автореферат и диссертация по педагогике 13.00.04 для написания научной статьи или работы на тему: Подготовка студентов к пропедевтическому обучениюмладших школьников технологии растениеводства в условиях сельской школы.
- Автор научной работы
- Бида, Алена Анатольевна
- Ученая степень
- кандидата педагогических наук
- Место защиты
- Киев
- Год защиты
- 1996
- Специальность ВАК РФ
- 13.00.04
Автореферат диссертации по теме "Подготовка студентов к пропедевтическому обучениюмладших школьников технологии растениеводства в условиях сельской школы."
со сгэ ст>
^ академ1я педаг0г1чних наук укра1ни
Институт педагопки I психологи профеойно!
осв1ти
На правах рукопису
Б1ДА Олена Анатолпвна
П1ДГОТОВКА СТУДЕНТ1В ДО ПРОПЕДЕВТИЧНОГО НАВЧАННЯ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРШ ТЕХНОЛОГИ РОСЛИННИЦТВА В УМ О В АХ сшьсько! школи
13.00.04 - професмна педагопка
Автореферат дисертацп на здобуття вченого ступеня кандидата педагог1чних наук
КиТв 1996
Дисертац1бс е рукопис
Робота виконана в Умансышму державному педагоггчному хнститут! 1М.П.Тичини.
Науковий кертвник
0$1Ц1Шп опоненти:
Провгдна установа
- доктор педагоггчних наук, професор ЩЕКОЛД 1Я ШД1Й ГАВРИЛОВИЧ
- доктор педагог1чних наук, професор ДШШ АНАТСШЙ 1ВАН0ВИЧ .
- кандидат педагог:чних наук, старший науковий сп1вроб1Тник КОВАЛЬ Н1НА СТЕШ.Н1ВНА
- К.и1вський М1жрег1ональний шститут удосконалення вчите-Л1Б хк.Б.Грхнченка
Захист вибудеться " " Р- 0
14.00 годинI на эасхдашп спегиазизованох вчено! ради Д 01.61.0 в 1нститут1 педагогики т психологи професШох осв1ти АПН Укра ни за адресою: 254060, Кихв-50, вул.К.Бердхнського, 9, 5-й поверх, зал засхдань.
3 дисертатпею мохна ознайомитися у бхблхотещ Гнституту пе дагог1ки ! психологи профес1йно'1 освии АПН Украши /254060, Ки!в-60, вул.М.Берлгнського, 9/.
Автореферат разIеланий " »Х996 р. Зчений секретар
спец1ал1зовано'1 вченох ради (у Г.М.Цибульська
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДИСйРТАДШО! РОЕОТй
Актуальность 1 ст,ул!нь досл!джевост! пробяеми. В уиовах реа-лхзацх! концепцИ навчання ! виховання ыолодших школяр!в вису-ваються так! виыоги до п!дготовки вчителя початкових клас!в,зг1д-но з якиии випускнаки вищих педагог!чних навчальних заклад!в по-винн1 оволод1вати не лише сучасниыя теоретичниыи знаянши, а й грунтов шиш практичными вьинняш, вдб бути спроиотшиш вир!шува-ти завданая, як! стоять перед сучасною початковою школою.
У цьому план! ванливе М1сце в cacieiii профес!йно! подготовки вчителя початкових клас:в зайыае еколог^чно спряноване трудо-ве навчаяня й виховання молодших школяр!в. В уновах с!льсъко1 школя воно реал:зуеться за допомогою ознайоылення учнгв !з дос-тупними для ixHboro BiKy технолог!ши с!льськогосподарського ви-робництва, зокрема з технолог!еа рослиааицтва.
Педагог!чна наука цае численн! досл!дкення, а шк!льна практика - сторгчний досв!д навчання учн!в технолог!яы с!льсъкого господарства хэ врахуванням Ixhix в!кових можливостей та ocsi т— нбо! шдготоеки. Основа! методолоПчнх положения, що стосуються лроблеыи трудового навчання i виховання учнхв, розкрит! в роботах П.Р.Атутова, С.Я.Батишева, В.П.Беспалька, I.Д.Зверева, К.АЛвановича, Н.Г.Ничкало, Ц.М.Скатк!на, В.А.Сластьон!на, Д.Олхоркезського, А.Г.Щеколдша та !н.
У галуз! педагог!ки початкових клас!в i с! льськогосподар-сько! npaui фундаменталъне значення мають роботы H.M.Bi6iK, П.А.Зав!таева, Н.С.Коваль, М.К.Скатк!на та iH. OKpiM того, дос-л!дження Л.А.Гуыешак та П.Ф.Зеер присвячея! проблей! формування й розвитку в учн!в схльсько! школи трудозих уи!нь i яавичок виродуваннй ^льсьногосподарських культур. У дослдаеня! А.П.Ка-лШченко розкриваються ыетоднчн! основа побудози ypoKis трудо-
- 2 -
вого навчання у початкових класах. У роботах З.О.Батигова, Р.А.Гадустова, А.Г.Гритченка, Н.В.Шсово!, М.¡.Пащенко, В.П.Сте-ценка, Н.М.Стеценко розгладаиться питания ^дготовки вчителя прац! до навчання учшв технологи (Ильського государства. У дослдаеннях Л.Н.Герас1мово!, Г .А .Уф! вдев о! характеризуются питания шкпредцетних зв"язк1в, взаемодП загальноосв!тн!х предмет!б 1 трудового навчання.
