Темы диссертаций по педагогике » Коррекционная педагогика (сурдопедагогика и тифлопедагогика, олигофренопедагогика и логопедия)

автореферат и диссертация по педагогике 13.00.03 для написания научной статьи или работы на тему: Пути коррекции недостатков физического развития и двигательной деятельности глухих дошкольников в процессе физического воспитания

Автореферат по педагогике на тему «Пути коррекции недостатков физического развития и двигательной деятельности глухих дошкольников в процессе физического воспитания», специальность ВАК РФ 13.00.03 - Коррекционная педагогика (сурдопедагогика и тифлопедагогика, олигофренопедагогика и логопедия)
Автореферат
Автор научной работы
 Чеханюк, Людмила Алексеевна
Ученая степень
 кандидата педагогических наук
Место защиты
 Одесса
Год защиты
 1993
Специальность ВАК РФ
 13.00.03
Диссертация недоступна

Автореферат диссертации по теме "Пути коррекции недостатков физического развития и двигательной деятельности глухих дошкольников в процессе физического воспитания"

6'ДЕСЬ'КИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ ІНСТИТУТ ІМЕНІ к. д. ушинського

РГП пл

ин На правах рукопису

ЧЕХАНЮК Людмила Олексіївна

ШЛЯХИ КОРЕКЦІЇ НЕДОЛІКІВ ФІЗИЧНОГО РОЗВИТКУ 1 РУХОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ГЛУХИХ ДОШКІЛЬНЯТ В ПРОЦЕСІ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ

13. 00. 03, — Спеціальна педагогіка

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття вченого ступеня кандидата педагогічних наук

ОДЕСЬКИЙ Д1ЕРЖАВНИИ ПЕДАГОГІЧНИЙ ІНСТИТУТ ІМЕНІ К. Д. УШИНСЬКОГО

На правах рукопису ЧЕХАНЮК Людмила Олексіївна

шляхи КОРЕКЦІЇ НЕДОЛІКІВ ФІЗИЧНОГО РОЗВИТКУ І РУХОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ГЛУХИХ ДОШКІЛЬНЯТ в ПРОЦЕСІ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ

ІЗ. 00. 03. — Спеціальна педагогіка

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття вченого ступеня кандидата педагогічних наук

Робота виконана в Одеському державному педагогічному інституті імені К. Д- Ушинського.

Науковий керівник: доктор педагогічних наук, професор

Сермєєв Б. В.

Офіційні опоненти: кандидат педагогічних наук, професор

Палига В. Д., доктор педагогічних наук Григоренко В. Г.

Ведучий навчальний заклад: Одеський державний педагогічний інститут імені К. Д. Ушинського.

годин на засіданні спеціалізованої ради К- 05. 004 по захисту дисертації на здобуття вченого ступеня кандидата педагогічних наук при державному педагогічному інституті імені К. Д- Ушинського за адресою: 270020, м. Одеса, вул. Ста-ропортофранківська, 27.

З дисертацією можна ознайомитись в Одеському державному педагогічному інституті імені К- Д. Ушинського.

Автореферат розісланий «<^^>> \ЛАЛ Ы О ЇЇ Ц 1993 р.

Вчений секретар спеціалізованої ради, кандидат педагогічних наук

Захист дисертації відбудеться

НАЧИНОВА Н. В.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність проблеми. В сурдопедагогіці 'фізичне виховання являється однією із головних проблем, від якої в значній мірі залежить успіх і ефективність комплексної корекційно-виховної роботи в спеціальних дитячих садках для глухих дітей. Порушення слуху приводить не тільки до мовного недорозвитку й іншим особливостям психічного розвитку, але і до відхилень рухової діяльності дітей. Своєрідність розвитку мовної і пізнавальної діяльності глухих суттєво позначається на Формуванні їх рухового аналізатора (Л. С. Виготський, Т. А. Власова. О. П. Гозова, Л. П. Носкова, І. М. Соловйов. Ж- І. Шиф та інші). Встановлено, що при повній а’бо частковій втраті слуху у глухих школярів в першу чергу страждають функції статичної і динамічної рівноваги, точність рухів, швидкість рухової реакції, сповільнюються темпи оволодіння руховими пміннями і навиками (Н. Г. Байкіна, Н. С. Бесарабов, Н. І. Букун, В. А. Какузін, А. О. Костанян, Б. В. Сермєєв). Бага-точисельними дослідженнями встановлено методично правильно організовані заняття з використанням спеціальних засобів, які сприяють в значній мірі корекції і компенсації рухових ПОПуіНРНЬ і нрдоліків фізичного розвитку глухих дітей (Н. Г. Байкіна, Н. С. Бесарабов. В. Н. Зайцева, Г. Ф. Козир-тгоп. І. Н. Ляхова та ін.). Аналіз літератури показує, що зя останні роки виконано цілий ряд робіт, присвячених дослідженням особливостей Фізичного виховання глухих школярів. Вивчені особливості фізичного розвитку і рухових порушень гнявлені межі допустимих фізичних навантажень і визначений зміст кппекнійного фізичного виховання учнів даного контингенту (Н. С. Бесарабов, Н. Г. Байкіна, В. Н. Зайцева, І. Н. Ляхова, Б. В. Сермєєв).

