Темы диссертаций по психологии » Медицинская психология

автореферат и диссертация по психологии 19.00.04 для написания научной статьи или работы на тему: Особенности использования традиционной и компьютерной диагностики в медико-психологических исследованиях

Автореферат по психологии на тему «Особенности использования традиционной и компьютерной диагностики в медико-психологических исследованиях», специальность ВАК РФ 19.00.04 - Медицинская психология
Автореферат
Автор научной работы
 Зеленкова, Марина Владимировна
Ученая степень
 кандидата психологических наук
Место защиты
 Киев
Год защиты
 2000
Специальность ВАК РФ
 19.00.04
Диссертация недоступна

Автореферат диссертации по теме "Особенности использования традиционной и компьютерной диагностики в медико-психологических исследованиях"

Кшвський нащональний ушверситет ¿меш Тараса Шевченка

еэ

с=>

СЭ

о 041 Зеленкова Марина Володимир1вна с=

со ^

УДК 158.9.681

Особливосп застосування традищйно1 та комп'ютернсн д1агностики у медико-психолопчних дослщженнях

Спешальшсть 19.00.04. -Медична психолопя.

Автореферат

дисертацп на здобутгя наукового ступеня кандидата психолопчних наук

Кшв-2000

Дисерташею е рукопис.

Робота виконана у Кшвському нацюнальному ушверситегп ¡меш Тараса Шевченка. Науковнй кер1вник кандидат психолопчних наук Морозов Сергш Маратович,

Офщшш опоненти:

- доктор бюлопчних наук, професор Горго Юрш Павлович. Кшвський нащональний уншерситет ¡меш Тараса Шевченка, завщувач лаборатор1ею фпзюлопчно!' ибернетики та психофЬюлогп.

- кандидат психолопчних наук Смульсон Марина Лазар1вна. 1нститут психологи ¡м. Г.С. Костюка АПН Украши, лаборатор1я нових шформашйних технологий навчання, провщний науковий ствробггник.

Провщна установа:.

Харивський нащональний уиверситет ¡меш В.Н.Каразша Мппстерства Освго!

Украши, кафедра прикладно! психологи.

Захист вщбудеться « а » ¿г/ьй^А'.? 2000 року о годин1 на засщанн!

спещал13овано1 вчено!' ради Д. 26.001.26. при Кшвському нашональному университет]

¡меш Тараса Шевченка за адресою: 252017 Кшв, вул. Володимирська, 60.

3 дисертащею можна ознайомитися в б!блютещ Кишського ушверситету ¡меш Тараса

Шевченка (м. Кшв, вул. Володимирська, 58).

Автореферат розюлало <,</& »2000 р.

Вчений секретар '

Кшвський нащональний ушверситет ¡меш Тараса Шевченка, доцент кафедри психодаагностики та медичюй психологи.

Т.С. Кириленко

ЗАГАЛЪНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Астуальшсть та новизна проблеми достижения.

Осташпми роками комп'ютер стае одним з шструмитв, що широко вживасгься у науковш та практичнш дояльносп. Питания комп'ютеризацц е нагальним i у сучаснш психологи, i ефектившсть використання комп'ютера в психодаагностичних досшдженнях обговорюеться у багатьох внчизняних та заруб^жних роботах (Л.Ф.Бурлачук, 1992; О.К.Тихомиров, Л.П.Гурьева, 1992; Booth, 1990; Jager, 1990; Wildgrube, 1992).

О дне з найбшып широких впроваджень комп'ютерних Bepciii опитувалышюв особистоеп мае мгсце у ктшко-психолопчнш практищ. Комп'ютерт методики приходять на змшу бланковим тестам i огапувальникам у медико-психолопчних дослвдженпях, допомагають в постановщ психолопчного даагаозу, сприяють адекватнш побудет програм ефекгивжм психолопчноТ допомоги та социально!' реабштаци соматичних хворих. Це пов'язано з подальшим розвитком у медичнш психологи комплексного шдходу до хворих, який передбачае не тшьки знания клшйних закоюммрностей соматичних захворювань, але i встановлення психолопчних та психосощальних факторов, яю грають найважлившшу роль у nponeci лшування та наступно1 сощалыкн реабштацй особистосп (В.В.Ковалев, 1972; С.Р.Гиляревский, 1992). Медико-психолопчне обстежения дозволяе видшити найбшын важливг психолопчт фактори i компенсации мехатзми особистосп та на ochobi цього зпрогаозувати дииамйу розвигку захворювання i розробити науково-обгрунтоваш диференвдйт програми психотерапц та психокорекцп. Це особливо актуально для робсп в kjiimni соматичних хвороб, яи найбйыпе впливають на всю структуру цшшсних ор1ентацш та особистють пашенпв. Таким чином, застосування у клшгашй практищ р1зномаштних опшувальншав та анкет, у тому числ1 комп'ютерних методик, допомагае психологов1 BipHO планувати та проводите психокорекщйну роботу з пащентом.

