автореферат и диссертация по педагогике 13.00.02 для написания научной статьи или работы на тему: Использование автобиографических материалов в процессе изучения жизни и творчества писателя в курсе зарубежной литературы (XI класс)
- Автор научной работы
- Гладышев, Владимир Владимирович
- Ученая степень
- кандидата педагогических наук
- Место защиты
- Киев
- Год защиты
- 1995
- Специальность ВАК РФ
- 13.00.02
Автореферат диссертации по теме "Использование автобиографических материалов в процессе изучения жизни и творчества писателя в курсе зарубежной литературы (XI класс)"
(ДНСТИТУТ ПЕДАГ0Г1КИ АПН УКРА1НН
V п
- ь МАР
1305 На празах рухопису
ГЛАДИШЕЗ Вслодимир Володимирович
ВИКОРИСТАШШ АВТ0Б10ГРА51ЧНИХ УАТЕР1А11В У ПРОЦЕС1 ВИВЧЕНКЯ ЖИТТЯ I ТВОРЧОСТ1 ГШСЬ.'ЛЕННИКА В КУРС1 ЗАРУБ1ЖЮ1 Л1ТЕРАТУРИ /XI клас/
13.00.02. - Методика викладання /заруб!яно1 л!терат7ри/
Автореферат дисертацП на здобуття наукового ступеня кандидата педагог¡чних наук
КШВ - 1995
Дисертац1я з рукопис
Робота виконака в 1нститут1 педагогики АПН 7кра!ни
Науковий кер1вкик - кандидат педагог!чних наук,
старший науковий ыплросНтник Л.А.С1МАК0ВА
Сф.'цШН опоненти - член-кореспондент HAH Укра1ни, доктор ф1лолог1чних наук, професор Д.С.НАЛйВАЙКО - кандидат дедагог}чнах наук, доцент Л.Ф.М1Р0ИШЧ*НК0
îipo.v f дна установа — Херсонський державний педагогI чни£ 1нсгитут
I /П
Захист £¡дбудеться £ /" bZ^WÄ_ 1995 p.
о 15 годик! на saciAanHi спещгл1зовано1 вчено! ради К.01.32.01. в '1иститут1 педагогiKü АПН Укра1ни /252001,Ки!в-1,вул.Трьохсвятительська,8/.
3 дисертад1гю мохна ознайомитися в науков!й частвн! 1нституту педагог1ки АПН Укра1ни.
Автореферат роз!слано "Gh _ 1995 р.
Учений секретар / '
спец!ал1зовако! вчеко! ради iJ^^y Н.В.БОНЕАРНЖО
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ Актуальн!сть проблема визначазться переосмыслениям рол! л1те-ратури I мистецтва в житт! сусшльства.що вступило в посттотал!-тарний пер!од свого розвитку.Залучення учн!в до загальнолюдських ц!ннсстей,повернення л!тератур! пров!дно! рол! у формуванн1 духовно! самосв 1 домоет! сусп!льства пов"лзан! з удосконаленням вик-ладання в школ! нового курсу заруб!жно1 л!тератури.
Використання автоб!ограф!чних матер!ал!в п!д час вивчення жи-ття ! творчост! письменника маа пос!сти свое г!дне м!сце серед методичних проблем нового курсу,оск1Льки ц! матер!али э значною частииои творчо! спадщи..и письменник!в,вивчення якях середбачено прсграмоп.Звернення до документально! автоб!ограф!чно! л!терату-ри поясншться I! особливою ролдю у формуванн! у старшокласник {в особист!сного ставлення до письменника ! його творчост!,що,у свов чергу.сприяз б!льш глибокому засвоеннп морально-естетичного зм!-сту творчост! автора.який вивчазться.
у прадях л!тературознавц!в визначена спешв$!ка автоб!ограф!ч-них матер!ал!в ях найб!льш достов!рного джерела знань про хиття ! творч!сть письменника,в якому найб!льш яскраво виявлязться його творча 1ндив!дуальн!сть I розум!ння власного художнього св!ту. Питания про роль ! м!сце автоб!ограф!чних матер1 ал 1в у творч!й спадщин! письменника та Iсторико-л!тературному сроцес! знайпиш в!-дображення в працях Л.Я.Гаран!наД.Я.Г)нзбург.Г.Г.ь1лизавст1но!, С.Й.МашшськогоД.О.гИшино! ,А,Г.Тартаковського,К.Г.Янга,Я Л .Яв-гуновського.
У психолого-педагог!чн!й науц! вксв1тлеп! питания,що мають важливе значения для даного досл!дження,- сприйняття старшоклас-никами художньо! л!тератури,1хн!х !нтерес!в та естетичних потреб, проблема взазмов!дносии м!ж учителем ! учнями в процес! вивчення лIтератури,специфики особист!сного ставлення як чинника п!двиган-
ня ефективносп процесу навчання /1.В.Абакумова.Л.Г.1абицька. 0.1.Никифорова.М.Д.Шкандров,В.1.Хазан та 1иш}/.
Мсжлив1сть використання автоб!ограф1чних матер Iал1в п!д час вивчення б!ограф!1 в школ! простежузться в працях П.Г.Воробйова, З.В.Голубкова. I. Ю .Каплака, Т. Ф .Курдемово I .В.Г.Маранцмана.М.О.Риб-
шкобо!.
Встановлено.що при розгляд! питания про вивчення б!ографП письменника б!лып1сть автор!в в!ддае перевагу досл!даенням л!тера-турознавц!в як основ! цього вивчення;звернення до аьтоб!ограф!ч-них матер!ал1в мае еп1эодичний,випадковий характер /наРчаст!ше вони використовуються з метоп п!дтвердкення конце'шй л(тературо-гнавц1в/.У дисертац!йних досл1дженнях В.С.Бзлово! .В.М.Дробота, Р.Й.М$лярене,Б.й.М1шквеладзе,Ю.Д.Проклова,що з"явилися в остан-и1 роки.розглддаються р!зш п!дходи до вивчення б!ографН писыаен-ника в школ! .однак автобиографгчн! катер!али в цих роботах практично не використовуються.Ташгё п5дх!д вибиваз характерну для школи минулого тенденц!ю до шдгЛни вивчення предмету Л1тературз »¡домостями про не!,що призвело до негативних насл1дк!в у викла-данн! Л1тератури.
Актуальн1сть,теоретична ! практична нерозроблешсть дано! проблему., необх1дн1сть б!льш повно! реал!зац!1 навчально-п^знаваль-них.виховних 1 розвиваючпх можливостей використання автоб1сграфтч-них матер¡ал!в у иродес! вивчення киття ! тзорчест! письмешппса в курс! заруб 1хно1 л1тератури стали п!дставос для вибору теми дисер-тац!Иного досл1дження,визначила його об"вкт.предмет,мету I зав-дання.
