Темы диссертаций по педагогике » Теория и методика профессионального образования

автореферат и диссертация по педагогике 13.00.08 для написания научной статьи или работы на тему: Педагогические основы воспитания у курсантов учебных заведений системы МВД ответственного отношения к исполнению своих обязанностей

Автореферат по педагогике на тему «Педагогические основы воспитания у курсантов учебных заведений системы МВД ответственного отношения к исполнению своих обязанностей», специальность ВАК РФ 13.00.08 - Теория и методика профессионального образования
Автореферат
Автор научной работы
 Козяр, Михаил Николаевич
Ученая степень
 кандидата педагогических наук
Место защиты
 Киев
Год защиты
 1998
Специальность ВАК РФ
 13.00.08
Диссертация недоступна

Автореферат диссертации по теме "Педагогические основы воспитания у курсантов учебных заведений системы МВД ответственного отношения к исполнению своих обязанностей"

^ІНСТИТУТ ПЕДАГОГІКИ І ПСИХОЛОГА ПРОФЕСІЙНОЇ ОСВІТИ 4 ЛІНІ УКРАЇНИ

Козяр Михайло Миколайович

УДК355::37

ПЕДАГОГІЧНІ ОСНОВИ ВИХОВАННЯ У КУРСАНТІВ НАВЧАЛЬНЙХ ЗАКЛАДІВ СИСТЕМИ МВС ВІДПОВІДАЛЬНОГО СТАВЛЕННЯ ДО ВИКОНАННЯ СВОЇХ ОБОВ‘ЯЗКІВ

13.00.04 - теорія і методика професійної освіти

Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук

Робота виконана у Вінницькому державному педагогічному університеті ім. М. Коцюбинського.

Науковий консультант - кандидат педагогічних наук, професор

ГУРЕВИЧ Роман Семенович,

Вінницький державний педагогічний університет, декан педагогічно-індустріального факультету

—доктор педагогічних наук, доцентВАСЯНОВИЧ Офіційні опоненти: Григорій Петрович, Львівський науково-

практичний центр Інституту педагогіки і психології професійної освіти АПН України, провідний науковий співробітник лабораторії гуманізації професійної освіти;

— кандидат педагогічних наук, доцент СТЕФАНЕНКО Павло Вікторович, Донецький технічний університет, завідуючий кафедрою військової підготовки.

— Житомирський державний педагогічний інститут Провідна установа: ім. І. Франка, кафедра педагогіки, Міністерство освіті;

України, м.Житомир.

Захист відбудеться 15 квітня 1998 р. о 14 год. на засіданні спеціалізовано: вченої ради Д 26.451.01 в Інституті педагогіки і психології професійної освіті АПН України за адресою: 254060, м. Київ, вул. М.Берлииського, 9, зал засідань

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту педагогіки психології професійної освіти АПН України (254060, м. Київ, вул М.Берлииського, Я).

Автореферат розіслано “14” березня 1998р.

Вчений секретар

спеціалізованої вченої ради Цибульська Г.М,

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність і доцільність дослідження. Серед найважливіших винників, які суттєво впливають на економічний потенціал країни, збереження природних ресурсів та рівень морального стану людей, є тожежна безпека. Її забезпечення, як зазначається в Законі України “Про пожежну безпеку”, є невід'ємною частиною державної діяльності щодо □хороші життя та здоров'я людей, національного багатства і навколишнього природного середовища.

Розв'язання поставленого завдання значною мірою ускладнюється рядом об‘єктивних і суб'єктивних факторів. Так, постійне зростання економічного потенціалу, розширення використання в будівництві легкогорючих матеріалів, зміна висоти будівель, розвиток нафтової та газової промисловості, постійні екстремальні умови, в яких доводиться працювати спеціалістам з пожежної охорони, значущість економічних і моральних цінностей, які вони покликані оберігати, відсутність належних умов для постійного контролю за якістю роботи як підрозділу в цілому, так і кожного бійця, їх відносна самостійність дій і рішень при рятуванні життя людей і будівель - все це зумовлює підвищенні вимоги поряд з технічним оснащенням, й до рівня професійної, моральної та психологічної підготовки пожежників.

Незаперечним є те, що ефективність бойових дій служб пожежної охорони значною мірою залежить від рівня сформованості необхідних якостей у командного складу, від ставлення офіцерів до виконання своїх професійних і громадянських обов'язків. У зв'язку з цим пошук шляхів і засобів постійного стимулювання офіцерів пожежної охорони до професійного та морального самовдосконалення, до якісного виконання обов‘язків в сучасних умовах набуває особливої актуальності.

Важливим фактором регуляції дій і вчинків особистості, її зусиль щодо виконання свого обов'язку єглибоко усвідомлена відповідальність.

А.С.Макаренко вважав її головним стимулом праці та ініціативи.

У сучасних умовах відповідальність розглядається не тільки як моральне, але і як соціально-психологічне поняття, яке характеризує внутрішній стан особистості, рівень її свідомості, розвиток емоційно-вольової сфери.

Дослідження проблеми відповідальності - процес багатоплановий, складний і суперечливий. Її різні аспекти тривалий час вивчали здебільшого юристи.

