Темы диссертаций по педагогике » Общая педагогика, история педагогики и образования

автореферат и диссертация по педагогике 13.00.01 для написания научной статьи или работы на тему: Организация учебно-познавательной деятельности школьников в условиях компьютерного обучения

Автореферат по педагогике на тему «Организация учебно-познавательной деятельности школьников в условиях компьютерного обучения», специальность ВАК РФ 13.00.01 - Общая педагогика, история педагогики и образования
Автореферат
Автор научной работы
 Рябчинская, Евгения Михайловна
Ученая степень
 кандидата педагогических наук
Место защиты
 Харьков
Год защиты
 1993
Специальность ВАК РФ
 13.00.01
Диссертация недоступна

Автореферат диссертации по теме "Организация учебно-познавательной деятельности школьников в условиях компьютерного обучения"

ХАРКШСЬКИЙ ДЕРЖЛВНИЙ ПЕДАГОГ1ЧШ1Й ШСТИТУТ л т 1М. Г.С.Сковороди

1 I и

на правах рукопису

РЯБЧИНСЬКЛ 6ВГЕН1Я МИХЛЙЛ1ВНА

ОРГАН13АЦ1Я НАВЧАЛЬНО-ШЗНАВАЛЫЮ1 Д1ЯЛЬНОСТ1 ШКОЛЯР1В В УМОВАХ КОМПЬЮТЕРНОГО НАВЧАННЯ

13.00.01 - теор1я та ¡стор1я педагохтки

АВТОРЕФЕРАТ

дисертацп на здобуття наукового ступеия кандидата педагопчних паук

Харюв - 1993

Робота викопатга в Харк1вському державному педагопчному шститут! [м. Г. С. Сковород и.

Науков! коровники: - кандидат педагопчних наук, доцент Золотухина С.Т.

- кандидат ф]зико-матматнчних наук, доцент БЬтаусова Л Л.

Оф]щйш опоненти: - доктор педагопчних наук, професор Буряк В.К. - кадидат педагопчних наук, Смагш В.1.

Пров1дна установа - Бердянський державний педагопчний шститут

а

Захист в1дбудеться "Д2" 1993 року о год.

на загЛдапн]' спещал1зовакно! вченоТ ради К.113.24.02 у Харшвськ ому державному педагопчному шституп ¡м. Г.С.Сковороди за адро сою: 310168, м.Харюв, вул.Блюхера, 2.

3 дисертащею можна ознайомитнся у б1бл1отещ Харгавського державного педагогичного шстшуту 1М. Г. С. Сковороди.

Автореферат ршкжшо "М" 1993 р.

Вчений с«;к|М)тар л?/Ьи^^

спе1иал!зойаио1 вчеыо'1 ради ЗОЖ)ТУХ1НА С.Т.

БАТАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДИСШАЩЙНОГО ДОСЛ1ДУЖМ

Актуальность теми. 7 пер! од становления нац!ональао1 школ г? 'крапш, як базовсн ланкн састеми Зезперервно! осв!?и, зростае начешш орган!заи!I навчально-п!знавально! д!яльност! глсадяр* в, ;ка сирина як!слому эасвоенню навчальчого матер!алу, Аюрмуванно ъпнь здоЗувата нов! знания, розв!тку 1нгересу та творчо! д!.<гч ь-ост!, вихованню самост!йност! та !н!ц2ат!вноот!, актЕв!зац11 иав-:ально-п!знавалыю1 д!яльноет! учн!в.

У ксяходого-педагог!чних доел! доениях розглядаються р!вн! ас-екти орган!зал!I навчально-л!знавально1 д!яльност! школяр!в. Так, истема оргашзац! I педагог!чного процесу, в и!лому, розглядалась .С.Шацькш, А.С.Макаренко, В.О.Сухомлшським, М.П,Щетин!ням; ор-ан!зац!я яавчально-п!знавалл,чо1 д!ялшост! школярхв та И тлив а реаультативн!с*гь процесу навчаная розкривавться у працях .К.Бабаноького, СЛ.Баранова, БЛ.Коротявва, В.О.Крутецького, .Г.Морозове!, П ЛДПдкасистого, М.М.Скатк!на, ТД.Шамово!, Л.Щукино! та !н.

У праиях МД.Махмутсва, О.М.Матюшк!на, Н.О.Половняково 1, Л.Курохтхно! та !нншх досл!двуегться питания про орган?зад!о авчалшочг1эназальноГ д!ядьност1 учн!в в уыовах про^емного авчання, звертавться увага на форцування ум!нь встаноа/говати ричинно-насд!дков! зв'язки, застосувати творетичш знания до ояснання яввд.

Питания оптитзацП ! чщ опально! орган !заи!! навчалто-п!з-авально! д!яльное?! шкодяр!в досл!даузаля Ю.К.Бабанськай, БД.Ко-отяев, М.М.Поташк!н та !нш1.

ОеоАаивост! орган!зад! I назчально-я! знавал ьно! д!яльноот! в мовах програмованого навчання, як! дозволявть реал!зувати !нд»~

вгдуалъний ninsifl в навчанн1, поточний самоксгггроль, 1ндивхцуаль Ш1й темп кавчання, розглядали Ю.К.Бабанськин. П.Я.Гальпер1н, В.Оконь, Я.Ф.Талибана, Х.Ф.Харламов та iwui педагоги та психолоп

Сучасний етап роэвитку сусп!льства характеризуется глибоким) перетаореннями у bcíx сферах науки, виробництаа, суспхльного жит-тя. Ц1 перетворення спираються на широке використання передоаих досягнень електроншл, i в першу чергу, комп!.ютерно1 техн1ки, роэвиток i впровадження на ii ochobí нових 1нфорпац1йник технологи. Информатизация ocbítm надала ючителм новий педагог1чний iHCTpyiieHTapi»'i - широкий спектр педагоггчних програмних засобгв разномангтного призначення, за допомогою яких мокна автоматнзуза: певнг стали наачального процвсу, або окрет види навчально п1зна-еальног ц1яльност1. Застосування комп'ютера у навчальному прочее] слхд роэглядати не тхльки як спеШальнин предмет вивченнл, а й «i один ia засобхв удосконалення навчання.

