автореферат и диссертация по психологии 19.00.07 для написания научной статьи или работы на тему: Формы и уровни проявления научной одаренности в юношеском возрасте
- Автор научной работы
- Корчуганова, Ирина Павловна
- Ученая степень
- кандидата психологических наук
- Место защиты
- Киев
- Год защиты
- 1997
- Специальность ВАК РФ
- 19.00.07
Автореферат диссертации по теме "Формы и уровни проявления научной одаренности в юношеском возрасте"
« i 3 О Л 1НСТИТУТ психологи
р„„ ím. Г.С.КОСТЮКА АПН УКРАШИ
- Ü Цйй fUj/
КОРЧУГАНОВ A Ipima Пашшдаа
УДК 37. 015.3
ФОРМИ ТА PIBHI ПРОЯВУ НАУКОВО! ОБДАРОВАНОСТ1В ЮНАЦЬКОМУ
ВЩ1
19.00.07 - педагопчна та ьисова психолопя
АВТОРЕФЕРАТ дисертацпна здобуття наукового соупетя кандидата психолопчшгх наук
Км® - 1997
Дисертзддею £ рукопис.
Робота вшсонана в шсгагуп психолога ш. Г.С.Костюка АПН Украши
Науковий ксршиик - академос АПН Украйш
доктор психолопчних наук, Моляко Валентин Олексшович гасютуг психолога ш.Г.С. Коспока зав лаборатарц психолога творчосп
Офщшт опоненти - доктор психолопчних наук проФесор, Ложкш Георгш Володимирович Украшський Державшш ушверситегг фЬичпого виховання 1 спорту зав. кафедрою психолога 1 педагогией
- кандидат психолопчних паук, - ст. науков. сгавробтшк. Горностай Павло Петрович шегатут социально! 1 шмптично! психолога провщ. наук, сшвроб.
Провцдаа установа - Нащоналышй педагопчний ушв^ситет
ш. М. П. Драгоманова, каФедра психолога, Мнпстерсгво освой Украши, Кшв
Захисг вщбудеться " " _ 1997р. об_года
на заоданн! спещшшовано! вченоТ ради Д 01.48.01. в шегитуп психоло] ¡м. Г.С. Коспока АПН Украши за адресою: 252033, Кшв-ЗЗ, ву Паныавська" 2.
3 дисертащею можна ознайомитись у б1бл1отещ шетиту! психолога ы. Г. С. Коспока АПН Украши за адресою: 252033, Киш-3 вул. Паныавська, 2.
Автореферат розгсланий м-—-1997р.
Вчешшсекрегар
спсщалйовапоГвчено! ради ¿¿Я*******Алексеева МЛ.
ЗАГАЛЬНАХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
!
АКТУАЛЬШСТЬ ДОСЛЩЖЕННЯ. Цшеспрямований ¡нгерес до проблематики науково'! творчосп почав помтю зростати вже напришнщ XIX початку XX ст., у зв'язку з необхщшстю у розширення контингенту наукових npauiBHiiKiB у pi3nnx сферах д1яльноеп в якнх наука почала вдагравати все бшьщ важливу роль. Ця тенденц1Я стала ниш очевидною для нефахшцш. Разом з тим спещальш роз робки проблем« науково! творчосп, особливо здйностсй до науково! д1яльност1, до цього часу вивчеш ще недостатньо. Це сгосуеться не лише розробок вгечизняних вчених, але i доынджень здшсненнх в ¡ншмх, найбшьш софально-економ1ЧИо розвиненнх краГнах.
Якщо йдеться про наукову обдаровашсть, то стан розробки дано! проблем» ще не достатнш. Фактично немоясливо навести жодноТ втизняно! роботи, яка конкретно була б прнсвячена саме психолопчному вивченню науково! обдарованосп.
Враховуючи широту д1апазону науково'!обдарованосп та iHuii об'ектнвт причини, треба визнати, що в даний час специфика науково! обдарованосп визначена не повно, а психолопчш дослдакення генезису форм та р'штв науково'! обдарованосп, зокрема, в юнацькому Biyi, В1дсутн!.
Вшце сказане дае шдстави ствердгувати, що проведения спещальних теоретико-експеримеитальних досл1джень i подальше вдосконалення концептуального апарату i методш вивчення проблеми обдарованосп, П спец1альних видш, форм та piiiifiB прояву на рЬиих етапах bikoboto розвитку е безумовно актуальним. До того ж вже здшснеш розробки створюють грунт для проведения конкретних гтошуив, оскхлькп е фундаменталып теоретичш та експериментальш дослщження, як'| стосуються pi3Hiix аспектш проблем» обдарованосп', и психолопчно! сутносп, прнроди творчих здйностей та мислеиня (наприклад, дослщження О.Г.Ковальова та В.М.Мяащева, Г.С.Костюка, Н.С.Лейтеса, А^М.Матюшкша, В.О.Моляко, Я.О.Пономарьова, Б.М.ТеплоВа,
B.М.Екземплярського, R.Cattell, F.Galton, I.Guilford, Ch.Spearman, W.Stern,
C.Taylor, P.Torrance та in.). Можна назватн конкретт дослвдження, присвячет проблем! творчо! особистосп, зокрема, е певний доробок у бюграф1чному дослщженш обдарованих особистостей (М.В.Гончаренко, Н.С. Лейтес, В.Освальд, F.Gatton, A.Maslow, C.Podgers, C.Taylor та ¡н.).
Вищенаведена аргументац1я зумовила виб1р теми: "Форми та pißni прояву науково! обдарованосп в юнацькому вщГ.
ОБ'СКТОМ досл!Дження е психолопчш особливост1 науково! обдарованосп П природа та структура.
ПРЕДМЕТОМ досл!Дження були форми та piBHi прояву науково! обдарованосп в юнацькому вод.
МЕТА дослщження - внявлення домшуючих тенденцш у прояв! науково' обдарованосп в учшв старших клаЫв (раннш юнацький вк).
