Темы диссертаций по педагогике » Общая педагогика, история педагогики и образования

автореферат и диссертация по педагогике 13.00.01 для написания научной статьи или работы на тему: Развитие передового педагогического опыта в общеобразовательных школах Украины в 1980-1994 годах

Автореферат по педагогике на тему «Развитие передового педагогического опыта в общеобразовательных школах Украины в 1980-1994 годах», специальность ВАК РФ 13.00.01 - Общая педагогика, история педагогики и образования
Автореферат
Автор научной работы
 Автомонова, Ольга Александровна
Ученая степень
 кандидата педагогических наук
Место защиты
 Киев
Год защиты
 1995
Специальность ВАК РФ
 13.00.01
Диссертация недоступна

Автореферат диссертации по теме "Развитие передового педагогического опыта в общеобразовательных школах Украины в 1980-1994 годах"

Р Г Б КУЙСЬКйЙ ШВЕРСИТЕТ; шнн1 ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

- 9 ОКТ Ш5

На правах рукопису

АВТОШОВА Ольга Олоксандр!вна

Р03ВЙТ0К ПЕРЕДОВОГО ПЕДАГОГ1ЧНОГО ДОСВ1ДУ В ЗАГАЛЬНООСВ11Н 1л ¡¡'КОЛАХ УКРА1НЙ в 1980-1994 РОШ

13.00.01 - т9ор!я та 1сюр!я пэдагоНки

АВТОРЕФЕРАТ дисертацН на эдсбупя паукового ступеня кандидата подагог1чних наук

КИ1Б - 1995

Дисертац1ею е рукопис Робота' виконана в Ки'^вському державному Л1нгв Этичному ун1верситет1

Науковий к0р1вник

Оф1ц1йн1 опон0нти

Пров1дна устаноиа

члон-кореспондент АПН Укра!'ни, кандидат педагог!чних наук, професор бвтух йккола Борисович,

доктор падагоПчних наук, професор Майборода Василь Каленикович; кандидат педагог ¿чних. наук, доцент Крисюк Степан Басильович.

Харк1вський деркавний педагог1чний уШверсию! 1м. Г.С.Сковороди

Захисх вШудеться "ЛМ " угсиь¿-и/Ыс 1995 року Ъ 15 годин! на зас1данн1 опед1ал1зовано1 вчено! ради К 068.18.15 по присуд ¡¡¡еншо наукового ступеня кандидата педагог{чних наук у КиТвсько ыу ун1верситет1 1м.Тараса Шовченка за адрасою: 252601, КиУв, ГСП-1, вул.Володимирська 60, ауд. 303.

3 дисертац1е.о ыожна ознайомитися у б1бл!отец1 Кихбського .университету ]ыэн1 Тараса Шевчэнка.

Автореферат роз^лано ■■/У 1995 р.

Вчений секретар спэц1ал1зовано1 вченох ради

Плахойак 0.13.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА Д0СЛ1ДЖЕННЯ

Аит.уальн1сть. досл!джвннд. '.3 утворениям иезалеяно! УкраУн-оькоХ аврхавп страгег1чним эавданням ре$ориування осв!ти отало, як зазначаеться в дерасавн1й нац!ональн1й програм! "008113" /УкраУна XX стол1ття"/( "в1дродасення 1 розбудова нац!ональноУ системи осв!ти як найважлив!шоУ ланки виховання св1домих гро-иадян УкрагнськоУ держави, формування осв!чеяо'1, тзорчоК осо-бистост!, становления П $13ичного 1 «орального здоров"я,, за-бвзпэчйння пр1оритэтного розвитку людини, в1дгзореяня й гранс-пяцН иультури ! духовност! в ус!й р1зноыан!тност1 В1тчизняяих та св!тових зраэк1в; визедення осв1ти в УкраШ на р|вонь ос-з!ти розвинутих краУн свну ыляхоа докор^нного роформування П коицоптуальних, структурних орган!за1ииних засад".

У цьоиу зв"язк.у п1авищ.у6Тьоя соц1альна в1дпсв1дальн!сть загальноосв!гиьо'1 школи за р!вень "вшзчения базозих навчальних ирэдмотIв: украКнськоУ та 1ноземних иов, 1стор1'1, л!тератури, аатеиатики та природничих наук",. - п1днреслюеться в тому а добавят!, Ца, у свою черту, вииагае постШюго вдосконалення печального процесу, передусмм на основ! досягнень подаго^ч-101 науки 1 передового досв1ду кращих учител!в УкраУни, шляхом ['х грунтозного вивчення, узагальнення ! впровадаення в практику. Сама тут закладен! велик! потенц1йн1 коализост! ¡нтенсиф!-<ац!У навчально-виховного процесу, п!дготовни молод! до життя I праЩ.

Пзрш1 спробй теоретично узагальнити висновки про опгвв1д-юизяня пвАагоПуног тоорИ' 1 практики були зроблен! ще на по-штку 30-х рок!в„ Цьоау питинню ведику .увагу пригляди зокра-¡а, вчин|, педагоги та осв!тн1 й дерадвн! д1яч! /В. П. За тоновой, Ц.О.Скрипнкк, Т.Г.Лусенець, А.С.Макаренко та !н./.

Тривалий час питаниям вивчення, .узагальнення та впровад-<бння передового педагог!чного досв1ду на иадавалося зкачно^ /ваги. I тЬчьки починаши з 60-х рок1в з"явилися статт1 ),и.лрсеньева, и.м.Грищенка, ЬА.КаУрова, Ы.Огородникова, З.О.Сухомлинського, В.1.Чепелева, безпосередньо присвачэн! 11й проблеыатиц!. В них, а такок у досл!даеннрх О.М.Волковсь-?ого, А.^.Гельмонта, Л.А.Левшина, !<1 .Г.Качур 1на, ¡«Л.Кондакова, 1.й.Скатк!на, М.П. ТучнЬш та !нших проводиться дуика про ц!-[еспряаовану 1 сдано,.¡¡рну орган!зац(ю передового пвдагог^-.югз

досв!ду на основ! нових резулыат1в досл!джень. 3 1968 р. здЩснветься систеиатизац1я дссл!д.«ень передового педагог¡ч-ного досв!ду в масштабах СРСР у фори 1 щор!чних "Г1адагог1чних читань".

У 60-80-11 роки сп1вв1дношення педагоПчно* теорН та практики характеризуется творчим п1днесоння.ч учител!в 1 зро-станняы рол! педагог1чно* науки ь цьоиу процес!. Розробляючи ци проблему, багам вчених /А.И.Алексюк, А.В.Андрущак, Ю.К.Ба-банський, ВЛ.Бондар, К.ы.Волков, В.е.Гыуриан, А. дани лов, ЬП.Жерносек, Ы.Ю.Красовицький, 1.Ф.Кривонос, С.В.Крисюк, В.К.иайбородц, Л.Л.иоыот, ЕЛ.Ыоносзон, В.Ф.Палаыарчук, Поташник, ЛЛ.Прокопенко, В.В.Сгадова, В.Г.СНоса, Я.С.ТурСовсь-кой, ВЛ.Чепелев, С.Г.Шаповаленко, ГЛ.Щук1на, Ы.д.Ярмаченко, О.Г.Ярошеико та 1н./ вказують на величозне значения впровад-ження як педагог1чно¥ науки, так { передового досв1ду в практику иасоэоТ школи.

