Темы диссертаций по педагогике » Общая педагогика, история педагогики и образования

автореферат и диссертация по педагогике 13.00.01 для написания научной статьи или работы на тему: Взаимоотношения учителя и ученика в педагогической практике В.О. Сухомлинского

Автореферат по педагогике на тему «Взаимоотношения учителя и ученика в педагогической практике В.О. Сухомлинского», специальность ВАК РФ 13.00.01 - Общая педагогика, история педагогики и образования
Автореферат
Автор научной работы
 Билецкая, Светлана Владимировна
Ученая степень
 кандидата педагогических наук
Место защиты
 Харьков
Год защиты
 1994
Специальность ВАК РФ
 13.00.01
Диссертация недоступна

Автореферат диссертации по теме "Взаимоотношения учителя и ученика в педагогической практике В.О. Сухомлинского"

ХАРК1БСБКИЙ ДЕРЖАВШИ 1ВДАГ0Г1ЧНИЙ УН1ВЕРСЙТЕТ 1м. Г.С. СКОВОРОДИ

О Л ' На правах рукопису

''Л > .

БЫЕЦЬКА СВ1ТЛАНА ВОЛОДИШР1ВШ

ВЗА6М0В1ДН0СИНИ УЧИТЕЛЯ Й УЧНЯ У ПЕДДГОГ1ЧНШ СПАДЩИН1 В.О. сухсшшськога г

/ 13.00.01 - теор!я та 1стор1я педагог1ш./

АВТОРЕФЕРАТ дасертацН . на здобуття вЧевого стушшя кандидата подагог1чних наук

Харк1в - 1994

ДисертаШею е рлсовис

Робота вшсопава в Харк1вськону дерхавнону педагог1чнону гв!ввосвтет! 1н. Г. С. Сковороди.

Наукопня К0Р1ШШК

кандидат педагопчлих наук, професор ПОПОВА л. Д.

0*1п1йн1 опопептп

доктор педагог 1чвих вале.

профссор коилражовл л. в. члев-кор. апн УкраТпи. кандидат педагог 1чпик вале, професор свтух н. в.

Провiдна устанопА

1нститут педагогией АПН УкраТвп /н. Ки1в/

Захист в!дбудеться 1994 року о год.

ва эас1давв1 спсп1ал1зовапо1 вчево! ради к. из. 24.02 у йаркШськону дерхавиоку педагог 1чноиу ун1персктет1 1н, г. с. сковорош за ахшссою 310160, н. Харк1в. пул. Влюхера 2. ауд.

3 дисерташсю нохва озпайокнтися у б1бл1отеп! харкШського ЯЫМйввого педагог! чвого ув1версятету 1н. Г. С. Сковороди.

Автореферат ххшелапип * 1994 р.

Вчепий секрстар спеп1ал!зовапо1 вчепот ради

Золотух 1ыа С. Т.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальн1сть доел Iдження: в умовах демократичного оновлення нац!ональноТ осв!ти на УкраТн!, творчого пошуку шлях!в 1 засоб1в покращення навчально-виховноТ робота середньоТ I ввдоТ школи Шдвищився (нтерес до вивчення та використання прогресивноТ 1с-торико-педагог!чноТ спадщини украТнських просв!тител1в. Сьогодн! серед педагогЧв-теоратиМв та вчител I в-практик i в набувають актуальное^ досл1дження рiзних аспект iв педагог iки сп1вроб(тництва, яка сприяе встановленню повноц!нних м!жособист1сних взазмов1дно-син у педагог1чних колективах шк!л та вуз1в.

В1ля виток!в розробки теоретичних Iдай та практики педаго-г!ки сп!вроб1тництва стояв видатний украТнський педагог-новатор В.О. Сухомлинський, гуман!стична спадщина якого усп1шно реал1зу-еться багатьма прогросивними в1тчизияними та заруб1жними вченими I вчителями.

Вивчення багатидоТ спадщини В.О. Сухомлинського первконув в тому, що, незважаючи на в1дсутн!сть у нього праць, спецIально присвячених тем I сл1в|х)б:гтництва вчителя таучн!в, сама ця i да я була ojtHfero з головних серед тих, що пронизували всю творч(сть видатного вченого i педагога-практика, (дея взаемодИ в педагогичному колвктив!, що визначала гуман1стичну суттев1сть yeieí зпадаини В.О. Сухомлинського, вт¡лилась у роздумах вченого над 3MÍCTOM, формами та засобами орган¡зац!i д!яльност! вчителя I toro B33GMOB1ДНОСИН з д!тьми.

Наявн1сть значноТ кЧлькост! теоретико-педагог!чних, ху-южньо-публ¡цистичних праць свЦчать про р!зноб1чний 1нтерес гисьмонникin, пу Iцист i в, вчених-педагог¡в та вчитвл!в до бага-•о1 на цiннi ЦеУ творчоТ спадщини В.О.' Сухсмлинського. На нашу

думку, ui nyöJiiKauiI можна розд1лити на п'ять груп. До перших двох груп слiд в!днеста художнi твори /А. Губко, I. Драч, Б.Тар-таковський, I. Цюпа та iH./ i документальнI нариси гшсьмеиник1в та публ!цист!в /К. Григор'ев, В. Князюк, Г. Мединський, С. Соловейчик, Б. Хандрос та iH./, де описанi головн! етапи життевого шляху вчвного, становления та розвиток його л i тературно-творчоI д1яльност1, II особливости

До третьоУ групи в!дносяться досл!дження вчених та статт! 0рац1вник1в народно! осв!ти, як] в найб!льш ц1кавиш для нашоТ дисортац!Т. Аналiзу психолого-педагогiчних поглядiв вченого на особист!сть вчителя та його професМ1ну п!дготовку присвячен! пу-(ШкацП Ю.П. Азарова, A.M. Борисовського, Л.С. Бондар, С. Лаши-иа, B.C. Юркевич. Загальнопедагог1чн1 питания формування особис-тост! учн|в розглядають у своТх працях М.В. Богуславський, 3.1. Равнин, О.В. Сухомлинська.

