автореферат и диссертация по педагогике 13.00.01 для написания научной статьи или работы на тему: Дидактическое обоснование содержания подготовки менеджеров образования (в системе последипломного образования)
- Автор научной работы
- Каращук, Лариса Николаевна
- Ученая степень
- кандидата педагогических наук
- Место защиты
- Киев
- Год защиты
- 1995
- Специальность ВАК РФ
- 13.00.01
Автореферат диссертации по теме "Дидактическое обоснование содержания подготовки менеджеров образования (в системе последипломного образования)"
р Г Б ОД 1НСТИТУТ ПЕДАГОПКИ АШ УКРА*НИ
1 б ОПТ 13ПГ)
На правах рукопиоу
КАРАЩУК ЛАРИСА МИКОДА1ВНА
МШШЧНЕ ОЕГРУНТУВАНШ Ш1СТУ П1ДГОТОВКИ МЕНЕД1ЕР1В ОСВ1ТИ / у си о тем! п1слядипломно:( осв1ти /
13.00.01 - теорхя та 1отор1я педагогики
Автореферат днсертацП на здобуття наукового отупвня кандидата педагог!чних наук
КиКв - 1995
ДисертаШя е рукописои.
робота виконана в украКноькому 1нстатут1 п1двищеняя квал!-ф!кацН К8р1вних кадр!в освхти
Науковий кер!вник - д1йсний член АПН Укра'1ни, доктор педагог1чних наук, профессор МАД31Г0Н Василь миколайович
0ф1ц1йн1 опоненти - Д1йсний член АПН УКраЯни, доктор фхлософських наук, професор ЗЯЗЮН 1ван Андр1йович - кандидат педаго14чних наук , старший науковий апвробхтник СГАДОВА Валентина Васил1вна
Пров!дна усганова - фмферопольський державний ун!верситет ш. М.фруизе
Захист в|дбудеться 20 ковтня 1995 року о 14.00 годин! на вас1данн1 спец1ал1зовано! вчено* ради д 01.32.02 в 1нститут1 педагог1ки АПН Укра1ни за адресов : 252001I Ки*в - I, вул. трьохсвятительоька, 8.
3 дисертаЩсв мохна ознайомитись у науков1Й чаотин1 1нституту.
Автореферат роз!слано '/£_ " 1995 р.
Вченвй секретар спец!пл1зовано1 вчено! ради професор
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальн1оть теми дослхдження. основу в1дрод-хення га розвитку 1нтелектуального 1 духовного потешцалу украК-нського народу в сучасних умовах повинен забезпечити вих1д вхт-чизняно* культури, науки й техн1ки на р1вень прогресуючих цив1-д!зац1й. Сучасна ситуац1я соШального розвитку украКни зуиовлвв потребу науково П1дходити до реформування змхстових основ п1д-готовки, переп!дготовки та п!двищення квал1ф1кацН в систем! п!слядипяомно:£ осВ1ти педагоггчних кадров. Один а найважлив1вих иапрямёв наукового пошуку в сфер: управления - вивчення дидак-тичних основ зм!сту п1дготовки спецёал1ст1в нового покол!ння -менеддер1в осв1ти.
Стратег!чн! напрями перспективного розвитку осв!ти визна-чено в деркавн!й нацёоналыпй програш "осв1та: укра!на XXI сто-л!ття". одним з основних напрям!в с радикальна перебудова управ-л!ння системою освгги, П демократизация, децентрализация та створення рег!оналышх систем кер!вництва освхтшми закладами.
Анал1з масово! практика функцёонування зм:стово! основи управл!ння осв1тн1ми закладами показуе, що протягоы останн!х десятилёть впровадаувати науков! пёдходи в ц1й галуз! заваяали так: фактори, як в1дсутн1сть справхньо! самост1йност! закладов осв!ти, високий ступ1нь централ!зацП управления, надшрна рег-ламентацёя та задан1сть умов педагог1чно1 д1яльностё, невизна-чен!сть фушиЦонально-посадових обов"язк1в, в! дсутшсть перс-пективних мохливостей професейного росту кадров управл!нсько! ланки тощо.
Головна суть сучасного реформування управл!нсько-,редаго-г1чно! дёяльност! полягае у в1дмов! в!д принцип!в авторитар-
нох педагогики, що утвердилися в тотал1тарн1й держав!; замШ структура управлхння освхтою з метою стимулювання творчост1 Й ШШативи; у вхдкритостх створиваиох оисгемл осв1ти на основ1 нових прогресивних концепцхй, сучасних технологхй та науково-методичних досягнень; розробцх та впровадженн! нових органхза-ц1йно-педагогхчних основ дхяльност1 навчально-виховних закла-дхв, що вшагае в!д кер!вкикхв глибокого усвхдомлеяня хннова-ц1йыо* сут1 фушиЦй управлхння, шляхом спецхально? шдготовки у систелЦ н1слядипломнох освхти.
демократизац1я осв1ти, що пэредбачае децентралхзацхю та рег1оналхзацхю х'х управлхння, лереххд до державно-громадсь-ко* системи управлхння освхтою, гуглан1зацш освхтянсько'х галу-з!, що грунтуеться на визнанн! людини найбхльшою соц!альною ц1нн1стю,потребус особливого п1дходу упровлхнця до використан-ня людських ресурс4в, знания теорЛ та практики керування персоналом.
для п1дготовки ново! генерал I управл1нських кадр1в, здат-них зд1йснювати науково-досл1днх та екснериментальнх роботи що-до видения педагогхчних хнновацхй, досконало волод1ючих основами педагогхки та психологи, а такая новхтн!ыи досягненнями у цих областях знань, спроможних використовувати закони д!алек-тики для обгрунтування тих чя пших явищ у педагогечн!й практи-цЬ необх1дн! глибок1 знания специфхки керованого ироцесу.
