автореферат и диссертация по психологии 19.00.07 для написания научной статьи или работы на тему: Психологические основы самоконтроля учеников в процессе изучения иностранных языков
- Автор научной работы
- Деркач, Лидия Николаевна
- Ученая степень
- доктора психологических наук
- Место защиты
- Киев
- Год защиты
- 1994
- Специальность ВАК РФ
- 19.00.07
Автореферат диссертации по теме "Психологические основы самоконтроля учеников в процессе изучения иностранных языков"
1НСТИТУТ ПСИХОЛОГИ АПН УКРЛ1НИ
На правах рукопису ДЕРКАЧ Л1д1я Миколалвпа
ргв ОД
психолопчш основи
САМОКОНТРОЛЮ УЧШВ У ПР0ЦЕС1 НАБЧАННЯ 1Н03ЕМН1Ш МОВАМ
19.00.U7 — педагопчна та вжова психолоп'я
АВТОРЕ Ф ЕР А Т дисортацП на здобуття ичоного ступени доктора нсихолоНчиих наук
КиТв - 1994
Дисертащею е рукопис.
Робота виконана в 1нституг1 психологи АПН УкраТн!
Науковий ко^ультант — млен-кореспондент АПН УкраТии
доктор психолопчних наук, професор С. Д. МАКСИМЕНКС
Офщи1ш опонснти: —доктор психоюпчних наук,
професор М. Й. БОРИШЕВСЬКИ!
— доктор психолопчних наук, доцент Н. В. ЧЕПЕЛ6ВА
— доктор педагопчних наук, пр-.фесор В. М. ПЛАХОТНИК
ПровЦна орглШзашя — КиТвський утверситег
1м. 'Г. Г. Шевченка
Захист в!дбудеться »29* червня 1994 року о 11 годии на зас1данн! спец1ал1зовано1 ради Д ul.48.01 в 1нститут1 пси хологн АПН Украши за адрссою: 252033, м. КиГв, вул. Па ньк1вська, 2.
3 дисертаилею можна ознаГимнтися у б1блю!ещ 1нсти гуту пснхологП АПН УкраТни.
Автореферат роз1слано „26" травня 1994 року.
Вчений секретар спец|'ал1'зовано1 ради, кандидат психолопчних наук л М. I. АЛЕКСебВ^
) к » т.
ЗАГАЛЬНА .ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Дгоблецк I акт у_а льн1сть досд1дя»н-н я. Основн! конц°вдуальн1 положения розробок.у психолог!* навчая-ня, а також досл1даення в галуз! сист<>мно-д!яльн1сного п!дходу спряяють 1нтрнсивному психологичному пошуку шляхIв розв"язання проблем розвитку творчоУ навчалыюГ д1яльност1 особистост! в УкраШ.>
Загальнов!домо, що самор<>гуляц1я визначаеться як один з ун!в*р-сальних принцип!в !снування орган 1зму, що зд! йснввться* на р!зних р!внях його |£упкц1онуваиня. Розум1аня процесу навчання ян саотемв дозволяв розглядати^проблвму ооо<5йат1сноТоаморегуляц1 5Г як сукуп-н!сты особливостей "прбцёсуальноГ I особистТсно1 активностГ лвдини.
У ПСИХОЛОГ!чНПХ працях 3 пройдем регулярного компоненту Н8В-чальноУ д!яльност1 порушено широк» коло пихань. Ал« одн!вю з аату-алышх, не_вир1шених до цього часу, е проблема сп1вв1днош«ння мимо-в!льного регулювання, дов!льного управл!ння та зовн!шнього спонукан ня.
Важливе м!сц» серед НЗВедеНИХ ПробЛ®М НВДаЯИТЬ Проблем! психоЛОГ II самоконтролю, яка п°редбачае иусв1домлен«> регулввання лвдиною свое! ЦОВ°Д!НКИ 1_д!яЛЬНОСТ! ДЛЯ ЗвбезПеЧеННЯ В'ШЮВ!ДН0СТ! результат!]] поставляним ц!лям, вимогам, нормам™ % М»та самоконтролю полягае в уннкп»нн1 помилкових д!й або оп»рац1й-1_1х виправл*ни!. При цьому формування дов!льно! саморегуляц! 1 п»редсачае мождив!сть лвдини усвЦомлювати 1 контролювати ситуац!ю, процео. Самоконтроль п»редбачае наявн!сть «талону I можливоот! отриманна в!домоотей про контрольован! д!1 ! отани.
У процео! МпТОДОДОГ!чНО? рефлекс! У виявл»н! 1 сформован! Шд-ходи отосовно досл!дження сутноот! зм1сту самоконтролю /В.В.Давидов} Д.Я.Гальп«р!н; К.И.Мальцева; Г.С.Н!к1форов; С.Т.Иишнов; ВЛ.Ол!ва-' нов■ ЯЛ.Цурковоький та !н./, р1вн1в, С1вд!й, зас£б1в 1 оиоооб!в його орган!зац!1, а також шлях!в його реал1зац!У в навчальному про-цес1 /М.Я.Боришевський; Л.Я.Крилов; Л.Б.1твльоон; В.М.Глазир!яа; 1.0.Зимня; В.Г.ЬЪмгчко; О.К.Сердюк; Г.О.Соб!«ва; Т.Г.Гевэкоре; Л.В. Долинська; Л.В.Еэрова; В.Г.Страхов; ЯЛ.Цурковськи?; С.Л.МироькиЯ та !н./.
^Украинский советский энциклопедическая оловярь /Д)Д ред. ф. С.Бабичева/-к.,1987. - 'л.З.- С. 159.
Дроте запрощ)нован1 концептуальн1 мод«л! досл1дк°ння навчально-го самоконтролю н<* мояуть бути використан! як зягальнопсихолог!нн1, оптшальн1 мод°л1 для т°оротичного анал1зу самоконтролю в'мовленне-в!й д!яльност1 з умовах_бШнгв1зму„ На наш поглдц, ¥х обмежен1стьпо-лягае в тому, що вони н» спрямован! на його вивч°ння_як складного, баг8тор1внрвого системного об"екту в !ншомовн!й мовл°ннев1й д!яль-ност1 особис-тост!.
7 даному досл1дж»нн1 анал1зуеться загальнонауковий эм!ст понят-тя "самоконтроль" у цЬ^му 1 в 1ншоыовн1й мовлрннав1й д1яльност! зокрвма, причому в напрям! в!д тпоретичних_побудов до *'номонолог1ч-них даних та узагальн»нь.
Виб1р проблеме зумовлвний н»задов1льним станом И вивч°ност1 в загальн!й, п«д8^ог!чн1й та в1ков!й психолог!?, нашою досл!дницькою конц»пц1ею, а також нерозробл<>н1ств психолог1чних основ самоконтролю в умовах б1л1нгв1зму. Причиною аодЮного становища, на нашу дум= ку. е в!дсутн1сть ы»тодолог1чних основ анал!зу самоконтролю, конкр°т-них психолог!чних принцип!В ДОСЛ1ДКвННЯ проблемы, як! мають ун1вар-свльяий характер для вс!х дисципл!в шального /гуман!та*ррого/ циклу. I ц» ц!лком в!рог1дно, тому що р!зн! аспекта самоконтролю I самор®-гуляц!¥ взаеыозв"язаь-1 1 взаемообумовл»а1 в проц=с! навчання завдяки такому ф»ном»ну_як ыовденнева розумова д!яльн1сть^
• Еротв вивчвння спяциф$ки самоконтролю в проц°с! засвоення-Лно-ЗвМН01 МОВИ /в умовах бШНГВ!зМу/ ДО "ДЬОГО часу не було предметом си»ц!ального досл!джещщ.
7 психолог!чн!й пробдематиц! самоконтролю немае фундаментальна» досл1джань, як! б розкривала йога псвхолог13н1 и"хгн!зми на р!зних . «хапах засвоевня ссобист!стю ДВОХ НесП0р1ДНеЦВХ нов. В!дсутн! досл!д-жашш, в яких обм!рковуоться :ншомовн1 «талона самоконтролю, зм!ет оперування ними, отдуктурно-функцЬнальн! характеристики 1 с поди-ф!чн! взди
Шдкр^слюючи науково-практичну значим! сть пробл«ми самоконтролю у процвс! навчання ¡яозчшиш ыовам, сл1д*констатувати, що_в його психолог!чн!й аробл»матвц! бракуе праху», спрямованих на вивчення эа-гальнопсяхолог!зного зм!сту Поняття самоконтролю, -роэкриття його псвходог1чних кехан!зм1в на р!зних_р!внях двомозност!, а також, вив-
ЧенЯЯ ОСОбЛИВОСТвЦ М0ТНВ8ц1йН0? Сфера СЭМОКОНТРОЛЮ ЯК ОДНОX 3 ОСИО-
вополоднвх характеристик особистост!. Суттев! компонента самоконтролю в умовах бШнгв!зыу вивчалвсь 1аольовомо, н® булв методолог!чко об'едвэвЕмо, отж°, н» опрямованими на стгор°шш ц!д!сио? кауковоУ
т»орП. Еотр°буе р°т°льного аналгзу ироцвс форкування сП"Циф!чних вм!нь_самоьонтролю /поточного та Шдсумкового/ при робот! над знаниями /л=ксш:а 1 грамэтика/ 1 видами мовл»яневоУ д!яльност1 /говор'нкя, ауд1юва; 'ня* читання 1 письмо/._3 >озиц1й кярувэння формуланням самоконтролю нвосШдн» укладання т«ст!в, т«>стових завдань для розвитку р1зних вид1в самоконтролю, для застосуваняя Ух з 60М, а такоя б°з нвУ за доиомогою зоровоГ основа /наручника/; потр«буе? розробки 1 проблема засоб1в самоконтролю в залажност! в!д !ндив!дуальних осос.л-воствй учн!в.
Таким чином, нт<озробл*н1сть психолог г-ших основ формування самоконтролю стримуе створ*ння едино!? т»ор! К. розвитку навчання 1 ц* пом!тно впливае на прэктичну роботу п»дкол«>ктив1в, на як!сть знань тих, хто нэвчаеться. Вс* сказан® св!дчить п+га що проц»с формуван-ня самоконтролю мае бути ц!л*спрямов8ШШ, м*тодолог!чно та м°тодично обгрунтовзним. Социальна та психолог1чна значим! сть. пробл°ми розвитку самоконтролю в умовах бШнгв!зму зумовила виб!р т«ми: "Шихоло-г! чн 1 основи самоконтролю учн1в_у проц»с! навчання ! н о з » мн и м_м о з а м ".
Об"ект досл1дж»ння - самокоь*.гроль у проц°с! мов-л"НиевоУ д1яльност! школярха- 7-У1 клзс!в та студентiв 1-Е курсу ровного вузу*.
Д р ° д м « т д о с 1 1 д » а, ня - становления психолог!ч-них м°хан1зм!в ( розвиток кавчальиого самоконтролю у дроц»с1 заово-еяня нпр1дно! моей.
й' та д о о л 1 д и а я - творатичний анад!з основ формування самоконтролю з мовл»ннев{8 д!яльност: оссбистост!„ визнач»н-ня пснхолог!чних принцип!в його викорастання; атакож засоб!в н»р1в-ництва ним в уморах {ншомовно'1 д!яльност! учя1в.
Г1Д0ТИЗЙ: _
1. Самоконтроль в мовленнйв1й дгяльност! повинен розглялатися як система бэзисних компон"нт1в0 як1 трансформуються в единий 1нт»грованиЯ м»хан1зМо
2. Оссбливост! становления ¡нт°гро1заного м»хэн1зму самоконтролю в !ешомовн!я д{яльносх!_субиектз в!добрзкають р!вань сфо_р-моваяост! його мовл°пнево1 комп*тенц!г, тобто !нтелвктуальнаГ, мов-но5Г та *моц!йноУ активном!, як! е сукупност! заб"зп"чують »Ф«ктивн! умовв для оволод!ння !ноз»мною мовов.
*3. Исихолог1чними основами-формування самоконтроль в мовлвннбв1й д!яльност1 виступають т®нд«нцИ розв&тку м"хан!зн{в самоконтролю I
мовомвсленоя, а_також засоб!в двр® робки БврОаЛЬНоТ 1нфорыац11 в р1з-них умоввх «овл<>швво! д!яоьност!.
4. Данам!чна мод»ль_с8моконгролю в основою дая теоретичного' обгдщту-ваввя структуре 1вттрованого махан!зму самоконтролю, "v Оооблввост! функц1онуванвя виоокого р!ввя самоконтролю е ш>х!д-ною влличиною в!д вабору оптимальных cnocoâtB та засоб1в самоконтролю.
6. У форкуванн!_»талон!в самоконтролю йров!дву роль в!д1грае_асоц!а-тавнай <>коа«рнмант, який отаЦулюе особастХоть актуад!зацН рез»рв1£ в^рбально! пам"ят! ,_сприяе (Гормувавяю в н®1»мн«>м1чних дЩ, н«обх!д-них для формування «талон 1в оамововтролг, а також иощуху 1нфо{ыацИ в оам"ят1 тих, хто навчавгьск.
7. Асоц1атввнай °ксп»рим®нт в коректною пробою для ваявл»ння р!вня сформованоот! самоконтролю у вроц«о! зэсвоевня энавь.
Ваходяча э визнач«нвх таким чиной м»тв та г1ш>т*ав. ка сформу-.лювахк так! зэвцацня:
I/ обгдгнтуватн воИх^дог1чну конц«пц1ю, систему та умовв форыування
самоконтролю в мовл»нвев1Р д1яльност!; 2/ на основ! дог1ко-!оторичного анал!зу ваяватв т»нд«нц1I становления поахолог!чноТ Te'oplï самоконтролю особистост1; 3/ розробити та обгрувтувати бШнгвальну модель пород*иння Ibdouob-його ввсловлюваиня, а такох сконструюватв динам!чну модель самоконтролю ¿ля т«ор»зичнога обгрунтуваная структуре та сп«цаф!ка функц!онування 1вт»грованого м»хан1зыу самоконтролю в умовах 61-л1яг9)ацу;
4/ з"ясувати функц! I та структуру_окр°мих ланцюг!в 1нт°грован0Е0 м»хвн!эму самоконтролю, Yx г»н»вво у проц»с1 звсвоення 1ноз»мво1 мое» на початковоцу »тап!; 5/ вяяватв особлавсст1 мотввэцШо! сф»ри самоконтролю, И динамичн! та эм1отов8о-вмавлов1 оооблввоот!, зумовл»в1 ыовЛ'наеввма чинни-яамв ;
6/ ваяватв зв'язак к!г р1вв»м оформованост! самоконтролю-та р!вн"м
актуал!зац!1_°галон!в за дошмогою асоц1зтивного рксперкмечту, 7/ з"яоувати сс«циф!ку sutcrossax та дянам1чнвх характере так »талон! в самоконтролю} зрияватх 8аконо*1рност1 формуванвя_еталон1в аор!внявня; Тх вац!ональао-хулыурв1 оообливост!у пр»дотавнвк!в "гарячвх", тобто европвйськах культур; В/ роз роба та арегрвцу sa м*тодаху ферму вання вавчального самоконтролю шко«яр1в те студжнт!в; зд1Яснита апробацЧю отриманих результат! в дос2*1дж»ввя в прахтвху оволод!няя 1ноз®мними мовама.
- 5 -•
Ы-а t о д р л о г 1 я га м о т -о д и доел! д_ж »аяя ,Ц"тодолог1чну основу робо-и скл8ли еолок"йня щодо Р"ал{3эц1Г сиот»мяо-д1яльн!оного Шдходу в психолог»! /К.О-.Абульханова-Славська; Г.О.Ьалл; Л.С.Виготський; В.В.Давидов; Д.1.3!нч<»нно; О.В.Киричук; О.М.Л«онтьев; Б.Ф.Ломов; А.О.(Мрнов; С.Л.^01ншт»йя; Д.Н.Узнадз» та !н./, про особист1сно-мотивац1йнвй та оп»рац!ональний компонента нав-чальноГ д!яльност! /В.Г.Асеев; ЛЛ.Божоеич; С.Ь.Бонарова; П.Я.Гальп«-piH; В.К.Д«м1д»нко; В.О.Ыоляко; Л.Г.Шдоляк; ВЛ.Ол1взнов та 1н./, про !н(£ормац!йний та ртуляц!йний компонента навчально i■ д! япьност i /М.Я.Бориш»всь: ай; П.О.Гончарук^ О.О.Конопк!н^ Г.С.Н1к1форов; O.K. Осницький; I.А.Трофимова; Н.ВЛвп<»л»ва; 1.1.Ч»онокова; Н.е.Шафажин-ctKai Т.М.Ушакове та 1н./. Самоконтроль внал!зуеться як оамост!йна сиот«ма, що эаб°зП1»чуе з!ставлвння, зв!ряння та кор®кц!ю р«»эультат!в яавчально-П1знавальноГ д!яльност1 особистост1.
Н а д 1 II н 1,0 г ь т а л о с i и в I с а I с т ь стриманих р<»зультат1в заб»зП"чувалась ввкористаниям р!зних вид!в статиствчного авал1зу пкоп»рим»нтальнвх даних, а також ввкорветанням взавмодоповню-ючих и'тодик.
Н а .у к о в_а нов и.з н а дис»рт8щ Г..
- Вп"ДРп зд!асН"Но досл!дж«ння самоконтролю ко£л»няево! д1яльност! з позиц!а сиат»мно-д!яльн!аного п1дходу.