Разом з тим необхідно відмітити, що великий есЬект в корек-цінній поботі досягається тоді, коли цей процес починає здійснюватись з дошкільного віку (Л. Н. Сонцева, Н. Д, Соколова) .

Аналіз наукової і методичної літератури, знайомство з практичним досвідом фізичного виховання спеціальних дитячиг садків показали, що питання, які стосувались вивчення особ ливостей фізичного розвитку, структури рухових порушень,

з

прийомів і методів навчання, змісту і форм корекційного фізичного виховання глухих дошкільнят, не отримали достатнього наукового обгрунтування. Дані обставини і послужили основою для проведення данного дослідження.

Мета дослідження. Вивчення особливостей фізичного розвитку і рухових порушень глухих дошкільнят, і на цій основі розроблення змісту, форм і методики корекційного фізичного виховання дітей даного контингенту в умовах спеціального дитячого садка:

Завдання дослідження:

1. Провести порівняльне дослідження фізичного розвитку глухих і чуючих дошкільнят 4—7 років.

2. Вивчити особливості розвитку рухових якостей і основних рухів глухих дітей 4—7 років.

3. Визначити допустимі фізичні навантаження у вправах різного характеру для глухих дошкільнят.

4. Розробити зміст корекційного фізичного виховання в спеціальних дитячих садках для дашіої категорії дітей.

5. Експериментально перевірити ефективність розробленої системи в навчально-педагогічному процесі з фізичного виховання з глухими дошкільнятами.

Об’єкт дослідження. В експерименті брали участь глухі дошкільнята спеціального дитячого садка № 28 і діти масового садка № 43 м. Луцька. Всього було залучено 67 глухих і 35 дітей з нормальним слухом.

Предмет дослідження. Корекційно-педагогічний процес в системі фізичного виховання глухих дошкільнят 4—7 років.

Методи дослідження. При організації експериментальних досліджень, направлених на рішення поставлених завдань, й виходили із теоретико-методичних положень загальної і спеціальної педагогіки і психології (Ю. К. Бабанський, Т. А. Власова, Л. С. Виготський, І. М. Дульнов, В. М. Синьов, М. Д. Ярмаченко та ін.), з врахуванням їх реалізації в області фі-

зичйого виховання (Н. Г. Байкіна, В. Г. Григоренко, А. А. Дмй-трієв, М. А. Козленко, В. О. Кручинін, Б. В. Сермєєв та інші).

Для вирішення поставлених завдань використаний комплекс таких методів дослідження:

1. Аналіз і узагальнення літературних джерел.

2. Вивчення програміґо-методичних документів.

3. Педагогічні спостереження, бесіди, анкетування.

4. Вивчення і узагальнення досвіду роботи в спецдитсадках.

5. Антропометричні вимірювання.

6. Тестування рухової иідготовленності глухих дітей.

7. Методи лікарсько-педагогічного контролю в процесі фізичного виховання.

8. Педагогічний експеримент.

9. Варіаційно-статистичний аналіз отриманих даиих.

Наукова новизна роботи заключається в тому, що вперше отримані дані, які характеризують особливості фізичного розвитку і формування пухових якостей (м’язева сила, гнучкість, швидкість, витривалість, спритність) і основних рухів (ходьба, біг, стрибки, мотання) у глухих дошкільнят. Розроблені зміст, форми і методи корекпійного фізичного виховання.