Багато вчених та методист!в пов'язують одну з иожливостей за( спеченмя як1сного скачка у галуэ1 народно! ocbíxh з широким вико-ристаниям нових хщюрмацхйних технолога.» у процесх навчаннб. За думхою S.I.Maiu6iua, вчитель ше не одержав такого потужного засоб; навчання, як комп'югер, тону ио жоден техшчшш зас!б навчання п< cBoiM длдактичним можливостям порЛвнлтися з ним не може. Систеиа-тична робота над використанням обчислювально! твхнхки у наочанн!

почалася в намхй KpaiHi з Í9B2 року. Ряд досл1джень (П.Я.Гальпе-í'Íh, Н.Ф.Тализхна, Ю.К.Бабанськин, е.1.Машб1ц. Б.С.Гершунськнй, В.П.Пустовситов} доэволяе эробити висновок про значну роль комп'к хера в орган*эацО навчально-виховпого пронесу.

Ножлнвостj реал1 затх яишктичнмх функций комп'ютера niд час

еивчекня шкл-льких курсив розглядалкся упрацях О.О.Гончарова, К.О.Зуева, В.М.К1сельова, М.П.Ковальова, Ш.К.Кузнецова, О.О.Куз ненова, В.И.Монахова, С Л.Шварцбурга та 1н.

Анализу реаультатХв застосування комп'ютера як предмета 1 ак эасобу навчання приспячен! пращ I.И.Антипоаа, В.О.Вентсэ, ХЛ.Денисовох, О.П.Сриопа, В.Г.Разумоаського, Г.Усово!, £.М.Ф1л1,-юва, Л.В.Шемнева, Р.Ю.Шукурова та хн.

Упрацях О.В.Ашпенузе, В.В.Бел1ча, В.П.Беспалька, О.О.Гончаро-за, Т.О.Сергеево! та 1нших висвХтлена роэробка методики застосу-»ання комп 'ютеру у процесз. вивчення окреммх питань шильних курив. Створен1 навчальнх пособники щодо використання кшп'мтера у ивчанн! (В.0.1эвозч1ков, С.С.Шнаева, Н.О.Смельченко, Ш.О.Первх-:1н, О.Д.Ревунов та :ш.) .

Однак, проблема оргатзат! навчально-тзнавальног дАяльност! жолярхв в умовч?. комп'югерного навчання на сьогоднштй день не >упа предаете« спецгального досл1дження. Таким чином, з одного со-.у, об Чкг ;вна потреба використання комп'ютеру у начальному проце-

э другого - недостатн1сть дослгдчень з проблеми орган!защ! 1авчально-п1знавально1 дхяльност! учнхв в умовах комп' ютерного гаа^ання, нецостатня розроблешеть днддктичних фупкщн комп'ютера а засобIX використання эуиовили виб1р теми наыого досл1д*ення: Орган!загдя наачально-гизнавально! дхяльност! ыяоляр!и в умовах омп'ютерного навчання".

Об'ект досл1дження - навчально-тзнавальна Д1яльн1сть иколя-

1а.

Предмет дослхдження - специ®1ка органхзац11 навчально-п1зна-ально! о1яльност! ыхоляр1в в умовах комп'югерного навчання.

Hera дгслхдження - теоретично обгрунтувати та апробувати на пракпщ! гхобянвост! opranisauii навчально-п1зневально1, д1яльнос1 школярхв р уповая наш' иггерного навчання.

Формулкнечи науксву пг:отезу, ми в а ходи пи з того, що органхза-ц!я нзвчешьно-гизнавальког дхяльност! атоляр1в в уновак комп'юте^ ноге кавчання, эайезпе«уючн еикористання дхяльнхеного гидяоду до формування понять, 1ндис1ц/эп1аацХш навчания, реалхзац1ю принципу нпочност1, своечаснин зворотнии зв'язок, Хстотнъо впливае на як1сть знань та равень П13ш>вально1 йктивност1.

Дни реал1зац11 мети дослхдження й перев1рки висунутоХ гхпоте-Ш) не-обхгдно BHpiuiimi так! задачх:

i! На оснозл наукового анализу поихолого-педагогхчноХ i методично! латератури теоретично оСгрунтувати та експержентально апробувати oco6;i!idocti opraniaauii навчально-пгзнавальноХ д1яльно<п ыколяр!в в умовая комп'ютерного навчання.

2) Виявнтн cneui!$i4Hi «рункцИ комп'кггера та реал1эувати is у nponeci навчання э застосувэнням програмних педагогхчниг эасо61в.

3) Розробитн методичн! рекомендацН з питания органХэацП наг Чально-пгзневальноХ дэ.яльностй школяр!в в умовах комп'ютерного нан

чання.

Теоретичною основ см доела п+'енля е ключов! положения фшософИ' про д1яльн!сть, творчу суть особистост!, психалого-педагоПчш дс стиджегтя, якх роэкрнвають суть opraHisauii навчально-гпзнавальнс ЯА.чяьностХ у к. о.чн pi в в npotieci навчання (И. К .Бабансьпий, Т.ОЛльХ-на, Г.Х,Хазя1.мов, ГЛ.Щукгна, Т.Х.Шанова, I .Ф.Харламов, О.К.Макарова та iitwi), npaui в галузг коип'ютерного навчання як виду навчання (П. Я. ГаяьпррАн, Н.ФЛаянэХна, О.В .Аыкенузе , £.1.Мащ51п,

В.П.Пует&войтов та 1ны1).

