Темы диссертаций по педагогике » Общая педагогика, история педагогики и образования

автореферат и диссертация по педагогике 13.00.01 для написания научной статьи или работы на тему: Формирование у старшеклассников профессиональной направленности на сельскохозяйственные специальности при взаимодействии школы и вуза

Автореферат по педагогике на тему «Формирование у старшеклассников профессиональной направленности на сельскохозяйственные специальности при взаимодействии школы и вуза», специальность ВАК РФ 13.00.01 - Общая педагогика, история педагогики и образования
Автореферат
Автор научной работы
 Матяш, Надежда Юрьевна
Ученая степень
 кандидата педагогических наук
Место защиты
 Киев
Год защиты
 1994
Специальность ВАК РФ
 13.00.01
Диссертация недоступна

Автореферат диссертации по теме "Формирование у старшеклассников профессиональной направленности на сельскохозяйственные специальности при взаимодействии школы и вуза"

3 од

! ДПР »

1нститут пецагог!ки АПН УкраЯни

На правах рукопису

МАТЯШ Нац1я ЮрНвна

ФОРМУВАНВД У СТАРШСКЯАСНШВ ПРСЙЕС1ЙН01 СПРШОВАКОСТ1 НА С1ЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬК1 СПЕЦШЬКОСТ1 У ВЗАШОДП ШКОЛИ ТА ВУЗУ -

13.00.01 - теор{я та 1стор!я педагогии

АВТОРЕФЕРАТ

дцсертац! 'I на зцобуття наукового ступеня кандидата педагог!чних наук

Ки1В - 1994

Диоертац!я б рукопвсом

Робота виконана в 1нотитут! педагоики АПН Украхни

Науковий кор!вник - кандидат пея'агог1чних наук,

1 старший науковий сп1вроб1тник ТИ.ИНК0 Иикола Петрович

Сф1ц1йн1 опоненти - доктор педагог!чних наук,

професор БУРШЕ ЬКА Шна Микола*вна

- кандидат психолог!чних наук, старший науковий сп!вроб1тник ФЕЦОРИШИН Борио Олеко!йович

Пров1цна орган!зац!я - Тершмйльський державний

педагог! чний !нститут

Захист в!дбудеться п £ " /СЁтС^гШ^у 1994 р. о 15 годин! на зао!цанн! спец!ал!зовано* вчено? ради Д 113.15.01 в 1нститут1 педагог!ки АПН Укра'/ни за адресов: 252001. Ки'/в-1, дул.Трьохсвятительська, 8.

3 дисертац!ею можна ознайомитшя в науков!й частин! !нституту.

Автореферат роз!слано "/*" 1994 р.

Бчений секретар опец!ал!зовано1 вченоК ради

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Дктуальн1сть цодд1шшищ. 3 переходом агропрсшслового комплексу Укра ши на нов{ економ1чн! форм:! госпоцарюванкя першочер-гового значения кабувас проблема вцосконалення профор1ентацШю1 роботи в га ол I, яка сприяла б форадуванню нового типу висококва-л1$1кованого спец1ал1сха, з психолог!ею власника, 1, вгдповшно, новою мотивац1ею працЬ

Як св!дчить анал1з психолого-пеиагог1чно¥ л1тератури, за-галыгатесретичн! та мотодолог1чн1 п!дходи до проблеш провес 1й-Н01 ор1ентац1'1 кколяр!в знайшли свое в 1 добралешш в досл1дяен-кях П.Р.Атутова, Н.М.Буришько!. О.б.Голомштока, В.М.Мадз1гона, б.Ы.Павлютенкова, Д.О.Тхоржевського, Б.О.Федоришина, С.М.Чистя-ково! та 1н.

6 немало досл!цяень, як! розкривавть професШну спрямова-н!сть на огфем! галузх виробництва: х1м!чного, яол!граф!чного, сгльськогооподарського, на конкретн! профес!'/: пецагог!чн1, ме-дичн1, Инженеры!, торговельн!, буд1вальн! та 1н.

У вагу досл!дник1в иривертають питания використання профор!-внтацШгах можливостей навчальних дисцшзл1н /Г.Г.Бас, Ю.Г.Бара-баш, Н.М.Буринська, I.Д.Звербв, Р,М.Князбва та 1н./» циференцШ-ваного навчання /0.1.Буга Еов, В.П.Ленгл!нао та 1н./; позакласноК роботи /М.К.Степанэнков, 0.0.Стир1н та !н./.

Онращованкя л1тературних зверел дав п1дстави стверднувати, шо ч!льно м!оце в доол1дженнях пос!дають питания профео1йно'1 ор1ентацН учн!в с!льсько* школи. Зокрема, вони шевелен 1 в роботах М.В.Даюиенка, К.1.1вановича, В.З.Моцак, А.М.Пашцнсько-го* Д.С.Серг1енка, В.Д.Симоненка,. О.АЛерн1к та ш.

1нтегративн1 процеси, як! в!дбуваються в багатьох галу-зях виробництва, в тому числ! I в агропромисловому комплекс г, сплину ли на характер доол1джень проблем о Ъшзькох школи. За осташп роки з"яшлиея роботи МЛ .Бард1х, Р.П.Кдаково(, Г.П.'.'лихесва, В.Ф.М1шкурово?, В.1 ,Петрух1на, В.С.Сал1енко, О.Г.Са$роново'1, В.П.Сидоренка та пи, у яких в!цображена кеобхшшсть взаемо-д! г школи з с ыьськогосподарсышли п1цприемствамя, схльськиш про$ес1йно-техн1чними училищами,-середшми спецгальтг.ш та ви-

шши с1льоькогосподарськиш кавчальними закладами.

Однак, вивчения стану проблема цае п!дстави констатувата, шо поре вага нздаеться ор1ентасп У учи!в ш масов г роб!тнич! про-фсох! с! л ьс ько гос п оцарс ъко го варобництва. В той же час нецооц!-нюеться робота по сйрямуваншо молоц1 на про$ес11 вишо* квал1ф!-кащ I, шо шмагаыть $ормування комплексних знань, розвитку твортих зд!бностей, Шцхативи, самост1йноот1 мислення.

