Темы диссертаций по педагогике » Теория и методика физического воспитания, спортивной тренировки, оздоровительной и адаптивной физической культуры

автореферат и диссертация по педагогике 13.00.04 для написания научной статьи или работы на тему: Дидактические особенности упреждающегообучения рабочих при формировании комплексных бригад судоремонтного производства.

Автореферат по педагогике на тему «Дидактические особенности упреждающегообучения рабочих при формировании комплексных бригад судоремонтного производства.», специальность ВАК РФ 13.00.04 - Теория и методика физического воспитания, спортивной тренировки, оздоровительной и адаптивной физической культуры
Автореферат
Автор научной работы
 Герганов, Леонид Дмитрович
Ученая степень
 кандидата педагогических наук
Место защиты
 Киев
Год защиты
 1996
Специальность ВАК РФ
 13.00.04
Диссертация недоступна

Автореферат диссертации по теме "Дидактические особенности упреждающегообучения рабочих при формировании комплексных бригад судоремонтного производства."

1НСТИГУТ ПЕДАГОИКИ I ПСИХОЛОГИ ПР0ЕБС1ЙН01 0СВ1ТИ АПН УКРА1НИ

На правах рукогшсу

ШТАНОВ Леои!д Дмитрович

ЛИДАКТИЧН1 ОСОЫШВОСТ1 ВШЕЕВДШЯОГО НАБЧАННЯ РОБ1ТНИК1В ПРИ ФОРМУВАНН1 К0М1ШЕКСНИХ БРИГАД СУДНОИШПНИХ ВИРОБНИЦТВ

I3.00.oS- про$ес!йна педагог 1ка

АВТОРЕФЕРАТ дисергацП на здобуття наукового ступеня кандидата педагог!чнях наук

Кя1в-1996

Дисертац!еп б рукопис

Робота вякоаава в 1нстятут! педагог! ки 1 психолог!! про$ес!йно1 осв!тя АПН УкраХяи.

Науков! кер!внякя - доктор педагог!чаях наук, професор

СТАНКОВ ШЯ МСЙСЕЙОВИЧ

- кандидат педагог!чних наук, старший науковий сп!вроб1тняк НОСАЧЕНХО 1РИНА МАРК1ВНА

0$!ц!йн1 опоаеатн - доктор техн1чних ааук, профеоор

БИКСВ ВАЛЕР1Й юхшавич

- кандидат педагог!чаях наук Л1КАРЧУК 1Г0Р ЛЕСИЩШЧ

Дров!дна орган!эац!я - Херсонсышй дерхавняй педагог!чняй

!встятут

Захяст в!д<5удеться * " 1996 р. о 14 Г0диа1

аа эас!дааа1 спец!ал!зовано! вчевоХ ради Д 01.61.01 в ¡нотитут! педагог!ки 1 психолог! I црофео!йноХ оов!ти АШ УкраХня /254060, и.КиХв, вул. МД>ерл1аського,9, 5-2 поверх, вал аао1дань/.

3 дасертац!ею иохна оэнайоштяся в аауков!й частицI 1нституту педагог!ки 1 психолог!I про$ес!йноХ осв1ти АШ УкраХ-ня /254060, ы.КяХв. вул. М.Бврд!нського,9/.

Автореферат роз!олаао

.1996 р.

я

Вченяй секретар опец!ал!зоваяо! вчено? ради Тубо Г.М.Цабульська

загальна харДктеристика роботи

Актуалья!сть I стутНкь досл{лженост! проблема, Зы!ни, що в!дбуваються в еиояомШ! нато!' держави лотребують гуман!зац!1 виробняцтва, у част! в аьому всеб!чно розвинених квал!<|1 кован их ро<51таик1в !з с$ормовашш почуттям господаря. Св!дчеаням цього е п!ддисаний Ира заде атом Укра¥аи у трави! цього року Указ "Про осаова! напрями ре^ормування провес!йно-техн!чао! осв!ти в Ук-раШ". У сучасяях умовах виникла необх!дн!сть оаовлення зм!сту про$ес1йаого навчання, визначеная яауково обгрунтовано? номеакла-туря пророс1й в!дпов}дно до аових соц!ально-екоаом!чиих } куль-турао-осв!та!х потреб. В "Основних напрямах ре^ормування про£е-с!йно-техн!чно1 осв 1 ти в Укра?н!" наголошуеться на а9обх1дност{ переходу в:д вузысопро$!льнях до про£ес!й широкого про$1лю. До-сягти цього можна за умови глибокого вивчення й анал}зу екоаом!ч-нях процес!в, врахувааня результат^, а також психолого-педагог}ч-еих аспект}в виройничох д!яльност! лвдиаи. Тут насамперед маемо на уваз! заходи, пов"язан! з впровадженням бригаднях $орм орган!-зацП прац! /ШШ/, розвятком Ухныц економЗчно! самост1йност1, виявленням ! врахуванням ооц!ально-дедагог!чних особлявостей роботи в цих первинаях вяробаичих колектявах.

у минул! роки впровадаення БФШ на промаслових п!дприемствах зд!йснювалось на и!дстав! директив, а не як внутр!ше прагнення орган!зац!йво! досконалост!, эумовлено? !втересаш виробняцтва 1 трудового колективу. Урядов! органа плаауваля не т1льки показнякя економ!чного результату, а й нав!ть конкретн! заходи 1 процентне сп!вв!даошення к!лькост! роб!тник!в, охошшних дрогресивнимп формами орган! зацН прац!. Однак вс! Ш наперед вязначен! показники не знаходяли п1дтвердаенвя в ярактиц! через нев!дпов!да!сть основного критер!о - зростааня продуктивном! прац!.

У 1992 роц! прирЮт продуктивное?! прац! у середньому по судноремонтному вяробництву Укра1ня становив 3,3$, з яких лише 0,55/4 мохна було в!днестк за рахунок створення комплексных бригад 1 розширенкя сум!жних оро$ес!&.

Голова! причини цього кршоться в орган!зац!йн1й неп!дготов-леност! ро<Итник1в до спрлйняття нових форм оргаШзацН прац!. У судноремонтному виробшщтв! традиц!йно створюються спец! ал! зо-ван! бригада, в яких робота виконуеться робхтниками одн! е! або спор1днених спец!альностеи. Б свою чергу умови сучасного вироб-няцтва потребують все б!льшого використааня комплеконих бригад для проведения ремонту на суднах, коли роботи виконугаться спеЩа-л!стами р1зних провес 1й ! квал!фшац!1, об"вднааих единим вироб-ничим завданням, сп!льною матер} альною а ад! кавленЮтю, к!нцевими результатами прац!. Однак нер!дко ц! бригада комплектувались швадко без урахування нових умов прац!, що ставало причиною 1'х розпаду. Досл!дження показало: усашне функц1онування тако! бригада моюшве в раз! створення педагог!чних передумов 1 виперед-хавчо! Шдготовки роб!тник!в, у ход! яко! вони наперед наладна-лись би на майбутн! зм!ни в орган !зацН прац! ! одержали додатко-ву провес1йну п!дготовку.