Анал1з пелагог!чних диерел 1 досл1д«екь иоказуе, то з трьох основних етаШвг вивчання, узагальноинл 1 впроваднення досв!ду - симе останньоиу прид1лнбтьсн оснсзиа увига в б{ль-шост1 наукозлч праць 1 дисортац1Кних дослШень. Зокрема, в ус!х ш!стьох дисортиц!ях, написания до П>80 р. з питань, бли-зьких до ц!е'1 проблема, дослЦлукться переваано тротМ етап: ЛЛ.Гусев, ПЛ.Карташов, Т.В.Новикова - розкривайть впрозад-иения досягнень педцгог!чко? науки в практику; З.е.Михайлова частковс висв1тлюе эасюсування передового досв|ду в практику шк1л; В.И.Норглик та А.Ы.БоИко обгрунтовують шляхи викорис-тання передового виховного доов!ду.

П1сля 1980-го р. характер дисвртацШних досл1джень з ц!еУ проблеыи зм1нивсн. "Гаи, у прац! СЛ.Прус розглядаються питания Щдготовки С1/д8нт1в до вивчення, узагальиення та використания передового подагоПчного досв!ду виховноК роботи, а в досл!д-женн! О.Г.Ярошенко, головна увага прид!ляеться форнуванню го-тоеност! в учател!в до освоения передового педагоПчного дос-в{ду. Оие, кодне з цих досл!даень на торкалося предаете нашего дослШення, а саые: розвиток передового подагоПчного дос-в1ду вчител1в новатор!в.

У св!тл1 вирШення завдань, накреслених Державною нац!о-нальнол програиои "ОсвИа" /"Украина XXI столйтя"/, дедал!

_ з -

зростае потреба подагог!в у творчоиу використанн! досагнень передового досв!ду, Однак анал!з практично? сут! ц!еУ пробле-ии св!дчить, но злобу тки передового досв1ду не завжди ! на пов-но» м!ро» знаходять оперативно эастосуванмя .у ин!льн!й лракти-ци Прич/ни цього р 13н!, зокрема:

- наяви!сть .у ассвШ т!льки окреыих теоретично обгрунто-ваних компонент!в систеии навчання - чи ю принимав, форм, катод ¡в та прийом1в, чи ю засооЧа, умов, то забезпеч.ують ефек-ти^н! здобутки, - внасл!док чого педагог не мае кожливост! .уя-вити I реал!зувати цШсну програму наьчання учн!в;

- 01кх1ин1сть, випаАков!сть та Оезсис темнеть виявлеиня Лосв1ду;

- в}дсутн]сть орган 1зацШш зусиль самих учител!в до зпро-задження передового досв!ду;

- недостатни п!дгоговлен1сп> досв!ду в иетодично-техноло-г!чноиу план! до впроаадаення в практику;

- в!дсутн!сть ч!тко¥ !н<|орыацП' про появу нового;

- нерозум!ния психолого-педагог1чних засад, що лежать в основ! о^ективност! запропенованого досаду.

I воо л, як з"исувалося в ход! нашого досл!дження, головною причиною, що гальмуе процес вивчення, узагальненця ! впро-вадження здобутк!в иассво! творчост! пелагог!в, е в!дс.утн!сть воеб!чно^ характеристики передового досв!ду вчител!в-експери-ментатор!в УкраТни як сукулносг! педагоНчних технолог!^, в основ! яких лелать науково обгрунтован! основоположн! вииоги -принципа, що ! визначчють з!пст, форми, мотоди, прийоии та засоби наьчального процесу в школ!, IX високу ефективн!сть. Унасл1док цього досягненнн передового досв!д.у виоираютьсп для впровзд«е«ня без в!дпоз!дного обгруктування, без урахування саие заоначених .принцип1В. А це призводить до того, що процес впроваднення або на эд1йанюетьсл, або затягуеться, або втдбу-ваеться без налегших е^ективних результата.

Однак, незвалаичи на трудное! об"ективного I с.уб"ективно-го характеру, тисяч1 вчитвл!в на ьцецях працювали 1 працюють у творчоыу пошуку. Особливо продуктивною стала н.зьиторська д!я-льн!сть у Ь0-9и~т! роки. Це зучовлено низкою г.ричин.

Поредус!м велика трупа вчител1в /О.д.Басараб, Л.1Г.дашовсь-ка, С.П.Логачезсыш - поч. кл., О.П.Глазова, БЛ.КозлрськиИ,

- и -

В.киЛупинос, В.ЬШшоалюк - укр. и. та л!т., Л.П.Божко, К.А.Ваклич, ЛХ.дуСанська - рос.м. та л1т., В.В.Гриконко, Л.В.коиот, Ю.ы.Черненко - б!ол., А.О.Бел{ков, М.П.Гузик, В.СЛИгуль - xík., В.П.Борисов, A.U.KaniHoc, Ю.Я.Пас1хов, Б.ы.Шейыан - ф!з., Г.Н.Лукашик, О.И.Рясна, В.Ф.Шаталов - нате! З.а.^аксименко» ¡¿.д.шшска, А.Б.Резиík - 1сюр., В.П.КоливаЙ, К.Т.Купр1янова - геогр., С.В.Ло^охов, Г.С.1*атрои1ни, Т.Л.С1ри1 - ího3.u. та 1н./ caue в цей пер!од зак1нчила i вииесла на широко обговорення cbo'f багатор1чн! доробки - 1двi, знах!дки, систеыи, як i були започатеоиаШ в ьО-70-tí роки. 1хня твогча, екснерииентальна робота в!доо'ралена в числьиних п.убл1кац1ях само цього nepíOMy. Актив1зацП' ноааторсько!' д1яльност! сприя-ли також виыоги рефории свр&дньоУ загальноосв!тньо'1' i профо-cííihoí иколи /1984 р./, иочаток деыократизацН с.усп1льства в иерход аерибудсви i в!дпов1дного в{дг.уку íí в chctgmí ocbíth /KiHeub 8U-x - початок 90-х ponía/, а такоя антквнии вплив на осв!тянську гроыадськ1сть 1 дси педагогии сп1вроб1тництЕа /по чмаючи з IS86 р./. Ьбудженню творчих пошук^в иедагог1в допо-когяа широкоиасиабна пропаганда здобутк1в пров)дних учитол!в новатор!в УкраУни в npaci, зокреиа в "Учительской газете11, по Центральному телсбпченню в "Hycipf4ax в OCTaiiKiHO" /к!недь 8ü-x ponía/, дискус!я в raaeií "Радянська ocuiia" /нин! "Оси! та", у часопиоах "Радянська школа" /"РЦна икола"/> "Початков школа" та 1нших педагог1чних журналах.'Республ1канськ0 видав-ництзо "Радянська школа" /"0сз1та"/ видало понад 30 книаок з . ocjiiAy роботи краедх учитсяíb i вчительсыгах колектив1в у св pií "Нзредовий ледагоНчний досв1д".

HapeuiTi, нового полтоаху ноааторський пошук учитол1в д!с тав п1сля проголоше.чнп незале.кност! УкраТни /24 серпня 1991 f та затвердження Каб1неюи й1н!стр1в Укра'1'ни /3 листопада 199с р./ деряавно! нацшнально!' програии "Осв}та" /"Украина XXI сз л1ття"/, якою пврадбачено "забозпечення розвлтку ocbím на ос hobí нових прогресивних концепц1й, зипровадаення .у навчалыю-виховний процсс сучасних педагог!чних технологUt та науково-методичних досягнень".

Воз вищбпор8л1чено зуиовнло виб!р томи нашого досл1даен1 - розвиток передового педагог ¡чного досв}ду в школах Укра'(ни сане в цей nepioA. Не випадкозо, автора останн!х публ1кац£й,

присвячених питанняи 1сторико-дедагог1чного вивчення школи УираУни /ЯЛ.Бурлака, С.В.Крисйк, ОЛ.Понетун, М.Д.Руденко/ В1шляють етап 50-80-х рок!в, да проноси частково! демократи-зацп ocsiiH припадають на bO-ri роки.

