Темы диссертаций по педагогике » Общая педагогика, история педагогики и образования

автореферат и диссертация по педагогике 13.00.01 для написания научной статьи или работы на тему: Дидактические условия эффективного использования краеведческого материала на уроках в начальных классах

Автореферат по педагогике на тему «Дидактические условия эффективного использования краеведческого материала на уроках в начальных классах», специальность ВАК РФ 13.00.01 - Общая педагогика, история педагогики и образования
Автореферат
Автор научной работы
 Огиенко, Нина Михайловна
Ученая степень
 кандидата педагогических наук
Место защиты
 Киев
Год защиты
 1997
Специальность ВАК РФ
 13.00.01
Диссертация недоступна

Автореферат диссертации по теме "Дидактические условия эффективного использования краеведческого материала на уроках в начальных классах"

ШСЧИТУТ ПЕДАГОГ 1КИ АПН УКРА1НИ

РГ6 ОД

- 3 '' "1 На правах рукопису

ОПеНКО Шна МихаГшвна

ДВДАКТИЧН1 УМОВИ ЕФЕКТИВНОГО ВИКОРИСТАННЯ КРАСЗНАВЧОГО МАТЕРГАЛУ НА УРОКАХ У ПОЧАТ-КОВИХ КЛАСАХ

13.00.01 - теория та хсгорхя педагогики

АВТОРЕФЕРАТ

дисертацП на здобуття наукового ступеня кандидата педагоггчних наук

Ки1в- 1997

Дисертацгею е рукопис.

Робота виконана в Гнститут} педагог{ки АПН Укратни.

НауковиЙ кергвник

-доктор педагогхчних наук.професор, академгк АПН Укратни САВЧЕНКО Олександра Як?вна

Офщгйн! опоненти:

ПровIдна установа

-доктор педагоггчних наук.професор, СИРОТЕНКО Анатолий йосипович -кандидат педагоггчних наук ВЕРБИЦЬКИЙ Володимир Валентинович

-Терношльський педагоНчний Ыститут

Захист вгдбудеться "■¿4"' жо&пмЯ_1997р. о 14 год. на

эасгданн1 спешалгзовано1 вчено'1 ради Д 01.32.02 в 1нститут1 педагогхки АПН Украгни за адресою:252001,м.Ки1в-1,вул.Трьох-святительська.б.

3 дисертацгею можна ознайоыитись в науков!й частинт Тнституту педагогики АПН Украгни.

Автореферат роэгслано "¿О" Ше&ЪР. 1997р.

Вчений секретар спецгаЛ130вано'1 вченох ради, професор

Легкий М.П.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Акт.уальнхсть дослхдження. Об"гктивноо потребою розвитку сусп1льства у нових соц1ально-еконои1чних уыовах s вхдродження духосност! i нацхональкох сзшбутност1 украшського народу.

У Дер^авнхй вац1ональн1й nporpawi "Ocpira" /"Укра1нз XX J -стол1ття"/, концепц1ях национального виховання шдкреслюзться необх1дн1сть opraHÎ3aniï робота нзвчзльно-виховних заклад!з у ззагюзз"язку з навколишн1м жкттяы, опорою на традицН, звичах, рег1снальну специфхку. Особливо важливим s виховання у нолодого покол!ння лю(5овх до gipHof зеилх i сзого народу; формування лю-нобливого ставдення до його культурно-1сгориадо! спэденн;г.

Серед засобхв, ао забезпечуять реалхзацхю цих завдань, пк1льноцу кравзнавству налеетть виключна роль, оск{льки воно сн-конуз нвзам1нн1 функцП у навчакнх i вихованн1 пжолярхв. Зокре-

спряяз MiqHOMy засвоення кавчального штер1алу; розширов i поглиблов знания пколяр1в про природу, icTopta, культуру та еко-ноы{ку р{дного краю; мае валике значения для розвитку дослгдни-цьких yul-нъ ymis, ïx л1звэвальних iffrepeciа; форцуе у них еыо-ц!йко-поэят.чвне ставлення до свое':' н1сцевост1.

Роль краезнавства у шк{льнкцтв* високо оцхнкзвалась у кла-cmmtit педагог1ц1. На нэобх1дн1мь широкого використання краез-назчого г.'лтэр1аяу у швчальнэ-впхознсуу npoçeci зказувалк у ХУЛ с*. Я.А.Котноький, у ХУШ-Х1Х ст. - Ж.Н.Руссо, Й.Г.Песталоцц1, А.Д1стбраег. 1х булн розвкнутг в!дошшн росгйсьвдши педаго-хаш НЛ.Новиковиы, Д.Д.Сеиэновиы, О.Я.Гердом, В.П.Вахтеровин та

îhsnsi.

На Укра1н1 гаяяяв1ет& ек1льнйго крзезнавства у форцуванн1 особастост! глс^тяазалася у ф1лософськпх поглядах Г.С.Сковоро-дл, О.В.Духновича.•

У : сдагохЧчних творах К.Д.Ушинського перекоачкво доведен?; необХ1дн1сть ознайомленш» д!тей з природою в процес! спостереже-нчя реальнкх ;вш i предметiв найближчого оточення, а тахож п!д-креслюеться важлив!сть нагромадженого в результат цього чуттв-вого досв1ду учнгв для 1х роэуыового, морального та ф!зичкого розвигчу.

Великого значения шк1льноцу краезвавству надаврв В.О.Сухо-мликський, який вважав неыожливии повгй^нне виховання ыолодшх : ><оляр1в без сшлкувзння э природою р!дного краю*

Краезназч! питания булн предметом увап; i 1нших укра'/нських педагогов та ыетодист1в - Б.Д.Гр1нченка, Т.Г.Лубенця, C.S.Pyco-bo'Í.

Анач1з специальной л1тератури св!дчить, що в процэс! розвит-•■у та становления шального кравзнавства на piswix його етапах чкмало досл!дник1в роз роб ляли загальнотеоретичн! та ыетодичн! питания. Зокрега, Еагомий вклад у його розвитох знобили U.II Шло-нов, М.С.Борисов, Д.В.Кацюба, Г.Ы;Иатошин /1сторичне яравзнавст-во/, О.С.Барков, К.Ф.Строев, Г.С.Ыатрусов /географ!чне крвезнав-ство/, К.Д.Янко, Л.Ц.Котельн^нова /л!тературне красзназство/, B.r.CMipHOB /художне краезнавство/, I.T.IIpyc, Д.ВЛванов, I.C. Юньсв /загальна теор1я та 1сторЪ? шк!льного кравзнавства/. Ниш грунтовно висв1тлен1 питания, то стосуються сутноотi шк1дьного краезнавства, його орган1зяц1Яних форы, навчально-виховних зав-дань, зм1сту i методики проведения краезнавчо! робоуя в икал!»1 Однзк, констатутачи суттввий пнесок названых досл1дник1в у теЬр1ю i практику шального кравзнавстза, cmír зазначити, со ix творчий доробок зор1внтований на учн!в еереднього та старшого ек1дьного вхку, Ступ1нь теоретично! розроб^н пктань краезнавства у почат-кових класах, як св!дчить атал!з спец1ально! лтрлурл, на да-ний час е недостатки. ДеякГаспекти ц1е! проблеш окрэелен! в

