автореферат и диссертация по педагогике 13.00.01 для написания научной статьи или работы на тему: Интеграция знаний учащихся о свойствах материалов в профессиональных учебно-воспитательных учреждениях полиграфического профиля
- Автор научной работы
- Жидецкий, Юрий Цезаревич
- Ученая степень
- кандидата педагогических наук
- Место защиты
- Киев
- Год защиты
- 1995
- Специальность ВАК РФ
- 13.00.01
Автореферат диссертации по теме "Интеграция знаний учащихся о свойствах материалов в профессиональных учебно-воспитательных учреждениях полиграфического профиля"
ІНСТИТУТ ПЕДАГОГІКИ 1 ПСИХОЛОГІЇ ПРОФЕСІЙНОЇ ОСВІТИ ‘ АПН УКРАЇНИ
На правах рукопису
ЖИДЕЦЬКИЙ Юрій Цезарійович
ІНТЕГРАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ ПРО ВЛАСТИВОСТІ МАТЕРІАЛІВ У ПРОФЕСІЙНИХ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНИХ ЗАКЛАДАХ ПОЛІГРАФІЧНОГО ПРОФІЛЮ
13.00.01 — теорія та історія педагогіки
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук
Київ 1995
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті педагогіки і психології професійної освіти АПН України. ' '
Науковий керівник - дійсний член АПН України, доктор педагогічних наук, професор Семен Устимовпч ГОНЧАРЕНКО.
Офіційні опоненти - дійсний член АПН України, доктор педагогічних наук, професор Дмитро Олександрович ТХОРЖЕВСЬКИЙ
Провідна установа - Прикарпатський університет імені
Захист відбудеться " 15 " березня 1995 року о 14 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 01.61.01 в Інституті педагогіки. і психології професійної освіти АПН України (252135, м. Київ, вул. Косіора, 24, кім. 210).
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту педагогіки і психології професійної освіти АПН України.
Автореферат розіслано " 13 " лютого 1995 року
Вчений секретар
кандидат педагогічних наук, дсцент Віктор Васильович ОЛІИНИК
. В. Стеф&ника
спеціалізованої вченої ради
Г. М. Цибульська
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ Актуальність дослідження. Перехід до ринкової економіки принципово змінює підходи до підготовки робітничих кадрів. Нозі соціально-економічні умови, інтереси сучасного виробництва висувають вимоги до підготовки висококваліфікованих фахівців, здатних ефективно використовувати на практиці досягнення науки і техніки, брати активну участь у технологічному оновленні виробничих процесів. Випадковість, непередбачені зміни в сучасному виробництві набувають все більшого поширення та вимагають від майбутніх робітників постійно враховувати спонтанно виникаючі виробничі фактори. У зв'язку з цим значно розширюється обсяг знань, якими повинні володіти випускники професійних навчально-виховних закладів.
Проте, як показало вивчення, існуюча структура та зміст навчальних програм загальнотехнічних і спеціальних предметів не повністю відображають якісні зміни у характері знань та праці спеціалістів і в ряді випадків не відповідають • вимогам професійної мобільності робітників у сучасних умовах. Потреби виробництва змушують освітянські заклади здійснювати пошук суттєво нових підходів до навчання учнів і підготовки іх до трудової діяльності.
Одним з перспективних шляхів підвищення ефективності навчально-виховного процесу у професійних навчально-виховних закладах є практичне втілення ідеї інтеграції знань та пошуку на цій основі нових організаційних форм і методів навчання. При цьому інтеграція є важелем апгимізації кінцевого результату професійної підготовки, служить засобом підвищення ефективності та скорочення термінів освоєння професії майбутніми робітниками.
- З -
Першим кроком до інтеграції знань учнів можна вважа' міжпредметні зв'язки, які відображають системний підх: до сучасної освіти, тенденції до інтеграції знань. Про', міжпредметні зв'язки неспроможні розв'язати проблеї створення цілісної, гнучкої системи освіти, оскільки ВОІ передбачають лише включення відомостей з одного навчальної цредмета в канву іншого предмета. Не повністю вирішують с проблеми якісної підготовки фахівців і профілюваш-навчального матеріалу загальноосвітніх та загальнотехнічш предметів, виходячи з вимог професійної підготовки, і міжпредметні зв'язки, так і профілювання навчання відіграї позитивну роль у розвитку педагогіки, однак на сьогодк все необхіднішим стає теоретичне та практичне обгрунтувань не простого зв'язку, а глибокої взаємодії знань, викликав комплексністю сучасних наукових та виробничих проблем, соме інтеграція знань на II вищих рівнях спроможна розв'язаа ряд проблем сучасної редагогіки.