Об"ект досл!даення - передовий педагог1чиий досв!д учите-nlB-HOBaiopiB УкраУни.

Предмет досл1дження - процес розвитку передового педагог!-чного досв1ду вчитвлiB-HOBaюрiB Укра'/ни в I980-I9S4-X роках.

ыета дослЦлсення - вивчення та узагальнення 1Сторико-ди-дакгичних асП9Нг1з розвитку передового педагогi4Horo' досв1ду, визначання психолого-педагопчнлх уиов його ефективност1 в At-яльност1 кращих учнтол1В-предиетиик1В Украг'ни в 1980-1994-х роках.

При цьояу ыи виходили з тако!' робочо'1 г!потази. Величезна KiflbKiCTb гворчих здобутк1В педагог1В-нозатор!в неодм!нно uic-тить у coo'i сучасн1 об"ективн! i загальн1 для bcïx предматни-кiB вииоги, якиыи згхдно з педагогично» reopie» повинн! бути приаципи, що визначають 3uici, форми, ыетоди, прийоыи, эасоби иавчального процесу, його ефективн1сть. ïx виязлення та i.ope-тичне обгрунтування отворить передуиови для високоефективного процесу вивчення, узагальнення та впровадження передового пе-гшгоПчного досв1ду в практику шк1л.

fiera та гипотеза досл!дхення зуыовили постановку i вир1-шення таких завдань:

• - проанал1зувати вих1дя1 теоретичн1 поняття: "педагоПч-1Ий досв}д", "передовий педагопчний досз^д" та його критерН', до визначаыгь сутн1сть i характер досл1даення;

- досл1дити та систеиатизувати передовий педагог1чний дос-Ид учйтел1з-предметник1в Укра'/ни в 1980-94 роках;

- виявити загальн1 принцини, що визначають високу ефектив-исть педагог1чних техно;юг1й учител1В-новатор!в;

- розкрити психолого-педагог1чн1 оонови ефокмвност1 прин-IHiiiB форнуваная пЬнаьального 1нтересу, оптии1зацП' i aimai-janii-навчально'1 д1ялькост1 школяр ¡в.

ЫетодолоПчною i теоретичною основою дослШоння е науко-ве розуи1ння процесу п1знання як активно'1 д1яльнсст1, яка рогу-шеться д1алектичниуи законами i спряаовуехься на соцГальиин, юральнкй та 1нтелекауальнш1 розвиток ссобиотост!; положения

ф!лософ1'1 гуиан1зму та iдаY гуыан!Стично'< педагогии, в!дпов!д-но до нких лодина е найвииою uiHHicira суспЗльства, висновкн з методолог1чних праць про використання систеыно-д!яльн1сного исходу як 1нстр.у'»1с)нту п!знання i перетворення педагог1чно¥ д1яльноот1. В доол1дженн1 ми тако;* керувалися ыэтодолоИчниии положениями, що uiciHTbcn в закон! Укра1'ни "Про ooBiiy", науко-вих працях теоретично-ыетодолоНчного зихст;/, присвячених проблемам вивчепня, ;загальнення та впроваджэння передового иедаго-riuHoro досв{ду, результатный нсихолого-педагоНчних дослЦкень з проблем поетапного формування розукових д1И, програмованого, модульного, ди^еренцШованого, колектианого, ¡нтогратквного й 1иших вид1в навчаннн, 1деяыи педагогии си1вроб.1тництва та роз-витку сучаснкх педагоМчних технолог^.

Для розв"язання иоставлених завдань використозувались та-Ki мвтоди Аосл1Д«ення:

- вивченнп 'Л узагалышння теоретично! i практично! спадзш-нй.в1домих педагог!в минулого i cyuacnocii з uiei проблеыи;

- анал1з 1 узагалышння ф!лософсько'1, психолог 1чно'1 та по-дагог1чно'1 л1терат.ури з ыетою визначення теоретичних основ дос-л!.дашння, теоретичного осмислення його результат1в та формулю-вання висновк!в;

- статисшчний анал!з iipouiauux рез.улыат1в досл1дження;

- пор1вняльний анал!з передового пидагоНчного досв^ду вчител!в р1зних предавав за 1980-94 р;р.;

- узагальнення та систеыатизац1я здобутк^в -;чи1вл{в-нова-торгв з метою виявлення загальних об"ективних кауково обгрун-юваних нринциШв формування Шзнавального 1нтересу школяр!в, оптицхзац!!' i актив1аац1'1 навчального процесу;

- neAarori4Hi спостореадння, о'ес1ди з учнями, опитування вчител!в i iipauiBHWKiB иетодичних слу>.1б."

Наукова новизна дослЫження полягае в тону, що в ньоыу передовий педагоГ1чний досв1д уперше розглядаеться в iciopiiKo-дидактичному илан1 з позиц1й д1алектичнкх цуперечиост»и розэит-ку осоо'истост!, if навчально! д1ялыюсп. Де дало коклив}сть. виявити та сштоматизувати загальн1 иринципи педагог1чних технолог 1й учи1ел1в-и0ватср1в, а такок ocuoBhi тендеицГ/ педагог^ ного дпсв1ду на р1зних отапах його розвитку.

Теоретично значения досл!дкення: в льом.у розкрито та введено в наукови.й o6ir Hoai визначення понять "перэдови.й педаго-

Г1ЧНИЙ ДОСВ!Д" i одного 3 йоголритерНв ,,П0ИХ0Л0Г0-П8ДаГ01'1ч-на в1рог!дн!сть", а такоя "пел£гог!ка сп!вроб!тництва", "педа-rori4Ha технолоПя". У дисертацП' запропонована й обгрунтована система •загальних принциЩв педагоПчних тохнолог!й, ко мае об"ектиБниЯ, ун!версальний i злсокое^ективний характор при ви-кладаин! предмет^ р^зних циклов.

Практична значения доол1л«сення полягае в том.у, то його зи-иновки i занрононоиана система принцшПв да«уть 1ш;ш.в1сть на як'сно нозо»у р!вн! зд1йсн.адат!1 прочее винчения, узагальнвння та впрозадления передового пе«эгог!чного досв}д.у. Результати досл!дг;ення допс&ожуть учителям практикам,усв!домити своУ пе-дагоНчн! прорахунки i, керуочись системой принципов, ц!леспря-ыовано досягай виеоких навчальних результата за десять короткий час.

Запропоноаан! висновки лодуть Сути вккоркстчн! викладачами uypciB "Педагог!ка", "11едагог!чн! технологи иавчаиня", окрених вуз!вських дисципл!н.

3ioor1дн!оть пололень i bhchobkíb дссл!дження забазпечуе-ться науиозим п!дходои автора до анал!зу подагоПчких ubi i i факт!з, опорою на принаипи !сторизау й сСвктивкосг!, винорис-тання докуиентальних даних, значного обсягу теоретичного, до-в1дково-!нфорыац1йного иатер1алу, застосувакня комплексу мето-д!в, адекватяях teij та завданняы дисер?ац!йно1 прац!.

