автореферат и диссертация по педагогике 13.00.01 для написания научной статьи или работы на тему: Педагогические условия наступности в трудовом воспитании детей старшего дошкольного и младшего школьного возраста
- Автор научной работы
- Машовец, Марина Анатольевна
- Ученая степень
- кандидата педагогических наук
- Место защиты
- Киев
- Год защиты
- 1994
- Специальность ВАК РФ
- 13.00.01
Автореферат диссертации по теме "Педагогические условия наступности в трудовом воспитании детей старшего дошкольного и младшего школьного возраста"
укшноьш дьдашш іждагогічм уіцшсигст
їм. М.П. ДРАГОМАЮБА
РГБ ОД
На правах рукопису
МАШОВЕЦЬ Марина Анатоліївна
ПЕДАГОГІЧНІ УШВ'Л НАСТУПІ ЮСІ І У 'ІРУДЗВОНУ ВИХОВАННІ ДІТЕЙ СТАРШОГО ДОШКІЛЬНОГО
і шлодаош шшьюго віку
13.00.01 - Теорія та історія педагогіки
АВТОРЕФЕРАТ ’ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук
Дисертація є рукопис
Робота виконана в Українському державному педагогічному університеті ім. М.ГІ. Драгомаїїова
Науковий керівник: доктор педагогічних наук, професор Борисова Зоя Назарівна
Офіційні опоненти: доктор педагогічних наук, доцент Ликова Валентина Яківна кандидат психологічних наук, доцент Подоляк Людмила Григорівна
Провідна установа: Рівненський педагогічний інститут
Захист відбудеться " в 1994 р. на засіданні
спеціалізованої вченої ради К—ІІЗ.ОІ.ОЇІ в Українському державному педагогічному університеті ім. МЛІ. Драгоманова /252030, м. Київ-30, пул. Пирогова, 9/ ■
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Українського державного педагогічного університету ім. М.І1. Драгоманова
Автореферат розіслано '994 р
Вчений секретар спєці&пізованої
'Ч
вченої ради о’*-.*' — Л.В. Долинська
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність проблеми. В нових соціально-економічних умовах побудови незалежної держави і, зокрема, переходу до ринкових відносин, зростає значення трудового виховання підростаючого покоління. Залучення дітей до елементарних трудових процесів, починаючи з довкільного віку, пропедевтика профорієнтації молодеих школярів є одним з провідних соціально-педагогічних завдань.
З метою повноцінного формування особистості необхідне забезпечення цілісного виховного процесу на всіх вікових етапах, особливо при зміні соціального положення дітей в зв"язку з їх переходом з дитячого садка до школи. Наявність при цьому наступності виховних завдань надзвичайно важливе тому що, як показує досвід, цей процес відбувається найскладніше. Між тим в теорії і практиці дошкільного виховання і шкільного навчання більше уваги звертається на забезпечення наступності в змісті і методах навчальної діяльності. Таке однобічне вирішення проблеми наступності утруднює роботу вчителя, не сприяє підвищенню загального рівня вихованості дитини , ускладнює її адаптацію до нових шкільних умов.
Тому вивчення наступності в роботі дитячого аадка і школи саме у виховному аспекті, зокрема, у трудовому вихованні дітей надзвичайно актуально. Виникає необхідність комплексного підходу до вирішення завдань наступності у виховній роботт дитячого садка і школи, визначення найбільш ефективних педагогічних умов, завдяки яким процес зміни дитиною свого соціального статусу проходив би без ускладнень. ■
Проблема наступності в навчально-виховній роботі усіх ланок системи народної освіти різнобічна і багатопланова. Філософському аспекту наступності присвячені роботи таких дослідників ям Є.О. Валлер, Г.М. Ісаєнко, Б.М. Кедров та ін.
Науково-чеоретичні основи проблеми наступності навчання та виховання учнів загальноосвітніх шкіл, наступність у викладанні окремих навчальних дисциплін, у професійній підготовці спеціалістів викладені в дослідженнях таких вчених як Б.Г. /шаньєв, С.І. Архангельський, Ю.К. Вабанськнй, O.K. Буи-ля, 111.І. Ганелін, О.Г. Мороз та ін.
Лсихолого-педіїгогічні основи наступності між дитячим садком і школою розроблено в дослідженнях Д.Б. Ельконіна,
О.В. Запорожця, Г.М. Деушшюї, В.Я. Ликової, U.M. Нодд"якова,
О.П. Усової та ін., в яких підкреслюється значимість і необхідність науково-практичного вирішення даної проблеми, пропонуються шляхи забезпечення наступності в цілому, а також по окремих розділах навчально-виховної роботи: з математичного ' розвитку /І.А. Попова, 1965; П. Сагимбекова, 1979/, з природознавства /іі.Д. Лисешсо, ІУ7Ь/, з калювання /Р .1. Афанасьева, 1У7У/, естетичного виховання /А.І. Ароніна, I960/, морального і трудового виховання /О.В. Ткаченко, 1962; Л.П. Дашківська, 1967/, розвитку мови Д.О. Калмикові, 1982/, у формуванні в дітей вмінь навчальної діяльності /1.1. Гончарова, 1988/.
Актуальним залишається питання наступності у трудовому вихованні дітей, тому що саме праця носить продуктивний характер, вона відіграс важливу роль у формуванні багатьох моральних якостей дітей і готує їх до трудового життя в школі. Практика потребує теоретичних розробок і науково обгрунтованих рекомендацій щодо організації педагогічно ефективного трудового
виховання на межі старшого дошкільного і молодшого шкільного віку - 6-7 роки життя дитини.
