автореферат и диссертация по психологии 19.00.07 для написания научной статьи или работы на тему: Роль установки в формировании и влиянии акцентированных церт характера у подростков
- Автор научной работы
- Подмазин, Сергей Иванович
- Ученая степень
- кандидата психологических наук
- Место защиты
- Киев
- Год защиты
- 1994
- Специальность ВАК РФ
- 19.00.07
Автореферат диссертации по теме "Роль установки в формировании и влиянии акцентированных церт характера у подростков"
ГГО о
"1НСТИТУТ ПСИХОЛОГИ АПН УКРА1НИ
На правах рукопису
ПОДМА31Н Серий 1ванович
РОЛЬ УСТАНОВКИ У ФОРМУВАНН1 ТА ВИЯВЛЕНН1АКЦЕНТУЙОВАНИХ РИС ХАРАКТЕРУ У П1ДЛ1ТК1В
19.00.07 — педагопчна 1 вшова психолопя
Автореферат дисертацП" на здобуття наукового ступени кандидата психолопчних наук
КиТв- 1994
Дисертащею е рукопис. Робота виконана в 1нституп пси холоп! АПН Укра!ни.
Науковий кер!вник: ПЛЬБУХ Ю. 3.— доктор психоло'
пчних наук, професор
Офщшш опоненти: БОРИШЕВСЬКИИ М. И.— доктор
психолопчних наук, професор
КОЛОМИНСЬКИИ Н. Л.—кандидат психолопчних наук, доцент
Провщна оргашзащя: Запор1зький державний ушверситет
Захист вЩЗудеться «15» березня 1994 р. об 11.00 годиш на засщанш спещал1зовано! ради К.113.04.01. в 1нститут1 психологи АПН Укра!ни за адресою:
252033 м. Ки!в, вул. Паньшвська, 2.
3 дисертащею можна ознайомитися у б1блютещ 1нститу-ту психолоп! АПН Украши.
Автореферат розклано « » . 1994 р.
Вчений секретар спещалЬовано! ради( кандидат психолопчних наук
к с е е в а М. 1.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальн!сть досл1дження.Набувш1 в рстанн!й час широкого роз-повсюдження•1де1 педагогтки опхвпрац! можуть зд1йснитись у широких масштабах тхльки. при умов! вдивхдуального пвдходу до особи учня, коли педагог, будуе взаемод!ю з ним,спираючись на знания його хнди-вхдуальних- психолог1чних особливостей.Ильки на основ! розум!ння особистост! дитини можливо формувати психологично комфортн! вхдно-сини з .нею I якнайб1льше сприяти II прогресивному особистому роз-витку.
Особливо* актуальност! проблема вдиввдуального походу до учня набувае тодх,коли у нього починають виявлятись р1зн} варханти дев!антно1 повед!нки 1 вгё стае "важким".Як показують досл!дження, ця "важ^сть11 дуже часто пов'язана з дисгармон!йн!стю характеру, загостренням певних його рис до крайньо! меж! лорми - акцентуац!! характеру.
Найб1льш Поширен^ акцентуац!! характеру серед п!дл!тк!в / вони охоплюють близько 70% усього контингенту д!тёй цього в1ку /. •
Проблем! акцентуац!й характеру як особливого препсихотичного стану присвяченх роботи П.Я.Ганнушк!на,О.В.Керб!кова,К.Леонгарда, А.6.Л!чко та 1нших.У цих дослвдженнях розглядаються феноменолог!я, генезис та динам!ка розвитку акцентуац!й характеру у п!дл!тк!в,за-пропонована кл!н!чна типолоМя акцентуацгй.Але уразливим моментом цього п!дходу е те,що Його представники.як правило,обмежуються описом феноменолог!! ,яка може слугува'ти основою для постановки д!-агнозу.Коли. Йдеться про досл!дження процесу формування характеру, то воно ведеться виключно в межах теор!1 конвергенц!! двох фактора - б!олог!чного та соц!ального.У клхнхчних класиф{кац!ях.характеру неДостатньо представлена активн!сть особи по в!дношённю до свого характеру,яка визначаеться II мотивацхйно-потребням ядром,У
зв'язку з цим явно недостатки за об'емом е досл!джеНня,присвяче-' Н1 проблем! акцентуац!й характеру п!дл!тк1в .проведен! у межах в1-ково! та педагог!чно! психолог1Й.У результат! на сьогодн!шн!й день все ще в^сутня науково обгрунтована система проф!лактики та ко-рекцг! акцентуаций характеру у дхтей та п!дл!тк1в в умовах Навчаль-но-виховного Процесу.Взагал!,принципов! п!дходи у ц!й сфер! роз-роблен1 украй недостатньо.Вказаними вище обставинами ! обумовлена постановка проблеми у даному дослхдженн! - з'ясування фактор!в,де~ термшуючих генезис та прояв акцентуац!й характеру у п!дл!тк!в.Не-. обх!дн1сть надання 1м психологично! допомоги в подоланн! наявних недолтв ! ввдхилень загострюеться у зв'язку з крайньою недостат-н!стю наявних у Л1тератур! практичних рекомендац!й та !х недостат-ньою теоретико-методолог!чною обгрунтован!стю.
Актуальн1сть I недостатня розроблен!сть поставлено! проблеми .визначили вибхр теми даного дослвдкення.
Об'ект досл!дження - акцентуац!! характеру у п!дл1тк!в.