Провхдною функц1сю управлхння в систем! освхти с педаго-г1чне керхвництво навчальним та виховним процесом, що 1нтегруе багато 1шиих функцхй управл1ння освхтн1ми закладами, забезпе-чу.е хх пхдпорядкованхсть хЦлям та завваншш навчалыю-виховно-го цроцесу.
Пзрех1д до ефективно! моделх фхнансувашш осв1ти, адекват-
но if ринков iä економШ, розвитрк ново! соЩально-еконсм1чно1 структура ocBiTübo'i сфера, використання piawx джерел ф^нанау-ваиня, створення ново! правово! та нормативно* бази ocbith пе~ радбачають засвоення управл!нцями економ!чних, правових та мар-кетингових знавь.
досконале вивчення особливостей, закономхрностей, зм!сту та форм улравл!ння осв!ТН1ми закладами е основою для розробки дидактико-зм^стових перспективних напри,üb о!дготовки менедее-
piB ОСВ1ТИ.
Анал1з В1дпов1дно]£ л1тератури показуе, то науков! пошуки в галуз! управления осв1тою, а також ФункЩй та методхв KepiB-ництва значно актив!зувалися за останн1 20 рок1в. Щ проблема розглянуто у працях G.C» Березняка, B.I. Бондаря, Б.С. Кобзаря, M.I. Кондакова, ю.А. Конаржевського,-B.I. Маслова, B.C. Шкель-HOi, М.М. Поташн1ка, М.С. Сунцова, П.В. ХУД0М1нського, р.Х. Шакурова, T.I. UiaMOBoi та iH.
розробкоы теоретичная i практичвих проблем niдготовки та п!дввщення квал!ф1каЦ11 кер1вкик!в ogbithik закдадхв займаяися С.Г. Вершловський, B.I. Бондар, 1.Д. жерносек, м.Ю. Красовиць-кий, В.Ю. Кричевський, Ю.Н* Кулютк1н, B'.I. Маслоа, в.Г. 0нушк1н, В.Ь ПУЧов, О.Ы. Тонконога та 1н.
В пронес! досл1дження нами анал!зувалися цШ, завдання та autcT п!дготовки управлшських кадр!в рхзних закладгв п^сля-дипдоыно* осв!ти: 1нститут!в п!двищеняя ввал1ф:кац11 кер!вш(х кадр!в ocbith, базовых навчадьних закладов, методачних каб1не-т!в Miniстерства осв!ти, !нстнтут1в удосконалення учитед!в, пе-дагог1чних вуз!в, 1шшх науково-нетодичних центр!в.
цроте складн! сучаснх !нновац!йн1 процеси, пов"язан! з дя-наы1зыоы су аильного розвитку, п!двищенняи соц!альноЛ значущос-
т1 особистост!, гумац1зац1аю та демократизацию суспхльства , реорган!зац!ею системи управлхшхя осв1тою, депол1тизацхею й де-1 деологхзахЦею навчання та виховання потребують перегляду роях управл!нц!в в осв!п, як!сного оновлення змхсту пхдготовки ке-рхвника. сучасний менеджер осв!ти повинен бути не просто педагогом, який керуе осв1тн!м закладом, а профес1оналом у галузх управл1ння, що знае основи науки улравлшня, управлхнськ1 функ-Ш2. метода роботи з персоналом, питания права, бухгалтерского облхку Й ф!нансування, а такох достатк1ми педагогхчними знаниями, однак проблема дидактичного обгрунтування зм1сту п!д-готовки менедкер!в осв1ти спехцально не вивчалася.
Таким чином,суть проблеми полягав в суперечност! utx 1с-нуючим соц1альним замовленням на п1двищенкя ефективност! управ-лхння освхтн!ми закладами та рхвнем управлхкськох подготовки, необх1дним для його ефективного здхйснення.
Бее викладене вице й зумояило виб!р тема дослхдкення "дн-дактичне обгрунтування зьисту дхдготовки менедхер1в осв!ти / в систем! п1слядипломно1 оевхти /
0 б " е к т дослхдкення - процес п1дготовки иенед*ер1в ' осв!ти.
Предмет доол1дхення - зм!ст п!дготовки менедхер!в осв1ти.
Мета досл!дження полягав в дидактичному обгруытуван-н!, розробц! та експеркмевтаяыЦЁ перев!рц1 ам1сту пхдготошеи менедхер!в осв!ти.
Основна г!потеза досд!д*евня полягае в тому, що ефектив-н!сть п!дготовки ивнедхер!в осв!та значйов м1ров залежатима в1д наукового обгрунтування П зм!сту, який повинен мати ы!*-предметний характер, базуватвея на вииЦй педагог!чн!й осв!т!.
включати ооновн1 знания з сучасно* теорхЗГ менеддаенту, еконо-м!ки осв1тн, права, маркетингу осв!тн!х поолуг, сп!ввхдносити-ся з соц!ально-дедагог!чною практикою 1 мае бути спрямованиЯ на вироблення вмхнь та навичок управл!нсько! д!яльност!.
Завдання досл!дхення :
1. Зд!йснити системный анал1з теор13£ та практики п1дготовки менеджер!в оевхти.
2. визначити специф1чн1 особливостх д1яльност! менеджера осв!-ти в умовах реформування осв!гянськох галузх в украШ та пзреходу деряави до якхено нових соц1ально-економхчних в1д-носин.
3. вивчити укови конструювання змхегу подготовки менеджеров оевхти.
4. розробити, теоретично обгрунтувати та експеримантально апро-бувати дидактичну модель зм1сту лхдготовки менеджеров оовИи.