Об"сктом досл1даення в процес вивчення жаття 1 твррчост! письменника в XI клее! п!д час вивчення курсу заруб!кнст л!тера-тури.
Предмет досл!дхеккя - ыетедкка вгксристакня ав?скМсгрз$1чнпс
матер1ал!в;спрямсвана на поглиблене засвозння життя ! творчост! автора.що вивчазться.та формування особист!сного ставлення учн!в до них.
Мета роботи: теоретично обгрунтувати.розробати 1 практично перев!ритл ефектившсть методики використання автобюграфКних матер¡ал¡в шд час вивчення жлття ! творчостI письменника.
У процесI досл1Лження перев1рялась гипотеза : вивчення життя [ творчостI письменника е курс! зарубежно! лIтератури сприяз фор-муванню у старшокласник!в особистгсного ставлення до письменника I б1льш глибокому засвознню морально-естетичного зм:сту йоге творчост! .якщо:
- автоб!ограф!чн! матер!али,шо найбьтьш повно в!дтворюють творчу ¡ндив1дуальн!сть письменника,використовуэтъся в запропсно-зан!Я систем! навчання;
- визначено методи та прийомк в 1гньому взазмозв "язку,як 1 розвивають самост!Япу п!знавальну ахтивн!сть ! творчу Д1яльн1сть учн!в.
У в!дпов!дност! з висунутоп г!потезою визначэн! завдання дословная:
- вивчити л!тературознавчу I психалого-педаго^чну литературу з теки досл{дження;
- вязначити стан досл!джувано! проблема в практиц! сучасно! школи;
- виявита жанров{ специф!чн! ссобливоет! автоб1ограр!чних матер !ал!в у процес! вивчення життя ! творчост! письменника в ХЧкласг;
- пезев!рити ефективя1сть запропоновано! методики.
Методолог ¡чною основою досл!днення з положения прадь видатч^г.
учених про розвиваюче I виховуиче навчання,про загальнолюдськ! ц!к-ноет! нац1онально! та св!товоI л!тератур та 1хнього всляву на формування духовного св!ту особи,про роль художньо! л(тератури в мо-
ральноцу становленн! ладини.
Теоретична основу досл!дження становлять прац! методист!в /Т.Ф.Еугайко.М. I .Кудряшова.Т.Ф.Ку-тмово! .О.р.мазуркевича, К.М.Нартова,М.0.Рибн!ково1,й.А.Пас1чника/,л!тературознавц!в /Л.Я.Г1нзОург,Д.Б.Затонського,А.Г.Тартаковського,М.О.Чудаково1, Я. I .Явгуновського/,психолог!в/ВЖАсмуса,Л.Г.Жабицько1,1 .С.Ко-Еа,В.А.Кан-Калика,0.1.Никифорово1/,пров1дних учител!в/6.М.1ль!-на.Е.М.Свенцицько!,1.0.Фогельсона,С.б.Шамазво1/.
Виршення поставлених завданъ ! кеобх1дн!сть перев!рки в ход! дося!даення вих!дних припущень обуковили використання таких метод1в:
1.Теоретичних /вивченкя методолог1чноI,л1тературознавчоI, психолого-педагог!чио! лхтератури з теми досл!дження,анал13 про-грам 1 п!дручник 1 в, теоретичне узагальнення педагог!чногс досв!ду/
2.Емп!пичних /лабораторний ексазримент,педагог1чний експе-римен?,спостереження за процесом викладання курсу заруб¡ено! л1-тератури та статистичний анал!з цього спостереження; анкетуван-ня учн!в,анал!з письмових рс01т учн!в,вивчення шк)льно! документа^ I/.
Досл!дкування зд1йснювалося на матер!ал 1 тем рос1йсько1 та н!мецько1 л!тератур /А.Ахматова,А.Елатонов,Г.Бьолль,Ф.Кафка/про-тягом п"яти рок!в у три етапи.
На первому стал! /1988-1990 рр./вивчанася психолого-педаго-г!чна I методична л!тература з теми дисертацН.були п1дготовле-в! навчальн! матер1али,що апробувалиея евторським викладанням у Краничанськ!й середнШ школ! Микода1веьхо1 облает!.
На другому етап! /1990-1992 рр./проводився лабораторний екоперимент /на практичных 1 лабораториях заняттях з г^тодики мхладакня л!тератури з! студентами 1У курсу ф!лолог!чного факультету Ы.ткола1БСького державного педагог!чного !нституту/,а та
кож констатуючий експеримент у середн!х загально'осв! тн! х школах Миколавва та Одеси.
На третьому етап! /1992-1393 рр./ був эд1йснений формузэчий експеримент I визначена його ефективнгсть на баз! середн!х шк!л № 5,6,18,52,53 м.Миколазва та середньо! школи №49 м.Одеси.
Наумова новизна { теоретична значим!сть досл!джання палягае: -в обгрунтуванн! й рсзробщ методики використання автоб!огра-ф!чних матер ¡ал ¡в п!д час вивчення жицтя I творчост! письменника в курс1 зарубежно! л!тератури /. Х1клас/;
- у визначенн! ефективност! розроблено! методики,що сприяз форглуванню у старшокласник!в особист ¡сного ставлення до писылен-ника ! його тзорчост!,а також забезпечуз б¡льа глибоке пжз засво-зння.
В!рог!дн1сть висновк!в ! результатов досл!дження забезпетуза-лась науково обгрунтованим методолог ¡чним п!дходом до вир!Евння проблеми.вивченням ! узагальненнягл передового досв!ду вчителгз.ви-користанням комплексу метод!в досл!дження,адекватнкх йоге предмету { завданням; застосуванням науково апробозано! методики к!льк!ско! i ярлсно! обробки результат:в експерименту.Усього експерименталь-но-досл1дною роботою було охоплено 314 учк!ь шести середы!х загадь-ноосв!тн!х кк!л м.Николаева та м.Одеса.
Ппактична значим!сть досл!дження полягае в розробц!.екепери-ментальн^й пврев!рц! та впровадаеши в практику методики,що включав етапи вивчення життя 1 творчост! письмонника.систеяу завдань ! варганти використання автоб!ограф!чних матер ¡ал! в у курс! зару-б1жно! л!тератури.
Дослгдження озброюз вчителя конкретною методикою,його результата можуть бути врахован! при створенн! програм та п!дручник!а з л!тератури,в робот! э! студентами педагог!чних 1нститут!в ! ун!вер-ситет!в,а також п! д час переп!дготовки вчител!в-слозеск:гк'Е.
