автореферат и диссертация по педагогике 13.00.02 для написания научной статьи или работы на тему: Особенности формирования графических навыков письма у шестилетних учащихся.
- Автор научной работы
- Прищепа, Ольга Юхимовна
- Ученая степень
- кандидата педагогических наук
- Место защиты
- Киев
- Год защиты
- 1996
- Специальность ВАК РФ
- 13.00.02
Автореферат диссертации по теме "Особенности формирования графических навыков письма у шестилетних учащихся."
1НСТИТУТ ПЕДАГОГШИ АПН УКРА1НИ
■°ГБ ОД
? '-'ЕЗ Ш35 пРавах рукопису
ПРИЩЕПА ОЛЬГА ЮХИН1ВНА
ОСОБЛИВ ОСИ ФОРМУ В АН НЯ ГРАФ 14 НИХ НАВИЧОК ПИСЬМА У ШЕСТИР1ЧНИХ ПЕРВДШСИШВ
13.00.02 - Методика викладання /укра!нсько1 мови/
АВТОРЕФЕРАТ дисергацН на здобуття наукового сгупеня кандидата педагойчних наук
КиХв - 1996
Дисертац1я в рукописом
Робота виконана в 1нстигут1 педагогии АПН Укра1'ни
Науковий кер!вник
доктор педагопчних наук, професор, д1йсний член АПН УкраХни
ВАШУЛЕНКО Микала Самгйлович
0ф1ц1йн1 опоненги:
доктор психолог1чних наук, професор
СКРИПЧЕНКО Олександр Васильович
кандидат педагогхчних наук, старший науковий сп}вроб1тник
КИРИЧЕНКО Н1на ТямофИвна
Пров1дна установа:
Кам"янець-Под!льський державний педагвг!чний хнсгитут
Захист в{дбудетьоя " «М&ГСЬР 1996
30
р. о 14 годин:
на зас1данн1 спец!ал1зовано! вченох радиК 01.32.01 в 1нститут1 . педагогии АПН УкраЗши /252001, м.Ки?в - I, вулЛ'рьохсвятительська, 8, зал застань/.
1з дисертац1Вс можна ознайомитися в науков1й частин! 1нституту педагогии АПН УкраИни.
Автореферат роз1елано
« г.
1996 р.
Вчений секрегар спец1ал1зовано? вченоТ ради
Н.В.БОНДАРЕНК0
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОЕОТИ
Актуальн!сть досл!джеиня. В умовах науково-техн1чного про-гресу, коли обсяг ¡нформацН поспйно зростае, ycnixm в ÏÏ одер-жаши, збереженн1 й nepepoöui tîcho пов"язан1 з розвитком i вдос-коналенням письма, що е вежливою складовоп людсько!' прац! в ycix YÏ р!зновидах.
Зм1Н»валися знаряддя письма i матер1али, hkî використовували для нього, 0рган1чно незм}нним эалишився т1льяи лсдський орган, що забеэлечуе письмо - рука. I все-таки процес письма не зводигь-ся лише до моторного акту руки, bîh мае складну i сингегичну структуру, що в!дображае розвиток у людини можливосгей розр!знювати смисловий 61 к вербальноУ 1нформац1? i позначати П умозними гра-ф1чними знаками.
Формуванкя навички письма передбачае в!дпрацювання загально-навчальних ум1нь, розвигок координацП руки й ока, розширення меж opieHrauiï у плодинному npooropi, зм1цнення м"язгв кисг1 руки i воього тулуба.
проблему формування в першокласн^в навички письма на осно-bî сприймання усного мовлення, просторових уявлень, розумових i сенсомоторних компонен^в навчально!' д1Яльност1 дослЦжували Bi-дом! психологи та iisiojiora /Ш.О.-Амонашвхл!, Б.Г.Ананьев, М.М.Безруких, Е.В. Гур"янов, В.П.31вченко, О.В.Скрипченко та îh./, мегодис-ги i вчител!-практики /Н.Г.Агарковаг М.С.Вашуленко, Л.Я,1елтовсь-ка, 1.Ф.Кирей, С.М.Потапова, 1.Р.Рейзеров, В.О.Саппн, Н.Ф.Скрип-ченко, К.М.Соколова, Ъ.О.СухомтнсъкнЯ, В.А.Трунова, Н.О.Федосова та îh./.
Результати проведених досл1джень стосуються, зокрема, формування оптичних, акустичних, аргикуляц1йно-моторних та зорово-мо-
торгах компонент1в граф1чно! кавички I зв"язк1в м1ж ними. На основ! численних експерименгальних даних розроблено методичн1 засади навчання письма иолодших школяр1в - един! вимоги до навчаяьних шрифг!в, узгодженО 1плыисть складових елементав букв, IX загаль-ну конф!гурац!п з метою ун1ф1кацН форм, спроцення сучасноХ графой для пивищення темпу письма тощо.
Висновки цих досл^джень е вагои1 для розум!ння складного психоф!з1олог1чного продесу автоыатизацП графхчних д1й 1 опера-ц!й, що становлять навичку письма. Однак, сгосуючись переважно 7-8-р1чних д1тей, вони не иожуть бути достагн!ми для розроблення методики формування граф1чно! навички письма в учмв шестиричного в!ку, навчання яких у школ! зазм1стом, орган1зац1ес та хншими особ-ливостями мае 1стотк1 в1дм!нност1.
У навчальн!й д!яльноот! шесгир1чних учнгв проявляються свое-р1днх для Ц1е1 в1ково! групи психолог1чн1 риси, що безпосередньо впливавть на реэультагивн1сть оволод^ия навичкою письма. Так, у П1знанн1 того чи 1ншого об"екта учн1 часто обмежуються недос-татньо диференц1йованим сприйманням. Значн! труднощ1 для них ста-новлять сисгемний анал!з частин шлого, пор1вняння ?х з под1бними елементами, визначенкя просторового розташуваккя деталей предмета щодо його основно! часгини. Спец1ально орган 1зованого впливу ви-магае розвиток П1знавальних процес1в сприймання, пам"ят1, мислен-ня I мовлення, зокрема,усв!домлення шесгшптками знаково-симво-л1чно1 функцН письма, необхадностг розр1знюваги зм1стоаий аспект знака /значения/ I його форму.