Як морально-етична категорія відповідальність була предметом досліджень філософів і соціологів, психологів і педагогів.

У працях філософів С.М.Богданова, Л .І.Грядунової, І.С.Дмитрової В.О.Кудіна, Н.А.Минкиної, В.І.Сперанського, Г. Л.Тульчинського та іншю теоретично обгрунтовано суть поняття “відповідальність”, визначено механізми та фактори її формування.

У дослідженнях психологів К.О.Альбуханової-Славської, Г.О.Балла М.Й.Боришевського, О.В.Киричука, КМуздибаєва, М.В.Савчинатаіншщ проаналізовано зміст поняття “відповідальність”, узагальнено результати багатьох експериментальних досліджень, теоретично обгрунтовано та побудовано функціональну схему відповідальної поведінки особистості. Проблема відповідальності знайшла своє висвітлення в працях А.С.Ма-каренка, В.О.Сухомлинського, а також І.А.Зязюна, Н.В.Кузьміної, Р.І.Хме-люк та інших. Ряд науковців присвятили свої дисертаційні дослідження різним аспектам цієї проблеми: Г.П.Васянович, В.М.Горовенко, П.П.Дворов. Л.Ф.Пашко, М.І.Сметанський, М.І.Шевченко та ін.

Проблема відповідальності деякою мірою висвітлена і у військово-педагогічній літературі, зокрема, у працях А.В.Барабашцикова, І.Ф.Видріна,

В.К.Ґаврилова, І.А.Комкова, М.С.Кравгун, П.В.Стефаненка.У зв’язку зцим викликають інтерес дослідження І.Я.Іванова, І.М.Мішурова та О.П.Само-нова. Водночас зазначимо, що названі автори не ставили за мету дослідження формування відповідальності у військовослужбовців. Вони лише привернули увагу до окремих аспектів цієї проблеми. Так, О.П.Самонов детально досліджував проблеми психологічної підготовки пожежників, розглядаючи відповідальність як складову.

Актуальність проблеми, її недостатня розробленість стосовно специфіки навчально-виховної роботи у військових закладах зумовили вибір теми дослідження: “Педагогічні основи виховання у курсантів навчальних закладів системи МВС відповідального ставлення до виконання своїх обов'язків”.

’ Дослідження виконане відповідно до плану науково-дослідної роботи Вінницького державного педагогічного університету ім. М.Коцюбинського “Теорія та технологія виховання і навчання у системі народної освіти”

’ Об‘єктдослідження-професійна підготовка курсантів пожежно-

технічних училищ.

Предмет дослідження - педагогічні умови, зміст, форми і методи виховання відповідальності у курсантів пожежно-технічних училищ.

з

Мета дослідження - теоретично обгрунтувати суть відповідальності майбутнього офіцера пожежної охорони, розкрити психологічні механізми її формування, обгрунтувати педагогічні умови, зміст, форми і методи виховання цієї якості у курсантів.

У дослідженні ми виходили з гіпотези, що ефективність виховання відповідальності у майбутніх офіцерів пожежної охорони значно підвищиться, якщо забезпечити усвідомлення ними особистішої та суспільної значущості майбутньої професії, а також посилити їх інтерес до процесу та результатів підготовки до неї. Цього можна досягти за таких умов:

1) інформація про обрану професію її соціальну значущість і вимоги до неї буде викликати у курсантів когнітивний дисонанс стосовно рівня їх підготовки;

2) курсантам надається можливість для розвитку ініціативи, самостійності, творчості в організації та здійсненні педагогічного процесу;

3) забезпечується регулярний об'єктивний контроль за результатами навчальної діяльності курсантів;

4) створюються умови для постійного духовного зростання майбутніх офіцерів-пожежної охорони.

Для досягнення поставленої мети та перевірки висунутої гіпотези були визначені такі дослідницькі завдання:

1. Конкретизувати суть, структуру та критерії вихованості відповідальності у майбутніх офіцерів пожежної охорони.

2. Визначити і теоретично обгрунтувати умови, зміст, форми організації і методи педагогічного управління процесом розвитку і виховання відповідальності у курсантів вищих пожежно-технічних навчальних закладів.

3. Розробити методичні рекомендації щодо вдосконалення процесу виховання відповідальності в майбутніх офіцерів пожежної охорони у навчальних закладах системи МВСУкраїни.

Методологічну основу дослідження становить вчення про діяльнішу і творчу сутність особистості, про єдність і взаємозумовленість особистості та суспільства. Важливими для вирішення проблеми є ідеї концептуального характеру, що стосуються співвідношення свободи, ініціативи та відповідальності, гуманізації навчально-виховного процесу, становлення відносин відповідальної залежності.

Теоретична основа дослідження. При розробці інструментарію дослідження ми опиралися на праці з методології та історії педагогіки, морально-правових проблем, моделювання гуманістичної парадигми

навчання і виховання (А.М.Алексюк, Г.П.Васянович, О.І.Вишневський,

С.У.Г ончаренко, І.А.Зязюн, В.К.Майборода, Н.Г.Ничкало, М.В.Савчин, М.І.Сметанський).

