автореферат и диссертация по педагогике 13.00.02 для написания научной статьи или работы на тему: Формирование национального самосознания учащихся в процессе изучения биографии писателя в старших классах
- Автор научной работы
- Нетаврованная, Уляна Михайловна
- Ученая степень
- кандидата педагогических наук
- Место защиты
- Киев
- Год защиты
- 1994
- Специальность ВАК РФ
- 13.00.02
Автореферат диссертации по теме "Формирование национального самосознания учащихся в процессе изучения биографии писателя в старших классах"
РГБ ОД
1 Б ВИВ
ШСТИТУТ 1ЩАГОГ1КИ АПН УКРА1НИ
На правах рукопису НЕГАВРОВАНА Уляна Михайлтвна
ЗЮРМУВАННЯ НАЦЮНАЛЬНО! САМОСВХЦОМОСТ! УЧНТР У ПРОЦЕС! ВИВЧЕННЯ БЮГРАФИ ПИСЬМЕННИКА В С»"
13.00.02 - Методика викладання /украгнськох нер°
Автореферат
дисертапДг на эдобуття наукового ступеня кандидата педагог1чних наук
КИ1В - 199*
Дисертад[Я в рукопиеом
Робота виконана в Укра1неькому державному педагог!чному ун!вврситегМ !м.М »П.Драгомаиова
Науковий кер}вник 0#!ц!йн! олоненти
Пров1диа установа
- доктор педагог!чних наук, професор ПАС1ЧНИК бвген Андргйович
- доктор $1лолог1чних наук, професор ДЕМ"ЯН1ВСЪКА Людмила Семен1вна
- кандидат педагог!чних наук, старший науковий сп$вро<Нтник ШЕВЧЕНЮ Зоя ОлАкоандр{вна
- Шжиноький державний педагог!чний {нотитут 1м.М.В.Гоголя
Захиот дисертацН в1дбудеться йрЕ/йЭ^ 1995 р.
о 15 годииТ на зас1данн! спец!ал1зовано! вчено! ради К 01.32.01 в Гнститут! педагогики АПН Укра!ни /252001, м.Ки!в, вул.Трьохсвя-тительська, 8, зал вас!дань/.
1в дисертац1ею можна ознайомитиоя в науков!й чаотин! 1нстмту-
ту.
Автореферат роз!олаао '.'—_¡994
Учений секретар спец1ал1эавано! вчено! ради
Н.В.БОНДАРЕНКО
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТМ
Акауальн!оть досл!дження» Продев духовного оновлення життя народу створюе сприятлив1 умови для докор!нно! перебудови викладан~ ня л!тератури в школ!. Школа в УкраШ, як I все наше оусп1льс1во, переживав складн! часи. В I! життвд!яльност! мають мгсце, з одного боку, активн! пошуки нових П1дход!в до вивчення вс!х предмет!в шк!льного циклу, з другого боку, - в!дродження нац!ональних тради-д!й.
Сусп!льство покладав велик! над!! на вчителя-словесника, в)д якого значною м!рою залежитъ виховання нац!онально! св!домост! у школяр !в» Без виховання нац!онально1, самосв!домост! процес побудо-ви м1цних п!двалин укра!нсько! держави неиокливий. Людина, байдужа до нац!ональних надбань свого народу, у яко! немаз нац!ональних ор!ентир!в, поступово втрачав свгй эв"язок а Батьк!вщиною. Зм!от осв!ти, форми I методи навчання та виховання в школ! мають будува-тися на засадах гуман!зму, а урахуванням багатов!ково! !стор!1 народу, на основ! його нац1оНально-культурнюс особливостей ! тради-ц!й, збагачених !деалами та' нормами загальнолюдських ц!нноетей, . !нтернац!ональнйми здобутками.
Школа в УкраШ поотупово повертавться до сво!х кац!ональних виток!в. Класовйй п!дх!д до сусгИльних яввд ! явищ культури, який ран!ше був визначальним при !х оц!нц!, поступаеться пр!оритету на-ц!ональних та загальнолюдських ценностей.
Нац!ональну самосв!дом!сть, нос!ем яко! в нац!я, сл!д розу«!-ти як усв!домлення народом свое! власно! г1дност!, нац!ональних ценностей, традиц!й, культури, нев1Д"емного права бут» суб"вкто11 !стор!Г гласного розвитку. Це також усв!доилення свого ы(сця у систем! економ!чного, пол!тичного } духовного життя народ1В св!ту, к!жнац!ональних в!дносин. Це й усвГдошюння того, як! потенц!йн1
- г -
мокливост! розвитку нац!! у майбутньому« Нац!ональка самосв!дом!сть на р!гмi особи передбачае усв1домлення того ж зм!сту, що i cauocBi-дон!сть на р!вн1 иацИ, тих же арностей, 1деал!в, але при цьому уже мають uicue íhuií вйм^ри. Адае в колено! людини ця св1дошоть знаходить свое 1ндив1дуальне вираження, бо в южно! особистост! oBia акс!олог!чний потенц!ал, свое бачецня життевих процес1в, ово! цiнн 1 chí opisHiauil, на формування яких мають також вплив perto-нальн! оообливоот!, що й визначають р!зний ступ!нь !дентиф!кац1! 8 нац!ею. А тому самосвЦом! чть особи i народу - неадеквагн! поняття. НайчасТ1ше нац!ональна самосв!дом}сть на р i в н I особи вгдображав нац!оналъну св!дом1сть нац11 неповно, а то й видозмйшно, ае зов-oiu правильно.
Вое це дав п!дставу зробити так! вионовки: неадегсватн!сть понять исамосв1дом!сть окремо! особи" i "самосв!дом!сть народу" в ц!лому зобов"язуе вчителя-словесника Щлеспрямовано формувати св!-дом!сть учн!в,
У вихованн! нац!онально1 самосв!домоет i особлива роль валежить л!тератур!. Формування нац!онально! самосв!домост! заообами л!тера-тури - це процес вшеовання в учн!в нац!ональних ц!нностей, !деал!в, такого типу особистост!, яка пост1йно почувае себе частиною цац!!., виявляе свою причегн!сть до II iciopií, традиц!й, культури, духовного життя у широкому значенн! цього олова.