У поліграфічних училищах проблема інтеграції знав учнів набуває особливої актуальності у зв'язку впровадженням прогресивних друкарських технологій використанням нових полімерних матеріалів. Водночас дл художнього оформлення виробів фахівець повинен вояодіт знаннями про властивості традиційних матеріалів народни ремесел, а саме: шкіри,' соломхи, берести та інших. Н нашу думку, саме система інтегрованих знань про властивост поліграфічних матеріалів спроможна стати надійною базо для загальнотехнічних і спеціальних дисциплін.
У розробку та розвиток теорії інтеграції знань учнів визначення проблем „взаємозв ‘ язку загальної та професійно
освіти значний внесок зробили: О. С. Дубинчук, С. Я. Баєв, П. Бстяєва, М. Н. Бєрулава, С. У. Гончаренко, С. Ф. Кленко, В, Р. Ільченко, М. .1. Махмутов, В. X. Паламарчук, Д. 0. Ехоржевськии, Ю. С. Тшников та інші вчені. Водночас важливо зазначити, що в педагогічній науці не знайшли належного відображення проблеми професійної мобільності фахівців для роботи в умовах рижу, недостатньо досліджена інтеграція знань ('чнів загально -технічних і спеціальних предметів, її спрямованість іа практичне, творче використання знань у професійній діяльності. Недостатньо розроблена методика визначення інваріантів у іавчальних програмах загальнотехнічних і спеціальних предметів їля підготовки фахівців різних спеціальностей.
Одним із перспективних шляхів використання інтеграції знань учнів у навчальному процесі професійних навчально-зиховних закладів є впровадження інтегрованих курсів з різним зівнем та ступенем інтеграції змісту і форм навчання. При хьому,як показало дослідження/ доцільно поєднати блочно-«здульний підхід до аналізу змісту навчального матеріалу та ' структурні характеристики інтегративних' процесів для побудови Злочно-інтегрованих курсів. Актуальність проблеми інтеграції змісту, форм і методів навчання, зокрема при вивченні властивостей матеріалів у поліграфічній промисловості, їх іедостатня теоретична та методична розробленість, потреби практики зумовили вибір теми дослідження: 'Інтеграція знань ашів про властивості матеріалів у професійних наьчально-зиховних закладах поліграфічного профілю*.
Об' єктсж дослідження є процес вивчення властивостей матеріалів^
' загальнотехнічних і спеціальних дисциплінах, що вивчаються у рбфесійних ііаичально-виховних закладах поліграфічного профілю.
■ПЬедметом- дослідження є зміст і форми інтеграції знань учнів про властивості поліграфічних матеріалів у курсах матеріалознавства та спецгехнологИ.
Мета дослідження іголягає у теоретичному та експериментальному обгрунтуванні, доцільності інтеграції знань учнів про властивості поліграфічних матеріалів у курсах матеріалознавства та спецтехнології. ■
У досягненні визначеної мети виходимо з гіпотези: інтеграція знань учнів про властивості поліграфічних матеріалів у курсах, матеріалознавства та спецтехнологі1 сприятиме кращому розумінні) учнями властивостей матеріалів, дозволить уникнути дублювання навчального матеріалу та різного трактування споріднених явищ, поліпшить професійну підготовку учнів і надасть можливість розвивати їх уміння та навички.
Виходячи з мети та гіпотези дослідження, були визначені завдання:
- вивчити стан інтеграції знань в науці, педагогічній
теорії та практиці; '
- проаналізувати стан практики та обгрунтувати доцільність інтеграції знань учнів про властивості поліграфічних матеріалів для професій: палітурник, складач, друкар;
- розробити блочно-інгегровані курси матеріалознавства та спецгехнології про властивості поліграфічних матеріалів;
- експериментально* дослідити ефективність впливу інтеграції на якість знань учнів з матеріалознавства та спецтехнологі1 ;
- розробити методичні рекомендації для викладачів профтехучилищ поліграфічного профілю з практичною реалізацією запропонованих блочно-інтегрованих курсів,
форм і методів інтеграції знань учнів про властивості поліграфічних матеріалів.
Методологічною основою дослідження є теорія наукового пізнання, модульна концепція Міжнародної організації праці, .положення щодо політехнізації та професіоналізації змісту освіти і навчання.
Для вирішення поставлених завдань використовувався комплекс методів теоретичного та емпіричного дослідження, співвідношення яких визначалося змістом етапів проведеної роботи.