ОСНОВЕ IГ1ПОТЕЗИ дослщження:
1) наукова обдаровашсть е складним динам^чним системним утворенням в структур! якого можна видшш! таи визначальщ складов!: штелектуалыи, творч та особиспсно-пщивщуальш компонент!!. Особливосп !х стввщношенш визиачають загальну тзнавальну спрямовашсгь ¡нтереЫв 1 установок конкретногс суб'екта щодо суто наукових форм розумово! та практично! Д1Яльносп;
2) специф1чиий прояв науково! обдарованосп, як правило, властивш вже для юнацького вшу 1 полягае у видшент та виршенш конкретннх наукови: завдань; наукова обдаровашсть виявляеться на потенцшному, актуальному допрофесШному р!внях в форм) спецнф1чних шдивщуальних поеднан! ттелектуальних (акаде.чпчиа устшшсгь, досшдннцька спрямован!сть мислення) творчнх (орипнальшсть, винахщливють, наявшсть р1зних сгшпв мислення стратепчного, тактичного та ¡н.) та особнспсно-вкових (тдвищсна мотивацЬ досягнення; особиспсна зриПсть, вщповщно до юнацького вшу; наполеглив^сть залучення до науково-дослщницько! Д1'яльносп) якостей.
Виходячи з мети дослщження сформульоваш наступи! ЗАВДАНШ ДОСЛЩЖЕННЯ:
1. Виявнти загальш психолопчш характеристики та структуру науковс обдарованосп.
2. Розкритн основи! формн прояву науково! обдарованосп в юнацьком
вод.
3. ^суватн р!вн1 прояву науково! обдарованосп в юнацькому вщк
МЕТОДОЛОГ1ЧНОЮ I ТЕОРЕТИЧНОЮ основою досл1дженн
виступають теоретнчш положения про структуру, сутшсть обдарованосп т творчосп, скспериментально-теоретичш, 6юграф1чш дослщження науковс обдарованосп (Ф.Гальтон, Дж.Плфорд, О.Г.Ковальов та В.М.Мяащев, Г.С.Коспо] Н.С.Лейтсс, В.О.Моляко, В.Освальд, Я.А.Пономарьов, В.Штеру В.М.Екземплярськийта ¡н.).
МЕТОДИ ДОСЛ1ДЖЕННЯ: теоретичннй анал1з науково! Л1тератур1 анал13 бюграф1ч!!их матер!ал1В про видатних вчених, психодаагностичш методик (тести штелекту, тести креатнвносп, особиспсш опитувальники), анал!3 продукт! творчо! Д1Яльносп (реферати, творч1 робота, твори), метод експертних оцшо) статистична обробка отриманих фактов.
НАУКОВА НОВИЗНА дослщження полягае в оргашзацн та здшснен! вивчення саме прояву допрофесшних форм та р1вшв науково! обдарованосп I вщповвдному контингента учшв (раннш юнацький вис), що дозволило: 1) визначт ¡нтелектуальш, творч! та особиспсш форми у спещальних комбшашях т поеднаннях, 2) скласти достатньо мютга характеристики р!вшв прояву творч
муково'Т обдарованост! з деякнми специф1чшши домшантинми тенденц1ями (в1д ¡анпростпиих ¡нтелектуальних до власне творчих).
ТЕОРЕТИЧНЕ ЗНАЧЕНИЯ даноГ робот» полягае в розробф сонцептуальних пщходов щодо психолопчно'Т природа 1 структур« науковоТ )бдарованост1 як багатор^невоТ динамшноТ система, що включае творч1, нтелектуальш та особиспст компонентн: показано, що в кожному окремому тпадку зумовлюють реалышй потенц1ал суб'екта ! дозволяють в бшыш» або (синий \iipi прогнозувати його розкритгя в конкретних видах науковоТ д1яльност1 в першу чергу йдеться про Д1"апазон природничих наук).
ПРАКТИЧНЕ ЗНАЧЕНИЯ дослщження полягае у гпдбор1 та апробаци истеми д1агностнчних засобш лшиаченпй р1знор1вневик пр0ЯВ1В обдарованосп ;о науково-дослщницькоТ д'1Яльносп" в юнацькому вщк Узагальнеш результата ;осл1Дження можуть бути застосоваш при розробц! спецкуршв в систем! ¡дготовки шкшьних психолопв та педагопв до роботи з обдарованими таршокласниками та консультативна робоп психолопв.
ВПРОВАДЖЕННЯ результатов дослщження у практику, на основ! атер1ал1в дослщження були розроблет методнчш рекомендаци "1нднвщуально-сихолопчш особливост! га сощалыи умови розвитку обдарованих дггец", проваджена програма спецкурсу "Основиднференцшованого навчання та роботи обдарованими дпъми" для слухачт спецфакультету Волинського державного шверснтету ¡з спефальносп практична психолопя.
Особистий внесок автора полягае у теоретичному вивченш та кспериментальному дослщженш пpoвiдниx форм (¡нтелектуальних, творчих, собиспсних) та р!"вшв (потенцшного, актуального, допрофесшного) прояву ауховоТ обдарованосп в ранньоиу юнацькому В11дк
В1РОГ1ДШСТЬ ТА НАД1ЙН1СТБ результат дослщження, Згрунтоважсть висновк(в забезпечувалась методолопчним обгрунтуванням шдних позицш, анал130м теоретичннх та емшричних матер1ал!в, результатами сспсриментально! частини робота, адекватшсгю застосованих методов мет1 1 изданиям дослщження, залученням репрезентативно'!'виборки, юльгасним! ягаспнм 1ал13ом даних \ Тх сшвставленням з даними шших дослщжень, Тх статисгичноТ Зробки \ переярки, внкористанням взаемодоповнюючнх метод ¡в дослщження.
ОСНОВН1 ПОЛОЖЕНИЯ,ЯК1ВИНОСЯТЬСЯНАЗАХИСТ.
1. Наукова обдароватсть е складним за структурою багатор1вневим шакнчним психолопчним утворенням, яке забезпечуе уешшшеть здшенення 1уково-дослщннцько1 даяльносп. Основними базисними компонентами науковоТ 5дарованост1 с: I) ¡нтелектуальш можливост!, 2) здатшеть до творчосп, 3) шплекс особисгпсних властивостей, що сприяють актуал!заци ¡нтелектуальних 1 юрчих можливостей ¡ндивща.
