Темы диссертаций по педагогике » Общая педагогика, история педагогики и образования

автореферат и диссертация по педагогике 13.00.01 для написания научной статьи или работы на тему: Общественно полезная, продуктивная работа как фактор морального воспитания учащихся общеобразовательных школ-интернатов

Автореферат по педагогике на тему «Общественно полезная, продуктивная работа как фактор морального воспитания учащихся общеобразовательных школ-интернатов», специальность ВАК РФ 13.00.01 - Общая педагогика, история педагогики и образования
Автореферат
Автор научной работы
 Рацул, Анатолий Борисович
Ученая степень
 кандидата педагогических наук
Место защиты
 Харьков
Год защиты
 1993
Специальность ВАК РФ
 13.00.01
Диссертация недоступна

Автореферат диссертации по теме "Общественно полезная, продуктивная работа как фактор морального воспитания учащихся общеобразовательных школ-интернатов"

РГ8 ОД

ч) ПІІІ _

ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ ІНСТИТУТ

.. . . ім._.г,с. сковорода , .

На. правах рукопису. РАфУІ „. Анатолій Борисович •

СУШІЛЬШ'КОРИСНА, ПРОДУКТИВНА ПРАЦЯ ЯК ФАКТОР МОРАЛЬНОГО ШХОВАНШ УЧНІВ ЗАГАЛЬНООСВІТНІХ ШКІЛ-ІНТЕРНА.ТІВ - • ' .

13.00.01 - теорія та історія педагогіки

. . АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття наукового ступеня -кандидата педагогічних .науЕ

Харків-1993

Чауховий керівник: Офіційні опоненти:

' Робота виконана в Київському державному педагогічному інституті..імені іГ.П.Драгоианова. -

' доктор ne-дагосічних нау«, , професор .КОБЗАР Б.С.- -доктор педагогічних1 даух,., npo^ecqp В.М>. ^ >

кандвдат.педагогічних наук, доцент ВЕРЕГЕНКО Т.Г. Миколаївський державний . педагогічний інститут Ім. В,Г.Бєіінс^ксгг{)г; і S' ~ -■ 199J_p. .

Провідна організація:

Захист відбудеться

JJL

.годині на засіданні спеціалізованої рада К.ІІЗ.24.0

по присудженню наукового -ступеня кандидата педагогічних наук в Харківському державному педагосіадоаіу .інституті : \ .

імені Г’.С.Сковррода /ЗІ0І68, мДарків, вул^Блшхера, 2/.-,

З дисертацією можна ознайомилися в .бібліотеці , Харківського державного педагогічного .іцститу^у . імені Г.С.Сковороди.

Автореферат розісланий " - . V • . 99 - ,

Вчений секретар спеціалізованої вченої ради/;

/

' ' ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ •

Актуальність дослідження. В умовах переходу до ринкової економіки дрмогтися позитивних перетворень в народному: господарстві- господарсько-трудових відносинах,можливо, при допомозі ефективної суспільно корисної, продуктивної праці.

Зіпст і спрямування суспільного розвитку.все більш переконлива доводить,, що праця - головне джерело благополуччя людини. Вона є також універсальним засобом морального виховання підростаючого покоління. Ось чому так важливо виховувати молодь, особливо шкільну, в дусі любові і поваги до трудової діяльності.

Останнім часом все більш актуальною стає проблею морального. виховання учнів шкіл-інтернатів. Цеваядивд.щэ й тому, що питання,' пов"язані з їх роботою, менш досліджені вченими-педагогам» Це в свою чергу є причиною відсутності, посібників для учителів з питань методики морального виховання, особливо в процесі суспільно корисної, продуктивної праці.

Окремі аспекти проблеми розглядали в своїх дослідженнях їілософи /Л.М.Архангельський, Г.Л.Смирнов, Г.Н.Філонов, А.Г.Харчев, В.І.Еинкарук, А.Ф.Шишкін та ін./, учені-педагоги /Д.ЛЛергієнко, В.М.Мадзігон, Д.О.Тхоржевський, М.К.Гончаров,

1: .С.Мар"єнко, 1.$.Харламов, Д.О.Лордкипанідзе та ін./.,

■'"Вієві, Ю.К,&Є^сьщй,.'.В.СЛіьїр.», М.М.йаиій, МЛ.Махму-' тов, В.М.Галузинский, М.Ю.Красовицький, В.С.Заслуженюк висвітлюють особливості навчально-пізнавальної роботи з школярами як ^актора моральног,^ ^танавлензд хсобисл^їі,Діда ,одом^ ,, багато авторів спеціально .розкривають .соціально-гпедагопічний <. вплив на учнів суспільно .корисної,*. ^продуцт^цнчі',праці» тов, С.Я.Батишвв, .З.А;.Полякрд, Ю.Ц.0ркальни*<53» .1 .К.Матота* Г.А.7манов, І .Д.Чернишен^о .та ін./,. .тісний, ,зв"язок суспільна.