П!д вяпереджаючим навчанням роб!тник!в комплеконих бригад розуы!емо систему дидактичних умов, метод!в 1 засоб!в навчання, як! дозволять рформувати в них у процес! навчання знания, вм!н-ня, навичкя та особист!са! якост!, необх!дн! для вшеонаная ц!ле-спрямованих д!й в типових 1 сдеци$!чащс виробаичих ситуац!ях, що характера! для комплеконих бригад ще до початку 1х фактичного фо] мування.

Виробнича бригада е об"ектом психолого-педагог!чного досл!д-хення вяе к!лькадесятк!в рок!в, та перех!д до ринкових в!даооин

спонукае до подальшого П вивчення педагоггчною наукою з огляду на нову соц!ально-економ!чну ситуадш.

Так, у 60-х роках вперив на Укра'х'н! колектяв МиколаУвського Центру науково? орган !зацП прац! суднобуд!вно? промисловост! п!д кер1вшщтвом I .Ы.Стар!кова роз почав досл!дження з ^ормування рацЮнальнях трудових навичох у ход} провес !йно"1 п!дготовки моло-дах роб!тник1в широкого про$!ла в умовах бригадно'1 орган!зацН прац! та навчання кер!внкк!в первиннях трудових колектшз!в - бригадир! в.

Водночас 5 Л.Антоаюк та З.А.Умансышй, узагальншчи досв!д створення бригад у р!знах галузях господарства Украина, п!дкрес-лювали, що розваток бригадних $орм орган}зад!I прац! ол!д розгля-дати комплексно, у поеднанн! э питаниями п!двищення квал!$1иац!'{ роб!таяк!в, освоения ниш сум!жнях провес 1й та псгасолого-педаго-г1чно» Шдготовкоп бригадир!в. Характеризуючи роль БФОЗ у п!дви-щенн* продуктивное!! прац! в коляшньому СРСР, С.Я.Батишев за-значав, що створення комплексных бригад э ооц!ально! точки зору сл!д розглядати як форцування новоЗС пр<4ес!йно-квал!$!кац!йноХ структури.

. Про$есор Ф.Генов, досд!дауючи спещк|1ку розвитку БФОП у Болгар^, иаголошував, що зм!ни, як! в!дбуваються в трудовому колек-тив1 за умов ново! $орми орган!зац!1 прац!, ведуть до £ор.цування такого м|кросередовища, то позначаеться на зм!нах особист!сних якостей рой!тника. Водночас в!н виоловлював думку, що виперед-жаюча п!дготовка роб!тник!в 1 бригадир!в комплексних бригад е об"ективною необх1дн1сто. Тим часом, науков! основи орган}зац!1 такоК п!дготовки ще не розроблен!. Не отворено рекомендад!й щодо визначення И змЮту, заотосування техн!чнях засоб!в, метод!в ! форм навчання.

Загальн! дитання вдосконалення провесгйного навчання та ви-ховання досл!дкувались Д.Р.Атутовям, С .Я.Батишевйы, А.П.Б1ляе-вога. ¡0. К .Васильевны;, Г.А.Зязюном, А.А.Хивералгом, Н.Г.Ничкало, 0.0.Федоровой, М.М.Шкод!ним, 1.М.Стар1ковш та !шши. В опубл!-коэанкх роботах ц! вчен! п!дкреслтали, що розвиток цього надря-иу педагог!ки шжливик т!льки за умови всеб!чного досл1дження зм!н у характер! та зм!ст! прац! роб1тняк!в. Отхе, вивчення й анал!з педагог1чних аопект!в створевкя ! ^ункц!онування БФОП с одним з важливих напрям!в про(|ес!йноХ педагог!ки.

У зв"язку з тим, що руш!йноа силою розвитку БСОД с супереч-ност!, як! виникають у продес! впровадхення та становления кош-лексних бригад, то, що стосуеться випередяаючого навчання ыожна вид!лити як головну супвречн!сть, що виникав м!ж визначенням су-т! д1яльност1 в комплексна бригад! ! вимогаыи до прс4ес!£Ших та особист!сних якостей роб!тник!в. Еа ваш погляд, ц! суперечност1 ыожаа подолати, якщо глибоко вивчити.! проанал!зувати зм!ст пра-ц! в так!£ бригад! та про^ес!йн1 вкмоги, як! висуваються до ро-б!тник!в за ново*' форми орган 1зац!1£ прац!. Це ! Екзначкло виб!р теш та актуальн!сть нашого досл!дхеавя.

Об"ект досл!даення - пвдагоПчвий процес про$ес!йного на-вчааая квал!41иованих роб1тник!в у навчально-курсовому коыб!на-Т! ! на виробництв!.

Предмет досл!джевня - орган!зад1йно-педагог!чн! умови ви-переджаючого навчання роб!-шик 1в судноремонтних бригад у навчаль-но-курсовоыу комб!нат! 1 на виробництв!.

Мета досл!дкеаня - теоретично обгрунтувати та експеримен-тально перев1рити дидактичн! особливост!, форми, метода 1 засоби випереджаючого навчання роб!тник!в коишюксних бригад судноремонт-ного виробництва в умовах риакових в!дносин.

-5В основу досл1даення чбкладена у!потеза; е$ективи!сть ство-

реанх комдлексних бригад, як! працюють в умовах ринкових в!дносин,

мохна значно п!двищити, якщо IX формуваняю передуватиме виперед-

хаюче навчання роб!тник!в з використанням активных метод!в, зокре-

иа д!лових !гор, а зм!ст такого навчання в!дображатиме вс! зм!ни

.характеру прац!, зумовлен! орган!зац1йно-техн1чнкмя особливостями

судноремонту та новями умовами господарювання.

В!дпов1дно до предмета, мети ! г!потезя в досл!джени! було поставлено так! завдааая :

1. Проанал1зувати зы!ст та особливост! провес{иного навчання та прац! роб!тник!в коыплексних бригад судноремонтного виробництва.

2. Розробитя експеримеатальний план ! програч^у випереджаючо-го навчання квал!ф!кованих роб!тник!в комплекснах бригад.

3. Розробити та експериментаяьно перев!рити методику проведения наачальних д!лових !гор у процес! випереджаючого навчання.

