автореферат и диссертация по педагогике 13.00.01 для написания научной статьи или работы на тему: Воспитание волевых качеств у детей дошкольного возраста средствами физической культуры
- Автор научной работы
- Кот, Надежда Андреевна
- Ученая степень
- кандидата педагогических наук
- Место защиты
- Киев
- Год защиты
- 1995
- Специальность ВАК РФ
- 13.00.01
Автореферат диссертации по теме "Воспитание волевых качеств у детей дошкольного возраста средствами физической культуры"
. г о а
i <
«û^KHÏBCbKHH УШЕРСИТЕТ iiieiiit TflPflCft ШЕВЧЕНКО
- ti №
кот ипл i а пндр f ïbiia
ВИХОВОННЯ ВОЛЬОВИХ ЯКОСТЕЙ а Д1ТЕЙ 4 - В PQKÍB ЗЛСОБЛНИ
фгзично! кальтари
13.00,01 - reopifl та i с тор i я педагог!ки
АВТОРЕФЕРАТ дисертацп на здобуття паукового стуленя кандидата педагог iчних наук
Ки!в - 1395
Дисертацкю е рукоппс.
Робота виконана на кафедр 1 теорп та методики дотльного вихов; Оердянського державного педагопчного ¡нституту ¡м, П. Д. Осипенко.
Нзуковий кер1вник - доктор педагог¡чних Наук, професор
В1ЛЬЧН0ВСЬШ ЕДУАРД СТАН1СЛАВ0ВИЧ. Оф!и IЙН1 опоненти: - член - кореспондент АПН Укра1ни,
доктор психолопчних наук, професор ТР0Ф1Н0В ЮР IИ ЛЕ0Н1Д0ВИЧ.
кандидат педагог1чних наук,
КУРОК АЛЕКСАНДР 1ВАН0ВИЧ,
Пров1дна установа - Укра1нсъкий державнпй ун1верситет
фгзичного виховання та спорту.
Захист дисертацП в1дбудеться " 24 " кв1тня 1995р. о 15 г
на заспдзнн! спец1ал13овано1 ради К 068. 18. 15 з присудже
наукового ступеня кандидата педагог1чних наук у Ки1вськ у.Ч1 рерсмтетI 1и. Тараса Шевченка за адресою: 252 601, м. Ки!в, в Володннирська, 60.
3 дигертацЬ:в полна ознайонитися в £лбл1отец1 Юпвського уьпверсит ¡н, Тараса Шевченка.
Автореферат роз 1 слано " 20 " Оерезня 1995р.
Вчении секретар спец 1 ал 1 зевано 1 ради
0. В. Плах о пик
Актуальшсть дослЦження. Ниншпй стан суспиьства, який характеризуемся розширенням 1 ускладненням завдань, цо постають перед особистктю, Д1нам1чн1стю умов, в який 1й доводиться ор!снтуватися й приймати рвения, потребус високого р!вня розвитку волI. Як в!домо, одна з основних и функц!й - св1доме регулювання практичною I п!знавальною д!яльн1стю особистосп, И поведпши, спрямовано! на лодолання трудноиив при досягненн! поставлено'! мети.
Проблема становления вольово! сфери особистост! на початковому етагп онтогенезу заввди розглядалась доишльною педагогикою, як одна з першорядних:ви того, як будуть формуватись иотиви д1яльносп як складуться морально - вольов1 риси характеру, значнош м1рои залежатиме майбутне дитини, II усшхи в навчанн!, а в подальшому - 1 в прац!.
Воля, як I вс1 псих1чн! новоутворення, проявляемся формуеться в процес! д!яльносп. Керушчись цим, прояви 1 методика виховання вольових якостей особистосп дитини сучасною наукой вивчаються в контекст! р!зноман!тних вид1в дитячо! Д1яльносп. Нин! психолого - ледагог!чною наукою в основному досл1джен1 вихов-н1 монливосп 1грово1 1 продуктивних вид1в д!яльносп, як1 розгля'даються як необх!дн! умови становления вол! (Л.С.Виготський, О.В.Запороаець, В.К.Котирло, Е.Й.Лиштованна, З.В.Мануйленко, Я.З. Неверович, И.О.Циркун та ¡н.).
Однак у дошплыйй педагог 1ц1 в!дчутний брак наукових розвЦок, де б заняття д!тей |Цзичними вправами розглядались як ефективний зас1б впливу на 1х морально - вольову сферу.
Вчен! - педагоги в доел!дженнях остатпх роюв (О.Г.Йракелян, О.М. ВавШва, Е.С.!Нльчковський, Л.В.Карманова, Т.I.0сок1на та !н.) ставили, здеб!льшого, перед собою завдання п^двищити методнчний р1вень комплексу орган1зац!йних форм •
(¡пзичного виховання, як1 складаить основу рухового режиму дIте доишльному заклад!. Тому в працях цих учемих вЦсутнг нау обгрунтоварп методичн1 рекомендацП цодо рац1ональ використання засоб!в ф1эично1 культури, як! стинулюють активн дней з метою виховання вольових якостей.
У жодн1й з д1ючих в Укра1н1 алыернативних програм вих вання й навчання в дитячому садку завдання виховання вольово! ри у Д0ШК1ЛЫШК1В в процесс оволод1ння (цзичнои культурою не з ходять достатнього висвплення. В результат! доишльн! прац!в не маить повно! уяви про змгст, методи 1 прийоми виховання в д вольових якостей засобами ф1зично1 культури, що значно знишуе дагопчний ефект ф!зичного виховання в довшльних закла Ним зумовлен! потреби глибиого вивчення проблеыи формув вол1 дитини п1д час виконання ф1зичних вправ. ДослЦшшя ц питания, а також розробка науково обгрунтованих рекоменд сприятимуть, на наш погляд, оптим1заци педагогичного процес дитячому садку 1 пЦвищенню якост! пЦготовки дней до навчанн; икол1.
Об 'ект дослЦження: навчально - виховний пр( довшльного закладу, що забезпечуе виховання особистосп дитиш Предмет дослЦкення: педагог1чн! шляхи виховання волы якостей у дней в!кон 4-6 рок!в засобами ф1зично1 культури.
Мета досл1днення: теоретично обгрунтувати експериментально - апробувати методику виховання вольових якос у дией в!ком 4-В рок1 в засобами ф1зично'1 культури.