корисної діяльності, продуктивної праці і формування їх гро--мадської активності /Б.М.Богланов, Т.М.Мальковська, Б.Є.Шир-віндт та ін./.- •

. Автори П.М.Гальман, Т.Г.Веретенко, Г.Є.Левченко, Ю.А.Ту-ранов, Л.В.Чекараміт розкривають можливості морального виховання підлітків у процесі їх посильної трудової діяльності, показують роль школи у вихованні в учнів шанобливого ставлення до праці, вплив суспільно корисної праці на взаємовідносини .В ШКІЛЬНОМУ колективі. : ' .

Велику цінність в розв’язанні завдань морального виховання школярів мають np£qi. психологів Л.С.Виготського,

О.М.Леонтьєва, А.В.Петровського, Б.Г.Ананьєва, Д.Н.Узнадзе, . Д.І.Фельдштейна, П.М.Якобсона та ін. У цих дослідженнях висвітлюються психологічні особливості процесу формування моральних якостей у різних ведах діяльності дітей. ' , : -

Окремі щраці- присвячені методам і принципам морального виховання /Д.І.Водзинський, А.Ю.Гордін, А.І.Дулов, А.В.Мудрик, Т.М.Куриленко та ін./. .У той же час дослідження морального вихований у процесі суспільно корисної, продуктивної праці в школах-інтернатах не проводилось. ■ , , '.

' .. Актуальність проблеми і її нерозробленість у педагогічній ,науці зумовили вибір теми дисертаційного дослідження: .

"Суспільно корисна, продуктивна праця як фактор морального ;. виховання учнів загальноосвітніх шкіл-інтернатів". . ‘

' 0 б ’є к т о м дослідження є процес.морального виховання .

учнІЕ в умовах організованої педагогічно цілеспрямованої суспільно корисної, продуктивної праці в школах-інтернатах.

Предмет дослідження - шляхи організації морального виховання ;<чнів шкіл-інтернатів у процесі суспільно корисної, продуктивної пралі. - ’

_ з -

' ' ІЗ е т а дослідження - науково обгрунтувати та впровадити засоби підвищення ефективності морального виховання учнів шкіл-інтернатів у процесі суспільно корисної, продуктивної праці,

В основу дослідження покладена гіпотеза: підвищення ефективності морального виховання в школі-інтернаті можливо при умові забезпечення оптимального поєднання основних ВИДІВ СЗ'СПІЛЬНО корисної, продуктивної праці учнів з плідно» цілеспрямованою діяльністю педагогічного колективу та широкої громадськості по вихованню у дітей поваги до праці, її результатів, потреби у самовихованні-та моральному самовдосконаленні.

Основні завдання дослідження:

1. Визначити педагогічні умови вдосконалення морального виховання учнів у процесі суспільно корисної діяльності та продуктивної праці в школах-інтернатах.

2. Виявити і науково обгрунтувати найбільш ефективні

засоби, форми, методи організації суспільно корисної діяльності та продуктивної праці, спрямованої на-моральне становлення особистості. .

3. Розробити та перевірити основні педагогічні вимоги до

втілення в практику ефективних форм і методів морального виховання в процесі суспільно' корисної діяльності та продуктивної праці в школі-інтернаті. .

Теоретичною основою дослідження з основні положення, про с:ть людини як особистості, про ' • • * летод пізнання суспільних явищ, закони і категорії теорії суспільного розвитку, а також основні положення системного іідходу щодо дослідження соціально-педагогічних процесів.

Шхідні позиції роботи базуються на ідеях педагогів, психо-

' ' ’ * • ' логів про діяльність зміст і характер формування .особистості . ■ ■ ' ;

У процесі реалізації поставлених завдань використовувалися такі мето д~и дослідження: теоретичний аналіз психолого-педагогічної літератури, архівних документів, вивчення й уза- . галінєння досвіду роботи шкіл-інтернатів з. проблеми дисертації, . педагогічний експеримент, педагогічні спостереження, анкетування бесіди, хронометраж, методи статистичних обробок експериментальних матеріалів. '■■■'. .

База дослідження. Дослідно-експериментальна робота проводилась на базі Кіровоградської, Маловисківської, Заваялів-ської, Олександрійської шкіл-інтернатів Кіровоградської області, Одеської;# 2, Котовської, Маяківської шкіл-інтернатів Одеської області, Херсонської школи-інтернату № ї, Київської иколи-інтер-нату № 26. В експерименті брали участь 1210 осіб - учні, вчителі вихователі, представники базових підприємств і громадських організацій. У ході дослідження узагальнювався й аналізувався власний досвід педагогічної діяльності на посаді директора шко-.ли-інтернату. Крім того, вивчався та. узагальнювався досвід виховної роботи б інших школах-інтернатах України.

