Темы диссертаций по педагогике » Теория, методика и организация социально-культурной деятельности

автореферат и диссертация по педагогике 13.00.05 для написания научной статьи или работы на тему: Педагогические условия гуманистического воспитания подростков в сфере культурно-досуговой деятельности

Автореферат по педагогике на тему «Педагогические условия гуманистического воспитания подростков в сфере культурно-досуговой деятельности», специальность ВАК РФ 13.00.05 - Теория, методика и организация социально-культурной деятельности
Автореферат
Автор научной работы
 Бездворная-Хомерская, Елена Андреевна
Ученая степень
 кандидата педагогических наук
Место защиты
 Киев
Год защиты
 1997
Специальность ВАК РФ
 13.00.05
Диссертация недоступна

Автореферат диссертации по теме "Педагогические условия гуманистического воспитания подростков в сфере культурно-досуговой деятельности"

§

э

ШН1С1ЕРСТВ0 ШЬТУГЛ i МИСТЕЦТВ yiîPAÏfM

кигвсьш дешвния 1ШППУТ шшга

Ш 379.fi . шздвер!!а-х0мер1к1 оленл авдрпвнл

педаг0г1чн1 ушви гуман1стичного виховання п1дгтк1в у cîepi кулиурю-дозвшсво! д1ялъюст1 '

13.00.05 - соц1альна педагоНка

Автореферат дисертацП на здобуття наукового ступеня кандидата педагог!чнкх наук

а.

/

KHÏB - 1997

Дисертац!ею е рукопис

Робота вдконана в КиТвсьноау деркашому 1нстатут1 культура, М1н1стеротво .культура 1 мистецтв Л<ра1нд, м.КиГв

НаукоЕлй кер!Енак: Ы1РОН1К Олена Грагор!нш, кандидат педагог!чних наук, доцент кафедра соШологИ Катвського державного 1нстит,уту культури

Оф1ц1£н! опонента: ПАДАЛКА Галина Никитина, доктор

педагог!чнах наук, профеоор кафедра гра на иузлчнцх Шструиентах Укра1ноького дерганного педагогичного уШверсагету ! м .М .£раго.\шова;

ДЗЮМ В1тал!й 1ваноЕИч, кандидат дедагогхчнах наук, доцент, професор - -кафедра менеджмента кудьтурно-дозв!леЕо1 д1яльност! Катвського яерпавкого !нституту культура

Пров!дна останова: 1нстатут п1дшоения КЕал1ф!кацП • прад!Е1Шк!в культура ИШсхеротва культура х мастецтв УкраТня, ы.Ки1в

Захает в!дбудеться 27 листопада 1997 року -о 15.30 год. на зас1данн! спец1ая!зоЕано1 вчено! ради £ 01.34.02 при, КаТвському дегиавно:лу 1нотатут! культура /и.КиТв, вул.И.орса, 36/

3 дисертац!ею шжаа озвайьмихися в бКШотец* КиТвського деравного Институту культура /м.КиТв, вул.Шорса, 36/'

• ' Автореферат-розЮлано " ^ " р>

Вчшщй секретар спец!аа1зоЕаыо1 вчено! ради

г.м.загамшк

ЗАШШ ХАРАКТЕРЖШКА РОКШ

У центр! уваги молодо! Укра Гнило! дедаави знаходяться питания гуман! таризац! I та г^-канхзацИ осе!та ! вахоЕаяня п1дрос-таючого докол!кая, яке в майбутньону буде газначатц прогрес у га-луз! науки, культура, розЕятку сусп!льст1з в ц!лоау.

Пробле.ма гуглаЩзаШГ ЕахоЕання д!тей 1 :.:олод! с но ачлхкя Еизначальнов для нашо! суверенно! дераава, а " мав плаиетарний 1 ун1ьероальний характер. £ ус!х рознинених краГнах сЕ!ту увлга до на! Еесь час зростае. Г Г' приоритета е р!знах краГнах могхутз матг. деяк! 21,г'-:1н.чоот1, обумовлен! особливое тягла когшо! з них. Одна к у багатьох осе!тн!х 1 еихоених системах розЕяненах краГн як основа! визначаються тек! з них, як п!даесеняя загально! культура Я духовном! лццани, парока об!знан!сть як основа творчого розеятку особястост!, пралучення до педеЕр!в наШоналыюго ! се!тового газстецтЕа.

Проблем! гуман!заи!I виховання д1тей ! молод!, в тому члсл! в умоЕах культурно-дозЫ'ллсЕо! д!ялышм!, в колишьсиу СРСР не прлд!лялось наленно! уЕзгп. Як самостШа та актуальна Еона не ставилася л не могла ставатися в умоЕах то тал! га ряо! !деолог! Г, нехтуваннл нац1онально» культурою.

3 отрицаниям незалежност! нашои деркавою сусп!льстг-о вступало на шлях в!дроднешш ус!х сфер каттсдЮТьност!. В1д!Ката в минула комун!стичн! принципа естетичного еихоеоння д!гей ! молод!. В!дбулась СЕ0ер!дна переоц!нка н!нностей. Сусп!льстЕо Епкорасго-вуе ор!ентац!ю на загальнолвдськ1 й наа!ональн! Шнност! як оо-ноений принцип гу.тан!зм.у.

У св!тл! сьогодення Еа:ишво добитпся того, доб гуманЮтачн! ц!нност! стала здобутком ус!х .громадян нашо! крв!ни. Еозе^язяння

цьсго завдання неможливо без pisHoCi4Jioro рэзЕитку ое1домост1, культура почутт!Е сучасно1 лвдпкл, II морально активно! повед!шщ. Перекоса У форздванн! абстрактнс-л&г1чного кисленая, як1 багато Pokíb до:.йнуваж в школ!, призЕела до спроцення, пр&м1тив1зму в духоЕНоиу saiTi, девальвацИ худошйх iiiaiiocreij у св1до;.:ост1 иевно1 часгаш ¡.шлодЬ Семе на це Еказуе рдд Ечеидх, гоеорячз про "ероз1ю загалышсуспгльпюс цЬшостеД i гу.'.иШсгачшис 1деач1в" /Д.С ..Шьчов/. "дегрсдаШм духу" /О.ОДосев/ тозд. Цоьераешш до r;¡.:cHicTU4iií;x основ у глховашН конче потребуе таорчэ! ocoúectostí.

•íí розглядаейо гул:ал!стачна хиховашш як сдсШ&пьну ледаго-Пчну дилькгсть з йор-^еання ноеих i Едосконслення Ese згкладен&х у оеоСлстост! 1нтелектуатыщх, моральных, духсЕ;щх Еластанссге:: i якосте-д, з ьпроблешш б не! як1скях 3üíh у се:домсст1 , повед^пЦ i ЕЧИННаХ.'

Цозапк1льн1 наЕчалько-ЕЯХОЕЯ! закладг - палаш i будишш культура, iwiytíu, палаца t б.удккка Еколлр1в, центра культура 1 дозе!лля молод!, дптячо! та шацько! teopsoctí, худохи! студИ тоцо ыавть значн! козсливосг! в гуыангзац! I бдхое&чня. Еонл с uicue.; сп1лку!ашш та ocotíacTtciio -i суспхлько uíehoí д1яльноот! д!тел 1 ;.юло'д1. При налезло;.;? пгдагог!чно;.;у кер1Е1ШЦТ£1 tükí схлд-доех д як сп1лкуЕання i активна Д1яльн1с?ь, створшть аеаамушехЦ, природах снтуацЦ, в яках форкуеться ocoúaciicib дитшш. üo того к актина участь "у теорий, в!льпо oCpeuiii д$яльнсст1 с Еаклавки засовом самоосв1та, самоШзнання, саморегулкц! i доведший, вихо-Еашш теорчо1 особас ?t, Мдввдення П загально! культура t духбЕност!.

У наш час, час розбудоЕИ назалекно1 Лpalни, завдаиня гуца-н!зацЦ ьаховання, е тому часл! у сфер! кулыур.чо-дозЕШево1 д1-яльнэог!, значно ускладнпотьсз, вамегеюгь Гх теоретдчного сс::лс-■ леанл.