Практичне значення роботи. Дане дослідження дозволило виявити такі дані:

1. Диференційовані по віку і статі орієнтовані дані показників фізичного розвитку і рухової підготовки глухих дошкільнят 4—7 років (у порівнянні з нормально чуючимн дітьми).

2. Верхні і нижні межі допустимих фізичних навантажень у вправах на силу, витривалість, гнучкість, швидкість, стрибучість, точність рухів і рівноваги для дітей даного контингенту.

3. Корекційпий зміст, форми і методику фізичного виховання глухих дошкільнят.

Результати досліджень, описані в роботі, лягли в основу програми з фізичного виховання в спеціальних дошкільних закладах для глухих дошкільнят.

Апробація результатів. Основні положення дослідження доповідались на 1-ій Всесоюзній конференції з питань оздоров-

м » І *іої фізичної культури і Спорту інвалідів (Одеса, 1989 р.),на Всесоюзній науковій конференції «Актуальні питання розвитку масової фізичної культури і спорту» (Тюмень, 1989 р.), на науково-практичних конференціях в Луцькому державному педагогічному інституті імені Лесі Українки (1У90—1993 рр.)> на щорічних засіданнях кафедри дефектології і фізичної реабілітації Одеського педінституту імені К. Д. Ушинського (1989—1993 рр.)і ’

Публікації. По темі дисертації опубліковано 8 наукових робіт, в тому числі методичні рекомендації по проведенню занять з фізичної культури для вихователів спеціального дитячого садка, а також комплексна програма з фізичного виховання для спеціальних дитячих садків з порушенням органів слуху.

Структура і об’єм роботи. Дисертація складається із вступу, трьох розділів, висновку, списка літератури (152 найменувань). Рукопис містить в собі 148 сторінок машинописного тексту, 26 таблиць і малюнків.

Результати дослідження.

На першому етапі вивчались особливості фізичного розвитку і рухової підготовки глухих дітей 4—7 років.

Для організації і управління педагогічним процесом, який направлений на корекцію рухових порушень і закріплення здоров’я глухих дошкільнят, з метою підготовки до майбутньої навчальної і трудової діяльності в школі було проведено дос -лідження їх фізичного розвитку і рухових здібностей, що дозволило оцінити індивідуальні показники і виявити рівень їх фізичної підготовленності у порівнянні з нормально чуючими однолітками.

За даними антропометричних вимірювань у всіх вікових групах глухі дошкільнята відстають від норми: більше всього різниця виявлена в показниках ваги тіла (від 4 до 26%), об’єму грудної клітки (21—28%) і трохи менше довжин» тіла дошкільнят (8—19%). Показники життєвої ємкості легень значно нижчі (на 20—24%), ніж у дітей з нормальним слухом. У 23% дітей виявлена надмірна вага тіла, у 52% — нормальна, у 25% — недостатня.

'1 У глухих дошкільнят частота серцевих скорочень вище вікової норми на б—16%, частота дихання — на 8—10%. Таке становищ.; варто пояснити тим, що дефекти слуху, а також викликано ним зниження функціонального стану рухового аналізатора по механізму моторно-вісцеральних рефлексів (М. Р. Могодович, 1957), негативно впливає на фізичний і функціональний розвиюк дітей, сповільнює його у порівнянні з нормою. ■

У значній мірі у глухих дошкільнят порушений стан відділів ступні і її функції, зафіксовані порочні установки ступні, мають місце різноманітні порушення хребта.

Результати педагогічних спостережень і констатуючий експеримент дозволили проаналізувати особливості розвитку основних рухів дітей даного контингенту. У період від 4 до 7 років відмічається інтенсивний розвиток основних рухів. Так, за цей віковий період кількісні показники ходьби збільшуються на 20—22%, бігу — на 19—20%, стрибків — на 63— 66%, метань — па 40—48%. При виконанні основних рухів глухими дітьми виявлені типові порушення, основними з яких є відсутність швидкості і спритності у виконанні рухових дій, неадекватність рухів відносно поставленого рухового завдання, перекручення способів дій, нераціональності вихідних положень робочих постав, траєкторій і т. д.

У глухих дошкільнят 4—7 років виявлено відставання від норми за кількісними показниками ходьби — 14—20%, бігу — 19—25%, стрибків — на 17—53%, метань — на 26—32%. Серія експериментів була присвячена вивченню особливостей вікових змін і рівня розпитку комплексу рухових якостей у глухих дошкільнят, від степені реалізації яких залежить як спосіб виконання рухових дій, так і їх результативність.

