автореферат и диссертация по педагогике 13.00.01 для написания научной статьи или работы на тему: Общественно полезная, продуктивная работа как фактор морального воспитания учащихся общеобразовательных школ-интернатов
- Автор научной работы
- Рацул, Анатолий Борисович
- Ученая степень
- кандидата педагогических наук
- Место защиты
- Харьков
- Год защиты
- 1993
- Специальность ВАК РФ
- 13.00.01
Автореферат диссертации по теме "Общественно полезная, продуктивная работа как фактор морального воспитания учащихся общеобразовательных школ-интернатов"
РГ8 ОД
ч) ПІІІ _
ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ ІНСТИТУТ
.. . . ім._.г,с. сковорода , .
На. правах рукопису. РАфУІ „. Анатолій Борисович •
СУШІЛЬШ'КОРИСНА, ПРОДУКТИВНА ПРАЦЯ ЯК ФАКТОР МОРАЛЬНОГО ШХОВАНШ УЧНІВ ЗАГАЛЬНООСВІТНІХ ШКІЛ-ІНТЕРНА.ТІВ - • ' .
13.00.01 - теорія та історія педагогіки
. . АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня -кандидата педагогічних .науЕ
Харків-1993
Чауховий керівник: Офіційні опоненти:
' Робота виконана в Київському державному педагогічному інституті..імені іГ.П.Драгоианова. -
' доктор ne-дагосічних нау«, , професор .КОБЗАР Б.С.- -доктор педагогічних1 даух,., npo^ecqp В.М>. ^ >
кандвдат.педагогічних наук, доцент ВЕРЕГЕНКО Т.Г. Миколаївський державний . педагогічний інститут Ім. В,Г.Бєіінс^ксгг{)г; і S' ~ -■ 199J_p. .
Провідна організація:
Захист відбудеться
JJL
.годині на засіданні спеціалізованої рада К.ІІЗ.24.0
по присудженню наукового -ступеня кандидата педагогічних наук в Харківському державному педагосіадоаіу .інституті : \ .
імені Г’.С.Сковррода /ЗІ0І68, мДарків, вул^Блшхера, 2/.-,
З дисертацією можна ознайомилися в .бібліотеці , Харківського державного педагогічного .іцститу^у . імені Г.С.Сковороди.
Автореферат розісланий " - . V • . 99 - ,
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради/;
/
' ' ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ •
Актуальність дослідження. В умовах переходу до ринкової економіки дрмогтися позитивних перетворень в народному: господарстві- господарсько-трудових відносинах,можливо, при допомозі ефективної суспільно корисної, продуктивної праці.
Зіпст і спрямування суспільного розвитку.все більш переконлива доводить,, що праця - головне джерело благополуччя людини. Вона є також універсальним засобом морального виховання підростаючого покоління. Ось чому так важливо виховувати молодь, особливо шкільну, в дусі любові і поваги до трудової діяльності.
Останнім часом все більш актуальною стає проблею морального. виховання учнів шкіл-інтернатів. Цеваядивд.щэ й тому, що питання,' пов"язані з їх роботою, менш досліджені вченими-педагогам» Це в свою чергу є причиною відсутності, посібників для учителів з питань методики морального виховання, особливо в процесі суспільно корисної, продуктивної праці.
Окремі аспекти проблеми розглядали в своїх дослідженнях їілософи /Л.М.Архангельський, Г.Л.Смирнов, Г.Н.Філонов, А.Г.Харчев, В.І.Еинкарук, А.Ф.Шишкін та ін./, учені-педагоги /Д.ЛЛергієнко, В.М.Мадзігон, Д.О.Тхоржевський, М.К.Гончаров,
1: .С.Мар"єнко, 1.$.Харламов, Д.О.Лордкипанідзе та ін./.,
■'"Вієві, Ю.К,&Є^сьщй,.'.В.СЛіьїр.», М.М.йаиій, МЛ.Махму-' тов, В.М.Галузинский, М.Ю.Красовицький, В.С.Заслуженюк висвітлюють особливості навчально-пізнавальної роботи з школярами як ^актора моральног,^ ^танавлензд хсобисл^їі,Діда ,одом^ ,, багато авторів спеціально .розкривають .соціально-гпедагопічний <. вплив на учнів суспільно .корисної,*. ^продуцт^цнчі',праці» тов, С.Я.Батишвв, .З.А;.Полякрд, Ю.Ц.0ркальни*<53» .1 .К.Матота* Г.А.7манов, І .Д.Чернишен^о .та ін./,. .тісний, ,зв"язок суспільна.