П!дйеоення р!вня нац!онально! самоов!домост! засобами л!тера-тури вимагае багатоаспектного впливу на учн!в. Необх!дно перегляну-ти зм!ст навчання в сучасн!й школ!, внести докор!нн! зм!ни в систему метод!в викладакня л!тератури з урахуванняи тих завдань, як! огавляться потребаиа життя, демократиэац!1 суоп!льотва, буд!вництва Ново! укра!нсько! держави.
. Потр!бн! нов! акцекти у процес! знайомства учн!в з б^граф^мяц пиоьменншив. На жаль, на уроках л!тератури вчнтел!-словесники ще
мало зосереджують увагу учн!в на вивченн! тих материал ¡в про жипн письменник!в, 1х д!яльн1сть, як! М1стя®ь у соб( велша виховн! ыоя-ливост!.
Б!ограф!I письменник!в - це перш за вое ц1нний { ефективний засгб морального I патриотичного виховання школяр1в„
П1знати киття митця означав пройнятися настроями епохи, в яку в!н жив 1 творив, зрозуьпти пол!тичн{ }деали того часу, боротьбу {дей, психолог!» поколев.
Проблема формування национально! самосв!домоетI засобами б!о-графП письменника в умовах тоталЦаризму не могла бути оО"ектом досл{дження. Нац!ональне трактуъалося як !дентичне ооц!ал{стичному, радянському, парт{йно-класовому, 1нтернац1ональнону.
Гдеологи старо? системи утверджували модель так звано! *нтер-нац!онально! школи. Така школа не т!льки не виховувала в учн!в на-'ц!ональну самоев!дом1СТь, не формувала нац!ональний характер, а навпаки, нер!дко руйнувала 1 те, що утверджувалооя у них п!д впли-вом р{зних фактор!в - с!мейного виховання, соц?ального м1кросередо-вища тощо. У шк1льних п!дручниках з л{тератури життя { д!яльн1сть багатьох письменник!в оц!нювались однозначно, фадъсиф!кувалися !х . погляди, а заодно I твори цих митц!в. На державному р!вн! проводи-лася полIтика, спрямована на "злиття" мов, культур народ1в, народ-них традиц!й. За цих умов не могло бути реал!зоване нац!оналъне виховання учн!в засобами' л^ератури.
Об"ект досл!дження становить процес вивчення укра!нсько! л!та~ ратури в школах УкраГни.
Предмет досл1дження - науково-методичн! закономIэноот1, шляхи формування национально! самосв!домоет! учн!в Н-Х1 клас!в п!д час вивчення б}ографП письменник1в.
Мета доел }^ження * розробити науково обгрунювану георетичну концепц!ю 1 методичку систему вивчення учиями життя ( д!яльнос?{
1
украгнських письменник!в, що утверджуваяи нац!оналъну саиосв!до-мЛсть укра!ноьюго народу.
ЗхЧдно а висунутою ^потезою формування национально! самосв!-домост! в процес! озн&йомлення учн!в з б!ограф!ями письменник!в зд!йснюемся усп!шяог якщо:
I/ моделшться так! навчальн! ситуац!!, як! сприяють актив!за~ ц!1 ц!нн!сних ор!ентац!й школяр!в{
2/ широко залучаемся матер!ал не лише об"ективио, але й суб"ективко значущий дль учн!в;
3/ практикуюгься р!зн! форми презентацИ знань;
4/ створюютъся умови для широкого залучення учн!в у навчаль-ний процес, коли учн! можутъ виявити себе } сво! можливост! як суб"екти дН}
5/ забезпечуеться високий емоц!йний фон урок!в л!тератури.
В!дпов!дно до мети ! г!потеаи досл!дження були поставлен! так! завдання:
I/ показам педагог!чн! можливост! формування в учн!в нац!о~ иально! самосв!домост! у процес! вивчення ними б!ограф!1 письмен-ник!в; -
2/ узагальннти досв!д роботи учител!в~словеоник!в по формуваи-ню в старшокласиик!в нац!онально! самосв!домоет! засобами л!тера-тури{
8/ зизначити оптимальн! умови» як! забезпечують високу педа-гог!чну резулътативн! стъ робота;
4/ теоретично обгрунтувати принципи ! прийоми ознайомлення учн!в з життевим ! творчим шляхом митц!в ! на.ц!й основ! розробити методичн! рекомендацН щодо пол!шення викладання л!тературй в шко-
л!«
5/ з урахуванням цього розробитк систему урок!в по вивчению б!ограф!й пйсьмекыик!в у IX-XI кто ах, екслериментально перев!риги П.
Теоретичною основою досл'даення в npaqi в1тчизняних та зару~. б!жних учених з проблема нерозривно! едност! людини й iciopiï,. формування св!тогляду, морального розвитку .ocoôhctoctî та H на-Тонально! cawocBi домости
Для реал!зацП поставлених вавдань використовувалиеъ так! методи дослШення: а/ теоретичн! - вивчення i анал}з л!тератури, що стосуеться обрано! дисертантом теми; теоретичне осмислення передового ДОСВ1ДУ роботи учител{в-словесник!в{ анал!з навчальних програи, шк1льних П1дручник{в з л!тератури| б/ еш1ричн! - конота-туючий зр!з, бес!да з учителями-словесниками i учнями, опитування, спостережекня за педагоггчнот процесом, аналгз урок!в учител!в-словеоник{в, анал!з тзорчих poöii учн!в, формуючий екоперимент.
Досл!дженкя проводилося впродовк тръох взаеыозв"язаних етап!в»
Перший етап /1989-1992/ - теоретичне обгрунтування теми, визна-'чення проблеми, анал!з праць ф!лософ!в, психолог!в, педагог!в| вивчення передового педагог1чного досв1ду, стану викладання i якоо-if знань, ум1нь i навичон з укра?ноько1 л!тератури учн}в оередн!х nui л КиГвсько! облаетi, Одночаоно розроблялася методика формування над1онально1 самосв!домоет! учн!в у процео! вивчення б!ографП лисьменника.
Другий етап /1992-1993/ - проведения екопериментально! робоги в школах MicTa Переяслава-Хмельницького /№ 3,6/, Киева /№ 191, 155,'115/, а також у Д'ем"янецьк!й, Цибл{вськ1й, SpKiBeubKift серед-Hix школах Переяслав-Хмельницького району, Димерськ!» ! Бобрицьк!й середн!х школах Бровароького району KhïbcbkoI облает}.
Трет!й етап /1993-1994/ - уточнения одержаних ре8ультат!в.