2. Провщннми формами прояву науковоТ обдарованосп в юнацькому
В1Ц1 у вщповщносп до структурно! представленосп виступають:
а) штелектуальш - шдвлщена здатл1сть до навчання, абстрактного мнслення, засгосування теоретичных знань: формування та сшвставлення альтернатнвыих гшотез; узагальнешсть, крнтичшсть, та самостшшсть мислення; досягнення ефективноот тзнавального процесу завдяки анализу власного мислення та формування ¡ндив!Дуального стилю мислення як сукупност« шдивщуальних вар1ацш у засобах надбання, переробки ! внкорисгання шформацп та ¡н.;
б) творч! -'днвергентне мнслення, здатшсть продукуватн орнпналыи ще? та гшотези, несгандартшсть тдходу до загальнов1домих проблем, наявшсгь можливосг! прогнозуватн модель гворчого продукту Д0СЛ1Дницька творча активность, яка проявляешь у постанови! та виршенш творчих завдань 1 т. п.;
в) особиспсш - висока мопшацш досягнення, особнспсна зршсть, яка вщповщае юнацькому в»ку, участь у науково-дослщницькш Д1ЯЛьност1, п особиспсна значтисть та позитившш емоц^йшт фон 1 т. п.
3. Наукова обдаровашсть в юнацькому вод може специф!Чно проявлягися на потенцшному, актуальному та допрофесшному ршнях.
АПРОБАЦШ РОБОТИ. Результата досдщжеиня обговорювались на науковш конференци "Практична пснхолопя л розвиток таланту"(м. Кшв, 199Г р.), на наукових конференщях професорсько-викладацького складу Волннськогс державного университету (м. Луцьк, 1993, 1994 рр.) на м1Жнародшй науковп конференци "Духовнкггь. Менталыйсть. Саморозвиток особистосп" (Кшв-Луцьк 1994 р.), на засщаннях кафедри психолог» Волинського державного университет! науково-практнчшй конференцш "Проблеми пошуку, навчання та вихованн! обдарованих детей дошкшыюго, шильного В1ку та молода" (Кшв, 1996), другом; з'зд1 товарнства психолопв УкраГни "Проблемн та перспективи розвитк; психолога в Укра&н" (Кшв, ¡996) на заседаниях лабораторн творчосл шститут психолога АПН Украши ¡меш Г.С.Костюка, вщображеш в 7 публнсащях.
Осиовт теоретичш положения 1 висновки досладження знайшл! воображения у сема публикациях: методичних рекомендациях, сгатгях, матер1ала наукових конференцш. ,
СТРУКТУРА ТА ОБСЯГ ЮБОТИ. Робота складаеться и вступу, дво роздшв, внсновюв та списку Л1тератури, що вюпочае 181 найменування. Робот викладена на 176 сторшках основного тексту та додаиав.
ОСНОВНИЙ ЗМ1СТ ДИСЕРТАЦЙ
У ВСТУП1 обгрунтовано актуальность теми дослщження, визначени об'ект 1 предмет, сформульоваш мета, ппотеза, завдання дослщження, положен» яю виносэться на захист; розкриваеться наукова новизна, теоретичне1 практичо значения роботи.
В ПЕРШОМУ РОЗД1Л1 "Наукова обдарованють як психологична фоблема" даеться визначення обдарованосп в и сучасному пснхолопчному юзумшш, розглядаеться наукова обдаровашсть як один з ввдв спещально! >бдарованосп, визначаеться 1 розкривасться ведуч! базов! компонента, яга входять 1 структуру науково! обдарованосп та забезпечують усшшшсть ше! эдяльносп.
У даний час ¡снуе декшька шдход1в до розумшня сутносп обдарованосп а и структури, як1 визначають методолопю и вивчення: психометричний 1апрямок, когнпившш, креативний та ш.
Заруб1ЖН1 концепцп базуються на уявленш про обдаровашсть, як складне итегральне утворення (Дж.Рензулл!, Д.Оск, Дж.Фр1мен, К.Хсллер та ¡н. ). У ¡дповвдноеп з визначенням Дж.Рензулл1, обдаровашсть е результатом поеднанням рьох характеристик: ¡нтелектуальних зд1бностей, яи перевищують середшй 11вень; творчого тдходу та наполегливосп. В бшьшосп визначень видшяеться ;екшька фактор1В обдарованосп: когштивш, особиспсш, сощальш та ш.
Теоретико-експеримеитальну базу для розумшня психолопчно! сутносп а природ« обдарованосп, як загалыю"1 так I спещальноУ, поклали дослщження ¡.Г.Ананьева, А.Г.Ковальова та В.М.Мяащева, Г.С.Косткжа, Н.С.Леатеса, '.Л.Рубпнптейна, Б.М.Геплова.
Враховуючи певну ршшцю у трактуванге цього поняття слщ тдкреслити, до найчастиие обдаровашсть розглядаеп,сяв психологп як важчий ршень розвитку д1биостей людпни, який дозволяе Тй досягнут особлнвих усп'тв у визначешй фер1 Д1ялыюсп. При цьому авторн розр1зняють загальну та спефальну бдаровашсть. Загальнарозумова обдаровашсть проявляешься в опануванш веша идами Д1ЯЛ!)Иост1, успешно здшснення яких потребуе включения штелектуальних щбностей. Спещальна обдаровашсть пов'язана з тпми видами д1яльносп, в яких она нанбшьш розкривасться.
Обдаровашсть, як загальна основа творчосп в будь-якш Д1ЯЛЬНосп, е ередумовою становления 1 розвитку творчо! особистосй, здатио"1 не лише творения нового, але \ до самовираження, саморозкриття в д^яльносп, здатносп иршувати 1 ставити проблеми перед собою та шшими.
Обдаровашсть до науково-дослщнипько! дiяльнocтi ткно по'язана ¡з агальннми шзнавальними можливостями шдивща. При цьому а можна розглядати к спещалышй вид обдарованосп, якнй передбачае наявшст'ь конкретних южливосгей як найустшного виконання певного виду Д1ялыюсп (Моляко В.О.).
Виршальний показник ефективносяч даяльносяч вченого - пауков! ¡дкриття (встановлення нових факте, зв'язмв м1ж ними; тзнання нових закошв рироди, сустльства та тодськоТ свщомосп, метою яких е передбачення под1й та рактично-еволюцшного псретворення дшсносп). При цьому, показник творчо! ¡яльносп (и продукт) та процесн, як1 його породжують, повинш дослщжуватися Ух внутр1ШИьому взаемозв'язку. Тому в робо-п розглянуп складов! наукового
творчого процесу вченого осыльки побудова модеш наукового творчого процес) вимагае wir кого уявлення про його зм1ст, структуру i внутршшо динам^) розвитку.