корисної діяльності, продуктивної праці і формування їх гро--мадської активності /Б.М.Богланов, Т.М.Мальковська, Б.Є.Шир-віндт та ін./.- •
. Автори П.М.Гальман, Т.Г.Веретенко, Г.Є.Левченко, Ю.А.Ту-ранов, Л.В.Чекараміт розкривають можливості морального виховання підлітків у процесі їх посильної трудової діяльності, показують роль школи у вихованні в учнів шанобливого ставлення до праці, вплив суспільно корисної праці на взаємовідносини .В ШКІЛЬНОМУ колективі. : ' .
Велику цінність в розв’язанні завдань морального виховання школярів мають np£qi. психологів Л.С.Виготського,
О.М.Леонтьєва, А.В.Петровського, Б.Г.Ананьєва, Д.Н.Узнадзе, . Д.І.Фельдштейна, П.М.Якобсона та ін. У цих дослідженнях висвітлюються психологічні особливості процесу формування моральних якостей у різних ведах діяльності дітей. ' , : -
Окремі щраці- присвячені методам і принципам морального виховання /Д.І.Водзинський, А.Ю.Гордін, А.І.Дулов, А.В.Мудрик, Т.М.Куриленко та ін./. .У той же час дослідження морального вихований у процесі суспільно корисної, продуктивної праці в школах-інтернатах не проводилось. ■ , , '.
' .. Актуальність проблеми і її нерозробленість у педагогічній ,науці зумовили вибір теми дисертаційного дослідження: .
"Суспільно корисна, продуктивна праця як фактор морального ;. виховання учнів загальноосвітніх шкіл-інтернатів". . ‘
' 0 б ’є к т о м дослідження є процес.морального виховання .
учнІЕ в умовах організованої педагогічно цілеспрямованої суспільно корисної, продуктивної праці в школах-інтернатах.
Предмет дослідження - шляхи організації морального виховання ;<чнів шкіл-інтернатів у процесі суспільно корисної, продуктивної пралі. - ’
_ з -
' ' ІЗ е т а дослідження - науково обгрунтувати та впровадити засоби підвищення ефективності морального виховання учнів шкіл-інтернатів у процесі суспільно корисної, продуктивної праці,
В основу дослідження покладена гіпотеза: підвищення ефективності морального виховання в школі-інтернаті можливо при умові забезпечення оптимального поєднання основних ВИДІВ СЗ'СПІЛЬНО корисної, продуктивної праці учнів з плідно» цілеспрямованою діяльністю педагогічного колективу та широкої громадськості по вихованню у дітей поваги до праці, її результатів, потреби у самовихованні-та моральному самовдосконаленні.
Основні завдання дослідження:
1. Визначити педагогічні умови вдосконалення морального виховання учнів у процесі суспільно корисної діяльності та продуктивної праці в школах-інтернатах.
2. Виявити і науково обгрунтувати найбільш ефективні
засоби, форми, методи організації суспільно корисної діяльності та продуктивної праці, спрямованої на-моральне становлення особистості. .
3. Розробити та перевірити основні педагогічні вимоги до
втілення в практику ефективних форм і методів морального виховання в процесі суспільно' корисної діяльності та продуктивної праці в школі-інтернаті. .
Теоретичною основою дослідження з основні положення, про с:ть людини як особистості, про ' • • * летод пізнання суспільних явищ, закони і категорії теорії суспільного розвитку, а також основні положення системного іідходу щодо дослідження соціально-педагогічних процесів.
Шхідні позиції роботи базуються на ідеях педагогів, психо-
' ' ’ * • ' логів про діяльність зміст і характер формування .особистості . ■ ■ ' ;
У процесі реалізації поставлених завдань використовувалися такі мето д~и дослідження: теоретичний аналіз психолого-педагогічної літератури, архівних документів, вивчення й уза- . галінєння досвіду роботи шкіл-інтернатів з. проблеми дисертації, . педагогічний експеримент, педагогічні спостереження, анкетування бесіди, хронометраж, методи статистичних обробок експериментальних матеріалів. '■■■'. .
База дослідження. Дослідно-експериментальна робота проводилась на базі Кіровоградської, Маловисківської, Заваялів-ської, Олександрійської шкіл-інтернатів Кіровоградської області, Одеської;# 2, Котовської, Маяківської шкіл-інтернатів Одеської області, Херсонської школи-інтернату № ї, Київської иколи-інтер-нату № 26. В експерименті брали участь 1210 осіб - учні, вчителі вихователі, представники базових підприємств і громадських організацій. У ході дослідження узагальнювався й аналізувався власний досвід педагогічної діяльності на посаді директора шко-.ли-інтернату. Крім того, вивчався та. узагальнювався досвід виховної роботи б інших школах-інтернатах України.
