Темы диссертаций по педагогике » Общая педагогика, история педагогики и образования

автореферат и диссертация по педагогике 13.00.01 для написания научной статьи или работы на тему: Политехническое просвещение школьников на факультативных занятиях в 8-9-х классах

Автореферат по педагогике на тему «Политехническое просвещение школьников на факультативных занятиях в 8-9-х классах», специальность ВАК РФ 13.00.01 - Общая педагогика, история педагогики и образования
Автореферат
Автор научной работы
 Дедух, Валерий Александрович
Ученая степень
 кандидата педагогических наук
Место защиты
 Киев
Год защиты
 1994
Специальность ВАК РФ
 13.00.01
Диссертация недоступна

Автореферат диссертации по теме "Политехническое просвещение школьников на факультативных занятиях в 8-9-х классах"

У«(?А1НСЫСИЙ ДЕРЖАВИН» ЛЕДАГОПЧНИЙ УНШЕРСИТЕТ U H ш. М. П. ДРАГОМАНОВА

ДР^УХ ВАЛЕР1Й ОАЕКСАНДРОВИЧ

ПОЛ1ТЕХН1ЧНА OCBITA ШКОЛЯР1В НА ФАКУЛЬТАТИВНИХ ЗАНЯТТЯХ У 8 - 9-Х КЛАСАХ

АВТОРЕФЕРАТ

дисертацм на здобуття науксгеого ступеня кандидата педагопчних наук

КИ1В -1994

Дисертац1еп е рукопис.

Робота виконана в Украшському державному педагог¡чному ун!верситет1 1м. Ы. П. Драгоманова

I

Науков1 кер!вникл - член-кореспондент АПН Укра1ни, доктор педагог1чних наук, професор Д. О. Тхоржевський;

кандидат педагог1чних наук, доцент Е Г. Гетта

ОфЩ1йн1 опоненти - Д1йсний член АПН Укради, доктор педагог1чних наук, професор В. М. Мадз1гон;

кандидат педагог1чних наук Г. е. Левченко

Пров 1 дна оргашэащя - Бердянський педагог 1чний 1нститут

1м. ЕД Осипенко

V ... Захист В1дбудеться ''-'"'Л^/Ц' 1994 р. о "7 год.

на зас1данн1 спещалшовано! ради КПЗ.01.02 в Укра)нському державному педагог Гчному ун1верситет1 1м. Ы. П. Драгоманова / 252030, м. Ки1в, вул. Пирогова, 9 /.

3 дисерташ ао модна ознайомитися в бЮлютещ Украпюького державного педагопчного ун1верситету 1м. Ы. П. Драгоманова

Автореферат розюланий -тУ" ""/>- 1994 р_

Вчений секретар

спешал1зовано1 ради, — Л. В. Долинська

доцент /

Актуальшсть досл1джекня, Радикальн1 зм1ни. як! вибуваються осташим часом в нашему сустльств1, позначилиея на bcix напрям-ках його життя. Не-е винятком в даному в1дношенн1 й осв4та. У шй галуз! 8д1йснюеться перегляд шнностей э позищй шдготовки моло-Д1 до трудово! д1яльност! в умовах становления 1 розвитку незале жно! демократично! держави. Вже зараз можна отверджувати. до хараетериимн рисаш середньо! освии в Украш4 стають гуман4ващя та диференщащя навчання.

Однак поряд з по8итивними тенденц1ями все пом!тн1ше виявля-ються й деяк! негативн1 явшца. Зокрема, в неСаланому напрям1 зм1-нюегься ставлення до пол1техн1чно! освии, яка передбачае теоретично I практичие знайомство учн1в з основами виробництва. Так, вагальноосв!тня скола вго не називаеться гкштехтчною. Б1льше того, в деяких випадках шштехн1чний принцип оголошуеться постулатом в1джило1 радянсько! школи. Отме, даному питанию надаегься пол1тичне забарвлення, хоча для цього немае Н1яких шдстав.

№ж тим, Оез щлеспрямованого формування готовност1 молод! до праш на виробництв! не можна забезпечити стандарту освети Hi на якому piBHi. На жаль, е багато доказ1в того, шр сьогодн1 знач-на частина шак!в 1 д!вчат не привчен1 до 1нтенсивно1 розумово! й ф!зично1 пращ, не эдатш реал1зувати сво! природш зд!бност1 й вбалансувати при вибор1 професп особисп 1нтереси 8 1нтересами сусп1льства. Одн1е» 8 причин цього е те, що наявний пшльний нав-чальний план не забезпечуе формування в учшв достатнього уявлен-ня про основи виробництва, бо жодний з передбачених у ньому предмета не розглядае виробництво як об' ект вивчення. Виробнич! яви-аа виступаюгь тут лише 1люстративним матер1алом, що шдпорядко-вуегься змюту й лог1чн!й структур! даного навчального предмета, Як результат, учн! не здобувають систематизованих знань та вм!нь

- г -

в галу81 техн!ки, технологи, економши й оргашваци виробницт-ва Однак, таке вавдання ставиться в осв1тн!х концепщях практич-

I

но вс1х крат свиу, хоч сам терм1н "шштехн1чна освиа" там не ваввди вживаеться. Вначна увага прид1ляеться цьому литанню Я у державн!й програм1 "Освиа".

Означен1 протир1ччя м1ж аапитами сусшльства до шдготовки молод 1 до праш на вироОництв! 1 п реальним станом, м!ж характером шштехшчного навчання в школ1 1 новими вимогами життя й визначили виб!р теми дисертащйного дослкдження - "Гкштехшчна осв1та учшв на факультативних заняттях у В - 9-х класах".

Мета досшдження полягае в науковому та орган 1вашйно-педа-гопчному розв'язанн! проблеми шштехнтно! осв!ти учшв вагаль-ноос&1тн1х шк1 л в сучасних умовах.

Об" остом дослддження е пол1техн1Чна осв!та школяр1в на етап1 становления нацюнально1 школи.

Предметом доел жжения е науково-дидактичн! умови орган!зац!1 факультативних занять з основ виробництва як системоутворгаочого елемента пол!техн!чно1 осв1ти в основн1й школ1.

