автореферат и диссертация по психологии 19.00.07 для написания научной статьи или работы на тему: Особенности формирования психологической готовности к семейной жизни у студенческой молодежи
- Автор научной работы
- Буленко, Татьяна Васильевна
- Ученая степень
- кандидата психологических наук
- Место защиты
- Киев
- Год защиты
- 1995
- Специальность ВАК РФ
- 19.00.07
Автореферат диссертации по теме "Особенности формирования психологической готовности к семейной жизни у студенческой молодежи"
1Н0ТЙТУТ ШЖОЛОГН АПН УКГЛ.1Ш1 РГ6 Un fia правах рукопнау
Í 3 ИЮН fe:
БУЛИ НО 'Гйтяна Наоилтвиа
ooommcrî шшваш пятяопчио]
rOTOßüCGTl ДО ClMEllHÖTO штя у садштсько! молод!
lii.00.07. - педагогична i впсыза иоахолог^я
AB ТОРЕФ'ЕРА Ï
даоертааН на здобуття паукового ступени кандидата психологÍ4Hux наук
Ullß - 11jü5
Дисертац!сю с рукопис. Робота виконана в 1нститут} психологi i ЛПИ Укра1пи.
- кандидат психолог1чних наук , старший наукой!" сп1вроб!тш1к A1EKCS6BA тйя lBAHlffifA
- кандидат недагсг1чних наук . проfecop КИРИЧУК ОЛЕНА lBAlllBlU.
- доктор психолог1чних наук , старший науковий сп!вроб1тник БЕХ ÍBAII ДШРСВИЧ
- кандидат психолог!чних наук , доцент ГОВОРЯ! ГА,"(UPA BACHJIÍBííA
- XapbKÍBCbKKii дсраыий уак-орситет»
Згтагст дссертацН «!дбудеться 39 чсрвоя 1У95 р.
oti IT ro;ü¡¡ti f;a заседали! cncufajiboEniioí mcnot рздг 1)3.04.0! в кстптут! психолог!} ЛГШ УкраЬга за адресов: 252033 .м.Кигь ~ 33 , щх.иатгЛрська , 2.
3 дисертащаа кома ознайоклтдсл в oíójüotciíí 1нстатуту псахологН ЛШ1 УкраЬ;;;.
Автореферат р&згслано tiubíih IVÜo р.
HayicoBf кер!блики
OfíUÜSiif опонситк
íípcufflna устанош
Вчений секретар ^
cnenianiscBaitoT ради,
V i
кандидат психологхчнлх на.ук / МЛ .Алексеева.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
^ктугцьньть дослЪстедоя. У складний час розбудови державно! незалежност! УнраГни, 'ii' ншйонального в1дроджеиня надто актуальним е духовний, нащонально-культурнии розвиток кожно! cím"í'. як наКвшклив!шо1 сощальноГ i морально! цпшоатЬ
В умовах кризи i нестаб!лыюстг нашого сусп}льства виник-ла гостра потреба в соцгпльио-психологгшому вивчешп шлюбу i cím'M', у пошуках uitmxíb, но стабШзують i ту с!м"ю, яка вжо i cuyo, i ту, яка т'1,?ы;и створкегься. 'океда запущен! протнргч-чя у розвитку сгм'Т гепвр вирослн в rocTpi соц!алыИ проблем;!. Особливо хвилюючою о проблема молодо! cm"F, саке вена виявляе сьсгод'й нездаи^еть адаптовусатпсь до умев життя, тендешЦю до дисфуш<ц!йного розвитку взаемин. Високкй р!взиь розлучень, проблема кризи сучесис! cím'T, цо широко сбговорюеться пауков-цями, актуалхзують вивчання семе психолог 1чШ1х питань ^ормуван-ня i^otojhocti шлодг до иякбу i подружнього життя.
ГПдготовш до 'jíMtíüHoro життя - не складний цЬпсний прочее, показником результатнвност! якого е готовн!сть молодих людей правильно Лудувати cboí взаемини у подружньему житт!. У зв"нзку з тендеицхсв до р!зкого омолодаення шлюбу актуальною стас падготовка до одруження студентсько! молод!. Оаме цей пе-. рюд юностх сприяс виникненню певних передумов для ^ормування готовностi до одруження, тому щр у вуз! студент попадав в умо-ви спецхально органгзоЕаного навчання.
Аналхз науково! л!тератури t життева практика евхдчать про те, що молодята часто зазнають труднощ!в, обумовлених ix психологичною неп!дготовлен!стю: низьким р!внем психолог!чних знань, несформован!стю якоотей о{м"янина, невсЛнням витрЬяув&'си MÍmooo6ncTÍcHÍ проблеми, нездатн1стю проявляти емпат!ю, взасло-
повагу, турботу. Вое це викливас у них незадоволення, розча-руваши, иевпевнен^сть у соб{, небщсшшя разом з партнером на-лагодаувата oímbIíhí взаеыши, зниження котивацИ' шлюбу, 1снуюча CLorozíii система сусп!лыгого шттл, шкод» i вузу не завзди t не и повнШ itipj забезпечуе оптимально умова для формуваиня у колод i психологгчноГ гртовност! до подружц^оуо вдтя.
Сднак, ни ьарго говорит лише про негагиш! момента в роз-робц! проблема т'дготоакл молод; до одруианвд.Певнай вклад у ff вхвчешш внесли М.1,Алексеева, М.В.Вовчпк-Едшштка, Т.В.Го-воруя, t.В.Гребеннхков, 1.В.Дубров!на, С.В.Коваяьсв, А.Ц.При-xazmi, l.A.Tpyxtn, А.Т.Суворова, З.Г.Кисарчук та !наи. Bonn отимулязвали iinepeo до дослЦпазшш проблеми формування ртзшгх acnoicfÍB готовности до одружекни. Одначе, недоотатньо вавченд-ыи залшпилися питания змхсту, струкгури .totobkootí до щлкбу, lumxiB полхгглення гпдготовки студентсько! молодt до стмейного киття. У надзвичайно складних суиеречливкх уг.овах сучасност!, дефициту сгцлкування, нкзькоГ куль тури почуттдв, психолог!чно!" некошетентиост! особливо!" гостроти f все б1льшо{' акачикост1 набувас с:м"я як найнкца зигальнолюдська цшИсть, а значить-j проблема формування готовности молод! до с!мейяого життя.
Доол!даеиця обумовлене необхцщ!стю вир!шення !снуших nporapi4 míe социальною потребой сусп!льстаа в готовност1 молод! до шлюбу, досягненняки психоло1'о-педагог!чно1 ¡туки i практичшш вир!шенням ц!е!' проблеми.
Актуалья1сть проблеми зумовила вйбхр теми досл!дження: "Ссооливостг формування психолог!чноГ готовности до с!мейнОг го Ж11ття у студентсько! молод!".'
