Темы диссертаций по психологии » Педагогическая психология

автореферат и диссертация по психологии 19.00.07 для написания научной статьи или работы на тему: Особенности проявления ценностных ориентаций в межличностном поведении молодежи раннеюношеского возраста

Автореферат по психологии на тему «Особенности проявления ценностных ориентаций в межличностном поведении молодежи раннеюношеского возраста», специальность ВАК РФ 19.00.07 - Педагогическая психология
Автореферат
Автор научной работы
 Мороз, Людмила Ивановна
Ученая степень
 кандидата психологических наук
Место защиты
 Киев
Год защиты
 1993
Специальность ВАК РФ
 19.00.07
Диссертация недоступна

Автореферат диссертации по теме "Особенности проявления ценностных ориентаций в межличностном поведении молодежи раннеюношеского возраста"

РГ 6 од

2 О СЕН ШЗ

ІНОТЙТУГ ПОМОЛОГІЇ АІШ УКРАЇНИ

■ -

На правах рукопису

!і0?03 Людмила Іванівна

ОСОВЕОІОСТІ ПГОЯВУ ЦІННІСНИХ ОРІЄНТАЦІЙ У ШГ.ОТАТЕВІЙ ПОВЕДІНЦІ МОЛОДІ Р/ШЬОгаАЦЬКОГО ЙІКУ

Спеціальність 19.00.07. - педагогічна 1 ні копа психолог 1 я

Автореферат дисертації на одобуття вченого ступеня кчнлндата психолог 1 чішх: наук

К И І В - 1 9 9 З

Робота виконана в Інституті поихології АПН Украівш Науковий керівник • кандидат психологічних наук, старший науковий співробітник АЛЕКС6ЄВА МАЙЯ ІВАНІВНА

Офіційні опоненти - доктор ПСИХОЛОГІЧНИХ !.-іУК. старший науковий співробітник НЕХ ІВАН /ШИТРОБЙЧ

Кандидат психологічних наук, доцент ГОВОРУН ТАМАРА ВАСИЛІВНА

Бяяуча установа - Тернопільський державний педагогічний' Інститут їм. Я.Гадана

Вахисх дисертації відбудеться 1993 р.

о^ //.00 годині на’васіданні спеціаліеовшюі рада К 113.04.01 я Інституті психології ЛГМ України ва адресою:

?52033, М.КИІВ - 3^, рул. ПйИЬКІ.ВПЬК9, й. •

О дисертацією мояня огшвАочитися в бюлютеиі Інституту пршголоґіі АШІ України.

Автореферат роа! слано 1893 р.

Вчений секретар Спеціал1я''паноІ гали Г) М. І.АЛЕКСбвВА

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність дослІдкення.Демократизація суспільства, шляхи його оновлення в умовах незалежності Української дердави значно актуалізували проблеми становлення та р-івитку сучасної сім’ї, сприяли піднесенню II ролі у соціально-економічному 1 духовному відродженні країни. Сьогодні питання підготовки молоді до сімейного життя, батьківства та материнства,його моральні аспекти є одними а найЕахливівшх у системі виховання. Вир 1 сения цих питань неможливо без глибокого вивчення проблемі формування сексуальності людини,що становить надто складну еї-еру особистого 1 суспільного лздття.

Підліткова 1 юнацька сексуальність останнім часом гавдаз багато клопоту батьглм, педагогам,громадськості взагалі. Ти« більше, що початок статевих стосунків нерідко пов'язаний з нз-гативникн явищами у молодікноку середовищі - правопбру&онішчи, алкоголіемом, кіиванням наркотиків, гпиженняи мотиваціі цо кавчання, нервово-психічними розладами. Подібні збочення у поведінці учнівсько! ко/-:дІ розглядаються як прояви І;: бікоеоі субкультури, пк озкагл самостійності, дорослості.

. За даним! психологічних досліджень досвід ранніх статевих-стосунків позитивно корелюе Із яалученісти у певні колодігкні групи, відчуяеяністю від сїм'І (І.С.Кон.П.МІллер та ін.). Виявлено тенденцію, по ранній початок статевого киття пов'язаний з погіршенням пильної успішності СІ. Еторк.В.ФрІдрІх та ін.). Вказані зв'язки неоднозначні, але, без сумніву, еони мають певні негативні психологічні та соціальні наслідки. Пояук елг хів 1 засобів їх попередження та подолання важливий як для самої підростаючої особистості,'так 1 для суспільства в цілому. Один з них - це формування ціннісної свідомості учнівської молоді як основи соціально зрілої моральної' поведінки.

Аналіз наукової літератури з проблеми свідчить, що серед «моді поширилися негативні тенденіїїі,у дотриманні пори стать еоі моралі .значно зросла кількість дойлкбннх зв’язків ( .І.Голод, B.W. Еизсва, М.Я.Солов’йов, О.Г. Харчев, Д.М.Чечот). У зв’язку з цим частина молодих йінок іїоповйвз ряди одиноких матерів або втрачає (у результаті пергтих абортів) здатність -до л!тонароп5»ння. Епннкають • серйозні проблеми 1 у хлопців. Цьому гприй? по^табл^тія соціального контроль ьа поведінко»

молоді з боку сім’ї та інших установ, більш ліберальне ставлення громадськості до дошлюбних статевих зв’язків. Підкреслюється гострота проблеми формування у молоді внутрішньої системи контролю, основу якої становить система ціннісних орієнтацій (М.Я.Боришевський

Проблема міжстатевих стосунків молоді привертала 1 привертав увагу вітчизняних та зарубіжних педагогів, психологів, соціологів, фізіологів і гігієністів (7І.О.Богданович, С.І.Голод , О.В.Гулига, Д.Н.Ісаєв, Д.В.Колесов, І.С. Кон, О.В. Ді.о-ьецький, П.ФЛІостолатьєв, Р.Борман та 1н.). Науковцями вивчались сексуальні інтереси а вшшв різноманітних видів інформації на статеву поведінку юнаків- 1 дівчат, досліджувались особливості поглядів молоді на питання статевої моралі, а також вплив соціально - нормативних еталонів на їх взаємостосунки (Р.Бах, Х.Грс..,сел, Л.Навроцький, Л. Нойберт та 1 її.)•

Цими дослідженнями зроблено суттєвий внесок у теоретичну , пробку проблеми міжстатевої поведінки.