Анал13 результате дослщжеиня показав, що основу психолопчно! структуры обдарованост1 складають не окрем! сощально-психолопчш, абс ¡ндивщуально-типолопчм риси особистосп, яю ¡зольоваш В1Д шших, ал« структурна органгшдя ii свщомосп. В узагальненому вигляд1 вона включае в себс сукупн1сть когштивно-творчих та особистюних характеристик обдарованосп мотиващйне сгавлення до зм1сту знания та Д1Яльносп, домшуючп шзнавальн} потребу; наявшсть сформовано! особиспсно!' позици, системи смислш; регулящйн та шструментальш мехашзми реал1заца творчо! дальность тзнавально! : д1яльн1Сно*1 aKTiiiiiiocri i in.
В роздин окреслеио базовий комплекс якостен, яга визначають в своТГ структуршй цшсноеп обдаровагасгь до науково-дослшннпько! /вяльносп, а саме 1) штелектуальннй потен ui ал; 2) творч! можливо<гп високого порядку; з) внутршп; особиспсш факторн, HKi дозволяють досягнутн видатних (екстраордннарних результата науково-досл1'дницько1 д1яльносг(.
Bei 1снуюч1 в психолога назначения обдарованосп зб1гаються в тому, щс штелект е певщ'емппм и компонентом, а також иеобхщним крнтер1ем в оцшц безпосередньо виражено! або потенцшно наивно!' обдарованостк При цьом; загальнопршшятою е точка зору, що обдаровашегь не обмежуеться наявшетк внеокого ¡нтелекту, оскшьки крш нього ¡снують деяи властивосп когштивногс та оеобиспсного плану, вщ яких залежить ршень реал1заци обдарованосп.
Найважлив1шим ягаеннм показником обдарованосп е здатшеть людиш вийтн за Me»i накопиченого досваду i знань, як особиетого так i накопиченоп людством, тобто здатшеть до творчосп. Творчоть визначаеться в психолога Я1 Д1яльшсть, результатом яко!' е створення нових матер1альних та духовни: цшностей
Всю р!зномаштшсть якостей, пригаманних творчо обдарованим людям ям видшеш заруб!жними та вгтчизняннми психологами можна роздшити на тр] блоки: 1)когнтшш (пЬнавалынтапошуково-дослщшщью); 2)творч1 (дивергентш креатив«!) 3) та особиспсш (мотиващйно-енергетичш характеристики) Залишаеться невизначеним ряд запитань, пов'язаних ¡з особливостями творче особистосп та, головним чином, особистосп вченого, питания BiKOBoi динамта творчост!, природи та розвитку здйностеп до науково! творчосп, вихованн: творчих зд!бностей i т. п.
Погляди бшьшосп психологш збнаються в тому, що ведучим прояво» обдаровано! ocoSucrocri е творче мнелення. Разом з тим, неможливо зрозумгп динамку розвитку творчого мислення як базального компоненту обдарованост ¡зольовано вщ розвитку цшено! особистость
На сьогодш вже очевидно, що сукупшсть когттишшх характеристик не вдображае особиспсть шелому, але визначсного тдходу до видшення та оценки Ьактор!в розвнтку творчого мислення пов'язаного ¡з загальннм розвитком юобистосп не ¡снуе. Однак, можна видшитн групу особиспсних фактор1в, як! е >азовими в структур! обд аров а носи. До них належать домшуюча п!знавальна ютреба — п!знавальне ставлення до дшсност! як невщ'емна складова ителектуально! д!яльност!, яку розглядають у якоси найважшшшого фактору [рояву потеншйно! обдарованосп.
Умовою реал1зацн обдарованосп вясгупас штелектуальна активн!сть. !)уттеве значения в багатьох дослщженнях выводиться шзнавальшй мотнваци [¡яль(юст[ (перетворююч!й, конструктипшй), а також Г! шструментальному абезпеченню, включаючи розвиток когштпвних операшн та шших ¡нтегратнвннх [рояв!в м!зна11ня, ¡, нареит, особливостями особистоси.
Основн! видн спещалыю! обдарованост!, в тому числ!! науково!, можуть >ути представлен! на основ! анализу характеристик представникт р!зних вид!в ияльность Для цього було проведено достижения пснхолог!чннх особлнвостей |рояву обдарованост! у видатних вченлх.
Широк! можливосп викорнстання бюграф!чного методу щодо впд!лення ■мов досягнення видатних устх1в в науков!й творчост! тдкреслював И. А. 'нбшков. Початок глнбокому вивченню жигтевого шляху як одше! з категорий [сихологн було закладено С.А.Рубшшгешюм та продовжено у дослщжсннях 5.Г Ананьева. Велнке значения 6юграф!чиим доотдженням науково! обдарованост! [адавали Ф.Гальтон. В.Освальд, Ж.Адамар та ш.
В межах доотдження науково"! обдарованост! були вивчеш бюграфн 15-и видатних вченнх (Р.Вуд, О.Гаи, У.Джемс, П.Л.Кашца, Л .Кардано, Л.Д.Ландау, ^.Майкельсон, Л.Максвелл, Ы.Мечмков, Т.Морган, М.Плзнк, С.Рсзерфорд, ?.Рентген, А.Д.Сахаров, Н.Тарталья).
3!браш бюграф^ш матер!али дозволяють окреелнти деяк! аспекта эдносно розвнтку та становления особистосг! видатного вченого:
- наявшеть можливосп сшлкування та взаемод!! на рани!х етапах ядивщуального розвнтку з високоосв1чен1ШИ дорослими (розглядався р!вень >св!ченосп батьк!в! дороелнх з найближчого оточення та цшшен! вщношення до ювгги в йм'!);
- шднвщуальш особливост! розвнтку, прояв нахил!в та зд!бностей до амоспГших наукових дослщжень;
- специф!ка розвнтку 1 прояву науково! обдарованост!;
- особливост! науково! Д1Яльност1 вченого (широта наукових ¡нтерес!в, алузь науково! спец|ал1заци та видатних наукових вщкриттт);
- шдивщуально-характеролопчн! якост! вченого.
В результат! аиал!зу бюграф!чних.матер1ал1в було зроблено деяк!
попередщ висновки:
1. Становления особистоеп багатьох видатних вчених проходило : культурному оточенш, безпосередньому стлкуванш та взаемодй з дорослим] для яких освгга мала високу соьу'альну 1 особиспсну цшшсть. При цьому ¡снуют окреш випадки, коли внутр1шнш потяг до науково\' д1яльност1 стимулю рсобиспсть до самоосвгги та самостийного пошуку можливостей рсал!заци сво1 зд1'бностей.