Метода В.О. Сухомлинського в робот! з педагог1чно занедба-ними учнями анал¡зували Е.Ш. Натанзон, Ю. Поройков, Г.А. Барк in. M.I. Люб!ц1на, Л.А. Дворникова зупиняються на тлумаченн! вченим 1ндав1дуального п!дходу до вихованц!в. Органiзацiйно-педагогiчна д!яльн1сть В.О. Сухомлинського знайшла в!дображення в роботах Г.М. Волкова, B.I. Войтко, М.А. Дм1тр1ева, М. Кодак, В.Ф. Свято-вець.

Деяк! теоретичн! та ыетодичн! питания сп1лкування у спадщи-fli В.О. Сухомлинського висв!тлен1 у працях Н.Ф. Буганова, В.П. Р1туева, A.A. Леонтьева,. Д.Ф. Школенко та 1н. Ф1лософсько-сц1тоглядн1 основи педагог!чних поглядJв д!яльност1 В.О. Сухомлинського розглядали у своТх змЮтовних працях I.A. Зязюн, Н.Л. Карпова, 6.Г. Родчан1н, Л.Ы. С1днев.

До четверто! груш праць, присвячених вивченню спаддини педагога-новатора, в!дносяться кандидатськ! дисертац!Т Л.А. Абра-мовоТ /1978 р./, К.б. Кривошеенко /1978 р./, P.A. Позенкевич /1980 р./, В.G. СвиридовоГ /1981 р./, A.A. Невморжицького /1987 р./, I.e. Остапйовського /1993 р./, К.А. Юр'евоТ /1993 р./. В них автори змIстовно анал!зують р1зн! психолого-педагогi4Hl проб-пеми теоретично! та методично! спадщини вченого, розглядають його практичну д1яльн!сть у ПавлиськШ школ!. Однак в названих цисертац!йних досл!дженнях питания взаемов!дносин учитель-учень 1Г спадщин! В.О. Сухомлинського не s предметом спец!ального дос-п!дження, а якщо частково й розглядаються, то лише в зв'язку з 1ншими проблемами.

В окрему групу сл!д вид!лити прац! заруб1жних вчених. Де-пшм з них притаманне прагнення до критично-конструктивного вывозу морально-гуман1стичноТ спадщини В.О. Сухомлинського. Сюди Ндносяться публ!кац1Т В. 1фферт, е. Гартман /ФРН/. Пор!вняльно-Нставлений анал!з 5дей В.О. Сухомлинського I погляд!в представ-шк1в свiтовоТ психолого-педагог1чноТ думки Сократа, Я. ПIаже, I.C..Виготського провыв X. Франгос /Грец1я/. Р!зн! аспекта все-Ячного виховання учн!в у ПавлиськШ школ! та особливост! роботи (ченого з учительским колективом розглядались болгарськими дос-г!дниками Пенка Лазаровою, Луч iшюм ГЛлковкм.

Але, якщо брати до уваги ц1л1с.ну систему погляд!в ученого [а теоретичн! основи- взаемов1дносин учителя та учня, досв!д Тгс фгпн1зац1Т в Пайлиськ1й школ!, сл!д зазначити, щэ ця проблема 1исв1тлювалась лише у фрагментарному план i ft нэ була предметом летального досЛ1Дження.

Нодостахня розрсблеШсть досл!дауваних питань в психолого-

педагог!чн1й л1тератур! та дисертац1ях, в1дсутн1сть цШсних 1с-торико-педагоИчних праць з вибраноТ теми, особлива значущ1ст1 подальшого вивчення й творчого використання накопиченого позитивного досв!ду г зумовили виб!р теми "Взаемов I дносини учителя ( учня у педагог1чн1й спадщин! В.О. Сухомлинського".

Об'ект досл!дження: педагог1чна спадщина В.0.Сухомлинськогс

Предает досл1дження: анал!з та оцИжа учителя й учня в тео-рН та практик навчання школяр¡в у спадщинI В.О. Сухомлинськогс

Мета досл!дження: вивчити теоретичн1 питания I особливост! орган1зацII взаемов!дносин учитель-учень в працях I д!яльност1 В.О. Сухомлинського.

Об'ект, предмет I мета досл!дження визначили основы! зав-дання:

- проанал¡зувати теоретичн) погляди Б.О. Сухомлинського не зм!ст взаемов¡дносин учитель-учень;

- вивчити досв1д орган 1заЩТ взаемов¡дносин учитель-учень в навчально-виховному процесI Павлиськот школи;

- виявити"основнI форми п!дготовки вчител1в ПавлиськоТ школи до педагог!чно доц!льних взаемов!дносин з учнями 1 можливост1 Тх творчого використання в сучасних умовах.

■Методолог1чною основою досл!дження в д1алективно-матер1а-л!стичн1 полохзння про м!сце вчителя в сусШльств! та його вплив на формування особистост! 1 необх1дн1сть творчого п!дходу до вивчення та використання програсивноТ спадщини минулого, накопиче-ыоТ в працях та д!яльност1 в!тчизняних 1 заруб!кних педагог!в та вчител 1в-практикIв.

Основн! метода доел1дження: 1сторико-иедагогIчний, теоре-тичний I пор1внялышй анал1з праць В.О. Сухомлинського та психо-

лого-педагог!чноТ л!тератури, присвяченоТ його спадцинI; вивчеи-ня архIвних матер!ал1в, навчально-методичноТ документац!Т Павли-сЬкоТ школи; анкетування колег вченого та його учн!в; узагаль-нення досв!ду В.О. Сухомлинського з питань формування культури м!жособйст!сних взаемов¡дносин у загально-шк!льному колектив!.

Джерелознавчою базою дисертац!! в : педагог!чн! прац! В.О. Сухомлинського, арх!вн! матер!али його особистого фонду а Центральному державному !сторичному арх!в! УкраТни /ЦЦ1А УкраТ-ни/ 1 Мвмор!ально-педагог!чного музею в Павлиш!, матер!али пер-сональних бес!д з колегами В.О. Сухомлинського, дан! анкетування, журнально-педагог!чна л!тература 50-90-х рок!в, теорвтичн! прац! педагог!в, психолог!в, ф!лософ!в.