Проблема ця актуальна I в заруб гяшй педагог! ц!. Анал!э пе-дагог1чни,с цосл1Джень заруб 1жних авгор!в Н.Меер, У.Лаутербах /Шмеччина/, Г.Дженн!нсон, К.Дюсберг /США/ та 1Н. I вчених, як! вивчали иосв!д розвинених кра'1'н з питань проборIентац11 учн!в /Л.П.Костикова, В.О.Рижов та !н./ шдтверджуе, що одним ¡з подход! в до успшного розв"язання ьроблеми орхентацп учн1в на с!льськогосподарськ! провес!!' вишо! квал1$1кацп е кооперац1Я шк1л з вузами.

У в1гчизнян1й практик цей шдх!д реал!зуеться перш за все в м!ських школах 1 стосуетьоя здебгльшого ор!ентац1 х ш педаго-г1чШ, техн!чн! та економ1чн! профео!!.

-В результат! анал!зу л1тературних цжерел 1 стану проблеми на практиц! була виявдека суперечн!сть м!ж потребою сусшльства в спец^алгсгах с 1льсько господарського профЬш 1 ргвнем IX п1ц-готовки. Необх1ЦН1Сть П розв"язання 1 эумовлюе актуальн!сть проблеми.

Враховуючи актуальн1сть, недостатню розробку 1 практичне значения профес!Гшо1 спрямованост! старшокласник!в на С1льоько-господарськг спец1альност!, та, зваживши реальн1 молшшост! проф1лвного вавчання на баз! комплексу "школа-вуз" у П зд!йс-ненн!, була визначена тема досшдг.ення:"Форму вання у старшо-класник!в, про$ес1йно'1 спрямованост! на с 1льоькогосподарськI спец1альност1 у взаемодП школи та вузу".

Об"ект дрсл I паенця - сп!льна д1яльн}сть школи та вузу по фзрмуванню провес¿йно'г сдряшваност! старшокласнтив на с!льсь-когоспояарськ1 опеа1альност1»

Предмет досл1вдецня - орган!зац1йнотпедагог!чн1 ушви форму вання про£ес!йно1<щрямованост! .старшокласник!в на с!льсько-господарськ! спец!альност! у сп!льн!й д!яльност! школи та вузу.

Мета -д00л!дження полягае у шзначенн1 ! обгрунтуванн! орга-н1зац!йно-педагог!чних уюв ефекгивного формування провес !йно'£

- з -■

спрямованоот! отариоклаоник!» на о!дьоькогооподаррьк! опец1аяь-ност! у взаемод!* щколи та вузу.

Г!потеза доол'вдеикд. Мл вихоцши з припушення, що формуван-ня про$ес!йно* спрямоЕаноот! старшокласник!в на о!льськогоспо-дароьк! спец!альност! у взаемодП школк та вузу здШсщоватимать-оя е^ективно, якаю будуть створен! опец!ал!зован! класи I про-ф{льн{ групи в них зг!дно з !нтересавд, нахилаш 1 зд!бноотями учн!в, зд!йсиена пробор!ентац!йна робота з врахуванням П орга-н1зац!йно*, д!агкостичноК, !»1ормац!йно'<, виховно?, розвиваючо?, консультативной, медично? $ункц!й, розроблена 1 реал!зована ц!-льова комплексна програма як зао1<3 коорпинацН д!Й педагог!в школа та вузу.

Мета та г!лотвза зумовили -остановку аанаацЬ-ДйааШеша:

1. Еивчити 1 проанал!зуватн теоретичн! аспекти проблем» Тюрмування профеоШю? спрямованоот! старшонласняк!в у ф!лософ-зьк!й, психолог!чх(1й I педагог!чн1й л!тератур1.

2. Внзначити структуру прс4ео!йнох спрямованоот! старшоклао-«ик1в на опец!а1ьноог! оучасного с!льоькогосподароького вироб-шцтва, критерН ! показники П сформованоот!.

3.'.Виэиачяти, обгруитувати ! експарилеиталыю пер9в!рити 5рган!зац!йно-педогог1чн! умови,' необх!дн! для е^октивного $орму-зання про<{ео!йко? спрямованоот! старшокласник!в на с!льськогоспо-щрськ! спец!альноот! у взвемоаН школк та вузу 1 педаго^чн! »асоби Ы реал!зан!'{ в практичн!Й робот! навчально-виховних за-слад!в р!зних тип!в. . •

4. Розробити ! апробувати наукою обгрунтопан! методячн! )екомендац!'/ з формуваиня прсфесШю'/ спрямованоот! старшоклас-шк!в На о 1 льсько гоо пода рс ьк! сиец!альност! .у взаемод! 1 школи

:а вузу.

Методолог!чну оонову доол!дження склали основн! положения юихолого-педагог!чних досл!джвнь про законом!рноот! ройвитку юобистоот! учня; особист !сний I системний п!дходи у формуванн! [рофео!йного спрямування учн!в; нормативн! документа про осв!ту, трспективи П розвитку.

Залежно в!д специф!ки поставлених завяань використовувались :ак! методы досл^иення: I/ вивчення та анал!з досл!джень з пи-•ань про$ес!йноУ спрямованоот! старшокласник!в; 2/ вивчення та 'загальнення доов!ду з питаль проаеоШю? ор!ентац!? учн!в га >!льськогосподароьк! профеоН у юсовой загалыюосв!тн!й тт;

3/ споотереження за навчально-виховйою д!яльн!стю учн!в та педагоги; 4/ бео!да, анкетування, !нтерв"ювання кер!вник!в шк!л, вчител1в та учн1в', 5/ методи оц!шовання: рейтинг, самооц!нка, експертна оц!нка; педагог!чниЙ експеримент, як!сна та к1ль-к¡сна обробка його результат!в.

Нзуцора .нрвидна _цосл;!вдедщ полягае у визначенн! таких фу и ц!й профор!ентац!1' як орган!заи!йна, ц!агноотична, !нформашй-на, виховна, розвиваюча, консультативна, медична та 1нтеграцП IX влливу на формування у старшокласник!в професШо! спрямованост! внасл!док коордитц!'! д!й педагог!чних колекгив!в школи та вузу. ,

Теоретично значения доол!юцвння вбачаеться у розкритт! структури профео!йно! спрямованост!,розробц! критерН'в та р!в-н1в II сформованост! { виявленн! ггров!лно1 тенденц 1Х формування професШки спрямованост!, яка поляше в ! нтеграц! I профор!ен-тац!йних вплив1в школи та вузу.

баш I експерименталыкм' ц^льово! комплексно*' програми як засо-бу кбординац!'!' д!й педагог!чних колектив!в школи та вузу, програми спецкурсу "Основй агроном!!", програми факультативного курсу "Профес!йке самошховайня", методики орган1зацП та проведения д1Лових !гор та с!льськогосподарського досл!дництва; розробЦ1 мвтоптних рекомендаций та пек ¡бняк !в з питань проф-ор1ентац{йно'1 роботи з школярами.