Зростання уваги до питань сучасної сім’ї та шлюбних стосунків значно актуалізувало проблему особливостей ціннісних орієнтацій у’мімстатевій поведінці підростаючого покоління, його підготовку до сімейного життя. Складний взаємозв’язок ціннісних орієнтацій із спрямованістю особистості значною мірою визначає II формування і через це посідав одне з чільних місць у системі виховання. У педагогічній психології проблема ціннісних орієнтацій набуває особливого значення у зв'язку з дослідженням процесу психічного розвитку дитини, засвоєння нею моральних норм поведінки (М.Й.БоришевськиЯ). Ціннісні орієнтації та їх формування набувають все більшого значення в умовах послаблення традиційної системи соціального контролю, адже аа своєю природою вони можуть стати механіемом самоконтролю 1 саморегуляції людської поведінки.

Недостатня теоретична розробка, а також педагогічна та соціальна 8начущ1сть даної проблеми обумовили вибір теми дисертаційного дослідження: "Особливості прояву ціннісних орієнтацій у міжстатевій поведінці молоді ранньоюнацького віку". Об'єктом ДОСЛІ~ИЄННЯ СТЯЛИ ЦІННІСНІ Орієнтин УЧЧІР^ЬГОІ

молоді. .

' Піедметпм дослідження • Особливості НІ НИЖЧИХ й

- з -

молоді раннього юнацького віку у сіері міжст.чтєеоі поеєдшкіі.

Узта дослідження полягала у' вивченні ціннісних орієнтацій міхетагезої поеєді¡ікїі молоді тг факторів, ідо їх зушзлкїсть.

Гіпотеза дозліркенчя. Мійстатева поведінка у ранньому юнацькому віці оалелить від змісту 1 структури ціннісних орієнтацій, які пов'язані а иот’лваційно-еіюційюш ставленням до осіб протилежної статі 1 формоо взаємин з кю,;.ч.

Для доспмізшіл иети та перевірки гіпотези Суло поставлено такі заздання:

1. Розкрити особливості ц. шіешіх орієнтацій пнаків та дівчат касової екодн у сфері міястатевих взаємні.

?.. Виявити відмінності ціннісних орієнтацій ¡знаків та дівчат у зв’язку з харакгврон міг.статевої поведінки.

3. Розкрити зв'язок ціннісних орієнтацій 8 иотиваційни-«лоційнка ставленням до осіб протилешюі статі.

4. Розглянути особливості впливу психолога-педагогічних факторів па Нормування мікстатевої поведінки у ранньо:»;/ юнацькому віці.

їїетолол гі інои основою дослідження стали еагальнотсоре-т:!Чііі положення наукової психології про сутність особистості, закономірності II становл¿ніш та розвитку, регуляції та сч«о-регуляціІ II поведінка; науково-психологічні уявдгння про гаацьку сексуальність та формування мікстатерих в?>>:мин (І.С.Еон, 0.В.Квркчук,И.Я.ПорішенськиЯ та ін.>

Не голи досділуєния. Програма отримання та обробки еі.'.п 1 ричккх даних'включала традиційні методи 1 иетогдчні игнйо-ілі: анкетування з метою вивчення стану проблеми статевого виховання у око лі та сім’ї, рівня 1 дкерел сспіч&'ю.* ( клгнків та дівчат з питань взаємостосунків статей, вияелеиня мотньїв кіг.статевп;: стосунків; спостереження та аналіз біографічні«;: даних; бесіди а метоп уточнення, роскирення 1 нсптроліо данії::, отриманих за допомогою попередніх методів. Для вивчення змісту ціннісних пріентаціЛ рикорисговувадось дето/нкг* 'М'Ь'і'-іа. адаптована А. Гетгаутасси,0.0.Ооменовнм,В.0.Яровим, вілітгіі гп «ооідае а наеіупннм і-титент-анал 1 з^ч, »»^тоїцпсл !'“Рчн*т"-'-!'иу г*1-'ь-н'-.. а тако'* м“їо/,і! !.;^т^і.'атгчню' егатист?:'.

ііаукоьа иоеияіг* ?г. *.чіл>л**ня і" у П осч'їг'і

»тНим-ччї^ 'М'} ^-іп “>:і 1 тіги-} - 1 тч і? і-и т». ■

міжстптеву повєдїіїку; у сі; 1с; І га

с.ру.Тхур! ціімісіиіх орісі.ггціі' ст-Г/;.х:;.".г>.с.-^;}о задс;.,і;о ьіг; характеру кілетатогліх в;;аз;.:;:л; ссг;;гоі:іііг:;'і бб’їіс-сі: цишіс:.,;; орієнтацій г іппівапійно-о.здиі&ім ставлекіїла ¿о Ігорів, і;о обумосл»ть МІКі.ТГГ ?в1 стоеуіеш.

Теоретичне значення роботи полягав у пог. пблекіїі наукових знань про вміст ціннісних орієнтацій особистості у старішу шкільному віці, їх регулятивні юлинвоегі; шяьл .ні єагаашм текдепцій детермінації мігстатевої погедіяки шлоді, II залежність від статево-вікових характеристик та досвід’ статевих вяатін, які дають кошів їсть рогзиритн уявлення вікоеоі та педагогічніші психології про стптеь;:й рогвитск особистості.

Практично значення виконаного дсслідмекня вивішається мсздивіст» використання оцшзних рєаультатів у орган ієацП статевого Еиховаїша та освіта..Результати цосліджєшга даать уявпення про вміст і структуру ціннісних орієнтацій, потрібні;;* для побудови програми статевого виховання старшокласників в урахуванням особливостей ціннісних орієнтацій рівних груп з ^явністю досвіду статевих стосунків чи з'його відсутністю.

■ тикані в дослідженні дані шать певне значення для створеній програм пспхокорекціІ міястатевях взаємин.

Надійність і вірогідність висновків дослідження забезпечується адекватного вибіркою дослідауваних,використанням комплексу взаємодоповнюючих методик, якісним та кількісним аналізом емпіричних фактів, застосуванням методів математичної статистики; зокрема факторного аналізу.

Положення , до виносяться на захист:

1. Характер мі кета те і-о І поведінки вумовлюсться особливостям змісту 1 структури ціннісних орієнтацій, як! е осноеою ставлення особистості до осіб протилежної статі.

2. Ціннісні орієнтації у сфері міжстатевої поведінки виявляються в емоційному ставленні до факторів, ио II обумов-л;рют та мотивації сексуальних стосунків.

. 3. кешування ціннісних орієнтацій у сфері гетеросек-суальної поведінки залежить від оеціаль'п-психологічних характеристик ваа-гмин у сін’т', особливостей статевого виховання, ініорморпно'ті мол одІ у питаннях стат 1 та СТЯ7РВИХ стосунків, !'!ілці’Ф1ки Г'Мі Іалі-иг'ГО пт''ч»нпя.