5. Виявити умов и ефективно* реал!зацн г .'и с ту подготовки менед-жер1в оовёти.
6. розребйти програшо-методичне забезпечення процесу п!дготов-ки менедхер!в осв1ти.
. методолог! ч" ну основу досл1ддення ста-новлять головн1 положения кадровое полотики, викладенх в державной нацхональн!й програм1 иосв1та: украёна XXI столхття"; науков! уявлення про процес управл!ння педагог!чними об"скта-ш; полохення про д!алектичне воображения сучасних социально-педагогечних вимог до управлхнкя в зм1стх улравлхнських знань менеджеров освети; положения про взаемозв"язок га взаемообуыов-ден!сть педагог!чних процес!в та явшц, розроблен! в працях в!тчизняних та зарубежних учених.
Дослхдкення проводили в три етапи.
Перший етап /1990 - 1992 / полягав в теоретичному оналхз! проблему, а також у розробцх методики констатуючого експерименту та вивченн! за цхею методикою стану проблема в практицх роботи закладхв п1слядипломнох освхти.
На другому етап! /1992 - 1994 / розробляла-ся теоретична модель змхсту пхдготовки менеджер1в осв1ти та проводився пошуковий експеримент, у ходх якого перевхрялася та уточнювалася гипотеза.
На третьему етап! / 1994 - 1995 / зд1йсню-валася дослхдно-експериментальна робота, в процесх яко* перев!-рялася гхпотеза, визначалися умови ефективно'1 реалхзацН роз-робленого зм1сту ;:хдготовки менеджерхв освхти, проводився до-рхвнялышй анал!з одержаних результата. На цьому етапх апробу-валися та впроваддувалися результати досл1дження в практику уп-равлхнсько'х дхядыюст1 керхвникхв оов1тн1х заклад!в.
у вхдпов1дностх до поставлених завдань використовувалися такх м е т о д и досл1ддення: аналхз науковох лхтератури з проблема досдхдження; графо-матричний анал1з зм1стового компоненту пхдготовки менеджерхв освхти; вивчення та узагальнення досв1ду з питашь и!дготовки управл!нц1в у систем1 п1слядиплом-кох осхити; р1эн1 вида включеного та опосередкованого спостере-хення, анкетування, 1нтерв"ю, бёсхда; ыоделювання, иауковз про-гнозування; експертна оц1нка; педагог1чкий експеримент, якхсна та к1лькхсна його оцхнка.
Дослхдно-експериментальна робота проводилася на базх схм-феропольсько! ф!л1х укра'1'нського 1нституту п1двищення квал!ф1-кацН керхвних кадр!в осв1ти, Донацького та Миколахвського об-ласних 1нститут1в удосконалення вчителхв; миколах'вського еконо-мхчного лхцею й 2. методичних каб1нет!в кэзанк!вського ! Бере-
занського район1в Микола1воько'4 облает!, Машевського району Полтавсько! облаетI та черкаського науково-виробничого об"ед-нання " 1нотитут експериментальног дидактики".
За у к о в а новизна дослхджекня полягае в дидактично обгрунтованому зм1ст! п!дготовки менедкер!в оевхти на основ1 оистеыно-дхяльнхсного шдходу.
Теоретична значения досл1дження полягае у розроблеши основних теоретичнях подохень конструювашш змхе-ту шдготовки менеджер1В оов1ти та умов його ефективнох реал!-зац!1 у системх п!слядипломно'1 осв!ти, розкриттх зм!оту понять "менеджер осв1ти" та "менеджмент оевхти ".
Практична значущ!оть проведеного до-сл1дхення полягае в розробЩ програмно-методичного забезпечен-ня п1дготовки менеджер1в оевхти, яке можна використовувати в закладах п!слядипломно* оевхти, у педагог!чних !нститутах I унх-верситетах, систем! обласних, мхеьхих та районних структур оевхти для пхдвищення квал!ф!кацх1 управлхнських кадр1в, подаль-щого удосконалення процесу пхдготовки менеджер!в осв!ти.
результата досл1дження можуть бути використаш у подаль-ших розробках проблеми фаховох п!дготовки менедкероышх кадр!в для осв!тн1х закладхв.
В1рот1ди1с1ъ здобутих результатхв забезпечу-еться методологхчною обгрунтованхетш вих1дних позицхй дослхд-ження, застосуванням взаемодоповнюшчих методхв дослхдження.що в!дповхдають його предмету, мет1 та завданням; поеднанням яые-ного та К1льк!сного аналхзу експериментального матерхалу !з застосуванням метод!в математичнох статистики.
дпробац!я та впровадхення. Матер!а-пи досл!дясення допов!далися на заседаниях кафедри !шшвац!йно1
педагог1ки та кафедри менеджменту осв1ти украёнського ^статуту п1двищення квал!ф1кац11 керёвних кадр1в осв!тв; на Перш!й М1ж1шродн1й украхнсько-канадсыий конференци пратвникхв оо-в!ти / Херсон-миколаёв-одеса, липень, 1994 р. Л на М!ярег!она-лыпй науково-практичнхй коцферени!х "Актуальн! проблема удоско-налеши п!слядипломно'1 осв!ти педагог!чних кадр1в у аспект! реал!зац1х державно!' наЩональнох программ "Освхта: украхна XXI столхття" / мико;шв, листопад, 1994 р. /, на науково-прак-тичних конференЩях з проблем управл!нкя осв!тнхми закладами в украёнському Ьхститут! п!двищення квал1ф!кац!ё кер1вхшх кад-р1в осв1ти / Киёв, жовтень, 1994 травень 1994 р., лиотопа д 1993 р. /.
