Темы диссертаций по педагогике » Общая педагогика, история педагогики и образования

автореферат и диссертация по педагогике 13.00.01 для написания научной статьи или работы на тему: Воспитание старших дошкольников на идеях мира в условиях национального детского сада

Автореферат по педагогике на тему «Воспитание старших дошкольников на идеях мира в условиях национального детского сада», специальность ВАК РФ 13.00.01 - Общая педагогика, история педагогики и образования
Автореферат
Автор научной работы
 Петрук, Елена Митрофановна
Ученая степень
 кандидата педагогических наук
Место защиты
 Киев
Год защиты
 1996
Специальность ВАК РФ
 13.00.01
Диссертация недоступна

Автореферат диссертации по теме "Воспитание старших дошкольников на идеях мира в условиях национального детского сада"

1НСТИТУТ ПЕДАГОГ1КИ АПН УКРЛ1НИ

РГБ ОД

2 7 ЯН Я |997 На правах рукопису

ПЕТРУК Олена Митрофан1вна

ВИХОВАННЯ СТАРШИХ ДОШКШЬНИШВ НА 1ДЕЯХ МИРУ В УМОВАХ НАЦИОНАЛЬНОГО ДИТЯЧОГО САДКА

13.00. 01 - тео|ля та 1стор1я педагопки

Автореферат дисертацп на адобутгя наукового ступени кандидата педагопчних наук

Кшв - 1996

Дисертащя е рукописом

Робота виконана в Пвненському державному пеДагойчному 1нститут1 Науковий кер!вник - доктор педагопчнНх наук, професор, академ!к АПСН

ДЕМ'ЯНЧУК АнатолШ Степанович

ОфЩшн! опоненти: - доктор ПедагоНчних Наук,' професор

АРТЕМОВА Любов В1ктор1вна - кандидат педагоНчних наук

МЕЛЬНЙЧУК М1ля 1ван1вна

ПровЦща установа: Волйнський державний ун!верситет ¡и. Леа УкраТнки

Захист вщбудеться '¿/•/'Л 1937 рйку о 7у год. на

зас!данн1 спеЦ1ал!зовано! вчено! ради Д 01.32.02 в 1нсгитут1 педагог1ки «

ЛИН Украши за адресою 252001, м. Ки!в, вул. Трьохсвятительська, 8.

3 днсертащею можна ознайомити'ся й науковШ частин! 1нстатуту недагопки АПН Укра1нн.

Автореферат роз1сланий "¿О" 1996 року,

Имений гекретар

спецкспзовано! вчено! ради и^ьы^ъ ПР°ФСС0Р М. Л, Легкий

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ. Перех'1Д УкраТни в!'д тотал!тарного режиму до демократичного устрою, змщнення ненадежно! держави потребують В1дпов1дного виховання иайбутнього громадянина суверенно! УкраТни.

У систем1 виховання д1тей чшьне мкце выводиться вихованню на ¡деях миру. Декларащя про державний сувериштет УкраТни урочисто проголощуе, що "Украша мае сво! нам1ри стати в майбутньому постшно нейтральною державою, яка не бере участ1 у вшськових блоках 1 дотримуеться трьох неядерних нринцишв: не приймати, не виробляти 1 не здобуватн ядерну зброю,.,. активно сприяе змшиенню загального миру 1 м1жнародноТ безпеки". 1

Проголошення УкраТни незалежною державою стало поворотною под ¡ею в ¡сторичшй доЛ1 украТнського народу. Трудяпп украТнсько! держави теля довгих рок ¡в тяжко! боротьби за незалежшсть, свободу, мир та взаеморозумшня приступили до реал1зацп завдань, внкладеннх в ДекларацП.

Концепц1я доцпального виховання в УкроТш передбачае. комплексне вирниення питань розвитку дИей з раннього вку, серед якпх иажлнве м1сце постдае. виховання 1х в дуЫ миру. Особливо це актуально в умовах тепер1шшх соц1ально-екоиом!чних перетворень. Потребуют!, оновлення зм!ст, форми 1 методи виховання дошкольник!?». Злачного полшшення вимагае система виховання старших дошк1льник1п на ¡деях миру так, як дошк!льн! заклади залишаються важливою сферою Тх миротворчоТ Д1ЯЛЬност1 ь Укра!н1. Головний оркнтир оновления ;)м!сту Тх миротворно! роботи • максимально врахування гиколих 1 репоналышх особливостей, нацюкально! культури, с.учаснпх досягнень науки, иадбань сштового педагог!чного досв)д\».

Педагогична наука за всю ¡а'ор1Ю свогс» ¡гнування слабо дослижунала проблему виховання учшвськоТ молод1 на ¡деях миру.

1 Декллрашя про Державин» суперонптг УкраТни. Г/М.-С.1.

OKpeMi питания виховання д1тей на щеях миру знайшли свое вшображення в працях педагопв Л.В. Артемовен, Щ.О. АмонашвШ, Ю.К. Бабанського, A.C. Дем'янчука, B.C. Заслуженна, М.В.Кабатченка, О.В. Киричука, Т.е.Колупаево!, П.В. Конанихша, Н.В. Лисенко,

A.C. Макаренка, К.В. Назаренко, A.C. Шамчука, Н.Г. Ничкало, ТЛ.Пошмансько!, О.В.СухомлинськоТ, В.О.Сухомлинського, М.Г.Стельма-ховича, I.I.Шкурка, М.Д. Ярмаченка та ¡нших.

ф!Лософськ! питания миру розглядали фшософи B.C. Зажа, Д.Зенгхаос, I.A. Зязюн, I.C. Кон, В.Т. Люовський, В.В. Павлюк, Г.С. Сковорода та imui. Методолог1ю та теор1ю виховання д!тей на 1деях миру в деякш Mipi розкрнли педагога A.M. Алексюк, Т.К. Ахаян,.

B.Е.Борова, Т.Д.Дем'янюк, С.Я.Дем'яНчук, С.А.Козлова, Н.Г.Ничкало, Т.ЫТотмансыса, С. Русова, E.PipflOH, О.Я, Савченко, А.Й. Сиротенко, В.О. Сухомлинський, О.В. СухомлинсьКа, С. Роб1нзон, М.Д. Ярмаченко та imiii.