Ппотеза досл1дження. Ефективн1сть формування вольс поведпш! у доотльник1в засобами ф1зично! культури зросте, яки - конкретизувати завдання виховання вольових якостей урахуванням в1кових психолопчних особливостей 1 р1вня ф1зи1-п1дготовленост1 дней;
- вносити у зм1ст занять I рухливих Iгор комплекси рухових завдань, спрямованих на активне подолання труднощ!в 1 перешкод, що внникають;
- застосовувати метод вправи як провIдний, а також прийоми, ям стимулюють прояви певних вольових якостей у процес! виконання диьми рухових д1й.
Передбачаеться, що б^ьш високий р1вень розвитку вольових якостей позитивно впливатиме на формування рухово! п1дготовленосп дитини.
Завдання досл1даення:
1. Вивчити особливосп прояву вольових якостей та р1вн1 !х розвитку у д!тей в!коы 4-Б рок!в в умовах рухово! д!яльносп.
2. Розробити сер 11 рухових завдань, ям складашться з комплексу ф!зичних вправ рззно! спрямованост1 й ступеня складносп, а також системагизувати рухлив1 1гри та доповнити IX вар!антами ускладнень з метой використання в процесс виховання у доишльшшв вольових якостей.
3. Виявити найб1льш ефективн! вгляхи виховання у дIгей в!ком 4-6 ромв вольових якостей п!д час виконання ф1зичних вправ на заняттях з ф13ично! культури та на прогулянках.
4. ДослЦити взаемозв'язок м1ж розвитком вольових якостей та р1внем ф1зично1 пЦготовленосп Д1тей.
Методи дослЦаення: теоретичний анал1з лиератури з проблеми дослщження; циеспрямован! спостеревення за проявом вольових якостей у дней пIд час ф1зкультурних занять та рухливих ¡гор; бес1ди; анкетування; педагопчний експеримент; к1льк1сний та яканий анал1з експериментальних даних. 1Ц методи взаемодоповнювали одне одного, що сприяло комплексному розглядов! предмета дослЦження.
Методолопчниыи засадами дослЦження е ф1 лософськ 1 положения про природу вол!, п особливосп та значения в
д1Яльносп людини, детермнюванкть вольових Д1й особистос вплив уков д1Яльност1 людини на формування 11 вольово! сфе Иетодолопчними ор1ентирами сдувать 1де! нац1онального духовн в1дродження украТнського народу, вт!лення яких неможливе виховання у громадян суспиьства комплексу вольових якост ос1Пльки вони забезпечують саморегулювання повед!нки особистост У пошуках теоретичних засад дослЦження нами вивчал прац1, присвячен! загальним проблемам педагогши та психоло (А.Н.Алексюк, Л.С.Виготський, Т.АЛлЫна, К.М.Корнхлов, Г.С.Ко тюк, О.Н.Леонтьев, С.Л.Руб1нштейн, В.I.Сел{ванов, Д.Б.Елькон: та 1н.); проблемам дитячо! психологи 1 дошк1льно1 педагог: (Л.В.Артемова, Л.I.Божович, Р.С.Буре, В.В.Давидов, О.В.Запороже В.К.Котирло, С.£.Кулачк1вська та ¡н.); проблемам психологП спо[ 1 основ спортивного тренування (А.Ц.Пунк П.А.Рудик, М.Й.Станк! 6.П.Щербаков та 1н,), а також анал1зувались науков1 розробки з г тань виховання вольово1 сфери доитльник1в в умовах рухово! д1я/ ноет! (Е.А.Александрян, О.О.Сагайдачна, С.I.Хусанходкаева та
Наукова новизна досл1дження полягас в тому, що в 1д!брано адаптовано В1ДП0В1ДН0 з психоф!зичними моаливостями дошкШник в1дом! в теорП 1 практиц! Цпзично! культури 1 спорту методи вивчення вольових якостей; конкретизован1 завдання вихован вольових якостей у д1тей В1Ком 4-6 рок^в 1з урахуванням специф! 1х прояву в процес1 занять Ф^зичнини вправами; визначен! р1в розвитку вольових якостей I встановлено IX зв'язок з ф1зичн П1 дготовленхетю дошШльншив.
Теоретична значу^сть дослЦкення полягае в тому, науково обгрунтовано можлив1сть ефективного виховання вольов. якостей у дпей 4-0 рок!в засобами ф1зичн01 культури; вшбрано адаптовано в1дпов]дно з психоф13ичними можливостями дошюльник Б1дом1 в теорП 1 практик ф1зично! культури I спорту методж
вивчення вольових якостей; розроблено критерп в 1дбору основмих р ух! в 1 рухливих 1гор, що ыожуть використовуватися в пронес! вольового виховання Д1тей; конкретизовано завдання виховання вольово! сфери у д1тей середнього 1 старшого доишльного в1ку в умовах организовано'! рухово1 д1яльност!; встановлено взаемозв'язок м1ж розвитком вольових якостей дитини 1 р1внем II ф!зично'1 пЦготовленосп.
Практична значущ1сть зумовлена широкою сферою можливого впровадження результапв дослЦаення. Розроблен1 комплекс« рухових завдань та вар1анти рухливих ¡гор ыожуть бути використан! в практик роботи доишльних заклад1в, а методичн! рекомендацп щодо 1х проведения - на курсах гпдвищення квал1ф1кацП прац1вник!в доишльного проф!лю. 3м1 ст досл!днення може бути основою спецкурсу для студент 1 в доишльного факультету вузу та учн^в педагог!чного училища.
В!рог!д1Псть результат досл!дження забезпечуеться методолопчнога та теоретичною обгрунтован!стю його основних положень, як!сним та к1льк1сним статистичним анал!зоы факт!в, визначенням репрезентативно'! доб1рки експериментальних даних.
йпробац!я дос.1ИД8ення. Матер!али дисертацП використапо в доповЦях на Всесоюзному семинар! (Ульяновськ, 1991р.) та республ1канських (Запор!жжя. 1990 р., Николаев, 1993 р.) сем!нарах парадах !з проблем ф!зичного виховання досшльшшв, обговорювались на п!дсумкових наукових конференц!ях викладач1в Бердянського пед!нституту, обласних ! М1ських семинарах дошпльних прац!вник1в Запор13ько1 облает!, були включен! у змкт лекц1й з курсу методики ф1зичного виховання досшлышюв для студент!в БДПI та учн!в Запор^зького ! Дн1пропетровського педагог!чних училищ.