На 8 а х и о т виносяться :
1. положения про цШсний п!дх!д до процесу п!дготовки менедяер!в осв!ти як багатокомпонентнох системи / цШ, зм!ст, форма, методи, задач!, технология Оптимального функц!онування /, який зумовлис наскрхзний М1ждисципл!нарний характер його зм!о-товох частини / теорхя менеджменту, сиецнф1ка керованого процесу, еконоыхка осв!ти, правов! основа управл!ння, маркетинг осв!тн!х послуг, загальнонауков! знания /, включаючи науково-досл!дку роботу слухачхв, спецкурси, факультативи та практику-ми.
2. дидактично обгруктована й експеримантально перев!рена модель зм!сту п!дготовки менеддер!в осв!те.
3. Умови ефективноё реая!зац!ё дидактично"! модел! п!дго-товкн менеджер!в оевхти.
ОСНОВНИЙ ЯЛ1СТ даСЕРТАЦП
У в с т у п ! обгруктована актуальн! сть теми досл1дкен-ня, наведено його науковий апарат / мета, об"ект, предает, г!-
потеза, завдання, ыетоди /, ровкрито новизну та практичну значущ1сть досл!д*ення.
7 пвршому р о з д ! л 1 "теорхя та практика изготовки менея*ер1в оов!ти " проанал!зовано !сторико-педагог!ч-н! передумови Щдготовки менеджер!в осв!ти, виявлено вимоги до 1'х квал1ф!кац11, розглянуто хонуючу практику подготовки цих спеЦ1ал!сг1в, Н позитивн! та негативн! моменти; визначено джереда й фактора конотруюваши зьисту подготовки менеддерсь-ких кадр!в у систем! осв!ти; уточнштьоя визначення понять "менеджмент осв!ти" та "менеджер осв!ти". А саме: менеджмент осв!ти - вид управлхноько! д1ялышот1 / менеджмента /, який складаетьоя !з сукупност1 прийом!в, методов I форы впливу на 1ндив1дуушв1 колективи з метою ефективного функц!онування дано!' гаяуз!. особист!сть, яка волосе профеоШними знаниями та вм!ннями, необх!дшши для зд1йснення ц!е! д1яльност1, - менеджер осв1тк.
у ход1 анал!зу хсторико-педагогёчних передумов п!дготовки лзнедгер1в осв!ти зроблено висновок, що в спец!альних працях зчених педагоПв ця проблема ще не знайшла достагнього вивчэн-т. вивчення зм1сту науково'! л1тератури з теор!!' менеджменту га в1тчизняно! управл!нсько1 теорН св!дчить про те, ¡¡¡о в!тчиз-шна теор!я управл!ння осв!тн!ми закладами розвивалася парале-ц.но, хоч 1 з певним в!дставаняям в!д розвитку твори менедк-!внту за рубежем. Анал!з хсторичного розвитку менеджменту як шуки управления дав змогу вид!лиги чотири основ! школи управ-[1нсько2 думки: школа наукового управл!ння, адм!н1стративна 1Кола, школа психологП та людських стосунк!в, школа цауки •правл!ння / к1льк!сна школа /. Практичне заотосування теоре-■ичних розробок шк!л управл!ння дало змогу виявити ц!нн1сть
ВИСН0ВК!В К0Ж1101 3 них.
У сучасних умовах виявлено так! характер«! риои розвитку управлхаськох думки, як усв!домлення значення матер!ально1 й технолог!чнох Оази сучасного виробництва та нарання послуг; посилення увага до рхзних форм демократизац!х управл!ння; на Сува нпя менеджментом мхжнародного характеру; визначення загаль-ного й окремого в управл!ннх, виявлення ун!версальних закономерностей, форм та метод1В управл!ння, а також тих, що д!ють лише в д!аназон! конкретних умов р1зних крахи; зиясування особ-ливостей нац!опального стилю управл!ння у зовн!шньоеконом!чи!Й д1яльност1, швидке пристосувашш до нац!онального середовища меиедш^в-хнозощхв.
. найважливше завдання оучасних мвнодкер1в створити адап-тивн!, швидкореагуюч! управлхнськ! мехашзми, що грунтувалися 6 на процесуальному. системному та ситуаЩйному п1дходах до менеджероькох дхяльноот!.
управл1ння освхтн1ми закладами - не адаптацхя й розвиток загального управл!нського доов!ду, оскхдыщ менеджмент осв!ти с 1нтогративно-прогресуючшл процесом, що грунтуеться на !ото-рико-педагогхчних передумовах, адаптуе досв!д, знания, специ-Ф1ку функцхонувашш галузх.
Науково-техн!чний та соц!ально-економхчний прогрео ставип до менеджера освхти так! вимоги:
- знания слецифхки керованого пронесу;
- володЬшя теор1ею та технолог!ею управл!ння;
- розгляд комплексу управлхнських фушщ!й з психолог!чних, педагог! чш-х та органхзацёйних позиШй як взасмопов"язаного та взаеыообумовленого процесу;
- Д1алектична едн!сть стереотипних та творчих дхй, що грунтую-
- ы -
рься на таких принципах менеджменту, як науковхсть, ед^сть гправлшня, кояегхадыисть у прийнятт! рхшень, мотивац1я пхд-1еглих, Л1дерство, в1дпов1дальн1сть, законк!сть, правильный ви-51р i розстановка кадр1в, економхчнхсть, наявщсть зворотнього зв"язку;
- вм1ння працквати з людьми, врахування x'xhix потреб;
- забезпачення випереджаючого розвитку осв1тнього закладу;
- системний П1дх1д до вдосконалення д1яльност! осв1тнього закладу;
- застосування EOT та оргтехн!ки для вдосконалення управлхнсь-ecoi прац1;
- врахування впливу культура орган1зац!1 на управляема д!х «енеджера осв!ти;
- застосування досягнень свхтово! управл!нсько* практики у га-луз! осв1ти.