- Самоконтроль розглянутий як система безисних компоя«нт!в, як! трансформуються в единий !нт»грований м*хан!зм.
- Ваерш» доел!джон! психолог1чн! мвхпн1змв самоконтролю, оообливоо-Tt ix $ункц!онування за умовами субординатявноге f кооцдвнативно-го <5!л!ягв!з«у.
- Заиропонована_1нт"рлр»тац1я психолог1чно! природ» бШнгвально! мпд«>л1 лородж»пня 1ншомовносо висловлювання та виявлана 1х обумов-л°н1оть особдивостями поп»р»дауючих сигнал!в 1-го, 2-го, 3-го по-< рядку. Вэназана. и о б1л1нгвальяэ модель являв гобою
г Ва»рш» розглянута сп°ци<Пка 4ункц!онування м»хан!зцу самоконтролю в двох неспор!дпенах(МоваУр!дна та 1нозвмна/ за дотмогою засунуто! нами (ИлГчгвально! можл1.
- Б1льш д»тальн!ш<>, н1ж це робилооя до цього чыоу, з 1иших..дсихоло-р1чних позац!?. досд!дж«н! законом!рноот1 мотявац!Яво! сф-pi !кзо-мовного самоконтролю, аокр*ма. зк!ст те 1ерерх1я мотивtя самоконтролю а1дл1тк!во Вошярено_уявления про_особдивост! мотива»!! самоконтроле ях и«хан!зму г-ч^зису inT?pectB ш»оляр!в so иавчвиил.
- £ -
= Виявлен1 особливостг рпливу зм!сту еталонгв та елемент1в семантич-ного компоненту mobhoy зд1бност1 на пр^цес стабШзац!1 i r¡ii.h^ношения вид i в самоконтролю,- 3"ясован1 функцИ еталон!в самоконтрсглю, Еиявлена специфика i'x фошування за допомогою scoyiar¡ir"0ro эксперименту в умовах бШн-гв!зму та ¡,ласиф!кац1я для початкового етапу засвоення !ноземно1 мови, д,инвм1кэ формування..
- Ваерше оОгрунтовансг гоэняття "емоцгйний самоконтроль", йоесг зм!ст, функц1я, а також в пли в хвилювання на ефектив!псть самоконтролю.
- 3"ясован1 стедН, píbhí самоконтролю на резнях етапах оволодпшя 1ноземною мовою:: запропонован! стад!* самокорекц1 Y,
- Пре>анал1зовано зв"язок м1ж 1ндав1дуальними особливостями вербзльнг^ пам"ят1, виявленими в асоц!ативному експеримент!, та р1внями'сфор-мов'аност! самоконтролю.
Тесгретичне значения. Досл1Дження стансгаить певний внесок в подалыау розробку психологíhloí концепцД Y самоконтролю в мовленкев1й д1яльяох:т1 у ц!лоыу í в 1ншс>м0вн1й ыовленяев>й д!яльност! зокрема. Значения роботи полягае у:
-теоретичному анал*з1 основ формування самоконтролю в мовленнев1Й д1яльноот1 i визначенн<1 психолог!чних принцип1в floro використання, а текож засоб!в кер$внидтва ним в умовах навчалькоЧ 1ншомоенoí д!ялышст1;
-пспблематиц1 самоконтролю i законом!рностях фошування його псахо-лог!чних механ!зм1в, що наведен! в едност1 категор1ального апара-ту наука i завдань шк1льно! та вуз!р1Ько! практики викладання 1но-земяих нов;
-розкритт{ психолог1чно! сутн1ст1 1нтегрованого механ!зму самоконтролю; виявленн! реальних, потенцШих можливостей його розвитку за умовама б1л!нгв1зму;
-теоретично обгрунтовэному зв"язку р!внем сформпваност! механ1з-к1в иоЕомасл'еиня, навичок та bmíhí самоконтролю; -поширенн! уявлень про бШнгвальну модель породження ииио.ловного
вис;.^влювенья, сконструйовьнн1 дкнзм!чноУ ;.-.одел! самоконтролю; -виявлеи«1саециф1ки особис!г1сно-мотрвац10ного компоненту íhidokoehoÍ д1яльност! школяр1в"У-У1 клао!в у npc-ieci самоконтролю при вивчеи-•• ni лер1дыоХ моя»;
-Ь«знзченк1 рол! i практичного эваченнл эсохИативного експераменту к? sacoCy фориувглкя етвдоя!в obmoxokt^owd;
€гСт«яй> vcHRf наШонйльчо-культуг oí специй' и ет8лпн!в нор1еяяння а
•
укпяУнськ!й та эютййсьИй мовах. Показано, що вони в!дображають специф!ку мовного мислення, загальн! та локальн! компонент» л!нгвокультурних сШльнос^ей, опобливост1 !нтерференцН навичок; -з"ясуванн!, що на в1дтворення еталону з довгочвснп* пам"ят1 впли-вае: характер асоц!ативного зв"язку еталону з !ншима словами, сту-Шнь шшбност! засвоювяних 1 засвоених зразк!в мови, стуи!нь збпчвння, фактор часового- сп!вв!дношення засвоюваних та засвоенвх зразк!в в умовах б!л!нгв!зму;
-визначенн! специф!ка асоц!ативного експерименту як д!агностичного засобу виявлення !ндив!дуальних в!дм!нностбй пам"ят! та р!вн!в
сформованост! самоконтролю;.
•э'^суванн! залехност! м!ж параметрам» довгочасноУ пам"ят! /"пь товн!стю" пам"ят!/, тобто усп1шн!стю в асоц!ативному ексаеримеит! та "готовн!стю" до самоконтролю в умовах б!л!ягв!зму; •визначенн1 основних стратег!й формування самоконтролю мовленаевоТ д!яльност1, засо01в кер1вництва ним за. дооомогою ЕОМ. Практична зиачущ1сть Керування самоконтролем в 1Ншомови!й мовленнев!й д!яльност! ,ае можлив!сть:
- для впровадкення результат1в психолог!чного досл!джения самоконтролю в практику навчання, що розвввяетьсл, викоряотан-ня для управл!ння педагог!чним процесом з 1ноземноК мови в школ! та вуз!, а такок псих1чним розви^ком суб"екта;
- для обгрунтованого вибору р1зннх технолог!й та методик, запро-понованих в дисертацх* з метою виявлення 5ндив1дуального р!вня сформованост! самоконтролю особпстост!.
а основ! вид1лених принцип!п будування та динам!чноК модал!, а та-эх исихолог1чннх засоб!в самоконтролю розробленв' навчальна та ко-31щ!йна програма формування шшомовного самоконтролю учн!в та сту-гн!в, що надае в розпорядження психолог!в та дкдакт1в ц1л!сиу «стему конкретних засо 1в, що забезпечус ефектяви!с?ь самост!йно1 зботи, п!двищення р!вня саморегуляц!У.
жомендацН, сформулюван! в диоертацШому досл!дженн!, можуть гта виксгристан! при розробц! та аргу!.«звтвцП осиовмх псвхолпг1ч-IX категор!й, п!зиввальнвх игоцео!в авторами шк1льиих арогрои та 1ВчальН(Млетодичиих сос!бник!в, у процес! амал(зу сват-:»*! загвль«?)-шчальних вм!нь тэ навачпк но ;ин1 пм^тодвчнсау р!як!.
Пра клади! а о д е к т и ц^педеного яосл!д*ея1;я рсч-зовзн!: .
- при розробц! нявчальних програм та план}в ссцкур^в "1]ро0л«ми бШнгв!зму". "Алтуальн! проблсмв 1ншомовного самоконтролю в проц»-о! вивчення ího3»mhoí мови в свр«дн1й школа." та впровадуеаня i'x в навчальний лроц«о на ф!лолог1чному факультет! /англШськ» в!дд1лви-ня/ Лн!проп"тровського дпржун!вврситвту, обласних !нститутах УкраУ-ни, а також м1сцевому /м.Дн tлроп°тровськ/ 1нститут1 удооконал«ння вчит»л1в;
- розробц! тпст!в для поточного i Шдсумкового контролю та самоконтролю з допомогою '"ОМ до Шдручника англ^ськоУ мови 5-го класу ев-тор!в В.М.Длахотника i Р.Ю.МартиновоК;
- розроЗц! практикуму во використанню приймянник1в з ключами длягоа-мокор*кцП до Шдручника англ1йсько'1 моей В.д.Арак1на для студ»н-tJb Ь=П курс!в мовного вузу.
II» т р д и д о.с л ! д ж ° н н я
Характер досл!дження_тэ його завдання зумовили використання комШ1»коу т°ор<>тичшах та_емп! гичних м°тод!в в i'x взаемоав"язку: TeopciHaHi /!стор«!ко-г2н°ткчний, мод»лювання/. а також =мп1ричн!/ сдостарлж°нняр м°тод "вксП"ртнИ'Х оц!нок", дсихолого-л1нгв1стичний анал!з мовних_аомалок_в уон!й та шсьмов!й мов! тих, хто навчаеться, асоц!ативний эксперимент /клаовчнвй те модий!коьаний вар!анти/, "кс-п»рим»нт_в його р!зних вар1внтах /констатуючий; формуючийД вим1рю-вання, м»тоди статистичнога 8нвл!зу. У ход1 констатуючого гкспери- . м»нту використовувся ряд методик: оштувальник Векслара, ы'чодика с-мантичного дифор°нц!алу Ч.Осгуда* методика "незак!нч»н! р»н®ння" r. wlig»; м»тодика р°дагування п»рекруч°ного тексту /Л.М.Ддркач/.
Д о д о » « К н 'я. ю в и н о о я т-ь оя на захист I. 11сихолог1чн! основа самоконтролю в мовл"ннеЕ1й д!яльност! суб"ек-та:
1.1. Самоконтроль набувае системного, самост!йного характеру, кола в!н розвиваеться 1 функц1онуе як системна едн!сть базисних ме-хан!эм!в:
s/mOTULauiPjioi пзтсвност!; б/з!ставл°ння; в/вид!л»ння ц!л»й; г/виутр!шнього рекладу; д/мехашзму сигналу в!дпов!дност!/не-в1дпов!дност!; <»/®моц!йно-оц!ночного механ!зму; л^ырхан!зму ко-р°кц!1, що складае *1нтегрований, загалышй блок ы»хан!зму самоконтролю.
1.2. Особливост! функц!онування ы"хан!зыу самоконтролю в мовл«нне-в!й д!яльност! особистост! на початковому етап! опанування мови в!добракають р!вень_сфорыованост! загальнсфункц!онашшх ыехан!зм!в МОВИ, зумовлених 1нДЕв!ДУЭЛЬНЕМИ засобами Пореробки
1нформацП.
I.ft. Динам!чна модель 1нт°грованого, психолог!чного м»хан1зму самоконтролю в сукупяост! йаго ланцюг1в; комплексна типолог!я_засс-б!в самоконтролю конкр«тизована у вигляд! вербальних, тренуваль-них завдань англ^йською моеоп, як! виконуються усно або паоьмо-вогза умовами дисплейного класу з Еикористанням ЕОМ.
1.4. Ефективн!сть д!яльност! самоконтролю в залежност! в!д особлявоо-т°й мотивац!йно)Г сф»ри суб"екта.
1.5. Класиф!кац1я еталон!в самоконтролю, оукуш!сть ix ам!отовних та динам!чнах харак1ериотик;_нац!онально-культурна оа»циф1ка прояву "1алон1в з1стзвл°ння_.у пр»дставнвк!в "гарячих" культур.
1.6. Ы°тодика формування »талон!в самоконтролю зэ допомогою асоц!ати-вного ексигрим^нту.
2.0. Принципа р»ал1зацН 1ншомовного самоконтролю ян д1яльност!, що фуикц'юиув як ц1 л!сна едн!сгь для К"рувення ним: I/ принцип ком-пл»ксност!; 2/ ирнцид внутр!шньоХ вмотивованост!; 3/ принцип камун1кативноК спрямованпст!; 4/ принцип св1домост!л 3.0. Р*к0мендац1 !f ПСИХОЛОГО-МеТОДИЧНОГО зм!сту щодо системно* ор/ан1-зац!У та формування вм!нь 1 навичок самоконтролю з опорою на бШнсвальну модель породжещш !ншомовного виоловлювання. З.Г. Ракомендац!Y ' вчителям та викладачам, к«р1вникам шк!л, психологам та м°тодистам по формуванню навичок та вм!нь самоконтролю в пооцас! ззовоення tH03eMH0i мови.
Д д^р о i а ц I я робости. Апробац1я рязультат1в та Хх впровэдаення эд1йсшоЕЗЛиая паралельно з невчальнии процеоом протягоу. 19Й1-1Э94рр. з 1ноз"мно? мови /англ1йоько1/ в школах )!■ 9, 23, 28,_67, III, 142 м.Дн1прпПетровська, СШ У I м.Новомосковська, СШ tf I м.Кр»-менчука« EiлоХ ц°ркви, а також кафедр англ!йсько* мови Дн1пропетровс1ко, го ун1в»рсиТ2Ту, кафедр! !н03"мних мов Бервдноького Д»д!нсхитуту. До-Ötр "Ксдериментальних даних проводився також у ход! проведения облас-HEX 0л1мп!ад 3 !Н03емН0? МОВИ у M.jiHtnpOneTfOBCbKyi В цроцео! проведения консультзц!й та л»кц1й в 1н0ти1ут!.уд0с«0нал"ння лчитдл1в /м.Дн!иропетговськА ГЪзв1Дувальний експ»римпат було пгов»Д"но: г учнями - 4265, студентами - 286S/cra'UoHapm,«заочна га в»ч1{ля форели навчання/, викладачами, асп! рантами та К"р!внмкзки ьиьих та с*-р«дн1х навчальних заклад!в - 17Г, розеигок та глея !сть г*и»-
зису самоконтролю яках проотежувалюь на пготпз! а"ятв рок!в в anQ.il та вуз!, из дозволило отр/мати цифсно-диняшчну квртгту коеотьо^йа.
' - -Д у б л-f к а ц 1 У Т=ор»1ича1 результата, як f практиын! насл1дки лдся1д'':"ння,1уди предоставлен! автором у вигляд! дойОБ1двй та пов!дпг/л"Нь,_кр1м того, обго-вогювались: не I Ьвроигйському з'Чзд! психолог!в - Хпльс1нк1, 1989;
И европ»йському з'Чзд! психолог!в - БудаЛвшт, 1991;
1У £зрОП"йському 3"13Д1 психолог 1в - Тампере, 199Я;
ХУ М ¡.та а родному з"1зд! л1нгв!ст!в -Лаваль /Канада/.
1992.
Науков! га пранзсичя! р"зультэти доол1дк°янп эдрстбовувалися не .йс"-союзних га м!жр«сцубл!к8иських «сонф"Р"Нц!ях: Тула, 1982, Ян!ородят-Говськ, 1986, КиУв, 1990, 1>срясл!в-хы"льшщькия, 1990, 6р"Еан, К.ЭО. Нальчик, 1991, ¡¡олтава, 1991, Дн!дроП"троЕСЬк, 1992, Льв!в, 1992, КиКв, 1993, Дн!проп»тровськ, 1993.
Основн! по..ож»ння дис°ртацИ апробован! на р°спубл!канських наукових та науково-практичних конфермщ!ях: Прогобич, 19ВЯ, Лъв!в, 1992, НИКв. 1992, 1993, 1994. - _ _ _
Тооретичн! п!дходи до досл!джвння, його »ксД|»римпнтальн1 результата обговорювались на зас!даннях лзборзтор!I навчання 1нституху психолог! К АНН УкраТни, каф=дри загальноХ асихолог!Y,_a такох ка(?пдри •онгл!йськсг1 ф!лолог!1 Дн1про1»»тровського_ун!в''рсит<,:гу.
. Структура р о б р г и. Дис»ртац!я складаетьоя з встуиу, е"яти глав, висаовк!в. слноку викориотансг! л1т»ратури та додатку.
основний 3uict геьога У вступ! обгрунтовуеться 8К1уальн!сть досл!дження дсихолог!чних основ 1ншомоеного самоконтролю в дроцес! засвоення iHoaewHoi мови на р!знвх р!внях даомовност!, ефективн!сть якого зчлежить в1д роз-витку р!вня !нтегрованого ыехан1зму самоконтролю, що, в свою чергу, в!добрзжае р!вень сформованост! мовно! комсетенц! 1;формулюеться об"вкт, предмет, мета, г!потеза та завдання досл!дження, його науко-:а новизна, теоретична й практичне значения, а також основн! поло-ження, що виносяться на захает.
Даша глава "Методолог 1чн! основи самоконтролю" м!стить роз-гляд теоретичних п!дходов до проблема вавчального самоконтролю у за-кордонн!й та в!тчвзнян!й .психолог!!, огляд досл|джень, присвячених вивченнв дсихолог!чно1 сутност! самоконтролю в навчанн!, а такох у р!зних видах д!яльност! суб"екта; и!дход!в та тенденц!й у розвитку сучаснвх уявлень про навчальний самоконтроль; формулюе поняття самоконтролю в систем! психолог!чних категор!й; взаемозв"язку саморе-
ГуЛЯЦ!У, контролю, самоконтролю та СЭМ00Ц1НКИ Б Н8ВЧ8ЛЬН1й д!яльноо-Ti суС'екта.
У дисертац!!" поквзано, що протягом останнього десятил!ття проблема самоконтролю як нэйменш дпсл1джена в теоретичному тз практичному план! д!лянка передбвчае Еикористання резнях п!дход1в: психолог!ч-ного, сошального, л!нгводидактичного та методичного, кожен з яких вид!ляв cboi аспекта для досл1дяення. 1Ъму терм!н "самоконтроль" у 3apyöfжнiii психолог!if " self-control" та " self-correction " вико-^ ристовують р!знопланоьо.
