Темы диссертаций по педагогике » Теория и методика обучения и воспитания (по областям и уровням образования)

автореферат и диссертация по педагогике 13.00.02 для написания научной статьи или работы на тему: Профессиональная направленность изучения математики в ПТУ сельскохозяйственного профиля

Автореферат по педагогике на тему «Профессиональная направленность изучения математики в ПТУ сельскохозяйственного профиля», специальность ВАК РФ 13.00.02 - Теория и методика обучения и воспитания (по областям и уровням образования)
Автореферат
Автор научной работы
 Миронюк, Михаил Васильевич
Ученая степень
 кандидата педагогических наук
Место защиты
 Киев
Год защиты
 1993
Специальность ВАК РФ
 13.00.02
Диссертация недоступна

Автореферат диссертации по теме "Профессиональная направленность изучения математики в ПТУ сельскохозяйственного профиля"

український державний педагогічній університет ім. м.п.драішанова .

Не правах рукопису

МИРОНШ МихаЙж* Васильович

ПРОФЕСІЙНА СПРЯМОВАНІСТЬ ВИВЧЕННЯ МАТЙШШИ в П1У СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО 0Р05ІЛЮ

13,00.02 - методика викладання (иатеиатики)

АВТОРЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук

КИЇВ - 1953

Робота виконана в Українському державному педагогічному університеті ім. М.П.Драгоманова

Науковий керівник - кандидат педагогічних наук,

доцент Ііівець Василь Олександрович

Офіційні опоненти - доктор фізико-математичних наук,

професор Суданський Віталій Іванович*

- кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник Дубинчук Олена Степанівна

Провідна установа - Херсонський державний педагогічний інститут

Захист відбудеться ” І " березня 1994 р. на засіданні спеціалізованої вченої ради К.01.33.01 в Українському державному педагогічному університеті ім. М.П.Драгоманова /252030, Ккїв-30, вул. Пирогова, 9/.

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Українського державного педагогічного університету ім. М.П.Драгоманова.

Автореферат розісланий "_____"________________ 1994 р.

УчекаЯ секретар спеціалізованої вченої ради

. - з -

■ ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ Актуальність дослідження. Молода держава Україна визначила основні шляхи розвитку економіки, науки, ку отури, соціального та духовного життя суспільства. Великого значення надається розвитку нової національної системи освтіти, зокрема професійної школи, адже значна частина робітничих кадрів готується в системі професійно-технічної освіти. Сучасне виробництво вимагає робітника новогоітипу, який поєднує "золоті руки" з глибокими теоретичними званнями.

Соціальне та економічне значення підготовки робітників, які володіють не тільки професійними, але й загальноосвітніми знаннями, дуже велике. Вимагає перегляду зміст курсів математики, фізики' та інших дисциплін, що вивчаються в профтехучилищах, оскільки механічне перенесення в умови цих навчальних закладів програм з основ наук, складених для середньої загальноосвітньої школи, себе не виправдало. Вивчення, математики в ПТУ повинно здійснюватися в тісному взаємозв'язку з предметами професійно-технічного циклу, тобто повинно бути професійно спрямованим, враховувати особливості певної професії чи групи професій. ’ Аналіз психолого-педагогічної та науково-методичної літератури дозволяє зробити висновок про те, що взаємозв"язки дисциплін професійно-технічного та загальноосвітнього циклу, в тому числі математики, за останній час розширились. Значна увага приділяється формам реалізації цих взаємозв"язків.

Разом з тим, далеко не з усіх напрямків професійної освіти розробляються методики викладання загальноосвітніх предметів з урахуванням професійної спрямованості. Зокрема, така робота недостатньо ведеться на матеріалі ПТУ сільськогосподарського профілю, хоча сільськогосподарські спеціальності мають значну пи-

тому вагу серед усіх спеціальностей, з яких система професійно-технічної освіти готує робітничі кадри для народного господарства. . ,

Недостатня розробленість форд і методів реалізації професійної спрямованості викладання математики в середніх професійно-технічних училищах сільськогосподарського профілю, дефіцит навчальних посібників, потреби викладачів у відповідному методичному забезпеченні навчального процесу визначили вибір теми нашого дослідження.

Актуальність дослідження підтверджується також соціальними та економічними потребами суспільства в підготовці робітників відповідно до вимог сучасного виробництва, що безумовно, впливає на визначення змісту курсу математики в середніх ПТУ і методику його викладання.