На захист вкносяться:

- теоретично обгрунтсван! вазначення понять "передовий педагоПчний досв1д" та одного з його кригер11'в "психолого-нелагог1чна в!рог1днJcib", "педагог!ка сп!вроб! тництвв", "педагогика технолог 1я";

- пер!одизац1я розьитку передового педагогичного AocBiay в 1980-1994-х роках;

- положения й висновки, обгрунтсван! на основ! узагальнен-ня i систематизац^ проблематики передового педагогичного дос-зíaj вчител1в-предаетник!в УкраУни за 1980-1994-Ti роки та структурно-лог1чного анал1з.у i'x здобутк!в;

- визначена, науково обгрунтсвана систем«-, зага;:ьних прин-цип!в педагог}чних технолог^ учител!в-новатор!в, яка «складае-тьоя з принцип!в фораування пЮнавалыюго iiiTepocy, оптим!эа-ц i Y та актиз1зац1'1 навчального процесу, шл становлять основу

Яого ефективност!.

Апробац!я ! зпсозадження основних поломив та висновк^в дисергацП: результат досл!д*ення допов!далисп 1 обговорюва-лися на заеданиях ка^едри педагог 1ки та науковс-практичних кон$еронц{ях про$есорсъкс-зикла«ацького склад:/ ¡шзського державного Л1нгв1стичного учИворситету /1993-1995 рр./, на Шжиа-родн!й науково-прцктичн1й кснфо;енд1'1 "Гуиан!тьрн! аспекти ре-^сркування 1 ролвитку нац!онально1 систеии осв!ти" /ы.КиУв, 1993 р./, ыляхои п,ублзкацШ науковкх статей у аб!рнику "Теорэ-тичн1 питания осв!ти та виховання" /лип. 3?1994 р., вип.4-1995 р./. Промши резулыати досл1даення, що знайшли свое в!-добранення в иатодичних рекокендац1ях "Реал1зац1я принцип1в сп!вроб!тництва у викладанн! сусгЦльних дисципл!н в загально-осв!ти!й школ!" та "Реал1зац1я принцшНв иодагог!ки сШвроб!зг-ництва -■ ефективний зас!б оиткм1зиц!'1 навчального пронесу", використовувалися, починаючи з 1991 р., в практична д1яльноо-г! вчител!в Ки1всько1 та дн!пропетровсько1 областей, п!д час чИтання курсив та проведения сем!нарських занять у КиУвськсиу дерйавноыу л1нгв1с1Ичкок.у ун!верситет! та КиУвськсиу ун1верси-еэт! 1мен1 Тараса Шевченка. Ооновний зм!ст дисертацП в1добра-аено в п"птьох публ!кац!ях. ■

СТРУКТУРА I ОСНОВНИЙ ЗМ1СТ ДЙСЕРТАЦ11

Дисерхац!я складаеться !з вступу, двох роздЫв, висноб-к!в, списку основно? викоркстано'1 лНератури, ;,датк!в..

У вступ! обгруктовуеться виб1р теии дрсл1дгеиня, розкри-ваеться Н актуальн!сть, визначаються об"ект, предмет, аета, г!потеза та завдання, характеризуютьоя наукоза новизна, теоретично ! практично значения дослЦкення, форцулавться основн! положения, що виносяться на захист,

У первому роэдМ "Передовий педагогхчний досв!д учнте-л!в-предметник!в як 1сюрико-пбдагоНчна та дидактична проблема" розглядаыться теоратичн! аспекти поняття "пзредовий ледаго-г!чний д0св1д", його критерН, суть означеыш "педагоНчна тех-нолог!я"; досл1дауеться та систеиатизуеться розвиток передового педагог1чного дасв!ду вчител!в-предие1ник!в Укра'^ш за 198&-54 рр« На основ! анал!зу матер!ал!в картотеки передового 1;здагог!чного досв!ду Укра1нського !нституту п^ивднья ф!ка1Ц¥ кар!вних кадр!в осв!тк, анал1зу оп.убл!кованих у лер!о-

дичнтй npeci татей самих новатор!в i про них, Ух брошур i книг, а такой особистого вивчення автором досв1ду окремих .учи-тел 1в на ьпсцях; виявлен! та систсматизован! загальн1 принци-пи, цо визначають ефентивн!сть педагог1ЧНИх технологий учите-Л1в-новатор{в.

Анал1з сучасиого стану п.робломи вивчення, узагальнення та впровадаення передового подагоНчного досв!ду зказуе на д!лу йнзку кедолШв i проблем, що 1снуать у практиц!. До них иоана к1днзстл 1 деяк! прогалини, ¡до мають uicua 1 в теоратичних дос-л1джоннях. Р1зноиан1тя!сть визначень самого пояяття "пвредовий иедаго?1чний Д0СБ1Д" /понад 50/ та Ух критерй'в 1стотно вплива-ли на практичну д:яльн1сть учигел 1в, мэтодисПв. До того я майке sei вони розглядали цей досв{д з погляду його зоанхшнix характеристик. У диеертацГУ диталыю анал^гуетьсп весь шллх розвитку цього поняття в Юторикс-хронолоНчкому порядку. На ос-нов4 проведеноУ роботи запропонозано вар1ант визначення поняття "передовкй подагоПчний аосв1Д" з позиц1й д1алектики розвитку особистост}, що.розкривае його внутршп мохан1зни, руш!Йнt сила та елективн ic ть, а сама:"передовик педагог 1чний досв'д -цо гзорча Д1нльн1сть учителя, спсямозана на подолання д{алек-ткчних супе речное Т';й ,уч!ння i виклиаання з метою опти(изацГ1 начального процесу".

Иогоджуючись 1з низком 1снувчих кригерН'в оЩнки досв!ду, HKi такок визначають soBHitHi характеристики, в дисертац1У препону етьс я ВД один, що лоПчно випливае з обгрунюваного означения. Це - критер!й "психолого-педагог!чноУ aiporiÄHOcTf який rtas uoMHBicTb розкрити умози ефективност!, тобто в1дпо-BiciH на запитанкя не т}льки "цо?11, "як?", а й "чому?". Основ-ники ноказникаии цього критерш е:

- врахування в досвШ механ1зыу подолання оснодних д1але-ктичних суперечностей навчального процесу;

- в{дпсв}дн!сть психологi4HHM механикам иавчально-г^зпа-' вальноУ д1яльност! "учн!в;

- тзорча реал1зац|я в досз^дi оеновололояних педагог1чних вимог - загальнодидактичних принципов;

- творче застооування в досвШ ¡дей подегог1ки cniBpoöii-ництва.

Сама врахування цього критер!ю та iioro показнмк1в дало можлив4сть по-новсму пШйти до об'Чктивнгго анализу поредово-

- 10 -

го педагог¡чного досв1ду, його проблеиатики та технологи. Об"ектом такого анал1зу став досв!д понад 130 кращих учитал!в-новатор1в УкраУуи, предыотник!в ус!х цикл!в диоципл!н, з!бра-ний в УкраУнськоиу Оститу!! пШиадння квал1ф!кацП' кер1внКХ кадр1в осв1ти за пер!од 1980-94-х рок!в, в численних публ1ка-ц1нх, а такок бсзпосередньо вивчений нами на м!сцях. Здобутки новатор1в, що вивчалися пройшли апробацш на р!вн1 школи, району, облает! I зг!дно з доййдкеннями, проведенный в Нд1 за-гальноУ педагогики АПН СРСР, представлять досв!д понад 13000 учител1в - носП'в передового досв1ау на Шсцях.