Наукова'новизна та. теоретична значущість дослідження полягає в обгрунтуванні . теоретико-методологічних основ раціонального використання організаційно-педагогічних умов морального виховання учнів шкіл-інтернатів у процесі суспільно корисної, продуктивної праці; розкритті особливостей -формування в учнів моральних якостей ' У процесі різних видів трудової діяльності;

риявлєнні- особливостей спільної діяльності шкіл-інтернатів, трудових колективів і громадськості в морально-трудовому вихованні майбутньої трудової зміни.

Особистий вклад пошукувача полягає: .

- у розробці та. алробапії критеріїв визначення рівня мо-

рально-трудової вихованості учнів загальноосвітніх шкіл- інтернатів;’ . .

- у визначенні засобів, форм і методів організації суспільно корисної діяльності та. продуктивної праці, спрямованої на моральне становлення особистості вихованця школи-інтернату;

- у виділенні морально-трудового аспекту спілкування вихованців шкіл-інтернатів з дорослими /вчителі, вихователі, шефи базових підприємств, представники громадськості та ін./

і визначено зміст їх роботи у процесі виконання ними спільнот суспільно корисної, продуктивної праці. ‘

Практична значущість результатів дослідження полягає в розробці науково-практичних рекомендацій щодо організації суспільно корисної, продуктивної праці як фактора морального виховання учнів у школах-гінтернатах. Запропонована методика може бути використана у навчально-виховному процесі шкіл-інтерНатів. • .

'Надійність і -вірогідність результатів дослідження, основних висновків дисертаційної роботи забезпечені опорою на методологічно вивірені вихідні положення, застосуванням комплексу методів дослідження, адекватних ■ його об'єкту, предмету, меті й завданням, результатами кіль-

кісного і-якісного опрацювання одержаних даних. " . '

До з а х. и с т у п о д а ю т ь с я:

1. Теоретично обгрунтована.та експериментально перевірена

сукупність організаційно-педагогічних умов, які забезпечують ефективне здійснення морального виховання у процесі суспільно. корисної, продуктивної праці з послідовним удосконаленням трудових умінь і навичок. . .

2. Суспільно корисна, продуктивна праця учнів загальноос-

вітньої школи-інтернату є .важливим фактором морального виховання за умов її педагогічного інструментування у вигляді -змагальності, введення ігрових елементів /для молодших/,, поєднання результатів праці з безпосереднім вихованням моральних якостей /сумлінність, готовність до принесення, користі, дисциплінованість, бережливість та їн,/. . -

' 3. На основі- принципу єдності теорії і практики в процесі

дослідження вироблені науково-практичні рекомендації щодо поліпшення педагогічного інструментування суспільно корисної, про-, дуктивної праці в умовах школи-інтернату,-де особливої значущості для морально-трудового виховання учнів набуває взаємодія вчителів і вихователів, виробничого колективу та широкої громадськості. . ■ ‘ •

Апробація та впровадження результатів дослідження здійснювались шляхом публікацій, проголошення доповідей з теми дисертації на наукових конференціях Н Д 1 педагогіки України /1987/, науково-практичних кон-^еренціях у Кіровограді /1983, 1987, 1988, 1990/, у Полтаві /1989/,. у Києві /1990/, на семінарах і нарадах,директорів,

учителів і вихователів яшіл-інтернатів Одеської, Кіровоградської, Полтавської, Київської областей, на Другій мігвузів-ській науково-практичній конференції "Суспільно корисна, продуктивна праця учнів і шляхи їх організації в сучасній школі" /Миколаїв, 1990/. Результати дослідно-експериментальної роботи обговорювались і були схвалені на засіданні кафедри педагогіки Київського державного педагогічного інституту імені М.П.Драго-манова.

Дисертація, складається із вступу, двох розділів, заключен-ня, списку використаної літератури,, містить схеми і таблиці, її структура обумовлена; логікою, дослідження.

