Темы диссертаций по педагогике » Общая педагогика, история педагогики и образования

автореферат и диссертация по педагогике 13.00.01 для написания научной статьи или работы на тему: Воспитательная направленность изучения родного языка и литературы в средней школе Франции (1960-1990)

Автореферат по педагогике на тему «Воспитательная направленность изучения родного языка и литературы в средней школе Франции (1960-1990)», специальность ВАК РФ 13.00.01 - Общая педагогика, история педагогики и образования
Автореферат
Автор научной работы
 Москаленко, Евгения Анатольевна
Ученая степень
 кандидата педагогических наук
Место защиты
 Киев
Год защиты
 1993
Специальность ВАК РФ
 13.00.01
Диссертация недоступна

Автореферат диссертации по теме "Воспитательная направленность изучения родного языка и литературы в средней школе Франции (1960-1990)"

г ь

НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ ІНСТИТУТ ПЕДАГОГІКИ УКРАЇНИ

На правах, рукопису

•МОСКАЛЕНКО Євгенія Анатоліївна

ВИХОВНА СПРЯМОВАНІСТЬ ВИВЧЕННЯ РІДНОЇ ЛЮВИ І ЛІТЕРАТУРИ У СЕРЕДНІЙ ШКОЛІ ФРАНЦІЇ (1960-1990)

13.00.01 — теорія та історія педагогіки

Автореферат дисертації на здобуття вченого ступеня кандидата педагогічних наук

Київ—1993

Роботу виконано в Науково-дослідному інституті педагогік України. ,

Науковий керівник Офіційні опонентн

Провідна організація

— доктор педагогічних наук СУХОМЛИНСЬКА О. В.

— доктор педагогічних наук, професор БІЛЯЄВ О. М. кандидат педагогічних наук, доцент КОВЯЗІНЛ О. П.

— Харківський державшій педагс гічний інститут ім. Г. С. Сковс роди.

Захист відбудеться „

1993 р. о

годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 113.15.01 Науково-дослідному інституті педагогіки України за адресок 252030. м. Київ, вул. Леніна, 10. - •

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці І ІД І под; гогіки України. ,

Автореферат розіслано»______________________ 199 р.

Учений секретар спеціалізованої вченої ради

М. П. ЛЕГКИІ

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність дослідження. Радикальні зміни в нашому суспільстві, прийняття нових демократичних законів, зростання самосвідомості й духовного розкріпачення українського народу вимагають створення нової системи народної освіти, основаної на національно-культурних традиціях з урахуванням прогресивних досягнень світової педагогіки. Сьогоднішні умови дикту-оть необхідність гуманітаризації та гуманізації цкільної освіти, розширення ролі рідної мови і літератури в процесі виховання підростаючого покоління. Адже саме рідна мова і література е дієвим засобом пізнання світу, людини, залучення до прекрасного, виховують гуманістичні ідеї справедливості, добра і поваги, а також є найважливішим джерелом і засобом задоволення духовних потреб сучасної молоді. Таким чином, розкриття і розширенню виховних можливостей навчальних дисциплін "Рідна мова" і "Рідна література" є надзвичайно актуальним.

Пошуки аляхів розвитку національної освіти в умовах державної незалежності України вимагають об'єктивності суджень про стан літературної освіти в економічно розвинених країнах, глибокого вивчення досвіду викладання рідної мови і літератури за кордоном з метою використання всього раціонального і прийнятного для нашої школи.

В наш час склалися сприятливі обставини для всебічного вивчення досягнень педагогічної науки в різних країнах світу і зокрема у Франції, яка мас незаперечні успіхи в галузі виховання підростаючого покоління засобами рідної мови і літератури.

Дня французької середньої школи характерний комплексний підхід до вивчення цих предметів. Навчальна дисципліна "Ье Угапдаїа" розглядається французькими педагогами як ядро базової культури і засіб залучення до соціальної практики.

Вивчення досвід^ виховання французької молоді засобами рідної мови і літератури продиктовано необхідністю: І/ оновлення змісту мовної П літературної освіти у вітчизняній школі, вдосконалення її структури, розробки концепції альтернативної освіти, нових варіантних програм, підручників, навчально-методичних посібників; 2/ повнішого розкриття виховного потенціалу навчальних дисциплін "Українська мова” та "Українська література" в умовах незаледнпї держави; 3/ демократизації і гуманізації літературної освіти в нашій школі; 4/ поглиблення знань з рідної мови і літе-

ратури з урахуванням мовної ситуації в Україні; 5/ вивчення традиційних і сучасних методик навчання французьких школярів рідної мови і літератури з метою активного використання всього раціонального, цікавого і корисного.

Стан розробки проблеми. Проблема виховання підростаючого покоління засобами рідної мови і літератури у французькій школі поки цо не знайшла свого всебічного висвітлення в роботах наших дослідників. Окремі аспекти проблеми розглядались у працях Б.Л.Вульфсона, Я.Г. Нестурх, О.Б, Сухомлинської, С.А. їрумова .

