Темы диссертаций по педагогике » Теория и методика обучения и воспитания (по областям и уровням образования)

автореферат и диссертация по педагогике 13.00.02 для написания научной статьи или работы на тему: Индивидуалиэация обучения аудированию учащихся I класса средней общеобразовательной школы с углубленным изучением английского языка.

Автореферат по педагогике на тему «Индивидуалиэация обучения аудированию учащихся I класса средней общеобразовательной школы с углубленным изучением английского языка.», специальность ВАК РФ 13.00.02 - Теория и методика обучения и воспитания (по областям и уровням образования)
Автореферат
Автор научной работы
 Метёлкина, Оксана Борисовна
Ученая степень
 кандидата педагогических наук
Место защиты
 Киев
Год защиты
 1996
Специальность ВАК РФ
 13.00.02
Диссертация недоступна

Автореферат диссертации по теме "Индивидуалиэация обучения аудированию учащихся I класса средней общеобразовательной школы с углубленным изучением английского языка."

с;з

КИЇВСЬКИЙ ДЕКЖВНИЙ ЛІНГВІСТИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

РГ5 ОД ! ' '

г'^П На правах рукопису

і- ^ і и

МЕТЬОЛКІНА Оксана Борисівна

ІНДОІДУАЛІЗАЦІЯ НАВЧАННЯ АУДІІОВАННЯ УЧНІВ І КЛАСУ СЕРЕДНЬОЇ ЗАГАЛЬНООСВІТНЬОЇ ЖОЖ З ПОГЛИБЛЕНИМ 'ВИВЧЕННЯМ АНШІЙСБКОЇ МОВИ

Спеціальність 13.00.02 - методика навчання:

германські мови

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття вченого ступеня кандидата педагогічних наук

Київ - 1996

Дисертацією е рукопис.

Робота виконана на кафедрі методики викладання іноземних мов Київського державного лінгвістичного університету.

Науковий керівник Офіційні опоненти

Провідна організація -

Захист відбудеться на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 50.26.01 по присудженню вченого ступеня доктора /кандидата/ наук у Київському дер жавному лінгвістичному університеті /252650, м. Київ, вул. Чер-воноармійська, 73/.

З, дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці університету Автореферат розісланий "'УІ" /У-^-^1996 р.

Вчений секретар спеціалізованої ради

/су /'і,

(__л'иїЛІ ) Л.П.СМЄЛЯКОВА

- доктор педагогічних наук професор С.Ю.НІКОЛАЄВА

- доктор педагогічних наук професор В.М.ІШАХОТНИК;

- кандидат педагогічних наук доцент І.І.СОКОЛЕЦЬ

Ніжинський державний педагогічний

інститут ім. М.В.Гоголя

" Н » /Ц#/У-^І996 р. о годині

Перший рік навчання англійської мови у школі з поглибленим вивченням англійської мови - де спеціальний пропедевтичний курс, лета якого полягає в підготовці першокласників до засвоєння ос-ювного курсу діючих навчально-методичних комплексів.з англійсь-сої мови. Згідно з програмок /1991/, практична мета навчання іно-іємної мови в школі зазначеного типу полягає в тому, щоб навчити іітей спілкуватися нею в усній і письмовій формі. А успішність іншомовного спілкування, як відомо, крім інших факторів, значною дірою визначається рівнем володіння учнями навичками та уміннями їудіювання Ді.Л.Вайсбурд, І981; Г.В.Рогова, 1991/.

Враховуючи важливість формування у школярів аудитивних нави-юк та вмінь, ряд дослідників /Т.В.Лотарєва, 1973; І.П.Крицька, [974; В.М.Плахотник, 1976; Н.І.Гез, 1977,1985; С.Л.Захарова, 1983, [988; Н.В.Єлухіна, 1986,1989; В.П.Натальїн та ін., 1989/ присвятили свої роботи вивченню практичних шляхів підвищення ефективно-;ті навчання іншомовного аудіювання в школі. Однак автори цих до-їліджень розглядають проблему навчання іншомовного аудіювання дане на початковому етапі загальноосвітньої школи /5-6 .кл./, а та-сож школи з поглибленим вивченням іноземної мови /2-4 кл./. Проблема ж навчання англомовного аудіювання в І класі залишилась іедостатньо дослідженою,-

Крім того, розробляючи способи підвищення ефективності навчан-ія школярів іншомовного аудіювання, дослідники, як правило, виходять із особливостей об"єктивних Факторів успішності навчання іудіювання, зумовлених закономірностями лінгвістики та психолінг-зістики. Суб'єктивні ж фактори, а саме індавідуально-психологіч-їі особливості учнів, які зумовлюють успішність оволодіння ними зудитивними навичками та вміннями, не враховуються, хоча вказівка щодо їх врахування зустрічаються майже в кожному методичному щ психологічному дослідженні.

Не принижуючи важливості об"єктившіх факторів успішності на-ічання аудіювання, вважаємо, ідо попередив врахування та подальші юзвиток і вдосконалення індивідуально-психологічних особливостей гчнів є одним із дійових шляхів поліпшення якості формування в тих аудитивних навичок та вмінь.

У методиці навчання іноземних мов принцип врахування індиві-іуально-психологічних особливостей учнів знайшов своє вхдображен-гя в теорії комплексної індивідуалізації навчання, розробленої ’.Ю.Ніколаєвою /1988/. Згідно з цією теорією, комплексна індиві-

дуалізація навчання іншомовної мовленнєвої діяльності покликана сприяти максимальному розвитку й удосконаленню індивідуально-психологічних особливостей учнів у процесі оволодіння ними цією діяльністю з метою її успішної реалізації.

Проблема індивідуалізованого навчання різних аспектів та видів мовленнєвої діяльності в школі розглядалась у ряді методичних досліджень Аі.В.Ляховицький, С.Ю.Ніколаєва, 1978; В.П.Кузовлєв, 1979,1982; М.А.Алфьорова, 1988; М.Г.Каспарова, 1988; В.М.Жуковсь-кий, І991/. Проте проблема комплексної індивідуалізації навчання англомовного аудіювання в І класі досі не порушувалась.

Подальший пошук оптимальних умов навчання англомовного аудіювання в І класі залишається актуальніш і в силу того, що, як свідчить практика навчання, більшість учнів не досягають програмного рівня володіння аудитивними навичками та уміннями, що негативно впливає на якість іншомовного мовлення. Так, проведене нами у квітні 1993-1994 навчального року тестування першокласників з метою визначення рівня ссїормованості їхніх аудитивних навичок та вмінь на кінець першого року вивчення англійської мови свідчить, шо лише 44% учнів мають рівень ссгормовакості навичок та умінь аудіювання, який відповідає вимогам програми.