. П. ' ОСНОВНИЙ ЗЙСТ ■ РОБОТИ. ’

У вступі аргументується вибір теми, визначаються об"єкт, предмет, мета, завдання, методи та етап» дослідження, вказується наукова новизна, теоретична і практична значущість одеряаних результатів. ‘

7 першому розділі - "Моральне виховання учнів загальноосвітніх шкіл-інтернатів у процесі суспільно корисної, продуктивної праці як педагогічна проблема" - у відповідності із завданнями дослідесенля. аналізується стан • даного питання в теорії та на практиці. , '

■ Вивчення психолого-педагогічних досліджень, присвячених моральному вихованню в процесі'трудової діяльності,показало, що в педагогічній теорії зустрічаються різні підходи до трактування його змісту. Але більшість авторів досліджень солідарні в тому, що обов"язковим напрямком морального виховання в процесі трудової діяльності є закріплення і створення шляхом нагромадження морального досвіду правильних мотивів діяльності:

■ ' ' ' - 8 - ' ' • ■ ' / " . зацікавленість ділом, почуття обов"язку, радості і гордості, за успіхи колективу, особисті досягаення, потреба.^ праці.

Як відомо, моральне виховання особистості, що формуєтеся, можливе лише в процесі. її активного спілкування з. дорослими трудівниками, в конкретній участі_ра.зом .з ниш в.суспільно _ корисні?, продуктивній праці. ■ ; .

У той же час, на нашу думку, все оточуюче середовище, особливо положення школи-інтернату, стиль стосунків її працівників з дітьми, спосіб життя учнівського колективу, якщо, вони педагогічно правильно організовані, націлюють учнів на чесне і сумлінне ставлення до своїх обов'язків, сприяють формуванню кращих людських рис. . '

Із аналізу змісту дисертаційних та інших досліджень витікає, що одним з головних недоліків морального виховання у.шко-лах-інтернатах. є відсутність продуманої системи, спрямо_ваної на формування в учнів моральних якостей у праці. У багатьох школах-інтеркатах. в організації трудового і морального виховання допускається ряд. педагогічних помилок. Найбільш типові. • із гак, на наш погляд, такі: " ■ - ,

- недооцінка важливості суспільно корисної, продуктивної, праці як фактора морального виховання учнів;-

- відсутність віри в ефективність суспільно корисної,

продуктивної праці підлі тків_;

- залучення дітей .до непосильної праці, яка не відповідає,

їх віку;.. • .

- нерівномірне залучення вихованців до. праці протягом

тижня, місяця;. -■

- відсутність органічного зв"язку. між трудовою діяльністю і змістом морального виховання учнів; .

- слабкий зв"язок з трудовими колективами;

- відсутність системи і послідовності в організації суспільно корисної, продуктивної праці дітей;

- відсутність чіткої координації . зусиль шкіл-інтернатів,

трудових колективів і. громадськості в морально-трудовому вихованні підростаючого покоління... . ' '

. Теоретичний аналіз дозволив зробити висновок, що у здійсненні-морального виховання учнів-шкіл-інтернатів у процесі суспільно корисної, продуктивної праці потрібно виділити такі . важливі напрямки:' . -

. - вивчення особистості учнів шкіл-інтернатів, результатів, їх діяльності;

- організація трудової діяльності, що грунтується на зацікавленості і усвідомленні користі праці;

- вироблення заходів морально-педагогічних впливів"'

/загальних іг індивідуальних/; • -

- вивчення результатів трудової діяльності;

- розробка системи вимог до учнів /див. схему І/.

Специфіка Морального виховашя учнів загальноосвітніх

шкіл-інтернатів вимагає більш удосконаленої, ніж у звичайних школах, координації, спільної-діяльності шкіл-інтернатів, тру- . дових колективів .і громадськості у вихованні в учнів поваги до-суспільно корисної, продуктивної праці.

У цьому розділі обгрунтовуються вихідні положення організації дослідно-експериментальної роботи і розкриваються основи її методики, підкреслюється, що особлива увага приділяється виявленню педагогічних умов ефективного моральна-трудового ви-ховаїшя учнів шкіл-інтернатів.,. удосконаленню координації спіль-_них зусиль' шкіл-інтернатів, трудових колективів, і громадськості

у морально-трудовій підготовці школярів. .

Робота з морально-трудового виховання учнів експериментальних шкіл-інтернатів здійснювалась за експериментальною методикою, а в контрольних школах - за традиційною. В експе-. рименті особлива увага зверталась на: —■ - -

- - складання планів навчально-виховної роботи учителів і.

вихователів шкіл-інтернатів з орієнтацією на морально-трудове виховання учнів; ' - ■ ' ■ - -

- особисті якості учителя, вихователя, їх педагогічний

досвід^ професійну підготовку;........... ' . '

• - чіткість і ясність поставлених учителями і вихователями завдань з морального виховання;

- вибір засобів і методів морального виховання з обов"яз-

ковим обліком І НДИВ І ДІЯЛЬНИХ рис учнів;. " . - ' ■

- формування в учнів шкіл-інтернатів дбайливого ставлення

до всього і що створено працею; ■ ' .