Розроблена методика виховання вольових якостей засобами Ф1 зично'! культури проймла апробац1ю в дошк!льних закладах
- б -
м.Бердянська (Н 33, 34, 36), м.Запор^жкя (И 165, 270, 28 м.Днпфопетровська (Н 03, 280, 302).
Основн1 положения досл1дяення викладен1 в те публ1кац1ях.
Саза дослЦження - доишлып заклади N 1 1, 33, 36, м.Бердянська Запор1зько1 облает!. 9 педагогичному екепериме взяло участь 239 д1тей середнього та старшого довшльного В1ку. На захист виносяться:
- методики гизиачення р1вня розвитку вольових якостей довшльншпв у прочее! виконання рухових д!й;
- комплекси ф1зичних вправ, спрямован1 на формування вольових { характеру в дией 4-6 рок!в у процес! занять ф!зичною культурою;
- систематизован1 з урахуванням специф1чно1 рол! в руховс розвитку доишльншпв вар!анти рухливих ¡гор, як! стимулюють прс та виховання вольових якостей в умовах орган1зовано1 рухов д1яльност! на прогулянках;
- науково обгрунтований зв'язок м1ж розвитком вольових якостей р!внем ф!зично! пЦготовленосп д 1 тей доишльного в 1 ку.
Структура ! основний зм1ст роботи.
Дисертац!я складаеться з1 вступу, трьох розд1л1 висновк1в, списку л!тератури, додатку. У текст! подано 30 таблиц 19 д!аграм. У списку використовано! лиератури - 218 назв.
У вступ! обгрунтовуеться актуальн!сть проблем] внзначагаться предмет, об'ект, нета, ппотеза, завдан] досл1дкення; окреслюються методи експериментально1 роботи, наукова та практична значущ!сть, новизна, Формулюються положенш як1 виносяться на захист, обгрунтовуеться в1рог1Дн!сть результат! 1 висновк1в досл!д»:ення.
У первому роздШ - "Виховання вольових якостей у д1те доолп льного в!ку як психолого - педагогична проблема"
з'ясовуеться суть в(ш як психологичного феномена, характеризуються 11 конкретн1 прояви - вольов1 якосп, викладашться основн! положения теорп дитячо'1 вол!. Велику увагу придыено анализов! особливостей прояву ! виховання вольових якостей в умовах рухово! дуальность
Воля за визначенням впчизняно! психолопчно! науки -в!дображальна функц1я мозку, яка проявляемся в свЦомому регулюванн! лыдинои свое! повед1нки 1 д!яльносп в напрямку поставлених Ц1лей та навмисному подоланн1 зовшьшх 1 внутр!ын1х перешкод при зд1йсненн! циеспрямованих д1й ! вчинив (Б.Г.Ананьев. Л.С.Виготський, М.К.Коргилов, С.Л.Рцб1нштейн, В.I.Сел!ванов та 1н.). Вона не с прирожденою. а розвиваеться п!д впливом соц1альних умов у р!зноманиних видах д1яльност1.
Воля виявлябтъся в д1яльносп завади конкретно, у виглядг певних вольових якостей СМ.Ф.Добрин1н, В.К.Кал!н, В.I.Сел1ванов, Б.М.Теплов та ¡н.). Психолог!чна наука визначас велику к!льк1сть вольових якостей, як! проявляються у вольов!й д!яльност! особистость Однак у психологи спорту на основ! досл!джень Й.Ц.Пун!, П.А.Рудика, 6.П.Щербакова та ¡н. утвердився под1л якостей на загальн!, що мають м1сце в ус 1 х видах спорту, ! основн!, як! обумовлюгать результатиан1сть спортивно! дгяльносп 2 занять ф!зичною культурою. До останн1х належать ц!леспрямован!сть, наполеглив!сть, р!шуч!сть, см:лив Iсть. дисципл!нован!сть, витримка, самоспйнкть, 1н1ц1атива.
Вольов! якост! мають трьохкомпонентну структуру Пнтелектуальний, емоцнший, виконавчий комлоненти) 1 визначену специф!ку прояву: пльки при наявност! труднощ1в, як1 виникають у процес! досягнення мети в р!зноманитних видах д!яльност! (А.Ц.Пун1, П.Й.Рудик, I.М.Сеченов, Б.М.Теплов, ТЛ.Шульга та ¡н.). Рухова д!яльн!сть характеризуеться багатьма психологами як
- в -
одна з на(Шльш сприятливих для становления I розвитку вольов сфери. Рухов! дП, що регулюються свЦомо, е найважлив1ш передуновою становления довыьно! повед1нки (0.Б. Запорожец
B.К.Котирло, З.В.Мануйленко, Я.З.Неверович та пк). Доциь орган1зац1я педагогами рухово'I д!яльносп в ранньому дитинст дозволить пришвидчити й спрямувати процес формування вол{ доик!льному вIц1.
Саме дошк!льний В1К визначаеться багатьма дослЦника (ЛЛ.Божович, Т.В.Ендовицька, О.В.Запорошець, В.К.Котирл
C.6.Кулачк1вська, О.В.Суровцева та ш.) як сензитивний пер 1 од становленн! вол!, а виховання вольових якостей е одним найва»лив1ших загальнопедагопчних завдань, яке мае вир1иуватися процес1 орган!зацП вс!х ВИД1В д!яльносп (гра, навчання, прац Ф1зична культура) в допшльному закладь
Питания виховання вольово! сфери засобами ф1зично1 культур 1 спорту розглядались в р^зний час в працях П.Ф.Лссгафте В.В.Гориневського, А.Ц.Пун!, П.А.Рудика, В.В.Б]лоусово1 М.И.Станюна та !н. Огляд лператури з дано! проблеми свЦчить, с в галуз! спортивних тренувань, а також в теорп { практии Ф13ично1 культури розроблен1 1 вт1лен1 ц1нн1 рекомендаци методики вольово1 пЦготовки спортсмен1в 1 школяр!в.
Однак проблема виховання в дней дочшльного В1ку вольови якостей в умовах рухово"! Д1яльносп в теорГ! ! методик ф1зичног виховання вивчена недостатньо. У небагатьох доел 1дження (Е.А.Александрян, С.I.Хусанходжаева, Ле Ван Сем, О.О.Сагайдачна анал!зувався прояв окремих вольових якостей (ц!яеспрямован!стъ наполеглив!сть, оргашзовашеть, р1шуч1сть) у д!тей 6-7 рок!в п! час виконання певних вид1в ф!зичних вправ ! визначались шляхи 1 розвитку.
