Темы диссертаций по педагогике » Теория и методика физического воспитания, спортивной тренировки, оздоровительной и адаптивной физической культуры

автореферат и диссертация по педагогике 13.00.04 для написания научной статьи или работы на тему: Дидактические условия гуманизации обучения будущих учителей в университете

Автореферат по педагогике на тему «Дидактические условия гуманизации обучения будущих учителей в университете», специальность ВАК РФ 13.00.04 - Теория и методика физического воспитания, спортивной тренировки, оздоровительной и адаптивной физической культуры
Автореферат
Автор научной работы
 Листопад, Алексей Анатольевич
Ученая степень
 кандидата педагогических наук
Место защиты
 Киев
Год защиты
 1996
Специальность ВАК РФ
 13.00.04
Диссертация недоступна

Автореферат диссертации по теме "Дидактические условия гуманизации обучения будущих учителей в университете"

Píb UM

G ДЕК 1996

1НСТИТУТ ПЕДАГ0Г1КИ I ПСИХОЛОГИ ПРОФЕС1ЙНО! ОСВ1ТИ АКАДЕМ11 ПЕДАГОГ1ЧНИХ НАУК УКРА1НИ

На правах рукопису

ЛИСТОПАД 0лекс'|й Анатолшович

Дидактичнi умови гумашзаци навчання майбутшх учителШ в университет/

13.00.04 - профеайна педагопка

Автореферат дисертацп на здобуття наукового ступеня кандидата педагопчних наук

К и 7 в - 1996

Дисертащею е рукопис

Робота виконана в Одеському державному умверситеи" ¡мен1 1.1. Мечникова.

Науков1 кер1вники

ОфМйн1 опоненти

Провщна установа

- доктор педагопчних наук, професор ЛУГОВИЙ Володимир 1лар'юнович

- кандидат педагопчних наук, доцент ЯКУБОВСЬКА Олександра

Миколатна

- доктор педагопчних наук, професор КОЗАКОВ В'/талш АндрШович

- кандидат педагопчних наук, доцент ВОЛОДЬКО Володимир Миколайович

- КиТвський державний лшгвютичний ун1верситет

Захист дисертацп в'щбудеться "М^' гМ^НЛ. 1996 року о 14 год. на засщанм спец!ал!зовано1 вченоТ ради Д 01.61.01 в [нституп педа-гопки \ психологи профеайноТ осв™ АПН Укражи /254060, м. КиТв, вул. М. Берлинського, 9, 5-й поверх, зал засщань/.

3 дисертац|'ею можна ознайомитись в науковм частин'| 1нституту педагопки \ психологи профеайноТ осв!ти АПН УкраТни /254060, м. КиТ'в, вул. М. Берлинського, 9/.

Автореферат розюлано "¿13' М&гСг?ар1996 року.

Вчений секретар спец1ал1зованоТ вченоТ ради

Г.М. Цибульська

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальность ! стушнь досл!дженост) проблеми. Проблема гумажзаци навчання студентш е найбтьш актуальною в дидактиц!, оскмьки н розв'язання т1сно пов'язане з основною суперечжстю у процеа навчання - мЬк поапйно зростаючими вимогами до сучасного спец1ал1ста I можлив!стю особистост! Тм вщповщати. Тому вищий навчальний заклад повинен лридтяти особливу увагу становлению творчого потенциалу студента, готувати новатор(в своеТ професжноТ справи, яю могли 6 успешно лрацювати в умовах майбутнього сустльства, що неперервно розвиваеться. Це завдання може розв'язуватись на основ! гумажзаци осв1'ти.

Проблема гумажзаци навчання мае велике теоретичне I практичне значения. В н!й знаходять воображения сучасж тенденцн, що грунтуються на багатовжовж традицм гуманного шдходу в педагопии. Гумажстичш ¡деТ свободи ! захисту особистосп, повага та толерантне ставлення до переконань ! поглядт ¡нших людей знайшли воображения в педагопчних концепцшх р1зних перюд1в розвитку сустльства.

Накопичений досвщ св1дчить, що процес навчання у вищих педагопчних закладах лотребуе гуман1зац)У стосункш м!ж викладачем I студентами, оргажзацп Ух сшвпрац1, в якт кожен мае змогу максимально актуалиувати та реал!зувати свое "Я". Вимога створення гуманного навчального середовища насамперед пов'язана з необхщжстю всеб|'чного розвитку особистост! педагога засобами освки ! формування його здатносп зджснювати гуманну навчальну д1яльтсть.

Анал13 стану готовносп студенев до гуманно')' педагопчноТ взаемодп з учнями показав, що бтьцлсть випускникт не готов! до

феТ дЫльносп. Таке становище значною м1рою зумовлене недостатньою науковою розробкою даноУ проблеми в педагопчнж теорп.

Окрем'| аспекти проблеми взаемоди викладача ! студентт, туман ¡заци освЬи розглядались у працях А.М.Алексюка, б.В.БондаревськоУ, А.О.Вербицького, С.У.Гончаренка, 1.А.Зязюна, М.Д.Касьяненка, В.А.Козакова, Л.В.КондрашовоУ, Н.В.КузьмшоУ, В.О.Онищука, В.А.Семиченко, 1.В.Харламова, Г.1.ЩуюноУ, М.Д.Ярмаченка та ¡нших.

Теоретико-методолопчж аспекти Ц1е7 важливоУ проблеми знайшли вщображення у працях вггчизняних та заруб!жних психолопв, передуам Г.О.Балла, Л.С.Виготського, Г.С.Костюка, О.М.Леонтьева, А.К.МарковоУ, Р.С.Немова, А.Маслоу, Г.Олпорта, К.Роджерса, С.Л.Рубшштейна, Г.Хекхауза й ¡нших. Однак, як показало вивчення, дослщження проблеми умов гумажзаци навчання майбутжх учител1в в утверсител представлено фрагментарно, незавершено.

