автореферат и диссертация по педагогике 13.00.04 для написания научной статьи или работы на тему: Теоретические и методические основы повышения эффективности работы учителей физического воспитания
- Автор научной работы
- Бельский, Януш
- Ученая степень
- доктора педагогических наук
- Место защиты
- киев
- Год защиты
- 2000
- Специальность ВАК РФ
- 13.00.04
Автореферат диссертации по теме "Теоретические и методические основы повышения эффективности работы учителей физического воспитания"
1нститут педагопки 1 психологи професшно!" освЬи . Академи педагопчних наук УкраТни
вельський януш
•Л 6 м
• УДК 37: 372
} ч пии
ТЕОРЕТИЧН11 МЕТОДИЧН1 ОСНОВЕ П1ДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТ1 ПРАЩ ВЧИТЕЛ1В Ф13ИЧНОГО ВИХОВАННЯ
13.00.С$ - теор1я 1 методика профеайноУ освЬи
Автореферат
дисертацп на здобуттл паукового ступени доктора педагогЫних наук
Кшв - 2000
Дисертащею е монограф!я.
Робота виконана у Вищш педагопчшй школ! м. Пьотрков-Трибунальський (Польща)
Науковий консультант - доктор педагопчних наук, професор, член-коре-
спондент АПН УкраТни Вшьчковський Едуард Сташславович, 1нститут проблем виховання АПН Укра'ши, м. Кшв, завщуючий лабораторией} ф^зичного виховання.
Офщшш опоненти: - доктор педагопчних наук, професор Федори-
шин Борис Олексшович, 1нститут педагопки 1 психологи професшноТ освгги АПН Укра'ши, м. Кшв, зав!дуючий ввдшом психологи профориентаций
- доктор педагопчних наук, професор Шиян Богдан Михайлович, Тернопшьський державний педагоп'чний ушверситет 1м. В. Гнатюка, зав1-дуючий кафедрою теоретичних основ 1 методики ф13ичного виховання;
- доктор педагопчних наук, професор Похален-чук Юрш Тимофшович, Нащональний педа-гопчний ушверситет ¡м. М. П. Драгоманова, м. Кшв, завщуючий кафедрою ф1зичного виховання 1 спорту.
Провщна установа: Волинський державний ушверситет ¡м. Лес! Украш-ки, кафедра педагопки, Мшктерство осв1ти I науки Укра'ши, м. Луцьк.
Захист В1дбудсться "22" листопада 2000 р. о 14 годин! на заа'данш спещал!зовано1 вченоТ ради Д 26.451.01 в 1нституп педагопки ! психологи професшно1 осв1ти АПН Укра'ши за адресою: 04060, м. Кшв, вул. М. Берлинського, 9, 5 поверх, зал засщань.
3 дисертащоо можна ознайомитися у бгблютец! 1нституту педагопки \ психолоп'1 професшноТ освгги АПН Укра'ши (04060, м. Кшв, вул. М. Берлинського, 9).
Автореферат розюланий жовтня 2000 р.
Вчений секретар спешатзовано! вчено! ради
ЦИБУЛЬСЬКА Г. М.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальшсть та дощльшсть дослмження. Специфжа професп вчите-
ля та п ушкальшсть стали предметом багатьох наухових дослщжень у р1зних кра'шах «¡¡ту. Автори психолого-педагопчних праць у Полыщ та шших краТнах Свропи понад 70 роюв шукали вщповцп на питания: яким повинен бути ¡деальний вчитель, яю вш повинен мати особисткш риси, зд!бност \ вмшня для повкошнного виконання своТх функцюнальних обов'язкш.
Покращання суст'льного життя у Полыш неможливе без активно! учасп' громадян, ям могли б будувати свое особисте життя з почуттям високо'1 вщповщальносп, передут?, за себе. Виховання свщомих 1 вщпов'щальних людей пов'язане з функцюнуванням васТ системи освп:и I з Д1яльшстю кожного педагога. На сучасному еташ розвитку сусшльства потребен вчитель, здатний оперативно реагувати на змши, що вщбуваються у сусшльствц бачити проблеми особистоУ фаховоУ подготовки, знаходити шляхи Ух розв'язання на основ1 актив1защУ власних внутршшх ресурсе, постшно удосконалювати свою педагопчну майстершсть.
У польськш науковш л1тератур1 досить широко висв1тлено узагальнеш результата емтричних дослщжень педагопчних умов, що забезпечують ефектившсть роботи вчителя. Ця проблема розглядаеться у педагогичному, психолопчному, соцюлопчному та праксеолопчному аспектах (3. Забровсь-кий, Д. Залевський, Т. Зеленевський, Т. Катарбинський, Т. Томашевський та ш.). певш труднощ! для дослщнигав, яга вивчали щ питания, створюе вщсут-шсть ч1ткого поюшйного апарата з ц1еГ проблеми.
За остант десять роив у Польаи виявилась тенденщя посилення уваги вчених педагопв та психолопв до проблем вивчення особистостс вчителя, обгрунтування критерив адекватносп1 доцшьносп його педагопчних дш, Тх результативност! у навчально-виховному процес!, тдвищення ефективност1 системи ф1зичного виховання у школ1 (Я. Бельський, С. Волошин, X. Грабов-ський, М. Демель, 3. Жуковська, С. Стришевський, Р. Цеслшський, 3. Яворський та ш.). Результата дослщжень цими вченими зм1сту 1 спрямовано-сл фаховоГ д1яльност1 учителя ф1зичного виховання сприяли формуванню певного погляду на сучасну теоретико-методичну шдготовку спортивних педагопв 1 систему удосконалення 1х майстерносп.
Проте, у Польщ1 майже вщсутш дослщження, спрямоваш на виявлення провщних педагопчних вмшь учителя ф13ичного виховання, Ух класифжацп. А саме результата таких дослщжень можна було б покласти в основу визна-чення доцшьносп та оптимальних результате його педагопчноГ д1яльность Немае також наукового обгрунтування критерпв 1 технолопй оцигки ефекти-вносп пращ фах1вщв ф1зичноГ культури. Так само вщсутш науков11 методи-чш публшацп про основш чинники, яга стимулюють педагопчну д!яльшсть
вчителя, про ступшь Гх взаемодп та впливу на результати його пращ. Не дослщжувались останшм часом особливосп стилю взаемодп вчителя ф1зич-ного виховання з учнями.
У зв'язку з реформуванням освгги у Полыгц значно шдвшцуються вимо-ги до особистосп вчителя ф!зичного виховання та його професшних якостей. В школах введено контракт ну систему працевлаштування вчител1в, а серед спещалю-пв ф1зичноТ культури, особливо в мютах, мае м1сце значний конкурс. Тому в школ! може працювати лише професюнал високоГ кватфшацп, досягти якоТ можна лише за умови впровадження сучасноУ системи науково-методичного удосконалення шслявуз1вськоУ подготовки вчител!в ф1зичного виховання.
Об'ективш, науково об грунтован! висновки про те, яким повинен бути сучасний вчитель ф1зичного виховання, якими теоретико-методичними знаниями та педагопчними вмшнями вш повинен володгги, яю вш мае специф1чш трудношд у свош професшшй д!яльносп, що саме характеризуе високу результатившсть його пращ у ф1зичному вихованш школяр1В - таю висновки е важливими для удосконалення системи шдвшцення педагопчно'1 майстерносп спещалюив ф1зичноУ культури як одшеУ з основних передумов успешного реформування осв1ти, що вщбуваеться у Полыщ.
Це потребуе спещальних дослщжень, результати яких доцшьно врахо-вувати при розробщ нових програм з теора 1 методики ф1зичного виховання та ¡нших навчальних дисцшшн як для вщповщних вищих навчальних заклад1В, так 1 для обласних, районних (мюьких) методичних центр1в, що оргашзують та проводять курси шдвищення кващфшацп вчител1в ф1зичного виховання. Висновки дослщжень з ща проблеми е також необхадш ВС1М тим оргашзащям та кер1вникам ышл, яю безпосередньо в^дповадають за здшс-нення реформи освгги у Полыщ.
Отже, актуальтсть даного доатдження зумовлюеться об'ективними су-спшьними потребами у пщвищенш результативностт пращ вчител!в фпично-го виховання, вщ професшноТ дшльносп яких залежить стан здоров'я, гармоншний ф1зичний розвиток 1 всеб1чна рухова пщготовлешсть тдроста-ючих поколшь до високопродуктивноГ прац1. Разом з тим, актуальтсть нашого дослщження зумовлюеться нагальною потребою в достатньому теоретико-методичному забезпеченш педагопчно!' пращ вчител1в ф1зичного виховання.
Подана до захисту наукова праця е результатом дваддятип'ятир1ЧноТ до-слщницькоТ роботи автора як учителя загальноосвггньоТ школи, завщуючого вцщшом ф1зичного виховання Центрального шституту удосконалення квагпфжацп вчител1в, викладача у педагопчному шституп м!ста Пьотрков-Трибунальський в Полыщ.
На основ1 систематизаци та узагальнення наукових праць, опублкова-них у Полыхп, УкраУш, РоЫУ, Ншеччиш, ШвещУ та в ¡нших краУнах, результате власних дослщжень, анал1зу передового педагопчного досвщу та об'ективно ¡снуючоУ практики ф!зичного виховання школяр!в у Польщу використання щей класичних педагопчних теорш автором розроблеш теоретичт I методичт основи тдвищення ефективносл пращ вчителт ф]Зичного виховання, що представлено в монографИ'-дисертащУ, а також в шших монографиях, пос1бниках та статгях дисертанта.
Зв'язок теми дослщження з науковими програмамн, планами, темами- Тема дисертащйного дослщження входить до плану науковоУ робота ВищоУ педагопчноУ школи м. Пьотрков-Трибунальський (Польща).
Об'сктом дослщження е система професшно-педагопчно'У /ияльносп вчител!в ф1зичного виховання у Полыщ.
Предмет дослщження - змкт, форми 1 методи тдвищення р1вня шсля-дипломноУ теоретико-методичноУ шдготовки вчителя ф!зичного виховання.
Мета дослщження полягае у визначетн та теоретичному обгрунтуванш впливу найбшьш сутгевих чиннишв на ефектившсть педагопчноУ пращ, виявленнг та ощнщ правильности професшних дай педагопв 1 розробщ на цш основ1 праксеолопчноУ модел1 фаховоУ Д1ЯЛьност'[ вчителя ф1зичного виховання, здатного ефективно працювати в умовах реформування шкшьноУ освгги у Полыщ.
Концепшя дослщження. В основу концепщУ покладено положения про те, що результата пращ вчителя ф1зичного виховання залежать в1д правиль-ност1 його педагопчних дш як компоненпв фаховоУ д1яльност1 у здшсненш навчально-виховного процесу з ф1зичноУ культури в школь У змшп ионяття "правильшсть дш" вщбиваеться певна структурно-компонентна динам1чна узгоджешсть знань, умшь 1 навичок 1з Ух спрямуванням на адекватну реатза-Ц1Ю т у мшливих умовах педагопчноУ ситуащУ.
Д1яльшсть вчителя ф1зичного виховання е певною технолопчною системою, алгоритм реал!защУ якоУ повинен бути не лише педагопчно доцшьним, а й науково вив1реним, правильним. Можна вважати, що "правильшсть" педагопчноУ д1яльност1 залежить вщ умшь вчителя зд1йснювати навчально-виховшй процес з ф1зичноУ культури в школ! науково обгрунтовано, цшесп-рямовано й оргашзовано. Отже, сутшсть щеУ "правильное^", вщповщно до поглядев багатьох науковщв (Г. Мггчел, С. Стришевський, Р. Цеслшський, Б. Цеховська та шци) 1 наведеноУ характеристики цього поняття, е зумовленою певними професшними вмшнями вчителя, що визначають результатившеть його дидактично!' 1 виховноУ педагопчноУ д1яльность
Оскшьки кожна педагопчна щя, ц адекватшеть мет11 юнцев1 результати зумовлеш р1зними чинниками, виникае необхщшеть визначення найб1льш суттевих чиннигав 1 виявлення в процес! емтричних досл!джень ступеня Ух
впливу на результатившсть педагопчноТ пращ вчителя ф1зичного виховання. Праксеологи звертають увагу на IX внутршню (диспозицшну) 1 зовшшню (ситуацшну) сторони (I. Зеленевський, Т. Катарбинський та тип).
Внутршш (диспозицшш) чинники можна подшити на дв1 групи: спря-мовуюч1 чинники, як! визначають емоцшну 1 мотивацшну сфери особистосп вчителя, та шструментальш чинники, що актуал1зують ¡нтелектуальну 1 психомоторну сфери особистосп вчителя.
Результатившсть пращ вчителя зумовлюеться також комплексом р!зних зовшшшх (ситуацшних) чинниыв. Ними детермшовано умови \ ситуацн, в яких в!дбуваеться педагопчний продес: умови середовища, сощальш \ матер1альш умови пращ вчителя, а також матер1ально-дидактична база школи для забезпечення повнощнного ф!зичного виховання учшв.
Провщним чинником, що впливае на насладки педагопчноГ пращ, е також стиль взаемод!!' вчителя з учнями (Р. Уайт, Д. Залевський, М. Питкевич та шип). Як визначальна характеристика фаховоТ д1яльност1 вчителя фЬично-го виховання, вш е проявом педагопчноТ культури та р^вня його професгано-педагопчно! подготовки.
Отже, дипам1зм 1 перспективнють системи професшно-педагопчноТ д1я-льносп вчителя ф^зичного виховання зумовлюють доцшьшсть застосованих ним педагопчних дш та найбшып оптимальш способи оргашзаци педагопч-ного впливу на учшв у навчально-виховному процеа з ф1зичноТ культури в школ!.
Основш положения концепщ! знаходять воображения в ппотез! досл»-дження. Вона полягае в тому, що ефективнють педагопчноТ пращ вчителя ф:зичного виховання безпосередньо залежить вщ його професшноТ шдготов-леносп, яка детерм1нуеться обсягом педагопчних вмшь I р1внем сформова-ност! шструментальних 1 ситуацшних чинниюв. Чим вищий позитивний р1вень прояву цих чинниюв I бшьший диапазон фахових вмшь, тим крапу результата його педагопчноТ д1яльност1.
Мдж окремими чинниками, що впливають на ефектившсть пращ вчителя, I педагопчними вишнями, яи пов'язаш з його функцюнальними обов'язками, повинна шнувати тшна корелящйна залежтсть. П об"ективне визначення дозволяе виявити найбшьш валм чинники 1 педагопчш вм1ння, котр1 значною м1рою зумовлюють результативность прац! вчителя ф1зичного виховання.
Вважаемо, що ефектившсть педагопчноТ д1яльносп вчителя залежить вщ стилю його взаемовщносин з учнями. Це потребуе виявлення найбшьш доцшьного стилю спшкування, який давав би можливють досягти високих результапв у навчально-виховному процес1 з ф!зичноТ культури в школь
Вщповщно до об'екта, предмета, мети, концепци та ппотези визначено основш завдання дослщження:
1. На основ! анашзу стану дослщжуванох проблеми в педагопчшй теорн та практищ визначити тенденц!!' розвитку системи падвищення квал1фкацп вчителя ф1зичпого виховання у Полыщ.
2. Теоретично обгрунтувати поняття 1 категорп щодо виявлення й оцшки правильное^ професшних дш педагопв, а також ступеня Гх впливу на результата прат вчителя ф1зичного виховання.
3. Теоретично обгрунтувати та експериментально лерев1рити праксеоло-пчну модель фахово'1 д^яльност! вчителя фпичного виховання.
4. Визначити педагопчно доцшьт стшп взаемовщносин вчителя ф^зич-ного виховання та учшв у навчально-виховному процеа школи 1 виявити 1х вплив на ефектившсть педагопчноТ пращ.
5. Розробити систему науково-методичного забезпечення шслядиплом-но'1 осв1ти вчител!в ф13ичного виховання у Полыщ.
Методолопчну основу дослцженпя становлять: теор1я шзнання; осно-вш положения системного подходу як методолопчного способу тзнання педагопчних факпв, явищ, процеав; концептуальна положения системного ! д!яльшсного тдход1в у тдготовщ фах^вщв; принципи едност1 теорн 1 практики, гумашзму 1 демократизму освгги; положения, викладеш у документах, як! було розроблено з питань реформування освгги та ф|зичноУ культури у Польщ! в 90-х роках.
