Темы диссертаций по педагогике » Теория и методика обучения и воспитания (по областям и уровням образования)

автореферат и диссертация по педагогике 13.00.02 для написания научной статьи или работы на тему: Обучение описанию как типу речи в 5-7 классах общеобразовательной школы (на материале описания внешности человека)

Автореферат по педагогике на тему «Обучение описанию как типу речи в 5-7 классах общеобразовательной школы (на материале описания внешности человека)», специальность ВАК РФ 13.00.02 - Теория и методика обучения и воспитания (по областям и уровням образования)
Автореферат
Автор научной работы
 Быкова, Екатерина Ивановна
Ученая степень
 кандидата педагогических наук
Место защиты
 Киев
Год защиты
 1994
Специальность ВАК РФ
 13.00.02
Диссертация недоступна

Автореферат диссертации по теме "Обучение описанию как типу речи в 5-7 классах общеобразовательной школы (на материале описания внешности человека)"

РГ6 од

4 ."> ''•V. ";'{

] О п.'.'П •

IНСТИТУТ ПЕДАГОГШ АПН УКРАШИ

На правах рукопиоу БЫКОВА Катерина 1ван!вна

НАВЧАШ1Я ОПЙСУ КЛИПУ МОВЛЕНКЯ В 5-7 КМЦАХ ЗАГАЛЬН0ОСВ1ТНЬО1 ЫКОЖ (на матер1ал1 опиоу аовМшност! ладааи)

13.00.02 -методика викладання (рос!йсько! ыозя)

АВТОРЕФЕРАТ дисергацП на .¿добуття наукового ступеак кандидата педагог! чнах наук

Ки1в - 195Н

Дисертаиею в рукопис

Робота внконана в 1нститут1 педагогики АШ Укражк Кауковий кор1Шик - кандидат педагогI«них наук,

стараий кауков/й схпврэбтюк 13аНИЦЬКА Галина Маркi сна ОфщхШп опоненти: член-ксреспокдент АПН Украши,

о 15 годин! на засхдагси спйцта-пзоЕако: вченох ради К 01.32.01 в 1нститут1 педагогии АПН Укр&ши / 252001, КИ1В, вул.Трьохсвятительська, 8, эаз эасгдань.

3 дисертац!ею можна ознайомитися в науков!Й частин! 1нституту.

доктор педагог:чких наук, професор ГОЛОБОРОДЬКО Седок; я Петрхша

кандидат ф!лолог1чних наук, доцент К0ВБАСЕКК0 Ьакович

Пров!дна установа: ЧеркаськиЯ пединститут

1994 р.

Автореферат розхслано

¡мений секретар спеЦ1ал1Эоваш1 вчено! ради

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальн!с?ь дооггддеяяя. Зм!яи, то в1дбулкся в сусп!ль-ств!, наданяя укра!нськ!й мов! статусу деркавяо! призвали до значнкх зрушекь у функц!ояуванн! I вивченн! укра!нсько! та !яших ыоз в Укра!я1.

Основне завдання ск!льяого курсу рос!йсько! нови як р!дно! полягае у форцуваня! новлеяязвах ушнь та навичок, яеобх1дяих для варобяичо! 1 сусп!льно! д!яльност!, самост!й-но! роботи над п!движениям свого культурного р!вня ! профе-с! Ян о I п!дготовкя • Одним 1з тлях!в його вир{пення. е розвиток мовлеяня школяр!в, яхий поз"язаЕий з вякладанняа не лише ро-схйсько! ыови, але й !яших шк!льних предке ?!в, форму ванняи коиуя1кативннх уы!нь та навичок, необг^нкх для оволод!вня р!зними тиг.аии цовлення, культурою сп!лкування.

¿ааливе гНоце в мовленневоыу розвитку уча!в наленять опису. М.Р.Львов в1дзначЕв, що описи б!лыиою и!ро», н!к твори Iнеих лип!в, в!дпов!дають вяиогам зз"язку з гиттяы, до-зволяать максимально наблизити роботу з рос!15сько1 нови та розвитку ко^лення ДО живого досв!ду школяр!в. Описи призча-ють учи!в до посл!довноот1, зв"язност!, самостЫност! при по-будов1 висловлювань, сприяють засвоеннв таких л!нгв!стичнюс понять, як сталь, тип ыовлення, текст, абзац, засоби зв"яз-ку, тема, основна думка, композиц!я тоцо.

Наше досл!дження проводилось на иатер!ал! опису зовн!ш-ност! людини. Виб!р цього виду висловлввавяя зунозлено тии, що в!н один з яайвакчах ! в той ке час необх!дних вид!в опису. Оволод!няя нии вплзвае на розвиток сп!лкування, встанов-лення м!еосо6ист!сних стосунк!в. Не випадково теоретичн! й практичн! питания роботи над описом знайшли в!добрагеняя в

наукових працях М.А.Астафурово!, Л.Ь'.Барх!на, 1'.м.1ваиицько1, 1 .Р.Калмиково!, 'Г.О.Ладияенсько!, М.Р.Львова, й.К.Мельничай-ка, О.А.Кс .аево!, Г.В .Стариково!, ЫЛ'.Стельыаховкча, г.С.Ци-р1ци га 1ниих. В окремих роботах доводиться пркнципова до-ц!лвн1сть л^ксико-сеыантично! та синтакскчно! подготовки уч-и1в до тьор!в-опис!в, використання г.ивопксу в процесг напк-сання твор!в р!зяих г.анр!в,фориул;оюкач принципи в!дсору лек-сичного иатер!алу для поо'удови опис1в природн, зовн1аност1 людиан, трудовкх процес!в.

Разом з тип спостерекення за иавчальнкм процзсоы, анал!з гипових недолив у творчих роботах учнгв дозволяв зробитк висновок, що поставлена проблема потребуе вириаеняя. Причина цього, на наш погляд, полкгае у недостатньоиу досл!дкенн! впливу психолог!чних, л1нгво-иетодичннх та дидактичнкх факто-р1в на навчальний процес. Нерозроблен1Сть питания у методичному аспект! виявляеться у в!дсутност1 системного та поетап-ного п!дходу до формування ум!нь та навичок, необхЦнкх для створення саыостШних висловливань одисового характеру, не бу-ло предметом особливо! уваги I використання и1апреднехних зв"язк!в в навчанн! опису зовн!шност1 людини.