Об"екюм даного дослгдження став процес формування психо-лог!чно!' roTOBHOcTÍ молод! до с!мейного життя.
Предмет л.оол!дження - оиобливост! формуваиня психолог}ч-ноГ roTOBiiocTÎ до с шейного життя у студентсько!- молод!.
Мета даноt уойоти - виявлелня зм!сту f структури психоло-г!чно!" готсвност! молод} до подружнього життя та фактор!в, як i зумовлюять Ff формування у студентськоГ молод}.
В основу досл^даенйя докладе»! тал! основа}' Нпотг.аи:
- психолог!чна готовность до с!мэйного життя с ц!л1еш1м, !чтегратпвийм, динашчиигл утворениям, яке сприяс ш;аптац!! до подружнього життя;
- д!Аов!сть психологично i" готовност! до с!мейного життя мзначасться р!внем рсзвптку ff осношшх К0*«70нснт1в: мотава-ц!йного, п1знавального, особист!спого, емоц!йно-р<згулятивного, псвсд!1!кового у ix пзасмсзв"лзку;
- психологична готовн}сть до cîr/ейного життя мяо спецп-ф!чн! особливом! Прояву в золежност! втд в!ку, стат!, соц}-алыюго иоходяешш. Lli особливостт вилвляятЬся наоамперед у 3MÍCTÍ i структур! fi' основних компонент!в.
Мета та г!потези визначили эчвдпиня дослгдте.ннн:
1; Розкрнти сутн}сть псил0лог1чно!' готовност} до с!мейно~ го лиття студентсько! молод!. .
2. Проанал !зуваги актуальниН стан психолог !чно!' готовнсс -т! до илюбу та с!мейиого життя студент!в.
3. Рояробити та экспериментально апробувати програму flop-мування нсихолог!чно{' готовност? до cfwertttoro життя з врахуван-ням особ.тавостей fi' формування у студентсько! молод!.
4. Визначити Вплив психолог1чно} готовност! на адалтаи!к> яо с!мейного етття.
Г.'етпдолог!чиою основою доол!джекнп г.: полокення про сут-чтеть осоог.стост!, про соц!альну природу вкхопання, про тете-
ркчно-закономтрний розвиток ишобно-с!мейних взаемин, обумовле-ний характером економ1чного, соц!ально-духовного прогресу сус-птльства; науково-психолог!чн! уявлення про суть I законом!р-ност! пропесу становления особистост! в юнацькол/у в!ц! / 0.0. Бодальов, лЛ.Ьожович, М.Й.Еоришевський, Л.С.Виготський, О.В. Кяричук, С.1.Киричук, 1.0.Ко», Г.О.Коствк, О.В.Мудрш:, Д.Ф.Н!-коленко, Д.1.Фельдитейн, ЕЛВпрангер, К.Штарке/; концепцН про суть готовност! людини до д}яльяоат1 / Ю.С.Алфьоров, Б.Г.Ананьев, М.1.Дьяченко, О.Г.Ковальов, В.А.Крутеиький, М.Д.Лев1тов, Г.В.Ложкп!, В.М.Мяс!и;ев, К.К.Платонов. Д.Ката, С.Крачф!лд /.
Методи досл!дженид. У робот! використовувалися так! мето-ди: теоретичний анал!з, спостереження, анкетування, бес!да, са-мооцижа, експертна оценка, тести, проектинн! методики, психо-лого-педагоНчний експеркмант /констатуючий ! формуючий/, методи статистичноГ обробки к!льк!снях показник!в.
Дослдаенням було охоплеш 332 студеити двох факультет 1В /педагогичного та пюземно!' фЗлолоГг 1/ Волинського державного унтверс!тету плен: Лес! Укра!нк! /дал! ВДУ - Т.В./.
Наукова новизна мослуд-кениг лолягае в теоретичному та ек-сперикентальнсму обгрунтуванн!-зм!сту та структур« поняття "психологична готовность до сшейного життя"; в комплексному вивченнт пронесу формування психологтчнот готовност! у сту-дентськоГ молсдт; у виявлешп суттевих особливостей цього ф.ор-ьтуванпя в заленност1 в!д в!ку, отатг, сотпального походкення; в установлен»! залежност! характеру сшейьо! адаптад!! В1Д Гчвня розвитку психологично! готовност! до шшобу та с!мейно-го життя.
Теопеткчне значения роботи цолягае в розширепн! та поглиб-леннг уявлень про сутнхсть психолог гчнох готовност! до сгмей-
ного лшття; у визначакн! критерИв та показник1в и!е! готовности у пауковому обгрунтуванн! программ пхлеспрямованого нав-чання, кр спряло розвитков! компонеит!в готовност! та Н- корек-ц!Г; у Екявленн} тецдецц!й, що дозводяе доповкити уявлення в!-ково|' 1 педагог 1Ч!Ю1 цснхолагН про процев формуваннн психоло-ггчноГ готовност! до илюбу та с!мейного життя, як ваяливо! характеристики социально-ададтованаГ осойистост!.
Цракуична у|!р|дть роботи визначаетьоя т.та, що на основ! матерхалхз досл!даенш1 розроблен! методичц! рекомендацИ та по-о{б1шкд для старщоклас|шк!в. студецт1в, шк{льних психолог!в, соихальних прап.хвнихав, викладвч1в вузу. !,'.атер}адн х висновкя досддаенпя мояуть бути використан! в курс! лекций з психологИ' 1 сексолог:I шлюбу для молод;, в систем! психолог !чно!' осв!тн бат1.к1Е. Деяк: результата дозлщсення мокуть знайти своз вико--рпсташш у цскхо-корекцхйнШ робот! з тши, хто вступав у шлюй, з молодим'додруждан, у психолог !ч!ИЙ консулатац!!'з питань шлюбу т о|мТ, в центрах соц!ально-психолог!чнох допомоги молод!. Ейкористання запроцонованих методик дозволяв прогнозува-тй усп!ш1сть адаптади до идабу.,
Ия1^йн!оть ! хппдг^цхруь результатов досл!дження забез-печувалися мзтодолсгхчлип обгрунтуванням теоретичних полокень у Енрхшевд! завдань емг^ричцого досл!даещш, викориотанням комплексу мотодтв, адекватных метх ! завданням досл!дження, репрезентативности вибхркд, сп!вв{дношещям якЬного ! к!ль-ккного анатцзу отриианих результатов, отатиотичною оцшкою експериментадышх даних.
На захист пиносяться ■уак! ооновнх положещя: 1. Формування психолог!чно!' готовности до с!мейного життя-багатоаспектна проблема, яка с ваяливою частодою загалыхого
- б -
процесу становления особистост!.