Завдання, що розв"язуюгься в пан1й роботг, внзначили внбгр таких метод1в досл1джеиня: те ¡етичгши акал1э псиколого-пепаго-ггчно!. методично!, матмштнчно! и технично! лхтератури э пнтаиня орган! зацИ навчально-назнавально! д1яльност1 школяргв я умоьах не-мл'ютерного иавчаиня; ана/пс: ыкгльних прогрет та подручников э математики, ¡газики. основ 1н$орнатики 1 обчислювально! т>=кн!п!!; анализ регучьтптэв беса.«, анкетуеання, пеяагоггчних епостерьжень; моделювання як метод дознания; вивчення ык1льно1 докуиентацП та уэагальнення передового педагогичного досвэду; педагог!чнии експерш-1б"т {констатуючии,- (рормуючий); метод матекатично£ статистики .

Нэукова новизна и теоретична значуыхеть поел!дкеня полягае в теоретичному обгрунтуьаж» специ^ни органззасиг навчальио-тзна-вапьно1 тяльност! школяр!в в умовах коми'итерного навчання. Особисты! вклэл пошунувача поллгае у визначенш дидактичнлк функиги кат'ютера, у розкритп <>:>>6нсто<"теи фориування понять, оргатза-тндиЕадуэльного тцхоцу и зворотиого зв'язку в умовах'Конд'ю-терн-'-го навчання.

Лрактнчне значения псси1дження поллгае в розроош эавдань для студентгв педвуыи у справ! тдготовки та провеяеши коми'ы-терких урок1в, у створенш програмниз педагог!чннх зассМв, як! спрнвють вивченню ык1льного курсу математики, у складанн! г-гетсдич-них розробок для вчителт.

ДостоМрнхсть та о&грунтоватсть опержаинх результет1в эз&ес-иечупься адекваттстю методов, як! реалгзують кету 11 эавданмя до-сл!дження, доенть широким охопленням шкопяр1в п!д час проведена

педагог!чного експерименту.

На гахист виносяться:

1. Особлнвост! орган1зац!а навчально-niзнавально! д!яльноста шхоляр1в в умовах комп'ютериого кавчанмя.

2. Специд1чн1 функцхз комп'ютера та ах реалхзадая в npoyeci навчания за допсмогою программ* педагог1чних засоб1в.

Апробация роботи 1<впроаадження результат1в досл1дження зд!й-снишалась у npoueci експериментально! роботи в середтх ¡иколак НЮ, Н12» N55 м.Харкова. Матер1али дослхдження обговоркшалися на семхнарах кафедри гн^орматики i обчислювальноа техники в ХДП1 iM.Г,С.Сковороди (1988 р., 1989 р., 1990 р.. 1991 р., 1992 р.), на наухово-праятичниг конференциях викладачгв ХДП1 iti.Г.С,Сковороди (1988 р., 1930 р., 1991 р.), ка гижвузгвських науксво-практичниг конференциях (m.Rhib, 1990 р.; м.Фрунзе, 1990 р.; м.Омськ, 1992 р.). Роэроблет катераали експонувалися у 1990 poui. на ВДНГ Укра5Ски, де були В1дзначен1 грамотою MHO Ухрагнм. Розроб-лет в хаи! дослгдження иатер1али використовукггься вчителями математики ряду шкгл м.Харкова, а також студентами (р!аико-матема-тичного факультету ХДП1 in.Г.С.Сковороди п1д час проходження педагогАчннх практик, виконання курсоаих та дипломних робхт.

Структура дисертацИ складаеться ia вступу, двох роэтлхв, ви< новку, списку вихористано! лхтератури та додатк1в.

3HICT ДИСЕРГАЦХ1 У в ступ 1 обгрунтовуюгься актуальность дослгджсння, визначакггь-ся його об'ект, предмет, гипотеза/ мета, задач!, метода, роэкрива-ються його науксва новизна, теоретичюй практичне значения.

У пермому роэд!л1 - "Проблема оргатзащ! навчально-пхзнаваль-

юх дхяльностх шолярха а умовах комп' ¡отерного навчання" - розкрй сутнз.сть органхзашх навчально-гп знаваяьнох дхяльностх та а хомпоньнтхв; розглядамхъся р1зн1 пхдяода до П визначенни; аи-¡хляються й характеризуютъся рхвщ навчально-пхэнэвальнох даяльно-:тх; хеооегично сбгрукговуютъсл особливом х органхзашх навчально-[хдаавальнох дхялькс>ст1 в умовах компьютерного навчання.

Баэуючись на результатах ряду дослхджекь ( ХЛЛльтиох. ГЛ.Ха^ ■ я*нова. Г.I. .Щукшо*) , пз.д орган! затею наечально-гизнэвальнох ;1влыюст1 шхолярхв розутемо спещалъну упорядкован1сть навчаль-о-Шзнавальних до.й, яка вхдображае цЛл!, мотиви, задач1 навчання а вз-дбуваеться у визначеному режит.

Анал1э психояого-педагог1чно1 л1тератури показав, що основни-н кожонентами оргач1заизЛ навчатнЛго-гпэнаваль.чох дхяльностх уч-хгз с мотинси&йно-шльовии, этстовно-операшйний та отночно-кот-эль»:ий.