Таким чином, виб!р теми досл1дження зумовлений, по-пер-ие, сод1альною значущ!стю волод!ння мовоа як засобом сп1лку-вання 1 п1знания; по-друге, практичною необх!дн1стю подальшо-го вдосконалення робота над оволод!нням олисом як типом иов-лення; по-третв, недостатньою розроблен!стю проолеия в теоретичному I практичному аспектах.

Об"ектоц досл!дження е процес навчання опису як типу мовлевня в школах з рос!йською мовоя викладання.

Предмет досл1дкення - система робота над описом зовн!ш-

- 3 -

ноет! людини в процес! вивч'еняя рос1яоько1 иови в 5-'7 класах.

Мета досл!дження полягае в розрооц! ефективно! методики роботи над опксои з урахуванняа психолог! чннх, л1нгво-кетодич-них ! дидактичних фактор!в.

Ггпотеза досл!дження: навчання опису як типу иовлення Суде ефектявним за улови: а) оно темного п!дходу до роботи над циц типом иовлення; б) поэтапного форцування (п!дгоювчий I ос-нозниЯ пер!оди) ум1нь та назичок у створенн1 зв"нзних ■зисловлю-ваяь описозого характеру; в) урахуванкя впливу психс. лог! чннх процес!в (увага, спостерехлив10ть, паи"ять, уявлення, усв^дои-лення розуиових д!й); г) вико-четання и!япредм8тних зв"язк!в.

виходячи !з проблеыи, г!потези I поставлено! мети досл!джен-ня, необх!дно було розв"язатя так! завдання:

1. Виявити психолог! чн! та л!нгво-методичн! факири, як1 впливають на ефективи!сть навчання опису як типу иовлення.

2. вивчити стан роботи над описои у загальноосв!тн!й школ!, а"ясуватя трудноаЦ , з якиии зустр!чаються учн! в п^оцео! створення зв"язннх висловллвань типу опису зовн!шност! людини.

a. Ироапл!зуваги программ 1 п!дручники з рос!йсько! та укра!нсько1 иов, рос!йсвко1 та укра!нськоГ л!тератур, образо-творчого цистецтва ! виявити цожливост! використання м!жпред-нетних зв"язк!в.у навчанн! опису.

Визначитк зи!ст доол!дного навчання 1 скласти його програыу.

b. Укласти портретний словник.

6. ¿'озробити методику системного ! поетапного п!дходу до формування ум!нь га навичок учн1в для складання опис!в зовнЬь-ноет! людини.

7. Перев!рити ефективн!сть експерииентально! методики.

- 4 -

Методолог!чну основу досл!дкення становлять: теор!я п!знания, вчення про иову як зас1б сшлкування й передач! ¡нфорыацП,

I

эдобутки психол!нгв!стики, л!нгводидактики в галуз1 иовленнв-во! д!яльност1, функц!онального гНдходу до ыовних явиц, дан! в!ково! та педагог!чно! психолог!I.

Для розв"язання поставлених завдань викориотано такг цетоди доол1даення:

а) вивчення психолог! чно!, л!нгво-методично! та дидактично! л!тера?ури з обрано! проблеш:, передового педагогичного досв!-ду вчител!в-словесник!в; узагальненнк особистого досв!ду;

б) анал!з програм ! П1дручник1в з рос! йсько! моей та л!тера-тури, укра!нсько! нови та лгтературл, образотзорчого иистедтва;

в) консгатуючий зр!з, спостереюння за навчальниы процесом, анкетування, анал!з спец!альних коктрольних роб!т;

г) педагог!чний екопериыент.

Досл^дження проводилось у три етапи.

На перцрцу етаШ (1УВУ-1У8У рр.) зд!йснювався виб!р та теоретичне осмислення тени, анал!з програа ! п!дручник!в з предиет!в гуман!тарного циклу.

на другому етап! (1УЙУ-1990 рр.) вивчався р!вень анань, уы!нь та навичок учн!в за допоыогою д!агностуйчих завдань, констатуючого зр!зу, складалась програма, розроблялась методика досл!дкого навчання, иоделювалась система вправ, складався портретний словник. Ьр!зои охОплено 12У7 учн!в ц!ських 1 с!ль-ських шк!л.

На гретьоиу етап! (1УУ0-1УУЗ рр.) проводився педагог!чний експерииент а ыетою перев1рки досл!дно! методики навчаиня опи-су як типу мовлеаня в Ь-7 класах шк!л з рос!йськов новою ви-кладання (СШ К 47, 158 ¡¿.Киева, СИ № I м.Бровари, Музкчанська

. - 5 -

школа Ки1всько! та Новомиквла1вська школа К1ровоградзько1 областей). йкспериментом було охоплено 8 вчнтел!в, 4У8 учн1в.

на.укова новизна ( теоретичне значения досл!дження полягапть у розробц! методики формування ум!нь 1 навичок сприймання та опису зовн!шноот1 людини з урахуванням тсихолог!чних, л!нгво-. иетодичних та дидактичних фактор1в, I! теоретичному обгрунту-ванн!.

У процео! експерииенту окладено портретняй словник, змо-дельовано систему вправ для поэтапного формування ум!нь та навичок створення самост!йних висловлювань опиоового характеру.

Практично значения дисергац!йно1 роботи полягав в тому, цо висновки досл!даення мохуть бути викориотан! в навчанн! опису учн!в Ь-7 клас!в на уроках предиет!в гуман!тарного циклу, в процео1 вдооконалення зм!сту програм I п!дручник1в з рос!й-сько! та укра!ноъко! нов, при створенн! иетодичних поо!бник!в.

В1оог>дн!сть резулыат!в доол!д*ення забезпечуеться методолог! чноо та теоретичное обгрунтован!сто внх1дних полокень; сиотеиним вивченням опец!ально1 л!тератури, узагальненняы практичного доов/ду роботи з розвитку зв"язного новлення, експери-м'ентальною перев1ркою у школах запропоновано! методики.