- виховання в учнів почуття відповідальності за; доручену

справу, нетерпимості до ледарства;' - ' " ’ '

• — послідовність і систематичність у здійсненні моральнотрудового виховання; .

• -- Координацію діяльності шкіл-інтернатів, трудових колек-

тивів, громадськості щодо здійснення морально-трудового виховання учнів шкіл-інтернатів. ■ '

Цс ДОвВОЛКЛО. визначити зміст роботи учителів' і вихователів шкіл-інтернатів з морального виховання учнів, розробити методичні рекомендації. В процесі дослідно-експериментальної роботи її учасники детально обдумували, планували виховну діяльність, вивчали і втілювали в практику досвід'кращих педагогічних колективів шкіл-інтернатів України..

Схеха І.

зівчекня осок:стості учня

. ІНКОЛИ - ІНТЕРНАТУ

і ШІВЬТУАЛШ? і

ОБ’ЄКТ ВИВЧЕННЯ

Т '

1 ШАННЯ.УІ.ІІЖН. ТРУДОВІ НАВИЧКИ. ВЇЛНСШШНК ДО ПРАЦї"

■ - - »

МЕТОД И К А ВИВЧЕН-НЯ

ВИЗЧЗДїЯ ПОКУТ їЕНТАЦІЇ

БЕСІД/Ї

ІНДИВІДУАЛЬНІ.

ГРУПОВІ

СПОСТЕРЕЖЕННЯ БЕЗИОСгРЙЖб І ОПОСЕРЕЖОЗАН^

ВИВЧЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ДІЯЛЬНОСТІ

СТАН МОРАЛЬНО! ВИХОВАНОСТІ

СТАН ПСИХОЛОГІЧНОЇ ПІДГОТОВКИ ДО ПРАЦІ

ХАРАКТ ЕРИСТИКА СТОСУНКІВ У КОЛЕКТИВІ

АНАЛІЗ ОСОБЛИВОСТЕЙ ; ДІЯЛЬНОСТІ /навчальн..тпулов

ДІАГНОСТИКА

СТАНУ

МОРАЛЬНОГО

ВИХОВАННЯ

ВИРОБЛЕННЯ ЗАХОДІВ МОРАЛЬНО- ПЕДАГОГІЧНОГО

ашжву

ЗАГАЛЬНИХ

ІНДИВІДУАЛЬНИХ,

СИСТЕМА. ВИМОГ ДО УЧНІВ

Дослідно-експериментальна робота здійснювалась за узгодженням з .відповідними органами народної освіти, а також з‘'директорами експериментальних шк ілг інтернатів, координувалась педагогічний клубом, в який входили досвідчені педагоги і представники громадськості.. - — , -....... . .....'

У д р у г о м у розділі; - "Дослідно-експериментальне, дослідження шляхів удосконалення, морального виховання, учнів, шкіл-інтернатів, у процесі суспільно корисної., продуктивної праці" - розкриваються основні ідеї, організація виховної роботи і можливості суспільно корисної., продуктивної праці, в моральному вихованні.

‘Організація експериментальної роботи грунтувалася,на тому, що педагогічна практика, проектує.; здійснює і вдосконалює суспільно, корисну, продуктивну працю вихованців як сферу їх . залучення до сучасної матеріальної^ а також інтелектуальної,, моральної культури, як засіб формування.суспільно значущих, потреб, цінностей,, мотивів, інтересів, як сукупність умов виявлення і розвитку творчої індивідуальності учнів. У хрді ■ експериментальної роботи велика увага приділялась взаємозв'язку шкіл-інтернатів, трудових колективів і.громадськості в моральному вихованні старшокласників.;

У результаті вивчення та узагальнення взаємозв'язку-зусиль шкіл-інтернатів, трудових колективів і -громадськості., в моральному і трудовому вихованні підростаючої зміни .була. розроблена структура готовності .учнії). шкі^-інтернатів до .суспільно корисної, іцхздуктивної праці /див. схему 2/. . , •

і ' . . ' '**

Одержані, результати дозволили глибше зрозуміти, що сприяє готовності вихованців до праці та забезпечує ефективність морального виховання учнів шкіл-інтернатів у процесі -виконання

- - ІЗ -

ними суспільно корисної, продуктивної праці. — —

В експерименті брали участь педагогічні колективи та учні експериментальних і контрольних шкіл-інтернатів /за винятком спеціальних шкіл-інтернатів/, представники трудових колективів, громадських організацій, які виконували виховні функці ї. ,

Змістом педагогічного експерименту було комплексне дослідження процесів суспільно корисної, продуктивної праці як фактора морального виховання учнів шкіл-інтернатів. Він здійснювався таким чином, щоб у відповідності з метою і завданнями дослідження найбільш ефективно використовувались методи спостереженім, бесіди, інтерв"ю, анкетного опитування, створення спеціальних ситуацій і таке інше.