Актузльк1сть проблема, гуман1стЕчногэ Ешсоваиня Шдл1т:-Цв у сфер! культурно-дозв1ллево1 д!яльност1 та в1дсутн1сть комплексное наукових досл!даень обумоЕили еи61п теш дано! дисетэтеиН, визначала мету, об"ект, предает досл!даення. ;:ого г1По?езу та осноея! завдання.

Об"еКТОМ Н2Е0Г0 Д0СЛ1Д!50Ш!Я СТОЕ пропое ГуиаН1СТЛЧНОГО ЕИХО-Еання п{дЛ1 ТК1 в в умовах культурно-дозв1ллево1 д1ялытот1.

Предмет досл1даещш - педагог1чн1 уиова гумангстачного еихо-еення П1ДД1ТК1В У КОНТвКСТ« КУЛЬТ}'Р.<0-ДОЗЕ1ЛЛеЕОГ д1яльност{.

Мета досл!днення полягае у пауковому обгрунтуваши ледаго-

Г1ЧНОГО Кер1Е1ШКТВа КуЛЬТУрНО-ДОЗЕ{ЛЛеЕОЮ Д1ЯЛЬЯ1СП0 ЩДЛ1ТК1В,

Екзначенн! на Ши осноэх зм1сту, фор! 4 меиШв система екслер:!-ментальних заход!в. спрямованах на вароблення у п!дл1тк1В ыяло-сердя, взаемодопомога, почуття справедлиЕОст!, сп{ьлереяаваняя та Лигах ваяв I в гуман1зму .

В основу дясертацИйого досл!дкення покладено гШотезу: нат-лдеин чиннаком ШдЕищеняя гу.маШ стачного ЕйхоЕання ш:Штк1в с здШнення педагог!чирго лер1в;шцтЕа дал проиесом, ко лередбачас 1нт0грован1сть осв1тщ>о-еихоено1 д1яльяост1, формування суб"ект-суб"сктних в1дносан орган!затором культурно-дозв1ллево1 д1-' яльност! та його Еиховащем на р1вяях с п 1 в л о рядку е а ння. сШвро-б!тшщтва, сп!втворчост1 та спряяе самореол1заШ1 сутнюних.якос-тей осрбастост! п!дя!тка.

Реал1заи1я поставлено! ыетп I г!яотеза досл!даняя передба-чала Еир1иення таких заЕдань:

. - узагальняти I теоретично усв|доматз досв1д робсти поза-пкгльндх заклад (в' з гумян} с тачного Елховання пгдл1тк(£;

- з"ясуЕати спедиф1чн1 осоЙллеостД 1 неЕИкорлстан1 резерва Гум2Н1стачного Еаховання п1дл1 тк!в в умовах позашк1льних заклад!в;

- вЮТрацюватл д1агностику вяявления гуман1стично[ спрямонп-ност! особистост! та -еизначяти еплйв екоперя.чентально! програии

на виховний процес п1дл!тка;

- визначити критерН формування гушн!стично спрямовано? особистост! у сфер} культурн0-д0зв1лл0в01 д!яльност1;

- сформулввати та експериментально перев!рити оптимальн! пе-дагог1чн| уыови гуман!стичного виховання п1дл1тк1в у ко нГе/£-СТУ' кул ьтурно-дозв1лло воI д!яльност1.

Досл1дно-експерииентальноа роботов було охоплено 465 учн!в У-УШ класхв. Як експеркментальн! були визначен! так! бази досл!д-ження: клуб с1мейного дозв{лля "Январец" заводу КВРЗ, п!дл1тковий клуб "Пошук" м.Конотоп, учн1вський клуб "Прометей", який функц!о-нуе в рамках позанавчально! роботи УкраКнськоУ нац!онально7 г1м-назП Ватутинського району м.Киева. Виявлено ставлення до пробле-ми нашого досл1дження 157 прац!вник!в культурно-дозв!ллевих зак-лад1в й орган!затор!в позашк!льно1* роботи. У досл!дно-експеримен-тальн!й робот! брали участь батьки п1дл1тк1в. Досл1дження проводилось у 1939-96 роках у три етапи.

На першому етап! /1989-1991 рр./ вивчалась ф1лософська, педагогична, психологична, культуролог!чна л!тература з проблема; ви-являлась м!ра П розробленост!; анал!зувався досв!д позашкхльних заклад!в з гуман!стичного виховання п!дл1ТК!в; визначались вих!дн! передумови 1 теоретичн! позицП; уточнювались об"ект, предмет, мета, завдання досл!дження та його гипотеза.

На другому етап1 /1991-1993 рр./ проводився констатуючий експеримент, розроблювався досл!дницький матер!ал для проведения формуючого експериу -у.

На третьому етап! /1993-1996 рр./ теоретично обгрунтовува-лись педагог!чн! уыови гуман!стачного виховання п!дл!тк!в у сфер! культурно-дозв!ллсвэУ д!яльност!, проводився формуючий експеримент, у ход! якого визначались Тх ефективн!сть, узагальнювались одержан! результат.

Стан наукою! розробки проблеми.

В стлу свое? значущост! в перспектив! розвитку як окремоТ !ндив!дуальност!, так I всьэго сусШльства, проблема гумангстич-ного виховання д!тей ! молод! привертае до себе увагу досл!дник!в р!зних галузей науки, а також вона вивчаеться у р!зних аспектах у залежност! в1д того, в як!й сфер! життсд!яльност! лядини про-стежуються и гуман!стичн! ор!снтац!1Г, яку роль В1д!грають у систем! мотив1в повед!нки.

Гуман!стичн1 тенденцН були властив! роботам штчизнянюс вчених минулэго часу /Ф.Прокопович, 1.Борецький, ЬВишенеький, I.Галятовський, Г.Сковорода, И.Драгоманов, К.^шинський, Я.НЬзе-лецький, М.Костомаров, I.Франко та !нш!/. Але вони не одержали необх!дного розвитку у пожовтневий пер!од через одноб!чний класо-вий П1дх!д до сутноот! гуман!зму, штучне звуження його рамок. За радннських час!в гуман!эм под!лявся на абстрагоЕЭНий /буржуазии!»/ та реальний /маркеистський/. При цьому еусп!льствззнавц! рс!ллко принижували перший та, природньо, п!дносили другий.

Сучасн! п!дходи до гумангстичного виховання, зокрема, дос-лгдження духовного стану, гуман!стичних ц!нн!сних ор!снтац!й особистост! пгдлгтка в процес! його. соц!ал!зац!Г, визначаються роботами вчених УкраТнського науково-досл1дного'¡нституту проблем молод! /Ю.Ж.Иайгородський, О.М.Балак!рева, О.О.Яременко, Н.Й.Мак-симова, К.Л.М!люж!н/.

1нтерос для нашого досл!дження становлять прац! Н.В.Шчук, О.М.ЗлаТноТ, С.Т.Раэнгченко. В умовах сучасноУ школи в робот! п гуман! стачного виховання п!дл1тк!в автори ор!снтупть формувати особист!сть учня на уса!домленн! й осмиеленн! мэральних

знань, набутт! у я!дпогидноет1 з цим певних ум!нь 1 навичок, широкому використанн! позитивних приклад!в.

ПомКно вид!лягться пращ 1.Д.Бех, присвячен! розкриттю педа-гог!чно'1 сутност! гуман1зму у вихованн! особистост!. Автор визна-чае гушшзм як засхб } метод мо.рального виховання особистост!, в основ! якого лежить довIльне прийняття нею моральних вимог. Вэз-криваеться внутр!шн!й механ1зм дов!льного прийняття р!пень, що створюе духовний потенциал молодо? людини.

У досл1дженн! ВЛ.Дзвби зд!йснено глибокий анал!з основних тенденц!й у сощально-духовних процесах формування !ерархН ц1н- .. ностей студентсько'1 молод!, розроблено рекомендацН ! засоби управляя в аспект! вироблення гуман!стичних ц!нн1сних ор!ента-ц!й у навчальному процес! ! в позанавчальний чае.