_А1П)обац!я 1 вшювадження результат)в доел!дженни.Основн! положения дисертац!1 обговорювалися на науково-практичних конферен-ц1ях.присвяченях вивченню спалцики "забутих" авторов у Р!внексь-кому педагог 1чно»му !нститут! !м.Д.З.Ману 1льського /1991 р./. Ки"1всько^' державному ун!верситет! 1м.Т.Г.Шевченка /1992 р./.на М1гнародн1й конференцП "Язык к культура" в Укра1нському !нститу-т! м!жнародних в!дносин /Ки1в,1993 р./.науково-практичн!й конферен-д!1 "Л!тература ! 1стор!я" в Запор!эькому державному ун1верситет! /1993 р./,наукових сем!нарах кафедри св!тово! л!тератури Микола-¡вського державного педагог!чного !нституту в 1990-1993 роках, на зас!даннях лабораторН методики вивчення украшсыП ! рос!Есько! л!тератур 1нституту педагогии АПН Укра1ни в 1993-1994-х роках, висв!?лшались у статтях. На 1хн!й основ! п!дготовлеи! науково-методичн! рекомендац!I щодо вивчення нових тем рос!йсько! л ¡тератури, що ув!й1шш до курсу заруб!жно! л¡тератури ! впровадлсен! в практику роботя вчител!в середшх ик!л м.Миколазва.Мяксишвсько! облает! та ряду шк!л ы.0деси.Вони становкли основу проведения практичнкх 1 лабораторних занять з методики вихладання л!тературл, спецкурсу 1 спедсем!нару ^Вивчення иових тем з л)тератури в старших класах" на 4~му курс! Улкояа1вського державного педагог!чного ¡петитуту в 1990-1993-г.у роках,лекц!й на курсах п!двкщення квал!-ф!кадН вчител!в у м.Миколаев1/1990-1993 рр./.
Особистз учесть автора в отриманн! рд?ультат!в полятаз в ба-гатор!чному самост!Йному досл!дкенн! цройдемз.узагакьненн! власно-го досв!ду роботи в школ ! .вуз!, автсрськI2 апрсбацИ доел {дно 1 ые-тедякл використання автоб!огра$!чшас матер1ад!в у пронес! вивчення життя I творчост! письменника.
Кп. д ах ист виносяться так! положения:
- роэроблека методика зд!йснкяться на п!дстав! вз£зкозв"язку зм!стом,катодами 1 прайомаиа в.чкладання ззруб!яно« л ¡тератури.
-7 - .
пссилюз ¡1 освгтнзз ! зиховну роль.сприяз залученнэ учи ¡в до за-гальноладських морально-естетичних ценностей сз!тово! л!тератури;
- використання автобиограф!чних матер!ал1в п!д час вивчення життя I творчост! письменника б курс! заруб!жко! л!тератури /Х1глас/ е ефективним знаряддям формуЕаяня у старшокласкмив особист!сно-
го ставлення до письменника ! його творчост! та забезбечуз б!льт глибоке !хнз засвозння;
- зм!ст доелIдно! методики.що включав етапи вивчення життя \ творчост! письменника,систем завдань I вар!анти використання ав-тоб!ограф!чних матер!алтв,стимултк самост!йну п!знавальну активность учн1в,спр^яз зростаннв !хньо1 творчо! д!яльност5.
СТРУКТУРА I ОСНОВНОЙ ЗМ1СТ ДИСЕРТАЦП
Робота складазться з! вступу.трьох розд!л1в,висновк1в,списку основно! викорастано! л!тератури та додатка.
У веттт?! обгрунтозано актузльн!сть проблеш досл1даення,ви-кладено його г!потезу,визначено завдання I методи досапдження.роз-крято наукову нсвизну.практичну зкачим!сть,шляхи алробаци та впро-задаення результат!в,визначено основн! положения,що виносятьоя на захист.
У першому розд!л! -"Науково-методичн! осноэи використаннд азтоб!огра$!чкихматер!ал!в у шэоцес! вивчення творчост! письменника" - розглядазться л!тературознавчий аспект доел!джувано! проблеш,питания вивчення ниття ! творчост! письменника в методищ зи-кладання л!тератури та психолого-педагог!чн! передумови використа-ння автоб!о граф!чних ттер!ал!в п!д час вивчення заруб!жно! Л1 тератури в школах Украпш.
Анал!з л!тературознавчих прадь дозволив вид!лити найб!льш важлив! аспекти доел¡джувано! проблеми:специф!ка документально
жанрIб/Л.Я.Г}нзбург,В.Я.Святовэць/,особливос т! жанру художньо! азтоб1ограф1I /Г.Г.£лизавет!на,С.й.Машинський/ ! значения цьсго жанру в л1тературах р!зних народов /Л.А.МIшина/.Особливу увагу првд!лено розвитку нанру художньо! автоб!ограф1I в рос!йськ!А л!-тератур! /Г.Г.олизавет!на,С.П.'/ликнсышЕ? ,Я. I .Явгуновський/.В!дм!ча-зться значения д1яльност1 С.А.Венгерова в. станозленн! жанру документально! автобиограф!! в рос! йськ°1й л!тератур! .вказузться на нр1ортетну роль самого письменника в утворенн! власного життзпи-су /М.Арнаудов/.Особливу увагу звернуто на норми сучасно! культу-ри у ставлены! до творчо! сиадщини письменника,на необх!дн!сть ф!ксац!I та збереження всього.що написане або висл -влене письмен-ником /М.О.Чудакова/.Анал!зуються матер¡али автоб!ографИ» та !н-терв"в,що можуть бути використан! п!д час вивчення заруб!жно! л!те-ратурп в XI клас!.
Бивчення л!тературсзнавчого аспекту дослГджувано! проблеми дозволяй зробити висновск:документальна автоб1ограф1я та !нтерв"га ц найбгльш поширеними зетоб I ограф г чними жанрами в лгтератур! XX стол!ття,вони найб!льш повно в^дображають особист!сть письмен-ника.Використання цих жанр!в п!д час вивчення заруб¡кно! литератур»! може стимулювати п!знавальн! ¡нтереси старшокласникгв.сприяти б!льш ефективному засвознгео знань про життя I творч!сть письменна— ка.