Розповсюдженню комп'ютерних методик у клийчтй практищ сприяе ix зручшстъ, автоматизащя накопичення бази даних, висока очевидна валццпстъ. Однак, внастдок перекладу звичайних психодаагностичних методик у комп'ютерну форму, не можна виключити появу р1зних В1дхилень та змш психодаагностичних показниюв, що веде до

помилок у психолопчному даапкш, а внасшдок цього до помилок в психокорекцшш програмах при poöoxi з соматичшши хворими. Завдяки цьому постае як вельл актуальне питания про достхшршстъ результата медико-психолопчного обстеженн яи отримаш при комп'ютерному тестуванш, та питания про екмваленгшсть основш показникш вашдносп та надшносп. комп'ютерних та бланкових версш методик. Б специального поглибленого анал1зу не можпивий прямий перенос даагаостнчш методик, особливо опигувалышгав особистосл, до комп'ютерши форми презентах (А.К.Ерофеев, 1987; Moser, Selig, Rebstock, 1990).

До останнього часу у вичизнянш лиератур! накреслеш лише узагальнеш шдход що торкаються доцшьносп використшшя комп'ютера в психолопчшй доагностшц ■ кшшчнш практищ, дискухуються переваги та обмеження комп'ютерного методу поршнянш з бланковим (Е.В.Эйдман, Е.Л.Модина, 1992; Л.П.Гурьева, 1992 Незважаючи на те, що у низщ публйсацш акцешуегься увага на питаню нещентичносп результата при бланковому та комп'ютерному тестуван (А.Г.Шмелев, В.И.Похилько, 1985; А.А.Столин, 1987) широких спещальш досладжень у цш галуз1 у впчизиянш психолога дом проведено не було. Недостатшс теоретично! та практично!" розробки питания cyMicHOcri комп'ютерного та бланково; тестування, що особливо полотна у впчизиянш психолога, обгрунтовуе ашуальшсть ■ пояснюе необхздшсть спещального поглибленого дослщження сшвставимос основних психодаагностичних характеристик комп'ютерних та бланкових методик, п мають пшроке застосування у медико-психолопчних дошдженнях.

Мета достдження.

Визначення психодаагностично! цшиосп комп'ютерних методик для медик психолопчного дослщження в клшцц соматичних хвороб, а також розроб. рекомендаций щодо використання комп'ютерних версш психодаагностичних теслв медико-психолопчних досладженнях.

Об'ектом достдження е особливосп комп'ютерного тестування в медик психолопчних дошдженнях.

Предмет дослшження - динамка та пор!вняння показшшв валадносп надшносп при комп'ютерному та бланковому представленш исиходаагностичи методик для pi3imx груп соматичних хворих.

У гадгрунтя ппотези досладжеиня лягае положения про наявшсть глибоких розбЬкностей у процедурах комп'ютерного та бланкового тестувагам, яи призводять до недентичносп результат цих методик, а також до змш у характеристиках надшносп та валщнося опитувальниюв при медико-психолопчних достпдженнях.

Завдання досшдження:

1. Провести анадаз дослщжень з проблеми еквгвалентносп бланкового та комп'ютерного метода пред'явлення психодоагаостичних методик

2. Здшснити пор1внялыпш анал1з результата бланково! та комп'ютерно! версш опитувальниюв (для р1зних груп соматичних хворих та здорових oci6).

3. Визначити та сшвставити показники надшносп бланково! та комп'ютерно! версШ огопувальшшв, у тому чишп показники ретестово! надшносп.

4. Досл1дити змши показшшв критер1ально! та очевидно! ватдносп для бланково! та компьютерно! версш представления методик при медико-психолопчному обстеженш.

5. Розробити практичш рекоменданд щодо використання комп'ютерних. версгй отпувалыпдав в медико-психолопчних домпдженпях.

Методика досшдження.

У якоеп методики використовувався опитувальник MMPI в його бланковш та комп'ютернш вераях. Комп'ютерна версия тесту повшстю вадповвдала за складом питань, оцшочними нормами та шструкщею для шддослщного зазначенШ бланковш верен. Виб1р дано! методики пояснюеться и найбшьш поширеннм застосуванням у юпшчнш практищ в зв'язку з и внсокою пснхо/цагностичною цшистю. ГОддослздш складались з трьох груп хворих на хротчт соматачю захворювания та контрольно! групи здорових oci6. Статистичний анализ результата проводився за допомогою вщповвдних програмних пакелв Microsoft Exel 7.0 та программ для обробки даних ОСА.

Наукова новизна доопдження полягае у розглядд низки аспекпв сумкноста бланкових та комп'ютерних методик з урахуванням поглибленого анашзу показниюв ватдносп та надшносп психодоагаостичних тесэтв, розрсбш питань

психодиагностично'! цшносп комп'ютерних версш опитувальнигав при медико психолопчному обстеженш соматичних хворих.

Практичне значения роботи.

