автореферат и диссертация по педагогике 13.00.02 для написания научной статьи или работы на тему: Психолого-педагогические условия формирования индивидуального стиля исполнительской деятельности музыкантов-инструменталистов
- Автор научной работы
- Йоркина, Евгения Борисовна
- Ученая степень
- кандидата педагогических наук
- Место защиты
- Киев
- Год защиты
- 1996
- Специальность ВАК РФ
- 13.00.02
Автореферат диссертации по теме "Психолого-педагогические условия формирования индивидуального стиля исполнительской деятельности музыкантов-инструменталистов"
КИЇВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИИ інститут культури
, і - . . і>Г6 од
На правах рушоцнсу
- в ОКТ 1996
ИОРКІНА ЄВГЕНІЯ БОРИСІВНА
Втшгнедагогнні умови Іормуіаш Індивідуального стилю виконавської дшьнші музиканта-Інструменталіста
13.ШШ — методика викладання музякг та методика муінчного виховання
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук
Київ — 1996
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Мелітопольському державному педагогічному інституті. .
Науковий керівник — кандидат мистецтвознавства, в. о. про. фесора БАЙ Юрій Миколайович.
Офіційні опоненти: 1. Доктор мистецтвознавства, професор ДАВИДОВ Микола Андрійович.
2. Кандидат педагогічних наук, професор ' ЛАПЧЕНКО Володимир Петрович.
Провідна організація — Інститут педагогіки АПН України.
Захист відбудеться 15 жовтня 1996 р. о 14.00 годині на засіданні Спеціалізованої вченої ради К 01.34.01 у Київському державному інституті культури (м. Київ, вул. Щорса, 36).
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Київського державного інституту культури (м. Київ, вул. Щорса, 36).
Автореферат розісланий «.„¿Д..» вересня 1996 року.
ВчеВцй секретар
Спеціалізованої вченої' _______ , _
ради КОВАЛЕНКО Н. В.
1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКГШСТЙКА РОБОШ
Актуальність гоолідкення. Проблема гашонійиого всебічного . розвитку індивідуальності в умовах сучасного прогресу стас особливо актуальное. У сфері педагогіка ввховакня нового "змістовного" ставлення: до. учня /студента/. псв”язано із гукані заді ся навчання в цілому, Едронадкзякям педагогічних інновацій та удоско-К05єщія?< традиційних методик-навчання. У,-ЕРмязку з цак, у перспективних кещ^адшх сласно!: ведагвПкя/дафереяційоване, модуль-НС-^ЗВ2БЗШЄ лавчаїшя/ ВЄЛЙК8 роль приділяється творчому розкриттю' Ьцав'ідушіьнгсті студента і’ процесі цілеспрямованого розвитку його задатків та нахилів. Тому новий підхід у методиці навчання грі на музичних інструментах передбачав не тільки врахування і'цдавідуаіьн'Ь-цсихологічних особливостей-Майбутніх музккан-тів-інструмекталістів, звання специфіки ваяву їх особистісних яйоЬггей.у 'аавчакьнйиу та виконавському процесахі-.але й моделшан-н* внутрісніх та зовнішіх уаог формувана». пербпекіивиого дяя • тану виконавця індивідуального сдаш /способу/ виконавсько Гдіяльності.. .. . - •...." • ,
Стан .науково! розробки- теми. У .'.результаті; проведеного _ теоретичного аналізу проблеми закономірностей прояву індивідуально-психологічних якостей . людини в процесі фзрмуванйй індавідуально-го стело діяльності-® музнчно*П£дагогі-чніи /О.Д.Алексс?в,Г„Г.Ней-гауз, Г.М.Дипін/, педагогічній /В.К.Еабанський, І.В.Занков/, психологічній, психофізіологічні.!"! літературі /Я.М'.Аболін, Н.Д-Бехтв-рсЕа, Б.А.Вятасін, В.Д.Небаліцга, В.С.Иерлін, Й.М.Дейсахов/, літературі з мистецтвознавства Д. А.Баренбойм, Є.Я.!іберман, Д.Л.Рабинович/ ті виділили кілька самостійних неоднакових підходів /напрямків/ у дослідкенні. Цієї Проблеми. Г., . .
■ У музично-педагогічній літе'рат.урі, та літературі з .мистецтвознавства /персзй напрямок/ показано, до особливості прояву інда-відуально-психологічних якостей музиканта у виконавському процесі оОумовлюють характерний стать виконання. На цій основі більшіств лвторів здійснювались спроби класифікувати виконавців за певннгли /домінунчші/ індивхдуальноі-лоиіологічнима ознаками. Найбільш поширеною стала дихотомічна класифікація, згідно якої виконавці розподіляотьря на представників "ррмангачного" /емоційного/ та "тисячної®" /раціонального/ .талів /Л.А.Баренбойм, Д.А^Рабіновпч, Г.М.Шшін/, Кївсифіквдія.-музикантів за Л;Марі-інсеном /класичний,
романтичні!:!, експресіоністськії!! ташз ыконаалг/ пов"язус особливості виконання з тадом "звукотворчої воді" /статичні:;!, експансивний, екстатичний/. З інеого боку, в залехності від спрл-няття музаканталш авторського тексту, Є.ЯЛїбсриан запропонуєш умовно розділитг виконавські тиш на дві група - об"активного та суб"єктивного спрямування. Дєцо іниай підхід у роботах Г.Г.Неі-гауза - тіш виконавців розглядаються як надіндивідуальний та надособистісний. Традиційна дихотомічна класифікація виконавців /емоційний та раціональний таля/ доповнюються нам третім типом -"універсальним".
Представники пскхолого-виконавського /другого капрягжу/ досліджують проблему закономірностей формування індивідуального стилю виконавської діяльності як проблему професійної ЗД--'•-.ОСТІ музиканта до ефективної. ¿-часті в музично-ЕикокзЕському' процесі.
Е одному випадку вважається, що оптимальний тез вахопэвцд зумовлюється властивим йому комплексом ¡.‘.узичких здібностей, Г Еа дій основі пропонується така даапоаогія: емопійао-обрвзник, раціональний, репродуктивний типи /С.І.Науіаєнжо/. В іЕзшу вападку еіг крєслиеться домінунга роль "еыоцШю-регулятнвкпх" /лЛ.Бсчхі-ръои/, "безпосередньо-виконавських лрофесійво-вакливах" ЯЕОС'.-еЙ /Ю.В.Цагареллі/. . • .
До третього нзпряшу моана віднести спеціальні психологічні, психофізіологічні досйідзєння, дє-лроблеііа формування індивідуального стала діяльності розглядається з точки зору особливостей індивідуально-психологічних якостей .музикантів у'виконавській діяльності. Сучасні дослідження' з генетика, спортивної педагогіки /Б.А.Вкткін, І.В.Равіч-Щербо/ вказують на те, що індивідуально-психологічні якості лндаш в результаті цілеспрямованого педагогічного впливу,. вольової регуляці і тз саморегуляції в значній мірі підвладні корекції. • .