На захист виносяться:

I. Структура профеоШю'! спрямованост!, шо включас так! компоненти як прагнення вибрати с!льоькогослопэрськ.у профес!ю, !нтереси та нахшш до певного вицу д!яльност! в сфер! с!льсько господарського виробництва, мотиви вибору профеоП, переконан-ня у правильному П вибор! - це !нтегральна як!сть оообистост! яка грунтуеться на роэвитков! потребно-мотивац!йно1 сфери ! зг безпечуе св!домий виб!р професГг.

• 2. Орган!зац!Йно-педагог!чн! умови ефективного формуванш профес1йно'1 спрямованост! старшокласник!в на с'1льськогосподар-ськ! спец1альност! у сп!льн!й д1яльНост! школи та вузу, шо по-лягають у створенШ спец!ал!зованого класу ! проф!льних груп : ньоцу в!дп0в1дн0 до !нтерео!в, нахил!в ! зд!бностей учн!в,роз-робц1 ц1льово1 комплексно? програми як засобу коорцинацП д1й п^пагогИних колектив!в школи та вузу, орган!зацП профор!ент

- 5 -

1йно? роботи з врахуванням П функции

3. Сукупн}оть педагог1чних засоб1в /опецкурси, д!лов! !гри, акультативи, с1льоькогослодароькв досл1дництво/ дозволяе реа-! зувати орган! зацгйно~ггедагог!чн! умовл шодо формувакня ярофе-1йцо¥ спрямованост1 старшоклаоник1в.

АчдоФшИ. мк0ра81шша_т-щшз£аи.даыа-аш10вних-р.йаульта-цосл! гаеадя здШснзовались за допомогою:

- виступ1в дисертантки та пропаганди основних 1цей дослгд-зння на Республ!каноьк1й науково-практичн!й кон$.еренц! Г'Орга-!зац!я продуктивно"! прац! школяр! в" Дмельницький, 1988/; на еслубл1канському сем!(гар!"Сучаак! <£орми 1 метоп;! про$ор!ента-1йно? роботи з учшвоькою молоддю"/Дн!пропетровськ,1990/;науко-э-практичнгй ко н^ерешШ "Пробами трудового навчання 1 профе-ШюУ ор!енташ? учн!воько? молод I "/Р ! в на, 1993/; Вс еу кр а шс ыш! ауково-практичнШ конференцП "Проблема роботи середн1х загаяь-оосв1тн!х навчально-виховних заклад:в нового типу"/Кшв,1994/; ауково-практичних конферетЦях 1нституту педагог!ки АПН УкраК-и/Ки?в,1387-1992/;м{ських та обласних методичних об"еднаннях читал!в дисципл!н прироцничого циклу та трудового навчання Шв, Льв1в, Полтава, Р!вне/;

- публ!кац!Я результат !в досл!дження /б статей,6 О^эшур/.

Дослгдження проводилось поетапно.На перцщу етап! /1987-

28£_Е]2«/зд!йснювалось теоретично вийченкя доелгдкуваног пробле-и,анал!э передового \ масового педагог!чного досв!ду.Проводив-я констатуючий експеримент в с !льсы<их загальнооов1тн!х школах олинсько'1 ,Ки1всько1" ,Льв1всько1 .Полгавсько?.Ровенськох Дерно-!льсько'1 областей.Було сформульовано г!потезу досл!дження.

бгрунтування ! експериментальна перев!рка методики досл1дження. ормуючий експеримент проводився в облаенхй спец!ал1зованШ шко-1 з б!олог!I та основ с!льського госпоцарства .створенIй на ба-! Льв!вського сIльськогосподареького !нституту ! Лублянсько'1 ередньо! школи Неотер!вського району Льв!всы<о'£ облает!.

На третьог.гу етап! /1992-1953 рр./ зд1Лсшовалась обробка 1езультат!в досшдненш та IX теоретична !нтерпретаЦ1я.'

Структура робота. Длсертацхя скчадаеться 13 встулу, двох юздШв.за^нчеши,зисновк1в.списку використано'1 л:тератури •а доцатк!в.

0СНШНЯ1 ЗМ1СТ РОБОТИ

У еступ! обгрунтовуетт,ся акгуаль'нхеть теми; газначамться

. - 6 -

об"ект,предмет, мета, г!потеза,завпання 1 методи доол1дження; розкриваються наукова новизна, теоретичне ! практично значения роботи; формулюються осиошп положения, шо виносятьоя на захист<

У цвршдлу розд!д!_ "Проблема формуьанш профес!йно'1 спрямованост! старшокласник1в у педагог!4Hili Teopix ! практиц!" роз-криваються питания л^готовки спец!ал!ст1в о!льського гсюподар-ства i оргентацгi' учи! в на сЬяьськогосподарськ! npo$ecii в Укра-ш! та за кордоном; анал!зуються психолого-педагог!адг аспекти формування профес1йно'1 спрямованост! школяр!в у цосл!дженнях в!тчизняних та заруб!жних учених; анал!зуеться стан проблеми у практиц! с!льсько'|' загаяьноосв!тньо]£ школи та с !льськогосподар-ського вузу.

Анал1з л!тератури з проблем стану агропромислового комплек су показав, шо аграрна реформа, створенкя економ1чно1 1 правово бази для' р1вноправного ¡снування вс1х форм гооподарювання вима-гае оновлення та формування нового соц!ального thi^ спец!ал1ста а саме, спец!ал!ста-ун!версача. Биникнення тако! потреби створю необх!дя! перепумови для най!стотн!ших зм!н у зм!ст! ! якост! п!дгоТовки спец!ал!ст!в оЬльського гооподарства ycix ланок.

3 анач!зу !снуючо'1 системи п!дготовки спец!ал!ст!в с!льоь-кого госЙюдаротва в УкраШ випливае, шо з об"ективних причин важливу роль у процес! спрямування учн!в на о!льоькогосподароьи профеоЛ в!д!грае с!льоька загальноосв!тня школа.

Вивчення педагог1чних досл!джень з питань opieHTauii учн!* otabCbKoi школи на с!льоькогосподарськ! npo$ecii п!дтвердили не достатню розробку uie'i проблеми. Зокрема, мало виов!тЛено питай ня в!цпов!дност! м!ж вимогвш до опец!ал!ста сучаоного ciflbcbkc господарського виробкицтва i профессиями якостявд особистост!.