В результа-а проведених дослщжень накопичено досвад комплексного медико психолопчного доотдження з використанням комп'ютерного опгаувальника розроблена програма оцнпси психодаагностичних якостей комп'ютерних теста ] умовах кшшчно1 практики, зроблеш висновки, щодо динамки основню психодаашостачних показшпав вашдносп та надшносп комп'ютерних тесяв, а такоа особливостей мотиващйних, темпових та ¡нших характеристик для рвних гру] соматичних хворих при комп'ютерному медико-психолойчному обстеженш вироблено практичш рекомендаци щодо використання комп'ютерних тестш в медико психололчних досладженнях на приклада поширено! в ктшчшй практиц! методам ММР1. За матер1алами дослвджень розроблено курс пракшчних занять для студента факультету сотрологн та психолога Кшвського нащонального ушверситету ¡мен Тараса Шевченка, Гнституту практично? психологи "Психогенез", Державной Лшгастичного ушверситету.

Зв'язок роботи з науковиии планами.

Дослцркення е фрагментом наукового напрямку роботи кафедри медично психологи та психодоагаостики Кшвського ушверситету 1меш Тараса Шевченка.

Апробацш результате.

Результата дослцркень доповдались на науково-практичнш конференщ асшранпв Кшвського ушверситету ¡меш Тараса Шевченка (1996, 1997); прошшп експертизу на кафедр1 психодиагностики та медично! психологи факультету соцюдоп та психологи' Кшвського ушверситету шеш Тараса Шевченка. За матер1алами робот! шдготовлена доповщь на Межрепональшй конференщи пращвншав кадровой менеджменту в пракгичшй медицит та охорош здоров'я (Мшськ, 1996). Результат! дослщження висвтгено у трьох публшащях.

Особистий внесок автора в розробку положень, що виносяться на захист полягае у постановщ питания про ошнку психодиагностично]' цшносп комп'ютернш методик для обстеження соматичних хворих, оцшщ психоддагностичних характеристш

«сомп'ютерних теста та 1х сгавставимося з показникамк аналопчних бланкових «етодик, анал1з1 стану питания та актуалышх напрямюв сучасного комп'ютерного гестування, лроведенш власного експерименту, ощнщ та штерпретацп досладного иатер1алу, розробщ процедур пор!вняльного аналгзу рвних версш тесту, розробщ трактичних рекомендаций з питания комп'ютерного тестування.

Структура робота зумовлена основною метою та завданнями дослвдження. [^исертащя складаеться з вступу, чотирьох глав, заключения, списку використашп птератури (117 найменувань, у тому числт 47 - шшомовних) та додатку. Робота зикладена на 148 сторшхах друкованото тексту, вмндуе 26 таблиц, 7 графнав та 1 лалюнок.

ОСНОВНИЙ ЗШСТ ДИСЕРТАЦП

У вступ! розглядаеться сучасний стан обрашй для вивчення проблеми, шзначаеться актуалыпсть робота, и об'ект, предмет та мета, висуваеться гшотеза та ягавляться вщповщш для п шдгвердження завдання, характеризуються метода Юслщження, визначаеться наукова новизна та практячне значения, подаються одомосп про апробащю робота та п структуру.

В першш глав! "Основш напрямки розвитку комп'ютерного тестування" »озглядаються р1зновиди комп'ютерних форм тестування, ям набуля широкого юзповсюдження в осташн десятир1ччя у р1зних галузях психологи, 1стор1я розвитку юмп'ютерно! психолопчшй даагностики, переваги та недолша комп'ютерного методу гредставлення психодцагностичних методик, подаеться огляд деяких актуалышх апрямюв сучасного комп'ютерного тестування.

Сьогодт комп'ютерне тестування стае загально прийнятим практично у ВС1Х алузях сучасно! психологи, у тому чист в медико-психолопчних достижениях, ¡авдяки цьому нагальною стала необхщшстъ точно визначити роль та мкце юмп'ютерно! технологи в психолопчних дослцщсеннях. Комп'ютерна доагностика 'Озушеться як "новий стратепчний напрям в психолопчшй даагаостищ, метою якого е втоматичне задовгпьнення шдивадуальним вимогам кожного конкретного до&тдження а охоплення уск психолопчних змшних, шдб1р яких може бути керованим, а яформацш про яга може бути представленою у вербальному чи граф1чному вигляда"

(Booth, 1988). Таким чином, В1дм1ншстю комп'ютерного тестування виступае чт алгоритмшцш та форматзащя певши" частини процесу психолопчного дослвдженк що, в свою чергу призводить до значного поширення можливосте психодиагностичного процесу.