Адже в діяльності дитина засвоює соціально-історичний досвід; у неї формується світосприймання, інтереси, взаємовідносини з іншими людьми /В,В. Давидов, Л.В. Занков, О.В. Запорожець, О.М. Леонтьєв, І.Я. Лернер, О.В. Петровський,
С.Л. Рубінятейн, 0-II. Усова та ін./. Знання про праїзр людей, безпосередня трудова діяльність дітей обумовлюють розвиток соціальної перцепції, інтересу до трудової діяльності дорослих, ставлення до праці, результатів праці уже в дошкільному дитинстві /В.Й. Логінова/. Дослідження О.Л. Кононко, Я.З. Шверо-вич, Г.О. Люблінської та ін. доводять, що дитину дошкільного віку треба психологічно готувати до систематичної участі в найпростіших видах трудової діяльності. З переходом дошкільника до школи трудова діяльність мве розвиватись і ускладнюватись.
Актуальність проблеми, її наукове і практичне значення, недостатня її теоретична та методична розробка обумовили вибір теми нашого дисертаційного дослідження: "Педагогічні умови на-сіупності у трудовому вихованні дітей старшого дошкільного і молодшого шкільного віку".
Об"ект дослідження; наступність у вихованні дігей старшого дошкільного та молодшого шкільного віку.
Предмет дослідження: настушість у трудовому вихованні дітей в старших групах дитячого садка і перших класах школи.
Мета дослідження: визначити ефективні педагогічні умови забезпечення наступності у трудовому вихованні дітей старшого дошкільного та молодшого шкільного віку.
Гіпотеза дослідження. Якщо виходити з психологічної структури моральних якостей особистості, то наступність у трудовому вихованні старших дошкільників і першокласників може визначатись в першу чергу формуванням у них трудової вихованості відповідно до їх віку. Ефективне становлення трудової вихованості буде визначатись такими педагогічними умовами, які забезпечать формування всіх компонентів трудової діяльності у старіших дошкільників та їх подальший розвиток у молодших школярів.
У відповідності з визначеною метою і гіпотезою поставлені основні завдання дослідження:
1. Конкретизувати поняття про трудову вихованість дитини стосовно стараого дошкільного віку та виявити особливості її прояву у дітей.
2. бкзначгіти ефективні педагогічні умови забезпечення наступності у трудовому вихованні дітей старшого дошкільного і молодаого шкільного віку.
3. Розробити педагогічні рекомендації щодо організації трудового виховання старших дошкільників і перлокласнияів у спадкоємних зв"язках.
В процесі дослідження ми спиралися на праці Л.С. Вигот-ського, О.М. Леонтьева, С.Л, Рубінштейна, в яких розкривається роль діяльності у формуванні особистості; дослідження Х.Д. Веха, Л.І. Божович, М.1. Лісіної та ін,, в яких розкриваються механізми формування моральних рис дітей дошкільного та шкільного віку.
Наіш були використані наукові положення Б.Г. Ананьева,
О.В. Запорожця, Г.М, Леутгаюх, Г.О. Люблінської та ін. з проблеми наступності у вихованні та навчанні дітей.
Важлива значення дня нашого дослідження мають психолого-педагогічні дослідження, спрямовані на вдосконалення дошкільного виховання і навчання, пошук ефективних шляхів підготовки дітей до школи Д.В. Артемова, З.Н. Борисова, Д.О. Венгер,
Л.О. Парамонова, ОЛ. Кзнонко, В.К. Котирло, В.Я. Ликова,
Т.В. Тарунтаева та ін./.
У відповідності з метою і завданнями дослідженню в роботі були використані методи: вивчення і теоретичний аналіз філософської і психояого-педагогічної літератури, педагогічні спостереження, констатуючий, формуючий, контрольний експерименти, анкетування, бесіди, опитування, вивчення педагогічної документації, аналіз результатів діяльності дітей, статистичні методи обробки експериментальних даних Основною базою дослід-но-експердаентальної роботи були дитячі садки № 68Ь, № 613, та СШ № 168 м. Киїза, дитячий садок № 60 і СЩ № 16 м. Кременчука Полтавської області.
Вірогідність результатів дослідження забезпечувалась застосуванням комплексу методів, які відповідають меті, об"екту, предмету та завданням дослідження, перевіркою основних положень дисертації в процесі дослідної роботи з дітьми, статистичною обробкою її результатів.
. Наукова новизна дослідження полягав в тому, щр в ньому конкретизовано поняття трудової вихованості дитини 6-7 років, суттєвими ознаками якої є знання про суспільну важливість праці, звичка працювати та оцінювати результати; визначені критерії її сформованості; розроблено і експериментально перевірено педагогічні умови, які забезпечують змістовний та організаційний рівні наступності у трудовому вихованні: оптимізацхя трудового виховання в старшому дошкільному віці, новий стиль
керівництва трудовою діяльністю, побудований на співробітництві дорослого і дитини, педагогічна проовіта батьків, спільні завдання діяльності вихователя і вчителя по трудовому вихованню дітей.
Теоретичне значення роботи: конкретизовано діяльнісний підхід до формування у праці моральних якостей особистості дитини, зокрема, працьовитості; створено модель трудової вихованості дитини 6-У річного віку, на основі чого визначені рівні її сформованості /високий, середній, низький/.
Особистий внесок автора полягає в розробці системи роботи дитячого садка, школи і сім"ї, що забезпечує наступність у трудовому вихованні дітей.
Практичне значення роботи: запропонована методика діагностування трудової вихованості дітей для забезпечення індивідуального підходу в умовах сім"ї, в роботі дитячих закладів і вколи. Матеріали дослідження можуть бути використані в лекційних курсах та спе'цсемінарі з трудового виховання дітей.