Вчений О.О.Воетр1Ков розробив методику винладання "Людино-знавства" як предмета гуман!стичного виховання. В!н намагався в!днайти ефективн! психопедагог!чн! р!шення у технолог!У орган!-зац!1" .виховного процесу, зосередивши свою увагу, зокрема, на методах ! прийомах Интенсивного виховання.

Анал!з науково-методичноУ л!тератури показав, що проблема гумаН!эацН виховання п!дл!тк!в у сфер! кулыурно-дозв!ллевоТ д!-яльност! не були предметом спец!ального досл!даення.

Теоретико-методолог!чноо основою досл!дження стали прац1 таких вчених: Ю.Л.Афанасьева, Л.Г.Коваль, Г.М.Падалки, ВЛ.Дзюби, Щ.А.Амонашв!л!, М.М.Поплавського, Л.Л.Ц/тенко, Б.С.Громова, Л.С.Закса, Л.М.Когана, С.В.Квятковського, ТЛ.Левченко, В.А.Со- • ловйова.

Особливе значения для формування п!дход!в до вивиекня та ана-л!эу процесу туман!стичного виховання ыали роботи В.А.К!р!чок, О.В.ЕондаревськоТ, Л.В.Кан!шевсько1, А.А.Кавалерова, 1.Д.Зверева. №>ристти для нашого досл!дтення були роботи психолог!в ! .педаго-»

Г1В, у типе розкриваються о со Сливает! п!дл!ткопаго в!ку /ВЛ.Аб-раменяо, В.0.Алексеев, АЛ.Асмолов, Д.Я.Фольдатейн, Ю.З.ГЧльбух, Л.С.Виготський, Р.Н.Грановська, 1.Л.егоричева, ЬС.Кон, Г.С.Кос-ток, О.М.Леонтьев, О.В.Петровський,. С.Л.Рубинштейн/. Суттев1 роз-робки мгсця } рол! гуман!стачного виховання в систеУ1 культурнэ-дозвхллсвоТ д!яльност! э умовах сучасно? соц!ально-культурнэ? си-туацН мгстяться в роботах БЛ.Чмихало, О.В.Сасихова, Г.М.Загадар-чук, Н.М.Цикбалюк, О.Г.Ииронюк, Н.М.Тарасвк, В.Б.Черушево?, Ю.М.Оришаки.

Дкерелознавчога базою досл!дження с л1тературн! матер!али: .роботи ф!лософського, пс1гхолого-педагог1чного, соцхологхчного, культурологхчного напрямк!в, в яких розкриваються соц!ально-педа-гогхчш аспекта виховання гуман!стнчних якостей, моральное?! Я духовном! у особистост!.

У процзс! робота застосовувались так! методи: тсоретичний анал!з фглософськот, соц!олог!чнох, пскхолог!чноТ, педагогхчно'х л!тератури з проблема; вивчення та уоагальнотш передового досв!-ду з гуман!стачного виховання п{дл!тк!в в умовах культурно-дозп!л-лсво! дхяльност!; проведения !нтерв"п, бес1д, анкетного опитуван-ня иколяр!в, прац!вник!в позашк1льних заклад1в, орган!затор1в культурно-дозв1ллввоУ д!яльност!, батьк!в п!дл!тк!в; педагоПчтоП експерямент /констатупчий, фор?<упчий/; модвлввання процесу виховання гукан!стич1го ор1ентованоТ особистост! з урахуванням особдо-востсЯ п!дл1ткового в!ку.

Нзукова новизна дисертац!Т:

- вперше узагальнюзться 1 теоретично осмислпеться досв!д гу-канхетичного виховання п!дл!тк!в у контекст! соц!ально-кудьтурноТ д!яльност1;

- конкретизуеться сутн!сть поняття "гуман!стично спрямованоУ

II -

особистоот! з точки зору застооУЕашш ц!е1 дефШцЦ для п!дл!1У

кового в!ку;

- на основ! соц}ально-педагог1чного досл!лаення, проведению п1д кер1вництвом автора, виявлено сучасний стан гуман!отачного ЕяхоЕання л!дя1тк1в в умсвах д!яльност! поаатШшх ус танов;

- розкрито методику включения Щвл1тк1в у культурно-дозв!л-леву д!яльн1сть з форнування гуыан!стачно. спримовано особио-тоот!;

- обгрунтовано педагог!чн! уыови гуман!стачного еаховашш П1шг1тк1в у сфер! кулыурно-дозв!лливо! д!яльност!;

- визначено кратер!! д!агностики гуманЮтично спряадвано! особвотост! д!дя!тка.

Теоретична аначущ!оть досл!даення: обгрунтовано змЮт, форыи 1 метода система експешменталышх ааход!в 8 гуман!ствчного вихо-вааия, п!дд!тк!в 5 контекот! культушо-дозв1ллсво! д!яльноог!, вд-аначено критею!! есЬективноот! ц!е1 робота, роэроблено д!а1яооти-ку ваявлення гуиан1стично, опрямованоГ особаотост!.

Практична значушЮть досл1деэння. Результата 1 вдсновка, що були одеркан! в ход! лис ертад! Иного досл1дання, моздть бута ви-користан! у' подалыя!й розробд! проблем гуиан!стачного виховашш гу.ланЮтичао спршовано! оообистост! п!хл!тка. Автором створено програму ваховання гуманистично спрямовано! оообиотост! п!дн!т-к!в, яка залровалеена у клуб! "Январед" заводу КЕВРЗ, у клуб! "Прометей", ко сшщое на баз! Укра1нсько1 нац1онально! пиназМ Ватутинського район.. .1.Киева, у п1лл!ткововд клуб! "Поиук". м.Конотопа. '

Теоретичн! вионовхя та уаагалънення даного длоертацШного яослЦження созгаялаютьоя наш як шляхи до юеал1зеШ1 педагог!ч-

но! технолог!! з орган!зацН гуман!стачного виховання п!дл1тк!в в умовах куль турно-до з а1ллов о г д!яльност!.

Матер1али дисертац!йного досл!дження можуть бути використан! в процесг читання в!дпов1дних тем курс!в з педагог!ки, з менеджменту культурно-дозв1ллево1" дхяльност! в шститутах культури, гн-ститут! п!дввдення квал!ф!кацП прац!вник!в культури МШстерстра культури 1 мистецтв УкраТни.

В1рог1дн!сть 1 вмотивован1сть наукових поиук1в, писноркхв та рекомендац1 П аабезпечувались результатами як1сноТ та кЧлькхсно"! обробки, одержаних даних, вшсористанням методIв доелхдження, адек-ватних поставлешш эавданням.

Апробац{я досл!ддення та його висновк1в зд!йснювалась у про-цес! експериментально"! роботи з гуман! стачного виховання П1ДЛ1Тк'!в в умовах культуршдозвгллсво? д1яльнэст1, на няуково-практичних конференц!ях у м!стах Киев!, Николаев!, Львов!, Конотоп!, шляхом зв!т!в на кафедр! менеджменту культурно-дозв!ллевоТ д1яЛьност! КиТвсьхого державного !нституту культури, через публ!кац!ю наукових роб!т, як! в!дбивасть основн! теоретичн! ! практичн! положения дисертац!Т.

На захист виноеяться так! положения;

.1. Гуыан!стичнв виховання д!тей в умовах культурно-дозв!лле-воТ д!яльност1 сприяе загальному оеобистхсному розвитку п1дл!тка, ознаками якоГое мотиви, !нтереси, п!знавальна активн!сть школяр!в, Тх ц!нн!сн! ор!ентацП, самооц!нка, еамоетвердження.

2. Щлеспрямавана орган!оац!я емоц!йю-чуттевих контакт!в п!дл!тк!в з навколишн!м св!том, з творами мистецтва, художньоп народною творч!ств, нац!ональними традиц!ячи, обрядами надае мож-лив!сть виховати емоц!йну чуйп!оть » позитивне ставлення до за-гальнолвдеысих ц!нностей, усв!домлення морально-етичних понять.