Предмет досл!дження - вплив узагальнених смислових установок акцентуйованих п!дл1тк1в до р!зних сфер д!йсност! на !х поведику ! дгялыпсть.
Мета дослвдження - виявити роль установки у формуванн! *та прояву акцентуац!й характеру у П1дл!тк!в.розробити методи д!агнос-тики,профилактики та корекц!! загострень характеру у д!тей та пвд-
Л1ТК1В.
Г!потеза досл!дження - кожному типу акцентуйованих шдгпт^в притамашп специф!чн1 особливостг !х узагальнених смислових уста-новон;воаемод!я мт уеталенйм на даний момент стереотипом ловедм-ки та актуальними узагальненими смисловими установками детермшуе И1яльн1сть } поведику суб'екта.
Смисяова установка в!дбивае прояЕ у д1яльност! особистост1 II ставлення до об'ект1Е,мяючих для не! особисисний смисл.За сво!м
ренезом смисловх установки е похвдними вхд соцхальних установок, > як| формуються у особистост! як члена рхзних груп.
Смисловх установки вiдpiзняютьcя в!д цхльових та операц1йних установок.Вони зм1нюються тхльки при зм1нх само! д1яльност1 суб'ек-та.тод! як ц1льов1 та операц1йн1 змшюються постгйно.залежно ввд умов д1яльност1.Винйкнувши у конкретней дiяльнocтi,cмиcлoвi установки можуть вйявлятися при зустр1ч1 суб'екта з1 схожими эначимими для нього об'ектами i виэначати його поведику у широкому кол1 схожих ситуаций.Так: смислов: установки стають узагальненими.гене-paлiзyютьcя 1 перетворюються у риси характеру.
Завдання досл!дження:
1. Розробити г апробувати портативнх методи диагностики ак-центуац!й характеру та узагальнених смислових установок пвдл1тк!в.
2. Виявити спец^Мку узагальнених смислових установок у резнях тип!в акцентуйованих птдл1тк1в щодо вежливых сфер дхйсностп "Навчання"."Школа","Однолики","С1м»я","Я"."Люди"."Майбутне".
3. Показати.що двдыисть суб'екту в значнхй визначаеть-ся взаемод1ею.яку складае на данйй момент стереотип повед!нки та узагальнеш смислов: установки.Апробувати розроблен1 методики для .прогнозу поведДнки п1длхтк!в.
.4. Розробити принципи та методи психолого-педагогхчно! проф1-лактики 1 корекц!! акцентуац!й характеру у гидл1тк1в,апробувати 1х на формуючому етап| експерименту. •
Методолог!чною основою досл!дження е теор1я д1яльностно! сут-ност1 людини.розроблеНо! С»Л.]?уб1нштейном,А.М.Леонт1евим,а також у працях э теорИ установки Д.М.Узнадзе та його послхдовникхв.працях з кл1н!чнбг "психол:ог11. / П.Я.Ганнушк1н,О.В.Керб1Ков,А.6.Л1чко, К.Леонгард та 1н./,системний п1дххд до вивчення особистосН.
Методи 'дослЦження. Дослхдження складалося -з двох етап!в:кон-статуючого.та формуючого'.На констатуючому етап! було використано:
г-ь-^ч з
патохарактеролог1чний д1агностичний опитник / ПДО / А.6,Л1чко;моди-фхкований дисертантом.значно портативн!ший вар1ант / МПДО / та роз-роблена ним же методика виявлення.узагальнених смислових установок; спостереження за повед!нкою Д1тей;анал1з продуктхв 1х дхяльностх; бесвди з учнями,вчителями,батьками.Використовувались тести:кольо-ровий тест Люшера,тест на хиби виховання / для батькхв /,малгаков1 тести,соцхометр!я та 1нше.Результата досл1дження математично об-роблювались.
Досл1дження проводилось в пер1од з 1987 по 1993 p.p..Основною базою дослхдницько! роботи були школи )f# 15,30,34,77,107 м.Запо-р1яс*я.Дослхджуваними були 669 y4HiB 8-9 клас1в.
Наукова новизна дослхдження полягае в тому.що проведене спе-Ц1альне теоретичне та емп1р1чне дослхдження.в результат! якого ви-Д1лено та коикретизовано особливостх узагальнених смислових установок у р1зних тип1в акцентуйованих п1дл1тк1в.Виявлено залежнхсть мне установками у певн1й c$epi ,д1йсностх та типового повед1нкою у Н1й.Показано,що установки в одн!х Сферах д1йсност1 впливають на установки та стереотипи поведшки в 1нших сферах,сукупн1сть узагальнених смислових установок суб'екту утворюе Ц1л1сне - устано-вочне поле.Складакгл цю сукупн1сть установки pi3Hi за сво!ми функ-ц1ями.Генерал1зован1 смислбв1 установки е основою рис характеру суб'екта.В той'же час у суб'екта можуть .бути актуальн! смислов1 установки,як1 ще не встигли генергуизуватися.Наявнхсть таких установок - це Фонд MianiiBOCTi характеру особи. Одержав результати дозволяють розмежувати. поняття:акцентуац1я характеру,акцентуац1я особистост1,стан акцентуйованост1.