Виховання у курсантів навчальних закладів системи МВС України відповідального ставлення до виконання своїх обов'язків пов'язане з проблемою творчої професійно-педагогічної підготовки вчителів. У цьому контексті значущими для автора є праці Г.О.Балла, О.А.Дубасенюк,

О.Б.Орлова, А.І.Піскунова, М.Д.Ярмаченка.

Методи дослідження. У їх виборі знайшло відображення співвідношення теоретичного та емпіричного рівня наукового пізнання.

, Постановка мети, висунення гіпотези, конкретизація завдань вимагали застосування теоретичних методів аналізу філософської, соціологічної, психологічної та педагогічної літератури.

Визначення суті, структури та критеріїв вихованості відповідальності проведено методом теоретичного аналізу, зокрема, шляхом здійснення та конкретизації факторів, визначення генезису явища.

Вивчення практики виховання відповідальності у курсантів вищого пожежно-технічного училища здійснювалось методом порівняння наявного досвіду з вимогами педагогічної теорії, виявлення невід повідності практики загальній теорії виховання і розробленій автором ідеальній моделі цього процесу.

Виявлені невідповідності та суперечності детально вивчались емпіричними методами (анкетні опитування, спостереження, експертні оцінки і т.п.), що дозволяло прискорити перевірку пропозицій і висновків попереднього дослідження. У ході дослідження використовувався і метод самооцінки.

Теоретичне обгрунтування і розробка системи заходів з підвищення ефективності виховання відповідальності у курсантів пожежно-технічного училища здійснювались на основі врахування результатів як загально-педагогічішх, так і конкретних досліджень з теорії і методики професійної освіти, виявлення оптимальних умов формування цієї якості особистості. Враховуючи тривалість формування, розвитку та виховання відповідальності, складність її практичного виміру, значна увага приділялась методам експертної оцінки. Це давало можливість прогнозувати оптимальні варіанти поліпшення процесу виховання відповідальності у майбутніх офіцерів пожежної охорони.

Особлива увага приділялась формуючому експерименту. Його суть полягала в активізації суб'єктів педагогічного процесу, розвитку їх

ініціативи, самостійності та творчості у пізнавальній та професійно-практичній діяльності. З цією метою вносилися корективи у зміст, форми і методи організації навчально-виховної роботи в пожежно-технічному училищі, вивчався їх вплив на виховання відповідальності у курсантів. Аналіз отриманих результатів давав підстави для науково обгрунтованого визначення педагогічних умов, змісту, форм і методів впливу на розвиток і виховання відповідальності у майбутніх офіцерів пожежної охорони.

Дослідження здійснювалось протягом 1990-1997 років на базі Львівського пожежно-технічного училища МВС України. Всього дослідженням було охоплено 500 курсантів і 25 викладачів.

На всіх етапах дослідження дисертантом особисто проводилась експериментальна робота, надавалась методична допомога викладачам, проводились консультації для курсантів.

Дослідження проводилось у три етапи:

♦ пошуковий (1990-1992 рр.), на якому вивчався стан досліджуваної проблеми, визначались теоретичні підходи до її розв’язання, обгрунтовувались вихідні принципи та розроблялась методика дослідження, формулювались робоча гіпотеза та завдання;

♦ експериментальний (1993-1995 рр.), що полягав у дослідному виявленні педагогічних умов, змісту, форм організацій методів підвищення ефективності педагогічного впливу на процеси розвитку і виховання відповідальності у курсантів пожежно-технічного училища;

♦ теоретико-узагальшоючий (1996-1997 рр.), на якому здійснювалися систематизація й узагальнення результатів дослідження, формулювались висновки щодо педагогічних умов, змісту, форм організації і методів виховання відповідальності у майбутніх офіцерів пожежної охорони.

Наукова новизна дослідження полягає у тому, що вперше визначено показники діагностування рівня вихованості соціальної відповідальності у майбутніх офіцерів пожежної охорони; теоретично обгрунтувано та експериментально перевірено педагогічні умови, зміст, форми організації і методи ефективного педагогічного керівництва розвитком і вихованням відповідальності у майбутніх офіцерів пожежної охорони. Подальшого розвитку дістали положення щодо конкретизації сутності відповідальності як свідомої, стійкої, динамічної системи ставлення особистості до виконання своїх професійних і громадянських обов'язків.

Теоретична значущість роботи полягає у виявленні психолого-педагогічних механізмів виховання відповідальності особистості;

з'ясуванні можливостей пожежно-технічних училищ у вирішенні проблеми; обгрунтуванні форм і методів ефективного педагогічного керівництва розвитком і вихованням відповідальності у курсантів цих навчальних закладів.

Практична значущість дослідження полягає у розробці методики виховання відповідальності у майбутніх офіцерів пожежної охорони і конкретних рекомендацій для викладачів, щодо організації цього процесу та забезпечення його ефективності. Зокрема, запропоновано прийоми активізації курсантів у навчально-пізнавальній діяльності, формування у них особистішого змісту у відповідальному ставленні до виконання своїх обов'язків, виховання потреби у постійному професійному та духовному самовдосконаленні.