Наукова новизна досл1дження полягае в 1новац!йному п!дход! до вивчення б1ограф!й письменник1в у школ!, у визначенн! фактор!в педагог! чного вшшву на особист1сть,'як1 зм1нюютъ il акс1олог!чний потекла».
Теоретично значения роботи полягае в науковому оомисленн1 ме-хан!зм!в формувааяя самос2!доыост! учн1В засобаии л!тератури.
Практичне значения доодШення визначаеться його спрямован!стю на п!двищення ефективнЬст! навчального процесу I вдосконалення л!-тературно! осв!ти в школах Укра!ни. Залропоноваиа система урок!в вивчення б!ограф!й письменник!в у старших класах сприятиме грома-дянському становлению школяр!в, формуванню 1х св!тогляду. Досл!дже-ння в!дкривав нов{ можл.'вост! удосконалення шк1льиих програм, п!д-ручник!в з л!тератури.
В!рогШ!сть результат!в досл!дження забезпечуеться теоретичною обгрунтован!стю вшадних позиций} застосуванням комплексу взав-ыодоповнюючих метод {в науяово-педагог ¡чного достижения, адекватних його мет! ! завданням; к!льк!сним ! як!сним анал!зом факт!э, мате-р!ал!в ! результат!? досд!дно~експерииенгально1 роботи.
Апробац!я ! впровадження результат!в досл!дження зд!йснювалиоь у процес! педагогично! д!яльност! автора - учителя Дем"ян!всько1 середньо! иколи Переяслав-Хмельницького району Ки!всько! облает!. Основа! положения дисертацП 1 результата досл!даення допов!далися на !нститутських /Переяслав-Хмельницький, 1992-1993 рр./, республ!- ' каноьких наукових конференц!ях, заседаниях науково! лабораторЯ . вивчення укра!нсько! ! рос!йсько! л!тератур НД1 педагог¡ки Академ!! педагог!чних наук Укра!ни, використовувалися в лею^ях для учите- • л1в-новаюр!в та для студент!в Укра!ноъкого державного педагоПч-ного ун!верситету !м.М.П.Драгоманова, на курсах переп!дготовки вчи-тел!в Ки!всько! облает!.
На захист виноояться:
1. Вагальна науково-педагог!чна 1 вауково-мегодична концепц!я формування в учн!в национально! самосв!домост! у процес! вивчення б!ограф!! пиоьиенника у старших класах та шляхи !! реал!зац!!.
2. Експериментальна система урок!в.
- ? -
СТРУКТУРА I ОСНОВНИИ ЗМ1СТ ДИСЕРТАЦП Дисертац!я складаеться !з вступу> двох розд1л!в, висновк!в I списку основно! використано! л!тературИо
У вступ! обгрунтовано актуальн!оть проблеми, визначено обпвкт, предмет, мету 1 вавданяя досл!давння, сформульовано г}потезу, засовано наукову новизну, теоретичие 1 практична значения одерканих результат!в.
У пеошому розд!л! - "Формування нац!онально! самосв!домоет! учн!в засобами б!ографП письменник!в як ооц!альна ! педагог1чна проблема" - розкриваються соц!альн! ! педагог!чн! аспекти формування нац!онально! самосв!домоет! учн!в. У дисертацН наголошуеться, що проблема формування нац!онально! самосв!домоот! засобами л^те-ратури мае свою давню !стор!ю. Бона нерозривно пов"язана з багато-в!к<?вою боротьбою за створення нац!онально! школи. 1дея тако! школи приваблювала багатьох визначних д!яч!в минулого, особливо письмении-к1в - П.Кул!ша, Б.Гр!кчекка, [.Франка, Лесю Украшку, М.Коцюбинсько-го, Степана Васильченка, В.Винниченка • та !н. В умовах жорстокого колон!ального гнгту вони вели безкомпром!сну боротьбу за утвердкен-ня нац!онально! культури. 1дея нац!онального виховання знайшла особливо яскраве вираження ! у творч!й спадщин! М.Грушевського. Ви™ датний вчений наголошував, що серед ус!х потреб нагаого нац!онально~ го життя потреба р!дно! школи найголовнгша, бо народ, який не мае свое!" школи, може бути лишь пасербом чужих народ!в ! н!коли не ви-б"еться на самост!йну дорогу !снування.
1нтерео до проблем формування нац!онально! самосв¡домоет! особливо посилювться в 20-! рр. нашого стол!ття п!сля Ъиовгневого перевороту в Рос!!. Такий ¡нтерес був зумовлений насаипаред глибо-кими зм!нами в сусп!льному житт! багатьох нац!й ! народностей. Проблеми формування национально! само'св¡домоет! у цей пер 1 од при-вертають увагу ! вчител!в, ! кер!вник!в народно! осв!ти.'
У 1921 р. э"являеться книга проф.ОЛороикевича "Укра!нська л!терагура в школ* /спрсба методики/". У ц!й книз! о дне 5 важлившс аавдавь ик!льного вивчення я!тератури автор вбачае в нац!ональному вихованн! молод!, у формуванн! национальных 1деал!в. А.ле сама 1дея нац!онального виховання у 0 .Дорошкавича не знайшла ч!ткого виражен-ня. 20—1 роки в методиц! л!тератури були роками шукань. Не випадко-во в !снуючих пос!бниках для вчител!в-словесник!в можна знайти ба-гато тверджекь, що в1да!!ачаються р!зкою полярнгстю.
Програма з л1тврату. % 1927-1931 рр. поповнилася кращими зраэ-ками укра!нсько! ! св!тово1 лгтератури, але у н!Й зово1м не зверта-лаоя увага на формування нац!онально! самосв!домост! як при вивчен-ц! худокн!х твор!в„ так ! при ознайомленн! учн1в э б1ограф!ями пиоь-менник!в. У програм! основний акцент робивоя на тому, що художня л!тераз;ура воображав соц!альн1 в!дносини, клаоову бороньбу» Вое це в першу чеогу повинне бути оо'"ектом вивчення учн!в.
Не знайшла ового практичного вт!лення !дея формування нац!о~ нальио! св1домоот! ! в перших стаб!льних п!дручниках з л!тератури 80-х рр., ! в методичних пос!бниках. Не ставилися вони н! в пос1б-нику Б.В.Голубкова "Методика преподавания литературы", н! у фунда-меятальн!й книз! М.О.Рибниково! "Очеркидо методике литературного, чтения", в1 в перших спробах укрв!нських методик, авторами яких були П.К.Волиноышй 1 А.П.Снежкова, Х.Ф.Бугайко 1 Ф.Ф»Бугайко.