П!дходи до розв"язання проблеми ор(ентац! f на сШлькогоо-подарськ! профеоН ! п!дготовки в1цпов!дних спец!ал!ст!в нами було визначено при анал!з1 досв!ду розвинених Kpai'H, це фахови! р!вень приведено до потреб шробництва. Основу профес!йно1 opi-ентацГ! учн!вськоХ молод! t п!дготовки о !льоькогосподароьких кадр!в тут скланае в!япов!дна система попереднього в!дбору учн: на вс1х ступенях швчання. Бона включае: а/ спец1ал1зяц!ю за-гальноосв!тньо1 п!дготовки в старших класах оередньо'1 школи; б/ !ндив!цуал!зац!ю навчання з широким викориотанням електрони обчислквально!' техн!ки; в/ залучення консультант!в з профор!ен ТацН для роботи з р!зними гдепэма учн!в, у тому числ! з обдар

ваними; г/розробку найрхзнойа^тнших захоц1в, як! збагачують навчалышй 1 життевий досв1д здШшх учшв /конкурси з разними видами заохочень, читанвд спецкурс!в, !нлив1дуальш навчалып плани/; д/ подальший розвиток коопераци шил з вузами, який пае мэжлив!сть зд1бним учням прохоцити програму вуз!вського р1в-•ня з в1дпов!днш зал1Ком. Такий п1дх1д дозволяв повн1ше врахову-вати зд!бностх, штереси 1 нахили молод! до с1льськогосподар-ськох д1яльност1.

Поравнявши в!тчизняний та заруб!ясний досвщ, ни з!йшшся на тому, шо формування профео1йно'1 спрямованост! старшокласник1в на с!льськогосподарськ1 профео!'1 доц^льно проводитя в спец!ал1-зованих школах, створених на баз: вуз1в або наукоео-цосдiпних устанои. Це дозволяв п!ц!йти до розв"язання проблема комплексно.

Вивчення питания профес1йного спрямування учн!всько1 молод 1 на конкретну пра|ес!ю дозволило зробити висновок про необхщ-н!сть дотримання принципу особист!сного п!дходу, який передбачае врахування вс1х структурних елемент!в особистост!. В ход! досл!д-ження наш використана концепц!я К.К.Платонова про структурну природу .особистост!. Ми зупшшись на перш!й п!дструктур!, П спрямованост!.

Анал!з психолого-педагог!чно1 л!тератури з питань профеС1Й-но'1 спрямованост! учн!в /Г.Г.Бас, Н.М.Буриноька, М.К.Котиленков, О.П.Лдаенко, Б.П.Магзумов, Е.М.ПавлюЯэнков, А.Сейтеиев та 1к./ св!дчить, шо профес!йна спрямован!сть - це пгагральна як!сть особистост!, яка грунтуеться да розвитков! потребно-мотиЕацШно!' сфери ! забезпечуз св!домий виб!р профеоП. Бона включае так1 компонента: прагнення вибрати профеС1ю, 1нтереси та нахили до певного виду д!яльност!, мотиви вибору пронеси, переконання у правильному И шбор!.

Результати досл|дження дали можливгсть визначити основн1 критер! I сформованост! у старшокласник!в профес!йно'1 спрямованост! :

I/ !нформован!сть про профес!? сучасного с!льськогосподар-ського виробництва;

2/ прояв 1нтересу до бшлоп I та с!льсккогоспояарсько1 пра-

ц!;

3/ наявн!сть нахил^в до сыьськогосподарсько! прац!;

4/ сформовангсть вдтив!в, пов"язаних !з зм!стом прореси}

с!льськогосподароького виробництва;

5/ сформсшан!сть профес!йних нам!р1в. Застооування встановлених критер1 '¿в дозволило умовно роз-иод1лити учн!в ш три грули за р!внем профео1йно'1 спрямованоот!, визначити II показники /таблиця I/.

Таблиця I. Показники сформованоот! у старшокласник!в прсфес!йн01 спряюваност1 на с!льсько-господарськ! професП

Критерп сформованоот!

Високий

Середн!й : Низький

1. 1нфортован!сть про про-фес!1 оучасного с!льсь-когосподароького вироб-ництва

2. Прояв Интересу до б!ологН та о!льсько-господарсько'1* прац!

3. Наявн1сть нахил!в

до с!льсккогосподар-сько'1 прац!

4. Сформован!сть моти-в!в, пов"язаних !з эм!стом професШ с!льськогосподарсько-го виробництва

5. Сформован!сть про-фес!Йних нам!р!в

Волод!е широкою 1нфор-мац!ею

Стадий, ч!тко вира-жений

Ч!тко ражен!

Визначен! ч!тко

Усв1домлен!, тверд!,в результат! чо-го шляхи ре-ал!зацН на-м!р!в ч1тко визначен!

Волод!е

неповноа

!нформац!ею

Нест!йкий, не у повн!й м!р! отражений

Не до к!н-

ця виражей

Не мае по-статньо! уяви про профес!I

Частково виражений

Частково вираж ен!

Не до к!нця Визначен! визначен! слабко

Не до к!нця усв!дошен1, в результа-т1 шляхи реал! зацП на-м1р!в визна-чен! неч1т-ко

Визначен! слабко ас в!дсутн1, результат! ЕЛЯХИ реал1зац! нам!р1в I визначен

При проведений констатуотох'о експерименту ми визгачили, шо з 864 ви пуски ик!в с!льських загалъноосв!тн1х шк1л у 64,685? спостерхгаеться негативна ставлення до середныи спец!ально1 1 вишо'/ с!льськогосподарсько1 оовхти. Були з"ясован! причини, як! гальмують процес формування профео!йно1 спрямзваност1 у старшо-класник!в на о!льоькогосподарськ! спецхалыюст! вишо? квал!ф!~ кац! I'.

. Серед них найхарактерн!ш!:

I/ нвцостатня {н$ормован{сть про профес{г оучаеного с(ль-оькогоспода;рського виробництва, яка визначалаоь через знания структури виробництва, виц!в проФес!йноУ оов!ти, потреб в кадрах, зм!сту та умов прац! з обрано'1 профеох?, навчалыхих закла-а!в /мали слабк! знания - 24$ учн!в, мали недостатн! знания -48$, мали поен! знания - 28%/;.