На першому етапі (1987-1991 рр.) основна увага була зосереджена на виборі та обгрунтуванні теми дослідження, визначенні його об’єкта, предмета, завдань і розробці гіпотези. Вивчалася філософська, психологічна та педагогічна література з теми дослідження, була розроблена методика дослідження.
На другому етапі дослідження ' (1991-1993 рр.) проводився констатуючий експеримент, до якого залучено ■ на різних рівнях п'ять поліграфічних училищ України; вивчався стан досліджуваної проблеми на практиці, виявлялася специфіка інтеграції знань учнів про властивості поліграфічних матеріалів у професійних навчально-виховних закладах, вивчався передовий і масовий педагогічний досвід.
На третьому етапі дослідження (1993-1995 рр.) проводились формуючий і контрольний експерименти, апробовувалися та впроваджувалися розроблені методичні рекомендації з інтеграції знань учнів про властивості поліграфічних матеріалів.
Експериментом було охоплено п'ть поліграфічнії: профтехучилищ, зокрема ПТУ N 58 Львова, ПТУ N 6 Києва, ІГО N 4 Харкова, ПТУ N 117 Донецька, ПТУ N 53 Дніпропетровська. Був використаний власний досвід дисертанта, який протяго» восьми років працює викладачем в ПТУ N 58 Львова.
З метою уточнення окремих положень та перевірк» вірогідності одержаних результатів проводився контрольний експеримент у 18 навчальних групах (396 учнів) з різню спеціальностей поліграфічної промисловості.
Наукова новизна дослідження полягає в розробці та реалізації блочно-модульного підходу у формуванні й інтеграції знань учнів.
Теоретичне значення полягає в обгрунтуванні критеріїв побудови інтегрованих курсів загапьнотехнічних і спеціальних предметів, принципів відбору навчального матеріалу в інтегровані блоки.
Ппактичне значення дослідження полягає в розробці конкретних методичних рекомендацій для викладачів матеріалознавства та спецтехнологіі поліграфічного профілю на основі блочно-інтегрованого планування змісту навчального матеріалу про властивості поліграфічних матеріалів, методів і прийомів інтегративного навчання. Основні положення дослідження можуть бути використані у практичній роботі викладачами спецтехнологіі, матеріалознавства та майстрами виробничого навчання поліграфічних професійних навчально-виховних закладів, інженерно-педагогічними працівниками ВУЗів, а також при розробці планово-програмної документації та підготовці навчальних посібників.
Вірогідність результатів дослідження забезпечується
теоретичною обгрунтовані сто його вихідних позицій, поєднанням методів якісної і кількісної обробки результатів ДОСЛІДНО-експєриментальної роботи, репрезентативністю для виборки проведення експерименту.
На захист виноситься:
1. Теоретичне обгрунтування підходів до побудови блочно-інтегрованих курсів загальнотехнічних і спеціальних предметів у професійних навчально-виховних закладах поліграфічного црофілю.
2. Блочно-інтегровані курси матеріалознавства та спедтехнологіі, розроблені на основі інтеграції знань учнів гро властивості поліграфічних матеріалів.
3. Методика реалізації вивчення блочно-інтеїрсваних курсів матеріалознавства та спецтехкології у професійзгих навчально-виховних закладах полі граф і'пюго профілю.
Апробація та впровадження результатів дослідження проводилися на практиці педагогічними працівниками професійних навчально-виховних закладів поліграфічного профілю міст: Львова, Києва, Донецька, Дніпропетровська, Харкова. Матеріали дослідження доповідалися на Міжнародній науково-практичній конференції ■Науково-методичне забезпечення діяльності сучасної професійної школи' (Львів, 1994), на Всеукраїнській науково-практичній конференції ’Інтеграція елементів змісту освіти* (Полтава, 1994), на наукот-грактичній конференції інжеііерно-педагогічних працівників професійних навчальних закладів Волинської обл. •Інтеграція знань загальноосвітніх і спеціальних іредметів у професійних навчально-виховних закладах* (Луцьк, 1994) , на обласних нарадах і секціях викладачів, на засіданнях лабораторії профтехпедагогіки Інституту педагогіки і психології професійної освіти АПН України(1992-1995).
Структура дисертації. Дисертація складається із вступу, двох розділів, висновків, списку' основної використаноі літератури і додатків. •
' ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ
При розробці програми і методики дослідження враховувалося, що зміст праці на сучасному виробництві, її інтелектуальна насиченість вимагають високої якості професійної підготовки, формування техніко-технологічниа знань про властивості матеріалів, практичних умінь і навичок. Створення нових технологій і технічного переобладнання, як правило, починається з розробки матеріалів як основи нових технологічних процесів, у поліграфії - це папір і фарба для багатофарбових швидкісних рулонних машин, поліграфічна фольга, матеріали для захисного і декоративного покриття друкарської продукції.