- Б -

Лппобшпя |юботч. Оснсвяі результати госл1;;;:еиіиі доповідались автором на Республіїсанській мІхвідон'ИГі »гоифзрекніі " Профілактиіса сексуальної триногі І та подружніх дксгармон І З" (ВороииловогрздД588 р.). Республіканській науково-практичній конференції "Колода сім'п та виховання дітей" (Рига, 1988 р.), НШіародній науковій коаферепціІ "Молода сш’я у крявовоиу соціумі" (Кгіїв, 1993 р.). розглядалися на засіданнях лабораторії псш'ологіТ сімейного виконання ІЩІ психології України, педагогічних радах масових шкіл та у Київському міедеоиу іекір-ао-Беі!сгоюг 1 чпя<7 диспансері ЖШВД).

Структурі лиссстаціІ. Робота еісяадаегься зі г,ступу, трьох розділіз.зяїсіи'іения, ечкеку використаної літератури, який Мстить 214 тй«екугань, додатку. Дисертація вгшпдеио на 153 <5ТОрІ1Г<'АК !іс.!Ш!!СГП*СТОГО ТЄКСТ/. .

ОСІІСМііГі ?;Шї РОБОТИ *

V Бступ' обії’уитоіаио актуальність просі.-'-«її. виділена сЗ'е::т і прадіе? дослідшшя, сягначеио його ме»у, СіСрнульо-іиліо пг.отс; г.і о'ікгзі'ііл, регіфнто методологічну основу ~ocru.4i.smLi, сясвітлст ечухсіу натхну, тгсреигш-у і ¡іраісгич-::е г;і:а«еін:л, погано К-ілчтеннл, й::і бш-г.ся'Д'ЄЯ, ноііедег.о дані про роЕ-от;:.

Пост/й розділ - "Еіхідні позиці І, завдання та методика досчітгяїая"- пр'-хеїтіСію роьгл?,г,оьі ріспе’;і;пті:нх дослід;,:с-нь проблем сексуальної пс??ді»ки молоді, ці :ш сикх орієнтації! у Гх р-згултшзніП функції та і>ом;;нгто програмі та процедур«. ‘

інтерес до пробам ¿таті о 5у * *0 в л е і і г,і її завдантгаї, ш,о столі ь у галузі !:.:?.сгз;:т;я та сгачоЕлеїшл ссойїстссті, а таксг. "прискоренням фізичною розвитку дітей та лібералізящев взаємостосунків ккпків 1 дівчаї. у вв’яїг? з цим, І.С.Кон, З.З.ЛісорськпЛ підкргегояь, то нермн с'-іссуа,;::ш! поьедимі і зідпсніГіП уегзпоші пвидко з;.<Ш:-!зтьсл, -і;:о сшнпї> молодь перед пципєчн'їн «лгатьт поралите проблем. Тему є:-. -.шгу роль у чічеічтегоиу <мілк?г*-»дті шли'р-уігь ціннісні ?рн-іі!,.ніі ? і-т. ¡с--

І>.’ПТОріі ПГіГ .

’1 і'гоїтілііі г-'м-мііі і у-.аі ч^ьіч !ч; гя-

П''!і РИПЧ-'ШНІ "¡4 іГ'>ГО!' !!ППЛТ| і ¡ті' и,-5;;і » еоіі) г,Г-п' ’ і Ч

') -І Л < 11 < '1-І * Л , М ' ’-¡І'ІЧ - ,> 'і ~ М .; : П ’ 'і Г1^ ~ - І < •

СОКОВІ ПЬОТ О У' "Л : 'J » Г.О С . \Lr.r. Л'.І'.І ї?Оч"ЗДЛХ . fi l\'ù J\ ^ (17_ ,■ j'-j і !. і

зв'язків стало біллі •содсраьтпчм.о се»!і зв’язки - білій частими Tara cîiTjauta сущюьод.-кїгеїься ьбількснням кількості ьоіз-лкбних зачать, вокрема неповнолітніх, а це не моке не турбуьа-тн, особливо, якцо Шлеться пре позашлюбних і ваздалегідь неба-шйих дітей. Нк свідчать дані досліджень, ра .іе статеве хитгя негативно позначається на здоров’ї, впливає певним чином на структуру особистості, на II сприйнятливість до t 'знтішшх або негативних впливів, на !І моральні устої та ціннісні орієнтації.

• Автори розглянутих робіт обстоюють подолання, ІІІО сексуальність людини, як ва&'шва складога частина II поведіпкп Езагалі. в ціло(.:у обушвлена природою, але соціально де-терміноБана і сформована культурою. Тому проблеми сексуального ;;шття сучасної молоді та тенденції в їх розв'язанні мо;«іа зрозуміти тільки у зв’ек.у в соціольшш контекстом,1 особливостям становлення індшлду як особистості, II спрямованості та соціальної поведінки.Результати численних досліджень свідчать, "і формування особистості тісно пов'язане із специфічною індкв'дуальшо переробкою 1 васвоенням суспільних- норм, цінностей і правил поведінки. У єв’явку з цим, в ряді робіт в проблем статевого розвитку аналізуються педагогічні та мораль-ко-пспхологічні основи взаємин підлітків, юнаків та дівчат (jï.n.EepO, 107І; А.0.Богданович, 1973; ї.В.Говорун,1990; 0.1.Голод, 1972; Г.О.Еельеька, 1081; И.О.Кунц, 1984; В.ФД!оргун,108б; ЛЛ’.Хрипкова, 1970; 1981 та їм.). Деякі ипитання моральних аспектів мі«особових стосунків старшокласників та їх підготовки до сімейного життя розглядалися у роботах І.Арабо-вз, 1979;ІІ.С.ВерещагіноІ ,1973; 1.В.ДубровІноІ ,1931; в.Ф. ІльяноІ. 1073; В.Г.Карпікова,1А7Й; В.В.КнрИЧек,1986; О.Г. Кунц.1981; Д.В. Луцнк.1976; Н.І.Новікової,199?; В.І. Слепкової, 1990;

Ю.В.$\лороГ!еького, 1667 та Ін. .

Вивчено залежність чік мотивами 'вибору партнера по дружньому спілкуванню та специфікою оцінних відносин (О.М.ІШір-ган,1986), встановлена пріоритетна роль індивідуально-психологічних особливостей молоді та соціально-психологічних Факторів у формув^іціі п статуті* інтересів, орієнтацій та актуель-. тт гтотопчі іюп*пІики (гтулентігі м'алучилі;ш,а та учнів 11ТУ)

(В.Ц.Еяаоза,1°85).