Такі результати дозволили нам висловити припущення, шо саме індивідуалізація навчальної діяльності першокласників в оволодінні іншомовним аудіюванням може стати тією технологією, яка б сприяла підвищенню ефективності навчання аудіювання в І класі. Крім того, 1 клас є досить специфічним етапом навчання з точки зору відмінностей у рівні розвитку іцциві.цуально-психологічних особливостей першокласників в силу різних умов їхнього дошкільного виховання та навчання.

Отже, актуальність теми нашого дослідження й зумовлюється наявністю перерахованих вище проблем.

О б " є к т о м дослідження є процес навчання англомовного аудіювання в І класі школи з поглибленим вивченням англійської мови.

Предметом дослідження виступає індивідуалізація навчальної діяльності першокласників в оволодінні аудитивнши навичками та вміннями.

М е т а дослідження полягає в теоретичному обгрунтуванні методики комплексної індивідуалізації навчання англомовного аудіювання в І класі, її практичній розробці та експериментальній пе-

севірці отриманих результатів.

У зв"язку з зазначеною метою нами були висунуті такі завдання :

- визначити теоретт*чні передумови здійснення індивідуалізованого навчання аудіювання в І класі;

- виділити комплекс індивідуально-психологічних особливостей

першокласників, які зумовлюють успішність оволодіння ними ауди-тивними навичками та вміннями; ' '

- описати методики діагностики рівня сгіормованості готовності першокласників до оволодіння іншомовним аудіюванням;

- визначити види індивідуалізації навчання аудіювання та сформулювати їх завдання;

- вибрати найбільш елективні засоби здійсненая кожного виду індивідуалізації нйвчання аудіювання в І класі;

- розробити методику комплексної індивідуалізації навчальної діяльності першокласників в оволодінні ними аудіюванням;

- експериментально перевірити ефективність розробленої методики індивідуалізованого навчання аудіювання в І класі.

У процесі вирішення поставлених завдань були використані такі методи дослідження: вивчення і узагальнення досвіду індивідуалізованого навчання іноземної мови у школі; спостереження за процесом навчання аудіювання в І класі; анкетування і тестування першокласників; розвідувальний експеримент; природний експеримент. Одночасно здійснювався аналіз методичної, педагогічної, психологічної, соціологічної, лінгвістичної, психолінгвістичної літератури з проблеми дослідження.

Наукова новизна дослідження зумовлюється тим, що в ньому вперше вирішується проблема комплексної індивідуалізації навчання аудіювання першокласників у контексті особистісно-діяльнісного підходу І.О.Зимньої~ на основі ліній психічного та комунікативного розвитку особистості учня.

Теоретичне значення дисертації полягає в тому, що вона робить певний внесок у теорію комплексної індивідуалізації навчання іноземних мов стосовно конкретного етапу на-г вчання /підготовчий етап школи з поглибленим вивченням англійської мови/, вікових особливостей учнів /шести-оемирічні першокласники/ та виду мовленнєвої діяльності /аудіювання/: наведене нау-

т

Зимияя И.А. Психология обучеяия иностранннм язьткам в школе. -М.: Нросвещение, 1991. - С.4.

кове обгрунтування методики індивідуалізованого навчання аудіюва-емя а І класі; обгрунтована, необхідність реалізації регулшчо-мотивуючого, розвиваючо-мотивуючого і формуючого видів індивідуалізації в процесі навчання аудіювання; уточнені критерії розподілу першокласників до типологічних підгруп у залежності від рівня сформованості їх готовності до навчання аудіювання; розроблені теоретичні основи засобів здійснення видів індивідуалізації навчання аудіювання.

Практичну цінність дослідження складають : наведений комплекс методик діагностики рівня сформованості готовності першокласників до (володіння іншомовним аудіюванням; укладені тематичні комплекси індивідуалізованих вправ для реалізації регулюючо-мотивуючого і розвиваючо-мотивуючого видів індивідуалізації та розроблені пам"ятки для здійснення формуючої індивідуалізації; сформульовані методичні рекомендації щодо організації й проведення індивідуалізованого навчання аудіювання в І класі.

Апробація роботи. Основні положення дослідження відображені в публікаціях автора, повідомлялись і обговорювались на науково-практичній конференції творчої молоді "Проблеми гуманізації процесу навчання іноземних мов у школі та вузі" /Київ: ЩЩІШ, 1993/; на науковій конференції "Сучасні метода навчання та форми контролю знань з іноземної мови" /Київ: КДУ, 1993/; на третій міжнародній конференції "Язкк и культура" /Київ: ІМВ КДУ, 1994/; на першій конференції Української філії міжнародної асоціації викладачів англійської МОВИ "English, in an Open Society"

/Київ: ЭДЛШ, 1ЭЭ4/; на науково-практичній конференції "Іспанська мова і культура в сучасному світі" /Київ: ЩІІІМ, 19^4/; на другій міжнародній конференції "Лингвометодические концепции обучения языку для специальных целей" /Київ: ІМВ КДУ, 1995/.

Методичні рекомендації щодо організації та проведення індивідуалізованого навчання аудіювання в Т класі впроваджені в практику навчання в київських школах і гімназіях 5, 117, 125, 136 для встановлення рівня сформованості готовності першокласників до навчання англійської мови, дня комплектування груп з англійської мови та власне навчання аудіювання першокласників з урахуванням рівня розвитку їх індивідуально-психологічних особливостей.

На захист виносяться такі положення: . .

І. Згідно з принципом розвиваючого навчання ефективність про-

цесу формування іншомовних аудитивних навичок та вмінь першокласників зумовлюється в першу чергу рівнем розвитку сталості їх уваги, чутливості фонематичного й інтонаційного слуху, обсягу короткочасної аудитивної пам"яті, логіки мислення та смисловим і вербальним рівнями функціонування ймовірного прогнозування. Інши-

ми факторами, які впливають на успішність оволодіння учнями І класу аудитивними навичками та вміннями, виступають рівні сформовано-сті внутрішньої і зовнішньої мотивації оволодіння аудіюванням, навчальних умінь виконувати вправи в аудіюванні та працювати з різноманітними опорами, а також аудитивних навичок і вмінь на мовних засобах рідної мови, врахування та цілеспрямований розвиток і формування зазначених характеристик можуть здійснюватись иляхом комплексної реалізації різних видів індивідуалізації навчання аудіювання.

2. Засобом реалізації’ розвиваючо-мотивуючого виду індивідуалізації, яки?.? має'на меті врахування вихідного рівня функціонування моелєннєеих механізмів аудіювання /мовленнєвого слуху, пзм”яті, осмислення та ймовірного прогнозування/, їх дорозвиток та педальне вдосконалення, є адаптивні й коригуючі вправи, які передбачають дорозвиток слабко функціонуючих мовленнєвих механізмів аудіювання, та стимулюючі вправи, які сприяють їх подальшому вдосконаленню.

