автореферат и диссертация по педагогике 13.00.01 для написания научной статьи или работы на тему: Клубная любительская деятельность как фактор формирования у подростков потребности в чтении
- Автор научной работы
- Чепиль, Мария Мироновна
- Ученая степень
- кандидата педагогических наук
- Место защиты
- Киев
- Год защиты
- 1993
- Специальность ВАК РФ
- 13.00.01
Автореферат диссертации по теме "Клубная любительская деятельность как фактор формирования у подростков потребности в чтении"
РГ.8 СД
- 5 ДПР ДОЗ
У
шАвсыйй датавпий ушверситст ни'г.г.шшпм
lía upa на;: рукопиеу
'ffinijjb ндр1я мигоншнл
у,ПД 370.j GO ( 371.0-34.3
шшл амлтогсысл дншшсть íik штор зюйдом пш у п1дп13нтв потреби d читлн'н
Сгкц1плы1!сть 13.00.01 - Toopin та icTopin педагог i к и
авторе •;> г, р а т дисортац: ï па эд.обуття нчокиго стулом кандидата ггдагоИ'шлх пп.ук
¡'¡''in, IE93
У
Робот викопана на ка^др! гшдагогпш I психо^л1:!
Кц|ъсы;ого дир;..ашюга шстлтуагу культур»
Наукоы-.Я иерхшши - члсн-1;0|йсшлдент АШ Укра^ш, Пр01«гС0р
ВЛ.Ченилсь
ОфпиШи ошюнтн - доктор «оды-аИчик наук, пры.исор
Л.Г.Коьаль - каид^ат шдагшЧчних наук,
ПрО:[«ООр
В.К.Скаар
Проыдпа уеыаиьа - ородсьипМ дор,шШШЙ ушьороптит
Захига- и1доуде»ьсп "¿ЯиММЯ на аасидашц
с1ШЦ1ал1зо|1аноХ ¡лилиД рад» \(0oii.I0.I6 по приеуд;.;мшйО паукового етупиня кандидата нодагигхшшх наук у КиХиськоцу дер/каь-нОцу згШшдеситст! ы.Т.Г.Шсьчсшса оа адриеоы : 21>2С01, 11и1ь, вул.Болодширська, 60, ауд.ЗЬЗ. _
Ъ Д1'сер'1а[(£си ¡»О/Ша ианаГюьпгшся ь па.укогий (лшцотыц КЛвси;иги унхворси-шад.
Литоре.^ра!- рои^машй "¿1?" д,■).
вчений сшуоту счищалгаиы^оЛ ради иашш) 0,и.
- 3 -
I. ЗАГАЖИА ХАРАКТЕРНО ТИСА РОБОТИ -Актуальная, проблема. Роал1защя 1де1 бозпервноУ оовИ'Н, вису цу то У завданнями науково-техшчного I остального прогросу, 1; одн!сю з важливих уно в роз витку неэ^леэтюГ дьржяпи - УкраУни. Вир{швння цього завдаиня невгдддльш; 1пд розгштку ¡ндшпдуал:.;>01 I масовоУ осв!ти, шдвищення рол1 книги як головного джереля збережешш I розповсвдження значь.
Одепею з важливих вшог часу с фор.'гування у пдипткгв насущно! потреби в читанш .аабэзпечення вс«б1ЧноУ гпдготоьки до за -нять саноосвгтоп в позапшльний час. У виршоши цього оавданнн важливе М1сцо займае пматорстло, якаю в Гюго процмог рилвизати
ДОПИТЛИВ{СТЬ, П13!ШВ9ЛЫ1ИИ ¡пчерос.
Одиочасно I само аматорство, I розчннений на ньоглу 1нтчрсс до книги I читання можуть згасн.ути, яквр ш и1дкр1плюв'1ти Ух роботов з друкованш!!! дда^лами, «.оорэ поставлен™ бгбд10тс:'п^Чп|.0р';:1 -щйним забезпечетшм.
Ведуча роль у иирпжнн! цього иедагглччпого завдання аалекить школЬ Все ж, як Шдтвердаують дослхдкання, треба, щоб зусиял,. вчнтел1в орган1чно I поел!давно допониювалксь позакласною ро.оо-тою, в тому чиел! клубного, аматорського типу, Власнс; лкче сШль-на робота школи, клубу за 1нтересамп та |(п':нх смцалышх |цси:ту--Т1В у змоз! забезпеяити ефективнгсть вихивних Д1Й, опряГ"п'аик<с на пртцеплення гпдлИкап розутшш об"ектимюУ та суб"оич'ивноУ ваго-мост1 освхти, на розвиток у них здгбносИ счшс?№го пчотяг.я, на потребу поповнввати своУ знания про*ягоа усьчг"'» ?.иття. При не, ао-крема, пшцуть у своУх працях Б.Г.Бочарова, Ю.С.Бродсышй, Б.З.Вуль-фов,в.С,1ль|н,Л.Г.Коваль, А.В.Мудрик, н.г.Пичкало, в.д.су-инноа, Н.Г.Хрипкова, В.1 Лепелов та пшц .Серод вампштх затишь ижоли-пробудження 1 розвиток пморе.;'/ до анатчрсгиа и нр>це<:| у х'окоУ, •
1-эомовлуння 121
тшзаклаг-ло! i поз'-пк1льно1 роботи, методичке кер!вництво, педаго-
1"îчна ocniTa 14 опадсы.ост!..
Поиаи:: [ль'ч установи, оргатзовуючи дозв!ллн 1ПДл!тк!б, при-такапинми Ум пс:дагог!чиимн засобами позгнвно впливають на bcî оториии ocoouctoctï - шзнавальну, мотивацН'псу, вольов.у, емо-цП;п.у, а також йор^'ють досв!д самостйних гпзнавальних Д1й у позауроч.п'й час.
Особлива Micu/": в систем! роботи рад форчуванням !нтсросу до чиппня оай«ас кдубна ага'^чрська д!нльн!си>, у тчм чйсл! й кра-сзнллча, котра ijo чвдшнього часу uaii.\;o но мала поиирешш.
Одним in о'-новпих ÏÏ пид!г досшдницький пощук, янии, ян правило. ли':ага^ зпертоння до книги, журналу, imimx друкованих i ру! опчсыо; джерел. На :,:г.ль, па ирактиц!. аматорство з Ь'етого форкуванчя в П1дл!тка потреби в читанн! використовуетьол школою, клуби-т па ¡нтересоми i б!бл!отскою що досить слабо, сп!вроб!т - " ництпо щтх пиц1яльшк йютитуачв водетьс.л ен^зодично, без ч)т -i")ï систем«, ННдпоп^дпо ия иробл-ма не знайшга надежного в!доб-ршммшя i в педпгогччшй л1тераоур1, у на.уково-педагог!чних доелхдмепчлх.
Хоча пагалом фалоеоЛльких, ооц!олог!Ч!!ис, психолог!чних i ледагогтчних прпць, приепячених пробл«м1 аматорсыю5! д!ялыгаст! !ia доп'илл!, не бракуй, ту анал!з св!дчить. щг> ïx автори не ставили перед собою знвдання спсц}олмгаго досл!дження такого важ -
.чивого ïï аспекту, як (Тадрьгуетшш штерос.у до читопчч .y ni.ruitTKii' в .умопмх кдубно! ашто1Тько1 дпн-чюст!.