Апробап1я та впроваддення результат!в досл1д*ения зд1йснв-валаоь шляхом досл1дного навчання в школах м.Киева (й 47, 158), КШвсько! (и.ьрозари, с.музич!) ! Шровоградсько! (о.иовомико-ла!вка) оолаотей упродовж 1^«У-1993 рок1В.

1'оловнг положения 1 резулыати досл!дження допов!далися та обговорювалися на науково-практичних конференц!ях, нарадах, сен!нарах, иетодичних об"еднаннях учител!в ок!л Киева, Ки1в-сько! (БорисШль, Ьровари, ВасилШв), К!ровоградсько! (К1ро-зоград, мовомиколаГвка) областей, на курсах п!двищення квал!ф1-кацП при Ки!вському мгкрепональному 1нститут1 удосконаленыя

- б -

вчител!в, Укра1нськоиу педагог!чноиу унгверситет! tu.Михаила драгоианова, Ки1воькому державному ун!ве'рситет! tu.Тараса Шев-ченка, в 1нститут! педагог!кн auh *кра!ни.

На захист виносяться:

1. Бксперииентальна методика навчання опису як типу мов-лення в Ъ-Ч класах загальноосв! ruix шк!л, II теоретична оогрун-тувакня.

2. Використання и!Епредиетних зв"язк1в (предмета гуман!-тарного циклу) в навчанн! опису зовн!шност1 людини.

СТРУКТУРА I ОиНиВНИЙ 5ШСТ ДИСКРХАЦ11 Структура дисертацП зуцовлена лог! кою досл!дження, постав-леними завданнями i складаеться 13 вступу, трьох розд!л!в, за-гальних »BCHOBKiB, списку основно! використано! л!тератури та додатк!в, куди входить: програиа досл!дного навчання, текста д1агностичних завдань, констатуючих ! контрольных spi3lB, зраз-ки вправ, портретния словник.

У вст.уп1 обгрунтовуеться актуальн!сть проблеми, визначавть-ся об"ект, предмет, нега та г!потеза, розкриваються завданнп та методи досл!дження, його наукова новизна, практичне значения, формулюються основа! положения, що виносяться на захист, наводяться дат про anpooauin досл!дкення та впровадження його резулиат!в у ишльну практику.

У первому розд!л! "Чеоретичн! основи досл1дження проблеми" розкривак>«вся психолог! чн! передумеви опису як функц!онально-знЮтового типу иовлення, л! нгво-иеюдичний аспект роботи над ОПИСОК зовн!шност! ЛЮДВНИ, висв!тлюютбся Шжпредыетш 8ВМЯЗКН в навчанн! висловлювань описового характеру.

Критичний огляд та анал!8 л1тератури э оорано! проолемя дав амогу виявити психолог!чн! та л!нгводидактичн! фактора,як!

- 7 -

впливагать на ефективиють вавчання даного типу мовлелня, висви-лити неоднозначшсть думок та основн! висновки психолопв з пи-тань розватку ыовлення, яке вчен! пов"язують в проблемами сп!л-кування (О.и.Ьодалев, Л.Ц.Виготський, М^1.Хинк1н, О.О: Леонтьев, й.Л.К0Л01Пнський, г.и.ковальов, Е.1 Л'оловаха, Н.В.Панхна . та пш!).

И!лыи!сть з них отвердкуштьА що важливим аспектом розушн-ня психолог1чних особливостей процесу сп!лкування в з'ясування природи сприйняття одн1е! людини !ншою. Одн! вважають, що в процес! сприймання людини людиною значне м!сце пос!дае !1 зовн!шн!сть. 1нш! обгрунтовують вавлив!сть-невербальних компонент^ (а1м!ка, погляд, жест, експресивн! модуляцП голосу), як! стають регуляторами повед!нки партнер!в п!д чао сп!лкування.

Проте незважаючи на р!зний Шдх!д до висв!тлення основних аспект!в проблема,"психологи п!дкреслюють значения сприймання, що т!сно пов"язане з мисленняы, розум!нням сут! предмета. Роз-вяток сприймання заложить в!д таких псих!чних процес!в, як ува-га, спостережлив1сть, пам"нть, р!зних вид!в (образно-словесна, зорова, оперативна) уява. На як!сть оприйыання впливають так! фактори: об!знан!сть, зац!кавлен!сть у предмет! опису, псих!ч-ний та ф!зичний стан, а такок уи!ння ! навички оприйматя реаль-ний св!т ! саму лэдину. Цв дав можлив!сть стверджувати, що проблема навчання учн!в опису вимагав розвитку екстравертивних рио особистост!, якими в увакнЮть, спостереаслив!сть, пильн!сть, уи!ння "читати" стан людини за жестами, и!и!к01>, позон, тобто користуватиоя вербальними I невербальними коипонентаии комун!-кац!I.

11сихолог!чну основу доол!дження дозволило обгрунтувати 1 ознайомлення з теор!ею поетапного формування розумових х!й.

- а -

Висновки поихолог1в (П.Я.Гальпер)на, Н.ФЛ'ализ!но! та Ix поел! довник1 в) .ipo те, що ыовленнева д1яльн!сть (як i !нш! ввди розумово! д!яльиоот1) окладавться !з системи окремих операц1й, як! поступово иовн!стю автоматизуються, п!дтвердили наше припу-щення подо доц1льност! поетапного формування ум!нь I навичск побудови зв"язних висловлювань опису лвдини за II зовн!шн1стю.