Теоретичну основу дослвдження складають положения та висновки, що стосуються питань професшно!' подготовки особистост1! зокрема - особисто-ст1 вчителя (С. Волошин, С. У. Гопчаренко, I. Л. Зязюн, Т. Катарбинський, Н.
B. Кузьм!на, А. С. Н!амчук, В. О. Сластьонш, Б. О. Федоришин, А. В. Цьось та шип), теорн I методики змюту ф!зичного виховання учшв 1-Х1 клас!в шк!л Полыщ, УкраУни та Роса (Б. А. Ашмарш, Е. С. Вшьчковський, Л. В. Волков, 3. Жуковська, В. I. Завацький, О. С. Куц, Ю. Т. Похаленчук, Е. Н. Приступа,
C. Стришевський, Б. М. Шиян, 3. Яворський та шип).
Дослщження проводилось у 1980-1998 роках за такими етапами:
На першому етат (1980-1985 роки) вивчався стан розробки дано! проблеми в п теоретичному ! практичному аспектах, анал!зувались та узагальню-вались результативн!сть системи ф!зичного виховання у школах, досвщ роботи вчител!в ! р1вень подготовки спещалкпв ф1зичного виховання у Польщ! та краУнах Свропи.
На другому етат (1986-1993 роки) - теоретично обгрунтовано концеп-шю ! гшотезу, сформульовано мету ! завдання дослщження, визначено методику оргашзащУ дослоцницько!" роботи, розроблено ! експериментально апробовано праксеолопчну модель фахово'У д!яльност1 вчителя ф!зичного виховання, проведено узагальнення одержаних даних у теоретичному ! методичному аспектах.
На третьему еташ (1994-1998 роки) було узагальнено теоретичш i прак-тичш результата дослщження, визначено умови та особливоста оргашзацп педагопчноТ д1яльносп вчителя фвичного виховання, критерп п.ефективнос-Ti, визначено перспективи подальшого дослщження даноУ проблеми, видано монографп, навчальш i методичш поабники, яга рекомендовано МЫстерст-вом освгги Полыщ для студента вищих навчальних заклад1в i вчител1в ф^зичного виховання.
Методи дослщження: теоретичний анализ лЬературних джерел з проблем педагопки, психологи, Teopii i методики ф1зичного виховання, соцюлопУ; педагопчний експеримент; спостереження; анал!3, класиф1кащя та узагаль-нення педагопчного досвщу вчител1в ф1зичного виховання; анкетування; експертш оцшки; моделювання професшноУ дЬшьност! вчителя ф1зичного виховання; стати стичш методи обробки кшьюсних показнигав та яюсноТ концептуальноУ ¡нтерпретацп отримуваних даних.
Експериментальна база дослщження. Дослщно-експериментальною роботою було охоплено 520 вчител!в ф1зичного виховання II та III ступешв спещал1защУ, яга мали висою результата педагопчноТ д1яльноеп, i 328 вчител1в, яю не мали таких ступешв. Експериментальна робота проводилась у Вищш педагопчнш школ! м. Пьотркув-Трибунальський, а також у Центральному шституи удосконалення вчител1в та в методичних центрах пщви-щення квашфкаци вчител!в 17 воеводств Полыщ протягом понад двадцяти роив.
Наукова новизна одержаних результат1в полягае у тому, що: вперше визначено теоретичш та методичш засади шдвищення ефективност1 педаго-ri4Ho'i д!яльност1 вчителя ф13ичного виховання стосовно вимог реформи освгеи у Полыщ; обгрунтовано критерп ощнювання провщних педагопчних ум1нь, яю дстермшують "правильшсть" фахових дш творчих педагопв, i виявлено cryniHb ix впливу на результатившсть npani вчителя ф1зичного виховання; визначено в1рогщшсть взаемозв'язку м1ж окремими групами чинниюв (диспозицшш, шструментальш, ситуацшш) i наявними педагопч-ними вм1ннями у вчител1в, яю працюють творчо, i тих, що працюють посере-дньо; розроблено праксеолопчну модель фахово'/ д1яльноси вчителя ф!зич-ного виховання, здатного ефективно працювати в сучасних умовах реформу-вання системи шкшьноУ ocbith у Польпц.
Теоретичне значения одержаних результатов полягае у фшософському, сощолопчному та психолого-педагопчному обгрунтуванш понять i катего-рш, що стосуються виявлення та оцшки доцшьносп професшних д!й i результативности педагопчноТ д1яльносп вчителя ф13ичного виховання; у здшсненш праксеолопчного шдходу до визначення критерив та умов шдвищення ефективност! педагопчноТ Д1яльност1 вчителя ф1зичного виховання; обгрунтуванш нових теоретико-методичних пщходов до структури i змюту
навчальних плашв, програм курс1в тдвищення квал1фжаш! вчителя ф1зично-го виховання.
Практичне значения результат!в проведеного дослщження полягае у розробщ навчально-тематичних плашв 1 програм основних форм пщвшцення кватфжацп вчител!в ф13ичного виховання (тслядипломне навчанпя, пред-метно-методичне навчання, адаптацшне навчання), змкту семшарських занять 1 конференций для методиспв-консультар-тв 1 викладач!в курс!в тдвищення квашфжацп, тематики педагопчних консультаций у зв'язку з реформуванням освети у Полыщ та шше.
Впровадження. Результати дослщження впроваджено у практику робота вс!Х воеводсысих методичних центр1в Полыщ, де проводяться курси тдвищення кватфжашТ вчителт ф1зичного виховання, а також у Виицй педагопчшй школ1 м. Пьотрков-Трибунальський. Обгрунтоваш автором положения I рекомендацп використовувались при розробщ ново'1 концепцп ф1зичного виховання учшв шкш Полыщ та стандартов Державних вимог в освгтнш галуз1 "ф1зичне виховання".
Протягом усього перюду теоретико-експериментальноГ роботи автор особисто брав участь в апробаци 1 практичнш реал!заци розроблених поло-жень 1 рекомендацш, працюючи в 1нституи пщготовки вчител1в 1 Центр] удосконалення вчител1в, а також у процесс надання науково-консультативно!, методично'1 допомоги кер!вникам 1 вчителям загальноосв1тшх навчально-виховних заклад!в, ствробпиикам мюьких 1 воеводських методичних центр!в та вщдшв осв1ти Полыщ.
Особнстий внесок здобувача в одержанш наукових результате полягае: у теоретико-методичному обгрунтуванш та розробщ праксеолопчно! модел! фаховоТ д!яльносп вчителя ф1зичного виховання, який працюе творчо; у визначенш зм1сту тслядипломноУ пщготовки фах1вщв ф1зично1 культури; у розробщ методичного забезпечення тдвищення педагопчно!' майстерносп вчитеЛ1в; у науковому обгрунтувант та впровадженш навчальних плашв та програм пщвшцення квал!фкацн вчител1в ф1зичного виховання у методичних центрах Полыщ; у науковому кер1вництв1 комклею з розробки концепцп ф1зичного виховання учшв шкш та стандартов Державних вимог в освишй галуз1 "Ф^зичне виховання".
В!ропдшсть отриманих результата дослщження забезпечена: методо-лопчною обгрунтовашстю його вихщних позицш, використанням комплексу взаемопов'язаних метод1в, адекватних мет! та завданням дослщження; репрезентатившстю ниб!рки; поеднанням юльюсного 1 яюсного анал!зу одержаних результатов, а також позитивними наслщками Тх впровадження. У процес1 наукового дослщження здшснювався ретроспективний анал1з понад 30-р1чиого досвщу роботи дисертанта у навчальних та методичних закладах Полынь
На захист виносяться:
1. Праксеолопчна модель фахово! дояльнос-п вчителя ф!зичного виховання, який працюе ефективно [ мае висои результата в засвоенш учнями навчально! дисциплши "Ф1зична культура".
2. Положения про психолого-педагопчш мехашзми Д1яльносп вчителя, як! спрямоваш на комплексне виршення завдань фЬичного виховання учшв загальноосвгсшх навчально-виховних закла;пв Полыщ.
3. Класиф1кащя найбшьш суттевих чиннтав (диспозидшних, шструмен-тальних, ситуацшних), ям детермшують педагопчну дшльшсть вчителя ф^зичного виховання, 1х взаемод1я та вплив на результативтсть його пращ.
4. Система науково-методичного забезпечення тслядипломноГ осв!ти вчителя ф^зичного виховання (нов1 навчальш плани, програми, поибники, методичш рекомендацн), яка обумовлюе удосконалення його творчоТ педаго-пчноТ д1яльносп.
Апробащя результат1в дослщженпя:
Основш аде1, положения 1 результата дослщження обговорювалися 1 були схвалеш на 6 м1жнародних конгресах та конференциях (Гданськ, 1974; Прага, 1988; Познань, 1990; Катовще, 1992; Луцьк, 1999; Кшв, 2000), 11 Всепольських та 46 М1жрегюнальних науково-практичних конференциях 1 семшарах (1986-2000 роки).
Будучи вще-президентом Польського наукового товариства з фйичноТ культури, автор безпосередньо брав участь в оргашзаци чотирьох Всепольських конференцш з проблеми "Педагопчне новаторство у ф!зичному вихо-ванш", в ход! яких втшювались пропозицп щодо шдвшцення ефективносп пращ вчителя фiзичнoгo виховання у евши ново!' концепцп розвитку ф1зич-но1 культури шдростаючих поколшь та реформування освгги у Полыщ.
Публ1каци: Результата дослщжень опублковано у 141 друкованих пра-цях, з них 139 однооабних, загальний обсяг особистого внеску - 234 друкованих аркуппв, у тому числг. 4 мо но граф и, 7 методичних поабншав, 104 статп у журналах та зб1рниках наукових праць, 14 статей у зб!рниках матер1-ал1в та тез доповщей на наукових конференщях, 12 програм.
Структура диеертаци: Дисертащею е монограф1я "Теоретичш та методичш основи шдвищення ефективност! пращ вчителя ф1зичного виховання" (2000 р.) обсягом 27,5 др. арк. Робота складаеться з вступу, 9 роздшв, висновив до роздшв, загальних висновюв, списку використаних джерел, що включас 265 найменувань, з них 31 шоземними мовами, 4 додатки на 23 сторшках. ГГ повний обсяг становить 438 сторшок, робота мютить 57 таблиць на 32 сторшках та 4 малюнки на 4 сторшках.
ОСНОВНИЙ ЗМ1СТ ДОСЛ1ДЖЕННЯ
У встут обгрунтовано актуальшсть дослщжувано! проблеми, сформу-
льована мета дослщження та мотиви, якими керувався автор, дошджуючи проблему пщвищення ефективносп пращ вчителя ф1зичного виховання. ГПдкреслено, що результата пращ вчителя залежать В1Д ршня його професш-но-педагопчноУ шдготовленост1, яка не може обмежуватись лише гндготов-кою спещалгста у вищому навчальному заклад!. Педагопчна майстернють вчителя, який творчо ! сумлшно ставиться до сво'!х професшних обов'язюв, удосконалюеться протягом усього пер!оду його пращ в школ!. Автором обгрунтовано положения про те, що узагальнення ! поповнення теоретичних знань з шднятоУ проблеми та практичне використання отриманих результате у прочей вуз!вськоУ та шслядипломноУ шдготовки спещагпс™ ф1зичноУ культури дае можливють значно покращити комплексне вир!шення оздоров-чих, освшпх та виховних завдань з ф!зично!" культури учшв загальноосв1тшх навчально-виховних заклад!в Полыщ.
У першому роздЫ - "Теоретичне обгрунтування умов, яи визначають ефективн!сть педагопчно!' пращ вчителя" - проанашзовано, починаючи з 20-х роив до сьогодення, польську та шоземну Л1тературу з педагопки, психологи, теор11 ф1зичного виховання, а також ¡нших спорщнених наукових дисципл!н, в яких розглядались окрем! питания дослщжуваноУ проблеми.
Автором розкрито погляди р1зних вчених (С. Волошин, В. Гшевковсь-кий, М. Демель, С. Стришевський та шли - Польща; Н. В. Кузьмша, Д. Ф!ш, Б. Брукман, Б. Ходан та шип шоземш дослщники) на проблему залежност! ефективноеи пращ педагога В1д умов, подано декшька парадигм, як! складають теоретико-методолопчну основу дослщження даноУ проблеми. Також обумовлено термшолопчний апарат, основн! поняття та категор!!' дослщження, а саме: ефектившсть роботи спещалюта в ун!версальному вим1р1 та суто педагопчному; правильн!сть педагопчних Д1й вчителя; р1зш чинники (спрямовукта, ¡нструментальш, ситуац!йн!), що зумовлюють результативность педагопчно!" пращ та типов! спш взаемодп вчителя! учн!в.
У цьому роздш на основ! узагальнення наукових публжащ'й (I. Зеленев-ський, Т. Катарбинський, А. Матейко, В. Оконь, I. Поплуш, Т. Томашевсь-кий, I. Лкобовський та ш.) розкрито основш умови, як! забезпечують висо-коефективну педагопчну пращо. Вщповщно до теоретичних трактувань вчених та власних висновюв !з спостережень практики доведено, що ефекти-вн!сть пращ вчителя ф!зичного виховання залежить безпосередньо вщ доц!льност! його педагопчних дш. 1х сутн!сть, в1дпов!дно до погляд1в багатьох автор!в! поданоУ дефшщп, складають три групи педагопчних умшь: д!агностичн!, дидактичн!! модифкацшнь
На шдстав1 анал1зу л!тератури з педагопки 1 психологи автором також доведено, що кожна педагопчна Д1Я та п доцшьтсть визначеш рЬними внутрццшми 1 зовшшшми чинниками щодо ¡снуючого предмета. Тому нсобхщно було у власному дослщженш виявити найбшып значим! з них 1 визначити стугань ¡х впливу на шдвищення ефективнога педагопчно'Т дЬшьноеп вчителя ф1зичного виховання.
Другий роздм - "Модель учителя ф13ичного виховання у свшп теоре-тичних праць та емшричних дослщжень" - присвячено анашу наукових праць та публпсацш, яю розглядають питания специфки педагопчио! д1яль-ноеп спещалюта з ф!зичноТ культури. В ньому розглянуто теоретичш погляди, результата емшричних дослщжень та концепту альш пщходи польських автор1в (С. Волошин, 3. Жуковська, X. Грабовський, М. Маныавська, 3. Яворський та ш.)> що стосуються визначення характерних рис особистост! вчителя ф!зичного виховання, його ставлення до педагопчио! пращ та удосконалення професшно1 майстерносп.
ГЦ питания досить активно дослщжувались також вченими Украши 1 Ро-си протягом останшх десяти роюв (С. Ю. Балбенко, А. Г. Граф, Л. В. Волков, О. С. Куц, М. Я. Вшенсысий, Б. М. Шиян, В. I. Завадський, Ю. Т. Похаленчук, А. В. Цьось та ш.), в Чеськш республиц (переважно в университет! м. Гломунця шд кер1вництвом Б. Ходана). Предметом цих дослщжень е особиспсть вчителя ф^зичного виховання, анализ тих рис 1 якостей, що впливають на результатившсть його педагопчио! пращ (Л.Добри, Ф. Гулж, Б. Свобода, Р. Якуба та ш.).
Ефсктившсть пщготовки вчителя фпичного виховання та результатившсть його педагопчио! дкльносп активно дослщжують вчеш краш ЗахдаоТ Свропи. Пращ тако! спрямованосп опублшовано у Ымеччиш I Швецн (П. Барвш, X. Брокман, Я. Водолер, Б. Грум, Л. Фриш та шпи).
Дослщження, що проводились у р1зних крашах свпгу з метою вивчення особистосп вчителя ф1зичного виховання ! ефективноси його педагопчио! пращ, мають, на наш погляд, як позитивш, так I негативш сторони. Позитав-ною рисою цих дослщжень е те, що вони розкривають численш аспекти д!яльност1 педагога, об'еднують теоретичш 1 емшричш аспекти даноТ тематики та широко використовують результата дослщжень ¡нших галузей науки для вирпиення означено! проблеми. Тому значна кшыасть науковщв робить висновок, що результатившсть пращ вчителя фвичного виховання зумовлю-еться Д1ею складного комплексу чиншшв, на розкриття змкту 1 внутршшх зв'язюв якого мають бути спрямоваш наступш дослщження.