Наведені дослідження свідчать, що прк низькому рівні статевого вихованки та просвітник' :о! роботи в цій сфері послаб-осотьсз етичні основи взаємостосунків юнаків та дівчат, що негативно позначається на формуванні у них почуття морального обов'язку та зростанні як ранніх, так 1 дошлюбних зв'язків; з'являються статеві розлади, трапляються .венеричні захворювання. Ранньоенацькия вік у цьому відношенні е особливо небезпе--ша. Вступ у період завершення фізичної зрілості робить гете-росєксуальні контакти цілком правомірними. Те, яким формам ніястатевих стосунків особистість віддаз перевагу, залежить від акцентованих нею-І засвоєних о'^пількоензизних норм, цінностей і правил поведішш в цій сфері иіжіюдймсих взаємин. .

Поняття цінностей 1 пов'язаних з пю.® установок, котив їв стагзсзі поведінки посідаз вадливе місце у дослідженні сексуальності колоді. Погляди молоді на статеву шрзль та II вплив на взаємостосунки кяаків 1 дівчат були об’єктом уваги багатьох зарубіжних вчених (H.Grassel, ’ P.Miller, V.Simon, P.Dirhop Pau., Q.Llpsltz, R.Parker, H.Hordt, M.Carballo, I.Musek, Z.Puzek). Досліят/валісь взаємозалежність сексуальної поведінки, установок та типу Особистості (H.Eysonck), взаємозв’язок раннього початку статевого >шття з різноманітним! проява:.!:! асоціальної поведінки (M.P.Uawccrtti, СЛ.НиЬа, P.M.Bent-ler, Q.U.Vener). • -

Узагальнення досліджень різноманітних аодектіз сексуальної поведінки колосі показало, so зібраний багатий емпіричний матеріал, який лаз іюзттість виді літи оснозяї напрямки визнана даної проблеми, серед киї - дослідження внутрішніх мега-нієйі в моральио-вольової саморегуляції статево! поведінки s нс.Мільи актуальним.

Внутріпні ь'зяаніамн саморегулювання поведінки можуть бути з'ясовані у тісному зз’язку з аналізом провідних моральио-по* ведінкозик усїакзйої: особистості та !і шпніспих орієнтацій (M.rt.SopKlîsBCbiaifi, 12с5).

Ціннісні орієнтації нчступагсть одним із наг.зільа взллквик nC’ütniorl'mî! MSX^MISMl- фір^ур'чш? вз-^'^стосуп^лв ССОбРСТСС • ті » соаіапйкич .vwb?w п г,іпедН" нсй*! (л.і/»otci-'î,

U t , 1.07«. fi l’ :tr;4 ,r,o, II '■) Pno» . 10-4 n і

Воші відзеркадаать систему суспільно-значущіх цінностей особистості і завдяки цьому Енступають як механізм саморогулкцП поведінки (М.Я.Боришевський,1991; 0.0.Ручка,іQ8Z; В.Є.Хмелько, 1980; В.О.Ядов.1979).

Ціннісні оріє'^аці! лежать в основі вибору яиттєбих цілей людини, і тим самим служать з'ясуванню при- ш її. вчинків та дій. їх можна визначити як соціально детерміновану систему цінностей, яким відають перевагу . які виступають осново» потенціальної активності 1 механізмом саморегуляції духовного світу (М.З Лимогаш). Отже, поняття "цішіїсть" ¡.ас центральне значення дія дослІмення мікстатевих стосунків. Це обумовило необхідність більш конкретного психологічного аналізу поняття "цішііст’-" у системі ціннісних орієнтацій, оскільки БОНО відбиває важливі елементи у структурі особистості, знання яких е значукими для здійснення статевого виховання.

Доцільним Евадазться питання диференціації ціннісних орієнтацій 8 погляду мети, завдань, яким слугть та чи інса цінність. З цієї позиції у ціннісних Ор1ЄНТі*ЦІЯХ виділяють два класи: цішюсті-цілі (терм і кальні цінності) та цінності-засоби (інструментальні цінності) (В.О.Ядов, М.Рокич та 1н.). Термінальні цінності визначають основну мату, довготривалі перспективи, суть життя, усталені суспільні еталони. Інструментальні цінності визначають шляхи та інструменти у досягненні цілей. Основними показниками сформованості системи ціннісних орієнтацій є їх вміст та ієрархія,- йка характеризує рівень зрілості особистості.

Система ціннісних орієнтацій ка цілі діяльності (поведінки) та засоби досягнення цих цілей, детермінована Батальними соціальними умовами життя даного Індивіду, посідає одне з найважливіших місць у структурі особистості. Воші характеризують спрямованість особистості і реально виявляються, насамперед, у мотивах II пояедінки 1 діяльності (О.М.Деонтьєв, Г.Н.Прозумен-товї та ін.). Розкриття механізмів счціальної детермінації поведінки являє собою розкриття закономірностей пьреходу зовніи* ньої детермінації у внутрішню мотивацію, йначейня соціально-психологічного вивчення механізмів 1 закономірностей регуляції ціннісними орієнтаціями поведінки людини визначається, насамперед тим. по. з одного боку, ціннісні орієнтації виступають

формою взаємозв’язку особистості 1 соціальних груп, з другого боку, вони виступають регуляторами поведінки особистості у специфічних суспільно-1сторичг х умовах, у Конкретних суспільно-психологічних ситуаціях (б.В.Шорохова, М. І .Бобнева-та 1я.).

У нашому дослідженні соціально-психологічною ситуацією, де проявляється регулююча функція ціннісних орієнтацій, є м1кстатеві стосунки.

Ціннісні орієнтації старшокласників вивчались за допо-'о-гсю методики М.Рокича, адаптованої А.Гоитаутасом, О.О.Сенено-шш, В.О.Ядовим (1979). Нідійн.сть методики визначалась методом повторного тестування, а обробка емпіричних даних здійснювалась еіяяхом факторного аналізу.

Метод негакінченик речень Сакса та Сіднея, адаптований в Інституті їм. В.Н.Бехтерева дав можливість вивчити особистІсиі установки та цілі; виявити ціннісні орієнтації як у сфері иіж-статевих стосунків, так і у спілкуванні взагалі; торкнутись важливих асг. ктів життєвого досвіду особистості.

Як інструментальний метод вивчення структури та компонентів пбразу використовувався вільний самоопкс, запозичений у І.с.Копа. ■

Вибір методів для експериментальної частини дослідження пояснюється намагання»! охопити якнайширше діапазон проявів ціннісних орієнтацій, з оглядом ка їх тісний зв’яеок із загальним процесом становлення особистості.