У поліграфічній промисловості використовуються різноманітні матеріали, номенклатура яких. сяГає понад 2000 вадів, що зумовлено різнсмзяітким асортиментом друкарської продукції. При цьсиу зазначимо, що поліграфічні матеріали мавть вартість від 50 % до 80 % щодо загальної вартості всіх виробничих витрат. Основні друкарські матеріали (такі, як папір, фарба, фольга, клей) досить чутливі до впливу зовнішніх факторів, а це у свою чергу вимагає від фахівців орієнтації в несподіваних ситуаціях. Фо^ грунтовне знання матеріалознавства допомагає майбутнім робітникам правильно використовувати матеріали з врахуванням особливостей технологічних процесів.
Важливо відмітити, що зміст курсу матеріалознавства у професійних навчально-виховних закладах поліграфічного
профілі) змінювався з часом: від збільшення навчального матеріалу до включення в курси спеціальної технології. За останні 10 років курс матеріалознавства доповнювався професійно спрямованими знаннями: обсяг збільшився при
скороченні навчальних годин (від 80 до 56). У раді випадків у діючих програмах порушується взаємозв'язок загальнотехнічиих і спеціальних знань, не завада дотримується принцип випередження: більшість тем з матеріалознавства вивчається після того, як суть технологічних процесів розглядалась на уроках спецтехнологіі. Ізольоване вивчення навчального матеріалу створює для учнів труднощі у сприйнятті та засвоєнні професійних знань. Одним з ефективних шляхів формування системи різнопредметних знань учнів професійних навчально- виховних закладів є інтеграція загальнотехнічних і спеціальних дисциплін, яка дозволяє органічно поєднувати і розвивати споріднені знання.
Для інтеграції знань у навчальному ' процесі повинні існувати об'єктивні передумови. Наприклад, курси матеріалознавства для різних професій пов’язані зі змістом відповідної спеціальної технології, де знання про властивості матеріалів доповнюються, конкретизуються, поглиблюються. Інтегрування знань учнів у різних формах та на різних рівнях, не відходячи від предметної системи навчання, дає змо;гу суттєво розширити та варіювати форми, зміст і методи навчання, зберігаючи специфіку кожного навчального предмета.
Однією із складностей при впровадженні інтегрованого навчання в практику роботи професійних навчально-виховних закладів є несинхронність вивчення споріднених чи адекватних тем у курсах різних предметів. Проте, необгрунтовані зміни
часу для вивчення окремих тем чи предметів, механічне перенесення навчального матеріалу з одного предмета в інший лише порушують структуру навчального плану» не даючи належного ефекту. Тому створення новоі структури навчального плану на основі обгрунтування доцільності інтеграції груп елементів є важливою умовою застосування інтеграції знань у навчально-виховному процесі.
Одним із перспективних шляхів реалізації інтеграції знань учнів у навчально-виховному процесі профтехучилищ є впровадження інтегрованих курсів з різним рівнем та ступенем інтеграції змісту і форм навчання. При цьому, відповідно до сучасних тенденцій доцільно поєднати структурні характеристики інтегративних процесів та блочно-модульний підхід до структурування змісту навчального матеріалу, зокрема для побудови блочно-інтегрованих курсів матеріалознавства та спецтехнологіі.
Зміст навчального матеріалу матеріалознавства та спецтехнологіі розбивається на окремі блоки, кожний з яких є цілісною, закінченою частиною навчального матеріалу, що тісно пов'язана з певною трудовою діяльністю. Блоки з різних предметів мають між собою базисні зв'язки. Система понять для кожного блоку матеріалознавства будується як модель, що містить ядро знань про властивості поліграфічних матеріалів. Це ядро розширюється, доповнюється та конкретизується фаховими знаннями зі спецтехнологіі.
Блочно-інтегрований підхід до аналізу змісту навчального матеріалу дає змогу виявити алгоритми та ситуації професійної діяльності робітника, які у структурі інтегративного процесу вивчення матеріалознавства,
спецтехнологіі та виробничого навчання виступають у ролі інтегруючих вузлів у процесі навчання. При цьому виділеним алгоритмам і ситуаціям надається проблемний характер: вони наповнюються інтегративним змістом знань і орієнтовані на формування в учнів діагностичних і прогностичних умінь і навичок, самоконтролю, мотивації навчання та праці.