Проблему психолога виховання Д1Тей у flyci миру частково висв!тлили в своТх роботах Л.1. Божович, A.M. Богуш, О.В. Запорожець, Я.Л. Кодом1нський, О.В. Скрипчеико та irtuii.

Питания виховання учшвськоТ молодг та дошюлышшв на Шеях миру частково знайшли свое вшображення в докторських дисерташях Л.В. Артсмово'1, A.M. Богуш, A.C. Дем'янчука, Н.В. Лисенко, О.В. Су-хомлинсько'1, в кандидатськнх дисертащях Т.С.Колупаево),. C.B. Литви-иенко, А.П. Петрука, Т.К. Полонсько! та шших.

На наш погляд, Bei ц! досл!дженкя е, безумовно, позитивним явищем в пслагог1чн!!! iiayui, в жигп сучасного дитячого садка,. Однак так! важлиш питания виховання доиж!Лъник)в у дус1 миру, як ;iMicT, форми 1 методи роботи дитячого нашонального садка в цьому напрямку, питания методики проведения з д!тьми бепд про мир, занять, присвячених. Миру i т.д., Hi в однш з дна'рпщш наложного ро.жригтя не знайшли.

Це 1 зумовило. виб1р теми дослЬиження "Виховання старших дошк1Льник1в на ¡деях миру в умовах. нацшнального днтячого садка".

Об'ектом дослцдження вибраний процес виховання старших дошшльник1В> на ¡деях миролюбиво! пол!тики УкраТнсько! держави.

Предметом досл1дження - зм1ст, . форми орган1зацп 1 методи виховання старших дошюльшшв на ¡деях миру.

Мета досл1дження - розкрити виховш мой:ливост1 ц!леспрямованого впливу на особисгють доннилышка по формуванню моральних понять про збереження миру, виявити педагопчш умовн виховання старших дошкЫьникш у дуа миру.

Лпотеза досл!джецня - оптималып результати у нихованш старших дошк(льнпк1В на ¡деях миру досягаються в тому випадку, коли в р1зних видах миротворчо! д1ялыюст1 педколективш дитяч'их садов забезпечуеться шлеспрямована 1х робота по вихованню кожного дошкшьника в дус! миру , на формуванкя в них, насамперед, морально-люДських ценностей особистост'1 громадянина нашо! держави 1 П вщданого патриота,

3 врахуванням мети I Нпотези дос,л!дження ми вир1шували слщукуи завдання: анализ стану досл1дження проблеми впгчизняними та зару<лжними вченими; розкрити зм1ст 1 форми виховання старших дошюльншив На ¡деях миру; проанал13увати Л1тературш джерела з питань виховно1 роботи на ¡деях миру з дошкшьниками; розробитн вар!ативну експериментальну програму виховання старших дошкшьниюв на ¡деях миру; з'ясувати р1вн! вихованост! дггей старшого дошк!льного в^ку на " ¡деях миру.

Методи досл1дження:

Теоретичш: анализ джерел дослщжувалъно! проблеми шляхом вивчення фктософськоТ, педагоНчно!, . психолопчно! та ¡сторично! . • л^тератури; емп!рнчнг, систематичне спостереження за доишльннками, вивчення документаци доинилышх дитячих установ I оргаши управл'мшя народною о<я1тою, бес¡ди з педагогами та дггьми, батьками дп<-й. К[нм

систематичных спостережень ми застосовували метод анкетування ia сиешально шд!браними питаниями, а також провели педагопчний констатуючий, формуючий та контрольний експерименти з ьктуальних пнтаиь виховання дггей дошкольного в!ку на 1деях миру. Вивчали apxiBHi матер1али ЬМвненського обласного державного apxiey. Оргашзащя ексиерименгалыю-дослщно! роботи пошукача на посад1 вихователя МЬоцысого дитячого садка Здолбун1вського району Р1вненсько1 област1 .

База дослздження: дитяч1 садки №№5, 8, 12, 13, 15, 18, 32, 38, 55, 56 м. Piene, № 4-5 м. Сарнн, № 3, 4 м. Здолбунова, №1 м. Мирополя Дзержинського району, N°5 м. Бердичева, №3 м. Н.-Волинського, №5, 6 м. Луцька, с. Mi3o4 Здолбушвського району Р;ваенськоТ обласп, с. Глезно Любарського району ЖитомирськоТ облает!, Бердичевське, Дубшвс.ьке та Луцьке педучилища. Всього ексиернментом було охоплено 24 дитяч! садки i 3 педагопчш училища (498 старших дошК1Льшшв), 249 виховател!в i «методист1в дошкшьннх усганов, 88 батьк1в.

Методолопчними засадами е теория п¡знания 1 дан! психологи, педагог1кн та окремих методик про взаемозв'язок виховання д!тей старшого дошкЫьного вжу з навчанням i ризвиток особистост!, про 1х можливосп розумишя понягтя "мир". У iipoucci досл)дження ми також керуьалися мегодолопчнимй положениями, що мктяться в Закош Украши "Про ocuity", Державин! нашоиальнш програм! "Осв1та" (Украша XXI стОуЛття), КонцелцП дошкольного виховання в Украпн.

Досл1джелня проводились в три етапи, , .

На пертому t'Tani (1986 - 1989 p.p.) вивчалися лггературш джерела, документпшя дитячих дошюлышх заклад)в, досв^д роботи дитячих садюв, инхоилте.'пн, меюдпетт дитячих установ, збирався емшрнчний матер1ал дитячих rruiiiB ЖнгомнргькоТ, БолинськоТ i PiBiiencbKoI областей i на шй ОС НОШ р<1.)р:)6ЛЯЛИГЯ ИИМДШ IlO.liiai'i in методика дослщжспня.

11;»__.41«yrc»JV.__(.-тап! (1989 ■ 1992 p.p.) ироводився педагоНчний

екенгрнжчи (консг.гпктпт), м<чл «кого гюляпша в тому, щоб впзначптн

pimii штересу старших дошкшышюв до миролюбшп /иялышеп нащонального днтячого садка, За результатами дослщження розроблмы програма формуючого егапу есиернмеиту, визначено осиовш форми i метод» робот?! дитячнх садк1в в напрямку ознайомлення дошюлышшв о i'x миротворною д1ялыистю.

На третьому етагп (1992 - 1996 p.p.) вщповщно до программ формуючого експеримеиту було апрабовано проионовану систему виховання дней старшого дошкьчыюго в1ку в дус1 миру.