На захист виносяться:
І. Положення про те, що наступність у трудовому вихованні старших дошкільників і першокласників визначається в першу чергу формуванням у них трудової вихованості відповідно до їх віку. Ефективне становлення трудової вихованості визначається рядом педагогічних умов, які забезпечують формування всіх компонентів трудової діяльності у старших дошкільників та їх подальший розвиток у молодших школярів, серед них: оптимізація трудового виховання в старшому дошкільному віці, новий стиль керівництва трудовою діяльністю, побудований на співробітництві дорослого і дитини, педагогічна просвіта батьків, спільні завдання діяльності вихователя і вчителя по трудовому вихованню дітей.
2. Система педагогічної роботи дитячого садка, школи та оіи"ї, складові частини якої забезпечують формування всіх компонентів трудової діяльності на мелі її переходу від старшого дошкільника до першокласника, а саме: ознайомлення дітей з праце» дорослих для формування уявлень про її суспільну значимість, вправляння дітей в обов"язкових трудових справах та за інтересами, що формує не тільки трудові вміння та навички, а й звичку до праці, оцінка результатів праці з боку дорослого, що виховує ставлення та над аз дитячій праці особистісиого смислу.
Апробація і впровадження результатів дослідження: матеріали дослідження відображені в п”яти публікаціях автора, обговорювались на щорічних науково-практичних конференціях кафедри дошкільної педагогіки УДОУ їм. М.П. Драгоманова /1990-1993/, Всесоюзній науково-практичній конференції в м, Одеса /1991 р./ методичних об'єднаннях дошкільних працівників м. Київа.
. Структура дисертації. Дисертація складається з вступу, двох розділів, висновків, спиоку використаної літератури, додатків .
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ
У вступі обгрунтовано актуальність проблеми, визначено об"ект, предмет, мету, гіпотезу, завдання дослідження; охарактеризовано методи роботи; розкрито наукову новизну, теоретичне та практичне значення одержаних результатів, сформульовано основні положення, що виносяться на захист.
В першому розділі "Наступність у трудовому вихованні дітей старшого дошкільного і молодшого шкільного віку як педаго-
гічна проблема” розглядаєгься проблема трудового виховання дітей старшого дошкільного і молодшого шкільного віку в істори-ко-педагогіЧ:Ому аспекті, характеризується наступність як педагогічна категорія в'системі навчально-виховно! роботи дитячого садка і початкової школи, розкриваються психолого-педаго-гічні основи наступності у трудовому вихованні, які вироблено в сучасних дослідженнях.
Дня вирішення складаих економічних проблем, розвитку всіх сфер життя суспільства пріорітетне значення має визначення місця і ролі особистості кожної людини в цих надзвичайно важливих процесах. Тому в сучасному суспільстві відбувається переоцінка цінностей, докорінно змінюється погляд на особистість людини. Від простого проголошення лозунга про гармонійно і всебічно розвинену особистість педагогічна наука, філософія, соціологія та інші науки перейшли до впровадження в життя ідеї гуманістичного виховання. В центрі уваги - дитина з її потребами, бажаннями, інтересами, нахилами і вміннями. Визнано, що вихованець - активна, діяльна істота, що прагне до задоволення своїх особистих інтересів, потреб, бажань.
В довкільному дитинстві закладаються основи особистісної культури, яка відповідає загальнолюдським духовним цінностям. Такі якості як самостійність, активність, ініціативність, діловитість, гуманізм, працьовитість та ін. починають формуватись уже в дошкільному віці і являють ообою фундамент подальшого розвитку особистості дитини.
В системі суспільного дошкільного виховання трудове виховання розглядається як засіб всебічного розвитку дітей і передбачав формування позитивного ставлення до праці, бажання і вміння систематично виконувати посильні трудові обов‘'язки, робити
корисне для оточуючих, самостійно об'єднуватись для спільної праці. В процесі трудової діяльності у дітей виховується повага до людини, яка працює, бережне ставлення до продуктів люд-оької діяльності, трудові навички, інтерес до різноманітних видів праці в промисловості і сільському господарстві, відбувається елементарна профорієнтація.
Про значний вплив дитячої праці на формування важливих моральних якостей було відомо здавна. Про це свідче-ть матеріали етнопедагогіки, твори художньої літератури. ГІраця розглядалась нашим народом як головний засіб створення матеріальної і духовної культури, як найвище мірило цінності людиии.
У наш час особливо актуальними е спроби узагальнити те, що накопичено в народній педагогіці, знайти нові підходи до вирішення цієї проблеми. Психолого-гіедагогічні проблеми трудового виховання знайшли підтвердження в офіційній науці, постійно вивчались і впроваджувались у практику.
Великого значення праці як виховному фактору надавав К.Д. Ушинський. В його роботі "Праця в її психічному та виховному значенні" визначено основний зміст трудового виховання дітей, накреслено загальний шлях розвитку їх діяльності від гри до праці, від праці до навчання.
• На важливість організованої трудової діяльності у формуванні національної'культури і національних почуттів у дітей вказували такі видатні українські педагоги як С.і. русова та
О.С. Дорошенко.
Софія Русова вважала, що творчість дітей повинна розвиватись на національному матеріалі. Дітей треба залучати до хліборобства, до виготовлення, иовку-сирцю, вчити випивати різною технікою. Рекомендації С.О. Русової знаходили своє впровадження в практиці.