Наше дослідження базується на аналізі численних французьких джерел: І/ офіційної педагогічної документації; 2/ підручників і навчально-методичних посібників; 3/ педагогічної періодики -журналів "Cahiers pédagogiques", "L'Ecole et la Hation",

"Revue française de pédagogie" , "Vers l'éducation nouvelle".

У процесі роботи було вивчено монографічні праці французьких педагогів, психологів, соціологів, соціолінгвістів л. Беллен-чсера, П. Клярака, Е. Дчркгейма, М. Гонтара, Г. Лангуе, А. Марей, К. Пера, II. Пельпеля, д. Репюссо та ін*Ч

I Ьульфсон БД. Педагогическая мысль современной Франции,- М.: Педагогика, I9B3.-164 с.; Вульфсон Б.Л. Школа современной £~ран-ции.-М.: Педагогика,1970.-318 с.; Нестурх Я.Г. Преподавание литературы во французской школе //Вопросы литературы.-I9Ô7.- î*"3. — С. 2^-36 ; Сухомлинская О.В. Учитель в современном мире и его роль в демократизации образования: Учебное пособие.-Киев:КГПИ.~ 1990.- 62 с.; Фрумов С.А. Французская школа и борьба за ее демократизацию .1850-1870,- М.: Иэд-зо Affl PCiCP, 19о0,- 504 с.

2 Bellenger L. Les méthodes de lesture.- P.: P.U.P.,1973.- X?6 p.; Clarac P. L’enseignement du Français.- P.s P.U.P.,1963.- 147 p.i Durkheim E. Education et sociologie.- P.: P.U.P., 1980,- 130 p.; Gontar H. L'enseignement secondaire e.j France de la fin de l’Ancien Régime à la loi Fallo«. 1750-1850.- La Calade:

Edisud, 1984.- 256 p.; Langouot G. Suffit-il d'innover,- P.i ■ P.U.F.» I9B5. - 2BO p.j Mareuil A. Littérature et jeunesse d’aujourd'hui.- P.: Hd.Flammarion, Editeur, 1971,- 314 p.;

Pair 0. Rue du baos Une nouvelle donné pour l'école.- P.!

Syros, 1986,- 251 p. ( Pelpel P. Se former pour enseigner.- P.s Borias, 1986,- 163 P.i Repueeeau J. Pédagogie de le langue maternelle. - P.i r.0.P., 1968. - 144 p.

Важливе значення для нашого дослідження мали праці О.лі. Ві-ляева, в яких глибоко розроблено питання методики викладання української мови у вітчизняній школі, а також публікації О.П. ;{о-вязіної з диференціації змісту освіти в зарубіжній школі.

Об"ок-г дослідження - вивчення навчального курсу "Рідна мова і література" у Французькій школі І960-І'і90-х років.

Предмет дослідження - виховна спрямованість мети, змісту, шляхів та засобів вивчення рідної мови і літератури в середній школі Франції І9о0-ІУ90-х років.

Мета дослідження - проаналізувати шляхи, форми Я методи виховання підростаючого покоління засобами рідної дави і літєра-тури у французькій школі; виявити його соціально-педагогічний вплив на процес формування особистості школяра; узагальнити отримані дані для подальшого використання при розв"язанні аналогічних завдань виховання напої молоді.

Згідно з предметом та метою дослідження в дисертації поставлено такі завдання:

1. Визначити основні історичні етапи процесу Формування і розвитку мовної та літературної освіти у французькій середній школі.

2. Виявити йілософсько-теоретичні основи вивчення літератури в середній школі Фракції.

3. Дослідити соціально-педагогічні аспекти навчання французьких школярів рідної мови.

4. Вивчити механізм виховного впливу навчальної дисципліни "ііЄ Ргапдаів".

о. Показати основні шляхи демократизації і гуманізації шкільної літературної освіти у 'Франції.

Методологічною і теоретичною основою дослідження е діалекти-ко-матеріалістичне вчення про суспільний розвиток, мету і зміст виховання та освіти, про формування особистості в процесі активної і творчої діяльності. Ідеї демократизації і гуманізації суспільного життя, пріоритету загальнолюдських цінностей над класовими, нової ролі культури, мистецтва, освіти стали теоретичною основою дослідження.

Цілі, завдання й характер використаних джерел обумовили вибір методів дослідження. Ян основний метод використано теоретичний аналіз педагогічної, філософської, йсихологічної Й мето-

дичної вітчизняно! та зарубіжно? літератури. У роботі ластосо-вупались проблемний, істори.ко-педагогічний, порівняльно-педагогічний методи; методи аналізу і синтезу; індуктивно-дедуктивні методи; логічні методи. Це дозволило провести о6"єктибниіі аналіз стану викладання навчальної дисципліні'. "Ье ?гапдаіа" у середній школі іранці! за три останні десятиліття і визначити виховний потенціал цього предмета о сучасній школі.