Анал1з психолого-л!нгв!стично]( та дидактично! л!тератури обучить пго те, що в закогдонн1й та в!тчизнян!й психолог!i не вЦпрацьо-ваний единий, ззгзльноприйнятий п!дх!д у досл!дженн1 ключових проблем самоконтролю в процес! H8вчaльнo'í д!яльност1.
У дисертацП здЫснен! ¡сторичний анал!з та ouiHKa сучасного стану проблеми самоконтролю у в!тчизнян!й та заруб!жн!й психолог!К.
Загзльнов!домо, що предметом спещального досл1дження самоконтроль став у 1922 роц!, починаючи з роб!г З.Фрейда, який розум!в самоконтроль як "!нстинкт, що забезпечуе збереження "я". Дал! в хроноло-rli досл!джень психолог!чно¥ сут! самоконтролю, перевалено закордон-них вчених, можна вид!лити три основн! напрямки.
Ьерший - 1.б1хев1оризм /Конорер, Силипс, Давидсон/, основною л!н!ею вивчення самоконтролю визначив Кого анал!з з точки зору оперантних рефлекс!в. У терм!нах qieY хонцепцП п!д самоконтролем треба розум!ти суто !нту'1'тивну повед!нку, зв"язэну з !идив1дуэльним досв!дом п!дкр!плення. Б!хев!ористи запропонували такий тип навчання, в!дпов1дно до якого з перших Його крок!в зв"язок м!ж операц!йним склад™ рпзумових д!й ! способами перев!рки одержаних результата встаьовлювзвся безпосередньо самим учнем. 'Лв вважаемо, що досл1д;+.ен-ня öixeBiopncTiB мэли безсумн!вний вплив на наступну розробку мето-д!в вивчення самоконтролю, який мав як позитавн!, так 5 негативн! сторони. До останн!х, ;а спрзведлилим зауваженням С.Л.1^31нштейяа, варто в1днести ззперечення рол! мотивац!йних <{актор!в у ЕИбор! способу. самоконтролю.
Другий напрямок - необ!хер!ориз^ /Б.Ск!ннер, Халл, Толмен/. Новизна п1дход!в Б,Ск!ннера та його школи полягаа в тому, со ¿они д1Ршли висновку про доц!льи!сть включения в сиотсгу психолог 1чн?х гв-тегор!й поняття образу, тобто рнутр!г:нього /ментального/ плчну возе-д1нки, що значно поаиррлл доле скспериментяльних досл!;уень огрукту-ри та уявлень лро ф!э!олог1нн1 мех5н!ззд азмояснтролю. С риал у й!й
роц1 е.Толмен, а тзн!ше К.Халл задродонували дереосмислення Форму-ля "стимул—реэкц!я", акцентуючм увагу на внутр!шн1х /незалежних/ стимулах у пойвд1нц! iидиEtда.
Для нашого досл!дження психолог !чног, сут! самоконтролю значу-щим в висновок необ!хев!орист!в про ...контролюючу роль зоен!шн1х сти-мул!в, тобто зэлежних зм!нних. При цьому, на нвшу думку, в школ! Хантера формулюеться надзвичайно вагомий на той момент висновок дро залежн!сть специф!ки д!яльност! iHÄKBi«y в!д типу його контролю за власною реакд!ею.
Таким чином, психолог!чн! досл1дження, заснован! на хсторично-науковому матер!ал!, стосуються питакь психологично? cyii природа самоконтролю в вузькому смисл!, ф!з1г>лог!чних механ!зм!в, шлях1в його формування, однак не торкаються проблем психолог!чних осное самоконтролю в ц!лому.
Яскравими представниками третього напрямку-.неофрейдизму _ .. е К.Хорн!, 6.Фромм, Г.Салл1ван та ih. Так, ан8Л1зуючи пси-холог!чну суть самоконтролю, та в!дмовляючись в1д б!олог1зму класич-ного фрейдизму вони ввахають здатн!сть до самоконтролю дриродженою як1стю, яка не залежить в!д зовн!шнього середовища. Як пояснюваль-ний аргумент наводвлася теза про те, що в людин) зэкладене "автономно прагнення до самосв!домоет!"; що потреба в самоконтрол1, само-оц!нц! в процес! певно! д!яльност! властива людин! з !ншими потребами.
У в1тчизнян!й психолог!? пощук шлях!в розв"язання•проблема самоконтролю знечною м1рою ад!йснювався п!д впливом ¡дей I.С.Павлова, I.М.Сеченова, 1.ЬЦБвхтерева. У терм!нах павловського вчення про вишу нервову д!яльн!оть самоконтроль "нерозривно пов"язаний з питаниям про еимоги до д!ялвност! та довед!нки лодини. Знания цих вимог . - вих!дна точка зд!Йонення самоконтролю, його основна передумова" /I. Павлов/.
У в!тчизняних досл!дженнях самоконтролю, що будуються на окре-мих методиках« визначеввя самоконтролю будуеться на критер!ях: а/ поихолог!чного зм!оту самоконтролю - е.П.Бочарова; Т.А.Барановсь-кз;Т.1.Гавакова; К. Ь. Мальцева; Г.О.Соб!ева; С.И.Тищенко та !н; б/ м!сця 1 функц!й самоконтролю в р!зних видах д!яльност! ß шведски М.Й.Боришевський; З.К.Васильев; €.1.Газ!вв; Л.Я.Гальпер!н; В.Ы.Глазвр!на; Ю.З.Пльбух; В.В.Давидов; К.Б.есипович; Л.Г.Ггельсон} Л.Л.Жигло; I.O.Зимня; МЛ.Каспзрова; О.е.Кестер; Н.Г.фвишнов; А.К. Маркова; К.А.М!чзр1на; Г.С.Шк.1форов; В.Г.Воманяо; В.В.Репк!н; Д.О.
«
Оганесян; ВЛ.Страхов; Б.А.Федоришин та tH.; в/ урахування !ндив!дуальних 1 в!кових особливостей учн!в - Л.С.Ви-готський; L. Д.Блонський; 6.А.Бугр!менко; М.Й.Боршевський; ТЛ.Га-вакоЕа; Н.С.Лейтес; оЛ.Липк!на; К.Н.Поливанов; В.Г.Сел!ванов I С.О.Гаврил!на; С.П.Тищенко; Ь.Н.Савенко; О.К.Серцюк; ЯЛ.Цурковсь-кий.
Необх!дно зауважити, що на в!дм!ну в!д в!тчивняних вчених характерною тенденцию в осмисленн! проблеми в зах!дн!й психолог!! '<» пвр!оду 30-90-х pp., як нам здаеться, е узагальнення теоретичных 1 емШричних даних у галуз!" соц!альнд! психолог1!.
Таким чином, я«що перш! досл!дження самоконтролю в заруб!жн!й психолог!ï, лочинаючн з роб!т Фрейда, мали глобальней, недиференц1й-ований характер, то наступи! йшли до вичленовування ÏÏ власна дси-холог!чноУ лэнки в р!зних взаемозв"язкзх. Широко розгорнулося вив-чення процесуальних момент!в самоконтролю: K.Bianksteln, K.wentzel, Я.Нога, H.Ialongo, G.Greenberg t етап!в i р!вн!в його формування:
I.Golddiamond, D.bopatto, J.Williams, .Т.Rotter,' M.Mehoneyi
потребово-мотивац!йно! сфера: ch.Kieinke , емоц!йних (A.Hailburn, M.Georges)та вольових (B.Bugelaki, A.Graziano)8СПект1в. Значна ува-га прид!лялась анал!зу формування ум!нь I нэеичок самоконтролю в навчальн!й д!яльност!: в обдзрОЕаних школяр!в ! студент!в - р.Кагова, V.lllo, s.Paria; 3 низьким р!внем волод!ння !ноземною мовоп, э також у розумово в!дсталих д!тей - H.Btavenaon, J.Fantuzzo, K.Mer-rel. Таким чином, в icTopiï зах!дно! психолог!! поняття "самоконтроль" представлено розгалуженими доол!дницькими пошукаыи. При во!й р!зноман!тност! л!дход!в до сут! самоконтролю головним, основопо-ложним завжди було питания про римогк, як! висуваються' до того-чи 1ншого виду д!яльност!, Еербально! чи невербально! повед!нки, I тут досить в!дчутним е вплив б1хев1ористських, необ1хев!ористських ! неофрейдистских !дей, як!, на нашу думку, позначилися на методолог!! наступнвх досл1дже ;ь.
У р!зн! П8р!оди розвитку в!тчизняно! всихопог!чно! школя ця проблема'трактувалась з р!зних позиц1й. Нропонована Н8ми neplowij-ц!я у дослдаенн! проблем самоконтро-ю р!зних вид!в д!яльност! мае три етапи.
Г етап - друга полоеинз 40-х - 50-х pp. ХУ с, т. - хяр<жтвригу-вався !нтенсивноо роэгобкою cuocoOIe а!дсумкового самоконтролю /О.Я.Крилон/ молодиих и<пляр!в /О.К.Сепяск/» ЕзаеиоЗЕ"ягяу сзмсюкт-.^олю та уваги /1:.Я.Гальпео!н/: с^оргувэкня нябичлк гиройничoï apnul
• /М.Г.фвшвнов/. Загэльнов!домо,'що основним методом досл1дження цього отапу був природний експеримент, який дозволив зрозум!ти сут-н!сть самоконтролю, вида, стад!У, зв"язок з псих1чними провесами: увагою та мисленням.
Д етап - 1960-1990-т! рр. - першд узагалвнення емШричних данях, виявлених у ход! реал1зацИ теоретико-експериментальних прог-рам вивчення самоконтролю, розроОка основ концепцИ навчальноУ д!яль-ноот! В.В.Давидова та Д.Б.Елькон!на, конкретизация поняття "навчвль-на д!яльн1сть". Дпинципово вэжляве теоретачне 1 практична значения для психолог!У самоконтролю мало вироблення 1 виховання в учн!в установки на самоконтроль пгоцесуальноУ сторони Ух дхяльност!. /И.К.» Анох!н; В.1.Страхов; К.£.Мальцева; Л.ЬЛтельсон; Б.А.Седорипшн; В.В. Чебишева та !н./. у роботах вищенаЕеденвх автор!в увага якцентува-лась на тому, иг ефективн1сть процесу д1яльност1 самоконтролю заложить в!д р!вня сформованост! конкретного вм!ння на основ! еталону.
Ш етап досл!дження - 1990-1994 рр. - в1дзначений всеб1чнвм впро-вадженням у практику навчавня, еиховэння системннх метод!в, розробкою основ особиот!сно-д1яльн!сного д!дходу до вивчення !ноземних мое у школ! /Т.О.Бэрэновська; Г.В.бйгер; ВЛ.Сел1ванов та С.О.Гаврил!на;
• С.Я.Цурковський та !н./, а також розрабкою контрольно-тренувэльних завдань адаптованих до можливостей ЕОМ.
Отже, у розум1нн! психолог!чноУ сутност! самоконтролю радянсько- ' го пер!оду розвитку в!н анал1зуеться як нев!д"емна властив1сть св1до-мо-вольовоУ рагуляц!У, що значною м!рою в1др!зняе направлен1сть в!т-чизнянвх досл1джень е!д заруб!жних. Суттево, що генерал!зац:я самоконтролю суб"екта розглядалэся в звиязку з вольовими процесами, увагою та мисленням.
Можна впд!лити дек!лька п!дход1в, як! розргзняються об"ектом досл!дження ! способом анал!зу: I/ пДоихо(Нз!олог!чниЦ /С.К.Аноупп М.О.БернштеЙн; В.11.31нченко/. Ш вважаемо, що модель акцептора дхУ /передбачення результат!в д!У та Ух зв1рка/ мала важливе значения /теоретична/для розвитку уявлень про психоф1з1олог1чн1 механ!зми самоконтролю. С/ттевим для ц!лей ^ашого доол!дження е припушення Д.К. Анох!на про те, що до моменту звукового в!дтворення фразв в мозку псиймаеться р!шення, як!й* Уй бути, 1 одночасно формуеться "акцептор д!Iя на кпжне слова в ц!й фраз!; 2/ психолог!чний - в^значаеться направлен!стю на виявлення способ1в п!дсумкового контролю в ход! зас- . воення знань.
Язтельний теоретичний та експериментальний анал!з взаемозв"язку самоконтролю з паих1чними процесами: увагою /П.Я.Гальперйн/; внутр!ш-
ньою мовою та мисленням /О.М.Соколов/; волею /В.1.Сел!ванов/ дозволяв вияеити структур/ навчального самоконтролю, його р!вн!, функцИ, дрийоми та засоби формування; 3/ психол!нгв!стичний - дозволяв рэз-глядати самоконтроль як своер1дний тест спрацьоЕування сиотемн opiea-зир!в f операцШшх програм, що направляють мовну д!яльн!оть дацана. На думку 0.0.Леонтьева, "помилка е одним !з иайважлив!швх знврядь досл1дження нормального, правильного функц1онування мовного механ!з-му."досягнення ортолог!чно¥ науки /Г.В.бйгар/, а також результата наших власних екопериментальних досл1джень дозволяють констатувата, що про мехаШзми самоконтролю, його р|вн! можна судити за фактом вип-равлення помилкоеог. д!к самим оуб"ектом. При цьому. п!дход! до самоконтролю робилися спроби створання модпл! породження помилов, що ви-никають у процес! ретрансляц!? тексту /Ю.В.Крас!коЕ/; 4/ методичний п1дх!д - в!др!зняеться спрямован!стю на виЕчення умов формування на-вичок. При такому п!дход! самоконтроль - це едина можлив!сть opraat-зувати систематичне п!дкр!плення при формуванн! мовних навичок /Т.К. М1ньяр-Б4лоручев/. Тому центральною проблемою е проблема еталон!в /1.0.Зимня; К.Деметр; К.Б.есипович; М.Д.Абаков та 1н./.
Виходячи з вищенаведених нами шдход!в досл!дження самоконтролю, зазначимо, що особливо? актуальноот! набузають робота, спрямова-н! на анал1з 1ншомовного самоконтролю. Сучасн! уявлення психолог!в про самоконтроль почали формуватися у школ! 1.0.3имньо1, дв виолов-лювалися пара! припущення про роль t фуницН самоконтролю в процес! розвитку та становления !ншомовного навику. Ьэдальп! доол!дження були присвячен! визначенню р!вн!в самоконтролю в ход! засвоення 1но-земноУ мови /1.1.К!троська, К.0.М!чур1на/. Доведено, що анал!з самоконтролю мовця як один. !з показник!в р!вня волод!ння 1ноземнвм мов-ленняи проходить чотири етапи /за терм1н8ми К.О.М!чур!но1/. 1иш! un-р!внюван! з психолог!ею мови напрямки, як! найб!льш Ihtchcheho ззй-' маються анал1зом проблем самоконтролю, - це теор!я пптим!зац!Г нав-чання !нолемн'м мовам школ! та вуз! /Д.М.Олександров; О.О.Леонть-.ев* О.М.Савенко; К.Б.Осипович; К.Г.Каспарова, Т.В.Сергеевг, е.ГиБо-чэрова; В.К.Роннюк то 1н./, а таксж особист!сно-д!яльн!сни? п!дх!д до навчайня як психолог!чна основе Р-?го орган!ззц!Í. Отже, перех!д в!д зовн!шньо1.- регуляц!! до сэморагуляцП е ч!ткою тенденц!ею в становдейн! !нвоковного самоконтролю.
У другому розд!л1 "Дсихолог!ча! продлена сеио.чонтролю у ноз~ чанн!" анал1зуегься взае./озвпязок навчального самоконтролю з «сйх!ч-рими процесами: увагою, мксленням, пам"ятто. Кр1м того, г.ссл1дяуе?г.~
'ся иризначення зворотного зв"язку, критерН Яого класиф!кацН.
Ул!тератур1, присвячен!й проблем! контролю, можна вид!лити три розумИшя терм!на "контроль". йароко в!доыа теор!я формування розумових д!й Д.Я.Гальпер!на, зг!дно з г!потезою якоУ увагу ели розглядати як 1деальну, скорочену, автоматазовзну Форму контролю. Це дозволило автору вищеназваноУ концепц!У вивчати проблему самоконтролю з позицН дИ контролю. В!дпов!дно до ц!е'1 точки зору уеэ-га, ¡цо виступас як д!я контролю, проходить основн! етэпи становления будь-якоК д11. Дроте контроль не тотокний увзз!. Еволющя контролю, за Д.Я.Гальпер!ниы, настае лише тод1, коли д!я контролю окорочу еться й эвтоматизуеться, 1 т!льки за таких умов вона стае ув^-гою. Уточнюючи це положения, Д.Я.Гальпер!н констатуе, ¡цо на першому етап! контроль спрямований на осноену д!ю 1, як правило, сл1дуе за нею. Еот!м контроль сп1впадае з основною д!ею I нарешт! випереджае !!. Дри такому п!дход! п!дкреслюеться психолог!чнэ сутн!сть контролю: 1/ як компонента д!1; 2/ як передумова форыування уваги.
Таким чином, подв!йна функц!я контролю дозволила автору вид!-лити два його и'^новнах евди: э/ контроль пооперац1йний; б/ за к!нце-ты результатом, що дало змогу конкретизувати ! уточнити призначен-, ня кожного з них. Надзвичайно важливо в ход! зд!йснення контрольно! чветнни дП знати, який вид контролю повинен бути реал1зовзний.