При анатз1 проблем психолопчного компьютерного обстеження певну уваг придшено юторичному аспектов! розвитку цього напрямку психолопчно! доагностию АналЬ численних джерел дозволяе умовно подшита icTopiro комп'ютера психодоагностики на три етапи, яи характеризуються ускладненням завдань тестуванв та попшренням ix кола: вщ фксацн сенсомоторних реакщй та представления стимул! до автоматизаци процедур обробки доагаостично1 информаци та створенк автоматизованих тестових методов, що працюють в режилп даалогов< експериментально! процедура, що дозволяе змшювати саму стратешо доицдження залежносп вад попередшх результата. Сьогодш комп'ютер здшснюе керуваш моделюючими прмрамами досладкення мислення та поведонки (Atkinson, Birch, 1978 бере участь в конструюванш, апробувашп, стандартизацн та вашдаацн теста нормувашн тестових завдань (Jager, 1990).

Комп'ютерна технолопя, за думкою окремих автор1в, е ефективно альтернативою традицшному бланковому методов^ тому що "уможливлюе радикалы покращення доапюстичного методу" (Booth, 1990). Автори щдкреслюють Tai позитивш момента комп'ютерних методик як можливктъ проведет систематизованого анатзу корелюючих змшних, об'ектившсть та надшшст доагностичних суджень, стандарте пред'явления тестового материалу, що дозвош принципово гаднести суб'екгивний вплив дослвдника та значно суворш дотримуватись принципу константносп умов тестуваиня. Booth (1986) видшяе основ] функци комп'ютера в психолопчшй доагностищ:

1. Застосування комп'ютера з метою обробки тестового матер1алу.

2. Використання комп'ютера з метою втцрювання ф1зюлопчних, нейроф1зюлопчни нейропсихолопчних норматив1в.

3. Застосування комп'ютера для пред'явления тестового Maxepiany, а сам пред'явлення тшьки стимульного Marepiany; реалЬащя комп'ютерно! вере кнуючого бланкового тесту; пред'явлення оригшального комп'ютерного тест який не мае бланкового аналогу.

Таким чином, результата наведеного у даному оглядо анал1зу вказують на перспекгившсть розвитку рЬних моделей комп'ютерного тестування, в тому чис:т у медичнш психолоп!. Однак, поряд з новими складнями вар1антами використання комп'ютера у психолопчжй ддагностищ, лишаюгься розповсюдженими комп'ютерш Bepciï добре ввдомих бланкових теспв. В спещальшй niiepaiypi е численш попередження про неповну екмвалентшсть комп'ютерних та бланкових форм одних i тих самих методик.

Проблема ствпадання результата комп'ютерних та бланкових форм презентацп психодаагноегачних методик розглядаеться у другш глав! "Проблеми екшвалентносп комп'ютерних та бланкових психодаагностичних методик".

Теорш комп'ютерщи психодаагностики являе собою новий напрям, але безумовно базуеться на положениях загальшн психодаагностики (Kubinger, 1987; Schmidt, 1988). Тому, будь-який комп'ютерний тест мае вцдаовщати вимогам надшносп та валвдностг, тшьки тода вш може виступати як коректний шструмент постановки психолопчного даагнозу. 3 шшого боку, комп'ютерний тест мае вщповадати специф1чним вимогам щодо самих комп'ютерних методик. На сьогодшшшй день правила, зпдно з якими мае проводились експертиза комп'ютершл методики, а також штерпрстащя данях та встановлення психолопчного даагнозу шд час комп'ютерного тестування, розроблеш лише частково (Kleinmuntz, 1987). Щдсумовуючи досвщ дослцркень з комп'ютерного тестування, я кий накопичено у Шмеччиш, Jager (1990) дастаегься висновку, що "единоГ, ретельно розроблено! теори, котра регулювала б bcî аспекта використання комп'ютера в психолога, до цього часу не icHye".

Одшею з центральних проблем, яку тдкреслюе бшытсть досладшюв, е питания адекватносп перекладання бланково: методики на комп'ютер. Не дивлячись на те, що така практика отримала широке розповсюдження, особливо при проведенш медико-психолопчних дослвдкень, до останнього часу лишаеться практично не дослщженим, наскшьки коректним е перенесения тестового завдання та психометричних значень окремих завдань та тесту у цшому (Jager, Gammel, 1985). 1снуе каталог вимог Американсько! Асощацн психолопв (American Psychological Association, 1990) щодо критерии комп'ютерного психолопчного досладження, ергансшчних аспекта даалогу з комп'ютером, техшчних характеристик мотторгв, пара метр ¡в статистично! обробки,

але значна частина складних питань, яю виникають при комп'ютершй адаптац бланкових методик лишаеться нерозглянутою i тут.

В щлому, гаггання якоси комп'ютерних психодоагностичних методик лишаеться чиип найбшьш дискутованих в прикладшй та теоретичнш психодаагаостшц. 1 В1тчизняшй лп-ератур1 це гаггання взагаш може вважатнся практично не досладжети Наявш лише загальнотеоретичш шдходи; дискус1я обмежуеться здебшыпог обговоренням переваг та недолшв комп'ютерних форм тестування.

В третш глав! "Поршняльне доапдження психометричних характеристик тесп при бланковому та комп'ютерному представлеши" розглядаються особливое методики проведения пор1внялышх дослщжень комн'ютершн та бланково! фор: опитувальника, подаються вщомосп про контингента тдцослццшх.