Об'єктом дослідження є процес навчання математики в середніх професійно-технічних училищах. ■

Предметом дослідження є методика реалізації професійної спрямованості навчання математики в середніх профтехучилищах сільськогосподарського профілю. . ■

Метою дослідження є розробка форм, засобів і методів забезпечення професійної спрямованості викладання математики під час підготовки робітників з середньою освітою в профтехучилищах сільськогосподарського профілю.

В дослідженні ми виходили з гіпотези: використання системи завдань з професійною спрямованістю в процесі навчання математики в середніх профтехучилищах сільськогосподарського профілю сприятиме підвищенню рівня засвоєння матеріалу, удосконаленню взаємозв'язків математики і дисциплін професійно-технічного циклу, посиленню професійної орієнтації математичної підготовки

- 5 -

майбутніх працівників сільського господарства.

Для досягнення поставленої мети у відповідності з гіпотезою дослідження потрібно було розв"язати такі завдання:

1. Виявити основні напрямки забезпечення взаємозв'язку курсу математики в ПТУ з предметами професійно-технічного циклу.

2. 3”ясувати особливості методики професійно спрямованого кавчання математики в профтехучилищі.

’ ,3. Розробити дидактичні матеріали з математики з професійно спрямованим змістом, методичні рекомендації щодо їх використання і визначити необхідну матеріальну базу для реалізації пропонованої методики. ■

■ і’4. Перевірити експериментально доступність розроблених матеріалів та їх вплив на ефективність навчання математики, і Для реалізації поставлених завдань були використані такі методи дослідження: теоретичний аналіз психолого-педагогічної та науково-методичної літератури з проблеми; аналіз програмно-пла-нуючої документації з математики та предметів професійно-технічного циклу для середніх ПТУ; педагогічні спостереження на уроках математики та дисциплін профтехциклу, узагальнення передового педагогічного досвіду; анкетування викладачів і учнів ПТУ, бесіди з ними; проведення педагогічного експерименту, аналіз його результатів.

Методологічною основою дослідження е роботи з філософських основ процесу пізнання, праці педагогів, психологів, методистів про політехнічну освіту, педагогічні основи підготовки робітничих кадрів в системі професійно-технічної освіти.

Наукова новизна дослідження полягає у визначенні характерних особливостей методики професійно спрямованого навчання математики в середніх професійно-технічних училищах; в опрацюванні

системи завдань, що реалізують цей підхід, у розробці методики розв"язуваиня та використання в навчальному процесі системи завдань . .

Теоретичне значення результатів дослідження полягає в уточненні функцій матеріалу з професійною спрямованістю під час' навчання математики та розробці методики його використання на уроках в середніх ПТУ.

Практичне значення роботи полягав в тому, що впровадження пропонованої методики професійно спрямованого викладання математики сприяє підвищенню якості підготовки спеціалістів сільськогосподарського виробництва і може бути використана викладачами математики професійно-технічних училищ інших профілів у їхній практичній діяльності. Розроблена система завдань і методика їх застосування в навчальному процесі може бути використана методистами, авторами підручників і методичних посібників.

Апробація роботи. Експериментальна перевірка пропонованої.. методики навчання здійснювалась у 1988-1993 роках автором дослідження і викладачами математики Зозівського ПТУ № 33 і Гуци-нецького ПТУ Р- 32 Вінницької області (в основному на базі спет ціальності "Тракторист-маліиніст широкого профілю").

Результати теоретичних досліджень доповідались автором та обговорювалися на засіданні кафедри математики і методики викладання математики Українського державного педагогічного університету ім.М.П.Драгоманова (1993 р.), на засіданнях кафедри алгебри і методики математики Вінницького державного педагогічного інституту (1992, 1993 рр.), звітних наукових конференціях цього ж інституту (1992, 1993 рр.), науково-методичній конференції викладачів математики професійно-технічних училищ Вінницької області (1993 р.), методичних об'єднаннях викладачів Браї-

-. ■ -7 -

лівського ПТУ 5? 26 (.1992, 1993 рр.), Рущинецького ПТУ Р 32 (1992, 1993 рр.), Зозівського ПТУ Р 33 (1992, 1993 рр.). Методичні рекомендації, підготовлені за темо» дисертаційного дослідження (54 С. машинопису), дістали позитивні оцінки у викладачів математики середніх професійно-технічних училищ (Браїлівсь-ке ПЗУ $ 26, Гуцинецьке ПТУ Р 32, Зозівське П1У Г 33, Кузьмине-цьке ПІУ ЇР 34) Вінницької області.