Наукова новизна доплтдження полягае в тому, що в ньому вперше зроблена спроба проанал!зувати теоретичш та практпчш питания виховання старших дошюльшшв у дус! миру, показано вплнв форм i метод!в uiei' роботи на формуваиня особистост! дней, доведено, то включения виховател1в i доишльниюв у практичну д1яльшсть шдвищуе ефектившсть виховання Д1тей; визначено ochobhi piBHi i'x внхованосп у дуа миру; розроблено napiaTHBiiy еспериментальну ирограму та систему виховання Д1тей старшого домтльного BiKy на ¡деях миру.

Теоретична значущкть^о^идя^нщ полягае. в розробщ авюром теоретичних засад поеднання змкту i форм виховання дошкыышкш у ;iyci миру, шдпорядкованих розвитку Vxnix шзнавалышх ¡нгерепв. Обгрунтоваш та експериментально апробоваш видп та форма biixohhoi Д1ялыюст), визначеш педагопчш умови виховання дошк1лышк1в на ¡деях миру.

Практична значуицсть дослщження полягае в тому, що в ньому розкрип сутшсть, методи i форми виховання старших дошккпышкш у днтячих садках; оргашзацШно-мртодичш аспекти гпдтотоики прашшшкш для 1х потреб; узагалинено i запропоновино сучасному дошкииио краииш досвщ роботи дитячих садюв, познтнвш елемгнти методики нгтчаннл кадрш доипилышх ¡нстптушй.

Аицобащя результат!в дос;идження. I'e.nviьта ги

Д01Л1Дження допотдалися i обговорювалися на за< ¡дпнм'| кафедр

дошильноТ педагогши PiBHencbKoro державногС) педагогичного ¡нстигугу, використовувалися викладачами у npoueci читання лекцШ . у цьому ¡HcTHtyTi та р!вненському економ!ко-гуман!тарному iHcTmyri, у виступах на м1жнародних, республжанських та обласних науково-практичних конференшях прац1вниюв ByaiB, KepiBHHKiB дошк!льних заклад1в, шк1л, вчител1в га виховател1в дитячих садк!в. Зокрема: на ВсесоюзнШ науково-npaKTHMHifi конференци "Форми I методи використання засоб!в масово! ¡нформацИ в . ¡дейно-полЬичному вихованн! i контрпропагандистськЩ po6oTi шк1л" (PiBHe, травень 1987 р.), "Педагоги за мир" (Москва, с!чень 1989 р.), "Виховання учтНвсько! молод! в дус! миру i нове полтине мислення" (PiBHe, вересень 1990 р.), "Народна Педагог1ка i сучасна проблема виховання" (Чебоксари, травень 1991 p.), VII М1жнародна конфереиц1я "Виховання в1льно! в!дпов1дально! особистостГ'

(С,- Петербург, квт-нь 1994 р.), "A.C. Макаренко - видатний педагог-новатор" (PiBHe, березень 1988 р.), "В.О. Сухомлинський - видатний педагог" (Юровоград, вересень 1988 р.), "Педагопчна спадщина В.О. Сухомлинського i розбудова нацюнально! осв1ти" (Юровоград, вересень 1993 р.), "Використання педагопчно! спадщини В.О. Сухомлинського у навчально-виховному процеп школи i вузу" (Pinne, жовтень 1993 р.), "ПедагоНка единого i ц1л!сного миру: сутшсть, завдання i опюшп напрямкн науково! роботи шк1л 1 sysie" (PiBHe, кштень 1995 р.), "Школа за мир, взаеморозумшня i соц!альний розвиток" (PiBHe, травень 1996 р.), на Всесоюзних i м1жрег1ональиих конференшях (PiBiie, травень 1989р., вересень 1991р., грудень 1992р., жовтень 1992 р.) на вузтгьких та обласних науково-практичних конференшях вчител!в та дошкМльних iipauioHMKiB (1986 - 1995 p.p.), а також на М1жнародних науково-практичних конферешдях "Проблеми. формування морально! cTiiiKorTi уч!мв и сучаснпх умовах" (Чебоксари, 1993 p.), i "Виховання учжмько! Mo.ioji и .тугt миру в навчально- виховному npoueci школи i нуду" iСамара. 1993 р.).

Щропдщсгь результатов дисертацойноо роботи забезиечуеться системним анализом теоретичного 1 емпоричного матер1алу; використанням методов дослодження, адекватних його мето 1 завданням, а також портнялышм. анал1зом дослщно-експериментального матер ¡ал у, широкою апробацоею в процесо застосування одержаних результатов у практиш роботи дитячих садков.

На захист виносяться тако положения:

1. Концепция шдготовки вих0вател1в дошкольник закладов до впхо-вання дотей старшого дошюльного вжу в дуа миру.

2. Система виховання старших дошкольников на ¡деях миролюбноТ дояльносто педагопчних колекишв дитячих садков.

3. Результата й оцонка вкладу у розвиток теорП 1 практики виховання дотей в дусо миру вотчизняних та зарубожних вчених.

4. Генезис мети, завдань I змосту роботи дошк1льних заклад1в по ви-хованню д1тей у дус1 миру.

5. Форми 1 методи виховання старших дошкольников на ¡деях миру.

Структура дисертацн: Дисерташя складаеться м вступу, двох

роздШв, висновк)в, списку використано! Л1тератури, додатков.

ОСНОВНИЙ ЗМ1СТ РОБОТИ.

У встугн обгрунтовуеться актуальность проблемн, визначаються об'ект, предмет, мета I завдання дослодження, формуеться гопогеза, розкриваються осцошЧ етапи, метода дослодження, наукова новизна 1 практична зиачущ1сть, його опшвт положения, як* виносяться на захист.

У Лйрнюму ¿Ц1серщц\1 • "Теорегнчн! отопи внховання дней

старшого дошкольного вюу в дуп миру" роэкришшться методолопчш \ теоретично основн дослоджувано! проблем», АшыЫусгьен спш проблем и в педагопчной теори, дано короткий огляд розвитку пробами виховання старших дошкольшшв на ¡деях миру, э'ясовугться оюнлшпшй апарат досл1дження.

У дпсертаци анал1.эуються здобутки В1тчизняних I заруб^жних вчених у досл\джепш проблеми виховання дкей на шеях миру.