Незвакаючи на безперечн! досягнення у розробц1 питань Шд-готовки студент1В до навчання школяр1в технологи рослинництва, вивчення ишльно! практики засв1дчуе, що багато вчител1в початкових класгв в!дчувае трудной! у в!дбор1 необидных вхдонос-тей з галуз! технолог!I вирощування сгльськогосподарських культур. Зв1дси опора класоводгв на знания з наукових основ технолог! I рослинництва недостатня, а це позначаеться як на розвит-ку у вчителя вьпння застосовувати теоретичш знаная шд час робота !з иолодшши школярами на навчально-дослщ^й дглянц!, так I на формувашп знань в учив з технолог!I вирощування кв1Т-кових, овочевих, зернових та декоративних рослин. ¡ це зрозуш-ло, бо вчител! початкових клас!в позбавленг вщповгдних пос1б-никхв, а у педвузах прид!ляеться недостатня увага п!дготовц! студент!в до пропедевтичного навчання молодших школяр!в технолог! I рослинництва. тому необх!дя!сть запровадгення на факультетах шдготовки вчителхв початкових клас1В спецкурсу В1ДШВ1Д-ного лроф!лю стае очевидною.
Як св1дчить анал!з лхтератури, для розробки зьпсту такого спецкурсу ще не визначеш критерп в1дбору навчального материалу, виыагае наукового обгрунтування структура спецкурсу, посл5-довн!сть розкраття його зыхсту. Не визначен! також вимоги до
теоретитаих знань та практичних ушнь студент!в, опанування яки-ж забезпечуе 1м необх1дну професШу подготовку, тощо.
Все це загострюе суперечность моя р!внеы сучасних вимог до подготовки вчителов початкових клас!в до пропедевтичного навчан-ня ыолодших школяров технологи рослинництва та реальною практикою ц{дготовки студентов у ледагогочних вузах. Необходность розв"язання виявленоо суперечносто зуиовлюе актуальность обра-но! проблеми. И дослодкення принципово вавливе як для удоско-налення професоШшо подготовки студенев - иайбутопх учителов, так I для практично! дояльносто вчател{в початкових класовцрдо форыування у ыолодших школяров елеиентарних знань про технолога рослинництва та 1х екологочному вахованню.
Пров1дною одееи до с л 1 д к е а а я стала одея екологозаци й онтеграцоо природничо-наукових знань та знань про сольськогосподарське виробницгво, зокреыа про технологов рослинництва, у дрофесойн!й п1дготовцо студентов - май-бутнох учител1в початкових класов.
Враховуючи рознобочность проблем професойноо подготовки класоводов, у своему дослодкеняо ий обыекуемось розглядом пи-тань подготовки студентов до пропедевтичного навчання колодших школяров технолог!I рослякнкцтва на основ! розробленого наци спецкурсу "Основи технолог!о рослинництва" та вивчевняа кого впливу на форыуванвя у студентов екологочно епряыованих знань про технологи виродування кв!ткових, овочевих, зеряових та декоратйвних рослин, що становить ваклквий компонент охньо! професойноо п}дготовки.
Об "вкт дослодження - навчально-виховний процес подготовки вчителя початкових клас!в у педагог!чному вузо.
Гаедиет доелодаення складае зиост подготовки вчителя по-
- 4 -
чаткових класпв до пропедевтики технолог!! рослинництва у проце-с! навчання иолодших школяр!в.
Мета доелгдкення - розробити та науково обгрунтувати еко-логхчно спряыований навчалышй спецкурс з основ технолог:! рослинництва, необххдний для удосконалення професхйно! пгдготовки студенев.
I процес1 досл1днення ыи виходили з тако! г!потези: якщо розробити I впровадити у навчальний процес педагог!чних вуз!в (факультетов подготовки вчител!в початкових класхв) еколо-г!чно спрямований спецкурс з основ рослинництва, то вивчення його сприяише шдвищеншо ефективност! шдготовки вчителя початкових класхв схльсько! иколи до навчання иолодишх школярхв с!льськогосподарсько! прахц, формуванню еколог!чно! культури студент!в„
Мета ! Г1Потеза визначили коло завдань, на розв"язання яких було спршоване дослхдження:
- проанал!зувати стан доелгдкувано! проблеии на основ! л!те-ратурних джерел та практики роботи школи й педвузу;
- обгрунтувати необххднхеть удосконалення подготовки вчителя початкових клао1з до пропедевтичного навчання учн1В I—1У клас!в технолог!! рослинництва;
- проанал!зувати програыи дисциплгн, що вивчаютьск студентами шакультетхв шдготовки вчителхв початкових клас!в, з метою визначення опорних звань для засвоення спецкурсу;
- вйзначити принципа вхдбору навчального матер!алу й на !х основ! розробити для студент1Б зихсг спецкурсу з основ технологи рослинництва;
- визначитя показнкки готовносто студентов до пропедевтичного навчання молодшхх школяр!в технолог!! рослинництва;
- 5 -
- експериментально перевгрити ефективнхсть спецкурсу у и{д-готовщ вчителя початкових клас!.в с!льсько1 школи.
Методолог!чвою основою дослщкення е основн! полоаення нау-ково! теорп п!знання про роль практики у пхзнанн! та ш!лософ-сыи полокення про нерозривний зв^язок людини й природи.
Теоретичною основой дослхдкення е основополокнх роботи украхнських та заруб глних учених-педагог!в й психологов про роль працх у становлешп особиетосп, а також концептуакьнх полокення Закону Украхни "Про осв1ту".
3 метою виргыення поставлено* завдань та перевхрки гхпоте-зи використовувався комплекс метод!в дослхдаення:
а) теоретичний анализ психолого-педагошчно! лгтератури й дисертащ йних роб1т з теш дослхдкення;
б) пор!вняльно-31ставлюван0й метод у процес! аналхзу навчаль-них план!в, програм, п!дручник1В та цетодичних пос1бник!в для школи й педвузу;
в) вивчення й узагальнення передового педагог!чного досв1-ду школи й педвуза (в1дв!дування урокхв, лекцгй, сеахварських занять, спостереЕенЕя, анкетування, бес!да, тестування га !н.);
г) иетод цоделювання при розробц! ! сгруктуруванн! зшсту спецкурсу з основ рослинництва;
д) ледагоп чний експершлент, як!сний 1 кглыпсниё анал!з з елеие;1таыи математично! обробяи його результаив.
Досл!дження вккокувалось протягои 7 рок!в. його уцовно ыожна роздхлити на три етапи.