В,0. Сухомлинський приділяв велику увагу трудовому вихованню дітей, вважаючи його важливим фактором морального і розумового розвитку. Різноманітні форми організації праці В.О. Сухомлинський назвав "подорожами'* в світ праці. Цікавим є те, що в міиюлі радості”, яка була ним створена, зверталась увага на ознайомлення дітей з працею дорослих, насамперед з працею батьків і матерів. Розкриття перед дітьми важливості і необхідності виконуваної їх батьками роботи утверджує їх у думці, що "краса людини найяскравіше розкривається у праці".
Розробці проблем трудового виховання дітей дошкільного віку присвячено дослідження З.Н. Борисової, Р.С. Буре, Г.М. Го-діної, Т.О. Маркової, В.Г, Нечаєвої, Л.О. Порембської, ДД. Сер-геєвої та ін. В них визначено основний зміст, види і форми організації праці, методика керівництва нею з боку вихователів і батьків.
В сучасних дослідженнях щюблэма трудового виховання ставиться як одна з першочергових /В.І. Глотова, М.В. Крулехт,
В.ft. Логінова, В.О. Пашіенчик, В.І. Тютюнник та ін./. 1 не останнє місце в розв"язанні цієї проблеми відводиться встановленню спадкоємних зв"язків на межі старшого дошкільного та молодшого шкільного віку. •
Проблема забезпечення наступності в роботі дитячих садків і початкової школи, зокрема в трудовому вихованні дошкільників і першокласників, виступає як частина загальної проблеми між різними ланками освіти. -
В дослідженні проблем наступності /О.С. Богданова,
В.К. Котирло, В.Я. Ликова, Г.О. Люблінська, Г.Г. Петроченко,
В.Г. Сенько, Т.В. Торунтаєва та ін./ розглядаються нові теоретичні підходи до її вирішення, вказується на недостатність
встановлення лише організаційних зв"язків між дитячій садком і школою. Висувається ідея здійснення певної системи розумового, морального, фізичного, трудового та естетичного вико ваш я в дитячому садку і початковій школі з урахуванням закономірностей психічного розвитку дітей.
Значним внеском у вирішення проблеми наступності у виховній роботі дитячого садка і школи є дослідження В.Я, викової. Важливість даної роботи полягає в тому, що розглодаеться наступність у виховній роботі саме на етапі переходу від дитячого садка до школи. Автор вважає, що надання переваги вирішення навчальних завдань при недостатньому використанні виховних можливостей різних видів дитячої діяльності негативно позначаєтеся на рівнях вихованості дитини, ускладнює її адаптацію до нових шкільних умов, створює труднощі для вчителів і батьків.
На. основі аналізу досліджень ми дійшли висновку, що наступність між окремими ланками - основна умова існування будь-якої системи навчання і виховання. Сутність наступності полягає як у забезпеченні закономірних зв"язків між еталами розвитку особистості, так і в створенні психолого-педагогічних умов в діяльності дитячого садка і школи, які б забезпечували достатній' рівень розвитку, оволодіння дітьми знаннями, вміннями, нормами та правилами поведінки в суспільстві.
Гуманізація педагогічного процесу в дитячому садку і школі ставить нові вимоги щодо встановлення зв"язків наступності на сучасному етапі. Перш за все, це відмова від стероотипного погляду на наступність як на односторонній зв"язон, творче вирішення спільних проблем не тільки дидактичного характеру, але і виховного плану.
Підвищенню рівня загальної вихованості дітей сприяє їх безпосередня участь п різних видах діяльності. Основними видами діяльності дітей на етапі переходу від старшого дошкільного віку до молодшого шкільного е ігрова, трудова і навчальна. Важливою умовою ефективності виховного процесу е оптимальне співвідношення цих видів діяльності.
Своїм дослідженням ми розглядаємо проблему встановлення спадкоємних звилзків в процесі трудової діяльності дітей 6-7 річного віку.
Проблемам наступності у трудовому вихованні в умовах дошкільних закладів та школи присвячено дослідження П.М. Андріа-ноьа, Л,П. Дашківської, Г.В. Наумова, М.Г. Полякова та ін. Доел іддення Л.II. Дашківської, Л.Б. Касперської спрямовані на здійснення наступності стосовно трудового виховання дітей дошкільного віку у зв"язку з їх підготовкою до школи.
Проаналізувавши різні налрями вивчення проблеми наступності у трудовому вихованні відзначаємо, що на сьогоднішній день иемао дослідження, в якому б ця проблема розглядалась в зв"язку з переходом від старшого дошкільного до молодшого шкільного віку. Практика встановлення наступності трудового виховання но задовольняв потреб сучасного виховання, тому необхідна розробка нових підходів до вирішення проблеми, інтегрування виховних можливостей дитячого садка, сім"ї і школи в цьому питанні. Ііри цьому ми керувалися новими підходами до дитячої праці як засобу виховання, які поставлені концепціями дошкільного виховання, новими альтернативними програмами.
Дитячий оадок в певній мірі виконує функції трудового виховання повсякчасно і систематично, проте сім"я і школа дещо зніжують його виховну спрямованість, розглядаючи дитячу працю
лише як засіб набуття дітьми практичних умінь і навичок. Комплексний підхід до питання про наступність трудового вихованню дітей в сучасних умовах потребує визначення педагогічних умов для вирішення цієї проблеми.
В другому розділі "Дослідно-експериментальна розробка проблеми наступності у трудовому вихованні дітей старшого дошкільного і мзяодшого шкільного віку" характеризуються особливості трудового виховання старших дошкільників в процесі їх підготовки до школи /за даними констатуючого експерименту/, розкриваються педагогічні умови забезпечення наступності трудового виховання дітей отарного дошкільного і молодшого шкільного віку, приводяться дані результатів експериментальної роботи.