3. Засобом здійснення регулюючо-мотивуючого виду індевїдуа-аізаціт, мета якого полягає в урахуванні реального рівня володін-та учнями навичками та вміннями аудіювання на кожному з етапів навчального ^ооїтесу, їх ко оенпі ї' ггодг!.тт шомт вдосконаленрі, ^ адаптивні й коригуючі вправи, спрямовані на корекцію мовленнових гтзвичок аудіювання, та стияулюші вправи, націлені на вдосконаленій аудитивних навичок та вмінь.

4. Засобом реалізації Формуючого’виду' індивідуалізації, який

тередбачає врахування вихідного рівня сформованості навчальних д-«інь виконувати вправи в аудіюванні та-працюватигЗ''різноманітни~ ли опорами, їх формування та подальше вдосконалення, с пам"ятки да підготовки до виконання вправи, для виконаная вправ в аудію-заннї та для здійснення самоконтролю і самооцінки ходу і результату виконання вправ. ■ '■

С т р у к т у р а дисертації. Робота складається із вступу, "рьох глав, висновку, бібліографії та додатку.

Основний зміст дисертації

У першій главі досліджуються теоретичні передумови розробки методики індивідуалізованого навчання іншомовного аудіювання в І класі на основі особистіоно-діяльнісного підходу: аналізуються нові для першокласника навчальна та іншомовна ауда-тивна діяльність; розглядається взаємовідношення між розвиваючим навчан'-іям та індивідуалізацією; конкретизується зміст завчання аудіювання в І кячсі; аналізуються лікії психічного і комунікативного розвитку особистості першокласника; встановлюються індивідуально-психологічні особливості, якт зумовлюють успішне оволодіння учнями аудитивними навичками та уміннями; обгрунтовуються види індивідуалізації навчання аудіювання та формулюються тх завдання.

У педагогіці та психології існує то^кз зору на сутність розвиваючого навчання як на процес, у ході якого здійснюється збагачення учнів знаннями та всебічний розвиток їх особистості при провідній ролі розумового розвитку, який зумовлює розвиток інших сторін їх особистості. У методиці розвиваюче навчання розглядається як загальний навчальний принцип, при якому провідною є особисті-еко-формуюча функція навчання та який грунтується на взаємодії між розвитком особистості й оволодіння предметом: через оволодіння іноземною мовою - до розвитку особистості, від розвитку особистості ~ до кращого оволодіння іноземною мовою.

Слідом за Р.П.Мільрудом /1989/ ми визначаємо мету розвиваючого навчання як формування особистісної активності учня, а іноземну мову розглядаймо як дійовий Фактор розвитку його особистості.

Індивідуалізація навчання в сучасних умовах передбачав не лише вияв рівня засвоєння знань учнями, але й активне формування в них навчальних умінь на основі знання структури навчальної діяльності. Тому ми, слідом за І.О.Якюанською /Г979/, розглядаємо індивідуалізацію навчання одночасно як наслідок розвиваючого навчання та як його основний зміст.

Справжні можливості розвиваючого навчання виявляються саме тоді, коли зміст навчання і розвитку відповідав психічним особливостям учня. Тому зміст навчання є ключем до'проблеми розвиваючого навчання в молодшому шкільному віці /Д.Б.Елькочін, 1974/,

-Зміст навчання аудіювання в ї класі включає: І/ лінгвістичний компонент : він складається з мовного матеріалу: фонетичного, лексичного і граматичного мінімумів, ситуативно та тематично зу-

злених мовленнєвих зразків; 2/ психологічний компонент - вклю-з аудитивні навички та уміння; 3/ методологічний компонент, поганий з Формуванням в учнів навчальної діяльності та навчаль-с умінь виконувати вправи в аудіюванні та працювати з різнома- ■ гними опорами.

Аналіз об’єктивних і суб'єктивних факторів, які впливають на )цес протікання іншомовної аудативної діяльності, дозволяє нам зглядати умови сприймання аудіоматеріалів-/тап мовлення, кіль-зть прослуховувань, джерело аудіговання, характер опори/ як об-ги варіювання в -індивідуалізованих вправах, а основні мовленне-механізми аудіювання - як об"скти корекції та вдосконалення в ршідуалізованих вправах.

Аналізуючи особливості всебічного розвитку особистості пер-класникз засобами інозешої мови в маках особистісно-діяльні-?го підхо.ду, ми, слідом за І.О.Зимньою, базувалися на такому по-кенчі: хоча психічний розвиток охоплює всю особистість дитини в кому, у цьому процесі можна виділити основні лінії розвитку піз-вальної сфери, психологічної структури діяльності та особисто-

і. Тдк, розвиток першокласника по лінії Нормування йо^о як осо-зтості співвідноситься з виникненням, становленням та ускладненні кого мотиваційної ссТери. У ході інтелектуального розвитку ди-т шести-семи років відбуваються якісні зміни психічних проце-в, які, зокрема, беруть участь в аудіюванні: уваги, сприймання, *я"яті, мислення, уяви. І процесі розвитку дитини як суб'єкта вчальної діяльності формуються' навчальні уміння та сама кавчаль-діяльність.

Характеристика особливостей психічного розвитку першокдзсни-була б неповною без найбільш значущої дчя цілей і можливостей злодічня іноземною мовою характеристики комунікативного розвит-дитяни у сфері рідної мови, серед компонентів якого розвиток щїювання посідає перше місце /Г.О.Зимкя, 199Е/.

Рівень с^ормованості ліній психічного й комунікативного роз-гку особистості першокласника забезпечуй /або ні/ його готовить до навчання, яка е підсумком всього попереднього розвитку гини в дошкільному віці, і яку ми, слідом за Р.Г.Щукіною /1988/, зглядаемо як внутрішню умову здійснення індивідуалізації нав~ дьеої діяльності. Аспектами готовності першокласників досволо-ння іншомовним аудіюланням монуть виступати аспекти загальної ихологічної готовності дитини до школи. Так, особистісна готов-

ність визначається рівнем сформованості мотивів, якими керується першокласник, розпочинаючи оволодіння аудіюванням. Інтелектуальна готовність характеризується рівнем розвитку сталості увлги, чутливості фонематичного й інтонаційного слуху, логіки мислення, обсягу короткочасної пам"яті та смисловим і вербальнім рівнями функціонування механізму ймовірного прогнозування. Діяльнісна готовність зумовлюється рівнем сФормованості навчальних умінь виконувати вправи в аудіюванні та позцювати з різноманітними опорами.

Врахуванню підлягає й рівень сформованості аудитивних навичок та вмінь першокласника рідною мовою, поскільки система мовленнєвих навичок та вмінь рідною мовою є базою для оволодіння навичками та уміннями іншомовного мовлення ДЧ.К.Кабардов, 1983/.