роботах Л.ог.Мельчакова /краезнавчий niflxia у виклаланнх приропо-знавства в початков iß гшгол i/, О.О.О.таптдя /поззклаена туристич-но-'фазанавча робота з молодшими школярами/, Н. С. Коваль, Л. К. Нарочно*', ГЛ.Нагорно'1, О.М.Астан!ног, 3.0.KjieniHiHoi /сикористан-ня краезвзвчого матер!алу на урот:ах/, В.С.Петренка, О.е.Гричихх-hoZ, ЬМ.^едотово'г /проведения краззнавчих wcKypciii у початко-вих класах/ та {кил": досл!дник1в.

Переважна б1льш!сть роб1т, виконаних на материал! початко-еих клас!в, присвячена пог*акласч!й краеэнавчхЯ роботК Дидакти-ко-мэтодичний аспект проблеми використання краезнаЕЧОГО матер1а-лу на уроках у початков1й школ! спец1ально не доатгт^увазо.я. Прогалини у цхй галуз i пхдтверджутоть також результата -пкетузау-ня учител1в почаччових клас!в. 96% з них, вказуочи основнг причини, як! пертчкоджаютъ усп!иному застосуванню на уроках краезчаз-чогэ матер!алу, називають: в!дсутн!сть науково обгрунтояаних vn,~ толичних рекомэндац!й подо floro використання, а також в1доутн1сть новог краззнавчох л!тератури стосовно навчально-виховчого процосу початковог гаколи. Bei опитуванх п!пкресли>ть необххчшеть систематичного залучечня тфаззнасого штерхалу до урокхв у почяткояюг, квасах. Анал!с ц1деслряшваних спостере>гень бзгатьох урок!в пргрсо-янавства та читгння, проведешх гамч гтотягоы тривалого часу, ni-дтверцжуз потрдбу-епчщального доел i,прения чроблеыи використяння •краезнавчого материалу на pinrax уроках.

Актуалыйсть проблеми, И недостатня теоретична розробкй та важлив!сть для удосконалення практики обукорили зибхр теми нашого досл!лження: "Дидзктичн! умови ефективного використання краззнав-чого ултер!алу на уроках у початкових класах".

" Об"дутом дооя1,щкенчя s процес викориггання крт;знавчого ма-.тергалу у нав»ально-вкховному процес!, а нподметом - пидактичнх унови його вккоргстання на уроках у почяткошх класах.

Мета досл!дження полягае у науковоыу обгрунтуванн! дидак-тчр.;;?х ;-кс.в офектквного Еикористання кравзнаьчого ыатер1алу на уроках у початкових лясах.

У процес! досл!дяенкя перев!рялась г1потеза, зг!дно з якоо , вш.огмстання яравзнавчого катер!алу на уроках у початкових кла-саг буре яфективним за уков:

- в!дбору його за критер!яии науковост!, доступност!, сис-текзтя'тчост!, ц!леспрямованост4, багатофуетсц1окальнос?1 та особист! ско! знаоуцост! для учшв;

- врахувакня спвциф!кк нявчалмпх прсдьйт1р, типу зв"я?ку краезнавчого кзтерйлу 1э основним програкним мгтер1адоы;

- стимулювання п!знавально? активност! молодшкх школяр!в.

В1дпов{дно до узти i гипотеза цосл!джоння були поставлен!

так! з'ачдання:

2. Вивчитй стан проблема в педагог!чч!й теорН та практ;щ!.

2. Науково обгрунтувати с,укупн!сть дидакти^ших уыэЕ, як4 сгфияють ефактивноау викоряетаннв краезнавчого штер!алу кя уроках у почгткових хласах. •

3. Ечспериненшально перевита ефективн1сть вид!ленях дида-ктичних умов. ; .

4. Роэробити.рёкомендацП для вчител!в тодо ефвктгвного ви-користаяня ктаезнавчого штер!алу науроках у поча'ткових класах.

1 Досл*д«ення проводилось у npone'ci засвовння пре.гмет1в пря- : рсдознавства та дитакня, зи!ст тяж зка{?б!яг>а сприятлявим для . насичедня його краззнявчим катер^алоы.

У визначенн! теорзтико-мвтодолоНчних основ досл.!дягенкя ist спирались на .положения: ' '

а/ теорИ п1энання про,нсобх1дя!сть поедаання чуттввого i рац!онапьного у п!знавальноыу процес!; вивчешя явит у- розви^ку i Езга\«?в"язках ?х кокпонент1Е; ьэхливост! пхзнання оточуочо!.

д!йсноет1 як на вторичному, так 1 на теоретичному р!внг;

б/ акс!ологН - теорН ц1нностей, зокреыа гуманистично! Ье-дагоНки, зг{дно э яяою найвищо*) ц1нн1спо у сусп!льстз1 мае бути .година;

в/ нормативн! положения, ям визна^чють правову основу фун-кц!онування освхти: КэнституцН Укра'1'ни, Закон Укра'1ни "Про ос-в1ту", Дерсхавну кац!ональну програгу "0св1тя" /"УкраТна XXI сто-' л1ття"/» яонцэпцП реформування пс*гат*овоУ шкот.

У рочробц! программ й методики досл1пженнг> ми керувзлися також вкиогамя, що враховуоть специф1ку педагог1чних дослОджень: необх!дн1стю системного аналгзу пядагог1чного гтроцесу, комплексного використання метод!в цоел1дж^ння.

У процес! досл1дченнл були використян1 теоретичн! 1 емш^'-чн! ».«топи досл!дження.

Теооетичн1: анал1з 1 узягяльнення педагог1чно1, психологично! та нетодично: л!тератури з досл1джувэног проблет* п^льнит програы 1 п1дручник!в; а також отриыянкх у результат! енсперикен-ту фяктичних даних.

Еш1ричн{: спостереження, вивчення педзгогхчно'ьдокумента-цН та учн1всъких праць» бес!да; аняетуванчя; педагог!чний екс-периыент; вивчення масового педагог1чного досрОду; матетт чно-статистичн! метод»; 1нтерв"ювяння учн!в.

Пров!дниы методой досл1дження виступив педагог1чний експе-рикент /констатуючий та формуячий/, який провояився протягом повного циклу навчанчя учн!в у. трир!чн1й початков^-школ!.