Результати дослідження впроваджено в загоні пожежної служби по охороні Рівненської АЕС (акт №2/145 від 29.01.98р.), в загоні пожежної служби по охороні Хмельницької АЕС (акт №1/083 від 18.01.98р.), Львівському пожежно-технічному училищі МВС України (акт №1/1150 від 12.02.98р.). ;

Особистий внесок автора в одержанні наукових результатів полягає у: конкретизації суті, структури та критеріїв вихованості відповідальності у майбутніх офіцерів пожежної охорони; теоретичному обгрунтуванні змісту, форм організації і методів педагогічного керівництва процесом розвитку і виховання відповідальності у курсантів навчальних закладів системи МВС України; розробці і практичному впровадженні рекомендацій щодо вдосконалення процесу виховання відповідальності у майбутніх офіцерів пожежної охорони.

Вірогідність результатів дослідження забезпечується методологічним обгрунтуванням вихідних положень дослідження; використанням комплексу взаємодоповнюючих методів; системним аналізом теоретичного та емпіричного матеріалу; застосуванням методів дослідження, що відповідають його меті, предмету і завданням; достатнім обсягом вибірки; використанням сучасних статистичних методів обробки одержаних даних.

На захист виносяться:

♦ поняття про відповідальність як свідому, стійку, динамічну систему ставлення особистості до різних сфер суспільного життя, яка проявляється у майбутніх офіцерів пожежної охорони в активній діяльності, спрямованій на професійне та духовне вдосконалення, творче, результативне виконання своїх обов'язків;

♦ положення про те, що критерії та рівні характеризують динаміку

розвитку відповідальності курсантів від прагнення уникнути санкції (низький рівень), через відчуття особистої відповідальності, розуміння необхідності дотримання статутних норм, прагнення здійснити відповідні дії (середній) - до творчого, результативного виконання свого професійного та громадянського обов'язку (високий);

♦ педагогічні умови виховання відповідальності, суть яких полягає у створенні ситуації реальної зацікавленості майбутніх офіцерів пожежної охорони процесом і результатами професійної підготовки;

♦ методика виховання у курсантів відповідальності, яка передбачає формування у них особистісного смислу в якісному виконанні статутних вимог і вироблення умінь і навичок результативних дій.

Апробація результатів дослідження. Основні ідеї та попередні результати дослідження доповідались на науково-практичних міжнародних, республіканських, обласних, міжрегіональних конференціях, педагогічних читаннях, семінарах у м.Вінниці (1995р.), Харкові (1996р.), Чернівцях (1996р.), Львові (1997р.).

Хід і результати дослідження обговорювались на засіданнях кафедр Вінницького державного педагогічного університету.

Публікації. Основні положення і результати дисертації опубліковані у 6 публікаціях автора, всі одноосібні, з них 2 статті у фахових виданнях, З статті у збірниках матеріалів конференцій, 1 методичні рекомендації.

Структура роботи. Дисертація складається з вступу, двох розділів, висновків, списку використаних джерел з 199 найменувань та трьох додатків. Повний обсяг дисертації становить 166с.,додатки-6с. У роботі міститься 5 таблиць на 6 сторінках і 15 рисунків на 12 сторінках.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ

У вступі обгрунтовано актуальність теми дослідження, визначено проблему, предмет, мету, завдання, теоретичні засади і методи дослідження, його наукову новизну, теоретичну та практичну значущість, сформульовано положення, які виносяться на захист.

У першому розділі - “Теоретичні основи формування відповідальності майбутнього офіцера пожежної охорони “ - викладено теоретичний аналіз проблеми з урахуванням представлених у філософській і психолого-ледагогічній літературі результатів ряду досліджень, конкретизовано суть, структуру та критерії вихованості відповідальності.

Визначено і теоретично обгрунтовано умови, зміст, форми і методи педагогічного управління процесом розвитку і виховання відповідальності у курсантів вищих пожежно-технічних навчальних закладів.

Аналіз літературних джерел засвідчив, що більшість досліджень з окремих аспектів проблеми проводились у період так званої адміністративно-командної системи. За таких умов зміст самого поняття “відповідальність” певною мірою зводився до беззастережної підпорядкованості підлеглих командирам. Відповідальність зводилась до “усвідомлення необхідності”. В результаті визначались і відповідні форми та методи її виховання.

Специфічною ознакою організації навчально-виховного процесу в навчальних закладах системи МВС (а до них належать і пожежно-технічні училища) є чітка регламентація дій його учасників. Це значною мірою сприяє збереженню традиційного погляду на відповідальність як усвідомлену необхідність, виховання якої обмежується чітким виконанням інструкцій і розпоряджень. У результаті, як показало наше дослідження, для багатьох курсантів домінуючим мотивом виконання професійного обов'язку є зовнішні вимоги і прагнення уникнути відповідних санкцій за їх порушення.