4. Щдготувати методичн! рекомендацП для прац!вник!в на-вчально-курсових комб!нат!в судноремонтних виробняцтв щодо випе-редхаючого навчання роб!тник!в комплексних бригад.

Методолог!чну основу досл!дження становлять основн! положения теор!1 п!знання, педагог!чно! психолог!?, поетапного провес1Й-аого та виробничого навчання, ф!лософськ!, соц!олог!чн!, психолого-педагог! чн! !де! та висновки щодо оаовлення профес!йно'1 осв!-тя в умовах розвитку !нформац!йно-технолог1чно1 революцГ!, положения Закону "Про осв!туп щодо забезпечення профес!Йно-техн!чною осв!тою здобуття громадянами провес!й в!дпов!дно до 1х покликаяь, 1нтвр9С!в, зд!бностей, переп!дготовку, п!двящевня 1х профес!йно! квал1ф!кац!1.

Теоретичною основою вашого досл!дхення стали прац! в!тчаз-няних ! заруб!хних вчвиях. 1дэ! взаемозв"язку загальноосв!тньо1

1 дрофес!кно-техн!чно1 п!дготовки а закладах профтехосв!ти воображен! у працях О.С.Дубинчук, Н.О.Талалуевои, Л.Д.ХромовоЗ£,0.1.Щер-бак, I.М.Косаченко, БЛ.Рибальського, В.1.Мат!рко. Питания взасмо-зв"язк!в м!ж характером, змЮтом прац} 1 вямогами до профес1йно¥ п!дготовки роб!тник!в, теор!й поетадного навчання, а так ох зм!оту, форы 1 метод!в п!дготовки роб!тничих кадр}в до високопродуктивно? прац! досл!дхуваля С.Я.Батяшев, Б.С.Гершунський, А.П.Беляева, е.А.Шильн!кова, МЛ.Думченко, М .А .Жид ел ев, К.М.Катханов, О.М.Новиков та !н.

Цвтодк доол!даення. На р!зних етапах наукового пощуку вико-ристовувався комплекс взаемодоповнюючих метод!в досл!дження: тео-ретичний анал!з I узагальнення проблема шляхом вивчення педагоПч-во1' ) спвц!ально1 л!тератури; вивчення, пор!вкяная ! узагальнення передового педагог!чного та власного досв!ду; педагог!чний експе-римент /констатуючий ! формуючий/. Результата педагог!чного екс-перименту оброблялися за додомогою метод! математично! статистика.

Експериментальною базою досл!даення було обрано п!дприбыства Украх'нського Дунаиського пароплавства /мЛзма'х'л, К!л!я, В!лкове, Рен1/, Чорномороького морського пароплавства /ы.Одеса, 1ль'1Ч!воьк/, а також Шдприемства суднобуд!вно1 промисловост! /м.КиколаКв/.

Досл!даення проводилося в чотирц етапи протягом 1964-1996 рр

На пешому етап! /19&4-1986 рр./ уточнювалися об"ект, предмет ! мета досл!дження> було сформульовано Ппотезу, розроблено його програму, методику та методолог!|); проводился констатуючий експеримент.

На другому етал!/19Б7-1988 рр./ в1дпов!дно до прогреми 1 ме-тод!в досл!дження, зд!йснхщався анал!э особлив остей характеру 1 эм!сту прац! при р!зних брягадних формах И орган!зацИ.

На третьому ётап! /1989-1992 рр./ обгрунтовувались зм!ст, особливост!, форыи ! метода видареджаючого навчання роб!тняк!в

комплексних бригад, розробл&лось наукове забезпечошш $ормугачо-го експеримеату, який проводовся в навчально-курсових комбхнатах на судноремонтних д!дприемствах Украшай.

На четвертому етап! /1996-1996 рр./ анал!зувалися I узагаль-шзвалися результата досл!дження, эд!йснювалася статистична IX об-робка, проводилось педагог!чне впроваджання розробок у навчальний процес.

Наукова новизна ! теоретична знач,утд!сть досл!дження полягае в теоретичному 1 експериментальному обгрунтуванн! е$ективност! эастосування випередааючого навчання у ход! ^ормуваяня комнлекс-них бригад з використанням активних метод!в навчання, насаыперед 1грових, в уыовах навчальво-курсового комбинату 1 на виробництв!. Визяачено дидактичн1 мохливост! та м!сце д!лових !гор у п!дготов-ц! роб!тник1в комплексних бригад судноремонтного виробництва за-лехно в!д мети, зм!сту, дидактичних Шлей навчання, складу 1 шя-роти охоплення учасник!в, характеру моделюючого процесу, способу передач1 1нформац11 та ы!сця проведения заняття. Зд!йснено струк-турно-лог!чний анал!з зм!сту тем, як! вивчааться на курсах ц!льо-вого та випередааячого навчання на виробництв!. Розроблено про-гностичну квал!ф!кац!йну характеристику роб!тника комплексно! бри-гади, на основ! як о ! визначено зм!ст випередааючого навчання в умовах поеднання традиЩйних фэрм 1 метод!в з !гровими.

Црактичиа значуш!сть досл!дження полягае у розробц! квал!-<|!кац!йноГ характеристики роб!тника комплексно! бригади. експери-ыентального навчального плану та програми вшередхаючого навчання роб!тняк!в, мзтодичяих рекомендац!й, дидактичних завдань з ураху-ваяяям зм!сту провес!иного навчання роб!тник!в на виробництв!,розробц! навчальних д!лових !гор,контрольно-навчальш1х прллад!в, на-вчально-!нотрукц!йно! документа«!!, ж для проведения вядередаю-

-е-

чого навчання роб!тник!в компленснях бригад, так 1 для навчання роб!тник1в в р!зних формах п!дготовки Г п!двищення квал!ф!кацН кадр!в на виробняцтв!.

Результати досл!дження можуть бути викорястан! також пра-ц1вниками, як! зайыаються впровадаенняы прогресивних форм орга-н!зацП прац! на виробництв!, п!дготовкою та п!даищеншш квал!-ф!кацП роб!тняк!в на виробняцтв!, викладачамя та 1нструкторами виробничого навчання наачально-курсових комб1нат!в, провес )йно-техн!чних училищ, навчально-методичними радами Шдприемств.