2. Шкшыгому навчанкю видатних вчених не завжди притаманна висок. академ1чна успииш'сть та дисциплша. Випереджаючий розвиток ¡нтелектуальни: 1 творчих зд!бностен може створювати складносп в coцiaльнiй адаптацн д< загальноосвггтх форм навчакня.
3. Найбьчьш яскраво наукова обдаровашсть проявляеться в юнацьком; В1Ц1, що пов'язано ¡з внутршн'ши та зовшшшми факторами розвитку у цьом; вщь
4. Бшыт'сть видатних вчених, бюграфп яких вивчено, мали досить широк науков! ¡нтереси, що сприяло багатогранноспч баченнк дослщжуваних ним1 проблем. В цшому ж стиль науково! Д1ялыгосп спричиняеться типолопчним! рисами та структурою особисгосп вченото,
5. Кшьюсть особиспсних якостей, видшенихв межах нашого дослщженш досить велика; вони маюгь р!зномантшй, часом суперечливий характе| (р!зномашттсгь штересмв та Тх шзнавальна спрямовашсть, яскравг шдивщуальшсгь, цшсспрямовашсть, наполеглнв1сть, незалежшсть у поведшЫ особист!сна зрь'пстъ, громадянська смшив1сть, творча уява, доывдншдькг прониклив!сть, здатш'сть до опанування науковими знаниями).
Ъггегральна особиспсна структура, яка забезпечуе видатш науков1 досягнення, включае в себе штелектуально-творчий потенщал високого р1вн* сформованост!; комплекс внутршшх якостей, що складають внутршш умови реалиацй обдарованостк До них можна вщнести: високу мотивацию досягнення наукового результату, особиспсну зршсть (наявшсть особиспсноТ, науково!, громадяисько! позици1 т. п. ), цшшсно-мотивацжне ставлення до науково": творчосп як дшльносл, яка мае особиспсний зм1ст.
ДРУГИЙ РОЗД1Л "Експериментальне дослщження психолопчних форм та р!вн1в прояву науково} обдарованосп в юнацькому ввд".
Планування даного експерпм ентального дослщження грунтувалося на методолопчних.татеоретичних принципах системного пщходу. Застосування його до вивчення науково! обдарованост! передбачало побудову вщповщного теоретичного конструкту, якии дозволяе розглянути як цшсну систему та розробйти процедуры релевантт и експериментальному дослщженню. Таким конструктом, жий надае системного характеру експериментальному дослщженню форм та ршнш прояву науково! обдарованосп в юнацькому вад, запропонована
грьохкомпонентна модель, що включае ¡нтелекту алы шй потенциал, творч! .южливосп та особпсзчсш якосп досящжуваних, а також рЬзн! 1х прояву.
Анал1з пснхолопчннх домиджень та результат!! вивчення бюграфгашх *атер!ал1в дали змогу впд1'лптн 1 описатн базист компонент!! науково! )бдарованосТ1 на основ! яких були сформульоваш основш етапи експерименту: швчення ¡нтелектуальннх здйностей; д1агностика креативности анал13 »собиспсннх характеристик тсно взаем опов'язаннх ¡з обдаровашстю. В зв'язку з [им МЕТОДИКА ДОСЛ1ДЖЕНШ1 процедурно включала:
I. Визначення р1вн!в розвитку ¡нтелектуальннх зд1бностей та (собливостей ¡нтелектуальноТ жяльностг.
II. Вивчення творчого мислення та рштв сформованосп креативность
III. Оцшка продукпв тялшоаг — твор1в науково-творчого з'.п'сту за изначеними критершми.
IV. Д1агностика мотиву доеягненнята особисткно! зршоспяк складових собислсного компоненту обдарованосп.
V. Експертна ощнка ведучик компонент обдарованосп, ствставлення уб'ективних I об'ективних оцшок.
Виб1рку склали учн1 10-11 клас1в (53 чол.), як! навчаються за пец!ашзованою програмою з поглибленим вивченням фЬики та математики, ша злучеш до науково-доавдницько"! роботи (занятгя в лаборатор1ях ушверситету ¡д кертництвом викладач1в вузу, написания рефератсв, подготовка доповщей 1 т. .), участь в предмегних олшшадах, конкурсах « т.д. Дана виб1рка арактеризувалась наявшстю рших р1вшв прояву науково! обдарованосп.
I. Оцшка р1вшв розвитку ¡нтелектуальннх зд1бностента структурних собливостей ¡нтелектуально! д!яльност! проводилась за попомогою гандартизованого тесту структур!! ¡нтелекту Р.Амтхауера.
Результата виконання завдань тесту теля статистично! обробки озглядалися в контекстк а) р1Внево! (кгаьккно!) представленоей за результатами сального сумарного показника коефи-иенту штелекту (1(3); б) структурних :обливостей ¡нтелектуально? д1яльносгп, яка проявилася в межах дано! виборки васний анал13).
Середньостатистичш показники коефвденту ¡нтелекту склали:
X = 125.66 (КЗ Хшт= 108; Хтах=161; 8х=8.899.
Цей показник, який значио перевищуе середш стандарта значения, 0= 100) вщповщае специфщ! нашоУ виб)рки: бшьш високим загальним р1вием эзвитку та академ1ЧНо! устшност».
Враховуючи розподщ результата теля статнстнчно1 обробки отрпманих щих було видшено:
високий р1вень - 1<2 134.55 до 141 (8 чол.-15%);
середнш ртень - 1С>вщ 117.00 до 134 (35 чол. - бб%);
низькийр!вень-1С>в!д 108.00 до 116.99 (10 чол,- 19%);
У вщповщносп до нормального розподшу за стандаргизованимн даними, в нашш пиб1рц1 переважае високий та дуже високий р1вш показание ¡нтелекту. В психолопчшй Л1тератур1 вдайчасться, що про високий р1вень ¡нтелектуальних можливостей можна говорите при 1С2>120; при 10>140 — про штелектуальну обдаровашсть.