3. Ьфект гу.маШстичноГ ЕахоЕаносх! п!дл!тк1В :.шс своею Енут-р!пньою уыоеою Еласну д!яльн!сть салюго вахованця щодо прайняття ыоральнах норм довед!нки, в!дпов!дальност1 перед собою за зд!йс-неы! ещшкд й перетЕорення 1х на в1даов!дн! духоен! масгавост! 1 яхости

Структура двсертацИ п1дпорядкоЕана лог!Ш досл1дкеши, предмету, його мет! та завданням 1 складаеться 1з Еотупу, деох розд!л1Е, еионоек1в, списку Еакорастано! лИератута /265/ та до-. датк!в/6/.

оснобшй злс Г РОБОШ

У гетто! розкраЕасться актуального теми досл!дхення, вязна-чаеться ступ!нь I! розробленост!, окреслиеться наукова ыета 1 завдання дасертац!йно1 робота, розкшваються II ыотодологхчн! основа. Еазначено основа! концептуален! пологення, цо ваноояться' на захист, предстаЕлено наукову новизну, теоретичну 1 ярактачну значй'Лсть досл!дкення.

Розд!л I. "ГЛШС'ШЧНБ КаОЬАННЯ ПЩШ1Б У СФЕР!

кльтжю-дазвшево! дшькост! як наукой пробшг

У пешому патвггвй! "Теоретико-методо1шг!чн1 п!даода до гу-ыан1отачного виховання п!дл!тк!в" проанал1зоЕяно $1лооофськ1, педагог^!, поихолог1чн! I соц!олог!чн! погляда вадатних вчендх на сутнЮть 17мрн1 стачного виховання, представлен! основа! теора-тичн! пранщша б положения, на яках грунтуегься досл!даеаня продлили. -

Гуман!стичн1 традик!! пратаманн! осв1т! а Еихованню в Укра1-н! з вяйдавн1ших чао!в. Пород з оф!ц!Снаи поглядом на ваховавня як спрямовакаП еплде на особиот1сть Евлику популярн!сть одвршш ■

концепц! 1' "розушого виховання", громадянського 1 народного вихо-вання /Г.Сковорода, М.Драгоманов, К.Ушинський, М.Костомаров, Т.Иевченко, I.Франко/. Уявлення про виховання пов"язувалося з !деями служ1ння В1тчизнг 1 особист!енот свободи"вихованц!в, поваги до г!дност1 ! чест1 людини.

На початку XX столхття в Укра'шг одержали широкий розвиток 1де'1 в!льного виховання, зверталась оначна увага на розвиток душ! дитини як на основне виховне завдання школьного життя.

Масова радянська школа взяла на озброення !де1 "навчання у вихованн!", "виховшУ сили колективу", як1 грунтувались на об"ек-тивному п!дход! до дитини ! педагог!чного впливу на нет. Дещо в!др!знявся в!д загальноприйнятоУ концепц!)' виховання дитини на той час особистгсний п!дх!д В.О.Сухомлинського. Продовяуючи тра-диц!У в!тчизняного духовно-морального: виховання, видатний украУн-ський педагог розум1в його як працю душ! дитини, спркмовану на осягнення й засвосння загальнолюдських ц!нностей.

В умовах сьогодення актуалгэуетъся питания щодо переор1ента-ц!У ц!нностей у вихованн!, розвитку !ндив!дуальност! й самобут-ност! дитини в контекст! життевих проблем, важливост! зд!йснення гуман!стачного спрямованого процесу.

Для виявлення'сутност! гуман!стичного виховання важливим е п!дх!д до дитини в еднэст! трьох вим!р!в - як !стоти природньоу, соц!альноУ ! культурноУ. Шдкреслимо важлив!сть саме культурного вим!ру, який у радянськхй педагог!ц! майже !гнорувався.

¡Илота фи М.О.Бердяев, П.О.Флоренський роэглядали людину як вищу духовну ц!нн!сть. Лише через осдаслення культури 1 в!дтво-рення У У людина знаходить свою сутн!сть.

Основною метою с.учасного виховання с формування "людини культури" /Е.В.Бондаревська/, цо з педагог!чноУ точки аору перед-

бачае високий р!вень самосв!домоет!, вм!ння дов!льно приймати мораль^ ршення, реал!зувати эакладену 1нтенц}ю через нарощування потенц!ал!в лсдського способу 1снування /В.А.Роменець, О.В.Кири-чук/.

Сучасн! вчен! особливу увагу акцентують на виключенн! з ви-ховно'1 системи будь-яких метод!в 1 форм утискування дитини 1 в ' той же час всеб!чному заохоченн!, починаючи з самого раннього в1-ку, введенн! школяр!в у ситуацН, як! нотребують вияву гуманност! у навчальн!й та художньо-естетичн!й д!яльност!, спонуканн! д!яти безкорисливо, чуйно, доброэичливо

Ми виходимо з того, що процес гуман!стичного виховання повинен спиратися на так! основн! принцкпи, як культуров!дпов!дн!сть, природовгдпов!дн!сть та особистхсний п!дх!д. Стосовно нашо? проб-леми, а саме, гуман!стичного виховання п!дл!тк!в у сфер! культур-но-дозв!ллевоТ д!яльност1, принцип культуров!дпов!дност! означае, що зм!ст ве!с¥ роботи повинен бути спрямований на розкриття за-гальнолюдських, загальнонац!ональних ! рег!ональних ц1нностей, а ставлення до дитини будуватися, виходячи а визнання Н як ц!л!с-ноГ, в!льноУ особистост!, здатноУ в процес! свого розвитку до самостийного добору ц!нностей, самовизнання у св!т! культури й творчоТ самореал!зац!Т.

Ыи визначаемо, то основнии напрямком д!яльност! поэааж!ль-них эаклад!в с педагог!чна допомога у культурному саморозвитку д!тей ! молод!.

У. друг-ому параграф! "Особист!сне становления п!дл!.тк!в в умовах культурно-дозв!ллсвоТ д!оьност!" розкрипасться специф!ч-н! южлявост! дозв!ллевоТ д!яльност! у формуванн! гуман!стично спрямованоТ особистост! п1дл!тка. Береться до уваги той факт, що ця робота эд!йсшосться у двох напрямках: аагального виховання та

переор!снтац!У так званих "валких" п!дл!тк!в. Стрижнем д!-яльност! став п!дх!д до п!дл!тка як активного су<5"нкта орган!за-цП свого дозв1лля.

Принципевим моментом у вибор! стратеги Г експериментальнэГ робота було врахуЕання в!кових та псяхолог1чних особливостей шд-Л1тк!в. Методика роботи з ними передбачалп перл за все реальне бачення перспектив« розвитку дитини, роэгляду виховання особисто-ст! як цШсного процесу /Л.С.Виготський, В.В.Давидов, О.М.Леонтьев, Д.й.йельдштейн/. •

Значущостг у робот! наб.ула теор1я пров1дно'1 д!лльност1, шо розроблена Д.В.Ельконхнкм. За ц!ею теэр1ею визначено так: три види д!яльност!, як гра, навчання Я просощальна д1яльн1сть, ЯК1 наКбгльше в!дпов1дапть пегоачному розвитку дитини. Як провгдку д!яльн1сть, що властива пхдлхткову в!ку, визначено сп!лкування. В аспект! формування гуман!стичних якостей значения набувас зд!йснення сп!лкування на засадах морально-етичних норм, що без-посередньо впливають на поведЫку особистост1.

Визначено три р!вн! зростання соц!ально'1' активности п!дл1Т-ка: прагнення до самостгйност! через виршення ситуативных зав-дань /Ю-П рок1в/; усв!домлення вихованцеи свосТ дорослост!, прав у с!м"т /12-13 рок!в/; готовлен? (^ункщонування у. до рослому житт! /14 рок1в/.

Суттевою особливгстю особистгсного розвитку п!дл!тка, як евхдчать психолого-педагоггчн! досл!дження, е зм!на еамоощнки, моралыгих ! етичних !деал1В й .¡нтерес!в /ЛЛ.Божович, Д.Я.Фельд-штейн, Г.С.Костюк/. Залучення до р!знях вид^в культурно-дозв!л-левоТ Д1яльгаст1 розширюо диапазон вихрвних впливгв. на п!дл1тка, передбачак етворення ситуац!й, за яких у особистост1 формувться правильн! е.уддення-оцшки ! самэощнка, вчинки I попед1Нкэ.