Своер1дн1сгь навчання шестир!чних першокласншив пояснсеться також недостатн$м розвитком у них довольно"! уваги, у тому числ1 зорово'1, слухово! ! рухоЕоУ; п1двищеною чутлив1ст» опорно-рухово-
го апарату до стагичних нааднтажень, недорозвинен1сгю др1бно! мускулатури кист! руки тощр.
Усе це зумовило погребу орган1зувати теоретико-експерименталь-не досл!дження, спрямоване на розробку методики формування в молодите школяр1в граф1чних навичок письма в умовах чотирир1чно! по-чатково! школи. Його актуальн1сть посилюеться необхвдйстю подола-ти ун1ф!кований, ун1тарний п1дх1д до оволод:ння школярами граф!-кою письма, натомхсть врахуваги нац!ональн! традици укра!нськох' методично! науки I педагогично! практики як мину лого, так 1 сучао-ного,
Враховуючи недостатню теоретичну розроблен1сть I одночасно практичну значуМсть обрано!" проблеми, ми визначили тему дослхд-ження "Особливост! формування граф1чних навичок письма у шестир1ч-них першокласнтав".
Об"екгом досл!дження е становления : розвигок графхч-них навичок письма в учн1в початково! школи, а предметом-методика формування у шестирхчних першокласникхв на етап! ово-лод!ння грамотою.
Мета дослЦжекня полягала в розробц1 ефективно!' методично! системи, що забезпечить формування графхчних навичок письма в учн!в шестир!чного в!ку як важливр1 складово! !хньо! навчально! д!Яльноог1 на початковому етап1 шкгльно! осв!ти.
У ход1 дослЦженкя було сформульовано I перев1рено таку г ! -п о г е з у : гра$1чн1 навички письма в пестир1чних першокласникхв можуть формуватися усп!шно за умови комплексного п1дходу до орган!-эйц!? цього процесу, а саме: паралельного, поетапного в1дпрацюван-ня основних графхчних д!й, розвитку оком1ру, просгорового сприйман-ня, опори на кхнесгетичкий контроль на основ1 специально розробле-
но! системи вправ, що мае забезпечити повноцшну операц1йно-д1яль-н1сну основу навчання з обов"язковим урахуванням I подоланням 1ндивМуальних граф!чних утруднень окремих Д1тей.
В1дпов1дно до мети та ппотези досл1дження необхадно було розв"язати так1 завдання :
- з"ясуваги специф1ку становления граф1чних д1й у шестир1ч-них учн1в на початковому етап! розвитку навичок письма;
- досл^ити умови ефективного формування граф1чних навичок шесгиргчних першокласник1в у лабораторних умовах, у процесс експе-риментально-досл1дного навчання та в масовхй пшльн1й практиц1;
- розробити систему методичних прийом1в /для вчител1в/ та практичних вправ /для учнгв/, ¡до сприятимуть формуванню граф1чних навичок письма у шестюпток з урахуванням трудконцв окремих д1тей;
- експериментально перев1рити ефективн1сть розроблено! методики в навчальному процесь
Для перевхрки висунугоУ Нпотезита кагромадження наукових факт!в було розроблено програму досл1дження, що грунтувалася на эастосуванн! теоретичних 1 емп1ричних метод1в.
Теорегичн1 методи: аналхз психологично! I методично! л!тера-гури гпд час вивчення теоретичних засад проблеми; метод теоретичного анализу 1 синтезу на етапах визначення мети, предмета, гчпо-тези, завдань досл!дження, педагог1чних умов формування граф1чних навичок письма в иесгирхчких першокласникав; синтезування результат експерименту, визначення 1'х кауково! новизни.
Емп1ричн1 методи: спостереження за навчальним процесом, визначення труднощ1в у становлений гра$1чних дхй; хронометраж, бес1-ди з учнями \ вчителями, вивчення результат!в навчально! д1яльнос-г1 школяров.
Пров1дним методом досф!даення був психолого-педаго^чний еко-1 леримент з пошуковим, конс^агуючим та фориувчим егапами для кон-струюванкя 1 переварки ефективност! запропоновано! методики.
Дисертацхйне досл1дження розпочалося в 1981 р. в умовах зд!й-снюванох в1дд!лом початкового навчання НД1 педагогии УкраЗЕни широко? дослано!" роботи в чогирьох районах Донецько?, Дн1пропетров-"сько!, Льв1всько1', ЧернШвсько'1 областей, мега яко¥ полягала в створеши передумов для переходу на систематичне навчання дгтей з шестир!чного в!ку. Здобут! в ход1 дослиного навчання результата, що стосувалися становления граф1чних дхй шестир!чних школярхв, бу-ло враховано в навчально-методичних комплектах з р1дно1 мови, при-значених для аикористанкя 1х у масов1й практгап шил Укра1ни.
В1рог1дн1огь резульгаггв дослхдження забезпечувалась теоретичною обгрунтованЦтв вихЦних положень, адеквагн1стю метод!в дос-л!дження його эавданням, репрезентативного експериментальних даних, 1х 31ставленням з результатами 1нших досл!джень з цШ проблеми.
Методолог!чнор ! теоретичною основою досл!дження е положения теорН про знакову природу мови; психол!нгв1стики про взаемозв"я-зок механ!зм1в уоного 1 писемного мовлення; теорИ п1знання про активну роль особистосг1 в засвоеннх знань; принцип взаемозв"язку навчання { розвигку; про психоф!з1олог1чн1 досл1дження в1кових ооо-бливостей б-7-р!чних д1тей; висновки геор!1 навчально! д{яльноог! 1 поетапного формування розумових д!й.
Наукова новизна. У дисергацН розв"язано методичну проблему формування граф!чних навичок письма в шестир1чних першокласншив; виявлено специф1ку формування граф!чних д1й у тестир1чних школя-р!в; р1вн1, що характеризуют втдносну стаб1льн1сгь граф!чних
б
навичок гид к!нець навчального року в учн!в з р1зним р1вьсм навче-ност!, зокрема, в тих, що пишуть л!вою рукою; розроблено новий змхст навчання письма, методику керувакня цим процесом на р1зних етапах опануваикя грамоти; окреслено шляхи перспективное?! розвит-ку граф!чних Д1й в учн1в початкових класхв.