Перший етап (1990-1992 рр.) приевячувався констазуючоыу дослхдженню, вивченнв фглософсько! & психолого-педагог:чно! литература з проблем дослхдження, доевщу пхдготовки вчителя початкових класхв у педвузах, а такоя досв!ду робота с!льсько!
- б -
школи.з проледевтичного навчанвя иолодших школяров технологи рослинництва. Проводився анал!з ! узагальнення згбраних мате-р1ал!в.
На другону, пошуковону, етап! (1592-1993 рр.) визначались принципа выбору навчального матер!алу 1 на 1х основ! добирались необх1ДЯ1' вгдомост! для спецкурсу "Основи технологи рослинництва". Розроблялась навчальна програыа спецкурсу, експери-ментальн! ыатероали для формуючого експерименту.
На третьому етап! (1993-1996 рр.) проводився форыуючий експериыент. Вивчалась доступн!сть I педагог1чна ефектившсть розробленого спецкурсу, зд!йснювався контроль за р1внем засвоен-ня знань студентами з технолог!! рослинництва ! впливоы цих знань на форыування еколопчно грамотно! новедшки студешпв у природ!. Паралельно зд!йсшовалась корекц!я змгсту спецкурсу з основ технолог!! рослинництва. Проводився зб!р, анал!з, узагальнення ! обробка експериментальних даних, формувались виснов-кк, лхтературно оформлялась дисертацШа робота.
Наукова новизна ! теоретична значущгсть дослодження поля-гае в розробщ й обгрунтуванн! з м I с т у нового спецкурсу з основ технолог!! рослинництва для шдго-товки вчителя початкових клас!в с!льських шк!л; у визначенн! принцип!в в1дбору навчального ыатер1аду ! показник1В готовности студент!в до пропедевтичного навчання ыолодших школяр!в одному з вид!в схльсько-господарсько! прац!.
Практична значущтсть дослЦкенвя полягае в розробщ методичках рекомендац!й для студентов ! вчител!в початкових класов з проведения роботи з ыолодшими школяраии на навчально-досл!д-Н1и д!ляящ та еколог!чного виховання !х на уроках ! у позаклас-
- 7 -
н!й робот!; у вяровадкенн! в навчальний процес факультетов п!д-готовки вчител!в початкових клас!в нового спецкурсу з основ технолог!! рослинництва ! методичних рекоыендац!й по його реа-л!зацП.
Обгрунтован!сть ! достов!рн!сть одерЕаних результат!в за-безпечуеться науковою обгрунтован1стю вих!дних позиц!й, засто-суванняы комплексу меюд!в, адекватних об"екту, предмету, мет! й завданнян доелдаення; крнтичним анал!зоы стану проблеми в педагог!чн1й теори ! практиц! та врахуванням висновк!в з нього на вс!х етапах дослдаення; репрезентативн!стю вибгрки, повно-тою й статистичною заачш!сто емп^ричного материалу, математич-яою обробкою добутах данах.
Апробацгя. використання ! впроваджеяня результатгв дос-л!дження зд!йснювались за допоногои:
- експеримеитально! робота проткгом 7 рок!в на факультетах подготовки вчителгв початкових клас!в Уианського та К!ровоград-ського педагог!чаих !нститут!в;
- виступ!в на наукових конференщях (Полтава - 3993, Умань -1994, В!ннидя - 1994, Черкаси - 1995, Умань - 1995, Уааань -1996), республ!канських педагог!чних читаянях (Умань, 1996), курсах п!двищення квал!ф1кац!1 вчител1в (Умень, 1995-1996), зв!тких наукових конференц!ях Уианського пединституту (Умань, 1993-1995);
- видання ротапринтниы способом ыетодичних рекомендацгй для студент!в \ класовод!в з еколог!чного виховання учн!в початкових клас!в на уроках ! у продес! позакласно! робота, орган!-зац!! трудово! с!льськогосподарсько! дхяльност! молодших школя-р!в, технолог!! вирощування кв!ткових ! овочевих культур у початков !й школ!;
- 8 -
- пубЛ1кац1й в журналах 'Шочаткова школа", "Педагог!чний Bic-ник", науково-ыегодичних збгрнаках (всього 14 публ!кад!й).
На захиот виноояться saKi положения:
1. ПрофесШа п^готовка студенггв - ыайбутн!х вчител!в початкових клас!в з пктань трудового навчання i виховання молод-ших школярхв мае !нтегральний характер i зд!йснюеться на ochobï вивчення спецкурсу з основ технологи рослиннацтва з опорою на природознавч!, ф!зико-математичн! й техн!ко-еконоы!чш знання.
2. Smîct спецкурсу мае еколоПчну спряыовангсть. Кого структурування п!дпорядковуеться розкриттю чотирьох основных блок!в знань { теоретико-фактолог!чних, !сюрико-цетодолог!чних, полхтехнхчнах, профор1ентац!йних ) i технолог!й вирощування кв!ткових, овочевих, зерновых ! декоративных рослин.
3. Вивчення спецкурсу з основ технолог!I рослинництва спряковуеться на оволод!ння студентами системою функц!ональних знань ! форыування практичних уы!нь, необх!дних майбутньоыу вчителю початкових клас1В для пропедевтичного навчання молодших школяр!в елементаы технолог!! рослинництва.
Структура дисертац! !. Дисертащя складаеться i3 вступу, трьох роздШв, загальних висновкхв, 6i<5л!ограф!х з 155 дкерел. Зм!ст викладено на 15:3 стор!нках машинописного тексту. BiH включае 15 табляць, 2 схеми, 4 додатки.
ОСНОВНИЙ ЗИ1СТ ДИСЕРТАЦН
У вступ! обгрунтовано suôip та актуальнхсть теки доолхдкен-ня, внзначено його мету i завдання, сформульовано ггпотезу, розкрито теоретичн! основи, етапи, нетоди доел!дження, наукову новизну, теоретичне ! практичне значения, визначено основн! положения, ¡50 виносяться на захист, подано дан! про аяробащю
- 9 -
та впровадження результат!в досл1дження у практику.