У дослідно-експериментальній роботі з морального виховання учнів шкіл-інтернатів у процесі виконання ними суспільно корисної, продуктивної праці були виділені три сормуючі етапи, які виражають логіку процесу морального виховання особистості.

На першому етапі роботи передбачалось моральне формування особистості за такими показниками:

- перспектива оволодіння професією, набуття трудових навичок та умінь;

- усвідомлення суспільного значення праці;

- вияв громадської активності. ' .

Другий етап формуючого експерименту полягав у розвитку

в учнів шкіл-інтернатів нормативно-поведінкового компонента морально-трудової відповідальності'. Вивчалась здатність учнів до самопізнання, самооцінки, самовдосконалення, активного ставлення до справи, розуміння того, що сумлінність, принци-'повість, дисциплінованість і вимогливість є нормою і одним.

Схема 2.

. СТРУКТУРА ГОТОЗНОСТЕ УЧНІВ ІІКТЛ- [HTSPHATтв 10 СУСПІЛЬНО К0НтС1ЮТ. ПРОДУКТИВНОЇ ПРАЦІ.

- - 15 -

із головних орієнтирів моральності. - ---

На другому етапі формуючого експерименту показниками морально-трудової вихованості були: '

- сумлінне виконання суспільно корисної, продуктивної

праці; - ■

- наявність інтересу до роботи;

- сформованість свідомого ставлення до праці;

- шанобливе ставлення до людей праці;

- міра,співвідношення особистих інтересів з колективними,

громадськими. ■

Третій етап формуючого експерименту був спрямований на узагальнення досвіду моральних стосунків у суспільно корисній і продуктивній діяльності, реалізацію емоційно-мотиваційного компонента свідомого ставлення до суспільно корісної, продуктивної праці.

На третьому етапі формуючого експертменту показниками моральної сформованим! виступали:

- чітко сформовані моральні поняття про роль праці в житті людини;

- усвідомлення трудових прав та обов"язків;

- розуміння необхідності дотримання дисципліни праці, моральних і правових корм.

Експериментальна педагогічна робота була спрямована на оволодіння вчителями і вихователями спеціальними знаннями з теорії і методики-морально-трудового виховання учнів пшіл-інтернатів, на вміння залучити їх до посильної-суспільно корисної, продуктивної праці. Вона організовувалась так, щоб орієнтувати педагогічний колектив школи-інтернату на формування в учнів високих моральних-якостей при максимальному вико-

' • - 16 - . . ристанні можливостей суспільно корисної, продуктивної" праці.

Велика увага приділялась створенню матеріально-технічної бази для трудового навчання і.безпосередньої праці учнів, а також створенню відповідних педагогічних умов для. моральнотрудового виховання.

Для розширення інтелектуального змісту праці вихованців . шкіл-інтернатів значне місце відводилось їх дослідницькій роботі в навчальних-кабінетах, майстернях, лабораторіях шкіл і заводівг на полях і фермах колгоспів. Позитивні зрушення в моральній сформованості учнів експериментальних шкіл-інтернатів .підтверджують і дані, наведені в таблиці І., .

. ’ . • . Таблиця І.

' - • • • . - •*5чч-Ьк • --.' " , V

Порівняльні дані контрольних і експериментальна ; груп розвитку рівнів моральності учнів.у,процесі.: втаонааня/.сусдіашо корисної, продуктивної праці ^ /

Критерії, моральної . сформованості : Рівні розвитку модальності /в %/ .

: Контрольна група : : /ІІ2 осіб/ : Експериментальна група /120 осіб/ - ■ • •

: низьг:серед-:висо-: : кйй'' ':ніи..'. :кий : низь- :серед-:висо-кий* :ні? - ■ :кий ■ ■:аб.ч : ' % ■

Сумлінність . . : 47 : 35 : ЗО : 28 - : 37 , 55 :аб.ч

у роботі : 42,0 : 31,2 :2б,8: 23,3 :. 30,8 :45,9 :. % <

Допомога вчителю, : 39. : 37 : 36 : . 22 V 48 : .50 :аб.ч

товаришам 34,8 : .33,0 : 32,2: 18,3 : 40,0 :4І,7 • % .

Шанобливе ставлен- : . 66 : 32 : 14 : 28 - : 52 : 40 • :аб.ч

ня до людей праці : 58,9 : 28,6 :І2,5: .23,4 43,3 :33,3

Для визначення рівня сформованості моральних якостей. учнів шкіл-інтернатів у процесі виконання юши суспільно

корисної, продуктивної праці були визначені критерії високого, -середнього і низького рівнів. Вони складалися з урахуванням найбільш характерних рис особистості, які відповідають педагогічним вимогам моральної с<*ормо.ваності. ■

Якщо на початку <*ормутого експерименту показники морально-трудової с?ормованості в учнів експериментальних щкіл-інтер-. натів і їх однолітків із контрольних-шкіл-інтернатів суттєво не відрізнялись, то на кінець експерименту спостерігалась значна різниця на користь експериментальних класів.