Здійснюючи дослідження, ми виходили з того, що відповідальність доцільно розглздати у площині ”суб‘єкт-суб‘єктних відносин". Стосовно особистості вона є не тільки усвідомленою необхідністю, але й внутрішньою потребою і практичною готовністю творчо і результативно виконувати свій професійнийта громадянський обов'язок. У такомутрактуванні відповідальність місгиггь у собі розуміння особистістю соціального значення своїх, дій, чітке знання професійних і соціальних функцій, правильну оцінку власних можливостей, активну життєву позицію, здатність передбачати результати своїх вчинків.

Формування відповідальності здійснюється поетапно і на різних рівнях: почуття відповідальності, усвідомлення відповідальності, реальної поведінки і громадянського ставлення.

. На рівні почуття відповідальності ця якість проявляється як інтерес

до різних видів діяльності і соціального оточення. Так, стосовно до професії офіцера пожежної охорони це знаходить свій прояв у позитивному ставленні до неї, бажанні отримати додаткову інформацію про її специфіку, прагненні до спілкування з учителем та учнями і т. п.

На рівні усвідомлення соціальна відповідальність проявляється у готовності вибрати певний вид дій, у твердій впевненості щодо правильності свого вибору,

Рівень реальної поведінки характеризується активним прагненням особистості творчо, результативно виконувати свої професійні та громадянські обов’язки.

Відповідальність передбачає, що людина повинна знати свої права та обов’язки, шляхи та засоби оптимального варіанту їх реалізації з урахуванням соціальних наслідків, до яких вони можуть призвести. Керуючись цими знаннями, особистість ставить реальні цілі, організовує себе для певних дій і, нарешті, діє. Таким чином, структура відповідальних дій складається з трьох компонентів: пізнавального, емоційно-вольового і практичного. Ступінь сформованості відповідальності (з урахуванням особливостей соціальної ролі особистості на кожному етапі її професійного становлення) визначається:

1) рівнем свідомості, в тому числі знанням конкретної ситуації, соціальних і особистіших наслідків дій і вчинків;

2) ступенем емоційно-вольових зусиль, необхідних для подолання труднощів, що виникли в певній ситуації;

3) конкретною поведінкою, яка характеризується дотриманням загальноприйнятих норм, а також проявом ініціативи та самостійності у виконанні своїх обов’язків.

У дослідженні ми виходимо з того, що рушійною силою розвитку соціальної відповідальності офіцера пожежної охорони с розв'язання суперечностей, які з погляду системного підходу до аналізу діалектичних суперечностей можна поділити на три категорії:

1) соціально-педагогічні - це суперечності між соціальними процесами, з одного боку, та функціонуванням, розвитком педагогічної системи, яка є частиною соціальної системи, з іншого;

2) власне педагогічні - суперечності, які виникають у самій педагогічній системі в процесі як індивідуальної, так і колективної навчально-виховної і трудової діяльності;

3) психологічні, або особистісні,- це суперечності, які відображають причини становлення, саморуху, саморегуляції, самовиховання особистості.

Виходячи з того, що формування соціальної відповідальності передбачає поєднання двох діалектично взаємопов’язаних видів діяльності - виховання і самовиховання,- ми концентруємо основну увагу на педагогічних і особистіших суперечностях.

Ми вважаємо, що важливою педагогічною умовою виховання у майбутніх офіцерів пожежної охорони соціальної відповідальності е створення запропонованої М.І.Сметанським ситуації реальної зацікавленності особистості процесами і результатами своєї праці.

Завдяки такому підходу створюються передумови для задоволення потреби особистості в самореалізації, стимулюється постійне прагнення до самовдосконалення професійних та особистісних якостей, активізується життєва позиція.

У другому розділі. - “Експерементальна.родота з формування професійної відповідальності у майбутніх офіцерів пожежної охорони ”

- проаналізовано стан мованості досліджуваної якості у курсантів, викладено результати експериментальної роботи.

Результати констатуючого експерименту свідчать, що у багатьох курсантів пожежно-технічних училищ МВС України спостерігається низький рівень відповідальності. Особливо це простежується в діяльнісному компоненті (реальні вчинки та дії). Так, 59,1% курсантів 1 курсу і 18% - 3-го причиною низької активності у навчанні вважають особисту безвідповідальність. Серед причин, які негативно впливають на рівень пізнавальної активності, курсанти 1-го року навчання виділяють: “не подобається обрана професія1', “низький професійний рівень викладачів", а курсанти 2-го і 3-го року навчання найголовнішою вважають "відсутність реальних можливостей для прояву ініціативи та творчості". Аналіз самооцінки Я -реальний засвідчує, що курсантам 1 року навчання більшою мірою притаманні такі якості, як "вольовий", “наполегливий", “вимогливий до себе". Саме ці якості майже і іаближаються до образу відповідального офіцера та Я - ідеального. Однак, такі якості, як “рішучість", “компетентність", "старанність", “діловитість", сформовані недостатньо.

У курсантів 2 року навчання добре сформовані такі якості, як "пунктуальність", “вимогливість до себе", “наполегливість" і недостатньо “творчість", “рішучість", “діловитість".

У курсантів 3 року навчання майже подібною є самооцінка Я -реального.