Метод констатуотого експериыенту було виг«влечня р!вня крае-знавчих знянь та вм!нь учн!в, сфор^овакях в ушвах реально 1сну-гочого пэдагог1чного досз!ду; виз'начення контрольких та експери-кентальиах труп; а-такса встановлення згЛсту та обсягу л1знзваль-них 1нтерзс1в мэяодпих !зколяр1в подо р!дного краю. Ц1 вюаюи да-

- б -

Н1 були п1Дставоп для вхдбору краезнавчого катер!алу за певними !фитергями.

Констатуючий експеримент проводився у 1993/94 навчальному роц! /СШ № 2, 5, 7, 9, 22, 29, 12, 34 ы.Черн1гова, Кисел1вська та Новосел1вська середн! школи ЧернЦчвсько! облает!:/. Ним було охоплено 457 учн!в перших "лаЫв I 150 учител1в.

Вквченнч теоретичного матер1ялу та стану використання краезнавчого матер1алу в-почяткових клясях дозволили спроектувати ^укупн^ть дид^ктиччих умов, як1, за нашим прилунениям, мали позитивно вплинути ча резуль^ативн!сть цього гроцесу.

Мятою формупчого екопериыднту була перер1ркв вид1лечих нами лидактичних умов »фиктивного використяння кгаезнавчого мчтер1ялу на урокаг у початкоркх клаоах. Ектериыентальие навчання зп!Ос-нювдлося безперервно протягом 1993-1994, 1994-1995, 1995-1996 чавчальчих рок!в на мат?р!ал! природоэн'вства та читання у 1-3 класах. У формупчоцу експеримент! брели участь 440 учч!в /С® 42, • 5, 7, 9, 22, 29, 12, 34 м.Черг^гова, Кисел!вська та Новосел1всь-СШ ЧернМвсько? облает!/.

Зг!дно з метоо та эавпаннями доел!тгечня була ро?робляна його методика тч вииначен! етали проррденчя.

На потуновому етпп! /1991-1993 рр./ визчалаея 1 чнал!аувэ-лася педагог!чна, психолоМчня та методична л!терятуря з про^ле-т поол1теичя; роэроблялися методолог!чн! тя мвтош»'гм1 осноии досл!дженнч; зл^Рснювався в!дб!р та анал1з матер Iал1э про ррв.иъ-но !сцу*эчиЯ педагог!ччий д<1зв1д подо використа'гчя вчителями на уроках краззнавчого ы*тер!алу; визначалипя об"е*т, предмет, та, гипотез» та завдачня досл!,д*с?ння.

На другому етап! /1993-1994 рр./ були п1дготовлен1 датеп!ч-ли для д!агно1туючих эр1з!в подо краезнчвчих пнань тч ям!нь уч-н!в; проведено констатуючий 'експеримент; розро*лено «»чгперимен-

тальк! матерЬшг для формупчого е^еперимечту.

На третьому етапх /1994-1996 рр./'здхйснювалася експеркм^н-тальна перев!рка дидактичних умов, що забезп«чують ефективне ви-користання краззнаэчого матер1ялу на уроках у поиаткових класах; проведена сер!я дхагностуюшх эртз1в, анкетувзння учн1в. Контроль за ходом фориуючого екоперименту зд^снювавсл у процесг цг-леспрямованих спостсрежень у контрольна та експеримйнтальн1й трупах, а такоя нашим особкотим проведениям окремих урокхв та IX фрагментхв У екопериментяльних клзсях.

На четвертому етап1 /1996 р./ - проведена статистичнз обго-бка одегксаних фактичних д^них, эдгйснено хх аналЬ та узагальне-ння, визкачена ефективн!сть дидактичних умов, вплив експерш/.зн-тальнох методики на рхвень знань I оозвиток учнхв, розробленх ме-тодячн! рекоьгецдапН щодо викорнстання краезнавчого матер!алу на уроках у почнтковпх класах.

Наукова ноу, из на роботи полягае в тому, що вперше досл1д*ус-ться дидактичниЧ аспект эинористання краезнавчого ыатер!алу на уроках у початкових класах. Розяриваються сутнхсть, особливостх цього процесу, визшчпються дядахтичн! умови його ефектявностЬ -

Теоретична значения доснйдаеннь полягае в науковому обгони-1 туванн! 1 еяспер;тэнтальи!й пергв!рц! дидактичних умов, шс забе-■зпечупть е^эктявие вякористання краезнавчого матер!злу на уроках у поччткочих.класах.

Практстна значуд!сть дссл!дження полягае у розроби! наукозо обгрунтованих 1 апробованйх методичнюе рекомен.гэгдй подо ефе-'ти-вного впкористанчя краезнавчого натерхалу на уроках у початкових класах, я?! мояуть бути безпосерздньо використанх у нчвчальних закладах.

Як'показали результата експериментальчого дос.лдження, ви-корпстання краезнавчого матер! ¡а лу не лише розширюз кра<?знавчиЯ

кр.угоз!р молодшиг пт«олчр!в, а А пприяе «•ращому засвовннчэ основного програмного матер!злу, розвитку Г'о'ього мовлення, загально-п1знаЕальних ум!нь. Особливо важливим в!пчутчя яктив!за>11я процрсу вихованчя в уишв Ытересу I лю^ов! по р!дного кра'о, фоо-мурзння ДОПИТЛИВОСТ! ! Д0СЛ1ДНИЦЬКИХ умхнь.

Вид!леч! критер!У в!дбору краеачавчого мятрр!алу 1 розроб-лсна методика його вигористччня ыожуть бути врахояан! при напи-сачн! гс!друи'*ик1в та мятодраних посМник!р а пшродозгавства I читанчя для початковоТ пколи, при "итанн1 курсу лекц!й а методики викладанчя природознппства лля ступент!р 1тультет!в початко-вих ттласгв педагог!чних п А'гвчальчо-виковн! завдання

уурсу природознавства; принципи в!пбору змгму; форми органгза-цП нчвчально-внховного процесу з природознавства/, Ц! матер1али ыожуть Сути корисними для розширеного розгляпу кряззнавчих пи-тань у мето'диц! викладання природознавства..

Результата поол1дясе-ння впровадкен! в практику роботи вчите-л!в початчоиих клас!в, Ч^рн^вського !нституту вдосконалечня ' вчитол1в, а такот використовуоться викладачами кафедри педагогии, психолог! I та. методики почасового навчзгня Черн1г1всько1"о пег Институту в пронеси читання лекц!й, проведения практичних занять, т'«р!рн,/'ГВ9 дипломчими ^а курсоримк роботами на краязнавиу тематику. За результатами' !нтерв"пвання це позитивно вгтли"уло на я1'!сть ",ра5зчл?чих зчань учн!в та методкчну эабезпечен!сть учи-трл!в у шип л пх, а також пол!нтило прочее п!дготовки студент 1 в -упР.бутц{х "лпсород1в по краззнавчо/ д!яльчост* к початкоркх "ла-

Апробац!я роботи. Основн! теоретики! положения I результяти експррим^гггального досл1пи#»ння допов1далися на облаоних тя рес-ру'ЪМкан^ьких нау^ово-лрактиччих *онфрренп1ях 7*1епн1г1в 1990, 1991, 1993, 1994, 1996; В1ч»чця 1991/, були предметом обговорен-

ня на ъгатодичних обеднениях учител!в початкових клас!в; а також пов!домлялися.на обласних наукових сем1нарах з актуальних питань крае.анавства та наукових конференц!ях професорсько-рикладапького складу Черн!г!вського пед!нституту 1м. Т.Г.Еевченка.