У третьому параграф "Сучасний стан гуман!стичного виховання П1дл!тк!в в умовах культурно-дозв!ллево1" д!яльност!" даеться ана-Л1э позитивного досв)ду роботи з п1дл1тками, накопичений поза-шк!льними закладами УкраУни.

Зосереджуеться увага на Еиникненн! нових соц!ально-культур-них заклад!в у Одеськ!й, Черн!г!вськ!й, Запор!зьк!в, Харк!вськ!й, Ки'['вськ1й, Луганськ!й, РхвненськШ областях, роботу яких спрямова но на творчий розвиток п!дл!тк!в. Педагогично доц!льними визнан! так! аспекти д!яльност! цих заклад!в: запровадаення перспективних напрямк!в роботи з п!дл!тками /фолыслорн! дитяч! свята 1 фестивале л1тературне краезнавство, любительськ! об"еднання, клуби за ¡нтересами, благод!йна, трудова, природоохоронна, доыпдницька робота тоио/, використання ц!кавих ситуацхй, прийом!в образност!, яскравост!, створення емоц!йного комфорту, спрямування на зд1йс-нення. справ, р!зних доручень, як! розшировть сферу* гуманно? д!-яльност1 особистосте

У параграф! розкрито 1 негативн! тенденцП, що склалися у сфер! культурно-дозз!ллево? дхяльност!, зокрема заорган!зован!ст;'-роботи, усунення в!д нагальних проблем функц!онування"юнацькоУ "субкультурй", нерозроблен1сть.виховних технолог!й у робот! з п!дл!тками, в!дсутн!сть св!домого спрямовушого впливу на формул вання гуман!стичних ор!ентац!й п!дл!тк!в. Не можна не погодитися з душою досл!дник!в О.В.Сасихова, Н.М.Тарасхж, Н.А.Кутово! про, п!двищення впливовост! мистецько? д1яльност! в тому раз!, коли, вона мае особист1сну начущ!сть для п!дл!тка й в!ддзеркалюе сферу його потреб 1 уподобань. Опитування п!дл!тк!в У-УШ клас!в . /465 учн!в/ м.Киева, Конотопа, ВГнницькоУ та МиколаТвськоТ областей, ио проводилось за анкетою "Твое доэв!лля", розробленою авто-рол«*, дало так! результат. Виявлено нест!йкий, в!дносно невисокий

!нтерес до читання у значноУ к!лькост! п!дл1тк1в /32^. В той же чае заф!ксовано захоплення творч1стю, особливо музичною, що стано-вить 84& Техн!кою ц!кавляться 68£ респондентов. Встановлено, що зм!стопний прояв цих захоплень е досить одноб!чним. Так, потяг до музики в б!лыгает! втадк! в обмеиуеться прагненням слухати сучасн! авангардн! ансамбл1, кл1пи, нав!ть не ц!кавлячись 1 не розуч!вди Ух зм!сту. Серйозна ¡пузика - с"мфон!чна,.опернв мистецтво - зали-шаються поза увагою п!дл!тк!в. К!льк!сть позитивних в!дпов1дей ¡цо-до народно! п!сн! як одного з рсновних музичних жанр!в стана вила 25£ опиташ«. Хореограф!я зайняла перао м!сце серед занять на доэ-в!лл!, ян! приваблтаоть д!тей. I да ми пояснсемо особливостями'п!д-л!ткового в!ку, прагненням дитини до руху, загостреним в!дчуттям ритму.

Цодо перегляду телепередач', то 43£ учн!в у св!й в!льний час в1ддапть перевагу йому. Як найб!льа ц!кав!' назван! передач! пере-важно розвагального характеру - "Поле чудес", ток-шоу "Вибрики", "Вгадай мелод!в". Цю я групу п!дл!тк!в на дозв!лл! привабла: перегляд в!деоф!льм1в, причому таких., що занадто "доросл!" ! не в!д-. пов!дають Ух в!ку. . .

. 0рган!зац!я п!дл!т!!Ових кЛуб1в, зд!йснення ними ц!леспрямова-ного виховного процесу розглядасться нами як один з ыожливих га-пряшйв соц!ально-педагог!чноУ роботи з школярами' щодо допомоги в культурному самовизначенн!, формуванн! досв!ду рад!сних пережи- ' вань в!д сп!лкування э мястецтвом, природою, навколишн!и життям, якостей !"'вчинк!п гуманно! людини. Акцентуеться увага на розв"я-занн! таких питань: залучення п!дл!тк!в до моральних ц!нностей, творчоУ самод!яльност!, посилення иорально-еткчно! д!У народно! творчост1, традиц!й ! обряд!в, профес!йниЯ п!дх!д до втеованц!в, .Ерахування дослгнснь заруб:яного досэ!ду.

Взэд1л 2. "0РГАН13АЦШ СЮТЕМИ ГУМАН1СТВДН0Г0 ВИХОВАННЯ ПЩ11К1В У КОШЕКСТ1 КУЛЬ1УРЮ-Д03В1ЛЛ5В0! Д1ЯЛЬНОСТГ.

У перпому параграф! "Обгрунтування до сл1дно-ек спе рименталь-ноТ роботи з органхзацП гуман!стачного виховання п!дл!тк1в в уыовах культурно-дозв!ллсвоТ д1яльностхп розкрито тактику побудо-ви експериментально? роботи. Як показник результативност! орган1-зованого процесу гуманхэацП' виховання визначено гуман!стичну спрямован1сть особистост1 пхдлКка /дал! - ГСОП/. Спрямованхсть як характеристику особистостх, що в пхдлхтковому в|ц1 вс^упас у складний перход свого становления, ми разут с ко як сукутЦсть усталеннх мотив!в, ор!ентац1й, }нтерес1в, нахил!в, 1деал1в, упо-добань, ставлення до навколишнього свхту.

Визначаючи спрямован1сть особисчосП як систему ставлень осо бистост! до Д1йсност1, ми видхляемо так} П складов!: ставлення до 1нппгх людей, до св!ту; ставлення до прац!; ставлення до самого себе /М.М.Ободов/.

Сормування такого -ставлення до зовншщх та внутр!п;н1х фактов особистост1 п1дл1тка, встановлення Ух взаомозв"язку та взасмовпливу. х е зм!стом нашого експерименталыгаго педагог!чного досл!дження. При цьому брались до уваги структур»I ёлементи в!ль-ного часу за р!внем Ух значения для формування систем« гушн1с-тичних ц1нн1сних ор!ентац1й. Серед них визначено, зокрема, так1: час творчоУ та громадськоУ активност!; час комун1кативноУ дхяль-ност1; отримання хнформапГУ; час культурно-естеткчноУ дхялькост:; час пасивного в1дпочинку для себе; самоосв1та; активне спхлкуван-ня; благод1йня д!ялыпсть; допомога рхдним, друзям /ВЛ.Дзюба/.

У структур! гуман!стичноУ спрямованосИ особистост1 п1длхтк8 визначега як основн! три компонента: св!тоглядний, моральнэ-етда ний, художньо-естетичний. В1дпов1дна до цих компонент!в вид!лею

чотири р!вн! сформованост! р!зних ознак ГСОП:

- О /нульовий р!вень/ - пасивний, передбачае майке в!дсут-н!сть !нтерес!в та мотив!в гутн!стично? ор1снтац!Т;

- I /перший р!вень/ - иотивац! йний, тут е наявн!сть установки на духовиий та культурниа розвиток;

- П /другий р!вень/ - когн!тивний, на якому в!дбуваеться за-своення св!тоглядних 1 моральних ц1кнэстей, що зплинаютъ на св1-тесприймзння I життеву позицию особистост!;

- Ш /трет!й р!вень/ - активно-операц!йний, який обумовл«; творчу саиореал!зац1в особисгост!, усв!домлення активное?! власно-го "Я" у д1яльност!, еповнен!й гукан!стачного зм!сту у зд!йсненн! вчинка.