Зміни в системі народної освіти актуалізують проблему підготовки дітей до школи. Відомі вчені /ІІІ.О. Амонашвілі,
Г.Г. Кравцов, В.К. Котирло, А.Т. Пишкало та ін./ вважають її провідною в роботі з дітьми 5-6 річного віку. Причому, підготовка до школи розглядається не як самоціль, а з позицій притаманної дітям цього віку діяльності: ігрової, пізнавальної, зображувальної, трудової, художньої.
- Ми обгрунтували, на чому базується вибір нами трудової діяльності для дослідження проблеми наступності. Ял показали результати пошукового експерименту, рівень інтелектуального і трудового виховання дітей, що поступають до першого класу школи неоднаковий. Це створює труднощі для дітей і для вчителя, про які ми вже зазначали.
Основним показником ефективності процесу трудового виховання в дитячому садку є рівень трудової вихованості старшого дошкільника. За даними констатуючого експерименту ми визначили
різні рівні трудової вихованості. Критеріями трудової вихованості виступали якісні прояви, на які спирг-еться програма трудового навчання у 1-му класі: знання деяких процесів праці людей різних професій, а тайож самих дітей, характер ставлення дітей до праці, характер взаємовідносин дітей в процесі праці.
Високий рівень трудової вихованості: діти мають знання про ге, хто і як робить речі, володіють трудовими навичками, виявляють иамоодійііісТи, П02И?“«нй ставлення до праці, вміють взаємодіяти ніж собою - 5-6 р. життя - 6-7 р. життя - %.
Середній рівень трудової вихованості: діти мають неточні знання про то, хто і як робить речі, мають трудові навички, але не проявляють їх самостійно, взаємодіють з однолітками вибірково - Ь~6 р. життя - 7056, 6-7 р. життя - 67%.
Низький рівень трудової вихованості: діти не мають знань і трудових навичок, не виявляють позитивного ставлення до праці , конфліктують з іншими під час виконання трудових операцій -Ь~6 р. життя - Щ, б-? р. життя - Ь%.
Аналіз практичного досвіду роботи із старшими дошкільниками /аа даними констатуючого експерименту/ свідчить про те, що дитячий садок ща не повністю використовує воі виховні можливості трудового виховання. Вихователі стверджують, що організація дитячої праці не викликав труднощів, при цьому наголошують на використанні традиційних форм її організації /доручення, чергування, колективна праця/ і застосуванні найбільш відомих методів керівництва нею. Сім"я не включається в цю роботу систематично, або виконує її без особливого бажання.
Результати констатуючого експерименту свідчать про те, що в дитячому садку в цілому проводиться робота по трудовому вихованко отараих дошкільників. Проте реалізуються не всі можли-
юсті дітей для розвитку їх інтересу до праці, бачення л«п ■ айматисл, формування таких якостей як працьовитість, ініціативність, наполегливість. Організація трудової діяльності ді-;ей старшого дошкільного віку потребує вдосконалення і оптині-іації ка осиові раціонального використання всіх засобів трудо-юго виховання, традиційних і нетрадиційних видів прчці і '{орм :ї проведення, а також нових підходів до керівництва цією ді-ільніотю з боку дорослого.
Мето» формуючого експерименту було створення системи пе-(.атогічної роботи, яка сприяла б формуванню звички прпцвз&ти га дотриманню спадкоємних зв"язків у трудовому вихованні на ієжі старшого дошкільного та молодшого шкільного віку. Бя«ли~ юю складовою частиною педагогічної системи виступають педагогічні умови, що забезпечують змістовний /внутрішній/ та орга-іізаційний /зовнішній/ рівні наступності.
Змістовний рівень наступності передбачав встановлення >в"язків у завданнях та змісті трудового виховання так, щоб у іершому класі завдання та зміст розширювались та поглиблюва-іись; у формах і методах організації дитячої праці; у керівництві трудовою діяльністю з боку педагога. Значний вплив иа »береження наступності матиме забезпечення співробітництва на конкретній-діловій осшві дитячого садка і иколи з батькади з проблем трудового виховання.
Організаційний рівень наотуттсті забезпечується встановленням спільних форм взаємодії дитячого садка і школи, організацією науково-методичних зв"язків в роботі вчителя і вихователя по трудовому вихованню дітей.
На основі узагальнення теоретичних положень та аналізу результатів констатуючого експерименту були визначені і о б груп-
їоьшіі педагогічні умови наступності трудового виховання. Головними з них є: оптимізація процесу трудового виховання старших дошкільників у відповідності з новими підходами до дитячо праці; керівництво трудовою діяльністю дітей на основі співробітництва дороолого і дитини; педагогічна просвіта батьків і їх залучення до вирішення проблем дитячої праці; спільна діяльність вихователя і вчителя по трудовому ьксогсгкг сопших дошкільників.
Нами була створена організаційно-методична система, спря посада на підвищення ефективності трудового виховання дітей старшого дошкільного віку і першокласників. Дз неї входили та кі напрямки педагогічної роботи: створення фонду знань про працю дорослих, що є базою для проведення початкової профорієнтації; організація обов"язкових трудових справ та трудових справ за інтересами, що сприяє удосконаленню трудових умінь і навичок та розвитку особистісних якостей /працьовитість, ініціативність, добросовісність, відповідальність/; використання особистісно-оріентованої моделі керівництва трудовою діяльністю дітей, яка реалізовувалась на основі індивідуально-дифере ційованого підходу до дітей.