Негативною рисою проведених дослщжень особистост1 вчителя фпич-ного виховання 1 ефективносп його пращ, що змушуе вщнестись до них з певною долею критичносй, е те, що серед них переважають емшричш дослщження, як1 часто проводяться без достатнього теоретичного обгрунту-
вання. У бшыносп з них вщсутня розробка складових частин модел1 Д1'яльно-сто вчителя ф13ичного виховання, не проведено поглибленого аншпзу його професШних функцШ, поверхово висвшпоеться етичний аспект його праш. Недостатньою е також киоьгасть м!ждисцишпнарних дослщжень з щео проблеми. Таким чином, анамз емшричних дослшжень та публокацш польсь-ких 1 заруб1жних автор!в свшчить про те, що розроблеш ними професюграми вчителя фозичного виховання зор1штоваш переважно на вимоги п1 дготовки спортивних педагопв у вищому навчальному заклад]. Вони передбачають виявлення й оцшку знань, фахових вмонь та навичок, якими повинен володь ти випускник вищого навчального закладу. Конче потробна сьогодш розробка таких моделей, якг передбачали б вимоги до професшноТ пщготовки педагога на певному етат розвитку суспольства. Професюграми дають можливость модершзувати навчальш плани, удосконалювати програми з р1зних дисцип-лш, тдготувати ново навчальш пособники для студенев тощо.
Однак, досить часто так! модел1 не враховують особливостей практично! д!яльност! вчителя ф1зичного виховання, його особиспсш риси, умови самовдосконалення педагога та ш. Тому наукове обгрунтування модел1 вчителя ф1зичного виховання, який працюе творчо I досягае високих результатов у своой педагопчнш д!яльност1, е своечасним ! необхщним в план! реашзацп вимог реформування ппольно! освпл у Польщ!.
У третьому роздЫ - "Методолопчоп передумови досл!джень умов ефе-ктивност! педагопчно! пращ вчителя ф!зичного виховання" - обгрунтовано методолопчш засади дослщжувано! проблеми; т'дкреслено актуальность досл!джуваних питань у зв'язку з реформуванням осв!ти у Польщ!; сформу-льовано гшотезу, розкрито оргашзацою та зм!ст дослщницько! роботи; розглянуто педагопчш методи досл!дження та технолопю !х застосування, а також статистичн! методи обробки експериментальних даних.
У цьому ж роздш розкрито технолопю вщбору вчител!в, яга брали участь у дослщженш. До групи вчителов ф!зичного виховання, яю досягли значних результатов у своой педагопчнш д1яльносп, ввойшли толыси то, хто мае другий або третш стутнь спещалозацн. Вона присвоюеться воеводським методичним центром або Варшавським центром удосконалення педагопв теля ретельного вивчення доевщу роботи вчителя та обов'язкового складан-ня вщповдаого екзамену. Другу групу складали вчител! (спос!б вщбору випадковий), яю працюють посередньо ! не мають вщповщного фахового ступеня. Педагопчна д!яльн!сть вчителов обох груп ощнювалась методистами районних (мосысих) методичних центр!в та кер!вниками школ за нашою методикою. Автор брав участь в прийманш екзамешв на третш ступ!нь у вах учител!в як член центрально! методично!' комки, а також в прийманн; екзамен!в у бщьшосп вчител ¡в на другий ступшь спещал!зацоо.
У процеа дослщження виявлялись наявшсть вщшшдних педагопчних вмшь та особливосп прояву чинниюв (спрямовуючих, ¡нструментальних 1 ситуацшних), що детермшують ефектившсть пращ вчителя ф1зичного виховання, а також стиль його взаемовщносин з учнями.
Педагопчш вмшня ощнювалися самими вчителями. На нашу думку, вони могли це зробити бшын об'ективно, шж методист або директор школи, яю бувають у нього лише етзодично. Методика проведения самоощнки сво'Тх вмшь доводилась до кожного обстежуваного.
Р1вень прояву чинниюв, що детермшують ефектившсть пращ вчител1в та стиль Ух спшкування з учнями, ощнювались методистами, вони також проводили бесщи з учнями кожного класу (не менше трьох), з якими працю-вав обстежуваний вчитель. При цьому було взято до уваги: особливосп взаемин педагога з учнями шд час уроыв ф1зкультури, об'ектившсть ощнки вчителем Тх поведшки, доброзичливкть, ощнки висловлювання учшв щодо педагопчних вимог тощо.
У четвертому роздш викладено результата експериментальноТ робо-ти. Нами представлено даш, яю стосуються робочого середовища обстежува-них вчител1в, тривалосп Тх педагопчного стажу, впливу найближчого оточення на виб1р спещальность Проанал!зовано мфкування вчител^в щодо ТхньоТ вуз1всько'1 гндготовки до педагопчноТ пращ у школ!, основних причин невдач у Тх професшнш дгяльносп та джерел Тх педагопчних усшх1в. Також узагальнено результата дослщжень окремих умов забезпечення ефективносп пращ вчителя ф1зичного виховання.
Дослщження мотивацп вчител1в до д1яльносп за обраною профес!ею показали, що у бшьшосп тих, хто працюе ефективно, переважае позитивне ставлення до свое! д1яльпост1. Основний вплив на виб1р ними в минулому щеТ професп справив вчитель ф1зичного виховання (75,4 %), а також ровесники та батьки.
Слщ вщзначити, що значна частина вчител1в, як! працюють творчо (26,3 %), вказують на недостатню педагопчну та спещальну шдготовку у вищому навчальному заклад!. Така оцшка мае рацио. До цього часу в Полыщ в!дсутня чггка система хфофес!йноГ ор!ентацп та вщбору випускшшв шюл до спещ-альност! педагога, зокрема, у вицу навчальн! заклади, яю готують вчител1в ф!зичного виховання. Досить часто в ф!зкультурш вшщ навчальш заклади поступають юнаки та д1вчата, яга мають висок! досягнення в р1зних видах спорту, але у них вщсутш необхщш здабност! до педагопчноТ робота з датьми та молоддю.
У процей вуз1вськоТ подготовки мають м!сце певн! недолнси у теоретико-мстодичнш пщготовщ майбутшх вчител!в ф!зичного виховання. Значна частина випускшшв вищих навчальних заклад!в недостатньо волод!е науко-во-педагопчними, конструктивними, перцептивними здШностями, не пм1С
обгрунтовано 1 об'ективно ощнити досвщ своТх колег, опрацговати спещаль-ну л1тературу, щдготувати авторську програму з ф1зичн01 культури для свое!" школи та ш. Наш! висновки з цього питания пщтверджують також досль дження, яга проводились в шших кра'шах (Б. М. Шиян, В. Б. Шпитальний, В. Г. Яловик та ш.). Тому традицшний змют, форми та методи теоретико-методичноТ подготовки вчителя ф1зичного виховання у вищому навчальному заклад! на сучасному еташ реформування осв1ти в Полыщ теж безперечно потребуготь оновлеппя.
Заслуговуе на увагу той факт, що 42 % вчите;пв, як! досягли хороших результата ! працюють творчо, самокритично ставляться до своУх помилок ! можливих невдач у робол. Вони вщзначають як основний свш недолж недостатню штенсившсть прац! з особистого профес!йного вдосконалення. Це явище е позитивним, оскшьки творчий вчитель активно реагуе на вс! заходи, як! сприяють його професшному вдосконаленню.
Вчител!, як! працюють посередньо, вбачають причини своТх педагопч-них невдач у зовншшх умовах,! щ умови вони шяк не поширюють на власну персону.
У процсс! проведения досл!дноТ роботи нас ц!кавили питания про основ-н! джерела знань, умшь та професшних усшх1в вчител1в ф1зичного виховання, яю обстежувались. Результати дослщжень свщчать про те, що вчитель як! досягли високих результат! в у навчально-виховному процеа з ф!зичноТ культури, серед р1зних форм шдвищсння професшно-педагопчно!' майстер-ност! видьчяють самоосв!ту ! вбачають в цьому основну умову удосконалення педагопчних умшь та причину ирофес!йних усп!х!в. Ця риса вщр!зняе вчител!в, яю працюють ефективно, вщ тих, хто працюе посередньо (вщповь дно 56,1 % I 16,7%).
Самоощнка педагогичных умшь учшпел1в фЬичного виховання. Теоре-тико-методолопчш шдходи до анал!зу причин усшх!в у педагопчнш д1яль-носп вчител!в ф!зичного виховання дозволили визначити три групи провщ-них ум!нь: д!агностичш, дидактичш ! модифшацшш. Кожна з цих груп включае певш показники. Дослщження спрямовувалось на вивчення фактичного р!вня педагопчних ум!нь, якими володдать вчител! фозичного виховання, ! обгрунтування ними ефективност! свое'1 прац!. При цьому нас щкавило, яы конкретн! вм!ння найб!льш необхщш вчителям для усшшно!' реатзацн завдань ф!зичного виховання школяров. Результати самоощнки цих вмшь вчигелями подано у таблиц! 1.
Дан!, наведен! в таблиц! 1, свщчать, що серед д!агностичних вм!нь най-вищу оцшку в обох групах отримали вмшня застосовувати тести для визна-чення р!вня ф!зично!' пщготовленост! учшв, а найменшу — вм!ння, що стосу-ються сощометричного тестування. Найвищий показник у вчител!в отримали вмшня планувати, контролювати та оцшювати учшв. Серед дидактичних
вмшь, пов'язаних з оргашзащею та проведениям уроив фЬкультури, найви-щу оцшку (4,46) мали вчител1, яга працюють ефективно.
Таблиця 1
Самооцшка педагопчних умшь вчителями (максимальна оцшка 5 бал1в)
Педагопчш вмшня Самооцшка вчителя Е П d t р
Д1агностичш вмшня 3,69 3,39 0,40 2,17 < 0,05
Дидактичш вмшня, пов'язаш з плануванням 4,35 3,63 0,72 4,91 < 0,001
Дидактичш вмшня, пов'яза-Hi з реал1защею плашв 3,99 3,42 0,57 2,78 < 0,01
Вмшня, пов'язаш з контролем та ощнкою учн1в 4,07 3,44 0,63 3,94 < 0,001
Модифгеацшш вмшня 4,02 3,45 0,57 3,63 < 0,001
Загальна ощнка 4,02 3,45 0,57 3,49 < 0,001
Е - вчител1, яга працюють ефективно; П - вчител!, яга працюють посередньо; d - р1зниця м1ж середшми оцшками; t - коефвдент Ст'юдента; р - Biporifl-шсть р1знищ.
Bei вони на уроках досягають високоТ моторно! щш>ност1 за рахунок застосування найбшып ефективних способ1в оргашзаца учшв та використан-ня необхвдно! кшькост1 швентарю. У вчител1в, ям працюють посередньо, ця оцшка була значно меншою (3,7).
Вважаемо, що вмшня планувати навчальну роботу, проводити на висо-кому методичному piBHi уроки з ф!зкультури, контролювати та оцшювати учшв е основними в педагопчнш д!яльност1 вчителя ф1зичного виховання. Високий бал отримали також вчигап, яга працюють ефективно, за наявшеть модифжацшних вмшь, що пов'язаш з удосконаленням спортивно! бази i застосуванням у ix пращ найбшып доцшьних метод!в та прийо\пв оргашзаца навчання учшв ф1зичних вправ.
Оцшка спрямовуючих, шетрументальних i ситуацшних чиннитв. Результата анашзу i оцшки трьох вид1в чиншшв, яга зумовлюють правиль-HicTb педагопчних дш вчител1-в ф1зичного виховання, представлено в табли-цях 2, 3 i 5.
Таблица 2
Оцшка спрямовуючих чинниюв обстежених вчител1в
(максимальна оцшка 3 бали)
Чинники Вчител1 Е П с1
Ставлення до пращ 1 ¡нших професшних обов'язив 2,98 2,44 0,54
Ставлення до мети 1 завдань ф1зичного виховання 2,98 2,41 0,57
Ставлення до учшв 2,95 2,47 0,48
Ставлення до себе - усвщомлення своеТ сощально значущоТ рол1 у суспшьств1 2,81 2,13 0,68
Загальна ощнка 2,93 2,36 0,57
Р1вень спрямовуючих чинншав у вчителов, яи працюють ефективно, по вах показниках був досить високим. При пор1внянш з учителями, що працюють посередньо, найбшьшу р1зницю (0,68) мала позищя - усвщомлення сво€1 рол1 у суспшьств1 (сощальна значупцсть професн вчителя ф1зичного виховання). Даний чинник слщ вважати визначальним у постшному шдви-щенш професшно-педагопчного р1вня вчителя. На розвитку ще! риси особи-стосн потр1бно акцентувати належну увагу в процеа вуз!всько1 пщготовки майбутнього вчителя та шслядипломноУ його осв1ти, а також браги до уваги тд час набору молод1 до вищих педагопчних навчальних закладов.
У вчител1в, яю працюють посередньо, зафксовано низьку оцшку май> же по вс1х шструментальних чинниках. Потреба у професжному удоскона-ленш складае у них 1,75 бала, а розповсюдження власного педагопчного досвщу - лише 1,41 бала. Вчител!, ¡цо працюють ефективно, найвищу оценку отримали за наявшеть необхщного педагопчного досвщу як комплексного поняття, що визначае професюнал!зм вчителя, його творчу працю, новатор-сьга пщходи до виршення навчально-виховних завдань (2,98), а також за використання своТх знань у вирниенн! конкретних педагопчних ситуацш (2,95). Чинники, в яких виявлено найбшьшу р1зницю м!ж двома групами вчитетпв, що обстежувались, - це потреба у професшному удосконаленш (0,86) та наявшеть необхщного педагопчного досв1ду (1,01). 1х слщ вважати основними передумовами високоТ ефективност! пращ вчителя фозичного виховання.
Таблиця 3
Оцшка шструментальних чинниюв обстежених вчител1в (максимальна оцшка 3 бали)
Чинники Вчител1 Е П й
Наявшсть педагопчних 1 спещальних знань 2,67 2,00 0,67
Використання знань у виршенш конкрет-них педагопчних ситуащй 2,95 2,19 0,76
Потреба у збагаченш педагопчних знань 1 умшь (професшне удосконалення) 2,61 1,75 0,86
Наявшсть необхвдного педагопчного досвщу 2,98 1,97 1,01
Розповсюдження власного педагопчного досвщу 2,24 1,41 0,83
Ф1зична пщготовлешсть учителя 2,51 2,08 0,43
Загальна оцшка 2,66 1,90 0,76
Оцшка р1вня професшних знань з педагопки, теорп та методики фЬич-ного виховання у вчител1в, яю обстежувались у контексгп ¡нструментальних чинниюв, представлена у таблищ 4.
Знання основних положень з методики фЬичного виховання школяр1В, змкту програм з ф1зично'Г культури, а також вимог реформи осв1ти у Полыщ мали найвищу оцшку в обох трупах обстежених вчител!в. Найвищий бал отримали знання метод!в педагопчних дослщжень, я ¡а вчитель може засто-совувати у свош педагопчнш дальность
Найбшьшу р1зницю (1,07) м1ж обома групами вчителш отримали знання сучасних тенденцш удосконалення методики ф1зичного виховання учшв шкш. Це пщтверджуеться також тим, що вчитош, як1 працюють посередньо, значно менше читають сучасну литературу з теорп та методики ф1зичного виховання (1,86) порхвняно з вчителями, яю працюють ефективно. Вони також рщко беруть участь у науково-практичних конференшях та сем1'нарах з питань удосконалення системи ф1зичного виховання школяр!в.
Найбшьш вагомим ситуащйним чинником для вчител1в обох груп е ставлення кер!вництва школи до ф1зичного виховання учшв та пращ вчителя. При цьому конфл1ктних сшуащй у вчител1в, яю працюють ефективно, з кер1вництвом школи майже не бувае. Як правило, такий вчитель користуеть-ся авторитетом та повагою не тшьки серед учшв, айв педагопчному колек-тив! 1 серед батькш.