У побудов! виховного процесу за екепариыйнталъною програмои в процесс залучоння до активно? дозв1ллевоУ д!яльност! /АДЦ/ умов-но було визначена п"ять ступен!в сэц!ально-пстгхол6г!чного розвит-ку оеобистоет!: формування.готовност! до участ! в АДЦ; вклотення в акствну поиукову роботу:з виробленням досл^дницьких навичок; ройпкрення емоцШю? сфери, поглийлення чуттевих переякванъ I контакт!в на р!вн! в!дкриття нового; застоеування ьових напрятав ! п!дход!в у вир!пенн1 творчих завдань ! в!дпов1дно до цього оч1-кування зм!н у мисленн1, прагненнях, повед1нц1; засвосння гукзн!-стичних принцип!в, етичних норм, духовно-моролъних ц!нноетей, гу-ман!стичного етавлення до лцдей, до життя 1 св!ту те в!дпов!дно до цього бачення власно^ч) способу яиття.

В!дпов!дно до розробленого д{агностичного !нструыентар!ю було визнячено етавлення ! 1нтерве п!дл!тк!е до гуыан!етично епря-мованттх вид!в д!яльност1, ястанопленэ 1снування стятисткчно значимого звнкзку м1х уподобаннями д!вчат I хлопц!в у п!дл!тк0В05<У в!ц! щэдо проведения в!льного часу /коеф!ц!ент рвнгсвоТ гсорйлкц!!

Кендалла; зроблено обчаслювання {ндексу задоволеностг-проведениям е1льиого часу /¡детодака Б.О.Ядова, К.В.Кузьм!ко1/.

За дани;,га анкетування та ы!н!-характеристик, як! дала пра-Швнщш позапк1льних затаив, була зай!кооЕан! р!зн! за характерен переддиспозид!!! трупа, у е1десв1дност1 з дам встаноЕлен! та-пов! група п1дл!тк!в.

Д!агноствчна методов дозволила Еазначата не тальки ахтуаль-няй р!вень розЕатку особиот!снах якостей п!дл!тка, але й встано- . ей та ссноен! напрш,1ка вихоеного вплаву на нього в екезераменталь-н1й робот!.

У другому пягпграй! "Експерамент як основа для Еироблення састема гуман!стачного ЕихоЕання п!да!тк!в.у сфер! культурно-доз-е!ллсео1 дхялькост!" дасертактоа перев!рено методику орган!зац1! гукан!стачно спрямованого ваховання особастост! п!дл!тка в умовах зд!йснення форцугочого педагог!чного експераменту. Така робота пе-редбачала назначения умов розвитку певнах ознак гушш!стично спрямовано! особастост! п!да!тка, простенення вплаву експерамен-•тально1 програап на сод!ально-псахолог!чну сферу вахованця.

' Результативном у експероыенг! стало вакорастання еиховних <детод!в, як1 ыгря.юЕан! на гуыан!стичне ваховання й самовахоЕан-кя п!дл!тк!в. До таких шшо в!днеста: метода стааулюЕання поза-гагноI та гальмугання негативно? од!шш, включения в актавну доз-в!ллеву д!яльн1оть, сугеставного вплаву /оточення, вахователь-педагог, творча д1яльн!сть, твори л!тератури та мастецтва, фольклор та народа! тредцц11/, оШнно-худовде сп!лнування, метод твор-' чих завдань, !нфорлад!йшШ, самоспостерезення, са:.юод!нка 1 самоконтролю.

Значна частида досл!дно-енспериментально! робота лроводалл-ся у п!дл!тковому клуб! "Пошук'м.Конотопа. Кр!н того, розроблвна

методика опробовуталася е культурно-дозв íjuse! ;í д!яльност! клубу' оШейного дозв!лля "ЛкЕарец" заводу КЕБРЗ, клуб! "Прометей", якай функд!онуе в рамках позанавчально! робота Ьатутинського району м.Киева, то ШдтЕердило г.02лпв!сть П шрокого використан-ня у гуман!стачному вихоЕанн! п!дд!тк!э.

У екоперамент! вид!лено п!дл!тков! eíkob! групп /.молодая, середня t старая/, як! охоплювали учн!в У-ЛД luiaciB, до дозволило на практиц! здШоната !ндив!дуально-даференц!йованай п!дх!д до Еаховання, а в!дтак з найти найб!льп'доШльн! ü результатавн! форма робота з наш. •

У структур! п!дл!ткового клубу "Пошук" д!яли р!зн! за нап-рямком п!дрозд!лл: лИературно-музична в!тальня; об"еднаши сану-валышк!в музики "Гар.!он!я"; етногрйф!чний гурток "Оранта", де в худонньо-ТЕорч!й га попуков!Я д!яльност1 Еивчала народн1 тради-Ш!, звачаГ, обряди, украГнськай народний фольклор; клуб "Госпо-дар" з оекд!яма "Голубка" /для д!вчаток/ та "Зроба саа" /для •хлопчак!в/, у яклх д!та засвоюЕали основа господараЕааня, шану-вашш аатла, вчялась.вишвати та набуЕата елеаентарнах навачок "домзенього цайотра"; сШейнай клуб "В!дпочлнок"; клуб веселих ванах!днак1в. • '

У происо! зд!йснення експерикеяталыш заход!в заотосовурлв-ся прандип поедаання у творч!2 д!яльноот! р!знов!коеих груд /у залганост! в!д пета 1 виду д!яльност!/ й_педагог!ка оп!втворчо- • от! /Т.I.Левченко, Л.Г.Коезль, ВЛ.Чепелев/. Ца, зокремэ, гаяЕЯ-лооя у фу:шц!онуЕалЕ1 с!мейного клубу, рада самоЕрядування,'клубу веселих еинзх!дндк!в тоио.

БфекгиЕн'о Еикорсптовувагся метод емоц!йно-сугестгЕного ешш-ву на ptüHi педагоПчни! дИ: стари! за в!коы учн! ыНЕлракювали з колодшия, б!льп талзаоЕЯт! - з ;iein зд!бна1а, актйЕн1-чгк2ЛЛ еллие на пасавних. В результет! Еиявлено знача! як!сн! зм!яа е

засвоенн! ШдлИкаыи гуыан!стичних знань як на еыоШйно-чуттево-му, так 1 на св!домому р!внях.

Ьаховна -робота здИюнюволась в умовох створення 1гровах са-Т;'ац1й. За дидактичною спршованЮтю проектувалась 1гров! ситуа-Ш1 р!знах хип!в, зок^ама, творч! рсльов! !гра на розеиток уява, гуыан!стачного мпслеяня, на звсеосння гш1ш> та навичок сШлкухап-ня, на актив!зац!ю емоц!йного стану й худошього сприйняття, на Елробдання здатност! сп!вчувата 1шн!й лшш!.

Коиотруювання хгровлх ситуад1й в!дбувалося поетапно:

- I, етап - формування мети /типу/ проблема;

- П етап - розпод1л ролей, входженкя в образ !ншо! дптшнд. 1стоти, предмета;

-Ш етап - визначення алгоритму повед!нки й сп!лКування; .

- 1У етап - реол1зац1я поотавданих зпялань у зы!ст! !грово! рольово! сатуацИ.

На етапах визначення ролей та алгоритму сШдкування бралась до уваги аалежн!сть хлошш чи д!вчана до певного талу повед1нка - когн!тивного /миоленевого/, афективного /емод!йно-ноиун1катив-ного/, прагматичного й перетворисчого. Пыюеним при цьому було прегнення розвивати т! риса характеру, вовед!кки, як! найыенше представлен! сама в цьому тал!. В процеа! досл!дкення проводилось поотШе опостерекення за гам, як ошв зм!шзвться характер п!дл!тка п!д вшивом падагог!чво! д||, 8д№нення того чи1нпюго вчинку.

Доов1д екопериыеатально! робота ваов1дчав, по «1лыси га ' -уыови цШсвого впливу вс1х ваховних фактор!в на особист!сть п!д-л!тка, використаная р!зномаи1тних фош 1 метод!в орган!зац!1 культурно-дозв1ллсЕо1 д1яаьноот! п1дк1тк1в иояна оч!кувата зыач-ний еЗект у форыуванн! гуман!отично ошшовано! особиотост!.