Яюсне внвчення штеяектуалышх особлнвостей досладжуваних, як форми прояву науково! обдарованосп, проводилось на основ! аналпу структури ¡нтелекту. Результати виконаиня завдань субтеспв мають такий зм1сг. Найбшып усшшно були виконаш завдання субтеспв: №4 (Х=124) - "Класифкашя" (дослщжуеться здаписть до узагальнення, формування суджень); №5 (Х=11б) -"Л^чба" (арифмстичш операцй); №6 (Х=117) - "Ряди чисел" (невсрбальне ¡ндуктивне мислення); №7(Х= 117) - "Виб1р фгур" (просторова уява). Анализ змкггу навчально! д;ялыюсп показав, що саме щ компонента мислення е ведучими у засвоенш наук природничо-математичного циклу (фЬика, математика, Х1М1Я та ш.).
Дещо нижч1 середш показникн результатов виконання субтеспв №1 -"Лопчний в!дбф" (досшджуеться вщчуття мови); №2 - "Внзначення загальних ознак" (здатшсть до понягшного абстрагувапня); №3 - "Аналоги" (комбшаторн: вербальш з^бноеп);№8 - "Кубики" (вишня мисленно оперуватиоб'емними пламг у простор!) та №9 - завдання на зосередження уваги та пам'я"п.
Огже, завдання вербального характеру, за виключенням здатносп дс узагальнення та завдань спрямованнх на зосередження уваги та пам'ят!, викликал1 деяк! трудной» у рссчюнден'пв нашо! виборки. При цьому с.шд зазначити, щс середн! результати по век трупах завдань перевищують середш показника зг даними стандартного розпо/илу (шкалып оцшки).
Дан! штеркореляцГ! М1ж результатами виконання завдань окремш субтеспв, яю представлен! в робой, шдтверджують достатню внутрплнк узгоджешеть м1х ними.
II. Внзначення р1внш креативност! та особливостей творчого мисленш як форми прояву науково! обдарованосп.
Креатившсть охоплюс деяку сукупшсгь мислительних та особнстшни: якостей, як! спрняють розвитку творчосп. Одним з найважлив1ших компонент!) креативност! е здатшсть особистост! до дивергентного мислення. Тест! дивергентного мислення вперше запропонував Дж.Гщфорд. Вони являють собок часгину загально! системи теста, спрямованих на розкриття творчого потенция; особистост!.
Методики, яи були викорисгаш у дослщженш, е модиф!кац!ею тести Дж.Гшфорда, П.Торранса (адаптоваш О.Е.Тушк).
Передбачалпся традицшш крмтери оцшки креативност!: продуктившет: мислення; гнучюсть мислення; оригшальшегь.
Загальний показник розвитку креативних зд1бностей визначався за цопомогою сумарного балу креативность Визначеш юидуюч! piBHi розвитку креатнвних зд[бноотеГг
внсокий р1вень -13 чол. - 24,5%; середнш ртснь - 33 чол. 62,3%; низький рхвень - 7 чол. -13,2%. Враховуючн те, що валщшсть бшьшосп теспв креативносп то вщношеншо до науково! творчосп на цей час мало дослщжена, експеримент 1ередбачав також iiiuii пщходи вивчення даиоГ проблем!!.
оцшка продукта творчо1 Д1ялыюст1; експертна оцшка структурних жладовнх науково! обдарованосп.
III. Для оц!Нки продуктов творчо! Д1Яльносгч учням було запропоновано ¡аписатн TBip вшьного сюжету на тему: "Неспод1вано я потрапнв на ¡ншу планету".
За KpiiTepii оцшювання було обрано: 1) художнш piseub змгсту; 2) тукопо-апалппчна спрямовашсть; 3) сюжетна узгоджешсть; 4) продуктившсть об'ем); 5) оригшальшсть.
OrpiiMani результат» свщчать, що:
1) найбиыц високий середнш показник поршияно з ¡ншими (Х=3,5 за 3-и бальиою шкалою) мав художнш pißcin, виконаних творчих poöiT. Показник :удожнього ртня виконання творчих poöiT за результатами нашо! BiiGiprai мае тсокий кореляшйшш взаемозв'язок ¡з сюжетнни piBHeM"Rxy=0,8: найменший -з науковим характером твору Rxy=0, 22.
2) науково-аналт!чна спрямовашсть творчих роб!т проявлялася у crimi ткладення, використанш прнчинио-наслдаовнх та аналггичннх прийом^в юяснень описаного, Hmcocri, лопчносп, або школи хронолопчшй послщовностк 1оказник науковосп найбшьш взаемопов' язаний ¡з оригшальшстю Rxy=0,56). 3 ншими показниками кореляцшний зв'язок позитивний, низький.
3) сюжетна узгоджешсть твору вщображае гпдпорядковашсть тексу >дному загальному напрямку. Bin Ticno пов'язаиий ¡з художшм pißneM твору. )бидва ui показники в большою Mi рою стввщносяться з образно-словесними труктурами мисленпя, шж з лопчними.
4) продуктившсть твору оцпповалась за об'емом представленого тексту, i показникам вщповщають познтнвш кореляцй з вЫма ¡ншими результатами. 1ри цьому, очевидно, що продуктивность аж шяк не обумовлюе Bcix ¡нших юказннюв. Воналишестворюе умови реал1зацптворчихтенденц1Й,аленевизначае ■с змкту та piBiw.
5) визначення орнпнальносп твору вимагае досконалого пор1вняння южет1в Bcix TBopiB, викладених ¡дей та i'x оцшки в залежносп вщ ступеня шкальносп. Показник орнпнальност! мае близью по значению познтивш ореляци ¡з вс1ма ¡ншими оц!нкамн.
Сшд зазиачити, що вивчення продукт творчо! Д1яльно<гп е одним з ацбшьш ефективних методов и аналЬу, але кригерц оцшки чауково! творчо!
д1яльносп через П продукт залишаються невизначеними.
IV. Д1апюсгика мотиваци досягнень та особиспсно! зрщосп як складових особистюного компоненту обдарованость
Особнспсн ш1 коми о I юнг обдарованосл включае значну иЛьмсть якосгей, що знаходяться у складному взаемозв'язку та взаемовпливь
На основ! анашзу психологично! 1 бюграф!чно! лггератури як найбшьш значш для нашого дослщження серед ¡нших булл видшеш потреби досягнень та особиспсна зрилсть.
Для внзиачення р1вня мотиваци досягнень використано тест-запитальник мотиваци досягнень А.Мехраб1ана (адаптованого Магомет-Ашева М.Ш.). Дана методика вишрюе сумарну тенденций мотиваци досягнень, тобто р1зннцю м'¡ж виражешсгю мотивт прагнення ло усгаху та уникнення невдачи
Результат д*апюстики могивацГ! досягнення за нашою виборкою розаодьтяються таким чином:
Х=7,075; Хтт=-41;Хтах=51;8х=19, 518.