Таблидя 4
Оцшка професшних знань обстежених вчителш (максимальна оцшка - 3 бали)
Знания Вчител1 Е п а
Знания сучасних теорш та спрямувань у пе- дагопщ 2,46 1,72 0,74
Знания основних засад фпичного та псих1Чного розвитку учшв 1-Х1 клас1в 2,79 2,16 0,63
Знания основних положень теорп фозичного виховання Д1тей та молод! 2,68 2Д1 0,57
Знания основних положень з методики ф1зичного виховання школяр1в 2,93 2,17 0,76
Знания сучасних тенденцш удосконалення методики ф!зичного виховання учшв шюл 2,74 1,67 1,07
Знания основних методов педагопчних досль джень, як1 вчитель застосовуе у сво'ш практичнш д1яльност! 2,17 1,58 0,59
Знания сучасно1 л1тератури з ф1зичного виховання учшв шыл 2,77 1,86 0,91
Знания змкту шкшьних програм та вимог ре-форми освгги щодо ф1зичного виховання учшв 2,98 2,42 0,56
Таблиця 5
Оц'тка ситуацшних чинниюв обстеження вчитатв (максимальна ощнка 3 бали)
Чинники Вчител1 е па
Спортивна база школи, ф1зкультурний ш-вентар 2,31 1,71 0,60
Ставлення педагопчного колективу школи до ф!зичного виховання учшв 2,33 2,00 0,33
Ставлення кер^вництва школи до ф1зичного виховання учшв та учителя 2,65 2,39 0,26
Загальна оцшка 2,43 2,03 0,40
Результата дослщжень, яю наведено у таблицях 2, 3 1 5, свщчать про те, що в обох групах вчител1в найвищий бал отримали спрямовуюч1 чинники. У педагопв, яю працюють посередньо, найнижчу оцшку отримав р1вень шструментальних чишдшв, що концентруються навколо ¡нтелектуальноТ та виконавчо! сфер особистосп вчителя ф1зичного виховання. В оцшках дих чинншав В1дзначаеться найбшыиа р1зниця. Це особливо стосуеться таких чиннимв, як педагопчний досвщ 1 його поширення (особист знания, умшня, навички) та професшне удосконалення.
Таблиця 6
Загальна оцшка чинниюв обстеженш вчитсл)в
Чинники Вчител1 Е П (1 1 р
Спрямовуюч1 2,93 2,36 0,57 6,45 < 0,001
Гнструменталып 2,66 1,90 0,76 8,53 < 0,001
Ситуацшш 2,43 2,03 0,40 3,72 < 0,001
Анал!з загально1 оцшки спрямовуючих, шструментальних 1 ситуацш-них чинниюв (табл. 6) свщчить про те, що встановлена М1Ж ними р!зниця е статистично значущою (тест Ст'юдента-Ф2шера) \ достов1рною - р < 0,001.
Важливо було також встановити залежшсть М1ж педагопчними вмш-нями вчител1в та чинниками, як! впливають на ефектившсть Тх пращ (див. таблицю 7).
Таблиця 7
Показники кореляци ммс чинниками та педагопчними вмшнями вчителш
Чинники Педагопчш вмшня вчител1в
Е П
Спрямовукга + 0,15 + 0,23
1нструментальш + 0,18 + 0,42
Ситуащйш + 0,25 + 0,38
Дан!, що представлено у таблиц! 7, шдтверджують положения ппотези дослщження, де прогнозуеться певна залежшсть м1ж педагопчними вмшнями вчителя та чинниками. Однак, ця корелящ'я не висока. Педагопчш вмшня
в учитетпв обох груп бшыпою Miporo залежать вщ шструментальних та ситуащйних чинниюв, шж вщ спрямовуючих.
Ощпка стилю взаемоди вчителя таучтв. У вивченш проблеми спш-кування вчител1в (Ызичного виховання з учнями ставилось таке питания: чи icHye причинно-наслщковий зв'язок м1ж стилем виховного впливу вчителя на y4HÍB та ефектившстю його npaui? В цьому аспект! було опитано 848 вчите-nie. Анкета мала 40 запитань. Кожне з них було сформульовано так, щоб в1дпов1д1 визначали певну частоту даних вщносин (в шкал! вщ 0 до 4). Основна увага зверталась на стиль у взаеминах вчител!в з учнями гид час ypoKÍB ф1зкультури, сприйнятгя учнями ощнок вчителя, дотримання норм поведшки; оцщки висловлювання учшв щодо педагопчних вимог учителя тощо. Надежность взаемовщносин вчителя з учнями до певного стилю визначалась кшьк1стю отриманих 6anÍB б1'дпов1дно до таких параметр1в:-- 121 - 160 бал i в - демократичний стиль, 81 - 120 багнв - проможний стиль, 0-80 бал1В - автократичний стиль. Результата цього досл0дження подано у таблиц! 8.
Наведеш дан1 св!дчать про те, що для переважноГ б1льшост! вчител!в, як! працюють ефективпо, притаманний демократичний стиль у взаемовщно-синах з учнями, чого не можна сказати про вчител!в, як! працюють посеред-ньо. В ocTaimix част!ше зустр!чаеться пром!жний стиль у взаемов!дносинах. Автократичний стиль взаемовщносин педагога з учнями вщсутнш у rpyni ефективпо працюючих учител1в ф!зичного виховання, що дае пщстави
Таблиця 8
Стил! взаемоди вчнтел1в фЬичного виховання та учшв (у %)
Стиль Бали В ч и т е л i Разом
Е П
Демократичний 160-121 68,4 44,4 59,1
ПрОМ1ЖНИЙ 120- 81 31,6 41,7 35,5
Автократичний 80- 0 - 13,9 5,4
X2 = 5,268 > X2 df 1 , р < 0,05
говорити про кнування взаемозалежност! м!ж стилем взаемов!дносин вчителя з учнями ! результативн!стю його пращ. Це також пщтверджуе визначена оцшка тесту х1 - квадрат (X), яка дор1внюе 5,268 (статистично достов!рна залежн!сть).
У п'ятому роздип представлено праксеолопчну модель вчителя ф!зич-ного виховання, який працюе ефективно. У модел! окреслено основн! профе-
сшш риси його професшно!' дшльность На шдстав! тривалих спостережень (понад тридцять роив) були визначеш та охарактеризован! ознаки, якост], педагопчш вмшня, чинники та певний стиль взаемовщносин педагога з учнями, як! в!др!зняють вчителя, що працюе ефективно, вщ тих вчител!в, що працюють посередньо.
Дослщження показало, що вчитель, який працюе ефективно, досягае у свош практичн!й Д1яльносп високих результат!в у виршенн! оздоровчих, освотшх та виховних завдань з ф!зичного виховання учшв; йому властив! творч!, новаторсыа зд!бносп ! постшне прагнення до самоудосконалення.
Розглянемо складов! праксеолопчно!' модел!.
Результативтсть пращ. Переважна бшышсть учшв у творчого вчителя характеризуемся мщним здоров'ям та ф!зичним розвитком, високим р!внем спещальних знань та рухово'1 тдготовленост1, що дае ш можливють брати активну участь в р!зних оргашзацшних формах з фиичноГ культури та спорту; позитивним ставленням до вимог, що пред'являються у процес! ф!зичного виховання щодо здорового способу життя; ст!йкою потребою в особистш рухов!й д!яльност! (оздоровч!й, спортивн!й); почуттям в!дпов!-дальност! за полшшення стану здоров'я та особистий фозичний розвиток; певними досягненнями в спортивно-масов!й робой (участь у шк!льних змаганнях, туристичних походах, систематичне вщвщування спортивних секцш та ш.).
Фахоеа тдготовленкть. Вчитель закшчив вищий навчальний заклад, мае високу профес!йну педагопчну пщготовлешсть, яка постшно удоскона-люеться в р!зних формах шслядипломно! освгги. Вш одержав вщповщний стушнь фахово!" спещалшцп (третш або другий), а також може мати науко-вий ступ!нь кандидата наук (серед цих вчител!в к було 7 %).
ОрганЬащя педагогично! Ыялъности Високих результа-пв у сво'ш пе-дагопчшй дшльност! вчитель, значною м1рою, досягае за рахунок ч1ТкоТ и оргашзацн, яка характеризуеться: свщомютю та цшеспрямовашстю, конкрет-н!стю та чггкктю доручень учням ! вимог до них у навчально-виховному процес!, рацюнальшстю його змюту, засоб!в та визначення оргашзацшних форм ф!зичного виховання учшв, вибором м!сця для занять, оптимальним використанням ф!зкультурного инвентарю та обладнання залежно вщ виду занять, мюця 1х проведения та кщькосп учн!в, чгасою оргашзащею проведения р!зних форм ф1зично1 культури учшв (в режим! навчального дня та в позаурочний час).
Педагог'шш вмшня. Ефектившсть педагопчноТ дкльност! вчителя обумовлена його педагопчними вм!ннями, найбшын важливими серед яких е: ч!тке планування програмового матер!алу для кожного класу на навчальний р!к та на окрем! уроки ! оптимальне використання часу, в!дведеного на урок ф1зкультури (його висока моторна пцльшсть); застосування у свош
педагопчнш пращ найбьчын ефективних метод1в I прийом1в навчання учшв рвних ф13ичних вправ та Ух вихованпя; використання новаторських елементав та творчий шдхад до комплексно') реал^защУ завдань ф5зичного виховання учшв; модершзащя свого мюця пращ (ф1зкультурне обладнання та дидактич-ний матер!ал, матер1ально-спортивна база); виклик в учшв позитивного ставлення до систематичних занять ф13культурою та спортом.
Чинниками, яю обумовлюють ефектившсть педагопчноУ пращ вчите-ля, що працюе з високою результатившстю, е: достатнш педагопчний досвщ; усв1Домлення свое!' рол1 у суспшьств1, впевнешсть у важливосп професй' вчителя ф1зичного виховання; глибою спещальш знания з педагопки, вжовоУ психолога, ппени, фшолопУ, теори та методики ф^зичного виховання; оптимальне використання своУх знань в професшшй д1яльност1; постшне удосконалення педагопчноУ майстерносй в р!зних формах шслядипломноУ осв1ти та самостийно; висока вщповщальшсть за стан здоров'я, ф1зичний розвиток та рухову шдготовлешсть учшв; сумлшне ставлення до професш-них обов'язюв; об'ективний анаш свое! педагопчноУ д!яльност1, самокрити-чнють 0 пошук причин непорозумшь в пращ, перш за все - у сво'ш особистос-ть
Стиль взаемовгдносин зучнями. Стосунки з учнями характеризуются доброзичливктю, тактовшстю, об'ективним ставленням до кожного з них, защкавлешстю особистами справами учшв, Ух штересами та можливостями, партнерськими стосунками. Вчитель е прикладом для учшв як р]зноб1чна особиспсть 1 авторитетна людина, що у своему особистому житп обов'язково дотримуеться постулата ф1зичноУ культури, у стосунках з учнями переважае демократичний стиль.
Материмый та сощалый умови праци Вчитель працюе у хороших матер! альних умовах, яю створено ним за перюд пращ в школь Вш постпшо дбае про модершзащю матер1альноУ бази (зал, майданчик) та придбання необхщного обладнання. Кер1вшщтв0 школи, педагопчний колектив, учш та Ух батьки ставляться до нього з повагою як до авторитетноУ людини.
Сусптьш дмльтсть та особиста ттереси. Вчитель бере активну участь в оргашзащТ спортивно-масових заход!в у своему регюш, а також в д1яльносп молод1жних оргашзацш (спортивш та туристсью клуби, секщУ). Вш не обмежуеться тшьки штересами своеТ професп, щкавиться л)терату-рою, музикою, та шшими галузями мистецтва. Все це значно збагачуе його духовний свп:, шдвищуе авторитет в школ! 1 допомагае (опосередковано) досягти устх1в у педагопчнш д!яльносп.
У шостому роздш-"Ф1зичне виховання в умовах сучасних змш в освь Т1 -проанашовано основш цш освптах систем, а також Ух щеолопчш засади (фшософсыа та сощально-педагопчш) в ¡сторичному аспект! вщ стародав-ньоУ ГрещУ до наших чаав. Бшьш детально розглянуто основш щеУ реформу-
ваши освгги за останне десятиршчя у деяких европейських краонах та в Полыць
Нова реформа осв!ти у Польпц поставила тдвищеш вимоги до системи ф1зичного виховання учшв шил: уточнения оздоровчих, освгсшх та виховних завдань; удосконалення оргашзащ1 та змюту ф1зичного виховання школяр!в; визначення об'ективних критерив ощнки результативностх щеТ системи та ш.
У роздш розглянуто теоретико-методичш вимоги щодо складання су-часних програм з фозичного виховання школяров о, зокрема, авторських. Обгрунтовано стандарта спещальних знань, вмшь та навичок з ф1зично'1 культури 1 валеолоп!', якими пoвиннi оволодпи учш р1зних класов загально-осв!тшх шкш. Реашзащя вимог новоо реформи може бути здшснена лише за умови достатньо'1 професшноо шдготовки вчителя фозичного виховання, його знань, вмшь та вщповщальносто за здоров'я, фозичний розвиток 1 рухову шдготовлешсть тдростаючих поколшь.
У сьомому роздш! - "Пщготовка вчител1в до нових вимог освгги" -було розглянуто концепци сучасних польських та заруб1жних спещалкта з фозично!- культури, як1 пропонувались у зв'язку з реформуванням освгги у р!зних краонах.
Спираючись на щ погляди, було розроблено професюграми сучасного вчителя фозичного виховання та теоретико-методичш вимоги щодо професшноо шдготовки спортивного педагога у вищому навчальному заклад!, щоб його педагопчна праця у недалекому майбутньому принесла значний ефект.
У цьому роздш! також узагальнено думки вчител1в щодо ох вуз1вськоо подготовки, позитивно та негативно и сторони, представлено рекомендаций спрямовано на полшшення подготовки спецоалостов з ф1зично1 культури у вузах Полыць
У восьмому роздм - "Професшний розвиток вчителя та ефективопсть педагопчноо працо" - на основ! власноо концепцп, яка була розроблена у результат! багаторочного анал1зу пращ спещалкта ф!зичного виховання пщ час робота автора у Центр! вдосконалення кватфпсацп вчител1в у Варшав!, було встановлено, що процес становления педагогочноо майстерност! проходить через певш етапи: методичн! вз{роц (приклада) використання педагопч-ного досвщу вчител!в, як! досягли високих результата у пращ; критичного осмислення педагопчного досв!ду, тобто виб!р тих його компонент!в, яю йому ¡мпонують ! найбшьш придатн! для застосування у своой педагопчнш д!яльност!; етап самооц1нки - самокритичне ставлення до особистого досвщу, самовизначення позитивних ! негативних стор!н у свош педагогочной д!яль-ност!; етап творчосп - найвищий щабель педагопчно! майстерносп, коли вчитель працюе нестандартно, творчо ! знаходиться у постшному пошуку найб!льш ефективних шляхов комплексного виршення завдань ф!зичного виховання школяр!в.
Якщо вчитель затримуеться на етат методичних вз!рщв, про яга йому розповщали у процесс навчання у вищому навчальному заклад!, або про що вш читав у спещалыий лтератур! чи спостер!гав пщ час вщкритих урогав, то педагог перетворюеться в ¡нтерпретатора чужих щей, механично 1 часто бездумно вщтворюе те, що йому шдомо. Не завжди це може викликати суттеве покращанпя його педагопчно! пращ з ф!зичпого виховапня учшв шгал.
Ефектившсть педагопчно! пращ залежить не тшьки вщ кватф!'каш! вчителя (його знань, умшь та навичок), а й значною м1рою вщ особжгпсних якостей педагога.
Дев'ятий роздм - "Методи оцшки ефективноеп педагопчно! пращ вчителя ф1зичного виховання" — присвячено обгрунтуванню поняття "ефектившсть ф!зичного виховання школяр1в". У ньому також розглядаються методика анатзу та критери об'ективно! оцшки педагопчно! д!ялыюст1 вчителя ф13ичного виховання. Визначено головш !Г риси: цшеспрямовашсть, рацюнальшсть, доцшьшсть, економ1чшсть та устшшсть у досягненш поставлено! мети.