Дослщження питань виховання Д1тей у дуЫ миру займаеться специальна галузь педагопчноТ науки - педагопка миру. Педагопка миру -це новий напрямок загально? педагогично! георп i практики. Вона досл1джуе процеси виховання та oceiTH piaHnx вжових труп в умовах ксюрдинальннх змш у сусшльнш свщомост! народов CBiTy шд впливом реалш ракетно-ядерно! епохи.

1стор1я сусгмльно! думки знае чимало мислител^в, як'1 розвивали ¡дею виховання гпдростаючого поколишя в дуа миру (Й.Г. Песталоцц! 1 Ф.А. /Иаерверг, Т.Кампанелла, Ж. Мелье, UI. Фур'е, P.O. Оуен, К. Сен-CiMOH, Ян Амос Коменський, Е, Роттердамський, Д. Локк, Т. Гоббе, Жач Жак Руссо, Януш Корчак та iiiuii).

Чигаючи твори славного сина украшського народу Г.С. Сковороди, иероконугшся, mo Bin бус невтомним пропагандистом ¡дей миролюбства мЬк народами i закликав виховувати д^тей у такому ж дус1.

]дея виховання дггей у дуа миру д!стала дальший розвиток у захиноевропейськш педагопщ киши XIX - першо! половшш XX ст. у форм! пашн)>1стсько5 конпепци - морального ссуду будь-яко! збройно! (юртьби. Найвцюмшшми представниками uic'i концепцп були П. Бопе, М. Moiirrccopi, Ж. ГПаже та inuji.

Слушн) погляди на мир одного з яскравих предсгавннк1в педагогики "гчлытго виховання" MapiT Monreccopi,5 яка намагалась знаити пранильннм ,>aci6 проти вшни. У результат! роздум1в Momeccopi зробила ду»:е пажлншш вигновик: доросл1 умовами виховання придушують ¡стинну природу л¡Ti'ii i насаджують в 1х душах недоЫру, агресившсть,

.-ксрпокк I !>.

М'Тчд р... чм. н ¡it ;:.ii пгики Марин Монтегсорп.- К.: Диоза Укргша,

и» 1 с.; ::г>

У педагопчшй спадщиш Т.Г. Шевченка, К.Д. Ушинського та шшнх ми також зустр'наемося з думками щодо виховання дпгей у дус1 миру. Ixui ¡деТ мають яскраво виражене забарвлення, сшввщносяться з ¡деями створення морального ceiTy, боротьби за мир i взаеморозумшня м1ж людьми.

Значний внесок у розвиток ипчизняно! педагопчно! науки вше I.Я.Франко. Bin з гордк:тю говорив, що украшський народ "своею кров'ю i своГми кктками писав icropiio свое! боротьби за волю"...

У 50-60 роках XX столггтя в багатьох кра'шах почались дослщження проблеми миру, стали створюватися cпeдiaльнi науков1 центри, школи i эргатзаци в США, Англа, Канад1, ФРН, Ф1нлянди та ¡нших кражах.

Великий вклад в розробку теорп виховання д1тей на ¡леях миру внесли A.C. Макаренко та В.О. Сухомлинський. У результат! власного багатор1чного досвщу вони прийшли до висновку, що ycnix у вихованш в дусл щей миру залежить перш за все вщ постановки виховноТ роботи, в!д ¡7 високого ршня.

Над проблемою взаемозв'язку морального виховання дггеи дошкольного BiKy та вихованням на ¿деях миру працюе багато втизняних педагопв, таких, як Л.В. Артемова, A.M. Богуш . З.Н. Борисова, A.M. Виноградова, O.A. Козлова, P.I. Клнмчук, Н.В. Лисенко, T.I. Ilotii манська та iumi,

Л.В. Артемова стверджуе думку про те, що формування духовноеri передбачае становления нацюнально! сецдомост1 особистост'1 як основи патр1отизму, заяоруки (формування ¡нтернац'юнал1зму

Значним досягненням в дальшому розвитку reopil i практики цошк1льного виховання д!тей, в тому числ! виховання в дус! миру е розробка групою вчених - доцшлЬнтив програм "Малятко"2 i "Дитина".

i ApitMutu д. ii. 'í4in i орган Uitiifl 'пикуь.мшя uh;im-¡uihküí кк jjicift морального инзп^апии/,. лет. mío... дик. пгд. наук. -T6úiici ■ IDSftp. - С. 22.

. Млптко Прнграма нихиванпя дней аошмлыют »¡к>. К. ¡I.'lt m.t.iniiiMi Ук|<;Гиш. 1 "'Л • г ;'!л

Ро.чкритпо сушосп, 3Micry, завдшгням, принщгп(в га метод!в виховання д1тен - дошкольников на ¡деях миру присвячен! два подроздши Першого роздолу днсертацп. Змкт i завдання виховання дошк!лышюв у дус! миру визначаеться зовн1шньою та внутр1шньою полггикою УкраТии. Нами розроблеиа opieHTOBHa програма виховання дошюльшшв на ¡деях миру, яку впровадили & практику роботи багатьох дитячих садши. В дпсертацн ми анал1зуемо принципи виховання д1тей старшого доцийльного BiKy. Bei принципи П1ддан1 анализу у взаемозв'язку, . в динам¡ц1. В педагогии' миру використовують загальнов1дом1 методи вихованнй дошкольников: бссоди, заняття миру, казки- з миротеорчо! д1яльНост1 дотей тощо(Артемова Л.В., Богуш A.M., ПошманськаТ.1., Щербакова К.Й. та in.)..

У другому роздШ дисертацП - "ÖchobhI напрямки мИротвррЧо! ^Дяльност! дитячого садка по вихсванню дотен дошкольного в!ку" - поддат характеристнцо методико-педагог1ч1Й основи д1яльнорт1 peix виховних aaxofliB з досл1дно-експериментально1 роботи окремих педколектив1в дошкольних эаклад13 Украши, проанал!.зовано результата пошуково-^розводувального експерименту; дослано -експериментально! роботи педкслектив!в окремих дитячих садк1в УкраТни щодо реал1зацП основНих форм виховання старших дошк!льник!в у дус.1 1дей миру; обгрунтовано педагопчн! ум on и виховання д!тей дошкольного BiKy на ¡деях миру; опрацьована система дитячого садка з виховання Старших дощк!лъник1В у дуп миру. 3 метою з'ясування м!сня, форм i метод!в виховання д1тей на ¡дсях миру ми шддали анал0зу форми виховання, Як! Широко використовуються п мирогворчой д!яльност! нац!онального дитячого садка: комплекст заняття; бес1ди про мир; заняття мйру; роэповоД! про мир; VKi-ai'ncbKi народно казки та легенди про мир; усна Народна твор'чють тощо.