Високий ревень - вщ 27 до 41; (8 чол. -15,09%).
Середшй р1вень - в'1Д 12,5 до 26,9 (36 чол. - 67,92%).
Низьгашртель -вщ -41 до 12,4 (9 чол. -16.98%).
В нашому дослщженш виявлен! познтивш кореляцн показшюв мотиваци досягнення з вЫма основннмн показннками. Так косфщкнт кореляцн, мш показ!Шками мотиву досягнення та становигь Щху)=0,51;з балами креативност1 11(ху)=0,4б 1 т.д. Однак, говорит» про цижовиту взаемозалежшеть цнх змншнх немае достатшх гпдстав. Внсока мотлващя досягнення, на думку багатьох дослщштав обдарованосл сприяе самореал¡заци обдаровано! особистосп.
Внвчення особислсноУ зршоот в психологи представлено удосладженнях ведучих мотпв1в, ¡нтерес1в, законом1рностей розвнтку особистосп. Видимой сл!дуюч1 характеристики особнстгсно! зрыостк розвннуте почутт* в1дповщальносп, здатшсть ло активно! учасп у сустльних в1дносинах тг ефективному використанню сво!х знань до конструктивного вир1шення проблем у прагненш до самореалпацп.
Використаний нами самооцшочннй тест особисттсно! зршост спрямований в першу чергу на виявлення психолопчно! готовносп особистост брати на себе вщповщальшсгь за сво! вчинки та р1шення.
Отрлмаш результата теля статистично! обробкн мають такий розподи (оцшка може бути в межах вщ 0 до 248):
X = 116; Хшах = 198; Хшт = 57; Эх = 34.93.'
Високий р!вень - вщ 151 ло198 (9 чол. -16.98%).
Середшй ртень - вщ 81 до 150 (35 чол., - 66.04%).
Низький ревень - вщ 57 до 80 (9 чол. -16.98%).
Показники особиспсно» зршосп в наций внборщ пов'язаш позитивним!
сорелящями з вЫма шшими компонентами: з показннками 1(5-11(ху) = 0. 56; среатнвшстю Я(ху) = 0. 62; мотпващею досягнення Щху) 0.55.
Особливе значения цей критерш мае для юнацького вку, оскшьки идображае тенденца особисгп'сного становления, особиспсного росту.
V. Результати експертних оцшок основних компонентов обдарованост!.
Тому що форми та р1вн1 прояву науково! обдапованосп в юнацькому нщ недостатньо дослщжем в психолог!?, з метою пщтвердження валшюсг! шкорнстаних методик був проведений зб!р об'ективних ощнок, в основу яких гокладено так! критери:
1. 1нтелектуальн! зд!бност! (зд!бносп до навчання).
2. Творч! зд!бносп (орппнальтсть, нестандартн!сть мислення).
3. Готовшсть до самовизначення (самоспйш'сть у навчалыий д!яльност!, юзашк!льне навчання, самовизначення в галуз! осв|ти).
4. Особиспсна зриисть (готовшсть брата на себе вдаовщальшсть за своТ ¡чинки та ршення).
5. Потреба у досягнент (наполеглив^сть, прагнення до досягнення мети).
6. Загальна рейтингова оцшка.
Враховувалися експертт оцшки з ф!зико-математичного (I) та 7м элитарного (2) цикл!в, тому що самез цнх предмепв учн! виконували науков! эоботи. Т^етш та шостнй критерп виконували роль додаткових.
Позитивы! кореляци суб'ективних (експертних) та об'ективних (тестових) >цшсж виступають пщтвердженням валщност! та можливост! використання {аведених у дослщженш методик, у вадношеиш до видоених конструктш )бдарованосп.
ТАБЛИЦЯ1. Результати поршияльного корелящйного анализу суб'ективннх (СО) 1 об'ективних (ОО) оцшок
Критер!й С.0.1 О.О. Щху)1 Щх у) 2
1. Ьнтелект 0,64 0,56
2. Здатшсть до творчосп 0,68 0,58
3. Особиспсна зршсть 0,41 0,62
4. Мотивацш досягнень 0,5 9 0,62.
У ЗАКЛЮЧЕНН1 розглядаються загальш гидсумки зд1Йсненого цослщження, та показано, що в цшому ппотези \ положения винесеш на захист [пдтвердились, завдання дослщження реашзоваш, що! дало можлив!сть зробити эсновш висновки, як! складають сутн!сть концептуального тдходу дослщження, асамг
1. Патчш форми прояву науково! обдарованост! в1дбн2ають функцюнування и основних базнсних компонент - ¡нтелектуальних, творчнх, особиспсннх, як1, в свою чергу, тгсно взаемозв'язаш М1К собою 4 складають едине специф1чне утворення - обдаровашсгь як сисгемну характеристику особистосп.
2. Узагальненою формою штелектуально! готовности до науково'1 д!яльносп виступають: устшшсть виконання ¡нтелектуальних операцш, яка перевершуесереднш р!вень; ефектившсгь тзнавального процесу; продуктившсп мислення.
3. Творч! можливосп проявляються в форм! оригшальносп суджень та умовивод1в, творчо! гнзнавалыю! активносп, здатносп продукувати орипнальн; науков1 продукт (Бруков: прац1 та знания).
4. До головннх форм прояву особиспсного компоненту науково! обдарованосп належать висока мотиващя досягнення наукового результату тг особистюна зрш1сть, як готовшсть приймати на себе вщповщальшсть за сви" життевий виб!р, з яким пов'язаш також домшуюча шзнавальна мотивашя Д1Яльносп 1 психолопчна готовшсть до самовизначення та саморозвитку Особиспеш форми прояву науково? обдарованосп' значно виразшш^ пов'язан ¡з вжовими особливостями розвигку, шж ¡нтелектуальш або творч1 форми Г прояву.
5. За результатами дослщження видшеш таи р!вш науков! обдарованост в юнацькому вщк потенцшний; актуальний; допрофеайний.
6. Р1вень потенцшно! обдарованосп характеризуемся наявшстк ¡нтелектуальних та творчих зд1бностей, як1 переважають ссреднш р1вень дл$ юнацького в1ку. 3 рЬних причин вони не завжди проявляють себе у конкретню продуктах наукового мислення, але !х можна д1агностувати скспсриментальним! методами, спостер1гати пщ час виршення проблемних ситуацш.