Ппотеза досл!дження полягае У припущешн, вр центральне м!сце в систем! пол1техн1чно! осв!ти школяр1в повинн1 займати факультативы! эаняття з основ сучасного виробництва, результатив-ност1 яких будуть сприяти:

- в1дб1р навчального матер!алу на основ! комплексного охоп-лення вс1х стор1н сучасного виробництва з урахуванням останн1х техн1ко-технолог1чних та орган1зац1Йних 8м!н, ир в!дбуваюгься в ньому;

- шзнавальна самэст1йн1сть школяр!в, активн! методи навчан-ня й виробнич! екскурсИ;

- прискорення, поглиблення мотивацп 1 обгрунтування про-

- 3 -

фес1йного сашвизначення учн!в.

У в1дпов1дност! з метою Д ппотезою визнадеш такх завдаиня доел джэння :

- встановитн вкмоги до шштехмчно! осени учмв эагалыго-осв1тньо$ школи в умовах дифзреищаци вм1сту навчання;

- розробити програму факультативного курсу "Оенови сучасного виройякцтвй" для 3 - 3-х класса середкьо! ШКОЛИ;

- виявити дидакгичн! умови ефективноот! мзиавально! Д1ялъ-ност 1 учн1в на заняттях факультативу Я шдготувати реко-мендаци для вчител! в до проведения занять.

Методолог ищу тебретичну основу досл1д*ення склаяи 0азисн1 положения фиюсофоько! теори швнаяня, психолого-педагог 1 чн 1 теорп роввиваючого навчання та актив1заци шзнавально1 Д1яль-ност1 сколяр1в, теор1я оптимзацп дидактичного процесу.

Для вирипэння поставлених завдань 1 перев!рки вих1дних при-пусрнь використовувався комплекс метод!в досл1дмэння: теоретичний анал1з фитософсько!, психолого-педагог'чно5, техшчно!, економ!ч-но£ й сусп1льно-пол1тично! л!тератури, навчальних програм, шд-ручник1в 1 методичних пос1бшшв; спостереження, анкетування, теотування, психолог 1чне Д1агностування учн1в; констатуючий фориуючий експеримент, статистична обробка IX результат(в.

Наукова иовивна досл1дяення: _ .

- виэначено вимогй до пол1техл1чно1 освии школяр!в в су-часних умовах, вокрема доведена необх1дн1сть поглиблеиня економ1чио! 1 управл1нсько! шдготовки учн1в та розвитку 1х проф8С1ограф1чних вм1кь;

- вд!йснено наукове обгрунтування зшсту 1 структури программ факультативного курсу "Оенови сучасного виробництва" для учшв 8 - 9-х клас1в загально6св1тньо1 школи на основ!

пор1вняльно-псштехн1чного аналюу елеменив виробництва та принцшив оптим1эадн шзнавально-практичшл д1яльност!

I 1

учн1в!

- виявлено дидактичн! уиови шдвищення ефективносп факуль-тативних занять шштехя!чного налрямку: широка вико-ристання мютредметних ав'яак!в, попередньо! самошдготов-ки ушив до занять, виробничих екскурс1й та дидактичних рольових trop.

Особиотий внесок дисертанта полягае у розробщ ефективно1 системи ознайомлення шкодяр1в 8 основами сучасного виробництва, мета, smîct, форми i метода яко! дозволяють теоретично обгрунту-вати та практично реал1вувати 1де1 диференщйовано1 шштехшчно! осв1ти учн1в середньо! 8агальнооСв1тньо1 школи.

Теоретично значения досл1джання:

- уточнено змют поняття "пол1техн1чна ocbits" (знято пол1-тичне забарвлення в мети .пол1техн1чно1 ocbith, до il 8М1сту включено комушкативну складову);

- вироблено критерп в!дбору гкштехн1чного зм1сту факульта-тивногб курсу з основ сучасного виробництва (в1дпов!дшсть змюту навчання 1нвар1антним завданням пол1техшчно1 ocbi-ти, розкриття взаемоэв' явку м1ж еконошчними й техшко-технолопчними процесами на виробництв1, дидактично об-грунтоване сшввдаошейня м!ж теоретичною 1 практичною Д1яльн1стю учн1В5 максимальная р1вень використання знань з основ наук, профорютгащйна спрямовашсть).

Практична значения досл1д*ення полягае у розробщ 1 впровад-жеши в практику школи прогреми факультативного курсу "Основи сучасного виробництва" та рекомендащй вчителям до проведения занять.

_____Обгруятовашсгь в!рог!дн!сть одержаяих данях забепггечет

все01чним характером досшдження, репрезентативн1стю статистично$ виб1рки, к1льк1сною обробкою та якюним анал!зом результат)в експерименту.

На захист виносяться:

1. Критери В1д0ору матер1алу 1 дидактичн1 вимоги до орган 1-8аци занять пол!техн!чних факультативних курс1в у середн1й за гальноосв!тн1й школ1.

2. Змют теоретично! й практично! шдготовки учн!в 8 - 0-х клас!в за програмою факультативу "Основи сучасного виробництва" та рекомендацп до проведения ванять.

Апробашя та впровадження результат!в досл!дження. Результа-ти досл1дження друкувалися й допов1дались на Шжвуз1вськ1й науко-во-практичн1й конференци, присвячен1й 75-р1ччю Черн!г!вського державного педагог !чного шституту ш. Т. Г. Шэвченка (м.Черн1Г1в, 1991 р.); Минвуз !вськ1й науково-практичшй конференци з психолого- педагог 1чних проблем (м. Черн1пв, 1992), шор1чних зв1тно-нау-кових конференшях 1 зас!даннях кафедри педагопки, психодоги й методики трудового навчання Черн1г!вського пед!нституту; на зас!-даннях кафедри трудового навчання ! креслення Укра1нського державного педагог !чного ун1верситету т И. П. Драгоманова.

Програма факультативного курсу "Основи сучасного виробництва" для 8 - 9-х клас1в надрукована в 1нформац1йному эб1рнику Ш-И1стерства 0св1ти Укргнни (1992.- N 17-18.- С.43-54). Рекоменда-цгI для вчител!в видан1 окремою брошурою Республ1канським нав-чально-методичним каб1иетом загально! середньо! 1 педагог1чнсн осв1ти в 1993 рощ.

