Темы диссертаций по педагогике » Общая педагогика, история педагогики и образования

автореферат и диссертация по педагогике 13.00.01 для написания научной статьи или работы на тему: Проблема факультативного обучения в 5-6 классах общеобразовательной школы

Автореферат по педагогике на тему «Проблема факультативного обучения в 5-6 классах общеобразовательной школы», специальность ВАК РФ 13.00.01 - Общая педагогика, история педагогики и образования
Автореферат
Автор научной работы
 Кизенко, Василий Иванович
Ученая степень
 кандидата педагогических наук
Место защиты
 Киев
Год защиты
 1995
Специальность ВАК РФ
 13.00.01
Диссертация недоступна

Автореферат диссертации по теме "Проблема факультативного обучения в 5-6 классах общеобразовательной школы"

ШСТИТУТ ПЕДАГОПКИ АПН УКРАШИ

РГб ОД

~9 ОПТ Шч На правах рукопису

КИЗЕНКО Василь Ьанович

ПРОБЛЕМА ФАКУЛЬТАТИВНОГО НАВЧАННЯ У 5-6 КЛАСАХ 3ATMbHOOCBITHbOÏ ШКОЛИ

13.00.01 - Teopia та icropis педагогией

Автореферат днсертацЯ на здобуття паукового ступеня кандидата педагопчних наук

Kitfn -1995

Дясертац1я е рукописен

Робота виконана в 1нстатут! педагогии АПН УкраХня

Науковяй кер!внкк - кандидат педагог!чнях наук, старший науковий сп1вроб1тцк«. заслужений пращвняк народно!' осв!ти Украйня ШГЬОВАШЙ Юр!й ¡ванович

Оф!ц!йн! опонентя - доктор педагог1чних наук, професор,

заслукеняй Д1яч науки 1 техн1кя украТни БУГАЙОВ Олексаядр 1вановяч . - кандидат пэдагог!чнях наук, доцент ЯРОШЕНКО Ольга Григор1вна.

Пров1дна установа - Луганоысий державний педагог!чний !нстмтуг 1мен! Тараса Еевченка

Захяст в!дбудвться "20" жовтвя 1995 р. о 14 годин! на 9ас1данй! спец!ал!зоваао? вчено'1 рада Д 01.32.02 В 1кститут! педагог! ки АПН УкраУня /252001, Ки1в-1. вул. Трьох-святительська, 8/.

3 дасертаЩею ыожна ознайоштяся в науков!й частян! ¡нстяг туту педагог!кя АПН Укра1ня.

Автореферат роз!слано н 20 " вереоня 1995 р.

Учений секретар спец!ая1зовано1 вчено! ради професор

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальн! с т ь досл!дження. Одна з головних зев-дань сучаснох середньо!' загальноосв!тньо'1 шкали Украши - фораду-вання 1 розвиток осоОястост! на основ! врахування 1ндав1дуальних особлив остей учн!в, 1'хн!х 1нтерес1в ! зд!<5ностей, повноц{аного використання для цього потенц!альних моюшв остей школяр!в кожного в1нового пер!оду.

Серед ефективних шлях!в подолання ун!ф!кованост! педагоПч-ного процесу ч!льнэ Мсце налегать диференц!ацН навчання стосов-но його зм!сту, форм 1 метод!в. Нин! особливо актуал!зуються т! форми диферекц!ац! I, як! створшть передумови для актив гзацП оа-' М0СТ1ЙЯО1 д!яльност! школяр!в.щодо набування 1 застосування знань, формування й розвятку п!знавалышх !итерес!в, спряяють реал!за-ц11 творчого потенц!алу особястосп. Значн! шжливост! в цьому план! мають факультативи.

3 1966 р. у середн!й загальаоосв!тн!й школ!, почииаючи з 7-го класу, введено факультативи! заняття. Основна мета цих занять вбачалась у поглибленн! та розажреня! заань уча!в з основ наук, розвятку 1хн!х !ятерэс1в ! зд!бностей, сприянв! профвс!й-н!й ор1ентацП школяр!в.

У дедагог!ц! досл!джувалася сутн!сть факультативного навчан-вя, його педагог!чн! функцП ! основа! завдаяня зм!сту факультатив них курс!в та методика 1'х вивчення /А.С.Айзерыан, С.В.Д^яко-вкч, 1.Д.Зверев, Д.А.Епштейн, О.Ф.Кабард!н, МД.Кашн, Г,В.Кло-кова, МЛ .Кондаков, I .Я.Лернер, В.М.Монахов, Вольтер Мон!ка, ВЛ.Овсяник, О.ФЛолонська, М.ГДоташев, ВЛ.Ревяк!на, О.А.Сар-к!сян, М.М.Скатк!н, ЛЛ .Скрипачова, В.Н.Тарасова, К.Р.Тув1ке, М.М.Шахмаев, М. А.Хачатурян, ЗД.Якубова та 1н./.

Проблем! факультатив!в прясвячено чишло науково-практичних конференц!й, на яких анал!зуваляся зм!ст 1 методика факультатив-

нях занять, Yx дидактично забезпечення, питаняя п!дготовки впитал! в до зд1йснеиня факультативного навчання.

I

Проте тривалий час досл!даувався головним чинок осв!тн1й аспект факультатив1в, оск!лыш вони фактично булк единою формою зовн!шньо'{ диференц!ацИ' навчашш у школ! i шли завданням ди-ференц!юватя зм!ст 6св1ти е1дпов}дко до интерес}в учн!в. Це при-значення факультатив!в зумовлювало Yx основне спрямугання на по-глиблення i розширеаня знань i вм1нь школярie з певнкх навчаль-них предметiв та на В1дпоб1дну профорхентаЩю. Такий п!дх!д по-значився на типологП факультативних курс!в. у як!й майяе вс! Yx вида тЮао пов"язан1 з навчальними предметами, а також на ор-ган1зацП Yx вивчечня, яка значною м!рою когиюе навчальний прочее на обов"язковюс занятгях.