Таким ч2нои,- формування індивідуального стилі; діяльності виконавця передоачас виховання особистості музиканта, визначення перспективних напритаів формування індивідуального сталю діяльності виконавця, а такогі створення ефективних педагогічних умов ііо-го формування. Проте, слід відлітати, но в концептуальних моделях вяяезазнач&чих напрямків хоча й простежувались тевденці! класифікувати виконавські типи, відзначався суб"ект музачно-вяхонаьсько! діяльності з точка зору йото професійної прідаткості, але при цьому різноманітність індивідуально-психологічних особливостей виконавців у різних умовах музично-виконавської діяльності не’
враховувалась, опліальшис досліджень педагогічних умов форлу-ввкня і ндке і дуального стиля виконавськоГ діяльності не ІДІЙСНЮ-езлось. Актуальність і ьедостатня розробленість дано! проблеми зумовили впбір те'./я дослідження "Психолого-педагогічні умови ' формування індивідуального стилю виконавсько! діяльності муза-канта-інструмеяталіста". -
ОД’У-'то» дослідження е цсгхолого-педзг-- •■таа підготовка му-зшсактів-іаструменталістів до епксдзйоьяо! д-гаьиоаті, зоярегла в рівнях П фарбах. _ ,.
Предметом дослідтеякя с процес *ор.:ув;;:щд /закепсмірності, тенденції/ індивідуального стилю виконавське! діяльності музякан-та в умовах навчання та виковавської практики.
Мета дослідження полягай з тому, щоб вияви г,- і теоретично обгруктзгватп педзгогічні..умоБИ формування іядлеі.,услкіого стял» виконавської діяльності /перспективного для оссс::.,тісногз типу. г.гузакантз-іяструненталістз/. .. ' .
Гіпотеза дослідження. Повноцінна реаяізеція індизідуатано-психологічнгх якостей музикантів мсглдга тільки з тому випадну, ’ золи сформовано опяшадашй отаяе-яошкеко діяльності' мктеидаш та створені адекватні педагогічні умови'його |«]2<увашй. Поняття ' індивідуальний пеиходого-ззикснавський 'отале-иомпяекс діяль- . пості" у нашопу випадку означає сйорглоЕЗаість доцільних для певного типу виконавця псстолого-виконавсншх якостей /вмінь адекватного вибору рзпертуару* досягнення професійно- та психологічно-необхідного рівня завершеності підготовки до виступу, павичок саморегуляції з метоп'дзсйгненяя особистіснс! стабільності та надійності під час виступу,,-керування еиоційяою сферою, набору артистичного амшгуа тоао/. /Даний кошиекс, повинен бути ' ’ іерархїчао-Езаемопов"язаною структурою, підрівні якої погодгу-втьая.міз собов за принципом "оптимальних" еззсмосприяння та ззаємоспівді!. Це означає, ио зміна зв'язків одного підрівші спрячинао варіювання зв”язхів у системі в цілому./ . ■ . • '
7 відповідності до гіпотези булл визначені■такі завдання:
І. Виявити особливості :прояву -.індивідуально-психологічних якостей виконавців у різних формах «узачно-вяконавоьжо! діяльності .
. 2.. Зазначити перспективні напрямки та методшш яореяціТ.
.іддиві ду сльно—психологі чних властивостей музикапта-інструмента-лїста. ■ ' '. ’
- .3. Вигадхл особливості наявяення саморегуляції та саыокэ-
рекці! означених властивостей, прятамашшх аяноваииа» у різних 'формах музично-Еаконавоьио! діяльності. .
. . 4. Створата загальну інтегративну модель дзоріувааня індиві-
дуального стапз діяльності виконанії.
5. Назначай та зыоделазагя єфеятаЕяі педагогічні умова дад форглування інцгЕіяуального псахслого-викоквБоьного стале-ксда-дексу діяльності иузаішате-Ійструиеаталіста.
.Методологія і ке^о,тгдка дослідження. методологічну основу дослідхгннн складає філософська таорія особистості як суб"єкта діяльності; додозоїшя сучасної есдхологіі про єдність свідомості та діяльності лзетнд; гзорія установка; нченкл про інтегральну індивідуальність; теорія поетапного формування розумових дій; теорія,розвдЕаэтого вззчанаа.
Досдідгєкня проходило в чотарн етапи. На перлону зтад'./ї’йЗг-1320 рр./ проаналізовано необхідну науздву .педагогічну літера гуру. На другому стані /1320-1994 рр./ було проведено конста-туагсхй екссєракскт, протягсь яхого вивчались заяоноайрності ■£.>-яву індиБідуадьно-Есвхсдогічккх .соблявомей ваканаЕйіЕ у р.^аі^с формах музячно-ддксышсь:;о! діяльності. На сеаозі теоретмчяото аналізу пробасиш і даних донстатузчого ексдєрши'^нту булл розроо-декі програш формування індивідуального стала 'дюиавсьхої діяльності музтздіі /захаода інтегратаьЕа модед.» їй окреці моделі для означксз?- кжоаагськах тапів/, дано теоретичне та ярак-дкчде обгрунтування форлузлого єкспзрдмедту. На третьому етапі ' /1924--1Э35 рр./ прододахся фориутад^ едопсршеат, форіудавадвсь Едсновка'.з нрахтдчетх ргзультагіа. На четвертому етапі /13951953 рр./, - оерєгірочі$& експораменг, проводилась,апробація моделей фаріусадЕ.“ індивідуального стиш гадошзсько! діяльності.
Ддя розБ"язакнЕ пс:та£дс::дх заїдань на рхзнах етапах сксне-рдіігдгадьЕо! рзСотд-вадорг.стс~7задся комдхекс катодів: тєореггч-і-шй аналіз, аедзгзгічіз’і счсдарсгекі, сноетередонкя, адкетухання, гсзхудгднд, у:ке сздтухі-кдіі, гдзчсвьа кадчадвдо! документації иепг^зіх: Укрзїгт., узаголгпсіпі" передового пгдагогічяого досвіду зсео. Опрацзсгадкх результатів адійсдхзпдося за статасїачкгла методе«:. 5 -
Рзугпрз *ссд!гізшія полягає з т-шу, що:
І» йзтхєпс аггхншіхкгсті, тенденції та основні шшрзззк П£ОП£Су форЕЛуК.І2!Д ІІЗДЙЗІДуаЛЬНОГО ССИПЗ ШИШЕСЬХОІ діяльності.
доведено, «о перспективні напрямки формування індивідуального СТТ..ЧЗ діяльності виконавця пов"язен! З ГОЛОЕНШІ методологічним принципом "оптимального' взаемоопрзяння та -Езаекоспівдії. Він простенусться у процесі індивідуального пристосування виконавця ДО УКОЕ МуЗИЧНО-ЕЛКОНЗВСЬКОЇ діяльності та ВаЯЕЛЯСЇЬСЯ як компенсаторне варіювання психологічних гластпцастей,- біфункціональних показників /"емоціСне" - "раціональне"/, '’еі ночах" та "чоло-ьічнх'* особливостей виконавця. Слід врахсвуїатз також таку тенденцій як несвідоме прагнення музиканта удсоквшшсеатись через,-засросння та оволодіння характерній;! якосгягд /стлле-поведіккою/ "суНергерОЯ-ЕИКОНВЕЦЯ".
2. Розроблено загальну інтегративну модель формування пер-
СПЄКТЙЕ30Г0 індивідуального СТйЛЄтКОМДЛЄКСу діяльності кузикан-тіЕ-інструменталгсуів, яка вюготае в себе різі«' У.от: педагогічної корекції івдавідуально-психологічнЕХ осо::;:явостей-вяконав-гл, його орта стичного імідку, форауЕзюи "Я"-гякоЕавоьяо! кснцеп-ці ї та установки на слухацьку аудиторій, блок опанування та енко-растання їлоглквнх моделей сценічно! погеді-нкн, •
3. Нэ основі узагальнення характер»« особжйн>о$ей лраазу індивідуально-психологічних якостей музикантів у рігнах фордах куз-чно-рпх онавськоІ -діяльності класифіковано шсонзвсьиі тапд.