Таким чином, актуальность I теоретична та методично-прикладна розроблетсть проблеми гумажзацм навчання студент 1 зумовили виб1р теми дослщження: "Дидактичт умови гуман!заци навчання майбутн'|х учителт в ужверситетГ.

Объект дослщження: процес навчання студент!в в ун1верситеть

Предмет досл(дження: комплекс дидактичних умов, що забезпечують гумажзафю навчання майбутжх учител1в I стимулюють формування Ух готовност! до гуманноУ педагопчноУ взаемодП' з учнями.

Мета досл'1дження: полягае у визначенж та науковому обгрунтуванж дидактичних умов гумажзацй" навчання студенев в университет^ а також Ух шдготовц! до гуманноУ педагопчноУ взаемоди з учнями.

Ппотеза досл!дження. Процес навчання майбутжх учител!в буде зд!йснюватись на гуманшй основ!, якщо в систем! Тх профеайно-педагопчноТ п'щготовки реал!зувати комплекс дидактичних умов, а саме:

- надання студентов! у навчанж необхщного простору для його самоактуал!зацГ);

забезпечення студентов! не тмьки статусу об'екта навчальноТ д!яльносп, але й його суб'екта;

- орган!зац!я гуманно)' педагопчноУ взаемодм в системах "викладач-студент", "студент-учень";

- яюсне засвоення досвшу гуман!зацп взаемодп та формування вмшь, зд!бностей, якостей особистоси, як! сприяють гумашзацм в!дношень;

- формування 1 розвиток у структур! мотивацжно'| сфери особистост! студента гумажстично ор!ентованих потреб, МОТИВ1В, цшей;

- впровадження дидактичних технолопй, як! сприяють забезпеченню гуман!зацп навчання студентш;

використання ефеюивноТ методики д!агностики сформованост! готовност! студент!в до гуманно! педагопчноУ взаемод!)' з учнями.

Виходячи з об'екта, предмета, мети ! науковоТ г!потези, були поставлен'! так! завдання:

1. Визначити та обгрунтувати комплекс дидактичних умов, як: сприяють гуман!зацн навчання студент!в.

2. Проанал!зувати й узагальнити особливост! гуманного п!дходу до орган!зацм навчання майбутн!х учител!в.

3. Визначити осноаш гуман!стичн! ознаки I зкпст технологий навчання.

4. Врахувати вплив мотивацжноУ сфери особистост!

майбутнього вчителя на гумажзафю навчання в ужверсите"п.

5. Розробити систему оргажзаци процесу гуманно)' педагопчноТ взаемодм.

6. Розробити методику д1агностики сформованос^ готовносп студентш до гуманноТ взаемодм з учнями ! методичж рекомендацп для викладач1в ! студент з проблеми гумажзацн навчання майбутжх учителш.

Методолопчну основу досл!дження склали: теор1я тзнання, ф!лософсью та психолого-педагопчж положения про людську особислсть, про загальнолюдсью цшност1, про гумажзм, вщпов1дно до яких найвищою цшжстю в сусшльств! е людина. Загальнометодолопчною базою дослщження е гумажстична психолопя й етика, концепцш гуман'|заци загальноТ середньоТ освки (С.У.Гончаренко, ЮЛ.Мальований), особисткно ор1ентована дидактика {В.А.Петровський, Ш.О.АмонашвЫ та ¡нал).

Концелц1я досл1дження. Дидактичж умови гумажзацн навчання студент можуть бути визначеж в модел1 гуманноТ педагопчноТ взаемодм, в яюй студенти I викладач! виступають як р!вноправж суб'екти, об'еднаж сптьною метою шдготовки до здтснення гуманноТ педагопчноГ взаемодГ/ в майбутжй професшжй д1яльносп. ГПдготовка студентт до ефективноТ педагопчноТ дшльносл повинна базуватися на навчанж, основу якого мають складати гумажстично ор1ентоваж дидактичж технологи.

Теоретичною основою досл!дження е положения, як1 розроблялись у педагог^ (А.М.Алексюк, Ш.О.Амонашвт!, С.У.Гончаренко, Н.В.КузьмЫа, М.Д.Касьяненко, В.1.Луговий, В.О.Онищук, В.О.Сухомлинський, 1.Ф.Харламов та ¡нш|) та в психологи {Л.С.Виготський, 1.С.Костюк, О.М.Леонтьев, А.К.Маркова, Р.С.Немов, С.Л.РубЫштейн та ¡нил). В пошуках

оптимальних шлях1в процесу подготовки майбутнього вчителя до гуманноТ педагопчноТ взаемодм з учнями ми врахували концепци, розроблен! представниками гумажстичноТ психологи (Г.Олпорт, А.Маслоу, К.Роджерс, Р.Берне та ¡huj¡}.

3 метою розв'язання завдань використовувались таю методи: анал!з ф'1лософськоТ, педагопчноТ, психолопчноТ лператури; вивчення i узагальнення досв*1ду роботи викладачт в умовах ун'шерситетськоТ системи ocbítm; анкетне опитування студенев, викладачш та вчител!в; монографтний опис студент'ш; метод спостереження та аналЬу педагопчних явищ i процес'ш; ¡нтерв'ювання студент'т i викладач'т; моделювання об'ект'т педагопчноТ Д1яльносп; педагопчний експеримент.

Досл!дження проводились у три етапи:

- перший етап {1990-1991 p.p.) - теоретичний анал1з ф'|лософсько'|', педагопчноТ, психолопчноТ лкератури з проблеми гумажзацп навчання студент, а також узагальнення досв1ду впровадження гумажстично ор'!ентованих дидактичних технолопй;

- другим етап (1991-1993 p.p.) - проведения пошукового експерименту, в процес! якого виявились науково-теоретичн! передумови гумажзацп навчання студентш в уншерситет!';

- третт етап (1993-1996 p.p.) - формуючий експеримент. На данному етап! в експериментальш групп впроваджувалась розроблена нами комплексна методика процесу ш'дготовки студент до гуманноТ педагопчноТ взаемоди з учнями.