Анал!з спвц!ально! л!тератури (М.О.Ь'р1цин, М.М.Кочерган, Г.М.Циганенко, М.Р.Львов, Т.О.Ладикенська, О.О.Нечаева, Г.О.Сир!ца, ЬО.Оиниця, i'.ü.Старикова, ГЛ.Чижова, К.Д.Ушин-оький) дав моаслив1оть визначити основн! аспекти та зм!ст роботи над описом, критерП в1дбору портретно! лексики для засвоення на уроках предмет!в гуман(тарного циклу, обгрунтувати системкий п!дх!д до вир!шення проблеми навчання опису, вид!лити спец!аль-н! ум!ння та навички, якими повинн! оволод!ти учаi для побудови опису 30вн!шн0ст! люд11ни, 3"ясувати причини трудноиив, 1до вини-кають у иколяр!в у процес! створення самост!йних висловлювань описового характеру/

а метою розробки теорехичних засад експериментально! методики у досл!дкенн1 ёв"ясовано зм!ст таких л!нгв1стичних i мето-дичних понять i терм!н!в, як "тип иовлення", "опис", "портрет", дано характеристику опису, яого особливостей. При велик!й р!з-номан!тност! визаачення основних ознак тип!в иовлення перевагу в!ддано О.О.Нечаев1Я. Характеризуючи кожния тип мовлення, вона звертае увагу на лог!ко-аи!стовн1 отруктурн1 типи монолог!чних висловлювань, комун!кативну мету та зв"язок з певними ханраии (портрет, пейзаж, опис предмета, характеристика).

У зв"язку з темою дисертацН ölлыа-детально зупиняеыось на характеристик опису як одного з найб!льа униваних та киттево необх!днах тип!в мовлення, його р!зновидах, даемо огляд мето-

- -9 -

дичн01 л!тератури з обрано! проблема. Особливяя Штерео для усв!домлення процесу ово.шДгння одним з найвакчих жанр!в опису - портретом викликають, на наш погляд, прац! Г.М.1ваницько1, •г.и.Ладнкеноько!, I .Р.Калмаково!, м.г.ительыаховича, Г.и.О'ир!-ци, А.А.Ходпково!.

У cboIx працях науковц1 в!ди!чають, цо в навчанн1 опиоу зовн1шност! людини важливо кати не липе уявлення про в!дм!н-нЮть uta лИературним та живописним портретом, а и про образ-но-иовленнев! заооби. кргм того, необх!дно володИи запасом портретно! лексики, bmíth п!дпорядковувати ii тем} та основн!* думщ, прид!ляти увагу ц!леспрлмован!й робот! над збагаченняи портретного оловнака. Слово, як в!дзначають методисти, п!зна-еться в склад! моделей, комун!кативно нвобх1дних для створеная тексту. адатн!сть характеразувати людину мають олова р!зно1 категор!яно! налекност!, при цьому головну, ведучу роль в!д!-граюгь !менники та прикметники. иднак описувати зовн!шн!оть людини ыожна й за допомогою д!есл1в та д!есл!вних форм, итке, введения портретно! лексики, що наложить до р!зних морфолог!ч-них клас!в, в активная словник школяргв позитивно поэначазться на навчання виоловлювавь описового характеру. У цв"язку з цим необх!дно було визначити основн! критерП в|дбору портретно! лексики для урок!в рос!йсько! та укра!нсько1 мов, роо!йсько! та укракнсько! л!тератур. До таких критерИв ол!д в'днести в!дпов!дн!сть в!дбору словника вимогам лексичного забезпечення висловливань, передбачених програмою, розширення оловникового запасу за рахунок нових сл!в, урахування впливу транспозиц!! та ¡нтерференц!í на засвовння учнями портретно! лексики, забезпечення зв"язку ufa роботов над портретним оловником I ви-вченням граматики та орфографП.

- 10 -

Процео створення зв"язного висловлювання неможлавий без ц1лого ряду ум!нь (0.Леонтьев). Кожний жанр опису иае сво! озна-

I

ии. Без знания 1х семантики, структури, иовленневих особливос-тея важно побудувати власний текст. При визначенн! ум1нь, необ-х1дних для побудови зв"яаного тексту, ии спирались на досл!дкеи-нн Т.О.Ладиженсько!. щоб сформувати те чи !нше ум!ння для ство-ренни висловлювання описового характеру (у нашому випадку опису зовн!шност1 лодини), необх1дно в!дпрацювати передус1м частков1 уи1ння, то лежать в ооноя! дано! ыовлениево1 д!яльност!. До них ии в!днесли уи1ння сприйыати людину, вид!ляти компонент« портрету, бачити головне та детал!, користуватися портретной лексикою, будувати коырозиц!Ино лог1чне висловлювання.

Несфорыован!сть цих ун!нь викликае у школяр!в певн1 труд-нощ! при складанн! опису зовн!шност! людини. Твори учн!в абот-рактн!, безлик!, за ниии вакко уявити людину. Труднощ! поясню-ються тим, що у школяр!в не оформозан! так! особист! якост!, як увакн!сть, спостережлив1сть, допитлав!сть, недостатньо роз-винута пам"ять, ум!ння сприймати людину за И зовн!ин!стю, м!к-предиетн! уы1ння. Учн! не волод!ють портретной лексикою, необ-х!дною для складання зв"язних висловлювань. Хруднощ! виникають ! в учител!в. Причина, на наи погляд полягае в тому, що не вс! рекомендацП методист!в та дидакт!в реал!зувться, пропедевтич-на п!дготовка проводиться еп!зодично, в!дсутне глибоке усв!дои-лення мети ! завдань даного виду опису, розум!нНя психолог!чних особливоотей сприйняття зовн!шност! лвдини, що позбавляе вчителя над!йно1 ор!ентац!! у добор! дидактичного матер!алу, форм ! ме-тод!в роботи.

У досл!дженн! звертаеться увага на значения системного п!д-ходу до навчання опису зовн!шност! ладини. Незважаючи на те, що

- II -

такий п!дх!д до навчання за"язних висловлюваяь нам1пвся в ряд! методичних праць (Г.ИЛваницька, Т.О.Ладиженська, (J.II.Новиков, Л.А.Новоселова та ¡ни!) питания недоотатньо досл!днене. Сам "repufH система" на оучасному етап! сприймаеться по-р!зно-цу. У дисертацИ "система" - це такий зм1ст 1 порядок роботи в навчанн! зв"язних висловлювань-опис!в, при якоиу зд!йснеетвоя ооновний принцип дидактики - в1д простого до складного - у форм! завдань анал!тичного, конструктивного i творчого характеру, як! заОезпечують поэтапна формування yuiHb ! наг лок для оприйиання та опису зовн!шност! людини.