Орггчизаш я наачально-пх'знавальнох дхяльностх л умовах кон-Ч'периого навчання, як показало дане дослхдження, мае свою еле--<5ику. Так, в мотивзихино-ахльовому коютонентх аона розкриваеть-17 в: розумхнт та усв1догиеиост1 значимост1 1 необх1пност1 навального матерхалу: сп!вр(_>б1ткнцтвх вчлгкля х учнхе¡привлбливоотх 1гляцу та незвичшшоет! шорми подтипа матерхалу, Його' актуель-эст1; самост!йностх та осв!домленостх виконання робхт; одержанн! ^сильного завдання, яке виконуеться у зручному атв учня реякмх, гвораичи почуття упевненоеп в свохх силах, 6а*аннх эвернутися а допомогою та п1дтримкс«) цо вчителя (коми'штера).

Специфика оргатэацхх навчально-пхзнавальног д!яльност1 ихо-^в виявляеться 1 в реалхзацИ зм1стовно-операцхиного кемпо-

нента, икии передбачае: ут«ния учн1в вживати знания на праптицх шляхом органьзацхх р±знор1вневи.< вправ тренувального та узагаль-неного капактеру, побудсваиих на алгорити1чн1к основх, органАэо-тю узагальнчного повторения а елементами новизни; урзхування хндивтдузльния особливостеи учтв та р1пня хзг подготовки; орга-н1зацхк> самостхйнох роботи учта, яка мае можлив1сть цхлеспрямо-вано эвертатнсй до сэохх ранхше виконаних т.и для анализу; оцхнк» ни контролю, як! можуть бути визначен! схемою або моделью, бути згорнутиии або розгорнутими у в ¡.дповхдностх з шг-иром учня; знач-не збхлыяення обсягу засвоеного катер!элу за рахунок подзння його в бхльш узагальненсч'г/ х систематизованоиу виглядх завдяки тому, шо « можттХстъ моделюваги ситуацхх порхвняння 1 аналоги, демонетрувати процес у динаницх його роэпитку; виконания розумоа* опершим иодо засвоення факТхв, понять, закон1в, теорхх (Див. по-рхвняльну характеристику /йяльностх учителя х учнхв у процесх т> чання на пряклад1 змгетовно-олерацхйного компонента, таблиия N1. с.11).

Особливост! ощночно-контрольного компоненту навчально-пхэна-сально! дхнльностх передбачають: ^творения рхзноманхтних форм ор-ганхзац1х управлАння процесс«« засвоення х умоа, за якими вхбува-етсься своечасна корекцхя 1 самокор<гкцхя напчально-п1знавально! дхяльностх; вибхр учнем в1дпоа1дного рхвня вХконання завдання: допоиога х разнорхвневх пхдказки з мете« здх.йснення самоконтролю еамокорекдхх; виявлення причин допущение помилск та своечасне хх вручения; ознайоклення з бхлыя високим рХвнем завдання, що створ» уиови формування пхзнавального мотиву.

Проведен«; дослхдаення показало, що спеширхка орггнхзацП

Д1лльн1сгь ^итег-я 1 учн!в у проиеса наеаяня

Таблице 1

Трапишйне навчання ; Комп'клерке наачвкнв

Д1яльн1сть учителя ; Д1яльн1сть учн1в ! Й1яльн1сть учителя ! д1рл1:!!1сть учь'я

1 2 ; 1 1 4

3 Г11СТОВНО - опер ? и! иьии к оилонент

1. Оргвнгэашя ознакомления з кавчадь-ним катер 1алом.

2. 0рган1заи1я пояс-нення материалу.

3. 0рган1эатк пи о«пеиня до ьисноамв по всьс«у материалу.

1. Сприиняття навча-яьного материалу.

2. Осмислю&ання иа-гергалу.

3. Згийснення виско-вк1в,

1. Пояснения перко! порци матер1<_'лу ашя:гам 5ид1лення клм-.'оьк'х ксментха в малмн-ках, таилкиях, хекст1.

2. Заламня пиганъ яо клх-чобий момент!

3. Оаерлэння ез. домостей про р1веиь оглислення пер-мох порт .г мдтер1алу эв рахуког- зм1сту в прогрет иоилиаиЕ рсаки!к учн!в шляхом ршень поставлених задач.

4 . Шпаедекня ДО висновк1а

Аналопчнэ л!яльн1сть по осам поршни натергалу 5. Гипведснк» до висновкда по йсьоиу махерАалу.

1. Сприйняття першоХ пориЗЛ учбсьсго матер1ьлу.

2. Вибгр сиого р!вня вико-нання завдання.

3. Еизначення готовности до б1дпозхд1.

4. Виконакня заапання.

5. ЗдАйснення самоконтролю.

6. Здз.лснекнд саиокорекп!!.

7. Зд1кснекня ВКСКОЕК1В по першол порци материалу.

8. Здшснення самоконтроле 1 самокорект! по »исновхчк

9. Зд1йснениР висновк1в по эсьому материалу, 1

10. 5Е1йенепня самоконтроля

1 сагодорекш: катер1злу.

по ВСйСМУ

на в чз л ьно-пх лна ва л ьнох дхяльностх в умовад комп'ютерного навчаин; реалхэуетъая б силу володгння кеип'ютером специфхчними фунххями: "помхчникз учителя", яка иередбачае спз.льку дхялыпсть (учитель • учень, учитель - учнх, учень - учень, учень - учнх.), 1 яка роз-криваеться при облхцх лоихмсттност! павчально! дхяльностх., зба-льшеннх таорчиг компонентов навчання, едностх п!знания 1 уэагаль-нення дри моделюванн1 процесу навчання. системно-структурному по-данна змасту навчального предмету: "данамхчного моделивання" , за допоиогои якого можна вивчати р1эномаштнх явшда та процеси,проас дити обчнслювльнх експерименти та достидження; "самоконтроля 1 самоксрекиП ', ыо дозволяе за допомогою рхзнорхеневих дгдхазок, дехаякишн, ловзрнення до ранхше вивченого виробляти вмхння та нзвички, якх потребуюгь багаточисления довторень, оперативного зворотного зв'язку, який виявляеться в одержанн1 :1н<рормаи1.х про Д11 кожного учня в будь-який момент уроку.