За даними, отриманими наш в ход! констатуючого експеримзк-ту, факультативна навчання в ыаоовому педагогШаощ досв!д! Ук-рахни малоефекишне. Перевалка <Илып!сть каявних факультативних KypciB не викладаеться- внаел!док в!дсутност! дотр!бкого навчаль-но-методичного забезпечення. Даеться взааки i недостатня п|дго-товка вчител!в до проведения факультативнях занять. З.м1ст роз-роблених факультативts перевалено т!сно поэ"язаний i3 зм!стом обов"язкових навчальних предмет!в, не задовольаяе широких Шзна-вальнях запит1в учн!в, особливо п1дл1тк1в, i не в!дпов!дае вшо-гаы процесу ххнього самовизначення та завданням гуман!зацН навчання. Окр!м того, цей зм!ст вступае у суперечнЮТь з необх!д-HicTB взаемодоповнення р!зних форм у систем! даферекц!йованого навчааая, прхзводить до певного дублювання завдань факультативного й обов"язкового навчання. Використання факультативia пере-важно на II i III ступенях шк!льного навчання спричиняе недо-статаю реал!зац1ю потенЩальних . шжливостей молодшого п»1льного

BfKy в форадуванн! особистост!.

Проведена досл!дкення стану peaniaauii факультативного навчання в практид! сучасно! толя дае п!дстанк коястатувати так! типов! недол!кя у цш cnpaEi:

1. В!дсутн!сть доотатнього вибору факультагквних курс!в, обмежен!сть i'x зм!сту, перевакно предметне його спряадування.

2. Однобок1сть щодо розум!кня функц!й факультатив!в, вико-ристання 'ix лишэ як засобу. задоволення i розвитку вже визначено-го в учи {в п!знавального iHTepecy та в!дпов!дно'1 профор!ентац! i.

3. Ототоянення функд!й факультатив {в на II та III ступенях школи, одяаковй: и1дх!д до розробки 'ix зм!сту.

4. Недостатня узгодженгсть факультативного навчання з !н-шш формами дафереиц!гц!*' навчання та дозакласно? робота, що нер!дко призводить до певного дублкшааая 'ix змгсту 2 орган!за-Щ1.

Недол!ки зумовлен! ще й недостата!м теоретичним досл!даен-иям проблема факультатив!в у педагог! чн!й науц! стосоако сучас-них умов 1- завдань школя, йдеться передус!м про обменен!сть об-грунтованях досл!днякамя педагоПчних функц!2 факультатив!в у шк!льноаду навчанн!, недостатне врахуваняя нового статусу факультатив !в у зв"язку !з запровадаенням !ншх форм дяференцгацН навчання, що передбачае зы}ну функц!й t завдань факультатив!в. Зо-крема, гака фуякд!я, як розширення i поглибленяя знань учн!в з навчальних предмет!в, тепер моне зд!йснйзатися доскть повно у прочее! вявчеаня профильних предкет!в та спецкурс!в, водночао актуальнями залкшавться розвлвальна ! вяховна фуакцН факультатив !в.

У пропонованих методиках факультатявнше занять шло вра-ховуються специф!чн! особливост! ц!ех форма навчання, недостат-

ньо реал!зуеться 1вдив!дуальний п1дх!д до учн!в, що g основною уыовою педагог! чно'! ефектявност! факультативного навчання.

Запровадаення факультатив!в у школ! з 7-го класу зд!йснено без в1дпов1дного наукового теоретичного й експериментальиого об-грунтування. Бс! дослхдження стосуються завдань, змЮту ! методики факультативного навчання у 7 - 10-х класах. Доц1льн1сть i шалив 1сть його зааровадхення у I - 6-х класах не була предметом спец!альних снстеыатичних доипджень у В1тчкзнян!й педагоПч-н!й науц!.

У багатьох заруб!жних кра'хнах факультативи викориотовуоться у стахшй ланц! загальноосв!тньо'1 школи як зас!б розваатаження програм навчальних предмет) в в умов ах швидкого зростааня обоягу науковох »нформацп i обмвжвноот! терм!н!в навчання, як форма, що задовольняе диференцШован! Штереси уча!в. В окремях державах факультативна навчання передбачене в ycix класах школи.

Водночас звертае на себе укагу той факт, що б жоднШ з пу-бл1кац1й про заруб!аний досв!д факультативного навчання не йдеть-ся про те, що зм1ст факультатив!в формуеться на основ! вивчення запит1в та iHTepeciB учнхв, не наводяться дан1, коли ! як зд!йо-нювалося таке вивчення, як1 результата одержано, яке коло iHTepeciB характерна для певних в!кових груп школяр!в.

Отже, i в 3apy6ixHii педагог !ц! згЛст факультативного навчання ще не реал1зуе достатаьою Mi ров роэвивально"! та bhxobhoï функц!й.

Теоретичний анал!з проблема факультативiB у педагог!чн!й науц! i практиц!, констатуючий еконеримент показали, що низка ïï аспект!в потребув нагальаого досл!дження, оскЬчьки ïx нерозроб-лен!сть у науц! негативно позначаеться не т!льки на стан! факультативного навчання у школ!, а й загалом на пронесi розвитку 1

форцування особястост! в пж1льао\у в!ц!.

Аякетяе одитування понад двох тлсяч учн!в 5 - 9-х клас!в пк 1л Укра!ни виявило, що школяр! дають досить нязькяй загальний розвиток /обмегеШсть читацьких 1нтерес!в, кругозору, б!да!сть словникового запасу, несформован|сть, а то й в!дсутя!сть ск!ль-ка-небудь спрямованих !нтерес!в та !н./. Водночас дан! нашого досл!даеняя засв!дчуать, що вс{м учням 5 - 6-х клас!в дритаман-шгй п!зваваяьакй !нтерес як такий. Однак ефективяих ! дадагогхч-но доц!льпях шлях!в задоводеннл пироках п!знавальних запит!в ц!-е! категорП учн1в школа запродоаувати не ьгоае. Попрд цэ, досдть перспективним ввдаеться вякористання з Ц1сю штою сама факультатив !п в!дпов!дного характеру ! зм!сту.