ДисертаЩйне дослиження тривало п'ять рок1в (19ё9-1994р. р.) 1 включало так! етапи: анал!з !нформац!йних джерел та теоретичне

осмислення проблеми, розробку й апроОашю программ факультативного курсу, в1дб!р та перев1рку ефективност! аасоб!в дидактичного вабезпечення занять,, обробку 1 описания результат!в.

Структура роботи: дисертащйне досл!дження складаеться в вступу, двох роэдшв, висновк1в, бюлюграфн та додатмв.

ОСКОВНИЙ 8М1СТ роботи

У встуш обгрунтовуеться актуальн!сть теми дисертацИ, фор-мулюються мета й ппотеза досл!дження, визначаюгься об'ект, предмет 1 вавдання роботи, характеризуются методи та етапи наукових пошук1в, викладаюгься положения, як1 виносяться на захист, ров-криваоться методолог1ЧН1 1 теоретичш основи, наукова новизна й в!рог!дшсть, даегься ощнка значения проведеного досшдження.

-У периюму роздш - "Становления нац!онально1 школи та роз-виток пол1техн1чно! осв!ти" розкриваються шляхи шдготовки УЧН!В до трудово! виробничо1 д1яльност1 на сучасному етап! розвитку за-гальноосв1тньо! школи, анал!8уютьоя можливост1 факультативних эа-нять як форми зд1йснення пол1техн!чно1 осв!ти в умовах диференш-ацп 8М1сту навчання, всеб1чно обгрунтовуеться структура базового факультативного курсу "Основи сучасного виробництва" для учн1в 8 -- 9-х клас1в.

Из основ ! анал1зу роб!т а Р. Атутова, С. Я. Батишева, КХ К Васильева, О.Г.Калашникова, ЕС.Ледньова, Е М. Мадз!гона, ЕЕ Серикова, М. М. Скатк!на, Д. 0. Тхоржевського, 1й С. Тшникова, С. М.Шабало-ва та 1нших вчених ми прийшли до висновку , щр сьогодн1 назр!ла необх1дн1сть оптим!8ац!1 вс1х компонент1в середньо! осв!ти, як! визначаюгь р!вень ознайомлення школяр1в э сучасним виробництвом: пол!техн!чного 8М1сту 8агальноосв!тн1х"предмет1в ! трудового навчання, поаакласних та позашк1льних занять, орган!зацп продуктивно! прац!.

За нашими даними, псштейнчна оев1та, яка нин) необх^дна не лише майбутнш робггникам, але й 1 нженерно-техн 1 чним прац!вникам, вс!м спещал1стам 1 управлтцям, в умовах переходу до ринкових в1дносин мае бути модиф1 кована як за непрямом (у бж шдвищення рол1 еконошчних, еколопчних 1 управл1нських знань), так 1 за характером (.зростання моб1льноот! знань та вмнь, посилення здат-ност! до IX перенесения). Ягар раннее шштехтчна осв1та вважа-лась достатньою за умови волод!Ния певною сумою знань ¡з загаль-нонаукових основ техники й технологи, а також при визначеному стан! юторно-рухових та 1нтелектуальних вкинь, то сьогодн1 на перший план, поряд з ними, виходить також всеб!чне п!двищэння здатност! до комун1кативно1 й щшисно-орюгаашйног д1яльносп.

Тому до теоретично! складово! пол1техшчно5 освети сьогодш

ми взносимо:

- знания наукових основ найважливших технолог ¡чних процес1в пров1дних галузей народного росподарства;

- знакомство з Судовою, принципом дп й правилами експлуата-Ш 1 найпощирен1Ших засобгв виробництва;

- початков 1 економчш, еколопчш, управлгнськ1 й про-фееюграф1чн1 знания;

до практично!:

- общ1сдювально-вим»рювальн1 вшння;

- 1нструментальн1 (мускульжн ди на предмет пращ);

- управл1ння техщчними засобами;

- проектно-конструкторськ!;

- комун1кативно-управлП!ськ1;

- профор1внтац1йн1 вшння.

Шсилення уваги до економ!чно5, еколопчно! й комушкативно-управлшсько! подготовки школяр1в, IX когштивного розвитку вима-

гае розшрення эасоб!в пол технично! осв1ти за рахунок оргамза-дп нових навчальних курс1в, як1 вивчаються за вибором (факульта-

I

тивно) й складаюггься з теоретичних та практичних занять.

Закультативн! курс и на нюпшньому еташ розвитку нацюналь-но! школи маюгь стати основною формою диференЩаци змюту се-редньо! осв1ти, бо вони, з одного боку, дають можливють учням на добров1Льн1й основ] задовольнити навчальн1 штереси 1 розвинути сво! зд1бност1, а з 1ншго - сприяють в1дбору й перев!рш нового змюту 0св1ти.

Теоретичний анал!з педагоп чних особливостей диференц^ацп пол 1техн1чного навчання (С. Е Бабаджанян, Д. А. Еппггейн, Д.М.Комсь-кий, ЕМ. Медведев, В. М. Монахов,С. М. Швиков, М. М. Шахмаев, Г. А-Кко-Д1н X та результати досл!джень психологичного розвитку учн1в се-редн1х 1 старших клас1в (С. Г. Абрамова, I,К Дубровина, КС.Круг-лов, 1.С. Якиманська й 1нви вчен!) доводить, пр факультативне вив-чення основ виробництва дошльно зщйснювати в два етапи.

На первому э них (8 - 9-1 класи) мае забезпечуватись вияв-лення ¡нтерес!в 1 зд1бностей, розширення пол1техн!чного кругозору й стимулювання профес1йно1 орютгацп учн1в,на другому (10 - 11-1 класи) - розвиток стрихньових шзнавальних 1нтерес1в 4 творчих зд1бностей, профане й початкове профес 1 йне або поглиблене тру-дове навчання.

Тому система факультатива Иол1техн1чного напрямку, на наш погляд, повинна складатися 8 базового курсу "Основи сучасного виробництва" для учн1в 8 - 9-х клас!в, (з можливим вадплениям окре-мих ухил1в - "Основи техшки", "Основи емьськогосподарського виробництва" 1 "Основи економ!ки й управл!ння"), а також. проф) льннх та спетал130ваних факультатив1в ("Металообробка", "ДрреРооброб-ка". "Економжа 1 фшанси" »т.д.) - для 10 - 11-х клас!в.