Теоретичне значения досл1дженкя визначаеться теоретикс-експе-риментальним обгрунтуванням сукупностх педагог!чних умов I засоб1в усп!иного формування граф!чних навичок письма в шестир1чних пероо-класник1в.
Практичне значения дослЦжекня полягав в тому, що в ньому розроблено систему методичних прийои1в формування граф1чних навичок письма, створено навчальний 1 методичний пос1бник з кал1граф11, якх використовуюгься в практична poбoгi загальноосв1тн!х ик1л Украхни, внесено вхдповхдн! корективи до системи пЦготовки вчи-тел1в початкових класхв у педагогччних училищах та пед!нститутах, переп1дготовки вчительських кадр1в при 1нститутах удосконалення вчител}в.
На захист винооягься так! положения:
1. Процес формування графхчних навичок письма в шестир1чних учшв мае своерхдний характер. Шн зумовлений в1дсутнхств синхрон-нос^ в оволод{нн1 технхчними 1 граф!чними д!ями, а також неодна-козою тривал1стю в час!, протягои якого можна досягай автоматиза-цИ граф1чних навичок в д!тей з р!зним ступенем навченостЬ
2. Методична система формування граф1чних навичок письма в шестир1чних школяр1в передбачае комплексне в!дпрацввання основ-них граф!чних Д1й у взеемоэвиязку э удосконаленням ?хнього оком1ру, виробленням к1нестегичного контролю, просторового сприймакня з ооов"язковим урахуванням 1цдив1дуальних особливостей слухоартику-ляц1Яного, зорового I рухового анал1заторхв.
3. В умовах ц1леспряк£юаного педагогичного впливу у шестир!ч-них пкояяр!в мочна досягти значного вдосконалення компонент!в гра-ф!чних навичок, зокрема, вм!ння енал!зувати лгтери поелеиенгно I в ц!лому; запам"ятовуваги 1'х рукописну форму; пор}внювати друковану л1теру з рукописною; знаходити м!сце початку л!тери в рядку; пословно посднувати елеменгч, букви в складах 1 словах.
Апроба1пя I вт1лення результате дослдаення в масову педаго-Ичну практику зд1йснпвались публ^кащею методичних рекомендаций, статей, читанням лекц1й. Результати доповхдались на заеданиях /у тому чися* ви'1зних/ лаборагорП методики початкового навчання, на науково-зв1тних конферещ^ях 1нституту педагопки Укра'1ни /м.Ки!'в, 1982-1993/, на республ^канських м!жвуэ1вських та зару<Яжних науко-во-практичних конференциях /м.Суми, 1989; м.Чарджоу, 1992, м.Полтава, 1993/, на курсах 1 сем!нарах прасцвяикхв народно!' освхги, методист1в, викладач!в вуз!в 1 педучилищ, учител1в почагкових кла-с1в, виховател1в дошк1льних заклад!в м.Киева та р^зних областей Укра?ни /1982-1993/.
СТРУКТУРА ТА ОСНОВНИИ ЗИ1СТ ДИСЕРТАЦП
Робота складаеться з1 вступу, двох роздШв, висновк!в, списку використано! лхгерагури, додатк1в.
ТеоретичниЯ аналгз проблеми формування граф1чних навичок письма дав змогу виявити основн! аспекти П досл1дження: соц1оло-г!чний, що розкривае роль навчання письма як одн1е5£ з руш1йних сил розвитку сусп1льсгва; психолог!чний - поясчюе законом1рност! розвитку рухового акту вхд первинно! погреби до необх1дност! ре-гулвваги його взаемод1в з 1ншими актами; дидактичний - вивчае умо-ви I шляхи розвитку граф:чних навичок письма у вэаемозв"язку зм1С-гу, мегод!в, засоб!в, орган!зац1? з урахуванням вхкових особли-
в
востей учк1в; методичний - визначае можливост! розвитку грьф1ч-них навичок письма у зв."язку з1 специф1кою навчального процеоу в чотирир1чн1й початков^ школ1, реальними мокливостями учнхв у засвоенн1 програкного зм!сту.
Вхдпов1дно до завдань дослвдекня у дисертацП проаналхзовано: .сутнхсть графхчнох навички письма 1 механхзми П вироблення; шляхи 1 засоби формування й розвитку Ц1в1 загальнонавчально! навички; особливост1 функц1онування граф!чно? навички у структур! навчаль-но! д1яльносг1 шестир1чного учня.
У вступ1 обгрунтовано акгуальн!сть проблеми, визначено об"ект, предмет, мету, завдання I г1потезу.дослхдження, охарактеризовано методи, етапи досл1дно-експериментально"1 роботи, розкрито а1рог1д-шсть, наукову новизну, теоретичну г практичну значуа1сть здобутих результат1В.
У пераому роздШ - "Проблема георГх I практики формування навичок письма в мояодших школяр{в" - вхсв1тлено стан проблеми у пси-хоф!310лог1чних дослгдженнях; проведено теоретичний анал13 особли-востей розвитку мислення, рухово! дП д1тей б-7-р1чного в1ку в за-руб1жн!й I в1тчизнян1й психолог1чн1й та педагог1чн!й л!тератур| й педагошчному досв1д1; визначено показники 1 критерП вивчення р!в-Н1В сформованост1 граф1чних навичок письма в умовах д1ючо! сисгеми навчання, подано Гх якicнy характеристику.
У психолог!чнкх дослгдженнях граф1чн1 навички письма трактуогь-ся як автоматизована рперац!я, необххдна для витворення зображення суспхльно встансвлених форм письма, що забезпечуе легк1сть I пра-вйльн1сть читання писаного тексту, зручнхсть 1 швидкхсть письма, задовольняе есгетичнх вимоги /е.В.1ур"янов7.
До певного часу досл!дження психоф1з1олог1чких механ1зм!з
граф1чних навичок письма обмежувалися зузьким колом пигань, що не виходили за меж! пояснения рухових актхв.