Ексдариыентальн! доол!даення 1 одержан! дан! св!дчать про те, що поопврац!йний контроль ефективн!ший, н!я контроль за к1нцевим результатом, оск1лька знияуе ввсуванвя пошлкових г!лотез, а отже, ! зменщуе число помилкових операц!й*' сприяе вибору адекватних способ! в Еир1шення завдаяь.
1нвшй в!Домяй п!дх!д до контролю в навчальн1й д!яльност! як психолог!чно! категорП, покликано! забезпечити фориування рац!ональ-них структур псих!чноТ д!яльност1, реал!зований в досл!дженнях Н;Ф.Тализ!но1. Вззвиваючи положения про види контролю, 1'х роль у нав-чальному процес1, вова конкретизуе призначення контролю. На И думку, контроль необх!дно зд!йснювати не т!льки за правильн!стю в!дпо-в!д! на будь-яке навчзльне завдання,.але й за системою п!знавальних д!й, за допомогою яких воно вир!шеко 1 одерншна в!дпов!дь. Таким чиноы, основне призначекая контролю, за Н.Ф.Тализ!ною, полягае в тому, щоб зд!йснювати контроль за етапама ! процесами зэевоення знань. Це моклиео, як справедливо в!дзначэе автор, при умов! вир!шення пргОлеч-и зм!сту зворотного зв"язку,. тобто вид!леная сукупност! конт-рольованвх характеристик на основ!: а/ мети навчання; б/ психолог!ч-
ао'{ теорН нэвчання. Н.Ф.Тализ1на видIлила призначеняя зворотного "зв"язку, покликзне нести 1нформац!ю про т,е: а/чв виконувться учнем семе та д}я, яка запрограмована; б/ чи правильно вона виконувться; в/ чи т?1дпоЕ1дае форма виконувано! дЯ етапов1 засвоення; г/ чи йоркуеться д!я з надежною м!рою узагальнення, згорнутост! освоения /автоматизованост!, швидкост! виконання/. Зв1дси I класиф!кац1я ви-д!в зроротного зв"язку, який може бути: зовн1шн1ы ! внутр1шн!м, гнучким 1 коротким, п1дкр1плюючим I коректуючим, в!дстроченим 1 не~ гайнкм. При цьоыу необх!дна ч1тка дифеоенц!ац!я етап!в процесу зао-впення знань 1 в1дпгшдно р!зна частота зворотного зв"язку. На по-чатковому етап! контроль аовинен бути сиатематичним 1 пооперац!йним, що дозЕоляе регулювати ироцес з обов"язковим акцентом на вадах у засвоенн! навчального матер!алу.
На нзступнвх етапах внутр!шн!й зворотний зв"язок за зовн!шньою формою дП доц!льний лише у випадку, коли учень мае потребу в одер-канн! такоХ 1нфошац11. Частота зворотного зв"язку, таким чином, е пох1дною в!д мотивац1йно! ! п!дкр!шшючо1 функЦг! учня. I тут необ-х!дно роздоити поняття зворотного зв"язку ! п!дкр!плення. У де'ре-важн1й б!льшост1 досл!дкень психолог!чного спрямування констэтувть-ся, що п1дкр1 пленяя мае велика значения в процео! навчання, проте його не сл1д зм!щувати 1з зворотнвм зв"язком, оок1лыш..воав викону-вть р!зн! функц!?. Так, К.Б.£сипович в!дзначае, що "п!дкр1пленяя пв-редбачае такий вплив на учня, який приводить до ?акр1плення гиконо-ноГ ним д!1Г,в той час як зЕоротний зв"язок е одеркання !нформэцИ про х!д д1яльнпст! учня. Якщо зеоготний зв"язок може зд1йснюватися в деох напрямках - до учня 1 вчителя, то п1дкр1плення завкда спрямэ-ване на учня".
Це положения акс!оматичне для вс!х двсцишНн шк1лыюго циклу за виключенням предмету "Гноземна моет", де Шдкр1слення>звичайло, сп1впадае 1з зворотним зв"язком, I це пояснюеться тдм, що прзвильн'?, коректне виконання вехдальних 1ншомовних давдань е осноьоаолоЕНйм мотивом тншомовноУ д!яльност! учня.
Розглянемо наступний, трзт1й, п!дх1д до проблем контролю нав-чальноУ Д1яльност1, який реал1зоване> в працях З.В.Левидопа, ц.Б, Елькон!на. Авторк розр!зкяють в структур1 наачэльнп! д1яльност1 три компонента: 1/навчальне" заедания; 2/ навчвдыН Ш: ЗЛд1* контролю Й оц1нкв. ьсихолог1чно важлввим иредотавляеться з:;0л1я ,'м1сту г.ънт» ■ ролю, спрямований безпосередньо на д1яльн!сть I пСл'.я Рого ослте-них фуняц1й - повноти, посл!д?вност1 1 алекватаост! сдерчц!«! ' ДЯ»
контроль, будучи компонентом навчапьно? дальность е индикатором: в/ усв1домленост! д!¥ контролю як процесу, сдрямованного нп усв1дом-лювану в зв"яэку з певним мотивом мету; б/автоматизованост! одерац!й, як! в!доов!дають умовам д1'{.
Сп1вв!дношення контролю й самоконтролю стали предметом досл!д-жень А.К.Ыарково?, присвячених генезису контрольных д!й: а/ навчаль-н! д11 в функц!? контрольиих; б/ специф1чн1 контрольна дИ. 1ляснюю-чв в!дм!нност!, А.К.Маркова конкретизуе, що в першому видадку предметом звсвоення учня е структура об"екта, а в другому - структура власно? д1яльнстст! щода энал!зу об"екга. ¡.го- сформованхсть специф!ч-них контрольних д!й можна говорити лише тод1, коли учень ум!е кор»к-туввти результата свое? д!яльност1 на основ! сп1вв!дношення вс!х ?У компонент^.
Серед специф!чних контрольних д!й А.¡(.Маркова вид!ляв наступи! вида контролю: а/за результатом дП' /с!дсумковий контроль/; б/дпкро-ковий '/пооперац!йний/; в/ планувольний /персдективяий/. Сл1д в!дра-зу ж визн8чити принщпову р!зницю м1ж ними: функц1я Шдсуккового контролю полягае в зв!рц! еталону способу д!? з результатами д!яль-ност!„ Аункц1я дооперац! Иного контролю - в з1стзвленн!, зв1рц! скла-• ду опарац1й, необх!дних для виконання д!?, з умовою д1яльноот! ! характером навчального завдання. Узагельияшчиы видом е дланувальний, тобто дерспектввний» його функд!я бзгатограшпша, так як при його реал!зац!? в!дбуваеться зв!рка вс1Х компонент!в д!яльност1, а тэкож структур« д!яльност1 майбутньо?, яка плануеться, з потенции/,ми можливостями внутрШньо? активност! суб"екту.
1нтою основою-для класвф!кэц!? видзв самоконтролю висуЕаеться спос!б д!У в зм!нених умовах конкретно? д!яльност!. Такий вид контролю отримав назву рефлексивного та став предметом анал!зу в досл1д- ' женнях Л.В.Берцфэ!, В.В.Ведк!на, В-Г.Вэманко та !н. Доказано, що спос1б д!? стае не т!льки предметом рефлекс!?, але ! предметом ре-тельного анал!тичного ношуну, пере робки ¡иформацЖ для виявлення узагальненого способу д!?.
У я!тератур!, присвячен!й проблем! контролю, ввд!ляють настуд-н! три види: в/ прогностичний; б/ ретроопективний; в/ поопзрац!йний з врахуванням м!сця, яке'займае контроль в структур! д!?» В основу дано? класиф!кац!У вид!в контролю покладено яритер!й м!сця 1 функ- ■ ц!й, що зд!йснюються контрольними д!ями. При вс!й терм!нолог!чн!й плутанвн!, що мае м!сце в дсихолог!чних класнф!кац!ях вид!в контролю, викёнаведена класиф!кац!я, на наш догляд, семантично точнее
1?!цобракае психолог!чну сутн!сть кожного з них. Доповнюючи визначен-ня вид! в самоконтролю, гозглянутих ран1ие1 в1дзначимо, що прогнос-тичний контроль зд1йснветься до того як учень приступав до виконання завдань, тобто результат д!У, перспективн!сть його зд!йслення вжа представлений !деальним образом в мозку учня.
Ня р!дм!ну в!д прогнпстичного ретроспективний контроль, якай реал1зуйться перл за все з опорою на пооиерац!йний I п!дсумковий контроль, спрямований на: ё/ перев!рку алгоритму д!У, пгавильност!'» УУ зд1йснення; б/ зб!рку специф!чних ознак еталону з виконуваною д!ею.
1лоперац!йниа контроль зд!йснюе функц!в Шдсумкового при вико-нанн1 завдэння» важливо уточнит», що штоперацШий контроль не виключае 1 контроль по ходу виршення завдання, тому, природно, 1 пеоедбачэе усЕ!домлен!сть допущено! помилки I можлив!сть У У виправ-лення.
^готе виникае питания: в якому сц!вв!дношеин! знаходяться контроль ! самоконтроль учн!в у пооцесг навчальноУ д!яльност1. На наш погляд, найб!лып точно й аргументоЕанп представлена в!дпов!ч*ь на саоомульоване питания в досл^джеинях К.Б.есипович. Ш под!ляемо думку автора, в!дпов!дно до якоУ "функц!У обл!ку, контролю, регулю-вання 1 поточного реагування на умови 1 результативн!сть навчального пгоцесу, незважаючи на Ух взаемюзв"язок, важлиЕО розвести й детал!зу-вати як окрем! функц!У. Ца не порушить Ух сп!вв!д'!есеност1 - аджв кожна функц!я в структур! управл!ння е продовженням 1ншо1, Ух псоб-ливост! :;визначавться як!сною своер!дн1отю форлованих д!яльноотей".
ТЪзглянувши р!зн! походи до психолог¡чноУ структура самоконтролю та його призначення, в даному доамдженн! ыи визначаемо самоконтроль як д!яльк!сть, псновне псизначення якого полягав в тому, щоб: а/ овоачасно-попередкувати про поисилки в иавчанн!;• С/регул^вати навчальний процес та удосконалввати його; с/ пор!вньвати задану пгограму д!яльност! з .актичним результатом. цьому ми диферакц1-юсмо д!яльн!сть вчителя /зовн1шн!й контроль/ та д!яльк!сть учнл /тобто самоконтроль/. Биходячк з ц!еУ д!хотом!У, ми анал!зуемо контроль та самоконтроль б ковленнев!й д'яльност! як дв1 Езае.модоиоваюо-ч1 форми зворотного зв"яз«у. Це дав нам а!дставу сфоркульвзти рооо-че Еязначекня самоконтролю як д!яльност! осойистг.ст!, ,яка Н0ц1дв.-!» на планувзння, шэр!вняння, з1стзвле1шя вербвльно! д!Т те Н кпрег-•ц!ю за уковаии ефективного функц1о1:уЕання !нтегрованс.о мех<ш!зму "самоконтролю. В дан!!! д.".серта:.!йн!й робот! № ыхотип з ток».
."Самоконтроль мае м!оце лише тод!, коли. 1/ суб"ект зустр!чаеться з труднощеда ¿нтелектуэльного, вербального та емоц!йного плану; з/дхе в нових умовах, цо хсготно в1др!зняються В1К умов, у яких був сформо-ваний еталпн самоконтролю.
Самоконтроль нерозривно пов"язаний з самокорекц1 ею як одул ею з форм самоконтролю /В.I.Страхов/. Нами заиршоноЕако три р!ЕН1 само-корекцИ, крите р!ями для вид1лення яких е: I/ к1льк!сть вШзнаних помилок;. 2/ к!льк!сть !дентиф!кованих помийок; ^ час, неоОх^дыий для корекц!?; 4/ способ дН самоконтролю. Це, у свою черту, дало пгдсга-ву вид!лити: о/ навчальну стад!» корекц!!; б/ пргшкну; в/завершальну.
Дал! в. доЬл!дненн! наводиться р!заоман!тн! класиф!кацП вид!е», п!двид!в самоконтролю, Ух функц!ональне призначення. Зггдно з ц!лями та завданнями напкн роботв, ми використали класшИкацш ввд!в самоконтролю, яку до мовленнево! д!яльност! суб"екту можливо описати як самоконтроль: I/ прогностичний; 2/ покроковий; 3/ Шдсумковай; 4/емо-ц1ёний. 1Ди пропонуемо воввй п!дх!д до рзнШз не дослхджуваного нашими поперединками "емоц!йного самоконтролю", якай е насл1дком сфорыо-ваного/несформовшюго/ вм!ння самоконтролю 1 зумовлений еыоц!2ним хвилюванням, що 1стотно впливав на його к!нцевиЯ результат. Зг!дно з нашими ексиарааевтальншн данвмв стан емоц!йно! напрут /контрольна робота, теста,,зад!к, екзеыеч/ та порою /природний експервмевт/, стан когнитивного дасонансу /в терЛнах теорН Л.Сестингерд/ прззво-дить да 'Полез негатввних емоц!2, як! п!дсплшться в раз! наявних розходаень ы!ж еталоном та результатами д!1". Когнитивна теор!я еью-ц!й, а такоа наш! екслераыантальн! дан! подтверждать наяыпсть емоцИШого самоконтролю за умов консонансу та дасонансу. В !ншоиов-н!й мовленнев!й д!яльнсст! самоконтроль перешкодаас зд1£снеишо св!-домого /покрокового та л!дсумкового/ самоконтролю. В1Н зумовлюе поя-ву егоцентрачно! нова» зб!дыцуе час на пощук засоб!в самоконтролю, <а Ьраводать до нового результату. Одв1ео з ссвхолог!чнпх особливос-дй арояву емоц1кного сеиокоатрола, за досл!даеЕняь1а, е есв-
лЛчно-еюцШа втомлюван!сть, до иа р!знвх етапах засвоашя нервно! мовв проЕваяеться по-р!зноиу. Так, у процес! говор!ння /коцен-тування листа нззнайомо! лддвви з метою встановахв II псехолог!чни£ портрет/ та ауд!юзашш твисту /переказ/ вто&тзван1сть ша- м1сце п!сля 10-1" у^идвни у оообистостей з весоким р!ваеи цовленяево? д!яль-т ноет!, у середа!* на 6-й, у слабквх - п!сяя 4-1 /див. табл.1/
ТАБЛИЦЯ*1
Пор1ЕНяльна характеристика прояву емоц!йного самоконтролю /псих1чно-емоц1йна втомлюван1сть/ на р!аних в!кових етапзх засвоення 1ноземно! мови
Доал)дхуваи1 Середн! дан! прояву вербальной втомлюваност!
;.'овор1ння, /хв./ Аудхювання. /хв./
£ к ш СТ Й" А 10 8
В 6 5
С 4 • 3
А 2 2
В 1.4 • I
С 0.9 -
Прам!тка: грум А.В,С - з високвм, свредн!м, назьким р!вием
сформованосв! мовноГ компетенц!У.
Таклм чином, вербальна вгомлюван!сть,-що е проявом емоцШогс самоконтролю, дае можлив1сть. включитл цей показнвк як критер!й сфор-мованост! навичок !ншомовного самоконтролю в мовленнсв!й д!яльност!.
У зв'язку з цам ма анал!зуемо ще одиа крате р1й сфорыоваьоо'т! 1ншомовного самоконтролю в мовленнев!й д1яльност1 - вталон. В эм!вт теры!иу; "еталон" Д.О.Оганесян вкладае поняття "правальц! кратер!У, В.О.Якун!н - "норда", В.И.Коверга "образ керуючих д!й", О.О.Гванчен-ко - "ор!енгара", В.1.Сел!ванов - "мета". Виходячя з р!зноман!тних п!дход!в до проблема класиф!кац!У аталон!в, ма впзначаемо, що1 етало-на - системе аудитивних, даскурсних» лексако-грамвтнчнвх, а тавож стил!стичних зразк!в, шо веде до формувааня високого р!вня мовноК та мовленнево'1 компвтенц!К. Ма вид!ляемо: а/матер!ал1зованай зрззск; б/ 1деал!зоваввй. зразок, при цьому м!к засвоенням отруктура зовн!и-нього 1 внутр!шнього зразк!в мае м!сца автоматизация пред"явленах для спряйнягтя зразк!в| ?х тренування, що приводить до появи етоло-н!в.
У роботах Д,0.0о:.н!ца обгрунтовуеться ваявн!сть двох нейтраль. них апарат1в ивреробки !нформац!У в повхолог1чн1й функц!ональи!й систем!' предметноУ дП: а/ апарату зв!рка; б/ впарату Еибодс. А. лрат зв!рки являе собою оОраэ-аталоа зад^ного стану об"екту. НййРа*/,гя!~ шою умовою, яка эябззпзчуе псах!чив регулювяная предметних Д1й, э» Д.0.0шан!ним, е иклвчеа1сть у зм!ст образу усаигмлы-.пноК ¡та.
- ¿г -
• йэявн1сть мехэн!зму зет рки образ1в. Наги теореп;чн1 та ексдермен-тальн1 дан! св!дчать дго те, цо еталони повинн! в1Диов!дэтв таким
, вииогам: I/ м1стить 1стинн1 знания ; 2/ показувзти оптималып дГ? 1 одерацП; 3/ ПередОвчати правильне р!шення; 4/ бути своечасни.ч: у пред"явленн!; бути простим у форкуванн! то ч!тким; 6/ автентич-ним; 7/ узагальненим.