Врях«»т>у»ли «тукчру i «фяктичиу иктуалыпсть птгошя, а ттох Лого соц!аИ'' У ш:ч"у!ц|с1Ь, прп"пя!-7'-''"> floift' пропояоласс дксир-Tan.iîiiv дос.,:'1,1,'';'Ч1Я - "iO\yi::i'i ¡if1 огсы;;^ ,»i'T.iu-'ùei fPt фактор . .у i' i n.-it'riri;', нотробг " 4i'j\i!-''i".
Bi'ötp крае, знавши кдуб^в. за 1нтеросами обутловленгй тм, що' д}ялы11Сть у них 'с засобом винчения pignoro крага, славно! ícto-piï УщаГни t пов"яза1!а з'випчоннлм народно! творчоси ,патр10-тнчпим то естетттнм строганиям тндростапчого поколШнп.Вточен-ня та розповсвджсния кр.ззпапчо! о матер!аду в иучзсшк умолах с одним ia оаюиигос эавдань духовного в!друдгечня иотанч» народу.
Об"скт допл1Д!гоння - робота клуб! в за 1ито1<ссами «одо rfiOjwy-вання у пгдл1ТК1в потреби п читашп.
П редко т до с л i дпо и;1 я - pu öo'ja шко ли, клубу за ii.'rípgcar.ni, 6i6-Л1 отеки над формувэнням i прщепле1шя:л п!дл1ткам любогп i пова-ги до гшчч:, шжовшшя культур!! читання в npot;ecî глубно! ана-Topchiioï ,тдяльиост1.
мота д,осл1д':;?.пня - рчявпти i педагог обгручтуватн ут.юви удосганалсння форгуг.анш' у шдЛ1Т1пв потреби п читапш п{д. час ^дубмсЛ а.татор^ько! Д1яльносп.
Г i по та a or' до о л i Д"Д гл стало ппр^дбачРння про то, що умопами cJ'CKTi'ijiioro йикорксташл клубпо? апаторськоТ дельное?! з неюп .Т«Н7гл1:пя .У П1длгт1ав потреби и чпТ'Ичй с:
-mojiwani« Д1Пльчост1 школи, 6iбл1 отоки, клубтв па ÎHiopa-езч!! та анатороъких об"сдчачь;
-од{р.г!1сш1л cíii льт:оУ д1яи>мост! u ÏÏ erervniяка перздбаиаз iiponmioiKw дуглщ1Л, atíicry i погод! в роботи о угпхупянчи; опе-0.уб"с!ГТ1В КООДО'НаП! Ï :
-спряиувагня utcï júnibiKjcTi на цозвток п1зчавэлы!иг. 1ито -wo i в п{дл1т!ив у ироцосг клубно! ошторсько! лдятыгас п , на ОД. >ПСОГаЛ''Т:НЛ ДуЛЪТур'Л Ч1'ТЛЧНл;
-гм'--агоп"я«я д1)Т^]«!т4Р.01й*"0Г0 шдлоду з урахуганнп;! pir/'n с^ормопапост! потеб:' в тцпанч! , культура ч^тсчи;
-i' -.у'ко- п.тчтя б1г)Л10Г0'-пю-п'л'Г|] гпого табо^почо^ня лгм-
2 . 114
тпрсько? д1ялыюст1.
В'.гсодячи а об"скта,предмета, мети I г1потези дос-йджешш, авторка диеертацП ставила перод собою та1а залдання:
Т/визначити роль клубпо! апаторськоТ д1ялыюст1 в роовитку п1дл1Т1ав, у формувашц в них потреби у кшЫ I читанш;
2/ег.вчити сучаспий стая читання шдл1тк1в, взаел.-.одП ипцл, гюзаппЦльних устаиов, б1бл!Отек щодо аалучення п1дл1тк1в до читання в процеС1 аматорсысоЗЕ дхильностх;
.З/вшизити * обгрунт.упати педагог1Чн! усови, ян1 спршшть щд-виценню ■П4СКТ1!Б1ЮСТ1 фукщонувпшш Ц1 еХ систеыи, вдоеконалишя культури читання, шШшпенню 61 бл1отечпо-111формац1 иного'забез-печонпнаматорсы:о¥ д1яльност1 п1дл1тк1в;
4/розробити I перев1рити в експеригонт! систему нзааыодЦ школи,бЮлпотек, клуб1в за штересами в еирав! (»«рмувашш в шдл1тк!п потреби в читаши в умовах аиатирськоХ дальности Науковп-теорстичною основою дисертац! Иного' посл^дмоння о оеновш положения про вгдродження г розвиток нац1оналы«Л школи, пшначшц в Закош Укра|ни "Про осв1Ту", прац! гюдагоИв, психологов, ф| ло«()ф! в, культуролог ¿в про ¡пдип^г/алыю-психологтчн! осоилпвост! гпдл1ТК1з,проблем, I;;. тисовашш I роонптку, воаош-дIX школи I оощалыюго сиродоиии:а, роль книги I читання у фор-Нувапн! особиетост1 школяра, потребу розвитку штирону до читання.
Виршенпн поставлено! проблеми вимагало ьибору вгдггсийдних иотепцп досл1дквнин.Пров1днкми методами дослхдкешш були:анализ ф1лооофсыюХ, психологгчноК, педагоггчпо! I культуролог:чно? лггератури 13 дано? проблзии; вивчения офП-(1Кннх та архЬших материал!в; ц!лоспрнмоване пддагопчне спостерожиння за роботов керпшшпв клуб!в за шторосами, вчител!в, б1бл1отолар1в для
з"лс.ування способу впкористаннл иптги гчитяния, пергодичноУ ■ проси в учбовш f позаучбов!!! д^яльиост!; педагог!чний скспери-мент:констатуючий,який передбачае вивчення píbhíb сформованост1 потреби в читанн! у П1дл1Т!ПВ та стану вэас;пд{У у цьогу интачш шклл, клуб!в ро inTgpecal.m i б!бл1отек;гТ1орм;,!Т'им, гпрякотннП нп ■практичн.у реал1зацш розробленоУ дпсортаптоп пздагогччноУ о из томи сп1лыюУ дгяльност! шк1л, KJiy6iB за iiiTopocai.m i б!Йл!отск .у справ: форцування потреби в читано! п!д час атторсысоУ балльно--ctí :бес1д11,апкот.увацнл; 1нтсрв"ю;анал1з wi. гльноУ i б!бл1отсчноу докуыентац!У¡вивчення ппсьшвих творчих робгт член1в клуб!в;ста-ткстичн! нетоди.
Досл1дя;ончя нроводилося у 1983 - 1992 роках на баз i клуб! в за Ыторесами та аматореысих об"сднань у uíctox i сслах Льв1 diminuí /приблизно в одипакових пропорц!ях /. Лтсстним опитувагнпп охоп-лено: 320 член!в кдуСЧв - ш:оллр!в У-У1П класхв, 70 учител!я, 35 KepiBHHitiH .-^uxB та об"едлань, 50 б1бл1отокар!в.