Бикористання конп'кггера можно реал! зувати у надчаннх в таких чотирьох режимах: в пасивному рехимх (1); в реминх реактивного ихалогу; (?) в режим! активного д1алогу (3);в режит Хнтеракти»-ного дгалогуМ). В останньоиу хоми'готер вистулае в роях спхвбесАд-ниха: або вхдповхда« на литания учня, вбо зааае йому питания, аба випадку кеобахдностх приходить на долоиогу учневх, здхиснюе довер-нення до початкового або ранх.ы вивченого. При цьому учень наб/вае наьичок пршшяття ршень, висунення 1 перев1рки гхпотези на основ*': чисельного експерименту. Ии ж ввая-аемо дохильним використати-конп'гстер на уроках у другому, третьему та четвертому режимах, через те ыо при иьоиу реалхзуються так1 функцхх комл'ютера, як вияовую-1а, роэанваюча, освдлня, хндивхдуалхзацх! х диферен-

uiauiï каьчання. ____________—

Комп'гетер моле бути використании як в управягнт процесом нав-чаиля (дхяльнхсть учителя) , пр niH вмстуттаг гк е^ектикннй засгб длт одержання зворотиого зв'язку, так i а дхяпьностх учия, пе него ттохтгвост! дуле широк! (Bin дов1дника до моделювання конкретноï cuTyauiï).

Шляяом дослхджонкя встзнслснэ. до, до-перше, мо*тч»о<гт1 row -п'кгера дияпл*»ться в рхыгннх дидактнчних зэтач, якх не можуть бути noBHíerm розв'яэан1 при трац!тйному (безкомп'кггерноиу) нав-чант: реорганхзацхя структур« навчального предмету та эм1на и!л! п!знавальних задач на рхзноманзтних етзпах прецзеу наичання; ва-р-хювання dmuíb iндиыдуально! роботи учн!в i форм Kopewjiï i контролю: эмхна форм пзвгиоаН учнзв та учихеля. lo-друге, комп'юте-5не наЕчдння донjльне за умов: захруцнеинч пояснения навчвль-¡ого маг«*р1алу традШхмними методам», вимйганн.» г.гдшздення наоч-iocri у лазчаш!1, пттганни кеоблз дноегх сполучсния репролукткя-юге га творчого w.neima.

Sriцпо узагальненнл ряду доолх/тяень, присвячених эикористан-ао комл'ютера у наочанн! i результате даного нос-Чджения ¿южна :тверл!'ти, шо поряд з загальношшэктичнимн иуикт яни (ззгапыюое-|хткй, аиговушча, роэниваюча, 1нштхдуал1защйна, мотивацхинаГ ка-ггь Mi cue i снеШфхчнх функ iiiï koí-гп ' ютера (п<"ч1чника учителя, са-эконтролю 1. гамоксрекоИ, пинам!чного моделювання, саогчасмого повнзго эворотнього зв'язку). ïx реалхэацхя сapuse пхдбккенюп отиьу навчання, формувзнгео пипнтивно-емошйного ставленнв до Lex роботи, то виконуетьея, хстотно впливае'на п1двш«ення jíkoctí чань, на дюрмування пхзнавально! активности

Такнм чином, в умовах коил'шхерного навчання дхплыисть учителя 1 дхяльнхсть учн!в набуаае обумовленх особливост1, якх булх нами урахованх у розроб1д наступкиа видхв програмних педагогхчних засобхв, типу "Програма репетитор", "Програма для заучування"» "Програма для лояторення", "Програма для 1люстрац1г теорхх прикладами", "Контралюича програма", "Програма-тренажер", "Цемоист-рацгина програма".

■ У другому роздхлх додана експериментальна робота з апробзш1 спёш 1$хки органхзашх навчально-пхзнэвальиох дхяльностх учшв в умовах коми'ютерного навчанш.

Для проведения екедериментальнох робота були вибран1 двх екс-периментальнх" групп: два десятин чласи (Е,0- 64 чол.) х два оотна-даятих класи (Е„- 64 чол.) середяьох.шхоли № 12 м.Харкова; \ «»1 контрольщ груди: два десятих класи (К,^- 64 чол.) х два одинадца-тих класи (К,,- 64 чол.) середньох ыколи N10 м.Харкова. Всього було охоплено 122. учтв у експериментальних трупах, 128 учнхв у конгрольних грудах та 300 вчителхв м.Харкова та областх.

Котстатуючий експерииент складався з ьиявлення вхдношень вчителхв та учтв до аикористання комп'ютера у навчаннх та причин трудаоидв, як1 »з&знають вчителх у орган1зашх 1 проведенн! хомл'ютерних урок1в; з ьизначення характеру дзаемов1дношень вчителя х учнхв; з винйлення початкового рхвня знань, умхнь та нави-чок по базовым питаниям природно-математичиих дисциплхн; у виз-ваченнх рхвня л1энавальаох активностх учнхв за такими крнтер!ями; пхзнаьальний х.нтерес, самосгхйнхсть, 1н1цхативн1сть, в!.дпоах.дВЯЬ нхсть, сумлхшисть, вхдношення до навчання. При цьону використо-вувались методи: анкетування вчителхв х учнхв; метод спостереяен,-

ич; анолхз контрольних рсбХт; аизгйз виконання практичних зав-пянь, завпень за виборсм.

