхчних доел !джень.

Теоретична значущхсть дослхдаення полягае в: розробц! профес!ограш вихователя дошк!льного закладу як творчого спец!ал!ста; обгрунтуванн! структурно-фушиЦонадьно! мо-дел1 формування у студент!в педучилищ творчого ставлення до май-бутньо! провесх! та умов !! запровадження у навчальних закладах

такого типу; вязначенях структура I рхвн1В еформованост1 у студен-ТХВ Ц161 якост1.

Практична значущ!сть досл1дження полягае в розробцх методичних рекомендаций щодо сястемя формування у студентов педучилищ творчого ставленая до профес1йно! д1яльност1,як1 шстять обгрунтування оптимального зм}сту 1хньо1 загаяьнопедагогхч но1 подготовки, ефективних форм х метод!в навчаяьно! та позана-вчально!' виховнох роботи. Щ рекоыендацн можуть бути використаш кер1ваиками I викладачами педагогхчшк училищ, методистами 1нсти-тут1в удосконалення вчител!в, викладачами пeдaгoгiчниx факультета 1нститут1в I унхверситетхв для спещальност! "Педагогхка ! псйхолог1Я допшльного виховання".

Апроба.цхя та впровадження результа-т1в дослхдження в практику. Зазначен! рекомендаци використовують-ся в роботх Запорхзького м1ського педучилища $ 2, Белгород-Днхст-ровського педучилища. Програма х методячнг рекомендащ I спецкурсу "Творчхсть у ьшй професи" впроваджуються в навчально-виховно-аду процесх педагоНчнях училищ 1Ивденного регхону. Розробленх програма I методичнх рекомендахцI спецкурсу "Розвиток творчох уяви на основ! ТРВЗ /теор!я розв"язаяня шнаххдницьких задач/" для початке вих класхв закладхв осв!ти знайшш застосування в гтмназхях $ 6, & 8, & 93, СШ $ 38, у школ1-комплекс1 $ 7 м.Запор1ж&я, а також у гхмназ!ях $ 59, № 48 м.Киева. Адаптований вархант цих матер1ал1в використовуеться в роботх з дхтьми пхдготовчо! групи в дошк!льних закладах & 188, № 24 м.Запорхжжя.

В1рог1дн1сть наукових результатхв дослхдження за-безпечуеться методолог¿чаям обгрунтуванням вях!дних позиц!й дослхдження, використанням комплексу взаемодоповнюючих метод!в, що вхдповхдаать предмету, мет1 ! завданням досл1дження, системним анг Л13ом теоретичного й ешхричного матер1ал1в, всеб!чним як!сним 1

KijibKiсним анализом результатов експеряментальяо! роботи.

На з а х и с т вяносяться:

1. Положения про те, що шлеспрямоваяе формування у студентов педагог Иних училищ творчого ставлення до nporfeciüaoí дхяль-hoctí передбачае дхагностику pibhíb сформозаност! у них ще! якос-tí, оновлення змгсту загальнопедагоГ1Чяо1 шдготовки студент!в,його взаемозв"язку з орган!зац1йниш формами i методами навчальнох i по-занавчально! bhxobhoÍ роботи, стимулшвання iHTepecy до педагог1ЧНо'1 TB0p40CTi, потреби в самовдоеконалейнх й схильност1 до досл1дниць-koí дхяльност! та сцрняв hkíchík п1дготоввд випуешдайв до найбут-ньо! професп.

2. Структурно-функщональна модель формування у студент!в пе-дагог!чних училищ творчого ставлення до професхйяох дхяльност!.

3. Технология органхзацп у педагог!чному училищ! навчааьно! i позанавчальнох виховно! роботи студент!в.

Структура дисертацхх. Дисертац!я складаеться Í3 вступу, двох роздШв, списку використано1 л!тератури та додатк!в.

ОСНОВНИЙ 3MICT ДИСЕРВДН

У в с т у п i обгрунтовано BH6ip проблеми та П актуаль-HiCTb, визначено объект, предает, мету ! завдання досл!дження; сформульовано його гхпотезу та метода; розкрито нвукову новизну, теоретичну i практичну значупцсть; сформульовано положения, що виносяться на захист,,обгрунтовано в1рог|дн!сть результатхв та вис-hqbkíb проведеного доолхдження.

У першому р о э д i л i "Проблема формування у сту-дент1в педагог!чних училищ творчого ставлення до профес|йяоТ д!яль-hoctí у Teopií i практшп" проанал!зовано сучасний стан проблеми [пдготовки випускаик!в вшцох школи до профес!йно! д!яльност! в пси-холого-педагогхчнШ л!тератур1 та практищ роботи педагогхчних училищ Укра1ни, розкрито суть творчого ставлення студент!в до майбут-

ньо1 провесII вихователя дошк!льних заклад1в.