Метод безпосереднього спостереження за проведення« уроків французької і/оик та літератури в ліцеї їм. Й.-~і. Руссо в м.Мон-морансі, експериментальному ліцеї ік. І'. Ноно в і.і. Ангені га в паризькому ліцеї ім. Вольтера забезпечив цільне уяплення

про виховання французьких учнів засобами рідно? і.-.ови і літератури у середній школі Гранці ї.

Наукова новизна і теоретична значущість роботи полягає в тому, ¡до о ній п єдиному плані розкрито виховну спрямованість вивчення школярами рідної і:ови і літератури в сучасній школі Франції, відображено обумовленість розпитку мовного і літературного виховання соціально-економічними, Лолітичними та педагогічними про- -цесачи, виявлено вплив активних форм і методів навчання на процес формування соціальної позиції учнів. У роботі здобуто ноізі дані, що становлять інтерес для українських педагогів у зв"язку з необхідністю розробки концепції національної школи, розвитку альтернативно? освіт», перегляду змісту шкільної літературно? освіти та її диференціації.

Лрактичне значення дослідження полягав в тому, ідо на його основі розроблено науково-практичні рекомендації, написано статті, прочитано доповіді, спрямовані на поширення досвіду французьких педагогів по навчанню школярів рідної мови та літератури з метою його використання для підвищення еіективності виховання в школах України.

Досвід французької педагогіки, що знайдов своє відображення в дисертаційному дослідженні, моч(е бути використаний науковими працівниками, педагогами при відборі нового змісту, розробці підручників і навчально-методичних матеріалів, у практиці викладання рідної мови і літератури у середній школі.

Апробація дослідження. Про результати дисертаційного дослідження його автором робились повідомлення на підсумкових конференціях Запорізького університету в 1969-1992 рр., на засіданнях

кафедри іноземних мов Запорізького і Дніпропетровського університетів, на засіданні лабораторії теорії і історії педагогіки НДЇ педагогіки Україк/. Результати дослідження знайшли відображення я серії статей, опублікованих у збірниках "Актуальний во-просі.' теории и методики зоспитания поцрастачіцего поколения", "ііерестроика и раззитие соціальной активносте молодежи”, "РазБИтие педагогического творчестза в системо непрерпвного образования".

lia захист виносяться такі положення:

1. У процесі розвитку мовної і літературної освіги п середній школі ‘іранції виділяються 4 основні етапи, кожен з яких с безпосередній відображенням основних тенденцій розвитку французької школи.

2. ЗілосоФськии лл-оралізм, що лежить в основі шкільної літературної освіти у î-ранції, спрчяс ^ормувакн'о критично-творчого ставлення учнів до ідейних та соціальних процесів.

3. Нормування соціальної позиції учнів зційсіметься в нерозривній єдності з осолодінням усним мовленням, чиганням та письмом.

■4. Одна із основних цілей сучасної французької школи - виховання творчої особистості - досягається в процесі навчання школярів рідної мови і літератури раціональним поєднаним традиційної методики з новаторськими прийомами, активними негодами качання.

Структура й основний зміст дисертації. Дисертація складається зі вступу, двох розділів, висновків та бібліографії.

У вступі обгрунтовується актуальність проблеми, відображається стан її розробленості, визначаються цілі і завдання роботи, відмічається новизна та її практичне значення.

У перлому розділі "Рідна мова і література в державній шкільній освіті іранці ?" представлено аналіз історичного розвитку шкільної літературно? освіти у Франції, філософсько-теоретичних основ викладання літератури, соціалоно-ледагогічних аспектів навчаннн рідної мови.

Історичний елях, пройдений stpantii<jo, надав особливого характеру процесу формування національної мови і літератури, що стали основою гуманітарної освіги нації. Автор дослідження схильний вбачати в історії розвитку літературної освіти в середній школі Фракції А основні етапи, кожен з яких с відображенням

оснспних тенденцій розвитку французької школи, суспільного розвитку в цілому та обумовлений соціальною необхідністю:

- централізації і зміцнення французької держави, стабілізації її економічних і політичних зв'язків, розвитку національної культури і науки - І етап /початок ХУІІ ст. - до Великої французької революції 1789 р-/;

- формування громадянина буржуазної Франції, виховання в нього почуття патріотизму, створення національної системи освіти, що відповідає потребам буржуазного суспільства - 11 етап /від Великої французької революції - до реформ Б. Дюрюї Itioo р./;

- підготовки робітника нового типу для зростаючого капіталістичного виробництва, підвищення рівня його освіченості і культури - Ш етап /1866 - 60-ті роки XX ст./;

- демократичних перетворень у країні, підготовки молоді до активної участі в соціальній практиці, збликення навчання з життям сучасного суспільства; виховання творчої особистості, прищеп-Л'.лня їй гуманістичних основ моральності - ІУ етап /60-90-ті роки XX століття/. Аналізу цього етапу присвячено увесь подальший матеріал нашого дослідження.