Високий р!векь вимог до хвал:ф:кацН менеджера осв1ти де-TepuiHye потребу спец1ально'1 шдготовкн цих спец!ал!ст!в, яку можна здхйснити через двохрхвневу п!дготовку за системою "бакалавр-магистр" у вищих навчальниг закладах та шляхом переп!д-готовки renepiBHix праа!вшшв ocBiTHix заклад1в у систем! а!слядипломно]£ осв!ти. Найголовнхыян компонентом шдготовки ыенедаер!в осв!ти е П зм!стове забезпечення.
Проведений у ход! досл!даення анал!з програм та навчаль-но-тематпчнпх план1в п!дготовки та переподготовки управл^сь-ких кадр!в дае змогу зробити загальний виововок про необх!д-н1сть дидактичного обгрунтування зм!сту д!дготовки менеджер!в осв!ти.
Найхстотн1ш! недол!ки !снуючих програм п!дготовки менед-жер!в осв!ти : 1х фрагментарн!сть, вхдсутнхсть системного п!д-
ходу до наукового обгрунтування дидактичного змёсту програм, не обгрунтованёсть поеднання його загальнотеоретичного та споцифёч ного компонентёв.
Психолого-педагогёчне обгрунтування пёдготовки менедаерёв освети вимагас визначення чётких методологёчних полиций дослёд-ження ёё змёсту. дкерелами змёсту пёдготовки менеддерёв освети маютъ бути: соцёалышй досвёд, оскельки неэнайоме суспёльству не може бути змёстом освети; педагогична дёяльнёсть як коккре-тизацёя соцёального досведу; менеджмент педагогёчноё дёяльностё як уточнения виду здёйсшованоё дёяльностё.
Ведомо, що не все види дёяльностё можна засвоёти вёдразу. Отке, матерёал, що пропонуеться для засвоення мае бути розгор-нутий у чаоё й мати певну логёчну послёдовнёсть. Тому наступ-ним джерелом формування частини змёсту с знания про закономёр-ноотё засвоення розних його елементёв. Крём того, самостёйним джерелом змёсту, що постёйно пбповшзеться та змёшоеться, е метод!!, засоби й органёзацойнё форми навчання та умови його реа- . лхзгщёо.
Факторами форму ваших змёсту пёдготовки менеджеров освети с обставини чи об"екти дёйсностё, якё впливавть на побудову змёсту цёеё пёдготовки, але до конкретного матерёалу не входить, а саме: потреби суспёльства та цёлё, якё воно ставить перед системою подготовки ыенеджерёв; доступность змёсту як за теоретичним рёвнем, так ё за можливёстю практичное' раалёзацёё проекту.
Таким чином, аналёз джерел та факторов дае змогу намётити догёку дослёдження та побудови змёсту пёдготовки ыенеджерёв ос-вёти:
- визначення складу, структура та функцёй змёсту пёдготовки
менеджер!в освхти на основ! анал!зу соц!аяьного досв!ду;
- аналхз та класиф!кац:я видхв ! п!двпдхв монеджерсьяо: д!ядь--ност! на основ! принцип!в побудови зн!сту осв!ти э мотов в!д-бору самих важливих для п!дготовкя менедязр!в осв!тл;
- анал!з менеджменту осв!ти як галуз1 дхяльност! з метоп подп-льшох детал!зац!х- елемент!в зм!сту п!дготовки менодкор1в осв!-ти;
- вилучання елемент!в зм!сту, ли! лиэначаються !тта\т факторами / законом!рностями засвоення, коикретнлми умовпмп реал!за-ц!х / або оамост!йно значимого зм!сту з ц!ллп хх детал!зпп!х, а також для з"яоування п!дстав та крнтерНв в!дЗору зм!сту п!дготовки менедяер!в осв!ти.
У другому р о з д ! л ! " досл!дгешш зм!сту п!д~ готовки менеджер!в осв!ти" подано г!потетичну модель зм!сту п!дготовки менедаерхв оов!ти, викладеио результат» дослшго-експери!лентально1 перев!рки теоротичних поло-онь досл!д.~оння та умови ефективнох реал1з1шП зм1сту п!дготолки менедхерськпх кадр!в.
. элхст п!дготовки менедкер!в осв!ти - ца складна хнфораа-ц!йна система, що охоплюе велику к!льк1сть як автономних, так ! взаемоззлежшх елемент!в. сллвдн1сть ц!ех системи та воасмо-зв"яз1ив у нхй зумовлгс потребу в побудозз! П' модел!.
Модель п!дготовки мснодкерхв осв!ти складаетьсл з 171 еле-мента, як! умовно могла подхляти на три !нформац!йн! р!в)а. Перашй р!вень охошшз с!м елекеит!з, козен з яках е великим !н-формацШпш блоком:
1. Зэгальна теор!я менеджменту.
2. управл!ння персоналом в оов!тн!х закладах.
3. специф!ка кероЕаного прсаесу.
- и -
4. Зл'алыюшчуков! знания.
5. Еконошка осв!ти.
6. Дравоье забезпечешш д!яльноот! менеджера осв1ти.
7. Маркетинг.
Додадьша конкротнзац1я наведених едемент!в стала зм!стом другого хнфорьизцШюго рхвня модоло.