Наукова'новизна та. теоретична значущість дослідження полягає в обгрунтуванні . теоретико-методологічних основ раціонального використання організаційно-педагогічних умов морального виховання учнів шкіл-інтернатів у процесі суспільно корисної, продуктивної праці; розкритті особливостей -формування в учнів моральних якостей ' У процесі різних видів трудової діяльності;
риявлєнні- особливостей спільної діяльності шкіл-інтернатів, трудових колективів і громадськості в морально-трудовому вихованні майбутньої трудової зміни.
Особистий вклад пошукувача полягає: .
- у розробці та. алробапії критеріїв визначення рівня мо-
рально-трудової вихованості учнів загальноосвітніх шкіл- інтернатів;’ . .
- у визначенні засобів, форм і методів організації суспільно корисної діяльності та. продуктивної праці, спрямованої на моральне становлення особистості вихованця школи-інтернату;
- у виділенні морально-трудового аспекту спілкування вихованців шкіл-інтернатів з дорослими /вчителі, вихователі, шефи базових підприємств, представники громадськості та ін./
і визначено зміст їх роботи у процесі виконання ними спільнот суспільно корисної, продуктивної праці. ‘
Практична значущість результатів дослідження полягає в розробці науково-практичних рекомендацій щодо організації суспільно корисної, продуктивної праці як фактора морального виховання учнів у школах-гінтернатах. Запропонована методика може бути використана у навчально-виховному процесі шкіл-інтерНатів. • .
'Надійність і -вірогідність результатів дослідження, основних висновків дисертаційної роботи забезпечені опорою на методологічно вивірені вихідні положення, застосуванням комплексу методів дослідження, адекватних ■ його об'єкту, предмету, меті й завданням, результатами кіль-
кісного і-якісного опрацювання одержаних даних. " . '
До з а х. и с т у п о д а ю т ь с я:
1. Теоретично обгрунтована.та експериментально перевірена
сукупність організаційно-педагогічних умов, які забезпечують ефективне здійснення морального виховання у процесі суспільно. корисної, продуктивної праці з послідовним удосконаленням трудових умінь і навичок. . .
2. Суспільно корисна, продуктивна праця учнів загальноос-
вітньої школи-інтернату є .важливим фактором морального виховання за умов її педагогічного інструментування у вигляді -змагальності, введення ігрових елементів /для молодших/,, поєднання результатів праці з безпосереднім вихованням моральних якостей /сумлінність, готовність до принесення, користі, дисциплінованість, бережливість та їн,/. . -
' 3. На основі- принципу єдності теорії і практики в процесі
дослідження вироблені науково-практичні рекомендації щодо поліпшення педагогічного інструментування суспільно корисної, про-, дуктивної праці в умовах школи-інтернату,-де особливої значущості для морально-трудового виховання учнів набуває взаємодія вчителів і вихователів, виробничого колективу та широкої громадськості. . ■ ‘ •
Апробація та впровадження результатів дослідження здійснювались шляхом публікацій, проголошення доповідей з теми дисертації на наукових конференціях Н Д 1 педагогіки України /1987/, науково-практичних кон-^еренціях у Кіровограді /1983, 1987, 1988, 1990/, у Полтаві /1989/,. у Києві /1990/, на семінарах і нарадах,директорів,
учителів і вихователів яшіл-інтернатів Одеської, Кіровоградської, Полтавської, Київської областей, на Другій мігвузів-ській науково-практичній конференції "Суспільно корисна, продуктивна праця учнів і шляхи їх організації в сучасній школі" /Миколаїв, 1990/. Результати дослідно-експериментальної роботи обговорювались і були схвалені на засіданні кафедри педагогіки Київського державного педагогічного інституту імені М.П.Драго-манова.
Дисертація, складається із вступу, двох розділів, заключен-ня, списку використаної літератури,, містить схеми і таблиці, її структура обумовлена; логікою, дослідження.
. П. ' ОСНОВНИЙ ЗЙСТ ■ РОБОТИ. ’
У вступі аргументується вибір теми, визначаються об"єкт, предмет, мета, завдання, методи та етап» дослідження, вказується наукова новизна, теоретична і практична значущість одеряаних результатів. ‘
7 першому розділі - "Моральне виховання учнів загальноосвітніх шкіл-інтернатів у процесі суспільно корисної, продуктивної праці як педагогічна проблема" - у відповідності із завданнями дослідесенля. аналізується стан • даного питання в теорії та на практиці. , '
■ Вивчення психолого-педагогічних досліджень, присвячених моральному вихованню в процесі'трудової діяльності,показало, що в педагогічній теорії зустрічаються різні підходи до трактування його змісту. Але більшість авторів досліджень солідарні в тому, що обов"язковим напрямком морального виховання в процесі трудової діяльності є закріплення і створення шляхом нагромадження морального досвіду правильних мотивів діяльності:
■ ' ' ' - 8 - ' ' • ■ ' / " . зацікавленість ділом, почуття обов"язку, радості і гордості, за успіхи колективу, особисті досягаення, потреба.^ праці.