их

У третьему пастияФ! "АншЦз результат!в експераментального дослИвешш" проведено д!агностику спсямованоот! особистост! за ор1ентац1йною анкетою. Було вазначеао так! передшепозиц! I: его-Гстачна. соц1ально-ор{ентована, гуманЮтачно спрямована /В.Чврни. Т.Коллар1к/.

, ЕгоЮтачна передджшозиц1я /ЪП/ передбачала, до п!дл1тон понад усе ставить свов "Я", у нього ч!тко простежуеться бахакня ствердати оебе, поставата вще за Bcix.

СоШально ор!снтована переддиспозаШя /СП/ св!дчала про прагнепня п!дл!тка зайнята пегна м!сце у товараств!, набута авторитет серед однал!тк!в, вчител!в та батьк!в.

1^ман1отачно опрямована дередддспозаШя /ГО/ була характеристикой таких рио atдл1тка, як доброзичлив1сть, праязнз ставлення до лидой, турбота про 1ншх, наиагання протиотоятя несправеюшво-otJ, sopcTOKOOTt, злу, сШвпереаивання та 1н.

Ор{ентац1йна анкета мЮтала 25 заддтань з трьома ф1хсованакл 'в1дпов1дяшз /овоср!днай проггвшванпй тест/. Anient зм1на довв; д1нкоеого компоненту Шсля зд!йснення енспеюшенту знайдли свое в|добвазення у змещпенз! егоЮтачноГ певеддиспозппН t значяого зрсотания гуиан!стачно1.спрямованост!. йшам!ку зы!ни опрямоваяо-oit п!дл!тк!в HanpasiHUi охспетшенту когна в1добрвзатя так: у ыолодш!й rpynt показних ЕП становив 16 проти 24 на початку експв-раменту. в{дпов!дно IÜ - 25 прота 15; у cepejaita rpynt Ш дор1в-. пивала 17 прота 25 на початку ехсперамезту, а Ш - 26 у пор1внян-ni з 18; '¡подо старлах Шдл1тк!в, то тут эначёння ЕП вазначено яз. 21 прота 26 на паргл!й стад! Г експерамезту» a IB - 24 у пор1внянн! а 14 на початху робота.

Соц{вльш) ор!снтована переддисдозл^я /СП/ тот зазнала «аренах 3jith. У молодш!й t оерадн!й п1дл1тковах гвупах boss гецо

зб!льпшлась, хоч 1 незкачяою ы!рою. У пропес! проведения трьох зр!з!в п1д чао експераменту була одержан! так! дан!: у'молодш!й груп! 22-22-кЗ; у середн!й 19-20-22. Децо зниззвоя показнак СП у стари!й груп!, ио знаЯкло в!дбиття у цифрах 19-20-14.

Бсс!дл, 1ятесЕ"ю з стадами п!дл!тками. !х батьками дали моклквхсть усе!долам одескан! е!дпоеШ. Ботаиовлено. то в пер!-од "перехШюго" стяну уагаГневного суспЬтьстаа сташ! п!дл!тет оооблиЕо гостро в1дчуЕають кого кризоеий стан, састеяу ноелх со-Шалышх кон^л!кт1Е. У них за;$!ксоЕано тешешЛю в1докре:.1лешш себе в|д Еажких проблем сьогодення. 1м бракуо в!дчуття соШально! захшвеност!. Оксел! п!дл!тки вказоли на хенування псахолоГ1ЧНо1 напруга ! диокомфовху.

У контрольна груп! докаэиаки касте не зазнали зм!н. Дор1е-няльнай онал!з результата експерииентально! та контрольно! груп св!дчить про ефектага!сть впровадаено! система вахоЕания.

У експеримент! Едкорастовувалась такок ыетодика п!д назвою "Тра бакадня" для вивчедня дина.ч|кл ставленая до понять, то в на-шоау досл1даенн1 обренг ознакаии трьох коыпонент!в гуман!стачно1 спряиованост! /св!тоглядно!, ыорально-етачно1, худоаньо-естетач-но1/ 1 сформованого ¡нтевесу до в!знах зш1в активно! дозв!ллево1 а!яльност!. За ц!сю методикою ваявлено як!сн! згашения в гуиан!с-тичн!й спрямовацост! особастост! п!дл!тка. Зокреаа, збьтьшшюя к!льк!сть Д1тей, яках в!дпов!дно до обчиолдвання гд в!днесла до висого, перетЕоргаючого талу. Так, у молодцах п!дп!тк!в за пози-д!ею "деретворшчай тал" сдостер!гаються так! зруиення: до цього типу до ексдетдаенту налегало 122 школяр!в, п!сля його проведения - 2ё$, У середн!й груп! п!дл!тк!в початкова цифра отановила

1 зб1льшалася до 352. кодо сташах п1ди!тя!в, то тут п!сля експераменту заф1коовано 57? тих, яках ма в!днеоли до перетаорюкь

чого талу, у ш>р!внянн1 з 22? до експераменту.

Зм!нилося й ставлення п!дл!тк!в до таких гуман1стичних ц!а-ноотей, яц "бзтьк!вшшп, "народ", "добро", "лздтНсть", "шо-сердя", "природа", "миотацтво", "культура", "художня творчЮть". "осв!та" /вакогастовуватась методика опатувального аркушу за р!зшыа компонентами ГСОП/. Простехуеться тендонШя переходу п!д-л!тя!в з назького р!вня особяст!сного розватку на висо-кий /з 2э£ до 66? п!сля екопепыенту/.

Е!рог!дн1сть в!дпов!дей п!дл!тк!в сп1вставлялася з дашши, шо були одергак! в пуюцео! впрогадження спец!ально! "картой спо-отерезеаия" 1 псяхолого-педагог!ч.тах характеристик. як! складалн-ся на п!дл!та!в вакладачама 1 орган!заторам позапн!лыш1 робота.

Досл!дзеншп вотааовлено ефектавн!сгь пенах вид!в активно! дозв!ллево1 д!яльност! у вяхованп! п!дл!тк!в молодпо1, оередньо! та оташоГ труп. Так, у шмшдш!й в1ков!й груп! найбЦшза актав-н!оть за$!кооЕана в таких видах д!яльност!, як "Рада еааовряду-вання", "Акта юлосердя", с1цейний клуб "В!дпочанок". У оередн!й в!ков!й груп! популяш!стю корастувалвся захшш "Клуб веоелшс I Еанах1длиЕИх", ссм!ноо "¡¿о! права", фольклора! свята, муздчн! в!ктогавв. У сташ1й груп1 перевешай !нтерео ваявяено до "глубу веселах ! ЕЯках!дгавахИ, "Ради самоврядузання", "Д!тера?урао-цу-зачнах вечор!в". гуртка "Господар. •

Досл!дзенЕя довело е2ектпвн!сгь таких гад!в культурно-доз-е!ллсво! д!яльност! для гуиан!отачао сотямованого ародооу вахо-вання п!дл!тк1в, як орган!зац!я л!тератураих га л!таротурно-цу-зичнах вечор!в» 1гроЕлх фора /вечога-коикурси, в!нторша/, зуог-р!ч! з ц!каваыд лхаььа, диспута, даскусП, оеи!кара. фольклора! свята, клуба любател1в поез!1 та шнувалышк!в иуздка, як! буда ЕпроЕад^ея! за пргкишо.ч взаеходопоЕнення ! взаекод! 1. 1*уиля!о-

тачно га орган!згц!;ло спрямованих заход!в /акта .етлосердя, рада оачоврядувандя/.

Результата' експерс.ченталыюI робота Шдтвердили г!потезу до-ся!даення 1 довела ефектавнЮть розробдено! днсертантом програми з гуманистичного ваховання п!дл1 тк!в.

/ ЕИсноЕках узагалышються основа! п!доужп досл1даекня, фораулюються рекомендац!!, пролонуються подальш! напрямки у еив-ченн! ц{с1 проблем.