Партий елемент / загадьна теор!я менеджмента / включав та-кх складов!: формулювання ц!лей осв!тнхх заклад!в; визначення вцх!ддах передумов та прогнозувашш в онстем! осв1ти; плануван-ня та коордишлЦя д1яльност! оов!тнхх захладхв; орган!зац!я д1я-льноот! заклад!в осв1та; мотивами д1яльност1 в гаяузх осв1ти; контролююча д1яльн!сть менеджера осв!ти; поеднуючх процеси /ко-иун!кацх1 а прийняття р1шень /; састеыний п!дх!д до управл!ння освхтнхш закладами.
другцц елемент - групова дишшка, Н врахування ыенод&е- . ром осв!ти; трудов! ресурса та хх формування; теор!я конфд!к-т!в, хх. Баотосування ыенеддером ссв1тн; вимоги до особиотост! м8нодкера освхти.
Тратхй елемант - педагог!ка; психолог!я.
Чехвартий елемент - !стор!я розвктку менеджменту; ф!лоооф-ськ! оонови управя!ння; !кфорштика та комп'ютерна техн!ка; !о-торхя украпш / становления державност! /; !ноземна мова; куль-турологхчн1 знания. .
П"ятий елемент - основи економ!чнох теор!!'; бухгалтерсь-кий обл!к; ф!нанси та кредит; основи госпрозрахунцу; орган!за-хЦя проц! та заросцтна ллата.
Шостий елемент - правове забезпечення управл1.нсько'! д!я-дьност!; правове забезпечення економ!чно! д!яльностх.
Сьомий елемент - маркетинг осв!тн!х послуг.
На третьому р!вн! модел! зм!сту п1дгоювки меноджер!в ос-в!ти зд!йснена подвльша конкретизац!я иврал1чо1шк вища auicio-вих елемент!в.
Для виявлзши лоПчното взаемозв"язку Mis олемонтоии «иди-л! эм1сту га подальшого заотосування Його в 1швчальн1й ирогра-ui й навчальному план! <5уло викориотано loopt» гри;1в та мут-риць. Це дало змогу такок оц!нити структуру темагнчних план!в п1дготовки менеджеров осв!ти, з"ясувати м!хлредмбтн! зв"язкц, додержання наступност! в навчаннх.
розроблена нами дидактична модель змхсту п1дготовки менеджер! в осв1ти мае прогностично-Ппогетичнлй характер 1 потребус доол!дно-експерименталыю! перев!рки й адаптацП. Тому на осно-Bi uíсх модел! було складено nporpai^y п!дготовки монедд^в ocbíth, яку над1слали в ycl обласн! 1нотитути вдоскокалення вчи-тел1в ФШЖ. в 1нститут лодагог!кн АЛИ yKpaïmi, педагог!чн! вузи та в украхнський !нститут п!двищення квал!фхкац!'х KepiBifflX кад-р1в осШти.
Програма п!дготовки менеддер!в освхти пройшла екснортну оц!нку. надхйшло понад 50 зауважень, найважливш! з них, yBifi-шли до § 2.2 дисертатйного д0сл!дж8шш. ipyna експерт!в включала 23 фах!вця piaHoro проф!лю, як! подтвердили ochobh¿ теоре-тичн! та практичн! положения розробленох дидактичнох модел!. Вксперти одностайно висловилися за доц!льн1сть впровадження розробленого зм!оту п!дготовки монеджер!в осв!ти в навчялышй процес.
Вфективн!сть дидактично! модел! п!дготовки мо;."джер!в ос-в!ти перев!рено nifl час формуючого оксперименту, який проводили на баз! донецького 01УУ в умовах природного переб!гу нявчально-виховного процесу у 1995 pon!. 3 Ц!сю метою.було використано
ексиеримейтадьну £ контрольну групп, де навчалися по 25 слуха-ч!в. навчакшх преводидося аа традиц!йним навчадьно-тематичшш планом Шдгоювкн директор!в шк!л та планом, який було розроб-лвно в ход! досл1д*ання.
у к! ни! формуючого вкоперименту було проведено анкатуаан-ня, яке дало змогу з"ясувати прир!от знань з ключових позиц!й розробленого та обгрунтованого зм!сту п!дготовки менедхер!в осв!ти. середн!й прирхст знань з усього курсу навчання в експе-ршентальнёй груп! отановив 46 %, ВД> на 29 % ввде' н!к у контрольна. с^редн!й прир!от уцравлёноышх умёнь э^дылився на 24 %.
дналёз к!нцових результат!в навчання иенеджер!в осв!ти дав мохлив!сть 8д!йонити корекц!с прооктованого зм!сту п!дгото-вки ианеджерёв освхтн та його диферещЦац!» 8а додомогою вар!а-тивних навчальыих шшн!в.
. злст подготовки менеджер!в осв!ти 1 оистема Лнтелектуадь-нвх та практичних ушнь, опавува.шя якшш в основою управл!ноь-ко-педагог!чыох д!яльыост! менеджера осв!тн, становдять необ-х!дну компетентность таких спецхал!ст!в. сп!вв!дношення реально! кошетентностх й иаобпдкоё дав конкретна уявлепня про ефективнхсть навчання менеджер!в осв!ти, р!вень 1хньох компетен-тност!.
до загадьних та специф!чних умов ефективнох реал1зац!1£ дидактично: модел! д!дгстовки менедкер!в осв!ти ми в!дносимо так!: '
1. забезпечення взаемозв"язку психолого-педагог!чно! п!д-готовки з управл!нською. Екання з педагог!ки та психологН ма-ютъ бути гшетовною частиною монеджероькоё Д1Яльност1.