Теоретичне значения:досл!дження полягае в тому.що отриман! дон1 розширюгать знаннг. про Феноменологiio акцентуаций характеру у П1дл1тглв,про механизм 1х виникнення.Показано,що в основх даного процесу летсить / поряд з мгами «инниками / формуЕання узэгальне- •
;'них смислових установок,як внутр1шн!х психолог1чних фактор1в,яК1 визначають той чи хнший стереотип повед1нки.Цей висновок суттево зМшюе постановку питания як про д!агностику акцентуацхй характеру,так 1 про 1х профилактику та корекцхю.
Практична значимость дослхдження полягае в тому.що разробле-на методика поетапно! диагностики 1ндив1дуальних психолоНчних особливостей акцентуйованих п1дл1тк1в,обгрунтован1'принципи та методи пристосовного х перетворюючого индивидуального пхдходу до них.Розроблена оригинальна методика корекцх! деэадаптивно! пове-д1нки акцентуйованих падл!тк1в через включения 1х. в замаскований психолог!чний трен!нг / корекц1йну гру /,який проводиться у при-родн|х умовах навчально-виховного процесу,Створено практичнх пси-ходхагностичн! методики: I/ для диагностики акцентуац!й характеру п!дл1тк!в / МПДО /; 2/ для д!агностики узагальнених смислових установок. Розроблено. та апробовано два спецкурсе.- для основних суб'-ект!в навчально-виховного процесу:"Вступ до психолог11" для учн!в 8-9 клас!в;"Акцентуацх1.характеру у П1дл1тк1в" Для педагогхв.
Над1йнхсть 1 в!рог!дн!сть результат!в досл!дження забезпечу-вались за допомогою сучасних методхв математичноЯ статистики:ви-рахуванням сёреднь'ого эрйфМетичного.меж! штервалу дов1ри до по-казника тесту.кореляцН показникхв тесту та експертних оц1нок I д1агноз!в за методом тк1лЬно! кл!нхки,контеНт-анал13ом як1сних даних.а також репрезентативнхстю виб1рки.•
На захист виносятЬся так1 положения:..
I. Акцентуйована особистхсть вм1щуе в соб1,з одного боку, -специф1чнх дёзадаптивнх стереотйпи поведхнкИ / дезадаптивн! в ак-туалъних умовах,але .ран!ш,а;бо в ,1нших життевих ситуац1ях вони в1-дхгравалй адаптивну функд1ю.Далеко не завжди ц! стереотипи приводить; до об'ективнЫ -адаптацхк'^але майже завжди до суб'ективно! /, а-з аншого-бдку., - в1дшввдн1 цим стереотипам.поЕедхнки.стхйкг
генералгзован! установки.При цьому спектр актуальних смислових установок,який в^дрхзняеться в!д генерал1зованих,незначний,як I !х еплив на поведмку суб'екта.У результат: зменшуються адаптивн1 можливост! особи,звужуеться сфера I! продуктивно! д1яльност1.
2. 1снуе статистично значима кореляц1Я м!ж особливостями уза-гальнених смислових установок пвдл!тк}в та типами акцентуац!! !х характеру.
3. Дезадаптивн!,дев1антн1 форми поведтси акцентуйованих пвд-Л1тк1в знаходяться у в!дношенн1 взаемно! детерм1нац{! з дезадап-тивними установками.
4. Позитивн! зм1ни в установках суб'€кта,вироблення ним актуальних смислових установок,як! протирхчать дезадаптивному та дев1-антному стереотипу повед1нки,слугують базою для розширення репертуару повед!нки,можуть приводити до ст1йких позитивних зм!н у по-ведхнц!,д1яльност1 суб'екта та його характеру.
5. В умовах спец1ально змодельовано! для конкретного учня / з урахуванням його акцентуац1!,позитивних та негативних установок, сильних та слабих стор!н його особистост! / корекцхйно! д!яльност!, органично введено! у повсякденне життя п!дл1тка,можливе.подолання бар'еру дгяльностт,дезактуал!зац!я негативних установок,в1дмова В1д стереотипно! суб'ективно! адаптац!! задля об'ективно!.Форма 1 зм!ст корекц!йно! д!яльност! повинн! бути такими,щоб п!дл!ток,як-ь-:йб1льше спираючись на сво! сильн! сторони,досяг успхху у тому,у чому ранхше в!н був неуспшний.
Апробацхя роботи: результати дослвджень допов!дались на ряд! межрег1ональних,республ1канських та м!жнародних конференц!й.Одержан! матер1али апробовувались у робот: психолог1в I педагог1в шк!л
15,30,34,77,107 м.Зэпор!жжя.Розроблений курс "Акцентуац^ характеру дггей та п}длхтк1в.Методи д!&гностики,проф1лактики та ко-рекц1"",який апробовано на курсах пхдни'нення квалШкац!! вчител!в
С
•та психолог!в при Запорхзькому 01УВ,на курсах психологов при Брестскому 01УВ.
Впровадження результатов досл1^женця: розроблен^ методи д1-агностики,проф1лактики та корекцх? вхдхияень характеру дхтей та П1дл1тк1в використовуються у практик шкхльними психологами та педагогами багатьох шк^л.Так.на сьогодн|шн1й день бЬхьш нхж 60 шк}л м.3апор}жжя,3апор1зько1 облас^ та хнших мхст УкраГни впроваджу-ють описану в робот! семестрово-зал1кову систему навчання / СЗН /, про що в оеобист1й справх дисертанта в cтвepджyючí документа.