Перш! кроки у цьому напрям! вжэ зроблено. У дасертац!йнях роботах 90-х рок1в з проблема факультатив 1в заачао посилилася увага до виявлення ! реал1зацН 1х розвивальво! фуннцП /Г.А.Воронцов, Ю.ОЛванов, С.А.Мирзабаков, А.В.Мордовська, В.Р.Мос!иа, ЛЛ.ТомШна, 0.'.'.Топу зов та !н./. Базовима навчальниш планами передбачено розпочинати факультативно навчання з 5-го клаоу. Однак^ за нашими данями, нин! лише у 8 % шк!л УкраГаи запровадае-по фалультативи у 5 - 6-х класах, переважяо народознавчсго зм!о-ту.

Такий стая поясщоеться не'сЦлыш хнертяЮтю педагог!чиоГ практики, як в!дсутн!стю науково обгрунтованих в!дпов!дей на принципов! питания зьисту й орган !зацН факультативного навчання на цьоьу етап! школьно! осв!ти.

Викладеяе вище й зумовило виб!р теми досл!дяення: "Проблема факультативного навчання у 5 - 6-х класах загальноосв!тньо'1 школя" .

-60 б " с к г о и дослхдаення е яроцес факультативного навчання в основой школ!, а його предметом - педагог!ч-н1 функц! I факультатив !в у 5 - 6-х класах та умови '¿х ефектквно! реал1зац1х.

Мета досл!дхення полягае в обгрунтуванн! функц!й, зы!с-ту факультатив!в у 5 - 6-х класах та орган! зацП }'х вивчення.

Г1потеза досл!даення. Недостатн! можлявост! о<5ов"яэ-ковях навчальних занять у задоволенн! р!зномаштних 1 зм!ннях п}-знавальних 1нтереС1В молодших л!дл!тк!в можуть бутя значною м1рою кошоноованз, якщо факультативно навчання в цьому в!Щ Шдоорад-ковуватиметься реал!зац11 функц!1 загальвого розвитку вколярхв, розшренню '¿хнього кругозору, залученню до р1зшис вид! в д!яльно-стГна основ! використання банку короткотерм!нових факультативних куро!в ! побудовано'1 на демократичных засадах орган!заЩ1 Ях вивчення.

Мета 1 Ппотеза визаачили кодо з а в д а а ь, що розв"язу-валяся в ход1 досл1дкеаня:

1. Досл!дити педагог!чн! функцП факультатив!в у 5 - 6-х кла-' сах та зд!йсаити £х класиф!кац!ю. . '

2. Обгрунтувати зм1ст факультативних курс!в загальнорозви-вального спрямування та методику 1х вивчення.

3. На гпдстав! Есгановлешгх'п!дход{в розробити ЗМ1СТ трьох факультативних курс!в та орган!зувати створення банку аналог!ч-них курс!в для молодших п!дд1тк!в.

4. Експеряментально перевхряти педагог!чну ефектявн!сть об-грунтованях зМ1Сту та методики вивчення факультативних курсив у 5 - 6-х класах.

5. Розробити методичн! рекомендацП для вчителхв та кер!в-лж-лЕ шк!л щодо орган!зад!I факультативного навчання у 5 — 6-х

класах.

Методолог!чну 1 таоретичну основ и досл!даення становлять ф!лософське вчення про системно-д!яльн!сяий П1дх!д до процесу п!знання, про структуру особистос-т1, сутн1сть II розвитку та основн! положения психолог!!, ф!з!о-логП, дидактики й окрешх методик про взаеыозв"язок навчання,ви-ховання 1 розвитку учн!в, врахуваиня у цьоаду прочее! 1хн1х в!ко-вях та !идив!дуальних ссобливостей.

Для розв"язання доставления заадань 1 дерев!рки г!потези до-сл!даення викориотовувались так! м е т о д и :

1. Теоретячняй анал!з псяхолого-педагог!чно1' та методично!' л!тератури, дисертац!йних робхт з ироблеш доел!даеаня, що дав змогу визначити я!дходи до розробки зы!сту факультативного на-вчання та його орган1 зад!I в основн!й школ!.

2. Вивчення досв}ду факультативного навчання в масов!й за-гальноосв!тн!й екол! /!нтерв"взвання, анал!з докумен^в, сдостэ-реження, бес!да, анкетне опитування/.

3. Теоретично шделшвання, системний п!дх!д на етап1 обгрун-тування зн!сту та орган!зад!? експериюнтального факультативного навчання.

4. Формувяай педагог!чняй експерйшнт, якЮяий ! к!льк!сний анал!з його результат!в.

Досл!дження проводилось з 1968 по 1995 р!к, умовно в ньог.у ькзхна вид!лити п"ягь етап!в.

На дершому етап! /1988 - 1989 рр./ збиралися та анал1зувалися матер! али, що характеризуясь розвиток факультативного навчання у середн!Й загальноосв1тн!й школ!.

Другий етйп - констатуючий експеримент /1989 -1990 рр./. На цьолог етап! вивчався стан факультативного навчан-

ня у ярактяц! сучасио* школи.

Т р е т I й етап - теоретична достижения /1969 -1991 рр./. Продовжувалось збирання та анал1з наукових 1 практичных данях в проблема досд{дкекня. Розроблялась ковдекШя доел! дження. Визначалось м!сце факультативная занять у навчально-му процес!, IX зм!ст ! способл проведения, створювався банк факультативнях курс!в. Опрацьовувались експериментальн! матер!а-ли для формрзчого эксперименту.

Четвертый етап - формуичий експерямент /19911994 рр./. Вявчалась ефектявн1сть запропонованях факультативнях курс!в.

Заключний етап - п!дведення п!дсумк!в /1993 -1995 'рр./. Проводилось узагальнення катер!ал!в, формуЛювались висновки, здШнювалось л!тературне оформления дисертац!йно1' робота-.