Обгрунтован!сть 1 н1рог!дн1сть наукових результат!® та вис-нов«!в дисертацН забезпечуеться систеиатичним анал!зом теоретичного 1 еш!ричного матер(алу; обгрунтован! стю вих!дних теоретич-них положень, 1х в!дпов!дн!ств р!вню сучасно! профес1йш>Х та ви-робничо! педагог!ки, а такох передового педагоПчного досв!ду,ви-корястанням сукупност! ыетод!в науково-педагог!чного пошуку, як1 в!дпов!дають проблем! досл!дженвя; застосуванням метод!в матеыа-тячноУ статистики для обробки результат!в педагог!чного експери-менту та багатор!чно5( практично! роботи дасертанта в навчально-курсовому комб!нат! К1л!йського суднобуд!вного суднореыонтного заводу.

АпРОбап!я 1 вгшовадження основнях результат!в досл!даення в практику зд!йсшовались за допомогою виступ!в дасертанта на Всесоюзних наукдво-практичних конференц!ях, Науково! ради а проблем профес!йно-техн!чно5Е осв!ти АШ СРСР: "Проблема удосконалев-ня профес!£но! п1дготовки роб!тничих кадр!в в умовах бригадних форм орган!зац11 прац! ! розвитку госпрозрахувкових в!дносик" /м.Могильов, 1966 р./; "Удосконалення система безперервного про-фес!йно-економ1чного навчання роб!тничях кадр!в" /м.Ыосква, 1989 р./; на республ!канському м!хгалузевому науково-практичному

сем!нар!: "Проблема удосконблеяня безперервно? провес!йно* осв!-ти в умовах переходу до ринкоаях вгдносин" /м.Армянськ, Респуб-л!ка Криы, 1995 р./; на региональных науково-ярактячних сем!на-рах "Розвяток I проблема науково-техн!чного прогресу в Укра1'н-ському Дунайському пароалавств!" /иЛзмахл, 1969 р./; у школах лередового досв!ду та на !ншях заходах э впровацження вилеред-жаючого навчання роб!тник!в комплексних бригад. Кр!м того, мате-р!аля досл!дження, його основн! положения та результата експону-валися у спец!альному !нформац!йно-методичному к!ноф!льм1 "Суд-новий ремонт веде комплексна бригада", а також в!дображея1 у цубл!кац!ях з теми досл!джеаня. Результата досл!дження впроваджэ-н! в практику роботы м1жгалузевого навчальвого центру в м.К1ли Одесько! облает! по п!дготовц! роб1Тник!в та молодшх спец} ал 1с-т!в аа госпрозрахунков!й основ!.

На захиот ви^ос^тьоя:

1. Яоложення щодо дидактичних особливостей випередааючого навчання квал!$!кованих роб!тняк!в комплексних бригад судноремонт-них виробництв: навчання проводиться за спец!ально розробленим експерямеитааьшш навчальним планом та програмою; у прочее! изготовки роб!тник!в застоеовувться навчальн! д!лов! !гри, як! в!дображазоть особливост! оудноремонтного вяробництва; запроваджу-еться науково обгрунтоаана методика п!дготовки педагог!чних кад-р!в.

2. Квал!$!кад1 йяа характеристика роб!тника широкого продлю комплексно! бригада оудноремонтного виробництва, розроблена на основ! врахувань прогностичних даних щодо розвитку галуз!. .

3. Методика вшористання навчальних д!ловях !гор у продес! випереджаючого навчання роб!тник!в комплексних бригад.

Дисертац!я склацаеться !з вступу, чотирьох розд!л!в, виснов-

к!в, списку основно! використаноХ л!тератури й додатк!в.

основню! зм1ст д0сл1дзення .

У вотуп! обгдунтовано актуальность обрано'/ теш, визначе-но об"ект, предмет, мету, г!потезу ! завдання досл}дженая, роз-крито наукову новизну, теоретичну 1 практичну значущ!сть одер-ханшс результат^, методолог!чну основу, методи та етапи досл!д-женая, вккладено основн1 положения, що виносяться на захист, а також в{домоет} про апробад1ю ! впровадаення результат!в у практику.

У пеошому розд!л! - "Ос облав ост! розвитку профес!йного на-вчання при бригадн!й форм! орган!зацН прац! в умовах переходу до ринков01 економ!ки" - розглядаються основн! орган!зац!йно-пе-дагог!чн! удави, в яких проходить форцуваиая комплексаих бригад у судноремонтному виробництв!, розкркваеться сутнЮть "виперед-жаючого навчання" 1 даеться прогностична квал!ф!кац!Йна характеристика роб1тника широкого проф!лю комплексно! бригади судноре- ' монтного виробництва.

Вивчаючя процес профес!йного становления молодих роб!тник!в > член!в спец!ал1зованюс бригад у судноремонтному виробництв! ди-сертант д!йшов висновку, що !снуюча п!дготовка роб!тничи.. кадр!в не в!дпов!дае сучасним формам орган! эецН прац!. У.зв"язку з цим значна частина роб!тник1в спец!ал!зованих бригад негативно сприй-мае зм!ни р!зного характеру, хоча вони 1 спршшть удосконаленшо БФОЦ. Де п!дтверджуеться данями коаататуючого експерименту, що проводився на судноремонтних Шдприемствах Дунайського пароплавства /мЛзмаЛл, Рен!, К!л!я, В!лкове/, в як ому взяли участь 724 роб!тника комплексаих бригад. 67% опитуваних задоволен! традициями формами орган!зац!х прац!, 81,5$ в!дм!тяли, що в новях

умовах кон<|л1ктних сктуащ'й стало б1лыпэ, працювата стало г!рн.е; 46,6% вказали на незадоволенЮть результатами прац! бригада 1 лише 12/6 Схвалили перспективн!сть ново? орган!зац!! прац!.

Браховуючя особливост! ^ормування комплексних бригад високо-квал!$!кованями роб!тникамя, як! мазоть досв1д роботя в спец!ал!-зованих бригадах, ми залропонували орган! зувати навчання цих ро-б!таик!в ще до створення комплексних бригад. Для зд!йснення такого навчання необх!дно було розробитя прогностичну квал^кацПшу характеристику роб!тника широкого продлю комплексно'! бригади суд-норемонтного виробництва. Кр!м ¡н^ормад!! про те. шо повинен знати ! ум!ти роб¡тник комплексно! бригади, така характеристика включала наступи! особист!сн! якост!: готовн!сть до систематичного навчання 1 розширення профессиях знань, ум!яь ! навичок. по-в"язаних з ремонтом суден нового покоящая; готоен!сть поряд з роботами 1 рперад!ями, як1 вимагають високого р!вня квал!$!кац!!. пер!одично виконувати завдання за сум!жними просос¡я!/л низько! квал!ф!кац!!; вм!ння встановлювати д!лоз! контакти ! сшлкува-тись з.колегамя р!зного в!ку 1 квалгсркац!!; готовн!сть до вста-новлення партнерських в1дносин з спецгал}стамл та !нженерно-тех-н!чними прад!вниками сум!жаих служб та бркгадамя-сум!жяикшли; ум!ння п!дцорядкувати особист! ^нтереси !нтересам колективу бригади для досягнення визначено! мети; почуття особисто! в!дпов1-дальност! за нормально фуикщонування бригади.