Дослщження проводилися протягом 1,5 року, всього було обстежено 312 оа (36,9% - чолов1ив та 63,1% жшок). У грут домшувалн особи з вшцою та незаинчено! вищою освггою (близько 80%). Середнш впс гпдцослцсних складав 24,1+4,14 роки.

Як приклад при пор1вняльному дослщженш був використаний модифгкованн вар1ант опитувальника ММР1 в бланковш та комп'ютершй верен. Бланкова форм використовувалась за нормативами реваладзованого та рестандартизованого вар1ант ММР1 (Л.Н.Собчик, 1990). Комп'ютерна вереш (МГУ, 1993) створена як така точн< що вщповщае за змютом пушепв та нормативами бланковому вар1антов1. Обида вере вмпцували 540 зашпань. Комп'ютерна програма здшенюе повну попередню обробк результатов, виводить на периферШний пристрш "профшь" особистостг, затальн штерпретацно результатов в текстовш форм!, окремо подае результата в "сирнх" та 1 балах, передбачуе накопичення базн даних. Додатково комп'ютерна вере] опитувальника дозволяе фшеувати загалышй час робота шддослщного з блоко: тверджень, а також дозволяе внзначити час вщповдо на кожне запигання. Програм надае змогу яисно анатзувати вщповвд тддослщного на окрем! пункт опитувальника, що особливо важливо для визначення надойносп не лише тесту цшому, а 1 окремих його частин. Бланкова та комп'ютерна верен однаково дозволяют як групове, так 1 шдавщуальне обстеження тддослщних.

Щпдослщш складались з трьох специально тдабраних труп хворих на хрошчт соматнчш захворюваиня (колагенози та сердцево-судннт захворювання) т

контрольно! групп практично здорових оаб. Нами були обрат двI нозолопчно близью групи (ревматощний артрит та червона системна вовчанка) та група сердцево-судшших хворих (миральний стеноз), що обумовлено завданнями дослвдження, а саме: встановлення показшшв критериально! валадносп та надшносп для р1зних груп соматичних хворих. Виб)р даних нозолопчних груп обумовлений поширенням них захворювань в о стати роки, особливо серед молодих оаб. Колагенозн та сердцево-судинш захворювання ввдносяться до найбшьш тяжких соматичних хвороб, яи характеризуються пошсистемшстю симптоматики, негативним прогнозом, високою часткою летальносп та викликають стШку швалвдзацно вже в молодому виц. Щ захворювання внюшкають ртзномаштт невротичш реакцц та змшу психолопчних рис особистосп, тому е луже важливим медико-психолопчне обстеження цих контингенттв хворих з метою розробки ефсктивних психокорекщйних 1 реаботтацшних програм. У а групи шддосладних проходили тестування 2 рази (комп'ютерний тест та бланковий ретест) з ¡нтервалом в один мшяць. Для дослщження ретестово! надшносп при бланковш та комп'ютернгй формах представления опитувальника були специально видалеш 2 експериментальш групи, перша з них виконувала бланковий тест та ретест, друга - комп'ютерний тест та ретест. По результатах достдження були створёш пор1внялып таблищ, яю демонструють отримаш дат.

В четвертш глав! "Валццисть та надшшсть бланкових та комп'ютерних версш психодаагаостичних методик" наводиться результата пор1вняльних Д0сл1Джень психодаагностичних якостей та показниюв комп'ютерних методик.

Особливу увагу придшено характеристищ мотивацп тддосшдних, особливосп гемпових характеристик при робота з бланком та комп'ютером, особливостям очевидно! вашдносп тесту в обох вар1антах представления, ставлення до комп'ютерного та бланкового тестування з боку р)зних контингенттв шддослщних. Вщзначено, що мотиващя тддослщних при робот! з компьютерною вераего опитувальника звичайно бшып висока, що пояснюе бшып значну очевидну валадшсть. Було зафиссовано, що, в цшому, термш тестування для комп'ютерно! верен був иенший (65,2+8,7), иж для бланково! (71,7+8,3), навиъ для груп соматичних хворих, що демонструе переваги комп'ютерного методу. Однак, комп'ютерне тестування викликае втому у бшыпо! частини контингенту хворих ос1б, що характеризуються ишженою працездатшетю, тому для таких пщдослщшх бшьш адекватною е бланкова

форма представления опитувальника. Ця тендешдя е найбшып яскравою для сердцево судинних хворих, для котрих необхадшсть на протяз1 тривалого часу шдтримувап статичну позу, була дуже важкою.