Значне м'сце прид!ляеться питанию використання автоб!ограф !ч-них матер!ал!в у методиц! викладання л!тератури,звертазться увага на те.що ще у ХУ1II стол!тт! в працях М.В.Ломоносова та М.¡.Новикова в!дчутно выявлялась тенденц!я до вивчення як творчост!,так 1 особистост! письменника.Прикциаово важливим у дисертац!! сл!д вважатц твердження про те,що п!д час визчення творчост! лисьменни-ка пр!сратет маз бути наданий ке критичному розглядов! ,а саме свсьменкиксЕ1,тсхо*,150 в!н про себе псЛдомляз /Ф.I.Буслазв/.Анал!-
зуютвся тенденцП вивчення 6iorpa4>H письменника в друг¡2 половин! XIX стол1ття,в!дм1чаеться перша спроба видiлити питания вивчення б!ографП письменника в самост!йну методичну проблему/В.П.Остро-горсысий/.Розглядаються основн" тендекц! i у вивчешп б!ографН письменника в 20-ti рокн/М.Й.ГершензонЛ.П.Плотников/,в 30-40-1 роки /М.О.Рибн{кова,В.В.Голубков,Г.0.1^ковський/,п!дкреолшться внзсок у вивчення бiографН письменника П. Г.Воробьева. 7 диссрта-цП акцентузться увага на зверненн! методист!в до автобiограф!I як ц!нного джерела п!д час вивчення дiографi i письменника/1.Ю,Каплан, Т. i,Курдгомова.В.Г.Маранцман/.Поряд ¡з позитизними тенденщями ксн-статуеться iснування прс?ир!ччя mix завданнями вивчення б!ограф!! письменника в школ! i пропонованими засовами 1хнього вир!шення.що стало в!доСражениям загального 1деолог!зованого подходу до викла-даяня л!тератури.Анал1з дисертац!йних досл!джень /B.C.Белова, В.М.Дробот,Р.Й.М!лярзне,Б.^.М!шивеладае,Ю.ДЛроклова /дозволяв зробити висновок про те.що залучеаня автобiографiчних матер¡ал:в п!д час вивчення б¡ограф!I письменника ;ав випадковий i безсистем-ний характер Л дея про самоетгйне використання автоб !ографi чних ш-тер!ал!в як наЗважлив!шсго джерела про життя i творч!сть письменника в методиц! викладання Л1тератури не Биеувалась.
Анал!з психолого-педагог!чних передумов вивдэистання автоб!о-графсчнях матер!ал}в охоплш питания психолог! I сприйняття худож-ньо! л!тератури учнями старших клас!в /Л.Г.Жабицька.Н.Д.Мслдавсь-ка.0.1.Никифорова,Г.О.Петрова,Л.М.Рожина/,психолог!чних особли-востей BiKOBoro пер!оду ранньо! юност! /Р.! Д.Байярд.КС.Кон/, педагог!чних особливостей у взазмовiдяосинах мы учителем i учнями в npoueci нивчення художньо! л!тератури /Л.С.Айзермая, K.Rnara i М.Шебек,В.ВЛван!х!н,о.МЛльш,В.А.Кан-Ка1ик,ВЛ .Хазан/,' мотивац! I навчання старшокласник! в ,що пов"язана з навчально-п!з-навальними можливостями предмету,який вивчазться/А.К.Маркева.
Т.Ф.Нушикська,G.А.Пас iчкик/.
Прикципово вамдивим для дисертац!Í с обгрунтування вченими положения про особист1сний характер сприйняття художньо! л1тера-яури/Л.С.Биготський.0.1.№ашфорова,Н.Д.Моддавська/.У робот! про-стелсузться залежн!сть м!я удоскокаленням сприйняття художньо! л!-тэратури учнями i розвитком ¡хнього особист!сного ставлення до ав -тор1в,що вивчашься.та Ixhíx твор!в /Н.ДЛсшдавська/.
У розд!л! прид!дено увагу психолог!чним особливостям пер!оду ранньо! юност! та суттзвим протир!ччям wis внутр!шн!м cbítom уч-н!в у цьому в!ц! та його эовн1пшм проявсм в !хн!й повед!нц! /Р.! Д.Еайярд,1.С.Нон/.Важливою для досл?даення е !дея про значения особястост! письменника i самого вчителя у формувашп внутр!ш-нього cBiTy учн!в /I.C.Кон/.
У взазмов!дносинах учителя i учн!в п!д час вивчення п i те; pa тури ! створения надежного психолог:чного к1кровл!мату на уроц! про-. б ¡дна роль належить учителю /В.В.1вгн!х!н,В.А.Кан--Калик,ВЛ .Хазан/. При цьогду визначальним е вм!ння педагога врахсвувата потенция! моаливост! само! л!тератури як навчального предмету i мистецтва слова/В.Е.1ван!х!к,tí.М.1ль!н/ та Ыэнавальн! штересн старатоклас-пкк i ь/С .А. Г1ас i чник/.Останнз розглядазться в т!сному взазмо">Бяязку з питаниями мотизад! I при вквченш лiтератури.
Висновки вчеких про необх!дн!сть форг^ування системи мотив!в, пов"язаних з навчально-шзнавальнима мсжливостями предмету,якай вшзчаеться /А. К. Маркова, d. А .Пас i чшж/, допсгншться анал!зом прак-ткчних пропозиц!й методист!в з метою п!двищенпя котивад!! у вивчен и! л i тератури /1. Ф. Мушкнська .11. Г. Осухова. tí .А .Пас i чник/ .Результатом анал!зу е висновок про те.що психолого-педагог!чна наука ви-зназ пр!оритет самого предмету у фермуванк! мотивад!! foro вивчення,яке п !дтвердяуз дошлъшеть эалучеккя автоб !ограф! чних матер! а-ек на£б!льи значуаих дик розуишня особи ! творчо! !ндив!ду-
альност! письменника.
У другому розд1л! - "Стан доел ¡путано! проблеми в пдактш! викладання курсу зарубежно! л^есатури"- анал^зузться практика вивчення життя I творчост! письменника в старших класах-сучаснох шко-ли.зизначаються критер!I,показники I р!в1п результативност! вико-ристання автоб!ограф1чних матер!ал¡з пгд час вивчення життя I твсрчост! письглеиника.
У пропес! розгляду практики викладання ¡¡сильного курсу зару-б1жно! л!тератури звертазться увага на передумови його виникнення ! методичну забезпеченIсть.Навсдяться приклада звернення до авто-01ографгчних матерIалIв.ледостатня результативность яких поясно-еться ь!дсутн!стю науково обгрунтоваиого п!дхсду до 1хнього вико-ристання /Б.С.Локшина/.