2. Як складце !ктегративне утворенця психолоНчна готовить до с1иейного ашття в!дзначаеться особливостяма сформо-ваностх ii основное ксццонент1Е; прос!мейною иотивацН, якоо-тей особнстост!, уяашшыи : знаниями про С1н"ю, смоц$йним ставленням 1 здатгЛсга регуяжати свох почуття х поведхшсу, ук!ииим конструктивно будуззати овоГ с1мойн1 взссмшш,
3. [¡еихслсг!чпа готоыпсп. студеятськох !ю;;о.д! до сплаК-иого ааття характер 1зуе?Е.ся епеицфхчпим 5м!стс;л х р1впеи рс^-нитку 1х оолоышх компонента.
4. Визначення рхвнхв сформованное?! компонент{в псцхоло-гхчноГ готовност! дозводяг дп$.ерешпйовено пШйти до гх корзхдП.
Рггрорр.глення у практику. Матер!авд доел!дкеиня вдкорнсто-вуьться у педзгогйш.у пронес} НЦУ !менх Лесг Украинки. Для слухач1п епецфакультету "Практична психолог!«" розроблан! прегради та зм!ст куро1в "Психолог!я та ,сексолог!п шжбу: диагностика, корекц^я, консультучания", д}дготовлен! матер!ола для практики у ЗАГС!, нарсуд!, наркодиспансер!, у центр! сопельно! допомоги молодх. Для отудент!в розроблещМ ! впровад-аений у яавчальняй процае вузу спецкурс "Пскхолог!я ! сексоло-г!я шпебу", "Трен!нг соц!ально-психолог|чних ушнь", курс лек-ц!й х треп!нг для молодят при ЗАГС!. Протягом багатьох рогдв автор керував науково» роботою студентхв ! ыайбутн!х практичные психолог!в опил Волинсько!', РЬшенсько!', Хмельницько!, Черн!вецько!' областей з актуальних проблем 01м"!', пхдготовки колод! до штабу. Щд кер'гвнттвом автора подготовлен! 46 дип-ломпих рой!т, 20 наукових допоз!дей студент!в. Автором на баз! ВДУ, Центру соцхально-психологхчно! доломоги молодх I ЗАГСу
м. Дунька органiaoE.iHi 1 функцюпукгь "Енспрес-ушперсгтст длл молодят", клуб "Молода о1м"л", да проходили плробац!ю г.атортали досл!дяенчя. Результата досл!ддення автор rrj-c?1 купав в сб-'лаотнс ra-aeiax /"Волийь", "Молода Ролинь", "Педагог"/, попу ля-ризу вав у виступах на рад!о i по телебаченню.
•Дпрсбшня робсти. Основа! полояенпя та результат« дослтд--;:;е:гня допов!далися: на Всесогэнгй шуксво-практичнтй ион|:<?г<>'Г-i'f "Психолсг!чн1 проблеял вдосконалення подготовки вчнтел?в у вуз1 у сз1тл! оояоггтх напгьт'л'Лт peiopr.n сколи" /'¡срнхвпт, 1987 р./; на Всесоюзной науко?о-практич!!!й коиГсрсшп Г "Проблема птдющення про'|ео!снал1эму i продуктивное?i педагог!чно! ц!лльноот1" /Леи{нграц - Усть-Клмепогсрськ, 1УРУ р./; на peony <5л!капсьи!Й науг.ово-практичнitl коч|гронцН "Психологична до-помога молод!" ДколыишькпЯ, 1УУ2 р./; на мЬчетрчцшМ науксго--практкчн!й кон^еренц!i "Социальна допомога молод!" /одеса, 19У2 р./; на Ч1жлародн!й кон^еренци "Школа кайбутнього . Гуманизация ! гутн1таризац!я осв!ти" /Луцьк, 19УЗ р./; на г.пж~ народи!й науково-прахтичн!й кон^еренцН "Ментзлыпсть. Духов-(петь. 'Саморозвиток особнстост!" /Луцьк, 1994 р./} на mppiqmix наукових конференциях професорсько-викладацького складу ВДУ !нен! Лес! УкраГнкП /1У85-1УУ4 p.p./. ОсновниМ змхст i результата роботи виав!тлек! у 22 публ!кац!ях.
Структура i обаяг роботи. Дисерташя складасться is всту-пу, трьох розд!л1В, buchobkib, списку викорпстаноГ лттератури /176 назв/, додатктв. Згпсг роботи виклаштй на 191 сторшках, вклмчае 26 таилппь, S rpailiian, 11 Д1аграм, додатки.
сс:1сз:ш ci.il rr рсъоги
У вступ! сбгрунтовуеться актуа.шпсть дослццження, внзня-че(П його об"ект, предает, кета, г!погези i завдаяня; дееться
коротка характеристика метод!в та етап!в досл!даення; розк^ива-сться наукова новизна, теоретична ! практична ц!нн1стъ робота; ввд!ляються положения, шо виноояться на зохнет; вказуються шляхи алрдбац!! та дан! про шровадження результат!в досл!джен~ ня.
У петому роздШ "Теоретичн! основи психолог!чноГ готов' ноет! до с!мейного життя студентоько! молод!" даетьоя аналитнч-ний огляд в!тчизнянои та заруб!жноГ психолого-педагог!чноГ л1-тератури з проблема досл!дження; розкриваеться психолог!чний зм!ст основиих понять; роэглядаеться стан розвитку наукових уявлень про сутнисть, структуру, зм!ст та сзобяивост! форьуван-ня в умовах вузу психолог!чноГ готовност! молод! до симейного життя.
На основ! анализу та узагальнення науковоп литератури встановлено:
Проблема подготовки молод! до шлюбного життя цикавила вчених (де в дачекому мянулому /Аристотель, Платся, Я.А. Комен-ський, Й. Песталопд-и/. Велику увагу првдпяяли ий вкдатн! фило-софи-педагоги Д. Локк, Л. Ж. Руссо, К.Д. Ушинський. У значний мир! висвитлене шитання и в украинський народятй педагогии!, «о бере свои витоки з нацпональких традиц!й, в яких завладений велкчезний духовний потенц!ал укратчського народу /М.Г. Отель-. шховрч/- Поыптний вклая, у розробку проблемы внесли о.м. Берн-штейн, П.П. Блонський, й. ¿арийцова, Л.О. .¿окасенко, В.О. Су-хомлинський.
Так! вай'лив! аспекти готовности молоди до шлюбу, як мотивация, установки, уявлення, знания, якоЪти особисгости спм"я-нина висвитлювться в дослпджешшх л,1.1. Алексееве!, ЬА, Ара-бова, 6.Ф. Ач!льдтевоп, 8.1. Ьарського, Л.£>. Ьурлачука, Т.В.Го-
- -
воруя, l.B. Греоешйкова, C.B. .Цвсряк, I.B. Дубров iiioi'. 3.1. Ря-iienina. C.fl. Ковадьова, С. Кротохвхла, Д.J. Луцика, A.M. Прихожан, С. Цельмер га хнших.