Експериментальна база досл'|дження. Ochobhí результата експерименту були отримаж на 6a3¡ Одеського державного ужверситету ¡меж М.Мечникова. Всього доотдно-експериментальною роботою було охоплено 387 oc¡6 з ¡нститутт соц'шльних наук; математики, економти i мехажки; а також факультет ¡сторичного, б'юлопчного, геолого-географ1чного,

ф'|зичного, х1м1чного, ф!лолопчного, романо-германськоТ' фтолопТ ушверситету. У формуючому ёкспериментальному дослщженж брали участь дв) експериментальж та дв1 контрольж групи. В перит експериментальж та контрольж групи були включен! студенти веч!рньоТ форми навчання: 38 студент фтолопчного I 36 студент фЬичного факультет. Друга експериментальна група складалась ¡з 42 студентт та контрольна ¡з 48 студент денного вдалення геолого-географ'тного факультету, Всього в експериментальн) групи входило 80 студент, а в контрольж - 84 студента.

Наукова новизна досл'щження полягае в тому, що:

- визначено комплекс дидактичних умов дЫльносл викладача I студент, як'| забезпечують гумажзацто навчання в университету

- розроблено гумашстично ор|'ентовану модель формування мотивац!'йноТ сфери особистоси майбутнього вчителя;

- розроблено методику д(агностики готовносп студент до гуманноУ педагопчноТ взаемодп з учнями.

Теоретична значущ!сть достижения:

розроблено систему оргажзацП процесу гуманно"! педагопчноТ взаемодп;

- доведено необхщжсть враховувати вплив мотивацжноУ сфери особистоси майбутнього вчителя на гуманЬаиию навчання;

- визначено основж гумашстичж ознаки I зм1ст дидактичних технолопй, що забезпечують гумашзац1ю навчання студентов.

Практична значущ>сть досл|дження полягае у розробф методичних рекомендацж для викладачт та вчителш з питань впровадження гуманистично оркнтованих дидактичних технолопй. Розроблено й апробовано спецкурси "Гумашзац'|я навчання (¡нновацжн! педагопчн! технологГТ)", "Основи гумашзацп педагопчного сшлкування". Викладачам запропонована авторська

методика профеЫйно-педагопчноУ тдготовки студент до гуманноТ педагопчноУ взаемодП" з учнями.

В1рог1дн1сть досл!дження забезпечуеться методолопчною й теоретичною обгрунтоважстю наукових позиц!й, к!льк'|сним та як|'сним анал!зом педагопчних фактт, що були еиявлен! в процес! експериментальноТ роботи, в!дпов!дн!стю застосовуваних метод1в 1 методик дослщження його ц!лям, репрезентативн!стю отриманих даних, результатами р!зних зам1р!в, одержаних у ход! дос/идницькоУ роботи.

На захнст виносяться:

- комплекс дидактичних умов, що забезпечують гуман!зац!ю взаемодГ! викладача ! студентш у навчанн! (зм!ну лозицп студента ! викладача у навчанн'| та характеру Ух взаемодП"; впровадження нового гумашстично ор!ентованого зм1сту профеайноУ осагги; розробку гумашстичних особиспсно ор!ентованих дидактичних технолопй);

- модель орган!зац!У процесу гуманноУ педагоп'чноУ взаемодм, структура якоУ включае так! компоненти: цтьовий, мотивацжний, зм!стовний, д!яльн!сно-операц|'йний, емоцжно-вольовий, контрольно-регулюючий, оцшочно-результативний;

система оргажзацм процесу гуманноУ педагопчноУ взаемод!У, що базуеться на едносл взаемолов'язаних процес!в гумашзацп навчання у вищому заклад! осв'|ТИ ] подготовки майбутжх учител!В до зд!йснення гуманноУ педагопчноУ взаемоди у власжй профеайтй д!яльност1.

Апробац!я результатов досл1Дження зд!йснена шляхом Ух опубл'жування у наукових та науково-методичних виданнях, викладення у допов!дях, пов!домленнях на м!жнародних науково-практичних конференц!ях: "Леся УкраУнка ! сучасн!сть" (м. Одеса, 1993 р.); "Фтософш. Ментапггет. Осв!та" (м. Одеса, 1995 р.); "Молодь на пороз!

третього тисячол'птя: пошук пр'юритетш" (м. Одеса, 1995 р.); "Проблеми психологи часу" (м. Одеса, 1995 р.); "Жжки УкраТни: сучасний статус |' перспективи" (м. КиУв, 1995 р.); "Культурно-юторичж, социальна, та правов1 аспекти державотворення в УкраУнГ (м. Одеса, 1996 р.); на ВсеукраТ'нсьюй науково-методичнж конференци "Вищ! учбов! заклади УкраУни I проблема розвитку мЬкнародних зв'язюв" (м. Одеса, 1994 р.); на репональних науково-практичних конференц1ях: "Класична педагопка \ ф(лософ|я в свт сучасних завдань шкшьноТ \ вузшськоТ словесност)" (м. Одеса, 1993 р.); "Теоретичж та прикладн! аспекти викладання ¡ноземних мов в техжчних вузах" (м. Одеса,

1993 р.); "Проблеми гумажтарного, природничо-наукового та техжчного знания на сучасному етат розвитку науки" (м. Одеса,

1994 р.).

Впровадження результатов дослщження. Основт висновки, матер!али та рекомендацП' дослщження впроваджеж та використовуються в навчальному процеа' ¡нститутт I факультет Одеського державного уншерситету при проведенн! лекцжних та практичних занять з курав "Основи психологи та педагогжи", "Педагопка та методика виховноУ роботи", спецкурав Туман ¡зац!я навчання (¡нновафйж педагопчж технологи)", "Основи гумажзацн педагопчного сшлкування".