У другому оозд!д! - я3м!ст ! метода випереджаючого вавчання квал!$!кован их роб!тник1В комплексних бригад" - анал!зуеться стан навчальаих план!в 1 програм, як! використовуються у процес! провес!йяого навчання роб!тник!в на виробництв!. подаеться еко-периментальний навчальний план випереджаючого навчання 1 характеристика основнях його складових, розкриваються метода навчаа-

кя, а такох можлиаост! використання активных метод1в навчання, насамперед дглових !гор.

Розх'лядаачк випередааюче наЕчання член!в комплексних бригад у контекст! процессного навчання роб!тник!в на виробництв!, сл!д зазначити, що воно мае багато сп!лышх ознак з 1ншими тра-диц!йаимя формами подготовки ! п!двшцення квал!ф!кацП, зокрема з курсами ц!льозого призначення /таблиц! I ! 2/.

Ус! види роб!т, що входять до програш навчання, заздале-г!дь узгоджувалися з виробничим в!дд!лом п!дпр::емства 1 воображались у навчальшх ) нструкц!йяо-технолог!чнкх картах орган!-зац!1 прац1 комплексно! бригада.

Таблиця I

Порхвняльний аная!з зм!сту навчання курс!в ц!льобого призначення та курс!в випередхаючого навчання роб1Т-ник!в комплексних бригад

Оакти. як! ана- ! Курса ц!льового ! Курси вшереджаючого л!зупться ! навчання . ! навчання роб1тник!в

I

! комплексних бригад

! 2 !

1. К!льк!сть тем 3-5 10-15 у навчальному

план!

2. Спрямован!сть Охошшють роботи.як! Охоплюють роботи.як! тематики кур- виконуються фах!вця- виконуються фах!вцями с!в ми одн!е! професП к!лькох профес!й

3. Порядок розроб- Розробляигься техно- Розробляються навчаль-ки ! затверд- логом ча спец!ал!с- ним комб!натом, погод-ження навчаль- том цеху та затверд- жувться з в!дпов!дними них план!в 1 жуються начальником службами заводу, за-програм цеху воду, затверджуються

директором заводу

4. 0рган!зац!йн! Практичн! заняття Ерактичн! заняття обо-форми, як! ви- не обов"язков!,про-. въязков! ! е складовою користовуються водяться т!льки при частиною навчального при проведен- освоенн! нового об- плану; охошшють весь н! занять ладналня змЮт роб!т, доручених

бригад!

I

!

5. Вивчення пере-дових метод!в прад!

6. Шдсумковий контроль

7. Шдоумок

Проводиться як са-мостИша 4оруа навчання у в«глядI спец!алыиис шк5л передових метод!в пращ

У $орм1 ся!вбес1да однакоао! для вс:х слухач¡а курс!в

Одержаная допуску на право виконааня операШи, роб!т, як! вявчаються.чи право на користування об-ладнаиням, яке ос-в^лсться

С складовоа частиноа навчального плану та прогреми на даних курсах см взкоаанн! су-шяншс роб!т 1 опера-Ш2

£ифеэснц!йована форма контролв. Задача екза-вди}в слухачам::, як! освоаать суи'гм1.1 пророст'¿. захист ре(]ора?1в, контрольных роогг, до-поз !дей заюхно вхд р!в-ня «вал!ф!кац!1 слухача

Те саме.але л;о формуван-ня комплексно! орагади !з слухач1в. як! усп!шно зак!нчклл курс навчання

Таблица 2

Пор!вняльний анал!з орган1зац!йно-педагог!чних умов курс!в Щльового навчання та курс!в випервджаачого навчання роб!тняк!в комплекснкх бригад

5акти,як! анал!зу- !Курси ц!льового на-оться ¡вчаяня

I

!Курси виперр'цкаючого .'навчання роо!тник1В !комплексных бригад

1. Загальна кгль-к1сть навчаль-ках годин

2. Профес!йний склад слухач!в

3. Квал1ф!кац!йний склад слухач !в

4. 1нженврно-педаго-г!чний склад спец!ал!ст!в,як! проводить заняття

30-40

Роб!тники одн!е5{ провес!I

Р!зняця в р!вн! квал!ф!кащ][ на пе-ревищуе одного-двух розряд!в

Спец!ал!сти одного !з п1дрозд!л!в п!д-приемства

150-210

Робхтнякй к!лькох дро-фес1й /В1Д 4 до 6/

?!зниця в р1вн! нвалг-ф{кац!2 становить три-чотири розряди

Спец1ал!сти к!лькох р!зних п!дрозд1л1в п!дприемсгва

Наведен! пор1вняльн! таблиц! св!дчать про те. що виперержаю-че навчання, як специф!чна орган!зац!йна £орма навчання, мае певн! дидактячн! особливост!, як! враховувалясь п!д час розроб-ки ексдериментального аавчальиого плану та прогреми.

У процос! випереджаючого навчання роб!тники не т!льки ово-лод!вавть теоретичними знаниями, а й викорястовують !х на прак-тиц!. Досв1д орган!зац!! випереджаючого навчання роб1тник!в комп-лексних бригад судноремонтного виробняцтва св!дчить, що поеднан-шо теоретичаих 1 практичнях знань, формуванню профес!йних ум!нь та навичок поряд з !шшшя факторамя сприяе застосування ачтивних метод!в навчання.

В третьому розд1л! - "Психолого-педагог!чн! особливост! випереджаючого навчання роб!тник!в комплексних бригад" значна увага лряд!ляеться розкриттю р!зноман1тнях актив них матод!в ! пряномIв навчання у виробняч!й педагог!ц1, а сама: проблемно-попуково! бес!ди, росв"язанню навчальних завдань на робочих' м!сцях, розбору конкретно! виробничо! ситуац!!, сем!нару-прак-тякуцу, тематично! дискусН, Враховуючи дидактичн1 особлквост! вяпереджаочого навчання, квал!$1кац1йняй р!вень, практячняй 1 життевии досв!д роб!тник!в, головну увагу дряд1лаии аастосуван-ню саме д!лових !гор.