У глухих дошкільнят 4—7 років виявлено відставання від норми по показниках усіх рухових якостей і функції рівноваги (на 34—48%), витривалості (на 28—36%), швидкості рухів (на 32—38%), рухливості в суглобах (на 5—10%), координаційних здібностей (на 17—32%).

Виявлені недоліки у розвитку основних рухів і рухових якостей у глухих дошкільнят 4—7 років дозволили визначити

адекватні засоби і методи корекції рухових порушень1 і иеДо1 ліків фізичного розвитку дітей цього контингенту і обгрунтувати систему корекційного фізичного виховання в спеціальних дитячих садках для глухих дітей.

Окремим дослідженням є визначення оптимальних наванг тажепь у вправах різного характеру для дошкільнят 4—7 років.

Необхідність проведення цих експериментів пояснюється тим, що малі навантаження не дають бажаного ефекту, а великі — шкідливі для здоров’я (Н. В. Зимкін, Б. В. Сермєєв,

О. А. Дмитрієв та інші).

З метою виявлення верхніх і нижніх меж допустимих фізичних навантажень у вправах різного характеру нами було організоване дослідження, суть якого заключалась у повторному виконанні модельних фізичних вправ (силового, швидкісно-силового характеру, на точність, витривалість, рухливість е суглобах, рівноваги, стрибучості) до моменту розвитку 1-ої стадії втомлення (О. А. Дмитрієв, А. Р. Сермєєва, А. П. Со-рокін та інші) і

Одночасно здійснювався контроль за діяльністю серцево-судинної і дихальної системи.

Проведення досліджень дозволили розробити верхні і нижні межі допустимих фізичних навантажень у вправах різного характеру, які можуть бути використані на заняттях фізичної культури з глухими дітьми дошкільного віку з метою корекції рухових порушень і недоліків фізичного розвитку.

Найнижчою межею допустимих фізичних навантажень у вправах швидкісно-силового характеру і на витривалість є 2— З повторення, на рухливість у суглобах — 10—20, точність рухів — 4—5 повторень, а межею у вправах швидкісного і силового характеру — 4—5, швидкісно-силового — 6—8 повторень, на витривалість — 3—4, рухливість в суглобах — ЗО—40, точність рухів — 8—10 повторень. Критерієм достатнього виконання при повторенні фізичних вправ служив момент зниження результату, підвищення частоти серцевих скорочень і дихання, що вказує про розвиток першої стадії втомлення (А. Н. Макаров, Б. В. Сермєєв, А. П. Сорокін та інші).

Підводячи підсумки констатуючого експерименту, ми прийшли до висновку, що первинний дефект викликав багаточис-ленні і складні другорядні відхилення в руховій сфері і фізичному розвитку глухих дошкільнят. Ці діти потребують організації корекційного фізичного виховання, направленого на усунення недоліків, які мають місце у дітей даного контингенту рухових порушень і недоліків фізичного розвитку.

Важливою умовою усунення рухових порушень і недоліків фізичного розвитку глухих дошкільнят є використання адекватних функціональним і руховим можливостям дітей засобів, форм і методів фізичного виховання. Відповідно, необхідно було виявити і систематизувати адекватні фізичні вправи різного характеру і направлення для дошкільнят з порушенням слуху і перевірити ефективність розробленої системи корекційного фізичного виховання в педагогічному експерименті.

Нами розроблена комплексна програма корекційного фізичного виховання для глухих дошкільнят 4—-7 років, яка складається із чотирьох частин: І частина — заходи в режимі дня (ранкова гімнастика, фізкультпаузи, фізкультхвилинки, прогулянки); II частина — програмний матеріал з фізичної культури в обсязі навчального плану; III частина включає індивідуальні заняття по корекції рухових порушень і недоліків фізичного розвитку глухих дітей; IV частина — фізкультур-по-оздоровчі і спортнвно-масові заходи в спеціальних дитячих садках.