Блочно-інтегрований підхід дозволяє охопити знання про властивості матеріалів у цілому, виявити причини та наслідки, що лежать в основі комплексу явищ і процесів. Для успішної реалізації даного підходу було організовано процес навчання від загального до конкретного. У зв'язку з цим вивчення основних теоретичних положень про властивості матеріалів переміщено на початок курсу, з розглядом головного більш фундаментально. Поділ навчального матеріалу на блоки виявився зручним з точки зору як матеріалознавства, так і спецтехнологіі, оскільки дозволив сформувати в учнів наукову основу сприйняття та практичного використання громіздкої інформації про властивості матеріалів. •
У зміст кожного блоку включено контрольні тести і відповіді, які дають змогу викладачам оцінити, наскільки учні зрозуміли поставлену мету. Розроблено спеціальний розділ для учнів, де визначаються мета, зміст навчання, завдання, робоче місце та інше. Це дає можливість учням розуміти кінцеву мету своєї роботи та шлях, який їм необхідно пройти до цієї мети.
Враховуючи складність змісту навчального матеріалу для підготовки робітників поліграфічних професій, важливо було визначити оптимальний варіант побудови новоутворених курсів
матеріалознавства та спецтехнологіі. При цьому зверталасї увага на послідовність розгортання інтегративних процесів, розглядаючи їх як поетапне проходження взаємопов'язаний інтегративних блоків у процесі вивчення різних предметів.
Під інтегрованими блоками розуміється сукупнісп елементів різного походження, що тісно пов'язані міі собою. У рамках таких блоків елементи значно видозмінюються: вони ущількооться, збагачуються, уніфікуються. Інтегровані блоки відіграють роль "вузлів*, що утворюють тісний системноутворюючий зв'язок між курсами матеріалознавства та спецтехології. Формування таких блоків має вирішальне значення для переходу взаємодіючих елементів на якісне новий стан.
Для створення структури блочно-інтегрованих курсії важливо не тільки виділити основні інгегрйвані блоки, вказуючи, склад, елементів, що в них входять, але і вкЗначиїі загальну послідовність блочно-інтегрованих процесів. Пії послідовністю блочно-інтегрованих процесів розуміється сукупність наступно розташованих блоків, у рамках яких і між ними відбувається інтеграція взаємодіючих елементів. Послідовність блочно-інтегрованих процесів характеризується поступовим розвитком змісту загальнотехнічних і спеціальшр знань і на основі цього - стадії переходу процесу навчання на якісно вищий рівень. Для визначення структурі інтегрованих процесів, на нашу думку, основним! характеристиками є "послідовність*, "блоки" і "фактої часу" при реалізації блочно-інтегрованих процесів.
При плануванні послідовних змін- стаїіу таі стадій розвитку інформації враховувалися затрати часу' на; ці процеси.
Часові проміжки, через які пропонується розташувати інтегровані блоки, впливають на цілісність блочно-інтегрованих курсів. Витрати часу фіксуються за трьома основними напрямами:
- час, що затрачається на блочно-інтегровані процеси;
- час, що затрачається на кожний інтегрований блок;
- часові інтервали між інтегрованими блоками.
Впровадження в практику роботи викладачів блочно-
інтегрованих курсів пов'язане з рядом організаційних проблем. Насамперед це стосується планування часу на вивчення окремих
*
дисциплін. Спроби хронологічно узгодити курси матеріалознавства та спегггехнології у повному обсязі на сьогодні не дають очікуваних результатів у зв'язку з неможливістю забезпечити узгоджена вивчення навчального матеріалу без порушення системи предметного викладання в цілому. Основною причиною такого стану є структура діючих навчальних програм, що побудована за лінійно концентрованим принципом.
При інтеграції знань учнів про властивості матеріалів запропоновано також зміни в часі викладання курсів матеріалознавства та спецтехнологіі. Доцільно змінювати розклад не за півріччями, а за чвертями навчального року, тобто приблизно чотири рази на рік. При навчанні на першому році у вересні-новтні на виробниче навчання виділяється один день на тиждень; у листопаді-грудні - два дні на тиждень,’ у лютому-березні - три дні; у квітні-травні - чотири дні,' а з червня учні переходять на повне виробниче навчання. Вивчення матеріалознавства та інших профілюючих предметів бажано проводити в більш швидкому темпі, зокрема за рахунок виробничого навчання, а відведений час майстри виробничого навчання зможуть використовувати наприкінці навчального
рову, коли в учнів буде сформована база професійних знань
НАВЧАЛЬНИЙ ПЛАН ДЛЯ ПІДГОТОВКИ ПАЛІТУРНИКІВ В ПТУ
— . » — Тижні Матеріалознавство год. год. Спецтехнологія (блоки
(блоки) т. т.