Методика роботи була побудована на основі програм по вихованню і навчанню дітей дошкільного віку/з опорою на "Маляї ко"/ і програми для початкової школи з варіативним додатком. Аналіз програм свідчить про часткову наявніоть наступності у змісті та виховних завданнях. Це дало нам підстави дещо скорі гувати* програмові вимоги стосовно роботи з першокласниками у відповідності з нашими завданнями. Так, під час формуючого еі перименту в зміст програми 1-го класу були внесені зміни в рс діли "Робота з тканиною" та "Сільськогосподарська праця". Зо-
рема, до змісту темп № 3 "Дзгляд за кімна-пішш рослинами" буп еренесаний матеріал з ІУ-Ї чверті ІІ-го класу: "Черенкуртіня імнатних рослин, виоівання насіння квітів на роя саду, посадка оренеплодів".
Співставлення результатів аналізу програм доводить, що ля спадкоємних зв'язків необхідно дотримуватись загальних вхідних положень нині діючих програм для відбору і побудочч місту кожного з видів праці.
Як відомо, практичні трудові уміння і навички діти набувать у різних вцдах праці і різних формах її організації. Дія ідвищення ефективності трудової діяльності старших доткільни-ів вважаємо за доцільне розглядати самообслуговування як фору організації дитячої праці. Самообслуговування як гі'дч^ і дульна форма організації дитячої праці може бути застосована в ізних вадах праці: господарсько-побутовій, првці в природі, рб обійти себе, не звертаючись за допомогою до дорослих, динна повинна володіти різноманітними трудовими уміннями і на-ичками: самостійно одягатись і роздягатись, стежити за чиото-ого речей, підтримувати порядок у шафі для одягу, у тику сто-а, в разі потреби проводити дрібний ремонт одягу /пришити удзик, гачок/, прати та прасувати свої речі, доглядати взуття, мінити пойтіль, тримати в порядку свої речі, іграшки, приготу-ати собі нескладний бутерброд і т.д. В експериментальній групі сновна увага при оргвгізації самообслуговування була приділена авчанню дітей виконувати справу найбільш ефективно, раціональ-
о, швидко, з найменшою затратою сил.
Навички по самообслуговуванню закріплювали в сумісній ро~ оті старших і молодаих дошкільників. Така форма організації раці названа нами спільною формою самообслуговування, де старші
дошкільники допомагають молодшим оволодіти навичками самообсл; говування: зашнурувати черевички, застебнути гудзик, правильні попити і витерти руки. Др такої форми роботи залучались ті дошкільники, які своїм ставленням до праці, своєю поведінко» ві; повідали раду вимог і мали високий рівень трудової вихованост В цілому, це сприяло підвищенню інтересу до господарсько-побу тової праці, удосконаленню навичок та формуванню моральних як
о гей: б агония допомогти молодшому, не ображати його, виявляти добрі наміри щодо іншої дитини.
З позицій наступності велике значення мала організація д дитини. Орієнтуючись на принципи співробітництва /не втручати ищо дитина не потребує допомоги; діяти за девізом "Давай разом"; не перекладати свої функції и& дитину/, широко застооов вали самостійні трудові дії дитини - весь процес постановку ц лей, відбору змісту і пошуків організації діяльності здійснюється дитиною, виходячи із загальних цілей і ставлення до ото чуючих і до себе. .
Після проведеної цілеспрямованої роботи в старшій груп і доцільним стало розширення показників трудової вихованості ді тей: усвідомлення соціально значущих мотивів праці, відповідальне відношення до праці, до доручень дорослих, допомога і* еш в процесі праці, звичка до праці, зацікавленість в якості своєї роботи, бережливе ставлення до результатів праці, старг ність, добросовісність.
З метою збереження настуїшооті трудового виховання в початковій школі була впроваджена модель діяльності вчителя 1-і класу. Ця модель включала такі компоненти: педагогічну діагнс стику /на основі карт трудової вихованості і практичної діялі иості дітей/, що виявляє рівні трудової вихованості дітей;
іивчення можливостей сім"ї і нового класного колективу в орга-іізації процеоу трудового виховання; корекцію загально! роботи і дітьми на основі їх відношення до праці. Вони можуть бути юсднані в часі, але їх використання дає можливість підвищити лвень трудової вихованості дітей на основі формування у них зтавлення до праці, взаємозв'язку трудового виховання в оім"ї і: в школі.
Важливою педагогічною умовою наступності внотупас забвз-течення єдності керівництва трудовою діяльністю дітей з боку вихователя і вчителя початкової школи. На кожному отапі трупового процесу не виключена участь педагога, але він не нав"я-зуе своєї думки, а радиться з дітьми, висловлює свою зацікав-кеність, переживав невдачі. Такий стиль керівництва вносить у групу спокій, знімає напруженість, сприяє розвитку добрих стосунків, емоційному комфорту дітей.
Під час організації трудових справ широко застосовувався індивідуально-диференційований підхід до дітей. Знання вихователями рівнів трудової вихованості дітей давало змогу варіювати форми організації дитячої праці і урізноманітнювати методи
і прийоми керівництва нею. Так, співробітництво вихователя з дітьми Ш-го рівня трудової вихованості здійснювалось з використанням таких методів і прийомів як показ способу дії, полс-нбння, контроль за способом виконання, вказівка, оцінка. На ГІ-му рівні трудової вихованості застосовувалась спільна праця дітей і дорослих. Проте методи і прийоми керівництва були іншими: охвалення ініціативи дітей, порада дорослого, контроль за результатом, оцінка своєї роботи і роботи інших учасників. Організація змагань застосовувалась на 1-му рівні трудової вихованості "Хто швидше”, "Хто краще”. Основний метод керівництва трудовою діяльністю дітей цього рівня - метод довгри.