Структура роботи: дисертащя складаеться ¡з вступу, двох розд!Л1В, висновюв, списку основноТ використаноУ лтератури (170 джерел) та 7 додатав. Дисертац1я вм1щуе 35 таблиць, 3 схеми, 4 дшграми, 10 малюнюв.

ОСНОВНИЙ ЗМ1СТ ДИСЕРТАЦП

У вступг обгрунтовано актуальжсть обраноУ теми, визначено об'ект, предмет досл!дження, сформульовано його ппотезу, мету ! головж завдання, визначено методолопчж та теоретичн! основи, методи дослщження, наукову новизну, теоретичну значущкггь одержаних результата, форми Ух апробац'и, сформульовано основж положения, що виносяться на захист.

У першому роздЫ "Дидактичж основи гумажзаци навчання студенев" розкриваеться сутжсть гуманного тдходу в педагопф, а також вплив мотивацтноУ сфери особистост! майбутнього вчителя на процес гумажзаци навчання. Викладено результати анал!зу основних гумажстичних ознак I зм'юту технолопй навчання майбутжх учителт.

Виходячи з анал'|зу теорп 1 практики, виявлено дидактичну сутжсть гумажзацГ/ навчання. ГуманЬацж навчання розглядаеться як цткний флеспрямований процес високооргажзованоУ взаемозумовленоУ комплексно!" д|'яльносп викладача ! студент, котра базуеться на суб'ектив!зацп' в!дносин, поваз1 один до одного, довф'У, прийнягп потреб, мотив!в та цтей партнера. Г умажзац1я створюс максимально сприятлив! умови для оволоджня людським досв1дом, формування цжжсних ор1ентац1й, умть та навичок, розвитку педагопчних зд|бностей. Гумажстичж жновацП' в систем! навчання стимулюють формування ! розвиток гумажстично ор'|ентованих потреб, мотив1в та ц1лей у структур') мотивацжноУ сфери, а також гуманних якостей особистост! ! служать самоактуал!зацГ1, саморозвитку, самовираженню студента та викладача. При цьому комплексна Д1яльн!сть зджснюеться не

примусово, а сгпльно з викладачем 1 пщ його кер!вництвом, а також в поспйнж взаемодп I сшвтворчост! м!ж студентами.

Теоретичне та практичне досл!дження проблеми гумашзацм навчання в сучасжй дидактиф здмснюеться за такими напрямами:

1) збагачення зм1сту навчання поняттями, ¡деями, теортми, знаниями, як! сприяють гумажзацн, а також пошуку ¡нновацшних дидактичних технолопй, що передбачають сп!вробЬництво ! сп!втворч!сть викладача та студента;

2) вивчення I формування мотивацмноТ сфери особистосп в контекст! и впливу на процес гумажзацн навчання студента.

АналЬ ¡стари розвитку гуманного пщходу у вкчизнянж ! заруб'|жн'|й дидактик дае змогу розглядати формування мотивац1йно1 сфери як пров1дний фактор у процесс гумажзацп навчання майбутнього вчителя. Поняття "мотивацжна сфера" трактуеться в широкому розумжм, включаючи в нього потреби, мотиви, Ц1лI та розглядаеться в контекст! загальноприйнятих в психологи I педагопц! тлумачень. На основ! узагальнення результалв досл!дження мотивацшноТ сфери особистост! студента розроблено:

1) формально-лог!чну модель формування мотивов у мотивацшнж сфер'| особистосп (на психологичному р'шж моделювання), котра дае уявлення про структуру мотивафйноТ сфери особистосп ! сп'швщношення м!ж м структурними елементами;

2) модель формування мотивацжноТ сфери, що сприяе гумажзацм навчання майбутнього вчителя (на педагопчному р5вн! моделювання), особлив!стю данно'! модел! е те, що проблема мотивами розглядаеться через призму особиспсноТ взаемодп студента ! викладача.

Для динам1чного функцюнування модел)" необх!дно: по-

перше, враховувати вже сформовану мотивац!йну сферу студента при оргажзацП навчання; no-друге, надати студентов! в навчанж необх!дного простору для акгуал|'зацП' свого "Я" (самоактуал'1зацп), реалЬацГГ своТх зд'|бностей та розвитку творчоУ ¡ндив!дуальност1; по-трете, забезпечити студентов! не л'льки статус объекта навчальноУ д!яльност"г, але i його субъекта (навчання розглядаеться як процес м!жособиспсноУ взаемод!У i спшкування в системах "викладач-студент", "студент-студент", "студент-студентська трупа"); по-четверте, кожен студент повинен мати можлив'|сть брати участь у постанови! ц\лей ! завдань окремих предмет, курав, роздЫв ! тем навчапьних занять.

Усшшшсть формування та розвитку мотивацшноУ сфери особистост! майбутнього вчителя визначаеться тим, насктьки широк! можливоcri надае йому педагопчна система для активносп в npoyeci шзнавальноУ дальности Тому цшком правом^рним е питания про пошук дидактичних технолопй навчання, котр! змогли б надати студентов! можлив!сть для самоактуалЬаци, самооргажзацп та саморозвитку.

У дисертацп зд!йснено анал1з технолог!чного тдходу в педагог!ц(. Розглядаючи парадигми дидактично!' технологи i визначаючи наявн!сть теоретичного аспекту даноУ проблеми та необхгджсть и спрямування на гуманний тдх!'д до оргажзацП" навчання студента, ми виявили основы! гумажстичж ознаки, характерн! для дидактичних технолоп'й. Б результат! анализу вид!лено систему ознак: демократизм м!жособист!сних в!дносин, Д1алог!зм педагопчноУ взаемоди, альтруУзм внутр!шньо-групових в!дносин, самооргажзац!ю процесу п!знавальноУ д!яльност!, самокерування в навчанж, самоконтроль ! самооцжку результат шзнавальноУ Д!'яльност!. М1ж вказаними ознаками ¡снуе Т1сний взаемозв'язок, Bei вони спрямоваж на самоактуалЬац'ио

особистосп майбутнього вчителя. Виходячи з цього, гумажстично оргёнтоваж дидактичж технологи доцтьно визначити як систему прийомш, засобш ! способа оргажзацП навчальноУ д1яльност1 студента, котр! забезпечують гумажзащю педагопчноУ взаемодП' м)Ж викладачем \ студентами, а також ствробп"ництво та ствтворч1сть студенев.