Зорм.уичиИ експсригдзнт прогодився на баз! краезнппчих клуб!в "ftii ¡сторнки" /Дрогобицька Ciil № 16/,"Юнi Karreimpi" /Меденнцьга СИ Дрогобнцьгого району/,"1стор!я УкраУни" /Будинок шотляра, м.Дрогобич/, на баз! pailoiinoy i гпськоУ дитячих бгблготек. Ек— сперимонтплыюю роботою охоплено 116 чолов!к, у tím чнел! 07 niдлгтк! 13 - чл.лцв K.ny6iB за штерееами. За контрольний клуб узято краезнавчий клуб "Iftii пародознавщ "/Дрогобицька СИ ).' 16/.
На з а х и с т вшгосяться :
I. Система сгилыюУ дгяльност! школи, клубу за ¡нтсресами i 6*бл10текк по ¡¡ор^уваннп у п1длтта!в потреби В читпгш.
?-■ Тпурд.гс.мпя про те, що педагоНчкгаш угонами,як! забсопо-чують ефектп-пу работу над *1о1*:упштят потреби в члтанпг, с: -спасено уз! пджют« гляльност! тк!л,'<Ибл1отек, клуб i в за i»-
%
чересами та аматорських об"еднанъ для формування у П1Дл1тК1в потреби та штерееу в читанш;
-фор.чування 11131Щвальних ¡)1терес1в член!в кдуб!в та аматорських об"однань, задучення до розповсюдження результат!в аматорсько! д!ялыюст! серед ровесник!в; -формування 1;ультури читання шдл^кчв, удое кона лення б!Слхо-теч1ю-б1бл10граф1чних зпань учител1в 1 кер!вни1ав клуб!в та аматорських об"еднань;
' . -взаимно Ьи^ормування суб"ект1в педагог!чного процесу про Х1Д та результат« сгильно! д^яльност!;
-методичщ рекомендац15( по вдосконалвпню б1блштечпо-!нфорш-ц!йпого забезпечення аыатороько? д!яльност1 тдл1ТК1в.
II а у к о в а новизна дисертацШюго доелдаення ' иолягас в обгр.унтуванш системи сгпльно! дияльност! чпил та б!бл10тек щодо формв'ання у шдл[тк!в потреби в читашп п!д час кдубних аматорських занять, у визначенш функций I эщету робо-ти шк!л та бхблштек при |х .взаемодП, у з"яс.уванн! подапнчч-шк умов, як! сприяють ефектчпнону функцтиуватт цн;1 сиотемн.
'1 о о р о т и ч и о з н а ч е н и н досл^джоння полнгас и розкритт! потонцНших мокливостсй клубной аматорсысоЯ д!ялыюст1 над форвдванням у шдлпчав потреби в читанш, готовност! до еамоосвйи, в обгрунтувашц шляхгв реалкчац!! цих можлиностей.
Практична цпачуфець А»:еерта1ЦI. полягас в тому, що на осиюш анализу ! узагальпешш досгиду [юботи кдубгп за ¿птересаыи, еко-гаримеЬтнлыюХ робот;) подан! ррюижящдц!* щодо викорготашш аиа-торсько! д1ялыюст1 п1дл1Т1:1в а метоа эпдучошш 1х до книги I читпкнп, цодп е^&кишьою вил\>ри-т?лшя >1орп I метод! в роапоьаюд-кешш ми.ги, Ц'одо пгдвщеннн ефскти^кое'а (Яб^отоина-ифрт г цП'шого .часялимченпл членI в клуб! в та об"сднп|;ь, вцосконалешш
дов!дкоЕО-б;бл1огря(Ычного атгату дитл'лг:: i kkí лышл cHiwioiw.
Достошрн}сть результат in i В1Гнопкгн дли'»'« доелгд";пн1и yi-бозпсчувться ¡-'¡ого няукова-те»у'Г1г.!И1)п бчлои, !:i>rm.räirc,!t ппкорк-станих нетод1П, адвквятнпх прг-дир^у, мот! t рявдюшям доел i досиня, а такой досягнуткии позктитшми apymeinwii в pierre нокхи-
ЛОПЧИО? -JXIWbllU'ÍTl i IipainiFS"Oi •) «">ЛОД|НЧП «1Л--'».*»РИ клу(лп 616!
л{0TC440-6fбч! orjn Ычню'п знаниями. Об"(н»пн<н|о!ь ри'-попкi п :г>-Сезпочурться обсягои piítífj-mí у в1,плоч1дчост1 з :-.>r>.»,m'on '.'оцт-
Л( ) L ' Í Ч ! i О Г 0 ДО С Л i ДКе Г H ft.
Впрогадг/мл'я результат!» :>д! йеною пт ь У ихлут! npwe.»/ ши 0|(СПС?да-П1ТПЛЫ!01 ро^оти П школах, кдубчх ля iHf-p-'ü-tm, бИ'Цо-Т'Ч.ах п.Лп'гоб£гп Î ,П!Ч)Гобицы.;>го газону JibPincM'OÏ f, шл
чт: otiroB'U'ïwm олор'чппих dkchoekí« i it ч-.-дпгог N-
них к'о.пектггах окенпр^-^нтальгпг mi л, Gtfistor к, П'-отп--
ра, im отЧнзрах ! тетоддашпх оСЧдагчвчгс npai тичшг. п|ХцЦгч«тк|« "чал. i ro-jn ;..¡ íjt'-чкг п, a то;;;/:' нд.тхо:: n-'fvii ? ii-t'JK-
»\>Ut Г. "" [ато| ; лл1н за ^зультитс."-!! jwitiflyemm.
АпрОГММД Я Ur.-.-iyibT.iTi П ПрОиОДИЛ-ЧЧП Г' npOíl-Ci Д0ГЛ1Д!Я'№Я1
г'лту.о'' оюлпри.уиазлы«-.! робота в 5i6iioTO:tn;t, клубя- г л P'.ï?-Х*з«'ш«!, , П1д час Л'';:туп1 з m nacíдакчггх гз^одек педчго-
i'ii'f i пс;;у"лО!'!Y TR na лпу;:ових коР;?1Рг.'л;ц1гк вккдяда'Ив -г», nciii ¡V1HVÍ3 Kiijfjj-jb'íOKO ¿нет;;т.уту : ультури.
сткуьтут kwoemniï. дисе^ги^я склпдчч^ы'ч в^тупу.^вох ;\)Я";Л1П, Biviiomtíl!, СШ'ГЛ.'У OCI'OEHOÏ nroiOptlOTPHOÏ .ni Т"Г'-'1'!урЧ ю до да a Kfw.
IJ.OCíiOIWÍi Ä'ICT i'C№TII У BCtyr.f м-'"oöpfymyiwrm аггчальчочт! ттт лчтрпиД!, ч:■.'."!пчпптъ''~ об'Чкт i про;:;:ст досл!Д";г,;:;.п, víoro í.rinoro-ri i „чпдчнья, ^чрпктср'/зу'.лъся w\ymwa говтг», те.орегпчч i
практична вначурдсть роботи, папедиш голопн1 положения, як! виюсяться иа оахист, обгр.уптовапа достив1рн!сть результат!в дослгдження та ïx апробация.
пертоцу роздШ - "Ширмулашш потреби у гпдл!тк!в в читан-iii як гсодаго:'!чпа проблема" - розглядаються педагог!ч[ц основи д!ялыюст1 кл.уСчв за ¡нтересами i аыатороы.их об"иднг.мь, досл!д-жуютьсп еоцтальпо-ф!лосо^ський i психолого-подагоИчпий аспоктн проблеми, аиал!з.усться стан розроблсност! ÏÏ в Toopiï та нрак-тищ.