Н а у к о в а новизна ! теоретична, значения досл!дження полягав в обгрунтованях принципах добору зм!сту факультативного навчання у 5 - 6-х класах ! його дидактично* орган!зац15 у короткотерьинових курсах загальнорбз--вивального спряь^вання, в опрацьованй ыетодиц! реал!зац! I цього зм!сту на факультативних зааяттях, що передбачаб демократизац!л навчального процесу ! його спряМованЮть на самовираження осо-бястост!.

Практично значения досл!дження полягае у створенн! програм 1 розробц! змхету конкретних факультативнкх курс!в розвивального характеру для 5 - 6-х клас!в у склад! в!дпо-в!дного банку факультатив!в, а також методячнях рекомендац!й що-до IX вякористання.

Банк факультативнях курс!в упровадаений у практику эагально-осв1Тн!х шк!л.

В1рог1л8Ю1ь результата та оонов-них вясновк!в дасертац1йн01 ро<3оти забезпечусться науковою об-грунтован!стю вих!дних позиц!й дослхдгення; застосуванням комплексу метод!в, адекватних його предмету, мет1 та завданням; результатами експериментально! перев!ркя розроблених положень 1 рекомендацШ; репрезентативн1стю виб!ркя; повнотою ! статастнч-ною значущЮта емп!рячного матар1алу; к!льк1сним 1 якЮним анализом отриманих даних.

Ап р об ац ( я , а як оря от ан нл та впро-яадаевия основних результатов досл!дкення зд!йснюва-лись:

- у процэс! експерямднтадьного навчання у загалькоосв1тн1х навчальних закладах /школа-л1цей И 157, хпкола-г!мназ!я I, се-редня школа й 277 м. Киева, сзрэдня школа Л 7 м.Лебедяна, школа-г!млаз!я !ё I м.. Охтиркя Суысько!' облает!, середня школа й I ы.Красногор!вки, елизавет!всыш, НовомахаЗШвська с вредя! школа ?«'лр"1нського району, Новолуганська сэредия школа Артом!вського району Дояецько! облает! та !н./;

'- в ход! вистул!в дисертанта на науково-практичн!й конферея-цГх "Педа уз I проблема сучаено! загальнооов !тньо'1 околи" /22-23 жовтня 1990 р., и. Крявяй Р1г/; республ!канських годагог!чних чи-таннях "Взаемод!я псшсолого-пвдагог1чно1 теор{Г 1 практики в умо-вах перебудови народно? освИи" /26-28 березня 1991 р., 'м. Хар-к!в/; пауково-практичн!й конфореяц! I "Учитель нац!ональяо'1 школа" /25-26 квхтця 1991 р., м. Терноп!ль/; Д9в"ят!й Омськ1й науко-во-методичн1й конференц!х "Удосконалення викладання хШ!Г у вящих ! середн!х навчальних закладах" /21-24 травня 1991 р., м. Омськ/; зз!ти1Й науков!й кокферешШ' Науково-досл!дного 1нсти-туту педагогики У крах ни "Наукозо-педагоПчн! основа; розбудови за-

гальноосв!тньох школи Украхни /20-24 квхтня 1992 р., к. Ки1'в/;

М!жнароди!й науково-практичаШ конфер'енцП' "Нов1 п1дхода у на-| . вчанн! та вахованк! учк{в: поагуки, проблеми, завдання" /4-8 трав-

ня 1992 р. , ы. Одеса/; Всеукра1нськ1й науково-практичнШ конфе-рвндП' з пройдем робота середах загачьноосв^нлх кавчадьно-ви-ховних заклад!в нового типу /2-4 лютого 1994 р., м. Кк'1'в/; звхт-н!й науковгй конференци Институту педагог! кк АПН Украхкк "Проблема педагог!чно1 науки в умовах розбудови над!ональнох школа" /25-27 кьхтня 1994 р., м. Кихв/; БсеукрахнсьхЦй науково-практач-н!й конфереицИ з проблем формування та впровадження шального компояеата змхсту эагально1 середньо'х осв!тл /15-16 березня 1995 р., м. Донецьк/;

. - у процес! обговорення на "круглих столах", зас!даннях пе-дагоПчних рад, нарадах керхвникхв шк1л к!лькох областей Украхни;

•- шляхом дубл!кац!й результат!в досл!дження /чотиря брошури, дев"ять статей, дванадодть тез/.

На захист- виносяться так! положения:

1. Основной педагогичной функщею факультатив!в у 5 - 6-х класах загальноосв!тньо1' школи е загально!нформативна загально-розвивальна. Вова передбачае задоволення широкого спектру п!зна-вальних !нтерес1в молодших п!дл!тк!в, розишрення ххнього кругозору, уявлень про оточуючяй ов!т, р!зн! сфера людського буття ! д!яльноот1 як нео&адно'! дередумови самовизначення особястост!, кошенсуючи обмекен! мокливостх обов"язкового навчання.

2. Зазначена фуакцхя зумовлюе зм!ст факультативного навчання на цьому етап1 шк1льн01 освети, який доцхльно реал!зувати у набо-рх /банку/ короткотермхнових /розраховаяях на 5 - 7 год / факуль-татквнях курсгв, що значно розширше змхстове хнформацхйне поле,до якого ыоже прилучатися кожен шдлхток упродовж двох рок!в навчання.

3. Методика факультативного навчання у 5 - 6-х класах, його орган!зац!я мають будуватися на-демократичная засадах /при в!д-бор! зм!сту занять, визначенн! !х форм 1 метод!в, вид!в Шзна-вально? д1яльност! учн!в тощо/, забезпечувати сприятлив! умовя для самовираження особистост!.

Структура дисертац!!. Дисертац!я складаеться 1з вступу, двох роздШв. висновк1в, списку основ но'£ використано? л!твратури 1 додатк!в.