7. Ршень актуально! обдарованосп, якнй' мктить вс1 психолопчн досягнення попереднього р1вня, проявляе себе у академйних досягненнях усшшному виконанш творчих робп" наукового характеру та експериментальнш дослщжень, учасп в предметних ол1мтадах пщготовш доповщей та ¡н., тобто I конкретних результатах Д1Яльноеп.
8. Р1вень допрофесшно! науково! обдарованосп передбачае, Я1 доповнення до попереднього, висок! показники ¡нтелектуального, творчого тг особиспсного компонентов пашчно! активносп у !х взаемоди. Причому рол! штегруючого фактору вдаграеособиспсна складова, яка включае: високий р1веш потреби у досягненш, домшуючу тзнавальну мотиващю, особиспсну зршсп (наявшсгь життево! позици дегермшуючо! особиспсний розвиток, якнй в свок чергу забезпечуе вщносну незалежтсть у прийняш ршень 1 виборш вщ зовшшнЬ обставин), готовшсть до самовизначення (особиспсного, профеайного) саморозвитку, самоосвгси.
Суто професшна наукова обдаровашсть, як 1 будь-яка специальна бдаровашсть, формуеться \ проявляеться лише в самш професшнш, в даному ипадку науково-доашдницькш, дояльносп, вона не входила в предмет нашого эош'дження, але перспективним напрямком цгеТ роботи може стати, зокрема ивчення стратепй решения наукових проблем як принципового показника 1 щикатора обдарованосп, тшшювитосп вченого.
В подальшому передбачаетьсявивчечня науково! обдарованосп в межах г лише раннього але 1 всього перюду юнацького в1ку.
Основний зм1ст роботи изображено в таких публисащях:
1. Дтгносгика ¡нтелекту як складова вщбору учшв в профшьш пмназШт часи. //Практична психолопя \ розвш таланту. Методнчш рекомендацй. -Кшвськнн ¡жрепональшш шституг удосконалення вчителт, 1992. -С. 194-196.
2. Форми прояву лшгвстичннх зд!бностей в старшому ишльному вщ1. / Латергали XXXIX науково! конференци професорсько-внкладацького складу 1 удент1в Луцького державного педагогичного шсгитуту ¡м.Леа Укра'шки. -Луцьк, >93.-С. 23-25.
3. Актуальшсть психологичного вивчення проблеми обдарованосп. // Гатср1али ХЬ науково! конференци професорсько-внкладацького складу 1 ■удентш Волинського державного ушверситету ¡м.Леа УкраТнки. -Луцьк, 1994. -,123-125.
4. Самоанашз як передумова самореашзацп особистосп (з досвщу роботи обдарованимн сгаршокласниками). //Ментальшсть. Духовность. Саморозвиток :обистосто. Матероалн М1жнародно1 науково-практично! конференци. -Кш'в-уцьк, 1994.-Ч. 2 С. 326-328.
5. Проблема соцюкультурних умов в розвитку обдаровано! днтнни. // снхолого-педагопчш проблем11 обдарова носп. -Луцьк: вид-во Волинськ. держ. йверситету. 1994. -С. 3-8.
6. Слмейш умови внховання обдаровано! дитнни. //Роде м1й красний. -уцьк:"Вежа", Волннський академ1чний д!м, 1996.-С, 156-160.
7. 1ндивщуально-психолопчш особливосп та соцоайьно умови розвитку щарованих дотей. Методично рекомендаци. -Луцьк: Вид-во Акаде\пя наук вшцо! :втг. Вол'инський академ1 чний д!м., 1997. - 33с.
Корчуганова Грина Павл1вна.
"Форми i piBHi прояву науково! обдарованосп в юнацькому В1цд". - Рукопи
Дисертащя наздобутгя наукового cry пеня кандидата пснхолопчних нау 31 спешальностг 19.00.07 -педагопчна i вкова психолопя, ¡нститут психолога АП Украйппмеш Г.С.Косгюка, Кшв, 1997 р.
Дисертацшна робога лп'стигь теорстичие i екепериментальнедосладжеш науково! обдарованосп вюнацькому Biui. Всгановлено, що наукова обдаровашст проявляться у пеший сукупносп компонента: 1) штелектуалыши потенц1ал;: творч! можлпвост!; 3) особлспсш якост!. В юнацькому Biui видшеш три piB .прояву науково! обдаро1ЙНосп: а) погеншйна; б) актуальна; в) передпрофеаш наукова обдароваш'сгь.
Ключош слова: наукова обдаровашсть, штелект, творч! зд1бно<п мотивация досягнення, особиспсна зриисть.
Корчуганова Ирина Павловна. ^
"Формы и уровни проявления научном одаренное™ в юношеском возраст« -Рукопись»
Диссертация на соискание ученой степени кандидата психологичесю наук по специальности 19.00.07 - педагогическая и возрастная психология, инстит психологии АПН Украины имени Г.С.Косгюка, Киев, 1997 г.
Диссертационная работа содержит теоретическое и экспериментальна исследование научной одаренности в юношеском возрасте. Установлено, Ч' научная одаренность проявляется в определенной совокупности компонентов: интеллектуальный потенциал; 2) творческие возможности; 3)личностныесвойсп В юношеском возрасте вылелены три уровня проявления научной одаренности: потенциальная; б) актуальная в) предпрофессиональная научная одаренность.
Ключевые слова: научная одаренность, интеллект, творчесю способности, мотивация достижения, личностная зрелость.
Korchuganova Irina Pavlivna.
"The forms and levels of scientific talent in adolescence". -Ma nuscript.
The dessertation on gainig the Candidate of Science (Psichology) Degree. 1 00. 07. - Pedagogical and develorment psychology.
The Institute of Psychology by nameG.S. Kostyuk. Academy of Pedagogii Sciences of Ukraine. Kiev, 1997.
These theses comprise the theoretical and experimental research on scientific talent adolescence. It was proved that the scientific talent reveals itself under the presence some certai.n components: a) intellectual potential; b) creative abilities; c) persoi peculiarities.
At the adolescence age there were discovered 3 levels of how the scienti talent may reveal itself: 1. potential level, 2. actual level. 3. preprofessional scienti talent. N >
Key words: scientific giftness, intellect, creative abilities, achieveme motivation, personality maturitv.