Наявність індивідуальних відмінностей у рівні сформованості кожного з видів готовності до оволодіння іншомовним ауді-юванням у кожного першокласника потребує комплексного застосування відповідних видів індивідуалізації, поскільки індивідуально-психологічні особливості учнів, згідно з рекомендаціями психологів, повинні формуватися комплексно.

Базуючись на врахуванні відмінностей у мотиваційній сфері першокласників, мотивуюча індивідуалізація передбачає можливість, з одного боку, формування внутрішньої та зовнішньої мотивації оволодіння аудіюванням в учнів з недостатнім^рівнем сформованості осо-бистісної готовності, а з іншого - їх підтримки р учнів з достатнім рівнем сформованості зазначеної характеристики.

Грунтуючись на врахуванні реального рівня функціонування мовленнєвих механізмів аудіювакня, розпиваючв тндтлвтдуяїїізаттіп' дозволяє реалізувати, з одного боку, цілісний дорозвиток слабко функціонуючих аудитивних механізмів в учнів з недостатнім рівнем сформованості компонентів інтелектуальної готовності, а з іншого ~ їх удосконалення в учнів з достатнім рівнем сформованості зазначених характеристик.

Спираючись на реальний рівень володіння першокласниками навчальними вміннями виконувати вправи в аудіюванні та працювати з різноманітними опорами, фошута індивідуалізація сприяє, з одного боку, цілеспрямованому їх формуванню в учнів з недостатнім рівнем сформованості дхяльнісної готовності, а з іншого - їх

■^Обгрунтування виділення двох рівней /достатнього - недостатнього/ спормо в я нос ті готовності див. на С. 9-Ю.

удосконаленню в учнів з достатнім рівнем сгКоомованості зазначеної характеристики.

Враховуючи реальний рівень оволодіння першокласниками навичками й уміннями іншомовного аудівваяня на кожному з етапів навчального процесу, регулююча індивідуалізація забезпечує можливість, з одного боку, корекпії мовленнєвих навичок аудіювання в учнів в недостатнім рівнем с^ормованості аудитивних навичок та т>мтнь, а з іншого - їх удосконалення в учнів з достатнім рівнем с^ормованості зазначеної характеристики.

Друга глава дослідження присвячується вдоєне розробці методики організації Р проведення і щгвідуалі зо? яного невчення аудіювання першокласників: описується комплекс методик діагностики рівня СіТ'ОПМОР.якості їх готовності до оволодіння іншомовним гудіговаингол; обгрунтовутлтьс.? критерії виділення типологічних підгруп, тх кількість і основні характеристики; формулюються завдання кожного виду індзів?дуалізяг.тї навчання аудіювання длл конкретних типологічних підгруп; наводяться засоби реалізації кожного з .видів індивідуалізації навчання аудіювання; розкривається суть тематично-ситуативної індивідуалізованої моделі гірвчяльного процесу в умовах здійснення комплексної індивідузлізайїї навчання аудіювання.

Необхідною умовою здійснення комплексної ійД-ішідуядіоації навчання аудіювання в встановлення рівня сп'ормованості готовності першокласників до оволодіння аудіювання?/ як вихідного рівня розвитку їх індивідуально-психологічних особливостей, названих на

0.7-8. З півт мето?1 ми 'пикориотовувалт-т т« модж'Чкопа-

ні згідно із завданнями нашого дослідкеяч- методист діагностики, опис яких наведений у тексті десеруяції, Г> результаті анкетування та тестування були укладені атласи тндизтдо-ально-психояогічних особливостей першокласників з позначенням вихідного рівня розвит-ку/с^рмонакості ініг'відуяльно-ггспхологічних особливостей кожного учня.

У відповідності до критерію достатнього-чедоотаткього рівня сязрмованостт готовності першокласників у ме.у.ах навчальної групи умовно були виділені такі типологічні підгрупи: учні з достатнім рівнем с^.ормовзиості мотивації /різепь с^ормованості особистіспот готовності достатній/, учні з недостатнім Рівнем с/’ор^^^^ності мотивації /рівень огормованості оообистісної готовності недостатній/; учні з достатнім рівнем «їуркціонуиаиня мовленнєвих механізмів ауді-

ювання /рівень ссормоваяості інтелектуальної готовності достатній/, учні з недостатнім рівнем функціонування аудитивних механізмів /рівень с^ормованості інтелектуальної готовності недостатній/; учні з достатнім рівнем сформованості навчальних умінь /рівень с;;ормоьаності діяльнісної готовності достатній/, учні з недостатнім рівнем с^ормованості навчальних умінь /рівень с^ормоваиості діяльніскої готовності недостатній/; учні з достатнім рівнем сфор-мованості аудитивних навичок та вмінь, учні з недостатнім рівнем сотрмованості аудитивних навичок та вмінь. ГІри цьому один і той же учень може одночасно входити до складу декількох типологічних підгруп у залежності від індивідуальних результатів, отриманих ним у хоці анкетування й тестування.

Практична реалізація комплексної індивідуалізації навчальної діяльності першокласників в оволодінні англомовним аудіюванням здійснювалась за допомогою спеціальній засобів, диференційованих для учнів тієї чи іншої типологічної підгрупи.

Засобом здійснення розвиваючої та регулюючої індивідуалізації є тематичний комплекс вправ для індивідуалізованого навчання аудіювання. Засобом реалізації мотивуючої індивідуалізації виступає врахування особистісчої с?ери першокласників - їх інтересів, бажань, нахилів при виконанні вправ розвиваючого і регулюючого видів індивідуалізації. їїоскільки мотивуюча індивідуалізація "пронизує" її розвиваючий і регулюючий види, ми об'єднали останні два види індивідуалізації з мотивуючим видом т обмежилися розвиваззчо-мотивуючога та регулкяочо-мотивузочою індивідуалізацією.

13 основі тематичного кої/плексу вправ дтн іпДиВІ,луалізованого навчання аудіювання лєзіать критерій цілей розвиваючо-мотивуючої та регулшчо-мотавуючої індивідуалізації. Прк цьому індивідуалізовані вправи є інтегральною частиною основної типології вправ з іноземної мови^, а в їх основу покладена типологія вправ з позицій індивідуалізації навчання іноземної мови С.Ю.Ніколаєвої^.

Жективність навчання аудіювання зумовлюється вмінням учителя видозмінювати /адаптувати/ вправи так, щоб вони відповідали т

Склярекко Н.К. и др. Обучение речевой деятельности на английском языке в школе: Пособие дай учителей / Н.К.Скляренко, Я.И.Онищенко, С.Д.Захарова. - К.: Рэд.шк., І98Я. - С.IГ—15.

о

'Николаева С,10.Подход к проблеме упражнений с позиции теории индивидуализаций обучения // Иностр.яз. в школе. - 1977. - I 5. -С.37-40.