Розробляючи методику формуючого експерименту, ми виходили з того, що формування відповідальності майбутніх офіцерів пожежної охорони певною мірою зумовлюється особливостями та етапами їх професійної підготовки.

Так, курсанти 1-го року навчання оволодівають способами навчально-пізнавальної діяльності. Домінуючим тут виступає когнітивний компонент. На другому і третьому році навчання вони поглиблюють засвоєння суспільного смислу обраної професії, набувають умінь і навичок майбутньої, професійної діяльності. Домінуючим тут виступає ціннісно-мотиваційний та діяльнісний компонент.

У ході експерименту з’ясовувались психологічні умови формування відповідальності у-курсантів,.визначались стратегічні напрями організації педагогічного процесу. Особлива увага зверталась на самоактуалізацію власних можливостей (мотиваційних, вольових, інтелектуальних, операційних, компетентності тощо), спонукання курсантів до саморозвитку як суб’єктів відповідальності, збагачення досвіду відповідальної поведінки.

Як показало дослідження, особливий вплив на розвиток професійної відповідальності має стажування. По суті воно є аналогом професійної діяльності пожежника, що дає змогу курсантам стати реальними учасниками бойових дій, глибше усвідомити суспільну значущість обраної професії та особистісний смисл підготовки до неї, набути необхідних умінь і навичок до виконання своїх обов’язків. Проте результати констатуючого експерименту засвідчили, що ефективність впливу стажування на формування відповідальності у майбутніх офіцерів пожежної охорони значно знижується через ряд суттєвих недоліків. Експериментальні дані дають підстави стверджувати, що цей вплив зростає за таких умов: чітке визначення цілей, змісту, форм організації і методів військового стажування; надання можливостей кожному курсанту-стажисту реально впливати на службово-бойовий стан підрозділу, в якому він проходить стажування; забезпечити зв’язок між засвоєнням теоретичних знань і їх практичним застосуванням в умовах реальної пожежної ситуації; встановлення договірних форм взаємовідносин між навчальним закладом і бойовими частинами у визначенні змісту і методів роботи курсантів - стажистів; наявність систематичного контролю та об’єктивної оцінки результатів діяльності курсантів - стажистів.

Запропонована педагогічна технологія виховання відповідальності у курсантів базувалась на таких загальних психолого-педагогічних засадах:

1. Обізнаність викладачів із психологічними особливостями відповідальності як інтегральної якості, закономірностями і педагогічними умовами її становлення і розвитку.

. 2 . Створення ситуації реальної зацікавленості курсантів у

процесі та результатах професійної підготовки до майбутньої діяльності в підрозділах пожежної охорони.

З . Спрямування внутрішньої та зовнішньої активності курсантів на реалізацію відповідальної поведінки: а) у внутрішньому плані це полягало в опосередкованому керуванні процесом осмислення курсантами суспільної та особистісної значущості професії офіцера пожежної охорони, ролі відповідальності як складової професійного становлення, стимулюванні мотивації самореалізації внутрішніх духовних, психічних і фізичних можливостей; б) у зовнішньому плані це передбачало створення умов для самоствердження при виконанні конкретних завдань, доручень з урахуванням індивідуальних особливостей курсантів і антиципації дії негативних чинників, які зумовлюють прояви безвідповідальності.

4. Вихованість самих викладачів як суб’єктів поведінки та інстанції відповідальності.

5 . Врахування викладачами педагогічних умов і психологічних механізмів прийняття, осмислення та реалізації предмета відповідальності, а також реалізація ними переважно опосередкованих виховних впливів на курсантів.

6. Постійне оцінювання результатів професійного становлення майбутніх офіцерів пожежної охорони.

7. Забезпечення діагностування процесу становлення майбутнього офіцера як суб’єкта відповідальності.

Про ефективність запропонованої методики організації навчально-виховного процесу свідчать експериментальні дані, викладені в дисертації.

Значних змін зазнало співвідношення між образом відповідального офіцера та Я-реальним у курсантів 1 - 3 курсів (див. табл. 1).

. Таблиця 1

Динаміка співвідношення самооцінки курсантами між образом відповідального офіцера та Я - реальним

1 курс 2 курс Зкурс

№ ЯКОСТІ образ відпо- відального офіцера Я-реальне образ відпо- відального офіцера Я-реальне образ відповідального офіцера Я-рсальне

до експср. ПІСЛЯ експер. ДО ехспер. ПІСЛЯ експер. ДО експср. ПІСЛЯ експер.