Анал1з зм!сту 1 структура курсу заруб1жно! Л1тератури дозво-ляз виявити взазмозв"язок у викладанн! вггчизняно! : зарубежно! л1тератури/Н.Й.Волошина.Т.й.1\1урзо,С.^.Шамазва,К.М.Нартов/,враху-вання яко! надзвичайно вазшизе при утверенн! нового цгл!сного курсу, ао покляканий синтезувати в здине ц!ле л^тератури р1зних наро-д!в.У дисертад!I визначен! основн1 напрямки здгйснення цього взаз-мозв"язкуД..Нартов,С.о.¡Дамазва/ I конкретн! пропозицп щедо ок-ремих тем /Т.<а.Мурзо/.Як найважлив1ша особлив!сть нового курсу видIлена його синтетична природа.
Шд час вивчення передового педагог!чного досв!ду з викладання нового курсу зверталась увагя на в!дб!р учителем авторов ! тес-р!з,на забезпечен1сть наЕчальногс процесу текстами твор1в,що в;ге-чагаться.та автоб!ограф!чними матер¡алами щодо вивчзння жкття 1 творчост1 письменника.Усьсго було вгдвгдано { проакал!зовано 51 урок з курсу заруб!жно1 литератури в чотирьох одинаддятих класах трьох середн!х шк!л р!зних рай он ¡в МиколаГвсысо! облает!.Про-анал!зован! уроки засв!дчили,що основн! труднощ! у стаиовленн!
шк!льного курсу зарубiжнoí лггератури обу;.ювлен1 е першу черту не-досконалi стю Кого програми.слабкою забезпечешстю шк1л текстами TBopiE Í3 заруб iкисI лттератури державною мово».Автобi ограф iчиi матер!али вчител! залучають шд час вивчення тем,то рангше кале-кали до курсу poclfiCbKoí л1тератури.
У вкзначенш критерПв результативном! методика використання автоб t о граф i чнях матер i ал i в спиразться на висунут! в психолого-педагог i чн i Ё науц! показники л!тературного розвитку пжоляр1в/Л.Г. Жабяцька ,11.Д, Молдавська,0.1.Никифорова, Г.О.Петрова/f розробленi на 1хв1ё ochobí критерП самост!йно! робота учн!в у прочее! ана-л!зу художнього твору/Л.А,С1макова/.3 метою од1шс ефективност! запропоновано! в дис.ертацП методики використання автоб!ограф!ч-них матер í ал i в висунуто такий критер!й:глибкна засводння знанъ про киття i творч i сть письменнкка визначазться характером яргут/ен-таи!1 та наявнгстю особистiсного ставлення учнтв до риучувйного .
3 метою виявлення р^вня знань про хиття i твортпсть письмен-ника проводився констатуючий експеркмент у форм! письмово! робота п!сля вивчення теми:"Л».Лондон."Мартин 1дени.Учням було запропоновано дати розгорнуту в!дпов!дь на питания: "Якими менi видаються киття 1 творч!сгь Джека Лондона?".
Анал!з результатiв констатуючого експерименту виявив наяв-н1сть письмових роб!т трьох р!вн!в:
-до кизького тпвня умовко взнесен! роботи.в яких аереважаз архументац1я репродуктивного характеру 3 них перераховуються факта s життя i творчост! письменника.Емоц!Ено-образна !нтерпретад!я ! особист!сне ставленая учн!в до письменвика 1 floro творчост! в роботах не виявляються;
- до середнього Р1вря умовно в!днесен! робота з п реважаотою аргументация репредуктивко-творчого характеруЛнформац!я про жкт-тд ! творч!сть письменнкка.шо отриг*ана п!д час !хкього вивчення.
вхдтворюеться в певн!й творч1й !ктерпретац!1,однак в!дбиття влас-них переживань переважаз над емоц!йно-образним осмисленням сут1 питания; особист! сне ставлення до письменника 1 його творчост] вняеяя-зться опосередковано,шляхом опису власного внутр!шкього св!ту;
- до високого р!вня умоенс в!днесен! робсти.в яких переважаз аргументах; ¡я творчсго характеру .Бона виявлязться в емоцгйно-эбраз-нгй ¡нтерпретац!I ! яскраво переданому особист!сному ставлешп уч-шв до письменника I його творчост1.
Показники констатуючого експерименту ыдтвердили прибл; ~но од-наковий р!венъ засвоення учнями знанх про життя 1 творч!сть письменника^ класах як контрольно!,так 1 експериментальних груп пере-важають роботи низького ртвня /середн!й показник - 68 в!дсотк!в/.
Сск1льки оцшка ефективностх досл!дно! методики враховуе динамику сс0бист!0Н0Г0 ставлення учн!в до письменника I його творчост! як насл]дск 1хнього вивчення в школ!,на етап! констатуючого експеркменту проводилось анкетування з метем виявлення показнпса самооценки учн1В в 1хньому особист!сному ставлешп до А.Ахматово! та II творчостг.
Показншш самооц!нки учшв знайшга е!д6иття в пропонованих учням вар!антах в!дпов!дей на запитання анкети.
Низький р!вень показника самооц!нки учнями в 1хкьому особис -Т1 сному ставленн! до життя I творчост! А.А.А:-:матово1 характеризуемся знаниям суттевих в!доиостей про життя ! творч!сть автора чи повно7! ххньою в!дсутн!стю,слабким розум!нням ; заемозв"язку життя 1 творчост! письменника,непроявлен¡сто !нтересу до письменника I його творчост! та небажанняи докласти зусиль.щоб отримати про них !нформац!ю.
Середкьому р!внв самооц!нки притаманна наявн!сть певних знака про життя 1 творч!сть письменника,що задовольняють осв!тн: та осо-бист!сн! запити учн!Е;розум!нйя взазыозв"язку азгття ! творчост!
пись"денника,усв1домлення учнями ц!нност1 особи ! творчост! пись-менника.а також особистхсного ставлення до них.
Високий р!вень самоощнки характерний наявнгстю досить широких б ¡домоете?, про життя I творч I сть письменника I готовы 1 стю до-клаоги зусиль.цоб 1х поповнити;розум!нням взаямопроникнення життя 1 творчостI письменника одне в одного;яскраво вираженим ¡итерессм до письменника ! його творчост! ,якш'; усв1до:.'л:с€ТЬся учня®.
К1льк1счий I яклений аналгз анкет учшв подтвердив перева.тан-ня з1дщов1дей низъксго р1вня показника самооцгнки учнгв в 1хньо-му особистгсному ставленн! до А.А.Ахматово! та П творчост¡/робо-ти з низысим р!внем самсоц!нки складають 72 в!дсотки/.
Констатугачий експеримент виявив приблизно однаков1 показники у-ш!в контрольних I експериментальних клас!в з розробленого крите-рт.що дозволило виявити певнг законом!рн! недол!ки традиц!йно! методики вивчення киття I творчостI•письменника.