- Слід відзначити,, що навіть на початку експерименту 41,3# учнів школи-інтернату, сумлінно виконували свої доручення.. ■

Це. свідчить, що з самого, початку існує тенденція у деякої частини підлітків позитивно ставитись до праці. Але, з іншого боку, 58,75» дітей негативно ставиться до роботи.

Безумовно, гаяиГ: стан свідчить про ге, що' існують резерви і необхідно їх використати. . ■

Незважаючи на те, що 63,8% учнів експериментальних класів /на початку експерименту/ хвилювалися, якщо робота не ладилася, тс тільки 19,956 виконували доручення, зокрема прибирання класу, без додаткових нагадувань, самостійно. Яка ж причина такого' ставлення до наРпростігзтх трудових завдань?

Частково це пояснюється тим, цо в кінці експерименту в експериментальних класах навіть з низьким рівнем моральної сформованеє ті тільки .23, ЗК дітей несумлінно виконували доручення. Отже, в цьому значна залежність від педагогічних умов, створених учителями, вихователями шкіл-інтернатів та іншими представниками не тільки інтернатів, а й трудових колективів, громадськості. . ’ _

Дуже, важливі позитивні зміни одержані в результаті

об"єдаання зусиль, шкіл-інтернатів, трудових колективів і громадськості в морально-трудовому вихованні підростаючого покоління. Перш за все в експериментальних пшолах-інтернатах у порівнянні з контрольними збільшилась кількість випускників, які влилися в трудові колективи, особливо в базові підприємства, зменшилась кількість учнів, які порушують, правові й моральні норми нашого суспільства. До такого висновку ми прийшли, зіставивши дані, одержані в результаті спільних виховних зусиль шкіл-інтернатів, трудових колективів, інспекції в справах неповнолітніх, а також громадських організацій. .

У дисертаційній роботі, викладені основні висновки проведеного дослідаення. Вони полягають у тому, що: .

1. Дослідження дало можливість експериментально перевірити

і науково довести висунуті гіпотезо» передбачення про оптимальні умови, морального- виховання учнів загальноосвітніх^ шкіл-ін-тернатів у процесі суспільно корисної, продуктивної праці. . Вперше досліджено моральне виховання в школі-інтернаті. Підтвердилось передбачення про те, що праця може бути елективним засобом морального виховання учнів шкіл-інтернатів лише в тому разі, якщо вона не має примусового характеру, якщо у кожного учня сформується свідоме ставлення до праці. .;

2. Вивчення досвіду роботи шкіл-інтернатів, аналіз його

і теоретичних праць, а також архівних документів та інших. . джерел, результати експериментального дослідження дозволили визначити оптимальні умови морального виховання у процесі суспільно корисної, продуктивної праці. .

З аналізу й узагальнення результатів дослідження витікає, що у використанні суспільно корисної, продуктивної праці як .

- 19 -

Фактора морального виховання учнів загальноосвітніх шніл-ін-гернатів головними ланками у комплексі цієї 'роботи є:

- процес морального виховання, що функціонує на основі зб"єктивних закономірностей, які розкривають доцільність діяльності щодо упорядкування систем впливу на школяра, а також зироблення і прийняття необхідного рішення;

- вміле педагогічне керівництво морально-трудовим вихо-їанням передбачає перст за все високі моральні якості педагога, ?ого високу професійну компетентність /управління процесом горального виховання включає збирання та аналіз ін^орлації,

зизначення мети, постановку завдань, прийняття і використання зіщення, контроль за ходом роботи і вдосконалення організації іуспільно корисної та продуктивної праці/. .

3. Важливого умовою підвищення ефективності виховувчого шливу суспільно корісноі, продуктивної праці на учнів є >б"єднання зусиль і узгодженість діяльності шкіл-інтернатів, 'рудовкх колективів і громадськості у морально-трудовому ви-:ованні.

В умовах дослідно-експериментальної роботи основними ормами об"єднання зусиль шкіл-інтернатів, трудових колективів громадськості в морально-трудовому вихованні підростаючої іміни стали: взаємна участь педагогів шкіл-інтеріатів, а також редставників трудових колективів, громадськості в обговоренні ланів виховної роботи; спільне планування в проведенні екскур-тй на виробництво, зустрічей з передовикам виробництва, вечо-тв запитань і відповідей на морально-трудові теми; спільне об-оворення стану морально-трудової підготовки підростаючої зміни азом з представниками правоохоронних органів, громадськості;

розгляд стану роботи щодо запобігання дитячої бездоглядності, формування в учнів нетерпимості до відступів від норм права

і.моралі.