' Результати дослідження викладені в шести публікаціях. Розроблені навчально-методичні матеріали використовуються в процесі викладання математики в Браїлівському, ГУщинецькому та Зозівсь-кому професійно-технічних училищах. '

‘На захист виносяться: '

1. Обгрунтування необхідності розгляде системи завдань з професійною спрямованістю з метою забезпечення взаємозв'язків курсу математики з дисциплінами професійно-технічного циклу середніх ПІУ сільськогосподарського профілю і підвищення на цій основі рівня підготовки учнів. .

2. Система професійно спрямованих завдань, розроблена на ос--

нові міжпредметних зв"язків курсу математики з дисциплінами професійно-технічного циклу, конкретизована для спеціальності "Тракторист-мащиніст широкого профілю". -

3. Методика використання розробленої системи завдань.

СТРУКТУРА І ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ

Дисертація складається з вступу, двох розділів, висновків і списку основної використаної літератури. Загальний обсяг дисертації 183 сторінки. В роботі наведено 20 таблиць і 34 малюнки, що відображають результати дослідження. Список основної використаної літератури включає 138 найменувань.

У вступі обгрунтовується актуальність досліджуваної пробле-

ми, визначається об"єкт, предает, мета, завдання дослідження, охарактеризовані наукова новизна і практична значущість роботи.

В розділі І " Дидактичні основи професійної спрямованості викладання математики в професійно-технічних училищах" розкриваються особливості підготовки робітничих кадрів в умовах’сучасного виробництва, коли до особистості робітника ставляться підвищені вимоги. Сучасне виробництво повинні обслуговувати кваліфіковані робітники широкого профілю, основою професійної -ІД-готовки яких є глибокі спеціальні та науково-технічні знання.

Дня їх здобуття будь-якому спеціалісту необхідно спиратися на • досягнення суміжних галузей знань. Тому важливим є взаємозв"я-зок загальноосвітніх предаетів, зокрема математики, з предае^а- ' ми професійно-технічного циклу за спеціальностями, яких набувають учні ПТУ. Різним аспектам цього питання присвячені роботи Т.М.Альошиної, Т.М.Алієвої, Ю.П.Атутова, В.П.Вертана, М.Ш.Воль-даана, Г.М.Ворковецької, Р.С.Гуревича, О.С.Дубинчук, Н.М.Михай-лової, М.С.Ніколаєвої, Л.В.Паздерилової, С.М.Позднякова, Н.Ш. . Сабірова, З.І.Слєпкань, С.П.Тагієва, ИДДроирвої, Г.М.Цибуль-ської, М.А.Чошанова та інших дослідників. . ■

В дослідженнях С.Я.Батишева, А.П.Бєляєвої, Г.С.Гуторова, А.Я.Кудрявцева, М.І.Махмутова та інших вчених вказується, що навчання загальноосвітніх предаетів з урахуванням професійної спрямованості справляє позитивний вплив на досягнення основної мети навчально-виховного процесу в професійно-технічному училищі - підготовки робітничих кадрів широкого профілю. На перше місце ставиться зміст навчання, його зв"язок з практикою. Для вираження основної ідеї принципу професійної спрямованості та ґюго практичного застосування автори сформулювали, крім вимог, це умови та правила, серед яких значне місце займають положен-

ня, що стосуються відповідної,перебудови змісту навчання. Цей аспект реалізується під час розробки навчальних планів, програм, підручників, навчальних посібників.

Другий аспект реалізації принципу професійної спрямованості пов"язаний із засобами, методами і формами навчання. Він проявляється в умінні викладача вибрати допоміжні засоби, певні форми і методи роботи. Окремі його сторони висвітлені в роботах

Н.К.Беденко, Г.М.Ганжели, О.С.Дубинчук, Н.С.Ніколаєвої, П.М.Но-викова, Л.В.Паз'дерилової та ін.