Структура дисертацй. Дисертац1я складаеться *з.вступу.трьох глав,зак1нчення,списку викрристано! л}тератури та 4 додаткхв.Змхст дисертац!! викладено на 139 сториках машинописного- тексту ,що вмх-щуе 5 таблиць I I схему.
ОСНОВНИЙ ' ЗМ1СТ даСЕРТАЦП.
' У вступх' обгрунтована актуальн1сть теми.в'изначенх проблема .та г!потеза дослхдження,мета,объект.предмет I конкретн1 завдання, вказанх основн! методи1,висв1тлюеться наукова новизна,теоретична та практична значим1сть робота,сформульованх основн! положения,що виносяться на захист,описано форми апробацх* та 1х впровадження.
У перш1й глав1 "Стан проблеми у я!тератур1.3авдакня та методи досл!дження" даетЬся анал^ичний огляд психолого-педаго^чно* л!тератури,присвячений питаниям акцентуйованост! характеру у п1д-л1ткхв,установочн1й д|яльност1 псих1ки,а також д1агностично?,про-ф!лактично! та-корекц1йно! роботи стосовно акцентуйованос^ характеру у д1тей та п!дл1тк1в.У результат! були сформульо^ан! вис-новки,якГ визначили основн! напрямки та методи досл!дження.
• На основ! анал1зу 1-узагальнення даних лгтератури показано, що: ■''■...'.'''■
I. Формально-динам1чн1 якост1 1ндивхдуальностх дитини та ве-дуч1 складов! соц!алька*.ситуац1Х розвитку.особливо запозичен1
дитиною в!д дорослих установки щодо рхзнвд сфер д!йсностх та сте-реотипи повед1нки е грунтом для формування акцентуац!й / Б.М.Теп-лов.В.М.Русаловб.Лхчко,0.В.Керб1ков,Д.М.Узнадзе '/.Однак недо-статньо проаналхзована у даному контекст1 формуюча активность осо-бистост: по вхдношенню до само! себе / Л.М.Анциферова /.а'вже На раннхх етапах в1кового розвитку дитина активно зд!йснюе селекцм адаптииних / щонайменше суб'ективно адаптивних / в даних умовах - стереотшпв в повед:нц1 I заф!ксовур 1х.Нер1дко це дев!антна пове-Д1нка.Прояв акцентуйованостх у пздлхтновому вхц!,це,в певнхй м1р1, спроба суб'екта пристосуватися до нових умов завдяки вироблених / рани.' адаптивних / стереотшпв поведхнки.Це явмце особливо яск-раво проявляеться при виникнетп психолог!чних бар'ер1в у дхяль-ност! пхдлхтка та фрустрац1? важливих для нього потреб / А.А.Бо-дальов /.Тому акцентуйованому пвдлйку необхадно допомогти знайти х успхшно засво!ти адаптивн! в нових умовах соц1ально-сприйнятлив! засоби досягнення важливих для нього цмей / П.В.С1монов,П.М.€р-шов /.Необххдно.як вважають багато авторхв,слрияти падвищенню р1в-ня психолог1чноГ та виконавчо! компетентност1 п1дл!тка,розвитку його самосв г домоет I та саморегуляцх!.
2. Поведшкг- П1дл1тк1в з певним типом акцентуац11 у багатьох випадках буде ввдрхзнятися эа змхегом 1 за слрямован1стю.Отже, хдентифхкацхя акцентуац!! е тмьки в Сравним пунктом у дхагности-цх.ецо виявляе лритаманний Т1льки даному п1дл1Тковгсмисловий змхет Його характеру.Необхвдно д!агностувати як усталений на даний момент стереотип поведхнки 1 вадносин / тип характеру /,так I актуален смисловх установки.
3. Для убп1шно!' профилактики х корекц1! дезадаптивно! повелики акцентуйовэних.п1дл1тк1в потр1бно дотримуватись принципу ец-ноет! Д1огносгики х корелц!!.
. . Сс'к1льки змхет смисзових- установок являе собою Нарис майбут-
ньоГ поведхнки I в!до,бражае суть актуально! поведшей ,то найважли-вхгсим' напрямом корекцг! мае бути формування адаптивних та нейгра-Л1зац;я дезадаптивних смислових установок,Необххдним е пошук таких форм I метод1в корекц1¥,як1 б досягали ц{еГ мети.Така корекцхя повинна -бути комплексною та довгостроковою,вана повинна органично вписуватися в. систему повсякденних життевих в^дносин пхдл1тка, осктльки смислов1 установки виробляються тхльки стосовно особисто-эначимих I мотйвйутворюючих об'ектхв та видхв дхяльност! / А.Б.Ас-молов /.У цхлому.як показуе анал1тичний огляд лхтератури.для ус-п{шного виршення поставлених. завдань необххдно збагатити поняття акцентуац^ характеру п1дл{тк1в досл!дженням 1х мотивац1йно! сфе-ри.З ц!ею метою в подальшому 1 був зд1йснений анал1з змхстовно! частини характеру пхдл1тк1в у терминах смислових установок.