Подано науково обгрунтований реестр бажаних досягнень учшв р[зних клаав з предмета "ф!зична культура", що також е певним виразом досягнень застосовано! системи фгзичного виховання, тобто результатом пращ вчителя. Розглянуто критери анал1зу та об'ективно! оцшки д1яльност1 вчителя пщ час проведения урогав та р1зних форм позакласно! роботи з ф1зично! культури як конкретний результат його педагопчно! майстерносп у ф1зичному вихованш учшв загальноосвашх шгал.
У заключит частит науково! пращ подано узагальнеш висновки щодо проведених багатор1чних дослщжень з теоретико-методичних основ пщви-щення ефективност! пращ вчител1в ф1зичного виховання вщповщно до концепцп, гшотези та завдань наукових дослщжень.
Висновки
1. На основ! узагапьнення результат!в вивчення психолого-педагопчноТ та специально! лгеератури, анал!зу передового педагопчного досв!ду та експериментальних даних розроблено праксеолопчну модель фахово! д!яльност1 вчителя ф!зичного виховання, здатного ефективно працювати в сучасних умовах реформування освгги у Польщ!. До змкту ц!еУ модел! включено д!апюстичш та дидактичн! вм!ння вчителя, як!, в основному, пов'язаш: з чтсим плануванням навчально-виховного процесу з фхзично!" культури, проведениям на надежному методичному р!вш урогав з ф!зичного виховання; систематичним контролем та об'ективною оцшкою стану здо-ров'я , ф!зичного розвитку (за даними медичного обстеження) та рухово!
шдготовленосп учшв (за допомогою експрес-тестсв), постшним удоскона-ленням спортивно-! бази школи (ф1зкулыурний зал, майданчик), прагненням до шдвшцення своеТ педагопчноо майстерносп. Компонента щео модел1 вщображають сутнють доагностичноГ1 процесуальноУ функщй вчителя щодо усгпшноТ реал1зац11 завдань фЬичного виховання учшв шил.
2. Встановлено чпку залежшсть мож ефектившстю пращ вчителя ф1зи-чного виховання та р'шнем сформованост! професШних ум'шь, що детерм'ону-ють доцшьшсть його педагопчних д]й. На результатившсть його пращ впливають дидактичш вмшня ч!тко планувати навчально-виховний продес у школ!, застосовувати найбшьш доцшьш методи та прийоми навчання учшв р1зномаштних вправ на уроках ф1зкультури, а також вмшня формувати позитивне ставлення школяр1в до занять з ф1зичного виховання. Найнижчу оцонку, за даними наших дослоджень, отримали даагностичш умшня вчителов, пов'язаш з визначенням причин усшх!в та невдач у педагогочнш д1яльност1, вмшня и покращити шляхом застосування певних творчих прийом1в вщшш-дно до педагопчних ситуащй, що постшно змшюються.
3. Ефектившсть педагопчноУ праш вчителя ф1зичного виховання зале-жить вщ комплексного впливу трьох груп чинниюв: спрямовуючих, ¡нстру-ментальних та ситуацшних. Результата доошджепь свщчать про те, що найбшьш сутгевий вплив мають онструментальш та спрямовуюч1 чинники, ям кондентруються навколо штелектуальноо та емоцшно-мотивацшноУ сфери вчителя. До них вщносяться: педагопчний досвщ, що розглядаеться нами як складова професюналозму вчителя; його штенсивна 1 творча штелектуальна актившсть у практичной д1яльносп; прагнення до постшного удосконалення свой' педагопчноУ майстерностс у процеа шслядипломноУ осв!ти, яка здшс-нюеться шляхом щцивщуальних форм самоосвоти та в систем! шдвшцення квашфкащУ педагопчних кадров. Бона передбачае обов'язкову фахову атестац}ю вчител1в 1 проводиться релональними методичними центрами Полыщ.
Важливим чинником с також усвщомлення вчителем фозичного виховання свои важливоУ роло у сустльета! поваги до себе з боку педагогичного колективу, кер1вництва школи, учшв та ох батыав.
4. Результативность прадо вчителя ф1зичного виховання безпосередньо залежить вщ р!вня його професшноо шдготовленосп, яка детермшуеться обсягом педагопчних вмшь 1 р!внем сформованих спрямовуючих, шструмен-тальних та ситуацшних чинников. Чим вищий позитивний вплив цих чинников ! бшьопий д'шпазон педагопчних вмшь, тим краощ результати у комплексному виршенш завдань ф1зичного виховання учшв. У дослщженш виявлено певний статистично ворогодний зв'язок м1ж окремими групами чинниюв ! педагопчними вмшнями. Встановлено, що педагоггчш вмшня вчителя
бшыпою м1рою залежать В1Д шструментальних та ситуащйних чинник!в, шж вщ спрямовуючих (г = 0,30; р < 0,05).
5. Стиль взаемов!дносин вчителя ф^зичного виховання з учнями знач-ною м!рого детермшсваний ~р1внем його спещальноТ та психолого-педагопчноТ пщготовки. Це дозволяе розглядати стиль кер!вництва навчаль-но-виховним процесом як важливий компонент педагопчноТ майстерноеп вчителя. Ефектившсть педагопчноТ пращ вчителя ф1зичного виховання значною г.прою залежить вщ стилю його взаемов^дносин з учнями. Проведен! дослщження свщчать, що серед ледаголв, яю мають висом результата в реал1зац!1 завдань ф!зичного виховання школяр1в, переважас демократичний стиль (68,4 %). У вчител1в, яга досягли середшх результата, демократичний стиль (44,4 %) взаемов1дносин вчителт та учшв також дае значно крапп дидактичш ! виховш результати, шж автократичний стиль. Отримана ощнка тесту х!-квадрат (X2 = 5,268, р < 0,05) пщтверджуе цю залежшсть.
6. За дослщжуваний перюд система шдвищення квал1фкацп вчител1в ф^зичного виховання у Полыщ реформувалася шд впливом поеднання сталих культурно-нацюнальних традиций 1 складного комплексу полггичних, еконо-М1чних, сощальних внутршшх 1 зовшппда чинник1В. ГТ змют за остант 20 роюв неодноразово змшювався: в:д обов'язкових для век репональних методичних центр1в навчальних плашв та програм курсовоУ шслядипломно'Т тдготовки вчителя, яга не враховували його педагопчний стаж, р1вень педагопчноТ майстерностц досягнут! результати з ф!зичного виховання учн!в та ¡н. до вар!ативпих програм та план!в. У наш час спостер!гаеться тенденд!я до вар!ативного пщходу щодо змюту, орган!зац!йних форм, метод1в навчання вчител!в п!д час шдвищення Тх квал!фшащТ на курсах. Сьогодш ¡снуе к!лька вар!ант!в навчальних програм, яю застосовуються методичними центрами залежно вщ специф!ки даного репону з врахуванням найб!льш актуальних питань ф1 зичного виховання школяр г в, як; необхщно розглядати в систем! шдвищення квал1ф!кацп вчител1в.
Перспективними для удосконалення шслядипломноТ пщготовки вчителя ф13ичного виховання, на наш погляд, е: широке застосування проблемних лекщй, дискусшних семшар!в, р13номан!тш форми творчоТ роботи невеликих груп курсант!в (мжронавчання, "аукцшн ¡дей", дидактичн! ¡гри, модслювання р1зних педагог!чних ситуац!й та Тх розв'язань), що спрямовуеться на форму-вання важливих педагог!чних умшь. Вказаш форми та методи актив!заци навчання вчител!в на курсах не виключають одне одного ! можуть застосову-ватись одночасно для отримання максимального результату у шдвищенш професшно-педагопчно'Т майстерносп вчител!в.
Головною метою шдвищення квагифжацп на курсах е створення необ-х1дних передумов розкриття своеТ вдивщуальносп в педагопчнга д!яльност1, що повинно допомогти вчителю у створенш власноТ методичноТ систсми. Для
того, щоб вчитель теля закшчення вищого навчального закладу став педаго-гом-майстром, йому потр!бне постойне фахове самовдосконалення. Свш професшний ¡нструментарш вш повинен постшооо поновлювати о збагачувати шляхом використання р1зних джерел шформаци I запозичення доевщу своох колег та шших ос1б.
3 метою шдвшцення ефективносто системи профес!йно-педаголчного удосконалення вчителя ф1зичного виховання шд час курсовоо шдготовки та шляхом самостшного самовдосконалення нами були розроблеш навчально-тематичш плани курс!в, програми з предметно-методичного та адаптацшного навчання, змгст семшарських занять з актуальних проблем фозичного виховання школяр!в, тематика иауково-практичних конференций та педагопчних консультацШ у зв'язку з реформуванням осв1ти у Полыщ, методичш пособники та статто з щеТ проблеми.
7. Науковий анашз питань з проблем шдготовки та пщвищення ефекти-вносп пращ вчителов ф1зичного виховання дае шдстави стверджувати, що на еташ професшноо ор!ентацц 1 в перюд набору студент до вищих навчальних закладов необходно звертати увагу на тих випускников шкш, як! мають зд!бност! до педагопчноо роботи з дггьми 1 молодую, а також уевщомлюють сощальну значимость рол! учителя ф!зичного виховання у шдготовщ всеб!чно розвиненого пщростаючого покол!ння.
У процес! вуз!всько1 подготовки значно бшьшу увагу слад придшяти те-оретико-методичшй пщготовш студенев. Сучасному вчителю притаманна висока !нтелектуально-теоретична компетентн!сть та практичш знания у вигляд! методичних правил \ д!й, як! спираються на технолопчний ращона-л^зм, а така компетентшеть передбачае знания певно!' системи принцишв, метод!в, прийом!в з дидактики ! виховання учн!в. Фундаментальна теоретико-методична подготовка (загальна! специальна) дозволить учителю фозично-го виховання опанувати м!ждисциплшарш понятгя, що надасть йому можли-вост! краще розумоти учшв не т!льки у межах своео навчальноо дисципл!ни I програми. Це мае особливе значения у перюд проведения реформи освоти у Полыщ.
8. Педагопчна осв!та студентов у вищих навчальних закладах ! шдви-щення квашфшащо вчителя ф!зичного виховання у методичних центрах повинно ор!ентуватись на шдготовку таких спещал!спв, яга можуть д!яти за власною шщоативою ! нести особисту вщповщальшеть за своо р!шення. Нова концепщя оевгги у Польщ! дае можливость вибору довшьноТ програми ! розробки авторських програм з ф!зично1 культури для своеУ школи або класу. Це потребуе вод учителя самостшност!! вщповщальност! за свой вибор о доо.
Стратепя зм!н в оевт повинна йти вщ "розмитоГ' водповщальносто, що ховаеться за розпорядженнями, шетрукщями ! запропонованими програмами та методичними зразками, до такоо оевгги, яка вимагае особисто! вщпов!-
дальности за наслщки педагопчного процесу в школь Цей чинник е визна-чальним у системах шдготовки та пщвищення кватфшащ! вчител1в ф!зично-го виховання.
Отримаш матер!али дають пщстави вважати, що концептуальш подходи \ робоча ппотеза проведеного дослщження були визначеш правильно. Завдання дослщження вирпнеш, мета досягнута, сукуптсть одержаних наукових висновюв мае важливе значения для теорИ' 1 практики подготовки вчител1в ф1зичного виховання та пщвищення !'х квагпфщащ! у шслядиплом-ний перюд. РеалЬац'ш основних положень дослщження сприятиме подаль-шому розвитку теоретико-методолопчних засад покращання професшно-педагопчно!" подготовки вчителя в умовах реформування освтт у Полыщ, а також може ефективно вплинути на реформування осв!ти в УкраУш.
Проведене дослщження не вичерпуе вых можливих аспектт розв'язання означено!' проблеми. Воно вщкривае перспекгиви подальших наукових розробок питань безперервноТ освпи спортивного педагога в единш систем!, яка включае довуз!вський, вуз1вський 1 шслявуз1вський етапи його шдготовки.
До перспективних напрям1в у подал ыдш розробщ д^еУ проблеми вщно-сяться: подготовка творчого вчителя ф13ичного виховання на основ1 едносто теоретико-методичноУ { практично!' шдготовки, цшсност1 1 наступноеп вузовськоУ I шслядипломноУ ланок його осв1ти; вивчення осторичного аспекту розвитку безперервно! осв1ти вчителя ф1зичного виховання; пор1вняльний анаялз досвщу вуз1всько! 1 тслявуз'шськоУ подготовки спортивних педагопв у р1зних краУнах св1ту.
СПИСОК ОПУБЛПГОВАНЙХ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ
ДОСЛЩЖЕННЯ
Монографи
1. Бельський Я. Теоретичш та методичш основи пщвищення ефективнос-т1 пращ вчителя ф1зичного виховання: Монограф1я. - Пьотрков-Трибу-нальський: Вища Педагопчна Школа, 1999. - 438 с. - 27,5 д.а. Теоге'л'сгпе I теЩёусгпе podstawy е£ек1у№позс1 ргасу паисгус1е1а wychowania Итусте§о. - Рюйгколу ТгуЬипакко: WSP, 1999. - 438 э. (гozpгawa ЬаЫШасуща).
2. Бельський Я. Ф1зична культура з методикою: Монограф1я. - Варшава: 1нститут шдготовки вчител1в, 1981. — 176 с. - 8,4 д.а.
Ки1Шга йгусгпа г шешёука.. - Waгszawa: IK.Ni В О, 1981. - 176 б.
3. Бельсышй Я. 1нтенсиф0кащя занять з ф!зичного виховання: Моногра-ф5я. -Варшава: 1нститут подготовки вчителов, 1985. - 153 с. -7,3 д.а. Intensyfikacja zajqc wychowania fizycznego. - Warszawa: IKN, 1985. -153 s.
4. Бельсышй Я. Ефектившсть npaui вчителя ф0зичного виховання. Монограф}я. - Кельце: ВШП - 1996. - 275 с. - 17,2 д.а. Uwarunkowania efektywnosci pracy nauczyciela wychowania fizycznego. -Kielce, 1996. - 275 s.
Методично пос1бники
5. Бельський Я. Д1агностика потреб в удосконаленш i педагопчних кон-сультащях: Методичш рекомендацй'. - Варшава: 1нститут подготовки вчител1в, 1993. - 22 с. - 1,2 д.а.
Diagnoza potrzeb w zakresie doskonalenia i doradztwa pedagogicznego. -Warszawa: CODN, 1993. - 22 s.
6. Бельський Я. Модель педагопчно'о oceira i iö вадображення у свщомоеп вчителов i методичних консультанта: Методичш рекомендацй. - Варшава: Ф1зичне виховання i спорт, 1997. -15 с. - 0,8 д.а.
Model edukacji nauczycielskiej i jego odbicie w swiadomosci nauczycieli i doradcow metodycznych. //WfiS. - 1997. - 15 s.
7. Бельський Я. Ф1зичне виховання в I-III класах: Методичний поабник для вчител1в 1-3 класов. - Варшава: Агенщя Промо-Лщер, 1998. - 120 с.
- 9,2 д.а.
Wychowanie fizyczne w klasach I-III: Podr?cznik dla nauczycieli 1-3 klasöw. - Warszawa, Agencja Promo-Lider, 1998. - 120 s.
8. Бельський Я. Методика початкового навчання. Матероали для проведения занять з ф!зично'о культури у I-III класах: Методичний пос0бник.
- Кельце: Спшка польських учител1в, 1987. - 200 с. - 9,5 д.а.
Zarys metodyki nauczania pocz^tkowego. Materiaty do prowadzenia przedmiotu: kultura fizyczna w klasach I-III. - Kielce, ZNP, 1987. - 200 s. (wspölautorstwo z Krystyng_ Nowakowskq).
9. Бельський Я. Життя - це рух: Методичний поабник для вчителов ф1зи-чного виховання. - Варшава: Агенщя Промо-Лщер, 1996. - 159 с. - 7,6 Д.а.
Zycie jestruchem: Poradnik dla nauczycieli wychowania fizycznego. -Warszawa, Agencja Promo-Lider, 1996. - 159 s. Ю.Бельський Я. Допом1жш матер1али для учителов ф1зичооого виховання: Методичний поабник. - Варшава: Гнститут подготовки вчителов i до-сл!джень ocßi-ra, 1974. - 48 с. - 2,4 д.а.
Materialy pomocnicze dla nauczycieli wychowania fizycznego. -Warszawa, IKNiBO, 1974. - 48 s.