Проблема форьування у ыайбутнгх педагоггв 1 вихователхв твор-чого ставлення до свое! профес]йяо1 д:яльност1 характеризуемся неоднозначною та багатоаспектнтстю П1дход!в. Вперше концепцию ставлеаь особистост1 запропонував Л.Ф.Лазурський. У кого досл!джен-нях "ставлення" розглядаеться як один 13 мехатзьив повед1нки лю-дини, II Д1Яльност1. Шзнше теорш ставлень грунтовно розробив В.М.Мясшцев. Понятая "ставлення" в!н трактуе як цШсну систему 1Н-див1дуальних, св!домих зв"язк!е особистост1 з р1зниш сторонами об"ективно1 д!йсност!. Завдяки працям Л.Ф.Лазурського та В.М.Мяси-щева було створено науково-теоретичн! передуыови для подалыпого дослгдження ц!е'1 дроблеми.

Питания ставлення студент!в до навчально! д1Яльност1 у вуз!, до майбутаьо! профес!I вхдображено у низц! дисертацШних роб1т: по-зитивне /Л.Н.Садикова/, в1дпов}дальне /Д.Ф.Дашко, О.М.Коваленко/, емощйно-оц1ночне /Р.А.Егорова/, творче /М.Ф.Ломонова, В.В.Колот1-лов, Т,Н.Ееустоев, Р.А.Мойсну та !н./.

Для нашого досл1дкення аааливими е лраЦ1, у яких учен! розкри-вають суть творчого ставлення до д1Яльност1. Б1льш1сть 13 них це поняття розгледають як особливу особист!сну як^сть або комплекс психолог!чних властивостей особистост!, як синтез зд!бностей до творчо! д!яльност! та потреби в нШ /В.В.Колот!лов, Т.Н.Неустоев, Р.А.Мойсну/.

Творче ставлення студенев педагохччних училщ до провес 1й-но'1 д!яльност! ш визначаемо як позяпгёв особистост!, сформовану на ргвн1 сод!ально1 установки, яка характеризуемся II готовя!стю за-стосовувати сво! црофес!йн! знания, ум!ння ! творч! ыоаливост! для вдосконаленнк зм!сту та засоб!в прад! вихователя дошк!льного закладу з метою самореал1зац!1 та розвитку !ндив!дуальност! дитини.При цьому творче ставлення ми розглядаеыо як едшсть чотирьох основних

кошонент1в: мотиваций ного /переконанхсть у правильном! вибору професхI, гнтерес до педагоПчно! творчостг, потреба у самореал! зад! I, самовдосконаленнх/; е м о ц х йного /задо-волешсть вибором професи, любов до дхтей та емпатичне ставлення до них, позитивней ешц!йнлй настрЛ у процес: професхйно1 шдго-товки/,з и I с т о в о г о /знания специфики педагог!чно! прадх нюсователя дошк!льного закладу, теорИ та хсторП" педагогзки, вх-кових та !ндив!дуалвних особливостей дошкхльникхв, часткових методик, сут! педагог!чно! та особливостей дитячо! тзорчостх I шляхгв II формування, метод!е науково-педагог!чних доел!джень/,к о н с т -р у к т и в и ого /психолого-педагог 1чн! умхння: гностичньпро-ектувальн!, конструктивы!, комун!катиБн1, орган!затореьк1, анал!-тичн1, д!агностичн!, творч! педагог!чн1 2 дослхдницьк!, вмхння са-ыоосв1ТНьо1 д!яльностх, частково-методичн!, спед!альн!/.

У другому р о з д I л I "Педагогии! умоак форму-вання у майбутнхх виховател!в дошк!льних заклад!в творчого ставлення до профес1йно1 д!яльностх" обгрунтовано систему формування у студентов педучилищ творчого ставлення до професшно!" д!яльност!, розкрито зд«ст 1хньоТ загальнопедагог!чно'1 п!дготовки, його взаеыо-зв"язок з органхзацхйнши формами х методами навчання ! позанавчаль-но1 дхяльностх, викладено методику та результати експершентальаох роботи.