У роздш наводиться доаграми та графим - "профш особистосп" ММР1, як характерш для р1зних нозолопчних груп при бланковому та комп'ютерном; обстеженш (графЬси 1 - 4), а також таблиц* пор!внялышх даних проведених досладжеш для бланково! та комп'ютерно! версш опитувальника для груп соматичних хворих т! контрольно! групи здорових оаб. Так, були зафшсоват значш poзбiжнocтi ; результатах при бланковому та комп'ютерному тестуванш, що особливо пошню да уах груп соматичних хворих. Причому, найбшьш значш розб1жносп у показника: були зафшсоваш для найб1льш психодиагностично щнних шкал (з точки зору оцшю емощйних реакщй та особливостей особистосп). Мова йде про шкали И (вашдносп] Не (шохондрн), Б (депресп), Ну (ютери), Ра (парано!) та Й (психастени). Ц розб1жносп стали причинами змш у "профшях особистосп" ММР1, що безпосередны веде до змш у психолопчному даагнозг Так, наприклад, для групи сердцево-судинни: захворювань при блашсовому тестуванш е бшып характереним психастешчшш профш з провщним "тком" по шкаш Р1, а при комп'ютерному тестуванш значне шдвшценн шкали Б змшюе профшь на депресивний; для групи хворих на червону систем» вовчанку поява нового "шку" за шкалою Ну надае профшев! риси демонстративного хода як при бланковому тестуванш для щс! групи був характерний шохоццрични профшь з "шком" за шкалою Не; в грут хворих на ревматовдшй артрит задост проводного "пзку" за шкалою Р1 у випадку бланкового тестування мае мгсце "шк" з шкалою Ра у результатах комп'ютерно! вереи. Таи poзбiжнocтi у результата тестування посередньо свщчать про змши у критер1альшй валщиосй тесту та можут бути пояснеш рЬними факторами, у тому числц фактором "комп'ютернс стривоженостГ. РЬна стутнь комп'ютерно! об!знаносп шддослодшх також мож призвести до значних вщхилень результатов. В цшому, профшь групи соматични хворих значно бшып шдиесений при комп'ютерному тестуванш, шж при бланковом} що е наслвдком бшьш високо! фоново! тривожносп хворих шд час тестуванн комп'ютерною вераао.

Головш зусилля були спрямоваш на визначення особливостей р1зних фор] надШносп та валщгосп версш тесту. Було встановлено несшвпадання показнию

Графж 1. Зютавимкть результата бланкового та комп'ютериого тестування в контрольшй rpyni здорових осШ (п=76)

100 90 80 70 60 50 40 30 20 10

LFK1 234567890 шкаяиММР!

Графйс 2.

31ставим1сгь результата бланкового та комп'ютериого тестування в rpyni хворих на сердцево-судшпн захворюваиня (№=66)

Графж 3. Зкггавишсть результате бланкового та комп'ютериого тестування в rpyni хворих на рсвматощний артрит (п=29)

Графж 4.

Зютавимгсть результата бланкового та

комп'ютериого тестування в rpyni хворих на червону системну вовчанку ion, (п=31)

LFK1234567890

шкалйММР!

i—I—I

афжи 1-4.Пор1ВюшьшпрофЫММР1 при бланковому та комп'ютерному тестувант.

- - бланковий тест

- - комп'югерний тест

очевидно! та критериально! ватдностт, розбккноста у показниках надшноси, як дои тесту в цшому, так 1 для його шкал. Ця тенденцм була бшьш яскравою для уах груг соматичшх хворих. Бшьш значка очевидна ватдшсть характерна для комп'ютерно] верей опитувальника. Для уах труп соматичшх хворих були встановлеш значн розб!жносп у показниках шкал, зафшеоване загальне щдвшцення шкал "невротично: тр1ади" та розб^жносп шдексу (Р-К) при бланковому та комп'ютерному тестуванш, щс може бути пов'язано з факторами, що викликають тривогу та психолопчнш дискомфорт при комп'ютерному тестуванш. Отримаш даш дозволяютъ зробип висновки щодо несшвпадання показтшв критер!ально! вашдносп комп'ютерно! т; бланково! вереш опитувальншав.

Бшьш висои та стабшьш показ пики ретестово! надшноси притаманш блаккови форм1 опитувальника, ретестова надшшеть бшыпо! частини шкал опитувальника прт комп'ютерному тестуванш виявляеться недостатньою. Найв!ропдтше, така р1зниц> пов'язана з особливостями комп'ютерного тестування, яю внзначаються р1знок суб'ектнвною легтастю та навичками робота з комп'ютером у шддослщних Розб1жносп у показниках ретестово! надайноетт е наелдаом наступних причин вщеутшеть можливосп повернення до попередньо! вщповщ з метою П виправлення техшчш помилкн внаслщок нев1рного натиснення клавш, недостатня розршнювашетт завдань на моштор1, шо веде до гадвшцення суб'екгивно! трудносп завдань. Буж також зафнссовано, що дисперсия шкальних оцшок при комп'ютерному тестуванн злачно бшыпа, шж при бланковому, що також е причиною змш у показникш надшносп тесту.