Проблема впливу сошально-психологгчних факторов /о:м"я, школа, аощальне оточення, засоби масовоГ 1ш}ор.лацп*/ на роз-ваток i формування готовности до одруження оула оС'иктом ува-ги Л.П. Буево1, К. Вггека, СЛ. 1ваноБоГ, С.П. 1щенко, Т.О. Кириленко, С.С. Кочеряна, A.C. Красовського. ü.M. Обозова, Т.М. Титаренко та шлих.
На значения дитячых рок ¡в для формування особистост: с}м"я-нина вкааували у cboix працях А. Адлер, £. Ьерн, Б. Фрейд, X. Селл1вен, К. Хор;'}, Е. Фромм та iniiii. Вони пикре сливали, що С1м"я ьпступае осноинкм елементом остального мпсросередо-вища, яке значно вплкпае на формування найаажлившы якостей с ш" янина.
Сучасн1 гпдходп до проблемп roTCBHocri лвдини до р1зних видiв дтяльносп поданх у роботах ь.С. Алфьорова, Р. Аишюона, Г. Брауера, 1.Д. Ьеха, МЛ. Дьяченко, Д.С. Кондибовича, О.В. Ки-ричука, О.Г. Лоъальова, С. Крачф1дда, A.A. Крутецъкого, АЛ. Пу~ Hi, ВЛ.'.Оаыарша.
Готовность' до ciMetooro асиття," як вежливого виду дхялыю-стi, висв1тлена в працях Алексеевой Т.В. ГоворунЛ.З.Гре-беннншва, З.Г. Ейсарчук. О.В. Ковальова, В.А. Сисенка, МЛ1. Стельмаховича, I.A. Трухтна, О.М. Шарган та imiiiix.
Психолого-педагог1чна наука у значнЛ! nip! розкрнла поняття "игдготовка" I "пгдготовленгтсть до стмейного жаття", в як1 кожен 13 автор!в вклав свое розумшш. Протв, останц!м часом все час: iice эустр!чаетьоя поняття "психолоНчна готов-HicTb до сit/ейного життя". Досить р1зноО!чними п!дходши ха-
рактеризуегьея воно в псиколого-педагогIчнкх доол|даениях. 3 нашого погляду, характеристики, шо склалися не дають позно! картина сут! психолог!чноГ готовност! до подружнього яяття. А це означае, що дане питания розроблене в педагог!чн!й психоло-г!Г недостатньо.
Для глибокого розкриття поняття "психолог!чна готовн!оть до-с!ыейного ниття" сл1д виходити !з. сут! подрукнього киття, як д{яльност!, обумовлено!' функц!яш с1м"Г, 1 поняття готовности як стану ! якоет! особистодт!.
Теоретичной анал!а науковоГ л!тератури, досл!даень з проблема, наи особистий досв!д роботи психолога-консультанта у ЗАГС! та Центр! соц|алыю-пснхолог1чно!' допомоги молод! м.Луць-ка дозволили зробити виснозок про те, ко з одного Соку - психолог} чна готовн!сть до сЫейного киття .- це {нтегроваце психологично утворення. яке включае ст1Йку цозитивну мотивац!ю шлюбу, актуал!зашю знань," ум!нь ! навичок особи, особвст!сн! якост! с!м"янина, здатн!оть до емпатичного розум!ння партнера, конструктивну повед!нку у с!м"!'; з другого - це процес та результат д!яльност!. ' '
Для б!льш повного визначення психолог!чно!' готовност! до шлюбу ол!д звернути увагу на !'!' структурн! компонент. Пси-холог!чна готовн!сть до шлюбу - це динам}чне утворення, яке залеяить в!д багагьсх зовн!шн!х та внутр!шн!х фактор!в, ! ста-новить складний синтез взаемопоа"язаних та взаемообумовленях компонент1в. До структура психолог!чно!" готовност! мл включили так! компонента: мотивац!йний. особист!сний,' п!знавальний, емо-ц!йно-регулятивний. повед!нковий. Ц! компонента ебстрагован! 1 конкретизован! нами з метою досл!дження, У роздал! даеться детальна характеристика структура готовност! покомпонентно.
. формування у студентов психолог1чноГ готовност} до подружнього життя ~ складний пропес, якому притаманн! п$л!сн!сгь, стал!сть, дииам!зм. Велику складн!сть являе собой проблема контролю та обл!ку результат!в формування готовность Щоб визпачи-ти д!агностпчн! метода поихолог!чноГ готовност! до пшобу, ми звернулися до в!дпов!дноГ л!тератури. 1Г анал!э показав, що дв» ний аспект не в предметом спец!ального досл!даення. Тому пошук г^каз.нш^в roTOBRocTi становив суть !нтегрального п}дходу. Бу-ло вотановлено, що в якост! критер!Гв готовност! автора вязна-чагать або р!вень сформованост! ц!нн!сних ор!ентац1Й /A.C. Кра-совський/, або сформован!сть якостей о1м"яшша /А.Т. Суворова, I.A. Трух!н/, або сформован!сть знань /1.Я. Гребенн}ков, 1.В.Ду-бров!на/.
Для ycnJmHoT д!агяостики р'пня сформованост! ноиуолрг!ч-но' готовности до подружнього життя нами визначен! так} крите-pif: uiifflicHi opleHTauif на-шлюб та с!м"ю; ступень розвитку якостей с!м"янина; эд!бн0сть до емпатичного реагування, само-регуляцН', самоконтролю; повнота, глибина, уевхдомлення знань э психолог} f ! сексолог}i' шлюбу; piseub розвитку соц!ально-психолог!чних вм!нь; тпп спенарноГ попед!нки; piaeiib адаятаци ■до шпобу.
. У ряд} досладсень /лЛ. Бокович, М.И. Боришевсысий, Л.С. Виготський, А. Геззел, 1.С. Нон, Г.С. Костюк, Е. Кречмер, К. Левхн, О.В. Мудрил, Е. Шпрангер/ розглядвиться психолог raii особливост! студентського в!ку. Ана/пз !х показав, шо cat.ie у дьому aini створюються певн! передумови для вступу у шлюб f об"ективН1 умовп для формування ciiftKoi' психолог}чноГ готовност! до подружнього'життя.
Таким чином, проведений теоретичний анал!.? лкаэуе на те,
що проблема формування психолог !чно!' готовност! студент!в до о!мейяого життя потребус спец!ально!" постановки ! екснеримен-тального досл!даення.
У другому тюздШ "Анал!з стану психолог !чно!' готовност! студент! и до с [мерного життя" розгдядашъся конкретн! психоло-Ичн! методики, основнг емпиричн! показники та дан! розвитку компонентйв готовност! на констатупчому етап!, описана програ-ма ! методика формуючого експерименту, на основ! систематизац!!' як!сного г к1льк!сного материалу зроблен! теоретичн! узагаль-нення.