исоблива увага прлд!ляеться реал!зац!1 м!жпредметних зв"язк!в на уроках розвитку мовлення. Окреы! питания ц(е! проблема розроблялиоя протягом 70-Уи рр. у доол!дкеннях М.Х.Баранова» Х.С.Зепалово!, Х.О.Ладиаенсько!, Н.Н.Мещеряково!, В.Ф.Иа-ламарчук, л.О.Ходяково!, Н.Н.Ушакова та iнших.

Хак, х.и.ладикенська п!дкреслюв, що у використанн! м!в-предметних зв"язк!в наявн1 ыокливост! для збагачення лексично-го запасу учн!в, п!двищенн? Гх мовленнево! культури. В.Ф.Пала-иарчук доводить доц!льн!сть проведения твор!в з р1зних на-вчальних предмет!в. ыльиМсть науковц!в п!дкреслюе дидактичн! переваги м!кпредметних зв"язк!в (Л.В.аанков, В.и.Максимова, Н.Н.Ушаков та !нш!). Декотр! (Т.и.Ьепалова, Н.Я.Мещерякова, л.и.ходякова, а.о'Л'речинська та !н.) роблять спроси встановити зв"язок м!я зм!стом окремих навчальних предмет!в. найчаоише розглядаеться взаемовплив мови та л!тератури, iciopfl та л!те-ратури, мови та образотворчого мистецтва. итне, вивчення дидактично! та методично! л!тератури з проблеми дозволило виявити pi3Ht п!дходи у встановлеши ткпредметних зв"язк!в, розкрити !х ваялив1сть, обгрунтувати причини недол!к!в 1х реал!зац!1 у вш!льн!й практиц!.

- 12 -

Анал1а отану роботи над описом як типом мовлення на сучас-ноыу еташ показав необх!дн!сть б!лыа широкого п!дходу в план! пошуку перспектив комплексного навчання учнгв та формування у них комун!кативних ум!нь I навичок. Це 1 визначило одне з основ-них заьдань дисертац!1 - виявлення мокливостей використання м1 кпредметних зв"яз1ив у навчанн1 учн!в опксу зовн1шност1 люди-ни. Проблема реал!зацП микпредметних зв"язк!в розглядаеться нами на р!вн1 система знань, м1жпредметних ум!нь та кавичок -невичерпного резерву для навчання оамост1йних висловлювань опи-сового характеру.

М1жпредметн1 зв"язки, в дослужены визначаються як принцип, умова досягнення цШсноси процесу навчання опису, поед-Нання йети, зм!сту 1 метод!в для формування м1жпредметних ум!нь на уроках гуманИарних предмеив.

У другому розд!л! "Стан навчання опису в школах Укра!ни" подано анал1з програм та пхдручник!в з предмет!в гуман1тарного циклу з точки зору системного Шдходу до навчання опису, наяв-ност! та оосягу матер!алу для роооти з портретом, реал1зацН м!жпредметних зв"язк!в.та 1х потеиц! йних мокливостей для навчання опису зовн!шност! Людини, наводяться дан1 про орган1зац1ю констатувчого зр1зу та його результати.

У програмах 1 п!дручниках а рос!йсько! та укра1нсько1 мов, рос!исько1 та укра!нсько! литератур, образотворчого мистецтва, як показав анал!з, наявний певний обсяг матер!алу для роботи з портретом та використання м!жпредметних ав"язк1в у навчанн!, передбачена система роботи з типами мовлення, разними гидами опису (предмета, тварини, природи, прим1щення, зовн^ност! людини та процес!в прац!). Кр1м того, в програмах вказан1 умхння, якимн повлнн! оволод!ти учн! , вазначен! певн! видя роо1т: усн!

- 13 -

та письмов* висловлювання на оснст осооистих опостережень за картиною, за уявов (рос1«ська иова та л!тература, укра!нська мова та л!тература), Iлюстрування творив, що виьчаються на уроках росШсько! та украгнсько! л!тератур, опио тв0р1в живопису 13 зобракенням людини (,ооразотворче мистецтво).

Але разом з тим у програмах з розвнтку зв"язного мовлення не знайшла достатнього водобрвкення специ^гка навчаняя опнсу як типу мовлення: а) знания елемент!в кпыпознцМ опио!в, еле-мент1в портрету; б) ум1ння сприймати людину за П зовноашм виглядом; в; неоох1дн!сть запасу портретно! лексики; г) вяко-ристання и!жпредметких эв"язк1в у навчанн! зв"яоНИх висловлы-вань. У програмах I подручниках прздмеив гуматтарного циклу не врахованг системность, посл1довн!сть вивчення окремих розд!-л!в, В1дсутня опора на знания про портрет, одержан: на уроках ооразоТгворчого мистецтва. И1до1р дидактичного матер1алу в п!д-ручниках не завжди достатньо вмотивования, вЦсутн1 ситуативна та спец1альн1 вправи для розвитку уважност!, спостережливост!, допитливост1,. проникливост1, вм!ння сп{вв!дносити змгст виоловлювання та вIдоIр мовних эасоо!в з метою й умовами сп1лкування.

на цьоыу етаШ .досл!дження проведено констатуючия зр{з з метою вивчення р!вня знань, ум1нь та навичок учн!в, що навчають-ся за д!ючою методикою, виявлення сп!зв1дноиення р!вня знань про опис як тип мовлення та ум1нь I навичок описувати зовнглн1сть людини, ступ!нь волод1ння портретное лексикою, поыстатуючий зргз проводився з ь-7 класах акы м.Киева (СШ й 47, 158), Ки1в-сько! (Бровари, с.иузнчг) та Х1ровоградоько1 (с.Новомикола!вка) областей.

3 метою одержання в!дпов!дних даних уЧнпи запропоновано д!агноотлчн£ завдання (акал!тичн1, кокструктквн!, творч!), як!

- 14 -

передбачали: а) вивчення якостей знань учняыи особливостей ! структур» опису; б) виявлення р!вня анад1тичних, мовленневкх та коыун1кативних ум!нь учн!в при створенн! зв"язних висловлю-вань-опис!в 30BnitiH0CTi людини, використання при потреб! знань та уы!нь, одерканих на уроках гуман!тарних предмет!в; в) анал!з ум!ння сприйиати людину за I! зозн!шн!стю, волод1ти портретной лексикою при'виконанн! завдань конструктивного та творчого характеру. Передбачалось такок перев!рити ще й розвинен1сть уваги, спостережливост!, уяви, проникливост1 ,.ум!ння вотаыовлю-вати зв"язок til к зовн!шн!стю 1 характером людини.