Науковз новизна ! теоретична значущ!сть досл!дження полягаа в тому, що:

- вперше давться ц!л!сний анал!з теоретичних погляд!в та практично? д!яльност! В.О. Сухомлинського з питань зм!сту та ор-ган!зац!Г взаемов!дносин учитель-учень в навчально-виховному процес!;.

- виявлен! та обгрунтован! психолого-педагог!чн! вимоги до зм!сту та орган1зац!Т взаемов¡дносин м!ж учителем та учнем: -духовность, взаемоповага, доброзичлив!сть та взавмна дов!ра;

- виявлен! розроблен! вчоним вида сп!лкуваиня, серед яких сп!лкування-д!алог, ¡нтелектуальне та д^лове сп!лкування;

- вид!лен! особливоет! його стилю взаемов Шюсш з учителями та школярами;'

- розкритI ¡ндив!дуальн! та ' колективн! форми Шдготовза: вчител!в до педагогично ефективних взаемов!дносин з учнями в Пав-лис ьк! Я школ!;

- вводиться у науковий об!г не використан! ран1ше арх]вн! матер¡али, як! висв1тлюють маловиом! погляди 1 досв!д ученого з досл!дауваних питань;

Практична значуиПсть дисертацм полягае в тому, що фактич-н! дан1, теоретичн! положения 1 досв!д проанал1зован! та уза-гальненI в досл!дженн!, можуть бути творчо використан! в нав-чвльно-виховному процес! рIзних тип¡в середойх шк¡л УкраУни, а такок при Шдготовц! вчител1в у педагог1чних навчальних закладах,

АпробаЩя та впровадження результат¡в досл1дження. Основн1 положения та результата доел¡джопня допов!дались та обговорюва-лись на пIдсумкових науково-практичш1х конференциях молодих уче-них та спец1ал1ст1в Харк1вського педагоНчного ун!верситету /1992 р./; на республ!канських науково-практичних конфвренц1ях: /"Соц1 ально-педагогIчнI проблеми виховання д1тей та молод 1, що вчиться".-Запор¡жжя.-1991 ; "Психолого-тдагог1чн1 основа становления творчоТ особистостI вчителя".-Суми.-1992/; на м¡жнародн¡й науково-практичнШ конференцП' /"Дев1антна повед!нка неповнол!т-н!х та молод1:'мохшивост1 вшшву".-Харк1в.-1994/, а також вико-ристовувались у публ!кац!ях, в1дтворюючих зм!ст дисертацИ.

Матер!али досл!дження використовувались в процесI викладан-ня курса ¡стор1 Г педагогии, спецкурс1В та при проведены! спец-свм1нар!в у ХаркЛвському педагог¡чному университет!. На основ! даних досл!даення розроблен! методичн! рекомендац!У "Взаемов1д-иосини учитель-учень у педагог1чн!й спадщин! В.О.Сухомлинського" для студент!в, вчител!в, виховател!в, викладач!в вуз!в.

На вахист виносяться;

- психолого-педагог!чн! вимоги до зм!сту та орган!зац!У педагог (чно доц1льних взаемов!дносин учитель-учень у спадами!

В.О. Сухомлинського (духовШсть, взаемоповага, доброзичлив!сть, взаемна дов!ра);

- форми п!дготовки вчител!в ПавлиськоТ школи до педагог1чно доц1льних взаемов^дносин з учнями (в!дв1дування I анал!з урок1в директором, особист\ бес¡да, обговорення актуальних питань орга-н!зац!I гуман¡стичних взаемов!дносин на заЫданнях психолог¡чно-го сем¡пару ! педагог(чно1 ради, висв!тлення позитивного досв!ду взаемга учитель-учень на стор|'нках колективного рукописного журналу "Педагог1чна думка").

СТРУКТУРА ТА ОСНОВНИЙ ЗМ1СТ ДИСЕРТАЩУ Досл!дження складаеться 1з вступу, двох розд1л1в, заключения, переЛ1ку використаних джерел 1 л!тератури, додатк!в.

У вступ! обгрунтовуеться актуальн!сть теми доел!дження, визначаеться ТТ об'ект, предмет, мета, визначаються основн! завдання I методи доел¡дження, розкривавться даерелознавча база, обгрунтовуеться наукова новизна, теоретична та практична зна-чущ!сть роботи, сформульован! положения, як! виносяться на захист.

У першому розд!л! - "Теоретичн! питания взаемов1дносин учи-тель-учеиь у процях В.О. Сухомлинського" - проанал1зован! основ-н) поняття та особливост! профес1йно-педагог1чних взабМов!дносин М1ж учителем то школярами р!зного в!ку, визначен! головнI вимоги, як1 висував- учений до комун!кативноТ культури вчитэля, його сп!лкувлння в гтроцос1 уроку, проведено анал!з розробленоТ В. о. Сухомлинським класиф1кац!Т засоб1в педагог1чного впливу на учи¡п. як1 використовували педагоги при р!зних стилях сп!лкування У роздал I показано,'що вчоний у своУх.працях широко вико-ристонутш так! поняття, як "сп¡лкуватгня", "взаемоз1дносиня",

"взаемод1я", "стосунки". У прац! "Методика виховання колективу" в!н дав таке визначення "сп(лкуванню": "людське сп1лкування -це надзвичайно широко, багатогранне задоволення потреби людини в людин!". При цьому сл!д зазначити, що, якщо в сучасШй психоло-го-педагог!чн1й л!тератур! зм!ст кожного з названих понять виз-начено ч1тко, то В.О. Сухомлинський терм¡ни "взаемов¡дносини", "взавмод!я", "стосунки" використовував як синон!ми до поняття "сШлкування". Виходячи з цього, в запропонованому д0сл!дженн1 при розгляд1 погляд!в ученого на профес1йно-педагог1чн1 взаемо-отосунки на урод! ми також не розмежовували дан1 поняття.