Як відомо, моральне виховання особистості, що формуєтеся, можливе лише в процесі. її активного спілкування з. дорослими трудівниками, в конкретній участі_ра.зом .з ниш в.суспільно _ корисні?, продуктивній праці. ■ ; .
У той же час, на нашу думку, все оточуюче середовище, особливо положення школи-інтернату, стиль стосунків її працівників з дітьми, спосіб життя учнівського колективу, якщо, вони педагогічно правильно організовані, націлюють учнів на чесне і сумлінне ставлення до своїх обов'язків, сприяють формуванню кращих людських рис. . '
Із аналізу змісту дисертаційних та інших досліджень витікає, що одним з головних недоліків морального виховання у.шко-лах-інтернатах. є відсутність продуманої системи, спрямо_ваної на формування в учнів моральних якостей у праці. У багатьох школах-інтеркатах. в організації трудового і морального виховання допускається ряд. педагогічних помилок. Найбільш типові. • із гак, на наш погляд, такі: " ■ - ,
- недооцінка важливості суспільно корисної, продуктивної, праці як фактора морального виховання учнів;-
- відсутність віри в ефективність суспільно корисної,
продуктивної праці підлі тків_;
- залучення дітей .до непосильної праці, яка не відповідає,
їх віку;.. • .
- нерівномірне залучення вихованців до. праці протягом
тижня, місяця;. -■
- відсутність органічного зв"язку. між трудовою діяльністю і змістом морального виховання учнів; .
- слабкий зв"язок з трудовими колективами;
- відсутність системи і послідовності в організації суспільно корисної, продуктивної праці дітей;
- відсутність чіткої координації . зусиль шкіл-інтернатів,
трудових колективів і. громадськості в морально-трудовому вихованні підростаючого покоління... . ' '
. Теоретичний аналіз дозволив зробити висновок, що у здійсненні-морального виховання учнів-шкіл-інтернатів у процесі суспільно корисної, продуктивної праці потрібно виділити такі . важливі напрямки:' . -
. - вивчення особистості учнів шкіл-інтернатів, результатів, їх діяльності;
- організація трудової діяльності, що грунтується на зацікавленості і усвідомленні користі праці;
- вироблення заходів морально-педагогічних впливів"'
/загальних іг індивідуальних/; • -
- вивчення результатів трудової діяльності;
- розробка системи вимог до учнів /див. схему І/.
Специфіка Морального виховашя учнів загальноосвітніх
шкіл-інтернатів вимагає більш удосконаленої, ніж у звичайних школах, координації, спільної-діяльності шкіл-інтернатів, тру- . дових колективів .і громадськості у вихованні в учнів поваги до-суспільно корисної, продуктивної праці.
У цьому розділі обгрунтовуються вихідні положення організації дослідно-експериментальної роботи і розкриваються основи її методики, підкреслюється, що особлива увага приділяється виявленню педагогічних умов ефективного моральна-трудового ви-ховаїшя учнів шкіл-інтернатів.,. удосконаленню координації спіль-_них зусиль' шкіл-інтернатів, трудових колективів, і громадськості
у морально-трудовій підготовці школярів. .
Робота з морально-трудового виховання учнів експериментальних шкіл-інтернатів здійснювалась за експериментальною методикою, а в контрольних школах - за традиційною. В експе-. рименті особлива увага зверталась на: —■ - -
- - складання планів навчально-виховної роботи учителів і.
вихователів шкіл-інтернатів з орієнтацією на морально-трудове виховання учнів; ' - ■ ' ■ - -
- особисті якості учителя, вихователя, їх педагогічний
досвід^ професійну підготовку;........... ' . '
• - чіткість і ясність поставлених учителями і вихователями завдань з морального виховання;
- вибір засобів і методів морального виховання з обов"яз-
ковим обліком І НДИВ І ДІЯЛЬНИХ рис учнів;. " . - ' ■
- формування в учнів шкіл-інтернатів дбайливого ставлення
до всього і що створено працею; ■ ' .
- виховання в учнів почуття відповідальності за; доручену
справу, нетерпимості до ледарства;' - ' " ’ '
• — послідовність і систематичність у здійсненні моральнотрудового виховання; .