Для того, щоб студент зм]г усшшно реал1зувати гумажстично оргёнтоваж дидактичж технологи в своУй майбутжй педагопчжй д1яльност1, йому необх'|дно: оволодки певним обсягом знань ! умжь, необх)дних для оргажзацн гуманно'Г педагопчноУ взаемод!У; сформувати гуман'|стично оркнтоваж потреби, мотиви, ц|'л! в структур! мотивацШноУ сфери; розвивати педагопчж зд!бност1 та гуманж якосп особистосп.

Для оц'шки компетентносп студентт з проблем гумажзаци навчання доц'тьно застосовувати методику аналЬу за р1внями. 3 ц"|ею метою був визначений зм1ст чотирьох ртжв готовности репродуктивний, репродуктивно-творчий, творчо-репродуктивний \ творчий.

Репродуктивний р1вень тдготовленоач властивий тим студентам, котр! вщтворюють набутий досвщ гумажзаци навчання без достатнього його осмислення й розумЫня, тобто виконують окрем1 дм за зразком, без достатнього усвщомлення. Вони не можуть використовувати досв1д в нових ситуацшх. Студенти не виявляють ¡нтересу до науковоУ л1тератури з проблем гумажзаци навчання. Педагопчж зд1бносп д1ють ¡зольовано одна вщ одноУ, що не дае можливосл компенсаци недостатньо розвинутих зд|б-ностей б|лыи сформованими. Гуманж особиспсж якосп не достатньо виражеж. Гумажстично оркнтоваж потреби, мотиви, Ц1Л1 в мотивацжнж сфер1 особистосп студента е другорядними та ситуативними тому не значною мфою впливають на процес

навчання.

Репродуктивно-творчий р1вень пщготовленосп характерний для студент, здатних використовувати здобутий досвщ, що необхщний для гумажзаци навчання, в стандартних чи вар1ативних умовах. Студенти проявляють елементи творчосп ! використовують набутий досв'|д в нестандартних ситуацтх. Водночас вони не виявляють особливого ¡нтересу до науковоУ лкератури з проблеми гумажзаци навчання. Характеризуются ситуативжстю прояву педагопчних зд^бностей 1' нечпко вираженими гуманними особислсними якостями. Гумажстично ор1снтоваж потреби, мотиви, ц!л 1 в структур1 мотивацтноТ сфери особистосп' студента е усвщомленими, але не провщними.

Творчо-репродуктивний р1вень шдготовленосп характерний студентам, як1 в основному продуктивно застосовують засвоений досвщ в нетипових ситуацтх шд час пошуюв ефективних шлях!в розв'язання проблеми гумажзацп навчання. Вони швидко 1 точно визначають I осмислюють способи власноТ ! груповоУ д1яльносп з урахуванням конкретних умов. Студенти виявляють формуючий ¡нтерес до науковоУ л1тератури з проблеми гумажзаци навчання. Педагопчж зд|бносп д|ють у т!сному зв'язку м1ж собою, доповнюючи одна одну, що створюе можливгсть для компенсаци недостатньо розвинутих зд1бностей бтьш сформованими ! розвиненими. Гуманж оссбиспсж якосп виражеж яскраво, але не постжно проявляються. Гумажстично оркнтоват потреби, мотиви, цш в мотивацжнш сфер! особистосп студента е провщними усвщомленими, домЫуючими, але не спйкими, а також реально впливають на активжсть у навчальнш д'1Яльносп, але цей вплив не пост1йний.

Творчий ртень П1дгото8леност1' властивий тим студентам, котр! характеризуються повнотою I мщжстю досв!ду, необх1дного

для гумашзацп навчання. Вони можуть продуктивно використовувати опанований досвщ в нестандартних ситуащях. Студенти проявляють яскраво виражений ¡нтерес до науковоТ л!тератури з проблеми гумашзацп навчання, ! на ц>й основ! вони самостжно зджснюють пошук нових творчих способт в роботу характеризуються стаб|'льним виявленням педагоп'чних зд1бностей. Гуманш особислсж якосп дють зримо, характерно, яскраво виражено I постжно. Гумажстично ор1ентоваж потреби, мотиви, ц5 л I е пров'|дними, усвщомленими, стжкими, домжуючими в мотивацжнж сфер! студента \ зджснюють значний вплив на активжсть у навчанж.

У другому роздЫ "Дидактичн! умови функцюнування експериментальноТ системи тдготовки майбутжх учител1в до оргажзацП" гуманноТ педагопчноТ взаемодн" викладено характеристику основних ¡нновацжних дидактичних технолопй, як! забезпечують гумажзац'по навчання майбутжх учител1в, обгрунтовано експериментальну методику д1агностики сформованост'1 готовност'| студентов до гуманноТ педагопчноТ взаемоди з учнями, визначено критерм ГТ ефективност!.

Гуманна взаемод!Я потребуе педагопчно доцтьного управлшня навчальною д^льжстю студента, яка проводиться без примусу сувороТ регламентацп уах за единим зразком. Основною е стльна творча дтльжсть студенев \ викладача, де викладач I студенти - партнери. Це дало змогу розробити авторську модель оргажзаци гуманноТ педагопчноТ' взаемодп. При моделюванж було вид1лено п'ять еташв. На першому визначено обчект досл"|дження. На другому вщбувалось накопичення знань про оргажзащю гуманноТ педагопчноТ взаемодн. На третьому на основ1 анал1зу психолого-педагопчноТ л1тератури та практики вищоТ школи було видтено структурж компоненти: щльовий,

мотивацтний, змктовний, д1яльн1сно-операцшний, емоцшно-вольовий, контрольно-регулюючий, оцжочно-результативний. На четвертому побудовано експериментальну модель на педагопчному р1вш моделювання. На п'ятому в"|дбувалась м експериментальна перев1рка.