Суть експериыентально! роботи долягала у формувашп мотивац!й-ного, емоц1йного, зм!стового ! конструктивного кошонент!в творчого ставлення до свое! професп. Проведения ц!е! роботи передбачало:

- розробку професхограми вкхователя дошкольного закладу -творчого спецхал!ста;

- назначения орган1заЦ1йно-педагог1чних умов формування творчого ставлення майбутнхх вихователхв допшльного закладу до профе-схйно! д!яльноотх;

-12- анесения коректив у навчально-виховний процес педагог! ч-ного училища;

- апробацш моделх формування у студентов .педучилищ творчого ставлення до дайбутньох дрофесхйнох дгяльност1 й оцхнювання х? ефектявностх.

Констатуючий експеримент, мета якого полягала в анал1з! на-вчально-БИХовного процесу на дошил ьному В1дд1ленн1 в педучилищ!,а також навчалъво-нормативнох документацГх, що реглаыентуе загадь-нопедагог!чну Шдготовку ыайбутн!х виховател!в дошк!льних закла-Д1В, виявлення можливостей педагог!чних дисцихшн, педпрактики ! позанавчально! работа з подготовки творчого спецхалгста, здхйсшо-вався у Запор1зькому м!ському педучилищ! » 2, Н!копольськоад-,Бел-город-Дшстровському, Новобузькому, Александр!йському ! Жовтовод-ському педучилищах.

Запор!зьке Шське педучилище № 2 стало базовим для проведения експериментально! роботи, яка передбачала три етапи:

I етап - обгрунтування профес!ограми вихователя дошк!ль-ного закладу як творчого спецхал!ста, визначення вих!дних данях про р!вн! сформовааостх студентхв творчого ставлення до профес!Й-но1 д!яльностх I причин такого стану.

П етап - орган!зац!я педагогичного вяливу, спрямованого на вдосконалення мотивахЦйного, емоц!йного, зм1СТового ! конструктивного компонент!в творчого ставлення майбутнхх виховател!в до лро-фесШао!' дхяльност!.

Ш етап - оц!аювання ефективяостх розроблено! ыоделх формування у студент!в педучилищ творчого ставлення до майбутньох про-фес!йно'1 д!яльност!.

Виходяча з того, що метою професхйно! п!дготовкя у педагог!ч-нол^у училищ! повинно стати вяховання саые творчого педагога, на

I етад! експериментально! робота ми розробнли профес!ограму вихо-вателя дошкхльного закладу як творчого спец!ал!ста. Бона склада-еться з чотярьох блок!в: профеС1йнх функцИ; профе^йно-особистхс-нх якост!; теоретячн! знания; професхйнх вм1ння та навички. Новим у цп1 провес хогра>Л порхвняно з !снугачими, розроблеядаи викладача-ми - практиками деяких педучилищ, б те, що в не! введено першим блоком професШп /трудов!/ функцхх вихователя дошкхльного закладу: розвивальна, досл!дницька, конструктивно-орган!заторська, ма-теринська, дхагностична та функцхя самоосвхти.

До блоку професхйно-особястхсяих якостей вихователя дошкхльного закладу ми вводимо додатково такх якостх, що характеризуют педагога як творчу особист!сть, а саме:

- творча спрямованхсть: !нтерес до педагог!чнох творчост!,потяг до творчих досягнень, самоосв!ти, самовяховання творчих зд!б-ностей;

- творч! зд!бност!: здИнхсть мислити оригхнально, нешаблонно, критично; !нхщатиБн!сть; зд1бн!сть до творчо! уяви, фаятаз11. зд!бнхсть винаходити щось нове, потяг до самореалхзацП.

До блоку теоретячнях знаяь шх включаемо знания про механхзм творчого процесу, структуру творчо! оообистостх, сутн1сть педаго-гхчно! творчост!, а такок знания про особливост! дитячо! творчос-Т1 та пшяхи г! розвитку. Суттевим також е введення знань про метода науково-педагог1чних досл!джень, метода обробки з!брано! 1Н-форнац!!, способи оформления результат!в проведених досл!джень. Блок традяШйних психолого-педагог!чних ум!нь було доповнено введениям творчих педагог!чних умхнь /умхная генерувати нестандартах хдех, використовувати асоц!ацГ!, аналог!!, комб!нування, метода актив¡зацП творчост!, алгоритма та спец!альн1 прийош технолог!! творчостI ТРВЗ у процес! розв"язання профессиях задач; ушння за-стосовувати у свохй робот! досв1д творчо! Д1Яльност1 1нших, орган!-

зовувати творчу дхяльнгсть хншх, зд!йснюватя самоаналхз, само-од1нку творчих зд1бностей та досягнень тощо/. Кр|м того, в профе-схограм! даемо перел!к частковометодичних та спевдальних /прикладных/ уыхнь I навичок.