• -- Координацію діяльності шкіл-інтернатів, трудових колек-
тивів, громадськості щодо здійснення морально-трудового виховання учнів шкіл-інтернатів. ■ '
Цс ДОвВОЛКЛО. визначити зміст роботи учителів' і вихователів шкіл-інтернатів з морального виховання учнів, розробити методичні рекомендації. В процесі дослідно-експериментальної роботи її учасники детально обдумували, планували виховну діяльність, вивчали і втілювали в практику досвід'кращих педагогічних колективів шкіл-інтернатів України..
Схеха І.
зівчекня осок:стості учня
. ІНКОЛИ - ІНТЕРНАТУ
і ШІВЬТУАЛШ? і
ОБ’ЄКТ ВИВЧЕННЯ
Т '
1 ШАННЯ.УІ.ІІЖН. ТРУДОВІ НАВИЧКИ. ВЇЛНСШШНК ДО ПРАЦї"
■ - - »
МЕТОД И К А ВИВЧЕН-НЯ
ВИЗЧЗДїЯ ПОКУТ їЕНТАЦІЇ
БЕСІД/Ї
ІНДИВІДУАЛЬНІ.
ГРУПОВІ
СПОСТЕРЕЖЕННЯ БЕЗИОСгРЙЖб І ОПОСЕРЕЖОЗАН^
ВИВЧЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ДІЯЛЬНОСТІ
СТАН МОРАЛЬНО! ВИХОВАНОСТІ
СТАН ПСИХОЛОГІЧНОЇ ПІДГОТОВКИ ДО ПРАЦІ
ХАРАКТ ЕРИСТИКА СТОСУНКІВ У КОЛЕКТИВІ
АНАЛІЗ ОСОБЛИВОСТЕЙ ; ДІЯЛЬНОСТІ /навчальн..тпулов
ДІАГНОСТИКА
СТАНУ
МОРАЛЬНОГО
ВИХОВАННЯ
ВИРОБЛЕННЯ ЗАХОДІВ МОРАЛЬНО- ПЕДАГОГІЧНОГО
ашжву
ЗАГАЛЬНИХ
ІНДИВІДУАЛЬНИХ,
СИСТЕМА. ВИМОГ ДО УЧНІВ
Дослідно-експериментальна робота здійснювалась за узгодженням з .відповідними органами народної освіти, а також з‘'директорами експериментальних шк ілг інтернатів, координувалась педагогічний клубом, в який входили досвідчені педагоги і представники громадськості.. - — , -....... . .....'
У д р у г о м у розділі; - "Дослідно-експериментальне, дослідження шляхів удосконалення, морального виховання, учнів, шкіл-інтернатів, у процесі суспільно корисної., продуктивної праці" - розкриваються основні ідеї, організація виховної роботи і можливості суспільно корисної., продуктивної праці, в моральному вихованні.
‘Організація експериментальної роботи грунтувалася,на тому, що педагогічна практика, проектує.; здійснює і вдосконалює суспільно, корисну, продуктивну працю вихованців як сферу їх . залучення до сучасної матеріальної^ а також інтелектуальної,, моральної культури, як засіб формування.суспільно значущих, потреб, цінностей,, мотивів, інтересів, як сукупність умов виявлення і розвитку творчої індивідуальності учнів. У хрді ■ експериментальної роботи велика увага приділялась взаємозв'язку шкіл-інтернатів, трудових колективів і.громадськості в моральному вихованні старшокласників.;
У результаті вивчення та узагальнення взаємозв'язку-зусиль шкіл-інтернатів, трудових колективів і -громадськості., в моральному і трудовому вихованні підростаючої зміни .була. розроблена структура готовності .учнії). шкі^-інтернатів до .суспільно корисної, іцхздуктивної праці /див. схему 2/. . , •
і ' . . ' '**
Одержані, результати дозволили глибше зрозуміти, що сприяє готовності вихованців до праці та забезпечує ефективність морального виховання учнів шкіл-інтернатів у процесі -виконання
- - ІЗ -
ними суспільно корисної, продуктивної праці. — —
В експерименті брали участь педагогічні колективи та учні експериментальних і контрольних шкіл-інтернатів /за винятком спеціальних шкіл-інтернатів/, представники трудових колективів, громадських організацій, які виконували виховні функці ї. ,
Змістом педагогічного експерименту було комплексне дослідження процесів суспільно корисної, продуктивної праці як фактора морального виховання учнів шкіл-інтернатів. Він здійснювався таким чином, щоб у відповідності з метою і завданнями дослідження найбільш ефективно використовувались методи спостереженім, бесіди, інтерв"ю, анкетного опитування, створення спеціальних ситуацій і таке інше.