У прочего пошуково-формуычого експерименту' виявиЛрся, шо. э .MiiroBiH пелагопчшй пракгнщ дитячих садкш озкачет нами фор-üt роботи

з доплолышками щодо внховання ¡х на ¡деях миру ще не зайняли надежного М1спя. За даними експерименту лише в деяких дитячих садках проводилися заняття миру, беади. А так! форми роботи, як розпов1д! використовувалися Т1лыш окремими вихователями. Ревень Гх роботи був досить низьким.

Досл1дження велося поетапно. На першому еташ вивчалась наявшсть знань про мир, документами дитячих установ з даного питания, ршень подготовки виховате;ив. На другому еташ розроблялася система бес1д, якл охоплювади виховання любов! в дошкичьнашв до Украиш. На цьому еташ дослщження вивчались напрямки виховання д!тей у дус1 миру шд час проведения беси. На третьему егош доел! дження розроблялися ексиериментальш занята миру в дитячих садках. На четвертому етат дни - дошкольники в про цеп бесщ про мир залучалися до практично! роботи в колективах дитячих садюв. До початку наступного етапу розроблялися сценари беад, анкета та опитувальники.

В • процес! пошуково-формуючого експерименту ми розробили ор1ентовну програму внховання старших доишльншов на ¡деях миру, яка передбачае:

- ознайомлешш дп'ей з питаниями миру, уевщомлення пеняття про мир на Землг. мир - це життя, щасливе дитинство, радость у (дм'1; формувацня у /атей розумшня значения миру п сусшльств!, держаги та вияаляти бажання разом з батьками боротись за мир; приймати участь в акшях миру, як) оргашзояують Украшськин фонд миру та громадсып оргашзанн; д1ти разом з дорослими працюють на Д1лянках дитячого садка, суботниках миру; в достушпй форм! виховател1 знайомлять Д1тец з основними М(жнародннми подоями, ЯК1 присвячеш боротьб| за мир на род ¡в нашо! планети;

- ознакомления д|тей , э побутом 1 культуринмн надбаннямн украшського народу; вихиваиня любов! до свое! мови, розумшня поняття Батыивщина: у кожно! люд »ни, кр)м багыив та ¡ншпх р1диих, г. «¡сце, де

вона народилася ! живуть батьки. Наша Батьк1вщина - УкраТна. Люди, як! народилися 1 живуть на УкраМ, - украТнський народ. Д1тей оэнайомлюють з пам'ятними м!сцями р!дного краю, з видатнйми людьми, як! уславили його, з Киевом - столицею нашо! держави; з витоками стародавньо! Рус1 -часу заснування КшвськоТ держави, 3 русинами - пращурами украГнЫв; боротьбою проти татаро-монгольського поНеволеннЯ, нац!онально~ ыизвольним рухом украшського козацтва, трагед!ега с!човйх стр1льц1в, украТнсысого селянства, штелненцп;

- посилення еколог!чного впховання; розвиток соц1алыш-схвалюваних . особиетих якостей дпей: здатн!сть до сгйвчуття, сп1впереживання, здШснення альтруТстичних вчинк!в.

3 метою впроаадження ц!е! программ ми п!д час формуючого експерименгу проводили !ндив1дуальн11 трупов! бес5ди з вйховання д!тей у дус! миру. Така тематика цих бег.1д: можка все на свШ вибирати, сйиу, вибратл не можна т1льки Батьк1вщину (Симоненко В.); мир - це щасг я 1 р?д!сть вс!х людей Земл1; Д1ти хочуть Миру; моя Батьк1вщина - УкраТна; мир - це щастя, вШна - горе; мир д!тям планети; степ та воля - козадькая доля; Запор!зыса СИ - пйздо гордих 1 дужих , як орли людей; наша слава не ъмре, не зашне; Б. Хмелышцький - славмий гетьман Укра1ни; великий подвиг украТнського народу у Друг1й св!товЩ вШн1; битва п!д Берестечком; Козацьк) могяли; мова наша р!дна; роде наш Красний; символи незалежно! держат! УкргТни; ми - краплинки з кршшц! роду,

Щоб 1пдив1дуальт I грумов! бес!ди про мир приносили бшыне коригт! потребно, щоб виховатсль завжди добре до не! готувався, Мдбирав цигйЫ, перекоялив1 приклади, складав план проведения бес!ди, добре знав ¡ндиыдуалъш та вЬгов! особливост! сро7х вияованц!в; кожна бес!да йлхсвателя повинна бута Шлеспрямовано», змктовнога, педагог!чно ыттриманою I и той же час не нав'язлизого для дгтсй; шд час групово! бесьш ногр!!л!о залучаги до бемди бс!х д!тей; проведения бес¡дн про мнр гсйннно бути пов'ялппе ¡л життям колективу, кожно! дитяни окремо;

тематика бес!д повинна бути р!зною I захоплюючою для Д1тей; вихователь повинен систематично працювати над п!двищенням свое! педагопчно! майстерност!, оволод|ти Методикою проведения бесвд про мйр у дитячому садку.

Спрямовуючи д1яльН1сть виховател1в та д!тей В тому напрямку, який за нашою г!потезою повинен привести до б!льш позитивних результат!в, ми прийшли до висновку, що методика проведения бес!д про мир з дпъмн старшого дошкЬчьного вжу може бути рьзноманшгаю. Алё при цьому оснсвне завдання вихователя полягае в тому, щоб виховувати у д!тей любов до свое! БатькЪщини, вчиги розум!ти пров)Дну роль УкраГни В боротьб! за збереження миру. Цьому пир)шешпо завдання допомагае I народна творч1сть, 1 екскурсЛ! по р!дних м!сцях, 1 перегляд телепередач 1 альбом!в, 1 наочн! поЫбники.

Шсля кожного етапу проводилися коптрольн! зрЫ^ Для визначення р!вн!в спрнйняття 1 ум!нь проведения бейд про мир вияователями ми провели констатуючий експеримент.