Бважаемо, що дана провес!ограма, моделюючи результат, який повинен бутя досягнений у навчально-вяховному процес! педучилища та самостхйнхй педагогхчнхй д1яльност1, матиме суттеве значения для вдосконалення профес!йно'х пхдготовки ыайбутн!х вихователхв дошк!льнях заклад1в. Керуючись нею, викладач1 педучилищ зможуть б1лыа дхлеопрямовано формувати професхйно-особист^нх якосуп студент! в та IX псяхолого-педагоПчн! вмхння, спрямовуючи майбутн!х вихователхв на розвиток творчих мозшшостей дитини - дошкхльника. Для студент!в провесхограма ноже слукити ориентиром при достанов-Ц1 завдань самовиховання та самоосв!ти. Для нас дана професхогра-ыа дала змогу побачита перспективу вдосконалення професхйнох пхдготовки майбутнхх спец1ал1ст1в та створити орган1зац1йно-педаго-Г1ЧН1 умови, що сприяють формуванню творчого ставлення до профе-схйнох дхяльностх у студентхв на основ! особистхсно-орхентованого та системного п!дходхв.

Метою I етапу було такок назначения на основ! розроблено1 нами методики р1вн!в сфориоьаност1 тьорчого ставлення студентхв до професхйно'1 д1яльност!. В основ! Ще"! методики використано шдх!д В.О.Сластьонхна I Г.О.Тошлово]?, як! пов"язували ставлення студенев до провес!К з 1хньою профес1йно-педагог!чною спрямован!стю. Внаслгдок дослхдження виявилося можливим студентхв ексяерименталь-них груп П курсу доипильного вхдоцлення Запор!зького м!ського педучилища # 2 /90 чол./ подIлити за характером професхйко-педагогхч-нох спрямованосТ1 на 4 групи, якх в1дпоа!даш1 4-м р!вням сформова-ностх творчого ставлення студентхв до професп: високий, вище се-

реднього, середнхй г низький.

В и с о к и й р1веаь. Активно-позитивне ставлення до педаго-г!чно! д1яльност!. Стшкий и активней гятерес до педагог!чно! твор-чост!. Дереважання мотив!в самовдосконалення, як1 пов"язан1 з внугр!шньою потребою в творчхй дедагоНчнш дгяльност!, Позитив^ емоцП особистхсного ставлення до процесу I результат навчання. Характерна орхвнтацхя на творчгсть як суттеву характеристику навчання I педагог1чно'1 д1яльност1. Глибокх знания з проблема педа-гогхчно! творчост1 I в1дпов1дн1 творчх педагогхчн! вм!ння. Добре розвинутг творч! зд!бност1, сформован! досл!дницыи вм1ння.

Вище середнього р!вень. Пасивно-позитивне ставлення до пэдагогччшл д1яльност1. Мотива творчого пошуку вини-кавть П1д Д1ею конкретних обставин. 1нтерес до педагогично! твор-чостх викликании, як правило, зовн!лшми стимулами. ПозитивН1 еыо-Щ1 вхд творчо! дхяльност!. Достатн! знания I вмхння з проблема педагогично! творчостг. В основному розвинутг творч! здгбност! й сформован! дослхдницьк! вмхння.

С е р е д н I й рхвень. Часткова профес!йно-педагог!чна спрямованхсть, яка характеризуе нейтрачьне ставлення до профес!!. Перевакання шзнавальних мотив!в як 1нтерес до результату навчання. Наявн! негатизн! емоцП. 1нтерес до педагогично! творчост1 мае вибхрковий характер. Знания г зм1ння з проблема педагог1ЧН01 твор-чостI недостатнх. Сформован! окрем! творч! зд!бност! й вгдповхдн! творч! педагог!чн! вмгння. Часткове волод хяня ум!наями проведения дослхдницьког роботи.

Н и з ь к и й р!вень. Негативне ставлення до обрано! профе-си, випадков!сть !! вибору I в!дсутн!сть гитересу до не!. Харак-терн! мотиви уникнення нового, внасл!док чого Стерео до педаго-г!чнох творчост! нест!йкий, ситуативний, ¿нколи з"являеться як насл^ок пост!йного етиыулювання з боку викладач!в. Навчальна Д1-

яльнхсть мае репродуктивний характер. Властив! негативна емош! образи, незадоволеност! собою. Слабо розвинут! творч! зд1бност!, майже не сформован! педагог!чн1 творчх вм1ння. В1дсутн! досл1д-

НИЦЬК! ВШННЯ.