Анал1з друкованих праць педагога-новатора дав змогу виявити основн! вимоги до зм!сту та орган 1зац1У взаемостосунк!в М1К учителем та його учнями, як1 в!н вважав найб!льш педагог¡чно доц!-льними. На наш погляд, до них в1дносяться: духовн!сть, взаемопо-вага, доброзичлив1сть, взаемна дов!ра.

ЗНдно глибокого переконання вченого внасл1док духовно!' ед-ност! вчителя та його вихованц!в, взаемного проникнення у св1т думок, почуттШ та перешвань, взаемного духовного збагачення в ц!лому процес навчшшя не вводиться до механ1чноТ передачи знань, а виливаеться у багатогранн! в!дносини, и1д час яких вчитель не т1лыга передав учням знания, влв 1 св1й погляд. на жихтя,. свое ставлэння до дШсност!.

Взаемоповага за В.О. Сухомлинсышм передбачае: об'активно ставлення вчителя до насл1дк!в у робот! учня, його нвдол!к)в. та досягнэнь, урахування прав стосовно один одного, увахне ставлення до переконань I прагнень, чутлив1сть, дел1катн1сть. Взавмопо-ввга виявлявться й у об'активному оц!отшанн1 якоотей один одного ) на ц|й основГ висок1й вимогливост!.

- И -

Ода Iею !з складових взввмостосунк!в вчитвля то д!тей, за пвреконанням вчоного, в доброзичлив!сть, тобто взаемне бажанпЯ добра, розумна доброта. Цв питания Василь Олександрович розгля-дав у двох аспектах. 3 одного боку, в!н наголошував на важливос-т! сприЛнятливост! д!тей до доброзичливост! вчителя, з другого боку, на необх!дност! виховувати доброзичливий "стан душ!" самого учня. Доброзичлив!сть педагога, насамперед, повинна бути спря-мована на розумову працю дитини. У цьому випадку вчитель зрозу-м!е ус! сильн! та слабк! сторони Т1 особливост!, в!дчуз Тонкощ! розумовоТ прац! учня, розвиватеме почуття його власноТ г!дност!. Нев!д'вмним компонентом зм!сту педагог!чно доц!льних взаемосто-сунк!в В.О. Сухомлинський вважав взаемну дов!ру, яка передбачав в!ру учня у справедлив!сть учителя нав!ть тод!, коли його особиста позиц!я не повнIстю зб!гавться з поглядом наставника.

У своТх працях вчений розробив та експер!ментально перев!-рив свовр!дн! вида занять, що створювали для учителя можлив!сть установлювати з учнем нетрадйц!йн! взаемини - урок мислення, урок-гру, урок-казку. В1н дав також докладну характеристику таких вид!в сп!лкування в навчальному процес!, як: 1нтелектуальнэ, д!лове сп!лкування I сп!лкування-д!алог. Сл!д зазначити, що тер-м!н "д!алог" систематично не вичористовувався В.О. Сухомлинсышм,. але у ситуац!Т сп!лкування "учитель-учень" в!н бачив ряд момен-т!в, хэрактерних для д!алога: визнання обумогленоТ р!вност! по-зиц!й педагога та школярп, активноТ рол! учня в п!знавальному процес!: "виховэнець в найб!лып близышм пом!чником педагога у здМсненн! складного, багатогранного процесу виховання ! навчан-ня (Гухомлинсъкий В.О. Моя педагог¡чна система // Рад.шк.-1988. -N6.r-C.17). РлЧДНО п логлядпми вчоного яктивн!сть учня у сп!лку-

ванн} допомагае вчителю орган1зувати той необх1дний психолог!ч-ний контакт, без якого не може бути продуктивноТ взаемодП, за-Сезпечув ефективн1сть роал1заЩТ обраних педагогом метод ¡в та фот навчання.

У своГх працях Василь Олександрович показав таков, як зм!ст спосЮ I характер сщ'лкування на уроц! залекить в!д психо-ф!з!о~ лог!чних особливостей педагог!в I вихованц1в, що вступають у вза ¡мов1дносини; як часто безпосередн!сть учител1в у встановленн1 педагог!чно доц!льних взаемодП пов'язана саме з зап!зн1лою кон-статац!ею в!кових зм!н психолог¡чного стану дитини.

Виходячи з цього, даючи всей¡чну психолого-педагог1чну характеристику зростаюч¡й людин!, В.О. Сухомлинський вид!ляв т1 особливост! II духовного св!ту на кожному ступен! розумового, морального, еыоц!йного I естетичного розвитку„ на як¡педагогов! перш за все сл1д спиратися в орган!зац!Т своТх взаемов¡дносин з учнем. В!н п!даресливав, що у молодших класах при п1дготовц! до уроку 1 плануванн! його як виду сп!лкування учителев! необх¡дно знати особливост! датячого мислення. Враховуючи його образн!сть, художн!сть ! емоц!йн!сть, Василь Олександрович I пропонував проведения з молодшими школярами урок¡в мислання, а також викорис-тання 1гор та казок на заняттях.

Як справки!й майстер встановлення людських взаемин ! без-домилковоТ педагог!чноТ.взаемод!Т В.О. Сухомлинський рекомзкду-вав враховувати ! той факт, що для молодщого школяра час зб!гав зовсШ цо-1шюму, не такс як для дорослого, що у, нього св!й ви-м!р часу. В зв'язку з цим учителев! вааливо знати особливост! уваги дитини цього в!ку 1 будати те, що в психолог И називавться "мимов!льна увага". Тому В.О. Сухомлинський ! рекомендував про-

ведения комб!нованих урок!в, для яких характерним.в творчо продуман! взаемов!дносини, що виключають монотонн!сть.

Ц!кавим в психолого-педагог!чн! погляди вченого на особли-вост! профес!йного сп1лкуЕання з п!дл!тками I хзнацтвом. У своТх роботах -Василь Олександрович показав наявн!сть протир!ч в ста-новленн! особистост! 12-1б-л!тн!х п!дл!тк!в I запропонував учителям ефективну систему орган!зац!Т педагог!чно доц!льних взав-мин з учнями цього в!ку. В!н рекомендував орган!зувати таку ко-мун!кативну ситуац!ю, яка вимагала б розумового напруження, вик-лючала б заучування, механ!чне запам'ятовування, давала б мокли-в!сть, "мислячи, п!знавэти !, п!знаючи, мислити".