2/ недостатки вираженЬть профео!йного 1нтересу /частко-во виражений - 23,8$, не у повн!й м!р! виражений - 48,2$, ч!т-ко виражений - 28,($/;

3/ нешзначен1сть профес1йних нахш1!в /71,2$/;

4/. недостатки визначен!сть мотив!в, пов"язаннх !з зм!отда прац} обраяо? профес! х у 37,5$ учн}в;

5/ невиэначен!сть профес}йних нам!р!в у 70$ випуокник!в.

Визначення р1вня профес!йно1 спряжваност! старшокласни-к1в на с!льськогосподарськ1 спец!альНост! вищоК квал!ф!кацп довело, шо характер ним для масово? практики о!льсько! загально-осв!тньо'1 школи <з середн!й /52,08$/ та низький /34,72/1/ р!вн:. Високого р!вня провес!йно'1 спрямовансст! дооягнула незначна /13,20?/ к!льк!сть учн1В.

Покошонелтний акал!з профес !йно'1 спрямованост! дозволив нам розкрити внутр!шн1 /суб"ективн1/ факт ори, як! гальмують процео формування, (/л роздмяемо оудження вчених /О.П.Лисенко, К.К.Платонов, К.К.Степанонков та !н./ про те, шо профес!йна спряюван!сть соц!алыю зумовлена, х гиутр!ш1п фактори т!сно пов"язан! !з зовнгсшгмя. Вгвчення впливу рхзних зовн1шн1х фактор! в на виб!р профеоучнями с!льсышх шк!л ! студентам! сЪхь-СЬКОгосподарських вузгв ДОЗВОЛИЛО ШЯШТИ ВIСIМ труп' 30Ш№н1х фактор1в: I - сфера лрузинх стосушпв /товариш!, друзх, знашм1/, 2 - лавчальн! предмети /прироиничо-математичного циклу, гуман!-тарного, трудове навчання, спецкурси/, 3 - позакяасна робота

/гуртки, науков1 товариства школяр ¡в, виховн 1 заходи/, 4 - по-зашк!льна робота /екскурсН, эустр!ч! та 1н./, 5 - педагог!ч-ний колектив /директор, организатор позакласно!" роботя, клас-ний кер!вник, вчител1-предметники/, 6- с1м"я /батько, мати, брат, сеотра, !НШ1 родич!/, 7 - засоби масовоI !н$ормац!I /книги, газети, яурнали, к!ноф!льмя, рад!о- ! телепередач! про провес! К/, 8 - продуктивна праця /с!льськогосподарське досл!дницт-во, !ндив!дуальго трудова д!яльн!оть, учн!вськ! об"еднання, с!-мейний п!дряц та !н./.

Анал!з перел!чених фактор!в показав, шо:

I/ дайб!льший вплив на виб!р с !льськогосподарських профе-с!й мае група фактор!в - продуктивна праця, а саме с!льськогос-

подарс1.ке досл!дництво як одна з форм творчо!' д!яльност! школяра,-

2/ другою по значушост! групою фактор1в виступають нав-чальн! предмети, серед яких спецкурси;

3/ вагомий вплив справляе позакласна робота.

3 эовн!шн!х фактор!в впливу на формування профес!йно'1 спрямованоот! старшокласник!в ми обрали ! ввели у фбрмуючий експеримент лише т!, як! мають значения для вибору с!льськогос-подарсько'! спец!альност1, а саме спецкурси, с!льськогосподар-оьке досл!дництво, факультатив«, маоов! заходи та !н.

Теоретичне вивчення доол!джувано'1 проблема, анал!з передового ! масового досв!ду, конотатуючий експеримент визначили зм!ст ! характер проведения формуючого експерименту, результата якого висв!тлен1 в другому роздШ дисертац!йного досшджен-ня.

гог!чшсс засоб!в формування профес!йно1 спрямованост1 старшо-класник1в на с!льоькогооподарськ! спец!альност1 у взаемод!!' школи та вузу" розкриваеться методика формуючого експерименту;. обгрунтован! орган !зац1йн6-педагог!чн! умови ефективного формування профео!йно1 спрямованоот!, як! полягають у створенн! спец!ал!зованого класу на баз! комплексу "школа-вуз", розробц1 ц!льово! комплексно'! прогреми формування профессии спрямованоот! старшокласник!в як засобу координацП д1й педагопчних колектив!в школи та вузу, орган1зац1I профор!внтац!йно1 робота з врахуванням П функц!й та педагог!чних засоб!в реал!зац!'1

'Досл!дження ефективност! уюв та педа-

[их умов в навчальному npotieoi, шо виражаеться через спецкурса, [1лов1 1гри, факультатива, о!льськогоспойароьне досл!дництво.

В процео! вивчеяня t анал1зу в1тчизняного та заруб isrnoro ;оов!ду було визначено, шо оин!вю з перспективних тенденц!й у ¡роцес! формування профес!йно1 спрямованост! старшокласник!в на ¡Ьльськогооподарськ! спеигальност! е !нтеграц!я виховних взаемо-1плив!в на становления особистост!, шо моялив! при кооперуванн! коли э íhbihmh соц!альними шститутами, зац!кавленими у п!дготов-ti квал!ф!кованих спец!ал!ст!в. Це викликало необх!лн1сть стго-юння спец1ач1зованих шк!л або клас!в при вузах, як! дозволяють юзв"язати поставлен! перед школою завдання. Нами було створено •акий комплекс на баз1 Дублянсько! середны)? школи Нестер i псько-•о району jibbtbcbko'f облает! та Льв!вського с!льськогосподарсько-■оИнституту, де проводився формуючий експеримент.

Першочерговим завданням при його зд!йсненн! було дотримашш перев!рка ефективност!, виэначених в результат! анал!зу л!те-а^ури та стану проблеми На практиц!, трьох основних умов.

Перша умова - створення спец!ал!зовано1 школи с!льськогоспо-;арського*спрямування i проф!льних труп в н!й на баз! комплексу школа-вуз".

Створення проф!льних гдуп у спец!ал!зованому wiaci - ue клапний i в!дпов!дальниЙ процес, який визначаеться прашлышм х комплектуванням. Його проводили на ochobí в!дкритого конкурсу з врахуванням Шдив!дуальнюс особливостей учн!в, як! гизначатся за допомогою д!агностичних методов. В умовах конкурсу вра-:овувалося баяання учн!в не лише навчатися в проф!льному клас!, родовянти навчання в спец!альишу с!льськогосподарському навчалъ-!ому заклад!, а й пгсля зак!нчення якого працювати за обраним размен'. Це визначалося шляхом бес!ди, у ход! яко!' з"ясовувало-я ставлення до проф!льних предмет!в, усп!шн!сть з них, ставлен-:я до npaui в с!льському господарств!, участь у проф!льних гуртах, ол!мп!адах, творчих конкурсах, заочних школах. Проведения ал!кових po6fT з проф!льних предмет!в допомогло визначити р!-1ень знань та !нтелектуальних умхнь, як! враховувалися нами при рган!зацП навчально-трудово1 flimtbHOCTi в проф!льних гргупах.