При виявлегеи р^вкя е^ирггованосп пйзнавально! актггвност! ико-ляр!в дотрииувалиоь т^ьохрхвневох грэп?ип1: рчсочнй, се'чептй,

Ы13ЫШИ.

Високии рхвень п1зьоМл>лкЛ ая.7ивн-;.ст1 вз птвор'гочв: I) праг-нення самостхйно знайти «1Цпоя1д1 на посгавленх запитання; 2> пе-за г-.-1 усп1уп; Ч) моглия^г^г з ба**нн« ловгии час займется навчалькою роботе», читання лодатковох лхтературч, глибока впевнешеть учня у необххдноотх всебАчного познания.

Серед:ий рхвень пхзнавальнох эктиеност1 уарактеризувався еп1-зодичним виявленням них критерия. До нього були в1днесекн т! уч-нх, у якик не спостер1галась сгаб!льн1сгь у зптвленн! хнтересу, гI , хниил тнвноегх .

У учнхв з кизькии рхвнем тзнгвальнох акншност! ц! критерхг проявлял!»«.1« й1д но г они ;«-> натопи, прнчону так1 з нм?, як з:ип1атн-рнчеть х «-виос:хин1сть не проявлялнея чедаехм.

Про рIв»нь пхзнавальног активноех 1 школярхв, хх ставлытя цс- навчання св^пчить х янбхр ними р1вня с&яадност■ зявдань дли вчконання, бажання ознайомитися з бхльш складням завданняк 1 вико-иаги його, викоригпиыя донаткоаох л!тератури, Виконання рлзно-рхвневих завдзнь передбачало: а) таорчий пхдг1д до виконання зае-дань, вибхр рашонального мпяху розн'яяання, вмЗння переходити до ^еоретичних узагальнень, внкорисгання спеталькох лхтера1ури Sf.ii-сокий р1ввнь); б) вмхння вибираги способы аиконанни заедания, знаходити р1з1юманхгнх шляки його розв'яоання, переносит« н^,бут1 знания на завдання нового типу, вмхнкя узагальнювати 1 систеиатн-

зукати, користуватися довхдковою л1тературом (середн1й piBSHb); в) виконання д1й за зразком у рамках обов'язкових результатов навчання, SKi не потребуить ушнь узагальнювати, систематиэувати, використоаувати знания у нов in ситуанхх (низький р!вень).

Результата констатуючого експерименту позволили зробити висно-вок про те, що: 1) вчител! практично не використовують комп'ютер на уроках, тому що: а) 'не мають необххдних для цього умхнь та на-вичок; Ь) вхдсутн! noipi6Hi для учбового процесу навчальн! дрогра-миГ flKi були б складен! э врахуванням дидактичних (рунхщй комп'ю-тера та в!дпов1дали навчальним програмам; 2) в основному, пе-реважае традицхйний характер взаемов1рносин вчителя та учтв; 3) для бхльыост! учнхв характерний невисокий piaeHb дхзнавальнох активност! i в1дсутнхсть позитивного ставлення до навчання; т!ль-ки б!ля третини учн1в мають необххднх знания для наступного успхы-иого навч'вння (Див. таблицх Н 2,3 с.19-20). Формуючий екс-перимент проводился.з метою апробацхх особливостей органХэацхх учбово-пхзнавальхюг дхяльност1 учн1в в умовах комп'ютерного навчання, як1 леревхрялись пхдчас: (рормуванна понять, здхйснення приН' ципу наочностх., реалхзац!! i иди в i ду ал ьно г о подходу в навчаннх., орган!зацх! зворотного зв'язку на ypoui.

При щормувант понять в даноиу досл!дженн!, грунтуючись на yi-леспрянованхй д! ллыюст! учнхв по ьиявленню сутх виучуванних об'ек-т!в, вид!лялись так! етапи:

- формування поняття за допомогою доцхльно пхр!браних вправ для вид!лення. эагальних ознак та закономерностей, яке заверыуеться визначенням зм!сту поняття та його в!дношення до реального CBiTy;

- абстрагування поняття, тобто перехХд вхд реального в!дношен-

ня до його модел1;

- вмявлення внутр1шн!2 законом1рностей. властивостей побудо-ванох моделх

- фхксування в моделх виявлепи;: эчутрхшнхх заг.ономхроностей з негою лручност1 втсористання сфориовансго понягтя на практищх;

- застосувачня мопелх на практит 1 розвиток поняття для уточ-чення та поглибленнл.

Запропонована сер1я вправ, за допеного® яких перевАрялося ро~ зутиннл вивчеиого, умишя застосоаувптч внвчене на грактнит., >хвень формально-лог1чних умхнь, подтвердила «зфектнвн1сть рояроб-■еноХ технологхД формуоання понять з використанням ксит'ютера. 'аким чином, експериментальна робота дозволила зробити висновок [ро ?е, що орган1зац1я учбово-пхзнавальнох дхпьност1 учнхв в умо-1ах комп'мтерного навчання сприяе правильному 1 повному дормуван-1НЮ у них понять.

При зд-м.-снент яндивз дуального пхдходу в надчзнш за допомо-сы ¡'.омд'ютера ор1енюаано пидхлялиса три осноэнй.-. ,г1ы!п 2.ядиа1 -уальних особливостей учнхв:

- КОНСТруКГИЕНО-ТВОрЧИЙ, при якому учт ПрЯГГ"ЛИ ВибраТН св1й

амостхйний об'ект розумовох дхяльностх;

- абстрактно-теоретичний, дкий дозволяе ззстосуватн тяореттш! нания для ви;о1!№ннч ;.хгних завлань;

- конкретно-практичний, який потребуе постановки перед учнямм знкрртнох ЗВЦЭ'П .