Важливим етапом дисертащйного досл1да®ння стала розробка лрограыи факультативного курсу "Основи сучасного виробництва", - ,цйснена на основ; визначених нами таких вимог до выбору нав-1 явного матер 1алу:

1. В1дгг0в1дн1сть зм)сту навчання ^нвархантним завданням по-л1техн1чно! осв1ти.

2. Розкриття взаемозв'язку мш еконошчниыи й техШко-технолог 1чними процесами на виробництв1.

3. 1сторико-прогностичний шдх!д до вивчення курсу.

4. Доступность 1 дощльнють засвоення навчально! ¡нформацп з урахуванням можливостей переносу знань та вмгнь, макси-мальний рзвень використання в1домостей з основ наук.

5. Дидактично обгрунтоваяе сп1вз1дпояення м!ж теоретично» 1 практичною Д1яльн1стю, наявнють елемешчв, що стимулюкхгь защкавленють учшв, утил1тарна направлешсть занять.

6. ПрофорютаШйна спрямован1сть факультативного курсу.

Виходячи 13 зазначених принцип!в, нами була розроблена така

(.¡труктура програми факультативного курсу "Основи сучасного вироб-няцтва" для учн!в 8 - 9-го клас!в. сёредньо! школи:

8-й к л а с

ВСТУП ( 1 год )

Розды 1. Р03ВИТ0К ТЕХН1КЙ I ВИРОБНИЦТВА С 3 год ) Коротка 1 стор!я розвитку техшки з виробництва Поняття про виробничи'Л процес та його складов 1 частини.

Р03Д1Л II. ЕЛЕМЕНГИ МАТЕР1АЛ03НАВСТВА ( 5 год ) Властивост! й застосування метал1в, сплав1в, деревшш т \ пластмас. Перспективи впроваджекня нових конструкт йних матер 1а-Л1В. Основа групп буд1вельних матер!ал!в 1 IX використання.

А Г\

' «LU ~

Р03Д1Л III. ЗНАЙОШТВО 3 TEXHIKO» I ТЕХНОЛОГ 1ЯМИ

ОСНОВШХ ГАЛУЗЕЯ ВИРОБНИЦТВА ( 26 год )

Г1рничодобувна й металурпйна промисловють. Металообробка i

!

машинобудування. Техника легко! та полiграфi4Hoi промисловост 1, Особливостi xiMi4Horo й бютехнолопчного виробництв. Енергетиы i транспорт. Розвиток 3aco6iB зв'язку i обчислювально! техшки, Методи проведения основних буд^велышх poöiT. Вирощування, збер)-гання та переробка с i льськогосподарсыад i продукт i.

9-й к л а с РОЗД1Л IV. КОМПЛЕКСНА МЕХАН13АЦ1Я Й АВТОШИЗАЦЩ

ВЙРОБНИЦТВА ( 7 год ) Поняття про комплексну мехшпзацш й автоматизашю виробни-чих процесс в. Засоби автоматизащ i у промисловост i, сиьському господарств1, буд1вництв! й на транспорт 1. Гнучке автоматизоване виробництво.

РОЗД1Л V. ЕКОЛОГ1ЧН1 ТА СОЦ1АЛЫЛ НАСЛ1ДКИ

РОЗВИТКУ ВИРОВНИЦТВА ( 4 год ) Проблема забезпечення виробництва сировиною i енерпао. Господарська Д1яльн1сть й охорона навколишнього середовища. Оу-часне виробництво i сощальний прогрес.

Розд1л VI. 0РГАН13АЦ1Я УПРАВЛ1ННЯ ВИРОБНИЦТВОМ ('22 год ) EKOHOM14H1 умови господарювання. Методи управлишя вироб-ництвом. Науковий фундамент економ!чного розвитку. Техшчне забезпечення господарсько! д1яльност1. Людина на сучасному виробництв ь

ШДСУМКОВЕ ЗАНЯТТЯ ( 1 год )

3 метою визначення р!вня доступност! навчального материалу для розумпшя учнями ми провели експериментальне досл1Дження

якост). засвоення кожного розд^лу программ факультативу. За його результатами було здШснено необхишу корекц!» программ, л1кв1до-Еано зайву ускладненють та детал1зашю матер1алу.

Остаточт насл!дки вивчення курсу експериментапьними класами показан! на д1аграм;.Для кожного з шести роздшв программ (Р-1, Р-П 1 т.д. до Р-УГ) тут вказаний ыдсоток загально! к!лькост1 учн!в, як! одержали ощнки: Л - "погано", В - "посередньо", С -"добре", О - "В1ДМ1нно".

ас видно з Д!аграми, добр! та в!дм!нн1 знания окремих розд1-Л1В виявили В1Д 65 до 77% загально! к!лькост1 учн1В, частка нега- • тивних оцпгок в шдному випадку не перевиаувала 1Z. Таким чином, в результат! кореши 1 програми перед другим етапом екслеримен-талыюго д0сл1дження (перев1рка ефегаивност! засоб1в активхваци шзнавально! дхялыюси школяр 1 в) вдалося забезпечити вир!внюван-ня складности навчального матер¡алу факультативного курсу.

У другому роздш. - "Шяяхи вдосконалення пол^ехшчжл ocbi-ти на факультативних заняттях" роэглядаються mojiuhboctî шдвищен-ня ефективност! вивчення курсу з основ виробяицтва за рахунок ви-

користання м)жпредметних зв'язюв, технолопчних А досл!дницьких

»

екскурс!й, лопередньо! самошдготовки учн!в до занять та дидак-тичних рольових irop.

р-1 р - 1] р - iii р - iv р - v р-п

Шдвищена увага до перел^чевих засоб!в актив^защ! не випад-кова. Бона повнютю вигсшдае змюту базово! пол!техн!чно! осв!-ти, яка лежоть в основ1 пропонованого факультативного курсу. Так, реал1вац1я м^лшредметних зв'язк1в створюе умови для вмроблення у школярх в системного шдходу до анал!зу процес!в виробництва й комплексного ощнювання насл1дк!в його розвитку. Пэпередня само-шдготовка до занять мае сформувати у них эвичку до пост!йно1 са-моосв1ти, без яко1 неможливе професдае зростання сучасного ро-б1тника чи фах1вця. Дидактичн! рольов1 1гри покликан1 розвинути навички колективно! вэаемодн у процес! вирнаення р1эноман!тних проблемно-пошукових зав дань виробничо-техн 1 чного напрямку. Екскурси ж на шдприемства даюгь можлиысть безпосреднього зна-йомства 31 св1том пращ й аерев1рт обгрунтованост! профорютга-Шйного вибору учн1в.