Дослцщення проводилося на двох виотрках, як! охошповаля 332 студенти: 1 виб?рка - 136 студент!в ЗЛУ ! [I вибхрка - 196 студент!в - с¡мейн! пари. Методика констатуючого експерименту передбачала оп!нювання рхвня психолог!чно! готовност! респон-дентгв експерименгально! ! контрольно! труп покомпонентно. Отри г.-ан г реэультати св!дчать, що респондента обох груп мають , практично однаковий р!вень готовност!.
Для виэначення сформованост! котивап!йного компоненту нами вивчалися ц!л!, мотиви, ц!нн!сн! ор!ентац!! на одруження. Анал!з даних виявив значн! в!дм!нност! в цьому план!. Так, б!льш!сть д!вчат /875?/ хочуть мати с!м"ю, щоб народжувати ! ви-ховувати д!тей, С!льш!сть же юнак!в /7В%/ бажання мати с!м"ю пов"ягують з потребами добре налагодженого побуту.
Досл!дкення ц!нн!сних ор!ентац!й показало, що б!льш!сть студент!в /765?/ в!ддають перевагу с!мейному статусу. Одначе, в!дм1чаються ор!енташГ ! на позашшбну /24^/ та однод!тну /6($/ с!м"ю. Узагальнення даних показало, що у б!льшост! студент!в сформован! позитивн! ор!ентаа!!" на с!м"ю як життеву ц!ннтсть, але ц!нн!сн! ор!ентаци на шлюбно-стмекн! в!диосини сформован!
недостатньо.
Для д!агностики психолог !чно1° готовност! до семейного жит-тя за допомогою методик самооц!нки, експертно!" оц!нки »а анке-тування вивчалася сформоэан!оть якоотей с}м"янина /особист!о» ний компонент/ та визначавоя ступ!нь !х вираженоет!. Було вста-новлено, до основна чаотина опитаних /Ы%/ характеризуеться эа~ вищеной семооц!нкою />-=0.82/ 1 переоц!нюе овоГ якост!, а як насл!док- не займаеться самовдооконаленшш. Для 17% опитаних характерна занижена семооц1нт 76/» вони недооц}нюоть
себе, страждають в!д усв!домлення власноГ недосконалост!. Лише 29% респондент}в мають адекватну самооц!нку А" =0,43/, яка св!д-чить про тенденц!ю до самовдосконалення. Ступ!нь виражеиост! якостей о!м"янина вязначався як середке арифметичне оц!нок екс-перт!в ! самооц!нки. Всгановлеио, що лише 33% опитаних мають добре вираже»! якост! о!м"янина» б1ля 4С# - слабку ! 3\% -зово!м низьку виражен!см.. В осТанн!х - масо»! прояви негати-в!зму: !нфальтильн!сть,нетерпим!оть» безв!дпов!дальн!сть, !м-пульсивн!сть. Безумовяо, в майбутньому дисгармон!я с!мейного яиття моле бути детерм1яована саме цими якоотями.
Покаэниками сформованост! теоретичних знань /п{знаваль-ний компонрнт/ у студентов були: об*см ! усв!домлен!сть энань, !нтерео до !х засвоення. результата досл!даення показали, що ЬОХ респондент!в характеризуеться низьким та середн!м р!внем розвитку п!знавального компонента. Це св!дчить про те, щр студента беруть шлюб бей певноГ суми необх!дних Гм знань. Саме це актуал!зовало проблему нашего доол1джения.
8 метою визначення ступеня емпатичноГ зр!лост! студен-т!в /емоц!йно-регулятивний компонент/ використовувалася шкала емпатично? тендеяц!!" Мяграбяна-бпштейна.ВсТаповлено* то 50& рее-
пондент!в мали середнМ, 36% - низький р!вень емпатично!' зр!лос-т!. Лише 14% опатаних виявили достатн!Й р!вень розвитку емпатич-ного реагування. У д!вчат покаэники емпат 1Г були вМа1, н!ж у внак!в. Здатн1сть контролювати свою повед!нку вивчалася вами за допомогов шкали Кецдала-В!лконса /адаптована В.С.Хомиком/. Б!льшост! студент{в /до 80%/ характерная низький та середн!й р1-вень самоконтролю, Лише 20% респондентов виявили достатн!й р!вень.
Зб!льпення к!лькост! проблемних, конфл!ктних с!мей, зрос-тання роэлучень св!дчать про неблагополуЧн! стосунки у с!м"!, як1 оупроводяуються конфл!ктами, непорозун1ншш, неконтрольова-и1ств повед!нки.
Виходячп з того, ар особист!сть реал!зуо ус! вищезгадан! компонента готовност1 через повед!нковий компонент, сама йому ки прид!лили особливу увагу. У нашому досл!джекн! в!н поданвй через соц!ально-психолог!чн! ум!ння, стиль повед!нки особисто-ст! в ситуан!! кон|л!кгу ! сшейний сценар!й. На основ! оц!нок експерт!в ! самоошнки визначався р!вень соц!ально-психолог!ч-лях ум!нь. Встановлеио, що 44% опитаних мають низький, 38% -середнИ, 18% - достатн!й р!вень'сформованост! цих ум!нь.
Анал!з емп!ричних даних показав, що б!ля 50% студент!в виявили у повединц! тевденц?ю до суперництва ! уникнення проблем, 46% ор!ентован! на пристосування, 14/5 - на компром!с, Оптималь-ний стиль поведении - сп!вроб!тництво - виявили лише 13% опитаних. Як бачимо, б!лыл!сть респонденг!в не в!дзначалися конструк-тивними формами повед!нки, як! б сприяли вир!шенню с!мейних проблем ! конфл!кт!в.
. Чимале значения для психолог!чноГ готовност! молод! до стмейного життя мае яштювий ! с!мейний сценар!й повед!нки особистосг!, тип сценарно!" повед!нки, як! вивчалися нами за
допомогою проектнвно!" методики "Написания казки". Аналоз казок респондентов допом!г вияиити можлив1 проблема в майбутньому шлюбЬ Авторгв казок з типом еценарноГ позедошш "Перемояець" було 36$, "Непсреможець" - "Неодаха" - 23%. Жюттева пози-цоя I тип сас'нарноГ човед!нки знайшли саоь водобраяеняя у моделях шшоу. У залежносто вгд вияялених моделей 36% респондентов мають схилыисть .до одеаозацп' партнера, моделювашоя Оатъ-кояськоГ стм"!', 33"? - вибирають партнепа на осново матер!аль-1!оГ I раноональноо вигоди, 23% - безводпопгцальн!, не готов! до вступу в шлюб. Пом!тно в{др1зняыться модел! шлюбу у довчат ! юнак!в.
31стааляючи отрикан! результата, бачшо, ¡до во! компонента знаходиться приблкзно на одному р!вно розвнтку /перевага низького р1ожя/ /Табл. 1/.