Реалізація професійної спрямованості дозволяє конкретизувати мікпредметні зв"язки загальноосвітнього і професійно-технічного циклів, сприяє підвищенню науковості і практичного рівня професійної підготовки. Шзкпредметні зв"язки, безумовно, сприяють активізації розумової діяльності, привчають учнів глибше вникати в суть явищ, .актуалізувати способи їх використання, в конкретній обстановці, допомагають здійснювати поетапне формування понять, поглиблюючи, розширюючи та доповнюючи їх. Цілеспрямована і. систематична робота із здійснення міжпредметних зв"язків грунтується на текстових описаннях, сгруктурно-логіч-" ■ них схемах тощо. Використання різних форм реалізації міапредме-тних зв"язків в різних поєднаннях з дидактичними принципами сприяє підвищенню ефективності навчального процесу.

Проблема активізації{пізнавальної діяльності учнів в процесі навчання розглядалася:в роботах Ю.К.Бабанського, В.Ф.Башарі-на, О.С.Гребенюка, Л.А.Іванової, Л.М.Фрідмана, Г.І.%кіної та інших вчених. Аналіз педагогічної літератури і проведені дослідження показали, що реалізація професійної спрямованості викладання загальноосвітніх дисциплін є передумовою для більш глибокого розуміння'матеріалу, створює грунт для виникнення проблем-

них ситуацій і підготовки учнів ЇЇТУ до практичної професійної діяльності. і

Одним з важливих завдань викладача математики в сучасних умовах є виховання особистості учнів, формування їхньої ціннісно-мотиваційної сфери, виховання здібностей, моральних ідеалів і переконань. Одним з мотивів, які стимулюють інтерес до вивчення математики в учнів професійно-технічних училищ, є практ- •на значущість навчального матеріалу, його зв"язок з майбутньою професією. Використання професійної спрямованості при навчанні математики створює надійний грунт для різних механізмів формування мотивації, сприяє появі пізнавального інтересу і закрі: ленню інтересу до предмета, активізує пізнавальну діяльність учнів, формує здатність самостійно засвоювати нові досягнення науки і техніки, розвивати творчі здібності.

В розділі II "Завдання з професійно спрямованим змістом як один з шляхів реалізації професійної спрямованості викладання математики в середніх професійно-технічних училищах" формулюю- . ться принципи побудови системи завдань з.професійно спрямованим змістом у ПТУ сільськогосподарського профілю, наводяться конкретні завдання і методика їх реалізації в навчальному процесі.

Як було показано в розділі І, для складання завдань з професійною спрямованістю необхідно спочатку на основі міжпредметних зв"язків дисциплін професійно-технічного циклу і математики визначити зміст професійно спрямованого навчання математики (таблиця І).

В середніх профтехучилищах сільськогосподарського профілю професійно значущими є знання і навички розрахунково-обчислювального характеру. У знаннях про функцію для робітників сільського господарства професійно значущими є поняття функції, вмін-

- II - -

• Таблиця І

ня знаходити область визначення функції, множину значень функції, вміння будувати графіки функцій та використання їх дая розв'язування професійно спрямованих задач, вміння знаходити об'єми і площі поверхонь геометричних тіл і використати їх в практичній діяльності та ін. Для наочної та хронологічної фіксації взаємозв'язків курсів'математики і дисциплін професійно-технічного циклу використовуються структурно-логічні схеми.

Для успішної реалізації професійної спрямованості викладання математики потрібно створити також і матеріальну базу. Значна частина математичних понять моке бути проілюстрована плакатами

з дисциплін професійно-технічного циклу, деталями сільськогосподарських малин,1 моделями геометричних тіл. Зібраний матеріал повинен бути систематизованим з описанням експонатів (з вказівкою розмірів, об"єму, маси, об"ємної маси та інших характерно-тик). Створення такого довідника в сукупності із змістом професійно спрямованого навчання математики може послужити основою для створення різноманітних спеціальних завдань з математики з професійною орієнтацією. . .

Усні завдання з професійною спрямованістю, включені в систему завдань, призначені в основному для формування математичних понять, активізації розумової діяльності, вироблення в учні-самостійних суджень. Для використання таких завдань на уроці доцільно розрізняти два їх види: проблемні ситуації з професійною спрямованістю і завдання, що ілюструють використання математичних понять та положень прикладами з дисциплін професійно-технічного циклу. Так, наприклад, під час розгляду теореми "Якщо дві точки прямої належать площині, то і вся пряма належить цій площині" можна скористатися принципом підготовки до роботи культиватора з метою показу практичного застосування цієї теореми.