11.Бельський Я. Проблеми штенсифшацн ф!зичного виховання: Методич-ний посШник. - Варшава: 1нститут подготовки вчитсл1Б i дослщжснь ocbíth, 1977. - 66 с. - 3,1 д.а.
Problemy intensyfikacji WF. - Warszawa, 1KNÍBO, 1977. - 66 s.
Статт!
12.Бельський Я. Необхщш форми педагопчних консультант для учител^в ф1зичного виховання //Ф!зичне виховання i школьна ririeHa. - 1980. - № З.-С. 94-96.-0,3 д.а.
Poz^dane formy doradztwa pedagogicznego día nauczycieli w zakresie kultury fízycznej. //WfiHS. - 1980. - 3. - S. 94-96.
13.Бельський Я. Напрями д1яльносп1нституту тдготовки учител!в у галу-3¡ удосконалення вчител1в ф1зичного виховання //Фпичне виховання i шкшьна ппена. - 1981. - № 3. - С. 95-99. - 0,5 д.а.
Kierunki dzialalnosci IKN w zakresie doskonalenia nauczycieli kultury fízycznej. //WfiHS. - 1981. - 3. - S. 95-99. Н.Бельський Я. Ступеш професшно\' спещал1зацн - умови - екзаменацга-hí вимош - литература //Ф^зичне виховання i шкшьна ппена. - 1983. -№8.-С. 56-58.-0,3 д.а.
Stopnie specjalizacji zawodowej - warunki - wymagania egzaminacijne -literatura. //WfíHS. - 1983. - 8. - S. 56-58.
15.Бельський Я. Контроль i ошнка npani вчителя ф1зичного виховання /А^зична культура. - 1976. - № 5. - С. 208-210. - 0,3 д.а.
Kontrola i ocena pracy nauczyciela wychowania íizycznego. //Kultura Fizyczna. - 1976. - 5. - S. 208-210.
16.Бельський Я. Проблема п!дготовки вчитед1в до реашзацй' програми з ф1зично\' культури у д1яльноеп Гнституту шдготовки вчител1в //Ф!зичнс виховання i шкшьна ririeHa. - 1979. - №3. - С. 79-82. - 0,3 д.а. Problemy przygotowania nauczycieli do realizacji programu kultury fízycznej w dzialalnosci IKN. //WfiHS. - 1979. - 3. -S. 79-82.
17.Бельський Я. Ступеш професшноТ спещашзацп вчителя ф1зичного виховання //Ф1зичне виховання i шкшьна ririeHa. - 1982. - № 8. - С. 82-86.-0,4 д.а.
Stopnie specjalizacji zawodowej nauczycieli wychowania fizycznego. //WfiHS. - 1982. - 8. - S. 82-86.
18.Бельський Я. Творчий вчитель //Ф1зичне виховання i шюльна ппена. -1984. - № 2. - С. 44-45. - 0,3 д.а.
Wyrózniajqcy si? nauczyciel. //WfiHS. - 1984. - 2. - S. 44-45
19.Бельський Я. Професшне удосконалення вчителов ф1зичного виховання //Ф1зичне виховання i шкшьна гтена. - 1985. - № 1. - С. 28-29. -0,2 д.а.
Doskonalenie zawodowe nauczyciel wf. //WfiHS. - 1985. - 1. - S. 28-29.
20.Бсльський Я. Форми допомоги i педагопчного консультування /ЛКзичне виховання i шкшьна ппена. - 1986. - № 7. - С. 28-30. -0,4 д.а.
Formy pomocy i doradztwa pedagogicznego. //WfiHS. - 1986. - 7. - S. 2830.
21.Бельський Я. Оптишзацш педагопчних дай на уроках з ф^зичного виховання /АШзичне виховання i шкшьна ппена. - 1986. - № 8. - С. 54-59. - 0,5 д.а.
Optymalizacja dzialania pedagogicznego па Iekcji wf. //WfiHS. - 1986. -№8.-S. 54-59.
22.Бельсысий Я. Сходження no щаблях професшноТ спещатзацп /ЛКзичне виховання i шкшьна ririeHa. - 1987. - № 2. - С. 56-58. - 0,4 д.а. Stqpanie ро stopniach specjalizacji zawodowej. //WfiHS. - 1987. - №2. -S. 56-58.
23-Бельський Я. Характеристика професшноТ пращ //Фгзичне виховання i шкшьна ппена. - 1987. - № 3. - С. 56-57. - 0,3 д.а. Charakterystyka pracy zawodowej. //WfiHS. - 1987. - 3. - S. 56-57.
24.Бельський Я. Педагопчне новаторство - фактор прогресу /ЛКзичне виховання i шильна ппена. - 1987. - № 4. - С. 32-34. - 0,4 д.а. Nowatorstwo pedagogiczne jest czynnikiem post^pu. //WfiHS. - 1987. -№4.'- s. 32-34
25.Бельський Я. ПрофесШне удосконалення вчителш ф1зичного виховання /ЛКзичне виховання i шюльна ппена. - 1988. - № 1. - С. 76-78. -0,5 д.а.
Doskonalenie zawodowe nauczycieli wf. //WfiHS. - 1988. - 1. - S. 76-78.
26.Бельський Я. Теоретичш оцшки робота вчителя ф1зичного виховання ПФЪичш виховання i шкшьна ririeHa. - 1988. - № 2. - С. 23-28. -0,6 д.а.
Teoretyczne podstawy oceny pracy nauczyciela wf. //WfiHS. - 1988. - 2. -S. 23-28.
27.Бельський Я. ГКслядипломне навчання //Ф1зичне виховання i шюльна ппена. - 1988. - № 5. - С. 59-62. - 0,4 д.а.
Studia podyplomowe. //WfiHS. - 1988. - 5. - S. 59-62.
28.Бельський Я. Удосконалення вчителя ф1зичного виховання //Ф1зичне виховання i шкшьна ппена. - 1988. - № 6. - С. 207-209. - 0,4 д.а. Doskonalenie i doskonalosc nauczyciela wf. //WfiHS. - 1988. - 6. - S. 207209.
29.Бельський Я. Розповсюдження педагогичного досвщу вчител!в ф^зично-го виховання /АКзичне виховання i птльна ririena. - 1988. - № 7. -С. 88-91.-0,4 д.а.
Upowszechnianie doswiadczen pedagogicznych nauczycieli wf. //WfiHS. -1988. - №7. - S. 88-91.
30.Бельсышй Я. Удосконалення вчител'т ф1зичного виховання у Полыщ у 1918-1988 рр /АКзичне виховання i шгальна ririeHa. - 1988. - № 7. -С. 56-59.-0,4 д.а.
Doskonalenie nauczycieli wf w Polsce w latach 1918-1988. //WfiHS. -1988. - №7.-S. 56-59.
31.Бельський Я. Професшний розвиток вчителя йязичного виховання /АИзичне i оздоровче виховання. - 1990. - № 8. - С. 170-172. - 0,4 д.а. Rozwoj zawodowy nauczyciela wychowania fizycznego. //WfiZ. - 1990. -№ 8.-S. 170-172.
32.Бельський Я. Змши копцепцй удосконалення вчител1в фЬичного виховання //Ладер. - 1997. - № 1. - С. 7-9. - 0,4 д.а.
Zmiany koncepcji doskonalenia nauczycieli wf. //Lider. - 1997. - №1. -S. 7-9.
33.Бельський Я. Актив1зуюча система ощнки учня з ф1зичного виховання //Культура ф1зична. - 1991. - № 9-10. - С. 8-10. - 0,4 д.а. Aktywizujqcy system oceny ucznia z wychowania fizycznego. //Kultura Fizyczna.- 1991.-№9-10,-S. 8-10.
34.Бельський Я. Як шдвищити !нтенсивн!сть занять з ф1зичного виховання //Лщер. - 1992. - № 5. - С. 28-32. - 0,6 д.а.
Jak zwi^kszyc intensywnosc zaj^c wf. /'Lider. - 1992. - 5. - S. 28-32.
35.Бельський Я. Onmi виховного впливу //Лщер. - 1992. - № 6. - С. 15-18.
- 0,4 д.а.
Style oddziafywania wychowawczego. //Lider. - 1992.-Кеб. - S. 15-18.
36.Бельський Я. Оттмзащя педаголчних дш на уроках ф1зичного виховання//Лщер. - 1992.-№ 11.-С. 10-15.-0,7 д.а.
Optymalizacja dzialan pedagogicznych na lekcjach wf // Lider. - 1992. -№11.- S. 10-15.
37.Бельський Я. Новаторство у ф1зичному вихованш // Лщер. - 1993. -№ 1.-С. 14-18.-0,4 д.а.
Nowatorstwo wwychowaniu fizycznym //Lider. - 1993.-№1. - S. 14-18.
38.Бсльський Я. Декшька зауважень про удосконалення вчшелш ф1зично-го виховання //Ладер. - 1995. - № 3. - С. 32-35. - 0,6 д.а.
Kilka uwag о doskonaleniu nauczycieli wychowania fizycznego. // Lider. -1995.-jv&3.-s. 32-35.
39.Бельський Я. Педагопчне новаторство у ф1зичному вихованш // Л1дер.
- 1995. - № 4. - С. 22-26. - 0,5 д.а.
Nowatorstwo pedagogiczne w wychowaniu fizycznym. IILider. - 1995. -№ 4. - S. 22-26.
40.Бельський Я. Професшний розвиток вчителя та його обумовлешсть //Ф1зичне виховання i шкшьна ппена. - 1996. - № 1. - С. 31-36. -0,6 д.а.
Rozwoj zawodowy nauczyciela i jego uwarunkowania. //WfiZ. - 1996. -№1.-S. 31-36.
41.Бельський Я. Отримали третш cTyniHb професшноТ cneuiani3auii //Лщер. - 1996. -№ 4. - C. 18-21. - 0,4 д.а.
Zdobywcy trzeciego stopnia specjalizacji zawodowej. //Lider. - 1996. - №4. -S. 18-21.
42.Бельський Я. Як шдготуватись до реашзаци ф1зичного виховання у новому навчальному рощ //Лщер. - 1996. - № 10. - С. 18-25. - 0,7 д.а. Jak przygotowac si§ do realizacji wychowania fizycznego w nowym roku szkolnym. //Lider. - 1996. -№10. - S. 18-25.
43.Бельський Я. Особиста концепщя загальноТ освгги //Бюлетень методичного центру. -1997. - С. 16-22. - 0,5 д.а.
Personalistyczna koncepcja ksztalcenia ogölnego. // Biuletyn Wojewödzkiego Osrodka Metodycznego. - 1997. - S. 16-22.
44.Бельський Я. OchobhI принципи концепцп загальноТ ocbiin //Ф!зичне виховання i шкшьна ппена. - 1997. - № 3. - С. 123-125. - 0,4 д.а. Podstawowe zaiozenia koncepcji ksztalcenia ogolnego. //WfiZ. - 1997. -№3. - S. 123-125.
45.Бельський Я. Нова концепщя загальноТ осв!ти у Полыц1 //Лщер. - 1997.
- № 9. - С. 20-21.-0,4 д.а.
Nowa koncepcja ksztalcenia ogolnego w Polsce. //Lider. - 1997. - №9. -S. 20-21.
46.Бельський Я. Ф1зичне виховання в освт шсля реформи //Лщер. - 1997. -№10.-С. 10-14.-0,5 д.а.
Jeszcze о wychowaniu fizycznym w reformowanej edukacji. //Lider. - 1997.
— №9.-8.20-21.
47.Бельський Я. Нова концепщя програми навчання в освт Полыщ //Ф1зична культура. - 1997. - № 9-10. - С. 8-12. - 0,6 д.а.
Nowa koncepcja programu ksztalcenia w polskiej oswiacie. //Kultura Fizyczna.-1997.-№9-10.-S. 8-12.
48.Бельський Я. Стандарта досягнень i стандарта вимог з ф!зичного виховання //Лщер. - 1998. - № 3. - С. 7-9. - 0,4 д.а.
Standardy osiqgni^c i standardy wymagan z wychowania fizycznego. //Lider. - 1998. -№3. - S. 7-9.
49.Бельський Я. Стандарта досягнень i стандарта вимог у ф5зичному ви-хованш //Ф1зична культура. - 1998. - № 3-4. - С. 8-12. - 0,5 д.а.
Standardy osi^gni^c i standardy wymagan z wychowania fizycznego. //Kultura Fizyczna. - 1998. - №3-4. - S. 8-12.
50.Бельський Я. Дидактичш дп вчителя ф1зичного виховання з концептуально!' сторони уроку //Ф1зичне виховання i шкшьна ririena. - 1980. -№5.-С. 187-191.-0,3 д.а.
Sprawnosc dydaktyczna nauczycieli wychowania fizycznego w koncepcyjnej stronie lekcji.//WfiHS, 1980-№5.-S. 187-191.
51.Бельський Я. Дидактичш помилки вчител1в у процес! фпичпого виховання // Модершзащя системи освгги. - Варшава: 1нститут шдготовки вчител1в. - 1985. - С. 75-81. - 0,4 д.а.
Bl^dy dydaktyczne nauczycieli w procesie wychowania fizycznego. //Modernizacja systemu oswiaty. - Warszawa: IKN, 1985. -7 s.
52.Бельський Я. Функцп занять з ф1зичного виховання у новш концепш! загально! ocßiiH //Ф1зичне та оздоровче виховання. - 1993. - № 5. -С. 162-165.-0,4 д.а.
Funkcje zaj^c wf w nowej koncepcji ksztalcenia ogölnego. /AVfiZ. - 1993. -№ 5.-S. 162-165.
53.Бельський Я. Ефективнють робота вчителя ф1зичного виховання /АКзичне виховання i шюльна ппена. - 1984. - № 10. - С. 327-329. -0,3 д.а.
Efektywnosc pracy nauczyciela wychowania fizycznego. //WFiHS. - 1984. -№ 10.-S. 327-329.
54.Бельський Я. Ф!зичне виховання в сучасних освпшх змшах. //Думки i зауважеиня про ф1зичне виховання i спорт. - Варшава, 2000. - С. 99-107.-0,4 д.а.
Wychowanie fizyczne we wspoiczesnych przemianach edukacyjnych. //Mysli i uwagi о wychowaniu fizycznym i sporcie. - Warszawa, 2000. -S. 99-107.
55.Бельський Я. ГПдготовка вчител!в до ново! ocBiTHbo'i дшсностк //Ф1зичне виховання в нов1й систем! освгга. - Познань, 2000. - С. 137-150.-0,7 д.а.
Ksztalcenie nauczycieli do nowej rzeczywistosci edukacyjnej. //Wychowanie fizyczne w nowym systemie edukacji. - Poznan, 2000. -S. 137-150.
56.Бсльський Я. Досл!дження використання часу уроку з ф1зичного виховання у I-III класах //Про прогрес в освт. - Варшава: 1КН1БО. - 1976. -С. 12-24.-0,6 д.а.
Z badan nad wykorzystaniem czasu lekcji wychowania fizycznego w klasach I-III. //O postijp w oswiacie. - Warszawa, IKNiBO, 1976. -S. 12-24.
57.Бельський Я. Дослщження постави дггей та молод! у Седлецькому воеводств! //Науковий щор1чник. - Варшава: 1нститут шдготовки вчител1в i дослщжень освпи. - 1978. - С. 26-38. - 0,5 д.а.
Z badan postawy ciala dzieci i mlodziezy w wojewodztwie siedlieckim. // Rocznik Naukowy IKNiBO, 1978. - S. 26-38.
58.Бельсысий Я. Дидактичш помилки на yponi /АКзичне виховання i imd-льна ririeHa. - 1985. - № 6. - С. 215-217. - 0,2 д.а.
Bl?dy dydaktyczne w lekcji. II WfiHS. -1985. - № 6. - S. 215-217.
59.Бельсышй Я. ДШсш функци уроку з ф1зичного виховання //Ф1зичне та оздоровче виховання. - 1989. - № 9-10. - С. 234-236. - 0,3 д.а. Rzeczywiste funkcje lekcji wychowania fizycznego. /AVfiZ - 1989. - № 910. -S. 234-236.
60.Бельський Я. Функци i оцшки у ф!зичному вихованш //Фгзичне та оздоровче виховання. - 1990. - № 2-3. - С. 61-63. - 0,3 д.а.