Емпіричною основою теоретичного аналізу проблеми стало порівняння результатів, одержаних ьа різними методиками від ' юнаків та.дівчат з досвідом статевих стосунків та бе~ нього.-Всього комплексним дослідженням було охонл,.10 183 учнів 9-их-класів трьох середніх іасіл м.Києва та 69- пацієнток Київського міського ГОД (шкірно-венерологічного диспансеру) зі ком 16-16 років (без асоціального минулого).

Характер мікотатсвнх стосунків коже проявляться у різник фор;,их поведінки: у одних - у салиіннні, флірті, оболіеи:!, см;/ітат11, приязні, закоханості, у іяккх - у статевій кості. Аначівугт «іглтатеьу «оведілку сіяршуійсникія, V! зосередили своя урагу на цих ‘Іог-.’Т.;. Пер::1 ві*про''!’і-ан'

упг*’!*ттім?увг.’теп як тнк!, ,г,’> к» и-кт* > п^т‘'рг,?'-> якг

ТЯ . ІТНПІ - ^ Ч'іїфм 1 г ГК>.

Оіко, основна у ¿ага Сула зоеередяеиа иа чинникові - наявності ЧИ Відсутності ДОСВІДУ статевих стосунків.

Вибір сїаргого шкільного віку був обумовлений тім, цо питання сексуальних стосунків особливо загострюється у період савериення статєвот^ дозрівання. Цей період 15-16 років, період ранньої юності, не кеш складний, ній Идлітковиїї вік. Але на цьому віковому етапі ке так гостро відбуваються фізіологічні та ендокринні процеси, відсутні Ізкі зміни у внутріЕньоку стані організму. У цьому відноиенні на відміну від підлітків, юнаки 1 дівчата визнаються майже дорослими. Крім того, молодь раїшьошацького віку позбавлена пильної опіки 1 піклування дорослії - батьків, учителів. їм надається більш свободи. Відбувається переорієнтація II свідомості 1 самосвідомості, яка заявляє про себе появою нових проблем за-гальносоціалького, зокрема сексологічного, плану. Виникає підмащена потреба у спілкуванні е ровесншсамп протилежної статі, активізується вироблення Особистих поглядів «а характер взаємостосунків чоловіка та иінки. Це - відповідальний період "шюблєння особистості, формування II духовних потреб, прагнень, Інтересів.

, У другому розділі "Особливості ціннісних орієнтацій старшокласників у сфері міпстатевого спілкування" - викладені результаті; дослідження структури ціннісних орієнтацій колоді без досвіду 1 в досвідом сексуальних стосунків, виявлений зв'язок ціннісних орієнтацій з емоційним ставленням до факторів, що обумовлюють міистатеві стосунки, розкрито особливості уявлень власного "Я" юнаків 1 дівчат залежно від характеру міястатевої поведінки. ,

У нашому дослідженні ми виходили з того, що ціннісні орієнтації та їх місце в ієрархічній структурі визначають їхню роль у поведінці та діяльності. Тему розкриття структури ціннісних орієнтацій, яка склалася у молоді старшого шкільного в)к>, дуже внжливо з погляду з’ясування’ особливостей регуляції мікстатевнх стосунків.

Свідоме надання переваги пепній системі цінностей є одні- . єрі з Форм моральної ліяльності особистості. Безперечно, цо та-кото роду перевага, пов’язана із прагненням у певній сфері №ітч. '’причиня» р«рі№ціьішй вплив на атратегію поведінки осо-

- 11 -

бистості, визначає II конкретні зчіпки.

Одср.'*зн 1 результат:! дали і.жсизісгь зробити висновки про Існування статевих відмінностей у структурі ціннісних орієнтацій, а такох про їх специфіку у різшіх гтоп досліджувати. Провідне місце у хлопців та дівчат з досвідом та 'без досвіду статевих стосунків посідають різні за змістом цінності.

. Результати факторного аналізу показали, що у групі дівчат без статевого лосвіду виліпилося 6 факторів з загальною дисіїерсісо 83,42. Аналіз вмісту ціннісних орієнтацій виявиз, по тЛЗідьпу вагу серед термінальних цінпсстеЛ у лан!Я групі "ззть: ’’цікава робота", "здоров'я", "любов", "щасливе сімейна япття”, ’’суспільне визнання”, "свобода як яезалс.тлють у вчинках та діях", "творчість", потій "краса природи 1 мистецтва", "наявність хорсспх 1 зірких друзів", ’Матеріально забезпечене “¡Т7я" 1 "впевненість у собі". Серед інструментальних Цінностєіі дівчата без статевого досвіду гадають перевагу ’'чесності", "чуйності", "вихованості", • ".-зіт-ерадіспссті", "охайності".

Ва матеріалами дослідження групи дівчат із статевим лссзілом виділено 5 факторів із загально» дисперсіеп 79,5%. Пайбіліпу вагу серед термінальн”« цінностєЯ мають:"!.:зтгр1алі!!с забезпечена заття'*, "любов", "втіхи, розваги", "наявність хо-рспмх 1 вірних друзів", "самостійність як незалежність у судженнях та оцінках", "впевненість у собі". Цілком логічно гробити висновок, цо у дівчат даної групи чітко вираяенз емансипаційна спрямованість. Такі цінності, як "цікава ■ робота", "здоров’я” заляпаються поза їх увагою. Зате ’"втіхи, розваги", "і;атеріальпо забезпечено таття" посідають одне з провідних місць. "ЇЇегалехніеть", "яиттєрадісність","раціоналізм", "високі запити", "мугяїсть у відстоюванні власної яуиот" - якості особистості, наЛйіям еиачуаі Для дівчат із-статевим досвідом'. Доречно зазначити, во "чесність" по,сідає останнє місце в ієрархи цінностей досліджуваних цієї групи. ’

Факторний аналіз цінностей групи юнаків без сексуального досвіду дав 5 Факторів з загально» дисперсією 69,6%. Аналіз змісту ціннісних орієнтація дспої групи показаз, цо тут домінують такі термінальні цінності, як "активне, -іядьне жаття". "шзкямня", "ріриість", потім ".титтева мудрість", "здо-

ров'я", "цасливе сімейне життя", "впевненість у собі"! Інструментальні цінності - "самоконтроль", "чесність", "ефективність у справах”, "відповідальність", "широта поглядів", "непримиримість до недоліків у себе 1 у інаих", "освіченість", "раціоналізм". '