ОСНОБНИИ ЗМ1СТ ДИСЕРТАЦП

На основ I анал1зу й узагальнення теор1х ! практики проблема факультатив 1в обгрунтовано в^р 1 актуальнЮть тема досл!дження, назначено його мету 1 завдання. сформульовако Ппотезу, розроб-лэно науков! шляхи П раал1зацП, зд!йснено експеримантальну • пэрев!рку, розкрито методалог1чн! основи, етапи, метода досл!д-хевня, наукову новизну, теоретичне 1 практична значення, в!ро-Пдн1сть результат!в дослгдхеаня, поло&ення, що виносяться на загнет. •

' Науиове обгрунгування зм!сту й орган!зац! I факультативного навчання у 5 - 6-х класах потребуе ч!ткого трактування основних понять, поа"язанях з факультативною формою навчання: факультативна форма навчання, факультативне навчання, факультатив, факультативно заняття, факультативней курс.

Сшрашчись на результата досл!даень у ледагог!чн!й науц! форм навчання в школ!, поняття "факультативя", "факультативна форма навчання" ! "факультативна навчання" т розгдядаемо як си-нон!ми, що означаать специф!чну форму навчання 1 виховання. Для не! характера! так! основн! ознаки: необов"язков!сть для вс!х учн!в; право учн!в на П виб!р; пром!яне ы!сце за зы!стом ! ор-

ган!зац!бю м!ж основаны навчально-вкховним процесом, зд1йснюва~ ним на обов"язковях заняттях. 1 позакласною роботою.

Факультативно заняття /под10но до обов"язкового навчального заняття/ - це обмежеаа в час!, зд!йснювана в певно.\у мгсц! з девяов групою учн!в ланка педагог1чного процесу, в межах як о! досягаеться завершена, але часткова /конкретизована/ дидактична I виховна мета, характерна для факультатив1в.

йорма факультативного заняття - це спос!б його орган!зацП. Сути!сть кокно! формя факультативного заняття /як 1 навчального/ значаоа м!рою визначаеться пргоритегниш видами навчально-п!зна-вально! д!яльност! учн!в чи IX доеднанням, а так ох характером кер!вництва ц1ею ".хяльнЮтю з боку вчителя. Валсливкма крятер!яма визначення конкретно! форми заняття е р!вень самостШост! учн!в, явдй вона передбачае, а такох спецяф!чн1сть застосовуванях засо-б!в-навчання.

Анал13 дидактично"! та методично'£ л!тератури показуе, що за-значен! особливост! -вящий рзвень !ндив!дуал1зацН та самост!й-. ноет! навчально-и1знавально'х д!яяьност1 учн^в на факультативних ' заяяттях пор!вняяо э обов"язковиш навчальняад заняттями, спёца-ф1чн!сть факультативних засоб!в навчання - недоотатньо врахову-ються при розробц! форм факультативних занять. Тому в педагог!ч-н!й л1тератур! 1 шк!льн1й практйц! переважна б!льш!сть форм факультативних занять аапоаичена з обовиязкового навчально-вихов-ного процесу: уроки, навчаяьн! лекц!I, сем1нарськ1 заняття, дис-путя, конференц!I, навчально-практичн! заняття, екскурсП, ди-дактичн! !гря, домашн! завдання. Пощук опецяф!чши форм факультативних занять у педагог!ц( залшаеться, на кашу думку, акту-адьаим завданвям.

3 огладу аа сказане, факультатявняй курс можна вязначяти як

навчал ышй матер! ал певного оболгу ! структурно заверзеного зм!с-ту, призначений для факультативного ш пчоння протягоы доякого часу. Допускаемо, цо терм!ни "факультатив! ий курс" I "факультатив" кохуть вживатися як синон!ми у контекст!, де йдеться про конкрет-н! курси певного зм!сту.

ФункцП ! завдання факультатив!в широко висв!тлшться у нау-ц!, але не досить ч!тко розмеховуються. Бракуе роб!т, у яких нау-ково обгрунтовуеться класиф!кад1я факультатив1в. Налпн! спроби под!лу факультатив!в на груше не можна вважати типологию, оск!льки автора порушують осаовн! вимогя до класиф!кац!1, зокрема не дотримуються едино! основи под!лу.

Анал!з психолого-педагог 1чн;и досл!джень проблем;! факультатив! в дав п!дстави стверджувати, що п1двищитя ефоктивШсть факультативного навчання можна иляхом уточнения його функции на конкретнее е тал ах шк!льного навчання, зд!йснення педагог1чно дощльно! класкф!кацП факультатив!в, добору зыгсту й обгрунтування орган!-задИ Хх вивчення з урахуванням Юнуючих в сучасн!й школ! форм диференц!ад!! навчання. в!кових особлявостей учн!в та специфтчних особливостей дано! форма.

Класиф1кац!я факультатав1в мае враховувати три педагог!чн! функц!! - навчальну, розвивальну, виховну. Цим фуакц!ям л!дпов!-дають три типа факультатив!в, кожен з яких роал!зуе одну !з за-значених функцШ як основну. Вида факультатив!в у межах кожного типу визначаються коакретними педагог!чнимя ц!лями. Таким чином враховуються вс! потенЩальн! можливост! впливу ц!е! форма навчання на учн!в.

Молодший п!дл!тковий в!к характеризуемся !нтенсивним 1 вод-ночас нер!вном!рним розвитком р!знях сфер особистост!. Для пов-ноц!нного забазпечення цього розвитку, потреб сашвизначення осо-

бистост! 1стотне значения мае якнайдовя!шэ задоволення р1заома-н!тнях п!знавальнях 1нтерес!в П1дг!тк1в на основ! своечасиого оперативного !нформування 1х про людину ! оточувчий св!т, залу-чення уча!в до нових ввд!в д1ядьыост1.

Мохливост! обов"язкового навчаяия щодо цього обмехеа!.Оток, кошенсувати зазначеняй недол1к можна засобами факультативного навчання. 3 огляду на цв, пров!днов педагог!чною фщкц!еи остан-нього мае стати загальноразвивальна функц!я.

В основу ковструювання факультатив!в загальнорозвивального типу для 5 - 6-х клас!в покладено !дею задоволення р!зноб!чншс 1нтерес!в молодшх п1дл!тк!в, створення оптимальних умов для ро-зумового розвитку ! виявлення зд!баостей учн!в. У зв"язку з цям зы!ст факультатив!в. орган!зад!я 1х вявчення повинн! задовольня-ти певним дидактичним принципам.