Funkcje осепу w wychowaniu fizycznym. /AVfiZ - 1990. - № 2-3. - S. 6163.
61.Бельський Я. Функци уроку ф^зичного виховання ИШдер. - 1993. -№6.-С. 18-22.-0,4 д.а.
Funkcje lekcji wychowania fizycznego. //Lider. - 1993. - Nr 6. - S. 18-22.
62.Бельський Я. Ще раз про планування матер1алу //Ф1зичне виховання i шкшьна гтена. - 1972. - № 2. - С. 15-18. - 0,4 д.а.
Jeszcze raz о rozkiadzie materiahi. //WfiHS. - 1972. - №2. - S. 15-18.
63.Бельсышй Я. Методичш вказ!вки щодо оргашзацн уроку фiзичнoгo виховання /ЛШзичне виховання i шкшьна ппена. - 1979. - № 10. -С. 57-60.-0,4 д.а.
Uwagi metodyczne о organizacji lekcji wychowania fizycznego. // WfiHS. -1979. - 10.-S. 57-60.
64.Бельський Я. Тренування лижника //Ф1зичне виховання i шкшьна ririe-на. - 1981. - № 1. - С. 22-24. - 0,3 д.а.
Trening narciarza biegacza. //WfiHS. - 1981. - № 1. - S. 22-24.
65.Бельський Я. Аютшзуюча система оцшювання учшв з ф1зичного виховання //Ф1зична культура. - 1981. - № 7-8. - С. 11-15. - 0,6 д.а. Aktywizuj\cy system oceniania uczniöw z wychowania fizycznego. IIKF. -1981,-№7-8.-S. 11-15.
66.Бельський Я. Факультативш занятгя з ф^зкультури /АЙзичне виховання i шкшьна ririeHa. - 1981. - № 7. - С. 274-276. - 0,4 д.а. Nadobowiqzkowe zaj?cia kultury fizycznej. //WfiHS. - 1981. - 7. - S. 274276.
67.Бельський Я. Класифшащя метод1в ф1зичного виховання //Ф1зичне виховання i шкшьна ппена. - 1982. - № 3. - С. 89-91. - 0,3 д.а. Klasyfikacja metod wychowania fizycznego. //WfiHS. - 1982. - 3. - S. 89-
68.Бельський Я. 1 Пдготовч1 irpn до футболу //Ф1зичне виховання i шкшьна ririeHa.-1982.-№3.-С. 96-100.-0,5 д.а.
Gry przygotowuj^ce do pilki noznej. //WfiHS. - 1982. - №3. - S. 96-100.
69.Бельський Я. Вправи з напарником. Силов! вправи /Ммзичне виховання i шкшьна ппена. - 1983. - № 3. - С. 58-59. - 0,2 д.а.
Cwiczenia ze wspölcwiczqcym. Cwiczenia sitowe ramion. //WfiHS. - 1983. — №3. —S. 58-59.
70.Бельський Я. Вправи з напарником. Силов1 вправи для Hir //Ф1зичне виховання i шкшьна ппена. - 1983. - № 7. - С. 102-104. - 4 д.а. Cwiczenia ze wspcvtcwiczacym. Cwiczenia sitowe nög. //WfiHS. - 1983. -№7.-S. 102-104.
71.Бельський Я. Вправи з напарником. Вправи для Hir //Ф1зичне виховання i шкшьна ririeHa. - 1983. - № 8. - С. 89-91. - 0,3 д.а.
Cwiczenia ze wspolcwicz^cym. Cwiczenia nog. //WfiHS. - 1983. - №8. -S. 89-91.
72.Бельський Я. Вправи з напарником. Вправи для тулуба //Ф1зичне виховання i шкшьна ппена. - 1983. - № 9. - С. 56-59. - 0,3 д.а. Cwiczenia ze wspöicwicz^cym. Cwiczcnia tulowia. //WfiHS. - 1983. - №9. -S. 56-59.
73.Бельський Я. Вправи з напарником. Вправи на гнучгасть, спритшсть /АИзичне виховання i шюльна ririeHa. - 1983. - № 10. - С. 68-71. -0,3 д.а.
Cwiczenia ze wspölcwiczqcym. Cwiczenia gibkosciowe, zwinnosciowe i akrobatyczne. //WfiHS. - 1983. - №10. - S. 68-71.
74.Бельський Я. Вправи з напарником. Акробатичт вправи /АКзичне виховання i шкшьна ппена. - 1984. - № 1. - С. 96-98. - 0,3 д.а. Cwiczenia ze wspöfcwicz^cym. Cwiczenia zwinnosciowe i akrobatyczne. //WfiHS. - 1984.-№1.-S. 96-98.
75.Бельський Я. Оцшка занять з ф^зичного виховання //Ф1зичне виховання i шкшьна ririeHa. - 1984. - № 3. - С. 86-88. - 0,3 д.а.
Ocena zaqc wychowania fizycznego. //WfiHS. - 1984. -№3. - S. 86-88.
76.Бельський Я. Залучення учшв до систематичного навчання //Ф1зичне виховання i шкшьна ririena. - 1984. - № 7. - С. 211-212. - 0,3 д.а. Wdrazanie uczniow do ksztaicenia ustawicznego. //WfiHS. - 1984. - №7. -S. 211-212.
77.Бельський Я. Методи контролю i норми розвитку д1тей початкових iciaciB (тести та обстеження соматичних, ф1зюлопчних i психомотор-них якостей) //OcBiTa i виховання. Студ1я початкового навчання. -1984.-№21 (541).-С. 154-160.-0,5 д.а.
Metody kontroli i normy rozwojowe dzieci w wieku wczesnoszkolnym. //Oswiata i Wychowanie. - 1984. - №21 (541). - S. 154-160.
78.Бельсышй Я. Конференцй' 1нституту подготовки вчител1в для методис-tíb i науково-дидактичних прад^вниюв, а також викладач!в предмета "Ф1зична культура в педагопчних студ0ях початкового навчання та до-шкшьного виховання" //ФЬичне виховання i шкшьна ппена. - 1985. -№ 1.-С. 38-40-0,2 д.а.
Konferencje IKN día nauczycieli metodyków i pracowników naukowo-dydaktycznych oraz wykladowców przedmiotu kultura fizyczna na studiach nauczycielskich nauczania poczqtkowego i wychowania przedszkolnego. // WfíHS. - 1985. - №1. - S. 38-40.
79.Бельський Я. Cím найкращих /Лйзичне виховання i шкшьна ппена. -1985. - № 2. - С. 54-56. - 0,2 д.а.
Siedmioro najlepszych. //WfíHS. - 1985. - №2. - S. 54-56.
80.Бельський Я. Будуть змши //Ф1зичне виховання i шкшьна ппена. -
1985.-№ 2. - С. 84-85. - 0,2 д.а.
B?d^ zmiany. /AVfiHS. - 1985. - №2 - S. 84-85.
81.Бельський Я. Методика формування рухових якостей //ФЬичне виховання i шкшьна ппена. - 1985. - № 8. - С. 68-72. - 0,4 д.а. Metodyka ksztahowania motorycznosci. //WfíHS. - 1985. - №8. - S. 68-72.
82.Бельський Я. Методика формування швидкость Принципи i методи формування витривалост1 //Ф1зичне виховання i шкшьна ппена. - 1985. - № 9. - С. 82-86.-0,4 д.а.
Metodyka ksztahowania szybkosci. Zasady i metody ksztaltowania wytrzymalosci. //WfiHS. - 1985. -№ 9. - S. 82-86.
83.Бельський Я. Методика формування pyxoBoí координацп //Ф1зичне виховання i шкшьна ппена. - 1985. - № 10. - С. 28-31. - 0,4 д.а. Metodyka ksztaltowania koordynacji ruchowej. //WfiHS. - 1985. - №10. -S. 82-86.
84.Бельський Я. Реценз1я на книжку "Гра у жити дитини" //Ф1зичне виховання i шкшьна ппена. - 1986. - № 1. - С. 82-84. - 0,2 д.а.
Recenzja ksi^zki "Zabawa w zyciu dziecka". //WfiHS. - 1986. - №1. -S. 82-84.
85.Бельський Я. Програма з фгзичноо культури в школ! //Ф1зичне виховання i шкшьна ппена. - 1986. - № 6. - С. 68-71. - 0,4 д.а.
Program kultury fizycznej w szkolach ponadpodstawowych. //WfiHS. -
1986. - №6.-S. 68-71.
86.Бельсышй Я. Методика розвитку гнучкосп //Ф^зичне виховання i iukí-льна ппена. - 1987. - № 3. - С. 88-89. - 0,4 д.а.
Metodyka rozwijania gibkosci. //WfiHS. - 1987. - №3. - S. 88-89.
87.Бельський Я. Дидактична Д1'яльшсть 1нституту пщготовки вчите;мв //Ф1зичне виховання i шкшьна riricHa. - 1987. - № 8. - С. 88-89. -0,3 д.а.
Dzialalnosc dydaktyczna IKN. //WfiHS. - 1987. -№8. - S. 88-89.
88.Бельський Я. Нагорода професора Романа Тшесневського //ФЬичне виховання i шкшьна riricHa. - 1988. - № 10. - С. 96-97. - 0,3 д.а. Nagroda Profesora Romana Trzesniowskiego. //WfiHS. - 1988. - №10. — S. 96-97.
89.Бельський Я. Роль фпичпого виховання у всеб1чному розвитку /УФ^зичне i оздоровче виховання. - 1990. - № 1. - С. 18-20. — 0,4 д.а. Rola wychowania fizycznego w wychowaniu wszechstronnym.' /'AVfiZ. -1990. - №1. - S. 18-20.
90.Бельський Я. Як просто ощнити час реакцо //Лщер. - 1991. - № 2. -С. 10-11.- 0,2 д.а.
Jak ocenic czas reakcji prostym sposobem. //Lider. - 1991. -№2. -S. 10-11.
91.Бельський Я. Лист спостереження на yponi ф1зичного виховання //Лщер, - 1991.-№2.-С. 11-12.-0,2 д.а.
Arkusz obserwacji lekcji wychowania fizycznego. //Lider. - 1991. - №2. -S. 11-12.
92.Бельський Я. Урок 6iry//Лщер. - 1991. - № 2. - С. 15.-0,2 д.а. Lekcja biegowa. //Lider. - 1991. - №2. - S. 15.
93.Бельський Я. Як пщвищити ¡нтенсившсть занять з ф1зичного виховання //Лщер. - 1991,-№4.-С. 8-9.-0,4 д.а.
Jak zwi^kszyc intensywnosc zajtjc wf. //Lider. - 1991. - №4. - S. 8-9.
94.Бельський Я. Ощнка учня за шестибальною системою //Лщер. - 1991. -№5. -С. 1.-0,2д.а.
Ocenaucznia w szesciostopniowej skali. //Lider. - 1991. —№5. - S. 1.
95.Бельський Я. Семшар на тему ощнки учня з фозичного виховання //Лщер. - 1991. - № 7-8. - С. 16-19. - 0,4 д.а.
Poklosie seminarium na temat oceny ucznia z wf. //Lider. - 1991. - №7-8. -S. 16-19.
96.Бельський Я. Розповсюдження педагопчного досвщу вчител1в ф1зично-го виховання //Лщер. - 1992. - № 7-8. - С. 32-33. - 0,3 д.а. Upowszechnianie doswiadczen pedagogicznych nauczycieli wf. //Lider. -1992. - №7-8.-S. 32-33.
97.Бельський Я. Формування фпичного розвитку. Вправи з напарником //Лщер. - 1992. - № 10. - С. 23-27. - 0,6 д.а.
Ksztahowanie sprawnosci fizycznej, cwiczenia ze wspolcwicz^cym. //Lider. - 1992.-№10.-S. 23-27.
98.Бельський Я. Вщеокасети з методичними матер1алами та уроками ф1-зичного виховання //Лщер. - 1992. - № 11. - С. 32. - 0,3 д.а.
Kasety video z materiaiami metodycznymi i lekcjami wf. //Lider. - 1992. -№11.-S. 32.
99.Бельський Я. Рух - радкть - розум //Л i дер. - 1992. - № 9. - С. 16-18. -0,4 д.а.
Ruch - Radosc -Rozum. //Lider. - 1992. - №9. - S. 16-18.
100. Бельський Я. Планування робота у ф)зичному вихованш //Лщер.
- 1993. - № 9. - С. 24-28. - 0,5 д.а.
Planowanie pracy w wychowaniu fizycznym. - //Lider. - 1993. - №9. -
5. 24-28.
Ю1.Бельський Я. Корекщйна пмнастика //Л¡дер. - 1995. - № 4. - С. 2-3. -0,4 д.а.
Gimnastyka korekcyjna. //Lider. - 1995. - 4. - S. 2-3, Ю2.Бельський Я. Нагорода професора Р. Тшесневського в 1995 р. // Лщер.
- 1996. - № 6. - С. 22-26. - 0,5 д.а.
Nagrodaprofesora Romana Trzeszniowskiego w 1995 r. //Lider. - 1996. -
6.-S. 22-26.
103.Бельський Я. Вручения нагород професора Р. Тшесневського // Лщер.
- 1995. - № 3. - С. 44-45. - 0,3 д.а.
Wr^czono nagrody profesora Romana Trzeszniowskiego. //Lider. - 1995. -№3. - S, 44-45.
Ю4.Бельський Я. Конференщя вчител1в-новатор1в /ЛКзичне виховання i ншльна гтена. - 1997. - № 5. - С. 223. - 0,3 д.а. Konferencja nauczycieli nowatorów. //WfiZ. - 1997. - 5. - S. 223. Ю5.Бельський Я. Ф1зичне виховання i спорт у стародавньому Crami //Ф1зична культура. - 1994. - № 1-2. - С. 1-5. - 0,6 д.а. Wychowanie fizyczne s sport w starozytnym Egipcie. //Kultura Fizyczna. -1994.-№1-2.-S. 1-5. Юб.Бельський Я. Словник античного спорту //Ф1зична культура. - 1996. -№ 1-2.-С. 6-9.-0,4 д.а.
Slownik antycznego sportu. //Kultura Fizyczna. - 1996. - №1-2. - S. 6-9. Ю7.Бельський Я. Словник античного спорту /АКзична культура. - 1996. -№3-4.-С. 9-11.-0,3 д.а.
Síownik antycznego sportu. //Kultura Fizyczna. - 1996. - 3-4. - S. 9-11. 108. Бельський Я. СМмпшська освгга дггей та молод! у nporpaMi д!яльно-ctí Польського наукового товариства ф!зично'1 культури ПФЪтш культура. - 1996. - № 7-8. - С. 28-29. - 0,3 д.а. Edukacja olimpijska dzieci i mtodziezy w programie dziaíania PTNKF. //Kultura Fizyczna. - 1996. - №7-8. - S. 28-29.
109. Бельський Я. Отмпшська освгга д{тей та молод! у nporpaMi Д1яльно-CTi Польського паукового товариства фЬичноУ культури //Альманах VI: Польсышй Ошмшйсысий Комитет. — 1995-1996. - С. 159-162. -0,4 д.а.
Edukacja olimpijska dzieci i miodziezy w programie dzialania PTNKF. //Almanach VI: Polski Komitet Olimpijski. - 1995-1996. - S. 159-162.
110. Бельський Я. Стандарти досягнень у ф!зичному вихованш, етапи I i II. Варшава: Мдастерство народноУ ocBira, 1999. - С.34-43. Standardy osi^gni^c wychowania fizycznego, etap I [ II. Ministerstwo EdukacjiNarodowej. Warszawa, 1999.
111. Бельський Я. Ф^зичне виховання в сучаснш персбудов! освети. //Ф1зичне виховання в реформ! освгги. - Вроцлав, 1999. - С. 35-41. Wychowanie fizyczne we wspölczesnych przemianach edukacyjnych. //Wychowanie fizyczne w dobie reformy edukacji. - Wroclaw, 1999. S. 35-41.
И2.Бельський Я. Взаемозв'язок спорту i мистецтва в античной цившзацй'. /ЛИзична культура. - 1999. - № 7-8. - С. 1-6.
Zwiqzki sportu ze sztuk^ w cywilizacji antycznej. //"Kultura fizyczna", 1999. - 1999.-№7-8.-S. 1-6.