Учений в!дзначав, що дух категоричного наказу, який не припускав н!яких заперечень, нвдзвичвйно збуджув, а пот!м ! прйг-н!чуе нервову систему п!дл!тка, викликае у його св!домост! внут-р!шн!й протест, що веде до конфл!ктноТ ситуацIТ. Необх1дно дужэ обережно п!дходити 1 до збудження "емоц!йних зон" мозку п!дл!тка. Прим!тив!зм способ!в збудження 1нтересу, в!дсутн!сть педагог 1ч-ноТ культури у так!й тонк!й справ! учений розглядав як одну 13 найсерЙозн!ших причин виникнення непорозум!нь у взаеминах учителя I учня, тру дают! в у сп!лкуванн!.

3 поглядами вченого про врахування педагогом в!кових особ-ливостей школяра в процес! сп!лкування т!сно пов'язан! його !деТ про необх1дн1сть учителев! у взаеминах виходити з особливостей !ндив!дуальних якостей датини. Василь Олександрович звертав ува-гу на споциф!ку у стосунках як з встигаючкми яколярами» так 1 з "впжкими." учнями. Сл!д в!дзначити, що.п!дх!д педагога-новатора до дзного питпння як1Сно Шдр!знявся в!д ¡снуючо! у т1 роки практики в школ!, яка ! зараз, залшаеться досить розповсвджено».

В!н ввакав, що психолого-педагог1чна помилка полагав в тому, щО учитель прагне лише викор!шовати вади, реагуючи на недозволен! вчинки, 1х осуджуе, внасл!док чого в учня Jшшв складаеться пвре-конання, що в!н поганий, ! не з'являвться бажання виправлятися. В.О. Сухомлинсышй рекомендував учителев! при органIзацIТ педа-гог!чно доц!льних 1 психолог¡чно ч!тко'обумовлених взаемов1дно-С1ш з "вашими" школярами ураховувати:

а) що у кожного вихованця в прагнення до хорошого; погане його самого обтякув, викликаа страждання. Якщо в1н 1 проявляв себе т!льки у поганих вчинках, то лише тому, що !накше не вм!е себе показати. Завдання учителя переконати дитину у наявност! у не! позитивних якостей, а не закрШляти негативна

б) наставнику необх!дно спочатку орган¡зувати правильну нова д!нку вихованця, р!зними засобами залучати його до звершення морально цИших вчинк1в, заохочувати Ух. Засновала на цих принципах орган!зац!я педагог¡чно грамотних взаемов¡дносин ¡з "валкими" учнями усп!шно практикувалась у ПавлиськШ школ 1'.

Досл!джекням виявлено, що В.О. Сухомлинським були розроблб-н1 психолог¡чно обгрунтован! виыоги до комун!кативних ум!нь ! кавичок учителя. Зг!дно Тм мистецтво встановлення демократичных взаемов!дносин повинне грунтуватися на мудрШ, всерозум1ючШ лю-бов! учителя до дитини, його обширних знаниях психолог II датш-ства, глибок!й в!р! в учня. За наявност! таких якостей, а таков, якщо учителю притамшш! моральна чистота ! ц!л!сн!сть, !нтелек-туальне багатство I почуття благородного гумору, в!н обов'язково змоке стати ТЕорцем своТх взаешн з учнями. .

Показово, що що в 60-т! роки В.О. Сухомлинсышй навчов педагог! в в!дчувати ситуац!ю. в як4й в!дбувавться сп!лкування,

- 1Б -

розвивати в соб! ум!ння оперативно I правильно оц1нювати вини-каюч! в навчально-виховнону процес! нов! ситуацII | вчищш уч-н!в, результативно д!яти в зн!нних ситуац!ях сп!лкування, чуй-но реагуючи на Тх зм!ни, корегуючи особисту д1яльн!сть. Ц1 питания е актуальники для сучасноТ педагог!чноТ науки 1 в л!те-ратур! здатн!сть учителя до под!бних вад!в Д!яльност!•характеризуется лк ум!ння орган!зувати "неп!дготовлену ситуац!йну,жшу-н!кац!юи.

Учений в!дзначав такозх, що нервова система лэдини за сео-ею природою дуяе гнучка, I вчителев1 треба гапти довести цю гнучк!сть до вершин мистецтва, владарювати над емоЩями, бута "р!кою, в яку зливавться гаряче серце ! холодний розум". Зг1дно його погляд!в, педагогов! вежливо розвивати ! перцептивн! здат-Ност! своеТ осо0истост1, тобто здатн!сть проникнута в псих!ку дитини, педагог!чну спостерэжлив!сть. Учений в!дзначав, що учи-телев! сл!д ем1ти в1дчувати учня, розум!ти Його душу по очах, по р!зних тонах I нап1Втонах голосу. Сем Василь Олэксандровпч рсз-винув своТ перцептивн! зд!бност! до р!вня мистецтва. В1н глибоко розум!вся и найтонших рухах дитячоТ душ!, швидко 1 активно вхо-д!1в у внутр!шню психолог1чну ситуац¡ю дитини, в!дчував його на-СтрШ, прекрасно ор!внтувався у зовн!шн1х проявах психолог1чпого стану учн!в.

Окрэмв м!сцв в систем! пбдагог!чних погляд!в В.О.Сухсшшн-ського займають питания стосовно експросивних зд!Сностой. учителя, як! включають ум!ння ясно 1 ч!тко впразпти думки!" почугтй за допомогою мовлення, м 1мПш, пантом1м!ки. Учений э 1дэпа*й;а,.да слово вчителя повиннэ жита в душ! школяра,- 'бути.''образ'ш,Ц; е^о^. ц1йпо насиченим, його мовлення повинна. В!дзначатлся" " I дэалько'п

ясн!стю думки", тобто вчителев! необх!дао уникати надм!рних пов-торень I запитань, запоб!гати перевантажень !нформац!ею.