1 Рішучий 6.0 6.2 5.1 6.5 5.3 5.0 6.3 5.6 4.9

1 Прагматичний 6.2 6.9 5.3 6.5 5.6 5.1 6.8 6.2 5.1

■> Діловий 5.4 5.4 4.6 6.0 5.1 4.8 5.8 5.6 4.8

4 Пунктуальний 5.8 6.2 4.9 6.9 6.4 5.8 6.5 6.4 5.6

5 Творчий 5.1 6.0 4.8 5.5 4.5 4.1 5.2 4.9 4.1

6 Неорганізований 2.5 1.8 3.1 1.0 1.6 2.5 1.0 1.5 2.2

7 Ініціативний 5.9 6.3 5.1 6.1 5.9 5.1 6.0 5.5 5.1

8 Вольовий 6.4 6.1 5.9 6.5 5.7 4.8 6.9 5.5 4.8

9 Схильний до ризику 5.6 5.8 5.4 6.1 4.6 4.1 6.6 5.2 4.6

10 Вимогливий до себе 6.4 7.1 5.6 6.7 6.8 5.8 6.5 6.2 5.3

11 Байдужий до справи 1.5 1.8 2.1 1.0 1.6 2.2 1.0 1.3 1.9

12 3 почуттям власної гідності 5.7 6.4 5.1 6.2 5.4 5.1 6.6 6.2 5.4

13 Наполегливий 6.0 6.5 5.8 6.5 6.3 5.6 6.3 6.6 5.3

14 Старанний 6.2 6.5 4.3 6.8 6.8 5.3 6.6 6.7 5.5

15 Нерішучий 2.0 1.6 2.8 1.0 1.3 2.4 1.0 1.3 2.1

16 Компетентний 6.5 6.8 4.5 7.0 6.7 5.6 7.0 6.5 5.)

Різко зросла кількість курсантів, які в разі повторної необхідності вибору професії знову обрали б професію офіцера пожежної охорони. І хоч викликає занепокоєння той факт, що серед курсантів третього року навчання в порівнянні з першим і другим роками менший відсоток тих, хто при повторній необхідності вибору професії знову обрав би професію офіцера пожежної охорони. На нашу думку, позитивним є те, що цей показник в експериментальних групах значно зріс (див. рис.1).

90-

80

70

60

50

40

ЗО

20

10

0

81,2

67,3 65

V

85,3

68 69.1

с4’1':

53,6 54,1

79,4

іш

1 курс

2 курс

З курс

□ Констатучий експеримшт □ Контрольна група В Експериментальна група

Рис.1. Кількість курсантів, задоволених своїм професійним вибором

ВИСНОВКИ

Відповідальність - це сформована на рівні соціальної установки складна інтегральна якість особистості. Вона виражається у її моральній потребі та практичній готовності творчо й результативно виконувати свої професійні та громадянські обов’язки. Найважливішими структурними компонентами відповідальності є: когнітивний компонент (усвідомлення суб’єктом значущості своїх вчинків і дій), ціннісно-мотиваційний (наявність соціально значущих мотивів), діяльиісний (реальні вчинки та дії).

Під рівнем відповідальності слід розуміти ступінь сформованості моральної свідомості, емоційно-вольових якостей і практичних умінь

творчо, результативно виконувати свої професійні та громадянські обов’язки.

Виявлено таку динаміку розвитку відповідальності: від прагнення уникнути санкції (коли основним мотивом дії особистості е прагнення уникнути відповідальності за порушення загальноприйнятих норм чи статутних вимог або невиконання доручення) через усвідомлення необхідності своїх вчинків (основним мотивом виступає не страх, а бажання діяти відповідним чином) до соціальної відповідальності (прагнення творчо, результативно виконувати свої професійні та громадянські обов’язки).

Навчання у пожежно-технічному закладі характеризується “входженням11 курсантів у професію пожежної охорони. У цей період відбувається інтенсивний культурно-освітній розвиток особистості, становлення її соціальної зрілості. В результаті виникають сприятливі можливості для розвитку відповідальності.

Виховання відповідальності - невід’ємна частина формування особистості майбутнього офіцера пожежної охорони - зумовлюється загальною ефективністю цього процесу і в той же час є вагомим внеском у нього.

Відсутність загальноприйнятої теорії, яка описувала б структуру особистості, зумовила значні розбіжності серед дослідників у тлумаченні поняття відповідальність та психологічних механізмів і педагогічних умов її формування. Найчастіше відповідальність пов'язували з підзвітністю особи, її обов'язком виконувати накази та інструкції, а формування відповідальності як особистішої якості обмежували виробленням умінь і навичок виконання обов'язків, покладених на конкретну особу. Проведене дослідження дає підстави стверджувати, що такий підхід до вирішення проблеми неодмінно викликає внутрішній опір особистості і гальмує процес становлення її відповідальності.

Щоб уникнути внутрішнього опору курсантів обов’язку, постійної боротьби між бажаннями, з одного боку, і недозволешш, з іншого, між вимогами навчально-виховного процесу і постійним прагненням до нового, необхідно шукати міру бажаного і можливого, тобто смисл. Якщо курсанта не бачать смислу в професійному удосконаленні, то роль педагогічного процесу у їх становленні як майбутніх офіцерів пожежної охорони є незначною.

На основі проведеного дослідження шляхом теоретико-експе-риментального пошуку виявлено психолого-педагогічні умови, визначено зміст, форми організації і засоби цілеспрямованого впливу на процес

становлення відповідальності у майбутніх офіцерів пожежної охорони. Психологічним механізмом формування відповідальності є перетворення діяльності у самодіяльність, її входження у внутрішню структуру особистості курсантів.