У ряд! педагопчних досл^джень (Л.В.Артемова.Т.С.Блощицина
Г,М.Касатк1на, Г.В.Иалипна, В.М.Шебеко та ¡н.) вивчення впливу щлеспрямованого використання р1зноманпних ф!зичних вправ па виховання лозитивних якостей вол 1 е одним з 1 часткових завдань. Реальний стан розробки дано! проблеми спричинив недостатке наукове обгрунтування рекомендаций з методики виховання у допшльник1в вольових якостей в умовах рухово! д1яльносп, чим 1 зумовлене продовження дослЦжень у ц!й д1лянцк
3 другому розд!л! - "Характеристика проявив вольових якостей у д!тей вжом 4-6 рок1в в умовах рухово! Д1Яльносп" -описана оргашзащя 1 методика констатуючого експерименту, подана характеристика вихЦних р!вн!в розвитку у доыкиыишв вольових якостей в умовах рухово! д1яльносп.
3 метою встановлення р1вня розвитку у дней вольових якостей використовувались достушп 1 достатньо апробован! в практик ф!зично1 культури 1 спорту методики !х вивчення, з допомогою яких вдалося в природних умовах рухово! д1яльност! визначити не лише зовншн1 прояви якостей, а й психолопчн1 компоненти !х структури. Основу цих методик складають ф!зичн1 вправи, як! подано у форм! контрольних рухових завдань (тест!в). Вони адаптувалися з урахуванням В1Кобих лсихоф!зичних можливостей дней дошкольного в1ку.
В1дб1р методик та !х адалтування зд1йснювалось з урахуванням ряду фактор!в, визначених вс!ма дослЦниками, к о т рI займалися вивченням проблеми виховання вол1 засобами ф^зично! культури (Г.О.Калашников, ЬП.Курцов, Ю.П.Мальцев, В.Л.Марищук, П.Й.Рудик, Б.М.Смирнов, е.П.Иербаков та 1Н.).
До них належать: необхЦнкть повторного докладання зусиль в умовах наростаючо! втоми; наявн!сть реально! I умовно! небезпе -ки; необхЦшсть свЦомо стриыуватись, гальмувати ¡мпульси, як! заважають досягненню мети; виршення проблемних ситуаций, що вини-
кагать у лроцес! рухово! д1яльност!. Виконання контрольних впра якi в1д!брано з урахуванням цих факторiB, потребуе в1дпов1дн прояв1в таких вольових якостей: 1Плеспрямован1сть, наполеглив1ст р!иуч1сть, см1лив1сть, витримка, самоспгшсть, Шц1атива.
Р1вень розвитку еилеспрямованосп й наполегливост! вивчав на основ! максимального результату виконання ф1зично! вправи присЦання з набивним м'ячем у витягнутих руках. Додатков контроль зд1йснювався за допоиогога вим1рювання динамики часто серцевих скорочень /л ЧСС/ i спостереження за зовн1мн1ми проява вол1 (MiMiKa, скут1сть pyxiB, кол^р обличчя, тремор, мовленне реакцП та in.).
Рiвепь розвитку рiшучостi й смиивосп визначався пром1жк часу з моменту команди експериментатора до початку руху i ЯК1С виконання рухових дIй в "ризиков1й" ситуацп С стрибок з одш niднято! опори на 1ншу, стрибок спиною вперед через планку). До датковими критер1лмя виступали дЧСС i р1зниця Mis ощнками в бал за виконання вправ при полегшених i утруднених умовах.
Рiвень розвитку витримки визначався довготога затримки рух у rpi "Замри". Дисципл1нован1сть вивчалась на основ1 спостереже; за поведпшога дiтей П1д час рухово! д1яльносп. ЯЧксувалис точи i сть i швидк1сть реакц!й дитини на вказ1вки i коман, вихователя, свЦоме покорения визначеним правилам поведшки irpax, змаганнях.
PiBeHb розвитку самоспйност! та iHiц!ативи визначався ; шкалою оц1нок, виставлених експерииентатором за демонстрац дитиною двох нових pyxiB у rpi "PiBHUM колом".
Були дiбранI також методики, що дозволяли вивчити проя! структурних компонентов вольових якостей. Висновки про розвит! моторного компонента робилися на ocuoBi оц1нки довготривалос вольового зусилля при затримц! максимально'!' сили ("Динамометр1я"
Модиф1кована методика "Задача, яка не розв'язуеться". коли дпи не могли скласти з кубикчв картинку, виявляла в них розвиток 1нтелектуального 1 мотивацншого компоненте. Показниками цих компоненпв були: час складання картинки, пояснения причин вЦмови 1 особливосп повед1нки дослЦжуваних.
Для визначення р1вня розвитку рухово1 функцП дошкиьни^в у ход1 констатуючого експерименту використовувались методики, широко в!дом1 й достатньо апробоваш в теорП 1 методик ф!зичного виховання дией, а такоа у практичней робот1 доишльних заклад1в: бIг 10 ыетр!в з ходу; метання вдаль м1шечка з п!ском ( 200 г) сильн1шош рукой; стрибок у довжину з Н1сця 1 з розб1гу; стрибок у висоту. Це дозволяло вивчити взаемозв'язок ы1ж р1внем розвитку вольових якостей 1 ф1зичною п1дготовлен1стю д1тей.
Узагальнений анал1з результапв виконання дньми вс1х контрольних рухових завдань показав вЦсутн!сть статистично значуцих в1дм1нностей у показниках вольових якостей як М1Ж р!зними в1ковими трупами, так 1 м1в хлопчиками та Д1вчатками одного в1ку. Наприклад, середн1й час виконання пристань з набивним м'ячем у витягнутих руках у хлопчи^в 4-5 рок1в дор1вние 1'32" ± 0' 13". За цей час ними зроблено в середньому 41+8 присЦань. У хлопчик1в 5-6 рок1в ц1 показники дещо вини, в!дпов1дно: Г66" + 0'21" 1 50 ± + 9 пристань Л = 1,37; Р > 0,1/. Незначнимк е вЦмшшсп при виконанн! ц!е"1 вправи у д1вчаток 4-5 1 5-6 рок1в /1-0,76; Р >0,2/.
Анализ дЧСС виявив також статистично незначну р1зницю у вс1х в1ково - статевих трупах. Так при стрибках з одн!е'1 пЦнято! опори на другу показники дЧСС у хлопчшив склали: 0,89; Р >0,2. Бони кайже 1дентичн! показникам д1вчаток: Ь = 1,04; Р > 0,1.