Дуже ваяливим е дотримання в!дпов!дност! 1нтерес!в 1 гахи-1в учн!в з проф!лем навчання. Проф!л! груп визначалися в!дпо-|!дно до (факультетов вузу: агроном!чного, глехан! много, вконом!ч-

даго. При визначенн! !нтерео!в та пах ил 1 в учн!в до певного тику проаеа!й був взкориотаний аиф ерен ц 1 йн о- д! а гное т ич ний опитувач /ДНО/ розроблений е.О.Климошм, методика "Квадрат !ктерес!в", модиф!кована 5.М.Павлютенковим, анкета "Карта 1нтерес1в", роз-роблена О.е.Голоштоком та О.АДерник.

Друга умова - розробка ц!лъовоУ комплексно'! программ з фор-мування профес!йно! спрямэваност! старшокласник!в на сгльсько-господарськ! опец!альноот1.

У процес! взабмод! I школи та вузу ваншущ потреба в коорди нацП Д1Й педагог!чних колектив!в, у необх1дноотЛ шль0В01 кош лвксно! ярограмл як засобу коорлинац! Шльова комплексна яро-грама розкривае зм!ст 1 структуру сп!льн01 д1ялькостг навчаль-них заклад! в з форму вання профес!йно? спрямованост! старшоклао-шшв. В основу п покладено шзначення В.I.Семенова, який вва-жае, шо це "система заход!в, опрямованих на шр!шення едино!' проблема, шо в¿дрхзалеться особливою окладисто та вимагае об"( нання зуоиль виконавц!в"1.

Для розробки прогреми нами використаний програмно~ц! льови! метод як один з впливових при розв"язанн! проблем управд!ння в р!зних галузях науки ! техн!ки. В основу покладено спос!б пост! новки мети, який затвердився у педагог!чи!й технолог! I ! в!др1: нябться в!д ¡нших тим, шо мета формулюеться через результати в ховання, внражен! у д1ях учн!в.

Використання програшо-ц!льового методу оприяе поглибленн системного п!дходу до формування у старшоклаекшив профес!йно1 спрямованост!.

Фордування профес!йно'£ сцряшваност! старшокласник!в на о!льоькогосподарськ! слец!альност! у взаемодП школи та вузу у процес проходить у рамках давно! педагог!чно1 систеш. В межа? структури ц!еI оистеми зд!йсншгься вс! взаемод!'1" учн!в, вчяте л!в 1 викладач!в вузу, якими виэначаеться XI д педагогичного процесу, спряшваного на формування особистост! учкя.

Результати провеаеного нами цоая!дже»шя дозволяють ствер; жувати, шо структура спхлыш д!яльност: школи та вузу як пе&' гопчна система функц!онуватше тод!, коли П елементи будуть

I Семеноб В.И. План работы школы в условиях реализации реформ // Народное образование. - 1986. - й 10. - С.67.

ч!тко визначен! 1 взаегозв"язан1 м!ж собою. В основу структур« поклацено «лнльну д!яльмсть школи та вузу. Отжа, складовими бу~ цуть: I/ мета сп!льно1" д!яльност!; 2/ вчителI школи та виклада-41 вузу як суб"ектй д!ялыгост!, як! керують процесом; 3/ учи! як оуб"ект I об"ект д!ялыюст!; 4/ зм!ст д!яльност! визначаеться системою заход!в; 5/ способи д!яльност! визначаються п орган!-зац!йними формами.

В робот! п!дкреслена важлив!сть врахування при розробц! ц!~ льово!' комплексно'! програми функц!й взаемозв"язанях ланок у процео1 формування профес!йно1 спрямованост! старшокласник!в, а саме школи та вузу.

ФункцП' школи полягають у: забезпеченн! достатнього р!вня внкладання навчальних предметов; б/ орган!зацН сп!льних зас1-дань та зустр1чей вчител!в спец!ал!зованих клас!в та виклала-ч!в !нституту р!знях факультет!в з метою узгодження Ш1ан!в, про-грам, вимэг до знань та ум1нь учн!в; в/ вивчення шляхом психоло-г!чних досл!джень 1ндив1пуалышх особливостей учн!в та з 1х вра-хуванням допшога у вибор! проф!лю навчання 1 сфери застосуван-ня набутих згань, ум!нь та вавичок; г/ отворення умов для эд!й-снення поглиблено! зэгальноосв!тньоУ п!дготовки учн!в шляхом впровадження спецкурс!в; л/ забезпечення глибоко'Г профор1ентац!Й-н01 робота за лроф!лями; е/ слрияння габуттю учнями навичок робот на навчальнодосл!дних д1лянках, в теплиц! та !нших об"ек-тахж

ФункцН вузу полягають у: а/ наданн! школ1 практично! допшога при склаяанн! навчальних планIв та програм спецкурс!в; б/ участ1 у сп!льних зас!даннях викладач!в вузу ! вчител1в з питань узгодження програм, план!в, методики викладання продмв-т!в, вимог до энань та ум!нь учн!в; в/ залученн! викладач!в !нституту до читання спецкурс!в, як! можуть викладатгоя в 1нтв-грован!й форм! або окремо; г/ наданн! школ! навчально? бази для проведения лабораторних ! практичних занять; д/ участ! в орга-н1зац!'1 таких масових заход!в як ол!мп!ади, науков! кон$ерен-ц!У, дн! в!пкритих дверей, вечори-д!алоги та !н.; е/ розробц! сп!льно з педагог! чною радою положения про складання випуокних екзамен!в та вимоги про зарахування учн!в до вузу; а/ залучен-н! викладач!в вузу до Прийому перев!дних та випускних екзаме-н1в з проф!лышх предмет!в. .

В xoul розробки та реал!зац! ï програма були запропонованг ооновн! орган!зац!йн1 заходи для подолакня перепой у досягнен-Ht к!нцево! мети. Вони вкдючають, кр!м традиц!йних форм проф-opieHTauiiiHoï роботи /бес!ди, екскуроП, лекц!ï та íh./ i hobí /д i лов i та ральов! irpu/, апробован! наш в xoai формуючого . эксперименту.