Підвищення ефективності процесу формування професійної відповідальності майбутніх офіцерів пожежної охорони передбачає демократизацію та гуманізацію навчально-виховного процесу, створення відносин взаємної відповідальності між його учасниками. Важливою педагогічною умовою виховання у курсантів професійної відповідальності є створення ситуації їх реальної зацікавленості процесом і результатом своєї професійної підготовки.

Дослідження підтвердило ефективність запропонованих методів і засобів створення ситуації реальної зацікавленості курсантів процесом і результатами професійної підготовки.

Результати проведених досліджень дозволили сформулювати висновок щодо можливості науково обгрунтованого педагогічного керівництва вихованням відповідальності як особистішого утворення у майбутніх офіцерів пожежників, виявити необхідні для його здійснення психолого-педагогічні механізми та педагогічні умови.

Проведене дослідження не вичерпало всіх аспектів проблеми. Вимагають подальшої уваги питання профорієнтації та профвідбору учнівської молоді до навчання у пожежних училищах; визначення критеріїв їх підготовки; стимулювання цього процесу. Особливої уваги заслуговує проблема духовного розвитку майбутнього офіцера пожежної охорони, формування у нього потреби у постійному моральному та професійному самовдосконаленні.

Перелік основних публікацій автора за темою дисертації

1. КозярМ.М.Організаціявихованняукурсантів пожежно-технічних навчальних закладів професійної відповідальності в період стажування // Педагогіка і психологія професійної освіти. - 1998. - №1. - 0,5 д.а.

2. Козяр М.М. Виховання любові до професії пожежного // Єдність раціонального та емоційно-почуттєвого в освітньо-виховних системах. - Харків. - 1996. - 0,4 д.а.

3. Козяр М.М. Педагогічні основи виховання у курсантів навчальних закладів системи МВС відповідального ставлення до виконання своїх обов'язків; Методичні рекомендації. - Львів. - 1998. - 1 д.а.

4. Козяр М.М. Найважливіша мета - виховання курсантів - патріотів // Матеріали звітної науково-практичної конференції Вінницького державного педагогічного інституту. - Вінниця. - 1995. - Вип.1. - 0,2 д.а.

5. Козяр М.М. Система методів виховання воїнів та курсантів II Матеріали наукової конференції Вінницького державного педагогічного інституту. - Вінниця. - 1996. -Вип.2. - 0,2 д.а.

6. Козяр М.М. Проблеми виховання соціальної відповідальності у курсантів військових закладів освіти // Матеріали наукової конференції. -Чернівці. - 1996. - Кн.З. - 0,2 д.а.

Козяр М.М. Педагогічні основи виховання у курсантів навчальних закладів системи МВС відповідального ставлення до виконання своїх обов’язків.-Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 - теорія і методика професійної освіти. -Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України, Київ, 1998.

У роботі конкретизовано суть, структуру та критерії вихованості відповідальності у майбутніх офіцерів - пожежників, визначено, теоретично обгрунтовано і експериментально перевірено умови, зміст, форми і методи педагогічного управління процесом розвитку та виховання відповідальності у курсантів вищих пожежно-технічних навчальних закладів. Розроблено методичні рекомендації щодо вдосконалення процесу виховання відповідальності у майбутніх офіцерів пожежної охорони.

Ключові слова: відповідальність, компоненти відповідальності, критерії відповідальності, рівні відповідальності, педагогічні умови, ситуація реальної зацікавленості.

Козяр М.П. Педагогические основы воспитания у курсантов учебных заведений системы МВД ответственного отношения к исполнению своих обязанностей. - Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата педагогических наук по специальности 13.00.04. - теория и методика профессионального образования. - Институт педагогики и психологии профессионального образования АПН Украины, Киев, 1998.

В работе конкретизировано сущность, структуру и критерии воспитанности ответственности у будущих офицеров-пожарииков, определены, теоретически обоснованы и экспериментально проверены условия, содержание, формы и методы педагогического управления

процессом развития и воспитания ответственности у курсантов высших пожарно-технических учебных заведений. Разработаны методические рекомендации по совершенствованию процесса воспитания ответственности у будущих офицеров пожарной охраны.

Ключевые слова: ответственность, компоненты ответственности, критерии ответственности, уровни ответственности, педагогические условия, ситуация реальной заинтересованности.

Kozyar M.N. Formation of the responsibility of the future fire-brigade officers. - Script. Dissertation ofcandidat nauk. - Manuscript.

The dissertation for conferring the Candidate Science (Pedagogical) Degree. -13.00.04 - theorie and methods professional tducation. - The Institute of Pedagogics and Psychology of the professional education of the APS of Ukraine, Kiev, 1998. In the research work we concretized the essence, structure and criteria of the future fire-brigade officers’ responsibility formation. We defined, theoretically grounded and experimentally tested conditions, contents, forms and methods of pedagogical administration of the prosses of responsibility of the high fire-technical institutions students’ development and. formation. We proposed methodical recommendations as for improving the prosses of future fire-brigade officers responsibility formation.

Key words: responsibility, responsibility components, responsibility criteria, responsibility levels, pedagogical conditions, the situation of real interest.