Ілюстрація таких математичних понять, як проценти і дробові числа, функція, графік функції прикладами, взятими з підручників дисциплін професійно-технічного циклу і виробничої діяльності учнів, дозволяє розкривати зв"язки математики з цими дисциплінами і успішно застосовувати набуті знання на практиці.

В систему завдань з математики включені письмові завдання з професійною спрямованістю. які можна використовувати на всіх етапах півчання. Виділено три види таких завдань: задачі з професійною фабулою, лабораторно-практичні завдаш:;і з професійною

- ІЗ -

спрямованістю, довгострокові завдання з професійною орієнтацію. Задачі з професійною фабулою є найпоширенішою форілоа реалізації принципу професійної спрямованості. Основой для складання таких задач служить професійно значущий матеріал з математики з виробничим змістом. Числові далі в задачах беруть з спеціальної сільськогосподарської літератури, тому під час розз"язуваннл •-'« задач доцільно використання мікрокалькуляторів. Зміє-" ряду задач становлять наближені формули, які використовуються в сільськогосподарській практиці.

Особливістю задач з професійною фабулою є те, 40 ї” зміст, як правило, пов"язується з повторенням матеріалу основної школи.

У процесі розв'язування задач, призначених для повторення матеріалу основної школи, розглядаються такі, раніше вивчені питання як знаходження числа за його частиною, процента, пропорційність, арифметична прогресія, властивості ; графік функції, оберненої пропорційності, табличний і графічний способи задания функції, а також відомості про площі фігур (..-рикутника, прямокутника, квадрата, круга), властивості рівнобегхного трикутника, теорема Піфагора, співвідношення сторін в прямокутному трикутнику та ін. - -

Використання таких завдань, починаючи з перших уроків математики , на відомому учням матеріалі зміцнює в них впевненість у необхідності вивчати математику як професійно значущу в багатьох випадках дисципліну.

Так, при вивченні тригонометричних функцій учнів знайомлять з принципом дії тих механізмів, за допомогою яких відтворюється певна функціональна залежність. Одним з таких механізмів є кривошипно-шатунний механізм - складова частина багатьох механізмів і машин, в тому числі й сільськогосподарських, що перетворює

обертальний рух у поступальний і навпаки. У процесі теоретичного вивчення в курсі "Трактори і автомобілі" учні вивчають схему кривошипно-шатунного механізму, його призначення, основні деталі та умови його роботи. Кращому усвідомленню цього матеріалу допомагає розв"язування задачі на обчислення величини переміщення повзуна кривошипно-шатунного механізму при повороті криво-иипа на деякий кут.

При вивченні те : "Паралельність в просторі, мимобіжні прямі", "їїерпе; псулярнісгь в просторі" на етапі закріплення знань учням пропонують для розв"язання задачі з демонстрацією малюнків двоскатних і чотириснагних дахів будинків, яких чимало є в сільського 'одарському оточенні. На таких задачах відпрацьовуються і закріплюються знання означень паралельних прямих в просторі, мимобіжних прямих, прямих,.ідо перетинаються, перпендикулярних прямих, паралельності прямої і площини, перпендикулярності прямої і площини, паралельності площин, перпендикулярності площин, перетину площин, а також ознаки паралельності прямої і шіс .іни, двох площин, мимобіжних прямих. Крім того, це дозволяє відпрацювати в учнів необхідне вміння визначати взаємне розміщення названих елементів за малюнком. '

Тема’.- "Площі поверхонь многогранників", ”0б"єми многогранни-ків" "Площі поверхонь тіл обертання", "Об"єми тіл обертання", надають професійної спрямованості відповідним добором задачного матеріалу, запозиченого з виробничої практики.

Пороте далеко не завжди при вивченні нового матеріалу з математики вдається використати відомості дисциплін професійно-технічного циклу. В дисертації зроблено відповідні застереження і вміщрчо рекомендації щодо напрямків діяльності викладачів за-гальнотехнічних і спеціальних дисциплін для забезпечення взає-

мозв"язку з математикою. Зміст задач поперед _>о погоджується викладачами.