1-4 1.1.Вступ 3 6 2.1.Вступ
1.2.Склад і струк- 2.2.Загальні відомост
тура паперу про брошурувально
палітурні процес
1.3.Виготовлення паперу 2.3.Зіштовхування та
розрізка листів
1.4.Технологічні 2.4.Фальцування
властивості паперу аркушів
5-8
1.5.Класифікація паперу
1.6.Палітурний картон 1.7-Палітурний клей
2.5 .Виготовлення форзац
9-12 1.8-Палітурні - -матеріали 13-16 1.9.Палітурні фарби
1.10.Тканні палітурні матеріали
2.6.Приклейка, вклейкі
2.7.Комплектовка блокі:
2.8.Процеси обтиску ті скріплення блокі:
2.9.Обробка блокі в
видань у переплет:
2.10.Класифікація і конструкція обкладинок і кршго]
17-20 І.ІІ.Нетканні 2
палітурні матеріали
2.11.Розкрій обкладино; і палітурних матеріалі)
_ ,£ _
1.12. Технологічні 2.12. Виготовлення
властивості палітурних палітурних кришок
матеріалів
21-24 1.13 .Палітурна фольга 2.13 - Обробка палітурних
кришок б 2.14.З'єднання блоків з обкладинками і палітурками 2.15.Завершальні операції, виготовлення видань
2.16-Поточне виробництво основних видань у брошурувально-палітурних цехах ■
У дисертації представлені узагальнені результати зкспериментально-дослідноі роботи та перевірки ефективності змін у програмах та навчальних планах. Констатуючий експеримент показав, що більшість викладачів матеріалознавства і спецтехнології використовують низькі рівні Інтеграції знань (профілювання, міжпредметні зв'язки) і ше 10 % викладачів практикують інтеграцію змісту і форм іавчання на рівні взаємодії знань. При рангуванні причин оізького рівня знань учнів професійних навчально-виховних закладів найбільш вагомими виявилися неузгодженість вивчення іатеріалознавства в часі, порушення логіки формування понять.
Експериментально виявлено, що на практиці реалізується іенше третини основних зв'язків між матеріалознавством і :пецтехнологією. Результатом цього є формальне розуміння
- П - .
25-30 1.14.Матеріали дляї
надання поверхні глянш) 1.15.Матеріали для художнього оформлення палітурки 1.16.Змащувальні та зиивочні матеріали
учнями значної частини навчального матеріалу. Негативні впливає на якість роботи викладачів відсутність практични розробок з інтеграції знань. Інтегративні форми навчання
■
як правило, є випадковими або практикуються лише 5 викладачами матеріалознавства і спецтехнології.
У ході формуючого та контрольного експерименті ефективність впровадження інтегративних форм навчання т інтеграції змісту знань учнів про властивості поліграфічни матеріалів перевірялося у п'яти поліграфічних училища України. Порівняння отриманих результатів у контрольних т експериментальних групах дозволяє зробити висновок щод позитивних якісних зрушень у знаннях учнів експериментальш груп. Відповідаючи на запитання, учні цих груп намагалис виходити з суті проблеми явища, яке лежить в основ технологічного процесу -чи способу обробки матеріалу Показники професійних чнят, і умінь учнів в експериментальні групах були постійно вищими, ніж у контрольних. Застссувані різноманітних •янанк показали поступовий відхід від чисті технічного аспекту чи поняття і вивчення його у вс: складності. В учнів експериментальних хруп виявилася пртреї проникати в природу явищ,розглядати їх всебічно. Учз експериментальних груп точніше і більш якісно розв'язува. нестандартні задачі, що свідчить про їх готовність ; роботи в різних ситуаціях. Водночас такі задачі виклика значні труднощі серед учнів контрольних груп.
Учні експериментальних груп не лише намагалися да відповідь на поставлені запитання, але й обгрунтувати в відповіді. Навчання за нашими програмами отримало позитив оцінку учнів та викладачів.