Факультативний курс "Основи сучасного виробницитва" може розглядатися як один ¡з найважлив:ших засоб1В формування в учн1в системних уявлень про оГочуючий св!т 4 свое м^сце в ньому. Синте-, зуючий характер курсу значною м!рою закладений у його програм1, але досягкення оптимальних результат!в передбачае також й!дпов!Д-ну дидактичну побудову занять на основ! комплексного використання зв' язкзв програмового матер!алу з !ншими лавчалышми предметами.

Шлеспрямоване: використання таких вв'язк»в не тиьки стиму-люе розширення кругозору учшв, полегче вивчення окремих тем 1 роздшв курсу, але й позитивно впливае на розвиток ¡х мислення» дозволяв використовувати весь !нтелектуальний потентал при змии зм1сту й умов п!знавально-практично! д1яльност1. Для базового по-Л!техшчного факультативу м1лпредметш зв'язки е також воображениям тих !нтегращйних процес1в, то посюдаоться в наущ, техн!-щ й виробництв!. Ускладнення виробничо! техн!ки, створення тех-

нолопчних циклив, як» грунтухлься на законом1рностях к!лькох наук, розширення аналотичних 1 контрольно-управл!нських функщй су-часних виробничниюв - все це вимзгае оргатзацп тштехн!чно5 подготовки учшв на широк!й мютредметшй ОСНОВ!.

Як показуе анаЛ!з мютредметних зв'язк!в, хорошу шформащй-ну подготовку учш мають перед вивченням матероашго-техшчних основ б1льшост1 галузей народного господарства й проблем еколо-гп, дешр горшу - при розгляд1 питань мехашзацп 1 автоматизацп та сощальних насл!дк!в розвитку виробництва, 1 явно недостатки -В1ДН0СН0 оргшпзацп управл4ння ним.

Водсутнють попередньо! шдготовки учшв при вивченн! окре-мих тем курсу не створюе трудноппв на шляху IX п1энавально1 Д1-яльност!. Так, наприклад, для як1сного засвоелня знань про методи проведения основних буд)вельних роб!т чи соц!алы(1 насл1дки розвитку виробництва щлком достатньо тих донаукових уявлень, якими волод1б переважна б!львнсть иколяр1в даного В1ку. ДШсно, учш неодноразово спостерогали буд1вшадгв0 яитлових будинк!в, магазинов чи 1нших сноруд, ¡м В1Д0М! основно матероали, технока 1 трудов! процеси, да поширен! в буд1ВництВ1. Така к доступшсть 1 на-очний характер ведомостей, В1дсутн1сть спешалыкн термонологп притаманш сощальним аспектам виробництва, про як1 пост 1 йно точат ь с я розмови в семейному кол! (оплата й умови пращ та водпо-ЧИНКУ, зберелення здоров'я, еколог1чш проблеми топр).

У випадках, коли властивост! об' екта вивчення не е такими очевидними, вчитель дае учням уявлення про пауковI принципи його функщ онування, використовуючи для цього навчалышй досшд школя-Р1В або особлив! дидактичш прийоми: наведения аналопй, моделю-вання, демонстраци, анализ 1 т.п.

При органозацо! будь-якого навчальиого курсу, а найперте та-

кого, щр лередбачае энайомство вколяр1в з техн1чними об'ектами, неминуче постае питания про унаочнення занять.

Виробляючи власну систему невербального 1нформац1йного шд-кртлення факультативних ванять з курсу "Основи сучасного вироб-ництва", ми грунтувалися на тев! О. И. Леонтьева 1 Г. С. Костюка про те, шр наочнють е не Т1льки джерелом чуттевих факпв, вона виступае у навчанн1 1 як опора внутршшх мислительних д!й учн1в. При такому розум1нн! наочшсть перестае вважатися 1люстративним додатком до розпов!д1 вчителя 1 перетворюегься в потужний зас!б »нтелектуального розвитку школяр1в в процес! шзнания навко-ЛИШЬ01 Д1 Ясность

На факультативних ааняттях нами використовувалися р!знома-н1тн1 види наочност1 - умовн! граф1чн! зображекня (креслення, схеми, малюнки), вваков1 модел1 (граф!ки, Д1аграми, плани), натурален об'екти. IX зображекня та модед1 (прилади й обладнатш, макети, фотографа, д1апозитиви, К1ноф1Льми). 3 ус1х перел!ченйх засоб!в найб1льш! розвивакш можливост1 мае безпосередне спосте-реження реальних об' екпв 1 процес1в, осмльки воно в одних ви-падках шдтверджуе, поглиблюе й закртлюе навчальний досв1д уч-Н1в, а в 1нших - породжуе протир1ччя ы!ж прот!канням розглядува-' ного явища 1 досягнутим р1внем його роэум1ння. Не протир!ччя розв'язуеться шляхом актив1зацн процесс анал1зу, синтезу й по-р1вняння, щр розгортаються в мозку дитнни 1 стимулкють II розви-ток нав;ть у тих випадках, коли для остаточного розв'язання проб-леми використовуеться певна допоыога 8 боку вчителя.

Зрозумио, шр при вивченн1 факультативного курсу "Основи су- " часного виробництва" пров1дним джерелом наочност! повинно стати спостереження р!зноман1тних аспект!в господарсько! д1яльност1. Оск!льки з еконошчних причин оргшиэащя виробництва на основ!

наймов 1шого технолог 1чного обладнання вйкш.них умовах покп то яеможлива, то, як в^дзначае Д. О. Тхор.чсвський, эалишаегься едииий щлях практичного озкаЯомяення учи ¡в 13 сучасною техткою, технолог! ею I оргаюзащею виробництва - безпосередньо на внробницты П1 д час скскурс^Я.