У ЭО-х рр. терм1н "вац!ональна самосв{дом!оть" посгупово вникав- а наукового об!гу. Цьому, без сумн!ву, оприяли I пол!тичв1 ре-пресН в Укра!н!, маоов! переел1дування укра!ноько! !нтел!генцИ. Багато пиоьменник!в, громадських д!яч!в було закатовано у стал!н-оькюс таборах. Нац!ональна часто ототожнювалося а нац!онал!змом, лротиставлялося клзеовому, радянсьному, }нтернац!ональному. Зрозу-м!ло, що за таких умов проблема формування нац!онально! самосв!до- ' мосз?( ве могла Сути об"ектом спец!ального наукового вйвчевня. Цш
- а-
I пояснюеться, що змгст понятая "нащональна самосв!дом1стьм не розкривався в жодному з тлумачних ф1Лософських словникгв, якг заходили з друку впродовж багатьох десятилгть.
У 1967-1970 рр0 на стор!нках журналу "Вопросы истории" широко обговорювалося питання, що таке нац1Я,' в результат! чого були порушен! ! окрем! аспекти поняття нац!ональна самосвхдашсть. Проте в тодшнгх умовах яри вгдсугностг плюрализму думок, беззастережного, прийняття догм марксизму-ленШзму питания, пов"язан! з формуванням нац!онально! самосв!домост1, не могли бути правильно витлумачен!.
Минул! десятшпмя були роками глибоких деформаЩй у сфер! мхжнад!ональних стосункгв, ям I привели до деформацп св^омос!! у людей. Особливо витравлювалося все нац!ональне у 70-х рр. У той чао замовчувалися, а то й грубо фальсифшувалися ц!л1 десятшпття укра!нськоГ Гстор!!. Критер1вм ощнки д!яльност! письменника прого-"лошувалось в1дпов1Дн!сть його творчост! гнтересам визвольно! бороть-би трудящих.
На початку 90-х рр. проблема формування нац!онально! самосв!-домост! набувае ново! притягально! оили, бо саме в цей пергод в!д-буваються активн! процеси 'переоцгнки у людей багатьох свгтоглядних поэиц!й, ц!нн1сних оргентац!й.
Для вивчення стану формування в учН1в нац!онально! самосв!до-мост! .засобами биограф!! письмекник!в у восьми м!ських I шести с!льських середн!х загальноосвгтнгх шк!л був проведений «онстату-ючий експеримент. Його мета:
- виявити. позитивн! сторони, йедол!ки ! труднощ! у формуванн! нац!онально1 самосв!домост1{ ..
- на основ! наукових критерпв визначити ступ!нь Н сформова-ност!.
Для проведения експериментальйо! роботи були обран! школи, де ярацюють учителт рхзнох квал¡ф!кацИ, що'дало можлвъгать- зробяти
правильна висновки ! узагальнення. Експериментом охоллювалися уч-н! мгських, с!льськюс шк!л. Анкетування, яке проводилося серед уч-к!в та вчител!в, доповнювалося !ншими методами досл!дження. Широко використовувався метод спостереженъ за педагог!чнии процесом, бе-с!ди з учнями ! вчителями.
Анад!з ешПричного материалу показав, що б!лып!сть учитед!в-словесник!в виявляють !нтерес до доставления у дисертац!! проблем, бачать широк! можливос1! 1х практично! реал!зац!1 в школ!. Проте че значка частина вчите^ ;в зустр!чавться з великими труднощами, не вм!ю1"ь у процес! винчення б10графП письменника надати робот! ц!ле-спрямованого ! системного характеру. Вони иедостатнъо 061 знак! а тим, як! компонента структури над!онально! оамосв!домост! в найваж-лив!шими, в!д чого заложить процес !дентиф!кац!I иколяра з нац!о-нальною сп!львотою. Вивчення б!ограф!й письменник!в проводиться в школ! переважно методом лекц!1. При цьому мало уваги прид!ляеться бес!д1, самост!йн!й робот!, диспутам, урокам-сем!нарам.
3 метою виявлення стану формування нац!онально! самосв!домоет! було проанал!зовано 621 анкету учн!в, 438 письмових роб!т.
Серед учн1в, ¡цо брали участь в експеримент!, в с!льських школах укра!нц1 становили 95%, роо!яни - 3%, !нш! нац!ональност! -у и1ських школах укра1нц! - 69%, рос!яни - 25%, 1нш! иад!ональнос-т! - 6%, Учням було запропововано в!дпов!сти на так! запитання:
Який зм!ст ви вкладаете в понятгя укра!нський нац!ональний характер? У творчост! кого з укра!нсышх письменник!в в!н особливо виявився? Обгрунтуйте свою думку.
На уроках л!тератури ви познайомшшея а б!ограф!ями багатьох митц!в. Як! факти вам особливо залам"яталися, викликади роздуми про життя, схвилювали вас? Що таке загальнолюдськ! ц!нност!? Як ви розум^бте поняття "йац!ональн1 ц!нност!и?
Учням були запропонован! теки письмових твор!в: "Письменник,
перед яким я схиляю свое чоло", "В!н був сином свого народу", "Що я найб!льше ¡иную в людях" та 1нш 1 • Таким чином, теми формулювалися так, щоб на основ! зм1сту пиоькового твору ! засоб!в його вираженгш виявити ступ^ь !дентиф!кац!! учкя а нац!ональною сильного».
Визначаючи ступень !дентиф!кацП учн!в з укра1нською над!ею, досл!дник виходив з того, що национальна самосв1дом!сть - особливий феномен, який сл!д розглядати не лише з погладу !деолог!чкого, а й психолог!чного, оск1льки вона фунюионув ! на р!вн! ¡ндив!дуально! св!домоет!.
Експеримент показав, що лише в незначно! частини учн!в сформован! поняття про ментальи!сть укра!нського народу. Тому лиие 12% уча!в в!дзначають такий фактор як псюсолог!чн! оообливост! укра!й-ського надговального характеру.
Серед пис;ьмениик1в, як!, на думку $чн!в, яскраво уоооблшть риои нац!онального характеру, на першому план! письменники-класикв, на другому - письменники вов!тньо! доби, як! 'зазнали жорстокюс утиск!в ! репрес!й. Див. таблице № I/.