Кількість факторів ва цінностями у юнаків з статевим досвідом рівна б з загальною дисперсіею 63,4%, ^Найбільше навантаження у цій групі мають наступчі гермшйьні цінності: "любоь", "матеріально забезпечене киття", "задоволення ", "активне, діяльне життя”, "життєва ьудрість", ."здоров’я", "громадське визнання". Серед інструментальних цінностей виділяються "охайність", "раціоналізм", "тверда воля", "ретельність", "іертшість", "вихованість". '

Існують і певні статеві відмінності у змісті ціннісних орієнтацій. Для діь^т, порівняно з юнаками, бідш значущії • га>:і цінності, як "цікава робота", "свобода як незалежність у ^ .киках та діях",, "матеріально забезпечене життя", "щасливе1 сімейно яіт", "краса природи і -мистецтва". Щодо якостей особистості, то надається перевага "чуйності", "життєрадісності", "охайності", Юнаки к більш важливим для себе вважають "аігткв-не, діяльне ізіття", "пізнання, яке дозволить успішно оволодіти КаЙбуТНЬОЮ !1Г)0-Іеа1єю">"впевнен1сть у собі", ВИСОКО 8ИЗ-чуш для них є такі якості,' як "відповідальність", "самоконтроль”, " ". "ретельність", "раціопалівм".

Ні основ! результатів дослідження змальовується цінніско-оріентгаїій.ниїі портрет кошюі з досліджуваних груп. ’

Ціннісні орієнтації є основою оцінювання особистістю оточуючої дійсності 1 способом диференціації об'єктів за їх суб’єктивкоа значимістю, оиіе. пов'язані з емоційною сферою. Виявлення більш-менш усталеного переживання, іьо супроводжує реалізацію ціннісних орієнтацій, дає можливість глибше розкрити їх значущість для особистості, а отже 1 "інтимний" бік того чи Іншого феномену. Тому у роботі • досліджувались особливості, емоційного ставлення старшокласників до тих факторів, як) обумовлюють кікст&тев! стосунки. Дли вкріпенпя еавдання був нико-ристаний кзтод не;.!; іі'.ченик речень. При обробці результатів дослідження був застосованії!' »'итенг-аиапі.а. вя ; "!нр«чітяГ.)«..;

При аналізі емоційного ставлення до дитг^вих цілей виявлені відмінності у юнаків та дівчат з різним досвідом міг.ста-тевих стосунків. У групах юнаків, що не мають досвіду статевих стосунків, прева/хють емоції самоствердження чепез пізнання, у тих, цо мають його,- самоствердження через матеріальне придбання та накопичення. Для дівчат, незалежно від сексуального досвіду, актуальними є комунікативні та романтичні ешції, які реалізуються в різних формах поведінки.

Результати дослідження сьідчать про наявність у більшості Еиакіз 1 дівчат з сексуальним досвідом конфліктності та емоційної напруги у.системі ставлень, що було наслідком передчасних статевих стосунків. •

Стосунки з особами протилежної статі у групах юнаків 1 дівчат з сексуальним досвідом характеризувались неприязнл (у 67,9% випадках у юнаків, у 73,8% - у дівчат), причому, як ті, ток 1 інізі знаходили одне в одного, у більшості, лише негативні якості: розбещеність, егоїзм, грубістк жорстокість, здатність до зради (у :лотив), легковажність, брехливість, нескромність,, доступність (у дівчат). У ставленні до статевого гяття у даних групах досліджуваних підкреслювалось почуття, розчарування та незадоволеності. Передчасний досвід статевих стосунків, який сформував неадекватне ставлення до них, позначився 1 на поглядах щодо шлюбного життя, як до чогось неминуче прикрого та жахливого.

Результати дослідження показали, що раннє статеве життя негативно позначається на всій системі ставлень особистост1. особливо на тих, що пов’язані з ціннісними орієнтаціями у міжстатевому спілкуванні.

Особливості міястатевих взаємин позначаються на ставленні •до інаих людей 1 самого себе. У групах з досвідом статевих стосунків поряд з емоціями самоствердження та боротьби, яка у юнаків проявляється у прагненні до. гострих почуттів, а дівчат у боротьбі за самостійність, високий показник не.левне-ностІ та тривоги (20,7% у юнаків, 28,6% у дівчат). У групах без досвіду статевих стосунків відмічалося значне переважання емоцій самоствердження 1 низький показник невпевненості та тргмги (5,5% у.юнаків, 7,2% у дівчат). .

Встановлено залежність між ціннісними орієнтаціями

досліджуваних груп молоді та їх емоціями, що пов’язані з усвідомленням вини. Переживання провіши у юнаків та дівчат о сексуальним досвідом асоціювалося зі статевими стосунками, у юнаків та дівчат без такого досвіду - з особистісною невдоволеністю. ■ .

Контент-аналіа творів юнаків та дівчат дав можливість повнШе виявити ціннісні орієнтації та їх регулятивну, функцію у міжстатевих стосунках. '

' Ми виходили з того, що образ "Я" не просте відбиття певних об'єктивно існуючих і незалежних від рівня своєї усвідои-деності якостей, а соціаль^ установка, ставлення особистості до самої себе,- яка включає три взаємопов’язані компоненти: емоційний, когнітивний та поведПіковий. На основі цього можна говорити про різний рівень їх розвитку у досліджуваних групах молоді. За ємні ричи., .ш даними, когнітивний компонент самооцінки шіявибся більш розвинутим у групах юнаків 1 дівчат без ;...овіду статевих стосунків. У групах з досвідом статевого спілкування був яскравіше виражений емоційний компонент. Відповідно до цього виявлявся 1 конативний аспект ¡задоволення сексуальних потреб: імпульсивний у молоді з досвідом сексуальних стосунків 1 більш звалений у МОЛОДІ без нього.

Аналіз досліджень, проведених за різкими методами, свідчить про істотні відмінності у ціннісних орієнтаціях молодої особистості залежно від наявності чи відсутньості у неї досвіду сексуальних стосунків, що виявляється у характері цілей, спілкуванні, сфері ставлень, виборі форм 1 способів задоволення гетеросексуальннх потреб.

У третьому розділі - "Исихолого-педагогічні аспекти статевих стосунків у ранньому юнацькому віці" - висвітлюються результати виявлення особливостей статевого Інтересу та джерела його задоволення, мотиваційні передумови статевих стосунків, аналізуються можливості впливу сім’ї на формування ціннісних орієніацій у сфері мікстатевих взаємин.