У нашому досл|дженн! вдерше розглянута динам!ка формування ета-лон1в в 1ншомовв1й мовленнев!й д!яльност1. Зид1лен1 етади засвоення еталону, що залежить в!д: а/ ступени навчання; б/ р1еня засвоення знань; в/ ступеню евтоматизованост!; г/ етацу оволод1ння вм1ннями.
Кр1м цього, виявлено специф1ку формування етаяон1Е за яопомо«ок вооц18тивного ексДвриыенту /кодиф!кований нар!ант/ на початковому етад! язвчання. Дгведено, що всоШатввнкй ексдерикеят формуе "гогов-н!сть" вербэльно! дам"ят! до дощуку необх1анвх еталон!в в у дро-цео! засвоення знань /лексика, граматика, фонетика/. А ця обставина, в свою черту, првзводить до утворення умов ефектввного Сормування еталон!в в !ншомовн1й д!яльност!, якиил е: У посл1довн!сть коених д!й; 2/ ч!тка дкференц1ац!я внутр1пш!х ор!ентир!в етал1н1в; Е/одно-тидов!сть зрэзк1в як основа нервових 1мдульс1в одн!еК якост!; 4/ ре-
• гулярн1сть пред"явлення однотапових зрэзк!в; Ъ/ безиомилков!сть д!й; В/ наявн!сть динэм1чного стереотипу, сформован ого за 4-ыа р1внями говор!ння /1зольоване слово; словосдолучення; речения; н1кроконтекст СФЕ/; 7/ тидоввй темп дред"явлення зразку для носПв ыови; 8/ вико-ристаняя в дерщу черту слухового канэлу. Виходячи з цього, ми дифе-ренц!ювали р1зницю зрезком - для виконання Д1¥-1 еталоком - для самоконтролю д!1, цо е духе важливою оооблив!стю при засвоенн! 1но-земно! мовв;
У нашому дисертац1йному досл!дкенн1 з"ясовано, що на в!дтЕорен-ня еталону з Д£, валввае: У характер асоц!атввного зв"язку еталону коректност! з !ншшг словами; 2/ студ!нь дод10ност! та засвоюваних ' зразк1в;3/ ступ!нь 1х завчання; 4/ фактор часового сд1вЕ1дношення засвоюваавх та засвосаЕЖзразк!в.
Особливо! уваги у цьому зв"язку в мовленнев1й д!яльност! заслу-говуе вивчення над1онально-культурно1 сдециф1ви л!нгво-культурнях рп!льностей, що знаходить свое яскраве воображения в еталонах вор!в-няння. Ни виходвли з теза В-Еумбольдта про те, що р!зниця в ыовах-• до не р1зн1 позваченвя одного Ъ того я предмету, в р1зномэн!тн1 ба-чення Яого, тобто специфична моенэ св!дом!сть етносу. Ш припустили, № в дгоцес! фощувааня дсихолог!чного мехэн!зну самоконтролю в 1н-
шомовн!й д!яльноот! велике значения для фюрмування еталон1вмав по-няття про зб1г-незб1г цих понять у двох мовах: укра'1нськ!й та анг-л!йськ1й. 1ншими словами, в психолог!чному аспект! особливоУ склад-ност! набувае проблема !нтер}-еренц!У навичок /ретроактивне гальмут: вання/, а також пер!оди ревербац!! та консол!дзц!У.
Анал1з експерименталышх даних св!дчйть про тё, що:
V еталони з1ставлення вЦображають загальн! та локальн! ком-ппненти в коиНй ¿*.ультур1, ц!нност!, елементи духовно* 1 матер!аль-1ЮI культури представник1в "гарячих", тобто- европейаьдих, культур, специф!ку Тх г энного мислення, рефдексП";
2/ найб1льш ефективним засобом формування навичок самоконтролю в игоцес! автомагазац!У ступен1в пор1вняння е вккокання тестових завдань в умоЕах дисплейного класу, що забезпечуе достатню повторю-ван!сть вербального матер!алу, м!цн!сть його засвоення, а також 1н-див!дуальний темп еиконэння тест!в, урахування типових помилок. уч-ня, тобто 1ндив!дуал!зац!ю навчання.
Кр!м того, в досл!дженч! J"яcoвaнo взаемозв"язок м!ж результативною в1дтворення еталону та специф!кою сп!вв!дношення р!вня розвитку: а/ слухового контролю; б/ механ!зму ц!лепоклэдання. Иос-к!льки „важливим механ!змом регуляц!У в!дтвореньгя е слуховий контроль, то самоконтроль сприяе закр!пленню в пам"ят! "зонного атало-ну", тобто правильного образу програми мовленневоУ реал!зац!У. Нами визначека специф!чна роль установки на заиампятовування зразку, на його посл1довн1сть, повноту, точн1стЬ, а також м!цн!оть, що ! забезпечуе слуховой самоконтроль. Еоряд з виявлен/мй особливоотя-ми, що в1дображають специф!ку запам"ятовування та в1дтворения.ета-лон1в пор!вняння в двох неспор!днених мовах, нами Оуло встановлено, що: а/ефективний самоконтроль без застосування ЕОМ мае м!сце у суб"ект!вз добрв!розвиненим обсягом слуховоУ та мовнсруховоУ пам"я-' т!. Коеф!ц!ент кореляц!У м!ж р1внем самоконтролю слухолоУ 1 мовнорг :овоГ пам"ят! досягав + 0,04 ! + 0,81. Г нявпаки, у проце-с! робота з ЕОМ, висок! р1вн1 демонстрували оспбистост1 з добре розвиненим обсягом зоровпУ пям"ят! ! мовноруховпУ; зв"лзок сгано-вить + 0,79; + 0.76.
Таким чин^л, пред"янлеш1я етэл..л!в иор!вняяня на екрен! дисплея з використанняы энел!зэтор1в р!?них модальностей з метою екрМ-макня та переробки вербальноУ |!'фордяц1У, обл1к гютенц! Ено1 коироУ, .тобто введения 1н<?ормаи!аовшни! сШвпадатв з а!кот-7ми ппя?ц!л.-/1» суО"?кту»що дозголить е^ектквн-) закр!':лгсвте в дям"ят! лплрлп етв.:о-
-ри пор!вннння.
У дисертацН заппопонована методикэ нэвчання алгоритму !ниомов-вого самоконтролю, ио м!ствть три стад!!': 1/навчальну \2/ тренувальну; 3/ оистемну, 1 дозволяв проол!дкувати генезис специф!чних наЕчальних д1й, за яких .самоконтроль е б!льш св!домим. Отже, головними умовами розвитку !ншоиовного самоконтролю в мовленнев!Ё д1яльност! ми визнае-ыо: I/ св!дом!сть оволод!ння ор1 сатирами зразку; 2/ системну, поетзп-ну тоенувальну гоботу, нац!лену на форму веняя ¡кшомовноУ I н те л актуально I, мовно! та еыоцИноУ- активности особистпст! за допомогою ме-хан!зы1в самоконтролю.
Вшрше в* досл!дженнях 1ншомовного самоконтролю нами запропоно-- вана класиф!кац!я вкутр!тн1х та зовн!шн!х умов реал!зац!У самоконтролю в д!ях учн!в зг!дно а критер!ями вид!лення ними: I/ способов ве-р1шенвя Еербального завдавня; 2/ вгдбору адекватних вид1в, способ1в та эасоб!в самоконтролю.
У числ! обговорюваних проблем малодосл!дженими е взаемозввязок самоконтролю з псЯНчнвми процесами в мовленнев!й д!яльност! учн1в, звзжаючи г.з: а/ поняття про ввтрматизми мови, Ух структуру у форму-ванн! навичок самоконтролю; <5/ фосмування шшомоених навик1в та вм!нь говор!ння. Вияглен! специф1чн! в!дм!вност1, зумовлен! специф!-яою предмету "1нрземна мова": V в Д1яльност1 самоконтролю та склад! мисленневих опервц!й на р!дн!й та !ноземнвх ыовах; 2/ у Езаемо-зв"язку р1еля функц!онування механ!зму самоконтролю та особливостей внутр!шньо! мови; 3/ у функц!онуванн! механ!зм!в мовомислевня на р!дн1й та 1ноземн1й иовах, зумоЕлених попереджувальними сигналами 1-2-3 го порядку,, , з одного боку , та р1внем сфорыованост! самоконтролю, з !ншого-
Показано, що в запропонсван1й нами досл!дницьк!й концепц!У самоконтролю в 1ншомовн!й д!яльност! операц!я анал!зу дГг у процес! вйвчення !нозе»шо1 ыовв передбачае св!доие, ч!тке знания алгоритму саыоконтролв, що дозволяв засвоУтн посл!доен!сть оперзц!й. Ух взае-ыозв"язок при ввконавн1 вербальноГ д!У. Шдкреслвмо, що з позиц!2 б!л!нгв!зму опервц'Н свнтезута анал!зу детерм!нують зв"ягки, ца дозволяе форыувати: а/ввконанвя д!Т у зовн1сш2форч!; б/виконання д!1 беэпосередяьо без отрв на зови1шн!й зразок. 2з"язок мислення та мове, як" в!д.омо проЛехуеться в план 1 в!дноигння думки до ело- . ва, тобто в пл?н! внутр!шньоУ мови. Основними характеристиками-внутр1шньоГ поза, як! иаютьперточергове значения для бормуванкя самоконтролю. як показали наш! досл!дкення, е ?педиф!яний свнтаксио
оъобистост! /тобто предикатив^сть у терЛнэх л!нсв1стики/. Ця обставинэ специф!чнз там, «о перетворення зовн!шньо1 моей у внут-р!шню.в!дбуваеться зг!дно з певним законом: скорочуеться Шдмет.
Для ц1лёй нашого досл!дження самоконтролю вэжливими е законо-м1рност! розвитку значения, що являються результатом эбагачення ïx зм!стом. А зм1ст, у свою черту, е сукупн!сть асоц!ац!й: когн!тивних, емоц!Яних I t.i.
У русл1 обм!ркоЕуваних проблем великого значения набувзють изха-н1зки мовоиислення в piднiП та !ноземявх мовах, цо спраяе рзал!зац!1 мисленнвЕИх операц!й та формуванню. операц1й в!дпов!дного р!вня самоконтролю.
Ми ц!лком Шдтримуемо точку зору М.1»2внн!на про та, що 1ндив1-дуальн! помилки, як! виникають у продес! усно! та ппсьмово! комун!ка-ц!Т 1 е насл1дком роботи "Енутршнього синтаксису" та морфолог!! , суб"екту. Вони св1дчать про недосконал!сть ЕНутр1шиьоГ моей, так як саме ÏS МЛ.Вшк!к приписував властив!сть бути кодом, що не мае по- • д1бност! в нац!ональних мовах. .
I в цьому зв"язку тёоретичну та практичну значим!оть мае з"лс*у-вання сп!вв!днопення м!я обсягом вербально! П8м"ят! та рхвнем самоконтролю. В1домо> що основу психолог Иного ыехсГн!зцу в!дтворення зу-мовлююаь асоц!ативн! процеси. Нами апробована методика асоц!этивногп експерименту /КЕ/ для виявлення залекност! uix "готовн1стю" пам"ят!, тобто ycninmicra в АЕ, та ягптовн!стю" до самоконтролю в умовах б1л!нгв!зму.
Отримала Шдтверокення висунута нами г!потеза про те, що АЕ сти-нулюе учн!в до актуал!зац!Г резерв1в вербально! пвм"ят1 ! може сария-та форлуванню в них мнем!чних необх1дних для ефективнпго форлу-вання етзлон!в. Одтверяжеяо ефективн!сгь АЕ як: I/ д18гнос?2чного методу вим!рювання продуктиЕНост! вербально! пам"ят1; 2/ метода виз-качення piwiiB самоконтролю. Виявлено, що АЕ дозроляе визнвчита pl-вень розвитку одного !з ланцюг1в 1нтегрованого мгхан!зму самоконтролю "пошуку в иа11пят!и. Незваяаючи на багатоман!тн!сть публ!кац!йвдо цього часу немяе доотов!рноУ в1дпов!д1 на питания - чи д!йсно 1снуи.ть в!дч!нност1 -tls людьми.по шеидкоот! попуку в -.ем"г.т!, чи ц! ri.T'tiuioc-т! рипадков!. Гзш! експериментэльп! досл!дження ов!дчэть про те» ьо цей пгоцес у одних прот!кае лягко, гаввдко, у 1ниих - вов!льно ^ невчасно. Ки Естановкла, що на пеидк!сть влауку лплльес: i/ г>м!ст •. отамулу ,його трпвалЮть/ засооа прзд"явлення то спттЯыання чтгхулу; 5/ установке; V мотивац!я *идив!ду; 5/ латентней пг?10д.
Трив8л1сть проведения АБ, коли суб"ект лриймае р1шення про виб1р слова, свЦчить про ступ1нь автоматизованост! навичок усьоУ та письмовоУ мови, а також про р!вень реал1зац!У самоконтролю, так як одною з г!потез иашого досл!дження було припущення, що р!вень сфор-мованоот! механ$зм!в самоконтролю в!дображае р1вень сформоЕаност! механ!зм1в мови.
Нами •сфорьульовано висновок про те, що чим вище штелекгуаль-ний р!вень вербальноУ пам"ят! особистост1, тим вице його з,гибн1сть дэ вимовлення або написания в1дпов1дей, що 1 дае п1дстаЕу визначи-ти особливост! в лпануванн1 мовленневоУ д1яльност1.
У третьому розд1л! "Всихолог1чн; механ1зми самоконтролю" дословна специф!ка функц!онування 1нтегрованого механгзму самоконтролю учн!в в умовах бШнгв1зму.
Зг!дно з викладеною теоретико-методичною 1нтеграц1ею дослОу-ваного1 нами яейщэ прозналхзован! психолог1чн1 мгханiзми 1ншомовного самоконтролю: механ!зм мотивацН, пор!вняння, вщилення ц1лей д11", внутр1шнього перекладу, сШвпадання/несШвпадання з еталоном, емо-ц1йно-оц*1нювальний, корекщУ..
Детерм1нуюча функц!я наведених механ1зм!в виэначаеться 1х взаемозв"язком та ¿зэемообумовленIсто як системного об"екту. № ви-ходилн з того,<що будь-яке вербальне завдання в1дзначаеться: а/метою; б/умовами навчальноУ д1яльност1.
Спроуено цей ыехан1зм ложна лрёдставитг так: завдання — р1-шення — самоконтроль — самокорекц!я. Виходячв з цього, ми змоделю-1 вали психолог1чний зм!ст самоконтролю як д!яльност1, тобто представили його сутн!сть у вягляд! динам!чноУ модел1 самоконтролю: предает с&моконтролю - контроль власних результат!в д!яльност1; одиниця самоконтролю - акт з!ставленая результату з етялогюм; . ' засоба самоконтролю - вербальн! й невербальн!; опособи самоконтролю - дрограма формування системи вм'нь х навик1в • самоконтролю^
продукт самоконтролл - 1нтерпретад1я оде^ааних результатов; результат самоконтролю - зм!ни в процес! самокорекш У»
На початковому етап! навчання 1ноземн1й мов! м1х моделями по-родженш: аналог!чног,о>.васловлюваняя на р1дн!й 1. ¡ноземн!й мовах,моде ллю породження аналог1чного ввсловлювання на 1ноземн1й мов!, його контролю И самоконтролю в силу вступають лром!жн1 ланки та р!вя1 мег-хон1зм>, якяй ми умовно назвали "механ1змом гатовност! до самоконтролю". Него психолог1чна сутн1сть виражаеться, на наш погляд, у 'зЕСВоенн1»учнеы належнвх-спосо^в кодування 1ншомовноУ 1нформац1!»
* *
• створення м1цних кодових систем, тобто еталон1в коректност!, в дов-готривал1й пам"ят! учня. Иншими словами, механ!зм "готовност! до самоконтролю" перечбачве функц!онування системи еталон!з, як! ве-дуть до категориза",!У чуттево сприЧмано! 1нформац!У за допомогою озяак, яким притаманн! характеристики надм1рност! й над!йност1. А ця обставина сприяв розвитку вм!ння заставляй) ознаки вербальноУ 1нформац1! з еталонною системою категорий. Р!зномэн!тний р!вень функц!онування механ1зму "готовност! до самоконтролю" зумовлений часовою включен1стю е процес породження усного висловлювання таких йсго (:омпонент1в, як от:
- механ1зм групування й !нтеграц!У ве рбального ыатерхаяу 31Д-пов1дно до мотиву, мовлен.чевого наг-иру, стимулу еисловлю-вання;
- механ!зм упордцкування доступу до схопища еталоШв в довго-«асов!й пам"ят1, що можливо за умови Ух £втоматизованост1 в мовленн!. ^ри цьому програма висловлювання будуеться на р!дн1 й мов!: зд1йснюеться виб!р смисл!в, пошук. адекватних лексичних одиниць;
- мехэн!зм сигнал!зац!.У зб1гу /иезб!гу/ еталону з одержаним результатом.-Як показують наш! експеряментальн! досл!дження, перебоУ в д!яльност! цього механ1зму викликзн! рядом обста-вкн, ! в першу черту: а/емоц!йним. еталоном учня;
б/нечтим знаниям,еталону.'.