Слід зазначити, що певний досвід спільних виховних зусиль шкіл-інтернатів, трудових колективів і громадськості був ще задовго до нашого експерименту. Але ця робота здійснювалась не систематично, без чіткого планування і педагогічних рекомендацій. А тому не дивно, що в контрольних школах, де морально-трудове виховання проводилося традиційним методом, відчутних позитивних змін не відбулось.

4. Дослідження підтверджує, що праця в умовах шкіл-інтер-

натів поглиблює і-конкретизує.знання учнів про наукові основи сучасногр. виробництва, провідні напрямки його інтенсифікації, . дає можливість, закріпити знання і навички з конкретної професії допомагає сформувати в учнів кращі людські якості. • ■

Таким чином, суспільно корисна, продуктивна праця є не тільки засобом трудового навчання і виховання,, але й важливим фактором'морального становлення особистості.

5. Суспільно корисна, продуктивна праця може стати, е^ек-тивним засобом морального.виховання, якщо організація і виконання! будь-якої роботи будується на моральних цінностях, тобто_ на; формуванні в учнів почуття в ідповідальності, розумінні необхідності чесно і сумлінно трудитися, своєю працею приносити користь суспільству і самому в ній самоутверджуватися.

Діяльність, пов"язана з вивченням ефективності виховання, сприяє формуванню у школярів активності, стимулює їх зусилля до самовиховання, сприяє плідному співробітництву вихованців, і педагога з іншими учасниками виховання.

Сформульовані висновки підтверджують правильність робочої

гіпотези і дозволяють виробити практичні рекомендації з методики організації суспільно корисної, продуктивної праці, спрямованої на моральне становлення особистості в умовах загальноосвітньої школи-інтернату.

. Викладені в дисертаційній роботі висновки і рекомендації не претендують на кінцеве і вичерпне розв"язання всієї проблеми Виходячи з потреб сучасності,, подальшого дослідження і розробки в умовах школи-інтернату, постають такі питання, як: морально-трудове виховання в шкільних кооперативах; організація діяльності шкільних трудових об"єднань на основі повного госпрозрахунку; економічне виховашія в продуктивній праці та ін. Разом з тим можна передбачати, що дослідження сприятиме подальшому . вивченню’цієї невичерпної теми, допоможе, вчителям,. вихователям, іншим педагогічним працівникам по-новому підходити до питань морального виховання, особливо у с?-ері праці й трудових стосунків. Адже зі старими поглядами, недооцінкою морального ^актора праці неможливо успішно виховувати підростаюче покоління.

Основний зміст дисертації розкрито в таких п у б л і -каці я х автора: '

1. Роль початкової школи у Нормуванні внутрішнього світу дитини, проблеми формування всебічно.розвинутої особистості

в педагогічній спадщині В.О.Сухомлинського і практиці роботи сучасної школи: Тези доповіді науково-практичної конференції,

28 вересня 1933 р. - Кіровоград, 1983, С. 105-106.

2. Ідейне загартування школярів: Із досвіду ідейногполі-тичного виховання учнів в Олександрійській школі-інтернаті. -Кіровоград, 1984, /у співавторстві/.

'• ' - 22 - .. V / ■/ =■; -

3. Питання продуктивної праці в практиці роботи шкіл-ін-тернатів: Тези наукової конференції "Дослідження молодих учених - в практику роботи вузу, посоли, виробництва". - Кіровоград, 1987, С. 37-33.

4. Роль учителяв організації уроку із застосуванням ТЖ: Тези науково-практичної конференції. - Кіровоград, 1988,

с. 25-25. - : ;

. 5. Про проблеми педагогічної майстерності учителів і „ви-

хователів іпкіл-інтернатів у процесі морально-трудового виховання: Тези доповідей всесоюзної науково-практичної конференції "Психологів педагогічного .спілкування", - Кіровоград, 1990, С. 147-148. . . . ... ' . ■ . ’ . - ' ' .

6. Моральні основи трудового виховання в теорії і практи-

ці шкіл-інтернатів. - Кіровоград: Кіровоградський деркавшій педінститут, 1991, 44с. :

7. Використання ідей В.О.Сухомлинського .в процесі. .........

морально-трудового виховання учнів шкіл-інтернатів. 1992, /прийняло до дигку/.

Я«И. Типаж <00 Підписано до ппуку "і• 05. 93 ц.

рґ^>рря^гука обЛАСНА уПрОВЛІННЯ СТвТИСТІІКІІ