Шд навчальнои д!ловою гроа ми розум!емо седагог!чний про-цес активного навчання роб!тник!в у форм! тако! !грово! 1м!та-ц!!, що спрямована на формування профес!йнях якостей роб!тника широкого проф!лю комплексно! бригади. Д!лова гра в!дтворюе гос-подарську чя орган!зац!йно-виробничу д!яльн!сть, в процес! три розв"язуються проблемн! вяробняч! сктуац!!.

Для того, щоб ЗМ1СТ навчальних д!ловях !гор в!дпов!дав конкретням умовам виробняцтва, було проведено систематизаЩю 1

дидактичну обробку виробнячо-економ!чного матер!алу, покладеио-го в основу навчальаих виробыячлх слтуаЩЗ.

У цьому розд1л! розкривавться методично забезпечення на-вчальао! д!лово! гри.

У в!тчизнян!й t заруб!жн!й л!тер~тур! зустр!чаються р1зн! вида класи<|1кац!! д!лових 1гор. Однак вони не враховують дадак-тичнях особливостей навчання роб!тничях кадр!в безлосередньо на виробаяцтв!. На основ1 узагальнення накопиченого досв!ду щодо використання trop у педагог! чн!й практиц! навчально-курсових комб!нат!в та !нтих навчальаих п!дрозд!д!в Унра'х'нського Дунай-оького пароплавства нами зд! йене но класи^каЩю аавчальких д!ло-вих frop за такими ознаками: за дидактичною метою; за складом учасник!в;'за способом передач! та обробки iн^ормац!ï; за м!с-цем проведения; за р!внем проведення.

Окремо розглядавться двдактячн! особливост! ^ормувааня пе-дагог!чаих кадр!в для випереджаючо! п!дготовки роб1таик!в комплексних бригад, обгруатовусться необх!дн!сть орган!зац!! школя педагог!чно1 майотерност!.

У четвертому розд!^! - "Ааал!з результат!в педагогхчного ексдерименту" - головну увагу прад!лено розробц! притер!!в, за якими з"ясовувалась 1 об"вктивно визначалась дидактична 1 со-ц!ально-економ!чна е<1ектявн1сть запропоаовано! методики випереджаючого навчання; розкрито методику проведення педагоПчного експериыенту та проаяал!зовано його результати.

3 кетою одерхання комплексно! характеристики оц!нки в$ек-тивност ! педагоПчних розробок, впроваджених у ходу досл!дхешш, застосовувались в!дпов!дн1 притер!!; окрем! з них наведав! в таблиц! 3.

Таблиця 3

Середн! пор!вняльн1 дшп контрольных зр!з1в п!д час иавчального експерименту та п!сля його завершения

11ор1Критер!! використан! 1 гПпопйи пин»тг !Конт- ¡Експери-

Л |протягом дослЫення ! ипоооои ЕИЫ1ру !рольн! ¡ментальн: ■

1. Коеф!Щент дидактично! активност! навчально! д!яльност!

2. Коеф!ц!ент знихення плинност! кадр! в

3. Коеф!ц!бнт р!вня конфЛ1ктних ситуац!й у кокцлексних бригадах

¿&гн!то£онний за-

пис о- 0.25 0.86

Лусу т

За данный в!дд!лу 0,12 0,02

кадр!в ^ /у у *- '

¿¡¡ляхом о<5л!ку р!э- 0,72 0,24 них к0нйл1ктних ситуац!и ^

У результат! експериментально! роботи було встановлено, що застосування навчальних д!лових !гр за умов випередхаючого на-вчання роб!тшыив комплексних бригад актив!зурало навчальний процес. ?1вень актив!зац!1 навчально! д!яльност! слухач!в кур-с!в п!д час занять визначався шляхом розрахунку коеф1ц1ента дидактично! активност! за формулой:

.да

к!льк!сть запитань, на як! в!дпов!дали слухач! протягом одного заняття; т- загальна к!льк!сть слухач!в дано! групи присутн!х на заняттях.

Цей коеф!ц!бнт показав п!двищення активност! слухач1в експериментально! групи в 3,44 раз!в у пор!внянн! з контрольной. Роб!тники, як! навчалися за програмою випереджаючого навчання були зац!кавлен! у досягнеан! високих к!нцевих результата,чо-му сприяе використання передових ыетод!в I првкоШв прац!, освоения сум!жних профес!й 1 п!двшцення квал!ф!кац!1.

Пол!пшення психолог!чного кл!мату в комплексна брягад1, яка пройшла навчання на курсах за програмои вяпереджамчого на-вчання визначачось за допомогою спец!ально розробленого крите-р!о - коеф!ц!ента р!зня конфл!ктних сятуад!й Кр.к.с. за формулой:

К р. л. с. • -¿Г . де

/V - к1льк1сть випадк!в виаикнення конфл1ктних

ситуад!й за конкретаий пер!од; t¿ - к!льк!сть роб!тник!в у комплексуй бригад!.

Розрахунок цього коеф1ц!енту зд!йсншавоя з урахуванням р!зних конфл!ктаих ситуаЩй, як! виникали в бригадах протягом трьох м1сяц!в п1сля зак!нчення занять. В експеримеатальних трупах цей показкик виявився аихчим у три рази. Upa цьому вахливо в!дм!тити, ajo вс! коафл!ктн! сятуад!! ф!ксувались як самими ро-б!тниками комплексних бригад, так 1 виробничо-диспетчерським в!д-д!лом, якай виконував роль незалвжного вксперта. Розглядаючи конфл!ктн1 ситуац!! в експериментальн1й i контрольн!й трупах, ми виявили, що переважна б!льш!сть конфд!кт!в у контрольн!й гру-п! це: суперечки uix роб!тникаыи сум!хнях спец!альностг'1: роб!т-ник - ланковий; ланковий - бригадир; бригадир - бригада. В еко-периментальн!й rpyni конфл!кти в!дбувалися Mtz замовником роб!т та ланковими, чи бригадиром. Оск!льки члмало конфл!кт!в, як! виникали в середин! бригада, передбачалися в процеа! вяперед-хаючого навчання комплексно! бригади, у навчальних д!лових !г-рах, тому !х легко було усувати.

Знихеаня шшнност! роб!таик1в у комплексних бригадах визаа-чалось шляхом розрахунку коеф!ц!ента шшнност! кадр1в К3>п>8

за формулою: ¿^

* Д0

-18- «!льк!сть роб1тняк1в, зв!льнених э р!эних причин з комплексних бригад протягоы року; - загальна к!льк!сть роб!тник!в в цих же бригадах.

В експериыентальних трупах цей критер!й виявився в 1,5 рази нижчим, н!ж у контрольних, що св1дчить про соЩально-еконо-ы!чну ефективн!сть випереджаючого навчання.