У дослідно-експериментальній роботі з морального виховання учнів шкіл-інтернатів у процесі виконання ними суспільно корисної, продуктивної праці були виділені три сормуючі етапи, які виражають логіку процесу морального виховання особистості.
На першому етапі роботи передбачалось моральне формування особистості за такими показниками:
- перспектива оволодіння професією, набуття трудових навичок та умінь;
- усвідомлення суспільного значення праці;
- вияв громадської активності. ' .
Другий етап формуючого експерименту полягав у розвитку
в учнів шкіл-інтернатів нормативно-поведінкового компонента морально-трудової відповідальності'. Вивчалась здатність учнів до самопізнання, самооцінки, самовдосконалення, активного ставлення до справи, розуміння того, що сумлінність, принци-'повість, дисциплінованість і вимогливість є нормою і одним.
Схема 2.
. СТРУКТУРА ГОТОЗНОСТЕ УЧНІВ ІІКТЛ- [HTSPHATтв 10 СУСПІЛЬНО К0НтС1ЮТ. ПРОДУКТИВНОЇ ПРАЦІ.
- - 15 -
із головних орієнтирів моральності. - ---
На другому етапі формуючого експерименту показниками морально-трудової вихованості були: '
- сумлінне виконання суспільно корисної, продуктивної
праці; - ■
- наявність інтересу до роботи;
- сформованість свідомого ставлення до праці;
- шанобливе ставлення до людей праці;
- міра,співвідношення особистих інтересів з колективними,
громадськими. ■
Третій етап формуючого експерименту був спрямований на узагальнення досвіду моральних стосунків у суспільно корисній і продуктивній діяльності, реалізацію емоційно-мотиваційного компонента свідомого ставлення до суспільно корісної, продуктивної праці.
На третьому етапі формуючого експертменту показниками моральної сформованим! виступали:
- чітко сформовані моральні поняття про роль праці в житті людини;
- усвідомлення трудових прав та обов"язків;
- розуміння необхідності дотримання дисципліни праці, моральних і правових корм.
Експериментальна педагогічна робота була спрямована на оволодіння вчителями і вихователями спеціальними знаннями з теорії і методики-морально-трудового виховання учнів пшіл-інтернатів, на вміння залучити їх до посильної-суспільно корисної, продуктивної праці. Вона організовувалась так, щоб орієнтувати педагогічний колектив школи-інтернату на формування в учнів високих моральних-якостей при максимальному вико-
' • - 16 - . . ристанні можливостей суспільно корисної, продуктивної" праці.
Велика увага приділялась створенню матеріально-технічної бази для трудового навчання і.безпосередньої праці учнів, а також створенню відповідних педагогічних умов для. моральнотрудового виховання.
Для розширення інтелектуального змісту праці вихованців . шкіл-інтернатів значне місце відводилось їх дослідницькій роботі в навчальних-кабінетах, майстернях, лабораторіях шкіл і заводівг на полях і фермах колгоспів. Позитивні зрушення в моральній сформованості учнів експериментальних шкіл-інтернатів .підтверджують і дані, наведені в таблиці І., .
. ’ . • . Таблиця І.
' - • • • . - •*5чч-Ьк • --.' " , V
Порівняльні дані контрольних і експериментальна ; груп розвитку рівнів моральності учнів.у,процесі.: втаонааня/.сусдіашо корисної, продуктивної праці ^ /
Критерії, моральної . сформованості : Рівні розвитку модальності /в %/ .
: Контрольна група : : /ІІ2 осіб/ : Експериментальна група /120 осіб/ - ■ • •
: низьг:серед-:висо-: : кйй'' ':ніи..'. :кий : низь- :серед-:висо-кий* :ні? - ■ :кий ■ ■:аб.ч : ' % ■
Сумлінність . . : 47 : 35 : ЗО : 28 - : 37 , 55 :аб.ч
у роботі : 42,0 : 31,2 :2б,8: 23,3 :. 30,8 :45,9 :. % <
Допомога вчителю, : 39. : 37 : 36 : . 22 V 48 : .50 :аб.ч
товаришам 34,8 : .33,0 : 32,2: 18,3 : 40,0 :4І,7 • % .
Шанобливе ставлен- : . 66 : 32 : 14 : 28 - : 52 : 40 • :аб.ч
ня до людей праці : 58,9 : 28,6 :І2,5: .23,4 43,3 :33,3
Для визначення рівня сформованості моральних якостей. учнів шкіл-інтернатів у процесі виконання юши суспільно
корисної, продуктивної праці були визначені критерії високого, -середнього і низького рівнів. Вони складалися з урахуванням найбільш характерних рис особистості, які відповідають педагогічним вимогам моральної с<*ормо.ваності. ■
Якщо на початку <*ормутого експерименту показники морально-трудової с?ормованості в учнів експериментальних щкіл-інтер-. натів і їх однолітків із контрольних-шкіл-інтернатів суттєво не відрізнялись, то на кінець експерименту спостерігалась значна різниця на користь експериментальних класів.