В!рог!дч!сть зисновк!в та результат1в цоел!пження эабезпе-чуеться кетодолог1чним обгрунтувянчям вих!дних положень; комил«т-сниы вичористанням метоп! в посл!дженчя; гт1дтвеппжуз"ься дяниш експеримрнту; варовадженням його результат!в у практику.

На яахист зиносяться "аступи! положения:

1. У почяткових класях краезнчвчий матер!ал мае чомпле^о-ний, р!ано^{чни(* характер ! повинен з°стосовуватися на багатьох н^вчальних предметах, зябеяпечуачи ц1луяплення молопших школяр!в про природу, 1етор1о, культуру та економ!ку р!дного ' крао.

2. Процес використання кравзнавчого матер!алу на- уроках у початкових класах буде усп!шниы липв при дотрннанн! сукупност! дипактичнкх умов, що забезпечують його ефективн!сть.

3. Вих1дчоо умовою цього процесу а в!дб!р краззнавчого матер! алу за критер!яш: науковост!, доступност!, систематичност!•

ц!леспряшваногт!, багзтофункц1ональност! та ;осоСйст!оно1 значу*.

пост! для учн!в.

4. У оозроб.-;! методп.ги имкорнстання краззнавчого мэтерЬалу необх!дно: ярахозувати тип його зв"язку з основнкм програмним матер!алоы; спецяф1ку навчальних пгедмет1в ! стимулювати п!ана-вальну активность молодших шн,олрр1в.

5. Ви^пристанич г?ряезняв"0Г0 мзтер1члу я урехуванняы вид!-лечих дидчктичних умов забезпечус достчтн!й кря^эчявчий кругозЧр учн!в; сприяч б1льш як^ гному заово^нч*» прогрямного м-»тер!алу; стимул«« ро:»ви?ок п^чавальчих !нтерес!в молодших 1гчоляр1в; б вих1днгя базой для виховання 1х патр1отичниг почутт!в I ро.авитку

загальноп!знавальних умшь.

Структура роботи: дисертац!я складаеться з! вступу, двох розд!л!в, висновк!в, списку використяно'1 л!тератури, одинадцяти таблиць i трьох схем.

ОсНОВНИЙ 3MÍCT роботи.

У вступ! обгрунтовано актуальн!сть теми, виэначено об"ект, ' предмет, г!потезу, завдання i метода досл!дження; обгрунтовано

• в1рог1дн1сть i розкрито наукову новизну, теоретичне i практичне значения одержаних результат!в; подано в!домоет! про апробацш.

У першому розд!л! "Стан проблеми досл1дхення у педагогiчн!й теорН i практиц!" зд!йснено анал!з дидактичной, психолог!чно! 1 методично! л!тератури з проблеми досл!дження; висв!тлено !стор!ю розвитку шк!льного краезнавства !з зазначенням його основних пе-р!од!в; розкрито його сутн1сть та функцП; вид1лено особливост! кравзнавства у початков!й школ!; проанал!зовано прогреми та п1д-ручники з читання t природознавства; узагальнено досв!д роботи вчвтел!в подо використання на уроках у початкових класах краез-навчого штер!алу.

*

В результат! вивчення теоретичних джерел встановлено, що шк!льнв краезнавство пройшяо тернистий t иеоднозначний тлях сво-го розвитку, tícho пов"язаний !з соц!ально-пол!тичними зонами у житт! сусп1льства.

На етап! свого зародження. та становления /60-т! роки XIXct./ . самого терм!ну "краезнавство" у педагог!чноэгу вжитку те не було. Хоча !сну*>ч! напрямки передовой педагог!чно! думки "в!тчиэнозня-

• вство" Д.Х.Вессель, IJ62 р./ та "батьк!вшинознявство /К.Д.Ушин-ський, IU63 р./ за свово сутн!сто Сули повн!сто крявзнявчими. Таке паралель.не сп!в!снувяння иих терм!н!в було характерним для педагог1ки аж до перших рок!в функц!онумння рядянськоГ школи, коли вони булк об"вцнан! зягальним поняттям "кравзнавство", яке

.включило у себе зы1етов8 значения батьк1вщинознавства I в1дтод1 ы!цно утвердилося у педагог!чн1й та ыетодичн!й л!тератур{. 4

Свого розкв!ту пк!льне кравзнавство, як 1 краезнавство в ц!доыу, досягло у 20-т1 - 30-т! роки XX ст., у эв"язку з чии цеЯ пер!од одержав назву "золотий в!к краезнавства". У цей прои!жок було скликано ряд Всерос!йсъких та Всеукрахнських конференц1й, эасновано зурнали "Краеведение", "Советское краеведение", "Крае- ' знавство". На фон! загального п!днесення кравзнавства пожвавила-ся 1 крагзнавча д!яльк!сть у школах. На ааль, досягнуввя значннх висот свого розвитку, э сорэдиня 30-х рок!в краззнавство почало згортатпсь. Причини цього полягали у розповсюдженн! адм1н!стра-тивно-кокандних ызтод!в кер!вництва на сферу духовного жмття су-сп!льства. У 1936-37 роках почалися иасов! репресН' на Укра'гнК Крзвзвэвц!в эвицувачували у проявах нац!онал!зцу, 1нших пол1тич-них "збоченнях".

I лишэ у 1961 роц! Шн1стврстЕО осв!ти РО&СР видало наказ "Про посилання краезгавчо! робота в школах 1 видання краезнавчих пос!бкик!в для шк!л". Наприк1нц1 50-х - пери!й половин! 60-х ро-к!в в!дродау«ться практика проведения краезнавчих конферекц!й, слочатку на рег!овзльноцу р!вн!, а п!зн!пж - ! на республ!кансь-коцу.

Вахяивою державною справою кравзнавство стае у сучасних уыовах рвзбудовк украКксько* дерхавк, кола йоцу належать в!дпо-з!дальн! функцИ: поряд !з суто навчальниш - в!дродхення духов-ност! 1 форцування нац1окаяьно)! сакосв!дошст! гашого народу.