Йналог1чн1 дан1, що засв1дчуить статистично незначн1 вшпнност1 в показниках вольових якостей, одержан! з усIх вид1в тестових перев1рок.
Однак детальн!ший анал1з в1ково - статевих 1 1ндив1дуальж розб1жностей прояв!в вольових якостей дозволив заф1ксувати р особливостей:
- незначне пЦвищення ноказниюв у д 1 тей старшого доишльно. в 1ку в пор1внянн1 1з середн1м;
- деяке коливання показник1в хлопчикЛв пор!вняно з д1вчаткам( причону воно пом1тне як у бIк зб1льыення, так I у б1к зменшення. тих контрольних завданнях, де треба було проявити витривал1сп ивидк1сно - силов] якосп, випц показники мали хлопчики, а в ту завданнях, де була необх1дна точность рух1в, з1бран!сть, твор1 вир1шення проблемно! ситуаци, що виникае в умовах руховс д1яльносп, вищ! показники були у д1вчаток;
- коливання прояв1в вольових якостей конкретною дитиною в1дносн середнього р1вня результат1в виконання кокно! контрольно! вправи "Ильки 182 дIтей можна зарахувати за вс1ма показниками д конкретного р1вня розвитку. Показники балыи 802 доел!джуваних бул розкиданими.
Повний обл!к в1кових, статевих та ¡ндивЦуальних показник1 ус 1 х контрольних завдань дозволив виявити ступ1нь прояву в кожно дитини вольових якостей 1 зарахувати 1! до конкретно! групи з р!внем розвитку. 3 239 обстежених д1тей 37 (15,22) мають високий 121 (15,02) середн1й 1 81(31,72) низький р1вень розвитку вольови якостей.
Результати проведения тестових перев1рок дозволяют встановити вЦносну тотожн1сть вих1дних р1вн1в розвитку вольови прояв1в у д1тей 4-6 рок 1 в 1 дати !м характеристику.
/Нти з високим р1внем розвитку вольових якостей пр виконанн1 контрольних завдань показали максимальну К1лыЛсть йог повтор1в. 1х характеризуе интерес до виконання дIй, прагнення д полшшення показаних результапв. В1двол1кань П1Д час виконанн,
завдань майже не спостер1галось. ДIти зосереджен1. Проьикок часу переключения вIд активних Д1й до статичного положения в складн1й рухов1й ситуацП мШмальний. В с I дП у ход! обстеження виконувались в1дповЦно до команд експериментатора.
Техн1ка ! темп виконання рух!в у ситуац!ях "ризику", що виникали, залишались без змш. Вегетативн! реакц!'! виражен! неч!тко: пульс ! дихання не зм1нен1, тремор в!дсутн!й.
Д!ти, зарахован! до середнього р!вня розвитку вольових якостей, в!дзначались нест1йкими к!льк!сними показниками контрольних рухових.завдань. Багато з них згоджувались полшшити результат виконаного завдання, хоча !н!ц1ативи в цьому сам! не проявляли. В!дм1чались част! в!двол!кання д!тей П1д час виконання рухових теспв, вони розмовляли з експеринентатором 1 сам! з собою.
Реакц!я на зм1ну рухово! ситуацП спов!льнена. Д!тям властива посилена моторна ¡мпульашпсть, яку вони важко регулюгать. Тому команди експериментатора часто залишались поза '¡х увагою.
При виникненн! трудносцв дошкиьники, як правило, в!дчували псих1чне напруження, що виражалось в м1м!цI, в прояв! додаткових вимушених рух!в ! впливало на техн1ку й темп виконання деяких контрольних завдань. В!дм!чалось прискорене чи сповиьнене дихання ! пульс, дещо посилене потовид1лення \ тремор, як1 також пЦтвердкували наявн!сть пашчно"! напруги в ситуацП "ризику".
ДIти легко погоджувались на проведения р!зних ^вид!в обстеження, але засвоен! нов! рухи в самост!йну д!яльн1сть не включали.
Д1ти з низьким равней розвитку вольових якостей характеризуются мШмальними к!льк!сними показниками контрольних вправ, в!дсутн1стю !нгересу до '¡х виконання ! нав1ть у визначених ситуац!ях (вправи, що потребують прояв1в ргшучост! ! см1ливост1),
вЦмовою В1Д участ1 в обстеженн!. Спонукання експериментатор пол1пшення попередн1х результапв залишаються без уваги.
Реакция на зьпну рухово1 ситуацП неадекватна. Д1 ти тдкорялися командам. У складних ситуац1ях вони швидко втр впевнен1сть У соб 1,були скут!, неуважн1, що воображалось на я рух1в. 1х пульс або трохи зб1льшувався через невисоке навантаження (низький темп виконання, невелика тривал1сть), навпаки р!зко гПдвищувався ще до безпосередньо1 участ1 в завд якщо воно ьпстило в с об 1 елемент "ризику". Прагнення взяти у в обстеженн! було вЦсутн1м.
Результати констатушчого експерименту дали змогу вид1лити р!вн! ф1зично1 гидготовленосп дией. За к1льк складом вони аналогдчш р1вням розвитку якостей вол1: до вис в1дносяться 18И, до середнього - 59,52, до низького - 22,27. д
Пор1вняння показниюв розвитку вольових якостей 1 Ф1з пиготовленост! дало можливкть заф!ксувати залекнкть, що с ними: д1ти з високин р1внем розвитку вольових якостей пок висок! результати при виконанн1 основних рух^в, чико вир прагнення до полутемна показник1в.
Експериментальн! дан! пшвердили необх!дн1сть зд!йс спещального педагопчного впливу з метою виховання в довшль вольових якостей засобами ф1зично1 культури в умовах ру д!яльносп.
В третьоиу роздШ - "Виховання вольових якостей у в1ком 4-6 роюв з використанням засоб1в ф1зично1 культури подано експериментальну методику виховання у доьшль 1Илеспрямованост1, наполегливосп, р1шучосп, смшш витринки, дисциплпшваност!, саноспйносп, нпц1ативи.
Як основний зас1 б виховання використовувались Ф1 вправи разного зм^сту 1 ступени складносп, ЯК1 включали
Ф1зкультурн1 заняття 1 широко використовувались у процес! организовано'! рухово! д!яльност! д!тей на прогулянках.