В хоцх експерииентального послхдаення учн! вибирали евли шлях ¡конання зазкання, який вздпов1див 1х 1ндмв1дуальним особяквос-1м. Тим Сс.мии зд1йсиывалась салорегуляцхя учбовох дхяльноегх , мо

дозволяло перейти в!д управлхння процесс« навчання до саиоуправ-л1кня, вхц контролю до самоконтролю, вхд дхагностики до самодхаг-ностики. 'Гакии чином, зщйснення х.ндивхдуального подходу з викори станням комп'ютера дозволило не тхльки враховувати в учбовому прс цес1 психолог11Н1 вхдмхнностх учнхв, але й усунути багато недол1-кхв, ярлмали мхсце в сприйнятт1 та переробцх учбовох 1н!рсрнац11.

При реалхзац1х принципу наочностх враговувались два иоменти: 1) яку конкретну роль повинен виконати наочний матер1ал у эасвоен н1 'знань; 2) в якому вхдношенн1 знаходиться предметний 1 гра$1чни зтст даного матер1алу до виучуваного об'екта. При цьому видхля-лись три види образхв за хх роллю в учбовому процесх:

~ п!знавашьний образ об'екта, який створюеться в св±домостх учнхв в настилок сукупност1 рхзнонанхтних знань про цей об'ект та ного застосуаанняь;

- динам1чник образ об'екта, що складаеться хз сукупност! уяв-лень про гинпивий. об'ект 1 який доэволяе в наочнхй цюри! показать шини. що вхдбуваються в тому чи 1ншому предметх або процес1;

- опорний образ об'екта. що виступае в якостх хдеал!зованого улвлення про конкретну модель об'екта, яка розглядаеться.

Експериментальна робота дозволила зробити висновок про значе» ня коми'ютернох геометричнох хнтерпретащх в вирхшеннх питания д< ступностх учбового матер1алу функционального призначения. Комп'кк дозволив не т1льки виявити та систематизувати р1зноманхтнА зв'я: к и абстрактниг функц1он=шьних понять з гра<рхчною ¿.люстрацхею, ал< х здхйснити п1дгоговчий етап, якии передуе доведения.

Враховумчи, що гидшидення ефектиьност I навчання неможливе без 1н®ормацхх про об'ект упраэлхння - учня, в дослздженнх при

Таблица 2

PisHi ctpopMCfijMocri пхзнавальноз." актяамостх ыколяр1в +----------------------------------------------------------------------------------------------------+

!групиJ KpHTepii ! Pieni п;1зг!ааапъио1 ! Характео вэаеиов1.дношень

J ! ' активност! | (учень - учитель)

! I +.................................+........................................

1 ! J зсонстатуичкй ! ¡п.дсуиковий | хонстатуючий j л1псумков!1И

j ! зр!з (%) I зраз Ш ! зрхз <%) : ipia Ш

! | ¡висо-; серед', кизй',висо- ¡crpenliwabiTpanilaia- \ спхвроб j Tpafli I дха- ¡спхвроб

J ! ¡кий 'н1й ¡кий ¡кии ¡ми 1 г:ий ¡ц1йн. ¡лог ¡нииьт»о|ихйк, ¡лог ¡шшьтво

+.....+-------------+-----+-----+----+------Н-------+-----+-----+-----+-------+.....+-----+--:-----

! Э ¡Шэнавальк1й \ 6.5 \ 51 ¡32,5| 29 ! 55,5)15.5! | \ ! ! !

! j хнтервс ! ; ; j ! ; i ; ; ! ! !

+-----+-------------+-----+-----+----+----------j > j ; ! !

! Э !Самостхишсть! 5 ',57 1 28 ; 34,6', 52 ¡13,5! в2 J 18 ! - ! bl ¡47 2

! ¡i iHiuiaxsiBH,; I ! 1 ; \ ! ! ! ! ! 1

+-----+-------------+-----+-----+-----+-----+------+-----1 ; I ¡¡I

1 3 ¡В1апов1д«1ЛЬН,! 7.5 J 53.Bj 2S \ 35 ! -49 ¡17 i \ ' \ 1 j

1 ¡i сумя1нн1сть| | 1 ; ! i i j ! ! i +-----+-------------+-----+------+------------+-----+----+-----+-----+-------+-----+-----+-------

J К ¡Гизнавальн1й j 7 ! 57 36 | 13,55 ,5i28 J J ' | | !

! lHrepec 5 \ !!!;!! ! ! ! !

+-----+-------------+---------+----^-----4---------; ¡j ; j i

5 К !Ссзмост1йн1сть| 7.5 ! 66,5! 26 \ 10 70,5; 19,5! 84 ! 16 ! - ! 82 \ 18 ! -

; ji хнхихатизн,! ; ; I I ! 1 i . ! !

+-----+-------------+-----+-----j.-----T---- -+-------+----1 ¡1 ; 1 ;

I К ¡Вх.ппоэ1дальн.1 в ; 54.5:27,51 14.5; 66 j19.5J \ | ; ; ! J Ji cyruiiHHicTbl J ! ! ! ! ! ! ' I 1 +-------------------------------------------------------------------------------------------------ч

оргатзацИ зворотного эв'язку на уроцг з використанняи ксип'юхер були вхдкритх нов! можливоста для хя гитесидакащ! завдяки дхагно стуваннш причин поиилок за допоиогом:

- викорлстання алгоритм1в для виавлення зв'язк!в мхж д!тями;

- эд1йснення пхдказхв та деталхэацхй для усунення дефвктхв в знаниях;

- р!ыення б!льы простого заедания для сфориованност! окремих д1й; __

~"використакня рхзноманхтши: засоб!в комп'ютерно! граф!ки для <51лыпо1 ааочностх.