У друг!й глав!:"Специф!чн! особливос^ смислових установок падл1:тк1в з р1знями типами акцентуац1й характеру до важливих сфер д1йсност!" представлен1 результати розв'язання 1,2 та 3 завдань досл1дження.Акцентуйоврн1сть характеру пхдлхтк1в д1агностувалась за допомогою ПДО Лхчко та методом шкхльно*. клш1ки.Ддя прискорення дхагностично! процедура дисертантом був розроблёний модифхкований патохарактерологхчний опитник / МДЦО /,який мае позитивну кореля-Ц1ю з методикою ПДО б1льш,н1ж на 90%,але в декхль'ка разхв порта- ' тивн1ший,кр1м того,МПД0 легко застосувати в груповому варханть
Д1агностика узагальнених смислових установок пхдл1т^в до важливих сфер дхйсностх була зд1йснеиа за допомогою модифхковано-го тесту незакшчених речень.який дозволив визначити ус1 три компонента смисловоТ.установки:1нформацхйний,повед1нковий 1 емоц1й-но-оц1нний / оскхльки кожне завершене речення п{ддосл1дний оц1ню-вав емоц1йно-оц!нним'балом +1,0,-1 /,який: вш виставляв,в1дрефлек-сувавши свог емоц11 вхд того,про що йшлося у реченнх /.Досл1.джу-Еались узагальнен! смислов! установки акцентуйованих П1дл|тк1в до таких сфер д1йсност1,як;"Школа"."Навчання","Схм»я" И'0цнол1тки",
"Я","Люди","Майбутне".Одержан! проекц:! подавались контент-анал!-зу,а емоцгГшо-оцгнн! бали,виставлен! п!дл1тками'по кожн1й проекц!Г, алгебра!чно складались.У результат! по кожному п!дл1тку було одержано "установочне поле",яке вщлзнюеться в!д "Я-концепц!1" / Р.Берне /.У даному разх предметом анал!зу виступають не установки суб'екта щодо свое! особи,а установки б1льш часткового плану, прив'язан1 до конкретних життевих ситуацгй.1ндив1дуальне установочне поле / сума емоцтйно-оцхнних бал1в за сферою д!йеносг! ! анал1з проекц1й / е досить гнФорматавним щодо психолог!чних проблем та сильних стор1н П1дл1тка ! може слугувати базою при моделю-ванн: подальше! корекц!йно! дгяльдаст! о ним.Крхм того,при усе-редненн! емоцхйно-оцхнних бал1в та зм1сту проекц!й окцентуйованих П1дл1тк!в / табл.1 / окремих типгв були одержан! статистично за-коном!рш особливост! установочних пол1В,притаманних тому чи !н-шому типу акцентуатхв взагал!.
Таблйця I.
Усередненг емоц!йно-оц!нн1 бали акцентуйованих п1ДЛ1Тк!б .
/ 8-9 кл. / до рхзних сфер дтйсност!.
Сфера дхйсност!
Тип акцентуацх! / к!льк!сть досл!даених Г
«а
й со
Ен 1—I
п
ж х> л
«
I 1-1
0 1-1
в
1 \
О «3
ж к
К т
о о
со ь:
я о
о* я
Е-1 3
I
«
(Я
о \ в
а, с-а> ы ш о л
Е-> «
ж я •и а:
« са
о к
ж
к \ «я «
э-. СЦ СП к
Е ГО £-• ы к со.
>з С\1 о
К Ж •м \
о . Е*
в О
ю а> к ф
со ^ ж ■ К
Навчання 2,3 1.Х- 0,9 2,2 ■1,9 3,2 ■-1,55
Школа 2,8 1Д -2,1 1,7 1,8 -1,3 г-2,8
С1м'я 3,2 4,1 3,8 2,1 - 3,5. ' 3,6 3;5
Однолгг.ки 3,5 2,8. -0,13 0,8 2,3 2,8 2,3 ■
Я , 4,3 . ¿,3 2,4 0,8 2,9 • 4,2 2,4 .
Люди 3,6 .. 2,6 2,3 . 0,6 1,В' . 1,4 1,5.
«.злбутне 5,2 3,0\ . 2,9.. 3,9 •■•3,6 4,8 , 3,4
У ход1 Дослхдження методом кореляцй зм1сту проекц*й з емо-ц1йно-оц!нними балами була встановлена така шкала оцшок:дуже по-зитивн} установки -+3 I б1ль: з;позитибн1 установки - в1д I до +3;нейтральн{ / близьк! до кегатиЕНих / - вхд 0 до +1;негативнх установки - в!д -I до 0;дуже негативнх установки - менш н!ж -I.