рівню сформованості компонентів інтелектуальної готовності та аудитивних навичок і вмінь учнів та враховували їх особистісну сферу. Тому адаптивні вправи двопланові: адаптивні вправи І виду мають на меті допомогти учшім з недостатнім рівнем сформованості компонентів інтелектуальної готовності та аудитивних навичок і вмінь виконати рекомендовані есій навчальній групі завдання в ауді-юванні; а учням з достатнім рівнем сформованості зазначених характеристик - забезпечити навчання згідно з програмними вимогами, а в окремих випадках - і з деяким їх завищенням. Адаптивні вправи П виду спрямовані на формування аудитивних навичок і вмінь та передбачають врахування особистісної сфери учнів: вибір фонограми, та форми виконання завдання згідно з їх інтересом до оповідача і головного героя, бажанням виконувати певну діяльність, нахилом до подолання труднощів.

Згспіх навчання аудіювання зумовлюється такок своєчасною ліквідацією прогалин у формуванні аудитивних навичок і вмінь учнів та оперативним дорозбитком слабко функціонуючих мовленнєвих механізмів аудіювання. Тому кооптуючі вправи мають допоміжний характер. їх мета сприяти корекції мовленнєвих навичок аудіювання /коригуючі вправи І виду/ та забезпечувати дорозбиток уваги, слухової пам"ятг, мовленнєвого слуху, осмисленая та ймовірного прогнозування /коригуючі вправи П виду/. .

Стимулюючі вправи є вправами підвищеної складності й спрямовані т комплексне вдосконалення аудитивних навичок і вмінь та якісних характеристик мовленнєвих механізмів аудіювання.

Продемонструємо тематичний комплекс вгграв дая індивідуалізованого навчання аудіювання в І класі на прикладі тем "Сім"я" та "Професії",

Вправа розрахована на середнього учня

Інструкція: Послухайте розповідь про сім"ю хлопчика й скажіть, хто його сестра.'

Фонограма: This is a boy. His name is Mike. He is a pupil.

His father is an engineer. His mother is a teacher. His grandmother із a doctor. Hia grandfather is a worker. His sister is a pupil. ,

/Тексти інстрзгкцїї та фонограми, наведені у ції? вправі, є вихідними для їх подальшої модифікації в залежності від об"екту адаптації/. '

АДАПТИВНІ ВПРАВИ І ВИДУ

Об"якт адаптації - характер опори /зорова ілюстративна ~ слухова вербальна/ • . • . .

Вправа 1-А /адаптована для учнів з переважаючим зоровим, сприйманням/ .

Інструкція: Послухайте розповідь про сім"ю хлопчика і визначте, хто його сестра. У цьому вам допоможе схема розповіді в малюнках. Останній квадрат порожній. Спробуйте вибрати із трьох додаткових малюнків той, де зображена сестра хлопчика, і з'єднайте його лінією з порожнім квадратом. Бажаю вам успіху!

Фонограма та ж.

Бланк відповіді:

Вправа I-Б /адаптована для учнів з переважаючим слуховим сприйманням/ • .

Інструкція: Послухайте розповідь про сім"ю хлопчика і визначте, хто його сестра. Після розповіді ви почуете три варіанта відповіді. Виберіть правильний і позначте його номер. Бажаю вам успіху!-/Фонограма та ж/.

Варіанти відповіді: 1. She is a student. 2. She is a pupil.

3. She is a little girl.

Об"єкт адаптації - теми мовлення /прискорений - уповільнений/ Вправа 2-А /адаптована .для учнів з недостатнім обсягом оперативної пам"яті/

Інструкція не. змінюється, а доповнюється: Для того, щоб ви краще зрозуміли розповідь, після кої'яото речення буде пауза. Бажаю вам успіху! /Фонограма та ж, але з паузою після кокного речення/.

Вправа 2-Е /адаптована для учнів з достатнім обсягам оперативної пам'яті/ '

Інструкція не змінюється, а доповнюється: Ви добре підготов-

лені до виконання такого завдання. Тому пропоную'вам прослухати розповідь у прискореному темпі. Справитесь? Спробуйте! Бажаю вам

успіху! /Фонограма та ж, але в прискореному темпі/.

Об"ект адаптації - диерело аудіювання /вчитель -'фонограма/

■ . • . Вправа З-А /адаптована дая учнів з недостатнім рівнем сшормо-взності аудитивних навичок та вмінь/

Інструкція: Я розповім вам про сім"ю знайомого мені хлопчика. Послухайте її та скажіть, хто його сестра. Щоб дати правильну відповідь, уважно стежте за мною під час розповіді /за обличчям, за жестами/. Бажаю вам успіху! /Текст розповіді аналогічний тексту фонограми/.

Вправа 3-В /адаптована для учнів з достатнім рівнем сЛзрмова-ності аудитивних навичок та вмінь/

Інструкція:. У мене болить горло. А я хотіла розповісти вам про оім"ю знайомого мені хлопчика. Та нічого. У мене е запис цієї

розповіді. Послухайте її уважно та скажіть, хто його сестра. Ба-

жаю вам успіху! /Фонограма та ж, але з голосу .вчителя/.

■Об"єктадаптації - кількість прослуховувань /дворазове - одноразове сприймання/ "..:

Вправа 4-А /адаттточячр .щ" утт:-тів з недостатнім рівнем розвитку сталості уваги/ .

Інструкція не змінюється, а доповнюється: Пкшо ви не зможете відповісти відразу, не засмучуйтесь. Ви змохете прослухати розповідь ще раз і знайтк відповідь у ній. Бажаю вам успіху! /Фонограма та ж, але звучить двічі/.

Вправа 4-Б /адагтогоїта дг" учліз з достатнім рівнем розвитку сталості уваги/

Інструкція не змінюється, а доповнюється: Ви добре підготовлені до виконання такого завдання. То я зможете відповісти відразу. Бажаю вам успіху! /Монограма та ж/.

■ АДАПТИВНІ’ .ІЗПРАШ П РИДУ .

. При описі цього виду вправ обмежимося стислими методичними рекомендаціями щодо організації їх проведення, Так, перед виконанням вправи вчитель пропонує учням вибрати один із варіантів фонограми’: про сім”ю хлопчика - про сім"и дівчинки; озвучений чоловічим - жіночим - дитячим голосами; вже відома учням розповідь про сім"ю хлопчика в прискореному темпі - ще невідома учням розповідь про сім”ю дівчинки в нормальному темпі. Після опитування

дяя прослуховування пропонується варіант, який підтримала біль-, шість учнів. .

Якщо спосіб контролю почутого передбачав залучення таких ви дів діяльності як аплікація, розфарбування, малювання, то учні слухають сТояогрему в класі, а завдання виконують вдома, вибравши власний варіант способу виконання завдання й одержавши для цього відповідним, бланк відповіді. Наприклад, намалюйте предмет/и/, ма люнок, який би доводив, хто сестра хлопчика; із запропонованих малюнків виберіть, виріжте, розфарбуйте й наклейте в порожній квадрат той, де зображена сестра хлопчика /бланк відповіді див. на С.І2/; із зображених на малюку предметів виберіть і обЕедіть колом той, який би вкаяував, хто сестра хлопчика,

Кяанк відповіді:

КОРИГУЮЧІ ШРШ І ВИ,Посприяють корекції могдеяневих навичок аудіювзяня та призначені для учнів з недостатнім рівнем с^опмозакості аудитивних навичок T.9 ВМІНЬ.