Письменники Ранговв Число наданих
MÍ еде переваг
I. Т.Шевченко I 204
2. Г.Сковорода 2 181
9.1.Франко S 154
4. Леся Укра!нка . 4 IW
5. В.Сгус 5 138
б. В.Симонвнко 6 121
7. 0.Гончар 7 Ю8
8. Остап Вишня 8 101
При во!й глибин! анал!зу результат!в наукового досл!дження, зроблених на основ! анкетування, одержан! дан! не завжди в!дсбрвжа~ ють реальну картину !дентиф!кад!I окремого !ндив!да /групи/ з на-ц!ональною сшльнотою укра!нський народ за таких причин, У в!дпов!»
дях учн!в на анкету част!ве, н!ж у письмових творах спостер!гаеться певна роздвоен!сть св!домост! 1ндив}да.Це пояснюеться тим, що в!д-пов!д! на запитання анкети вимагають иадм!рно! безпосередност! су~ джень. А тому в анкетах' учн! не завжди виражають те, що думають насправди Сво! в!дпов!д! вони, як правило, будують на основ! за~ гальноприйнятих норм морал!, загальновизнаних ц!нн!сних ор!ентац!й, художн!х смак!в тощо.
У письмових творах поэиц!я учня виявлявться не ст!лъки безпо-середньо, як опосередкоглно. Бона визначавться не лише на основ! аргументами суджень, аде й вибору теми, добору !люстративного матер! алу тоще, Враховуючи все це, дисертант вдавався ! до анал!зу письмових твор!в старшокласник!в.
Констатуючий експеримент дав п!дставу отверджувати, що эалеж-но в!д ступени !дентиф|1кац?1 з укра!нським народом учн!в мокна по-д!лити на чотири групи:
I трупа - учн! 8 внсоким ступеней !дентиф!кац!1{ П трупа - учн! з середн!м ступеней !дентиф!кац11$ Ш трупа - учн1 з низышм ступеней ¡дентифГкац!!; И трупа - учн!, у яких зовс!м в!дсутня !дентиф1кац!я з укра-¡нським народом.
Периа трупа учн1в виявляв не лише тлибоке розум!ння сукупнос-т! своГх нац!ональних зв"язк!в, але й безпосередньо виражав свое ставлення до них. Таким чином, у ц!в! групи яскраво виражен! во! три компоненти самосв!доиост!: п!знавальний /самопознания народу/, еноц!йно-ц!нн!сни8 /ставлення до нац!онально! сп!лъноти/ ! регуля-тивкий /саморегуляцгя повед!нки особистост! на основ! знань ! и!оного ставленая/.
У письмових творах друто! групи, як ! першо!, наявн! також ус! три компоненти /п!знавальний, емоц!йно-ц!нн!сний * регулятивний/, але вони здеб!льшого виявляються не досить яскраво. В учн!вських
роботах переважно констатуються фанги, не завкди даеться 1и особис-т!сна оц!нка. Як правило, стариокласники називають лише окреи! най-головн1ш! ознаки !дентиф!кац1I в народом, а не всю сукупн!сть таких оэнак.
У письмових творах третьо! групи учи!в в!дчувавться певний роа~ рив у систем! компонент!в: п!знавальний - емоц!йно-ц!кн1сний - ре-гулятивний.
У роботах четверю! групи учн!в спостер!гаеться повна в!дсут-н!сть !дентиф!кац!1 з нац!ональною сп!льнотою - укра!кський народ*» Учи! виявляють свое негативне ставлення до нац!оиального, протистав-ляють йому !нтернац!ональне, глибоко не розум!ють сут! самого !н-тернац!онального.
На основ! експеримэнтальних даиих виявлено, що високий р!вень !дентиф!кац!! з нац!оиальною спиънотою /укра!нський народ/ харак-терний лише для 16% учн!в /див. таблицю/:
Ргвн! !дентиф!кад!Г ]" К!льк!сть учн!в Т У % в!дношенн! до
цього рЁвня _ 1_________ 1076 учн!в, як! пи-[ сали твори
I р!вень { 176 1 Щ
В р!вень I 230 ! 21% .
Ш р!вень | 603 | 55%
1У р!вень 1 88 ! "8%
Таким чином, одержан! на основ! констатуючого експеримонту дан! св!дчать яро то, «о стариокласники як с!льськюс, так 1 м!сь-ких ик!л виявляють значний !нтерес до проблем як загальнолюдсько-го, так ! нац!онального характеру. Поряд !з досягненнями у вир!шен~ н! проблем нац!онального виховання в школ! мають м!сце ! типов! недолги, ! значн! труднощ! в робот! вчител!в, ! насамперед тому, що виникав суперечн!сть м!ж уев!домленням ними важливост! д{в! робом ! недостатн!м науково-методичним забезпечениям !! ефективмост!»
Щоб форкувати в учи ¡в кац!ональну самосв!дом!сть у прочее! 'ви~
1
вчення (ИографИ пйсьменннк!в, необх!дко знати т! науков! закоао-и|рноо«>, ио забезпечують в'исоку педагог!чну результативность цьо-ро процесу, структуру национально! самосв!допоет!, найважлив!ш! Н компоненти. Нац!ональна самосв!дом!сть як необх!дний компонент буття над!! завжди була, е I будв, поки 1снув нац!я.
У наявн!й науков!й л!тератур! в поняття нацгональна оамоов!до-м!сть часто вкладавться р!зний зм!ст. Такий р!зноб!й пояснюеться { складН1 ста само! проблеми, а також р!зними св1Тогл'пдниыи поишйяма автор¡в,
Нац!ональяа самосв!дом!сть лередбачав оукупн!сть уявлень про те, що е спального в людей певно! над1ональност! ! чим в!др!зняеть-ся ця нац!овальна сп!льнота з1д Iнших подгСних сл!льнот. Таким чином, !нтеграц1я ознак включав ! !х диферевц!ац!ю,
Гнтенсиввв формувавня вац1онально! самосв!домост! мае м!сце . ще в оередньому шкгльному в!ц!, коли учн! активно проходять проде-си соц!ал!зац!!, тобто в пер!од !х сусп^львого становления на осво-В1 засвсення ними елемент1В соц!альних цГнностей. Уже в цей час при певних сприятливих умовах у д!тей визр!вав !нтерес до кулыури та ¡стор!! свого народу; вони усв!дошиоють св!й кровний зв"язок з т1ею чи !ниою ети!чною сп!льнотою.