■ Розподол респовдент!в за р1вне;.1 Таблиця 1
сформоваяост! компонентов' готовносто / в % - 1 зрод/
л/п
„ : . р1вн! готовност1
Компонента ^_:_
готовносто 8 Контрольна трупа |Експераменталыш гр.
•доот. |серед.;нюьк|ДОст. »серед.¿низьк.
д. МотиВашйшй 21 38 43 23 36 41
2. Особистосний 26 43 31 28 40 32
3. Позневалыоий 15 40 45 14 42 44
4. Вмоп пшо-регуля- тивний 13 39 48 16 39 45
5. Поведшковий 19 '33 46 1? .36 47
Проведений аналоз дозволив нам воозначити ^актичноШ ровень психолог!чноГ готовност! студентов до подружш.ого гшття, У вод-поводноото з огоксаншсш вище показшшаш було вкдолено три гру-пн респондентов, яко виявпли достатктй /1 7;ь/, середд!й /ЗУ,?/,
низький /443»/ р1вень готовность Встадовлено позитивннй зв"я-зок /г = 0,65/ мщ показниками р!вн1в готовность Це св!дчить про те, шо в генеральной сукупностг розпод{л показникiв готовност! в}дпов!дае нашим емл!ричним даним.
Таким чином, бачимо, що фактичний ревень готовност! до-сл!джуваних студентгв не в!дпов1дае вид клоним критериям, а !с~ нуюча сьоголи: педагог1чна система школи i вузу не забеэпечуе формування у молод! оптимально!' психологi4hoi' готовност! до с!~ мей/гого жигтя, потребуе fi' модерн }зад!Г.
У уретьому р<ззд{л{ "Формування у студентib психолог !чно!' готовностi до.с!мейного життя в умовах вузу" обгрунтовуеться експериментальна програма ц!льового призначення, розкриваеться вплив специально органisсваного навчання на формування готовност! студентов до шлюбу та особливост! дього формування, ана-л!эуеться уипшнкть а^аптац! f до подруннього життя в залеж-ност! в!д р!вня готовност!, даються результати впровадження ексцершентально!' прогреми.
'Эапрогюноьана програма включав так! елементи: '
1. Модифхковаяий курс "Психология-i сексология шлюбу".
2. TpeHiHr соц!ально-психолог!чнях вм!нь.
3. Тренхнг емпатичного реагування.
4. Трен!нг вершения м!жособист!сних проблем.
б. 1ндив!дуальна психокорекд!я з використанням елемент!в псахоанал!зу, психосинтезу, нейрол!нгв!стичного програмування.
Експериментальне апробування програш здгйснювалося в 1У92-1994 p.p. на двох факультетах /педагог}чному i !ноземио!' ф!лологН'/ Волинського ун!верситету, а також на 6a3i "Експрес-ун!верситету для молодят" у ЗАГСг м. Луцька з иезначною модер-н!зац!бю программ в 3 етапи. На 1-у етап! формували знания,
на П-му - соц1олыю-пспхолог1чн{ вмЬшя, на Ш-у - проходила 1ндив{дуальна психокорекц!я.
Для виявленая ефективност! програмя з1ставлялися дан: до I п!сля навчання в експериментальн1й 1 контрольной групах. В контрольна - навчання велсся за традвд!йнсю програмои. В к1и-ц! навчання був зройлений експерпментальний зр!з. Основания ' проводююся за дойоиогою вшцеописаних метод !в д {агностики го-товност! шляхом пооттестуввння.-
Отриман! результата перзконують у тому, те> п!д впливом навчання у студент1в експерименталыго! групп в(дбулися сут-тев! зм1ки. Так, в мотивац1йиому компонент! зм}нилися погляди 1 ставлення студент!в подо п1цготов2Ш до одруяення, уявлен-ня про цШ 1 !,-.отпей шлюбу, ц1нн!сн! ор!янтац!на шлвбно-оЫеМ1 вгднослня, саыойц{нка готов/гост! до подруянього яиття.
Значн! зм}нй виявлен! в розвитку п!знавального компонента. Так, в експериментальн!й груп! к!льк1сть респондент з достатн{м р!внем виросла э 1 4% до 71$, а з низьким - змеяши-лася з 41% до 6%. У контрольна труп} зм!ни незначнь
Суттев! зм!ни в¡дбулися в «моц!йно-регулятивному 1 пове-д!нковому компонентах п!д впливом проведеного трен!нгу. При-р!ст бал!в в експериментальнШ труп! дор!внюе 3,21 бала, в контрольна - 0,25 бала. Наявн1сть негативного кореляцУного зв"язку /г= -0,65/ свЦчить про позитивний вплив навчання на динам!ку емпатичних тенденц1й { самоконтролю. У контрольна груп! тако! динамки не виявлено. Динам{ка розвитку компонентов готовност! 1 статистичнй обробка показник!а подана в}дпо-В1Дно на таблицях 2 ! 3.
Зведен^-?аблидя показникгв сформсваяост! когаснантгв готовнсс?! /1-П зрхз/ в % таблздя Z
Компонент!! гстозностх Кон грольна група ' Експ гриментальна гр; -па
£ • - 1 зрйз ■ П зрхз 1 3dî3 : П зрхз
л : С : я : Л : 2 : JÏ Д : 0 1 и ; » Д : с : н
1. Лотивацтйнки 21 36 43 27 36 37 23 36 41 74 23 3
2. Особистхснйй 25 43 . 31 28 4.¿ 30 28 40 32 48 39 13
3. Пхзнавальний 15 40 45 20 39 41 14 42 Ai4 71 23 6
4. Емоцтйно-тзегулятявний ТЗ 48 16 42 J 16 3V 45 ñ'i 2S 7
5. ПовединковйИ 19 33 48 .24 33 43 17 36 47 67 25 g
^езульта ти статистачно! оброоки Таблзця 3
Порхвнядьн1 групи ! 3pî3h' » Контрольна група Експериментальна група 1 зрхз Контрольна 1 api3 Контрольна Я зрхз гЕкспериггентальна I3pi3 :£кслзри,'ентахьаа Пзр1з
Кратеры ouiHKíi » • » » 9- »
Мотиващйний 0,67 0.75 О.бй 0,65 0,76 0, 65 -0. öS 0,75 +0.6Ü
ei ЕЧ ж о ОСОбЗСТ1СНИЙ 0,67 0.75 0.8У 0,66 0,75 0, 87 -0. 40 +0,40
Ж I о m ig о о WfH Пхзнавальний 0.66 0.75 0,8ï 0,67 0.75 0. of -0. bo 0,76 +0,86
Влоцшко-регулятивний 0.67 0.75 Q,°9 0,65 0,76 0, 85 -0, 65 0,76 +О.Е5
Поведхнковий , 0.66 0.75 0,37 0,67 0.75 0, 69 -0. 67 0,75 +0,69
Таким чином, з ютазлення показ ник ib сфорлованоат! компонен-tíb готовност! до нодруянього яиття показало, ir,о найсНлыа! зч{-Ш1 В1дбулпся в мотатц!Яному i повед!нкосоиу компонентах, дег;о мзии1 - л пÍ3H0I,альному i емоцШю-регулятивиому, наРдоид! -• в особистicHcny. На основ i анализу ! iHrcpnpeTanii' матер iал in до-слияния iuv.íi ш;'1лено 3 píbhí готовясь г i до (ммейного уиття. /гзол, ■}/.