У третьему розд1Л1 - "Методика використання автоб!огра£!чнкх матер1 ал 1 в п1д час вивчення життя I творчост! письменника в XI кла-с1 з курсу затт/бшно? л!тератур-л"- представлено обгрунгування методики використання автоб ¡сграЫчпнх матер!алIв,показан! вар!а«ти 1хнього застосування в процес! вивчення ж;:тфя I творчост! письмекника,виявлена ефективн1сть запролоновано! методики.
Вивчення киття I творчостI письменника на основ! використання автоб4о графIчиих матер1ал!в в XI клас! будузться як взазмозвия-зана система,що включаз: 1/п!дготовчий етап.на якому згиГснюать-ся праця щодо орган!зацП читання учнями твор'1в письменник!в та ¡хнього парв!сного самост!йного осмислення; 2/етад осягнення уч-няш творчого портрета письменника,утвореного на основI залучення автоб!ограф!чних матср!ал!в; 3/етап засвоення мораяьно-естетично-го зм!сту твор!в письменника /центральний етап вивчення будь-яко! теми/; 4/завершальний етап вивчення життя I творчост! письменника.
-15в ход! якого виявлязться ефективн!сть запропоновано! методики.
Для забезпечення спадкозмност! етап!в вивчення на кожному з них використовузться система навчальних завдань.При цьому врахо-вузться градацгя "питания - навчальне завдання - навчальна задача" /'I.Я.Лернер/.Автоб!огрэф!чн! матер!али,вике/истання яких складае основу досл1дно! методики,надають моклив!сть посл!дсвного переходу в!д питань.що пропонуються на п!дготог/тоаду етапидо завдакь або навчальних задач на наступних етапах вивчення творчост1 письменника завдяки введению додатково! навчагьно п1знавалыю1 !чфор.уа-ц!1 особист!сного характеру.
Сб"еднуючим в орган!зад! I цШсного процесу вивчення життя ! творчост! письменника з принцип !н$ормад!йно-емод!Гшого напп-тання. розроблений на основ! прийому нагн!тання /Т.А.Пахомова/. Суть дэнсго пркгщипу полягаз в тому.що сукупн!сть фактичного мате-р1алу,метод1Б ! при?ом!в роботи.як! використоруються п!д час вивчення життя ! творчост! письменника,створке ситуац1Ю п!дчесеного емоц!йного сп!впереяивання,викликаз' ¡нтерес ! особист!сне ставлення учн!в до письменника ! його творчост!,на основ! чого !хнз за-свозкня проходить б'льш ефективно.
У досл!дн!Й методиц! !нформац!йно-емоц!йне нагн!тання з ор-ган!зуючим принципом кожного з урок!в,за допомогою якого зд!йсню-еться б!лвш ефективно взазмозв"язск метод!в ! прийом!в викладан-ня в ход! уроку; кр!м того, IнфоргацIГшс-емсц!йне иапНтання використовузться в процес! побудови загалько! с-стеми урок!в по бк-вченню життя ! творчост! письменника.забезпечуючи б!льа еисокий р!вень самоет!йно! творчоГ д!яльност! учн!в ! ферьування на його осксв! Iхнього особист!сного ставлення до життя ! творчост! письменника.
На первому /п!дготовчому/етап1 вивчення життя I твсгчост! письменника учн! викснують фронтальн! й !ндив!дуальн! випередау-
юч! завдання.як! ор!зн1/ють 1х у тематиц! I проблематиц! творгв, до ¿явчаоться.Деяк 1 учн! саип0ст!йн0 знайомляться з вакливими моментами життя ! творчост! письменника.Характер фронтальних ! ¡ндкв!-дуальних завдань.що виконузться на цьому етап!,вимагаз в!д учн!в Ызнавально! д!яльност! р!зного р!вкя:репродуктивно!,частково-по-шукозо!,досл!дницько! /¡ндив^дуальн! випередааюч! завдання/.Таккм ЧКНОУ | БХВ Н£1 11 * дготовчому етагп зд!йснметься взазмозвиязок г вза1;-мод!я метод!в творчого читання.евристичного ! досл!дницького з метой актив1зацП навчально-п!знавально! Д1ялькост! учн^в.
Наступили етапом роботи о осягнення старшокласниками творчого портрета письменника,утвореного на постав! використання авто-б!ограф1чних матер!ал!в.До цього часу в естетичн!й ев!домоет! уч-и1з накопичуються певн! уявлення про прочитан! на п¡дготовчому ета-п! твори письменникгв та основн! под!! його особист!сно! та твор-чо! бгсгрсфчй.Це дозволяз 1м скласти певне врахення яро яиттзвий ! творчий шлях письменника,побачити в ранш прочитаних творах т! проблеми.розумшня яких неможливе без знания б!огра$1чних моментов.На цьог.у еташ творчо вихористовуються результата вапереджа-ючих завдань у форм! пов!домлень учн!в про певш моменти життя ! творчост! письменника.
При утворенн! творчого портрета письменника пров^днкм мето-дичним прийомом е лекция у, позднанн! з ¡пшими методами ! пр'л1оул-ми роботи /спираомось на розроблену 3.0.Шевченко систему взазмо-зв"язку шк!льно! лекц!1 з ¡ншими методами 1 прийомамя навчання як основу п!двищення !! ефективност!/.
У процес! осягнення уччями творчого портрета письменника в !хн1й естетичн!й св!домост! пседнуються ранше прочитан! твори автора 1.його творча !ндив!дуальн!сть,особист!сть шляхом застосуван-ня б!льш активних форм роботи старшокласник!в,як! стимулюють 1х-кв п!знавальну творчу д!япьн!сть.Принцип !нформац!йно-емоц!йного
нагнетания реал!зузться ян через п1дб}р I подачу самого матер!алу лекц!й /саме тут виявлязться пров!дна роль автобIографiчних мате-р!ал1в/,так i за допомогою застосування методiв i прнйом!в роботи, що шдвищують п!знавальну активн!сть учн!в/проблемн1 завдання.бе-сгда з елементами диску с i 1,досл1днипький ме-од/.