Щоправда, у середвьому шальному в!д1 у д1тей ще недостатньо розвинен! механ)гми !х ц!нв!сних ор!ентац!й, цо нер!дко приводить до конформизму в оц!нц! сусп!дьннх процес!в ! явищ. А тому факти а життя ! д!яльвост! письмеккика не завжди одержують потр!бну !нтер-претац!»,
У нер!од ювост! окладаеться своя ст!йка система Ц1нн!сних ор!ентац1й, формуиться !деали, що виступають своериними еталонами в регулюванн! повед}нки. 3 позиц!й цих ц!нн!сних ор!ентац!й та !деал!в оприймаютьса старшокласниками 1 факти особистого життя иит-ця, над!ональн1 явища та ор!ентири. А тому дуяе важливо дгбрати та-
кий матер1ал, який би викликав у д1тей !втерес, був би для них значущий не лише об"вктивно, але й суб"вктивно.
Поняття виростають гавжди на баз! знань, на баз! знань вирос-тае ! нац!ональна св!дом!сть. Ядром структур» нац!онально1 саиосв!-домост! е, з одного боку, знания про народ як певну сп!льн!сть по-л!тичну, еконои!чву, психолог!чну, духовну /його традкц!й, звича!в, обряд!в, !стор!!, нац!онального духу у широкому розум!нн! слова тощо/, з другого боку, - знания про його окремих представник!в, як! вт!лювали в соб! найтйпов!ш! нац!ональн! риси характеру, виражали 1 обстоювали ¡нтереси нацН, на баз! чого формуються уявлення про типов! риси члена нац!онально! сп!льноти. Але одних знань ще зама-ло, щоб людина почувала себе причетною до певного етносу. Потр!бен ще й певний ступ!нь )дентиф1кацП з ним,
Форнування над!онально! самосв!домост! засобаии б!охлраф!й письмеиншив повинно спиратися на конкретну основу- Саме на ц!й основ! формуеться образ нац!онально! сп!льноти, його типових рис /нацшиальний стереотип/, нарешт!, саиообраз !ндив!да як члена нелокально! сп!льноти /нац!ональний самообраз/, через який I виявля-еться ступ!нь !дентиф!кац!! з нац!ею.
У процес! вивчення 61ограф!1 письменник!в вадсливо забезпачити перш за все доб!р яскравих ! конкретних факт!в. Це та основа, на яку будуть спиратися теоретичк! поняття. В!д не! заложить ! ц!шпс-не ставлення учн!в до т!е! !нформадП, яка засвоюеться ниш.
Отке, одне з найголови^их завдань уроку вивчення б!ограф!1 письменника - показати ту народну основу, на баз! яко! формувався письменник як митець, громадннин. Саме п!д впливом народно! основи формувалися нац!ональн! письменники. Про де вони ! сам! писали у сво1х листах, спогадах, художн!х творах»
Справд! нац!ональними в т! письменники, чи! поиисли, дуиа, творч!сть, усе життя зв"язан! воедино, кровно злит! з р!дним каро-
- к -
дом, is землею батьк!в. Вое, що складав силу I чар!вн1оть 'народного життя: багатов1кова праця, постШниЙ рух уперед, неяовторна г сво!й крас! мова, улюблена з периих днгв дитикства природа, - з усього цього складавться буття справжнього митця, вое це знаходить вияв у його творчосг!.
П!д чао вивченая б!ографП письменник!в необх!дно, перш за все, показати, як! теми, проблеми найб1лъше ц1кавили митц!в. Ху-дожня творч!сть - то важливий документ духовного життя не лише самого митця, але й yciel нацИ.
Формування вац!онально! самосв!домоет! передбачае синтез систем} зиаяь, а таком пеънюс обраэнш. уявлень, hki вироотають на 1х грунт!. Як засв!дчують експериментальн! дося!дження психолог!в, ловяггя завжди спираются на цШсн! узагальнен! образи: процес миоленвя завжди включав чуттев! елеманти, як! виявдяються при цьому у вигляд! piaamx образ!в, уявлеяь.
Кожей талановитий письменник глибоко своер!дний ! самобутн!й, а тому до кожного лисьменкика у npoueoi вивчення його 6iorpa$iI повинен бути знайдений св!й особливий п!дх!д.
При ознайомленн! учн!в з б!ограф!ею митця важливо показати л!тературно-громадську д!яльн!сть, оск!льки письменник - яскравий представник епохи, виразник eyenfльно-пол!тичних !деал1в.
Нац1ональн! tде!, характер, ц!нн1он1 opisHia«!!, св!тоглядн1 позицН в касл!дком тривалвх роздум!в, шукань !стшш. Вони вароджу-ютьоя не зразу. Потр!бно все це осмислити не лише як к!нцевий результат, але ! сам процес !х визр!вання. У досв!дчеаих учител!в уроки вивчення б!ограф!й письменник!в е уроками рогдум!в. Саме так! уроки забезпечують не лише эасвоення потр!бного матер!алу, але й вироблення певного е?:авленйя до набуто! !нформац!1.
Вгдбираючи матер! ал про життя письменника, варю Його групува-ти навколо таких проблем: "Письменник як митець", "Письменник як
громадянин", "Письиенник як творець укра!нсько! культури", I, на-решт!, "Письиенник 1 народи св!туи. Справжн!й митець не замикаеть-ся у райках !стор!!, культури, життя свого народу. Необх!дно перш аа все показати те сусп!льне середовище, в якому зростав иайбутн!» письиенник, т! фактори, що визначали його ов1тогляд, моральну по-зиц!ю. Нер1дко враження в!д перебування у чи !нш1й н1сцевост! бувають наст1льки глибокими, що залишаються в його душ! на все життя ! довго живлять його творч!сть.
Укра1нськ! письменники пост!йно виявляли живий !нтерес до 1с~ торичного шшулого народу. А тому !стор!я Укра1ни, II нац!ональн1 геро! в художн!й л!тератур! постаять в ус!й сво!й крас! 1 велич!, ! увагою до !сторичного минулого повинн! бути пройнят! уроки Л1те-ратури: народ, який не знае аСо загубив знания свого минулого а його духовними скарбами, - вмирае 1 зникае з земл!.
На уроках вивчення б!ографИ письменнимв учн! повинн! энайо-митися з тим, що з !сторичного минулого приваблювало письменника, як в!н змалював все де у сво!х творах, яку мету ставив перед собою, звертаючнсь до факт!в национально! !сторП.