4. Визначено ефектавгай комплекс методів формування'індиві-
дуального стилю діяльності иузпканга,- адекватний'певному типу ЕИКОНаЕЕЯ. . * ■ ' - •
Теоретичне значення дослідження полягає з обгрунтуванні закономірностей, тенденцій та основних напрямків формування індпгі-дуального стале-коїділексу виконавської діяльності музккантів-ін-дтрументалістів, розробці педагогічної моделі його формування, виявленні механізмів гпроЕадкення цього комплексу, створенні -но-. вех теоретичних понять /стале-коіяшекс цсихолого-іаконазської діяльності, "оптимальний" стиль виконавської діяльності/, визначенні теоретичних передумов означеної викоезїської типології. .
Практичне значектм дослідження полягає в розробці та впровадженні в практику методика формування індивідуального стилю еяко-навської діяльності, яка нклотас ефективний комплекс пслхолого-педагогічиих методіг /базисних музичних спале-формул, групової дискусії,ролевіас ігор, створення'проблемних ситуацій, сугестивного ЕЗЛПВУ, сснсокоторного' псяхосвнтезу, формування почуття успі-
ху, імагбтерапіі '¿а 1н,/ комплексну програму психічної підготовки., спрямованої на підсилення позатаваах якостей вдзиланга-інс-отрументаліста та усунення недоліків, які мавть иісце в сатуації музачно-їйконбзської діяльності. Результати і шсасвка влкорнс-тсзуагася у процесі підготовки музикантів до Еі-кскаьської діяльності та в курсах лекцій з "Методики викладання гра ка музичшіх інструментах", "Педагог!и”, "Мегоднкз музичного .виховання","Педагогічної арск'Ша", ^ЕиконавськоГ практики" у вузах цузично-¿¡здагогічної спеціалізації', а таксж в системі перепідготовки вчителів яузкчшх шкіл, викладачів вузів та училищ. 7 значній мірі доповнена традиційна методика професійного відборі' абітурієнтів ярі прийомі до вузів вдзично-вяконавської орієнтації та ікиі музвчні заклади. ' -
, Вістрі;~чтсть результатів доолідяення забезпечується псахоло-го-падагогічніш обгруїпузаюьтд наукових підходів до ріпеанк проблеми, кількісно» та якісною обробкою здобутих ДЗІШХ, коипекснов ліетодяков дсадідаеани, адеюзатіїов меті, об"єкту, предмету і г.-;г-данша'досл Ідшшя, підтверддуєт^ся апробацією результатів ;; пто-цссі навчання. . '
Ял .з,отт.-ЮЗГМ2Ш-та£І-РМа!ЄЩЯ:
' І. Загальна інтегративна кодедь паихолога-ї-аіенавського стз-де-кслшлеаоу ді.тгссті музидаптг-інструмєнталіс'гз. Осеовні структурні компшг.:тз визначеної кокехі складавг-яг: із:
- педагогічні корекції іЕдавідуазьао-псяхологічЕах особли-
востей. 2ЛЯСЕ2ЕЦЯ /оптишльнлй стиді сакорогуляці 1; загальна та ' ситуативна вавонавська уоїазовха; емоційно познтшщй "фоновий" лестрій/; - - .
- музячно-цедсгогічкої корекції артистичного імідзу /забір
ідеально! програма, стали поведінки/; • - ..
- фзрлушікя опткаояьної "Я"-вакокавської зошепні! /пого-
джена взаємодія двох ."Я"-коіліопєктіе: впаоазвець-особгстість + спостехзігзч-кокттшеїз/;' . •
- фотазшзкк'і устояоакз па слухацьку аудптогіо /біоенеоге-тпчиглі контакт айо "відклетспі-ія” від аудиторії/;
- огггндашгя та вахордссення У виконався::«1 діяльності мозс-дйвих моделей си.йіі’чпої поводп;:і:і /залежність від ішшвідуалькс-пзпхелогічяах оесблягосгтсЯ - шззпгпшс, нейтральне, цегатгше реагування на ситуацію виступу/.
2. Умови /внутрішні та зовнішні/ індивідуального гавчаквя, гсї.іїл забезпечується є£єктеекісїь формування індивідуального сдаш виконавської діяльності музкканса-іі зтрумецгаяісї’а. Вяут-РІгні умови перепбзчаоть оптимальну сформованість всахолого-вя-конавського стиле-комшіексу ДІЯЛЬНОСТІ у певного типу ВИК0К82ЦЯ: загальну установку /необхідній фуикдіоаалькг.Г., псяхічнай, моральний настиій музиканта/, активність /інтенскг -іста мотивації наступної ДІЯЛЬНОСТІ/, СХИЛЬНІСТЬ .ЧУЗЛЯСНТЗ де. гзкзкуяанях творів.
У процесі- створеная зовнішніх унав /ічлигіг.:-' «оді коделі сценічної поведінки музиканта/ враховується саакфіяй реагування іист-вутчтзлістз на стресову ситуацій виступу а і/ізиз: 5оі;йх, музач-но-вякозазсько! діяльності. ■ •
3. Перспективні -газделі ковегаЦ! гз фошз^рвтпя ікдявідуального стзлв виконавської діяльності інструкснталіс';.'.
Апробація гз_,ЕПТОЕздтекня,в прякпж./ рззуяг-тзїіз доояідася-здііїсиозалксь у процесі дослідно-слсдерамєнгзлвно! робота в Ііелітопсльському педагогічному'іпсгатуті та з Запорізькому'інституті удосконалення вчителів. ■Основні пелсгеші даадідг.зяня-обго-воршшся аа щорічних науково-?:етедпч::2х ясгїоренцілх Молі топсль-ciatr.ro. дергавного педагогічного і кетягу ту прогягоа 1989-1235 рр. та ¡.еспубдіканськах кзуково-аракіачаях конференціях, які,аровояг-лгі- на базі цього інситуту з 1990—1995 рр.; Ктаворізьлого та Київського дерзагапх університетів у 1932, 1995 рр. та'• Прикарпатського університету з 1995 ;р.’ . .. . . ' .
Стглитта яягетхгапіТ обумовлена' логікою досяідяенкя, вдзва-ченимй завдаиняка та складас-зся а вступу, трьох розділів, заюго- • пення, списку вякошегзно! література та дод&гяів. '
'. ' П. .ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ . .' . '.