У першоиу роздол! - "Проблема подготовки студент!в до на-вчання учнов початкових клас1в с!льсько! школи у педагогичной теорп ! практищ" - аналгзуеться стан дано! проблеми.
йк показуе проведене !сторико-педагог1чне дослдаеняя, на розв"язаняя проблема подготовки студент!в до навчання учн!в технологам с!льського господарства спряыовувались зусилля ди-дакИв, психологов, вчителхв у вех перходи роззитку школи. Мета х суть тако! подготовки зш навались заленно в1д конкретного 1с-торичного перо оду. У зв"язку з циы зм!яювались о подходи щодо 1! здШнення. Однак, не будучи об"вктоы дослодвення, проблема шдготовки класовод!в до здхйснення еколог!чно спрямованого навчання молодших школщ)!в з технологи рослинництЕа залишаеться й дос! недостатньо розробленога в педагог!чн!й теорП, особливо у методичному план!.
Вивчення досводу ншл щодо органхзацох роботи молодших шшляр1в на навчалБНо-дослхднхй д!лянщ показало, що вчител! початкових клас!в зазнають трудновцв П1д час орган!зацИ тако! роботи. Вони саы1 в!дчувають недостатнхсть свое! професойио! подготовки. Так, оа вакко пояснити д!тяи причини, що викликаыть необходность проведения таких технолог!чних процесов, ж внесения добрив, полив рослин, вспушування грунту, прополка тощо. Не заведи вони спроиоЕн! обгрунтувати необххднгсть зд!йснення да-них процес1в, розкрити взаеыозв"язки ыож рослинами х навколиш-ном середовищеы.
У зв"язку з цин выникла проблема розробки для студентов факультету п!дготовки зчител!в початкових класхв спец!ального курсу "Основа технолог!I рослинництва" з метою полопшення хх-ньох подготовки до навчання молодших школяр{в технологи рослин-
ництва га здгйенення ох еколог1Чного виховання. Даний курс по-кликаний розширювати й поглиблювати знання студенев, набут! при вивченнЗ систематичних курсЗв з землезнавства й краезнавст-ва, основ ботаноки й зоологи, методики природознавства й с!ль-ськогослодарськоо пращ, актуальних проблем охорони природи, показувати практичне застосування цих знань, а також закон!в ф!зики, х!м!!, б!ологП у рослинництв!, давати студентам прак-тичну подготовку, формуючи конкретн! ви!ння з технологи рослин-ництва, що найбольш доступно'для учнов початкових класов.
Анал1з лотературних дкерел I практики викладання у вуз! й школ! засводчив актуальность розробки такого курсу, аае з урахуванням сучасного стану технолог!! рослинництва, особливос-тей природно-кл!ыатичних о господарсько-економ1чних умов Укра!-ни. У зв"язку з циы виникла необх!дн!сть визначення й наукового обгруатування системи знань о вы!нь студент!в з технологи рослинництва, достатн!х для забезпечення пропедевтичного навчання ыолодшох школяров з ц!е! проблема та зд!йснення ох еколог!чного виховання на уроках с!льськогосподарськоо прац! ! в!дпов!дно -у розробщ навчально-методичного забезпечення даного курсу.
У другому роздол! - "Дидактично оскови подготовки студент!в до навчання молодшах школяр!в технологи рослинництва" - розкри-ваються мета ! завдання курсу з основ технолого! рослинництва, нкзначаються принципи в!дбору навчального матер!алу, зд!йсню-еться конструювання курсу, обгрунтовуеться визначена система знннь. Розроблявчи завдання, цо повинен розв"язувати спецкурс з основ технологи рослинництва, ми виходили з мети, яка ставиться до факультет!в шдготовкй вчител!в початкознх класов. Було зпясовано, що так! факультета покликан! розвиватк у иайбутагх класовод!в онтерес до засвоення знань з с!льськогосподарсько!
- ii -
технолог!I, сприяти форнуванню специфгчних ум!нь 1 тиы саыиы створювати основу для пол!пшення професШо! осв{ти студенев, П1дготовки !х до еколог!чного виховання аолодших школяр! в. Досл!дкення показало, що для реал1зацП цое! ыети спецкурс з основ технолог!! рослинництва мае розв"язувати так! завдання:
- давата студентаи основе сучасних наукових знань з технологи рослинництва - ваклив! факта, поняття, закона ! теор!!, ознайомлювати !х а доступними узагальненнши св!тоглядного характеру;
- забезпечувати засвоення студентами зяань про технолог!ЧН1 процеса та 1х значеняя: правильний обробтк грунту, розпушуван-ня, прополку, полив та !нш! технолог!чн! операц!!, необх!дн! для !нгенсяф!кац!! с!льськогосподарського виробництза;
- забезпечувати практичну спрямовашсть знань студентов про сгльськогосподарську технолога, сприяти !х пол^ехшчнхй п!д-готовц!;
- готувати студент1В до навчання молодшкх школяр!в спостере-кенню, вшнню пояснювати явища, що спостер!гавться, встановлю-вати кричинно-наслхдков! зв"язки, а також формувати елементар-н! вшння, пов"язан! з практичними питаниями технолог! I рослинництва;
- навчати студентов виховувата у молодших школяргв повагу до с!льськогосподарсько! прац!, почуття господаря земл!, бе-рекливе ставлення до природи.