Результати дослі;, зиь дали моклий їсть виявити місце у житті випробуваних інтересу до осіб протилежно! статі. Ча одержаними иоказіжт1 • •. інтере” 'до осіб протилежно! статі у маків та дівчат г,ел досвіду -латевих стосунків рілвттв«?. тгигалісті') І І!? ПЯІП!. '»мчїопщ« ПЧП-'П'ЇНОЦІШ V тпі-мі-

пілстзтєьої поведінки, .-к обеташгая, сикг.ат:я, ва-ле-таил, ззкохяність того. Навпаки, у дівчат і ючгкіз ъ досвідом сексуальних стосунків Інтерес був короткочасним, головним, 1, як правило, задовольнявся у статевих контактах.

Одержані оїщігнчні дані показали, яо сучасні сколярі пер їдко починали дошюбні статеві стосунки,не маючи елементарних понять ні про шкоду, ні про наслідки раннього статевого .7ЛТТЯ, ні про його соціальні та кримінальні аспекти.

Дня юнаків з досвідом статевня контактів основними дкере-•?"!і отримання Інформації з питань статевого життя були друзі -ровесники (36,2% проти 24,8% юнаків без таких контактів) та телебачення з його різники комерційними канаж?:і та відеофіль-каі.;:і (28,2% проти 16,1%). Книгам та брошурам надавалась незначна увага (5,3% проти 22,4%). Дівчата без статевого досвіду отримали гнання з книг, часописів (25,0% проти 7,3% дівчат в тугим досвідом), на другому місці друзі-ровесники (21,6%). Ли-сз у 9%- випадків вчителі були першими джерелами.інформації з питань статі. . -

На ціннісні орієнтації у сфері мідстатевих стосунків чинило гароке розповсюдження еротичних та порнографічних видані. 1 фільмів, занадто відвертих сексуальних текстів та зображень.

Аналіз мотиваційних передумов статевих стосунків, поіса-зав, по ціннісні орієнтації здійснюють функцію регуляції сексуальної ноеєдіики через конкретні мотиви мідстатевого спілкування. Результати дослідження свідчать про відмінності у мотивації сексуальної поведінки у молоді з рівним, досвід- ' статевих стосунків (відсутність чи Соґо наявність).- Якщо у юнаків та дівчат без статевого досвіду у міястатевих-стосунках вирішальну роль відіграє фактор Самопізнання та комунікації, то у стиків та дівчат за його відсутності - фактор конформ--ності та ствердження,' .іірестиду (відмінність статистично достовірна). -

Причиною статевого отримування юнаків без ісвіду сексуальних контактів була статева невпевненість (37,7% проти 7.5% э таким досвідом) та страх перед невідомим (16,4% проти 30%).' Основною причиною стркмукяпяя юнаків з ''досвідом" було побок'гяння заразитися (37.5%). У дівчат без досвіду статево, »счття відсутність кохання ґ?.г>,б%), з його чаяк-і^тш - страг

перед кевїдомш- (28Х). Моральні иіркуьшаи у всіх групам досліджуваних відігравали незначну роль. В;іршали:;:і.і коткеє* початку статевого киття було не кохання, а статевий потяг 1 цікавість у юнаків та домагання партнера у дівчат. '

Дослідження показало, ш.о у більшості випадків передчасних статевих контактів старшокласників виявлені неповноцінні в соціально-педагогічному відношенні сій’І.

кожна констатувати, цо основною првчкнои негативних иаслі/ц;їв у вьаацостссункак молоді е відсутність у їхніх сім'ях позитивних зразків дій статевородьогаго стаиовгіс-ній:, чоловічої га кіночої ідентифікації. Як результат того, нееа-довільне згаїша осіб пропившої статі, Езиг-ііонзрозуміїшя 1 сгаемсиеіі.лага, ьбоднша у прєд-л'&кїп.чіб прот;глеї..юі статі пз-рсБйкпо погаїкзнйк шостсй. Нере-ш стичне уявлення одї;і! иро одного у'- хлопців . діздат кас гал! ігасодогі'гиі вгтока, які яотрібш сукатй у иаґь;:іссі.кііі еіа'І. Один в ьш; - цз игшя&л . гі’л ! слабка ьзасцоді« з башга*.';:.

Бстаиознгк будь-с:иій іизсиодпа вв'язо.с мій ранній стате-і-йа г,:..ттлм і сзцісхікглі кажхижааи батьків не вдалось. Ііроої«" гує?*.с5 игіш езд«ч!ііеть від кудьтураого рівня сім'ї. Шаш іса дізмлга в СіЬївкаі «зсвійі-л частіае вихідці із 'сіией з тіаь:а;і.: культурно-пспЕОлагіодам рт:еа (63%). ■

У : :*•.і ¡і»- • •• •' і підОиїо підсуїка «роведгкого дослідхваиз І здзнаодо капр~:,с;; подаліиоги вподлж пройлші.

Увагальнсіш ¡адеріалів досдіддешш даз шкиївіеть зроЗи-тч ьчс-іоміі;, ш:І цідтчердау&іть сасунуту гіпотезу.

Гч;і'.уа огсі~оклас«йкІв у пору гаверїіокнд статевої ерілогті характеризує іься иолвою нових тенденцій у мікстмесах ваазди-«іьх. Вибір форм гетеросекеуалькоІ поведінки 1 способів ІХ Рс-аліваци значною мірою зумовлюється . вмісте« 1 структурою ціннісних орієнтацій, гасі у старшому'шкілиіоцу віці тбуиьпь пзв.юі ■¿иоііаченосгі. У реалізації ціннісних орієнтацій шкега тевих стосунків поряд їв заг-а,ііьпорозіювг^;:!кепжи фородак, -обоянення, еіг-чійтія, приязнь, 5<ааш.йіша, закоханість у сучасної ш:ог:І [¡ь'їг.ас; йогліийня бЄі.ііосрре#к плосо.*еш;а сіа ї«е-ого і;отаг> у сеі;г"ЗЛН''л,у е*сг-фку. ’з ііі<я1ге«-ни'-і

гаг) цо;се.іоуялї і-:.зі п-ч*діш:и у ета-рі-г.;.; «к^міо»? ич>,

^|гуччр гг^иг'-^-Н'і г\-^г.р, 1т-» 1 гм { , --IV'- -і

“Т'Аїнісїь лестл псгноя мі роп відпогідолкіісїь за аівичні, лс;!кічм! і сошагьчі наслідки статеїт стосуmclз.