Високий ршень сприЙмання - вихопате;п мають ч!тку I конкретну уяву про умшня проведения беад про мир, !х значення у формуванн! особистсст! дошкКчьника.

СереднШ р!вень сприйняття - виховател! мають знания про оргашзац!Ю I проведения бес!д про мир, стараються поб1лыие взнати Про ' методику проведения таких беад.

Низький ршень сприйняггя - знания виховател!в про проведения бегЛд миру поверхнеш, !х заШкавлешсть проведения бес!д иестШка.

Юльккн! дан! результат нашого досл!дження р!вя1в пформування 1 умшъ проведения бес ¡л про мир вихователямн подан! в табл5щ! 1.

Таблица засв)дчус зм1ни величин кожного з ртшв сформувань I ум1«ь проведения бес!Д про мир виховател1в за результатами проведеиого нами констатуючого 1 формуючого екеперимент1в. В дисертаШ! даний анал1з результппп досл1дження.

Таблиця 1.

Píbhí сформованносп i умшь проведения беад про мир вихователями за результатами констатуючого та формуючого експеримеитш (в %).

Знания 1 умшня, якими повинен володгги вихователь Виховател! з р1внем ох знань ¡ умшь

високий середнШ низький

1. Знания 1 умшня, якими повинен володгш вихователь 62,4 36,2 1,4

2. Умшня вЫбрати необхцший матер1ал для проведения бесодц про мир з старшими дошкольниками 59,6 34,3 6,1

3. Умшня ч^тко плануватн роботу по проведению бед п|.*1 мир з дави 60,5 39,2 0,3

4. Методично в1рно проводити бесоду 78,3 21 0,7

5, Вихооати виданих патрют Батьювщоиш, и захисшшв 89,9 7,3 2,8

Наетупшш eran дослщно-експернменталыго! робота передбачав розробку систем» запять, миру для старших дошкольников. Упродовж досл1джения в дитячих садках за нашок> методикою було проведено 120 занять миру i народознавства. В процесо проведения занять миру в 16 старших дошколышх трупах КпТвсько!, Житомирськоо i РовненськоТ областей ми виевнились, що заняття миру з дгтьми них труп краще ¿сього Проводити за такими основными напрямками: ,

1. Ознакомления дней з доступними для них оф1цшними документами про Mnpni ¡HiuiaruBii Укра!ни.

2. Ознакомления старших дошюльншпв з розповодями дитячих письменникш про мир.

3. Обговорення дитячих кшофьчьмов ¡ д1афольм1в, присиячених показу repo'i4iioI боротьби Украонськоо держави за мир м!ж нарядам!?. Заува;;снко, ,що а окремих тем проводилися заняття миру.i народознавства <л сьj ¡{.¡ггами. Це дало змогу виявити кращйй вароант методики призрде/u-r о <ш ¡итого .занято миру, народознавта ¡ виробити

науково-мегодичн! рекомендаци отодо проведения тлчпх занять, В ря;ц дитячих садгЛп ЖитомирськоГ, ВолинськоТ та Р!вненсько) областей нами в результат) проведеного пошуково-формуючого експерименту були апробован! розроблен! нами м(сячн! та р1чн! плани занять миру. ВиховатеЛ1 експериментальних дитячих садков дали позитивну оценку планам. Це видно з таблиц! 2.

Таблиця2

Оц!нка вихователями експерименталытх дитячих садков Р!вненсько1

облает! плати проведения занять миру.

Дит. садки Всього Д/с В них Р!чн1 планн М1сячн1 плани

досп!д. ! молод! вНховат.! виховат. ДОСВ1Д. виховат. в % молод! виховат. п% досв!д. виховат. в % молод! виховат в % "

Кгзпрсгал! 6 34 91 37,2 47,8 . 75,8 65,2

Беттрг-йй 10 72 | 1(}3 7,9 11,5 96,1 92,5

Наш1!м д!тям доступно не т!льки ознайомлення з украТнськимИ звичаяМи, а й усв!домлепня того, що кожен народ мае свою ¡сгорш, особливост1 нацюнально! культури, традицП. На ц!й основ! виховуеться дружне ставленнй до ншшх народ'в. У робот! щодо ознайомлення з 1ншим!1 народами важливо уникнути таких традицйнгах для педагог1чно1 практики помйлок, як трактування "старшинства" у братерств! народ!в, що зводились до роэглядайня герб!в храш. Сл1д пояснити д!тям, що сила народу в його добрссердечннх стосунках з пшими народами, у взаемоповаз!, братерс1п!.

Нами була розроблена методика проведения розпов!дей, занять э народознавства (уг.раТнознавства, лгодяност!, мйстецтпознавства, казок, краезназства) I визначено вплив народних трэднцШ через календари! свята, обряди на фор'мувания особистсст! дошк!лышка, в яких основна .кета ■- шчнування праЦ1 1 любов! до незалежноТ УкраТни. Пошуково -формуючий егепь-рпмент, який ми провели л ряд! дошюльмих эаклгуйв

Жнтомирсько!, Волинсько! та Р^вненсько! областей, дав позитивш результата.

В npoueci пошуково- формуючого експерименту ми прийшли до висновку, вдо П1Д вихованням дггей на ¡деях миру потр1бно розумоти шлеспрямований систематичный, дшовий вплив вс1ма прийнятими в педагог1Ц1 формами i методами на формування св!домост! в д1тей для виховання ix в дуй високо! В1ддан0<т УкраТш, BipHOCTi штернащональному обов'язку, в flyci високо! оргашзованостч i дисцигишш.

Дослщно - експериментальна переварка розроблено! нами системи Яиховання Д1Тей старшого дошшльного вжу на ¡деях миру в умовах дошюльного национального садка показала П ефектившсть в nopiBHflHHi з результатами констатуючого експерименту в експериментальних трупах Ыдбулися значш зм1ни в розиридьтенш дней по р|внях сформування виховання !х на ¡деях миру. Число д!тей в!днесених до I р|вня сформованосп виховання на ¡деях миру до моменту завершения експерименту склало 63,5%, до II - 35,8%, III- 0,7%. Тод1, як в контрольних трупах змш не було, або вони були не значними.