Учений закликав учител1в з особливою увагою стежити за то-нальн!стю свого звертання до д!тей. В1н радив звертатися до них не спец!алышм лекц!йним тоном, який у д!тей швидко викликав втому, а тоном звичайно! розмови; В.О.Сухомлинський виступав проти надм!рного збудження псих!ки школяр¡в п!двищеним тоном. За його переконашями, правильно п!д!бране I своечасно сказане сло-6о може зняти емоц!йну напружен1сть учн!в. Зокрема Василь Олек-сандрович пропонував уникати нервозност! у так!й комун!кативн1й ситуац1I, як опитування на уроц!.

Вивчення арх!вних матер!ал 1в I малов!домих роб!т В.0.Сухом линського св!дчить про те, що, на думку вченого., нэйяскрав!ше характер сюшдених взаемов1дносин проявлявться ' в засобах вихов-вого впливу, як! використовуються вчителем у процес! педагог¡ч-ного сШлкування з учнями на уроц!.

Значний !нтерес для сучасноТ педагог!ки - як у теоретичному, так ! в практичному план! викликав дана вченим психолог!чно обгрунтована класиф!кац!я засоб!в виховного впливу. У неопубл!-кован!й статт! "Засоби виховного • впливу учителя на учн!в" \. в робот! "Етюди про комун!стичне виховання" ученим були вид!лен! да! групи засоб!в впливу, якими користуеться педагог: засоби п!дтримки, захисту та стимулювання внутрГшн'а духов>шх сил дити-Ш1 ! засоби п!дкорення.

До першоТ групи в!н в!дносив так! засоби, як повчання, , пе-реконання ! спонукання, похвала, заохочування I вираження до-. в!р*я. Психолог!чно продумано використання . вс^х перорпхог-пних. зесоб!в впливу Василь Олександрович розгллдав як своер!дне ми с-

тецтво, що вимагае в!д учителя певних знань 1 майотерностI. Ана-л1з теоретично! спадщини вченого дозволяв вид!лити основн! психолог 1чно-педагогIчнI вимоги, як! в1н висував перед учителем: при заохочувашН необх!дно дотримуватися м!ри, оск^льки у кож-ноТ дитини своя норма похвали, свШ ступ!нь необх!дност! у схва-ленн!; важливо вм1ти стимулювати Д1яльн!сть школяра так, щоб добро робилося ним без розрахунку на. похвалу; учителю сл!д в кожнШ дитин! шукати 1 знаходити хороша, г¡дне схвалення; Василь Олександрович вважав неприпустимою психолого-педагог!чну помилку заохочення "кращих серед г!рших".

До засоб!в П1Дкорання В.О.Сухомлинський в1дносив приглушения 1 покоршшя. Результата анал1зу праць вченого дозволили ви-д!лити чотири форми морального покарання: вираиення недов!р'я, догана, засудження, несхвалення. Зг1дно погляд!в ученого, якщо вчитель у своТй повсякденнШ практжИ не дотримуеться принципу "виховання без покарання", то йому необх¡дно оволод1ти вс!ма тонкощами примШення цього дуже небезпечного засобу впливу на духовний св1т дитшш.

Досл!дж8ННЯМ виявлен! основнI методичн! вимоги вченого до застосування покараны учителев1 сл!д вм1ти емоц!йно правильно прим¡няти догану I засудження; особливого значения набувае здат-н¡сть педагога не ф1ксувати окрем! учн!вськ! вчинки; психолог¡ч-но обгрунтована догана н!коли не виражавться в знущальиШ фэр-Ш, у нШ завжди в в1дт!нок здивування, учителев1• важливо ::суто 1ндив!дуально прим!няти покарання.

У другому рсзд!л! - "Доев(д орган1зац1 ГГаз^зШу'у^толб* учень у ПавлиськШ школ!" - проанал!зований досв!д В.(5. ' Сухсгз-линського щодо використання ¡ндав!дуальних {колактиЕнихфзрь!

подготовки учителе до педагог!чно доцГльних в1дносин з учнями, розкрит1 особливост1 !ндивIдуального стилю сп!жування директора школи як з учнями, так I з учителями ПавлиськоТ школи. 3 метою з'ясування психолого-педагог 1чного характеру цих особливостей, а також онам1зу практикуючих Василем Олвксвндровичем у ц!й области форм навчально-виховноТ роботи була розроблена спец!альна ан-кэта. Анкета була роз!слана 40 колишн!м випускникам ПавлиськоТ окота I 14 учителям, як! працювали з В.О. Сухомлинським.

Вивчэння в арх!вах шк!льноТ документацIТ ! результата ан-кетування дозволяють стверджувати, що стосунки вченого з д!тьми були гнучкими, вар!ативними, залежали в!д кожноТ конкретно! навчально-виховно Т ситуацН, мали яскраво виражений гуманIстичний характер. В зв'язку з цим роздуми В.А. Кан-Кал!ка про те, що В.О. Сухомлинський формував своТ взаемини з учнями на основ! за-хопленост! сум!сницькою творчою д!яльн!стю, не зовс!м правом!р-Н1. На наш погляд, Тх сл!д охарактеризувати ширшим поняттям "сп1лкування-д1алог", яке основана на морально-гуман1стичних принципах, визнанн! певно! р!вност! позиц!й вихованця та учителя 1 включав в себе не т!льки сп!лкування на основ! захопленос-т! сум!сницькою творчою д!яльн!стю, але й сп!лкування - дистан-Ц!ю, сп!лкування на основ! дружньоТ прихильностI.

У розд!л! в ход! вивчення ¡ндав!дуального стилю сп!лкування В.О. Сухомлинського, був даний анал!з ! взасмзшсм ученого з учителями. Досл!дженням виявлено, що у своТй д!ялыюст1 педагог-новатор використовував прийоми, близьк! сучасн¡й практиц! соц!ально-психолог!чного тренингу, направлен! на оволод!ння мис-тецтвом встановлення "душевного контакту" в загзлыгошк>лыюму кодекттН в ц!лому.