В результаті вивчення шкільних програм, конкретного навчального і методичного матеріалу, що використовується в процесі навчання школярів рідної мови і літератури в середній школі Франції, було встановлено, що теоретичною основою вивчення цього предмета є широкий спектр філософських учень, психологічних і соціологічних теорій.

У змісті шкільного курсу літератури широко представлені ідеї гуманізму. Вони притаманні творчості багатьох письменників, твори яких підлягають вивченню французькими школярами на середньому та старшому ступенях навчання. Особливе місце в навчальних програмах коледжів і ліцеїв відводиться творчості письменників--гуманістів - O.K. де Бомарше, Ф.-М. Вольтеоа, Д. Дідро, П.К. де Мариво, М. Монтеня, Ф. Рабле, S. Расина, її.-її. Руссо та ін. Вивчення творів цих письменників і філософів допомагаз молодім французы.; засвоювати загальнолюдські цінності і моральні норми поведінки, а також у прагненні особистості до вільного розвитку й вияву індивідуальних здібностей.

Чільне місце серед філософських учень, що впливають на світогляд учнів, займас фрейдизм. Спрямованість на психологічний аспект характерна для всієї французької літератури, що знаходить

своє відображення в процесі виховання школярів. До змісту шкільної дисципліни "Ье Ргопїаіо1' входить робота 3. Фрейда "Комплекс іідіпа"; на старшому ступені навчання Французькі иколярі вивчають психологічний роман, репрезентозаний такими авторами, як лі. Арлан, и. йіроду, ¡¿. де Аякретель, £>. ,дв Шазурн, М. Шар-донн.

ірейдизм справив безпосередній вплиз на'розвиток сюрреалізму. /іого широко представляють у шкільних програмах та підручниках письменники і поети цього напрямку - А. Бретон, М. Пруст,

А. де .'.'Ьссе, 4- Арагон та її. £яюар /ранній період творчості/,

А. Жид, Е. Іонеско /сюрреалістичний театр/, £. Лере, А. Арто,

Р. Десно, л. Кокго, К.-її. ¿Сув.

Виховний вплив фрейдизму та неофрейдизму має ряд позитивних моментів, що позначаються на Формуванні критичних елементів у свідомості людини, розкритті можливостей людської психіки, що визначає мотиваїіо її поведінки.

У дисертації докладно аналізується література, що грунтується на філософії інтуїтивізму /М. Вютор, П. Клодель, '5. Моріак, Б. Паскаль/. Вивчення людських інстинктів у формі інтуїтивних імпульсів впливає на світосприймання людини, розвиває чутливість учнів, допомагає їм у пізнанні світу й себе самих у ньому.

Лід час вивчення школярами літератури найбільш суттєвим є вплив ідей екзистенцівиалізму. Твори цього літературно-філософського напрямку широко представлені на старшому ступені навчання у французькому ліцеї такими авторами, як Ж. Ануй, С. Бекетт,

С. де Бовуар, Ж. Грако, Е. Іонеско, А. Камо, Ж.-11. Сартр.

• У роботі проводиться думка про те, що педагогіка екзистен-ціввалізму має позитивні риси, сприяючи розвитку індивідуальної самобутності, задатків, нахилів і здібностей школярів, Виховує у молоді неприйняття соціального кон-’Чзрмізму й пристосуванства.

До негативних рис екзистенці (Валіэму автор відносить формування ірраціонального сприймання світу.

Істотний вплив на виховання школярів справляють, як показало дослідження, ідеї неотомізму, прелетавлені у творах Ф.Р.О. Ыа-тобріана, Ж. Гріна, П. Влыантаеля, К. Кейроля, Ж.П. їїува та ін. Особливе значення має вивчення французькими школярами уривків з Біблії.

Нами було встановлено, що ідеї неотомізму не нав"язуються учням у процесі навчання. Педагоги лише знайомлять з ними школя-

рів, залишаючи за «оловдю право погодитись з цими ідеями чи спростувати їх. Головне місце тут відводиться питанням моральності дядини. Біблейські заповіти, гожети, біблейські вирази, які ув пішли де змісту літературної освіти, розглядаються французькими педагогами як складова у необхідна частина духовних і культур ник цінносте!-! нації.

"№»ва філософія", од я я. з найбільш вшшзоьих Філософських течій сучасності, також представлена в курсі "Ьо Français" . Вона розглядас люцжу ь системі влади, П буття - в умовах життя сучасного суспільства. Об'єктом її критики с сучасна держава, у якій "нові Філософи" вбачають апарат насильства, інструмент тоталітаризму та гноблення.

Зрослий інтерес до гуманітарна? культури, ца проблеми моральних цінностей, ролі мови в соціалізації особистості - наїї-вйіішивіїлі характеристики цього філософського напрямку, який, як і інші, впливає ца формування свстогл.чду французьких школярів.