Г1ор1вняльна оцщка результат проведено! нами роботи по вихованню Д)тей на ¡деях миру показала, що в npoueci формуючого експерименту на завершалъному еташ кого проведения Bei дгги почали приймати посильну участь в миротворна! дояльноеп дитячого садка, пшьипшлась в !х актившсть. Йкща на еташ констатуючого експерименту в fliTefc досл1дних груп тяжко було визначити мотивн того чи ¡ншого шдношення д»тей до миротворчо! д1яльносп, то на етап! формуючого експерименту к!льккть дотек а особистами i нееиявленими мотивами значно змецшилась i розко эросло число д!тей з мотивами миру. До кшця заключного етапу вже Bei Д1ТИ експериментальних груп нриймали участь в збереженн! миру в ceiTi, таким чином в ход! проведения дослано -експернмеьтальноТ роботи нами були виявлеш можливосп удосконалення

роиесу виховання старших дошкиышюв на ¡деях миру в нацшналытму итячому садку.

Шд час нашого дослодження мн перекопалися в тому, то найкргшп езультати по вихованню дт'н на ¡деях »миру можна досягти завдяки икористанню р1зномаштних форм роботи, систематично плануючи 1 роводячи IX, а також дотримуючись концелш! шдготовки вихивагел1в до кования д1тей в дуа миру. Наша концепц!я подготовки вихопателов до оховання старших допшолышшв в дус! миру ьключае в себе мщно знания, чшня 1 наяички гто вихованню Д1гей на ¡деях миру, впровадження в эактику . роботи дошкольних заклад)в, високу соЦ1альну зрШсть, юмадянськють, високу вимогливють до себе, ¡дейно-полточну ?реконан!сть, працьовипсть, чуопйсть, доброту, справедливость, любов до тей, душевну щедрость, в>ру в добре начало : можливост!, як! закладеш в >жшй дитино, гуманостичний стиль виховання, В нашому дослодженш юблена спроба не "ильки розкрити дану концеишю, а показати и вплення роботу лошюльних зпклад1В.

Нас шкавила також джерелознавча база знань старших дошкольник!» ю мир та миротворчу полтшу УкраТни. Як засойдчило дослщження, новними джерелами поповнення знань допжьчьников про мир були 1хоэател1, 1х сшлкузання з дорослнми, матер!али газет "Зорка" 1 Теремена".

Угшсновках узагалыоюються результат роботи, наЙважлипнш з них

ко:

1. Генезис мети, зандань, змкгоу о обгрунтування системи виховання гей догоюльного воку на ¡деях миру в умовах розбудови держави сраоооа визначаються потребами сусшльг.тва у. всебочнш. активозаии гелектуального ! духогного потешпалу громалянйпа УкраТни, ^.течения едносто впливу на особнст1сть з перших дшв П формувания тих внховних шструменпв послодовиосто, гтступносп, ппглщнаго регування рихопного пронесу дитячого салка, школи та вузу. Результат« оропонованого монш-рафочного дослоджеиня г втиачення стратег!! проптеу

виховання старших догшилышкш на ¡деях миру в умовах укращськогс национального дитячого садка.

2. У пошуках ново! виховно! парадигми на перший план висуваютьс« традишйш форми 1 методы виховання старших дошкшьнишв на ¡деях мир} таю, як бесии, заняття миру 1 народознавства, розпови» про мир, щс грунтуються на поваз! до дитини, П особистост!, турбот1 про п розвиток I Яроцес! вс'ое! миротворчо!.д|ядьност1 дитячого дошшлышго закладу.

3. Проведения масового педагопчного експерименту в ррироднш умовах роботи дитячих садюв, багаторшне вивчення проблеми вихованш старших дошкиьникш у дуй миру в дитячих доишльних заклада] Укра!ни, дозволили нам розкрити не ттльки сутшсть 1 змост систем1 миротворчо! д1яльност1 дитячого нашонального садка, але й створити певн; систему виховних форм та заходов, яко сприяють формуванню В кожно дитини глибоких переконань у правой украшського народу за свою сощалыг незалежн1сть, мир » взаеморозумшня мож. народами, позитивно впливають н виховання тдростаючого поколения в дуа миру.

4. Як засвщчують наш« дослщження, дитячий садок вже пшйшов того, щоб створити разом з! школою та вузом цЫску систему виховання дуа миру. Система виховання старших дошшльниюв на ¡деях мнротворчс доялыюсто педколект11В1В дошкшьних дитячих садюв дае можлив!ст внховуватн пдних патрютш Украши. Педагогочоп колективи дитячих садки ШК1Л та аузш у вихованно дггей разного воку на ¡деях миру повиш зосереджувати свою увагу на таких питаниях:

- у тдручниках 1 навчальних поабниках з дощк1льнгЛ педегог1к дощльно ввести спешалышй розд1л "Виховання Д!тей на (деях миру навчально-виховному процеа нашонального дитячого садка, школи та вузу' у якому розкривалися б методика проведения заход1в, присвячених миру дружб1 М1Ж народами, наводилися би окрем1 примфщ заняття миру, бес!ди т ¡НШ1 форми виховно! роботи доишльних заклад1в;

- на сторонках педагогочних газет 1 журналов с;пд систематич* публокувати материала, присвячеш досвщу роботи доишльних колектпв!В г оргакмаим кпхошшня молод! на ¡деях миру;

5. Реал1зац1я Bcix проаналшованих принцнтв, Метод!в, форм виховання гарших дошк1льник!В засобами миру е воображения об'ектнвпого процесу еретворення виховання в складну i в той же час бшыл нШсну виховну истему, яка об'еднуе Bel !нститути сусального виховання. У машому ;осл)дженн> обгрунтовуеться положения про те, що сукупн!сть загальних i пециф!чних педагог!чних умов досл'джуючого процесу представляе собою :воер1дну iepapxho, в як!й проявляеться орган!чна едн!сть загального 1 :пециф1чного у взаемодЯ виховних сил, як! забезпечують ефективнкть шхованя Д1тей р!зного в!ку на 1деях миру.

6. Розроблена нами експериментальна програма виховання старших тогакЫыпшв в дус! 'щеп мир у забезпечила максимальне ознайомлення ix з миротворчою пол!тикою Укра!нн, допоМогла педагопчшш закладам дитячих садк!в в систем! проводити всю виховну роботу з д)тьми, спрямоваяу на пропоганду ¡дек миру, ур1зноман1тнювати формн i методи nie! робота э дпЬми.