Вправа І /сприяє корекції фонетичних навичок аудіювакня/ Інструкція: Давайте пограємось у гру "Однакові слова". Правила гри такі. Ви слухаєте слово-зразок. Намагайтесь запам"ятат' як воно звучить. У паузі повторіть його. Потім прослухайте ще т слова, серед яких буде й слово-зразок. Чи пізнали ви його? Під яким номером воно звучить? Запишіть його номер на картці. Бажаю вам успіху!

Фонограма: 1)-s mother // a father, a mother, a brother //

тощо.

Знак // означає робочу паузу для повторення та для виконав завдання. -

Вправа 2 /сприяє корекції лексичних навичок аудіювання/

' Інструкція: Послухайте розповідь про сім"ю хлопчика. Сцро-буйте здогадатись, ким працюють його рідні. Адже за звучанням е професії схожі на слова рідної мови. Назви професій запишіть рі пою мовою. Бажаю вам успіху!

Фонограма: This is a boy. His name із Hick. He із a pupil, lis father із a pilot. His mother is a doctor. His grandfather Ls an engineer. His grandmother is a pensioner. His sister із a student.

Вправа 3 /сприяє корекції граматичних навичок аудітавання/ Інструкція: Давайте пограємось у гру "Хто в хто”. А правила гри такі. Звучатимуть речення, в яких розповідатиметься про професії людей. Якщо мова йтиме про НЕЇ /особу жіночого роду/, ви фарбуєте клітинку в червоний колір; якщо про НЬОГО /особу чоловічого роду/ - в синій колір. Після кожного речення буде пауза, під час якої ви встигнете зафарбувати клітинку. Але будьте уважними. Серед речень будуть і такі, в яких нона йтиме про НИХ /декілька осіб/. У цьому випадку клітинку фарбувати не потрібно. Важаю вам успіху!

Фонограма: 1. She із a teacher. // 2. Не is a pilot. //

3. They are doctors. // ТОЩО.

Бланк відповіді: І. 0 2. О 3. О тощо.

КОРЛШЯІ ВПРАВИ її ВИДУ

Сприяють розвитку мовленнєвих механізмів аудіюванкя та іризначені для учнів з недостатнім рівнем с/'ормоьаності компонентів інтелектуальної готовності.

Вправа І /сприяє розвитку розподілу уваги/

Інструкція: ,їїява?те пограємось у гру "Плутанина". Одного разу тема ”Сш"я" завітала в гості до теми "Професії". Всім словам

5утго ТЯК Рг^О^ЛО 9 ЩО ВОНТТ Гг6>п,?П.тПг?9.7ШОЬ»

зтії порядок. То ж правила гри такі: ви слухаєте слова, а якщо слово іалежить до теми "Сім"я", ви у першому рядку /стовпчику/ проти його номера ставите знак Якщо ж слово належить до теми "їїрофе-;ії", ви виконуєте те ж саме, але у другому рядку /стовпчику/.

^ажаю вам успіху!

Сонограма: 1) a brother // 2) a teacher // 3) an aunt //

!•) a worker // 5) a grandfather // 6) a pupil // 7) an uncle //

ї) a dancer // 9) a mother // 10) a driver //

Еданк відповіді: Оім"я 12345 6 789 10

Професії I 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Вправа 2 /сприяє збільшенню обсягу слухової пам"яті/

Інструкція попередньої вправи не змінюється, змінюються лише :ратеіла гри. То ж правила гри такі; ви слухаєте слова і намагаєтеся

звітам"ктз.ти ті з них, які належать до теми "Оім"я,! /''Професії" Після прослухояувзкіія: козячі; з вас повторить ці слоез мені нош ки. Бажай вам успіху! /Монограма та к/.

Справа 3 /спряяс розштку Яоної’атт-липго с?уху/

Інструкція: ПригрлчГте, як Незнайко писав 'вірші, Рін вваж що головне - з.'їзіітк риму, тобто підібрчтц пттова так, щоб п кін вонч згущали мачжо однаково. Давайте пограємось у гру "Слова, . римуються". А. правила рр& такії ви увакпо слухаєте пари слів і значаєте, які з пкх римуються /позначаєте нокер цієї лапи знак "+"/, а ккі не рчмуитьсяг /позначаєте номер цієї пари знаком Ьахаю нам успіху!

Сонограма: 1) a father - a mother // 2) a sister - а brother // тощо. -

Зіграв а 4 /сприяє рогатку механізму ймовірного прогнозуйа ня на смпсуювочу ріті /

Інструкція: Розгляньте увакно малюнки. Зони складають охе розповіді про оін"ю лісчипкіі. ;-ік на ззшу думку, гкі з них заЗв За креол і ть їх. лешго вам успіху!

'яанк відповіді:

Справа 5 /сприпе. розрчтку кехч:іізчу ОСНИСДЄННіі/ інструкція: Посдухаі-.те назви професій, на сланку відповіді зобрегекі V:редаетп, які певним чином пов”язачі з рїзішки ппоо/е ями. Обведіть колом Л’.'ііпр ті предмети, які, на вашу думку, зідп цають перерахованим професія?.". Бажаю вам успіх;'’!

Оокограма: a pupil, a cook, a teacher, a driver, a pilot.

NTTOtztr т> т ттг»т> f тг т * .

е.'.л. ііічпогіяі мів. ні іі^сїі. оїсрігіі і.

ста^лікііяі впрлш

Передбачають удосконалення ауднткввих вяричок і вмінь Вир. А/ та ковленнеьих механізмів лудіотан.чя /«лр.Б~Д/ у комп-зксі. Тому вправа носить назву "коглгнексгта" т призначена для їніб з достатня» рівнем о\ ориовалостг аудитивнюс навичок та яінь, я тачок компонентів інтелектуальної готовності.

ЩПЛ^'ТІІА. І - І'-?АЯА

Справа А /передбачав вд^аю^апвгікч аудитівіглх ялвкчок і 'лінь/

Іііструкцтч: .':'оя}г>:з:;'ге рос*лзву **іг дво'ла друзяга с^зкіп., ро кого та гтоо які професії в чті* іде мова. Птдгговідь дайте за хемою: хто, гкм т?о .-ос. оаяаю сан успіху!

Монограма: - This is my aunt. - This is my uncle.

- Is she a teacher? - Is he a driver?

- Yes, she is a teacher. - Ho, he is not a driver,

he is a worker.