- Слід відзначити,, що навіть на початку експерименту 41,3# учнів школи-інтернату, сумлінно виконували свої доручення.. ■
Це. свідчить, що з самого, початку існує тенденція у деякої частини підлітків позитивно ставитись до праці. Але, з іншого боку, 58,75» дітей негативно ставиться до роботи.
Безумовно, гаяиГ: стан свідчить про ге, що' існують резерви і необхідно їх використати. . ■
Незважаючи на те, що 63,8% учнів експериментальних класів /на початку експерименту/ хвилювалися, якщо робота не ладилася, тс тільки 19,956 виконували доручення, зокрема прибирання класу, без додаткових нагадувань, самостійно. Яка ж причина такого' ставлення до наРпростігзтх трудових завдань?
Частково це пояснюється тим, цо в кінці експерименту в експериментальних класах навіть з низьким рівнем моральної сформованеє ті тільки .23, ЗК дітей несумлінно виконували доручення. Отже, в цьому значна залежність від педагогічних умов, створених учителями, вихователями шкіл-інтернатів та іншими представниками не тільки інтернатів, а й трудових колективів, громадськості. . ’ _
Дуже, важливі позитивні зміни одержані в результаті
об"єдаання зусиль, шкіл-інтернатів, трудових колективів і громадськості в морально-трудовому вихованні підростаючого покоління. Перш за все в експериментальних пшолах-інтернатах у порівнянні з контрольними збільшилась кількість випускників, які влилися в трудові колективи, особливо в базові підприємства, зменшилась кількість учнів, які порушують, правові й моральні норми нашого суспільства. До такого висновку ми прийшли, зіставивши дані, одержані в результаті спільних виховних зусиль шкіл-інтернатів, трудових колективів, інспекції в справах неповнолітніх, а також громадських організацій. .
У дисертаційній роботі, викладені основні висновки проведеного дослідаення. Вони полягають у тому, що: .
1. Дослідження дало можливість експериментально перевірити
і науково довести висунуті гіпотезо» передбачення про оптимальні умови, морального- виховання учнів загальноосвітніх^ шкіл-ін-тернатів у процесі суспільно корисної, продуктивної праці. . Вперше досліджено моральне виховання в школі-інтернаті. Підтвердилось передбачення про те, що праця може бути елективним засобом морального виховання учнів шкіл-інтернатів лише в тому разі, якщо вона не має примусового характеру, якщо у кожного учня сформується свідоме ставлення до праці. .;
2. Вивчення досвіду роботи шкіл-інтернатів, аналіз його
і теоретичних праць, а також архівних документів та інших. . джерел, результати експериментального дослідження дозволили визначити оптимальні умови морального виховання у процесі суспільно корисної, продуктивної праці. .
З аналізу й узагальнення результатів дослідження витікає, що у використанні суспільно корисної, продуктивної праці як .
- 19 -
Фактора морального виховання учнів загальноосвітніх шніл-ін-гернатів головними ланками у комплексі цієї 'роботи є:
- процес морального виховання, що функціонує на основі зб"єктивних закономірностей, які розкривають доцільність діяльності щодо упорядкування систем впливу на школяра, а також зироблення і прийняття необхідного рішення;
- вміле педагогічне керівництво морально-трудовим вихо-їанням передбачає перст за все високі моральні якості педагога, ?ого високу професійну компетентність /управління процесом горального виховання включає збирання та аналіз ін^орлації,
зизначення мети, постановку завдань, прийняття і використання зіщення, контроль за ходом роботи і вдосконалення організації іуспільно корисної та продуктивної праці/. .
3. Важливого умовою підвищення ефективності виховувчого шливу суспільно корісноі, продуктивної праці на учнів є >б"єднання зусиль і узгодженість діяльності шкіл-інтернатів, 'рудовкх колективів і громадськості у морально-трудовому ви-:ованні.
В умовах дослідно-експериментальної роботи основними ормами об"єднання зусиль шкіл-інтернатів, трудових колективів громадськості в морально-трудовому вихованні підростаючої іміни стали: взаємна участь педагогів шкіл-інтеріатів, а також редставників трудових колективів, громадськості в обговоренні ланів виховної роботи; спільне планування в проведенні екскур-тй на виробництво, зустрічей з передовикам виробництва, вечо-тв запитань і відповідей на морально-трудові теми; спільне об-оворення стану морально-трудової підготовки підростаючої зміни азом з представниками правоохоронних органів, громадськості;
розгляд стану роботи щодо запобігання дитячої бездоглядності, формування в учнів нетерпимості до відступів від норм права
і.моралі.