У своему досл!Джеан1 ми виходили з того, що ефективн1сть про<|ес1йно1 п1Дготовки майбутнього вихователя дошк1льного закладу значною ы!рою залежить в!д створення орган!зац1йно-педагог!ч-них умов, /що забезпечують формування у студент!в творчого ставлення до про$ес!йно1 д!яльност!. Саме це завдання розв"язувалося на II етая! експериыентально! роботи. 3 Шею метою було розробле-. но структурно-функц!ональну модель формування у студент!в педаго-г!чних училшц творчого ставлення до професхйно! д!яльност!.

П1д ц!ею системою розум!бмо взаемодою ! взаемозумовлен!сть зм!сту, форм ! метод!в у !'х сукуяност!, сярямованих на оволодгння майбутн!ми педагогами провес Шно значущими спец!альними знаниями й умениями, формування у них творчих зд1бностей, прагнення до са-мовдосконалення ! розвитку творчих мокливостей дитини. Вона вклкь чае так! структура! частяни: мета, етааи, функцП д!яльност!, умо-ви, оргаа1зац!йН1 форма ! метода навчання, результата /малД /. Крхм того, нами розроблено модель управл!ння процесом формування у студент!в творчого ставлення до профес!йно1 д!яльност!.

Отже, орган!зац!я роботи щодо шдготовки в педучилищ! творчого сиецхалгста мае д!яльн!сний /мета-змгст-формя-методи-резуль-тат/ ! управл1нський /прогнозування, планування, орган!зад!я,контроль, анал!з ! корекц1я/ аспекта, як1 ми розглядаемо у взаемо-зв"язку ! взаемозумовленост!.

В орган!зац!йн!й структур! управл!ння нами вид!лено 4 р!вн!: I - ровень директора педучилища; П - р!вень заступник!в директора ! зав^дувачхв в!дд!лень; Ш - р!вень кер!вняк!в кафедр ! цикло-вих ком!С1й; 1У - р!вень студентського активу. Кожний з цих р!в-

НОСТI

Еташа дтя-льностх

Ввди х эглег

Д ХЯЛЬКООТI

/функцН'/

У йот

Форш навчання

Методи навчання

Результат

Д Д.Л.ЛкСтО'и А А

Пздготоачий

I

I

Основний

ГПдсумковкй

I

Ддагнос тична

Програм

но-пд-

льова

Орган1-зацхй-на

Коорди-кацхй-на

Контро-ишча

Аналх-тична

Оцхню-вальнэ

Прогнос-1 тична

Органхзац1йно-падагог1чн1

Оновлення зм!сту за-гальнопвдагог1чно1 пхд-готовни студент!в

Взаемоз8"язок змхету, форы,метод!в навчання! позанавчально'1 роботи

Форми.що забеэпечують теоретичну подготовку сттавнт!в_

форма, що забезпачують

практичну шдгогоаку студентхв

ГнформацШо-резвивальн!

Проблешо-пошу-коах

I

Т

Репродуктивнх

I

Творч!

Сформован хоть у студент!в педагогичного училища' творчого станлання до профве'гйно! дхяльност!

I

Мал Л.

СТР/КТУРНО-ФУНКдЮНАЛЬНА ЮДЕЯЬ 40РЫШНШ У СТУДЕНТ1В ПЩГ0ПЧН0Г0 УЧИЛИЩА ТВОРЧОГО СТАВШИЙ ДО ПРОВЕС 1Ш01 ДШЪНОСТ!

Н1В мае свою структуру об"еднань, творчих труп, ком1Сш, лабора-торш, клуб!в, як 1 взаемоповиязан1 з субиектами кожного рхвяя г м1ж собою.

У структур: управления процесом формування у студентов твор-чого ставленая до професШю!' Д1ЯЛьностх ми умовно вид1Ляемо три егапи: дхдгогобчий, основний 1 шдсумковяй.

Шдготовчяй етап дередбачае зд!йснення директором педучилища слхльно з керхЕНИками всхх структурких п!дроздШв I викла-дачами Д1агностично! та програмно-Ц1льовох функц1й. Дхагностична функцхя включае всебхчний аналхз стану навчально-вяховного про-цесу на довольному Е1дд1ленн! педучилища, що дае змогу визначит* рхвень сформованост! у студентхв творчого ставленая до дрофесП при 1снуюч$й систеьп подготовки спец!ал1ста.

Програмно-цхльова д1яльн1сть педагогхчного колективу передбг чае Еизначеаня орган1зацхйно-педагог1чнях умов.що сприяють форвд ванню у студентхв творчого ставлення до профееШо! д!яльност1,рс робку пр0фес10граык вихователя дош^льного закладу як творчого слехиалхста.