Передовий педагог¡чний досви учител1в-пр0дивтник1в 198094-х рок1з в своему розвитку за цей позначной в ¿сторичному план! час пройиов три етапи. Пэрший, пкий уцовно ¡-окна назва-ти допьребудовним /1980-1586-11 рр./ е завершальнни в пер1од! /50-80-тих рок1в/, названий як "засг!й та слроо'и рофора" /О.Субтельний/. П1д кутом зору нашого дослЦлення в1н е завер-шальниы етапои процесу творчоУ д1яльност{ вчитэл1в 1960-70-х рок1в. другий - перебудовний /1987-1991-Ш1 рр./ за часом совпадав з процчсои перебудови в ус1х сферах духовного, поличного та економ!чного киття в к!нц! 80-х рок!в в бувшому СРСР. Цей отап характеризуемся найвищою актизОств вчител1в-новаго-р!в ! найбмьшиыи здобуткаыи в технологичному план!. 3 1992 р. . розпочався пср10Д становления нац!онально1 сисиии осб!ти ! з1-дпов!дно нового спрякування у визченн!, узагальненн! яа впро- • ваджени! передового педагоПчного досв!ду. Кояен«з пер!оД1В мае -во^* специф!чн! ознаки, про як! йдеться в йиссртацН та певн1 внески в розвиток педагоПчного досв!ду.

Кр!м того, пор!вняльний цнал!з проблем, над яишш працга-вали вчитэл!, показав, що вони охошшоть ус! аспекти пошук!в в!тчйзняно1 педагог!чно1 тоори та практики в галуз1 дидактики !, в!дпов!дно IX можна клаоиф!кувати за такими напряыами:

1. Розвиток в учн1в розумових уи!нь, п!знавальних !нтере-•с!в, яксстей, ум!нь узагальнявати та систематизувати, форыу-вання ¡нтелектуальноУ активности, св!тоглнду.

2. Шдвидання виховного потешцаяу вивчення предмете,

. зир1ивнкя завдань р!зних вид!в вихозання в навчальноыу проце-01.

3. Формування уи^нь та навичок виконання рхзиоман!тно!

практично'! д1яльност! в!дпов{дно до вабутих знань 2з предкам.

Творча робота вчйтел!в над окреииии кокпонон'^ии методики, вдосконалення форм, кетод1в, прийоШв, 3accöia невчан-ня.

5. Розробка иетодичних систем o.iïauisaniï та {итенси^ка-цiï навчального процесу.

6. Творча робота над зьйстои навчального адюр^злу, вико-ристання мглпредыетних та 1нтогратиз.чих зв"язк1в.

7. Використания наочних i тех1пчних засоб!в навчання.

Ö. Наунова орган1защя наачальио'У д1яльност! учнгв /fop-мування ум!нь учитися/,

9. Комплексна реал{зац!я урочноУ та позашкгльноУ робот.

10. ди4>вренц1ац!я навчання.

11. Краезнавча та украУнознавча робота учн*з i ïï роль у !iiABiiL¡3HHi ефектизнос:1 навчального проиесу.

12. Фориування Шзнавальиого inrepecy та мотквацГУ до навчання.

13. Реал1зац1я 1дей 1'уман1стичиого п1дходу до учн1з, педа-roriKii сп1вроб}тниатва.

ЯШсний анализ проблематики га зыЮту дссв1ду, що доел i д-жувазся зг1дно з критерии "психолого-недагог1чноУ а1р'ог}днос-tí" та його показник!в, дав модлив1сть вкзначити осповнi прии-ципи, як{ лежать в основ! П9дагог1чнкх технолог il! учитол!з-яова тор1в.

Bi/uíOBlAiio до Л0Г1КИ навчального процосу, а такол з .ураху-ванням йего внутр:иийх д!алсктичних суперечностай, ни подолан-ня яких ç-пряиован! зусилля вчател1в, ni принципа класифьчоиано на три групп. Принципа пвршоУ групи даить зногу усунути супе-pu4HicTb ut,< "спонунальниии ос о б йот им и цкшдн д1ялькос?1 учн!в i нэв:дпов1дними Ум еуси1льниыи Ц1лнаи навчання" /А.ьиАлексвк/» зд отворюе уьови для ^орлування ;Пзнавального iniepecy.

Нринцшш другоУ групи сприаоть подоланшо головноУ оупереч-hocti навчання "mí;e П1знавальниии i практичнимн завданнями, по висувайться самим процесс« навчання, i наявним р!знеа знань, yuiHb î навичск учн^в, р!вкем ïx . ззумового розвитку" /А.м.Мок-свк/. Резулыатом-роа?изац1У цкх принцип!в с оптим!зац!я як .уч1ння, так i викладання.

Третя гр.упа принципíb нас сзнаки як nepaoï так i друго'х гр.уп, тону ми в:Шлили ïx в окреау трупу, що актив^зуе реал!-

зацЬо пэрхих двох I в1дпоз1дно ¡ИДБхг^е ефективнхсжь !х упро-задзакнл.

В узагалышиоау вигляд* ц! групи иають такий вигляд /див, схсиу I/.

Схема I

Систека нри.чциИв педагог 1чних технолог1й вчител1в-нозатор1в

ЬРШЩИ.Ъ! ■ форцування п!зиа-вального ¡нтересу до наьчзльнс! /Цяльност! п?;'.нц;;гш . опт;:м ¡зацп навчального процесу ПРИНЦИПА иктив!зацП назчально! /Цяльност!

0С05»1СТ1СН0Г0 П1ДХОДУ . структурувааня каьчального чатэр!алу сп1вроб1гаидтва

дидактично! гри- динаре нц1йовансго навчання укра1нознавства

днтегратизносп кавчення опори --------

ВЬ';Г.0В1ДН0СТ1 форми зи1стсв1 с творения навчавчсго середоьица колектизно! навчально! праиЛ

У другому роздЬт! дисерхацп "Структурно-лог1Чний анал!з -здобут«1в учи1вл1в-новаюр1в Укра!ни 1980-90-х рокхв" детально висв1тл:овться психолого-педагогхчн! основн вищезазначених принципов та варианта Ух практично! реал1зацП. КожнЫ груп! прин-цип1в прксвячений. параграф.

У первому параграф! розгдядаеться розвиток ¡дей педагог 1в-новатор]в подо форцу: дння 1пзнавального штересу до навчально! д1ялы1С!Т1. для реал1зацИ цього завдання вчител: використову-;сть низку р|зноиаи1 тких принцшНв, фори, ыетод1в, засоб{в, при-

¡ом!в. Ала щоб досягти високих результат^, педагоги коодмЬчио овинн! керуватися винов1дниии гфективниии принципами.

Реал!зац!я принципу особист!сного п!дходу зд!искысться че-103 чотири його складових: обов"язков!сть оц1нни вс1х вид!в [авчальноГ Д1Яльност!{ створення умов для отрицания школярами юзитивних оц!нок; орган1зац1я ситуацШ "в!льного вибъру" 1 'складно? мети", - ян 1 допомагають учителев! так „рган!зувати гедагог!чний процес, здб В1Н враховував саые особист!сн! якос-р1 кожного учня, приносив рад!сть 1нтелектуально1 прац!.

1нший ваадивий момент створення позитивних емоц!й - вико-эистання навчальних ситуац!й, в яких учн! е одмочасно орти-затораыи и осиовними д!йовкии особами. Але для участ! в цих си-гуац!ях Ум необх!дно само знания навчального ыатер1илу, яиг.й зони запаа"ятоауять завдяки своУй зац!кавленост!. НиЯб!лызо з1Дпов!дае цьому поло енню принцип дидактично'! гри. ЭДоктлвн!»-зть особисПсно-рольовоУ орган!зацП' { д!яльност! навчального датер!алу розкривасться в !стори;<о-;;ог1чноиу аспект! на р!вн1 ¡)!лософсышх, педагог!чних та психолог !чних досл!даень як про-з!д1!01 д!яльност1 учн!в р!зних в1кових груп. I саые тому, эд цидактична гра нао'ував такого вааливого психолого-педагог1чно-¡•о статусу, вона сприяе подоланню основно'1 вкутр1шньо^' супероч-яост! навчального процесу.