Комплексна програма має корекційну спрямованість. Використання різноманітних форм занять і фізичної культури дозволили організувати щоденні заняття фізичними вправами, оптимізувати фізкультурно-оздоровчий режим в дитячих садках, і тим самим сприяти їх фізичному, естетичному, моральному вихованню і підготовки до праці. Навчальний експеримент по розробленій нами комплексній програмі проводився в спеціальному дитячому садку № 28 м. Луцька в період з 1990 р. по 1993 р. В експерименті взяло участь 67 глухих дошкільнят.

У кінці навчального експерименту був проведений порівняльний аналіз показників фізичного і фунціонального розвитку, а також рухових здібностей глухих дітей експеримен-

"ГальНої і контрольної груп. Аналіз контрольних вимірювань проведений і оцінений по тих же критеріях, які використовувались для вияснення попереднього рівня розвитку основних рухів і фізичних якостей у глухих дошкільнят.

Результати педагогічного експерименту свідчать про велику ефективність розробленої системи фізичного виховання у порівнянні з «традиційною». В експериментальній групі зафіксований достовірний приріст (Р 0.05—0,001) показників м’язевої сили, швидкості, рухливості в суглобах, витривалості, координаційних здібностей, підвищились результати в бігові на 10—18%, стрибках на 6—11%, метанні — на 10—20%, сприятливі зрушення відбулись у фізичному розвитку і функціонуванні кардіореспіраторної системи. Помітно покращилась схема (спосіб) виконання основних рухів і різних рухових дій, які стали більш координованими, точними, економними, раціональними і правильними.

Було виявлено, що діти експериментальної групи із 18 досліджених показників рухових здібностей у 9 (сила, стрибучість, метання, життєва ємкість легень) показали близький (95—98%) до рівня дітей, які чують, результат; в 6 показниках (частота рухів, рухливість в суглобах, швидкісно-силові якості) досягли до рівня нормально чуючих, в 3-х показниках випередили на 5—10%. Ріст рухових здібностей глухих дітей контрольної групи виявився незначним: у 9 показниках (витривалість, точність, функція рівноваги, сили, стрибучості, метання) відставання від дітей, які чують, склало від 25 до 30%, в 9 показниках — від 5 до 20%. Про ефективність корекційно-педагогічної роботи можна судити не тільки по зміні показників фізичного розвитку і рухової підготовленості, але й по відношенню дітей експериментальної групи до загальноосвітніх предметів, суспільно корисній праці й іншим видам діяльності. У процесі корекційного навчання у дітей експериментальної групи сформувались такі якості, як організованість, стійкість уваги, самостійність, комунікабельність, вміння проявляти вольові зусилля при виконанні рухових дій. По відгуках вихователів, педагогів, які працюють з дітьми, у них значно покращилась успішність у порівнянні з дітьми контрольної групи. Діти стали більш відповідальними при виконанні різних завдань. - '

1. Проведене дослідження дає уявлення про своєрідний фізичний і функціональний розвиток глухих дошкільнят 4—7 років у порівнянні з дітьми, які нормально чують; виявлено, що глухі дошкільнята поступаються дітям, які нормально чують: по вазі — на 4—26%, росту — 8—10%, оо’єму грудної клітки— на 21—28%, життєвої ємкості легень — на 21—28%, частота серцевих скорочень і дихання вище норми — п середньому на 8—10%.

2. У віці 4—7 років відбувається інтенсивний розвиток основних рухів і рухових якостей глухих дітей. За цей віковий період показники ходьби покращуються на 20—22%, бігу — на 19—20%, стрибків — на 63—66%, метання — на 40—48%, рівень витривалості з 4 до 7 років зростає на 32—407а, швидкості — ЗО—37%, гнучкості — 42—58%, сили — 19—25%, координаційних здібностей — 17—22%.

3. По рівню розвитку основних рухів і рухових якостей глухі дошкільнята значно відстають від дітей масових дитячих садків: при виконанні основних рухів — від 19 до 57%; у вправах па витривалість — на 28—36%, швидкості — 32—38%, гнучкості — 5—13%, силу — 18—21%, точність і координацію

— 38—47%.