В1дбIр ! перспективний розпод1л вправ для експериментально-г-о навчання зд!йснввався за такими педагопчними критериями:
1) врахування законом!рностей становления рухово! навички. СлIд вЦбирати уже засвоен! рухов! дп, оскоьки !х автоматизм дае змогу зосередити св!дом!сть на конкретн!й мет!, яку поставлено перед дитиною;
2) врахування ступеня складносп техн1ки вправ ! зм1сту тих ускладнень, як! вносяться на етап! удосконалення вправ (ускладнення, що потребугать додаткових зусиль з метою подолання втоми, спрямован! на досягнення граничного результату 1 подолання емощйних стан!в, як! негативно впливагать на працездатн!сть, пов'язан! !з труднощами ! перешкодами, що виникають раптово). Наявн!сть ускладнень е необх!днои умовою стимулювання б^льш ¡нтенсивних вольових зусиль;
3) врахування сензитивних пер г од1в розвитку якостей, вияв яких завжди зб!гаеться з необх!дн1стю прояв!в вольових якостей;
4) врахування основних ! супров!дних завдань виховання вол!, що випливають з правил ! зм1сту рухливих !гор.
Ф1зичн1 вправи, в!д!бран! з програми для дошюльних заклад!в, разом з вар!антами ускладнень об'еднувались у сер13 завдань, як! були спрямован! на виховання певних вольових якостей.
ДослЦна виховна робота проводилась у двох вшових трупах: середн1й ! стариIй. Тому нами були уточнен! завдання вихйвання в ол! вЦповЦно до в!ку. Б груп! дней в1ком 4-5 роьчв вир1шувались так! завдання: навчити зосереджувати вольов! зусилля для досягнення поставлено! мети; формувати здатн!сть стримувати рухову ¡мпульсивн^ть, долати деяк1 негативн1 почуття (нер1иуч1сть, невпевнешсть, страх); виконувати рухов! завдання
своечасно, по сигналу; св1домо гпдкорятись правилам повед1нки час виконання вправ 1 рухливих !гор.
У старшому довшльному В1Ц1 Ц1 завдання ускладнювал Д1ти повинн! довгий час зосереджувати зусилля на досягн результапв, св1домо намагатись IX вдосконалювати; прояв] терп1ння 1 витривал!сть при виконанн! вправ; стримувати не п негативна, а й позитивн1 емоцП; виконувати складни ризико' вправи без вагань, збер!гаючи як1сть рух!в; выпи орган1зо£ вести себе п1д час сшльних д!й. гпдкорягачись певним прав1 поведшки за власною Штативов.
Перш залучити дней до системи рухових завдань, формуить IX воли, проводилась певна робота (1ндив1дуальн1 групов1 бес!ди, розгляд ¡люстращй, читання худоаньо'1 л 1 терату перегляд телепередач 1 т.д.), яка сприяла вихованню тересу занять ф1зичними вправами. Наявнкть його ми розглядали передумову вольових прояв1в у доишльнят.
Експериментальн1 заняття проводились за структурою, закршилась у методищ (цзичного виховання, протягом року дв!ч! тикдень, рухлив1 1гри та IX вар1анти планувались цодня.
ПровЦним методом виховання вольових якостей був ме вправ, суть якого полягае в багаторазовому повторенн! рухових д що дозволяе закр1пити 1 вдосконалити еп1зодичн! прояви вольо зусиль. Метод вправ доповнювався 1 конкретизувавса комплек прийоы1в, як 1 створшвали додатков1 труднощ! в процес1 викона рухових завдань (регламента^ рух1в у простор! й чаек зоров! звуков! ор!ентири, вар1ювання зовюшнього силового навантанен змагання, пошуков1 ситуаци та !н.), а такой стимулювали д1тей IX подолання (показ, пояснения, часткова регламента^ в1до вправ, страхування, допомога, приклад товариш!в ! т.д.).
Номб1нування даних прийом!в сприяло ур!зноман1тненню ц
застосування розроблених сер1й рухових завдань, як1 вносились п ус I структурн1 частини ф1зкультурного заняття. Зм1ст сер!й посилював вплив на прояв 1 виховання целого комплексу вольових якостей.
Вихованню [плеспрямованосп 1 наполегливосп сприяло зб1льшення дозування вправ; включения в 1х виконання додаткових рухових дIй 1 прилад1В, що посилюють навантавення на певну трупу м'яз1в; вар1атив1псть способIв (в парах, по трое, п1дгрупами) 1 умов виконання (безперервний { !нтервальний режим, зменшена 1 зб1льшена площа опору); р1зн1 способи орган1зацП д!тей (зм1нний, поточний, груповий, кругового тренування).
3 метою виховання витримки використовувалась швидка зм!на половень г 1ла I напрям1в руху, темпу 1 ритму; раптове припинення руху з регламентац!ею в час! 1 в простор!; створювались умови, що потребугать пЦвищено'! в1дпов1дальносп за як1сть виконаних вправ (показ для ровесников, малншв, батьк^в).
Р1шуч!сть ! см1лив!сть виховувались у спец!ально створених "ситуац1ях ризику". 3 ц!ею метою використовувались вправи, як! м!стять певну небезпеку, з раптово виникаючими труднощами 1 перешкодами, спрямован1 на досягнення граничного результату.
Виховання самоспйност! та !н! ц!ативи здойснювалось у процес: включения в рухову д!яльн1сть творчих завдань, що потребують створення нових вар!ант!в рух!в або вибору нетрадиц!йного способу д 1 й, а таков при виконанн! ф1зичних вправ у форм! змагань чи гри.
При организацП ! проведенн! рухливих 1 гор кер1вництво з боку педагога було спрямоване як на Формування свЦомого ставлення до правил, так 1 на створення умов, що потребугать в1д дитини регулгавання свое! повед1нки. 3 Ц1ею метою використовувались так! прийоми: звуковий ! зоровнй сигнали, як попередвення про порушення
правил; вар1ативн1сть умов проведения гри; створення ситуац1й потребують прояв1в певних вольових якостей (затримка си початку дП, раптове припинення рух1в, введения додат основних рух1в 1 нових ролей, зб1льшення часу дП поруч з ве, 1 т.д.); ч1тка регламента^ гри (початок 1 кшець гри за п сигналом 1 в певному м1сцП; додатков! зоров 1 ор1ентир[ граф1чн1й розмиц! м1сця гри; приклад; заохочення та ¡н.