Принцип 1нтегра1изност1 розглядазться в розвитку в!д м!а-прадмотних зв"язк1в до 1нтогратизност! навчання чорез характеристику 1нтограц!1" спор!днених навчальних предметов, !нтогра-тивних форм уч!ння та !нтеграц!п р!зних вид!в д!яльност{ учн!в. Ре<1л!зац!я цього принципу прямо в!дпов1дае одному 1з стратоП-чних завдань рефориування зм!сту осв!ти в УкраШ.

Виб1р оптимального вар!анту процесу навчання ззвжди був ! залииавтьсп валливим завданнпм для коаного вчителп. Лд:хе само ирннципи оптии1зац!1 допомагають педагогам иолегшити процес уч1ннл. Тому другий параграф другого роздьчу присвячоний рсз-гляду пскхслого-педагог!чних аспект!в пошуку вчителпми-окспарк-моятагорами шлях!е оитим1зацН навчального процесу, Ящо парп група иринцип!в, то анал!зуеться попередньому параграф!, сприяе стзоренню котивацШно* установки учня на ¡Цзнавальну д!-ялыИсть, то принципа оптим!зац!¥ вкзначапть шлих ц!е!' д!яль-ноот1 на р1вн1 уч!ния ! викладапня.

Серед принцип!в с;ииы!зацГ1 на першему ы!сц! с?о'{г:ь прия-

цип структурування начального матер1ал.у. Психолого-педагог 1ч-нкй акдлЮ практично'! реал!зацп цього принципу в дссвШ бчк-то;на-ноиатор1в исказив, цо подача матер! илу великими блоками, порц1яли, и оду л як и тс до стала секевсю стлорвнкя ц!л01 низки не да^оНчних систем I техно-.огШ - лекцпшо-сеип'.ирськкх, ;:екц!и но-прцктичаих, ¿.одульно-ре^ингоьих, ьедульно-розвиеаючих. та 1н. У досл:д;5Снн! анал1зуеться ьодульяз навчакня в у:»овах суча С/;ого стану осз111., ¿'-его с1ср:н 1 ке„слШь.

В ¡скрако-подагсг 1ЧИС1.у ¡иан! роакрйваегься прсцес ста-иовланна другого принципу сигаЛаацИ - принципу опори - в}д "оодотого иу&ькда дддакх2к.£" н..ч,Хо-бнсл:ого, через трцдицЬ'шу наочнЮть ли суч£Сного тлуьачення поняпя "сг.ора" вчыелякк-ковахорадш, ¿о в дославши песке як яаукоао-схеваткчка, кит тсва та практична. Велика уаага придикухься пси>>олого-&!з!о-лоПчяо^у оогрущ^цшш дього панния як е^иктюного А^ерела кивчальноТ ¡нЗсрмицН.

Принцип Аи4ерокц1йоьаного навч«кня розгдкдасться як практична реал1з. д!я гринцкиу врахування в1кових та !ндив!дуальних особливоста; учп1в. В Юторико-педзгоНчкому план! вксв! тлено ироцес розвитку цього принципу та йсго практичя! зар!акти реа-л!зацП в досвШ вчУлч^Лв-коваторхв. На основ! аяал1зу заруб! ¡ано'1 практики в!дзкачаються яедол1ки ранньо* ди£еренц!ацП /б 1-4 класах/,' то маять и!сцо 1 в наи!й практиц!.

Одним з активних засоб1в опткм1зац1Т уч!ння та викладакня з школ! с створекня навчаичого середсь-кэд. Аоса1д учителе-новаторе св1дчить, цо реал1эац1я цього принципу Б1дбуваеться у кмькох иаирямах: орган!зац1я предметно-естетичного середо-вшвд школ» /офорадення каб^кетЗв, зокрека кольорове/, емоц1й-но-естетичного /використання р1зинх в..д1в ииствцтва п!д час викладапня наачальких аред«бт!в/, предмешо-те.хн1ч;1ого /ииро-ке засюсування ТЗН - в1д гра$о-проектор!в до комп"ютер1в/ та науково-срган!зованого !нтолектуального /реал1зац1я НОП учня/. Однак анал1з використання косного з чотирьох чинник!в навчаю-чого середсвища в досвШ вчитал1в св!дчить, що найвицого результату оптим1эац11 навчальноУ Д1ильност| кокна досягти за комплексно'/ IX реал1зац1¥.

У тротьоыу параграф! розглялаються зм1ст та форми актив!-зацП павчально" д!яльност1 учн!в у творчсст1 вчител1в-новато-р1в. Принципа ак1кв1зац11, цо зарропонували в сяоему досв}д1

педагоги /принципи сп!вроб!тництва, укрзУнозна^ства, колекткв-ноУ навчальноУ прац!/, спряыован!, з одного боку, на зоудкення 1 роззиток внугршнгх ыотив1в уч!ння, а з другого - на заСез-печення фориуваьня навчальних й ¡нтелектуальних уы!нь, самооц!н-ки навчальночИзнавальних цией.

Цонтральниа принципом иЬЛ групи с принцип сШвр^б! тницт-ва. В план! характеристики тесретичних засад та 1 ,)инлад)з практичней реал!зац!У в досл!дхонн1 анал!зуються рIзи! типа сп!лку-вань - в!д педагог!ки авторитаризму до педагог!ки сп!зтворчсс-т!. 111 л нутом зору визна^-ння автором диоертацй" педагог¡ки сп1вроб1 тництва як гуцаи!отичних взаеисн'..аос1.!1 учителя ! уч-н!в - двох р!внопривнкх учасник!в сппьноУ иапчально-зпхсаноУ д!яльност!. спониоааноУ ка £сео1чнш1 роззиток оссоистсст! школяра I засезиочвнкя високсе^активкоУ творчоУ поац! педагога, -в параграф! розгл>1йа»,гься т! взакцоа!дноскнп ачитвля ! уч1пв, що безиосере дньо стосуьалися навчальноУ роботи. Ко.*ен з трьох компонент^ /взае:.юд!я - сп!вроб!тництво - сп!втвсрч!си/ ана-л!зуються на тцоротичне^у ; практичному р1 ;знях.

Серед принципов, вд сприяють реал!эиц!I дир'.авнсУ нац!о-нально'У програми "ОсвИа" /"УкраУна XXI стол!ття"/, е принципи нац!ональноУ епрямсваност! осв!ти. ¡щб п!дкреслити укра'Ун-сьиий дер^авний характер д!еI спряиованост!, педагоги запропо-нували принцип украУнознавства. Иого практичну реал1зац!в ыох-на простелит и в досв!д1 Бчител!в-новатор1в !з природознавчоУ, народознаьчоУ та украУноэназчоУ роботи.

I останнН! у груп! принципы актив!зац1У навчальноУ д!я-льност1 - принцип нолективноУ навчальноУ прац!. Р!зн! 4орми ц!еУ роботи /групова, колективна', фронтальна/ ыають специфику ! в!дпов!дну ефективнгсть, що поясняться нсихолор!чники та пвдагоПчниьи аспектами такоУ д!яльноот1. Практика мае багато прикладов ефективного застссувиния аказаних вид'в роботи.

У висчовках узагальнеи! основн!' результат« дослЦлвння.