і У вступі обгрунтована актуальність.тема, визначені цілі та основні завдання, об" сг.т, предмет, методологічні принадна, мета-дика та негоді» дослідження, наукова новизна, теоретична та практична значимість, вірогідність результатів, 'проаналізовано сту-' пінь дослідження проблеми, сформульовані ИВЛОЗбНКЯ, які.виносяться на захист, визначені основах -поняття дослідження* '
У.дегаому возділі "Методологічні основа формування індивідуального скла виконавської діяльності музпканта-ішпрументалїста” васві гаються сучасні конвенції та напряика дослідиеїшя цієї яро-
бдеми, розглядаються поняття "сталь виконавської діяльності", "індавідуаяьао-гзмхологічні .якості виконавші", необхідні дая сор-мувакня індивідуального стиля діяльності інструменталіста; визначаться,./на основі аналізу література та передового емпіричного досвіду/ психолого-педагсгічні аспзкта формування Іцдавідуально-го стида активності; обгрунтовуйся особливості прояву індивіду-^ йяьно-психологічнлх відмінностей музиканта в процесі підготовка до наступу. ’
У нузично-педзгогі-тій літературі та літесотурі З Ш1СТЄЦТ2С~ знавства-тешін "індиБідуальнай склі, виконавської діяльності” відзначає характерну манеру ввкоианая музичного теооу. Згідно спаццфікя виконання музиканта часто відносять до певного тії су: романтичний - емоційкяй сідлі. виконанш^ розумовдй 'раціоналікгі підхід до музичного твору /¡І.&.РдДіяоЕйч, Г.іШиаіи/; ішасаяниіі, романтичний, експресіоністський /К.Л.Мартінсе^ БідЕО^аміш до авторського таксту, а такої специфіка його інтерпретації влзкачгла типологію за б.ЯЛібєрканоа - виконавці суб'єктивного та об“ск-тавлого напрямку, за Г.Г.НсИгаузса - універсальний тая, енкс -гді ННДї КДЇ1Е ідузіьноро то надособастісного сенсу.
Дослідкенна. дЛ.БочяарьоЕа; Ю.Б.Цагарелді>Б.Г.РаАНікоЕа вказують ка нояливість фор-дувакня настрой певхічно? готовності до виконавської діялікссті на основі індавідуальао-пшологічннх відмінностей. Дра цвечг ¡відоузасться коїшеасація рг;іу таяологічнах ЕДастлвостеіі нервової сноте.'.а, текперааенгу відносно вааогаи діяльності. Досягаєш» знадаях^зультагів у аузично-даконавській діяльності сприяє наявність еіісщйко-реіулатшщх ДЛ.Бочкарьовг' та хшшяекоу 'музичнах здібностей /С.І..Науаеако/,.вза£»шпов°язая2х комплекс прсфесійно-вагливах іеіостєіі /Ю.БДагареллі/. .
У• сйеціашкхдаухідаеянях асахснюгі!, психофізіології ссоб-лзва увага нрлділяеїься вивченню закономірностей прояву іццавіду-адьЕо-аіаходорічнах ьдастаьсстеЦ додана як базової основа форіу-езнкя і щдав і дуального стала виконавської діяльності. Я.Стреляу розглядає тегшераглоат як .механізм регулювання окремих дій та ді- • лдькссті в цілоду. Б роботах В.Д.Нсбиліцава, У.;і.П^ісахоБа, І.Б.Равіч-Шарйо кідарсслззтіся значення "віссовжьііо-середовеїчлг" вплив і б на фо|иугання іідазідуадьно-ясаходогі чних особливостей дздиш. ■ •
ііз підсумками аналізу та узагальнення досліджень з проблема закономірностей дгхшзу індашідуакьно-псЕхологічких властивостей
у процесі фопягаанкя і шнш і дуального стала діяльності ігожна констатувати наступне: •
І. ІЦДЕВІДУЗЛЬНО-ПСДХОДОГІЧНІ ЕЛЕСТЙЕОСТІ ЛК1ДКЕЙ сприяють чи не сприяють ефективності здійснення діяльності визначеного тгду.
- 2. Осново*» срог?у особастісян* індивіду^льнах властивостей
є темперамент, їдо впливає на динакіну вояьс: рзгудшдії та само-
регуляці f .
3. Ця динаміка як авдивакчий психолог!-сай фактор на одзач-но-гаконзяську діяльність у найбільшій мірі ГП'ЛЗДІСТЬСЯ б стресових ситуаціях. ' •
. Згідно теорії інтегрально! особистості /Б.Л.Вяткін., В.С.Иер-лін/ індивідуальність виконавця шия с собою ц.хіену систему ісравхічно організованих рівнів індивідуальних ^асгаг.остєй. Відомо, ко РІЗН0РІ2КЄ2І властивості дов"язані стаг'.стачпо СІЗГЗЇО-С:.г2тозначно. Це значать, по для гарбовігаді! спзтгка в цілому слід ліквідувати суперечності кіз різнорішсвшї Еластггост.'йа, ’
У НЬОМУ Випадку ЕЗДаГОГІЧИГій Е2ЛИВ ЗДІЙСНІТЬСЯ Через СПОСєреДХО-зані ланки. Головною ланкою серед кед, через яку' оносерздаовуеть-'.'і зз"язск різкорівяевих властивостей, вазкачазть діяльність. Св-.■ звлегяості дід вибору дій, одетадій, нромі гкрвнх. сі лей даа »іііїшш завдань діяльності зиінвзгься зсарзятер зв"язяіз мі а віз-норівнєвика властивостями лвдияа. • ■ ' '
Негативний еплг.в на діяльність цих різнорівнєЕИХ властивостей, що впливають на індивідуальність, долається за допомогою ■іодауЕаяня повної система установок. Оптимальна сформованість -енотера установок є 'заглавие передумовою ефективності майбутньої діяльності. Тому поняття "івдзвідуальний стяль виконавської діяльності" ¿їй тлуїлачимо як усталену індивідуально-своєрідну систему цілей, дій, операцій щодо перспективного, конкретного певного гицу 22К0НЙЕЦЯ. В протесі його формування відбувається погодження різнорівневих індивідуальних властивостей музиканто-інструмента-ліста в єдині' гнучку систему. Виконавці з. різкім індавідуалько-типологічннми'властивостями нервової система, різною структурою здібностей, темпераменту отримують можливіоть домагатися майже' рівної ефективності при .здкоканні однакової діяльності. ■ ; .
, Проте індивідуальний стель діяльності, сформований у даного виконанії, не завжди оптимальний для нього з точки з оту результс-тіз музачію-вакока-зської діяльності. Тому,' фор>гувашн"огітк:'А~ьно-
го", Індивідуального стала виконагської діяльності для інструменте лі ста вамага. не тільки зшиня індавідуально-иетхологічщи особливостей музиканта та їх врахування, але й виховання у майбутніх інструменталістів вмінь т^ конкретних иавачок вддо оволодіння засобаш здійснення вакокавсько! діяльності, иайбільїл адекватнвх реалізації пснходогс-влконавськсго типу.
Передумовою успішності глузачно-Епконавськсі. діяльності слід такок враховувати активність 'ікдавіда як вгзкьчазьну умогу становлення, реалізації тс подальпого вядозгдікявання ст2ЛЬ02сі д::>. сті діяльності. ї музачно-ЕішсііЗЕській діяльності інднвіду.-'.-.ь;;; сталі музичної, моторної, вольової та емоційної активності опосередковують вдасі50зв”язкн мін різіимв підете тсл!а:.щ іщшвідуаль-шах властивостей музиканта. Тому ш ввсгасмо, шо а» пареаеткі виступають як необхідні умова пристосування індивідуальності музиканта до вимог виконавської діяльності та опосередковують різ-норівневі зв"язки в інтегральній ОСОСИСТОСТІ , '
Для повноцінного розвитку іздаЕідуальності виконавця, пі"’-;-цєшія ессктавносгі викова всь:.ої діяльності в цілому слід евд -я-та психолого-иедагогічні умова, які саршюіь ¿оркувакк» іеддг іду-ального стелю виконавської діяльності. Серед внугрішіх та зовнішніх умов веляку роль відіграють: функціональний, псллічнай, ьш-ральшк настрій підавіда; іятенсавність «отагаці*. наступної діяльності; схильність-музиканта до-творів, що виконуються; вяд, форма,- умова музячно-ЕПконавськоГ діяльності.