Koнтeнт-aнaлiз проекц1й акцентуйованих п1дл1ткхв доповнив феноменолог!» акцентуаций характеру.описану у працях А.6.Л1чко та його школи.В!н дозволив проаналхзувати суб'ективну психолог!чну реальность акцентуйованих пхдл1тк1в,дав можлив!сть зробити де-к!лька важливих висновк!в: I/ схож1 смислов! установки по-р1зному актуалхзуються у поведжц! учн!в з р!зними типами акцентуац!й; 2/ р}зниця М1Ж смисловими установками у межах одного типу детер-м*нуе вхдм1нност1 у повед1Нц1; 3/ узагальнен1 смислов1 установки за своГм вплявом на повед!нку I Д1яльн!сть суб'екту можливо под1-лити на генералхзован! та локальн1.Генерал!зованх смислов! установки заввди впливаютЬ на повед!нку суб'екга,вони стали рясами, його характеру.Локальнх смисловх установки можуть за певних умов впливати на повед1нку суб'екта врозрхз з генералхзованими / тобто врозрхз з типом характеру /.Локальн1 смислов! установки под1ля-ються на актуальн1 / коли вони при певних обставинах можуть ство-рювати конкуренцию генерал1зованим 1,так чи 1накше,детерм!нувати поведшку х Д1яльн1сть /латентн!'- практично не реалхзуемх у повед!нц1 в результат! 1х дуже велико! розбгжност1 з генералхзо-ваними установками.Наприклад,негативн} установки лабмьного та тривожно-помислового типхв по вадношенню до школи та навчання при дуже високхй старанностх по в}дношенни до них,яку вони вияв-■ляють об'ективно.Основна рхзниця мгк описаними видами установок полягае в чэстот1 Хх реал1зац1! ,1цо вхдображае Хх херарх1чн1сть.. Генерал1зован1 реалхзуються за досить р13номан1тних умов.Локальн1 актуальна установки реалхзуються в пепнгих умовах,часто всупёреч генерал!-чосанчм.ЛокалыН. лдтентнг установка, не реэлтзуптъся- эов-
¡cím аба дуже радко / у силу íx великого протирхччя генералхзова-ним установкам /.В умовах певно! Д1яльностх можливий перехад ла-тентних смислових установок в актуально а подальшим íx аакрхплен-ням i генерал1зац1ею,тобто перебудовою характеру.Таким чином,фор-мування смислових установок завжци випереджуе i в значив Mipi визначае формування рис характеру,але в!дбуваеться цей процес тхльки в особисто значим1й для суб'екта Д1ялцюстх,
Досл!дженням виявлено продуктивность !вдив!дуально! диагностики узагальнених смислових установок акцентуйованих П1дл1тк1в. Так.вже на основ! емоцхйно-оц!нних балхв можливо вид^лити сфери з, перевагою позитивних або негативних установок.Доцмьно эвернути увагу,в першу чергу.на сфери хз значною к!льк!стю негативних установок / до +1 /.Якраэ у цих сферах,як правило,у. даного п!длхт-ка наявнх певн! психологхчн1 проблеми,Сфери з перевагою позитивних установок,навпаки,эказують на сильн! сторони п!дл!тка,умови, в яких його психологхчна та виконавча компетентн!сть найб1льш ви-сока.Проведения ,зм!стовного аналхзу проекций п!дл!тка дозволяе наблизитись до зрозум!ння cyTi його проблем.Щонайменше,це дае можлив1сть отримати ч!ткий веКтор,який визначае напрям подальшо! д1агностики.Спостерхгаючи за повед!нкою п!дл!тка,анал!зуючи про-цесуальну сторону i продукти його д!яльност!,проводячи Heo6xiflHÍ додатковх досл1дження,можна наблизитись до !стинного розумшня його психолог1чних проблем.Проведене доспвдження дае можливхсть Д1йти до висновку.що при диагностик психоло,г!чних проблем пхд-лхтка,прогнозувэннх його повед1нки,проведеннх проф1лактично! та корекц!йно! роботи необх1дно ураховувати в комплекс! - тип акцен-туацх! характеру л!длхтка. та особливост! його установочного поля;
У третхй глав! "Профхлактика i корекцхя акцентуац!й характеру у пхдлхткхв" виклацевх результати Формуючого етапу експеримен-, ту.
Робота проводилась з познцН двох п1дход!в:пристосовного 1 перетворюючого / Ю.З.Гхльбух /.останнхй у нашему випадку застосо-вуеться бхльш як корекцгг-на робота ,н!ж розвивэюча.
Пристосовний падх1д эд1йснювався у таких напрямках: I/ хнди-вхдуального подходу до особистостх п1длхтка з урахуванням його акцентуац11.Для цього необххдно зрозум1ти значим! потреби,прита-маннх акцентуйованому пвдптку.та допомогти йому реал1зувати соцхально-сприятливим шляхом; виз на чити ситуацЙ .провокуючх до дезадаптивно? поведхнки П1дл1тка та профхлактувати 1х виникнення. 2/ 0птим1зац1Я навчально-Еиховного процесу у школ1 в цмому.в напрямку п1двтцення р1вня ф!зхолог1чного та психологхчного комфорту основних суб'ект1в навчально-виховного процесу.
0дн1сю з Форм,яка сприяе досягненно цього,е семестрово-зал1-кова система навчання ./ СЗН /.Ссновними элементами систем*/ е: I/ семзстровий режим / б семесТргв ! 5 канхкул /; 2/ викладання предметов великими блоками; 3/ спарен1 скорочен! уроки; 4/ додат-ковх 1ндив1дуальн1 заняття; 5/ л'ятиценний навчальний тичвдень; 6/ днференц1йован1 п1дсумков1 та тематичнг зал!ки.Основними пози-тивнями результатами впровадження СЗН е:б1льш високий р1вень пси-холог1чного I ф131олоГ1чного комфорту учн1В та педагогхв / захво-рюванхеть знизилась б1льш Н1ж на .Так,учн1 8-9 клас1В у двох школах,як1 впроЕаджували СЗН.спроектували емоцхйно-оцшн1 бали за сферами "Навчання" - + 2,5,"Школа" -+2,1,а по двом контрольним школам / з традиц1йною системою / вздповхдно - +0,9 та+1,6.