113.Бельський Я. Як вчити вчителя до новоУ сучасноУ освгга //Лщер. -1999.-№ 11.-С. 11-13.
Jak ksztalcic nauczycieli do nowej rzeczywistosci edukacyjnej. "Lider", 1999, nr 11, s. 11-13.
114.Бельський Я.Вшьчковськиий E. OuiHKa результативное^ педагопчноУ пращ вчителя ф1зичного виховання у Полыщ. //36. наукових праць "Концепц1я розвитку у rany3i ф1зичного виховання та спорту в УкраУ-Hi". - PiBHe, 1999. - С. 28-34. (авторських - 4 е.).
MaTepiaJin конференцш
115.Бельський Я. Дидактичш помилки вчител^в на уроках //Польське нау-кове товариство. - Кельце: ВШП. - 1986. - С. 118-121. - 0,3 д.а. Btedy dydaktyczne nauczycieli w procesie lekcyjnym. //PTNKF. - Kielce: WSP.- 1986.-S. 118-121. 11 б.Бсльський Я. OuiHKa робота вчителя ф1зичного виховання //Академ1я ф1зичного виховання у Познаш. - 1991. - № 294. - С. 101-107. - 0,4 д.а. Ocena pracy nauczyciela wychowania fizycznego. //AWF. - Poznan, 1991. -294.-S. 101-107.
117.Бельський Я. Умови та вимоги для bhhtmíb, яю бажають отримати CTyniHb професшно!' спещалЬащУ з фозичного виховання /Лнститут шд-готовки вчител1в. - Варшава. - 1983. - С. 28. - 0,4 д.а.
Warunki i wymagania día nauczycieli ubiegaj^cych si? o stopnie specjalizacji zawodowej z wychowania fizycznego. - Warszawa, 1983. -28 s.
118.Бельський Я. Професшна подготовка вчител1в ф1зичного виховання та Д1яльшсть 1нституту подготовки кадров, спрямоваш на íx участь у pearii-заци програми з фозичноУ культури у реформоваоош Ю-рочшй школ i //Матер1али конференщУ 1нституту шкшьних програм i Академй' ф1зич-ного виховання у ВаршавЬ - Варшава. - 1979. - С. 298-312. - 0,6 д.а. Materiaty z Krajowej Konferencji Instytutu Programów Szkolnych i Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. - Warszawa, 1979. -S. 298-312.
119.Бельський Я. Актуальш i перспективш принципи подготовки вчителов ф1зичного виховання в систем! 1нституту подготовки вчителов //Матер1али конференцп. - Катовще. -1981. - С. 333-337. - 0,4 д.а. Aktualne i perspektywiczne zalozenia ksztalcenia nauczycieli wychowania fizycznego w systemie IKN. //Materiaty z Krajowej Konferencji. -Katowice, 1981. - S. 333-337.
120.Бельський Я. Вплив шдвищеноУ pyxoBo'í активносп на розвиток i про-фшактику хвороб цившзацн. Стиль житгя та здоров'я //Матер i ал и Всепольсько'о науковоУ конференцп. - Ольштин. - 1995. - С. 86-88. - 0,4 д.а.
WpJyw wzmozonej aktywnosci ruchowej na rozwój i profilaktyk? chorób cywilizacyjnych // Materialy z Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej. -Olsztyn, 1995.-S. 86-88.
121.Бельський Я. Теоретичш i емтричш функцн занять з ф1зичноУ культури //Заняття з фiзичнoö культури. - Познань: АКФ. - 1998. - С. 15-18. -0,5 д.а.
Zalozone i empiryczne funkcje lekcji wychowania fizycznego. //Lekcja wychowania fizycznego. - Poznan: AWF, 1998. - S. 15-18.
122.Бельський Я. Фозичне виховання у реформовашй ocbítí // Тези допово-дей викладач1в ПТНКФ. - Варшава: ПТНКФ. - 1998. - С. 27-30. Wychowanie fizyczne w reformowanej edukacji. Tezy do referatów Spolecznych wykíadowców PTNKF. Warszawa, 1998. PTNKF, s. 27-30.
123.Бельський Я. Умови ефективностт npani вчителя ф^зичного виховання // Тези доповщей виклада41в ПТНКФ - Варшава: ПТНКФ. - 1998.-С. 35-41.
Uwarunkowania efektywnosci pracy nauczyciela wychowania fizycznego. Tezy do referatów spolecznych wykíadowców PTNKF. Warszawa, 1998. PTNKF, s. 35-41.
124.Бельський Я. Значения bhcokoï pyxoBoï активное^ для розвитку i здоров'я д^тей i молод! // Матер1али м!жнародно'! науково"! конференцп "Здоров'я, cyTHicTb, д1агностика та оздоровч1 стратега". - Криниця Гурська. - 1999. - С. 198-200.
Znaczenie wzmozonej aktywnosci ruchowej día rozwoju i zdrowia dzieci i míodziezy. International Scientific Conference, Health: Essence, Diagnostic and Strategies for Improving. - Krynica Górska, 1999. - s. 198-200.
125.Бельсысий Я., ВЬчьчковський Е. Праксеолопчна модель вчителя фпич-ного виховання // Матер1али мiжнapoднoï науково-практично'! конференцп "Ф1зичне виховання, спорт i ф1зична культура в сучасному сус-тльсш". - Луиьк, 1999. - С. 120-122. (авторських-1 с.)
126.Бельський Я. Основи i конкретш функци уроив ф1зичного виховання // Матер1али ХХУ1 науково-методично! конференцп Познансько!' АВФ. - Познань, 1998. - С. 17-25.
Zalozenie i rzeczywiste funkcje lekcji wychowania fizycznego. // Lekcja wychowania fizycznego. Materialy XXVI Konferencji Naukowo-Metodycznej AWF Poznan. - Poznan, 1998. - S-17-25.
127.Бельський Я. Ф1зичне виховання в реформ! ocbíth. Побудова авторських програм. Оцшка учня /ЯПдер, спещальне видання. - 1999. -С. 8-12.
Wychowanie fizyczne w reformowanej edukacji. Budowa programów Autorskich. Standardy osi^gniçc. Ocena ucznia. //Lider - Wydanie specjalne.
- 1999.-S. 8-12.
128.Бельський Я. Ф1зичне виховання на фон! змш в ocbítí // Виховання ф1зичне i оздоровче. -1999. - № 5. - С.123-125.
Wychowanie fizyczne na tie przemian edukacyjnych. // Wychowanie fizyczne i zdrowotne. - 1999. - Nr 5. - S.123-125.
129.Бельський Я. Коли спорт був натхненням для мистецтва II Lider. - 2000.
- №6. - С.5-7.
Gdy sport byl natchnieniem día sztuki I ! Lider. - 2000. - №6. - S.5-7.
Програми
130.Бельський Я. Корекшя рухового розвитку школяр!в. Програма студп шюльноУ ocbíth /Янститут тдготовки вчител!в. - Варшава. - 1976. -С. 208-210.-0,5 д.а.
Korekcja rozwoju ruchowego uczniów. Program Studium reedukacji szkolncj. /ЛШВО. - 1976. - S. 208-210.
131.Бельський Я. Програма педагопчно! студи для вчител1в шкш та opraiii-зацш навчання i виховання. Предмет: Методика ф1зкультури. - Варшава: 1нститут пщготовки вчител!в, 1981.-26с. - 1,3 д.а.
Program Studium pedagogicznego dla nauczycieli szköl podstawowych i placöwek oswiatowo-wychowawczych. - Warszawa: IKN, 1981. - 26 s.
132.Бельський Я. Програма педагопчно! студи для випускншав вищих навчальних заклвдв ф1зичного виховання на факультет! туризму i вщ-починку, яга працюють в школах та организациях навчання i виховання. Предмет: Ф1зична культура. - Варшава: 1нститут пщготовки вчител1в, 1982.-28 е. - 1,4 д.а.
Program Studium pedagogicznego dla absolwentow wyzszych studiow wychowania fizycznego na wydziale turystyki i rekreaeji... - Warszawa: IKN, 1982.-28 s.
133.Бельський Я. Програма предметно-методично! студи для вчител!в птал та оргашзацш навчання i виховання. Напрям: Ф1зична культура. -Варшава: 1нститут тдготовки вчител^в, 1984. - 25 с. - 1,2 д.а. Program Studium przedmiotowo-metodycznego dla nauczycieli szkoi podstawowych i placowek oswiatowo-wychowawczych. - Warszawa: IKN,
1984.-25 s.
134.Бельський Я. Програма студи професшно! адаптацн для вчител1в. Напрям: ФЬична культура. - Варшава: 1нститут пщготовки вчител5в,
1985.-28 с. - 1,4 д.а.
Program Studium adaptaeji zawodowej dla nauczycieli. - Warszawa: IKN, 1985.-28 s.
135.Бельський Я. Програма предметно! студи для учител1в середшх шкш. Напрям: Ф1зична культура. - Варшава: 1нститут пщготовки вчител]в, 1987.-30 с.-1,6 д.а.
Program Studium przedmiotowego dla nauczycieli szkoi ponadpodstawowych. - Warszawa: IKN, 1987. - 30 s.
136.Бельський Я. Програма спещального курсу для вчител^в. Напрям: Краезнавство i туризм. - Варшава: 1нституг тдготовки вчител^в, 1987. - 28 с. - 1,4 д.а.
Program Kursu specjalnego dla nauczycieli. - Warszawa: IKN, 1987. - 28 s.
137.Бельський Я. Програма предметно-методично! студп для вчител1в з вищою ocbitoio, яка дае додаткову квалгфкацно для навчання у 8-ptHHift школь - Варшава: Центр удосконалення вчител!в, 1990. - 30 с. -1,5 д.а.
Program Studium przedmiotowo-metodycznego dla nauczycieli z wyzszym wyksztalceniem... - Warszawa: Centrum Doskonalenia nauczycieli, 1990. -30 s.
138.Бельський Я. Програма педагопчноУ студи для вчител1в (з вищою ocbitoio) загальноосвишх предмете. Предмет: Ф1зична культура. -Варшава: Центр удосконалення вчител1в, 1990. - 27 с. - 1,3 д.а. Program Studium pedagogicznego dla nauczycieli (z wyzszym wyksztaiceniem) przedmiotow ogolnoksztalc^cych. Warszawa: Centrum Doskonalenia nauczycieli, 1990. - 27 s.
139.Бельський Я. Персональна концепщя реформи ocBira //Лщер. - 1998. -№ 10.-С. 1-3.-0,6 д.а.
Personalistyczna koncepcja reformy oswiaty // Lider. - 1998. - 10. - S. 1-3.
140.Бельский Я. Програма фгзичного виховання // Лщер. - 2000. -№4. -С. 4-10.
Program wychowania fizycznego // Lider. - 2000. -№4. - S. 4-10.
141.Бельський Я. Програма шслядипломних KypciB. Спещальшсть: Педаго-пка здоров'я i ф1зичне виховання. - Кельци - Пьотрков Трибунальсь-кий: ВШП. -1999.-14 с.
Studiow podyplomowych, kierunek: Pedagogika zdrowia i wychowanie fizyczne. Organizator WSP w Kielcach, Filia w Piotrkowie Trybunalskim. Piotrk<5w Trybunalski, 1999. -14 s.
Бельський Януш. Теоретичш I методичш основи тдвищення ефек-тивносп пращ вчител1в ф1зичного виховання. -Монографш.
Дисертащя на здобутгя наукового ступеня доктора педагопчних наук за спещальнютю 13.00.04 - теор1я ! методика професшноТ освгги. - 1нститут педагопки 1 психологи профес!йноУ освгги АПН УкраУни, КиУв, 2000.
У робон розглядаються проблеми тдвищення педагопчноУ майстерно-стс вчитс.'пв фгзичного виховання. На основ! систематизащ'У 1 узагальнення наукових праць, публжашй в Полыщ, УкраУш, РоаУ та шших краУнах, а також результата власних дос.пджень, анал1зу передового педагопчного досв'1ду 1 об'ективно ¡снуючоУ практики ф!зичного виховання учшв середшх загальноосв1тшх навчальних заклад1в розроблена система тдвищення ефективносп пращ вчител1в ф1зичного виховання. Автором обгрунтовано критерй" оцндавання провщних педагопчних умшь, яга детерм1нують доцшь-шсть фахових дш творчих педагопв 1 визначено ступшь Ух впливу на резуль-татившсть пращ вчителя фгзичного виховання, здатного ефективно працюва-ти в сучасних умовах реформування системи шюльноУ освгеи в Полыщ.
Клшчов! слова: ефектившсть npaui вчителя, пщготовка i удоскона-лення вчителя, система ф1зичного виховання, ф!зична культура, навчальш i методичш пошбники, програми.
Бельский Януш. Теоретические и методические основы повышения эффективности работы учителей физического воспитания. - Монография.
Диссертация на соискание учёной степени доктора педагогических наук по специальности 13.00.04 - теория и методика профессионального образования. - Институт педагогики и психологии профессионального образования АПН Украины, Киев, 2000.
В работе рассматриваются проблемы повышения педагогического мастерства учителей физического воспитания. На основе систематизации и обобщения научных работ, публикаций в Польше, Украине, России и других странах, а также результатов собственных исследований, анализа передового педагогического опыта и объективно существующей практики физического воспитания учащихся средних общеобразовательных учреждений разработана система повышения эффективности работы учителей физического воспитания. Автором обоснованы критерии оценивания основных педагогических умений, детерминирующих целесообразность профессиональных действий творческих педагогов и определена степень их влияния на результативность труда учителя физического воспитания, способного эффективно работать в современных условиях реформирования системы школьного образования в Польше.
Ключевые слова: эффективность работы учителя, подготовка и совершенствование учителя, система физического воспитания, физическая культура, учебные и методические пособия, программы.
Janusz Bielski. "Theoretical and Methodological Basis for Raising of Work Effectiveness of Physical Education Teachers". -Monograph.
Thesis on competition of a scientific degree of the doctor of pedagogical sciences on a specialty 13.00.04 - theory and technique of a vocational education. -Institute of pedagogics and psychology of a vocational education APN of Ukraine, Kiev, 2000.
The results of theoretical considerations and empirical studies depicted in this work were directed to the problems of conditioning of pedagogical activities effectiveness raising of physical education teachers.
Author worked out theoretical and methodological basis for conditioning of effective work of physical education teacher , on the authority of pedagogical theory and other fields of knowledge, and on the results of researches conducted in Poland, Ukraine, Russia, England, the Czech Republic and many others. The author also based his considerations on the review and analysis of literature concerning this problem, on teachers experiences and practice, and mainly on the results of his own researches.
In the research one concentrates on those conditions which in a significant way influence the effects of teacher's pedagogical work. An analysis and estimation of pedagogical abilities determining efficiency of pedagogical work of physical education teachers was done. Level of directional, instrumental and situational factors was analyzed and estimated. The level is a condition of effective work and it directly influences individualistic effects of the students.
The researches displayed strong dependence between teacher's work effects and his pedagogical abilities, and between specific factors and styles of educational influence.
The researches were conducted in the group of successful teachers, acquiring good results in their work and in the group of average teachers without good pedagogical results.
It was observed that a great influence on effectiveness of work have didactic abilities connected with programming and planning of didactic and educational work, and an ability to use the proper methods in realization of pedagogical tasks. Teacher's modification abilities are also extremely important.
The lowest estimation was given to diagnostic abilities connected with getting to know a student, diagnosis of his physical and motorial development and with recognition of reasons of pedagogical success and failure.
The researches proved also that work efficiency and its effects personality and with his intellectual and methodological competencies, pedagogical experience and professional improvement, and also, however to a smaller extend, with emotional sphere. An important factor is self-confidence and positive estimation of one's significant social role.
Effects of pedagogical work depend greatly on type of relations between teachers and students. Among the pedagogues with high effects of work dominates democratic style of educational influences and lack of autocratic ones.
The author of the researches worked out many programs of educating and improvement of teachers, program basis in reformed education, several textbooks for physical teachers and for teachers of elementary education, numerous methodological studies and articles addressed to teachers, headmasters, students and
scientific workers of universities. An introduction of these studies to practice influenced positively teachers work abilities, their qualifications level and improvement of physical education level in Poland.
Key words: pedagogical work effectiveness, education and improvement of teachers, physical educational system, physical education, textbooks and methodological studies, programs.