Досягненкя"оаті№атького" функціонального настрсз вов"язана ' для певного тищ' музиканта насамперед з рухом до одтшозльного Рівна функціонування нзііроданамічної систєіві'в цілому, якай досягається завдяки гармонійному співвідноаешш свідомих та несвідомая КОіШОНеНТІЕ псдхічної саморегуляції. У вгоцесі створення індивідуального стела са^орзіуляді ї слід дравильно вибрати ціль активності, вязшчата кодедь значущих умов діяльності то індивідуальну програму шксїіавськЕХ Дій, апробувати систему кратері їв успішності аузичяо-гошошвськоі діяльності..
Серед уі:ов окремо слід відзначся! схилььість музиканта до певного ку зично і’о стилю, цо" залежить від сіосмованості іцдавіду-адьного музачно-шхонавського досвіду. а.В.Яікешнчов умовно класифікував виконавців за їх прагненням до найбільш значних музич-лгх ст-лглв ./кяасйикзм, рауштаза, бароко, сучасні стаді/ на чо~ ткш гщшї. Враховуюча індивідуальні особливості прояву."вакоиаь-
сьаах яаостеа" музикантів у. процес І етапної підготовна до виступу, мсзна прогнозувати специфіку поведінка виконавця у майбутній діяльності.
Взкезхазаке визначало састємняй і багзтофтдторнал підхід до речення закономірносте!! проявлакня індивідуально-психологічних властивостей музикантів у різних формах.виконавсько І діяльності.
/ дтгіто’іст розділі "Основні кратері! діагностика ічдивіду-ально-псахпдогічнах властивостей музикантів-ілструменталістіз в процесі підготовка до. иузячио-никснзвської діяльності4 розглядаються експериментальні дані констатуотого ехспеїя.н.енту, дз виявляються "універсальні"дала виконавців за різних умов музично-виконавської діяльності /концертний наступ, технічний залік,музична бесіда/; визначалася перспективні напря-ка корекції індивіду-ально-педхологічнах властивостей музикантів; розкриваються особливості проявлення біфункціональних показників та їх кореляція з дангіичкимд властавоатяла темпераменту Еикокашіз;авалізувться характерні якості музикантів чоловічої та жіночої статі;узаіаль-кдгться результати експерименту; на основі означених закономірностей класа'іауіоться виконавські тала.
КоНСТЗїуГЧИЗ експеримент проводився із студентами 1-7 курсів музично-педагогічного факультету Мелітопольського дерзавндго педагогічного інституту протягом еосьмл років. Загальній зріз дссзідзуванах складав З-б чоловік. Особистісні якості музикантів назначалась на основі адаптованого запитальника Г.Айзеняз за тз-.калш.парзметраіз: екстраверсія - інтроверсія, ригідність - пластичні ста, емоційна врівноваженість - збудзуваність, темп реакцій загальна активність. Спінквання результатів заступів студентів здійснігваїось за традиційною д”ятзбальяон састемои за такими кратері яла: ріьень навчальної підготовки, стабільність, надійність, є?іші£лїсть та артистаза виконання.
. ’ І результаті’проведення констатуючого експерименту їда еяя-
еилл перспективні таля виконавців дая різних-' умов музачко-впко-иаЕсько! діяльності. Серед них найбільш результативним:!, згідно спільного зрізу даних дослідження, стала виконавці "змііианих" длпів:,-5Яег;лаїо-сангвініки /4,26г/ балів/, сангвіно-холерики ' /4,264/, холеро-флеіг.зтаял /4*25 балів/, г.олеро-сикгвпплд /4,178/, сангвіно-ілозглатякя /4,071/, мелагшуго-холесзка /4,03/. Виконавці "чистих" тилів у порівнянні з ”мі'чанн:.’.а"продг.*’онстру-
валв гіші везугіьтати: сангвініка /3,7-16 балів/, уеланхсдіки /3,694/, холерики /3,34В/, флсгаоткки /3,104/. Значно, зішеєнкя результатів відзначалось у хсозеро-мелакхсліків /3,235/, санпінс-мвланхаліків /3,008/,
Гнучке коригування "інертного” флегматика у бік сангвініка та келакхоліка сприяло поліпшенії» результатів: "чисті" фяепвта-кл /3„Ї04/Т флеггіато-СЕЮТінікй /4, 2Ь7/, флегміїго-меааііхслік::
/З,£52/, флєтаато-хслершш по зустрічалися. Компенсаторне підсилення "слабких" меланхоліків властивостями "СИЛЬНИХ" ВрІШЮЕПГ:— пах та навіть кезвіБковахсішх типів відіграло позитивну роль: і.:е-лшіхсліди /З,£51/, кслакхолімілсгздгкка /3,973/, меланхоло-санг-вінгки /3,766/, калгнхоле-холстаніг /4,03/. .
Систематизація стриманого матеріалу дозволяв стЕсгдкувап:, ко в процесі пргстосуваїїкя-інструменталіста ДО СПЄІЛіфІЧНІІХ УМОЕ ЕИКОНЗІ'СЬКОГ ДІЯЛЬНОСТІ МЗС Місце КЄСВІДОГЛіГ; рух до оптимального фушщі снування нейродкнамічної сі:стс;л:, згідно загального проі;і-ля обрано: діяльності. Встановлено, л;о педагогічну цілеспрямовану корекцію доцільно •здіїїсгаЕата за трьаіа перспектавзімг канрім-ішгли; , - - ■ . ' ..
І/ компенсаторне взпємодоповеєнкя /меланхолік*«-*- флегматик; 2/ компенсаторне взесмссдршжя /¿легка так ^ сангвінік, хоаерак ««-♦* сангвінік/; '
З/ корекція "інтровертованого" з бік "єхстравертованого” /фзеїизгин —і- сангвінік, меланхолік сангвінік, меланхолік —>» холерик/, . . *
Перспективні ПЛЯХК Е0рЄКЦІІ ІїПТіВІ£УаЛЬНО-ЕСЯХОЛОГІЧЇСХ, властивостей музиканта,, згідно результаті?: констатуючого епеверг.-мєнту, цов"язані такок з щшпшпок компенсаторного взаемодопов- . ненна ти взаемосиівді Г, якк£ грояЕлясгіся на'рівні л оптимальногс" поєднання окремих властивосте!:. особистості виконавші та. його профілю фукг.ціонзяьних асиметрії' /сі.-.оціііно раціональне/. Тс:.:у ідднеідуальний "профіль функі;і окальнях асиметрій у нашому вападг.; є такок системним критерієм тееслигізаці І Езконавіхів за невічним складом. !
. Пристосування виконавці б-іо різних умов музичко-вахокавсь-кої діяльності часто сврачішас зміни домінантних співвідношень півкуль. При цьому напрямок педагогічна! корекції індивідуатько-психологічких якостей виконавця валЕзае ка характер варіетапна домінантних співвідношень мозку.'