Основний етап - це д1яльн1сть педагогхчного колективу з фор мування у студентхв тьорчого ставлення до майбутньо! роботи вихователя, що передбачае виконання орган 1зацшно1, координац1йно'1, стимулюючо'х I коятролюючо1 функщй. Орган! зацшна функцхя включае розробку програм нових спецкурс¿в ! IX запровадаення; оновлення програм 13 дошкхльао1 педагог1ки 1 педпрактики; вккористання ак-ч тивнях форм I ыетод1в навчання, позанавчально! роботи; ефективну

органхзаЦ1<о педагогхчнох практики,сакостхйно! х науково-цослцши цькох' дхяяьностх студентхв; залучення ыаибутнхх вихователгв дош-кхльних закладхв до падагог!чнох гворчосгх.

Коордшацхйна функцхя забезпечуе взаемодхю мхк ус!ма р1внями

упрэвлшня в педучилищ!, а стиыулаача - пераябачае внкористэння -р!зних й»рм морального i материального стимулювання таорчо! Д1яль-hoctí студентíb i викладачхв.

В основ i контрол:оючо'1 функцп здхйснення контролю за'виконан-шш навчаяьного плану i грасИку навчального процесу.а також ане-сення неооххдних коректив,пов"язаних з виконанням завдань екопэри-ментальнох роботи.

Шдсуыковий етап включав аналхтичну.оцщювальну i прогностич-ну !оункцх'1. Змхст цього етапу складае аналхз результат!в навчально-виховного процесу,спрямованого на провесiйну пхдготовку творчого спецхалхста.оцшювання ефэктивност! проведано! експершентальнох роботи, а такой вязначеиня напряшав дхяльностх педколективу на як1сно новому díbhx.

liTsKniBHtcTb розроблено"! системи форыування у студент i в творчо-го ставлення до маабутньо'х профес!Зно! дхяльност! визначалася за змшош píвня сйормованостí uie'i якостх на початковому i заклячному етапзх эксперимента.

Таблица I

Рхвнх сформованостх у студент!в творчого ставлення до маибутньох професхинох дхяльност!

PiBBHb

Сиорыо-ваностх

дкспзршентальнх групи

Контрольна

I 2 К

почат-коэий етап в % ni ххсуы- конйй етап в % почаг-Komñ етап в % пхдсум- коаии етдп в % почат-ковий етап в % п1дсум- ковий етрп в %

Низький Середнхй Вище се-реднього

Високай

2;>.У

46.6

26.7

6.6 54.2

32.6

6.6

32.2 42.8

21.4 3.6

18.0

59 *«h

29.1

3.6

30.0 50.0

16.7

С г->

О.О

23.4 53.9

19.4

3.3

Дан i таблиц! вказулть на те,що найчисдбннхшши

виявиляся гру-

-голи з ниэьким I оеэедчш рхвнями сформо&аност! творчого ставлена до провес 1Йно1 дтяльностх. На пхдсушовому етапх эксперименту у всхх трупах значяо зменшилася / в середньому на 20% в експеримен тальних х на % в контрольной трупах/ К1лыс!сть студентхв з низь хеш рхвнем сформованостх дослхдяувано! якосач. Отме, в процесх е перимвнтальнох роботи выявлено тенденцш послхдовного переходу с дент!е !з групп з нижним в групп з бхльш високим р1внем с$ормона ностх у них творчого ставлення до профес1йно! дхяльност}.

Результата дослхдження св}дчать про те, що у випускншйв в основному сформовано педагогхчнх ум!ння вякористовувати методи к лективного творчого пощуву /"ыозкового штуриу"/, морфол ог 1 чного а лíзy, шокальних об"ектхв х хн./,а також алгоритма х спецхальнх прийоми технологах ТРЮ. 1з блоку доел хднвдьких ум1нь у переважн бIльшостI студент!в /87у«/ сформовано умхнкя зд!мснювати рхзн! сп соби спостьренення за дхтьш /оуц1льне, вибхркове, вхдкрите.закр те/, застосовувати р!зн1 види опитуеання, бес!ди, хнгерв"иаання тай I 1хнхх батьк!в, анэлхзувати дктячх роботи. Проте методами п ведения експерименту х опращовання результате досл!дження оволо ло лише 53'/ь студента,що св1дчлть про необххднхеть додатково! хн ди81дуально! роботи з ними.