Справа F /передбачає здос^оиалеячяг гзхаяізму тікпізірного тогнозуваняя по птстсдовог.'у вербально»^ ріннях/

Інструкція: :;>л ттлькч гдп прослуг/ш! розмову гіх двома друзя-

і. Як ви гадаєте, лта з к-чрттінок найточніше відображає обравшій, за яких відбувається ттл розмова? /ча дошці розміток! сч-гативні кврттінта: діти читать кнчзгку. ді?п гоз^^дають *ото-зртки, діти складають ко^стр/гтор/. Оггообуііте пстицумати поодов-звня цієї розгони, і і по кого тгчлт іітстле мова? «аотп ва¥ успіху!

Вправа :'і Дгередбачас здоско'іа.гзїПРч т.'охзвізму осмеслечня/

Інструктуй: Як ви гадасте, чи мо^яа геротп піст розмови >"еднати тИдчогодштш! типу " a sister - a brother"? '''пробуйте «снити чому? і ЯЗ.Ж па?» усміху!

Вдрава Г /передбачав идосконаїїечая інтонпкт^шїво олуху/

Інструкція: иослухаі^т© т раз розмову мій двома тіпузямч. верніть увару на ічтпнаціп, я т-'оп вимовляється ко-.-гтв реченця, шалюйте модель ІДІСЇ розмови, >ІКГ';П печегтия іг*твльче, ПО-ЛТЯЧТб

його знаком якщо розповідне - знаком Бажаю вам успіху!

Вправа Д /передбачав вдосконалення аудитивної пам"яті/

Інструкція: Уявіть собі, що ви діти, які розглядають фотокартки на малюнку. Спробуйте озвучити їх і повторіть їх розмову. Бажаю вам успіху! .

Систематичне виконаній подібного комплексу індивідуалізованих вправ на мовному матеріалі кожної /під/теми підвищує ефективність навчання аудіювання першокласників, забезпечує повнішу реалізацію практичних і розвиваючих цілей навчання на уроці англійської мови.

Розробляючи засоби здійснення формуючої індивідуалізації, ми виходили з того, що індивідуалізація навчання в сучасних умовах передбачає цілеспрямоване формування навчальних умінь на основі знання структури навчальної діяльності, без чого не може бути справді розвиваючого навчання /І.С.Якиманеька, 1979/. У межах нашого дослідження - де навчальні вміння /загальні й спеціальні/, необхідні першокласнику дач успішного виконання вправ в аудіюванні:

І/ підготуватися до виконання вправи;

2/ визначити для себе, що нового він сьогодні навчиться;

З/ усвідомити, навіщо він виконує те вправу: де в майбутньому він може використати ці знання, навички та вміння.;

4/ визначити тему, над якою він працюватиме: обмежитеся лише

її компонентами й пригадати з неї все, що знає;

5/ виконати вправу в аудіюванні: а/ зрозуміти пояснення вчителя про хід тт виконання; б/ працювати з бланкам? відпо-

віді різного типу; в/ прослухати, не відволікаючись, все аудіоповідомлення; г/ запам"ятати його від початку до кінця; д/ запам'ятати спосіб перевірки почутого; е/ відтворити зміст почутого в різних формах;

6/ перевірити результат та хід виконання вправи;

7/ оцінити результат та хід виконання вправи,

З метою формування у першокласників цих навчальних умінь використовуються пам"ятки, які вміщують рекомендації щодо раціональної організації їхньої навчальної діяльності в оволодінні іншомовний аудіюванням. Пам"ягки допомагають вчителю пі;цготувати першокласників до виконання вправи; інструктують учнів про хід її виконання; сприяють Нормуванню таких компонентів навчальної діяльності як ретроспективні самоконтроль і самооцінка ходу та результату виконання вправи в аудіюванні.

Наведемо приклад пам"ятки, яка допомагає вчителю підготувати ршоклвсників до виконання вправи і зосередите їхню увагу на вико-еші цього завдання, та подамо стислі методичні рекомендації що-тт використання в типологічних підгрупах учнів з достатнім та достатнім рівнем аТорчованості діяльнісног готовності.

Вчитель: Спробуйте перевірити свою готовність до виконання вданая, даючи про себе відповіді на такі затштання. Відловідаю-, користуйтесь словами "Так" або "Ні". Якщо на всі запитання дповідаєте ствердно, ви відмінно підготувались до виконання звання, й успіх вам забезпечений. Якщо на якесь із запитань ви щіовідазте "Ні", піднесіть руку. Я пораджу вам, що треба зроби. І ви виконаєте іш пораду.

Запитання:

1. Чи приготували ви необхідне шкільне ппздаддя?

Я. Чи Зручна 29і'* сидіти?

3. Чи достатньо ви уважні?

4. Чи зосереджені ви на Еиктна^т дяче цього завдання?

]'о пади:

т. Ппчготуііте печая з пучко*, олівцями /простим тя «оггьорови-

/, ТТІНІЙКОШ, ПуМКОЮ ТОШО.

2. г'чдьте тзн, чіоб би почували себе якомога зручніш^. Пам"я-йте про отвну спину, вільно дихання та "неслухняні" орти й но. Розмістіть їх тая, щоб вам вони не заважала.

3. Очима знайдіть учителя. Уважно стежте за чим. Слухайте ге те, що говорить учитель.

А. Не займайтесь сторонніми справами: нони западають вам ьо-редатись. .

Чи виконали ви необхідні поради? Тепер на всі запитанню ви цповісте ствердно. Зи добре підготувались до виконання завдан-, і успіх вам забезпечений!

Роботу з цією пам"яткою вчитель здіііснгє одночасно в обох пологічних підгрупах: питання адресовані усім учням, а поради комендовані саме учням з недостатнім рівнем с?ормо?аності дігль-онох готовності.

У дисертації описується тематично-ситуативна індивідуалізо-ча модель навчального процесу, «ка функціонує в чотирьохтияне-му тематичному шклі уроків та дозволяє реалізувати лракти-

о комплексну тндїгчтдуздізаттіто навчальної діяльності першокласни-в в овблодінні аудіюванням.

Подамо схематично фрагмент процесу індивідуалізованого навчяг'рр рудішання у межах тематичного циклу уроків;

Форма 1 Н 0 м е р У р 0 к У

організації ; І ^ навчання , 2 3 4 5 6 7 8 9 10 II 12 ІЗ 14

. і У р о к ! х X X X X х X X X X X X х !

і / / / / / / / / / / / / / !

! х. 1 і X. X. X. X. X. X. X. X. X. у. X. х. !

Домашня робота ; і !

Умовні позначення: '

// -

І г _

У

хх- індивідуалізовані аудативні вправи;

х.х. - індивідуалізовані аудативні вправи, спосіб виконання яких передбачає. залучення художніх видів діяльності та потребує їх виконання' вдома;

загальні вправи з інших видів мовленнєвої діяльності - • говоріння,, читання, письма; .