У процес1 експериментально! роботи завдання, метод прийоми навчання 1 виховання, зм1ст 1 ступ1нь складност! завд а такок спос1 б орган1заци Д1тей п!д час IX викон диференц1ювався з урахуванням виявлених на етап! констат р1вн1в вольового розвитку.
3 метою визначення ефективносп запропоновано'1 мето виховання вольових якостей засобами ф1зично! культури завершальному етап1 дослЦно! роботи були проведен! контро зр1зи, що е аналопчними констатуючому експерименту. результати приведено в таблиц! N 1.
Табли
Р|ВН1 РОЗВИШ ВОЛЬОВИХ ЯКОСТЕЙ Д1ТЕИ В1Н0И 4-6 Р0К1В ДО I П1С/1Я Д0СЛ1ДН0 - ПЕДАГОГ 141101 РОБОТИ (в У.
Етапи роботи | До експерименту П1сля експеримент"
В1 к Групи Р 1 В Н I
Високий | Середнн'1 |Низький Високий|Середн1й|Низы
4-5 р. ЕГ | 15,7 | 48,6 | 35,7 44,3 | 45,7 | 10
КГ | 15,4 | 50,8 | 33,8 | 24,7 | 53,8 | 21,
5-6 р. ЕГ | 14,6 | 51,2 | 34,1 | 48,8 | 43,9 | 7,
КГ | 13,9 | 52,8 | 33,3 | 22,2 | 58,3 | 19,
Анал1з отриманих даних констатуючого 1 контрольного зр]
засЕпдчуе позитивн1 зм1ни в р1внях розвитку вольових якостей д!тей експеринентальних груп (ЕГ) у пор1внянш з контрольними (КГ).
Дан!, воображен! в таблиц! N 1, св!дчать, . що к!льк!сть дIтей, зарахованих до високого р1вня розвитку, зб1льшилась в середньому дошк!льному в!ц! на 28,6% (в 2,8 рази), тодI як в КГ це зб!льшення становило 9,2%, що в 3 рази менше, н1ж в ЕГ. Б!льш [пж в 3 рази зменшилась в ЕГ к1льк!сть д1тей з низькин р!внен розвитку. В КГ це зменшення становить лише 12.3% (в 1,? рази).
И1льк!сть д!тей середнього р1вня розвитку в ЕГ зменшилась на 2,9%. В КГ спостер!гасться протилежний ефект - зб!лыення кыькосп дослижуваних (на 3,1%).
Це б 1 льш значний прир1ст заф!ксовано у старшому доишльному вIцI. Склад групи з високим р!внем розвитку в ЕГ зб!льшився на 34,2% (в 3,3 рази). В КГ це зб!льмення дор!внюе 3,8%, що в 4 рази менше, н!ж в ЕГ. Н1льк!сть д!тей з низьким р!внем розвитку в ЕГ зменшилась в 4,7 рази, а в КГ - в 1,7. В1дбулися зм!ни ! в к!льк!сному склад! гпдгуп з низьким р!внем розвитку (в ЕГ В1Н зменшився.на 7,3%, а в КГ - зб!льшився на 5,5%).
йнал!з показниюв засв!дчуе те, що розвиток вольових якостей у д!тей ЕГ п1д к1нець досл!дно - виховно! роботи в!дповIдае, в основному, високому ! достатньому р1внга. Дошк!льники могли тривалий час зосереджено виконувати як складн1, так ! прост!, але однотипов! рухов1 дП, намагались пол!пыити показники результапв, легко переключались з одного виду рух1в на нший, а також переходили в!д активних рух1в до статичного положения. "СитуацП ризику" не впливали вагомо на як!сть виконуваних вправ. ДIти д!яли самост!йно, ¡ншативно, контролгаючи ! оцпшгочи себе.
Проведения експерименту передбачало встановити залежн^ть н 1 ж р 1 внем розвитку вольових якостей 1 загальним р!внем Ф!зично"! П1дготовленост!. 3 ц!ею метою анал1зувались показники основних ру-
х1в дней ЕГ 1 КГ за результатами контрольних зр131 в (таблиця
Табли
Р1В1П Ф1ЗИЧН01 [ПДГОТОВШЮСП Д1ТЕИ вшой 4-6 Р0К1В ДО I ГПШ ДОСЛIДНО - ПЕДЛГОГ1ЧПОI РОБОТИ (в 7.)
Етапи роботи | До експерименту ГНсля експеримент
ВI к Групи Р 1 В Н 1
Високий|Середнай|Низький Високий|Середн1й|Низь
4-5 р. ЕГ | 17,8 | 60,0 | 22,2 38,6 | 52,9 | 8,
КГ | 18,0 | 61,5 | 20,5 | 21,5 | 61,5 | 17
5-6 р. ЕГ | 17,1 | 58,5 | 24,4 | 39,0 | 53,7 | 7,
КГ | 16,7 | 58,3 | 25,0 | 22,2 | 61,2 | 16
3 таблиц! N 2 видно, що дпи, як! характеризуиться вис р!внем дов!льност1 гюведижи, показали вищий р1вень розв рухових уьпнь, навичок, якостей.
Для того, цоб одеркати точн!ш1 результати з даного пита ми вивчали кореляцШи зв'язки. Досл1дження ступешв зв'язку показниками розвитку вольових 1 деяких ф!зичних якостей показниками ЧС С-2 п!д час прис!дань з набивним м'ячем максимальною к1льк!стю пристань; м!м максимальною силою пр руки 1 далыпетш метання М1шечка з п1ском та 1н. ) пЦтвердило тистично значущу залежнкть (г в!д 0,41 до 0,83). Причому в г 5 року а и т т я спостер1гаеться,в основному,середн!й р1вень коре, щйних зв'язк1в (г вЦ 0,38 до 0,72), а в груп1 6 року нит переважають силып кореляцнш! зв'язки (г в1д 0,57 до 0,83),
Це пояснюсться тин, цо саме в п'ятнр1чному вIц1 поч! розвиватися воля 1 поки вона не сформована, результати тест перев1рок залежать головним чином в1д ф1зичних можливостей дг При вихованн! вольових якостей головними сташть вони, а не ф!31
можливосп .
Таким чином, педагоп'чний експеримент [пдтвердив наявюсть законом1рних зв'язюв м1ж розвитком вольових якостей 1 р1внем ф1зично'1 пЦготовленосп д 1 тей 4-6 рок!в.