Для характеристики стану сформоааностх творчого ставлення с дентхв до професхйно! дхяльност! наш використано не тхльки якхс а й кхлькхенх показники, оперуючи якими т змогли встановити поа тивну змхну компонент!в дослхджувано! якостх в експериыантальнш I контрольнхй грушх. До них ми вхдносиыо: абсолютну успхшхсть студент1в труп, коафхцхент задоволеноот1 студентхв педагогхчною профес!ею в групх,коеф1ц1ент рхеня знань студентхв з психолого-п дагог}чних дисциплин,комплексну одхнку за педагогхчну практику, показники виракенх математичниш формулами,максимальна значения

величин шке цорхвнюзати ояиницх.

Таблиця 2

Результата подсуыкового етапу педагогичного експериыенту

Показники йссперимантально групи Контрольна

п/п I И трупа

I. Абсолютна успхш-нхеть 0,95 0,91 0,92

2. Коес>1цхент задово-леностх педагогхч-ноа профес!ею 0,63 0,65 0,48

3. Коефоцоент рхвня знань з пвнагогоч-них пнецишпн 0,92 0,88 0,76

4. Комплексна оцхнка за педпрактику 4,8 4,9 4,2

Результата пронеденого доопджання дають пхдставу сфорг.«улю-

ватн висновки:

1. Забезцеченкя якоснох' подготовки студентов педагог!чних училищ е актуальшш завданняы, що потребуй нзуконого I практичного розв"язання, однш оз осноших засобхв якого е формування у майбутнхх вкховатеяов дошкольних закладов творчого стаалення до правеехйнох д1яльностх.

2. Практика роботи педагог!чних училищ ороентована пераважно на подготовку пздагога-виконавця } не забезпачуе повноа шрою не-обххдний рхвень знань,уыхнь 1 навичок студентхв,ххню спряиова-ность на творчу пройесхйну лояльность,про що св1дчать результа-ги констатуачого експерименту. Основной причиною цього е о!дсут-ность цхлеспрямовано! роботи колективу викладачов педучилища що-до формування у сгуденгхв творчого ставлення до макбугньо!" про-фесхйнох д1яльност1.

3. Творче ставлення студентов до професШо! дояльност! обумовлено

характер^! педагогичного процесу а педучилищ!, його органхзг цхею I швами, в якпх вхн захйснюетъся.Нов! пхдходи до оргах зацГх навчально-вкховного процесу з видхленняы пр1орлтетно!' ^ Л! викладачхв щоцо розвктку у студентов интересу до педагог!1 но! творчостI I створення у них первинного досв1цу тзорчо! дз льностх укв в ст1нах навчального закладу мають вир$:шальну род у фopмyвaннi творчого сгавлення майбутнхх вихоаателхв як до професШю! шдготовка, так I до обрэно! провес 11.

4. Особистосно-ороентованяй з;.'лст курсу доанально! педагогоки,ях е важллвим напшмком гз'ыанхзацх! педагог1чно! осв1ти,сприяе сТюрыуванню у студант{в профес1йних установок на саыореалхзаш творчих здхбностей 1 розвиток творчих кошшвостей свохх вихо-ванц!в - Д1тей доит, хльного вшу. 11едагогхчнят5 експеримент пц твердив вакагивхсть взаешзв"язку змосту навчального матерхадз 1 органозацхйних форы, методхв навчання, що стшуляють прагнЕ ня макбутнхх вихователхв дошк!льних закладов до активно! саые осв!ти х творчо! дхяльностх на аудиториях заняттях в пэдучил1 щх, пхд час педпрактики I в самостхйн1й позааудиторнхй роботз

5. Початков'« етап г/.орыування творчого сгавлення студентов парах бачае порадуехм формування позитивного ставлення до навчання майбутньо! провес 11 через роз виток мотив 1 в, емоцШо? сфери.ш реби в педагогхчних знаниях I внхннях. Знания вшускниками ы< хан!з1.<у творчого процесу,розумхння ниш сутх х практичнкх вш лень творчого ставлення до професп, оволодшня методами наух во-досл1цш1цько! роботя даать змогу змшити позицпо студента плсивно-спряМмаэчого навчальку хнформацою на активного учасш ка педагог!чного процесу .

Лровелене цослоджвння,подтвердивши гхпотезу, не внчерпало вс аспектов проблеми йормування у студент!в педучилищ творчого ставл

ня до майбутньо! професхйно! дхяльност!. Перспзктиви т вбачаемо в подалыпоыу теоретичному i практичному вивченнх таких питань.як органхзац!я методичнох роботи в педучилищ! з метою оволодхння тех-нолог1йю творчо!" дхяльност!, розробка дидактичного i методичного anapaiy управлоння процесоы формуванкя у студентов творчого ставлення до маибутньох пронеси.