Tadлиня 4
; Pit!u:¡b с|юр:.:окапостт по.1халйг1чноГ готоинс-
IWrn: иодакчп î OTi j:o ошейиого змтя _
; К?нотату»чий~етап s Эаключшш етан
г____l_2J2l2___J_i_П npía_
___' -рст, ;сегел., ш:чм<.: доот. :сереп, ;низьи,
Контрольна 18 39 43 i¡4 37 ЗУ
Ессперю-.ентальна 17 41 42 65 29 6
3 таблицг зшшо, ¡-чо н екснериментальнгй rpyni ¡плыпсть студснт1В з низьким piпнем готовности зташиласъ з -12% до 6%, a i доста:'Н1П - эб'глыяилася s 17,? до 6Ъ% fr =-0,62/. У студентка контрольно:" групп с}дбулсся незначне гсишщення готовност! /достатнтй piBeiîb у t зртз: - 18/5, у il - 24/2/.
Аналхзулчи афективнгсть спец{ально орген!зованого навчая-ин, можна в!дзначлти, 'що в целому залропонована програг/.а забез-печуе досить висоякй равень еформввоноот! психолог1чноГ готовност i студент is до родинного життя. Статистична обробка wrrepia-Л1В дозволила шэнечити довгрчий штервал переносу даних ек-спериментальнот виб!рки на всю генеральну сукушпсть.
Для вияялення впливу психологхчког готовност! до сшейного життя, на адапгацш до одруження проводилося дослхдження на о i-мейних парах /196 студент1В'-98 пар/. Дослгдно-експернментшгьна робота зддйвнювалася в три етапи. На первому - була проведена
дошлвОна д1агностика готовност до одруження. На другому - в експерименгальн1й груш здхйснювалося цолеспрямоване навчання з подальшим вимхрюванням. У контрольны груш не було опякого психологочного втручання.
Анаяоз результатов проведено:* робота показав, що показники готовносг! в експерикентальн1Й груп! рхйко подвкщилися /з 4.% до 64% збольджвая достатн1й ровень/. На третьему егапх в ойох гру-.пах вивчаласч адалтацоя до шлюоу иляхоц проведения зр1зу пхеля року с}мейного яиття.
На осдовх анализу теоретичних I експериментальшхх доолт-кень ми видхлили так1 параиетри адаптацН до шлюбу; мхкособис-тхена еиыпатхя х прявабливхсть, фунюпонально-рольова узгодке-нхеть, психолог!чний клшат, задоьольнення в{д шлюбу. Зг1цяо з ними параметрами були В1д!бран1 дхагяоетичн! методики. Як результат дослхдяення нами видхлено три групп подружи1х пар з роз' ним ровнем адаптацхГ. .
Отриман! дая{ сводчать, во адаптация успошнше проходила в еосоперлментальной груп!: 69% респондентов показали виоокий р1вень, 19$ - середшй, 12/2'- низький. У контрольной .групх отказники були значно ншечп 18% кають високий рхвень, 53% - низький. А не означав, що подружжя не задоьолене шлюбом, стооунки IX характеризуются напружен!стю, нцзысою мотивашею, зникен-ням симцат1Г х любое!, емоцЫшом вхдчуиенням, ор}ентащею на резлучеякя.
Вхставлення показншив готовност! 1 адаптаоШ' до шлюбу дозволяв стверджувати: високий рхвень адапташ х'до ишобу характер-, кий подрушш парам з доататн'т ровней готовностх /6$% ~ експер. гр.. <$>- контр, гр./ х лише незначн1й частинх реопондентхв /Ь% - експер. гр., 9% - контр, гр/ !з середам р}внем готовности
28$ студентов експерименталыю!' групи {з середном ровнем готовност! мали середн!й р!вень адаптацН'; низький р!вень адапган}!' виявили 12$ з експериментальноГ групи ! 42$ - з контрольно!'.
Таким чином, найболыл усп!шно алаптувалиоя до с!мейного шоття подружи! пари з достатн!м р!внем готовност!. Достов!р-н!сть отрипаних результат!в визначалася за допсмогою величин» х^, яка дор!внюпала 133,3. Саме це вказуе на високиЯ ступшь достов!рност1.
У зак!нченн! дисертац!!' подведен! п!дсумки проведеного до-сл!ддення, як! п}дтверджують основн! г!потези ! положения, нанесен! на захист; сформульован! положения теоретичного ! практичного характеру; визначено перспектив:! подальшоо робота; уза-гальнення результатов дослодження дозволило зробити так! основ-н! эисновки:
1. Психолог!чна готовность до Елейного життя с !нтегрова-ним динам!чним утворенням, яке забезпечуе оптимальну адаптмоои до шлюбу та сомейного житгя.
2. Психолоопчна готовность студентов до одруження характеризуемся специфочними змтсто.,1, структурою о ровней розвитку. Структура готовност! до клюбу включав такт основно компоненти: мотивашйнип, познавальний, особистосний, емсцойно-регулятивни,;, поведонкошй.
3. Гкспершлентально подтверджено, то фактичний ровень пси-холог!чноо готовност! студентов до шлюбу не водповтдае визначе-ним показпикам 1 вимогам сьогодення, а педагогична система шкслн о вузу, що склалася, недостатньо внливае на фэрмування оптимально Г готовност! молодих до сомейного життя ! потребуе корекцоо.
4. Експериментально оогрунтована мсжливость психолог очного втручання у пронес фэрмування готовност! до одруження. Теоретич-
но обгрунтовано та експериментально перев!рено, то ефективне формування псмхолог!чно!" гоговност! мохливс при углов! шлеспря-иоввиого спец!ально орган!зованого иавчшнш. Скснструйована експериментально програма формування готовност! до подружнього аиття в умовах вузу.
5. Вслановлена залелш!сть миж р1внсм розвитку у студентив психологично!" готовност! до щлзобу й зм!стом навчання. За пид-сумками формуючого експерименту в експериментальпЯ! груп! вид-м!чаеться б!дьш високий р!вень готовности.
6. Особлнвост! психологйчноГ готовност! породжують специ-ф!чн! труднощ! в вдаптад!и' до шлюбу ! дестаб!лизують сим"ю. Не-гативн! тенденци!' и розвитку молодо!" с!м"5' монна певною мйрою нейтрал!зуват1! иляхом ии!леспрямованого формування готовност!