1нтерес до !сторичного минулого народу у визначних письменни-к!в нерозривно перепл!таеться з {нтересом до в!чних загальнолюдських !деал!в - добра, справедливом!, людяност!, краен.
Укра!нськ! письменники виявляли особливу увагу до народно! творчост!. Немае б!льш ц!навого ! б!льщ над1йного способу п!знаиня моральних ! !нтелектуальних можливостей нацП, як через фольклор. Вивчення фольклору допомагало письменника« гЛзнати р!дний край. Народна творч!сть була джерелом знань про народ, його прагнення ! спод!вання. Не випадново ст!льки сил збиранню ! систематизац!I фольклору выдавали 1.Франко, Леся Укра1нка, М.Коцюбинський, П.Гра-бовський, М.Рильський, А.Малишко та !нш! митц!«
Важливу роль у формуванк! национально! самосв!домоет! засоба-
1
-танк б!ограф!! письменншЧв сл!д в!двести еп!столярн!й I мемуарной л!тератур!» Еп1столярна спадщина митц!в де кедостатня використо-вуеться вчителями. Листи письменник!в - надзвичайно ц!нний матер!-ал. Це !нформац!я з периоджерел, що може мати для учня не лише обпвктивну, але й суб"ективну значущ!сть.
Укра!нськ! письменники завжди виявляли глибокий ¡нтерес до проблеми функц!оиування р!дного слова. Цей {нтерес зумовлений на-самперед тим, до нова е дуже вежливою сферою, в(д якоГ залежить функц!онування нац1онально! самосв!домоет!. У мов! кожного народу роэкрнвавться краса ! багатство його духовного св!ту, киття нац!1 з I! споконв!чною !стор!ею, культурою, традиц1яии.
Ц!нним джерелон, яке допомагав в!дтворити образ письменника, в мелуарна л!тература. Спогади сучасник!в про письменника, як 1 його листи, дадуть зиогу не лише уявити його образ, а й д!энатисз про соц!ально-побутове життя сусп!льства в певну ¡оторичну епоху, взавиов!дноскни м!ж письменниками, розкрити ряд таких деталей з 1хнього киття, ознайомлення. з якими допомагав глибше проникнута в зм!ст творчости Спогади змальовують письменника в час напружено! прац1 ! хвилйни в!дпочинку, в години радост! ! емутку, в оф!ц!йних стосунках з людьми I в родинному оточенн!* Використання мемуар!в, що в!дзначаються багатствои зм!сту, р!зноман!тн!стю форм, робить розповгдь про письменника ц!кавою I переконливою.
Другий розд!л дисертацП мае суто експериментальний характер.
Система експериментальних урок!в по формуванню нац!онально! самосв!домост! грунтувалася на таких орган!зац!йних формах, як1 отворюють широкий простер для розвитку творчих сил 1 можливостей д!тей, на актив!зац!1 думки. ГПзиання людиною д!йсност{. формування ставленая цо не? вЕдбувааться з д!яльност! ! при тому найусп!шн!ше в дальности сповнеагй роадуц{в. пошук!в. •
Ексаериментальна робота по формуванню национально! самосв!до-
мост! учн1в у процес! вивчення б!ограф!I письменник!в планувалася на основ! результат!в наукових досл!джень з л!тературоэнавства, пе-дагог}ки, психолог!]!, методики викладаннй л!тератури, ф1лософ!¥ та {нших наук. При цьому враховувалися:
- завдання виховання учн!в у нац!ональн!й школ!;
- структура национально'! самосв!домост!;
- мояливост! формування нац!онально1' самосв!домост! старшо-класник}в на материал! б!ограф!й письменник!в;
- законом!рност! формування ц!нн1сних ор!ентац!й{
- В1КОб! особливост{ старшокяасник! в;
- форми 1 методи вивчення в 1Х-Х1 класах життепису митця;
- характер завдань, як! сприяють виробленню ц!нн!сного став-лення до л!тератури;
- системн!сть як едн!сть мети, зм!сту, принцип!в, орган{зац!й-иих форм, метод! в, засоб!в впливу на учн!в.
Спостереження за роботою вчител! в дають Щдставу зробити ви-сновки, що на уроках вивчення б!ографгI письменник!в эдеб!льшого використовуються методи ! прийоми, розрахован! в основному на за-пам"ятовування матер!алу; недостатня увага прид!ляеться методам, як! стимулюють почуття ! переживания школяр!в. Тому експерименталь-н1 уроки вивчення б! ограф! I письменник! в будувалиея на творч!й активности учн!в, Що сприяло Щдвищенню {нтересу до навчання, розвит-ку критичности суджень, вихованню вм!ння аргумектовано вмотивовува-ти сво1 думки.
3 метою перев!рки ефективност! запропоновано! методики формування нац!онально! самосв!домост1 в учн!в у процес! вивчення б!о-граф!? письмвнник!в широко використовувалася система письмових роб!т. Щ роботи можна подглити на три групи. Теми письмових тво-р!в /I трупа/ формулювалися так, що перед учнями ставилося завдання показати високий р!вень национально! самосв!домоет! письменника.
/"8!н був справ«Н1М сином УкраХни". "Гброгчний подвиг В.Стуса в 1м"я Батьк!вшини", "Найяскрав!ша стор1нка 6} ограф11 Лес! Укра'1нкип/; в 1наих випадках /П ! Ш групи твор!в/ назви письмових роб!т безпо-середньо не вимагали в!д учня порушувати проблеми нац!онально1 са-мосв!домост!. Письмов! роботи П групи також давалися на матер!ал1 б!ограф1I письменник!в /"Я в!дкриваю для себе I.Франка", "Що мене найб!льше привабило у б! ографН М. Рильського"/.
Третя група твор! в - це рецензП на самосП йно прочитан} книги /Реценз5 я на тв!р М.Коцюбинського "Тхн! забутих предав", Рецензия на тв{р I.Багряного "Тигролови", РецензIя на роман В.Барки "Жовтий князь"/.
Так! р!зновиди письмових робгт дозволяють простежити законо-М1рност! переносу знань, ум!нь ! навичок учн!в у нов! навчальн! ситуац!I, визначити м}ру сформованост1 певних свгтоглядних позиций школяр1в.