Основний змхст дясертацп вхдобра.чено у таких публ1кац!ях автора:

I» Формування у студентов пец'-агогхчних училищ творчого ставлення до ыайбутньо!" професоонально! дхяльност! /ыетодичн! рекомен-дацо!" для керхвнякхв i викладач!в педучилищ/. - К., 1996. - 34 с.

2. Педагогично умови формуванкя у студентов педучилищ творчого ставлення до професхйноТ дхяльностi /Управлхння сучасними нав-чаяьно-виховнимя закладами в систем! осв1ти:Ыатерхали конйеренцхх.-Запорожья, 1996. - С.153-158.

3. Виховання духовних цшностей дитини та i"í розвиток /./ Дити-на в дошкхльнх роки: Керовництво для вихователхв дитячлх сацкхв, частина П. -Запорожня, 199I. - С.3-19.

4. Програми педагогхчних училищ. Доикхльна пвдагогша.Ддя спе-цхальност! 0308. "Дошкхльне виховання" /у спхвавторствх/. -К., 1992. - 20с.

5. Використания сучасних технологий у педагогхчнхй дхяльносто// Початкова школа. - 1995. - № 7. - U.26-30.

6. Використання педагогхчно! спадщини В.О.Сухолшшського у виклацзнно курсу дошкольно!" педагогхки в педучилищ! /Педагогична спадщина В.О.Сухоылинського i розбуцопа нац1онально! освхти: Тезн ыхжнародно! наукоео-практично! конференцП, ч.З - К!ровоград, 1993.-С.22-23.

V. Вплив сучасних технолог^ творчост! на формування особис-

TocTi учнхч // GyKacHi пхдходи до виховання особистост:: Ыате-рхали wicbKoi науково-практично! конференцП. - Запор1жжя,1994.-С.49-52.

8. Формирование у учащихся педучилищ творческого отнопения к профессии как условие подготовки воспитателя дошкольного учреждения // Начальное образование - пути разаигия: Материалу межрегиональной научно-прэктдческок конкуренции. - Запорожье, 1935.-С.49-54.

¡¿акридина Л.А. Формирование у студентов педагогических училищ творческого отношения к профессиональной деятельности.

Диссертация в виде рукописи на соискание ученой степени кандидата педагогических наук по специальностям 13.00.01 - теория и история педагогики и 13.00.04 - профессиональная педагогика.Институт педагогики АПН Украины. К., 1996.

В ходе исследования установлено,что процесс целенаправленного формирования творческого отношения к профессиональной деятельности у студентов педагогических училищ предполагает диагностику уровня сформированном!! у них этого качества,обновления содержания общепедагогической подготовки, его взаимосвязь с организационным! формами и методами, стимулирующими отрешение будущих воспитателей дошкольных учреждений к активно;! самообразовательной и творческой деятельности на аудиторных занятиях,внеаудиторной работе,е ходе педагогической практике,и способствует качественной подготовке выйус-кников к будущей профессии.

Разработана профессиогрзмыа воспитателя дошкольного учрекдени? обоснована система формирования творческого отношения к профессиональной деятельности у студентов педагогических училищ,определены уровни стэрмироваьноаги у них этого качества.

Makridina L.O. Forming of creative attitude to professional activity for the students of pedagogical schools.

The thesis for a scientific degree of a Candidate of Pedagogical Sciences, specialities: 13.00.01 - theory and history of pedagogics, 13.00.04 - professional pedagogics. Institute of Pedagogics of the Academy of Pedagogical Sciences of Ukraine, Kyiv, 1996.

The author determined, that the process of purposeful forming f creative attitude to professional activity for the students of edagogical schools includes diagnostics of forming level of this uality for them; renovation of general pedagogical training con-ents, its intercommunication with organizational forms and me-hods which stimulate the desire of the future pre-school insti-utions educators to the active self-educational and creative ac-ivities at the lessons, during out-of-school work, in the process f pedagogical practice. This process also favours the qualitative raining of final-year students to future occupation.

Qualified characteristics of pre-school institutions educa-ors were worked out; a system of creative attitude forming to pro-essional activities for students of pedagogical schools was substantiated; levels of this quality forming for them were determi-ed.

Ключовi слова: творче ставлення,система йормування творчого ¡тавленЕя,р1внх сформоааностх творчого ставлення,профасхограыа ¡ихователя додкхльного закладу.

Щдписано до друку 21.10.1996 р. Об'ем 1,1. Формат 60x84 1/16 Друк офсетний. ТирЛООпр. Зам.62. Безплатно. ДОД УДПУ ш. М. П.Драгоманова, Кш'в, Пирогова 9