' Сзосрідна-ксьЕіенсагориіста двсх начал /с;.юці£їз -+-»• раціональне/ стаорлс необхідні передумови успііио 1 педагогічної корекції та 'Іорнувашш індзвідуаіьиого есзхолого-еикоішвського типу иузнклпта. У даному випадку "рух до оптимального" зпконззсіко— го типу музиканта здійснюється ян сатуагз£н.е агріюяаїшл профілю б і функціональних асиметрій /зміна провідного ока і типу перспле-тені'л пальці з/. Дана закономірність простелена з процесі експерименту. Так, з умовах концертзого виступу лідярузалк музиканта "худо-енього” плаиу /а язжцм кєревазакням правої півкулі/; у ситуації технічного заліку найрезультзгаяні г?.\гі стала вахошнхі лі-2співкульнсго /"раціонального"/ тапу.
У процесі псяхслого-Еахоназського аналізу індивідуальних досягнень 22К0ШЗЕЦІ2 у різних умовах -музИЧНО-ЕЯКОІИвськ о ї діяльності відмічено. по індивідуальний сталь е:::ссцзшія, прітамашшй П2ЕНО..ІУ і.чстру^онталісту, ПОЗ"ЯЗЗШ1Й з особливостями проявлення окремих 2Л2стп2остз5 темлерзменту. Запропонована на;.« класифікація Еиконазсйллх талів враховує дспіиуячі характерці індявідузль-но-пслхологічні якості музикантів, а такок особлязості гпко-напня: ' '
Теипераиенг Виконавська класифікація
І. Холерик Вулкзнічіяй ‘ .
2. Сангвінік . Бійці вськкЗ
3. їлегиатан Інертнзй -
4. Меланхолік ЧутллЕяй •
5. Хплеро-саяі'зінін • Артастігатй '
6. Холеро-ілєгкатан Нонструктагнлй
7. Сангзіно-флегаатлк ’ Пластачпдй
8. Сакгвіно-холерик. . І-’ЛЛуЛЕСЯЕІЮ-рС'аНТЗЧІЗій
9. •$лот2то-саагвіні2 ' ’ БОЗуТЛОЕЗі- -
10. Іїеляяхсл о-хол ердн : 2ахопл’£Еаиз2
II .Меланхоло-фівгматж ЛірачнаЗ
І2.їолеро-чєлязхолйк Су:лбурна&
ІЗ. $лепм то-неда нхол і к ПасиЕКііІ
1-і. Сангаі ао-.’лаланхол і к Еочзкнй
15. ІЗелааходс-сакгві кік АморфциЗ ’ •
Принцип компенсаторного взавхоспрпянця та 2оао^оспі2Ді! ліс осізліальне пссдцзння харяктернях!,”оло2ічцх'’ та "зіночга1’ ізізісо— нпесьнпх яксстєГ: став осноіозо іншої класифікації. Відповідно до
не! першу групу с изловить "уніьєіссліний зел ^кокседіе" /чоловік;; - Х/&, Х/С, &/М, СД; Еіакс - і/Ф, Х/С, СД, Ц/й/.. Друга групь .- ИузИКаИТК З ЯСКРСВС Ы'.ра.ШШМ "чолоьічкм" /С, С/і>, 4>/С,
О, М/С/ або."кікочим" /X, М, МД/ стіихеи взконакнл, які в цілому поступаються садрогпш«. Третя ггуда. - ьякокгіщі із опгбко хшз-ЦйЧ.СНВД ствлск ДІЯЛЬНОСТІ Д/М, С/Ц/ - ИШ>.СПВЄ ЕрГ.СТОСОЬаНІ до музичного иикоксвстга. . .
Не основі ішяьлєппх законовіриоегеїі /івдмідуашш-асхіхоло-ггчні особливості музикантів у різних форлах ликонааської діяльності, персаекті'.гй ЕШ1ХН корекції ІЗіДИЕІДуЦДЬНО-ЕСКХОЛОГІЧНКХ якостей Ш!коп."2ціь/ ми йол:: тать і сть створиш загашу модель-формуванню івдлгідусльного сталю іііікоюеоьішї діяльності та спробувати її 5і вш'.еоі ¿ОЇКУПЧОГО експерименту.
У третьому рпзкілі ''Педагогічна модель фодаувашш іщюїзідуального стиль ¡виконавської діяльності цузикактіа-іпструменталіс-тів. Пріїіісмц їіі засобі: II реалізації" визначаються загальні кси-холого-двдагогічиі укоси ти конкретні, методика формування індивідуального стедв шіконовської діяльності; додасться загона інтегративна -модель іор^ваапя пссхолого-енконсеського ствле-коид-лєксу та П окремі перспектіїїиі ііоделі для певних тапіь ¡ейкснзь-нів; аналізуються відсуіЦчОЕі результати формуючого' експерименту; продокусться комплекс прийоміЕ та Засобів, СПРЯМОЕ5Ы5Х не фор/.у-Е-анкя "оптимального” док певного типу викохшеця індивідуального стилю діяльності. . - ’
Для єфектїшного прастосунашіл ьіікоаоидів до -спгцкфічнах 'у..;с2 ьккошшсько! діядьності розроблено інтегративну модель форлугкокл псЕхологд-БЕКОкаЕсхького стдле-когллексу, £ШІ ЕНСТУПЗЄ бгзйскшз ОСНОВОЙ.’'створення" індивідуального СТИЛЯ ¡виконавської ділеьно-. -сті. Основні структурні компонента визначено! .моделі Езасыопов"л-зані кіе-собою за врякцияш "опткишшх"'взаемосяршая тг заао-
МОСПІЕДІГ. '
У ході фор.:ушого експерименту апробувалася та Епровздг.уЕ5-лйс~ перспективні моделі іцяйеід;.’іідьно-дсихологічних комплексів музЕчххо—іЕструмектздьно—ВИКОНЗЕСЬКОі діяльності, які були створені на основі загально? моделі. Форкуотиіі експеримент лрводив-ся із студоктгші 1-У курсів музично-педагогічного факультету Мелітопольського педагогічного інституту. Студента буди розподілені .на дві групи /ЕГ - 36 осіб, КГ ~ 35 осіб/. На основі ¡виявлених данах. коЕстаїутаого-ексаерименцг кузиаанти диференціювалися за
ступенем iKw£iдуального реагуванню на стгесозу ситуацію заступу: І.-група - "універсальні” глхш кяконаЕПія /позитивне реагування/ - показу»; нлікгсеі результати ¡¡а сцелі у порівнянні о результате.«. j класі; II група - "реародуктесн:и т:ш /нейтральне реагування/ - ситуацію сценічного зиступу ідеііта{<іиуе умовам класу; її група - "коишіексуісчі” тапи /негативне реагування/ - демонструє на сі; єн і гірші результати у порівнянні з результатами у клас і.