I. деркавна нац!снальна програыа "Сса!ти" зумоллас нооб-х!дн!сть виявлення нодагог!чною наукою джерел, здатних поставит» кожне заздаккя, що вир!шует1-"п системою осв1ти, на няуко-ву й ефективну планову основу. Одним ¡з таких .д.карел в пэрадо-вий педагог!чний досв!д. Будучи, з одного боку, сукугш!стю практики, а танок УУ результатом, сучасний поредовий педагог!ч-ний ,^св1д меле стати зувтрашн!м здобутком «асовоУ практики г,

- 16 -

що найголовШшо, реальним р!вкем розлктку комно! школи.

2. ¡¡ост!йне пивицоная (¡¿ективност! I якост! навчального процесу аколи ыодливв лица на ссноз1 нових дсеягнень наукових десл1давнь 1 передового досв!ду навчально! роботи шляхом !х оперативного Й ыасозого вирозадхоння. У своп чергу, результата псра^оного педагог¡чного дссз!ду й ва^ливо.о уковою розвит-ку як педагог!чно! п-орп, так 1 вдосконалоння практики, факторов уегу.':.-.лання Тх сп:вз1,шоцикня.

3. Знасл!док ¡¡й«ооксналост1 яритерГхв оцйши I в!дбору нового, впровад^сення передового педагог¡чного дссв1ду мае здеб1-льаого безскстеанпЛ, репоодуктланил, стих¡/.к.',.'., неусз1домлений характер,

и. Ана.||з 1"шнт "перевози?. г:и«агог|чни:1 дссз1д" да с мо-ддш»1сть вязкача?.1 Кого як бага:ояз!снг яаи^г, то .мае зовн1ои 1 внутршн! ознакл. 1снуач! означения I кратер!! оцш.чи п1д кутои зору зовн!ин!х оэнак, як оз!дчпть практика, не сприяпть вфектканому вивченни, узагальиеши та зпрсьадисшш» передового ие^агог1чног1, досв!ду. иа^е врахузання внутр!шн1х ознак з погляжу дгал-.-ктнчш« сунероЧаООТсЛ, ¿л е рудцйни^и. силами навчального процесу, дае змгу визначити передовий педагоггчний дос-в|Д як тьорч.у д!яльн!сть учителя, спрныован.у на подолання д!а- . лектичних супоречностой учпшя 1 влкладакня з цэтод оптим^за-ц!! навччльнсго процесу.

5. Основниыи критер!я^и сц!нап досв!ду е: акт.уалыНсть 1 соцтальна зкачуиЦсть; новизна 1 ирогресизн!сть; .результативн}-сть 1 а!иовзсть; стаб1льн1схь I повтороаан1Сть; перспективнЮть,

Однак ц! критери та !х показникн характоризують Пльки зова!мя сторону досв1ду. Запропонований нами критерий "психо-лого-педагоНчно! в!рог!длост!" та його показники враховучть внутр!шн| ознаки цього досвад.

6. Бпровадяення дидактичних !нновац!й стае сьогодн! дедал! виб|ркоВ11аи!4, тобто иколи ор^ентуаться на використання тих досягнень науки та практики, як! в!дпов!да.оть УхнЫ потребам. Кр!м того, чиа вивдй р1вень ирО'ЛесН:но! «айстеркосг! вчителя, тим яскрав1ше розвинен! в нього вм!ння реал13.уватл I прогиозу-вати своп д!яльн1Сть. У цьо*у зз"язку найваллив!га! завданням управлпшя дидактичным 1иновац1яыи стае забезпечення надШюс-Т1, обгрунтован^отг потребно! новаЦ11. Само врахування критер!ю "психолого-недагогЧчно! ЫроНдност!" в комплекс! з ¡ншиаи за-

гальнов1доииыи дасть ио.<лив1сть оптимально вийти на вир1ьення цього питания.

7. Анал!э розвитку передового педигог1чного доез1ду 19ВО-94-х рок1в див зысгу вианачити три иер!оди: допсрео'у^овний /1980-86 р./, цо с заверцальнид этапом ироцооу творчо! д1яльиоо-т! вчитол!в о0-70-х рок(в, пиребудоьний /1987-91 рр./ та пор1од становления /1992-^4 рр./, яккй започатковус розиудов.у нац1она-льноУ систейп осв!ти.

8. Акал1з сучасного стану ацссвоУ ак!льно? практики сэ!д-чпть, ко на процис виачвпня, узамл^нання та ¿¡проваддеиня неродового педагог 1чного досв!ду ногатизно впллаао ряд суттевнх причин. Проведен! онитування сиро,; директор!« 1 эавуч!в ик!л КиУвськоТ та дн!мропотровсо;!о'1 областей показал»;, но головниии серед ии< е:

- гЬюрболп.щЬ. 1л1стратйьнйх )г.ото,ив управл1ння в осв!т1, надм1рна к(льк!сть парад, планов ! ?ы1т!н, а звЬчси -"рвакгммш винсиаБСЫ»а«" т.1 л ¿мсд^инл (Нльвоет! иодагог1в;

- низька тиорча акмин!сгь учмтел!в через иоличезну к!ль-к!сть наказ 1в, розпсрядАОНЬ, аказ!ьок, заЗорон, иорад, рико-мвндац1й, а такол через несприятливий ы!крокл1иат у деяних школах;

- форыал!зи з оргак1эац!Т 1 лрооеденн! иотодично: робоги;

- низький р1вень забезпеченост! н1дручникаии, нос 1с5н1*ка— ми, наочним приладдп", в яких воображений пере^овий иедагог1ч-ний доев 1а; »

- в!Асутн!сть у ¡сколах систоми вивчення, узягальноння 1 впровадасення доенгнень передового педагог¡чного доси!ду, нка б включала наукола обгрунтування, дидактичну концепцию, ыето-дичну 1нтограц1ю та тохнолог!чну розробле1Исть його реалхзшН? на коииротнои.у робочоиу н!сц! вчит&ля.

Отле, проведено нами досл!д.»ення допоыоле осв!тянам подо-лаги Д0яК£ з дих недолШв. Зокрена, ио.коио не т!льки запропо-нувати мол! критер!¥ оц1шш прац! вчитоля, а й дати ш исихо-лого-обгрунтовану систему принцип1в подагог!чних технолоПй подагог!в-новатор!в як основи дл репродуктивного впроваджоч-ня, творчо? 1н10рпрвтацГ1, рац!онал!зац1!' чи створення нового б!льш оптимального И ефоктивного вар!анту досв!ду; п{двищити творчу активн!сть учител1в, падавши "!м сзоер!дний алгоритм ус-П1Ш1о? роботи, ознайочлення з яким ! використання якого сприн-

- 18 -

time розвитку творчих зд!бностей учителя.

$. Запропоиована нами система вкличае три грули принцип!в, якt в!дпов!да«эть: структур! навчально-Шзнавально? д1яльност! учн!в; загальнопо«1гог!чним принципаи навчально-виховного процесу; принципам педагог(ки ;п!вроб!тництва; ф!з!олог!чним та исихолого-педагог !чнкм иохан!змам сприйняття, засвоення, запа-«"ятання, закр!плення навчально? !нформац!? та впровадження ?? в практику, форыування практичних ум!нь i навичок.

I, Прииципи фориування п!знавального !нтецвс.у до навчально? д!яльност!:

1. ьрикциа ocouhcltchcro агдходу /обов"язиоз>'.й контроль ярац! учня, створення yvoa для позитивно? сц1нхи,' ситуац!й "в!-льного вибору", "складно?, але реально? мети"/.

2. Принцип дидактично? гри /розвиваячо?, рольово?, д!лово? товд/.

3. Принцип !нтегративност! навчання /!нтегрування зм!сту, форм та кетод1в, вид1в навчально? д!яльност1/.

Иринц..п в!днов1дност! форми эгретов! /значна pi3H0ua-HiiHicib 4ор.ч, метод!в, призом1в та aacotíiB навчання/.