Поворот у тематиц! дослхдження вибувся у зв"язку з одержан-ням даних про мозков1 механ!зми письма. Так, у працях Б.Г.Ананьева, М.М.Безруких, 6.В. Гур"янова, В.П.З!нченка, О.П.Кауфмана,Д.А.Фа-оер всгановлено, що значна частина гр;'дновцв, з якими стикаються 'mecTHpi4Hi д!ти п!д час оэолод1ння навичков письма, пов"язана з недосконалхств зорового га рухового аналхзаторхв, вхдсутнхстю вхд-пов!дного сп1вв!дношення ïx у розвитку.
Ознайомлення дигини з формою, розм!ром та !шиими просторови-ми властивостями предметхв е неможливим без руху руки чи ока, що в певн!й послхдовностх обстежуе pi3HÍ частини предметов. Так, у дослхдженнях В.П.Зхнченка всгановлено, що правильнгсть визначення ф1гури значною и!роо залежигь вхд pyxiB, що вхдтворюються оком i рукою дитини у процесх попереднього ознайомлення з нею.
Важливими для Hanoï робоги сгали положения, окреслен! в дос-лхдженнях Ê.B. 1>р"янова i П.Л.Горфункеля. Зокрема, £.В.Гур"янов д1йшов висновку, що головною причиною недол1к!в письма учн1В е розкладання рухзв, скованхсгь руки, невм!ння узгоджувати дхY, що припадавть на pi3Hi часгини руки у npoqeci зобракення букви. П.Л.Горфункель зробив ваклив! висновки intaoro плану: переведения слухоаргикуляц1йного образу фонеми в зорове уявлення в!дпов!дно-1 букви для початовця е складнхшим процесом, híjs така сама д!я в зворотному напрямку. 3"ясовано дв! причини цього явища: а/ об"ек-тивна складнхсть для учня вхдтворювати букву у 31ставленн1 з! звуком. Пояснветься це тим, що буква е комплексним об"ектом воображения, год! як фонеми - однокомпонентними й переважно однор!дними щодо ïx в!дтворення в мовленневому bktí, якими до того ж д!ти ово-
лод!ли ще в довольному в!ц1; б/ формування зорового уявлення бук-ви - тривалий процес, в основ1 якого лежигь встановлення рхзних внутр1шньоанал!заторних зв"язк1в, де, кр1м усього, мае знайги свое в}добраяення просгорове взаеморозтааування граф!чних елемен-г!в лхтер.
У зороЕому акал1затор1 маеть встановитися такх вкухрхшньо-анал1заторн1 зв"язки, в яких зибились би внутр1иньобуквенх вхд-ношення. Просторова х к!лькхсна близыйсть багатьох Л1гер ще бхль-ие ускладнюе цх внутр1шньоанал1загорн1 зв"язки, вимагаючи тонких просторовок1льк1сних диференцхювань.
У дисертацп використано положения досл1джень & Г.Ананьева, Е.Ф.Рибалка про те, що в дхтей пести рок1в недостатньо сформована здатнхсть.оцхнюваги просторов! в!дм1нностх, в!д яко'1 залежить поз-нота 1 точн1сть сприймакня та наступного зображення форми лхтери.
Як свадчать результата дослхдкень украхнських психофхз1оло-Г1в, гхгхек1СТ1в /Н.М.Бастуй, А.М.Волоаук, Г.М.бременко, Г.М.Ри- • женко/, значна к1льк1сть шестир1чних Д1тей стикаеться з трудноща-ми в оволодхнн1 граф!чними навичкеми письма, бо в них ще не завершилось окостек1ння п"яст1 1 зап"ясгя; тoчнicть руххв рук, пов"яза-на з д!яльн1стю др!бних м"яз1в, е не досить досконалою,.тому рука дитини мало пристосована для письма, малювання.
П1д кутом зору завдань нашо'1 роботи взазкаемо, що не менш пильно! уваги зас-дуговують дослхдження, де розглядаються рхзн1 ас-пекти розумових операхцй, основними формами яких е анал1з, синтез, порхвняння, класифхкацхя. Психологи розглядають пор!вняння форму взаемодII аналхзу х синтезу та як зас1б виконання цих операц1й. У сучаснхй же дидактицх прийом порхвнянкя використовуеться для
створення I розв"язання пхэяавальних завдань, оскхльки за його до-помогою можна встановити в$аемозв"язок М1ж зовнгинхми х внутр1шн1-№ ознаками об"скта /О.Я.Савченко/. Такими об"ектамя у нашому до-елхдженнг е лхтери - друкованх I рукописях, зовнхптми ознаками яких е загальна форма, поелемеятна будова, схожхств з теми чи хя-тими предметами навкодишнього середовища, що особливо доцгльно ви-" користовуваги в навчаннх грамоти 6-р:гчних учнхв, а внутргинхии -звуков1 значения л1тери, що з огляду на особливостх укра?нсько! графхки не завяди е взаемооднозначними.
Прац1 психофхз!олог1в е пхдгрунтям нашого дослэдження у вирз> шеннх психолог1чних г психофхзхологхчних питань, безпосередньо по-в"язаних з усвхдомленою формою мовленнево? Д1Яльност1, з формуван-ням зорово-моторно! координацЛ I навичок П контролювання зпд час письма.
У методичн1й лгтературх, йлизыай до нашого дослхдкення.вис-ловлено думки про те, ¡до графгчнх навички письма маюгь йудузатися на усв1Домленхй основх з урахуванням особливостей розвитку дхтей даного в1ку. У працях К.Д.Ушинського, В.С.Гербача, В. Тарана ,Я.Ф Лепт ги та 1нших зазначеегься, що усвхдомлене оволодхння знаком е набагато простхпшм 1 цгкав1шим для дитини.
Вагомий внесок у розвиток методики навчання грамоти зробив В.О.Сухомлинсышй. В^ вважав, що яавчатися грамоти буде легше, яйцо цей процео станв яскравим, захоплюючим вэдрхзком життя дитини, наповненим образами, звуками, мелодхями. Те, що дитина з'обов"я-аана запам"ятати, мае бути для не! насамперед цхкавим.
Важливими для нашого дослхдження е працх вхдомого украГнсько-го методиста Т.Ф.Кирея, яяий, эокрема, вважав, що впровадження спрощеного шрифту та нових мэтодгв навчвння писати.земхна письмо-
вих знарядь не тоьки сприятимуть глибшому засвоенню в молодгаих класах графхки письма, а й створять М1цну основу для вироолення скоропису в учн1в середньо! школи.