Попередній етап ехспгрдмі’-ііту буз спрямований на формування у студентів мотяЕаііійпоІ потреби '"свідомій” корекції езога віко-нзгсьлого тілу. Порівняння аідсумкоЕИХ індивідуальних карток студентів і результатів "Еахойлгсіксі" самооцінки сьідчать про те, цй есаоїнз маса піддослідних /565»/ мас слайкі уявлення про свої "“ОЗЛЬНІ" ВВЕОШЗВСЬКІ ЯКОСТІ. Невірне CÎ2CPW1U ідеальний портрет музиканта 135 в::нонагдіЕ. Тількя 22? студєптіз аравкльно скіші/д саіЕ вякеаагемяй іиідз та вибрала пегепектязидн /’’опїймадьаиі"/
тая ЕЙКОЕЗЕЦЯ. .. -
На першину етапі вирішувались тані завдання: пзнаіїсккта учасників вкспериенту з персаектявйЕьа напрямками сптачрльиої коеєкції іазишідуагьно-ссюшлогічдах ялостей, допог/ота гиявятч "слабкі" та "сильні-’ сторона езого кінокззаькогс типу, бдзікзчдтд е-іектлгні психологр-яєдзгогічні игажш тз засебд усунення недоЛІКІВ. Яз Цій ОСЯОЗІ СТЕОРКЕаЛйСЬ ПЄРСПЄКТ7.Г-ИІ ІЯДЯЕІДУШШІІ моделі ясахсьтого-гзконзвського сталз-ясі'ляексу діяльності, адедват-.ні назначеному типу дазаканта, фогювалаеь "загальна" тз "ситуативна" /"варіативна”/ усташшш.. ..
На другому етапі відбувалось заеззеєнкя інструкекталіст'ула псзхолого-вахсшвсьного стиле-комшіексу діатьнесті. У відповідності-до певного імідгу Еанонзвець уявляв себе в ізддо.му образі, ваугріпші.о "програвав" свеч нову поведінку з нозлх обстзддпзл. . .Апробздія .’¿одедеіГ здійснозатась у процесі "мікроазетупіз" перед учзс:гак£.\а тсеяііи'-групи /від тсьод до шести чолові::/, де виконання різзах ролей чергувалось у зідпозідіїссті до ndpcnoro стдд;о діяльності. Після йодного наступу сгуден2~аі:ясяаЕсдь заздізувал свій. влети* еязнзчйе шяха для подолання аегзтіїдддд якос-те-іі олс— * го виконавського тллу. . .
На тоз"?’ ему етапі модель иоялолото-гакоцаіськйго отіие-ком-плекоу діяльності аяробсаувалась у процесі доніізеглого ш:сгупу.
Когне ешзіишія докладно обгоБосшалоск, Фіксувались позитивні
моменти,.накреслюватись ефективні прийошз та засоби корекції індивідуальної сткле-повсдіики у подальшій роботі.
, 7 ході формуючого експерименту були БКрІС'ШІ такі ЗЕВД2ККЯ:
І/ ЕПрОбОЕаііІ моделі фОр.їуЕОНІШ иерсПІЛТВЕЛОГО ІЦДИЕІДУСЛЬНОГО оіш виконавсько І діяльності музиканта; 2/ апробована систем поііхолсго-педогогічзшх уков дирекції та захтіплекня перспективного виконавського іглджу інструменталіста; З/ впроваджено у практику комплекс психолого-педагогічних приводів та засобів ефектиь-ного формування індивідуального стали діяльності. .
Аналіз підсумків проведеного дослідження знаходить свос відображення у пропонованій таблиці /в балах подано сегсдньостстгс-тичні дані формуючого експерименту/:
Типи виконавців Контрольна ГР'Т'' і Експериментальна 1 ГР'.'ЛЯ
І П І 1 П
Універсальний . 4,192 ' 4,108 4,058 4,483
Репродуктивним • 4,246 4,023 4,045 4,451
Кокиїексуотий 3,?9І Б,318 3,545 4,276
Статистичний аналіз результатів формуючого експерименту свідчить про ефективність запропоновано! методики формування індивідуального стилю виконавської діяльності. Значимість змін установлена за допомогою критерій Вілкоксона'. Відмінність рівнів виконання до і після корекшйного педагогічного впливу значимо на рінні значності сі = 0,01. Виміравання значущих відмінностей рівнів прояву виконавської майстерності в контрольній групі показало в. цілому знигенш його не статистично значну величану. За кратері с?.: Вілкоксона зникання рівня значимо на рівні значності - 0,01, Таким чином, констатуємо, по проведена, музачяо-психолого-пелаго-гічна корекшйна робота п?-формуванню індивідуального стел::- виконавської'діяльності кшває-на пілешеккя якісного рівня прояв;: виконавської майстерності; її відсутність /особливо-ддн сгреспне-стійких «гуаикантів/ або не зміюзс, або значно зняяуе цей рівень.
Одержані результати свідчать, що експериментально розроблена і апробована модель формування мрцчцо-асгхолсго-вякоггсвськсгс саззле-кбмплзксу діяльності вяяыслаоь достатнє с^лктиелск.
И. ПІДСУМКИ ТЛ ІІІСКОІШ
1. Пройлс.ил іотатаашія індивідуального cr.-.m і'якокзвської діяльності музах антз о 227.~шш напрямком реалізуй 1 програми мо-дульно-рознаватаого навчання з cancar3 музичні:'! педагогія;.
2. ГОЛОЕНКМ «ОТОДОЛОГІЧНИМ ЦрЯШЯПСМ 'ІЯШУЗ-іЯ-'Л «ЧВИЗІДГаЯЬ-f.ovo стнлл виконавсько? .діяльності виступає при.чцля "сс?:::.;алі>нс-го" гззс’.:ссарил}шя, вззо.'.оспіеді ? та іязсг-ісдопозиєшія особлстіс-яях якостей вяхонзел. У процесі хііл2сасяг»с2.чиогз педагогічного вдллву ?ін реалізусться через механізм ког/леасаторкого sacizsa:-:-«л :;узгчко-Е:-;:-'о;іавсь:щх, біфункиіонлльнах ялзстлеостєи, "зіпочах" тз "чоловічих" якосте.“, пратамашіах г.:оЗбутчьо:>'у злхоіілеіз.
0. Услізаїсть і:іді<.2ідуального стилю виконавсько! діяяіясеті забезпечується створенням ”опт:-.;.:альш!х" зовнішніх тз аяутрісяіх умоз, необхідная певному тапу влкслзвгя.
4. Еазозоя осново» для лог.т/закня і::диаідуального стада 2;;-конагсьхої діяльності я ссахолого-викочагоькай стиле-компдсяс.
5. Ссо~.‘.:ованість ігузячпо-поахолого-вихопззського егхле-тісья-
лексу ДІа.1ЬНіЗСГІ ЕЯЗШЧаоТЬСЯ ДОДІЛЬНО» ТЗ узгодженою ГЗаг.'.іСДІОіС
ногаого з його кс:.:понєнтіг, зовнішньо арояздязться зідідсноз надійністю, ст*3ільаіста, зртастззі'ои виконання та пгат2:.::;;:яоо ін-длгіду еміпіхністо.
5. Створення озгзгшького для певного тану зздоаазца tira-зідуального стзле-кожлексу зді'лсшзеться у процесі адаптації загально! інтегративної у.оделі до конкретних умов.
' 7, їїерспгатзгя: колярегяі мсдеяі -ізослузсння ідагідуальдсго
С’ГЛЛЙ-КОЇЛПЄКСу ДІЯЛЬНОСТІ, ЕПЯДЛЄНІ на ОСНОВІ ТЛЛОЛОГІЇ ЕЛХОХЛЗ-г.ів, спрляють ерєдтяяному пристосуванню музикантів до умов лузлч-
КО-ВІЦСОНЯ~СБКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
. . В. Розроблені та ЕпроЕадлєні з Драктаху глузи’шо-псахолого-ггкоазвсьхоі підготоліш іа-лпедсяі псзхолого-яздзгогічні яргЛомл 'тл засоби забезпечують е^ектлвне форйуааши і :шв і дуального сгп-
Л.’О Г;ДК.ЄЛЗГЗЬК0ї ДІЯЛЬНОСТІ, ЛДЄЛ2ЯТЕ0Г0 ПЗРЛСЛУ тлпу ЕЛКОйГЗСН.