Яосл1Джеяня окре »лих стор1Н пол1Техтчних екскурс1й проводи-лися О. П. Алексеевим, ЕС. Б1лим. ' I, м га-ц, ¡1 П. Козловим,

2. С. Соолович 1 О. М. йЬбазовяы, одна;: особливосп застосування ек-скурс1й в процес» факультативного навчання висв1тлен1 дуже мало.

Вже на першому етап1 нашо» експериментально1 роботи стало зрозум1ЛИм - яканий розгляд вс 1х основних аспекпв виробництва (техшко-технолог 1чних, економ!чних, еколопчних, управл!нських, сощальних > профес1Йних) протягом одноразового в1дв!дування пшрисмгтвч е кемодлкшш. Причина полягае не Т1льки в обмеже-'ЮСТ1 чнеу. а й у загроз1 психолог и-шого перевантаження, осккпь-;;; на ыколярш звагооегься величеэний пот »к шйормаш 1, в якому ••а»«; эор1 ентуваткся наыть з допомогою вчнт»лч.

Кр1М того, на початку вивчення курсу учт не мають необХ1Д-ного запасу знань, Я!сий дозволив би \и В)дразу роз 1 братися у плъшост] проблей виробництва Змнцення ж перевалио} частини екскурс^й на осташн затгаття призвело б до недостатнього унаоч-»ОШ1Я лавчшшя на першому його етагп й викликало б поревантаяення УЧН1В у К1НШ курсу.

Тому нами було прийнято решения про проведения екскурс!й шох вили). Перш] одержали умовну назву технолог 1чних, бо прово-диллся в перюд вивчення розд1лу "Энайомство а техшкою 1 технолог ]ями основних галузей виробництва" 1 мали переважно шформа-щйно-розвиваючу мету. В центр! уваги таких екскурс1й був розгляд технолог 1чних процесс 1 промислового обладнання, але достатня

увага првдцлялась також вивченню матер1ал1В (поглиблення 1 аа-кршлення вже в!доыих знань - наступи! внутр 1 шньопредметнI эв'язки), елемент1в автоиатизащ 1 (попередн! зв'язки), профшфор-мацгйним аспектам.

Узагальнення досв!ду технолог!чних екскурсхй дало шдегави визначити так! шдходи до 1х проведения:

- обмеження к!лькост! учн1в до 10 - 15-ти а метою задоволен-ня IX 1ндив!дуальних шзнавальних 1нтерес1в, аабезпечення кращих умов огляду, попередження травматизму д!тей;

- активна взаемод!я вчителя з екскурсоводом - фах!вцем;

- зд!йснення екскурс!1 за схемою "знайомство з готовою продукт ею - огляд технолог 1чного ланцюга в1д сировини до готово! продукш

- обмеження маршруту лише тими виробничими п1дрозд!лами, як! найб!льшою м1рою в1Дпов1да»ть псштехшчним заеданиям екскурси;

- попередне визначення кола профес!й, з якими учн! бажають ознайомитись на виробництв! ! забезпечення умов для достатньо глибокого IX вивчення;

- створення атмосфери розвиваючого гоштехн!чного анал!зу техники 1 технолог!й шляхом орган!заци проблемних ситуа-щй, найлроспва з яких розв'язуюгься на м!сц!. а б1льш склада - ва межами екскурси;

- яаявшсть перюдичних пауз для перепочинку учн1в, б!льш детального обмхну думками 1 враженнями;

- шдведення шдсуашв екскурси 1 обшн тфорштво з тиш школярами, як1 не в!дв!дували дане шдприеиство.

На завершальному еташ вивчення курсу знания учшв зоагачу-ютъся в1домостями з ус!х основних аспегспв сучасного виробництва

гголовиим змютом занять стае професШа ор^отгатя. Це спонука-ло нас до орган 1аацн в даний перюд особливого виду однораэових екскурс1й досл1Д)ШДького характеру з метою комплексного вивчення виробництва: технолопчних процес ¡в, системи управл1ння, стану охорони природи, умов пращ для основних пробой, а найперше -тих, шр щкавили школяр 1 в з точки зору вибору життевого шляху. Пиеьмовий эв1Т про досшдшщьку екскурено ставай засобом контролю ровня эасвоення кожним учнем факультативного курсу.

Досл1дницьк1 екскурси дають учням нов! знания про професп сучасного виробництва, допомагаоть 1м шдкртити або змшгги по-передне рипення шрдо вибору подальшого життевого шляху. Це шд-тверджуеться й результатами шдсумкового анкетування. Пор1вняння результат ¡в опитування учтв контрольних 1 екснериментальних класов вкаэуе на значно вищий ¡нтерес осташпх до виробничих професп (в)дпов1дно, 42.5% 1 61.7%), 1 в першу чергу - до робочих спещальностей. Незважаючи на те, /цо шд час вивчення курсу перевага принципово не надавалася яодшй профееШпй груш, э загаль-ного числа учн!в експериментальних !слас!в, як! ор!ентувалися на виробнич! спещальност1 (див. Д1аггаму), робочим нрофес1ям (Г) В1ддали перевагу 122 учн1 або 57.0%, 1нженерним (1) - 19. 2Х, еко-Н0М1ЧНИМ (Е) - 23.8% учшв.

Контроль!! 1 класи

<0.64 - Р

Експериментальн1 класи

Р - 57.(К

Загальна ошнка влливу екскурс1й на профес1йну ор!ентаЦ1ю вд1йснюва.1ась нами шляхом Д1агностування р!вня 1нформованост1 у Ф" Н1 в про прюритетн1 для них професп виробничо! сфери. Контроль!) 1 перев1рки показали, шр в|дпов1дн! знания учн!в експериментальиих клас!в значно крану, н!ж учшв контрольних клас1в. Це доводить профор!ентац!йну щннють екскурс!й зокрема 1 факультативного курсу взагали

Проведения факультативних занять, як! носять доОровиьний характер, передбачае високий р1вень тзнавально1.активност1 уч-Н1в. Як доведено в досл!дженнях Л. П. Аристово1, Б. К бсипова, Ы. П. Кашина, П. I. Шдкасистого, О. А. Шльсон та 4нших ьчених, форму-вання п!знавально1 активност! неможливо розглядати без зв'язку з проблемами самост!йност1 школяр1в. Однак у бишпюст! випадк1в вченими досл!джувались лише законом!рност! орган!зовано1 й кон-трольовано! вчителем роботи в клас! або ж виконання домашшх зав-дань на 8акршлення. В нашй робот! вивчалися особливост! такого нетрадищйного й малодосл!дженого виду самост!йно1 роботи, як по-передня подготовка учшв до занять, коли в!дбуваеться 5х зна-йомство г те не вивченим в класних умовах навчальним матер1 алом. Под1бну форму самосийно! роботи ми розтнюемо як один з найваж-лив1ших засоб1в розвитку швнавально! активност! учшв.