У працях Л.К.БаллоноУ, M. I Л'юлдирова, M Л .Кондакова, B.T.JIi-хачова, ЕЛ .Моносзоиа, А.В.Мудршс нолику уса t'y прцпдлено питаниям взасмодП околи i соцЬш.ного ссродовн'да як заообу комплексного виргаення завдонь иичонапня |цдл1тк!в оа м!ецси проживаннн.
Окром! аегтекти проблема ьзасиодЛ серодошпца та ocoCíiictoctí bmcbítjichí в працях Б.Г.БочаровоУ, Ю.С.Бродського, Л.П.Буево!, К.З.Вульфова, Г.С.Корди, В.М.Корртова. Б.ТЛИхачопа, Л.В.Цуд -рик, II.Г.Пичкало, ВЛ.Чепелсва.
Питанняг; взаомед!! иколи ! соц!ально!'о сорсдови^а, }нтеграц11 вкховнгх сил суеп!льстиа, анализу цьогс ш оце.оу.його счячешш i iLyum'iü приевячеш роботи fi.r.UocTüMKina, О.Т.Кураглна, Ji.I.ilo-BittOBOÏ, В.Д.Сеызнова та finaux. Аптори виходять !з харагтерпих с.учасног.гу с.ус.пхльетву iiiTci'pauirmtrx cwtoî-hiix теидениДП у роз-витву нирооництва, соц!пльшк ni/uiocwi, о.успгльного птоглчнч, ЩО В к(п1ктиу! псд0г0г1'ш01 p'l'JOTH НрОППЛЯЕ tiv.'h У ригл^чсни'.
фирмах сп \ в роб i тництва ptoiiiix cí.hü'vtb /В.Д.Со1й.ш>р/. При чьему основою !итеграц11 еихопня* сил суп i льетва пздшшч- вг.ажамть^
ОСобкОТХСНПЙ П1ДУ1Д ДО ДИТЯИИ, Ог.я:Ч{ (<'¡«0 ïx |дсй но одогчю-
ли наложного ро.чвнтку.
Питания,що р'Д« лядп»щ>: к у диеерчяц! I, 'т-тта вявчення
клубознавчоУ л!терат.ури, яка розкривав суть, значения, р!зноиа-1итн1 аспекта Д1ялыюст1 клубних об"сдшшь за штерссами /щкнц Н.П.БуроУ, В.С.ГопчаровоУ, С.В.ПермПюпоУ, С.1.См1рнова5£ та тч— 1иих авторхв/, яка присвячона дослдаеншо ияпльних клубних колок-тив1в /прац1 М.О.ЛхматопоУ, 0.П.Романова/.
Зм1сту роботн дитячих об"сднань, ЯК1 дцкнь поза школою,при-свячено Ц1ли11 ряд дисертацн'них досл1джепь: Б.С.Адамовича, Е.Ф.Ео-городського, О.ОэгамбаевоУ, Л.О.ОрловоУ та пши. Ц! досл!дження розкривають о крем! аспекти ниховноУ роботи в умовах дитотих об"еднань як форми вияву взаешшУ школи I еощального середови-и;а.
Даетьоя апал!з актуально? еитуащУ виховання пЦлтив у кра-сэнавчгос аматорських об"еднапнях, характеризуются шжливост! рац!опального в сощалыю-педагоНчпому в^уюшепш шиадрисчання п!дл1тками ¡Плыюго часу.Проблема розглпдаоться на т>п доспгнень I недолппн у УК рояо"я.';апн!, оафп ксованих б укрпУпсыпН ! эару-б!жшЛ подпго^чно-соцшло^чши л!терптур!.
Лнал!ау»ться иотодичп! досягнешш в робот! гцддгпшвих ама-торськго: пС'сдиань, у тЫ числ! нров1д»:1 г.ета, пршципи,
орган ¡зац! ши форми I датоди д1яльност1 /О.П.Д:-м"янчук, Л.1.Нов}-кова, Ф.Ф.Корольов, 1.0.Ыар"снко, 0.П.Романов, С Л «С'прнова, О.В.Спспхов, П.О.Тарасюк, В.С.Тр!од!н та пиН/.
Особлива .увага явертасться нп стан питания щдлНчип, га зад-учения до клубноУ акаторсыгоУ д!ял1.постг, на вилив еощального оередпвищч, аматорстла, школи I 61 бл!отеки на ролвиток читацько! пктов1юст1 члсл'лв клуб 1 в за штересами /11.П.Бура, Л.С.Кубатська, 11,В.11пноиаръова, В.В.Садуреька, Г.О.Стародубоъа , Л.Ц.Цш'анкока та / ^
К1лы-!{сть доел!д1шк|» ц1о| щюблеми розглядяс питания дитя-
г
чого читанпя р^зноо'ншо, гюв''язуючи ?х з шщюким колом питаиь освхт!! Й вшмвашш, самоосв!ти I самосв1домост1 п!дрос?аичоХ оообиотост!. В цонтр уиаги ставляться питания роавнтк.у оеобис-тостг в процесс активного творчого си!лк.уванпя и книгою.
У днссртацИ акад1ау*"гьея дан!, одор;хан! пхд чао омнЦжшю-го догшдкення, готов якого було цизг.ачснпл Г^-"! клубпоК аыато|>-сысо! д1ялыюст1 в розвитку 1пдл!тк!и 1 у форлупанн! ц шк потреби чптанпя, вивчешш сучасного стану читшшя гцдл!тк1в, взао-мод11 kki.ii, позашкишних заклад1в, б{бл!0т0к у справ! аалучсшш гпдл^пв до читаг.ня в аматорськхй Д1ялыюст!.
Кокон другой пхдл1тик звзртаоться в б1бд10тску ва певнои книгою. I лише 7 % га шк висловлюють бакання обговорывати почитано з учителем, кер^вишсоп клубу, б!бл10текареи.
Дан:, якнми користуютьси шдлгтки при вибор1 книг, ноступа-ють до них в основному стих!{¡110,603 ц1леспрямованого виливу з боку кср1пш!к1и клуб1в за ¡поросами, учитеипв, б1бл10тскар!в. Це призводить, з од:' го боку, до згасаиня читацыгого интересу у чаятини 1пдл1ТК1ь, я1п глткпулися з недоетупшстю книги чи незрозумШетю твору, а з другого боку, до пбьчъыенпя потягу до ТВ0р1В, як1 не вдгцл знлються вцоокпми гудожшми якосшш,
иле задов!лышють потреби в чптыши для в^диочшш.у.
Серед самозтчйно с^ораоыиш*. члыткп кедб||» в!диов1дей на питания, з кия лкбл»?ь обговодоштп прочгтане, но було ш од» н!оК пгадки пои кчитоля, б1бл!от1н;арл, д-> и^ивч^иаь до повтшшх вненовкп) стосовно харлкюру та (.¿вх^ышняЛ |х вплпи.у ы щд л1 тсIв;о;шоо{чи!оть ¡г.иуючих зв"лз1лв но доогол.г; .учитолгы та б'гблгоаегарип д'дгытпьо орЬтктувачпея в лзиитак I поЧрйоах члощв 1:луб1в в кш-ш Ц читали!.