В!дб!р ! структурування зм!сту факультатив{в зд!йснюються на основ! таких принцип!в:

1. В!добраяення ус!х основных блок!в сучасаих аауковях знань про оточуючий св!т /природа, сусШльство, культура, людиаа/.

2. Задоволення зм!ннях !нтерес!в п!дл!тк!в.

3. Досягнення !нтвнсивного вшшву аа особистЮть учд!в.

Органхзадгя та методика вивчеяня загальнорозвивалышх факультатив 1в маять сприяти реал!задII 1х функц!й та заддань 1 ¿аэува-тися на таких принципах: I/ забезпечення високого р!вня демократизму; 2/ розширення сфрри оп!лкування; 3/ 1втеасивне стиадулюван-ня прояву особиотЮпого фактора вчителя та уча!в.

Зазначен! пряшдащ найкраще реал!зуються в умовах Юнуваяяя банку короткотерм!нових /розрахованих ва 6-8 годин/ факультатяв-нях курс!в, зм!ст яких оглядово в!добрахае р1заоман!та! аспекта вс!х чотирьох основних блок!в сучасних наукових знань про ото-

чуючий св!т.

Шд банком факультатив!в розум!бться певшй наз!р факульта-тивних курс1в, Шдпорядкованих одн!>1 мат! - загально^ роэвитко-"в! молодших д!дл!тк1п. Мета об"вднуе з><1от цлх курс!в, ..умоплио !дентичн!сть отруктури, а так он основа! п!дходи до орган!за-цИ Ъх вивчення. Кохному блоку науновнх знань про оточуючий оп!т в!даов1дае у банку повна трупа факультатив.

Основу такого банку складають 15 факультативных курс!в, роз-роблених за безпосередньою участю автора.

Наукова !нформац!я про пр>5роду викладена у двох курсах: I. Земляни ! космос. 2. Як врятуватн природу.

Науков! зааная про сусп!льство в!дображаються також у дяох курсах: I. Твоя профес!я. 2. Як! народи давуть на Земл!.

Дан! про людану розкрцто у такзй груп1 факультатзвних кур-о!в; I. П!знай ! зрозум!й себе. 2. Як стати товарисько» лэдиною. 3. Тоб1, д1вчш1ко. 4. Тоб1, хлопчику.

1нформац!я про матер!альну ! духовну культуру, яка доступна, цхкава учням даного в!ку I особливо необх!дна у пер!од самовизна-'чення особястост!, розкриваеться у банку факультативхв наНповн!-ше. Вйсв!.тлкж>чй во! основн! П сфери: матер!альне виробництво, техн!ка, наука, л1тература, мистецтао, спорт тощо. Зодаочас на-вчальн! предмета не дублюються. До певнох М1рд цим завданням в!д-пов!дають так! факультатив^ курся створеного банку: I. Як! бува-ють машни. 2. Ск!льки вс!х наук. 3. Що б почктати. 4. Вида спорту. 5. У свт прекрасного. 6. Варви украшських обряд!в. 7. 3 Оа-буспнох скрянх, з д!дусево1 майстерн!.

Досягненая сп!льно? розвявально'! мети передбачае наявнхсть у зм!ст1 вс!х факультативних курсив, кр1м ¡ншого, аналогхчних блоков !нформац11, як! розкрязаютъ: значения данох проблеми для люд-

ства /чя особистост!/; сучаснпй стан проблема та П перспектива; досягнення з дано? проблемы в УкраШ; ыожляв! шляхи участ! уч-н!в у дальшоод розв"язанн! проблеми певнох галузх - науки, мас-тецтва, техн!кя тощо. Наявк!сть цих блок!в зумовлюе схож!сть мак-роструктури факультатив1в.

Лакон1чн!сть зм!сту, узагальнен!сть 1нформацП про р!зн1 сфе-ри дНЮност! забезпечуються оглядовяы характером факультативов на основ! поеднання !ндуктивного та дедуктивного шлях!в викладу ма-тер!алу з перевагою дедуктивного.

М!кроструктура даних факультатив1в вар!ативна /не ун!ф!ко-вана/, що повн!ше забезпечуе реал!зац!ю 1х розЕИвальшк мошшвос-тей.

Об грунтовая! пришили факультативного навчання зумовлюють його орган!зац!ю, що передбачае: дотремання суто добров!льнях засад щодо набору учн!в до груп факультативного навчання на основ! спешального вивчеиня ?хн1х !нтерес!в 1-запит1в; комплектування груп учн!в виклачно за озаакоэ сп!льност! !втерес!в, не дотряьу-ючйсь класного колективу; зм!на складу факультативных груп три-' пиять уаз!ь протягом навчального року завдяки викорясташш банку короткотермхновюс факультативных курс!в; розширення контингенту кер!вняк!в факультативнях груп завдякя задученяв батьк!в уч-н!в та прац!вняк!в Т1С1 чи ¡шло! установи або орган:зад!г, як! в!дпов!дають обгрунтовашш вямэгам до кер!вшш!в факультативного навчання; планування форм, штод!в факультативного навчання, вя-Д1в робота кер!вником факультативно? групя сп!льно з учнями; за-безпечення вьчьного вясловлювання думок учнямя на.заняттях; в1д-сутн!сть'спец!ально]с перев!ркя й оц!нюваная знань балами; добро-в1льн!сть п!дготовки до занять; в!доутн!сть о6об"язкових домашн!х завдань.

факультативне навчання, аобудоаане и-, основ! зазначених ди-дактичних принцип!в, дав змогу здШсаити комллекский впляв на |н~ телектуальну, мотивац!йну, емоц!йну, д]яльн1сну, комун!кятивиу■ сфери особистост! молодашх п!дл!тк!в, с.гугуе роэв"язаннн ооноьио-го завдання - загального 1'хяього розвитк7 I самовизначення.