2. систешшй пёдх!д до зм!сту п!дготовки опе1Цал!ст1в 8
- i7 -
менеджменту ocbIth до процесу i'x навчання та орган!зац!'х навчэ-ЛЬНОХ д!ЯЛЬНОСТ1. СИСТВШШЙ 111дх1д ДО l'míСТу ПОЛЯГас в cf лтем-ному баченн! эоього комплексу необх1дних менеджеру ocbíth тео-' ретичних знань, виявлеши toro конкретного елемсниюго складу та взаемозв"язк!в Mis окремими елемеитами. састемн!сть у проие-cí п!дготовки менеджер1в осв!ти с проявом цШспост! зосвоення теоретичнах знань, вироблення практпчних ум!кь та набуття доев! ду управл!ноько! д!яльноот1. сиотемний и!дх1д до орган!за-ц!'х навчально! д!яльност! перодбачас таку иосл!довн!сть д!й з боку викладач!в: виявлення ц!лей навчального закладу чи установи, яку очолюватимв менеджер осв1ти; акялхз навчалышх потреб менеджера осв!ти на основ! виявлених ц1лей; плануванкя нявчаль-Hoi стратег!i задоволе!шя навчалышх потреб; визначення нябчд-льио1 мети та Млей; зд!йснешш навчальшн стратег!'!; анал!з результат!в задоволення навчалышх потреб.
3. ejuüctb теори та практики у 3Míctí процеоу подготовки менеджер1в осв!ти. Процео п!дготовки таких cueuinflicriB гас бути опрямований на осютсдешш складних яви'л практики управл!шш oobíthímh закладам з аозиц!й сучасних Teopiü навчання, вихо-вання та улравл!ння.
4. врахування особливостей навчання дорослих, а спме* осо-бист!сне уявлення про навчальний процео, наявн1сть досв1ду, готовя! оть учитися та спрямован!сть на навчання.
5. ГУман!отичний п!дх!д до п!дготовкй менедяер!в осв!ти. його можна реал!зувати, дотримуючиоь таких принцишв: урахуван-ня ц!л!сност! особистост!;. назначения позитивно! внутрхшньох сут! людини; ц!лковита реал!зац!я можливостей людини; Bipa в пост!йний розвиток людських можливостей.
6. Активна позиц1я слухач!в у навчальному процес!, що pea-
лхзувться аавдяки вироваджешш активних форы та заооб!В навчан-^ ня I контроля,
7. Вхднов!дн1сть шшнування навчального процесу лог!ц! науки управлпшя. в их лсму, планування навчального процесу мае характеризуватиоя вилученшш ряду ыодулхв, ко&ен з яких Мстить у сой! дог1чно зак!нчев1 доза 1нфориац1Х. кожен наступний модуль мае лог1чно випливати з попереднього.
Анал!з проблеми дидактичного обгрунтування зШсту п1дго-товкц ценегшерхв осв!ти в управл!нськ!й та психолого-педагог!ч-н1й л!тератур!, практиц! управл1ння навчальними закладами та результата дослхдно-експерииентально!' роботи дали змогу зроби-ти так! внсновки:
1. проблема п!дготовки менеджер!в осв!ти в украШ ще не знайшла достатнього висв1тлення у працях учених-педагог!в. 1н-тернац!онал!зац!я науки менеджменту, що виявляеться в наукових. та еьшричких узагаяьненнях, вцробленн! загальних для вс1х кра!н принципов ефективного керхвництва, тидхзацН його р!зних форм та умов реал!зац!1, вняв! особливостей нац!онального стили в управлши, дозволяс використовуватц у процес! п!дготовки менеджеров оов!ти надбання науки менеджменту за рубежам на рхв-Н1 з в!тчизняними розробкаыи в галуз! управл!ння,
2. нова генерация управл1нськнх кадр!в / менеджери осв1ти/ д!е в умовах кардинальных змхн у суспхльств!, що вимагае в!д них нових п1дход!в до управл!ння осв!тн!ми закладами, нерозроб-ленхсть проблема обгрунтування зм1сту пхдготовки професхйного менеджера для осв!тнхх заклад!в, недостатня н!дготовка до зд!й-снешш менеджерство! дхяльноот1, низький р!вень науково'1 орга-н!за:и'1 прац! детеры!нують щду низку трудноицв та в!дхилень в упругий нськ!й д!яльност1 менедархв осв!ти.
3. 1снуюч1 систеьш подготовки менэддер1в осв!ти не зобе?-почують исобх!дний р1вень знань, уы1нь та навичок. цаА1сготн1-шими '¡х подол¿ка.'.а! е: фрагаентарн1сть, вхдсути1сть сцстеглного п!дходу до наукавого обгрунтування зм1сту п!дготовюг, необгрун-тован!сть поедаанкя загадьнотеоретнчного 1 специф1чкого компо-нент!в у зм!сто навчання; недооЩнко необх!дност! формувашш системного бачення перспективного розвитку освИкього закладу, розвитку стратег!чного мислення та навичок 1ндив1 дуального та групового сп!лкування; незабезпочен!сть центр!в п!дготовки ме-недхер!в осв1ти програшшми, мотодичшога та навчалышми мотер1з-лаии.
4. Дидактично обгрунтування эм1сту п!дготоски менеджеров осв!ти зумовлене вимогаыи научково-тохн!чного прогросу до подготовки управл!нця, перодбачас педагопчне осшслення про.?ос!й-но-квал!ф1кац1й!шх та особист!сно-необх1днцх якостей, яко за-безпечували б зд1йсненнЯ ними управлЬюьких дхй з метоп ефекти-вного фунхцоонувашш педагог!чних об"бКт!в.
5. Даерелами зм!сту п!дготовки менеджер!в осв1ти мають бути: ,с01Цальний досв!д; педагог!чна д!яльн!сть; управл!ння осз1т-н!ми закладами; законом!рност! засвоення зм1сту в процео! навчання; метода, засоби та орган!зац!йн! форми навчання 1 рсальн!
умови реал!зац!о зм!сту.