Як дидактичций матер!ал виступали текоти, що и!стили в ооб! портрети ргзних тип!в (npocrol та складно! структури, л!-тературний та яивописний).

•^езультати констатуючого зр!зу показали, що учн! недос-татньо розум!ють специф!ку худокнього опису, особливост! Кого побудови, у них не сформован! вм!ння сприйиати людину за li эови!шн!стю, вид!ляти головне, уявляти задум автора, б!дний ак-гивний словник га низький р!вень волод!ння портретной лексикою. Анал!з завдань анал!тичного характеру допом!г виявити недостат-ню сформован!сть знань учн!в про опио, особливост! його структури. 3 1297 учн!в правильн! ! повн! в!дпов!д! на питания "Як будувться опио" дали ЗВЗ уча!, правильн! ! неповн1 - 341 учень, неправильн! - 573 учнi. Роботи, в яких були в!дсутн! в!дпов!д! на питания "3 яких частив складаеться опио зовн!шност1 людини" становили по 5-х класах - 62,2%, по 6-х - 52%, по 7-х - 31,7%J

йакчими для школяр!в виявилися завдання конструктивного. та творчого характеру (перекази, описи людини, зобрахено! на картин!, энайоио! ! незнакомо! людини). Робота з такими видами вправ передбачена програцою, проге учн! недостатньо волод!ють

- 15 -

специф!кою худокнього опису. Незваааючи на досить непоганий об-сяг роб!т, портретна лексика представлена недостатньо (в 5-6 класах - 50"Ь, дещо краце в 7-их класах - 61% пор1вняно з неявною в текст! переказу).

Анал1з зв"яэних висловлавань дав змогу одеркати к!льк!сн! та як!сн! дан! про практичне оволод!ння учняки описом як типом мовлення, виявити характер ! причини трудноаив, з яками стика-ються учнг, складаючи самост1йн1 висловлювання, п!дтвердив не лише доц1льн!сть, але я необх!дн!сть розвптку пам"ят!, уваги, спостережливост!, ум!ння осмислювати почуте ! побачене, ц(ле-спрямовано! й координовано! роботя на уроках гуман!тарного циклу над збагаченням лехсичного запасу школяр1в, укладення портретного словника.

У класиф!кац11 помилок I недол!к1В учнгвських висловлювань-опио!в т керувались теоретичниыи досл1дженнпыи з ц!вI проблеми (Д.М.Кравчук, М.Р.Львов, й.н.Мельниченко, !.О.Синиця, МЛ'.Отель-.махович). В основу анал!зу синтаксису опису зовн^ност! людини взято критерП, розроблен! 1 .Р.Калмиковою. Н учн!вських описах вид!ляемо так! наЯ1стотн!ш! недол!ки:

- неспроможнхсть реал!зувати задуц та основну думку висловлювання;

- невм!кня розр1зняти живописний та Л1тературния портрет;

- невдалий доб!р портретно! лексики в!дпов1дно до теми та основно! думки висловлювання;

- наявн!сть невиправданих повтор!в;

- невм1ння використовувати м!жпред.четн! вм!ння;

- нездатн!сть бути увакним, спостереаливии, ум1ти уявляти та осмислювати 1 запам"ятовувати побачене 1 почуте.

Серед причин, цо призводять до значних помилок I недолШв,

- 16 -

найголовнияими, вважаемо, е так!: невинная сприймати людину' за II зови!шн!стю, волод!ти описом як типои мовлення, кедостат-н!сть запасу портретно1 лексики в активному словнику школяр!в та невм!ння користуватися нес.

У третьону розд!л! "О'истеиа роооти над описом як типом мовлення в процео! навчаннн рос 1Исько! мови" охарактеризовано експериментальну програму i методику роботи над описом зовнИпнос-Tt людини, подано анал!з результат!в навчання за ц!е|> методикою.

Эксперимент зд1йснювазся у двох вар1антах: у контрольних класах за д1ючою програмою та п(дручниками, в експериментальних класах - за досл!дною програмою i методикою (190У-1УУЗ рр.) в 5-7 класах пшл м!ста Киева (и V/, 15а), Ки1всько1 (м.Бровари, о.Иузич1) та Юровоградсько! (с.НовомиколаЕвка) областей. экспериментом було охоплено 15 класних колектив!в загальною к1льк!о~ тв y4HiB.

В еколериыенгальн!Е програм! вид!лено так! компонента навчання опису эовн! вноси людини:

1. 11сих!чний розвиток учн!в, 1ДО включав формування таких рис осооистосП , як уважн!сть, опостережлив!сть, проникливють, розвиток уяви, пам"ят! (зорово! та оперативно!

г. Знания, що забезпвчують засвоення особливостеи та струк-тури портрету, иого вид!в.

ь. аи!ння, необх!дн! для сприймання та опису зовн1шност!. Ч. Види pootT (система вправ), як! сприяюгь формуванню знань та ум!нь учы!в.

Нключаючи в програму розд!л "Розвиток екстравертивних рис особастосп", ми спиралися на висновки психолог!в про те, що зв"язне мовлення - це зд!бн!сть, яка формуеться у лидини в процес i навчання. на не! впливають так! психолог!чн! процеси, як

- 17 -

увага, спостережлив!сть, уява, пам"ять, ад е необх!дними перед-умовами усп!шного навчання конструюванню звиязних висловлювань.

Уточнюючи оосяг знань та вм!нь учн!в, потр!бних для ство-рения висловлювань-опис!в зовн1'.гност! людини, ми враховувалн дидактнчш принципи та методичн1 умови яавчаиня спримання та опису людини за II зовн!шн1ств.