Наведемо для прикладу теми курсу "Організація і техколо. 1я проведення механізованих робіт", придатні для складання математичних професійно спрямованих задач, та мояливу тематику цих задач.

Табл..дя 2

№ п/п Назва теми Можливі задачі на дані теми

І 2 О

І. Експлуатаційні властивості машинно-тракторних агрегатів Тягове зусилля, трактора ІЕирина захвату тракторного агрегата Графіки питомого тягового опору звичайного та шв- укісного плугів

2. Показники ефективності використання машинно-тракторних агрегатів Витрати пального, мастильних матеріалів і пуск іого бензину при виконанні сільськогосподарська робіт Оптимальна швидк^ть руху машинно-тракторних агрегатів трактора на оранці, комбайна під чг~ збирання зернових культур тощо

3. Способи руху машинно-тракторних агрегатів • Довжина грушовидного і вісімкопо-дібного повороту під час руху машинно-тракторних 'агрегатів

4. Основна і передпосівна підготовка грунту для роботи машинно-тракторних агрегатів Визначення ширини загонів для різних тракторів ' . Розрахунок £ етичної норли внесе нкя мінеральних добрив Визначення витрат отрутохімікатів

5. Посів зернових культур Розрахунок норм висівання насіння під час посіву зернових культур

І 2 3 ' '■

Розрахунок вильоту маркера

5. Збирання зернових культур Схема руху комбайна під час збирання врожаю зернових культур Визначення втрат зерна під час збирання комбайном Розрахунок часу .наповнення бункера комбайна зерном -Визначення відстані між пунктами розвантаження наповненого бункера комбайна

7. .^'хнологія посіву, вирощування і зб: анкя цукрових буряків Розрахунок і^актичної норми внесення мінеральних і органічних добрив Визначення оптимальної швидкості руху трактора при посіві та збиранні цукрових буряків

8. Допустимі швидкості виконання сільс1--когосподарських робіт. Оптимальна і максимальна швидкості при посіві та збиранні сільськогост подарських культур Оптимальна і максимальна швидкості оранки різними тракторами

Лабораторно-практичні завдання з професійною спрямованістю виділені в окремий вид через методичні особливості їх реалізації : на.вність велиного числа моделей, деталей сільськогоспода-рсь .їх машин, контрольно-вимірювальних приладів, особливості перевірки виконання завдань, організацію групової форми навчальної діяльності. Обгрунтовано, що для завдань такого типу зручно викорис овувати експонати математичного кабінету.

Для відпрацювання обчислювальних, вимірювальних навичок, навичок роботи на мікрокалькуляторі, пропонуються такі лаборатор-но-прг гичні роботи: обчислення об"єму деталі, яка складається

з двох-трьох геометричних тіл (наприклад, щзрізаний конус і циліндр); графічний спосіб задання функції; розрахунки за емпіричними формулами. ~ . • '

Довгострокові завдання з професійно спрямованим змістом, включені нами в систему завдань з математг—и з професійною спрямованістю, відрізняються.оформленням і часом виконання завдання. На відміну від розглянутих видів завдань, що використовуються на уроці, довгострокові завдання вимагають тривалої підготовки вдома для їх виконання на уроці (математичні доповіді з професійно спрямованим змістом) або виконання їх в позау-очний час (комплексні завдання) з вказівкою строку.

Доповіді з професійно спрямованим змістом знайшли певне поширення в професійно-технічних училищах у зв"язку з впровадженням лекційно-семінарської форми організації навчального процесу. При підготовці доповідей учні використовують додаткову літературу з математики, дисципліі. професійно-технічного цикл/, к рокалькулятор, вчаться узагальнювати і виділяли головне, удосконалюють культуру усної і письмової мови. Для доповідей МИ і 3-комендуємо такі, наприклад, використання симетрії в сільськогосподарському машинобудуванні; визначення оптимальної ширини загону для різних тракторів з точки зору максимальної продуктивності машинно-трг- .торних агрегатів.