В експериментальному клаоі був збережений такий підхід до керівництва трудовою діяльністю першокласників. Проведений тричі на рік контрольний зріз, крім змін у рівнях сформовано-оті трудової вихованості, показав розвиток досвіду діяльності дітей і формування наполегливості, витримки, відповідальності перед однолітками за якість своєї роботи, виникнення потреби у співробітництві.
Важливою педагогічною умовою наступності ми вважаємо організацію роботи з батьками. Цей напрямок роботи базувався на діловому співробітництві, так як констатуючий експеримент показав, що питання трудового виховання дітей хвилюють батькі; якнайменше. Підвищенню рівня педагогічної просвіти батьків сприяло використання в роботі таких методів як бесіди /індиві дуальні і групові/, консультації, лекції, проблемні ситуації, інформація у батьківських куточках. Також були розроблені і впроваджені домашні завдання з трудового виховання.
В 1-му класі вколи робота з батьками була продовжена. За стосовувались такі форми роботи як батьківські збори, анкетування, дні відкритих дверей, організація виставок, дискусія по книзі відомого педагога Анни Роговін "Хочу сдедать сам".
Для збереження і розвитку спадкоємних звиязків у трудово му вихованні найвагомішими нам видаються контакти між вихователем і вчителем. Насамперед - це особисті, практичні та науково-методи чй контакти. Зрозуміла річ, що це вимагає від педагогів творчості, певних затрат енергії, пошуку, бажання урі номанітнити свою діяльність.
В експериментальній роботі були використані традиційні форми співробітництва педагогічних колективів, але зміст оное лгсвався, був спрямований на розвиток особистісно-оріентовашї
ґЛ.
оделі поведінки дорослого з дитиною. Застосовувались такі орми роботи як: вивчення програмових вимог по трудовому ви-ованню в дитячому садку і в школі, їх обговорення; обмін до-аідом з даного питання; взаемовідвідування; спільні педради; пільні батьківські збори; спільні виставки творчих робіт.
Оптимізація трудового процесу в дитячому садку і в пер-ому класі сприяла зростанню рівня трудової вихованості дітей >-7 річного віку, формуванню позитивного ставлення до праці, '«користання показників трудової вихованості було покладено в снову діагностичної методики для визначення якісних змін в озвитку особистості дитини під час проведення контрольного ксперимонту. При цьому ми спиралися на положення В.К. Котир-;о про необхідність ведення педагогічної карти на кожну дити-іу для якнайповнішого уявлення про дитину в особнстісному лані. Відсутніоть такої карти ускладнює навчання дітей в зриому класі.
Застосування нетрадиційних форм організації дитячої пра-
іі /гурткова робота, спільна робота різних за віком дітей, сумісна праця з дорослими та ін./ допомагало підтримувати ін-•ерес до цього виду діяльності, привчало дітей знаходити собі праву до вподоби у вільний час. Порівняльний аналіз резуль-'атів експериментальної роботи показав, що зріо рейтинг тру-Ювої діяльності серед інших видів діяльності, змінилось отав-іення вчителів, вихователів, батьків до праці дітей, зросла •рудова вихованість дітей. Так, число виборів трудової діяяь-юсті в реальній ситуації в експериментальному класі становило В в порівнянні з контрольним - 10, а в уявлпваній кількість іиборів була відповідно 21 і ІЗ, Зміни в рівнях трудової вихо-іалооті подані в таблиці.
Зміна рівнів трудової вихованості в результаті забезпечення наступності в роботі дитячого садка
і першого клаоу школи
________________Рівень, %_______________
Високий__________Середній ' Низький
5-6 р. 6-7 р. Ь-6 р. 6-7 р. 5-6 р. 6-7 р
Експериментальна група_____________
До експерименту 24 26 70 67 6 5
Після експерименту 86 с38 14 12 - -
Контрольна група
До експерименту 22 28 66 64 10 8
ІІісля експерименту 28 37 67 60 5 3
Порівнюючи результати контрольної і експериментальної грі пи до і після проведення експерименту, можна переконатися в, ефективності проведеної роботи. Запропоновані різноманітні фо{ ми роботи дитячого садка і школи з батьками викликали їхню сті ку увагу до праці дітей. Спільна робота по трудовому вихованні виконання домашніх завдань з даного розділу не обтяжувало баті ків, а допомагало їм спілкуватися з дітьми не тільки на верба; йому рівні, а й на рівні практичного обміну досвідом.
Проведене дослідження підтвердило висунуту гіпотезу і да підотави зробити такі висновки. •
Поглиблене вивчення і узагальнення проблеми наступності ; трудовому вихованні отарщих дошкільників і першокласників сві, чить про її багатоаспектність і ріаноплановість, а також про невіддільність від перспективності в цій роботі- Вивчення ста трудового виховання дітей старшого дошкільного віку в дитячих закладах і в сім"ї з точки зору наступності і перспективності переконливо свідчить про те, що дитячий садок проводить в цьо
апрямку певну роботу. Проте, можливості трудового виховання ля підвищення загального рівня вихованості дітей у звпнзку їх підготовкою до школи використовуються вихователями не овноп мірою. Такий стан трудового виховання пояснюються кіль-»ма причинами. Серед них неефективне використання традиційних орм організації дитячої праці /чергування, доручення, кодек-ивна праця/, повільне впровадження, а то і відмова від нових «традиційних форм організації і видів праці /спільна праця ,ітей і дорослих, спільна праця різних за віком дітей, домашні авдання по трудовому вихованню, гурткова робота та ін./, низь-:аі ефективність методики керівництва дитячою працею в умовах ’уманізації педагогічного процесу, недостатня використання та ескоординованість спільних фзрм роботи дитячого садка і сім"!, .итячого сздка і школи.