а метою усп!шного оволод!яня школярами ум!нням самостийно складати зв"язн1 висловлювання описового характеру було застосо-вано розроблену нами оистему вправ. Опорой для П створення послужили теор!я мовленнево! д!яльност! учн!в та класиф!кац!я вид!в роб!т Х.ОЛадиженсько!. 3 межах ц1е! систем« вид!лено три групи вправ: анал!тичн!, конструктивн!, творч!. Анал!тичн1 пе-редбачали анал!з запропонованих текст!в, в!дпов!д! на заг.итання; конструктивн! були пов"язан! з перетворенням даного дидактичного матер!алУ| результатом творчих стали власн! эв"язн! висловлювання учн1В. '1'аке групування вид!в роб!г спрямоване на вияв-лення дидактичних можливо^ей кожного з точки зору реал!зац!I комплексу ц!лей yolel системи вивчення poclйоько! мови та враху-ванням специф!ки програмового матер1алу та в!кових особливостей y4H¡в•

Системн1сть д!браних вправ виявилася в тому, що вони од-ночасно задовольняли психолог!чн!, Л1нгв1стичн1 1 дидактичн! вимоги.- Ь психолог!чно! точки зору системн!сть вправ у робот! над описом зоен!шност! людини виявляеться у п!дпорядкуванн! !х побудови поетапному розвитку розумових д!й. Це означав, що ово-лод!ння учнями процесом створення зв"язних висловлювань буде усп!шним за умови поетапного формування ум!нь ! навичок (п!дго-товчий та основний пер!оди), необх1дних для опису.

3 л!нгво-методично! точки зору системний характер вправ

- 18 -

забезпечуеться використанням мовних одиниць у едност1 1х значения, форми I функц!онування в мовленн!. Оистема вправ. передбачае формування коиун!кативних умЮь та навичок, необх!дних для отво-рення самост{иного вясловлювання, в!дб!р комун!кативно значу-щих сл!в, що сприяють забезпеченнв 1 поповненню словникового запасу учн^в портретной лексикод, яка налекить до певного морфолог! чного класу, сприяють вивченню грамахичного та орфограф!ч-ного иатер!алу.

а дидактично! точки зору системний п!дх!д до орган!зац!1 робота над описом як типом мовлення дооягавться дотриманням загальнодидаятичних принцип!в, одним з яких е використання м!хпредметних зв"язк!в.

Навчання учн1в за екопериментальною методикою ми розд!лили на два етапи-пер!оди: п!дготовчий (Ь-6 класи) та основний (7-м1 класи). 3 п!дгоховчия перюд, використовувчи можливост! програм та п!дручник1в предмет!в гуман!тарного циклу, працюва-ли над формуванням ум!нь та вавичок сприймання людини за !! зовншнЮтю, эвахали на розвиток увахност!, спостерехливосП, проникливоси, проводили роботу вад зоагаченннм активного словникового аапаоу школяр!в порхрехною лексикою, а основний пер Г од узагальнювали та систематизували знания учшв про портрет, удосконалювали вм!ння сприймахи портрехи р!зних жанр!в, навча-ли усних I письмових опяс!в зовн!шност! людини.

У плануванн! робохи та реал!зац!1 експериментально1 методики враховувалися визначеш програмою мета 1 эавдання вивчея-ня рос!йсько1 мови на сучасному етап!, природнюгь включения експериментального матер!алу в учбовия процес. 3 ц1ев метою оуло розроолено спец!альн! завдання, визначено види роб!т, д!б-рано матер!ал для оловарно-семантично! робота з кохно! теми

- 1У -

за д!ючою програмою з урахуванням м!жпредметних зв"язк!в: памятки, рекомендацП для учн!в I вчнтел!в предмет!в гулан! тарного циклу, система вправ, система урок!в зв"язного мовлення у 7-х класах для навчання опису аовшшноси люднни, укладено портретний словник.

щоб виявити ефективнгсть запропоновано! методики, в к!нц! кожного етапу-пер^оду проводився коитрольний зр!з. Одержан! результати шсля статистично! обробки наведет в таблицах тексту дисертацП. й процес! пропедевтичного пер!Оду учн! експери-ментальних клас1В оволод!ли в основному ум1нняии сприйматя л1-тературнии та живописния портрети, проводит» в!до!р портретно! лексики в!дпов1дно до теми та основно1 думка висловлювання,тоо-то Шдготовлена певна саза для навчання самост!Иних висловлю-вань опису зовншност! людини.

наведено деяк1 цифров1 данг: оосяг висловлювання в експе-риментальному клас1 складав в середньому 138 сл!в, у контрольному - 77 СЛ1В на одного учня. Стосовно оосягу висловлпвання портретна лексика становить 30,8л> в експериментальному клас! та

- в контрольному, нк показувть результати пор!вняльного анал1зу контрольного эр!зу пгсля другого перюду навчання, твор-ч! роооти учшв, що навчалися за експеркиентальною програмою, в1Др! зняиться багатством зм!сту, лог!кою викладу, використан-ням портретно! лексики, грамотн!стю. Значн! зм1ни ыожна В1дм(-шти I в розвитку уваги, спостережливоси, оперативно! пам"ят!. *чн1 в основному оволод!ли описок як типом мовлення, вШнням користуватися портретной лексикой, п!дпорядковувати н тем! та основн!й думц! висловлювання. '1Вк,..у дослЦннх класах висловлювання п^дпорядковано тем! у 87,8/Ь учн!в, у ковтрольнях класах - лише в 46,4^. шкористання портретно! лексики пор!вняно

- 20 -

з оосягом виоловлювання складае 51,2л» в експерииентальних кла-сах I аО,8% - в контрольнах, результата рооотн I люструють ( оц!аКв ьа з«[ст в експераиентальних к л асах сдср;алй '-э"

I «ч« _ аа грамотн!сть - 7ь,уча^в. в!дпов!дно в конт-рольних класах - 72,1$, 59,Иезадов!льних оц!нок в експерииентальних класах - Ь, в контрольных - II.

таким чином, п1дтвердилася ппотеза досл!д*ення: д!исно, ефективн1сть яавчання опису як типу новлення зросла завдяки дотриманню вказаних умов, а сане: системного .Щдходу до роооти вад даним типом мовлення, поетапного формування ум!нь та нави-чок у створеннг зв"язних висловллвань, урахуваная впливу психо-лог!чних процес1В на навчання, викорнстання Шжпредметних зв"яз-к!в. На основ! результата досл!дкення зроолено так! загальн! вясвовки:

1. идв!ею а умов розвитку мовлення нколяр1в, оволодгння високим р!внем мовленнево« культури в навчання опису як типу мовлення.