Знайомство з арх i вними матер1алами I документами шк!льного музею показу8, що в практиц! Павлиша педагогом-новатором вико-ристовувались так! форми п1дготовки учител!в до педагогIчно до-Щльних взае.мин з учнями, як: в!дв1дувення I анал!з директором з ц!ею метою урок¡в учител!в, а також 1ндив1дуальн1 бес!ди В.О.Су-хомлинського з педагогами.

Незважвючи на р i зносторонню д!яльн1сть кер!вника школи-, в!дв1дуванню i анал1зу урок!в учений прид!ляв особливу увагу. В1н справедливо вважав, що саме на ypoui особист iсть учителя проявляеться найяскрав!ше, i тому б!льш повно мокна вивчити pi-вень його педагог iчноТ i загальноТ п!дготовки, стиль взаемин з Учнями, специф1ку засоб!в впливу на учня. Анал1з р!зних даерел говорить про те, що у директора Павлисько! школи була ч!тко роз-роблена система в!дв1дування урок!в учител1в. Поряд з пер1одич-ними в1дв1дуваннями занять bíh широко практикував i таку форму, як аналiз системи урок¡в одного вчителя.

Часто практикувалась директором i така форма, як 1ндивiдуальна бес¡да з учителем. Знайомство з щоденними планами кер!в-ника школи, як i збер1гаються у Павлиському мемориальному музеТ, показуа, що майже на кожен день ним планувались бес i да з ким-небудь з учител!в. У в1дпов1дях на розроблену нами анкету 1002 респондент!в (учителя школи) на питания."Чи були у Вас особист! бес1ди з В.О. Сухомлинським? " в|дпов1ли: "Були i досить чао-то". У прац! "Павлиська середня школа" учений головниы методом робота директора з учителем назвав сама "1ндавIдуальну, дружна. в|дверту, душевну бес!ду". У цьому форму люзаннi, на наа пбгдя^ р!н вйзначив основн! педагог1чн! вимоги до проведения.бес|даа учителем.-

Вивчвння шк1лъноТ документац(Т, що збер!гаеться у мемор!-р!альному музеТ В.О. Сухомлинського, а також анал!з даних анкету-вання показують, що в.процес! п!дготовки вчител!в до сум!сниць-коТ д1яльност! з учнями Василъ Олексаядрович усп!шно застосову-вав I колективн1 форми робота: обговорення на зас!даннях психолог !чного сем(пару питань взаемод!Т вчителя з учнем, розгляд досв!ду взавмов!дносин на стор!нках колективного рукописного зб!рника "Педагог1чна думка", проведения зас!дань педагог!чноТ ради з ц!е! проблеми.

Аяал1з протокол!в зас!дань психолог1чного сем!нару, а також спо-Гад1в вчител!в, що приймали у них участь, св1дчить, що питания взаемов!дносик учителя I учня були в центр! уваги педагог1в, Тх ййвчення було поставлено на наукову основу ! в!дзначалось роз-глядом широкого кола питань з р!зних нвпрямк!в'психолог!Т. Пв-дагог!чну ц!йн!сть мають, на наш погляд, допов!д! В.О. Сухомлинського, присвячен! питаниям психолог1чноТ культури уроку <26.01.1966 р.), особливостям сп!жування вчител!в з п!дл1тка-ми (13.10.1966 р.), з "важкими" учнями (13.09. 1967 р., 3.12. 1968 р.), питаниям використання р!зних засоб!в впливу на школяра (19.04.1967 р., 24.09.1969 р.) та 1н.

3 середини 60-х рок¡в у школ! склалася траднцIя, коли вчи-тель протягом навчального року працював над вивченням проблем педагог 5чноТ теорп, пов'язаних з його практичною дНип-т'е'гю. Напршслад, учител! Г.Г. Шевченко, М.А. Лисак, В.Т. Дараган, Г.1. Сухомлинська, М.Г. Сироватка досл!дя;увэли такI питания, як здатн!сть учителя знаходити духовну аШыПсть ¡з своТми вихо-ванцями, психолог1чно обгрунтовано звстосовувпти кассой п!дтри.м--ки, стимулювання учн1в I покарэння та ¡н. Кожна ¡з зробленкх на

основ I цих доелIджвнь допов1дей була частиною колективноТ робота, п!дсумком якоТ став рукописний журнал "Педагог¡чна думка.", що збер1гаеться в Павлиському меморIальному музеТ. Вивчення зм!сту журналу св1дчить про достатньо глибок\ знания вчитед!в з питань психологи сп!лкування.

У роздШ показано, що р!зн1 аспекта взаемов¡дносин учи-тель-учень розглядалися 1 на ряд! застань педагог!чноТ ради, де вирШувалися питания повсякденного життя школи. В робот! розгля-нут1 матер!али зас¡дань, на яких широко обговорювались питания культури педагогично! прац! учителя, його морального обличчя, здатност! вчителя створювати в клас! доброзичливу атмосферу "Д1Яльно! напруженност! учн!в", та деяк! ¡НШ1. Анал!зуючи матер!али цих зас]дань, ми мали можлив!сть простежити, як педагог !чн! принципи, викладен! В.О. Сухомлинськиы у його теоретич-них працях, в!дбивалися на р!шеннях щоденних справ навчально-ви-ховно! роботи школи.

Таким чином, вивчення досв!ду орган1зац!1 взаемин учитель-учень показув, що Навлиська школа була психолого-педагог!чною лабораторию, на баз! яко! В.О. Сухомлинський экспериментально перегмряв сво! теоретична розробки з питань педагог!чного сШл-кування.

У висновках наведен! основн! результата I Шдсумки проведе-ного досл!дження. Вивчення ! анал!3 малов!домих роб!т В.О. Сухомлинського, а також арх1вних матер!ал!в ЦД1А Укра!ни 1 Павли-ського мемор!ально-педагог!чного музею дозволяв стверджувати, що вчений у сво!х працях активно досл!даував теоретичн! питання', пов'язан! з взаеминами учитель-учень } розробив орган!зац|йно-педагог!чну систему, яка сприяла встановленню демократичногр

стилю взавмин м!ж педагогом 1 школярем, створила умови для п)д-вищення учителем його комун¡кативши якостей.