ЕИстдесят! роки вхдзкачилися пошуком удосконалення методики навчання письма в початковхй школЬ Ф.Г.Голованов, К.М.Соколова вводять у масову практику нове, так зване безвхдривне письмо. У pa3i поеднання niiep з овалом i п!вовалом для забезпечення безвхд-ривност1 пропонувалося невхть повторне проведения лШй по ранхие написаних, що, безумовно, негативно сприймалося бхльвпстю вчител!в.
У друг1й половив 70-х рок1в активно дослЦжуеться можливхсть навчання Д1тей з оести рок ¡в. Проблему навчання писати шестирхчних вивчають методиоти i вчигел!~експериментатори Н.Г.Агаркова, М.С.Вашу-ланко, 1.Ф.Хирей, В. Г.Лук"яненко, С.М.Потапова, К.С.Прищепа, К.М.Соколова, H.i.Скрипченко, В.АЛрунова. Зокрема, Н.Г.Ага[ь кова вид!лила в накресленнях ycix л1тер типов! елементи i в основу навчання письма шестил!ток поклала конструкгивн1 вправи з шаблонами, що грунтуються на безвЦривному тип!'поеднання л!тер.
У дисертацгйному досл!дженн! И.О.ФедосовоУ встановлено необ-х1дн1сть вироблення у 6-р1чних першокяасник1в випереджуючого opi-ентовного вмхння, що грунтуеться на взаемодй' зорового та рухового анал!затор!в пгд час навчання письма.
Визначальними для нашого дослхдження стали висновки з дос-лдаень украУнських методист!в Н.Ф.Скрипченко i М.С.Вашуленка про особливост! навчання грамоти шестир!чних школяр!в. Так, Н.Ф.Скрип-ченко твердо заперечила можливгсть переносити систему навчання д!-тей семир!чного В1ку на роботу з шесгир!чними. Основну увагу у CBoix методичних розробках вона зосередила на тому, що ycninmo оволодхти складним процесом письма можна лише год!, коли педагоги
уважно вивчатимуть психоф!з!олог1чн! можливост! д!гей цього в!ку, пом!рковано вводитимухь у навчання гру 1 ц!леспрямовано формувати-муть його мотиви. За цих умов гра^чн! навички форму ют ься як анал!-гичним, так 1 синтетичним способом, а дН, якими оволод!вають найколодш1 ихоляр 1, падаються анал1эу нав!ть у раз! елемснтарно-го наследования. Це дало можлнв1огь методистов! визначити, як! групп навичок формувати аналхгичним, синтетичним чи комб1нованнм с пособом.
Окремо! уваги заслуговувть методичн! положения, висунут! М. С.Башу ленком про те, цо в основу формування усв!домлен;гх гра-ф!чних навичок мае бути покладений складовий принцип украУнськоУ графики, що сприятиме не просто кал1граф1чному, а £1 грамотному письму. Методист п!дкреслое, ¡цо навичка письма с синтетичною, во-на окладаеться з ц1лого ряду окремих ум!нь, кожне з яких на етап1 початкового оволод!ння граф1коа вимагае спещальних вправлянь. До них належить ум!ння: виконувати звуковий анвл1з слова, правильно . встановлюючи поол1довн1сть у ньому звук1в; переводиги сприакят! звуков! образи у граф1чк!; писати вивчен! л1тери з додерканням правильно* конф!гурацП ! сполучаги Тх к!ж собою, врахоауючи гра-ф^чн! особливост! кожно!' сусхдньоУ пари.
Анал!з методичной л!гератури та методично! практики формування в учн!в шестир!чного в!ку граф1чних навичок письма показуа не-однор!дн!сть як у принципах органхзацхУ цього процесу, так 1 в -зм!ст1 та методиц! навчання. Усе це актив!зув подалын дослхджен-ня в ц!й нов!Я для методики украГнсько! мови галуз!, вимагаз по-рхвняльного анал!зу методики 1 практики навчання.
3 метою вивчення й оц!нки граф!чних навичок письма шестирхч-них першооасник!в ми провели констатуючий експеримент. Сск1лыш
за своей природою навичка письма охоплюе не тхльки граф1чн1,-а й техн!чн1 елементи, основну увагу звертали на засвоення учкями саме, цих складових навички. Зокрема, метою констатупчого експерименту було зиявити особливостх формування навичок письма в ыестирхчних y4HiB та охарактеризувати piBHi роэвигку кожнох 3i складових в умо-вах реал1зац!1 програмного зм1сту. Розв"язанкя цього завдакня дало змогу з"ясувати резльн1 граф!чн1 можливосг1 учн1в i прогнозувати шляхи вдосконаленкя навички в npoqeci 1'хнього навчанкя в наступних класах. У констатуючому експеримент1 вивчалася ефекгивн1сть П1дго-товлених у 1976-1980 рр. навчальних та мегодичних матер1ал1в, зокрема, Программ для пхдготовчих oaciB загальноосв1тнхх пк!л, Зоаи-та з письма, ко охопловав 16 рядкових лхтер /автор 1.Ф.Кирей/. 3 переходом шкхд на систематичке навчання д1тей з шести poKiß за ста-б!льною програмои /1980-1968/ з"ясовувалася реалыпсгь програмних вимог цодо письма га навчальна ефективн!сть npoiiHciB а/1, А'!? /ав- -тори Скрипченко Н.Ф., Прищепа О.Ю./.
1Ид час спостерекення на уроках за роботою учн1В i вчител1в, у бесхдйх з Д1тьми, вчителяки та батьками остановлено посильнхсть навчання д!тей-шесгил1ток писати на Aianasoni всього алфав1ту; апробовано форми пред"явлення навчального Marepiany шестир1чним д!тям, час виконання учняни граф!чних завдань, проведено анал!з учн{вського письма на р1зних етапах опанування грамоги. Обстежен-ням було охоплено понад тисячу учн1в икхл Украх'ни.