Встановлеш розб1жносп внутрнпшх кореляцШ шкал для бланково! т; комп'ютерно! верештесту. Це проявляешься яку змшах величин кореляцШного зв'язку так 1 у зшнах знаку кореляцн. Наприхлад, у бланковШ верен тесту шкали корекщ мають в основному негативний зв'язок з основшаи шкалами, а в комп'ютершй верен -в основному позитивний. Оскшьки щ шкали прнймають участь у корекци результата тестування при !х обчислюванш, вшцезгадаш змши можуть бути причиною змш \ загальних результатах, а внаслщок цього - змш у "профш особнстосп" ММР1 взагал1 Це може еввдчити про можяиву структурну неадентичшеть бланково! та комп'ютерно вереш тесту.

Таким чином, на основ! проведеного анашзу було доведено, що характеристики (алщноси та надйносп, а також таблищ нормативних показниюв, не можуть бути геренесеш з бланкового на комп'ютерний тест. Наслщки яюсного та математико-;татистичного анал1зу матер1алу дозволили зробига основш висновки та ;формулювати практичш рекомендацп, щодо використання комп'готерних методик при юихолопчному обстеженш хворих на соматичш захворювання. г

ВИСНОВКИ

1. Комп'ютерне тестування використовуеться у сучасних медико-психолопчних юслщженнях як налрямок, пов'язаний з особлив им способом отримання тсиходашостично! щформацн, моделювання даагностичного обстеження, обробки та нтерпретаци даних. Розповсюдження комп'ютерного психодиагностичного обстеження г юпшчшй практшд пов'язане з опттнзащоо техшчного анал1зу даних та ■ !х нтерпретаци, шдвшцення р!вня об'ективносп обстеження, розширення можливостей юделювання умов даяльноси шддослщюго.

2. При пор1внянш результата комп'ютерщи та бланково! версш опитувальника ЛМР1 визначеш достхшрт розб1жносп у середшх показниках. Найбшып значш )озб1жностп виявлеш у результатах шкал Е, V, Не Ну, М£ Ра, И. Таю розб1жносп снували в ус1х групах соматичних хворих. Вони можуть бути пояснеш вщсутшстю (остатшх навичок роботи з комп'ютером, обмежешстю можливостей самостшно фацювати з програмою, страх помилки, що стають провщними факторами [юрмування комп'ютерно! стривоженос-п.

3. Бшып стабшьш показники ретестово! надайносп притаманш бланковш форм! штувальника: коефнцент ретестово! надшносп при комп'ютерному представленш ;кдав 1=0,46, а при бланковому тестуванш 1=0,73. Найв!ропдшше, така рйниця юв'язана з особливостями комп'ютерного тестування, яга визначаютъся р1зною уб'ективною легюстю та навичками роботи з комп'ютером у шдцоиндних. Ретестова идШшсть окремих шкал опитувальника при комп'ютерному тестуванш виявляеться юдостатньою. Блгоько третини шкал мають показник г = 0,19-0,32.

4. Встановлено несшвпадання показниюв критериально! та очевидно! валадносп имп'ютерно! та бланково! версш опитувальника ММР1. Бшып значна очевидна

вашдшсть характерна для комп'ютерно! вереи опнтувальника. Комп'ютерна т бланкова верст значно вщрЬняються за профшями даних, яи е характерними да нозолопчних грул, що змшюе критер1альну валщтсть тесту. Таи розб1жнос зафшеоваш для ycix груп соматичних хворих.

5. Ставлення до комп'ютерного тестування тдцостдних значн диферешцюеться: 56,4% респондентов демонструе позитивне ставлення до обстеженю 30% гаддосладних сприймають ситуацию комп'ютерного тестування як незрозумш; таку, що тривожигь та викяикае заненокоення чи роздратування. Для вах груп хвори соматичними захворюваннями процедура обстеження у комп'ютернш вереи внявилас обтяжуючою та викликала втому. Найбшып негативне ставлення до комп'ютерш методики було зафшеоваие в груш хворих на ревматоадний артрит, що пов'язане психолопчними особливостями дано! нозолопчно! групи.

6. Дисперс1я шкалышх оцшок при комп'ютерному тестуванш бигып значна, ш: при бланковому. Ця тенденцш е бшып яскравою у випадку обстеження хворих н соматичш розлади, шж у контрольшй груш практично здорових, що дозволяе створит практичш рекомендаци щодо особливостей використання комп'ютерних методик медико-психолопчних достдженнях.

СПИСОК РОБ1Т, ОПУБЛ1КОВАНИХ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦП:

1. Особливосп використання комп'ютерних вереш опитувалыпшв особистосп Вюник Кшвського ушверситету. Серш: сощологш, психолопя, педагогии. - Вип. 6. 1998. - с.54-56.

2. Компьютерное тестирование // Журнал практикующего психолога. - Вьшуск; - 1997. - с.65-93. (соавт. С.М. Морозов).