Це пов'язано з тим, ир самослйне опрацювання незнайомо! 1н-формацп сприяе швидшому переходу знань та вмшь учн1в !з зони найближчого розвитку (коли вони можуть виконати ту чи шшу д!ю в пронес 1 колективного сшлкування або при мшмалыий допомоз! вчителя) в 80ну актуального розвитку (коли мета досягаегься ви-клищю самост 1 йно), тобто дае можливють стимулювати становления Шзнавальних якостей школяр 1 в. Результати шлком самост1йних зусиль в опануванн! навчального матер!алу законом!рно эасв!дчукть

розвиток цих якостей, осю лъки в умовах сшльно! роСоти класу 1нод1 важко виявити, наск!льки навчальн1 здобутки учшв е результатом внутрианьо1 активност1, а якою м1рою вони аумовлеш допомо-гою товарипИв або вчителя.

Найб1льш важливим у педагопчному В1Дношенн1 е спонукальний вплив самост1йно1 роботи на вироблення в учн1В звички до само-освии. В умовах швидкого стар1иня профес1йних анань основнии засобом шдтримания достатнього р1вня профес1йжи квал1ф1кацп стае якраэ самоосв1та робиника чи фах!вця. Тому формування потягу до неперервно! самоосв1ти е одним 8 найважлив1иих завлань эа-гально! й пол1техн1чно1 осв1ти.

Цзи цьому не сл1д забувати й про суто практичну В1ддачу В1Д попередньо1 шдготовленост! до эанять - навчання в умовах, хай навпь 1 не дуже глибоко1, об1знаност1 учн!в з предметом вивченнп дае кращ) результати у пор1внянш з традит йним.

Для отнювання характеру 1 якост4 домагоих занять перюдичнп проводилось д1агностування р1вня самошдгстовки учн!в. Всього таких ршив нами було видиено чотири:

- нульовий (О) - систематична самошдготовка з певних причин В1дсутня;

- низыетй (Н) - учень волод1е розр1эненою неактуальною |н-формаще», шр найчастняе збер1гаегься в пам'яти

- середн1й (С) - В1дбираеться демлька факпв без достатньо? систематизацп, власн1 висновки не досягаоть лсобх!дного р!вня увагальнень; типова форма пред'явления - фрагмеитар-Н1 записи;

- високий (В) - 1нформашя мае достатн!й об'ем, системативо-вана, найчастняе у вигляд1 лопчно завершених иотаток.

Наведена нижче д1аграма показ у е сп1вв!дношення р!вн!в попе-

редньо1 самошдготовки учшв екепериыентальних клас!в на початку ванять факультативу ( I ) 1 в К1НЩ вивчення курсу ( II.). Эвер-тае на себе увагу як к1льк1сне зростання частили учн1в, ир систематично готувались до ванять - в 134-х до 296-и (при загальн!й к1лькост! 342 учн1), так 1 шдвищеиня якоси подготовки. Якар спочатку середн1 й висок! показники мала лише п'ята частика уч-Н1в, то наприк1нш - вже дв! третини.

Як шэ один зас1б актив!задi 1 п18навально1 д!яльност! учн!В п1д час факультативних занять э основ виробництва використовува-лися дидактичн1 рольов! 1гри.

Педагог 1чна щнн!сть дидактичних trop, шр грунтуклься на живому миюсобовому сшлкуванн1, полягае, насамперед, у можливост1 формування в учн!в таких якостей, яких 1ншими васобами протягом короткого часу сформувати немохливо, налриклад коыушкативних чи орган 1заторських. У багатьох теоретичних дскшдженнях (ЕГ. Ананьев, Ы. Д. Виноградова, X. I. Лийметс, ЕФ. Ломов, А. К. Маркова, Т. А. Ма-тис, I. ЕШрвин, ЕЕ Рубцов, Л. I. «р!дман, А. Е Фурман, Г. А. Пукер-ман та 1нш1 вчеяО доведено, пэ колективяе вирииення навчальних эавдань забезпечуе эасвоення нових внань 8 видрю ттенсившстю i на б!льш якюноку piBHi, роавивае спонукальн! й ошнн! сторони

К1ЛЬК1СТЬ УЧН1В

250 г .........

208

гю - s

150

128

0-«l;H-20iC-13i8-« 0-13,H-21jC-3?îB-29>. I »

Д1Яльност1 учН1в, вдатшсть до коопераци й координат 1, контролю й самоконтролю. Кр)м того, за спостереженнями О. В. Долленка ! В. Д. Шатуновеького, взаемод!я в р1зноман1тних видах д!яльност! дозволяв використовувати фактор нер1вном!рност1 шдготовки Д1тей як дзжрело IX розвитку.

Особливе мюце колективно! !грово1 д1Яльност1 в дидактичн!й структур1 курсу "Основи сучасного вироСництва" виклнкане зростан-пям на шдприемствах групового еп!вроб1тни1ггва й коопераци зусиль р1зних категор1й працюючих, то вказуе на необХ!дн!сть пропедевтики в шк!льних умовах колективних форм виробничо! Д1яль-ност 1 (е. Д. Маргулю).. Ще Л. С. Виготський в1дзначав, шо в к1нцевому рахунку 1 гра, й 1ндустр!альна праця являють собою найб1лып чисту модель будь-яких форм повед1ики в югпч, тому по, до яких питань ми 0 не ввернулись, завжди матимемо справу з необхшпстю спочат-ку шдкоритися в 1 домим правилам, щоб шдкоркти соб! шрсь нгае.