г. Анал1з стану навчання опису в школах, творчих эр1зових 1 контрольних роб!т, вивчення л!тературя з проблеми допомогли бйявити типов! недол!ки в робот! над описом зовн!шност! людини в 5-7 класах.

3. Педагог!чнай експеримент п!дтвердив ефективн!сть про-поновано! методики навчання опису зовн!кшост! людини.

Необх1дною умовою процеоу навчання опису зовн!шност! людини в роэвиток таких екстраввртивних рас особистосг!, як уваха!сть, спостереклив!сть, уява.

5. Навчання створювати эв"язн1 васловлювання описового характеру передбачав уточнения обсягу знань та ум!нь учн!в, не-обх!дних для сприйняття ! опису людини ва II зовн!ин!стю.

- 21 -

6. Экспериментальна методика забезпечуе сиотенн1сть 1 етапн!сть (иропедевтичний 1 ооновний пер!оди) формування уи!нь та навичок, збагачення портретного словника, реал!зац1ю и!я-предметних зв"язк!в, практичну 1 комун!кативну спрямован(оть навчання.

7. Шдвищенню ефективност1 формування у школяр!в ум1нь та навичок опису зовн1шност! людини сприяв розпод1л вид!в роботи

з портегом и!к двома етапами-пер¡одами, в!дпов!дн!сть 1х психолог! чним законом!рностям побудови зв"язних висловлювань та л!нгводидактичним вимогам до вправ анал!тичних, конотруктивних, творчих.

а. Збагаченни активного лексичного запасу в мовленн! учн!в сприяе використання портретного словника, укладеного за морфоло-г!чним принципом з урахуванням комун!кативно! значущост! та сполучуваност1 сл!в.

9. Розроблена методика спрямована на !ктенсиф!кац!п навчання сприйняття й опису зовн!шяост! людини, розвитку культу-ри сп!лкування, моральных понять 1 принцип!в, у в!дпов!дност! з вимогаыя сучасност! - гуман!зац11 знань, наблюження !х до потреб людини.

Досл1дхення сприяло виявленню нових аспект!в досл!джувано-го питания сучасно! л1нгводидактики , що заслуговують спец!аль-ного влвчення. до нах належать: а) пропедевтична робота у по-чаткових класах у навчанн! сприймання людини, над збагаченням активного словника учн!в портретной лексикою; б) встановлення м1кпредыетних зв"язк!в у робот! з портретом (уроки цузики, !ото-р! I, (ноземно! иовл)..

Основа положения дисертац!иного досл!дження в!дображоно в таких публ!кацях:

- 22 -

1. РосШоька нова. Шдручник для 5 класу експерииентальних шк1л з укра!нською новою навчання /Г.ЫЛваницька, Н.А.11ашк1в-оька, Г.П.Цаганенко, В.О.Корсаков, КЛ.Бикова, - К.: Радянська школа, 190Ь>. - 208 с.

2. РосШсыш нова. ИробниИ п!дручник для 6 класу експерииентальних DiKtл з укра!нською иовою навчання /Г.МЛваницька, Н.А.11ашк!вська, Г.и.Циганенко, в.О.Корсаков, КЛ.Бикова. - К.: Радянська школа, 1986. - 168 с.

3. РосШська иова. Иробний п1дручник для.7 класу шк!л з укра!нською новою навчання /Н.А.11ашк!вська, Г.М.Циганенко, В.О.Корсаков, КЛ.Бикова. - К.: Радянська школа, 1937. - 167 с.

4. РосШська иова. Пробний п!дручник для 8 класу шк!л в укра!ноькою иовою навчання /Н.А.Пашк1вська, Г.ЫЛваницька, Г.И.Цигаиенко, В.О.Корсаков, КЛ.Бикова. - К.: Радянська школа, 1988. - 1«2 с.

Ь. РосШська иова: Иробний п(дручник для 6 класу шк1л з укра!нською новою навчання /Г.ЫЛваницька, КЛ.Бикова, В.О.Корсаков, Н.А.11ашк1вська, г.и.Циганенко. - вид-во 2-е, допов. i перероб. - К.: Радянська школа, 199U. - 240 с.

6. РооШська нова. Иробний п1дручник для 7 класу шк!л з ' укра!нською иовою навчання /Н.А.11ашк(воька, КЛ.Бикова, г.иЛваницька, В.О.Корсаков, Г.и.Циганенко. - вид-во 2-е, доповн. 1 перерос. - К.: Радянська школа, 1991. - 256 с.

7. РосШська иова. Пробная п!дручник для в класу шк!л з укра!ноьков иовою навчання /И.А.Пашк1вська, КЛ.Бикова, Г.иЛваницька, В.О.Короаков, Г.П.Циганенок. - вид.2-е, доповн. t перерос . - К.: ОовИа, 1992. - 176 с.

3. РооШська нова. Шдручник для б класу шил s укра!нською иовою навчання /Г.МЛваницька, к.ЬБикова, Б.0.Корсаков, г.П.Ци-

ганенко. - К.: 0св1та, 19У2- - 256 о.

у. Рос!йська ыова. ГПдручник для 7 класу шк!л з украШ-ською мовою навчання /Н.А.Пашк1вська, КЛ.Бикова, Г.МЛваницька, В.О.Корсаков, Г.И.Циганенко. - К.: 0ов1та, 1993. - Г/2 о.

Ю. Дидактичная иатер1ал з рос1ясько! нови для 7 класу: Навчально-мэтодичнии поо!бник. - К.: ОовЛа, 1992. - 176 о.

П!дпксако *о яруку 2п.С5Л994р.0бем 1,2.Формат бОгБЧ 1'Тб ¿рук о5свтни".,1,зр.1С0 пр.£ом. . Г<е гпг «иш>.

дОд удпг !"й.Г1.7рагоманоБа,Лк\'в. .Пкрогова 9.