3. Надшшсть та вашдшсть комп'ютерних вереш опитувальншав особистосп Вюиик Кшвського ушверситету. Сер1я: соцюлопя, психолопя, педагопка. Вип.2. 1996. - с. 68-75. (сшвавт. С.М. Морозов)

4. Методолопчш та методичю проблеми тестування // Проблеми розвитку освй на бакалаврському еташ в евпга вимог ринково! економжи. Тези доповщей науковс методично! конференцй 4.02.94. - Кшв, Кшвський державний економ1чни ушверситет. - 1994. - с. 89.(сшвавт. В.А. Козаков).

АНОТАЦШ

Зеленкова М.В. Особливост! застосування традицшноТ та комп'ютерноГ пагностики у медико-психолопчних досллдженнях. - Рукопис.

Дисертацш на здобутгя наукового ступеня кандидата психолопчних наук за :пещальшстю 19.00.04 - Медична психолохтя. - Кшвсышй нашональний ушверситет 1меш Тараса Шевченка, КиЗш, 2000.

В робота проанатзоваш теоретичт та прикладш проблеми застосування комп'ютерних версш огопувалыпшв особистосп у медико-психолопчних цосладженнях. Проведено порЬняння головних психодаагаостичних характеристик [надшшстъ, вашдтсть, дискримшатившсть та íh.) на приклада бланково! та комп'ютерно! форм опшувальника MMPI та рйних груп соматичних хворих. Пропонуються рекомендацп до застосування комп'ютеризованих форм даагностичних опитувалышюв в медико-психолопчних дослвдкеннях.

Ключов1 слова: Психолопчна диагностика, даагностика клшчна, диагностика особистосп, опигувальник, комп'ютерна даагностика.

АННОТАЦИЯ

Зеленкова М.В. Особенности использования традиционной и компьютерной аиагностики в медико-психологических исследованиях. - Рукопись.

Диссертация на соискание научной степени кандидата психологических наук по гпециальности 19.00.04 - Медицинская психология. - Киевский национальный университет имени Тараса Шевченко, Киев, 2000.

В работе проанализированы теоретические и прикладные проблемы применения компьютерных психодиагностических методик в современной психологии, в том тесле, в медико-психологических исследованиях в условиях клиники соматических Зольных. Рассмотрены проблемы компьютерного тестирования как нового направления в психодиагностической практики, перспективы развития, преимущества и недостатки компьютерного метода, а также вопрос идентичности результатов компьютерного и бланкового тестирования, динамика показателей валидности и надежности компьютерных и бланковых тестов.

Актуальность проблемы исследования обусловлена, с одной стороны, с широкь использованием компьютерных методик в клинической практике, с другой стороны, ] исследованностъю данной проблемы и отсутствием данных относителы сопоставимости результатов бланковых методик и их компьютерных версий.

В ходе исследования было проведено сопоставление основнь психодиагностических характеристик (ретестовая надежность, надежность ппв опросника, критериальная валидность, очевидная валидность, и др.) на приме] бланковой и компьютерной версий опросника ММР1 для различных грут соматических больных. Были выявлены и проанализированы различия в мотиваци эмоциональных реакциях и темповых характеристиках работы с компьютерным бланковым тестом для разных групп испытуемых. В исследовании также выявлены рассмотрены факторы, которые приводят к различным изменениям в результат, тестирования и психодиагностических показателях самого теста, что, в свою очеред становится причиной ошибок при постановке психологического диагноза личности снижает диагностическую ценность самого теста. Были рассмотрены мотивациониые темповые характеристики работы с компьютерной и бланковой версиями теста до разных групп соматических больных.

В результате исследования было доказано несовпадение показателей ретестовс надежности при компьютерном и бланковом предъявлении теста, как для теста целом, так и для его отдельных шкал, зафиксированы различия в показателе очевидной и критериальной валидности, выявлены расхождения в средних показател? шкал, что приводит к искажению общей картины и ошибкам при составлен! «профиля» личности при обследовании соматических больных.

На основании проведенного исследования были сделаны выводы относителы целесообразности применения компьютерных форм опросников в клинш соматических болезней и предложим рекомендации к применению и проектировани компьютерных психодиагностических опросников с целью их адекватного применеш в медико-психологических исследованиях.

Ключевые слова: Психологическая диагностика, диагностика клиническг диагностика личности, опросник, компьютерная диагностика.

ANNOTATION

Zelenkova M.V. Peculiarity of usage of traditional and computerized diagnostics in le medical psychological research. - Manuscript.

A thesis for Candidate of psychological science according to speciality 19.00.04. -tedical psychology. - Kiev State university called by Shevchenko, Kiev, 2000.

Considered in this work are theoretical and practical problems of usage of computerized :rsions of personality questionnaires in the medical psychological research. A comparison of lain psychological characteristics (validity, reliability, discriminatory power, etc.) has been iade on the example of blank and computerized versions of MMPI questionnaire and liferent groups of somatic illness. Practical advises and recommendations in usage of jmputerized questionnaires for medical psychological research provided.

Key words: Psychological diagnostic, clinical diagnostic, diagnostic of personality, jestionnaire, computerized diagnostic.