Таким чинок, сукупність філософських учень, цо лекать в основі шкільної літературної освіти, виховус пколяріп у дусі плюралізму ідеї'., сприяс розвиткові критичного характеру мислення і формуврчню здібностей школяра, допомагає з багатьох орієнтацій вибрати ту, яка найповніше відповідач його духовним потребам і уподобанням, толерантно ставлячись при цьому до думок інші... людей.

У розділі розкриваються соціально-педагогічні аспекти навчання рідної ліови. Це пери за все Функціональний аналіз рідної мови, яка розглядається як засіб: І/ комунікації, 2/ соціалізації, о/ навчання, Французька школа приділяє особливу увагу навчанню цієї дисципліни, оскільки від різня володіння нею багато в чому ьалежить соціальна позиція майбутнього громадянина.

Використовуючи в процесі навчання нормативну французьку мову - офіційну мову ХУьІ ст. з незначними її модифікаціями, - педагоги стикаються з багатьма сіиіадностями, найважливішими серед яких с йоціальні. Поділяючи точку зору французьких дослідників Р. легран-іНельбера, М. Пансанеля та лі. Ф-орже, ми вважаємо, цо обрання нормою особливого лінгвістичного типу ставить у сприятливі умови тих дітей, мовна практика яких у сімейному колі збігається з шкільною мовною практико», І ПОСИЛ'ОЄ складності для тих, хто найбільш віддалений від цих мовних середовищ, - дітей, які в своїй більшості вже поставлені в несприятливі умови в

економічному і культурному планах.

Неоднаковий рівень володіння рідною мовою, а також самих здібностей до мовленнєвого спілкування, різна иовленн^ва пристосованість до умов спілкування і відмінний запас слів, що спостерігається у дітей - вихідців з різних в соціальному відношенні сімей, чисто спричиняються до конфліктів емоційного характеру. Останнє стає причиною формування негативної мотивації навчання у деяких школярів, створює психологічний бар"єр на шлиху до оволодіння ргцноо мово«.

Тому одним з найактуальніших завдань прогресивної педагогічної громадськості Франції є подолання наслідків лінгвістичної стратифікації та створення рівних навчальних ыоюыьоете-Л для вихідців із різних соціальних груп.

У процесі оволодіння рідною мовою відбувається засвоєння соціально-культурного досвіду, Формування соціальних якостей, тобто соціалізація учня. Ochophw.iii аспектами моии, що забезпечу« ть соціалізацію школярів, є усне когзлення, чигання Й письмо як види иовли-ннєвої діяльності і як засоби навчання.

У результаті проведеного дослідження було виявлено, що усне мовлення розглядається французькими педагогами йк один з найважливіших засобів соціалізації школярів.

Читання як даерело інформації, 40 виконує також і комунікативну функціг>і також виступає важливим засобом соціалізації. Навчиучи іікглярів рідної мови і літератури, французькі педагоги ставлять перед собою завдання виховати у них постійну потребу в читанні.

Передача і сприймання інформації здійснюється не тільки у вигляді усного мовлення /говоріння, аудіювання/ і читання, але (1 за допомого^ письма, 40 є особливим видом мовленнєвої діяльності. Як вид комунікативної діяльності воно використовується значно рідше, нік усне мовлення і читання, проте французькі педагоги ставлять його цілком правомірно в один ряд за значенням

з усним мовленням і читанням.

Лисьмо і читання потребують орфографічних навичок, від рівня набуття яких будр залежати, чи о мнуть чигання і письмо ло~ стійка потребо*) людини - соціальною, комунікативною, практичною. Труднощі орфографії - розходження граіічного і фонематичного образів - зпржли були серйозная перешкодою в процесі оволодіння французькими .учнями ріл'іЕН)' мояою. Прийняті, що 1(335 року орфогра-

Фічні правила залишаються нормо'« сучасної французької мови.

Складність орфограміТ французької мори, з одного боку, а також неспроможність школи забезпечити засвоєння всіма учнями цього аспекту мовленнєвої діяльності, з іншого, призвели до появи такої соціально-лінгвістичної проблеми, як сучасний іллет-ризм, або функціональна неграмотність. її подолання Французькі педагоги вбачають у вирішенні двох основних завдань, які включають найважливіші філософські і соціальні аспекти: І/ раціоналізація орбограФії- рідної мови, 2/ активізація роботи французької школи з запобігання неграмотності Французів.

У другому розділі "іііляхи реалізації вихорноі спрямованості вивчення рідної мови і літератури в середній школі ¿ранції" аналізуються зміст, Форми і методи навчання цього предмета. Проблема виховання засобами рідної мови і літератури розглядаються в дослідженні як одна з Форм виховання світогляду.