Аная!з спец!ально1 л!терзтури св!дчить, до сутн!сть та фун-кц1I пк!льного кравзнавства на кожному етап! його розвитку зн1-товаллся. Це питания "було прэднэтоа досл1даенш? багатьох ыетоди-ст!в та педагог!в Д.Т.Прус, П.ВЛванов, К.Ф.Строев, Д.В.Кяцоба, И.Д.Яико, Й.Ю.Костряця, В.В.Обозкий/. Одна*, однозначного його

трактування через багатоман!тн!сть функц!й шк!льного краезнавст-ва в няуков!й л!тератур! немае. Б1льш!сть сучасних досл!дник!в сходяться на тому, що краезнавство сл!д вважати дидактичною ка-Teropieo, cyTHicTb hkoï становить: вивчення учняыи природи, еко-homíkh, icTopi'i та культури cbosï ы!сцевост! - школи, м!крорайо-ну, м!ста, села, району, облает!. Краезнавство включав: засвовн-ня учняыи краезнавчих знань1 !з розпов!д! вчителя або з навчаль-ного потника; самост!йне добування ними знань /"перев!дкриття" bí.eomhx факт!в i явищ оточуючого життя/; вивчення р!дного краю в npoueci досл1дження, яке »ив п!знпвальний i науковий !нтерес. Bci qi види кравзнавства зна ходят-ься в т!сноцу орган!чноыу взае-ыозе"язку t реал!зуоться в процес! урочно'1, позакласно! та поза-шк1льно1 роботи.

. У сучасн!й дидяктиц! краезнавство розглядавться як багато-функц!ональне явное. Розкриваочи р1зноман!тн!сть floro функц!й, досл!дники вид!лякзть п!знавально-осв!тн!й, виховний, розвнваль-ний та сусп!льно~ехоном!чний аспекте кравзнавства.

Специф!ка навчання в початкових класах эумовлюв свовр!а-HicTb прояв!в у них шк!льного кравзнавства ! детерм!нуе, внасл!-док цього його особливост!. У науков!й л!тератур!, зор!внтован!й на початкову школу, заэначаеться, то краезнавство у початкових класах повинно эастосовуватися на багатьох ювчальних предметах, забезпечугочи комплексно ц!л!сне уявлення иолодших школяр!в про р1дний край. ....

У другому розд!л! "Процес 1 результата експериментадъного досл!дження" обгрунтовяно сукупн!сть аидактичних умов, то забез-печують ефективне використання краезнавчого матер!алу на уроках у початкових класах; вксперяментздьно перев!рено ïx ефективн!сть; викладено результат» форцуючо! доел!ано-експериментально][ роботи.

Сукупн!сть дидактичних умов, то зябезпечуоть ефехтивне вн-

користання кравзнавчого штер!алу на уроках у початкових класах, визначалася наш з урахуванняы положения про необх!дн!сть дот|>и-ыання поступовост! в ознайомленн! молодших пжоляр!в !з оточугачиы свредовкщеы; зд1йсненн! педагог!чного доц!льного переходу в!д близького 1 знайоиого. Ы до в!ддаленого i ыенш знайоыого.

Вих1дноо уыовоо, яка зябезпечуе ефективн!сть цього процесу в в!дб!р крагзнавчих в1доыостей за критер!я«а цхлвспряыованост1, ' багатофункц1ональност!, доступност!, систеыаткчност1, науковос-т1 та особист!сно* згачущост! для учн1в.

Ц!леспряиован!сть у викорастянн! краззнавчого ттер!алу означав його в!длов!дн!сть теы! уроку.

Необх1дн1сть вряхування хритер!ю багатофункц1ональност! ви-пливае 1з р!знопланового п!знавально-осв!тнього навантаження кравзнавчого ыатер!алу I його зкачких потенц!йних шжливостей у педагог!чиому в!дношенн!. йя св!дчать результата експерименталь-ного досл!дження, залучений до уроку краезнавчий иатер!ал ыоже аккористоауватися для: актуал!зац!{ знань учн1в, *х чуттевого досв!ду; 1л<острчцП I конкретизацН основних програкних положень уроку; збуаження !нтересу учн!в до ново? теки; форцувяння на його основ! нових понять 1 уявленъ; закр!пяення 1 систематиэац!х Еивченого ¡¿атер!аду; перев1рки м!цност! 1 уев!доиленост1 знанъ учн!в; ур!лношн1тнення та дифэренц!ацП доыашньо! саност1йнох роботк; зд!йснення яв"язку кавчання з &иттям; розширення кравзнавчого кругозору школяр!в.

Ндпеден! фунтцН кравзнавчого шгер!аду розкрнваогь його навчалънв значения. У виховноау план!, а!д!браний для уроку краезнавчий матер!ал сприя« патр!отячному, естетичноцу, еколог!чно-злу та трудовое вихозякно шлодшах пколяр!в.

У розвявальн05ф план! пол!функц!ональн!сть крзвзкавчкх в!-яоиостей полягав у !х стицулооч1я дП на форыувяння загальноп!э-

навальних, орган!зац1йних, загальномовленневих та контрольно-оц1нних уы!нь та нявичок.

1ншим важливим критер!ем в!дбору кравзнавчих в1домостей € ¥х особист1сна значупЦсть для учн1в. Необх!дн1сть врахування ц1еУ вимоги зумовлена сучасним етапои розвитку педагог1чно¥ науки, а саме П спрямован1стю на особист1сно-ор1внгований стиль сп!лку-вання.

Точу, одним. 1з завдань констатуючги'-о експеримянту було вияв-лення зм!сту 1 широтн п!янавальних 1нтерес1в першокдаснкк!в шодо р1иного краю. 1м пропоцувалося яапитання: Що ти хочет д!зкатися про р1дний край?" К1льк1сний анал!з в1дпов1дей эасв!дчив, ио учн1в виявили бажання д1знатися шось нове про сво*> м1сцев1сть, а у 41% - воно в1дсутнв. Як1сний анял1э поэитивних висловлчвань лбфшокласник1в виявив значний 1 р!зноман1тний д!апаэон IX кравзнавчих 1нтерес1в. Встановлено, ио 2ПИ> учн!в 1з вираженим п!зна-вальним штересом зац!кавилися природою р!дного крас; 14'* - 1сто-рхенз та культурою; \4% - життям сво*х земляк!в; ЗЭ£ - хот!ли б д1знатися "все", "бягато про що".

3!ставленнл виявлених п!знавальних 1нтерес1в першокдасник!в щодо р1дного крао з! зм1стом навчальних програи дало змогу з"ясу-вати, який саме фавзнавчий матер!ал 1 на уроках яких предмет1 в ыожна використати, а ио потрЮно эалипити для позакласного опра-цювання.