Впровадження данноТ модел! вимагае дотримання таких умов, коли викладач:

1) анал!зуючи свое власне "Я" , надае студентов! в педагопчному процеа необхщний прост1р для самоактуал'1зацн особистосп майбутнього вчителя;

2) забезпечуе студентам не т'шьки статус об'екта навчальноТ дшльносп, але й його суб'скта, допомагае у формулюванж та уточнен! ц1лей, як1 поставлен! перед кожним студентом окремо \ перед групою в цьлому;

3) оргажзовуе гуманну педагопчну взаемодю в системах "викладач-студент", "студент-студент", "студент-учень", вщчувае емоцжний настрой групи та сприймае його;

4) прагне забезпечити студентам статус ствавтора навчального процесу, створюе сприятлив1 можливост! для плщного засвосння знань, формування вм1нь, яю сприяють гуманним взаемовздносинам, не тальки сам навчас, але й вчиться в процеа стлкування з студентами, прагне досягнути вияву емпатн в процеа навчання, що сприяе формуванню педагопчних зд!бностей та особист|'сних якостей, необх1дних для оргажзаци гуманно!" педагопчно*! взаемодм з учнями;

5) актуал1зуючи мотивацшж ресурси, стимулюе процес формування 1 розвитку в структур! мотивацжноТ сфери особистост! студента гумажстично ор!'ентованих потреб, мотив('в, ц|лей;

6) використовуе дидактичж технологи, що забезпечують

п!знавальну активжсть студент!в на заняттях, позитивний емоцшний стан, демократичний стиль взаемовщносин, а також сприяють гумажзацп навчання студентш;

7) використовуе ефективж методики д1агностики сформованост'| готовност! студентов до гуманно!" педагопчно"! взаемодГ|" з учнями.

Що ж стосуеться студента, то в!н:

1) розвивае своТ потенции! можливост!, самоактуал!зуе свою особисткть;

2) усв1домлюе себе суб'ектом взаемодм, прагне сп!вд!яти з викладачем у визначенж зм!сту ! найб!льш адекватних дидактичних технолопй, бере участь в флепокладанн! своеТ майбутньо!" д!яльност!;

3) встановлюе з оточуючими доброзичлив! особист!сн! взаемов1Дносини в системах "студент-викладач", "студент-студент", "студент-учень";

4) бере активну участь у навчанж, оволод!вас досв!дом, який сприяе гуманним взасмов!дносинам, у той же час сам е джерелом досвщу, в процеа взаемодм формуе педагопчн! зд!бност! та гуманж якост!;

5) приймае р!шення ! в!дпов!дас за своТ вчинки, включаеться в ситуац!ю вибору, розвивае в гумажстичному напрямку свою мотивафйну сферу;

6) бере активну участь у проведенж" занять, прагне до позитивного емоцшного стану та демократичного стилю взаемов!дносин ! гуманно!" взаемодм;

7) зд1йснюе самод!агностику сформованност! готовносп до гуманно!" педагопчно!" взаемодм з учнями ! виходячи з цього, регулюе та корегуе процес 1Т формування ! розвитку.

Для того, щоб реал!зувати вищеназваж умови д!яльност|"

викладача та студента, на основ! аналЬу психолопчноУ i педагопчноУ лператури, спостережень та бес'щ з досв1дченими викладачами, нами видтено комплекс дидактичних технолопй: взаемонавчання, дискуая, дидактична гра, мтровикладання, мозокова атака. В дисертацм проводиться анал1з кожноУ ¡з видтених технолопй.

Щоб впровадити в навчальний процес sei зазначеж гуманистично opicHToeaHi дидактичж технологи, важливо мати ч1тке уявлення про мотивафйну сферу особистосп студента. 3 ц1ею метою було проведено досл1дження впливу потреб, мотивов, цшей на мотивацжну сферу особистосп студент. Для визначення р1вня зв'язку структурних елемент мотивацшноУ сфери особистосп студента проведено кореляцжний анал1з з обчисленням на ПЕОМ. Було введено функшю кореляцн fгп; (М) структурних елемент'ш Ш; з мотивацтною сферою особистосп студент М (де гп,- е М). Одержан! даж евщчать, що сформована мотивацшна сфера дозволяе впровадити розроблену методику.

Особливктю розробленоУ методики е зм'ша позицп самого студента у навчанж. Формування активноУ позицП' студент до розв'язання проблеми гумашзацп забезпечувалось визначеною системою i конкретними шляхами. Комплексна методика включала курс "Педагопка i методика виховноУ роботи", який був збагачений питаниями, присвяченими проблем! гумашзацп взаемовщносин. Змкт тдготовки студент доповнювався впровадженням авторських спецкурсов Туман!зац|'я навчання (¡нновацжж педагопчж технологи)" та "Основи гумашзацп педагопчного сшлкування", посиленням внутршньопредметних i м1жпредметних зв'язк!в у цикл1 гумажтарних i соцтльних дисциплш, науково-досл1дницькою i самостжною роботою студентш. У процес! педагопчноУ практики здженена актуал!зацт

теоретичних знань у конкретних умовах формування гумаж-стичних установок на педагопчну д!яльжсть.