.Перетворюючий падхад / у нашому випадку - корекц1Я / зд1йс-нювався у наступних Формаг. I/ Психолог1чна проевхта учнхв.Для пхдвки}ення психолог 1чно¥ компетентности учн1в,спрлянню розиитку Лх самосвхцомостх та саморегуляц11 ,були розроблен1 програма та зм1ст спецкурсу для учн1В 8-9 к'лас1В "Вступ до психологхт".3м1ст спецкурса включав у себе три розц1ли:психолопя особнстост1,пси-
хологхя п1знавальних процесхв,психолог!я сп$лкування.У процес1 викладання спецкурсу вир!щувались три основнх завдання;навчаюче, д1агностичне,трен!нгове. 2/ Психолог|чне консультування акцентуйо-ваних п1дл!тц1в.У процес! консультування вир1шувалиея чотири ос-новн1 завдання.По-перше,сформувати у п|дл1тка здхбнхсть об'екти-вхзувати особливостх свого характеру ! важких,"загрозливих" для нього ситуац1й.По-друге,розширити'д!апазон в!рог1дних адаптивних засоб^в повед!нки пхдлхтка у таких сИтуац1ях.У третхх,допомогти пвдлхтку добре усв!домити з ваздивих для нього пазиц!й в1рог1дн1 проблеми,як! створюе розвиток його дезадаптивно! повед1нки.У чет-вертих,сп1льно з пхдлхтком сформувати позитивну програму його майбутнього. 3/ Психологхчне консультування бат)ьк1в.акцентуйова-.■ них п!дл!тк1в повинно допомогти 1м вир1шити чотири завдання.По- ■ перше,допомогти батькам усв!домити важк1 для !х п!дл!тка ситуац!! та навчитися розпхзнювйти !х,По-друге,усвхдомити вади у вихованр! сво!х дхтей,як1 провокують !х дезадаптивну поЁедЫку.По-трете,по-будувати модель таких Взаемовхдносин у с1и'1,як1 б призводили до згасання дезадаптивно! повед!нки п1дл!тка.У четвертях,необххдно допомогти батькам проанал!эувати,чи не'задовольняе п!дл!ток за до-помогою свое! дезадаптивно! повед1нки як!сь потреби.вдаючись до . психолог!чного тиску на батьк!в.У такому разх под1бн1 спроби.п^-лггка необх!дно заблокувати 1 разом з ним знайти та закроит«. со-цхально-сприятлив! засоби задоволення потреб пвдлхтка. 4/ Корекц1я дезадаптивно! поведхнки пхдлхтка методом "корекц1йно! >ри",Подо.-ження.цо узагальнею смисловх установки г д!яльн1сть знаходяться у станх взаемно! детермхнацх!, ,лягло в основу методики психокорек-ц1йно! гри,яка по сутх являв собою.психолог1чний трен!нг*замаско-' пану рольову гру.а по форм! - звичайнх елементи навчально-вйзсовно-го процесу.Для проведения 1 реал!зацх! корекц1йно! гри психолог' . конструае.органхзуе 1'залучае П1дл!тка у таку дхяльн1сть,у ход}
рко! останн1й,спираючись на св!й психолог1чний позитив,на сво! сильн! якост1,мовби випадково засвоюе ранга недоступн! для нього види дхяльност!,втягуеться у Е-зэемодх! ,як! ранга його лякали,роз-ширюе.св1й репертуар поеодхики.У робот! розроблен! принципи та технологхя корекцхйно! гри,психофхз!оломчною основою яко! е про-цес 1ррад1ац1! установок.У даному випадку це процес переносу пози-тивних установок в умовах природньо! д1яльност1 пхдл1тка,бо якраз природнхсть усп1ху найб1ЛЫ1' сприяе актуал!зац1? адаптивних локаль-них установок з 1х подальшим закр1пленням - перебудов1 характеру. Успшшсть корекц!йно! гри обмежуеться перевагою мотивацй досяг-нення п!дл1тка над мотивацхею збхгання невдач / неефектиена,на-приклад,для.нест1йкого типу /.
У закхнчелн! дисертац11 даеться п1дсумок результат1в проведе-ного досл1дження,якх мдтвердж} ¡ть висунут1 г1потезу та положения, що вигесен1 на захист.Зробленх головн! висновки,визначаються пер-спективи подальшо! розробки дослвджувано! проблеми.
Показано: '
1. Кожному типу акцентуйованих П1дл1тк1в притаманнх 31 ста-тистичною законом1рн1стю особливост1 узагальнених смислових установок, як1 впливають на !х д1яльн1сть.Разом з тим,реал1зац!я акту-альних смислових установок найчастше модиф!куеться генерал1зова-ними установками.Чим бмьш сталою буде 1ерарх!я смислових установок лхдл1тка тим менше в1рог1ДНхсть перебудо,»и характеру.
2. Виявивши сфери дхйсностх з перевагою позитивних,негатив-них установок та тип акцентуацх! характ ру шдл1тка,психолог 'може змоделювати корекцйну гр,г,яка може сприяти даному п1дл}тку подо-лати бар'ери Д1яльност1.розширити спектр адаптивно! поведхнки.Цю корекцхйну гру може вмгдуватн в себе будь-який елемент та форма навчально-виховного процесу.