3 метою визначення впливу на учнав факультативного навчання загалом та окремих його елеменПв формуючим експеркментом поред-бачалася участь двох тип1в експераментальних труп - Е^ та Е2 1 контрольних труп К. Факультативна навчання у цих групах в{др!зая--лося за тияолоПего ! зм!стом застосовуваних факультатив!в, наяв-н!стю 1х систещ, а такох за методами навчання, характером сп!л-кування та орган!зац! ею вивчення цих факультатив! в. .

Так, в експериментальних групах ^ використовувався у повно-му обсяз! обгрунтований наб1р загальнорозвивальних факультатив!в з в!дпов!дним зм!стом, органгзац!ею та методикою хх впвчен-ня. В експериментальних .групах Е^ використовувався не в ловкому обсяз! розроблений зм1ст факультатив!в. були в!дсутн! й окрем! пропонолан! пхдходи до орган!зац!1 ! методики 1'х вивчення. В контрольних групах К обгрунтований наб!р факультатив них курс!в не ви-вчався, проте у 5 - 6-х класах ароводилося традицпШе факультативна навчання.

Для перев!рки резульгативносг! експерименталыюго факультативного навчання використовувалися так! критер!!: I/ ставлення уч-Н1В до зм1сту ! процесу факультативного навчання; 2/ розшярення !нформованост! п!дл!тк!в про оточуючий св!т, ххнього кругозору; 3/ зм!ни у сформованост! п1знавального !нтаресу та нзхил!в уч-н!в.

Кожний критерш визначався на основ! комплексу показник!в. Пераий критвр!й визначався за такими показниками: к!льк!сть учн!в.

як1 вяявили бажання вивчати факультатива! курси; стан в!дв!ду- . вашш фш<ультатившсс занять учняш; дерео!чна к!льк!сть факуль-тативних курс!в, проолуханих кожшш учнем протягом навчальнсго року; актива 1сть учн1в на факультативаих заняттях; в1дзиви уча1в про факультативна навчання.

Розпжрення !нформоваяост! п!дл!тк!в про оточувчяй св!т ви-значалося за двома показниками: а/ абсолютною к1лы<1стю засвое-них нових елемент!в знань; б/ повнотою засвоення зы!сту факультативаих курс!в /процентне в!дношення засвоених ! пропоноваяих• нових елвмент1в знань/. Про зм!ни у розвитку п!знавального Пересу висновки робилися на основ! в1домостей про: I/ появу п!-знавального 1нтересу до певно! галуз! знань чя д!яльност! за його попередньог в!дсутност!; 2/ появу ч!тко окресленого п!зна-вального !нтересу до галуз! знань чи конкретно? д!яльност!.

Результати формувчого експеримеиту п!дтвардили г!потезу доел хдаеняя про дощльшеть вшористання факультатив !в загальнороз-вивального характеру в 5 - 6-х класах.

У експериментальних трупах ^ факультативн в!дв1дали 98 % загально! к!лькост! учн!в 5 - 6-х клас!в. У середньому коаен учень прослухав ш!сть - в!с!м факультативаих курс!в протягоы двох рок!в навчання. У контрольних трупах факультатива в!дв!дувалг лише 15 % учя^в цього ж в!ку. Як духе ц!кав1 визнали зм!ст 1 про-цес факультативного навчання 50 % учя!в експериментальних труп

щкав1 - 48 % учн^в* нец!кав! - 2 % учн!в. У контрольних трупах д! показании в1дпов!дно складають 10, 20 та 70 %.

Досить високою виявилася повнота засвоення зм!сту факульта-тавних курс!в учняш експериментальних труп Е2. 62 % школяр!в за-сво1ж понад 70 % основних елемент1в знань, що м!стять просдухащ курси, у контрольних трупах такого показника досягяя лише 20 %

учн!в.

Лексячний фонд учн1в, як! в!дв!дували експеримонтальн! факультатива, в серэдньому збагатявся прсрягом напчального року г» межах 150 - 200 сл!в, у контрольних - до.50 сл)в.

НевизначенЮть п!знавального 1нтерасу зм!нилася на певну його спрямован!сть на поршому рощ факультативного навчання у 51 % учн!в, протягом другого року навчання - це в 40 % учн!в окс-периментальних груп Eg» У експеримеятальнях rpyiwx Ej neli покаэ-¡uik дещо нккчий - в!дпов!дно 42 та 31 у контрольных трупах на-багато ншкчий - в!дпов!дно 20 та 26 % учн!в.

У середньому 9£ % учн!в екоперимвнтальнкх груи Е2 виявиля п!знавальний 1нтерао до певно'! д!яльност!. У контрольних трупах цей показник отановяв 20

Результата формуючого (эксперименту св!дчать про те, що орга-н!зоване на охарактеризована* засадах факультативна навчання сприяб загальному розвитков! молодших п1дл!тк!в, створюв спряят-ляв! умови для 1'хнього самовизначення.

Розроблена система загалькорозвивального факультативного навчання реал!зуеться за умов звичайного педагог!чкого процесу у тасових загальноосв!тн1Х школах, а також у загалыюосв!тн!х закладах !нших тяп!в з урахуванням особливостей íx завдань та иа-вчальнях плав!в.

Отжо. основ»! результата проведеного досл!дяення зводяться до такого:

1. Доведено, що з мето» створення сприятливях умов для процесу самовязначення молодшях п!дл1тк1в доц!льно викорястовуватя у 5 - 6-х класах фааультативп загальнорозвивального характеру.

2. Визначено педагоПчн! функци' факультатив!в для молодой* п!дд!тк!б та зд!йснеао íx класифхкац^.

-203. Обгрунтовано зм!ст факультативних курс!в, що оглядово I. доступно в!дображае основн1 сфери оточуючого св1ту 1 структуру-етьоя у банк короткотерм!новях курс!в.

4. Запропоновано методику вивчення факультативаих курс!в у 5 - 6-х класах, яка базуеться на принципах демократизму, розши-ренн! спШування 1 виявленш особист1сного фактора.

5. Доведено, що розвивальн! факультатива дають зыогу зац!ка-вити факультативним навчанням переваану бхльш!сть уча1в, значно розширити !нфорыован!сгь IX про оточувчяй св!т, !стотно збагати-ти лексичний фонд, спрямуватя п!знавалышй 1нтерас, виявмк аа-хили до конкретно! д!яльност1.