Результати кількісного аналізу також підтвердили ефективність запропонованих змін у змісті та формах викладання матеріалознавства та спецтехнологіі. Опитування учнів різних поліграфічних спеціальностей, проведене нами на основі ідеї Блонського-Біне (виявлення вільних мовних асоціацій після завдання учням написати 10 будь-яких слів іменників, прикметників, дієслів з праці, техніки виробництва) , та наступний частотний аналіз цих асоціацій свідчить про помітне зменшення в лексиці учнів
4
слів зузькопобутового характеру і термінології, що пов'язане з більш вищим рівнем фахової підготовки.
Важливим показником рівня якості знань учнів є їх грунтовність, яку наближено можна оцінити за допомогою коефіцієнта грунтовності знань:
Ат
З .
де 3 - отриманні знання; А^, - знання, що залишилися в пам'яті через Т (час) після їх отримання
Проміжок часу Т Коефіцієнт грунтовності знань в %
Контрольні групи Експеримент. групи
0 82 85
1 тиждень 70 82
2 тижні 78 80
1 місяць 70 75
3 місяці 56 68
б місяців 45 62
Дані, викладені в таблицях свідчать, що експериментальних групах грунтовність знань є значно вищої ніж у контрольних (за рахунок творчого сприйняті взаємозв'язаних знань).
При оцінці якості знань учнів було проведено аналі дипломних робіт випускників. Учні експериментальних груп своїх виробах використовували значно більший асортіше* матеріалів, виявили нетрадиційність мислення, творчий підхі до виробничих завдань.
Таким чином, у процесі експериментально-дослідної роботі-
- доведена педагогічна доцільність інтеграції! знаї про властивості поліграфічних матеріалів; показано, що воі дає можливість уникнути дублювання спорідненого матеріал} подолати неузгодженість у трактуванні понять, визначень;
- обгрунтовано дидактичні вимоги до реалізації іде інтегрованого вивчення спорідненого матеріалу;
- опрацьовано блочно-інтегровані курси матеріалознавстї та спецтехнології для професії палітурник;
- апробовано різні форми і методи інтеграції знань залежно від характеру матеріалу, що інтегрується. -
Узагальнення результатів теоретичної та дослідне експериментальної роботи з інтеграції знань учнів Щ властивості поліграфічних матеріалів дозволяє зробити таз висновки:
1. Проблема інтеграції знань учнів, зокрема з загальнотехнічних і спеціальних дисциплін, вивчеі недостатньо. Відсутність наукового обгрунтування інтеграц: знань для конкретних навчальних предметів створює зрудної в роботі викладачів професійних навчально-виховних закладі!
а в кінцевому результаті - негативно впливає на якість знань учнів.
2. Актуальність проблеми інтеграції знань учнів у професійних навчально-виховних закладах випливає зі змісту і структури курсів загальнотехнічних і спеціальних предметів, це багато споріднених понять і об'єктів вивчення.
3. Інтеграція знань про властивості поліграфічних матеріалів вимагає розробки як змісту курсів матеріалознавства і спецтехнологіі, так і науково обгрунтованої форми інтеграції вивчення комплексної проблеми, 50 в результаті підвищує рівень підготовки робітників.
4. Використання інтегрованого вивчення курсіз матеріалознавства і спецтехнологіі сприяє:
а) ущільненню інформації;
б) реалізації загальнодидахтичних принципів;
. з) формуванню єдиного підходу до вивчення споріднених понять в різних курсах; .
г) усуненню недоліків у навчальному процесі.
5. Впровадження блочно-інтегрованих курсіз у навчальний процес професійних навчально-виховних закладів дозволяє одночасно вирішити ряд актуальних питань, а саме: забезпечити інтеграцію змісту навчання про певні об'єкти, не вимагаючи складних організаційно-адміністративних змін у навчальних планах, у роботі викладачів; одночасно забезпечує: а) наступність вивчєііня загальнатехнічного і спеціального навчального матеріалу; б) мотивації) оволодіння загальнотехнічними предметами; в) більш глибоке засвоєння професійних знань.
6. Успішна реалізація інтеграції знань учнів про властивості поліграфічних матеріалів пов'язана з відбором
- 21 -
навчального матеріалу на основі ряду принципів,. як формуються і обгрунтовуються в нашому дослідженні.
7. Ефективність використання інтеграції знан матеріалознавства і спецтехнології, поряд із змістови аспектом, залежить і від процесуального аспекту, одним рішень якого є впровадження блочно-інтегрованих курсів що обгрунтовуються в дослідженні. Характерною особливіст цих курсів є їх широкі дидактичні можливості.
8. Результати експерименту показали, що Ери інтеграці знань учнів про властивості поліграфічних матеріалів н лише збільшується обсяг засвоєння професійних знань,ал й розвиваються їх пізнавальні та творчі здібності.