Науков!сть у в!дбор1 кравзнавчого мятер!алу означав його в!дпов!дн!сть сучасноцу р!вню розвитку науки. Дотримання цього критер!ю потребув особливо пильно! уваги вчителя у виладку вико-ристання 1нфорыяц]1, одержано! 1з "живи*" краезкавчих джерел: розпов1двй старожил!в, очевидц!в под!й; пов!домлень спец1ал!ст1в-тощо. !х достов!рн!сть у цьоцу раз! мае забезпечуватися шляхом з!ставлення однор!дних фактичйнх данях, як! поступали з р!зккх

1нфоршц*йннх канал!в.

Систеыатичн1сть у в1дбор1 красзнавчого ыатер!алу означае, що в1н повинен матн не уривчастий, розрхзнений характер, а бути впо-рядкованиы у певцу, логЧчно побудовану сукупнгсть в1домостей про р!дний край. Необх1дн1сть дотрицания цього критер1ч> лередбачае регулярне застосування краззнавчого материалу на багатьох навча-льних предметах.

В уыовах гостро? нестачх краезнавчох довхдково'г л!тератури, ор1ентовано! на початкову школу, виняткового значения набував доступн!сть у в1дбор! краезнавчого ыатер!алу. Перевалена бхльппсть учителхв, як показали результата анкетування, в якост! основних джерел краезнавчо! !»|юрыацГ/ використовуз енциклопедичн! дов1д-ники, и£сцвв1 пер!одкчк! видання, розрахоаан! ка дорослого чита-ча. У пооцес! пдаптэцН тако! л1тератури до навчально-виховного процэсу початеово! школи неиинуче аиникяе загроза використвння нады!рно складного краезгавчого иатер!аду, то може привести до його ыехан1чного сприйшння. Току, вШбран* до уроку краезнавчг в1домоет! иаоть бути доступниыи, поенлькими для ыолодших школя-р1в, не переобтяженими зайвою, занздго детальною 1нформац1вга. , -КрШ вииевказаних унов ефективного використання краезнавчого штер1аяу необх!дно дотримуватися ие одн!в* - врахування спе-. циф!ки навчальних предыет!в. У даноцу випадку'це стосузться осо-бливостей засвовння л1тературного 1 природничого матер1алу кур-с1в "Читання" та "Природознавство", як1 були обран! предметное основою кавого досл1дження.

Виходячи 1з класифхкацх/ кравзнавчих в!доыостей за 1х зм! с-тои /1сторичн1, л!тера|рурн1,/природнич! ! т.1./, встановлено, то на урбках природознзветва доц1льно використовувати природничий краезнявчий иатер!ал. Сутн1сть його становлять в1домост1 про тваринний та рослинний св!т свого края; його водойки, грунти,

корисн1 копалини, форми земно* поверхн!, кд!матичн! особливост!. Специф1ка урок!в читання, а сане - опрацювання на них твор!в ба-гатьох автор!в, створгаз винятков! можливост! для залучення до . них кр!м природничого, пе й л!тературного кравзкавчого матер!а-.лу. Шд ним ми розу«1еыо в!домост! про письменник!в 1 поет!в, 1ы8на яких пов"язан! з певним рзгхоноу /у даному випадку з Чер-.н1г1вщино,о/, ! чия творч^сть вивчаеться в курс! "Читання".

Специф(ка урок1в природознавства обумовлена використанняы метод!в, властивих природничим наукам: спостережень, досл!д!в, практичних роб!т. Фактично на кожному його уроц1 в!дбуваеться закр!плення набутих рамте знань ! формування нових природничих понять та уявлень. Тоцу пров!дними способами опрацювання краез-навчого штер!алу на уроках природознавства е: розпов1дь учителя; бес!да /пояснювальна, перев!рочна, узагадьнююча/; пов!доадвння учн{в, основан! на влясних спостереженнях або добут! в результат! самост!йного пощуку потр1бно'( !нфорыацП; широке використання краезнавчих наочних пос!бник!в.

0ск1льки головною меточ урок!в читання в закладання фундаменту для повноц!нного оволоахння учнями текстовоо 'навчальноо !нформац!ео та розвиток Кх мовленневих ! п!экавальних уы!нь, то для використання на них краеэнавчого ыатер!алу часу залишавться набагато меипе н!ж на уроках природознавства, що 1 эумовлюв р1з-нш*о в обсяз! залучення краезнавчих в!дошстей да названих предмете ! способах 1х оп^ацовання.

Ьнщоо вежливою дидактичною умовою, шо забезпечув ефективнв використання краеэнавчого ыатер!ацу на уроках у початкових класах в врвхуваНня його взаемозв"яэку з основним програыним »юте-р!алом. V,'".*

У результат! пор!вняльного анал!зу тем нами буди аид!лен! уроки, повн!сто побудоьан! на красзкавч!й основ!, ! уроки, як!

потребували фрагментарного застосування на них краезнавчого мате-р1алу. У першому випааку в1н був основой для формування нових понять та уявлень, у другому - ефективним яасобом 1лчстраци та ко-нкретизацх! основного програмного мэтер1ялу. Гакий тип зв"язку, коли краеянавчий ыатер1ал орган!чно перепл1таеться /об"зднузться/ 1з основним зм1стовим компонентом уроку нами був названий хнтог-ративним. 1ншй тип зв"язку, коли краезнавч! в1домостх епхзодично залучаються до того чи 1ншого етапу уроку, одержав назву - дцскре-тного. Для урок 1 в з !нтегративним типом зв"язку характерно: широка опора на спостереження учн!в, IX життввий досв1д; використання значнох к!лькост1 наочних пociбfикiв краезнавчого характеру; ба-гаторазове ззернання до м!сцевого ыатер!алу на р1зних етапах уроку, шо в ыожливим завдяки його багатофункц!оняльност!. Особливо важлива роль на таких уроках выводиться краззнзвчоцу штер1алу на етап! аивчення ново! теми, оск!льки в1н е основою для формування нових понять.

На уроках !з дискретним типоы звпязку кряззнавчий матер1ал може використовуватись на р1зних етапах уроку. В результат! екс-периментального досл!дження встановлена, зокрема, методична до-ц!льн1сть його застосування п!д час вивчення ново'! теми; закрепления ! систематизацх! знань учнхв; пера в1рки домашнього завдан-ня; перед вивченняы нового материалу - для актуал1зацП чуттевого досв1ду школяр!в.

Нами Остановлено також, що для забезпечення ефективного-використання- краезнавчого цатер!алу необх1дно стиыулчэвата пхзкуза-льцу активн!сть учнхв. У процес! формугачого експерименту це дося-галося чзрез залучення школяр!в'до систеыатичних краезнавчих спо-стеражень, добору, на урок наобх1дного м!сцевого штер1алу; вико-ристянняи актквних нетод!в п1згання з опорой на р1зноыан1тн! на-очнГ пос!бники краезнавчого характеру.

Формуючий екслериыент зд1йсч'оваься впродовж трьох рокгв Ловкого циклу навчання у триргчнхй по-1атков1й школ1/. Учител1 експёрлмвнтальних класхв працовали за мэтодкччими роэробками, у яких було подано тему уроку, мету, зм!ст та ор!ен?овнх способи чпрацювання краезнавчого натерхалу.