3 урахуванняы визначених завдань, що мае розв"язуватн спецкурс, в!дбирався навчальний матер!ал ! конструавався зи!ст, спрямований на розв"язання поставлених завдань. Виникла потреба звернутись до пубЛ1кац!й дидакт!в з питань зшсту оев!ти, конструювання навчальних курс!в (С.Я.Батишев, В.В.Краевський,
- 12 -
¡.Я.Лервер, В.СЛедньов, ЕЛ .Моноозон, М.М.Скатк1н," ,П.1 .Став-ський). Анал1з лгтератури допошг визначити критери выбору навчалвного матер1алу. Ми д!йшш висновку, що навчалып В1домос-II, нк1 в!дбираються, кають в!дпов!дати таким принциповим ви-могаы:
а) бути науково обгрунтованиыи, в!дпов!дати сучасноыу стану 1 перспективам розвитку технологи рослинництва;
б) шти практичну значусЦсть для професШо! подготовки студент!в - ыайбутнхх вчителов початкових клас!в;
в) сприяти пол1техн!чн!й спрящованосто навчання, глибшоиу засвоеннш технолог!чних знань, формуванню практичних умонь, не-обх!дних для орган!зац!1 роботи молодших школяр!в на навчалько-доел!дн1й долянцх;
г) сприяти едност! змЗстовоо та процесуально! стор1н навчання студентов, фориуваннк> у них практичних уыгнь;
д) бути достушшш для студент!в, викликати в них зац!кав-лен1сть, !нтерес до набування знань 1 вшнь з технолог!! рослинництва.
На п!дстав! визначених критерПв в!дбору I з урахуванням завдань, котр! покликаний розв"язувати спецкурс, вгдбирався навчальний матергал. В!н охоплюе так! блоки знань ! вшнь:
I) знания про природничо-науков! й техшко-еконоь^чн! осно-ви С1льськогосподарського виробництва, зокрема рослинництва;
2} знания класифгкац!! технологгй з галузей сIльськогосподарського виробництва, то вавчааться у початкових класах школи;
3) знания зы!сту с!льськогосподарсько! прац! у початкових класах та I! вид!в;
вм!ння орган!зовувати роботу на навчалько-дослЦн!й д^-лянц: (догляд та спостереЕення за рослинами), формувати у ыолод-
ших школяр!в бережливе ставлення дь зеил1, природа, знарядь праг
5) вм1ння проводим анал{з технолог! а пос!ву, вирощування, догляду й збору с!льськогосподарських культур, що вязчаються у лроцео! трудового навчання у початкових класах;
6) вшння здШнаватя еколог!чне ваховання на основ{ орган1-зац!! прад! нолодщих школярхв на навчально-досл!дн!й дхлянцх.
Анал!з В1дхбраних знань I ви!нь дав змогу згрупувати 1х у три укрупненых блоки, як! мхстять понятгя про:
- технологию, технолог!че! процеси та оаерацЩ
- грунт, його пгдготовку до пос!в!в ! посадок;
- посхв нас!ння, догляд за рослинами, зб!р врокав.
Боны й склали оеновний зшст навчального курсу "Основи технологи рослиннидтва
Дал1 виникла потреба визначати з сум1ЕНИх курс!в так! по-няття, як1 мокуть стати опорнани для студентхв п!д час вивчення основ технолог!! рослиннидтва. 3 метою влявлення попереднхх ц!апредцетних зв"язк!в нами проанал! зовано программ з зеыле-знавства, основ ботанхки й зоологи (I курс), методики трудового навчання з практикумом (П курс), методики природознавства й С1льсьногосподарсько! прадх, актуальних проблем охорони природа (Ш курс). Анал!з засвхдчив, що в коенхй з програм представлен] певною м!ров элемента знань про технолог!чн! операц!!, грунт, догляд за рослинами, на якх мокна спиратися у процес! вивчення основ технолог!! рослиннидтва.
Конструюзання спецкурсу обумовило необхщнхсть анал1зу розроблених педагог!чною наукою загальних шдход!в до побудовк зыгсту спецкурсу. Ми висунули так! вешоги до його конструюван-ня:
а) визначення загального обсягу навчального иатер1'алу,який повинен маги максиыальну 1нфориац1Йну насичен!сть при ыШцаль-ному обсязх;
б) под:л його на окрем! саыост!йн! частини (теми, роздали), чхткс уявлення того, що студент мае знати I вшти в результат! вявчення кокяо! з тем ! всього курсу в голому;
в) проведения структурного анал!зу вШбраного для вивчення матер!алу з кодно! теми з метою в Мокрей лення того, що повинно сприяти форыуванню й розвитку знань, а що - вы!нь;
г) дотримання тако! посл!довност! викладу в!д!браного цате-р!алу, яка враховуе як лог!ку зм!сту курсу, гак ! лог!ку розвитку пхзнавальних д!й ! вьинь; такого розмщеяня матер!алу, яке Ыдповщае оптимальнии можливостяы його сприйиання студентами.
3 урахуванняы викладених вимог розроблялась навчальна прог-рама з основ технолог!! рослиннидтва. За своею структурою вона складаеться з окреиих лог!чно зв"язаних тем. Зшст курсу почи-наеться пояснениям завдань технолог!! рослиннидтва, коротким пов!домленням про ¿стор!» розвитку с!льськогосподарсько! науки, у тону числ! ! в Укра!н!. Дал! розкриваються теми: "Виробкича праця у с!льському господарств!: I! суть, осв!тк1й та виховний потеши ал", "Бы!ст трудового навчання у початкових класах з с!льськогосподарсько! прац!", "Зьаст ¡¡шльнкх курс!в "Ознайоилеа ня з навколапшм" г "Природознавство" та !х взаецод^я !з вивчен-нян технолог!! рослиннидтва, "Деяк! питания методики навчання учшв початкових клас!в технолог!! рослиняицтва", "ЗдШнення еколог!чного виховання на основ! орган!зацП прац! ыолодших школяргв на навчально-досл!дн1й д!лявд!".
У програм! спецкурсу визначено тематику сешнарськкх та лабораториях занять студентов, тематику ре$ерат!в; розроблено завдання з польово! с!льськогосподарсько! практики, у процес!
яко! студенти машть оволодхвати технологами вкрощування С1ль-ськогосподарських культур в умовах закрятого й В1дкритого грунту; передбачено завдання !з сольськогосподарсько! прац! для педпрактики (для студент!в Ш курсу - у весняний пер10д, 17 - в ОС1НН1Й).