Протягом вивчешш факультативного курсу "Основи сучасного виробництва" було проведено пнсть дидаотичних рольових ¡гор. Систематичний аная)з результат!в !грово! д!ялыгост! учшв за до-помогою иадивгдуальних бланк!в доэволив прогнозувати поэитивн!. врушення у р1внях тзнавально! активност1 учшв експериментальних клас1в. Дня виявлення цих зрутнень нами було використано встанов-лену 11I. Шдкасистим законом 1рн1сть, апдно з якою показники шз-навально1 активност! тюно корелшгь 8 р1внем розвитку основних ЮТелектуальних вм1нь школяр!в. До остани1х ми, сл1дом за Ю.КБа-банським 1 Т. I. Шамовою, вшгосимо здатнють видшти головиу думку текстового повшмлення» а також пор!внювати й увагальнювати.

Для виявлення вм!ння вид!ляти головне в текст! нами було використано методику Т. 1.Шамово1, за якою учням пропонувалось про-читати короткий текст ! встановити. його про в! дну думку, остаик!

покааники вианачалися ва стандартними психолог !чними тестами "Ви-явлення сшльних понять", "Виключення понять**, "Анапе э!дношень понять" та "Складн! асошацп". Шр!вняння на основ1 Критерш В1лкоксона результат в тестування на початку 1 в к!нш ванять факультативу дозволило а в!ропдн!стю 0.09 вотановити факт зростан-ня штелектуашшх вмшь учн1в експериментальних клас!в.

Щрб уникнути впливу на посилення розумових можливостей шко-ляр1в вагальноосв!тн1х предмет!в, шших факультативних куров, гурткових ганять та процес1в вагального розвитку, нам довелось провести пор!вняння !нтелектуальних вм!нь учшв експериментальних 1 контрольних клас!в, м1ж якими с початку ютотних в!дм1нностей у подЮнкх якостях не було. Результати тестового контролю двох ви-б1рок використовувались для переварки Ппотези про те, цэ учн1 експериментальних клас1в при тестуваин! в середньому будуть одер-жувати б!льш висок! ощнки, к! ж учн1 контрольних клас1в.

Ппотеза перев1рялась ва допомогою двостороннього крите£!в Х-квадрат, одержан! результати з в!ропди!стю 0.99 привели до висновку. пэ факультативе! ваняття 8 основ виробккцгва позитивно впливають на аростання !нтелектуальяих вмшь 1 шзкавально! ак-ТИВНОСТ! УЧН1В.

Таким чином, багатосторони1 досл1д*эния в експериментальних ' та контрольних класах (вагальна млькють учн!в в експериментальних класах склада 342 чох., в контрольних - 37В чол.) в вкко-ристаяням р18ноиав1тних статистика - иатематичних васоб!в обробки результата довели ефективн!сть пропонованого дидактичного забез-печенкя факультативного курсу, яке не т!льки позитивно впливае на р!вень знань учн1в, але й стимулюе розвиток 1х мислення.

На основ! дисертащйно! роботи можна стверджуватн.-

1. Шл!техн!чна осв!та учн!В е найнеобх!днишш елеыентом ва-

гально1 середньо! осв1ти в школах Укранш. Без не! неможлив1 пов-нощнна теоретична, практична 1 морально-психолог1чна тдготовка молод 1 до пращ на виробництв1 й 1ндив1дуально I та побутово! господарсько! д!яльност1 з ефективним викориетанням техн1чних засоб1в, а також гармошйний розвиток ф18ичних й розумових эд!б-ностей, шзнавальних можливостей i моральних якостей особистость

2. Зм'ст пол1тсхи1тшо1 ооВ1ти шдлягае диференщаци. Сспов-ним иляхом диференщаци е створення лопчно завершено! системи шштехщчних факультатив1в, як1 на першому етап1 (8 - 9-1 класи) знайомитимуть учн1в в загальними закономерностями сучасного ви-робництва (технIко-технолог 1 чними, економ1 чиими, еколопчними, орган 1 ваш йно-управл1нськими), а на . другому еташ (10- 11-1 класи) даватимуть мозмивють одерлання проф1льно1 1 початково1 профес1йно1 щдготовки.

3. Реал1защя навчально-виховних 1 розвиваючих завдань пол1-техшчно! осв1тн ушив на факультативних заляттях може бути за-безпечена за умови широкого виксристаяня м1жпредметних зв'язкт, виробничих екскурс1й, попередньо1 самошдготовки учшв до занять та дидактичних рольових 1гор.

4. з метою створення у*юв для оргашзацп в середни школах Украиги пол1тех?п чних факультатив1в иеобхщно шдготувати нав-чальш псямбяики для учшв та засоби наочност1 (комплекти д1апо-8итив1в 1 таблиць), а також ввести в навчалыи плани педагог 1чних 1нститут1в спецкурси з вивчення основ сучасного виробтпггва та П1ДГ0Т0ВКИ до проведения факультативних занять.

Основний змют дисертатйно! роботи внайшов В1дбиття в таких публ1кащях автора:

1. Програма факультативного курсу "Основи сучасного вироб-ництва" (для 8 - 9-х клас1в середньо! загальноосв1тньо1 школи)//

1нформащйний эб^рник Шнютерства народно! освии Укра5ни. -1992.- N17-18.- С. 43-54.

2. Знакомство школяр1в г перспективами розвитку виробництва як один 13 засоб1в пол!техн1чно! освии// Теви допов!дей м1жву-8!всько! науково-практично 1 конференцп. Частина 2.- Чэршпв, 1991.- С. 49-50.

3. Гкштехшчна осв!та в нових умовах роботи школи// Тези допов!дей м1жвуз!всько! науково-практично! конференцп. Частина 1. - Чзрн!пв. 1992.- С.75-76. (У сшвавторств1 8 науковим ке-

Р1ВНИКОМ).

4. Обгрунтування вмкзту факультативного курсу "Основи су-часного виробництва" для учшв 8 - 9-х клас!в середньо! вагально-осв1тньо! школи.// Науков! 8аписки КДП1.- Ки1в. 1992.- С.87-89.

5. Мзтодичн! рекомендаци до вивчення факультативного курсу "Основи сучасного виробництва" у 8 - 9-х класах середньо 1 школи. -К : РУМК, 1993. - 40 с.

Пописано ло друку О1.ОЭЛ99«го.0Си1 1,2.вориат 60x84 Т/16 Друк офсэтний.Тир.ЮО пр.Заи.59.Безпитно.

ДОД УДПУ ! ы. М.П.Драгонинойа, Шв,П»рогояа. 9.