Проблема інтеграції знань учнів про властивост матеріалів у професійних навчально-виховних закладах умовах наростаючої інформації для підготовки фахівців складною і багатогранная. На нашу душу, подальшого вивченн заслуговують цроблеми інтеграції знань учнів у навчальни закладах всіх рівнів акредитації; доцільно провест дослідження фактору часу в блочно-інтегрованих курсах.
Основний зміст дисертації відображений у таки публікаціях:
1. Видецький Ю.Ц. З історії поліграфії та училища / Методичний вісник управління нар. освіти Львівське обласної дера. адміністрації. Львівський навчальне методичний центр.- 1992.-И 1.-С.15-16.
2. Жидецький V. Ц. Забуте мистецтво// Метод, вісни управління нар. освіти Львівської обл. адмін. -1993. К 8 - С.14-16.
3. Жидецький П.Ц., Козловська І.М. Інтеграція знань шів професійних навчально-виховних закладів: Метод, ’комендації. -Львів: Львівський навч.-метод, центр, 1993.-I с.
4.Жидецький Ю.Ц. Зв'язок, що не перервався//Метод.
Існих управління нар. освіти Львівської обл. адмін. 1994.-Я 13.-С. 10-13.
5. Іидепький Ю.Ц. Вчений багатьох наук// Метод, вісник гр. нар. освіти Львівської обл. адаін. -19^4.-И 14.-С. 1-29.
6. Жидецький Ю.Ц. Інтеграція знань учнів з
ітеріалознавства та спецтехнології в ПТУ поліграфічного зофілю. -В хн.: Науково-методична забезпечення
лльності сучасної професійної ткали. -К., 1994, с.
15-126.
7. Жидецький Ю.ц. Інтеграція знань учнів з ієцпредметів у професійних навчально-виховних закладах.
І кн.: Інтеграція елементів змісту освіти. -Полтава., 94, с. 129-129.
8. Жидецький В. Ц. Дидактичній аспект знань учнів проф. навчально-виховних закладах// Інформаційний
іірних управління народної освіти Волинської ЛІністрації . -1994.-М 9.-С.7-10.
аадеокий D.U.
Интеграция знаний учащихся о свойствах материалов в профессиональных учебно-воспитательных учреждениях полиграфического профиля
диссертация на соискание ученой степени кандидата педагогичесю наук по специальности 13.О0.01.-теория и история педагогики. Институт педагогики и психологии профессионального образования АП
' ’ Украины, Киев, 1995.
Защищается текст диссертации, основное содержание кото; изложено в восьми научных публикациях. Работа посвящена исследоваш проблемы интеграции знаний учащихся о свойствах материалов общетехнических и специальных предметах. Она ориентирована на построен] интегрированных курсов материаловедения и спецтехнологии.
Новизна, теоретическая и практическая значимость исследован? заключается в реализации блочно-модульного подхода к формированию интеграции знаний учащихся, разработке блочно-интегрированных курсс общетехнических и специальных предметов: предлагается разработали: методика изложения и контроля знаний учащихся, что обеспечивав
качественную подготовку полиграфистов профессиональных учебно воспитательных учреждений.
Zhidetskiy J.TS.
Integration of pupil's knowledge about materials' qualities in the professional (vocational) study-educational establishments of poligraphic trend.
Dissertation on gaining candidate of pedagogical sciences gra
(Ph.D.(pedagogics)) on speciality 13.00.01. - theory and history pedagogics, institute of pedagogics and phsyhology of profession education (Academy of Pedagogical sciences of Ukraine), Kyjiv, 199
The text of the dissertation under the defence is based on i main plot which is depicted in 8 scientific publications. 1 research is devoped to investigation of the problem of pupi knowledge integration about the qualities of the materials in genei technical and special subjects. It is oriented on the building block-integrated courses of material leading and special technolog
The new approaches and scientific-practical importance of t investigation is in realization of block-model approach to fortmil tion and integration of pupils' knowledge, development of bloi integrated courses of general technical and special subjects. It suggested the definite methodology of pupils' knowledge of giving с control which makes qualified preparation of poligraphical S]
cialists in vocational study-educational establishments.
Ключові слова-, професійна освіта, інтеграція знань,властивоет матеріалів, блок навчального матеріалу.
Підписано до друку 9. 02. 1995 року. Формат 60Х84'/і5-Друк офсетний. Ум. арк. 1,35- Друк. арк. 1,5. Тираж 100. Зам. 173. Друк. ПТУ № 58. 290008. Львів, Ів. Федорова, 9.