Щльк! сна характеристика р!вн!в сформованост! в учн!в св! тоглядних позиций визначалася за формулою:
Н » Д К
де Н - р!вень сформованост! цих позиц!й, С - сума одержаних бал!в, К -к!льк!еть показник!в. Одержаний результат в!д I до 0,6 вважав-ся виеокий ргвнем, В1д 0,5 до 0,3 - середн!м, в!д 0,2 ! нижче -кизьким.
Формуючий експеримент показав, що ц!лёспрямоване виховання в учн!в нац!онально? самоев!домоет! засобами б!ограф!I письменник!в утверджуе в них почуття нац! онально"1 г!дност!, посилюе процес ; !ден-тиф!кацН з нац!ею* Про це св!дчать, насамперед, письмов! твори учн!в.
Для пор!вняння э!ставимо дв! таблиц!. У перш!й э них показано ргвн! сформованост! в учнГв нац!ональних св!тоглядних позиц!й засо-
бами б!ограф!й письменник!в в експериментальних класах /таблиця № 3/, у другг й - у класах, де спец!ально1 ц!леепрямовансн роботи по формуванню в учн!в нец!онально! самосв!домост{ не проводилося '/таблиця № 4/.
Таблиця * 3.
Класи Всього учн{ в Р}вн1 сформованост! нац!онально! само-ев1домост!
низький середн!й високий
IX 40 455? Ш %
X 35 48$ 44%
XI 47 Ш 46$ 6$
Таблиця № 4.
Класи Всього учн!в РгвН1 сформованост! нац!онально1 само-св!домост1
низький середн!й високий
IX 40 37% 59% 4%
X 35 34% 61% Ь%
XI 47 48% 49Я 3%
XIд I результати формуючого експеряменту доэволяють зробити так} висновки:
Усп}х формування нац!ональног самосв!домост! учн!в у процес! вивчення б{ограф}й письмениикг в у старших класах залежить насампе-ред в!д зм!сту викладеного вчителем матер!алу, насиченого яскрави-ми фактами св!Тоглядного характеру.
У школ! повинна реал1зуватиоя на практиц! ц!л!сна система нац} ональних 1 эагальнолюдеьких пр!ор!тет!в, високих соц{альних по-чутт!в. Аджв !нтеграц!йним покаэником над1онально'1 св!домост{ { самосв!домост1 е система ц!нн1сних ор!ентац!й суб"скта щодо свое'/ нац!оняльно'1' сп!льноти та }нших сп!льнот.
Життя, побудова укра'1нсьн01 держави вимагаготь п!двищення ефективност! формування нац} анально* самосв!домост! молод!. Шд
к
кутом зору Ц1 е'1 проблеми повинн! бути удосконален! ! шкг льнг п!д-ручники з лН-ератури, { програми, } поо!бники для вчител!в.
Нов! завдання формування людини - громадянина вимагають поси-лення взавмоэв"язку у вивченн! л!тератури з етнопедагог!кою, куль-туролоПею, красзнавством, а особливо з етносоц! олог} ею. Власне соц1олог1я, а надто соц! олог! я нацН спроможна сьогодн} дати не умоглядн! абстрахтн! концепц!I, а об*ективну !нформац!ю про х!д нац! ональних процес! в, стан вир!шення нацЮнальних проблем, характер м!днац!ональних стоеунк!в в Украгн!.
Висока ефективн!сть формування нац!ональноУ самосВ1домоет! учн1в забезпечуеться тод!, коли в робот! вчителя мае м!сце орга-тчний зв"язок М1Ж класними 1 позакласними заняттями, коли ц! занятая Судувться на д1яльн!сн!й основ!.
Таким чином, необх!дний широкий комплекс заход!в, наукових п!дход!в, здатних по-новому поглянути на педагог! чний процес, завдання формування людини-громадянина.
Оонбвний зм!ст дисертацН в!дображено в таких публ!кац!ях автора:
1. Формування национально'! самосв!домост! эасобами б!ограф!й письменник! в// Методика. Досв!д. Пошук: Науково-методичний зб!рник. - ВипЛ. - Шжин, 1994. - С.65-67.
2. Мемуарна л!тература про письменника як фактор формування нац! онально!' самосв!домоет! // Матер I ал и м!жвуэ!всько! науково! конференцП "Викладання вуз!вського й шк!льного курс! в мови та л! -тератури в умовах нац!опального вгдродження УкраЯни". - 4.1. - К., 1992. - С.87-90.
3. Т.Г.Шевченко I Переделавщина// Тези допов!дей 1 пой!дом-лень м1жвуз!всько* науково-теоретично? конференц!!, присвячено! 145-р!чмю написания "Заповхту" та 150-р1ччю виходу "Кобзаря". -.Пер.еяслав-Хмельницькнй, 1990. - С.227-229.
w
4. Ивоча доля в творчост! ТЛ'.Шевченка/ / УнраКнсъка ыоза ! дгге-,атура в школi. - 1992. - И. - С. 38-42.
The thesis for Candidate's degree in Pedagogical«, Speciality 13.00.02 - Teachlag Methods (Ukrainian Literature). The Institute of Pedagogics of the APS of Ukraine, 1994.
The methodical conception and the results of theoretical and experimental researches are to be defended. The regularities of formation of pupil's national self-consciousness during the writers' biographies learning are proved in this research. The suggested pedagogical technology improves the quality of literature learning in secondary school.
НЕТАВРОВАННАЯ У.М. Формирование национального
Диссертация /рукопись/ на соискание ученой степени кандидата педагогических наук по специальности 13.00.02 - методика преподавания украинской литературы, Институт педагогики АПН Украины, 1994.
Защищается методическая концепция и результаты теоретико-экспериментального исследования. Обоснованы закономерности формирования национального самосознания учащихся в процессе изучения биографии писателя. Предложенная в диссертации методика способствует повышению качества преподавания литературы в средней школе.
Клгочов1 слова: формування, нацХональний, С8мосв1дом1сть, мен— тал1тет, 1дентиф1кац1я, функц1я, система.
ITKDAVHOVANA U.M
Formation of Pupil's National Self-Consciousness by Means of Study of Writers' Biographies in Secondary School (grades 9-11)
самосознания учащихся в процессе изучения биографии писателя в старших классах
Шдписано до друку 9.12.1994р.Об. 1,2.формат 60x64 I/I6. Друк офсетний. Тир. 100.Рем. 3,39 .Бевплатноч ДОД УДПУ !м. Драгоманом, Ки!»,Пирого*а,9|