Основа шкільно-ї літературної освіти - художня література -ядро базової культури і джерело пізнання - значною мірою формує основи моральності дітей, їх світоглядні орієнтації, літературній освіті у французькій школі упродовж багатьох віків була притаманна традиція звертання в минуле. В наш час з питання про обсяг творів давніх авторів у загальному змісті літературної освіти в середній школі іранці! існують різні думки. Одні вчені ’ /II. Клярак/ наполягають на необхідності більш повного включення до змісту предмета давніх авторів, інші /'&. Деланой/ с прихильниками глибшого вивчення сучасної Французької літератури. Треті я /Ж. Лезинь/ вважають, що моральні цінності і класичні ідеали, що знайшли своє відображення у творах ХХУІ-ШІ ст., часто збігаються з сучасними, тому їх необхідно пов”язувати з вивчення» сучасної літератури, ставлячи моральні зразки давніх часів у центр сучасної мотиваційної спрямованості підлітків.

¥ дисертаційному дослідженні встановлено, що вибір авторів значною мірою залежить від світоглядної позиції вчителя. Предмет "Ье Ргепгаів" часто називають предметом без змісту через відсутність у програмі регламентацій і вказівок цодо конкретних творів та авторів. Наприклад, основний зміст предмета для випускного класу репрезентовано в програмі такім чином: І/ найбільш значний твір того чи іншого жанру чи напрямку; 2/ твц , лов"п-заний з гострою боротьбо» ідей; 3/ твір, який ілюструє ставлення літератури до інших видів мистецтва /малярства, музики, скульп-

тури і т.п./; 4/ видатний тпір світової літератури /давньої чи зарубіжної/.

Наповнення програми конкретними творами покладається на вчителя, котрий, керуючись цільовими устанопками французької школи, враховуючи ступінь мотивованості учнів, робить відбір матеріалу для вивчення. .

Аналіз показав, що обов'язковим компонентом зміс'ту літературної освіти є Преса, робота з якою проводиться протягом усіх 7 років навчання в середній школі. Добре опрацьована система навчання на матеріалі газет і журналів повною мірою сприяє реалізації виховних цілей: навчити школярів спостерігати дійсність, аналізувати ідеї й поняття, розмірковувати,переконливо аргументувати, розвивати логічне мислення.

Найважливішою особливістю курсу рідної мови і літератури в середній школі. Франції є те, що навчання цього предмета відбуваться в основному на матеріалі вибіркових уривків з творів "morceaux cholaio" або ж їх анотацій "littératursa" /роман Стендаля "Червоне й чорне" передано ¿65 словами/. Вважаємо, що такий підхід є однією з вад у викладанні літератури з точки зору її виховного потенціалу, оскільки в результаті вибіркового і препарованого читання в основу світоглядних орієнтацій лягають фрагментарні знання, які не можуть сформувати цілісний світогляд школярів.

Дослідженням встановлено, ідо реформи 70-х років зробили деякі корективи у змісті дисципліни "Lo Franjáis" і розширили її виховний потенціал. Почався перехід від читання вибраних уривків до читання творів у повному їх обсязі.

На заключному етапі навчання в середній школі найважливішою особливістю с Його зв"язок з філософією, яка вивчається школярами у випускному класі. Для формування світогляду цей зв"язок є наріжним каменем, оскільки саме у юнацтві з'являється зацікавленість теоріями і формується філософське мислення. Иіяпредметний зв"язок "Рідна моьа і література" - "Філософія" надає найоптшальніші «окливості для формування світогляду школярів, тому що вибір тем для літературного читання та їх обговорення відбувається на основі категорій, які паралельно вивчаться в курсі філософії.

Дня викладання "Ьо Ргапсаіо" притаманне зближення його не літав з філософіск, але fí з культурою в цілому: живописом, музи-

кой, скульптурою і т.л., що забезпечує моздивість інтегрованого осягнення світу учнями Н сприяє більш свідомому засвоєння світоглядних ідей, показучи взаємозв'язок і взаємообумо&пемість усіх соціальних процесів.

У дослідженні підкреслчіється, цю сучасна французька школа повної мірою оцінила можливості виховного впливу шкільного курсу "Рідна мова і література", ^іанцузькі педагоги ввакаюгь, що виховання "повинно балуватись на активності, на активності глобальній., повній і всеохопл-оадчі¡1, яка обіймає всю істоту - тіло, інтелект, емоції в сяйній дії, яка просуває И вперед, дозволяє впливати на світ..."

У сні}?»! роботі вчи гелі надасть перевагу активним методам навчання. Активний характер навчання школярів рідної мови та літератури вдосконалює творчі та комунікативні здібності у процесі спілкування, справляє стгшул'ооиий вплив на мислення учнів, розвиває їх здатність до аналізу, сингезу й узагальнення.

Раціональне поєднання випробуваних «асом елементів традиційної методики "пояснення тексту", Шервського методу /прискорений метод навчання граматики/, методу Гітона /навчання рез-зму-вання/, вправ без помилок з новаторсько» методико« активного чигання, роо'оточ з пресо»), методикою застосування комунікативних ситуацій, вільної творчості /шкільна кореспонденція, написання статей, репортажів, п’єс, мінг-рсманів, коміксіе, коментарів, есе; складання тематичного досьє, анкет; розробка гр^атичних тем/, методикою ігрової діяльності /ролеві, чт.орчі, ігри/ і т.д. допомагають міцному засвоєнню учнями знань з моьи та літератури, які сприяють ^ормуванн« есобистоеті, ІТ соціальних якостей і соціально-культурного досвіду.