3. В результат! анал1зу лггератури та дапих проведеного до-
слхдження можливо видшии-основн! фактори.якх проф!лактугать формування акцентуац!й та прояв ввдповхдних !м дезадаптивних отерео-тип1в повед1нки. I/ Збагачене / з позитивною соц!альною епрямова-н1стю дхяльност! та спмкування / середовище виховання.Умови пси-хологхчного комфорту в с!м'! та школ!. 2/ Оволод!ння дитиною з раннього в!ку широким спектром адаптивних,соц!ально~сприйнятливих • стереотип!в поведхнки,засоб!в задоволення сво!х потреб.Формування достатньо високо! психолоИчно! та виконавчо! компетентност! особистост!. 3/ Розвиток самосв!цомост!,соц1альцо-позитивно! спрямо-ваност! особистост! ! основано! на цьому саморегуляц!1 повед!нки., Розвиток ум!ння об'ектив!зувати свою поведхнку в умовахбар'ера д!яльност!,самоуправл1ння в умовах ц!леспрямовано! д!яльностх.
4. Одержан! результати дозволяють эробити спробу сформулюва-ти так! поняття.як акцентуац!я особистост! та стан акцентуйованос-т! .у пор!внянн! з поняттям акцентуацх! характеру.
Акцентуац!я характеру - це кра:йн! вар!антИ його норми,при яких певн! його риси загострен! наст1лЬки,що виявляеться виб!ркова вразлив!сть суб'екта по в!дношенню до певних психогенних вплйв!в. при добрхй ! навхть збхльшен!й оп!рност1 щодо !нших.
Акцентуац!я особистостх -це наявн!сть у.II характер! певних. загострених рис,детерм1нованих жорстко. зафисованими генералхзо-ваними смисловими установками.Незважаючи на .життевий досв!д.фонд локальних установок тако! особи / як актуальних.так ! латентних / дуже невеликий-або подавлений набравшими силу стереотИп1в генера-Л13ованими смисловими установками.Тому у дуже широкому спектр!. ситуац!й дана особист!сть,намагаючись задовольнити сво! потреби, буде вести себе напрочуд стереотипно.Але загаяьнйй рхвень I! соц!-ально! адаптац!! може -бути достатн!м,що не дозволяе Вести мову про психопат!». , ' ; '•
. Стан акцентуац!! - це стан,коли реакцй ,епециф!<Ш для певно-
'го типу акцентуац1!.виявляються на Фонт сильного виснаження осо-бистостх / нервово-пси-ххчного або ф1зичного /.Цей стан минучий 1 може виявлятися як у ос1б .як! мають акцентуйован! риси у своему характер! так ! не магочих !х,-р дозволяе говорити про генетичний зв'язок М1ж акцентуйоваН1Стю та механ!змами псих1чного эахисту, суб'ективно! адаптацИ особи.
5; Корекцхя ! профилактика дезадаптивно! повед1нки акцентуйо-ваних пздлхткхв повинна бути комплексною та довгостроковаю,прохо-дити в умовах природнього для п1цл!тка середовшца 1,звичайно,в_ умовах навчально-виховного процесу у школ!.Бона повинна починати-ся тод!,коли 1ерарх!я смислових установок п!дл!тка ще не стала надто ст!йкою,якнайкраще - у допвдцгновому в!цх.
По дальни перспективи досл1дження ц!е! проблеми пов'язэн1 з вивченням механ1зм!в генезу акц.^нтуацхй характеру а учн!в рхзних в!кон:'х труп з позицй анал!зу смислових установок,розробкою мето-д1в ранньо! д!агностики акцентуйованост1 характеру та ефективних засоб1Е проф1льктики цього явшда.Недостатньо вивчен! ! проблеми акцентуйованост1 педагогхв.у зв'язку з Iх ЪроФёс1йного адапта-ц!ею та компетентности.У практичной площино проблема полягае у по-шуках ефективних засоб1в д!агностики педагогами структури свого характеру та його корекц1! для оптлм!зац!х взаемод1! з учнями та !ншими суб'ектами навчально-виховного процесу.
Основний зм1ст дисертацо! висвмюно у таких публокэц!ях:
1. Акцентуац!! характеру I схильн!сть до техн!чно! творчост! / Сучасн! проблеми пвдготовки онженерния кадров:Тези доповоде'й науково-метод.конФ. - Запсртжя ,1993 - С. 170 /.
2. Особливост! узагальнених смислових установок акцентуйоеа-них подлоткхв / Школи нового типу:досвхд становления,технолог!! та перспективи:Тези доповоден науково-прачт.конф., - Зопоргетя, 19ЭЗ - С.106 /.
I 3. Семестрово-залхкова форма органхзацг! навчально-виховного процесу / Там же - Запорхали', 1993 - С.143 / у спхвавторств1 //.
4. Проблема акцентуйованост! характеру вчителя т'а учня у пхдвищеннх психологхчно! компетентности педагог!в / Актуальн1 проблеми п!слядипломно! осв!ти педагог1чних кадр!в у перйд вхд-родження нац!онально! школи:Тези допов!дей зв1тно! науково-практ. конф. - Ки1в,1993 - С.40 - 41 /.•
5. Вияв та прогнозування мхжособист!сних та внутр1шньоооо-' бист1сних. конфл1кт1в за допомогою дхагностики узагальнених смис-лових установок / Природа,феноменология та динам1ка конфл1ктхв у. сучасному св1т!:Тези Допов1дей М1жнародно1 науково-практ.конф. -Чернхвц1,1993 - С.66 - 68 /.
• 6. 0птим1зац1я орган1зац11 навчально-виховного процесу як фактор запоб1гання м1жособист1сних конфл!кт!в у школ! / Там же -Черн1вц1,1993 - С.72 - 74 / у сП1вавторствх //.