Виконання дхтьми завдань оцхнпвалося за такими показниками: додержання rexHiKO-ririeHi4HHx правил письма, умхння правильно си-д1ти п1д час письма, тримати ручку, розм^увати зошит на парт!, координувати руку залежно в!д граф1чних завдань, ор!ентуватись у ciTui зошита, регулювати силу натиску; додержуватися граф1чних
правил писька, паралельносг1 осноених елемент1в л1гер, Ух розм1-р!в, в!дтворення елемент!з графем за зразком; викснання правил поеднання елекентхв у буквах I буквосполученнях; наявн1с?ю у роботах на списування фонеткко-граф1чних псмилок; досягнення стало-го /змхнного/ темпу виконання гра^хчних завдань.
За основн! критерН' р1вн!з роззитку назнчок письма учн:э на-прикхнц! навчання грамоти бралися т! характерн! змЛни, як1 з!д-булися в кха гид впливом цЗлеспрямованого навчання.
Здобут1 результат показали, цо вм1ння списатн з друкованого тексту без помилок виявияи 55,5 * учнхв. Зодночас вияалено помилки на пропуск /13,0 %!, зам1ну л!тер /8,0 %!.
Анал1з граф1чних помилок св1дчить, а;о нвйскладнхшим для написания виявились велик1 Л1тери: Б А8,7^/, Н 'Л Д3,6£/, Б ДА,За/, в /20,2>/, Д Д6,0£/ га <5еза1дривн1 поеднання з овалами та пхзоваламк Дб,&%/. /о таких графхчних помилок, на наг:у думку, лризводила потреба розкладати складн! форм и на лростшх складовЬ . 7 дигячому письм1 фьчсувалася наязнхсть друкованкх 1 оберчених Л1-тер. Близько'60,0 % учн1В допускали невхдповхднхсть форм: букви, а 42,0 % на К1нець року не додержувалися безв!дривного поеднання букв.
Результати спосгережень за додержанням правил гтени письма показали, що не вс1 учн1 навчилися правильно I в1льно тримати ручку в руцх /78,ОХ/, розм1щузати зошиг на пархч /75, О^, правильно сид!ги Д0,0#/, в1льно пересувати руку вздовж 1 впоперек рядка
Л1.01/.
Анал13 нагер1ая1в констатуючого експерименту засв1дчив знач-ний д!апазон 1ндив1дуальних ввдшшосгей у формувашп граф1чних навичок письма. Це дало змогу зиявити чотири умовн1 рхвн! розвит-
ку цих навичок в шестир!чних учн!в: високий, середнхй, низький х нульовий. Зисокий рхвенъ /12,0£/ характерний для учн!в, у яких пе-. реважакть вхдносно авгоматизован! рухи, I як! зд!йснв»ть к!несте-тичниЯ контроль за тонкими рухами, вольно анал!зуюгь структуру букви, пояснпить розм!кекня И в рядку, показувть поеднувалыи лх-нИ у склад!, слов!, вввдко переводять друковану букву в рукописну.
Середн1й рхвень /50,0£/ властивий дхтям, у яких частково авгоматизован! рухи, здебхльшого здШскююгь к!нестетичний контроль, хоч ! повхльно, але правильно переводять друковану л!теру в рукописну, зкаходять початок рукописних букв 1 протягом виконання ро-боти завдяки спонуканкям учите гя додержують гхггенхчних правил письма.
Для нкзького р1вня /за,0*/ харзктерн! вЦсутнхсть автоматизацп руххв, кедостатнхй руховий контроль; цх д!ти вимагають хндиввдуаль-но1 допомоги, не починаоть виконувати завдання пхсля пероого пояснения, позхльно, а й неправильно переводять друковану букву в рукописну, часто не ыожуть самосг1йно знайти початок написания лхтери, вибрати тип ?! поеднання з !ншими буквами в слов1, т!льки перходичио, в результат! нагадування, контролвють складов: технхко-г!г1ен!чних правил.
До нульового рхвня /5,0^/ належать в основному не зри! до шк!льного навчання учи! та д!ги з психоф!з1олог!чними вадхилення-ми. Вони важко ор!ентуиться в с!тц1 зошита, часто замхсть рукопис-но1 букви пишуть друковану, прагнуть перевести навчальний процес в 1гровий, не додержувгься наЯваюшв!ших гШенхчних правил письма..
Дан: констатуючого експерименту послужили основою для розробкя експерименгально'х методики, як1й присвячено другий роздгл дисерта-цН.
У другому розд!л! - "Методика фсг:1ування граф!чнкх навичок письма а шестир!чних периокласник!в" - -дкладено вих!дн! позицП експериментального досл!дження, розкрнто эм!сг 1 методику досл1д-ного навчання, розглянуто диференц!йоэаний п!дх1д до формування навички письма шестир!чних школяр!в, охарактеризовано типи експе-риментальних завдань, описано х!д формусчого експерименту та Пого результати, наведено показники формування гра51чних навичок письма в учн!э 2-4-х класса.
У пошуках ;фективних засоб1в формування граф!чних навичок письма в шестир!чних околяр!в ми дхйшли висновку, цо без спец!аль-но спрямованого педагог1чного втручання у формування навички письма цей процео у шестир!чних учмв в1дбуваеться духе пов1льно I непродуктивно. 3 ц!еп метоп нами було розроблено гра]>1чн! вправи 1 завдання, обпеднан! у в1дпов!дну систему э урахуваннкм генетично! спор!дкеносг! л1тер та психоф!э1олог!чних можливостей д1тей иесги-р!чного в1ку, з ор!ентац1ео на так! еожлив1 дидактичн! принципи, .як .цШсн!сть, усв!домлен!сть, посилыйсть, ц!кав!сть.