11. Принципи оптим!зац!Т навчального процесу:

1. Принцип структурування навчального матер1алу /великими блоками, порциями, модулями/.

2. Принцип ди^еренцПюваного навчання /на оптимальному Píbhí скйаднсст! й оптимальному темп! уч!ннд/.

3. Принцип опори /иаочно-схеьатичко?, ¿итт»>во?, практично?/.

Принцип сюорення навчазчого середоаада /предке тио-естетичного, емоцЫно-естетичного, предке тно-техн!чного, нау-коьо-оргин!зованого ¡нтелектуального/.

Ш. Принципи актиз1зац!У навчально? д!яльност! ,учн1в;

1. Принцип сп!вроб!тництва /вчитель-учень, учень-учень, учатель-вчитель, учитоль-батьки/.

2. Принцип укра?нознавстза.

3. Принцип колективно? навчально? прац! /групова, колек-тивна, фронтальна/.

10. Безпосереднь-а д!яльн!стю, но становить основу досв!-ду, е педагогÍ4KJ технология як гал.узь застос.уаання системи дидактичних принцип!в визначення зьисту, оргаи!заи1йнкх форм

навчання. матод!в. прииои!с. аасоб!п тч нииорлстаиня (х У практиш. як показав анал!з передового ивдагог1чного доса!ду, ва^ливиьи уловами е^ективноТ реал!зац1У цих принцип}» е оСо-в"язков!сть /оск!льки не - иринципи-виьоги/, загальн!сть /со вони сп1л&н 1 в раыках викладання вс1х предкот!з, об"ектквн! з погляду Л0Г1КК навчального процесу, тсорГУ Шзнаиня I зако-н!в д!алектики/ та комплексной зикористання/,Лск! льки тех-нолог!чн!сть передбачас включения вс!х кс)«пснент!в С1'ттеми, а не II окреиих олеиент!в, до того л у в!дноз1дЩй пссл1дсвнос-

и/.

Результат« дисертац!йкого досл!д»шня показали нообх|д-н!сть споц!альноТ псдальаоУ розробки питань упроваддення сис-теми принцип!в, визначених на основ! 1стсрино-пидагог!чкого та структурно-лог!чного анал1зу передового досв!ду, в «асову практику шк!л, в!дпо1:аНоУ п1«гоювки як ьаибуги!х вчител!в /сгуден11з/, так 1 прашзчих ледагог]в до постного впровад-дення нового, а тако* подальхо дсслЦяенкя шлях!в 1нтенсиф1 -кацН навчального процесу, спрякозаного на стиорення передового педагсг1чного досв!ду.

В раыках дисертац1Я!1ого досл!длення ми, звичайно, не могли глубоко 1 всеб1Чно розгляну1И колен и впзначених принцип1в, точу в перспективному план! ко*ен з них зислуговус свого окре-мого вивченкя.

0ск1лькл пролкетсы дисертацЫного дсслЬиення вступав перодовий педагог1чний досв!д у«='1телIи-про^етннк!з, то зако-ном!рно, но аналог!чного досл!дженнд потрсбуе досв!д виховно-го процесу серели !х шк!л УкраУни.

Зваааемо, то результат наноУ рсботи сприятииуть п!дви-цения ефактивност! навчального срсцесу з акол1.

Основний зн!с'т дисертацП' Шдобралено в таких публ!ка-ц!ях автора:

1. Реализация принципов сотрудничества в преподавании общественных дисциплин в общеобразовательной киоле: йетодиче-скио рекомендации. - К.; Ш1УУ, 1991. - 50 с. - В соавторствг .

2. Реализация принципов педц.огики сотрудничества - эф фиктивное средство оптимизации учебного процесса: Методические рекомендации, - Днепропетровск: ДОКУУ, 1993. - 24 о. - В соавторстве.

- 20 -

3. Використаннн досв1ду ачитил!в-еш1ариывнтатор!в при викладанн! курсу "Педагог!ка" як зас1б П1дв/.щвяня ефективност!' п!дготовни кайбутнього педагога: 1»атер!али и!*народно1' на.у ков о-практичиоК кон^ерешШ "ГуиаШтарн! аспикти рефор1,увания t роз-витиу над1онцльно'1 системг осв!ти". - КиТв-Запор1»ш Коыунар,

1994. - С.23-26.

4. Сормування ecieiüunoi кулыури учн}в ьляхом впровад-дення в навчальний пронес новлх иетод!в викладання образотвор-чого миствцтла // У зб.: Тооретичн! питания о>.з!ти га вихован-ин. - Ки!в, Суми: КдЛУ, ШГЮ, 1994. - Вип.З. - С. 19-23,

5. Виачення досв!ду иедагог!в-новатор!в у систем! форму-еиннп iipoieciilHoi' ьультури иайо'.угнього вчнтоля //• У зü.j Тео-psTH4üi плтання осв!ти та вихозання. - Ки'/в, Цуми: КДЛУ, М1ГРО,

1995. - Вин.4. - С.90-9».

АННОТАЦИЯ

Автояонова O.A. "Развитие передового педагогического опыта в ойцеобрЕ^овательных школах Украины в 1980-1994 годах"..

диссертация на соискание ученой степени кандидата педагогических наук по специальности 13.00.01 - теория и история педагогики. Киевский университет имени Тараса Шевченко. -Киев, 1995.

Занимается рукопись, которая содержит исследование проблем изучения и обобщения передового педагогического опыта на уровне истооико-педагогического и структурно-логического анализа и систематизации идей лучших учителей-новаторов всех областей Украины за период 1980-1994 годы.

Оригинальность работ состоит в определении системы принципов педагогических технологий .учителей-новаторов, в которую входят принципы формирования познавательных интересов, оптимизации и активизации учебной деятельности. Предложены авторские варианты понятий "передовой педагогический опыт", "педагогика сотрудничества", "педагогическая технология". Результаты исследования могут быть использованы в систиме изучения, обобщения и внедрения передового педагогического опыта на всех уровнях - школа, район, область, а такав в системе подготовки и аереподготовки учительских кадров.

SUMMARY

AVTOMOKOVA 0. A. The advanced pedagogical experience developing at Ukrainian secondary schools (1980 - 1994).

The dissertation thesis submitted Tor a oandidate degree on speciality 1J.C0.01 - the theory and history of pc'agogics. Kyiv T, Bhevchenko University, Kyiv, 1995«

The dissertation contains the investigation of problems which deal with the advanced pedagogical experience oa the backgrouni of both histir:?al and pedagogical analysis it also di3dribe3 the prominent ideas of the best Ukrrinians teachers for period of 1980 - 1994.

Tha paper is original in determining of the aain teachers' technological inovations.

The author proposed her variants of definitions such aaj "the advanced pedagogical experience", "pedagogical cooperation™, "pedagogical technology".

The dissertation's rerulta nay be Involved on different levels: for training future teachers, post graduate courses, grands degrees.

KjdoiobI cjiosa: napeACBHii ne/iaroriimi;! AOCBiA, naAaroriiHa i3xiioaoriH, naAaror-HOBaicp, neAaroriKa ciilBpoGliHuutBa, npnn-uhiih iopuyaanHfi iii3HaBaiibnoPo Imepecy, onuwia&uSY, axiHBi3a-utf.

HUnHcaHO ao flpyny 16.00.I995p.OC!sh I.O.ffonMai 60xC4 I/I6 JpyK o$ceTHHfi.THp.I00 np.cari.ISO.EesnMTHo.

303 yjfiy iH.M.n.JparoMaHOca, KHiB.riHporoBa, 9,