РобИняки контрольно! групи, що эалишили комплексну бригаду, вказували на низький р1вень органi3auiï npaut в н!й, не здатнЮть бригадира та майстра забезпечяти ïx роботов за спец!-альн!ста, необх!дними матер!алама, внасл!док чого ïxai зароб!т-ки р!зко анижувалися. В експериментальн1й груп! плианЮть кадр1в в основному була пов"язана з тим, що роб!тники залишали роботу через хворобу, в зв"язку з вступом на навчання, чи виходом на пенс!». Одн!ев з причин було невм!ння знайти свое м!сце в бригада

Р1веаь достов!рност! одержаних розб!жностей пврвв!рено. шляхом розрахунку t- розпод!лу Ствдента 1 пор!вняння його при 1% piBHi значущост! з даними таблиц!. У вс!х випадках t - розра-хункове виходило б!льше t- табличного, що з високим р!внем до-в!ри св!дчить про законом!ря!сть заф!ксованях зм!н ! поясшовть-ся об"ектившши причинами J0,99/.

Для проведения педагог!чного експерименту 1 п!двищення в!-рог|дност| його результат!в комплекса! бригада були розпод1лен1 на контрольну та експериментальну груш. Перш! проходили навчання п^сля формування бригада за традац!йною програмою, затверд-женою Департаментом морськогота р1чксшого флоту Укра!ни у 1969 роц!. Друг! - створювалися п!сля проходаення курс1в випереджаю-чого навчання з використанням методики, запропоновано! дисер-тантом, причому з генерально! сукупност! усього контингенту ро-б!тник!в комплексних бригад судноремонтного виробництва /1400

чол./. Як виб!рковий склад, розглядались колектива бригад,охоп-лен1 навчанням за традиц1аноа програмою /125 чол./, та за програмою, запропоноваяою дисертантом /125 чол./. Для б!льто1 в1-рог!дност! результат!в експериментального навчання було дотри-мано таких умов: р1вн!сть х1льк1сного -кладу, загальноосв!т-Нього та квал!$!кац1йного р!вн!в слухач!в контрольних та експе-риментальних груп; створення однакових умов експерименту шляхом вар!ювання контрольних та експериментальнях труп; урахування в процее1 Хх комплектац!Х досв!ду роботи роб!тняк!в на ремонт! суден до початку експерименту.

Для визаачення в!рог!дност! двох виб!рок, я«! належать до 0дн1б'1 узагальненоХ сукуаност!, використовувався критер!й К.Шрсона. У даному раз! в!н мае значения У-1* 0,975, при р!вн! значущост! 0,05. Цд засв!дчило, шо обида! виб!рки належать до одн!бХ узагальненоХ сукупност1. Р!вень квал1ф!кац1Х педагог!ч-них кадр!в, эалучених до процесу навчання в контрольна та екс-перишнтальн!й грудах практично не в!др!знявся, аджв одн! I т! сам! педагоги проводили заняття в обох трупах. Для визначеннп р!вня в1рог!дност! результат^ експерименту та зв"язку ^!ж пе-дагог1чняш явищаш, як! розглядаиться п!д чао його переб!гу, були викориотан! метода дисперс!йного та факторного анал!зу з обчисленням на ЕОМ. Так, одержан! значения коеф!ц!ент!в част-ковоХ та множинноХ корелядШ заф!ксувала наявн!сть у багатьох випадках пом!рного позитивного зв"язку ы!ж р!внем педагог1чноТ майстерност!, методичное Шдготовкоа викладач!в /!нструктор!в/ та ус!ма як{сними характеристиками навчального процесу /Л « в!д +0,26 до +0,46/. 0бчиолвн1коеф!ц!енти кореляц!! м1ж р!в-нями загальноосв!тньоХ та профес1йноХ п!дготовкя роб!тнмн1в комплексннх бригад та ефективн!ото випереджаючого навчання /Г ■

в!д -1.0 до +0,29/ дозволять зробити висновок про виразву Лга1-версальнЮть íioro в систем! п!двяиеаня квад!ф1кац1! на вироб-аяцтв!.

Kpiu того, у ход! навчання н!велюетьоя. а подекуди 1 зов-olu зникае, негативн!сть у м!хособист!Сних стосунках, завдкки цьому, як нам вядасться, иохна передбачити зростаная дидактично! ефективност! випереджаючого навчання з використаннам д!ло-вих iгор, неаважаючи на те, що бригади в сучасних умовах комплектуют ься э oció э р!зням р!внем загальаоосв1тньо! та профе-с!йно! п!дготоаки. з р!зним р!анеы зналь, ум!нь 1 вавичок.

Узагальнивши результати теоретично! та експериментально! роботи щодо дидактичних особливостей випереджаючого навчання роб!тник!в при формуванн! комплезсних бригад судаоремоатних ви-робництв, ми д!йшш таких вясновк!в:

1. £ормуваная комолекснах бригад у суднореыонтному вяроб-цидтв!, як! ор1свтован! на замкаутий технолог!чняй цикл з оплатою за к i нцевим результатом, вимагае в!д роб!талк!в як додат-кових протестйаих заань, ум!нь 1 навичок, так i вм!иня самост!й-ао прииыати р!веавя в р1зноыан!тних вяробничих ситуац!ях. 3 метою варобдерчя необх!дних профессиях якостей було переглянуто традиц!йиий зи!ст i форма навчання ва шробництв! в напрям! 1х оптиы!зац!! та врахування smíb у характер! 1 зм!ст! прац! в умовах ринковах в!дносин,

2. На основ! врахування особливостей прац! роб iтайка комплексно! бригада, необх!дност1 його всеб!чного роавитку розробда-но квад!ф!кац!йну характеристику робiтайка широкого проф!лю комплексно! брлгади, яка в^добраасае його профес!йно-квал!ф!ка-ц!йн! 1 особистов! як ост!, орган!зац!ю аавчааьяо-виховного i виробничого процесу, на основ! врахування II вишг та прогнозу

сприяе всеб!чному розвитку. а в!дтак - ум!нню ор!бнтуватяся у специ(*!чних виробничих умовах судноремонтного впробництва.

3. Биективному вакористаншо навчальних д!лов«х 1гор у про-цес1 навчання роб!тник!в комплексних бригад сприяе запропонова-на нами методика '¡'х проведения. На оск.в! узагальнення иакопя-ченого досв!ду проведения навчальних д!лових !гор у педагог1чн!а практиц! навчально-курсових комб1нат1в галуз! дисертантом зд!й-снена класи$!кац1я навчальних д!лових !гор, як! використовухяь-ся у процес1 випереджаючого навчання роб!тник1в комплексних бригад.