На етан: осягяення учнями творчого портрета письменника виз-начальним моментом у залученн! автоб iограф i чних мат ер i ал i в а 1хня жанрова специф!ка,яка визначаз виб^р вар1анту викорлстання.У дос-л!дн!й методиц! розроблен! TaKi вар!анти l ¿учения автоб !огг>аф!ч-них жанрiв документально! автоб iorpa?15 та 1нтерв"ю при утворенн! творчого портрета письменника:1/створення творчого портрета письменника на основ i використання жанру документально! автобiограф!! /у даному BapiaHTi передбачен! дзё форми - цШсна i фрагментарна/; 2/створення творчого портрета письменника на основ! використання жанру ¡нтерв"ю; 3/створення ТЕорчого портрета письменника на ком-б!новангй основ! /!з залученням документальних автобfограф!й,iн-терв"а та 1нших автобгограф^чних ма'терхалгв.а також л!тературознав-чих i л^тературних джерецЛВиб!р Еар!анту використання автоб!огра-ф!чних матер i ал! в зд!йснпзться в кожнощ конкретно му випадку на основ! об"ективно {снуючих у творч!Я спадайн i письменника автоб!огра~ ф!чних жанр!в,особливостей в!дбиття в них творчо! !ндив!дуально- . ст! письменника,щлей I завдань вивчення життя ! творчост! даного автора в програм! XI класу з курсу заруб!жно! л!тератури,
П!д час вивчення яиття ! творчост! Ф.Ка?чи застоссвузться номерована основа.Це пояснюзться !ндив!дуальн!ств письменника,у творч!й спадаин! якого жанри документально! автоб Í ограф i I та is- . терв"ю при автономному використанн! не дають можливост! створита повноц!нний творчий портрет л-сьменкика на необидному для цьсго особист! сно-б! ограф i чному матер!ал!,без чого засзозння ут-чями мо-рально-естетичного зм!сту творчост! Ф.Кафки неможливе.
У процес1 вивчення життя I творчост! А.II.'Платонова при ство-ренн! творчого портрета письменника як основа використузться його автоб!ограф!я,яка подазться учням з самого початку роботи повшс-тю;ири цьому як допом!».ний матер!ал наводяться листа, ^цоденнжи письменника,¡на! джерела документального ! лп'ературознавчого характеру.
При створенн! творчого портрета Г.Еьояля за основу беруться матер¡али интерв"ю письменника.Цей вариант з зкправданим тод!,коли .матер ¡али вс1х интерв"и письменника,як1 вчитель ыаз у свозму розпсрядженн 1 .дозволяють учням аирае ознайомитися з творчою ! особист!сною б!ограф!зю,глибше проникнута в його художн!й св!т.
При утворенн! творчого портрета А.А.Ахматово! використовузть-ся друга форма задучення автоб!ограф!чних матер1ал!в,коли автоб1с-граф!я псд(лязться на фрагмента ! стаз канвою лекц:! вчителя:ко-жек фрагмент охоплюз певнай петчодшпя ! творчост!. письменника, а пои ¡домена в них шрормац!я допсвнюзться ! комзнтузться за до-помогою вЦомостей л!тературознавчого характеру,мемуарних або !н-ших дтерел.художн!х ТЕОр1В письменника або уривк!в з них.
На настунному етап! вивчення :с:ття ! тгорчост! письменника вибуьазться засвозння учнями корально-естеткчного злисту його твор!в,при цьому прсдовжузться реал!зац!я принципу ¡нформац!йно-емощйного нагн!тання за рахунок ускладнекня завдакь.ад вклачають питания проблемного характеру,виконання яких створда можливост! переростання евристично! бес!ди в диску с 1 ю. Завдан ня форглулюються таким чином,щоб у ход! !хнього виконання учги могли творчо вяко-ристати увесь раньше вивчений матер!ал.Бизначальнлм для кожного з них з власне розуьання 1 осмислення вивчекого з особист¡сних по-зиц!й.Така постановка завдань на даному етап! навчання забезпечуз поглиблення взазмозв"язку частково-пошукового ! досл!дницького методхв.незпинне зростання р!вня сашст!йно! творчо! активност! учн!в Х1 класу.
-193 метою виявлення результативност! доел(дно! методика на за-Еершальногду етал! вивчення життя ! творчост! письменника проводилась письмова робота у вигляд! розгорнуто1 в!дпов!д! на запропоно-ване вчителем завдання.У формулвванш завдання акцент робився на загальноуу враженн!,яке склалося в учн1в прл особу письменника ! його творч!сть,або ж на виявленн! глибини розуг.пнкя учнями окреких тем чи проблем,порушених письменником.Шоб виявити динашку особист! сного отавлення учшв до письменника як насл^ку вивчення його життя ! творчост!.проводилось анкетув. нн.. - учк! в!дпов!дали на занитання т!з! я анкети.що на етаг! констатуючого експерименту.
У даному розд!л! дисертац!I наводяться навчальн! матер!али,в яких визначенс зм!ст,форки,методи ! прийоми роботи по кожному з вар1 антIв використання автоб!ограф!чних матер!ал!в у прочее! Емвчення життя ! творчостI письменника в XI клас! з курсу зару-б!жно1 л!тератури.
3 метою виявлення ефективност! методики фермуачого експерименту п1сля вивчення життя ! творчост! А.А.Ахматово! проводився контрольний зр!З.Ьясьг.хве завдання вимагало розгорнуто! в!дпов!д! на питания: "Якюзи мен! бачаться життя ! тборч1сть Анни Ахматово!?1.'
К!льк!сний I ягЛсний анал!з отришних даних показав,що певн! позитивн! зм!на в¡дбулись у вс!х класах як контрольно!,так ! екс- ' периментально! грул.Зокрема.в обох групах- зменшилась к!льк!сть роб!т низького ргвяя.однак в експеримнтальних класах цей показ-нкк б!льш значний / в!дпов!дно 23 ! 6 в!дЬотк'в /.
К!льк!сть роб1Т середнього р!вня в експериментальних класах >
на 10 в!дсотк!в вища,н!ж у контрольних;к!льк!сть роб!т високого р!вня на 12 в!дсотк!з вища у пор!внянн! з контрольними.У ц!локу к!льк!сть роб!т середнього ! зисокого р!вн!в в експерн:.<енталышх класах ка 22 в!дсотки в;:ща,н!я у контрольних.зо св!дч>;ть чро б!льш внсску еф«ктивн!сть формувчого експерименту у пор!внянн!
з трздюпйною методикою.
Показники динам¡ки самооценки учн! в у процес} анкетування на стал! контрольного зр!зу виявили позитивну роль розроблено! мето-дики.яка виявилась в як!сному зростанн1 показника самоощнки уч-н1в в Iхньому особист!сному ставленн! до А.А.Ахматовой та ¡1 творчост!.К ¡лыисть ь1дпов1дей на запитання анкета,эд вгдбивасть високий р!вепь самооценки,в експериментальних класах становить 69 в1дсотк1в,у кснтрольних - 47 в!дсотк1В.