7. Наше досл!дження пщтвердило висунуту нами Нпотезу про те, шо оптимальн! рез5'льтати у вихованш старших дошк1лышк!В на ¡деях миру досягаються в тому випадку, коли в р.'зних видах миротворчо! д!яльност1 педко'лехтиЫв дитячих садк1в забезлечуеться ц!лег.прямована Ix робота по пихованню кожного дошк!льннка в дус1 миру, на формування й них, насамперед, морально- людськпх цШностей особистост! громадянина нашо! держави i il в!ддакого г.атрюта.

H. Проведене нами досл1дження не змогло розв'язати Bcix проблем виховайня дней дошк1лыюго в!ку у дус! миру. У подальшнх досл1Дженнях liieî проблсми noTpiöiio визначити оптимальн! особливост] миротворчо! д1яльност! дитячих садшв з метою зосередження дальшо! роботн ниховател1В по вихованшо д(тей дошя!льного вжу. Розроблена нами коннепшя гпдготовки виховател1В дошк!льних закладт до виховання д!тей дошюльного BiKy в дус! миру е оркнтиром в далыпшому доелгдженш uieî актуально! проблеми в педагог!и! УкраЬш.

Сувора й тяжка доля нашо! Украши в минулому. Мов та орлиця, народжена для емштпго польоту, вона билася в тяжких путах. Хто т!льки П

зем/ii не гоптав. 'i'a вона вистояла в тш суворш баппхшковш борт. Ciûji незалежниы. Тому мн iiobiihhî робити все щоб, виховати юнамв та д!в'ш В1ддаш1ми патрютами i захнениками свое! Впчизни.

Ochobhî положения дисертаци воображено в таких публшашя автора:

1. Виховання старших доншльшшв на ¡деях миру - Ршне: Тети:. Монографии, 1996. - Рукопис у друщ, 8 друк. арк.

2. Виховання дней старшого допшльного шку в нацкшалыюм; дигячому садку//Виховання учшвськоТ молод! в дуа миру взаеморозумшня. - PiBue: Педщститут, 1992. - С. 18-19.

3. Содержание воспитания на идеях мира//Меняющийся мир i образование в духе мира и ненасилия. - Самара, 1993. - С. 22 - 23, (I

cninaBTopcTBi).i

4. Роль педагогики ненасилия в нравственном и эстетическо.* инснитанни школьников//Воспитание свободной , независимой отвстсвенной личности. - С.-Петербург, 1994. - С. 52 - 53. (I сгнвавторствО.

5. Форми виховання старших дошюльник!в на ¡деях миру в умова> нацюнальиого днтячого садка. //Методичш рекомендацн на допомог} вихователям,- PioHe: TeTic, 1996.

6. Сухомлинский о формировании идейно-гражданских убеждений у детей//Идеи • формирования гармонически развитой личности i педагогическом наследии В.А. Сухомлинского и их творческая реализация в условиях перестройки общеобразовательной школы.-Кировоград: Пединститут,- Часть 1.-1988.-С. 148 - 149.

7. Интернациональное воспитание дошкольников в национальном детском саду,//Воспитание учащейся молодежи на идеях мира.-Ровно: Пединститут, 1989. - С. 83 - 85;

8. Нраве шейное и эстетическое воспитание будущих граждан в хоровом пенни//Формирование гражданского сознания и национального

^осознания в учащейся молодежи/Материалы Международной научно-зактической конференции. - Москва, 1994. - С. 168 - 170. (В нвавторствО. ,

9. Завдання та змкт виховання дггей на ¡деях миру в сучасних •говах//Педагопка миру в навчаЛ1 но-виховному процегЛ школи I вузу. -¡вне: Тет!с, 1995. - С. 20 - 21. (В сшвавторств!).

10. Виховання старших доткьпышюп в нацюнальному дитячому щку//Педагопка миру в навчально-вяховному процес! школи 1 вузу. -¡вне: Тет1с, 1995. - С. 264.

П. Виховання патрштизму у дчплалыпт'т// П ед агоп к а единого 1 Ясного миру. - Р!вне: Тетк, 1995. - С. 103 - 104.

12. Основний метод виховання д!тей на ¡деях миру// Педагопка ншого I ц!л1сного миру. - Р1вне: Тетк, 1995. - С. 108 - 109.

Всього по тем1 дисертацн автором опублжовано 24 наукоя1 праш а ¡зних виданнях.

ПЕТРУК Е.М. Воспитание старших дошкольников на идеях мира в гловиях национального детского сада, Диссертация на соискание ученой гененн кандидата педагогических наук по специальности 13.00.01 - теория история педагогики. Институт педагогики АНН Украины. - Киев, 1996.

Диссертация содержит исследования проблемы воспитания старших • ^школьников на идеях мира в условиях национального1 детского сада, опека рациональных форм и методов воспитания детей дошкольного оэраста в духе мира.

Научная новизна и теоретическая ценность работы состоит в том, что втором разработаны теоретические основы воспитания старших ошкольников н педагогике мира, ориентировочная программа воспитания етей в духе мира, обоснованы и экспериментально апробированы упшость, задачи, формы и методы работы национального детского сада в сдагогике мира, выявлены основиме педагогические условия этой работы,

PETRUK E.M. Upbringing of Senior children under school age on tl ideas of peace jn.the conditions of national kindergarten. The dissertation presented for academic degree of candidate of. Pedagogics: speciality 13.00.( - Theory and History of Pedagogics. The Institute of Pedagogics of APS Ukraine, - Kyiv, 1996.

The dissertation contains the research of the problem of upbringing Senior children under school age on the ideas of peace in the conditions national kindergarten, rational forms and methods of upbringing, childri under school age in the spirit of peace.

The scintlfic novelty and theoretical value of this work consist of th the author has elaborated the theoretical principles of upbringing of Seni children under school age in peace pedagogics, the tentative programme

4

upbringing of children in the spirit of peace, has grounded and experimental . approbated the essence thasks, forms and methods of work of nation kindergarten in peace pedagogics, manifested the main pedagogical conditio of this work,

Ключов! слова: педагопка миру, нацюнальний дитячий садок, бесi, про мир, заняття миру, розповш про мир, CTapuii дошюльники, вихован Д0шк1льник1в на 1деях миру. .

3fiu.605-I0fl приы.Розмаожана BOtf Мтевсякого cflsjnpfiм1ннц статистики. 1996 р,