Учителх кснтрольних клас1в працовали за власними конспектами урок1в, створеними на основ!: програы, п1дручншив 1 поурочних розробок.

3 метою визначення резуль^ативност! форцуючого експеркменту учням пропонувалися сер:х д1агностуючих эавдань: пром!жних 1 п1д-сумкових. Розробляочи хх зм1ст, ми прогнозували багатогранний, в^агмообумовлзний вплив краезнавчого материалу на виховання, навчання х розвиток молодших школяр!в.

Дхагностуочх завдання мали на мет! э"ясувати: I/ рхвень кравзнавчих знань учнгв /зг!дно з програмними вимогами/; 2/ ступ!нь сформованос»! в них деякнх основних програмних понять; 3/ вплив краезнавчого матерходу на фородвання пгзнавааьних 1нтерес1в мо-лорлих школярхв ! ?х ставлення до природн рхдного краю; 4/ роэви-дальний вплив краезкавчих в1домосгей /перев!рялося вмхння учнхв видхляти головну ознаку онреыях понять, сформованих на нраезнав-Ч1й основ 1/. '•

По кожному з вид!яених дхагностуючих на прямив' контрольн! зр!зк проводилися двхч!: каприк1нц! другого класу 1 на яаэершенн! формушого експериыенту - п!сля трьрх рок1в експериментального навчання. -

Поведения гхдсумк1в проведено! експвриментальнсГ/ роботк зд!йснювалося шляхом з1 ставлення оде ржа них результат^ у контрольна та експериментальн!й трупах. Унзочненим вираженням !х слу-гуе.зведена пор1вняльна таблиц щодо краезнавчйх знань молодших школярхв.

Тяблиця I.

Об1знян1сть учн!в !з крязэкэвчим матер!ялом.

Характер в1дпов1,1и /у %/ |

№ Клас Зшст запитання правильна неправильна ! вщсутня!

контр. експ. конт. експ.'

I. 3 Як називазться наш край? 34 . во " 66 То |

2. 3 Чим в!н славиться? 66 В7 34 13 !

3. 3 . Якх знаменит! люди були у нашоцу кра?? 70 90 30 ю 3

4. 3 Яка рослиня зайва? 69 39 31 II !

5. 3 Яка твярина зайва? 74 92 26 8 )

б. 2 Як! рослини кря«1 занесен! до Червоно? книги? 64 64 36 16 ! !

7. 2 Як! тааричи кра о занесен! до Червоно? книги? ьа аз 32 14 )

в. 2 Як! грунти в у нас? 54 70 46 30 !

9. 2 Як! корисн! копалини добувають у кра 17 50 75 50 25' | 1

10. 2 Як охоронявться природа у нашоиу кра?? 57 80 43 20 ' ) 1

Анал!з няведених у таблиц! даних переконливо св!дчить про на-багато.кращу об!знан!сть учшв експериментяльних клас1в 13 природ-ними та культурно-!сторичними особливостями свого краю. Особливо репрезентативкиш у цьоцу план! е показники, заф!ксован! нами пгс-ля трьох рок!в експериыентального нзвчання. При цъому, няРСадьш! розходж<»ння у в1дпов!аях школяр!в експериментяльчо'/ I контрольно? труп виявилися при перев!рц1 обхзняност! ?х 1з назвою свого краю; няйпош»рен!шики ! р1дк!сними тваринаыи свое? м!сцевост1; ьасцевими корисниыи копалитт ^ грунтами; природоохоронники заходами свого краю.

Про ефективн!сть експериментально? методики св!дчить також дкнан!ка результата, заф!ксованих наш у молодших школяр!в на початку ! в к!кц! експеркиенту з ус!х д!агностуючих напрямк!в.

Таблиця 2.

Динамика результат!в екслериментального досл!дження.

Дхагносту-очл напряыки

Характер вхдповгдх

правильна

( неправильна !

] В1ДСУТНЯ

1к1

по- !к1нець ек-,по- !к1нець ек-4 ча- !сперименту}чаток!спериыен. * ток !„„„ ! „,.„ ¡екс- !

експ]к°н*

екс.

|пер.

¡кон.

Т

I

94 | 53 41

36

екс.

Краезнавчх знания учшв.

1.Як називаеться край? 2.Чиы в1н славиться? 3.Знания рослинного св1ту. 4.3наннг тварин свого краю. Якгсть зясвоення основного

прогрзмного мятер!алу.

б 47

59 64

62

угавлення до природи.

1.Чому природу рхдного | крао потр!бно берегти?

34 66 69 74

72

80 87 89 92

84

66 34 31 26

20 13 II 8

за

!

¡61 | 77 } 91 | 39 |

23116 ! !

23) 9

'Аналхз наведених у таблиц1 даних св!дчить про наявн!сть по-^тупу у навчанн1, вихованш та розвитку молодших школяр1в з ус1х дхагностуючих напрямкхв. Однак, в учн1в експериментальних клас!в вш набагато бхльпий, н!х у контрольних класах. .

Як показало експериментальнв досл!дження, ц!леспря:юване 1 систематичне використання храезнавчого штер!алу не лише розши-р^д краезнавчий кругоз1р учнхв, а й сприяе крапому засвознна ними основних природничих понять. Так, 1з таблиц! 2 видно, по поо-туп у засвозннх програмного матер!алу для експериментально! гру-пи становить 22$, а для контрольно! - 10$.

Рхзнобхчний виховний вплив краезнавчих в1домостёй перев!ря-вся нами на матер1ал1 приро^оохоронкого аспекту, а саме: ми дос-лхджували вплив крзезнавчих знань на формування у молодпнх школя-р1в берехиивого I в1дпов1дального ставлення до природи р!дного крач>. Поступ у цьому процеди для експериментальних клас!в становить 30%, а для контрольних - лише'1655.--

Анализ результата викокзння дхагностуючих завдс.нь свгдчитъ також про вплив краззнавчого ыатерхалу'на розвиток пхзнавальних !нгерес!в учн!в. Так, якщо на початку експерииенту 59$ школяр!в виязило бакання б!чыш д!знатися про р1дний ксзй, то, через два роки експериментального навчання таких Д1тей стало набагато б I-льив: 64£ - у контрольних класах /поступ г 84.'■ - в експери-шнтальнюс /поступ 2555/. Як!сний анал1& змхсту учнхвських запи-тань п!дтвердив б!льш висохий ревень п!знавальшх хнтересхв V ч!в експеримэнтально! групи.

Таким чином, э!ставлення вих1дних х к1нцеэих результата експеркиенту за вс!ма д1&гностуччиш напрямяами /розширення кра-езнавчого кругозору учшв; хх ставлення до породи; р1вень зас-вовння основного програыкого ьатерхэлу; розвиток пхзнавальнхг: !нтерее!в «олодшх школяров/ св!дчить, що в уновах експериыента-льного навчання результатнвч!сть одеряашх показникха в нзбагато вшоо.