Методика дшгностики сформованосл готовносп студентт до гуман'|зацп навчання грунтуеться на розроблених критер"|ях, визначених р!внях 1 включае:

1) засвоення необхщних для розв'язання Ц1еТ проблеми знань (методолопчних, теоретичних, методичних, технолопчних);

2) формування вмшь, яю сприяють гумажзацн вщносин (гностичних, ¡нформацжних, оргажзаторських, комужкативних, управлжських, технолопчних, прикладних);

3) розвиток педагопчних зд1бностей (дидактичних, оргажзаторських, комужкативних, експресивних, перцептивних, сугестивних, науково-тзнавальних), необхщних майбутньому вчителю для гумажзацм навчання;

4) формування гумажстично ор1ентованих потреб, мотивш, Ц1лей;

5) розвиток особиспсних якостей (гуманжсть, демократизм, альтруТзм, колектив1зм, оптим!зм, чесжсть, справедливкть, вимогливють, принциповкть, сумлжжсть, послщовжсть, об'ективжсть, аналп-ичжсть, ¡нтел!гентжсть, утримажсть, самовладання, витримажсть, контактжсть, активжсть).

3 метою забезпечення наджносп для кожного оцжювання ртжв готовносп студентш до гуманно!" педагопчноТ взаемодп з учнями на пошуковому (П), формуючому (Ф) I завершальному (3) етапах експеримента визначалось середне арифметичне, а також середне квадратичне вщхилення о. Як в1дносну м1ру ммливосл з метою пор!вняння разраховувався коеф|'фент вар1ац1У у. Результати д(агностичних зр!з1в вказують про ефективжсть експериментальноТ роботи у данному напрямк

Таблица 1

Змжа показника готовност! студентов до гуманноТ педагопчноУ взаемодГ|* з учнями в експериментальних ! контрольних трупах

(у высотках)

репродуктивний репродуктивно-творчий творчо-репродуктивний творчий

П Ф 3 П Ф 3 П Ф 3 П Ф 3

Е, 45,5 27,3 18,1 29,9 20,3 16,3 16,9 34,2 35,8 7,7 18,2 29,8

К! 39,7 35,2 34,0 34,7 31,5 28,9 17,1 20,7 23,1 8,4 12,6 14,0

47,8 29,0 15,0 40,1 22,8 14,1 5,9 20,2 30,3 6,2 28,0 40,6

к2 46,5 42,2 36,7 32,4 30,0 30,9 15,2 18,6 19,6 5,9 9,2 12,8

Для незалежного пщтвердження результате екслериментальноТ методики ми провели експертну оцЫку ршня сформованосп готовност студенлв до гуманноТ педагопчно'Г взаемодп з учнями.

Таблиця 2

Зм'жа показника експертноТ оцшки готовност! студенлв до гуманноТ педагопчноТ взаемодп з учнями в експериментальних « контрольних трупах (у высотках)

репродуктивний репродуктивно-творчий творчо-репродуктивний творчий

П Ф 3 П Ф 3 П Ф 3 П Ф 3

Е, 46,6 32,2 23,6 30,5 23,2 19,7 15,5 29,2 32,4 7,4 15,4 24,3

к. 48,1 36,5 33,8 31,4 25,2 24,5 11,3 27,9 30,6 9,2 10,4 11,1

Е2 50,1 30,9 19,9 23,9 20,9 15,3 17,1 29,3 32,4 8,9 18,9 32,4

к2 47,4 38,1 35,4 27,9 31,5 29,1 16,3 19,3 22,9 8,4 10,8 12,6

Пор!вняльний анал!з, монограф!чний опис студенев р^них р1вн|в готовност! св!дчать про покращення процесу формування готовност! студент!в експериментальних груп до гуманноТ педагопчноУ взаемодп з учнями. Математично-статистична обробка ктьк!сноУ ¡нформацп за допомогою ПЕОМ тдтвердила правом!ржсть висунутоУ ппотези досл1дження ! вказуе на еджсть взаемолов'язаних процеав гумажзацГ! навчання в ужверситет!, з одного боку, та шдготовки студенев до зджснення гуманно"! педагопчноУ взаемодп в Майбутнш Ух професжжй педагопчжй д!яльност!, з другого.

У висновках узагальнюються результати дослщження особливостей теоретичного та практичного розв'язання проблеми дидактичних умов гуманЬац|Т навчання майбутжх учител!в в ужверситет!. На основ! здшсненого досл!дження зроблеж узагальнююч! висновки:

1. Гумажзац!я навчання вщображае сучасн! педагопчж тенденцП I базуеться на гуман'зацн в'щносин навчаючого (викладача) \ тих, хто навчаеться (студент!в), Ух взаемжй поваз!, дов1р!, прийнятт! особиспсних потреб, мотив!в та ц!лей. Гуманна педагопчна взаемод1я забезпечуе студентов! позиц!ю не об'екта для примусового впливу, а суб'екта, який здатний вступити у сп!вроб!тництво з викладачем та ¡ншими студентами. Гумажзацт дозволяе здшснити самореал!зац!ю особистост! майбутнього вчителя в процес! навчання.

2. Процес формування гумажстичних установок найб!льш усп!шно в!дбуваеться в спец!ально орган!зованих умовах педагопчноУ шдготовки майбутжх учител!в. Ефективн!сть процесу забезпечуеться вщповщними гуман!стично ор!ентованими дидактичними технологами, основними ознаками яких е демократизм м!жособиспсних стосунк!в, д1алог!зм педагопчноУ

взаемодн, альтруТзм внутрщньогрупових вщносин,

самооргажзац1я процесу шзнавальноТ дшльносп, самоуправлшня в навчанж, самоконтроль та самооцшка результат тзнавальноУ д1яльности Основж напрями гумажзацм" навчання включають сшвробЬництво та сгпвтворч1сть м1ж викладачем ! студентами в процеа гумажзацГТ структурних компонент навчальноУ д1яльностк фльового, мотивацтного, змктовного, д1яльжсно-операцтного, емоцшно-вольового, контрольно-регулюючого, оцшочно-результативного.