У висновку узагальнгаються результати роботи, пЦводяться пЦсумки досл]дження:
1. Ефективним засобом виховання вольових якостей у д1тей 4-6 рокгв е ф1зичн1 вправи р1зного спрямування 1 ступеня складносп, оскыьки при 1х виконанн! дитина стикаеться з р1зного роду перешкодами 1 труднощами.
2. У ход1 експериментального досл1дяення були виявлен! вих1дн! р1вн1 прояву 1 розвитку вольових якостей у д1тей 4-6 рок!в в умовах орган1зовано! рухово! д!яльносп. Б!льш!сть допшльнимв належать до низького 1 середнього р1вня розвитку вол!. Прояви окремими д!тьми значних вольових зусиль при виконанн! ф!зичних вправ розглядались нами як передумова оволод!ння вс!ма д!тьми вольовою повед!нкои ! переходу в1д ниячого р!вня розвитку вольових якостей до вищого при ц1 леспрямованш виховн1й робот1.
3. Особливостями експериментально! методики виховання вольових якостей засобами ф1зично'! культури е: адаптован! з урахуванням в1кових психоф1зичних мокливостей допшльнят методики, що використовугаться в практиц1 спортивно! д!яльност1 для визначення р1вня розвитку вольових якостей; подан1 критерп в 1дбору I перспективного розпод1лу ф1зичних вправ, як1 дозволяють впливати на вольову сферу з урахуванням законом1рностей формування рухових навичок 1 Ф1зичних якостей; розроблен1 серп рухових завдань, що складагаться з комплексу Ф1зичних вправ рIзно1 спрямованост1 1 ступеня складность а також систематизован1 1 доповнен1 вар1антами ускладнень рухлив1 1гри з метога 1х впливу на прояви комплексу вольових якостей.
- 22 -
4. Експериментальна робота гидтвердила ефектив! запропоновано! методики виховання у дiтей 4-6 poKiв волг якостей засобами ф13ично! культури. Оптимальними шляхами, дозволяють досягти високого р1вня розвитку вольових якосте д!тей експериментально! групп, е: конкретизащя завдань вольс виховання в1дносно в1кових психоф1зичних особливостей д! використання cepift рухових завдань i BapiaHTiB рухливих irop, дозволяють з урахуванням законом1рностей формування рух навичок i ф1зичних якостей впливати на вольову сферу допшльни застосування як провЦного методу вправ, а також прийом1в, створюють додатков1 трудноиц в процес! виконання завдань стинулшють дi тей до активного подолання цих трудноицв ч вольов! зусилля.
5. Розвиток вольових якостей у дней 4-6 р характеризуемся ¡ндив1дуальними, в!ковими, стате Biдм1нностями 'ix прояву. Заф1ксовано коливання вольових про конкретною дитиною вЦносно середнього piBHa результапв викон контрольних вправ, незначне п1двищення показник!в у дiтей стар доишльного вiку пор!вняно з середам, fl також виявлено колив показник1в у бiк зб1льшення в хлопчик1в у тих рухових завдан де треба проявити витривал^сть, швидккно - силов! якосп, д1вчаток - у тих завданнях, де необхЦн! точгпсть ру. 3i6paHicTb, творче вир1шення проблемно! ситуаци.
6. Оптимальний рiвень розвитку вольових якостей позит. впливае на становления рухово! функцП дошк1льшшв. Доведено, в д1тей експериментально! групи, як! мали вищий сту] сфорнованосп вольових якостей, показники при виконаннi ochoi pyxiB були також кращими у поргвнянн! з контрольною групою.
Перспективи подальшого досл]дження вбачаються нами вивчетп особливостей прояву вольових якостей д i т е й п i д
самостншо! рухово! д1яль»ост1, пошуках шляхов наступност1 виховання вольово! сфери на заняттях в доишльному заклад1 1 на уроках ф!зично1 культури в школь
0сновн1 положения дисертацП викладен1 в таких публ1кац1ях:
1. Подвижные игры как средство формирования воли у детей дошкольного возраста //Актуальные вопросы теории и методики воспитания подрастающего поколения: Сборник научных трудов Академии педагогических наук СССР, Украинского научно исследовательского центра идейно - политического воспитания. -Запорожье, 1990. - Вып. 3. - С. 5-6.
2. Швидче, више, силыише. //Доитльне виховання,- 1990. -N 11. - С. 14-15.
3. Вимоги до планування ф1зичних вправ з нетою виховання вол1 у доик1льник1в //Актуалыи проблеми гуман1тарних та природничих наук: 361риик статей АкадемП педагог!чних наук СРСР та Укра1нського науково - дослшюго центру 1дейно - пол!тичного виховання. - М. - Запор1жня, 1991. - С.21.
4. 0 взаимосвязи развития физических и волевых качеств у детей дошкольного возраста //Совершенствование содержания и методов обучения и воспитания: Тезисы республиканской научно -практической конференции. - Бердянск, 1992. - Вып. 2. - С.15.
5. Виховання вольових якостей у процес1 виконання ф1зичних вправ та в 1гров1й Д1яльност1 д!тей //Шляхи удосконалення Ф1зичного виховання д 1 тей допшльного В1ку. Зб1рник статей. - К.: РМК М1носв1ти Украпш, 1992. - С. 9-18.
6. Виховання си!ливост1 у доснильник1в на заняттях з ф1зично1 культури //'0птнм1зац1я виховання 1 навчання д1тей. Зб1рник тез наукових пов1донлень секци довппльного виховання. -Бердянськ, 1993; - С. 11-12.
- 24 -РЕЗЮМЕ Кот H. А. Воспитание волевых качеств у детей дошкольного возг средствами Физической культуры.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата педагогиче наук по специальности 13. 00. 01 - теория и история педагог Киев, 1995.
Исследовались особенности воспитания волевых качеств у детей лет средствами физической культуры. Выявлены уровни развити проявления волевых качеств, а такае определены основные пути воспитания у дошкольников в условиях организованной двигател деятельности.
Клачов! слова: виховання; вольов1 якосп; засоби ф1зи культури.
RESUME Kct. N. A. Education of the strong - Killed qualities by шеапз physical training for children under school age. Dissertation for a candidate's degree of pedagogical scien spesiality 13. 00. 01 - The theory and history of Pedagogics, Taras Shevchenco Kiev University, Kiev, 1995. He investigate the peculiarityies of the strong - uil qualities education for 4-6 age children by leans of physi training.
He expose the levels of raental and physical development and i manifestations of the strong - willed qualities, as uell ue def: the basic ways of it's education under conditions of the organi; Eotor activity.