31ставлення показтшв досл!дного навчання у в1дпов1дност1 з розробленим критер!зм та показнша'в самоощнки учн ¡в в ¡хньому особистгеному ставленн! до Акни Ахматово! та ¡1 творчост! в кон-трольких ! експериментальних класах даз подставу зробити загаль-ний вксновок про ефектившеть розроблено! методики використання автоб1ограф;чних матер¡ал¡в у процес! вивчення життя I творчостI письменника в курс! зарубежно! л!т,°ратури /Х1 клао/,оск1льки ¡1 використання забезпечуз бЬтьш глибоке засвозння морально-есте-тичного зм!сту творчост[ письменника при б!льш зисскому показни-ков} самоодшки учн¡в в !хньому особист!сному ставленн! до вив-ченого письменника ! його творчост¡.
У висновках п!дводяться шдсумки роботи.Головн1 з них:
1 .Досл!дження Л1тературознавчого аспекту проблеми довело,то використання автоб¡ограф^чних матер!ал1в внасл!док 1хньо! особис-т1сно! специф!ки ! значно! рол! у творч^й спадщлн! письменника, яка особливо посилюзться в XX стол^ттКз одним з ефектквних засо-б!в подолання в учбовому процес! певного розрпву М1ж особист1стю письменника,його творчостю I т!зю оценкою,яка ¡м надавалась в ¡деоло^зовапому колишньому радянському Л1тературознавств!.
2. У процес! викладання курсу заруб¡жно! л!тератури в Х1 клас! п!д час вивчення життя ! творчост! письменника використання жанр1в документально! автоб1ограф!! та интервпю з найбиып ефек-
тивним.оскЬтьки б умовах функш онування культури XX стол!ття саме вони стали пров1дними документальными жанрами у творч^й спадаин? письменника.
З.Залучення жанр!в документально! азтоб!ографН та интерв"ю з зиправданим з точки зору психолог!! сприГ яття учнями в!домос-тей про життя ! творч!сть письменника.психологIчних особливостей в!кового периоду ранньо1 юност! та !хньогэ впливу на особист!сне ставлення учн!в дс процесу навчання.оск!льки дозволяв максимально реал!гувати навчально-пIзнавальн! можлш-ос.! Л1тератури як навчального предмету та мистецтва слс-а.
4.Розроблений критерШ результативност! методики форцуючого експерименту I показник самооцшки учнхв в ¡хньоцу особист!сному ставленн! до письменника ! його творчост! будувться на врахуванн! л:тературознавчих ! психолого-педагог!чних передумов побудови досл^дно-експериментально! методики,внасл!док чого оц!нка ефек-тивност! запролсновано! методики з обпзктивною.
5.доведено,що результативн!сть використання автоб¡ограф!чних яанргв документально! автоб¡ограф!I та интерв"ю в процес! вивчення життя 1 творчост! письменника залежить в!д удосконалення взаемо-зв"язку м!ж етапами вивчення,спадкозмн!сть яких забезпечузться використанням пров!дного принципу 1кформад!йно-етоц1йного нагн!-тання.Такий п!дх!д до вивчення життя ! творчост! письменника удо-сконалвз взаемодш ! взазмозв"язок метод ¡в 1 прийом!в навчання на кожному з його етап!в. 4
6.Анал!з результат¡в формуючого досл!дного навчання п!дтвер-див ефективн!сть досл!дно1 методики:к!льк!сть роб!т високого ! середнього р!внёв учн!в експериментальних клас!в на 22 в!дсотки вища,н!ж контрольних при як!сно б!льш високоцу показников! само-оц!нки учн!в в 1хньслу особист!сноцу ставленн! до життя ' творчост! вивченого письменника.
7.У процес! зд!йснення дослдаого навчання ! обробки отри-маних результат!в формуючого експерименту энайпло шдтверження г!потетичн?. припущення про те.що використання автоб I о граф I чних матер¡ал¡в,як! найб^льш повно з!добраяають творчу ¡ндив!дуаль-н'ють лисьменника.розвиваз самостПшу шзнавальну актив>псть ! творчу Д1яльн1сть учн!в,сприяз фор.\-уванню у старлокласшпив особист¡сного стаЕлення до письменншса \ б:льш гли5око\.у засво-знню моралько-естетичного зм!сту його творчостТ.
Браховуючи ва^иве значения становления курсу заруб ¡¡кно! Л1тератури в школах Укра!пи,предметом подальшого дссл!дження порушено! в дисертащ! проблеми може стати питания про розширення кола автоб¡сгра^чних ! документальних яанр!в у процес! вивчення життя 1 творчост! письменншив.во ув!йшли до курсу зарубежно! л!тератури.
Змгст дисергац!! в!дбитий в ттких публ!кац!ях:
1.Изучение новых тем в курсе русской советской литературы /XI класс/:Научно-методические р"яомендации. _ Николаев,1991. -Часть 1-100 с.;часть 2 - 114 с.
2."Он дал своему поколению голос..." // К изучению обзорных тем по литературе /XI класс/:Научно-методические рекомендации. - Николаев,1993. - С. 45-61.
3.Отталкиваясь от жизненного факта /Опыт биографического анализа художественного произведения /на примере рассказа О.Генри "Чревращение Днимми Валентайна"/.8 класс /ДНдродкення. Мови,л!тератури,¡стор!я народ!в Украши в нашснальних школах. -1993.' - .'И. - С. 14-18.
4.Крик души "потерянного поколения" /Конспект урока по роману Г.Белля "Глазами клоуна".Х1 класс/ //В!дродаення.Мови,л!тера-тури,!стор!я народ!в Укра!ни в нащональних школах. - 1994. -*3. - С. 54-57.
V.V. Gladyshev. Use of autobiographical materials when investigating life and works of a writer in the course of the world literature (the 11th foro) - on the rights of a manuscript.
The aethods of the use of autobiot aphieal materials when investigating life and worits of a writer (the 1Tth form) are theoretically substantiated and e :perimentally tested in the thesis. It is ascertained that the use of autobiographical aaterials refleoting creative individuality of a writer most soundly develops cognitive г tivity of the pupils, assists senior pupils in forming of personalitic attitude to the writer and more deep learning moral and aesthetic content of his work.
Гладышев В.В.Использование автобиографических материалов в процессе изучения жизни и творчества писателя в курсе зарубежной литературы /1л класс/ - на правах рукописи.
В диссертации теоретически обоснована и экспериментально проверена методика использования автобиографических материалов в процессе изучения жизни и творчества писателя /Х1 класс/.Установ-лено.что привлечение автобиографических материалов.наиболее полно ртраяаэашх творческую индивидуальность писате"я.развивает познавательную активность учащихся,способствует формированию у старшеклассников личностному отношению к писателю и более глубокому усвоению нравственно-эстетического содержание его творчества.
Кдючов! слова:автебiо графiчнi матер1али,1нформац!2но-емоц1Йне нагн1тання,творчий портрг~