Виховання творчої особистості - одне з голоніих завдань, поставлених Французьким суспільством перед сучасною школо«. Досягненню цієї мети підпорядковані пс.і проаналізовані нами в роботі активні методи навчання рідної мови і літератури, нкл передбачають активну Я творчу участь школярів у засвоєнні знань, розвиток їх комунікативних і творчих здібностей.

Диференційований підхід цо мовнвї і літературної сьсвіти в -передній школі передбачає не лише відбір та дозування змісту

Веаі У. Бцг 1а йІоЬаІі^ <1е І’їМигчИоп V Увгв 1 * ¿А\ісп Чоч поиувіїв. - І9В5. * Я 39?. - Р. 53.

дисциплін, але ¡1 використання різних методик навчання школярід, які скеровані на соціально-психологічну адоптація учнів до їх майбутньої професії. Готуочи уч.іііз до соціальної іірак'і.ики, школа-прагне до того, ідоо цей предмет сприяв розвиткові їх професійної компетентності, культури праці, загальної культури,

Ьиьчення перспектив розвитку шкільно^ літературної освіти показало, що її провідною тенденцією € цемокімз'їИзацін й гуманізація. ііередова педагогічна громадськість р.6у*ия ц розвитку демократизації і гуманізації осоіти годіоізнвд шлях розвитку сучасного французького суспільства.

Заклиним фактором у розвитку димокраулягідії і гуманізації шкільної поптти г. перегляд і переробка шкільних програм, змісту й методів навчання з метою забезпечення «о.вьоціннсго оволодіння школярами рідною і-іовоч, прищеплення їч загальногуманістичг’х цінностей, справжнього знання своєї наді опальної історії і культури.

Активізації процесів демократизації і гуманізації національної освіти значнол мірою сприяла вимога педагогічної громадськості іранці ї про необхідність виховання ПІ ЯрОЄТ-.№ЧОГЗ покоління на основі визнання загальної Декларації прав ;,'Щіін;і, яка з новоя силою прозвучала на початку ВО-х років, сі цій соціальнії! вимозі головна увага акцентувалась на тиму, що будь-який виховний вплив повинен грунтуватись на поначі до особистості дитини. Голоьним орієнтиром у гихованні повинна олукити чітко рззроблен . програма, наріжним каменем якйї с визнання і поьачання прап людини. їй мають підпорядкуватись усі дисципліни шкільного циклу, серед яких учені особливо виділяють три головні напрямки: істо-рико-МлоссЬський, юридичний та літературний. Найбільш сприятли вими для її реалізації є уроки мови і літератури. Зробити рідну нову П національну літературу основою виховання кожного француза - найваждизіше завдання сучасної демократичної школи Франції.

V результаті вивчення програм і проектів з демократизації літературної освіти у французькій школі нами було зроблено висновок про наявність трьох головних напрямків -у розпитку цього 'Процесу:

І. Аемоісратизація самої мови шляхом перегляду лінгвістичних :Норм і звільнення мови від ірраціональних елементів, що стоять на перешкоді до актитіноіго її засвоєння. іізред сучасною школою постпо питання про необхідність провеиєння реформи орІюгряЬі Т принцу:Чіітої чі ви. Зараз існуп кілька її проекті«, оеиочними

яких є: а/ проект вільної орфографії - ’'орфографічний анархізм" /тобто орфографія для буць-якої дикції/'* б/ проект фонетичної орфогрифії або- "фонетичний раціоналізм" /використання одного. зШНИ пил передачі одного звука/; в/ проект спрощеної орфографії, який передбачає поступове звільнення від того в мові, що є мертвим баластом# гальмує її засвоєння й перешкоджає практичному використанню*

'¿. Перегляд змісту літературної освіти в середній школі Франції, подальше її зближення з життям сучасного суспільства, посилення її ролі в формуванні загалькогумамітарної культури підростаючого покоління. За нєаяш спостереженням демократична педагогічна громадськість ¿ранці} виступає за розвиток плюралістичного хар&’.-.гефу змісту літературної освіти, за більш шіфоке включенні у процес навчання засобів масової інформації, які регулюють ставлення підлітків до дійсності, вшивають на світо-сприї^ання і спосіб думок, Суджень, оцінки, поведінку, засвоєння зна..ь.

3. Використання активних методів і засобів навчання школярів рідної мови і літератури. Вони сприяють розвиткові демократичних засад у навчально-виховному процесі, створюють додаткові умові, для повноцінного оволодіння даною дисципліною.