4. Експерименталья! наачальн! плани 1 програми випврвдааю-чого навчання робИшшв судноремонтного вяробництва доц!льно розробляти на основ! принцип¡в наступност! систем прогностично-го п1даоду.

5. У ход! експериментально! роботи за допомогою визначених кратер!'¿в були одержан! результата, що ц!дтверджують двдактичну 1 соц!ально-економ!чну ефектявнЮть запропоновако! методики ви-пероджаючого навчання. зокрема: зростаная р^вня активаост! слухач! в курс1в, зменшення конфл1ктаих ситуац!й в бригад!, знижен-ял плинноот! кадр!в, а!двищення продуктивное?! прац!.

Розвиток педагог!чних досл!джень у цьому напрям! потребуе пошук1в дальших шлях!в диференц!ац! ЗЕ зм!сту навчання р!зних ка-тегор!й роб!таик!в, зайнятих у комплексному судноремонтному ви-робництв!, а такох сдец!ая!ст!в ! кер!ваик!в р!зних ранг!в. Це пов"язуемо з необх!дв1отю педагог!чних роэробок тих теоретичних, методолог!чних проблем, як! виаикають у зв"язку з розвитком во-вих форм орган!задИ прац!. Проведено нами досл!дхення дозволило вотановити позитивн! зм!ни у характер! ! виконана! завдань роб!тниками в комплекса^ бригад!, що зумовлеае переходом в!д

храдиц!йнях умов орган!зац!Х прац! до комплексного виконаедя.ро-01т по решнту суден 1 додатковими вимогаш до Хх профес!йноГ п!дготовки.

у майбутньому досл!дхення доц!льно спря!<увати на з"ясування дк!снях фаятор!в навчального процесу з урахуванням особливостей колективноХ прац! на сучасцому етап! розвитку економ}ки 1 орга-н1зад}1 промисловост! I виробництва УкраХни.

Отхе, дан! досл!дхення мохна розглядати як початок освоения ц1лого комплексу складних дидактичних проблем, пов"язаних з використанням завдань безперервного профес!йного навчання в Ук-раХн! 1 ДеряавноХ нац!ональноХ програми "Осв!тан /"Укра'хка XXI стол!ття"/.

Основн! положения дисертац!Х в!добрахен! в таких публ!кац!-

ях:

1. Шдготовка роб!тничих кадр!в у нових уыовах // Еконо-ы!ка УкраХни. - 1992. - й 9. - С. 91-92.

2. Активные методы обучения рабочих комплексных бригад в системе непрерывного профессионально-экономического образования /Аруды научно-техн.общественности. - Измаял,1969. - С.61-64. -Украинское Дунайское пароходство/.

3. Непрерывное образование в новых условиях хозяйстования /Аруды научн.-техн.общественности. - Измаял. 1990. - С. 112— 117. - /Украинское Дунайское пароходство/.

4. Судовой ремонт ведет комплексная бригада. - Информационно-методический кинофильм. - Ленфильм. - Санкт-Петербург, 1991. - /Килинский судостроительно-судоремонтный завод/.

5. Совершенствование обучения рабочих комплексных бригад

в судоремонтном производстве // Тезисы докладов я выступлений на ХУ1 научной сессии "Подготовка и повышение квалификации рабочих

на производстве". - Могилев, 1966. - С.Ю7-1С6. - /АШ СССР. отделение педагогики и психологии профтехобразования/.

6. Использование активных методов обучения рабочих комплексных бригад в системе непрерывного профессионально-экономического образования // Тезиса докладов и выстугмний на ХУП научной сессия "додготовка и повышение квалификации рабочих на производстве". -»'¿осква, 19Ь9, - С. 121-124. - /АШ СССР, отделение педагогики и психологии профтехобразования/.

7. Опыт использования государственно-кооперативной формы ор-. ганиЗации подготовки рабочих кадров на производстве // Материалы научн. конф. работников профтехобразования СССР. - Николаев. 1990. - С. 61-63. - /Всесоюзная ассоциация работников профтехобразования СССР/.

Ь. Непрерывное обучение рабочих кадров и подготовка специалистов на производстве в новых экономических условиях // Проблемы совершенствования непрерывного профессионального образования в ус. ловиях перехода к рыночным отношениям. - Николаев, 1995. - С.29-31.

ШТАБОВ ЛЕОНИД ДМИТРИЕВИЧ. Дидактические особенности упреждающего обучения рабочих яри формировании комплексных бригад судоремонтного производства.

Диссертация в ввде рукописи на соискание ученой степени кандидата педагогических наук по специальности 13.00.04 - профессиональная педагогика. Институт педагогики я психология профессионального образования АНН Украины. Киев, 1996.

Защищается текст диссертации, основное содержание которой изложено в вооьми научных публикациях. Работа посвящена исследованию проблемы формирования комплексных бригад судоремонтного производства о использованием упреждающего обучения в учебно-курсовом комбинате и на производстве. Исследуются организацяонно-педагогиче-ские условия и особенности организации упреждающего обучения рабочих на основе новых экспериментальных учебных планов я программ, о применением активных методов обучения, прежде всего, учебных деловых игр, а также соответствующей подготовкой преподавателей я инст-

-24-

рукторов производственного обучения.

Научная новизна и теоретическая значимость диссертации заключается в обосновании дидактических целей и разработке содержания, jopw и методов целевого упреждающего обучения с применением учебных деловых игр и других активных методов обучения.

Разработана прогностическая квалификационная характеристика рабочего комплексной бригады, на основе которой определено содержание упреждающего обучения.

L.D.QEliOAiOV, Didactic features of forestalling education of workers when forming complex teams of workers in ship-repairing production.

Dissertation, in the form of a manuscript, for a Candidate of Pedagogical Sciences, specialization 13.00.04 - professional pedagogy. Institute of Pedagogy and Psichology of Vocational Education, at the Academy of Pedagogical Sciences of Ukraine.Kiev,1996.

The work is devoted to research in the problems of forming complex teams of workers in ship-repairing production with implementing of forestalling education at the vocational training centre' of the plant. The pedagogical conditions and organizational features of the forestalling education of workers are being researched on the beats of experimental teaching schedules and programs with application of active educational methods ouch as, first of oil, business genes, as well as respective training of the teaching staff and instructors of vocational education.

Scientific novelty and theoretical significance of the dissertation is in its substantiation of .the didactic purposes, contents, forms and methods of forestalling education with making use of educational business games and other educational methods in training.

Ключоа! слова: вяпереджаюче навчання, комплексна бригада, професШе навчання на виробшщтв1, квал1ф!кац1йна характеристика роб!тника комплексно! бригада, навчальна д1лова гра.