1Я <!»!•." 1*1 " опт-ИИ/. ;п,дл1Ти!:-. / 5,6 % / хо^тли б члиати
л{терачуру,з питань, nui обговорюються и клуб i у зв"язку з аш^ торсысою д1яльН1Сти, ало не знанть nicï л!тератури; 24,!) % -В!ДМ!ТНЛИ> ЩО npl IÇ0 Литературу НО ÍIIiTopi/уЮТЬ учитзлг, б-;бли1-TGitapi, кергвпики клуб!в за ¡нторееами. Впаиасть члоп!и клу-б1в, як пдцтвехдопш дан1 коистот-уючого окснорш.юпту, авер-тсты;« в б1бл10теку в основному за програмовэга лН^ратурзы.
Досл1Джеы!я показало, ¡¡¡о сучаена система задучйпня ni.ujiiaitii¡ до читания пи заведи грушустьин на глнбпкда, об'\;кт1шт1х дата про члена клубу за штерееами як про оеобисиеть. ilepenipnir часом традицН'ш форгли шдигПдуально? }юботи з читачсм /o'e.ci-да,анализ чнтацькж формуляр!в, Bi.rçryic на книгу, анкетувапня, iit¡repB"n, спостерекения / часто недооцпномться 61<toíoiei;i.¡H»ii, а сам пронес кер!вшщтва читан!шм вводиться до Формального йКа_ начеши читацьких труп, склад,ання дли шк бе зад [вен их, безеие-темних cniiCKii) лНорат.ури, 1нфорцування член!в клубов про иллиний книжковий фонд oíбл!отеки га штерееами, знгштами, захоп -леннями бакав кращого.
Одержан! дан! дозволяють етвердлувати: можливост! клуб i в за интересами i аматорсысда об"еднань щодо розвитку читпнни .у шдл!тк!в викорисговутоться явно нпдостатньо.
Розповсюдмення книги, створсння умов для фирг(уаятшя иотре--би в читанн! не стали правилом коми» б1б)ио'.енн, не налагод-кена система сшвроб!тництва шеоли, клубу ча штеросамн, öi6-л1отеки.
Резулыати доелгдяхчшя сасв1Д'гуя;ть, г.,о цн ьмкдоя!я tan еп!зодкчикП характер, иогццънчп ni TSpíi'iy'pn с, j»;s ч;х-;ц,< кду- . 6iB ti 0(>И..Д1!Ш». ледетьсл ni.'t ",::nnn,ry до т.'мдгу, и^м-у-ия с:;с-че.-ч оргчп г o.'-.-niгш.ч, шформацпцш : :m"iU4iiii fcis ¿¡мм.««, клубом за пп^рс.'З.:",
г
У процесх ноыирення лхтеретури но эавжди враховуеться ом}ст аматорських занять п1дл1ткхв. Питания,зв"яэан1 ¡з формуванням 1 эадоволенням читацьких ¡нтересхв члехцв кл.уб1в та об"еднань, прац1вниками шк!л 1 клубнях колекттпв сп!льно но обговоршть-ся. У кожному а хслубхв за ¡нтересами не б.уло виявлено бх-блхотеки з1 специальною л!торатурою то дов1дковими ведениями. Члени кду -б!в та об"сднань за ¡нторесами, як I вс1 шдлгтки, погано воло -д!ють основами б1блх0течп0-б1бл10граф1чних опань.
, Недостатньо полодшть цши знаниями I вчителх та кор1вники кдуб!в за ¡нтересаыи. Так, 52,8 % учител!в при вибор1 лхтератури не користуоться каталогами I картотеками. У результат! 1 вчител! / 68,6 , х кер1вники клуб!в /64 % / не привчають шдлхткхв до користування дов1дково-б1бл1ограф!чним апаратом. "Ильки 10 % керхпникхг кдубхп кориетуеться пос1бпнками рекоыенданп'шоХ б!б-лшграфП.
Експерюлентальна робота, пгд час якоХ дослхдж.увались особли-вост1 I педагохччш умови сшльноХ Д1ялыюст1 иколи, аматорсько-го об"«дпання, бхбл^чски, а таком вивчення 1 формування у пхд-Л1тк!в гтотреби .в читаппх, одержала с во с шдображсмшл в наступ -нН1 частит дисортацЛ.
У другому роздШ - "Досл^дно-огспериыентальна робота по за-■Иученню Н1длхт1ав до читанпя в процесх аматорськоХ дхялыюст!" - обгрунтовустьсп рузх)0()ле;1а дисиртантом система спхлшоХ дх -ялышст! школи, кдубу за шторесами та б1бл1отски як головни -унова е^октивного внкориотаппя клубни! апаюрсько! дпиллюо'И о ыйтою формувашш у н1дл1а'к1в потреби в читанш, Дпсертант визначае П як цхлеспрямовании вплив школи, охблЫтики, клубного- кодоктн^ на особисччсть шдлхтка, вплив, що включав сд~ Шсть нети I павиана я у •чгсосзпш пггереоу до книги в аматор»
ськШ Д1ялыюст!, уормування потроб, вкшь ! навикхв сасюоев1Т-
ньо! д[ялыюс'и.
Система сгпльпот .чдялыюст! околи та бхблштеки внлт»гао в себе три складов! частили: орган!заирГни , методичч!, ¡н^юрна- ' цН'п:! ов"яэки, як! охоплгачть готовя! ношон»нти .упраышшя снгль-ною ниховною ддяльнгг.тю { дагсть |.;о;:;;:ит сть коордннувяти роботу школи, клубу па штересами, б!бл!отеки,
Оргапгоац!Г.чг зв"язки нехюдбэчають здДПспешш кокплоксчого Шдзсоду до кдубно! роботи на цс!х У! станах, коордгоклЦю зч!с- -ТУ, уорч I псто.гив д1Яльност! подагоггчштх колектиглп пя:!л,кду-01 в за хитзроса'Ч! та б1бл10тек,1х стосункп а гроспдськ!стю.
йстод»эти! зо^пзки начтъ опрнлтн сщпва'датчп перодосого досвхду роботи цодо тгачонч« И ¿«рмуианнп читоцького ¡нтсро-су в шдтцткхв - члоптв отторськрх илуб1в. ¡Рпрдякп тото^ячнпч зв"язкаи коордшусться робота педагогНтпх колектгвхв у галун методики ш*хоттм1, недагогьчу^ться соц!ол»-чо середэгнлр.
1нуоргац!'ЧИ ов"я1'ки нередблчають свстончите взас!.;че {»-^оргупягпя всгх су<Гскт!в коопдинагцГ п оргоп!ззц1ин:к, него - -.щ-чшс: тганиь, рез.ульаатхз сп!лт'-о! д!ялы!0ст! .7 оправ! -¡оруне ня я в и;дл!тг!в потреби в читали? п!д час а.ято,??м;о1 д!л.л-чосчч; друг:'-": вид ифр-ацИПн!* пв"язк!в - особист! кочтакти, як! зд£ Г'пикчотьсл через ы; годка б ¡нот у проьрс! шстндпня погод-жепого плану попаша льно* роботи, орган!зац!1 гасовгсс ¿ори по-•чиусияд кчип* сорсд п!дл1тк!в, при обговэроиш хидиихдуально? роботи о .уччя'чн, охоплЛ1гга агатсрською дЬтлънхстп.