Аналіз педагогічного процесу в дитячому садку і в иколі юказав, що використання як традиційних так і нетрадиційних юрм організації дитячої праці в різних її видах на етапі перейду від дитячого садка до школи може забезпечити безперервність : послідовність процесу трудовоге виховання, якщо створити пев-
іі умови.
Основним показником ефективності процесу трудового втосо-іяння 5 трудова вихованість дитини. її критеріями виступали тісні прояви, на які спирається програма трудового навчашя ' першому класі: знання деяких процесів праці людей різних професій, а також самих дітей, характер ставлення дітей до праці, іаявність трудових умінь і навичок в доступних водах праці, ха->актер взаємовідносин дітей між собою в процесі праці. Проведе-іа експериментальна робота дозволила, розширити показники трудо-іої вихованості дітей: усвідомлення соціально значущих мотивів
праці, відповідальне відношення до праці, до доручень доросли; допомога іншим в процесі праці, зацікавленість в якості своєї роботи, бережлива ставлення до результатів праці, старанність добросовісність. Орієнтація на виділені показники дала змогу визначити три рівні трудової вихованості дітей експерименталь лої і контрольної груп: високий, середній, низький.
Проведена нами робота дозволила визначити основні педаго гічні умови забезпечення наотупнооті у трудовому вихованні отарших дошкільників та першокласників.
Перше, що потребує вирішення у встановленні спадкоємних зв"язків у трудовому вихованні на етапі переходу від старшого дошкільника до першокласника, це оптимізація процесу трудовог виховання старших дошкільників. Вона досягається планомірним систематичним використанням в роботі з дітьми всіх засобів, тр дового виховання, видів праці і різноманітних форм її органів ції, застосуванням в роботі надбань народної педагогіки з питель залучення дітей до праці.
Друге, що забезпечить взаємодію в роботі вихователів і вчителів, - єдність педагогічного керівництва різними видами формами організаці" праці. Педагогічне керівництво, побудова* на співробітництві з дитиною, сприяє забезпеченню стійкого і* тересу до трудових операцій, виникненню бажання займатися ріг иими видами праці, отримати результат, взаємодіяти з однолітками.
Вирішенню цього допоможе створення таких педагогічних у» як нові, творчі форми взаємодії вихователів і вчителів у змі<
і методах роботи, індивідуальний підхід до дитини на основі введення педагогічної карти трудової вихованості старших дошкільників, спільна розробка ними конспектів, сценаріїв та спільне проведення різних форы роботи з дітьми.
Трете, що об"єднае в роботі суспільні дитячі заклади, це ігальна робота з педагогічної просвіти батьків і залучення їх > проблем трудового виховання дітей. Батьки залучаються до задиційних і нетрадиційних форм організації дитячої праці: урткова робота, спільна праця дітей і дорослих, участь у витав ках гґоробок э різних матеріалів.
Ми вважаємо за необхідне відмітити, що визначені педаго-Ічні умови сприятимуть ефективності наступності трудового впивання при комплексному їх використанні. При цьому відмічаємо, з вищевказані педагогічні умови не треба розглядати як виялмч-з можливі. їх перелік може бути ширшим. Ми визначили ті з них, кі були найбільш результативними і доцільними в проведеній кспериментальній роботі.
Досвід встановлення спадкоємних зв"язків у трудовому ви-званні старших дошкільників і першокласників показує, що ця роблема не вичерпується дослідженими аспектам:.!: потребуй вив-ення наступність у підготовці студентів педагогічного факуль-ету до роботи по трудовому вихованню в дитячому садку і а шко-
і, специфіка встановлення спадкоємних зв"язкіп у трудовому ви--ованні в різних умовах, наприклад, в умовах закритого закладу, умовах сучасних нетрадиційних типів дошкільних закладів, тЬ™?,
Основні положення дослідження рисвітлепо в таких публіка-іях автора:
1. Вед доручень до колективної праці // Дошкільне внхо-аиня. - 1985. - № 6. - С. 22-23 /у співавторстві/.
2. К.Д. Уиинокий о трудовом воспитании детей дошкольного озраста: Сб. Материалов Всесоюзной научно-практической конфе-іенции "Педагогическое наследие К.Д. Уиинского в современной
практико доикольного воспитания”. - Одесса, 1991. -
С. 96-97.
3. Воспитание трудолюбия у детей старішго дошкольюго возраста // Гуманізація виховання і навчання дітей дошкільно віку: Матеріали науково-практичної конференції. - Рівне, 199
С. І88-Ш9.
4. Наступність у трудовому вихованні дітей старшого довкільного й молодіоого шкільного віку /першого класу 4-річно початкової школи/ // Проблеми розвитку психолого-педагогічн науки в науково-технічній творчості молоді. 36. наукових пра студентів, аспірантів. - К.: ВД11, 1992, - С. 23-25.
5. Наступність у трудовому вихованні дітей старшого до-
шкільного віку і першокласників // Розвиток проблем психолог педагогічної науки в науково-технічній творчості молоді. 36. наукових праць студентів, аспірантів, докторантів. - Вип. № К.: УДІУ, 1993. - С. 210-212. .
ПІдпяс&но до друку 01.07,199^.05.1,3.Формат 60x84 і/іб‘.
Друк офсетний.Тир.ІОО.ЄамЛТО.Безпдатно.
АОД УІПУ Ім.Драгоманова, Київ,Пирогова, 9.