3. Подготовка студент в уншерситеп" до гумажзацм навчання в школ1 включае оволодЫня знаниями, необх!Дними для оргажзацп даного процесу; формування вмшь гумангзувати взаемовщносини; розвиток педагопчних зд1бностей; формування гумажстично оркнтованих потреб, мотив!в, цтей I гуманних якостей особистосп майбутнього вчителя. Методика д1агностики сформованост! готовност! студент до гумажзацм навчання в школ1 базуеться на ртневому шдход1 ! включае репродуктивний, репродуктивно-творчий, творчо-репродуктивний, творчий р!вень.

4. Результати проведеного досл1дження вказують на обгрунтоважсть розробленого комплексу дидактичних умов, що сприяють гумажзацм навчання майбутжх учител)в в ужверситет1, а саме: змжу позицм студента 1 викладача у навчанж та характеру Тх взаемодп; надання студентов! необхщного простору для його самоактуалЬацм в навчанж; впровадження нового гумажстично ор1ентованого змкту осв1ти; впровадження дидактичних технолопй, яю сприяють забезпеченню гумажзацП' навчання студент; використання ефективноТ методики д1агностики сформованосл готовност! студент до гуманно'Г педагопчноУ взаемодн з учнями. При цьому с/ид вважати, що реалпащя будь-якоУ з видтених умов неможлива без реал1зац|Т вах ¡нших.

Недопустима ппербол'|зац'|я, так само, як недооц'шка т'|еТ чи ЫшоУ дидактичноТ умови, осктьки це знижуе ефектившсть гуман'|зац1'| взаемоди викладача ! студенлв у навчанж. "Ильки цЫсне комплексне застосування системи дидактичних умов дозволяе устшно розв'язати завдання гумажзаци навчання майбутшх учител1в в ужверсител.

Виконане дисертацмне дослщження не вичерпуе вах аспектт порушеноУ проблеми. Подальшого наукового обгрунтування заслуговують, на нашу думку, питания дослщження гумашзацГГ педагопчноУ тдготовки як проблеми дидактики вищоУ школи.

Основж положения дисертацп вщображеш в таких публ1кацжх:

1. Дидактические основы гуманизации обучения студентов: Методическое пособие. - К.-Одесса: Изд-во МВ, 1996. - 84 с. - В соавторстве.

2. Видатний украУнський педагог-гумажст Олександр Васильович Духнович // Класична педагопка ! ф1лолопя в св1тл! сучасних завдань ишльноУ I вузшськоУ словесносп: Матершли м1жвузш. наук.-практ. конф. - Одеса: Летопись, 1993. - С. 95-97.

3. Изучение влияния различных мотивов выбора профессии учителя на мотивационную сферу студента // Молодежь на пороге третьего тысячелетия: поиск приоритетов: Материалы международ, науч.-практ. конф. - Одесса: ОГПУ, 1995. - С. 14-15.

4. Влияние философско-гуманистических идей Владимира Мономаха на развитие педагогической мысли в Украине // Ф'|лософ'|я. МенталЬет. ОсвЬа: Матер'шли м'|жнарод. наук.-теорет. конф. - Одеса: ППУ, 1995. - С. 4-5.

5. Вплив педагопчних щей Т.Г.Шевченка на розвиток Бель-Ланкастерських шкт взаемонавчання в УкраУж // Культурно-¡сторичш, соцтльж та нравов! аспекти державотворення в УкраУж:

Матер1али м^жнарод. наук.-практ. конф. - Одеса: ОДУ, 1996. -С. 123-125.

6. Методика организации учебно-познавательной деятельности при диалогическом взаимодействии студентов // Теоретические и прикладные аспекты преподавания иностранных языков в технических вузах. - Одесса: ОГПУ, 1993. - С. 49-50.

7. 1де!' гуманизму у педагопчжй спадщиж Л.УкраТ'нки // Леся УкраТнка i сучасжсть. - Одеса: ОДУ, 1993. - С. 39-40.

8. Влияние мотивационной сферы студента на процесс гуманизации познавательной деятельности // Проблема взаимодействия гуманитарного и технического знания на современном этапе развития науки: Гуманитарное образование в техническом вузе. - Одеса: ОГПУ, 1994. - С. 19-20.

9. Педагогические основы гуманизации познавательной деятельности // Вищ| учбов) заклади УкраТ'ни i проблеми розвитку мЫ<народних зв'язюв. - Одеса: ОДАХТ, 1994. - С. 97-98.

10. Влияние педагогической практики на формирование навыков адекватного оценивания временных интервалов у студентов // Проблеми психологи часу. - Одеса.: ОДУ, 1995. -С. 96-98.

11. Идеи гуманизма в становлении Одесских высших женских педагогических курсов // Жжки УкраТни: сучасний статус i перспективи. - К.: 1СДО, 1995. - С. 281-283.

Листопад A.A. Дидактические условия гуманизации обучения будущих учителей в университете.

Диссертация в виде рукописи на соискание ученой степени кандидата педагогических наук по специальности 13.00.04 профессиональная педагогика: Институт педагогики и психологии профессионального образования АПН Украины, Киев, 1996 г.

В диссертации научно обоснован комплекс дидактических условий, необходимых для организации деятельности преподавателя и студентов при гуманном педагогическом взаимодействии в процессе обучения. Разработана методика диагностики сформированности готовности будущих учителей к гуманизации обучения в школе.

Listopad А.А. Didactic conditions for humanization of teacher

Dissertation, in the form of a manuscript, for a Candidate of Pedagogical Sciences, specialization 13.00.04 - professional pedagogy. Institute of Pedagogy and Psychology of Vocational Education, at the Academy of Pedagogical Sciences of Ukraine, Kiev, 1996.

The thesis provides the scientific basis for didactic conditions necessary for humanistic (learner - centered) teacher - student interaction. It sets diagnostic techniques for measuring future teachers awareness and readiness for hunnanization of education.

Ключов1 слова: ужверситет; майбутнж учитель; гумажзафя навчання; дидактичж умови i технологи; методика д1агностики.

training process at University