В И-С Н С В К И : ,

I. У процес! форцуюкого експерименту 1ула переварена необ-х!дн!сть 1 достатихсть ввдхлених дидаитичтшх умов, що забезпечу-югь ефектнвне внкористання краезнавчого матер!алу на уроках у* ' псчаткових клйсах. *

. 2. Доведено, що ви-адноо уыовоо цього процесу е вхдбхр кра-

езнавчого штэр!алу за критер!яки: науяовостх, доступности с,:с-тештяччост!,.^леспряыовахюст!» багатофуккцхонзльностх та особист !сноТ значуиост! шхя учн!з.

3. Зрзйдлй п!дтвердасення припуЁення про необххдчхсть враху-' вагая у процес! аккорастання краезназчого матер¿алу типу зв"язуу - його з основкки программам катер!алом; специф!ки назчальних предмет! в, обумовлено! хх особлкзостпни, кэто») та основьими завдання-ки,. Не нека ваяливоч уковот) е стицуляц!я п1 она вал ьноI агтивност!

молодших школярхв.

4. Розроблеш з врахуванням видхлених дидактичних умов спо-соби опрацавання краезнавчого материалу на уроках читання I при-родознавства у процесх еспериментально! перевхрки були також пхд-,тверд-">п. Дошнушими хз них е: краеонавча розпов1дь учителя; бесхда, пооудована на краезнавч1й основ!; коротк1, краезнавч! по-.в1дошення учн1в, основан! на власних спостереженнях або добутх

. в результат! саыост1Йного пошуку краезнавчо! 1нформац!"1; шроке використання на у^оках.наочних посхбникхв краезнавчого характеру.

5. Встансвлено, то завдя.ш сво!Й багатофункцхональност^кра-езнавчий матер!ал може використовуватяся на р!зних етагах уроку. Час I м!сце його включения у структуру навчально-виховного проце-су визначагсться учителем в залекностх ехд тем* 1 завдань конкретного уроку х сукупностI видхлених дидактичних умов.

6. Доведено, що навчання за експериментальноч методикою,спри-яе розширенно краезнавчого кругозору учн1в початкэвих клас!в;кра-щому засвоеннл ниш основного програмного матерхалу; розвктку IX

. загальнонавчальних умхнь та навичок; а також экачно впливае на ви-. ковання у молодших йжоляр!в хнтересу х лобов! до р!дного крач.

Виконане досшдт.ення не вичерпуе всхх аспект!в краезнавчо! роЗоти у почэткових класах. ПолIпредметнхсть початкового навчання х його спряшванхсть га зпгальний розвиток учнхв потребуоть пода-льшох розробки методики використання краезнавчого магер!алу на усIX 1нших навчзльних предметах 1створення на'ц!й основ!', едино! дидактично! системи, що эабеэпечуе на доступному р!внх щл!сну, взагмо- ,;яэану сукупнхсть знань молодшихщколяр!в про рхдний край.

Осноэний змхст дисертзц!! в1дображено в таких публ!кац!ях автора:

I. До тг.ання про еколоНчне виховання ыолодшх школяр1в //Спхв-роб!тництво вузу ! школя - найвакливхша умова пхдготовки вчи-

теля:Матер1али обласног науково-методично! конщеренцгт.-Черг-нЫв,1990.-С.П7-П8. 4

г.Дидзктичнх умови е^ективкого використання краезнэвчого матерт-

алу//Початкова школа. - 1996. 9.-С.41-44.

3.Реалтзацтп краезнавчого принципу в принес: навчаннл природо-знавству в початкових класах //Проблеми тсторичного I геогра-1£1чного краезчавства Черн1ггвщини: Збхрник науково-методичних статейг. - Чернхгхв, 1993. - С.Ш-П4.

4. КразгканчиЯ принцип навчання на уроках природ)знавства в ппчат-ковхй пколг: ¡¿атерхали »нжвузхвсько! науково-практичноТ коные-ренцй,- Чернхггв, 1991.- С.70-72.

5.Значения курсу " Методика викладання природознавства в птдгото-' вщ студентхв до екологхчно! осях та та виховання молодаих шю- • ляр1В // Питания педагогики та методики "ищот школи: Матертали мхавузхвсько! науково - практично! кон^еренцх!. - Чернхг1В,1992. - С.133-134.

6.Ькологхчне виховання ^лодших школярI в // Сучаснх проблеми еко-логхчного виховання шлодх в педагоггчних вузах УкраГнн: Мате-рхали республхканоькоТ ыхжвузхвсько! кон^ерекц!У. -. Вшкиця 1991.- С. 62.

7.Краезнавча робота у початкових класах // 2сторико-кульгурна спад-щина Середньохт» Поднхпров"я: Збхрник «атерхалхв регионально! кауково-практично! конуеренцхУ. - Черкаси, 1994.-С.163-165.

8.Крае:нявчий штерхал на уроках у початковхй школх як засхб виховання юлодаих иколярхв // Педагогхчнх аспекта шдвищення еиек-гавностх виховного процесу в початковхй лколг в уьговах вхд-родаення I становления нащонально! систем! виховання : 2а?ер1-али обласно! науковЬ-практачно!■кон$еренцхI. - Чернхгхв , 1994.-С.бО-61. .

Огиенко H,M. Дидактические условия аффективного использования краеведческого материала на уроках в начальных классах: Дксс. на сочсканне ученой степени кандидата педагогических наук по специальности 13.00.01 - теория к история педагогики /Институт педагогики АПН Украины. - Киев, 1997.

Рассмотрен дидактический аспект проблемы использования краеведения в учебно-воспитательном процессе начальной сколы. В результате исследования теоретически обоснована и экспериментально проверена система дидактических условий, способствующих эффективному использованию краеведческого материала на уроках в начальных классах. Разработаны н внедрены методические рекомендации по использованию краеведческих материалов в работе с младшими школьниками.

Qgiyenko ÎJ.M. Didactic conditions of country-study materials effective use at lessons in primary school: the Candidate's of Science■Degree Dissertation in Pedagogics, speciality 13.00.01 -theory and history of pedagogics / 'the Academy of Pedagogical Sciences of Ukraine, Institute of Pedagogics. - Kiyiv, 1997/.

1'he didactic aspect of the problem of country-study use in primary school educational process has been studied. ¡The system 0f conditions securing country-study materials effective use at lessons in primary school has Ъееп theoretically founded and experim^iially tested in the result of the research. Methodo-

t

logical recommendations on country-study materials usë in educating primary school pupils hare been worked out and practically

implemented.

Клвчовг словй: краезнйвчнй ывтергал, шкхльне краззнавство.