Тратя удава - орган!зац!я профор!ентац!йно!' роботи з враху-ванням H функц!й: орган! эац!йно'1, д!агностично'|, iнформац1îîhoï bhxobhoï, розвивакло!, консультативно'!, медично'*.

У процес! досл!дження доведена важлив!сть j0praHÍ3auifiH0'í функц!!', котра полягае у науково-мётодичному та кадровому за-безпеченн! профор!ентац!йно'1 роботи.

Д!агностична функц!я була спрямована на швчення íiuwbí-цуальних особливостей особистост! учн!в. В процес! доел!дження назначались !нтереси та нахили учн!в до певного типу npo^ecifl, до конкретного muy д1яльност!, до сШйькогосподарсько! прац!, мотиви вибору професН, При вазначенн1 названих характеристик особистост! були використан! так! д!агностичн! методи як анкету ванда, метод незалежких характеристик, сашоц1нка', бес!да,-спостереження, pi3Hi види письмовоï перев!рки знань учн!в. Ре-зультати д!агностики профес!йш^ спрямованоот! кожного учня заносились в "Карту !ндив!дуальних особливостей учня в процес! навчально-трудово'г д!яльност!", анал!зувались i враховувалиоь при визначенн! профес!йних кам!р!в учн!в,

3 метою профес!йно'1 !нформацП нами були використан! проф-optsHTauifiHi можливост! навчального матер1алу предмет!в природ-ничого циклу, трудовд'1 ni л готовки та позакласнох роботи. Ознов-ний акцент робився на шкладання спецкурсу "Основи агроном !ï", який допом!г ознайомити учн!в is спещальнши знаниями та bmíh-нями, необххцюми для оволод!н1И о1льськогосподарськими профе-с!яш. Певшй науковяй ! практичний результат дало проведения у ход! досл!дження д!лових та рольових trop на уроках бхологи та xiMiï, шо скорегувало методику роботи з поглибленкя проф-ор!ентац!йних знань.

В результат! експериментально'/ роботи було естаношено, шо виховна функц!я црофор!ентацП мала особлишй вплив на фор-мування профес!Йно важливих якоотей особист ост i. Реал!за1пя на практик спец!ально розробленох програми факультативного

курсу "Профес 1йне самовиховання'' передбачала формування в учи! в прийом!в самоп!знання та самоанал!эу.

Викорштання консультативно!' функцН профюр! е иташ I' п!д-твердило вплив на формування 1 корекц1ю вм!нь учнхв сп!в-ставляти зм!ст професН з Н вимогами до опец!ал!ста.

Визначено, шо в процео! формування профес!йно! спрямованост! важливе значения мае розвиваюча функц1я, яка впливае на роз-виток профес !йно ваялишх ляостей особистоот! за аопомогою твор-чих завдань. При цьому була використана одна з наЙпоишрен1ших форм ТВОрЧО'1 п!ЯЛЫЮОТ { - с1ЛЬОЬКОГОСПОДарСЬКе дослитицтво, яке учн1 проводили п!д кер!внкцтйом вчителгв б!олог( I, х!мГ/ { викладач!в кафедр вузу. Результата досл!днииько'1 роботи оформляли у вигляд! науково! доповШ, з якою шступали на секциях пы!льного наукового товариства зао!даннях кафедр.

У своему досл!дясенн! т звердули увагу на медичну Функц1ю профор!ентац!1, яка спрямована на виявленкя стану здоров"я уч-н!в I мае особливе значения йрн шбор! профес! I.

Звичайно» ц! функцН не мають ч!тких меж м!ж собою, вони т!сно пов"язан! 1 перепл!таються одна з одною, шо цае мояли-в!сть впливати на процео формування профес!йно/ спрямованост! учн1в комплексно.

Ефективн!сгь експеримеятаяьно! роботи встаноалювалась на основ! р!вн!в профес!йно1 спряшваноот! старгаокласник!в на о!ль-ськогоспопароьк! спец!альност!, про шо св1дчать результат«, отри-ман! досл!дним шляхом. К!льк!сн! дан! викладен! в таблиц! 2,

Таблиця 2. Р1вн! профес! йно'* спрямованост! до та п!сля експерименту /к!льк!сть учн!в - 32/

Р1вн! провес!йног

спрямованост!

старшокласник!в

К!льк!сть учн!в /в %/

до експери-менту

п!сля експе-рименту

Р1зниця м!ж да-ниш до та п!с-ля експерименту

Високий

Середн!й

Низький

29,5 25,3 45,2

49,5 39,3 11,2

+ 20 + 14 - 34

Результата експершентально'1 роботи показали, то к1льк!оть ртаршокласник1в з високим р!внем профео1йно1 спрямованост! зрос-ла на 20$, з середнгм - на 14°', 1з ниэьким знизилаоя на ЗА%.

Ефектившоть (экспериментально* роботи визначаеться 1 високим процентом учн{в, як! шсля навчання в спец1ал1зованому клао! ви-брали профес!ю, яка в!дпов!дала профилю навчання /59,38!?/ або близька до проф1ли навчання /21,98$/. Про це св|дчать дан1 таблиц! 3.

Таблиця 3. В1дпов1цн1сть профес!йних штн!в учн!в

експериментального класу проф!лю'навчання /к1льк!сть учн!в - 32/

Проф1л1 Вибран! профео 1 ¥

в1дпов1пають про-: ф!лю давчання : близью до прг-ф!лю навчання . не в1дпов1да-ють проф!лю навчання

К-оть учн!в 1 К-оть учн!в К-сть учн!в

В од. : в % : в од. : в % в од. ! ъ%

економ!чний /10 учн1г/ 7 21,875 I 3,125 г 6,25

агроном!чний /13 учн1в/ 9 28,125 2 6,25 2 6,25

механ1чний /9 учн!в/ 3 9,375 4 12,5 2 6,25

Воього: 19 59,375 7 21,875 6 18,75

Насл1дки проведеного формуючого експерименту показують, шо дотримання визначащие орган 1зац1йно-педагог1чних умов формуван-ня провес }йнох спрямовансхт старшоклаоник1в на с1льськогоспо-дарськ! саец1альност1 та використання профор 1 ентацIйних можли-востей таких засоб!в, як спешсурби, факультативн! заняття, д{-лов1 1гри, с{льоькогосподарське досл{дництво в умовах проф!ль-ного навчання у взаемоц! ¥ школи та вузу сприяло усв1домленому вибору профео1йного шляху у старшокласник1в. Досл{дженкя дозволило зробити висновок про сдраведлив1сть висунуто'1 г!потези.