Така структура спецкурсу з основ технолог!! рослинництва дала коялив!сть реал!зувати дидактичн! принципа систематичнос-51, послгдовност! й настушост! у навчанн!. А планом!рний I поступальний розвиток основних понять з технолог!! рослинництва, засвоення прое!дних Iдей, теор!й, наукових факт!в став основою для теоретично! I практично! п!дготовки студент!з.
Зважаючи на те, що зихст курсу и!стить I описовий ыате-р!ал, спрямований на розширення ерудиц!! студент!в, розвиток !х ¿нтересу до проблем технолог!! рослинництва, виникла необ-х1ДН1'сть визначити обов"язковий мошмаяьний, але необх!дний ! достатн!й для студент!в обсяг навчального матер!алу. У звпязку з цим розроблено конкрети вимоги до знань ! вмонь студентов: вимоги до засвоення теоретичного ! фактичного матер!алу, ово-лод!ння законами природа, що лекать в основ! с! льськогосподар-сько! прац!, розумоння !х д!1 в природ!, розчленування на опе-рад!I технолог!I вирощування сольськогосподарських культур на навчально-досл!дн!й Д1лянц!.
Знания, якйх студента набувавть у процесг вивчення спецкурсу "Основа технолог!! росляннвдтва", ми розподояили на чоти-ри блоки: а) теоретико-фактолог!чн! знания, б) !сторико-мето-тодологочн!, в) полгтехк!чн!, г) профор!ентащйн! знания (при-щеплення молодшш школярам поваги до с!льськогосподарсько! пра-ц!, професП трударя). Коеняй блок е сукупностз необх!дного м!н!муму знань, без яках немокливо досягти поставлено! перед
- 16 -
навчальним курсом мети.
Такий розпод1л знань е досить умовним, але В1Н дозволив нам сконцентрувати увагу на основних питаниях, спрдаованих на формування у студентов знань з технолог!! рослинництва. Шд системою знань з технолог!! рослинництва ыи розуы!емо таку су-кушасть знань, що в!добрааае об"ективно взаемозв"язки в ряду технолог!я (технолог!чн! процеси й операци) -*■ грунт I п!дго-товка його до пос!ву — пос!в насоння догляд за рослинаыи — збор урожаю I характеризуеться певною структурован!стю у межах само! системи, дае зыогу студентам глибие усв!домлювати технолог! ю рослинництва. Вяд!лено блоки знань е етруктурними элементами цоео система. Системо-утворюючий фактор - завдання спецкурсу ! його к!нцева мета, що реалозуються через зыост спецкурсу I полягають у забезпеченн! подготовки студент!в до пропедевтичного навчання молодших школщив технолог!! рослинництва.. Окреп! фундаментальн! знания, що надевать до р!зних блок!в, ¡снуать не ¡зольовано, а характеризуются внутр!блоко-вими та ьижблоковиии зв"язками.
На допомогу студентам ! вчителям початкових класов нами розроблено методичш рекомендацо!, де наводяться необходно пояснения щодо планування I органозацх! роботи на навчально-дос-лодной дрянцо, првдоляеться увага органозацп дослодницько! роботи у початкових класах, подааться методичн! матерхали для зд!йонення еколог!чного виховання молодших школяров.
У третьому роздол! -- "Педагог!чяий експершент та його результата" - розкриваеться орган!зац!я та результати дослЦкен-ня. На цьому етапг здгйсшзвався формуючий експериыент. Мета його полагала у перев!рц! доступност! зшсту спецкурсу та його педагог!чно! ефективносто.
Форыуючий експеримент здШшавався протягом 1ЭЭЗ-1996 рр. на баз! факультет!в п!дготовки вчителов початковях класив Уман-ського та К!ровоградоького пед!нститутов. В експершлентальному навчанн! брало участь близько 400 студентов.
У зв"язку з тим, до переворялась доступность г ефективн!сть нового курсу, у нашому експеримент! не було контрольных труп, осн!льки було б педагогочно невмотивованшд вимагати в!д студентов знанвя основ технолог!! рослинництва там, де ней курс не вивчався.
Виявлення доступност! зм!сту спецкурсу здШнювалось за допомогою шести контрольних роб!в. Вони включала запитання репродуктивного характеру щодо вузлових понять кожно! теми. Ми св!домо обменились включениям запитань лише репродуктивного, нэйниечого р!вня засвоення, розглядаючи цей р!вень як необхадну основу для каступкого переходу знань учнов на б!лыа високий продуктивний р!вень.
Коефоцоент доступност! визначали як в!дношення в!дтворе-них студентами елеиентов знань до пов!домлених !ы у процесо на-вчання. Доступним вваяали навчальний матер!ал, якщо коеф!ц!ент доступност! виявився не меншм, ное 0,6, тобто в!дпов!дав оцоя-ц! "3".
КолькЛсний оброб!ток результат!в робився по кожному оасти-туту окремо, а потом бяводилисб середно дан!. Узагальнено ко-ефоцоенти доступност! навчального натер!алу окремих тем вияви-лися не нижчиыи, ие 0,7. На подстав! одерканих даних, а такозк аналозу усних в!дпов!дей студентов, монна стверджувати, то роз-роблений нами спецкурс "Основа технолог!I рослинництва" мостить доступний для студентов факультету подготовки вчителов початко-внх клас!в матеро ал.
- 18 -
На завершальнону еташ педагоНчного експериыенту ми вирх-шили перев!рити, на якому р1БН1 засвоаеться ыатер!ал спецкурсу по коаному з блок!в знань. Окремо перев!ряли р1вень засвоення теоретичних, !сторико-методолог!чних та пол1техн!чних знань. Р!вневий анал!з засвоення сщудеятаыи профор1ентащйних знань не проводили. При цьому виходили з таких лпркувань, що проф-ор!ентащйн! знания з досл!даувано! проблеыи у студенев, як! вони иожуть використати у сво!й ыайбутшй професП, формуаться перевакно на репродуктивному р!вн! ! про !х наявн!сть поб1Чно свЦчать результат« засзоення знань 1ниих блокгв, а також той факв, що професгйно вони вже визначились.