Результата досл!даення дануть бути вшористан! у навчально-виховному процес! загальноосв!тн!х заклад!в, у процес! профес!й-Н01 п!дготовки майбутн!х учител1в, у п!слядядломн!й педагог!чн!й осв!т!.

Проведене досл!даенця не вичерпуе вс!х аспект!в проблеми факультативного навчання в 5 - 6-х класах ! загалом в основнМ школ!. Дальиа И розробка передбачае доповнення обгрунтованого банку новима факультативнимя курсами, датал!зац!я 1 збагачення методики IX вивчення, патань зв"язку, наступност! з !ншими видами фа-культатив!в у дочатков!й школ! та середа!х 1 старших класах.

Розвиязаашо проблема запрозадаення обгрунтованого виду факультатив! в позитивно сприяшме розробка загальн1ших проблем: ди-ференц1ац11 зм!сту осв1^и; технолог!й, як! реал1зують коацепц!ю розвивального навчання.

Основн! положения дисертац!'£ викладено у таких публ!кац!ях автора:

I. Вида спорту // Красиве ! корисне: Факультатива! курси для 5 - 6 кл. - Сер. 1У. - К.: Осв!та, 1994. - С. 54-95.

-212. Твоя профес!я // Ким стати: Оакультативн! курса для 5 - С» кл. - Сар. III. - К.: 0св1та, 1993. - 0. 6-46.

3. Toöt, хлопчику // Про тебо: Факультатива! курси для 5-6 •кл. - Сер. I. - К.: 0св1та. I9SÖ. - С. 72-101.

4. Факультатива! заняття у У-У1 класах: ¿¡ункцИ, зм!ст, ор-ган!зац!я // Р!дна школа. - 1934. - Н'3-4. - С. 46-49.

5. Факультативе! заняття для молодщих п1дл!тк!в // Дидактич-н1 аспекти альтернативно! осв!ти: 36. статей. - К.: Осв1та, 1993. - С. 55-60.

6. Факультатив«! заняття як 3aci6 дифоренц!ад11' навчання в основн 1 й школ! //ДедагоПка: Наук.-метод, зб. - К.: Осп!та, 1992, - Bim. 31. - С. 14-17. /У сп!вавторств!/.

7. Диферен'цШваний п!дх!д до учн!в на факультатив них зааят-тях з dto.iorti // Методика викладання б!ологП, xiMti', географ!!: Наук.-метод, зб. - К.:' Осв!та, 1991. - Вш. S. - С. 30-33.

8. Орган!зац!я факультативного курсу "Твоя профос:я." для 6-7 клас!в // Школи нового типу Украхни: досв!д 1. проблема: Зб. статей. - Донецьк, 1992. - С. 155-157.

9. 0рган!зац!я факультативного курсу "Тоб!. хлопчику" // Методика викладання б!олог1!, xlMj'i, географ!!: Наук.-метод, зб. -К.: Осв!та, 1992. - Вил. 9. - С. 41-45.

10. Поглиблаиня знань учн1в 5 - 7-х клас!в з еколог!! у поза-урочний час // Методика викладання б!олог!1. xiMi'f, географ! i: Наук.-метод, зб. - К.: Осв!та. 1993. - Вип. 10. - С. 9-13.

11. ДиференцМоване навчання в основн!й школ!: яким йовду бути? // Радянська школа. - 1991. - й 9. - С. 71-73. /У сп!вавтор-ств!/.

1Й.Вчителзо про дифаренц!ац1Ю навчання /Анотований покажчяк лх-

тератури. НД1 педагоПки АПН Укра!аи/. - К., 1992. - С. 47-59. /Рос. мовою/.

Kysenko V.X. The problem of optional teaching in the second--ary school (5-6 forma). ■ %

The thesis for the scientific degree of the Candidate of Pedagogical Sciences, speciality TJ.00.01 - theory end history of pedagogics. The Institute of Pedagogics of the Academy of Pedagogical Sciences of Ukraine, Kyiv, 1995.

The thesis defends 26 scientific works, containing the results of theoretical end experimental researches on optional teaching in the end 6th forms at secondai? school.

The author substantiated scientifically didactic principles of optional teaching content of the 5-6 forms pupils and its organisation at short-term courses of general developing character! he worked out the methodology of its content realisation during optional classes, providing for démocratisation of teaching procedure and its trend to self-expression of personality.

It -is determined that developing optional courses arouse pupils' interest, give the opportunity to enlarge their know- ■ ledge of the surroundings, to enrich their language fund end to concretise cognitive interest according to pupils' abilities.

КИЗЕНКО В.И. Проблема факультативного обучения в 5 - 6-х классах общеобразовательной школы.

Диссертация на соискание научной степени кандидата педагогических наук по специальности 13.00.01 - теория и история педагогики. Институт педагогики АПН Украины, Киев, 1995.

Защищается 26 научных работ, содержащих результаты теоретико-экспериментального .исследования проблемы факультативного обу-» чения з 5 - 6-х классах общеобразовательной школы.

Научно обоснованы дидактические принципы отбора содержания факультативного обучения в 5 - 6-х классах и его организации в

краткосрочных-куроах общеразвявавщого характера, разработана методика реализация этого содержания аа факультативных занятиях, предусматривают демократизации учебного процесса и его направленность на самовыражение личности.

Установлено, что развивающие факультативы вызывают интерес у учащяхоя, дают возможность раскирить их информированность об окружающем мире, обогатить лексический фонд, конкретизировать познавательный интерео в соответствии с наклонностями икольников.

Ключов! слова: факультативне навчання, короткотерм1нов1 курса, принципа добору 8м1сту, загальнорозвивальна функц1я, самови-раження особиотост!.

ГНдяисано до друку 14.09.1595 р.06.1,2.Формат 60x84 1/1». Друк офсетний.Тир.100.ЗамЛ54.Безялатно. ДОД удлу ¡м.ДрагоманогаДи1з,Пирагава,9.