У |озроблсч!Я дисертантог: содол! сШлыт' д!яль;гсст1 вхдо-брпясч! лк зах'а.пьнх Горни 1 г.гтоди рознииснднення книги со род нхдлх тк.1 в, .ни поешш! пг-очедитпея ^колоп, б!бл!отокоо та !н-"шгн послом лопг:п гак.;адуои з м-'топ еалучеппя пгдлхи'хг',
(пдвишення шгхошюго оректу книги в акттйяацП д1ялъност1 кдуб'т 'I об"цд)!.'п!ь па Ьперссими, так 1 тпк1, що о виеокою ре-ау льтотш 1 {С!р яомуть озстосоцувапися ко;:;пим обиоктом ди^орен-
Ц1 йорат.
Дм оаглльннх '.к>рм сгплтоХ роботи належать ¡¡асов! заходи, :шк|>;ы.-1 гак!, яг» оя"яош»1 з поктрпшнм 1шсл1дк1п роботп клубов та ог!"[;д;1анп за 111т« 1 рогами, пропедонпяч евлт, обря''Дв тощо.
До Ч!Ч:Зг Д1»ЬС|СШ»ДР.<»ШШ1К порч 1 1.кпод1л СТИЛЬНО! робоТН чколп I ГИбли.-тс, и гид,!ссон1:
••для гас.эли: рмшдро исюдич.вди ¡юботен г;одо ^юхусупатеш у к1дл;-.Мь пот'!'-б|[ в к;иш I чпдачти }, пропест агязторськоХ д!-к.тч.ност)" , ышчення 1'х ¡нтереетв, систематгчче шфор.чунзч,"я прац1пчик1в кдубшус об"сдияиь 5 б!бл1<ш.к про 1ид»'п}дучлы«)-
ПСКХОЛОГ! Ч!П ОЛ»'1Л1'ТОСТ5 У I ¡В ДО ''аВЧУППГ, ПОДЛГОГЫП'ЦП сс>-пД адьпого сере.!;
-■для 61бдтотеки: т:и"-!нш яг-'"!.м- ¡:нер;с'1Р. лг'орчлгД идо-б\блшграфхчч'- .'«пб.ип'.'чепгя клуб ¡в •.•'¡'Чдилиь за иперееагш,
1'х КДЧРНИКП) Та ВЧКТ'ЛГВ, 3 Т.'Ч.Ч« Г( :'И ■:.-.а'ПГК 'Р 11Ь;Ор:;уЩ11П!Я Щ». СТО I ЧИ1ШЧ1Я 1ПДЛ1Т1ЛВ - 4 1! ЧН: ШЛЧ'ЧИ ГЬ!'1Г: 00'"(;д.!!44ь;
-для клубу за п!Т'Чч;са".:и: вилч.",!п года гчорем; птдл>::гч, чиотг1,'Л': гм' ><> {:'' Ц мулпН'ч; вчг.Тг;;ив та <:\''."1 грччгшчч'гв
про ст.упшь здглибленост! П1дл1т;п|; ь ддшрл.;;:/ дДял!Ч1еть, !ччгррч('тапня г. 11тГ; дЬглыюстч друкоряних .цде^кзл, а тчнож про )!.)треби '.лубу в ' I б!д[()Т'1чпо-Н!фо[>1ац! ¡¡кочу зябезпеч-гшп . про
п: ¡" у [ ■ ч: - л оокгнлячдщ чю!? лг ;>г"У!т Р5::-::м'р- имя ¡ЧТОр'.' .4')
Гсгур>в"о, :'тцл «!н чага.-н-чцчч > <чч;1 !!•'»!« п'в"' фигмчыч та т укчлг дд я т.,' "!('гч ;лювне, ¡л'зеого розмехузания Тут бути не меже, поскьтьки е дуне бега то ф5?м р^О'ати кдуб1и за ¡нтср,есд:-ш,
котр! при п{дпон1Д1ий п!дх'отовц! та розширешй оо"ечу охоплення шми П1дл1тк1в моясуть стати масовими 1 вимагають коордшацП дв-кхлькох виховних заклад!в.
У ход! дослхджепня розроблено методику вивчишш р!вня сфор-моваиост1 потреби у читана!. Нею передбачено: врахувапня струк-тури мотив!в I мети читашш, як! свхдчать про ргвень роз.ушнпя членами кдуб1в за. хнтересами об"сктивноХ та суб"сктивпоХ зна --чуцост1 аматорсько! дхяльиост! у вхдногаенщ до процесу само -ст1 йного пхонання; регулярн!сть чнтання I ст!Гппсть читнцыпя штерос!п; вмшш самостШю працювати з книгою; навпки кори-стунання бхблхотечнш.ш фондами та довхдково^блйл'рафхчг.пм апаратом бхблхоток.
Вивчеппп р!вня сформованост! потреби в читашц проводилося ыколою, клубоп за ¡¡Пересами, бхблхотшюю за стильною програмоы та критериями хз врахувашшм спецпфхки дх'ялышс'П г-оадгаго з них соцхалыпк пк-титутхв.
Одсрхаш дапх заставлялись, х на щй основ! б.уло вмзничоно три рхвн! сфорх'овпноет! потреби в читали, дано Хх харлктерн -стану. Цз носдушшо основою дифоректцйовано? роботи з пхдлхткапи шодо вивчепня I вихопашт потреби в читанш.
У ход! експерикенту -О'уло, складено программ аНлыгохч) навчан-ня членIв клуб!в основам б!блхО'гечло-б!бл!ографпчних знань, са~ мосийному користувапню дов!дковш1 апаратом, уы!ннп правильно читати ! працшати з книгою. 'Про грана передбачала проведения раралельно з анаторсысоп дхяльнхстю спыЦально! роботи над Г<08пяспеш«яы члена;! юг/б! в еуохилыюУ значущост! читония.иэоб-¿1днос*| вииориствшш б I Йл!отостио-С{бл {ограф!«»них знань о матов усШгцкнч) розпухсу лггератури, потреби ! льпп.чя г.аеюсову--вати пиодм, од^ряч:! п|д "час анатсрсытех занять, у р|ипс
сферах еиттсд1яль!Юст1 , над пргацсплеппям переконанпя, що систе-мат!ппи и1с1!авальн! занятая потр!бп! копн1й Л1чцш1.
Оволодшня б!бл!отечно-б!бл!огра(]лчниыи знаниями проходило в 'пеному зв"язк.у й аматорсысою дхнлыИстю, ненао"язливо, що сприяло IX глибокому засвоенню.
0деркан1 знания закр!плювалиея в п'ровЬЧ форм!, зокрема, в ироцсс! нроведоння в!кторш. Так, б!бл!отекар! разом }з кер!в-никами клубу ."Юн! !сторики" п!дготували вхкторини "Мое м!сто", "3 глкбши в!к!в","Ы!П родов!д", а з клубом "Юн! камоняр!" ~ "Щий у легендах ! п!сиях","Народна творчхеть - дзеркало душ! народу", та !нш!.
Шд час проведения б!бл!отечних занять порушувалось эвичне уявлзння п!дл!тк!в про урок, як про щось обов"язково, ! сприяло тому, що вие на 3-4 занята в!дп!дувагаш 1х було стопро-центнкм.