Певне місце в системі завдань відведено комплексним завдаї ням з професійно спрямованим змістом. Ці завдання вимагають використання в комплексі загальноосвітніх і професійних знань, навичок і умінь. Вони являють собою комплекс пов"язаних .іж собою завдань, які містять матеріал різних навчальних дисциплін, об"єднаних спільною метою, важливу роль відіграє форма подання комплексного завдання. Позитивний ефект дають п.^ьмові інстр; :-

- 18 -

ції на друкованій основі, що видаються кількома викладачами (наприклад, спецтехнологом, математиком, хіміком). Перевіряються і оцінюються такі завдання також кількома викладачами. В дисертації наводяться зразки таких завдань, зокрема: розрахунок кількості мінеральних добрив при підживленні цукрових буряків (використовуються знання з курсу агрономії, хімії та математики); розрахунок втрат зерна під час збирання комбайном(використовуються зк-.лня з курсу сільськогосподарських машин, організації і технології проведення польових механізованих робіт і ма’ матики). .

В § 3 розділу II описано проведений педагогічний експеримент та к~го результати. Експериментальна перевірка основних положень дисертації проводилась з 1988 по 1993 навч. роки в Зо-зівському ІЇЇУ ІіЗЗ (викладач Калінчук В.П.) і Гущинецькому ПТУ 1,5 32 (викладач математики Гулавська В.В.) Вінницької області під керівництвом дисертанта. Всього в експерименті брали участь близько 540 учнів. .

ІІошуково-констатуючий експеримент проводився в 1988/1989,

І989/1990, І990/1991 навчальних роках. В ході експерименту були виділені теми дисциплін професійно-технічного циклу, в яких найбіл—л широко використовується математична теорія. На цій ос-но. . було складено відповідні структурно-логічні схеми, розроблено і апробовано різні веди завдань з професійною спрямованістю. Проводилися роботи з організації матеріальної бази у вигляді моделей "еометричних тіл, вибракуваних деталей сільськогосподарських машин, плакатів, рисунків, графіків, таблиць тощо.

Формуьлй експеримент проводився в 1991/1992, 1992/1993 нав-чальн : роках викладачем математики Калінчук В.П. під керівництвом дисертанта. Експеримент здійснювався на базі методичних

- 19 - .

розробок "Професійна спрямованість навчання на уроках математики в середніх ПТУ сільськогосподарського профілю". Мета формую- . чого експерименту полягала у виявленні методичних умов реалізації завдань з професійною спрямованістю.

Аналіз успішності учнів професійних училищ з спецпрздиетів і математики показав, що в багатьох учнів здібності до назчанн" , виявляються переважно на предметах професійно-технічного циклу і в значно меншій мірі при вивченні алгебри і геометрії. Для з"ясування динаміки цього ставлення було проведено анкетування, яке показало, що внаслідок формуючого експерименту "кість учнів, яким подобається вивчати математику, ь експериментальних групах значно вище, ніж в контрольних. Особливий інтерес викликають задачі з професійною фабулою (32 % учнів), лабораторно-практичні роботи (17 7. учнів), проблемні ситуації з професійним змістом (І2*Л), комплексні завдання (10*/.). уоча в контрольних групах несистематично використовувались задачі з професійною фабулою, 16 7. учнів вибрали цей вид завдання і 7 */. - лабораторно-практичні роботи, проблемні ситуації з г’-юфесійним змістом. '

Близько-60 */. - учнів експериментальних груп відоовіли ствердно на запитання про важливість математичних знань для кращого оволодіння спеціальністю, в контрольних групах - тільки 28 */. , причому 52 */. учнів вважають знання з математики не дуже потрібними, а 20 */. вважають математичні знання взагалі зайвими.

Для з"ясування впливу розроблених матеріалів на успішність учнів з математики було проведено дослідження з використанням критерію Макнамари. Рівень знань учнів з математики на етапі .зступу в ПТУ в 1991 році відображено в таблиці 3.

Експериментальна група Ед - 36 учнів,

- 20 -

ексЕзркменталька група - 33 учні, кшірзаьва гру^а Кд - 32 учні,

Еонзрагьна- група К, - ЗО учнів.

. Таблиця З

Озікгх знань учнів з математика за основну школу

і Е р е й - ОЦІ НЕП

5 4 3

%Л!«зК *3 Е4 «3 К4

| Атгебра. і по* і ^зггттдки- оі^ліізу І 1 1 1 1 | 1 0 6 4 5 4 29 28 26 26

і ]Гєсеі©т?їія 11 °1 01 1 5 1 3 ( 4 1 4 ЗО ЗО 28 25

Дж з'ясування впливу розроблених матеріалів на успішність буїо Еравз/рко контрольний підрахунок оцінок в цос самих групах в 1553 рзці, тобто ПЇС.1Е закінчення вивчення програма з матеиа-■рагеїт на 2-гу курсі. Результати занесено в таблзкр) 4.