Ми припустили, що стаб!льносг! почерку 1 швидкост! письма можна досягги, якаю точно знати форму букзи, спос1б П зображенкя та мооиз! вар1анти м!сця П поеднакня з 1кшими л!терами, а такох правильно формувати рухов! навички. Це спонукало нас у зм!ст! формусчого експерименту запрограмувати вироблення в сукупност! вм!нь, як! 6 становили п!дгрунтя для реал!зацП основного завдання доол!дженяя, що полягало в розробц! сиогеми методичних прийо-м1в для вчителя, спрямованих на вироблення граф!чних Д1й у шести-р!чних учн!в: риптно рухати руку одночасно зздовк 1 впоперек ■ рядка; регулювати силу натиску на пап!р; псчинати та зупиняти
письмо в задан1й точц!; аналхзуваги рукописну л1теру, пор1вжовати
з друкоэаною, написане - з пропонованим у зошит! чи на дошц! зразком; ч!тко визначаги форму задано? букви, почаюк письма ру-кописноУ букви, типи поеднакня з 1ншими л!терами в слови
ВизначальниЯ принцип побудови сксгеми полягав у забезпеченн! змхстового та операц!йного аспекг1в навчання. Зм1стовий аспект становигь магер!ал, передбачекиЯ про1рамою з письма для шесгир!ч-них першокласник!в. ОперацШний с51к виражаеться в тому, цо для виконання завдань необх!дно було добирати 1 використовувати в1д-пов1дн1 мислительн| й рухов! прийоми.
$орми завдань були р1зними: ?гров! ситуацН, аукц1они, загадки, дидактичнЗ 1гри, що обов"язково включали розумов1 дН -спостереження, анал1з х синтез, насл1дування спостережуваних зразкхв, зхсгавлення зразкхв 1 власного написания.
У процес! формувчого експериненту зпясувалося, що необх!дно ' засгосувати ди$еренц1йований пхдххд до формування графхчних'нави-чок письма. Учн1в було под1лено на дв1 динамхчн1 групи, залежно в!д "х'хн1х ум1нь ман1пулювати буквою 1 способами поеднання та з урахуванням темпу письма.
У формувчому експеримент! планувалося навчання письма ус!х 62 л!тер. Зважавчи на можливост1 Д1тей сприймати 1 в!дтворювати графеми, ми пропонували хм спочатку написания г!льки малих л1тер, пхзн1ше - малих 1 великих, що не розходяться у форм1. Складнх за конф1гурац!ев букви було винесено в к1нець букварного та в П1сля-букзарний .¡ер!оди. Для кожно? л1тери Складали сво'1' алгоритми написания.
На основх пошукового етапу досл!дження ми дШли висновку, що передбачен: програмов граф!чнГ навички письма можна успешно
Формувати, не збхльшуючи навчального язвантаження.Цьому спркяти-ме створення таких умов: формування усвхдомлено! навички письма; мотивэц!я кожно* навчально! дхТ; урахування хндивхдуальних особ-ливостей слухойртикуляц1йного, зорового тя рухового анал!Зптор1в.
В експериментальному навчанш эикористовувався комплексниА пхдххд на основ: паралельного, поетапного вгдпрошсвання графхчних • дхй. Паралельнгсть полягала в одночасному форяуваннх складових ня-вички письма, поетапн1Сть - у подач1 розчлеиованого ум1ння для ово-лод1ння цхлхсною навичкою. Щ принципа дуло реализовано у розроб- . лених нами навчальних зошятах для учнхв та методичних поурочних рекомендацхях для вчиталхв.
Ефективнхсть запропоновано! методики перевхрялася проведениям навчальних х контрольних роб1Т двхчх на рхк.Розроблена методика дхагностування передбачала додержання таких вимог: адобуття вхро-гхдних даних про рхвень знань, умхнь х навичок з навчання письма; поеднання рхзних за формою дхагностуючих робхт; виявлення як!сних . зм1н у формувати навички, М1шюст1 П засвоення.
У розробш кригерШ оцхнки ми виходили з того, ио рхвнх гра-ф1чно! навички у кхнцевому результат мають визначятися вмхнням списувати з друкованого тексту та писати пхд диктовку. До наЯваж-ливхших ЯК1СШХ показникхв письма було вхднесено грпфхчну правильность та орфографхчну грамотнхсть, його темп.
Аналхз здобутих результатхв засвхдчив, до вм1ння списати дру-кований текст без помилок виявили 78,255 учнхв експериментальних класхв I 53,0$ - контрольних. Навичкою письма В1ДП0В1ДН0 до вимог програмя оволодхли 75,0$ учнхв експериментальних класхв I 55,0$ учнхв - контрольних. У розподШ шестирхчних першокласникхв за рхв-нями розвитку графхчндх навичок письма в кхтп експериментального
навчання ми вкходили з тих самих критер11в, що бралися до уваги на констатуючому етап1 досл!дження.
Зхставлення результате констатусчого I формувчого експери-ментхв показано на графхку де видно збхлыаення високого р!вня, зниження нульового та перех!д значно* кхлькост! дхтей з низького р!вня в середн1й.
К-сть учн!в
/у£/
Рхзн1
Граф!к I.
ВисокиЯ
середнхй
конст.екеп. фори. експ.
низький
нульовий
На констатусчому етап! було эаф!ксовано '¿,0 % учн1В, як! писали лхвов рукою, ! яких було взнесено до низького р!вня сформо-ваност! гра^ичних навичок. На <?ормуючому е<гап1 майже вс! ц! учн1 п!днялися до середнього р!вня.
¡Доб перевхрити д!ев!сть розроблено!" методики формування гра-ф!чних навичок письма у '¿-4-х класах /при переход! учн1В експери-' ментальних г контрольних труп у наступи! класи/, було проведено контрольне списування з друкованого тексту. Результата простого списування показали, що учн! експериментальних клас!в упоралися з
цим видом д!яльност! краще í пвидые, н!ж учн! контрольних клас!в. Ьони допустили в середньому на 12,0* менпе помилок, пов"язаних з пропуском, 3bmíhod, переставлянням букв, склад!э. В/коиан1 завдан-кя учнями експериментальних клас1в св!дчагь про Yx значку перевагу у розвитку граф1чноХ навички письма, зокрема, цЫсносг! набуто! навички, ум!ння збер!гати 1 зм!цнсвати П до стану переходу а се-редно ланку пжо'ли.
У 1993 р. було проведено повтори! контрольн! MacoBi зр!зи, результати яких показали, що певних 1стотних зм1н у покаэниках формування граф1чних навичок письма шестир!чних д1теЯ не в!дбуло-ся. Натом}сть заф!ксовано б1льшу к!льк!сть клас!в, де ця навичка akícho зросла, що пояснюеться, зокрема, п!двищенням методично! майстзрноот1 вчител!з, набуттям ними досвЦу в иовчанн! шести-л1ток.