Експерииенгальна робота дозволила зробити висновок, що комл'ютер не тхльки збирае знания про насл1дки д1яльностх кожного учня в любу мить уроку, але 1 д!агностуе причини помилох, ыо дозволяв своечасно хх усунути. забевиечити ефективний контроль 1 самоконтроль, корекщю х самокорек.ц!ю.

У ход! формумчого експерименту зд!йснывались: опрецюваннн р!з-них вид1в програмних педагогхчних засоб!в; керуваина викладачем ХндивХдуально! роботи учн!в; диферешЦацхя завдань за зростаючо® складахстю та обсягом.

Таблиця

ЯхХсть энань шсоляр1в +--------------------------1-----------------— *

,'Групп! Констатуючий Формувчий експеримент ! | ! експер!мент | {%) !

! . ! С.) +.........—.............!

{ | ¡зрхз 1 ¡эр1з 2 ¡зр!з 3« !

4-----+—.........—+.....—+-------+---------1

{ Э 30.5 БО ! 66 , } 70 { +-----+—............+.....—+-------+.......—!

! К ! 31 ¡32 | 30 , 1 48 !

+.....................................-........+

Наслхдки доел!дження показали, шо в експеримектальких трупах осмислення та засвоення понять, с®ормован!сть ум!нь та навичок.

як!сть знв;1ь, р1веиь гизнааальнох активност1 значно зигаш. н!ж у хоитрольних трупах. До того, эастосування ксмп'ютера на уроках позитивно вплинуло на характер взаемовхдносин мхк вчигелем та учггями

Результаты досл1джння дозволили Сформулювати такх висновки:

1. Органхзацхя учбово-п1чнавально1 дхяльностх шаолярхэ в умо-зах ксмп'«стерноге кавчаннп, що зайр-зпечуе дюрчування понять, реа--ахзащкз хндиэхдуального пхдхоцу х принципу наочност!, свечасний зворотгоя"» эв'яэок, суттечо рпливае на якЛсть знэнь рхвень п1зна-зально! активностх.

2.а) Етективнхсть виксристакя комп'нзтерэ в учбовому процес1 залежить вхд визначення та урахупання вимог, що ставляться до «змп'гатерних урокхв:

- визначення учбових хЦлей використаня комп'ютера;

- йН5К?чеш;г пидактичния рункшк яомп'жгера;

- »«значения мхсця використання на урои! х.н!9ормац1йния; те*-яологхй.

б) Використання комп'ютерного чавчаннв обум .доне: утруднен-

<ям пояснения учбовсго материалу традиш:;>'иии методами; вимогамя 1хдвивде11-гя нас шостх к навчаннх; меобзг'.дш -тю поепнення рспродуи-гивного та творчого мислення.

в) 'Основной! причине«! нгдостлтчъого, епхгодичного використан-« копп'ютера в учбовому п роцосх с вхд сугпхс-ь достатньох к злы; ос-

програмних педагог1чннх засобхв, як! вхдповхяають икАлышм про-•рамак 1 скпапеш з урэяуяянмям гтс^холого-'тегвгоНчни* вимог по

5ИЯ .

3. Сигтемгстичне внх ^рн'-т^.инч чагч-чльния програм рхзногп ®унк-[хонального признансика, «е реалхзеваш як загальиопедагогхчн!

Функци комп'ютера (загальноосп!тня. виховна, розвиваюча, котив-ацхйна, ¿ндивхдуалхзацхйна, наочност!), так 1 специф1чн1 ("по~ мхчник вчителя"," динам1чне моделювання","своечасний 1 якхсний зворот!П!й зв' азок", "самоконтроль 1 самокорекцхя") позволяють використовувахи комп'ятер:

- для формування понять, для вхдпрацьовування учбових ум!нь та навичок, для контролю та самоконтролю;

- для д!агностикм якост1 засаоення учбоаого матерхалу, де ви-ко^истовуеться не тхльки кхнцевий контроль, але Ц поетапний, з врахуванням корекцН х сакокорекшх;

- для органхзацН ¡.ндивхдуальнох роботи, коли учень самостхйн вибирае свхй 'рхвень навчання;

- для реал1зацхх д1яльн*сного пхдходу до вивчення явищ та процесхв через хх мсделювання та постановку комп'ютерного екс-перименту.

Отримат результати дослщження доц1льно використовувати як в шк1льнхй практиц1, так 1 в умоьах педагог1чних вузхв при п!дготоа ц1 та переп1дготовщ вчительських кадр1в.

Основная змхст дисертацхх викладено в таких публхкацхях автора

1. Пакет программ "Тригонометрические функции" для ПК "Ямала" //Тезисы докладов по итогам научно-исследовательской работы в 1901 г. - Харьков: ХГПИ, 1989, - с. 67.

2. Осуществление с помощью компьютера дифференцированного под хода и обучении тригонометрического материала. //Тезисы докладов республиканской конференции "Актуальные проблемы преподавания математики в общеобразовательных юколах Киргизии". - Фрунзе, 1990.-с. 6-7.

3. Вивчекня у 9-10 класах (рункш.1 доЪХ. Аз застосуванням

тавчзльних ирограп, Нетодичн1 рекомендацН . - Хоркхв: ХДП1. 1990. ?8 с.

4. К вопросу о подготовке и проведения студентами (рчзмата ком-тьютерныя уроков. //Тезисы докладов Российской научно-практической конференции "Проблемы школьной информатики". - Омск, 1992. - с.

14-15.

5. Використання комп'ютера при формуванн! визпачекня тригононе-гричних функши числового аргументу. //Програма XV науковох кон^е->енцИ молоди я пченик та викладачхе. •• Харк1э: ХДП1, 1992. - с. 16.