Р!вн1 засвоення визначались за В.Ф.Палакарчук. Контрольн1 роботи складались таким чином, щоб номер завдання в1дшшдав р!вню засвоення знань: перше запитання - репродуктивному, друге - конструктивному, трете - творчому.
Результати р1вневого аналхзу наведено в таблиц! й I.
Таблиця I.
Результати визначення р!вн!в засвоення знань студентами з технолог!! рослишшцтва
Блоки знань Р!вень Кхлыисть ! характер в!дпов!дей, %
засвоен---------------------
ня Повш Неповн! Сума Бошлко- Вхдпов^ь
правиль- правиль- ГШВ + в!, не- в!дсутня
Н1 НПВ точн!
ппв нпв
ТеоретячЕ! Ре пр. 26,5 66,1 92,6 7,4 -
Констр. 30,3 41,0 71,8 23,2 -
Творч. 39,2 31,2 70,4 27,6 2,0
1сторико- Ре пр. 22,1 72,8 94,9 5,1 -
цетодоло- Констр. 23,0 44,7 72,7 25,5 1,3
г!чн! Творч. 23,2 27,2 50,4 44,9 4,7
Пол! техно ч- Репр. 37,8 57,4 95,2 4,8 Н1 знания Констр. 32,3 48,1 30,4 16,4 3,2 Творч. 13,4 34,9 48,3 51,7
Огне, теоретична ¡сторико-методологочн! й пол!техн!чн! знания доокть повно засвоюаться студентами на всхх рхвнях, цо св1дчить про ефентивн!сть курсу з основ технолог!I роелинницт-ва у п!дготовц! ыайбутнхх вчителов для пропедевтичного навчання молодшах школяр 1В технологи росланництва та здойснення хх еко-логхчного виховання.
У висяовках висвотлено результата досл!дження та визначе-но перспектяви подальшо! розробки проблеми.
Результати дослдаення зводяться до такого:
1. Прознал:зовано проблему подготовки класовода до навчання учнов початкових класхв технолог!I рослинництва в 1сторико-педа-гогочному аспектх. Показано, до мета х суть шдготовки вчителя початкових клас!в визначилксь вкмогами конкретного периоду роз-витку сусшльства, у зв"язку з чии змшювалясь I п!дходи до и здойснення. Встаяовлено причини, як! зуцовлавали невысокий в цо-лому р!вень п!дготовки вчителя початкових клас!в до пропедевтичного навчання ыолодших школяр!в технолог!! рослинництва I 1х екологхчного виховання.
2. 7 сучасних умовах економ!чних реформ, створекня 1 розвит-ку розних форм власност!, становления ринку трудова подготовка учн!в, у тому число ! з сIльськогосподароькоI пращ , посилюеть-ся ! ускладюаеться. Початкова схльськв икояа покликана забезпе-чити учн!в 1-1У клас!в знаниям й унхкнйШ! з сольськогосподар-сько! прац!, щоб пщготувати хх до св!доаого виконаная операцой
з технолог!! росланництва у школ! II ! Ш ступени. У зв"язку з цим перед педагогхчнйми 1нстйтутама постае завдання п!двищення
- 20 -
ефективност! п1дготовки вчител!в початкових клас1в оз зазначено! проблема.
3. Обгрунтовано необходность упровадження в навчальний прочее факультет!в подготовки вчиз:ел1в початкових клас!в спецкурсу "Основи технолог!I рослннництваи I визначено його завдання. Ви-вчення спецкурсу спрямовуеться на оволод!ння студентами системою знань з технолог!! рослиннацтва ! формування комплексу практичных умгнв, необх!днах для орган!зац!! 5 проведения уроков с!ль-ськогосподарсько! прац! на навчально-дослодн!й долянцо з молод-шиыи школярами, а таков розвитку еколог!чно! культури студент!в.
Визначено прикципи в1дбору навчального иатер1алу для спецкурсу, як! полягають у науков!й обгрунтованосто, практичн!й значущост!, пол!техн!чн!й спрямованост! в!домостей, що водбира-ються, тощо.
5. Розроблено принципи побудови курсу з основ технологи росланкицтва, зг!дно з яким сконструйовано навчальний змост, що п!дпорядковуеться розкриттю трьох основних блоков знань: а) про технологов о !! структурно елементи; б) грунт ! подготовку його до с!вби; в) посгв ошпння, догляд за рослинами ! збор врожаю.
6. Обгрунтовано систему знань студентов з технолог!! рослин-ництва, покладену в основу розробки навчального курсу. Знания, якими студенти оволод!вавть у процес! визчення спецкурсу, розпо-д!лено на блоки, що е структурними одиницями цое! системи; сис-темоутворшчим фактором - кшцева мета курсу. Встановлено поело-довность та оерархою знань з технологи рослиннацтва. Показано, що фундаментальн! знания, як! налекать до р!зних блок!в, !снують не !зольовано, а характеризуються внутр!- та м!кблоковиаи звуками .
7. Розроблено ! впроваднено у практику навчально-методичний
- 21 -
комплект, од> включае навчальну праграыу, спецкурс "Основа технолог! I рослинництва" для студент!в факультет1в п!дготозки вчи-тел1в початкогих клас1в, а також методичн1 рекомендацП для студенев i класовод1в з технологи рослинннцтва та еколог1Чного виховання ыолодиих школяргв.
3. Шдтверднено правильвхсть вйх!дно1 ггпотезк про доступ-KicTb i едзектившсть спецкурсу з основ технологи рослинництва для пгдготовки вчителя початкових класiв до навчання учяхв 1-1У класхв технолог!f рослинництва.