Еоняття готовност! до самоконтролю ми зводимо до орган!зоЕаноУ системи еталон!в, користуючись якими. ми в р*дн!й мов1,зд!йснюемо класиф!кац!й вербальноУ !иформац!К, УУ !дентиф!кац!ю !норекц!ю. Прзчому дуже важливо, що адекватна еталонна сиотема формуеться шля-,:ом з1ставлення кванту вербальноУ !нформац!У з в!дпов1дким еталоном у довгочасов!й пам"ят1 I висновком про тотожн!сть виходячи з ознак еталона.
Готовн!сть до самоконтролю як механ!зму саморегуляц!У визначае-ться, на нашу думку, радом фактор!в:
а/знанняч сполучуваност! вербальних одиниць у процес! гово-р1ння; •
б/вимогою пошуяу ! а1дбору адекватних одиниць для породження ■ !ншомовного висловлюванпя.'
Безсумн!вно,, правий О.ОЛеонтьев, який стверджуе, що на почат-ков!й стад!У опанування'^ужоУ мови перех!д ь!д програма до !ншомов-ного висловлювання зд!йснюетвся за схемою "Програма висловлювання
на р!дн!й мов! - висловлювання на 1ноземн1й мов!". Не впкликае сум-н1ву та обставина, що пврех!д в1д одн!еУ програми до 1ншоУ буде тим оперативном, чим швидше будуть зд1йснюзатися пошук, в!дб1р, стдуктурування вербального матер!алу I його фонаря.
У цьому ми погодкуемося звисновквми Л.В.Занкова, який в ус!х своУх досл!цженнях пропавував вживати на високому р!вн! складност! дидактичней прнцип навчання, оск1льки в!н реал!дуеться на доступному для учн!в р!вн! анал1тико-сннтетичноУ д!яльност! 1 включае до роботи вищ1 системно-вербальн1 р1вн! пам"ят1 1 системи активац!У моз ку. Цд умова е вир!шальною для подальшого розвитку вайвищпх р!вн!в довгочасовоУ паи"ягI - сховяща еталон!в самоконтролю.
На жаль, сприйняття еталону 1 його автоматвзашя в процэс! формування ¡ншомоеного висловлювання зд!0снювались, у кращому Ьипад-ку, на р!вн! тренувальнвх або умовно-ыовнвх вправ, що дозволяло • знати слово на англ1йськ1й мов! 1, можливо» сказати словосполуччння, але зовс1м вже нереально для 61льшост1 учн!в побудуват" НФ£ з осо- • бовим значениям 1 оц1нкою. I тут ми впритул п1д10шли до проблеыи, безпосередньо пов"язаноУ з механ!зками самоконтролю: механ!змами породження висловлювання, як1 ^нтерпретують механ!зш мовленнепо-родження 1накше, н!ж запропонована Г.О.Зимньоо класиф1кац1я.
I в цьому зв"яэку та пром1жна стад)я, яка виникае при переход! в!д програми на украУнсыйй або рос!йськ!й мов1 до прогреми на 1но-земн!й 1 якрУ необх!дно "позбутися" як можна ран!ше, е в кашому ро-зук!нн1 пехал1змом внутр!шнього перекладу, яквй«зд(йснюе самоконтроль, властиввй даному учню. Основными компонентами структура меха-н1зму внутр!шнього перекладу е: .
I/ численн! операц! У моментальноУ рефлекс1У;
2/ д!У покрокового контролю;
Ъ/ д1У пооперац!йного контролю;
4/ д1У констатуючого контролю, як1, в свою чергу, дозво-ляють;
п/иНт)Н1РН ПУ!1Т1аимп лтгл Ржогшгл глпипг шптм т% ♦ тт лтл_
*ы »«(Ц^мммиим (/^^ими^ и и д ^ л^Д Ою"
л овд;
б/визиачнти характер 1 стушпь визначеного в1дхилен-ия;
вДицати попаредиувальнкй свгчал 1-го, або 2-го, або 3-го порядку.
Во"сиЕко« та попередкувальн1 сигнала, як1 передують пауз1 хезл-вакснують функи-л сигналу розлагодження, переб-ю в д^яльдос-
•ri механ1зму самоконтролю. На в!дм1ну в!д концепц!! Я.Гепцеля, в нашому Д0сл1Дкенн1 розшврена номенклатура попереджувальних сигиа-л!в. Так, сигнал 1-го порядку - це акт усв1домлеиня мовиих засосНв у р1дн11!. та !ноземн!й мовах, що е «асл!дком д!! mIsmoehoY !нтерфе~ pemtfY.. Яого мета - попередження помилок. Еопереджувальиий'сигнал*-. 2-го порядку - акт усв!домлення нев!дпов!дност1 в Ейбор1 адекватно! форми всередин1 системи мови, яку вивчають. №етз сигналу - попередження помилок, ввклвкэних внутр!яшьшовною 1лт8рферелл1еа. I ивреш т!, попереджувальний сигнал 3-го порядку являе соОов акт усв!домлен-яя яев!дпов!дност! в вибор! засоб!в кпмун!иц!! дано! ciiTyaqi! сп!л-кування. Мета сигналу - попередити комун!кативнозначущ! помилка. Так, помилку типу They агэ presented at the lesson yesterday 38м1сТЬ they ware present at the lesson yesterday можна вважати комун!кативно-значудою /приклад Н.М.Драк1но!/.
Таким чином, основним празначенням поперед: увальних сигнал!в 1-го, 2-го i 3-го порядку, з психолог!чно! точки зору, е акт попередження виникнення хибних асоц1ац!й у нвдосте,тн!й анал!тико-синтетичн!Я д1яльвост! того, хто вивчэе июземиу моау.
Як ми зазначилв.вите, попереджувальн! сигнали передуоть пауз! нер!шучост! в процес! перекодуЪания t на початковому ет-nl зас-военвя йдуть у так!й посл!довност!; 1-й- 2-й
На просунутих етапах навчвння: 3-й - 1-й-— 2-й.
Аргумеятуючи розгляяут! механизма самоконтролю /готовност! до самоконтролю i вгутр!шнього перекладу/, ми пропонуем'о власну бШн-"вальну модель !ншомовного породження, ей ходячи з якоГ, зможеш обЕрунтувати блок мехая!зм!в, що складають единий механизм самоконтролю в умовах двомовност!. Схематично модель доц!льно представити в ось такому вигляд!:
Ивень I. Мотив, мовний нам!р.
Ивень 2. Задуы висловлгваняя р!дяов мовою. Внутр!шня мова.
Ив'еяь г. Задуй' гисловлввання на !ноземн!'й мов!. Шутр1шня. мова:
I/ переклад, програми висловлсвання на 1ноземну мову:
э/лексино-грамэтичне отрунтуруванвя форма вирэження; . б/актуал!зац!я лексем, флекс1й, с^овотворчи* i синтаксич-
них моделей; в/вяутр!ше проговорювання. .
■ Ивень 4. Слуховкй контроль.
Ивень 5. Зворотний зв"язок.
Ми надаемо особливого-значения р!вням I i 5, бо вони функц^о-нують вже utсля попереджувальних сигнал!в i пауз нер!шучост1, що св!дчвть про появу помилок, тобто про ьесформова[асть еталону, поя-ву. власних г!потез про еталонну складову t в. результат! - перебо? в д!яльыост! механ!зму самоконтролю.
Дотримукчись осаовноУ г!потези нашого досл1дяення про те, що . р!вень сформованост! механ!зм1в самоконтролю в !ншомовному мовленн! учн!в в!дображае р!вень сформованост! Yx MoxaHtsMiB ыовлениемислен-ня, збудуемо власну модель механ1зму самоконтролю, якою пот1м по-будуемо програму фошування навичок ! вм!нь самоконтролю в умовах двомовно'ст!.
•3 ц1ею метою нам необх!дно звернутися до анал1зу единого меха-Hi З15у 1ншомовного мовленнемислення, основними компонентами я'.ого ЕЛ. Пассов вважае:
1.Мехен!зм opleHTaqli 1 оц!нки ситуацП як система у взаемо-BiflflocHHax тих,, хто опШуеться, е механ!змом зв"язку, власноУ вербальной! невербально! повед1нки.
2.Механ!зм ц1лепокладання, який siдве стратег!ею комун!канта за рахунок утримання уваги на ведучому комуникативному завданн!.
3.Механ1зм- прогкозування реакц!У сп!вбвс!дника в говор!нн! й на письм1 на зм!ст висловлювання, на текст у читанн! i 8уд1юваы-и!,. на зм!саовну сторону власного висловлювання
4.Механ!зм селекц!У фактов, думок, семантичних блок!в.
■ 5.2»ехан!зм комб!нування факт!в, думок, уявлень.
С.Механ!зм конструювання 3m!ctoehoY сторони Еисловлювання "при утриманн! на смисл!".
7.Цехап1зм саморегуляц1У, який в!дпов1дае за тактику читавня •. t прослуховування.
Дал! лог1ка м!ркувань будуеться таким чином.
. Критер!ем !отикност! запропоновапоУ г!потезк, е сократовському розум1нн1, е посл!довн!сть у суднепнях, в!дсутн!сть протир!ч у про-■ цво! поиуку визначегь, а ни перев1рка г1шлези фактами й експеримен* таив. Тону, сшраючись на запрошшпвану нами бШнгвьльиу модель по-роддення 1вшомоб«ого мовлеиня, а такгч на е^иний мехвн!зм мовленне-'• иаслення, пооудуемо г1потетичний механизм самоконтролю, беруча до
уваги 1;!леопрямов8Ниа самоконтроль як побудову BayTpiurnboY програ-. не васловлгвчнмя, схеки, до akoY входять складов! дП з певнии* по-
рядком ix сл{дувзння .В час1 . , Де сховнще в!дпряцьованих елементарних Д1р. /еталон!в/, що допускае ?х номб!нац!ю„ частика з яких виникае в результат! автоматвзац!! д!й.
KpiK того, членування Y самоконтролю на його складов! /р!в-н! - в 6iл1нгвальн!Я модел! мовленнвпородження / дозволяв яоацэнтру-вяти увагу в iipoueci контролю саме на цих складових ланках механ!з-му. В свою черту, роботу уеэги млагоджув координац!я м!н внутр!ш-н!м i 30BHifflHiM ЗЕоротними зв"язкам i рчанпям еталон!в корзктно'ст!, яка включав: ,
а/коорцинац!ю р^зних сенсо-адх модальностей; б/синхг'0н!зац!ю усередин! модальностей. Як т!лькв координац1я ! синхрон1зац!я з!ллються в одномом8ИТну реакц!ю„ в!дцое!дн! д!Т набувають здатност! до вэр'ювання, комб!ну-вання на б1льш високих р!внях схеми дхГ самоконтролю.
Огке, наводимо основн! компонента загапьного мзхан!зму самоконтролю в yi.:oB8X двомовност!:
1.Механ!зм мотивацГГ, який включае механ1зм готовност! до самоконтролю.
2.MexaHi3M з1стэвлення: э/механ1зм ор!ентэцН; б/нехан!зм оцшки.
3.Механгзм впд1лення ц!лей яНг а/механ!зм прогнозування; 0/нехаН1зм ц!лепокладання.
4.Мехая!зм внутр1шньоУ д!У:
а/механ!зм селекцН; ; , • ■
б/механ!зм комб!нування; в/ыехатзм конструювання.
5.Механ!зм сигналу в!дпов!днсст! /нев1дпов1дност!/: /попереджувальН! сигналя I-3-го порядку/.
6.Шоц!йно-од!ночний иехан$зм /спонукэючиЗ або н! до.усунення нев!дпов!дностей/.
7.Уехан!зм корекцН.
Запропонована нами бШнгвальнз модель мовленнепородаеявя t за-гальний механ!зн самоконтролю спонукають нас до певнвх висновк!в що-. до псвхологИ 1 методики викладання англ!йсько? мови.
Х.Для оптим!зац!У процес1в перекодування з р1дноУ нова на !но-земну 1 формування адекватного р!вня самоконтролю учн!в нвобх!дшп ЗИ8ННЯ вчятелем Boro психолог!чного зм!сту самоконтролю як д!яльнос-
т!, аучнем - алгоритму д!й самоконтролю, тобто його данам1чноУ мо-дел!. ' ' . - -
2.Б!л!нгвальиа модель- породження ¿ншомовного висловлювання представляв собою не 1шсл!довн!сть'автоматизованих дН!, а иослщов-н!сть розумових операц!й.
3.Для накодиченяя в довгочасов!Й ааи"ят1 уча ¡в еталон^в самоконтролю необх!дно врахувати специф!ку Ух форыування, спираючись на
, единий механ!зм самоконтролю 1 мовленнемислення.
4.*фективн!сть оволод!ння безпоыилковим ыовленням эалежить в!д багатьох компоаецт!в, як! складають единий механизм самоконтролю; проте на початковому етап1 павчання особливого значения набувзе ступ!нь ранжиру ваших: а/мехап!зм мотивацН;.
б/мехаи1зм готовност! до самоконтролю; в/емоц1йно-оц1ночиий механ1зм; г/ыехан!зм внутрхшнього перекладу.
Б.Вищеназван! механ!зми самоконтролю в умовах бШнгв!зму, у випадку Ух "пробуксовки';, зумовлюютъ пояау неправильна г!потез 1 породження ысвноУ ломилки.
6. ОперацН моментальной рефлексП Я.Генцель, а отже, I робота механ!зму внутр!шнього перекладу I механ!аму сигналу в!дповцщост! -иев!дпов1дност! повинн! зд!йснюва®ися в бТльшприскоренсму ивидк!снопу режим!, н!к це бул'сг прийнято дос! в практик викладання 1нозем*-них мов /за принципом виоокого р!вня складност! Л.В.Занкова/.
Виходячи з вищевикладеного 1 розглядаючи процес навчання як .систему управления п!знавальною д!яльн!стю учня, ми назначаемо !итег-рований механ!зм самоконтролю як сдн1сть"контролъованоУ ! еталонноУ . . складових, де зворотний зв"кзок, а також мехац1зма внутршнього перекладу, мотивац1У, готовност! до самоконтролю, емоц!йно-оц11щвальи! в обов"язковими умовалш зд!йснення самоконтролю.
Ми вважаемо, що функц!я 1нтегрованого механ^зиу самоконтролю в ., дроцео! навчання !ноземн!й мов! полягае в тому, щоб своечасно попе-редаати /1деН1'2ф!куватЕ/ допущен! мовн! пгшилки. 0станн1 можна под!-• дата на ст!йк! /глпов!/ та 1ндир!дуал'ьн! /зумовлен! особлишстями . форыувааня мовного каввку кожного конкретного учнд/.
У даноиу досд!дкоин! ст!йк! лексако-граматичн! помал:,и'в 1ншо-'ч ионному мивлецн! !вдкв1да знал!зуються нами як ст!йке психолого-мё-. тодичне явище, зумомене, з одного боку, законом!рностями засвоення !юзеш(оУ море /псйхолог!чивй аспект/ !, з другого боку, характером методдгшьх првЯом!в, що використовуються а метою попередженоя й корег-
ц!i типовях ппмилок /методичняй аспект/. ...
Загалышм завданням як для-психолога, так' 1 для Методиста е опис конкретно? модел1 помилкивикликано? недосконэл1стй ыехан!з-му самоконтролю.
1еихолог!я ыовнгх ппмилок, а також один 1з hobIthIx напрямк1в анал!зу помилок в психол1Нгв!стиц! - ортолог!я/тобто теор1я норма-тивност! мови/ передбачають дослхдження мехэн!зм1в: -а/сакояоятрелю; б/контролю MOBHoi правильност1 висловлкгэння; в/самокоренцИГ.
Иомилкову в!дпов}дь учня мохна !нтердретувати як сигнал :'збою" в механ!зм1 самоконтролю; а по "ьаз1" помилки -"судити про'р!вень с?ормованост! механ!зму самоконтролю.
За такоУ трактовки зм1сту сутност} 1нтегрпванпго механ1зму ,са-: моконтролю помилкова в!дпов!дь виступае одночасно'результатом про- . цесу навчання - показником його результативност!,.э також факторен, який пеанов Mipoio впливае на нього, оск}льки -базпосередньо яключв-етьсу; в ьроцес навчання як перед посяляа пас?уп!го::я1й".
Таким чином, помилкова в}дповгдь, за правом!рним тверцженвям> досл1дшж!в, розц!нюеться як свого роду внесок у досягяення х!яце- • во? мети навчання. Важливо ляша забездзчитп так! умови нзвчальао-го пронесу 1 улравл!ння ним,-за якими у випадлу виниянеяня помиляи в!дбувалась би П 1дентиф1кац!я 1 осмаслене вппрзвленая.-Цй дозволило б устанггаата для кожного учня ступ}яь трудяощ!в, з рзсс.ч з тем ! м!ру помилновост! або уся!сасст! явплод!ння 1ншомовнфо моз-леяневоа д!яльн!стю.
Характер самоконтролю, тобто його ивадгс!ст5, зденвата!сть. як!сть, св!дчить про р!вень сфоркаваност! кзхан!зму езцокоятрояю i служьть хндикатором розвитку процент наз;азпя^ ":•■-
Таким чином, механ!зм самоконтролю ей конус функд!и !вформате*-ра про х!д зд1йснення задано! програмя вэвчаияя, р8ал1зуе ftßumih ' управл!ння процесом формування !яиойовяого мовлення» вказушв пра цвому, яков м1рою ыовецъ волод!е 1несноещ;я ззеобани влра_еная думок. Як в1домо, оволодхння будь-якою 1ноземноэ иовою пешшгаве без заовоення Н лексико-грзматачпого ладу, ejo лзрздбачзе дотря-кзная л1тера*урявх норм, Ленсвко-гретзтзчп! покялка, вшнлзвзнЗ 1нтерфе рустам впллвец р!дно! нова, св!дчать не т1лыга про "вробук-сонтту", збо! в д!язьност! иехвн!зму езяовонтргш)» эле 3 про з!"сут~ п!сть наввя1в сфчраленвя !неокошого висяогяггзняя. Току ваклаяаче-si Еажлаво звата, з яншв трудаоозий зустр!путься уча! з прэцес! ознзйоилеввя з новим иатер1алои. Эвавня прчян вавивйеквя поаялок.