Сойихглй зміст д-іс-зргздії зідобраазио в гаках пуачінаціях автора: ’
1. Перспектмние путн содзрленствовзстя мстодака осуч-знля arpe на основ:»:*, няструлелте //СовергзнсіваваїШй и>орм и летодов обучеяяя па :‘.угиг.злллп-ясдзгогачгсішх фаяультегах. - Оатерали
респуйлйкпнскоп игучио-методкческок конференция ІIі—2Ї шзября і 950 годе. « Мелитополь: ЮЖ.іС'ВІ..- С. 40-41 Д> сосит./.
• 2. І38СК03ВИЯ30К С2ІД0Н0СТІ 1 піде»іжомос?і е процесі кер-
мування професійних навичок студенти.1 //'¿■ор'угзпня процесі онал і -з;.:у майбутніх педагоги; и ум?пах педагогічного ьузу. - Застана 1 Тези допегіде.. тг: псззідоі.г.єнь коукоЕо-прзктачної міжвузівське І конференції. - г.рпг.и: КіЛі , ±-¿22. - С.-О-іІ /у саіьав?./..
Ь. .йормувешн музкчко-муховхх уявлень у процесі .взпеоді? слухової та технічно! сфер //Актуальні проблеми підготовки педагогічних, кадрі г до творчої профссіііпої діяльності. - Тези всеукраїнської псукоьоі конііерсплі І. - К.: 1СД0, 1923. -.С.?6-7Ь.
4. К вопросу о соБериенстЕовошпі-профссспонального отбора Оудупкх г.'.уаьгкактов-инструментслі:сток //Актуальнеє пройдеш кусц-кашюіі пєдпгогики;. История і: современность. Сборник научных стате:;. - йелитополь: КПК, 1?г5. - С.82-В7.
Ь. ¿і- питання дро^еякі нетрадиційні методи навчання грі на фортепіано /ЛІрофесійаі проблеми педсгоге-піаніста. 36іркп.наукових та науко ео-мєтодпчшіх робіт педагогів Укроїш;, члени: езро-неіїської асоціації закладачіЕ-піаьісті». - К.: УДПУ, Ій-го. - С.э-ІС. ' . . ■
6. Перспективні ішихе корекніД темпераменту В процесі ПІДГО- ’ товки музпкакта-інструиейгяліста //Удоскокалеиня інструментально-викснавської підготовки майбутнього учителя музики. - їлатеріаші Всеукраїнської науково-методпчної кок^ероадИ. - Мелітополь-.КЗП,
, У-О. — С.£.~ — 62* ' - ' '
V. ІШЄК5ИЕНІ ПШЯ5Ш £38ЄШ>ДІЇ уСЕІДОМЛОВаКСГО І неусыДОіЛГ.Кг,-закого з процесі 'формування творчої. індивідуальності виконэки ,і іиузика е системі худохньо-есїетичао! освіти колоді. - Матеріали -Всеукраїнської науково-практичноїконференції. - Івано-Франглвськ: Плай, їгї-5. - С.Ь9-іІ» - ' • •
6. їїсихолого-аедагоигческие предпосылки формирования шщявь-дуального спиш деятельности оудзлего музшіантз-инструмєнтолксгеї //материалы Всеукрзипской конференция. - Мелитополь: МЕЕ, їеио.
- С.7^-/6 /в совет./• ‘ ■
а. Взаемосприяння свідомості та підояідомусті' в,процесі формування індивідуального с мла виконавця '//материалы Бсєукраинпкоіі конференции. - Мелитополь; МЛИ » 1935. - С.&2-83 /в еоавт./.
' Sotajta 2.S. Псзхслого-педзгогическло узлогия .-/гормироБзнйя яіід-П’. дуального стиля исаслігитсльской деятсльпсста ;.:узшиито-ікістп-'енталисга.
Зссертзіал на огглскзние тченол страши каїтадата педзгогл-ческ::х :ілуа по спсцлальнзсті 13.СС.С2 - методик'! прсиод'ізодпя музикЯ а мегкетя ІіузиКЗЛЬНОІ 0 НОСПИПНДЛ, КзііЕСі'іМІ гос?даротаск-кнй янстяту? культура, Клев, . ■
Сояззу ддссвртпдяа состй2жгь.т гзоре^чсскза обосиьізх-те з,— •'.оаомег-гостоЛ, Тй-сєніиіЛ, ¡іс;сае?.глг:ацх .«пранлс-над ;ор;.арсва:ійя лкдзвлдуального стиля мопслг.:гольсхоіі деяс'зльлосгл мусикснті-лн-струаемталастс-, опредоле;::^ структури Йнтзграг/Еной модл-.л Ісрмл-розйяпя лндлвлдузльлогс пси/.улого-'.ісп'.'Ліі^т-іліского ст;иг-ко:гь:г.:-сл дектальяосгя а оясяєр;и:снгалзная аяг.€&.*:::л создшной л:одел;: з
КОНКГЄТГіШ: ПСЛХОЛОГО-ПЄДГ'ГОГЛЧЄСКЛХ уCjZOB.'.-u'., адекватних ОЛЕЗДй-
ленно”.у тчпу гсг.олнатеян. -
Автор разработал програм:;- ксцхолого-2едзгог:-:ческо;1 яодго-тоска :.:тзцкаатов к спеї^фзчеснлм услокіям :дузикальііо-ясполіщтаг.ь-скс.І дзятедьаоота, хсторая осеоззтлвает оффектагаув реадазаідо !лузц^зльно-зслалЕлтйзьсіі;д л знд;і£аду2Ль::с-Ес:ислогачесі:ду, кз-ЧЄСТ2 Л2ЧНССГЯ н сзтуацзл сценачесного виступлзния.
Кяечові слова: педагогічні уисва, музично-ііслііолого-Егіконзв-
_____ _______ .. cbKza стале-хомплєкс ДІЯЛЬНОСТІ- _ ... _
Yorkina ,Ye.B. Psychological аг,а реса^с-їісаі ccnditicr.a of
forains the individual stuls of its aastery cf instnr.er.tal -Tu^iwisn.
■ The thesis fcr a candidate's degree in tsscmr.? cn speciality i3.CO.C2 ~ reth&da cf сєзсг.іпї .r.usic _=r.d rethcis cf rusic educalicn, .v/iv State Institute-cf Culture, Kuiv, 1336.
The- principles of tae objective regularities, t-ndsnci&s and -Isnj-terr: trends of forainj.ths individual style cf the technical skill cf instrumental rrusicisn; .-cetennir.aticn cf the integrative model structure cf fonsinj the individual .psychological ana technical stylo carpi ex cf activity cr.d sxperlasr.tal aprcve.rent cf tr.e created яссеі m the psychological anc ?;сі-.~с~сгл1 conditions ’«hi сл are epvivalent tc a certain type cf the perfcrrer.
The authcr carried cut а prcjrssr» cf рзусгс і с-зісзі and pedagogical training cf tsusicisn fcr specific ccnditicnc cf musical technical skill that ensures the effective nealicaticn cf individual psyenological features cf the perfemers in the situation of the stajs. appearance. ■