до одрукенпя в умовах навчально-виховного процееу у вуз!.
7. Довадено, идо психологична готова!сть до с!мойного шт-тя значно вшивав на адаптацию до шлюбу: чим вищз ривепь готовност!, тим бильш успишно проходить адаптация до подружнього життя.
8. Результата дослидкення подтвердила висунуту г!потезу, дозволили поглибиги розум!ння п/юцесу формування психолог!чноГ готовност! студент!в до с!мейного юття, показали налагать резерв !в подальшого його удосконалешш. Золкшаетьоя актуальним падал! вивчення взаеиоэв"язку компонент!в, умов ! факторив, то впливають на формування готовност!. Ци та инши не вавчен! аслек-ти проблеми кожуть стати предметом самостийних досл!даень.
Створене методичке забезпечення для впровадаення результат и в досл!д»;ення в практику /видани методичн! рекомендации, прсграми, розроблен! спецкурси/, организована робота з метою !х шровадиення. в навчальний прспео вузу, школи, в практику
консультаций з питань шлюбу i с ом" Г.
Ссновнии змост роеоги воображений и таких публокгмйих:
1. Спеикурс "отика и психология ссмейной жизни" п система профессиональней подготовки будущего учителя // Психологические проблеш совершенствования подготовки учителе.! в вузе, ь свете основных направлений реформы икшш. Konox'pajan. Задепоивр. в ШШ проблем высшей школы, & 466-87. ¡Л.. ?Ь87. С. lüP-Йив .
2. Сучасна с0м"я та ii проблема св!тл! вчення k. i. i>kü-ренка /,/ Тези допои Цей иауково-пгздгичного сеглнару, ирисьям-ного 100-р!ччс з дня народгення A.C. йышрешеа. Луны, 1йР1!.
3. ¿ормування знань з етики i психологН'С1мейного життл у ступентов педвузу як за зобу ix про|.ео!йноГ подготовки // Пгюблемп |ор'.-уГ|апня оссб;гстост1 вчителя в педагегтчаому нузо: Тези доловiir.eii науково-практичного сем!нару. Луцьк, 1i/88. G. ß?-68.
4. Проблема исачгшоНчноГ подготовки молод: до емс-йного життд в пед&гс1'1чи!3 сяадшл! В.О. Сухошшиського // Творче ■ використаннл педагог очно Г спадашни B.C. Сухомлинського в уио-вах перебудо«: народно!' оевгти в Kpa'iHi: Тези доповодеи науко-во-яракТичноГ кон|еренц!!'. Луцьк, 1W58. С. 1 у6-198.
5. Пути повышении' прсХессионалиэма и продуктивности деятельности будущего педагога // Прсблеш понижения профессионализма и продуктивности педагогической деятельности: Материалы Всесоюзной научно-практичрской конференции. Усть-Каменогорск -Ленинград, 1У89. С. 5fv-EG.
6. Диагностика ацексатиих уявлень про с!мвйно-шлюбн! в!д-ноеини у студентсько! молодо // Проблема {ормування особисто-сто вчителя та шляхи Кого подготовки до всеб!чного розвитку y4üiB: Тези допеводей та поводомлень науково-практичного ceMi-
пару. Ч. 2. Луцьк. 1989. С. 49-52.
7. Соцхально-психолог1чн1 аопекти нестаб|льност1 С1м"1 в уыовах демократизацп* суспхльства // "Школа ма'Лбутнього" гума-Н1за1пл та гушн!тариэашя освпчк Матерхали мшнародно!" кон-ферепцхь Луцьк - Кихв, 1УЬЗ. С. 175-176.
В. Психолог1чна готови!оть до шюбу та задоьолен!сть ишв-бом ь практед! е Шейного коиоультушшя // д!атер!али И пауко-ьо1 кон.}ерещ{ Г про4есорсько-викладацького складу } студентов Волинсысого держуноверсигету. Ч. 2. Лупъх, 1У91. С. 115-117.
У. ПС11ХОЛОГ1ЧНО ГОТОВИ1СТЬ до шлибу ЯК с0ц1йльн0~ЛСИХеЛ6-
гхчна проблема // Мепталыисть. Духовность. Саморозвиток осо-оастостх: Тени доповхдей 1а катер!али Мошароднох кснференцН'. КИ1В - Луцьк. 19У4. Ч. 2. С. 175-176.
10. Програма та методично ршомендацтУ по курсу "Поихолс-1'5я та секзслогоя шлибу". Луцьк, 1995.
Bulenko 5.V. Peculiarities of forming the psychological readiness for family life. Manuscript.
Dissertation for the degree of doctor of îhylonophy on pnycho-1сщг in speciality 19.00.07 - pedagogical nnd developn-ntal pny-cholo^y. Inntitutc of Poychology. Acfidcmy of Гс|1адо£1са1 Science я Ukraine, Kiev, 1995.
It nan founded that pcycholoGictil readings for fmily life of student youth la characterised by specific content, оtruetиг» and levels of development, It'я' theoretically rubntnnt intcd mcl experirentr.lly teotïd, that effective forainr; of the paycholo-Cical readiness in possible on condition of specially organised purposeful training. Exporir.ental prcgrsrne of iomfng st hip;-lier educational institution the psychological rcaainens for irer-riiji and fareily life is deviaed»
Рулап:о T.B. Огобвппооти $.ор.яраватя яспхохогячееяоЯ готовности it ссгюЗноЗ гпзвв у студенческой молодежи* Рукопись . Дг.ссартапгл на соискание ученой степчпз крядидпта поплологячес» яах наук по саодтшсста, luT.CO.O? « педагогическая и. юзрасти->л певхопогия . институт психологи Aim Укряиш 9 Киев , 1У95 , Уотшюатсно, что поихояогачесгля готовности к ск.пйной жопп у студплгчсской !.'.элодсп,1 хлр?ктергэуотоя cttctstlimcrxn coitcjw&nwj, структурой и уровнями р5звитил.Теоре1пт!С1ет обостовппо и акок^ри-мзотплыго прсгерспо, что о{фсктип?оз tJopvnpoFanne псвтслогЯчсг«» кой готовности всрмогно при условии делвяшгллпгтого «гедделлыго оргяигп огашгото обучешш. Рая ряб о тола зкепорккоиталыш nporpwv. t.'.a 1{-ормирсвя1!пя il вузе психологической готовности к браку п ое-
MGteoi! ГСИ31П!.
Ключов! слова : психологична готовн!сть до ciMsSnoro жнття,г.сп-понепти готовност!:иотива1пйниЯ,н ¡знагалытК,особистicirnfi.cKouîit -но-регулятивнЕй,ловед!нков11й,о!меЙ1тй оценпртй,адаптация до
бу.