Існують відмітності у рмісті j?t структурі ціниісппх орієнтацій хя»к!в та дівчат з рі?!Г'>.ш (Ьркзми учстатскоі >го-зедішиї. У гааків без досвіду сексуальній стосунків серед їсрмишшіх ціянсетей перева:гзвть "активне, діяльне гиття" і "пізнання", а серед 1 нстп'.-мсптальшіх - цінності. псв’казні з соціально гчачугоїл якостя**и особистості. Ціннісні орієнтації гяа'їіг в досвідом статевих стосунків характеризуються тим, ио сср?» термівзльпих цінностей вони іадиялгь "любов" (фігйчиий бік сексуальності - самоціль) та "матеріально зг.бегпечгіїе гат-

а в 1нстр?ї*«ітагьних - ті ряси, які ведуть ,;о них -маніїестуЕаіігт юскулінаості, говніинл саі'сппегненість 1 т.п.

Дівчата Сег досвіду статегмх контактів надають перевагу тз''Г;іч терміиашш цінностям, як "пікова роботі", і'?дерев’;;”, ”л'о'Зоїч'’ і тим інструмекталшга, г;о забезпечують гарні стосу:;;л< міп .пхдим. У дівчат з таким г.освідом свр>ч термінальних цінностей домінують "м: яріашю «чбезпечене дапгя", ,,jw*5o*,\ "втіхи та роавагп", серед інстиіментальних - "нег.'иеяиість" "пімтерад іоні сть".

Встановлено, цо ставлення по яиттевих цілей те свої відмінності у юнаків та дігчат а різним досвідом міжстатевй? стосунків. У групах шахів, ео не мають лося іду статевих стосунків превашоть емеціІ самоствердження через пізнання, у тих, ео масть його - самострсрдкешга через матеріальне придбання та накопичення. Для дівчат, иєролєяно від сексуальної-' досвіду, актуальними о кснунік-чтивкі та рочаітічні емоції, які реалізуються в різних формах поведінки.

Передчасне статегз кнття негативно позначається на всій системі ставлень особистості, особливо на тих,' по пов’явані з цИшіорими орієнтаціями у C'tepi міястатерого спі.теуваим. У уп.годі з сексуальним досвідом,виявлена пошт конфліктність емсдСІна напруга у взаєминах п батьком, матір’ю, спс ,орен<? стадяеняя ло осіб протвлеляої статі, неад^ітатне сг»в*?явя до

[üjirtSy j РГ'Д!Ч-,^ЧЮГ0 ;ПІТТЯ.

і(см;:,гян'. тпо оооГ\ги?ооті мі ^статевих ваагіздн позначаються ня с7ч№^нії! ло іптчх тірі} ¡'самот се?е. У групах з досвіл.. СТчтот-і»К СТГ'ТІПГІР ПОРІМ Р 0>ОТ.1 WÏI сампоТРЄГД*ЄНпЛ та Оороть-

ол, яка у.'юнак і в проявляється у прагненні до гострих почуттів, а у дівчат у боротьбі аа самостійність, високий показник невпевненості та тривоги. У групах без досвіду статевих стосунків значна перевага емоцій сашствердкення -1 низький показник-невпевненості та тривоги.

Встановлено залежність між ціннісними орієнтаціями досліджуваних груп колоді та Ік емоціями, ідо пов’явані в усвідомленням .вини. Перебивання провипи у юнаків та дівчат з сексуальним досвідом асоціюється зі статевими стосунками, а у юнаків та дівчат без такого досвіду - в особисті скою невдово-лонісгю.

ДО виявляються у мотивації шкстатевих стосунків, яка е.сдадаєть-.і з рІонах са характером котквів. Одні з них кгв'яаьні з актуалівзще» статевих потреб, шдоводгшідц сексуального потягу, статевої цікавості, закоханісів, Лйбов’ю,

І паї - е рееультатоа впливу оаочашія, досягнення престіку у і.упі, страх втрати друга, доиагвішя пор-шера (у дівчат'), га-доба пригод та нових враг.екі то:;о.

Розкрито відмінності у змісті шшваціІ гетеросеїісуашюі поведінка, п;о зумовлюються стате-Ео-вІиовшіи особливостями і наявні сто чи відсутністю досвіду статевих стосунків.

Якцо у юнаків та дівчат бзз статевого досвід’ вирі вальку роль відіграть мотиви савані„паїагл та кзікуаїкації, то у шагів та дівчат з його наявністю - коифорйжості та стверджп-!!Я, ПресТІИу.

{■ормуванкя цішіісші£ орієнтацій у сфері гетеросексуильноІ поведінки валеяить від соціально-психологічних характеристик взаємин у сім’ї, особливостей статевого вахвашіа, 1н4орі»са-ності колоді у питаннях статі та статевих стосунків, специфіки соціального оточення. - .

Врахування впливу ціннісних орієнтацій на. особливості сексуальної поведінка у ранній юності дасть можливість заСьз-иечиїи обгрунтований 1 диференційований підхід до ипікс профілактичної та шпокорекційної роботі!.

Проведене цослішлшя не вичерпуй проблеми вивчення опоб ливостеД кІ!?.стагеБ?І поведінки молоді в ракут'сі морально статевого СІЄК0Г*ЯЄП83 ОСОбПОТОСГІ. [ІОДа.ПІї'-І ДОС’ЧДл.^НН!' ЦІ?!

ЦГ'і-'?-’.пРІ.“.! ЯуїП гцюлврен? V <іаНГ"’><7 ГІія"0КІ|<* П!'І<:ИП пер і

антної статевої позедінки, II обуі:гзл5!іост1 спрямованістю осо-’ бкстоеті. '

Основний зиісг рсЗсі/і зідоЗражено в таких публікаціях:

1. К проблемо нрегзствйнно-половой подготовки молодежи //Молодая ее^ья я’ гюотжнко детей: Тев. докл.- Рига,1983.-0.8?--00. '

2. Н.К.Крупская о нравственно-половом воспитании молодежи //Творческое наследий Н.К.Крупской и современная скола: Тез. докл.-Горловка,1689.-С.63-64.

3. Роль курса "Этика и психология семейной жиэни" а

нравствешю-психологической подготовка студентов к созданию собственной семьи //ПроСгсха сокерсінствовання нравственного Бсспнташ-Я студентов! Штзрійііа конференции.-Сыктывкар, 1986.-С, 133-140 (в ССЧіїїГ.). ' .

4. 1їрсб.’і;.:а форізірсвалм психологической готовности моло-дмні к' Срсг" и с-і:;.їіюл ісізнл //Молодая семья в кривисНом со-цг-уме:Тес. Мзждукар. г,арій, тн£,- Кйев, 1993.-0.

(в соагт.Ь ■

5. Увага сіаїі?&;!«у ьиїоваиаи //Радянська школа,-1°88. •

N11.-С.64-ЕЗ. . •