Ух системный анал!з* як нам уявляеться, визначають шляхи хх доперед-кення. Й корекц!У. I що надзвичайно актуально для сучасноУ ортолог!У й психолог!?, де "знания законом!рностей доходхеяня домвлок у мов!и.
У четвертому розд!л! "Загалька характеристика мотаваш У самоконтролю" розглядаеться спецвф!ка мотивац!У самоконтролю, теор!У контролю за д!ею, теор! У та модвл! самоконтролю, внутр!иш1 та зов-н1шн1 мотива, що стамулюють !ншомовний самоконтроль. Наведена коык-рвтазацЫ та. формування мотив)в самоконтролю учн!в у процес! зас-воеыия !ноземноУ мови.
Особлавост! мотивац!йно? сфера самоконтролю як одн1е'1 з характеристик учая е предметом вивчеаня 1 анал!зу у в!тчизнян!й та зару-б!жн1й псахолог11.
У ззруб1гн!й дсвхолога-цатодачи1й л! тара ту р1, аргсвячеиИ нота-вацП 1 контролю за д!ею /К.Лев!н, е.Толмев, ф.Кашель, Дх.Аткшсон, Х.Хакхаузен та вид!ляються три основа! напрямкв в досддаениа мотавацН оовед1кка, як! иають для ц!лей нашого досуйдаення оевне значения, зважаючв не те., що в них вир!шувться три основа! проблема . Верна - ввб!р мети 1 д!У в ковкрети!й свтуацН, динам!чна теорМ мотввац!? "К.Лев!на, модел! мотввац!? типу "чекання хц!нн!сть", тео-р!я мотввац! У досягнення Дк.Атк!нсона.
У наведеивх моделях мотввац!У Ух автора I рооройники неодноразово в!дзначалв вилив" основнвх концепту а льнах полохень - теорП .К.Лев!на на Формування моделей самоконтролю ! саморегуляц1У.
Для оучасних когнитивних моделей мотивацП иоведхнкв сзттевиа в анал!з двох осаоввах детеры!навт для поясненая ввнвкиення дхУ. ЗПдно з твещженням евтор1в необх1дно уявата свонукальн! ц!нн!ст1 ц!лей для кожного !ндав!дууму зокрема,'а також ступ!нь чекання суб"е ктом моменту., кола в!н зможе досягта мета за додоыогою власних д!й. Г когнвтивн!» психолог!У ця теор!я в!доыа як теор!я "чекання х ц!н-в1сть".
Друга проблема мае бездооередне в!дношенвя до динам!чних моделей мотивац1У,"в яках на в!дм!ну в!д статична* моделей мотввац!У типу "чекання х ц!нн1сть" анал!?7ються.часов! мотввац!йн! параметра /двнам!чна тсор1я д!У Атк!нсона 2 Берча. Авторама динам!чноУ теор!У д!У сформульовано ряд првнвдп!в /дерсеверац!я, кумуляц!я, "онсума-ц!я та !н./, що пояснсють дроцссуальнай аспект мотивац!У.
Ц!кав! м1ркувааня эвтор!в Про параметра контролю за виконанням д!",.серед яки* - селективна увага як фактор, *що сдраяе виконзнню ДП».
Представивши цього напрямку дхйшли висновку, що !нтенсивн!сть тенденцГУ д!У залишаеться незм!нною в час! т!льки при оШзодичному п1дход1, тобто "при анал!з! ц!леутворання в коротких еп1зодах прзй-няття р1кень".
Шоб судити про 'нтенсявн!сть тзнденцИ' дН', иеобх!дно брата до увагв ! динвм!чн! процеса. Ц! г!потетячн! ! теорзтачя! соложения знлйшли свое вт!лення в теор!У, !меноввя!й динам!^"» теор!еи д1 У»
I нарешт!, третя проблема', лов"яз?на з виконанням яем!ру д!У. Гншими словами, це проблема контролю за еиконэнням д!У.
Серад численних теор!й контролю за д!ею, як! реал!зують: 1/со-ц!альио-психолог!чний п!дх!д - М.Снайдар, досл!диення в гэлуз! пса-хологи яол! - Н.Ах, модед! самоконтролю й семорегуляц!Ув а такрж особист!сно-псахолог!чнай п!дх!д, наш 1нтарэо отанэвлять модел! самоконтролю ! свмокорегуляцН, тому що вола поз.чою м!рев в1дпоэ!даюгь ц!лям 1 павданням иашого дослгдження.
НадзЕИчайно ц!каве наступне спостерэлсення, яке характеризуй в!дм!лн! особливост! нвпрям!в у доол!дженн! самоконтроля з з!тчизня-н1й психолог!У в з!ставленн! з зарубЬтшою. Ми вже зказувала» що самоконтроль у зах1дн!й псаходог1чн!й л!тератур! част!ше асоц!ваться э необх!дн!стю !ддив!ду переборювати труднощ!» напраклад самоконтроль у ход! л1кування алкогол!зму, кодування в!д зловживання тютюном, ко-рекц!я повед'!нки батьк!в по в!дношенню до свои д!тэй, у процес! дотримання д!ети ! т.д. Таким чином» самоконтроль стосовяо.повед!нки лэдини розглядаеться заруб:жними психологами здеб!льшого як викояан-ня неприемних д!й з в!дстрсгченими позитавнимя насл!дками збо ж, нав-паяи, як вик'оняння рриемнах д!.й з в!дстроченими неприемними насл!дка-,ми.
3 !нших методолог!чних позиц!й розглядаеться проблемап мотаэ!в у в1тчазнян1й психолог!У. В УУ вир!шенн! виразно пом!тн! дв! тзнде'иц!У.
Периа - ототожвення мотиву • з !ниама поих!чними явищами, по сут1," п!дм!на мотаву цимв феноменами; лита - прпиоуЕання мотавзц!йноУ функц!У !ншим властивостям'; особа.
Стосовно до оснсвноУ мета нешого &осл!дження - психолог!! самоконтролю - в загально-теоретачноыу план! надзвачайно важливим в • розвиток уявлень про усв!домлен!сть мотивов.
Отже, розглянут! модел1 самоконтролю, а текож моделI сампрегу-ляц!У, виконан! в традиц!ях функц!онального б!хев!оризму, в результат! зводяться до проблемй контролю за д!ею. Тут важливо. уточяати смисл, який.вкладаеться ними в зм!ст • поняття "самоконтроль". Шд са-
мокоатралем розум!.еться ввконаняя небажвних д!й I, навпаки, в!дмо-ва в!д бажаних д!й /вузьке значения/. В широкому значенн! терм!н "самоконтроль" використовуеться як контроль за д!ею, шо складаеть-оя в двох процео!в: а/ контроль за нам!ром;
б/ контроль за викоианням д!
Саме ц! у.точнююч! положения теорИ контролю за д!ею в повед!н-ц! суб"екту можуть бути використэн! для виявлення сиециф1ки навчаль-ного самоконтролю в 1ншомови1й д!яльност! школяр!в } студент!в, та-к1, що-дозволяють ввзнечвти оообвот!сн! 1 ситуац!йн1 детерм!иантв мотввац!У, !ншима словами - побудувати сиотемно-динамIчну модель мотивацИ самоконтролю.
. Верейдемо безпосередньо до. анал1зу проблем» мотивам У в пси-холосП навчааня 1ноземаим мовам, Актуадьн!сть ц!еУ теш ввзначаеть-ся зроотаючою. ц1нн1стю знания про опособи саморегуляц!У самоконтролю 1ношавно1 вербальной ппвед!нки. Як п1дкреслюс Г.О.Зкмня, "в с;/час-н!й поихолог!У навчання проблема мотивацИ висуваеться в якост! одн!еУ з цевтральних"..
Отже, досл!дження мотивац!йноУ сфер] учн!в мае як теоретичне, так 1 практична значения для глибокого переосмислення ''...наявнвх . теор1й навчання 1ноземшш мовам у св!тл! сучасних дэсягнень психо-лог!чноУ 1 паихол!нгв!сгичноУ теор!й".
У контекот! досл!даувэноУ проблематики вивчення мотива^ У, що виотупае тим складним'механ!змом са1вв1днесення особист!ст1Ю зовн!ш-н1х I вну.тр!шн1х фактор!в повед!нкв, який'виэначае виивкнення нэп-рямк1в,а також способи зд!йснення конкретнкх форы д!яльност!', дозволить виявити !ерарх!ю внутр!шн!х !• зовн!шн!х мотив!в самоконтролю иавчальноУ 1ншомсганоУ д!яльност!. Ври цьому ми виходимо 13 загально-прийнятого- твердження про те, що навчальна д1яльн!сть мотивуеться перш за все внутр!шн!м мотивом
Можна зробити ввсновок, що перех1д в!д зовн!анього контролю до внутр!шнього, що зд!йснюеться на основ! внутр!шн!х мотив!в нав-чальноУ д!яльност!, сприяе формуванню психолог!чних новоутворень ! Ух удосконаденню.
В основ1 наведених м!ркувань лежать голавн 1 концептуальн! по- *' вяття теор!У Л.С.Ваготського про розввток псах!чнвх фун;.ц!й в!д "!ытерповхолог1чного" /ваутр!шнього/.
Правом!рш поставите питания,* Бир1шенню якоУ проблеми служить Яого !дея в рамнйх ойговоривэноТ проблеми ет;;кв самоконтролю? 1Ьз-вававчя пснрвй! полокенвя тзор!У навчяльноУ д!яльност1, а.К.Маркова
встановила, що формування самоконтролю 1 адекватно ¡С самооц!нки е результатом поеташшгп переходу в!д зовн^шнього контролю 1 од!няи викладачэ до 1н.шв1дуального, внутр!шнього контролю I самооц!нки учня,
Грунтовний анал1з енспериментальних дэних, одержаних бЛ.Са-вонько } Н.М.Симоновою в ход! вивчення мотивацН при оволод!нн! {неземною мовою, дозволив-виявити чотири мотивэцШн! ор!ен?ац1У: на прпцес, результат, оц!нку викледачем 1 !:а "уникнення неприемностей". Суттевими для рогзум!ния мг/гивацШшх ор!ентзц!й студента е "...особ-ливост! зв"язк!в м!ж мотивац1йниь.и ор!ентац!ями", як! дозволяють ви-д1лити дп1 суттев1 характеристики: ио-перие, стаб!льн!сть зв"яэк1в /за крктрр!ем шльност!/ м!ж ор!ентац!'ями на прпцэс 1 результату ио-друге, ор!ентац!ю на "оц!нку викладзча" 1 "уникнення неприемностей". Серед 1нших компонент! в навчально"/ мотивацИ була выявлена позитивна мотирац!йна ор!ентац!я з усп!шн!стю студеит!в. "Пений зв"ясэк встанпвлений м!х ор!ентац!ями нэ ироцес 1 на результат, менш щ!льно - на "оц!нку виклздачем". Зр"язок ор!еатац!! на ."уникнення неприемностей" з усп!шн1стю слабкий.
Ппотетлчно могла припустите, сдираючись на дан 1 доо.лд!в А.К.МзрковоУ, А.К.Лусавицького 1 е.А.Вортво? та !н.-, що усв!домле-н!сть мотив1в 1 в !ншомовно-мовленнев1й д!яльнпст! залежить' в!д Ух становища в структур! д!яльност!. А не, в .свою чергу, спрпчиняе "...дереструктурування мотивзц!Яно-потр!бно1 сфера учн!в. 1. результат! такого перрст.оуктурування дом!нуючв становище в мотивац!йг:!Я !ерэрхН займеють здеквзтн! навчальн!й д!ялыюст1 навчально-п!зна-вальн! мотиви". . ' '
Тому, керуючись иаведенвма теоретичьими положениями й уззталь-ненняув, одоржаиими р!зними авторами з проблема усв1дочленост1 моти-в!в в навчальн!й д!яльност! учн!в, ми зд!йснили експериментальне досл!дження з метою:
1/ визначрння 1ерарх1? мотвв!в, як! спонукаоть учн!а 5-6 ялзс1в до вивчення знгл!йсько][ ыови;
2/ встановлення мотвв!^ самоконтролю в процео1 засвоеяня •школярами оперзц!йного складу вербально! д!1.
Ми прицуотили, що в процре! {ншомсгвного самоконтролю дроблена мотивацН учн!в нвбував особливо! складност! в зв^зку з трудница-ми засвоення оперзц!йного складу вербальной дП, а такох включения учн!в в !ншомовну мовленневу д!яльн!гть, в ход! яко! ц!леспрямованс
формуються засобц i способи самоконтролю.
Виходячи з цього, ми 1 оформулюзвали завдання нашого досл!д-ження:
Х/розробити д!агностичн! прийоми, що дозволяють визначити р!врнь уов1домлрност! школярами внутрзшПх мотив!в вивчення англ!йсьиоУ мови;
2/розробити 1 опробувати методику формуючого рксдеримриту, яка б сприяла шляхом конкретизацП i Формування motübie самоконтролю Шдвищенню fHTepeoy учн1в до вибчрння !нозрмно1 мови.
Анал1з корекц1йноУ роботи, внконаво'1 учнямв, показав, що pi-вень сформованост! i'x контрольно-оц!нювальних д!й надзвичайно низь-кий. Характер виправлень св!дчить иро иесформовшйсть умй1ь самоконтролю. Учи! верш за все в!дм!чаля ыедолгки: а/в написанн! л!-тер англ!йського алфав!ту; б/поыилки в окрешах.словах. Алр вони зово1м не пом1чали помилки: I/ у будуванн1 тепер!шнього, минутого, майбутнього чаоу д!есл!в; 2! вживанн! прийменник!в; 3/ внкстристан-и! ступен!в пор1вияния. аракир|гввк1в; 4/ будувзнн! множинв. imphuh-к1в; 5/ вживанн1 артикл!в.
У зв"язку з виявлрними "зонами помадок" та засобами корркцхй-ноУ роботи, якими користувалися уча!, що зНдно з г!ш>трзою нашо! роботи е св1дчрняйы р!вия сформованост! механ!зму самоконтроле, нами розроблрн! вправй на ррдагування, складрн! за матрр!аламв типо-вех помилок тех, хто навчаеться, як! дуко лргко Шддаються автома-тизадП на баз! ЕОМ.
Ери цьому мотиви самоконтролю !стотно змшилися. Гю-перше, учн1 в!дзначили, "що така робота дужр в1дпов!дальна" /Наталка Д./. Во-другр, вони розум!ють, "для чого дотр1бнр знания !нозрмноК мови на цьому уроц!" /Дрнис К./, Lo-тррте, "так, завдання дуж° ц!ка-в!, тому що е можлвв!сть побачити насл5дки свое! роботи зразу к на . уроц!" /Серг!й С./. Знания критрр!ев в усп1шност!>виконання завдання Шдьищувало р1вн! самоконтролю; брзсумн!вно , робота з ЕОЫ "надзвичайно'ц!кава" /Сашдо' 3./, "Шдвищуе ытелект" /Марина' А./, "дае можлив!сть усуватв помилки дужр шеидко" /1гор Ш./ - так! .в1дгуки ми читали в анкетах. _ _
Наведен! мотива, а такок разроблена наш методика Иредегуван- -йя" була спрямоваыа, п^рш за все, на автоматизац1ю процедура само. контролю письмового 1нозо!.".ного висловлювання з зепрозадаонням тр»-кувзлььвх вграв на баз! ECK, як! формували гсловн! лзнцюги механ!з-
му самоконтролю.
ЛужРЕажлияа обствввнэ виявилася в ход! аирг>бац!У: учн! зроэу-м1ли, щп "будь-пкз д1яльи1сть потрп'буе самоконтролю! а для цього тр°бя знати засоби сэмосттИного контролю так, як у р0бить_вчит"ль, - то.д1 н» Оуд" помилгк, а отж°, оц!нкя з !нозпмноУ мови буд» вища" /Лолодя X./.
Ззгг>льний Мдсумпк апопбацГУ методики "^"дагування" св!дчить про т«,.що к!льх!сть помилок, випрарл°|;:;х учнями, э дот!м в!рно' в1д-тео[.пних р анкетах ! диктатах, м^ншилась у 4,7 раза.
Г^япл^ко, ап над! р1пн! саиоконтролю т!сно корпл»ють з мотива-ц1йними пр! ентяц!ями учн!р на задовол«н1сть вчит°ля, на його похвалу,, на його пц!нку за роботу учня. Сар»>дн! р1вн1 самоконтролю/42$/.знач-нол м!рою кор°люють з мптявац!йними ор1снтац!ями не. насл!док д!У, а. гкщ! р1рн! /22%/ -'з динам!ною П£оц°су засвоення дII та результатом, а також рибором оптимального засобу корекдН, що зм»ншуе дошук в°р-балы-оУ длмилки..