Слід зазначити, що певний досвід спільних виховних зусиль шкіл-інтернатів, трудових колективів і громадськості був ще задовго до нашого експерименту. Але ця робота здійснювалась не систематично, без чіткого планування і педагогічних рекомендацій. А тому не дивно, що в контрольних школах, де морально-трудове виховання проводилося традиційним методом, відчутних позитивних змін не відбулось.
4. Дослідження підтверджує, що праця в умовах шкіл-інтер-
натів поглиблює і-конкретизує.знання учнів про наукові основи сучасногр. виробництва, провідні напрямки його інтенсифікації, . дає можливість, закріпити знання і навички з конкретної професії допомагає сформувати в учнів кращі людські якості. • ■
Таким чином, суспільно корисна, продуктивна праця є не тільки засобом трудового навчання і виховання,, але й важливим фактором'морального становлення особистості.
5. Суспільно корисна, продуктивна праця може стати, е^ек-тивним засобом морального.виховання, якщо організація і виконання! будь-якої роботи будується на моральних цінностях, тобто_ на; формуванні в учнів почуття в ідповідальності, розумінні необхідності чесно і сумлінно трудитися, своєю працею приносити користь суспільству і самому в ній самоутверджуватися.
Діяльність, пов"язана з вивченням ефективності виховання, сприяє формуванню у школярів активності, стимулює їх зусилля до самовиховання, сприяє плідному співробітництву вихованців, і педагога з іншими учасниками виховання.
Сформульовані висновки підтверджують правильність робочої
гіпотези і дозволяють виробити практичні рекомендації з методики організації суспільно корисної, продуктивної праці, спрямованої на моральне становлення особистості в умовах загальноосвітньої школи-інтернату.
. Викладені в дисертаційній роботі висновки і рекомендації не претендують на кінцеве і вичерпне розв"язання всієї проблеми Виходячи з потреб сучасності,, подальшого дослідження і розробки в умовах школи-інтернату, постають такі питання, як: морально-трудове виховання в шкільних кооперативах; організація діяльності шкільних трудових об"єднань на основі повного госпрозрахунку; економічне виховашія в продуктивній праці та ін. Разом з тим можна передбачати, що дослідження сприятиме подальшому . вивченню’цієї невичерпної теми, допоможе, вчителям,. вихователям, іншим педагогічним працівникам по-новому підходити до питань морального виховання, особливо у с?-ері праці й трудових стосунків. Адже зі старими поглядами, недооцінкою морального ^актора праці неможливо успішно виховувати підростаюче покоління.
Основний зміст дисертації розкрито в таких п у б л і -каці я х автора: '
1. Роль початкової школи у Нормуванні внутрішнього світу дитини, проблеми формування всебічно.розвинутої особистості
в педагогічній спадщині В.О.Сухомлинського і практиці роботи сучасної школи: Тези доповіді науково-практичної конференції,
28 вересня 1933 р. - Кіровоград, 1983, С. 105-106.
2. Ідейне загартування школярів: Із досвіду ідейногполі-тичного виховання учнів в Олександрійській школі-інтернаті. -Кіровоград, 1984, /у співавторстві/.
'• ' - 22 - .. V / ■/ =■; -
3. Питання продуктивної праці в практиці роботи шкіл-ін-тернатів: Тези наукової конференції "Дослідження молодих учених - в практику роботи вузу, посоли, виробництва". - Кіровоград, 1987, С. 37-33.
4. Роль учителяв організації уроку із застосуванням ТЖ: Тези науково-практичної конференції. - Кіровоград, 1988,
с. 25-25. - : ;
. 5. Про проблеми педагогічної майстерності учителів і „ви-
хователів іпкіл-інтернатів у процесі морально-трудового виховання: Тези доповідей всесоюзної науково-практичної конференції "Психологів педагогічного .спілкування", - Кіровоград, 1990, С. 147-148. . . . ... ' . ■ . ’ . - ' ' .
6. Моральні основи трудового виховання в теорії і практи-
ці шкіл-інтернатів. - Кіровоград: Кіровоградський деркавшій педінститут, 1991, 44с. :
7. Використання ідей В.О.Сухомлинського .в процесі. .........
морально-трудового виховання учнів шкіл-інтернатів. 1992, /прийняло до дигку/.
Я«И. Типаж <00 Підписано до ппуку "і• 05. 93 ц.
рґ^>рря^гука обЛАСНА уПрОВЛІННЯ СТвТИСТІІКІІ