6. Системный п!дх!д до добору зм!оту п!дготовки менеджер!в осв!ти можна реал!зувати лише тод!, якцо розглядата його на п"яти р!внях: загальноК теорИ, навчального предмэта, навчаль-ного матер!ала, реал!зац!о зм!сту та його засвоення.
7. гмовшши принципами формування зм!оту п!дготовки менед-жер!в осв!ти мають бути так1: в1дцов!дность ам!оту. подготовки протребам сусп!льства; д!алектична бдн!сть дм!отовоХ та проце-
суальноо сюр1н иавчання; структурна едн!сть зыёсту п1дготовки менеджеров освети на рёзних ровнях його формування,
8. розроблена та сбгрунтована у ходе дослёдження модель зшсту подготовки менеджеров освёти е базовой для створення ирограи та планов подготовки ценедхерських кадрёв для освётян-ськцх закладёв. наявнёсть обгруитованого комплекоу знань у менеджеров освети зумовлюе потенц1йну можлнвесть здёйснення ними ефективного керёвництва осв!тн1ми закладами, можлив!сть орёен-туватнся в непередбачених ситуацёях, творчо пёходити до менеджерское дояльносгё, забезпечувати вшоереджальедй розвиток система освёти в укра'оно за умов демократичних перетворень у сус-пельстве.
9. результата досл1дцо~ексаершлентальноё роботи показали, до дидактичне обгрунгування змёсту подготовки менеджера освоти впливае на якёсть управления осветнеми закладами. Причоыу» ефективнёсть управлеиськоё дояльност! менеджеров освёти зале-жить вод ровня засвоення змёстов^о сторони пёдготовки.
Ю. уиовами ефективноё реалёзацоо зместу п1дготовки менед-жерёв освёти с: взаемозв"язок пёдготовкп з проблем педагогёки та психологеё з управлонськоо подготовкою; системний подход 'до'змёсту подготовки, процесу навчання та оргавезацП-иавчаль-ноо дёяльностё у ход! п1дготовки менеджерсышх кадр4в; еднёсгь теорёё та практики у змёст! пёдготовки; урахуванна особливо о-тей навчання дорослих та особистёсних якостей слухачёв , гума-нёстичний. пёдхёд до навчання; активна позицёя слуха чё в у кавча-льному процесё; адекватне планування навчального процесу логё-цё науки управления.
Перспективы дослёдження ыи бачимо в подальшому георети'г-цому та експериментальншу вивченнё таких цитань:
- детальна розробка окремих роэдШз зм1сту п!дготовки монед жер!в осв!ти;
- доол!дження процесу та методики п!дготовки менеддер1в ос-В1ти;
- визначення та обгрунтування зм!сту п1дготовки менеддер!в оов!ти вхдпов!дно до IX опец1ал1звц1х;
. - вивчення можливостей подготовки менеджор1в осв!ти в систем! вищоК педагог1чно1 школи.
Основнх положения диоертац1йного досл1джения викладоно у таких публ!кац1ях автора :
1. программа подготовки менеджеров образования. - Киев,
1994. - 17 с./У сп1вавторств1Д
2. Методические рекомендации по подготовке менеджеров образования. Цели учреждения образования. - Киев, 1995. - 24 с.
3. методические рекомендации по подготовке менеджеров образования. Анализ и прогноз. - киев, 1995. - 24 с.
4. Спутник классного руководителя, методические рекомендации. - Николаев, 1989. - 59 с./у сп1вавторств!/С
5. Организаторам коммунарских сборов: Методический бюллетень. - Николаев, 1990. - 47 о./У спхвавторств^/,
6.. Деяк1 проблема культури оргашзацхх 1 менеджменту ас-в!ти // эб!рник "проблеет педагогх'шох науки в умовях розбудо-ва пац1ональнох ыколи. Матер!алн зв1тно'х науковох конференцхх. [2-13 кв!ткя 1995 Р. - КиКв, 1иститут педагогхкя АПН УкраЛш,
1995. - 5 с. / подано до друку /.
Karashchuk L.N.
"The didactic fundanentals of the content of the training of educational managers (is the system of poet-graduated education)".
Thesis on receiving a higher degree of a Candidate of Sciences in pedagogics In speciality 13.00.01 - theory and history of pedagogics. Pedagogic« Institute of the Academy of Pedagogical Sciences of Ukraine.
The focus of the thesis includes the theoretical grounds of the content of the educational management training in the .system of post-graduated education. By means of the main pedagogical docu-nents, factors and methods of formation of the content of the educational manager's training the model of this training system vsb created.
Have been developed the conditions of the effective realization of the content of the education in the process of the post- graduated education of the educational managers.
Каращук Д.н. Дидактическое обоснование содержания подготовки менеджеров образования / в снстимо последипломного образования /.
диссертация в виде рукопиои на соискание ученой степени кандидата педагогичеоких наук по специальности 13.00.01 - теория и история недзгогики. инотитут педагогики А11Н Украины, ¡вдев, 1995.
В диосертации обосновывается содержите подготовки менеджеров образования в оистеме последипломного образования. Проанализированы основные источники и факторы формирояання содержания подготовки менеджеров образования, разработана его модель. Выявлены условия эффективной реализации содеретния в процесса последипломной подготовки менеджеров образования.
КЛШ0В1 СЛОВА : менеддор осв1ти, модель зм1сту п!дготовки ыенедхер1в осв!ти, менеджмент оевхти.
П1д*иеана до друку 14.09.1995 р.Об. 1,2.Формат 60x5')' 1/14. Друк офсетниИ'.Тир.100.3ан.153.Бгэ1латнв. Д0Д УДПУ Ы.Драгомакова, Шв,Пнрогова,9.