- 17 - -

Результат досл!дження зводяться до таких виоиовк}в:

1. ПрофесШга спрямован!сть до конкретного виду д!яльно-!т{, то включае так1 компоненти,як прагнення внбрати профес!ю, [нтереси та нахили до конкретного виду д!яльност!,мотиви вибору цюфесП.переконання у правильному вибор! професГ! - це !нте-гральна як!сть особистост! ,яка грунтуеться на розвитков! потреб-ю-мо.тивац!йно1 сфери ! забезпечуе ов1домий виб1р прс»1есП.

2. Оцн!ею з перспективних тенденц!й у формуванн! профес!й-яо1 спрямованост! старшокласник!в на о!льоькогосподарськ! спе-д!альност! е {нтегра^я школи та вузу, то справляв позитивний вплив на ц!л!сний процео всеб!чного розвитку особистост! учкя.

3. Ефективн!сть сп!льно!' д!яльност! школи та вузу по формуванн» професШкн спрямованост! старшокласник!в на с!льськогоо-поларсьн! спец!альност! залекмть в!д орган!зац1йно-педагог1чних умов: створення спец1ал13ованого класу ! визначення проф1льних груп в ньому в!цпов!дно до !нтерес!в,нахил!в та зд!бностей учн1в; розробц! щльово! комплексно! программ як засобу коорпинацп' д!Й педагог!«ких колектив!в школи та вузу; орган!зацН профор!ента-ц!йно'£ роботи з Ерахуванням П функц!й; орган 1зац1йио1 ,д!агно-стично'1 ,виховно'{ ,розвиваючо¥, !нформац!йно! »консультативно! ,медич-

Н01 .

4. Створення в-Укра'/н! спец!ал!зованих шк!л або !ншия тип!в навчально-шховних заклад!в на баз! кошлексу "школа-вуз" не лише поглиблюс I розширюе знания учн!в з проф!льних дисципл!н,але й в!ппов!дно враховуе !'х !нтереси,нахили,зд!бност!.Тому законо-мгрним стае п1двишений !нтерео вчених-педагог!в ! прац!вник!в народно'/ осэ!ти до створення таких комплеко!в.

Проведене досл!джепня п!дтвердило могшпПсть формування профессий'! спрямованост! старшокласник1в на с!льськогоопоцарськ! спеи!альност! у взаемод!!' школи та вузу.Означена проблема не ви-черпуеться даним поел!иженням.Потребують дальшо!' розробки питания забезпечення наступност! м!ж виолою,вузом 1 виробництвом у форчуванн! прс^ес!йноК спрямованост!; визшченн! шгях!в вдоско-налення п!дготовки спец!ал!ст!в о!льоького гсюподарства з враху-ванням сучасних сусп!льних ор!ентир!в.

Оснопн! положения роботи п!дображен! у таких публ1каи!ях:

I. 0ргян1заи!я продуктивноI прац! в процео! с!льськогоспо-дарського досл!дництва // 0рган!зац!я продуктивно'! прац! школя-р1В. Тези республ.на;)'ково-практично1 конТеренпН. Хмельницький, 12-13 жовтня 1988 р. - Ки1В, 1988. - С.38.

2. Профор!ентац11ш! функцГг гургковох роботи з учняма // Су-час н! форми i метода профоргента^йног роботи з учн!вською молод-дю.Тези республ.сем!нару.Дн!пропетровськ,17-19 кв!ткя 1990. -

С. 58-60.

3. Порiвняльний анализ проблеми п!дготовки спец!ал1ст1в с!л! ського господарстна в УкраШ та за кордоном // Проблеми трудового навчанкя i професikhoi ор!ентац!i' учн!вськоУ методi. Тези peony б л. науково-практично: кон^еренц!i'.riBHe,I993. -ЧЛ, - С.93.

4. Формирование^ старшеклассников профессиональной направленности на труд в сельском хозяйстве // Трудовое становление

и профессиональное самоопределение учащейся молодежи. Сб.саатей под ред.Н.П.Тименко. Иизтитут педагогики АПН Украины. Ки!'в, 1989. - С.55-59.

5. Классы агробиологического профиля // Школа и производство. - 1991, » 1, - С.47.

6. Вивчення 1ндив1дуадьних оообливоотей школяр!в э метою профконсультаиН' // Методичн! рекоменгаиН. 1нститут педагог! -ки АПН УкраУни. - КиУв, 1991. - 53 с. /у сп!вавторотв!/.

7. Педагог1Чке кер!вшщтво профес!йним оамсщзначенням школяр^ // Мет о дичи! рекомендац! i. 1нотитут педагог! ки АПН У крайни. - Кии в, 1991. - 48 о. /у оп!вавгоротв!/.

8. С1льоькогослодарське досл!дництво як фактор акт1ш!зац!i профес!йноУ опрямэваност! у отарших иколяр!в // Колективна моно-граф1я. 1нстшут педагог!ки АПН УкраУнн. КиУв, 1992.-СЛ24-135.

9. Форш профор!ента'ц!йноУ роботи в учкями // Профор!ента-uiiiiia робота ! з школярами, Методичний пос!бняк ипя вчител!в. За ред.М.П.Тименка. Обласний Гнстптут удоокогалекня вчител1в. PiB-не, 1992. - С.21-51 /у oniBaBiopcTBi/. .

10. НавчалыП програщ спбц!ального курсу для старшоклас-шк!в оередньоУ загальноосв!тньоУ школи з агротехн!ки с!льськогос подарського виробництва аля УШ-Х1 jutaciB.K. :Оов!та,1992.-0.3-24.

11. Навчальн! програми з основ фермерськоУ д!яльност! для X-XI клас!в с!льсько'1 загальноосв!тньоУ школи. К.: 0св1та, 1993. - С.30-54.

12. Шльова комплексна програма формування професiSHoi спрямованост! старшокласник!в як зас!б коордиюц!У д!й педагог!чних колектлв!в школи та вузу // Проблеми роботи середн!х загально-осв!тн!х навчальш-шховних заклад!в нового типу. Тези Всеукра-УнськоУ наукою-практично'1 ко;»1 еренц! У.КиУв, 1994 /друкуетьоя/.