" Таблиця 4

Оцінні знань учнів з иатеиатхяк в ПТУ

і Пред-1 мети Оц І НЕ И

5 І 4 3 ,

%іЕ4 Ке | % іЕ4 ! ®3 К4 Е, ! Еи ч> • е1 «3 К4

І кх ^бра і по-1 ігаТЕИ 22ЕШІЗу | Лесмеїрія 2 2 І 0 , , І 0 II 10 9 8 7 7 5 3 20 21 21 24 23 23 22 25

Ба осної використання кріетеріе Цакнзшари можна зробити такі вїїегавжи: а/ систематичне використання розроблених матеріалів з ирссесікіов спрямовані сто в експериментальних групах сприяє пі-успішності учнів з математики; б/ несистематичне використання матеріалів з прсфзсїйнов спрямованістю в контрольних

групах не виявило залежності успішності учнів зід їх використання. .

Подібні висновки були зроблені і щодо підвищення рівня і: :и-вації під час навчання математики в експериментальних групах.

Експериментальна перевірна показала, що система завдань ' з ■ професійно спрямованим змістом е одним з ефективних шляхів Підвищення ефективності вивчення математики в П1У. '

Основні результати дослідження:'

1. Виділено професійно значущий матеріал.з математики для

учнів професійно-технічних училищ ^ільськогог-’одарського профілю (в основному для спеціальності "Тракторист-машиніст широкого.• профілю" ) та матеріал з предметів професійно-технічного циклу, пов"язаний з математичною теорією. '

2. Сформульовані вимоги до системи завданьз професійно спря- •

' мованим'змістом, складені з ..рахуванням методики реал і с ції різних форм завдань. • - . • .

3. 'Розроблена система завдань з професійним змістом для гг )- ■

фесійно-технічних-училищ сільськогосподарського профілю і методика використання їх.в навчальному процесі.

4. Експериментально перевірено, що розроблена система завдань позитивно впливає іа ефективність навчання математики, на формування професійної, кваліфікації, сприяє^ підвищенню рівня мот • вації майбутніх робітників.

Основний зміст дослідження відображено в таких публікаціях:’ •

І. Решение математических задач на';материале сельского'хозяйства в ІУ-У класоах сельских школ // Преподавание математики ъ сельской школе: Из опыта рг ’эты. Книга для учителя; Сб. метод.’ статей /Сост. Ю.М.Колягин, О.А.Боковнев. - М.: Просвещение,

1984. - С. 60-63.

•' - 22 -

2. О развивающих функциях задач в обучений; математики';'//По- .

іьление эффективности обучения математике в школе: Книга для , учителя: Из опыта работы /Сост. Г.Д.Глейзер. - М.: Просвещение, 'Э\9. - С. ІІ2-ІІ7. ...

3. Використання завдань професійного спрямування у викладан-' ні математики в професійно-технічних училищах'сільськогосподар-ськ)го профілю: Метод, рекомендації. - Вінниця: ЦЩІІ, 1993.''"

:і '

<. Задач* професійного спрямування при вивченні тем: "Об"єми многогранників", "Площі поверхонь многогранників" в курсі математики для сільських ІіїУ. - Вісник профтехосвіти. - Вінниця, 1933. - Р 3. - С. 12-13.

5. Розв'язування задач з практичніш змістом на уроках математики //Удосконалення навчально-виховного процесу в професійних закладах сільськогосподарського профілю: Науково-методичний збірник СВідп. ред. К чкало Н.Г.). - К.: Інститут системних'досліджень- освіти. Інститут.-педагогіки АПН України, 1993. - С.ІОб -ЇМ. ....

6. Графічний спосіб задания функції на уроках математики в сільських ПТУ. - Вісник профтехосвіти. - Вінниця, 1993. - № 4. 1

- С. 7-8. .

Пописано 20 друку 2^.01.1994р.0бєм 1.1 Формат 60x84 І/І^ ■*рук оФсетни"Лир.ІОО пр.Зая.27.Безплатно.

ДОД УДПУ 'н.М.П.Драгоманова.Киїз,Пирогова 9.