Досл1дженням виявлено, що вченим були визначен! головн! особливост! взаеыов!дносин учителя з учнем, була дана всеб!чна характеристика таким видам сп!лкування, як: сп!лкування-д!алог, ¡нтелоктуальие 1 д!лове сп!лкування. Ним були розроблен! психолог Iчно обгрунтован! своер!дн! вида урок¡в, що давали учитолев! моклив!сть установлювати з учнем нетрадиц!йн! взаемини - це уроки мислення, урок-гра, урок-казка. Вчений запропонував учителям теоретично обгрунтован!, апробован! на практиц1 методичн! рекомен-ДацИ по врахуванню 1ндав1дуальних 1 в!кових особливостей шко-ляр!в при встановленн1 з ними емоц!йно-!нтелектуальних взаемин на уроках.

У дасл!джонн! в!дзначено, що повсякдеше сп!лкування учителя з учнем!, Тх сп!впрацю в навчально-виховн!й робот! В.О. Су-хомлиноький перш за все стагёив у залежн!сть в!д д!лових якостей учителя, иаправленост1 його !нтерес!в, оц!ночних ор!бнтац!й, в!д його емоц!йного !'псих!чного стану. Педагогом-новатором були розроблен! психолог!чно обгрунтован! вимоги до комун!кативних Навичок ! ум!нь шк!льного вчителя. До них належать ум I пня вчи-•геля оперативно ! правильно онинговати педагог¡чну ситуац!ю, про-никати у внутр!шн!й св!т учн!в ! ор!ентувэтися у зовн!шн!х про-явах його психолог¡чного стану, ефективно використовувати слово Як зас!б Переконання школяр¡в, ум!ло керувати овоТми емоц1Ями.

В.О. Сухомлинський переконливо показав, що стиль сп!лку-пання учителя, характер взаемостосунк!в, що склалися м!ж ним. ! учнями, найяскрав1ие проявляемся в засобпх впливу, як Г викорнс-товукйься педагогом у .процес! навчальио-вихоЕноТ. ' д'1 яльно'ст 1.

Ученим була запропонована класиф!кац!я щи засоб1в, у якШ в!н вид ¡лив дв! груш: а) засоби п!дтримки, захисту I стимулювання внутрШш'х духовних сил дитини; б) засоби п!дкорення. Ним такой були розроблен! вимоги до методики 1х Еикористання учителем.

Ц!нн!сть педагог!чноТ спадщини В.О. Сухомлинського без суы-н!ву зб!льшуе те, що вченому вдалося у процео! багатрр1чноТ нав-чально-виховноТ д!яльност! у ПавлиськШ школ! експериментально перев!рити своТ теоратичн! !де! з питань взаемов!дносин учитель-учень. Шдготовка учител!в до педагог!чно доц!льних стосунк!в з учнями зд!йснювалась ним в ефективних !ндив!дуальних 1 колек-тивних формах робота. Серед них в!дв!дування директором урок!в учител!в з метою анал!зу Тх взйёмов!дносш з учнем, його !нди-в!дуальн! бес!ди з учителем, обговорення актуальних питань ор-ган!зацП взаемин на зас!даннях психолог!чного сем!нару I пода-гог!гнот ради, дискусН з форм ! метод!в сп!лкування з благопо-лучними ! ваккими д!тьми, осв!тлення позитивного досв!ду взаемин учитель-учень у колективному рукописному журнал! "Педаго-г!чна думка". СвоТми теоретичними !деями та ун!кальним досв|дон экспериментально! робота у ПавлиськШ школ! вчвний обгрунтував необх!дн!сть орган!зац!Т педагог!чно продуманих гуман!отичних взаемин у шальному колектив!, основаних на духовност! та добро-зичливост!, взаемнШ Поваз! 1 взаеинсму дов!р'Т.

Творче використання теоретичних знах!док ! дидактично ц!н-' ного доев|ду В.О. Сухомлинського з питапь оргай1зац!Т ' внаемин м!ж учителем I учнем у практиц1 оучасних вищих I середанав-чальних заклад!в буде сприяти вдосконаленнв п!дготовкц 'учителя до виховання 1 навчання молод1 на основ! загальнолюдських ц!п~ ностей.

Основний зм!ст дисертац!Т розкрито у таких публ!кац!ях:

1. Вз83мов1дносини вчитель-учень у педагог!чн!й спадщинI В.О. Сухомлинського: Методичн1 матер!али студентам, учителям, вихователям, викладачам. вvз^в. - Хатж1в, 1994. - 40 с. (у сп!в-авторств!).

2. В.О. Сухомлинсышй про врахування !ндив!дуальних особ-ливостей учн!в в процес! орган!зац!Т сп!лкування з ними на урог ц! //Шляхи п!двищення навчально-виховного процесу в школ! та педагогичному вуз!: Зб!рник наукових праць. Частина 3. - Харк!в, 1994.

3. ПитанНя взаемов!дносин учителя з важковиховуваними учнями у спадщин! В.О. Сухомлинського //Дев!антна повед!нка непав-нол !тн!х ! молод!: можливост! впливу: Матер!али М!жнародноТ на-уково-практичноТ конференц!Т. - Харк!в, 1994. - С. 171-173.

4. В.О. Сухомлинсышй про мистецтво уснсго слова педагога //Психолого-педаг'оПчн! основи становления творчоТ особистост! Учителя: Матер!али м!квуз(вськоТ науково-практичноТ конференц!!. - Суми, 1992. - С. 65-66.

5. В.О. Сухомлинсышй о взаемов!дносшах учителя з учнями //Соц!ально-педагог!чн! проблеми виховання д!тей та учащейся молод!: Тези Всесоюзно"! науково-методичноТ конференц! Г (рос. мо-ВОЮ). - Запор!жжя, 1991. - С. 129-130.

•6. Педагог!чна спадщина В.О. Сухомлинського та сучасн! проблеми соЩолог!Т виховашя //Регионально самоврядування; проблеми рэал1зац!Т владних в!дносин: Тези допов!дей науково-практич-ноТ конференц!I. - Харк!в, 1994. - С. 126-127