Низькі показники фізичної підготовленості у глухих дошкільнят пов'язані з порушенням функцій слухового аналізатора, відсутністю спеціально розробленої системи фізичного виховання. Це вказує на необхідність організації корекційно-педагогічної роботи в дошкільних закладах для дітей з порушенням СЛуХу. . *;'ї

4. Виконання основних рухів (ходьба, біг, стрибки, метання) глухими дітьми супроводжується типовими перекрученнями схеми рухів: при ходьбі — сповільнення чи прискорення кроків, не достатня амплітуда рухів рук і ніг, нахил голови; у бігові — короткі кроки, недостатнє піднімання стегна, нахил тулуба, постановка ноги на всю ступню, погана узгодженість рухів рук і ніг; в метаннях — кидки зігнутою рукою, невміння розподіляти зусилля в потрібний момент та ін.; в стрибках

— невміння відштовхуватися, втрата рівноваги при приземленні, тверде приземлення; типовими порушеннями при вит-

ії

Паяні рухливих' дій є неадекватність їх поставлених завДаНьі які проявляються а нераціональності вихідних положень, ро бочих поз, амплітуди рухів, перекручення спосо'бів дій, у невмінні диференціювати рухи у часі, просторі і по степені м’язевих зусиль.

5. Нижньою межою допустимих яри повторному виконанні фізичних навантажень швидкісного, швидкісно-силового і си лового характеру, на витривалість, гнучкість е досягнення другої фази працездатності, а верхньої — розвиток 1-ої стадії втоми, про що свідчить підвищення частоти серцевих скорочені, і зниження м’язевої працездатності. Визначні діапазони оптимальних фізичних навантажень у вправах різного характеру для глухих дітей 4—7 років спеціальних дитячих садків.

6. На основі вивчення досвіду роботи, аналізу літератури і власних експериментальних досліджень розроблені зміст і форми корекцшного фізичного виховання в умовах спеціальних дитячих садків для глухих дітей, які включають: заходи в режимі дня, заняття з фізичної культури у відповідності з навчальним планом, індивідуально-корекційні заняття, оздоровчо-фізкультурні і спортивно-масові заходи в дитячих садках. Ні матеріали лягли в основу програми і методичних рекомендацій з фізичної культури для глухих дошкільнят 4—7 років.

Розроблена система корекційного фізичного виховання глухих дітей забезпечила нормалізацію у них фізичного розвитку і формування рухових здібностей, в результаті чого по рухових здібностях діти експериментальної групи наблизились до рівня фізичної підготовленості дітей, які нормально чують, деякі з них перевершили останніх.

Показники витривалості дітей по закінченню експеримента підвищилась працездатність серцево-судинної і дихальної систем, про що свідчило пониження ЧСС і ЧД в спокої і після стандартного навантаження.

8. Корекція рухливих порушень і недоліків фізичного розвитку у глухих дошкільнят досягається шляхом: застосування корекційно-направлених загальнорозвиваючих і спеціальних вправ: збільшення обсягу рухливої активності за рахунок використання різних форм занять фізичними вправами в режимі дня спеціального дитячого садка; дозування фізичних наван-

тажень з врахуванням функціональних і рухових можливостей дітей; розвиток інтересів і формування позитивного ставлення у дітей до занять фізичними вправами; поєднання фізичного виховання із заняттями ритмікою; застосування спеціальних технічних засобів і тренажерів в корекції рухових порушень.

ПО ТЕМІ ДИСЕРТАЦІЇ ОПУБЛІКОВАНІ ТАКІ РОБОТИ:

1. Особливості фізичного розвитку і рухової сфери глухих дошкільнят. Луцький педінститут. 1989. — С. 53—54.

2. Організація фізичного виховання в спецдитсадках з глухими дітьми. В зо. Оздоровча фізична культура і спорт інвалідів. — Одеський педінститут, 1989. — С. 82—83.

3. Корекція недоліків в розвитку рухової' сфери у глухих дошкільнят в процесі фізичного виховання. — Тюмень, 1989.

- С. 73—74.

4. Вдосконалення засобів, форм і методів фізичного виховання з глухими дітьми. — Тюмень, 1991. — С. 59—60.

5. Розвиток основних рухів у глухих дошкільнят в процесі фізичного виховання. — Луцький педінститут, 1991. — С. 38—

6. Ефективність корекцінної роботи з фізичного виховання ь спецдитсадках для глухих дітей. — Луцький педінститут,

1992. — С. 27—28;

7. Вікова динаміка розвитку рухових якостей у дітей 4—7 років з порушенням слуху. — Луцький педінститут, 1993. — С. 23—24.

8. Методичні рекомендації по організації фізичної культури

в спецдитсадках : дітей. — Луцький педінститут,

1993.

ІЗ