Нами було встановлено, що сучасні методи викладання шкільного предмету "Іе Ргвпсаіе'* відкривають більші можливості для реалізації гуманістичних та демократичних Ідей: організація "класів вирівнювання", "зон першочергової дії", "мобільність напрямків навчання", врахування "індивідуальних ритмів" з використанням диференційованих Навчальних програм, розробка концепції "педагогіки підтримки" і "педагогіки поглиблених знань", концепції співробітництва між педагогом та учнями і деякі інші.

Впровадження в практику викладаг'я рідної мови і літератури в середній школі Франції сучасних активних і творчих методів навчання грунтується на повазі до особистості учня, врахуванні його інтересів, створенні сприятливих умов для оволодіння гуманістичними основами моральності, розвитку творчих здібностей, комунікабельності, ділового співробітництва. Все це є важливою передумовою підготовки підрост^чого покоління до рівноправної участі в усіх сферах суспільного життя.

У висновках підсумовуються результати дослідження і розкриваються положення, що виносяться автором на захист:

І. У вихованні французьких школярів виняткова prutj відводяться навчальній дисципліні ''Рідна мова і література".

У цегеліц*енні виділено 4 есновні етапи Армування ? розвит-яу вкільнаї літературно'! освіти, кожен з яких нерозривна пов"я-затії з історією та культурою Франції. Бинчадні ІТ історичних коренів необхідне для осмислення механізму виховного впливу цієї навчальної дисципліни на підростаюче покоління, а танок для пізнання вартісних характеристик цього предмета, в процесі навчання й виховання школярів.

¿. іілтаралізм філософських вчень, цо ле-жать в основі шкільної літературної освіти і впливають на Формування світогляду французьких учнів, стає важливим регулятором їх свідомості й поведінки, сприяє розвиткові критично-творчого ставлення школярів до соціальних процесів, стимулкгє прагнення особистості до вільного розвитку, до вияву індивідуальних здібностей.

3. ОцнІ;м із На’йважливішх’ завдань сучасної школи Франції є завдання соціалізації школярів засобами рідної мови. Іірагнення зробити процес навчання рідної мови школою демократі? й соціальної активності характерне для більшості французьких педагогів.

,Сля того, щоб навчальна дисципліна "le ?гпп?о1о" максимально сприяла розвиткові соціально! активності французької молоді, передбачається: І/ раціоналізація орфографії рідної мови, 2/ активізація роботи школи по запобіганню функціональної неграмотності.

4. Зміст навчальної дисципліни "Ьв Frangals" у середній школі Франції, в основі якої лекигь художня, філософська, документальна, публіцистична література, покликана компенсувати брак соціального досвіду учнів, пропонує різноманітні психологічні й соціальні ситуації, за допомогйю яких учні пізнають світ. Краще усвідомленому і цілісному світосприйманню сприпс міжпрєдметний зв"язок "Рідна нова і література” - "Філософія", а такок зближення викладання літератури з навчанням іншім видам мистецтв.

5. Одна з головних цілей сучасної французької школи - виховання активної творчої особистості - досягається в процесі вн-їладання школярам рідної мови і літератури раціональнім поєднанням перевірених часом елементів традиційної методики з новаторськими. Такий підхід відкриває більші можливості для реалізації гуманістичних і демократичних ідей, сприяє розвиткові творчих здібностей учнів, їх комунікабельності, створює сприятливі умови-■ для оволодіння гуманістичними основами моральності.

Це дослідження, звичайно, не охоплює всієї проблематики-Перспективи використання здобутих результатів ми вбачаємо в розробці таких проблем: "Реформи Б. Дюр.ої й жіноча середня освігл у Франції", "ЬихобниЦ потенціал паралельної школи сучасної Франції", "Диференціація освіта в середні к школі Франції" та йі.

Основні положення цис^рхадтюго дослідження знайшли своє відображення а таких публікаціях авгора;

І. Некоторые аспекти ядеодогического воспитания уча*цихся в процессе преполаванил литературы а средне!) школе 'Зранцш.і // Актуальные вопросы теории и методики воспитания подрастающего поколения. - Москва - Запорожье: А1\Н СССР, І^Ш. - Бил. I. -С. 66-90.

'¿. Активизация |орм и методов работы по обучении -.(ранцуз-ских школьников родному язику и литературе как одно из основных условий формирования ахтинной социальной позиции // Актуальные вопросы теории и методики воспитания подрастающего поколения.-Москва - Запорожье: Аіііі СССР, к98У, - аш. 3. - С. 109-111.

3. Вопросы развития социальной актириости в процессе преподавания родного языка в средней школе Франции // перестройка

и рааиитие социальной активности молодежи. - «осква - .іалоромье: АІП» СССР, ЫЭ1. - Был. 2. - С, -//-Vо.

4. Развитие творческих способностей учащихся в процессе обучения их родному языку іі литературе в средне!) школе 1ра>шин // Развитие педагогического творчества в системе непрерывного образования: Сб. научных трудов. - Запорожье, IЭх)I. - С.. ЬЗ-йї.