. Незвичнхсть форми ! метод!в проведения занять - бес!ди, !н-тсресн! розпов!д!, показ р!зноиан!пю1 лгтератури, власна ак -тивна участь, в!дсутн1сть оценок, доброзичливе ставлепня -все це благотворю впливало па п!дл!тк1в." Вони зацпгавлено воли себе на заннттлх,добро засвоювали б!бл!0течч0-б!бл10граф!"н! знания, необх!д1н вмпшя г швики роботи з книгою, користування бхб— л!отекою.
Особлива увага прчд!лялась використанню членами юуб^в дру-копаних джерел у процее! аыаторсько? дияльноси та. актив! зац1Т на цШ основ! р)боти кл.уЧпв за ¡нторлсами.
У ход! доелдц-геппя було остановлено,лр сфорговгнип ^:терес до' читаннл ыояг згасгути, якщо г ампторсы;!д1«п-ии?т! п!д -л!тки зустргчомь трудчокц в одо|,ч!Э1!га нотрчбного дхсрела. Тому в прогиам! г?ор:;умчо:"> сьчна-рг"'-!!')•/ булг пёредбзчен! заходи
щодо вдосконалення б{блштячно-1пфоршц1 Иного обслугокувоння цгс! дгяльност!. Вони включали систематично ¡нформуиання п!д-jiítkíb, xepiBiHutiB аыатирських аб"однапь i нчитсшв про иаявн1сть nicïb в i дпо в i дг îo Ï Л1тератури у фондах дтячпх i ижьиышх Ji6-Л10Т0К, Про ИОВ i НадХОД'/.КННЯ, СПИСКИ роКОШДОМНИХ КНИГ, 1ЦД-
oipim лхтератури для занять у кду<И та иколг аг!д1М мплм- ко-piвник!в клубов i вчитол!». Експорл.'ент пэродбачап тапок допо-ногу членам клубin у розшуку потрхбного Тк'дкершн», a самому клубу - у фориуванш б!бл10течки про аыаторську дЫлы^сть.
На иетодпчпих нарядах учите.« в, працхвпшаи по.) ilk i лыпк заклад}в, б|бл|0ТС1:ар1и систематично обговорювапея стш бхблш-тсчно-п:форма1йГ'ного забежлюшш аг.аторсько! д1ялы!0(;а-! п1,п,л!т-. kíb, при потреб! вносплися корзктгаш в ftoro скст-гчу.
У процесг сгйлыю? роботп взодилися нотрлдпч!lini фордуючг фапторп. Щдлхтки вклпчалися у piunov.anithi ппди д! ,i';l loci i, якг, о одного боку, задов i лышлп потреби члошв клуб ¡в у в|дп,>-чшку та аьаторетгл , a iiii'ioiH) - забсзнечувалп роэтгогк гимна -валыпк íHTfípociü, стицу.товали пушения до елмоотг"'1'ого , олуьу знань, щлицеллввали вьчння оастоеопупаап Ъ: на Д'мЛ -
нупчо м1сц0 тут выводилось знниттни п(*)^г5кы-псйиук01ю| спрягло поносе! . I'lmxjKo виКорпстовунадпсь бес!ди, o6¡ ооицч.мч, дпеку-ctï. Вмоначенпл к|сця ko„hoio соц1алыюго институту у ¡лр^-ураи-ni потреби в читали дозволило 1пдвин;ити oífcKTniaiic'i ь ц!з1 ро -боти.
. для ПОрИЦрКИ ОфСКТИВПОСТЧ СИСтОИИ СП1ЛЬН0| Д1 í'JU.tlOCTÍ щодо
формувапня потхюби в читанн! виьчалися зм1Ни в рхвнях <-/■ зрпога-пост! toï потреби у ni;y¡i<íKÍB експерппентаньшгл i контрольного кдуГлв.Даш форнуючого еиспердаснту oícto»чялпсп з темп,¡¡ri нули одеркан! в експорнпелпч к он статут г oí,'у. Гпзулглатн оброс.'.и
данпх, характорних для вг1х трьох р!вн!в, у вигляд! уоагальнс-ного /еереднього/ балу показан! на таблиц! 1!> I. Пюцо експоркмоп-тальн! I контрольнии клуби за ¡нте^саыи па початку екеперимсп-ту були чрпблпзно на одинаковому р!ппг, то чорсз два роки п!д-Л1ТКИ експоркментальппх клуб!в ужо внНдно В1др!зпялися за р!в-пеп сформовапоотх потреби в читанш в!д п!дл!тк!в контрольного клубу / в1Дпов!дно 2,14 ! 1,63 /.
Таблиця № I.
Узагальионий/середнНУ' бал
Назва клубу ¡поршиП зам!р : : нрошжний : заыгр : щдеумковий : заглр
"1стор!я Укра1ни" 1,36 1,76 2,04
"1йи !стирикм" 1,43 ' 1,52 2,14
"КЫ камоняр!" 1,52 1,93 2,21 -
"Юн! народознавщ" /коптрольний / 1,47 1.П0 1,63
ШдсумковиГ; контрольний"лр!з" стану уорнування У члиив клуб!в потреби в читаши показав нозгтппн! зруления в пор!в-!шпн{ п1 початковши показпикамп. Так,кк::!,о до окепортопту ви-сокий р!взнь сформоваиост! потреби ч чглаооЛ був мешнгай у 7,1 % член!л клубу !ЧИ 1 старики", середоК; - у "8,6 "'.чнзьккм - у.64,3 % обетежених, то тпеля нього чоказпики стали в1дпов!д-но 25 % /впоокий /, 64,3 % / ггро.ший /, 10,7 % /' пчзы.ип /. Поряд !з цш, практично у кожного члена клубо к о о'>"ь'дначня глдвищилэ.еь в1дпов1дальн1сть за чп-мр.н-ч, з;у;»-. '-озиллч у кео-пего ''?брчли пг>п'"'1>аг.но твоочого харо .¡г су; р,г. : оись п!1:ч в гедуз! сщпв", кили нет 'рагр голого чятачня;
лтдвш^'л^от; '/огчок'ч " 00; "''\"г'ч ! и1 : ', о о; <_' : '"!".! л 1
проведения воышго часу.
Так1 я результата одержанI 'це в двох кдубах за ¡нтересами /"1стор1Я УкраГни","Юц} каменяр!"/, як! працювани за розробле-ною методикою, тод! коли в контрольному кдуб! "Юн! народозняв-ц1" оценки виявйлися значно никчинп.
Дан! експеримснту показали, що читанчя для б1льиост1 членхв експершентальних клуб1в стало нообххдщстю. Зопрема, це щд -твердилось ! результатами Ух анкетного опитування, метою якого б.уло'з"ясувати роль ! мхеце книги й читаннл в актп!.ипац11 д1-яльност! кдуб1в, а такой апалгзом читацькнх формуляр! в. Олрацю-вання одерианих даних св!дчить про Шдвищення рол! книги ! чи-тання в життод1яльност1 кдуб1в за !нтересами, захопленнлми I нахалами п'гдл!т1пв.
Встановлено, 140 клубна аматорська д!ядьщсть с ваялгвим фактором формування у гпдл1тк!в потреби в читанн! .Пробудненню ! розвитков! у П1дл1т1ив ц!з? потреби сприяс вдосокналчшш сп1льпо! д!яльностг иколи, клубу за ¡пторссаии та 61бл1отеки в систем}, яка передбачас визначеннл Ф.ункцпЧ, зм!сту I метод1В роботи з урахуванчлм специфики суб"скт{в коордшац!!,система -тшшш П анальз, спрямовашсть на розвиток п! опаральнлх !пте-рес!в п^упткгв у процее! аматорсысоУ д!ялыюс,т! .вдосконалсннл хуль'гури чкашшя, забезпечеиня дгференц!Гюваного пддходу ¡з врахувагняи р!гош сформоваиост! потреби г» читанн!, вдоскога-лення 61 бл1отеч1!0-!нФ,орпац{иного забозпечонпя аматорсько! д!-лль> 'сч'т!.