Досл!дхення ваявило педагог!чн! умови ефективност! орган!за-ц11 процесу гул1ан1стичного еихоезния д!до1тк!в у культурао-доз-в1ллев!3 д1яльноот!:

- визнаннл приоритету нац!ональноГ культура ! народно! ху-докньо! творчоот! УкраГни у зм!ст! програми вкховання;

- урахування 1нтерес!в I мотив1е повед1нки п!дл!тк!в у про-цео! залучення 1х до культурно-дозв!ллево! д!яльностх;

- опора на принципа гу:дан!стачно1 педагогии, вд ор!ентова-н! на уов1домлення гЛнност! лвдана та I! л!сця у природ!, педаго-г!ку сШвпрад!, етнопедагог!ку;

- ор1ентац!я ва саморозвиток та сааосв1дом!оть п!дп!тка, що реал!зуються в пронес! самоврядуЕання та оамоорган!зац!1 кулътур-но-дозв!ллеео1 д!яльност!;

- залучення до р!знах вид!в культурно-дозв1Ллево1 д!яльнос-т! /художньо-творчо!. п!знавально1 та пошуково!/;

- використвння в орган!зац!1 процесу гуман!стачного вихован-ня метод!в 1 прп,'Юм!в актав!зац!1 культурисндозв1лл5во! д!ялытс-' т!. Серед них найб!льш ефектавнимп еияеились так1:

- застосування у д1яльност! р!знов!коеих труп д!тай < у певних видах культурно-ш>зв!ллево! д!ядьност!;

- Еикористання виховно!, синтетично! д!г р!знлх вад!в мис-

тецтЕ, зокрема л!таратуса i пузика. сп!еу й ташв. постановки свят та музично-!гроеих д1йств. елемент!в театрал!з8Ц!1;

- стЕоренля !гроеих снтуаШй /рольое! ггра на розвиток емо-ШйноГ сфера, худоашього спгайняття, уяеи, е-.шатачних. якостей/;

- ор!ентац!я на тЕорчай розейток п!дд!тка /постановка складнях, нетрошШйнлх питань, зал учения до самонавчання. са^остгйно-го пошуку, до в!дкшття нового, до розвитку зд!бностей. нахал!в, !нтетес!е;

- метода !ктроопекц!Г та рефлекс!!;

• - поетапндй п!дх!д до побудовя та. самопрограмування творчих завдань;

- метод бес!да /бео!ди-е!нторяни, бес!да-концерту, бео!ди-даскусП гощо/;

- метод сугестиЕного влливу /груна,_теор!в шстецтва, оп!в-прац! учасшк!в I педагог!в, творчо! взаетод!! учаснак!в 1 тво-Р1в кистэцтеэ, учаснлк1в 1 продукт:в народно! творчост!/;

- метод конструивавня актзЕно! к\'льгушо-дозв!ллево1 д!яль-ност!. актуал!зэн!1 !н!ц!ативи та творчого пошуку;

- акцентування УЕахи до акт!в добра, малосерзя. !шшх пиа-н!стячних Шнностей у вчянках теро!в л!тературнах та музичнах т£ор1в, рольовах персоная1В у 1гроедх завданнях, у народнах тра-дад!ях ! обрядах; .

- Ейкорясташш худогньо-естетачнах ноятрасИв, чуттсво-ло- . г!чного анал!зу;

. - порднання метод!в заохочення та доброзачлагого ставленая з ч!ткоя постановкою й усв!до;лленняи творчях завдань.

Склада!сть ! бсгато£саектн!сть проблема,.яку ыа дасл!джува-ла, не Еичерпуеться даною роботою. Подальший нэуковзй поиуя дс-ц!льно спрямуватя на досл!д?.ення проблем, пов"язанях з д!агности-

кок остального середоЕИща, с!м"1, !ндпв!дуалышх t -oco6acT!cHZX якоотей-п1дл1тка, «ехан1ам1в взаемод!! школа з закладами ооц!аль-но культурло! cjopa у вар!иенн! завдань гуман!таризад11 й гуман!-зац11 осв!та Й ваховання. п!дготовкою майбутн!х спец!ал!ст1в'до робота з д! ть.-.'д t молоддю у зд!"сненн! культурно1 проев!та, ху-докньо-творчого вдховоння й орган1звп!I 1нтелектуально-духовного

дозelдля.

Основн! положения дасертац12ного досл!дяення в1добрагеио в таких пубя!кад!ях автора:

1. Деяк! шляха п!двидення культура дозвШя п!дл!тк1в //■ Питания культуролог!!: Ы1ав!домчий зб!ряак науковах статей, вал.13. - К., 1994. - С.69-96.

2. Про иляха музично-естетичного розвитку д!те2 // Культур-но-просв!тнадька д1яльи1оть в оучасних умовах: Матер!али науко-во! конференц!! 25-26 кв!тня 1994 р. - H., 1994. - C.I44-I46.

3. До проблема ваховання та перевихоЕання п!дл!тк1в у су-чаоних уыоеэх // Питания культурологи: Шхв1докчяД збЦзник науковах статей, вип.15. - К,. 1937. - C.I48-I55.

4. Залучення д!тей та молод! до творчост! в закладах куль-турно-дозв!ллево1 сфера //'Питания культуролог! t : й1кв!домчий зб!рнак науковах статей, вип.15. - К», I9S7. - C.I46-I47.

5. Теоретичн! питания гуман!стачного ваховання п!дл!тк!е у сфер! культурно—дозе!ллсео! д!яльност1 // Сучасн1 проблема доз-б!ллсео! д!яльност!. - К., 1937. - С.160-172.

Бездверна-ХомерШ Олена АндрМвна. Педагог1чн1 умови'гума-н1етачного Еиховання Шдд1гк[3 у сфер! культур^о-дозв1ллево1 хЛ~ яньноот!.

ДисертаШя да здобуття вченого ступеня кандидата педагог!ч-пих наук 1з спец1альноот1 13.00.05 - соШальна ледагоПка. Ки1ь-оыяй державнзй Шсгитуг культу га. ы.КлТв, 1997.

У доол1дпенн1 зд!йснено аяал1з сучасних п1дхол1В> ло гума-¡п стачного ваховання, розкшто особлавосг! становления п1дд1тка в у.-.-.огах зсультурао-дсззКтлсво!. д1жшюст1, роэроблано шэогсаыу виховання гу:.!сц1ст:1Щ!о? спряг.'.оЕаност! ссобнстсст! п1дл1тка, про-оту^иться ссоб&явост! ного отааченш до рхзнах вад!в акт:и?но1 дозв$ллево1 д1я)1ЬНост1.

КявчогЛ слова: Гумснхстачяо виуовандя, культурло-дозаЪпс-га д1яльн1сть, Шдл1тск.

БезлЕор:*^я-2с:лергдд Клена Аадрзоваа. Педагогические у'словал .тагааняетачеоного воспитания подростков э сфера культурно-дооуго-еой деятельности.

Диссертация на соасканао ученой стелена кандидата педагога-чегках наук по специальности 13,00.05 - социальная педагога«.' Киевская государственная анстагут кэтьтуии, г.Каез, 1937.

В г.сследованли осуществлен еналаз современных подходов к гуаа.чястаческону госплтаяпю, раскрыты особенности становления подростка 2 условиях ну.тьтурно-дооуговоЯ деятельности. разработана проззра.'.'.ма воспитания гтаенистяческо!! направленности личности подростки, прослегнззптся особенности его отшяяеная к рззкыа валам активной дооуговой деятельности.

Клвчевие слова: Гуызнистаческое весла такие, культу шо-лосу-говая деятельность, подросток.

Yelena A. Bezdvemaya-Khomericki. Pedagogical conditions for teen-agers' humanitarian education within the sphere of culture and leisure activity.

Dissertation on competing a scientific degree of a candidate of sciences on speciality 13.00.05 - Social Pedagogic. Kiev State Institute of Culture, 1997.

The analysis of modem approaches to the humanitarian education has been made in the research, there were exposed the peculiarities of a teen-ager's formation in the" conditions of culture and leisure activity, the programme of forming the humanistic trend of a teen-ager's personality has been worked out, the peculiarities of his attitude towards the varieties of active leisure activity have been traced back.

Key words: humanitarian education, culture and leisure activity, teen-ager.

fipyn. 1IK IK,' 3bm. i&i. Tup.iOO.