У висновках п!дсумовано ochobhí результати досл!дження, наведено дан! експериментальноТ перев1рки методики формування граф!ч-. них навичок письма в шестир!чних школяр!в,
Пор1вняльний анал!з розпод1лу учн!в за р!внями виявлення сформованосг! навичок письма показав значну перевагу розроблено? методики. Так, в експериментальних класах ум!ють додержуватися г irisHÍ4Hих правил 80,0£ учн!а, тод! як у контрольних - 60,0£. Сформован!сть граф!чко! навички в контрольних класах характерна для третини учн!в, в експериментальних - для 80,0#y4His. При цьому показники сформованосг! елементарноУ орфографхчно: навички в експериментальних класах також виявились значно вищими, hí¡k у контрольних. Зокрема, було виявлено ч!тку законом!рн!сть: орфогра-ф!чна грамоппсть перебувае у прям!й залежност! в!д ч!ткост1 й охайност! учн!вських письмових po6ir.
За результатами показник!в у 2-4-х класах додатково п1дгверд-жено ефективн1сгь впроваджено! системи навчання в 1-му клас!. Таким чином, виконане дослиженкя дае змогу зробити висновки про мож-ливост! значно п1двищити розвиток граф1чних навичок у шестир1чних першокласкикхв, якщо застосувати в навчальному процес! комплексний п!дх!д до орган!зацИ навчання, що полягае в паралельному, поетап-ному в!дпрацпванн! основних складових елемент!в граф!чно? навички на основ! спец!ально розроблено! системи вправ, яка мае забезпечи-ти повноц1нну операц1йно-д1яльн1сну основу навчання.
Роэроблен! в .процес! дослиженкя експериментальн! матер1али впроваджено в ус!х почагкових класах загальноосв!тн!х шк!л Украхни, де до цього часу навчання письма в 1-му клас! зд!йснаеться за на-шою методикою.
Зд!йснен! моногра$1чн! спостереженкя, ^герв^вання педагогхв також переконупть у позитивному вплив! розроблено! методики фор^у-вання граф!чних навичок, засв!дчують переваги не гиьки подо ' окремих якостей письма, формування загальнонавчальних ум!нь, а й позитивниЯ вплив на результагивн!сть 1нших вид1в навчально! Д1яль-ноот1.
Проведене дослужения не вичерпуе ус!х аспект!в проблеми. Зо-крема, потребуе глибшого вивчення цей процес у 2-Ь-х класах, проблема навчання письма д1тей, як! пишуть лхвов рукою; вдосконалення о!тки зошита та засобхв письма, призначених для шестир!чних учн1в; заслугозуе також на увагу паралельна робота над формуванням у шес-гир!ч1шх пероокласник!в правильних уявлень про фонетичну ! грама-, гичну системи укра!нсько1 мови; 1ндив{дуальний п!дххд до формування в молодших школяр!в початково! граф1чно1 навички письма.
Усього за материалами дослЦження опубл!ковано близько 30
наукових podir. OchobhI його резульгати воображено в таких лру-кованих працях:
1. Зошити .11, 12 для письма в експерииенгальних п!дго.тов-чих класах i п!дготовчих трупах дошк1льних эаклад!в, - Ки1'в, Гэ-дянська ocBira, 1583. - 96 с. /у cnisaBT./.
2. Зошги «I, '2 з письма 1 розаигку мовлення. - КиТв. Centra, 1902. - 128 с. /у cniBasT./.
3. РоздЗл "Навчання письма" у пос1бнику "Навчання у 1-му клее!". - Mb. Радянська икола, 1091. -С.IA6-3CA. /у сп$вявт./.
Уроки письма в п1дготовчих експериментальних класах. -КиТн, Наукова думка, 1962. - С.7-23.
5. Формування гра^пчних 1 техн1чних навичок письма у шестир!ч-них гтерпокласник!в. //Початкова пкола, 1°88, ^'8. - C.I2-I3.
6. Ре комендор щодо проведения контрольного списувоння у 1-2 класах. НЛП. - Khib, 198?. - C.U-9.
7. nepcsipo4Hi роботи у 1-му клас!. //Кетодичн! рекомендецН . щодо усного { писемного мовлення. КиУв. Гвдянська школа, 198?.
- C.I8-20.
8. Особливосг1 формування навичок письма 6-р1чних околяр]в. //РозбудоЕа нац1онально! початковоГ школи. Матер1али всеукра'/нсь-KO'f науково-пракгично!" конференцП. - Полтава, 1993. -C.I0I-I03.
Pryahchepa О. The Peculiar it iee of Forming Graphic Habits of Writing of the Six Years old pupila.
The dissertation for candidate degree in pedagogic, speciality 13.00.02-msthod3 of teaching /Ukrainian language/. The Institute of Pedagogics of the Academy of Pedagogical Sciences of Ukraine, 1936.
The eystera of forming graphic habits of writing of the aix years old pupils is theoretically and experimsntally tested in the dissertation. The worked out methods are baaed on the principles of
the complex approach to the organization of this process. It su-poaee the parallel and gradual elaboratly of the basic graphic activities on the base of the epecisl system of exereiaes, wich haa to ensure the valuable, effective basis of teaching which tekea into account individual difficulties of children and helps thea to overcome the difficulties.
Прищепа O.E. Особенности формирования графических навыков письма у шестилетних учащихся.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата педагогических наук по специальности 13.00.02. - методика преподавания /украинского языка/. Институт педагогики АПН Украины. Киев. 1996.
В диссертации теоретически обоснована и экспериментально пр^ верена методическая система формирования графических навыков письма у шестилетних первоклассников. Разработанная методика построена на принципах комплексного подхода к организации этого процесса и предполагает параллельную, поэтапную отработку основных графических действий на основе специальной.системы упражнений, которая должна обеспечить полноценную действенную основу обучения с обязательным учетом и преодолением индивидуальных трудностей детей.
Ключов: слова: граф!чна, техн!чна i ririeHi4H& навички письма, велика i мала рукописна лагери, кал1граф!я, письмове приладдя, иестир1чн1 першокласники.