7 рксговктл наводиться л!дс.умки днсертапдГя-;ого дослЦ-уеття,
св!д,т:. про по?:не гпдтвердлоння рога г!потеаи. Поставлен! у досл;джгчн! л»вд^чн.ч в'.фпжн!.
Дппсртантом запрононовано опопланиП .'1?;]ст д!яльност! кр'1-
езнавчих клубхв за 1нтереса(.ш, аматорських об"сднань з метою фор.гуваннп у ni,r.j[!TiciB потреби в rairoi t читанн!, що буде спри-лти вдосконаленшо роботи в цьоцу напрямку,
У результат! досМджепня доведено, шо пайбгльш ииппавданими з «точки зору педагоя^чноХ дхялъпост! с комплексно використання planto; ({ори оргшйзац!? виховання шдл1тково! аудиторИ - масо-вих, групових, и1дшз1дуапьних. 1х заетосування регулюеться ' агаторською д1ялыистю шдлхттв, ступеней задучсння до регулярного клубного жпття, piBiieM початково? сформованост1 потреби в читанаi.
Однак, нора/, 13 иозитивппми данденцгями, досл1дмення допоиог-ло внявши фактп, як1 негативно шдбиваються на всьом.у клубному педагогичному процесл, в тому числ!, i в напрямку формуваиня потреби в чнтанн!. Це, пери за все, недостатнхй pioeiib MUTepi-алыю-техшчноХ бази позаишльних заклад{в, б!бл!отек, який не дозволяй вести роботу на piBiii с.учасних вимог / недостатнл uijib-KicTb пришщонь для кдубно! роботи, пропуски в комплектунанн! книикового фонду, нозадов{льний стан фонду доводгово-бгблшгра-ф^ЧноХ лгтератури та in./. Внаслгдок цього чистина шдл1тк1в залишаеться поза увагою цептр1в дозв1лля - влсане, и причини не-M0".;u'ni30CTÍ адекватно задов1льнити ix заппти й iHTepeciu •
По-друге, бракуй методичного забозиечопня процес.у залучення членхв клуб!в до читаная в умовах аиаторсько! дхяльност!, що иеретворюз той процее у нерегульований, залелший в!д багатьох виподкових фактор!в.
Негативна роль цього явища поглиблюеться бЛднхстю та одно-MaHi-rnicTio контакт}в б!бл!отек 3i школою, клубами за !нтеросами, як i в на сов i (i практшп найме не екходять за рамки вир!шон-нп орган{зацШтх пктань. 3|1"пзки мотодичи!, а такле шфорка-
Ui ñu i щь по стали снстематичнгеш для бгльшостч оргашзатор!в дитячого дозп1ллн.
!1аПЙ1льш серйозною перешкодогс, як показало дослрджоння, за-лниаоться иизышй ргвень спещально! шдготовки 6i6flioTC4Hnx кадр1В. 3 одного боку, вони недооц!нюють важлшпсть роботп в дш-юцу папрянку, з другого, мшть часто приблизив уявлоння щю ■и;, ojo i як необ/|дио робшп. Нас шсцо еп!зодична доно.чога 616Л10Т"Л|Ш!!! ГЦПЦ(ВПНКаМ 3 боку ВЧПТОЛЙЗ, Kepiliiurúli ШЯТОрСЬ-КИХ клуб! В, 1",0 НОГПОЮ ulpo« пояснюсться як прогалинами у знаниях цимн щ>ац!вника[.;и особлнвоотой клубно! ДиЯЛЫЮС?! 1ПДЛ1т-kíb, так ¡стотнгнп пе-долпашн в 61 (5л! отсч1Ш-б!бл! orpa j:i<miЯ гпд-готовц! в1 ií'í л i в, Kopi bhhkí в клуб!в за !нтерееами.
Потребен нови!! шдх!д до ироблеси п!дготол:;и i пидання книг для иr.H.Jii 'iкхц, особливо зг>"изаиих !з анаторськоп грчнннапчоп дгялынстю. У inrx книгах повинна бути розкрита ¡сюрична правда про боротьбу украУнського рщадду за нсгалеет!сть, нпцпзпаль-¡io ^дродкешш. Щ&вдипо т|«;ба показали вносок Укра|аи у св!-тову культуру, цгв!Jiiзацмэ.
Даго диол1джеиня с л!ме почат копим станом глпбикого ьсс -6i4i,oro внвчення мроблсми фо^иугапня у прдлгппв поар..'би в читаши в удавах аиачорсыю! ;¡,i ильное',"!. Особ пиво Í увагн пи-мапь;, оок^л.а, питания стчгкостг психолог!чноУ установки i лкоетт володпшя и!дл!тши.:и ьч{ттп i повинаки роботи а кннгок/, Н1«ктнчио| сш.юосв!ти, викорпсаапн-т щи .ушнь ! нашши у по-заииилишму nepio,ni, и т!п 4inoii ушяхом aiiaiojcbitoi дпш.пост.
- 24 -
Ochobhhïï 3MÏCT диссртац!У викладено в таких публ!кац!ях:
1. Б1бл1ото'вю-шформац1йн9 забезпечония д!яльност! кдуб1в за iпторосами та аматорських. об"сднань п!дл!тк!в // Питашш культуролог!Ï.-Вин. 12.-К.,1992.-1 д.л./ у сп!вавторств! з
B.1.' feiioflcßin.i /.
2. Б}бл1отечно-1пТюрмац1Шю забозпечення д1яльност! крапз -иавчих клубгв щодо'вивчення i в!дроджоння' народних традиц!й, зпичаУв i обряд!в:Тези доп.респ.наук.-теорзт.конфоршщ!!.-Льв i в,1991.-С.69-71.
3. Деяк1 результата досл!дяошш орган!зац!1 ]юботи б!бл1ото-líapiB з тдЛЧтками - членами клуб!в за {нтсресами та аматорських об"сдпань:1нформац!йна доводка за матор!алами паукового доел! д!.адшш.-К,, 1992.-11с.
4. Книга i читання в иолод!гпнх клубах I об"«днаннях за Пересами // Тпзп до XIX та XX obíthhx наукових кон]е{«нц!И нро(Т<!го].сы:о-в1н;лад»'цького складу та acnipjiiTÍB Ки1всы;ого !нс'л1т.уту культури:Î3 2-х ч.-Ч.2.-К., 1992.-С.20-30.
5. Подросток троб.ует внимания // Библиотекарь.-1992.-'"3-4,-
C. 18-19.
6. Счгльнп ддплыпеть 6i(í.ifioToi: i ШЬ1Л im до тзиовенд-тення краоз'юпчо! л!тср'г:'ург:11'( доп-г ory ii.t,<':- по frret« с «яг тп амато'"'ськ;т;; ')'j"'j;v:a¡:;;i!r'' шдч! v¡'i в / ]'¿r, '.;/■; ч'З.сч; /.
.131, .rp.Iii;