Проведезе досл!дкення не вичерпуе bcix аспектов проблем. Погребують розробки демонстрац!йний експеркмент, наочшсть, ди-дактячн! иатергали тощо.
Осяовн! полоиення дисертацп вгдображено у таких публ!кащях
1. Ei да O.A. 0рган:зац1Я дослхдницько! роботи на Д1лянцх// Педагопчний bi'chuk. - 1996. - й 2. - С.44-45.
2. Бгда O.A., Гонзуль В.П., Картель М.В. Екологхчне виховання б-рхчних першокласник1В на уроках ознайоилення з навколиш-н!ы та образотворчого мкстецтва// Початкова школа. - 1991. -
й 7. - С.4.
3. Б1да O.A. Психолого-педагог!чна п!дготобкэ учителя до трудового навчання i виховання молодших школярхв /Навчально-виховний процес в середн!й та вищ!й школ1: проблема, поиуки, перспективи; 36ipmiK наукових праць . - Унаяь: Уманський деркав-ний педагоггчний институт, 1994. - С.59-64.
4. Б!да O.A., Картель Ц.В., Еираа Л.А. Планування i оргаш-защ'я роботи на навчально-дослхднхй д!дяшп: Методячн! реконен-дацП для вчателхв початкових класгв . - Черкаси. - Б.в.,1993.-16 с.
5. Бгда O.A., Жирна Л.А. Природно-геограшчн! зони Укра!-
- 22 -
ни /liaTepiam для еколоЛчного виховання молодших школяр!в/. -Черкаси. - Б.в., 1995. - 32 с.
6. Бда O.A., Картель М.В., Мороз ПЛ. Проведения дослав з декоративними роелинами на пршш льн!й Д1лянц!//Навчально-виховний процес в середа!й та вищ!й школ!: проблема, пошуки, перспектива.' 36ipHHK наукових праць -Випуск 2 . - Умань: Уман-ський державний педагог1чний институт, 1994. - С.83-89.
7. Б1да O.A. Оргашзацгя трудовох ciльськогосподарсько! д1яльност! молодших школяр1в в еколог!чно забруднен!й зон!// Еколог!я i осв!та: проблеми Teopil i практики. _ ушнь; 1994. - C.I3I-I3B.
3. Б!да O.A., 14екодд!н А.Г. Л!дготоька вчителя до пропедевтики еколохччно! осв!ти в npoueci вивчення молодиими школярами елемент!в технолог!i схльського господарства// Еколопя ! осв!та: проблеми теорП ! практики. - Умань: Б.в., 1994. - С.88-90.
9. БЦа O.A., Гущина С.О. Еколог!чне виховання молодших школяр!в засобаыи народознавстга на уроках спльськогосподар-сько! пращ// Чорнобиль: еколог!я, природа, сусп!льотво: Мате-р!али шннародно! наук.-практ.конференцй. - Умань: Б.в., 1996. - С.94-96.
10. ¡¡да O.A., Дуденко 0.£. Еколог!чне виховання молодших школяр!в на уроках с!льськогосподарсько! пращ// Чорнобиль: еколог!я, природа, сусшльство: Матерхали м!кнародно! наук.-практ.конференщх. - Умань: Б.в., 1996. - С.103-105.
11. Б1да O.A., Картель Ы.В., Шевчук I.B. Еколог!зац!я на-вчального пронесу - ваклива уыова п!двищення еколог!чно! ви-хованост! молодших школяр¡в// Теоретако-ыетодичн! основи форму-вання громадянина Укра!ни: Матер!али Всеукр.наук.-практ.конфе-
- 23 -
ренцН. - Полтава: Б.в., 1993. - C.II8-II9.
12. Eiда O.A. Suies початково! трудово! подготовки молод-иих школяргв i ochobhï напрямки !1 розвитку// Початкова осв!та в Украш! : сучасопсть i перспективи: Матер!али йй£вуз!всько! наук.-практ.конференцН. - В!нниця: Б.в., 1994. - C.II6-II7.
13. Б!да O.A. Структура зьцсту п1дготовки учителя початко-вах класпв в педагогичному ¿нститут! за останны чверть стол!ття// ¡нтегращя науки у систему п!дготовки учител!в: ^атер!али шж-вуз!всько! наук.-практ.конференц!! молодых викладач!в та асшран-т!в ~ЧЛ. - Черкаси: Б.в., 1995. - С.37-39.
14. Б!да O.A. Анал!з п!дготовленост! вчителя до пропедев-тичного назчання учнов початновкх KzaciB технологи с!льського господарства// Проблема п!дготовки вчителя нац!овально! школк. - Уаань: Б.в., 1955. - С.16-17.
Вида Е.А. Подготовка студентов к пропедевтическому обучении младших школьников технологии растениеводства в условиях сельской школы.
Диссертация в виде рукописи на соискание ученой степени кандидата педагогических наук по специальности 13.00.04 - профессиональная педагогика, Институт педагогики и психологии профессионального образования АПН Украины, Киев, 1996.
Защищаются научные основы построения спецкурса по технологии растениеводства для студентов факультетов подготовки учителей начальных классов, заключающиеся в определении критериев отбора учебного содержания и принципов его конструирования. В педагогическом эксперименте подтверждена доступность отобранного содержания и педагогическая эффективность курса для профессиональной подготовки студентов.
Byda E. The students" training for a propaedeutic teaching for primary pupils on technology of plant growing in the conditions of a rural school.
Candidate dissertation in speciality 13.00.04 - professional pedagogics. The Institute of Pedagogics and Psychology of Vocational Education of the Academy of Pedagogical Sciences of Ukraine, Kyiv, 1996.
The scientific bases of the construction of a special course on the technology of plant growing for the students of the faculties of teachers" training of a primary school are being maintained. This special course contains a determination of the criterions of the educational matter and the principles of it"s construction. The accessibility of the chosen maintenance and the pedagogical effectiveness of the course for professional training of students.
Ключов! слова: пропецев^ичне навчаннк. технология рослинниитва, початкова школа, побудова спецкурсу.