домашня робота з інших видів мовленнєвої діяльності -говоріння, читання, письма; . підсумковий урок. '

третій главі описується експеримент, мета якого полягала у перевірці запропонованої методики; аналізуються його результати; надаються методичні рекомендації щодо організації й проведення індивідуалізованого навчання аудіювання першокласників. .

Гіпотеза.природного експерименту формулюється таким чином: ефективність Нормування аздатиших навичок т вмінь першокласників в умовах комплексної індивідуалізації їхньої навчальної діяльності в оволодінні іншомовним аудіюванням зумовлюється посиленням вагомості розвиваючо-мотивуючого виду індивідуалізації і, відповідно, кількісною перевагою адаптивних вправ І виду, коригуючих вправ Б виду та стимулюючих вправ у межах тематичного комплексу індивідуалізованих вправ.

Експеримент проході® у трьох навчальних групах першокласників гімназії № )'І7 м.Києва на протязі 1994-95 навчального року

І вересня по 18 травня/ та базувався на порівнянні ефективно-

індивідуалізованого навчання аудїюванкя за трьома варіантами іробленої методики. Так, у першому варіанті була посилена ваго-:ть регулюючо-мотивуючого виду індивідуалізації, у другому -івиваючо-мотивуючого виду, у третьому - формуючого виду індиві-ілізації. .

Порівняльний аналіз результатів передекспервдентального та ляекспериментальяого. зрізів з метою встановлення вихідного й, ;сумкового рівнем осу-ормованості перш за все -аудитивних навичок і нь першокласників, а також півнів розвитку визначених на С.7-8 індивідуально-психологічних особливостей на основі ліній пси-:ного розвитку особистості дозволив зробити такі висновки:

1. Розроблені засоби здійсненні? трьох видів індивідуалізації чання іншомовного аудіювання в І класі забезпечують розвиток явідуально-психолорічних особливостей першокласників, які зу-люють успішність тормзпввняя в них аудитивних навичок і білінь.

2. Комплексна індивідуалізація навчальної діяльності першо-сників в оволодінні ними іншомовним аудіюввнням найбільш ефек-на в другому варіанті запропонованої методики, а саме за умови илення вагомості розвиваючо-мотквуючого виду індивідуалізації відповідно, кількісної переваги адаптивних вправ І виду, кори-ічих вправ П виду та стимулюючих вправ у межах тематичних комп-сів вправ для індивідуалізованого навчання аудіювання.

Основний зміст дисертації відображений у таких публікаціях:

1. Види індивідуалізації навчання аудіювання тз таляхи їх реа-адії // гуманістичні аспекти лінгвіс'пчних досліджень і ието-

и виклядяппя іноземних мов: 36. наук, тірагь. - К.: КШІІМ,

2. - С.152-158 /у співавторстві/. ‘ •

2. Технологія реалізації індивідуалізованого навчанню зулію-яя учнів І класу // Проблеми гуманізації процесу навчання іно-иих мов у школі та вузі: Тези доповідей науково-практичної кон-•енпії творчої молоді. - К.: КДПІТМ, 1993. - С,14-15,

3. Психологічні передумови індивідуалізації навчання аудіюван-учнів підготовчого етапу // Сучасні ттода навчання т? ^орш тро.яю знань з іноземної мови: 36. тез наук, доповідей. - К.:

1993. - С. 82-84.

4. Методичні рекомендації щодо організації ічдивідуалізоваїго-навчання аудіювання на підготовчому етапі шко.та з поглибленим ченням англійської мови. - К.: Фундація ім.О.Одьтача, 7994. -

65 с.

5. Реалізація комплексної індивідуалізації навчання іншомо го аудіювання учнів І класу // Язык и культура: Тезисы докладов Третьей международной конференции. - К.: УИМО НДУ, 1994. - С.31 313.

6. Засоби реалізації комплексної індивідуалізації навчання аудіювання першокласників // Перша національна конференція Укра ської філії міжнародної асоціації викладачів англійської мови: Тези доповідей. - К.: КДЇЇІІМ, 1994. - С.29-30 /англ. мовою/.

7. Вправи як засіб реалізації індивідуалізації навчання ау ванкя // Іспанська мова й культура в сучасному світі: Тези допо відей міжнародної науково-практичної конференції. - її.: КДГІІІМ,

1994. - С.47-48.

8. Індивідуалізація навчання аудіювання учнів підготовчого етапу Ш.К0.ЯИ з поглибленим вивченням іноземної мови // Методика викладання іноземних мов: Наук. - метод, зб. - К.: Освіїа, 199^ Вип. 23. - С.ПЗ-П8.

Метелкика О.Б. Индивидуализация обучения аудированию учащих-я I класса средней общеобразовательной школы с углубленным изу-ением английского языка.

Диссертации на соискание ученой степени кандидата педагоги-еских наук ло специальности 13.00.02 - Методика обучения: герман-кие языки, Киевский государственный лингвистический университет, иев, 1996.

Защищаются 2 научные статьи, 5 тезисов докладов, I методичее-ие рекомендации, которые содержат теоретические исследования роблемы индивидуализации обучения аудированию учащихся I класса учетом их индивидуально-психологических особенностей. Теорети-еские и практические исследования посвящены использованию трех идов индивидуализации и разработке средств их реализации, а таке результатам экспериментального обучения. Установлено, что комл-ексная индивидуализация обучения аудированию первоклассников на снове трех ее видов обеспечивает эффективное формирование ауди-ивных навыков и умений при усилении роли именно развивающе-моти-ирующего вида индивидуализации.

Ключові слова: комплексна індивідуалізація навчальної діяль-остіг готовність до оволодіння аудіюванням; види індивідуаліза-і¥: регулшчо-мотивуюча, розвиваючо-мотивуюча, формуюча індивіду-лізація; тематичний комплекс індивідуалізованих вправ.

Metyelkina О.В. The Individualization of Teaching 1st Form ’upils Listening Comprehension in Secondary School with Thorough itudy of English.

Dissertation for the degree of Candidate ox Pedagogical Studies, speciality 13*00*02 - Methodology of Teaching: Germanic languages,Kyiv State linguistic University, Kyiv, 1996.

To Ъе defended* 2 articles, 5 thesis of papers, 1 teacher's запиаі containing the theoretical analysis on the problem of the .ndividuelizetion of teaching "let form pupils foreign listening :omprehension, taking into account their individual and psychologi :al characteristics. The theoretical and experimental parts of the icientific research are devoted to the three type3 of the indivi-lualization and elaboration of the шеапз of their realization as tell as experimental results. It bas been established that the samples: individualization of teaching first form риріїз listening iomprehension, based on its three types, ensures the most effec-;ive development of pupils' listening habits and skills under the implification of the very developing-motive type of individualize-;ion° /) //>