У ц"ятому роздШ И1лихолого-подагог!чн1 умови розввтку самоконтролю школяр!в та студ"нт!в п навнальн!й д!яльност!„ Р^вн! 1шво-»
морнпго самоконтролю, викладяються т«орптичи! мод°л!, х!д та результата фпрмуючогп эксперименту} лобудованогп в!дпов!дно до програми I рлзробл°ног нами методик®! фпрмування самоконтролю, яка гру'нтуеться на локальних принципах розвитку- гншомовного самоконтролю. Розвиваючэ Фуннц1я самоконтролю р°ал!зуеться за допомогою. таких принвдп!в: 1/св!-домост!;_.2/ 1нт°Л"ктуально1', мовноУ\, та .емоЩйно! активност!; 3/ видения конкрптних ор!ентир!в »талону; Упробл^мност!; Е/кому-н!кативноУ сдрямовацост!.
. 3 оксдери««нтальному досл1дж<>нн1 дсихолог!чних умов формування-!нтогрованого м"хэн!зму гншомонного самоконтролю, який включае: 1/м"- • хан!зм мотивац!й; 2/м°хан1зм з1ставл°ння; 3/м"хан!зм вид!л-,ння ц!л°й д!У; 4/и"хан1зм виутр!шнього п»р°нладу; 5/м"хан!зм сигналу в!дпол!д-ност1/н°в!дпов1дност1; 6/вмоц!йно-оц!ночний м»хан!зм; 7/мвхан!зм ко-р°кц!У, в!зяли участь 317 учн!в 5-клас!в -экспериментальной груди А та 256 школяр!в 5_клас!г груди Б. - -
Методика експррименту.' Основною м°тою форшуючого «кспорименту-було утвор=ння р^альних психолого-м°тодичНих умов, д®т°рм!нуючих формування у досл!дясуваних ум!нь: а/анал!зувати установку,; б/прэцю-вати з ор!ентовними картками; в/працювати з ключами, г/працювати з програмними картками самор°гуляц!У; л/працюзати з тестовими завдання-ми для формування поод°рац!Йного та п!дсумкового самоконтролю; */прэ-
таовати з! сх°мами.
¡¡араЛлйЬно формуввдися ум!ння вмвати ptsHi форми самоконтролю при:: 1/самост1(1н1й poSoTi з Шдручником; 2J з ауд1от»кстом; 3/ юОо-т! в парах /взаемоконтроль/; 4/ говор.!нн! /в д!алог!чн1й фпрм!/. ...
Таким чином, розриток основних м°хан1за1в самоконтролю в ковдпй Кбв1й д!яльност! школяр!в у npou»ci навчання знаниям i видам мовл^к-нево! д!яльност! у ход! опанування англШсько* мови п^дбачав розробку сп°ц1ально1 навчально1 прогрзми, д° основною одикиц«ю ана-л1зу та пр°дмлту засвоенкя виступала л»ксяко-граматична структура рвчоння» _ .
Зм!ст л"ксвко-граматичних в^дношонь у нэвчачн! розкрмвався на основ! п!знавальних, тр°нувальнвх. т°стоеих завдань, побудованкх з урахуванням дин8м1чноУ модод! самоконтролю, а такок бШцгЕадьно!' мод°л! 1 ншомовного висловлювання, Тому побгловдаа на-влщ"нат''>ни'х принципах самоконтролю дрограма складаеться з п"яти_°тзшв, завдэн-ням кожносо них було послтдовн® формування вид!лвних нами ум!иъ На пдршому °тап! використовувалася м°тодика Вокслора та засоби для ввзнач°ння р!вня 1нтял<»ктуальноУ, мовноУ /асоц!ативний.°ксп1» ремонт/ I емоцШоУ активност! тих, хто навчаеться /м°тод с»манткчно-го дифврвнц!алу Ч.Осгуда/. Еоказниками р!вня сформовэност! акмв-ност! ввакалися: а/критдр!й Манна-У1тн!; б/ко^д^нт самокорпедП; в/фактори оц1нки, сили та активное^ при поняттях "школа", "ечит°ль" /сродн! ввличини/. Бг!дноз цимв критор1ямв досл!дауван! були роз-под1л°н1 на прупи А;1 Б,
Другий °тап мав м«тою формування найвшцих ptBHiB м°хан1зму самоконтролю-! тому включав три cep!i:
В П"рш!й с°р!У актувл!аувэлися isici м"хэн!зми; а/м°хан!зм мотивз-ulY; 6/M»xaRi3M з!ставл«няя; Е/махзн1зм вид!л°ння ц1л»й д!?- Розгор-Н"явя нввчального зм!сту здхйснювалось з використанняч сист°ми тре-нувальнвх завдань, а також контрольно-навчальних завдань, розробл°-иих нами до п!дручника англ!йськоУ моер для учн!в s клас!в-В.М.Пяа-. хотяика ! Р.Ю.МартиновоУ*'. Аналог1чним чином флдоувався махан1зм
^Тпсти для поточного i шдсумкоеого контролю та-самоконтролю до Шдручника з англ!Дсько¥ :.леи В."М. ¿пахотника, Р.Ю.МартиновоУ для уан!в 5-х клас!в ср»даьоУ школи. - К.:0св!тэ, 1993. Укладэч Л.М.Д»ркс Л.М.Кптлоеэ. - К.: 1СД0, 1993. - 44 с.
внутр!шнього nnрркладу, кЛха«.1эм аьгналу в!дпое!дност!/н°*!д;.ов1д-ноет! рязультату "талоиов!, що збархгаеться в ДД. ? друг!й с»р!У "ксвдрим^нту. -
У тр°т!й ср!У вксл»гпмянту вир!шувалось завдзаая форыувавяя вмоц1йно-оц!нювального мяхан1зму за допомогою розробл»ноУ авмя методика- "р"дэгування викрученого твксту".
Чдтв°рта с?р!я "исл'рям'нту була спрямовака на формувашя махвн!з-му самокорокцН з урахуванням трьох ста;ий корвктуваяня, запроп'ово-ваиих у дан!й робот!. _ • _ .
На тр»тьому "тап! вксп»рим ят^ зд!йсиювалося формування !ит»г-ровэного м»хай1зму самоконтролю за допомогою тястових завдань,, зак-р1плювапась вврбальна пов"д'1нкэ випробуваная по формузанка ум!иь поточного самоконтролю за допомогою ЕОМ. мета досл:джяйяя полягала' . в тому, щоб занр!пйти так! xhoctí 1ишомовяого кавяку, як.гзучд1оть /викорвстанвя нових комун!катявних завдань/, автянг^чн!сть /заовоея-яя л<*ксвко-грамэтичного сполучпяня сл!в та структур. Кр!и того, одиям 1з завдань «ксп^рим-вту було формування у школяр!и ум!яь са-мост1йно пом!чати помилкя I в раз! нвобх!дност! зввртатася до ОТ за консультац1ею. У даному вяпадку gOJl, як твхя!чняй зас!б0 ф!яс^~ вала к!льк!сть. помалок та звврявиь "до консультанта - ЕЩ". йксв»-ргм®в.тв проводалйся в !ндяв!дуальн1й форм!, крит»р!ямв для од1яяв р!вня сформованост! навнчок поточного самоконтролю була; ц!ент самокор"кц!У; 2/часовий крит»р1й; 3/к!льк!ать~зв"ря«Яй до •талону; 4/ к!льк1сть бал!в, одлржаявх учнвм у процас! виконаяяя т»стових завдань: 95JÍ в!рно виконавих завдань - яв1дм1нн£>и, в!д - до 9Е5? - "добр»", bíд 1% до 905? - "задов!льно", до 75$ -.задов !льяо"'.
Аяалог!чя1 крвт"р!1 булв використая! для од!нюве*яя р*зульта-т!в коракц! У аерекрученого т^коту.
На ч*тваРтому-*тап1 проводи вся п!дсумковий, заключнвй *тап форы/о-чоге експвримли!гу з викорястанням. твот!в пАдсумкового самоконтролю. Крит*р!У, як! використовуваяася у дяа!й о°р! У ?кспсримрвту, булх аяалог1чн! тем, що меля м1сц* на Ш етап!, - '
- Нор!вняння вксп,грмвитальиих результат!» воказуе, що в •коп*-рвмвитвльн!й груп! к!льк!сть в!рно викона'иях л'ксвко-грэиатячкях завдань у 2,6 раз!в п"р"вищуе результате контрольиоУ групп, шо св!дчить про €фективя!сть навчаняя !вшомовному самоконт$юлв, зг1дно звпроповован!й нами п рог рем!. Шдсумков! результате «ав»деи! в таблиц! . 2.
Таблица 2.
. К1льк1сна характеристика /у %/ продуктивности формування на-вичок та вм1нь самоконтролю учн!в 5 клас!в /груш А I Ц/ — ШдсумноввЯ етап ексдерименту
Доол1дауван! Коеф!ц!ент самокорек-цП "Час ко- 1 рекц! Ъ К1льк1сть звернень до еталону ^зультати виконання теот!в Середн!й П1ДСУМКО- вий бал
Контрольна готпа 15,3 10 7 26 58.3
Експеримен-тальнв готпа ?? 3.5 0 . 155.5
Прим!гка: контроль трупа нал)чувала - 317 шк;
експершевтальнз - 256 шк.
к!льк1сть еталон!в -'7.
Пор!вняння результат!в, '¿х як!сний та к!льк!снвй анал1з дозволяв нам ввд!ляти три п!дгрупн учн!в, що розр1зниються м!ж собою р!в-нем сформованост! механ1эму 1ншомовного самоконтролю. Низький р!вень /16 % доол1джуваних/ характеризуеться: чаявн!стю по-передаувальних сигналов 1-2-3-го порядку, паузами хез!тацИ, якхсюю роботою механ!зм!в самоконтролю, за винятком ыехан!зму внутр^сшього перекладу, що е насл!дном незэдов!льно* роботв ыехан!зм!в селекцН, комй!нування та конотруктування. Учш 1нколи демонстрували нер!шуч!сть 1 тому заносили свою ¿1дпов$дь,перш за вое,до чернеткв, пор1внюючв свою в!дпов1дь з еталоном, 1 лише пот1ы задвсували результат у зошит.
Заслуговуе на увагу те, що емоц!йно-оц1лювальнвй ыехан1зм превалюе над д!яльн!отю механ!зму самокорекцИ, що ввявлялося у в!дсутност! емоц!йноУ рхвноваги повед1вки учн1в, гх нетерплячост!, 1мпульсивност1. Увага не зосередаена, однак одерацП поточного та Шдсумкового самоконтролю сформован!, ш бракуе автоматизованост!. При цьому мае ы!сце шеаотпа мова, артинулюввння повепнв. Коеф!ц!ент самокорекцН дор!внюе 75$, час корекц!! 5,0 хв; звернень до еталону - 0, рез'ультати вико-нааня тест!в - 80!?.
Саредн1й р!вень /38Я/ характеризуешься серела!м р!внем сформованост! ум!нь самоконтролю. Коракц!я лексвко-граматичних домилок у пз-рекрученоцу текст! мае св1домай, автоматизованвй характер, однак ие аавдди результативна. Учн! на дотребують конс>льтац!1 з боку ЕОМ або вчйтеля. Мвхан!змв з1ставлення, ввд1лення ц!лей,Увнутр1шнього перекладу в1ды>г.1дноот!/неь!дьов1дност! пращоють безпомилково. Однак у досл1д*7ванвх в!д 38? мае м!сце слабке знания ор1ентвр1в г^иатвчнвх зрозк!в - ! я;< наел!док - граиатичн! помилкв. Причиною цвх домилок е
1нтерференц1я граматвчнвх навичок. Увага зосередаеиа, превалюють по-переджувальн! сигнала I —2 порядку. Коеф1ц1ент семокорекц!У дор!в-нюе 865?, час ксрекцИ 3,5 хв.; звернень до эталону - 0, результата виконання тест1в - 90%.
Вищий р>вень /46HJ я-<1сно i к1льк!сно в$др1знюеться в!д вищенэведе-них piBHÍB. ЛН п!дсумкового самоконтролю автоматазован!,'увага зо-серсджена, учн1 витрлчають наОагато менте часу на виявлення помалон у перекрученому текст!, н!ж у наведена* трупах: в!д 5 до 45 секунд. Учн! коректують текст миттсло, св!домо, без пауз хез!тац!У; по пере д-
аувалыП сигнала Йдуть у напрямку 3-1-2. Механ!зма мотивацП,
з!ставлення, внутр!ашього перекладу, емоц!йно-оц!нювэльнвй, в!дпов!д-ност!-н<>в!дпов!дност1 ф.ункц!онують як састема, цШсна едн!сть,' спря-мована на р1шення головного эавдання. В д!яльност! учня мають м!сце засоби п1дсумкового самоконтролю. Самоконтроль сфорыований, носвть систематичная характер; повед!нка досл!джуваних ст!йка, увага - зо-середаена; !нтелектуальна, мовка та емоцШа актввн1сть характеризуемся високим р!внем розвитку, Учн! миттево вд1знають 1нтврферуюч! елементи мовноУ система 1ноземноУ мови.
У ц!лому проведене експераментальне досл1дження валиност! зап-ропонованоУ програми формування 1ншомовного самоконтролю учн!в 5-х клас!в за умовэми б!л)нгв!зму п!дтверцило доц!льн!сть ГУ викорастан-ня на початковому етап1 эасвоення нер!дноУ мови.
3 метою вввчення особлввостей динам!ки самоконтролю, його гене-звсу була започаткрвана корекц!йна програма розввтку самоконтролю студент!в 1-Е курс)в мовного в!дд!левня. Ш ваходили э припущення, що на вищому р1вн! 9панування 1ноземноУ мови '/ВУЗ/ у пор!внянн! з' оередяьою школою вс! вида самоконтролю сформован!, еле якiоно - на р!зних р!внях. Отже., виходячи з того, що на початковому етаа! вавчен-ня у вуз1 студента допускають част!ше граматичн!, н!ж лексачн! помил-кв, ми ввяввли найб!лып 1нтерферуючий вербяльний матер!ал - прийаея-ника1^. В експеримент! взяли .учаогь 2866 студент!в, а також 171 ввк-ладач!в та асп!рент1в. У таблиц1 нэведен! дан!, що !люструють одержан! результата.
^Деркач Л.Н., Тимошенко Ж.И. Практянум по использованию английских предлогов с ключами для сэмокоррекцяв. - Днепропетровск, 1990. - ЧЛ. - 51 о.
Таблица з.
Опанування студентами I-Д курс!в yMiHb гпдсумкового самоконтролю у npoueci оволод!ння знаниями
1оол!д*уван.!
Середня к!льк!оть виправлених помилок
Нексичн! аомилки Граматичя! помилки Кое(Нц1ент самокорекцН' /у&/
I курс ■ 26 ■ 67 89
П курс Г8 51 93
Асп!ранта 58 4? 96
Одержан! дан! доэволяють зробити висновок, що протягом перших двох рок!в навчання у ыовному вуз! студента помиляються у ви-бор! граматичних форм част!ше, н!ж лексичних одиниць. причому сп!вв!дношення по- рокам дор!внве 2,5 1 2,8 рази.
Возроблений нама "Практикум но вико'ристанню ашШйських прий-менник!в з ключами для самокорекцП " празначаеться для самост!й-hoí робота студент!в. Викорвстовувться трекувальн! та тестов1 зав-дання, як! дозволяють форыувати нормативн! еталона ¡ншомовного самоконтролю во використанню прийменнвк!в. Наявн1сть ключiв усувае небвзвеку вйроблёння нев!рних навичок. Таблица 4.
Еор!вняльна характеристика р!вн!в самоконтролю студент!в 1-Е курсу англШького в!дд!лення до 1 п!сля використання
Досл1джуван! i Градиц!йна методика навчання Навчання эг!дно з експери-Ментальною п рог рамою
лексичн! помилки- 1'раматичн1| лексичш пом. 1'раматичн1
I куро /1180/ 26 67 8 21
цмзляюовш Ш 51 1 " ь ....... И
що цГле-
опрямоване, св!доме формування !нтегрованого механ!зму самоконтролю у взаемозв"язку його основних ланцюг!в на р!зних етэпах мовлен-еавоУ д!яльност! формуе достатньо високий р!вень оамоконтролю, тоб-то mobhoí компетенцИ.
v . ■
, эаключенн! узагальнюеться характерно^чка проведеного досл!д-ження та форыулюються висновкя:
1. Проведений ьнал!з психолог!í самоконтролю в мовленнев!й д!яль-ност! дозволив обгрунтуваТи психолог1чну концепц!ю, систему та умо-вя формування навчального самоконтролю, збудувати його концептуальной апара?, а також систему базисних понять.
2. На основ! лог!ко-!сторвчного анализу, як '¿оказано в дссл)цженн1, ва.:влен! тендеиц11 становления пснхолог*чноУ теорП самоконтролю
особистост!.
Я. Визначеяо, що застосований нами системно-д!яльн!сний п!дх1д до анал!зу исихолог!чноУ сутност! самоконтролю дозволив розглянутя його як д1яльн1сть, яка мае свою структуру, генезис, законом1рност1 функ-ц!онування, принципи, види, а також засоби керування ним. 4. У досл}дженн! розкрито один 1з можливих 1нтегрованах /загальнах/ мехзн1зм1в самоконтролю, основнима ланцюгами якого е мехэн1зми: 1/мотавац1У; 2/эв1рки; .Увид{лення ц!леЯ д!У; 4/ внутр1ашього перекладу; .Усигналу в1дпов1днсст1/нев}дпов1дност1 еталону; 6/емоц1йно-оц}ночний; 7/корекц!У.
б.Визначена специфика функц!ояувэння мехян!зму самоконтролю на р!д-н!й та ¡ноземн!й мовах за допомогою висунутоУ намя концепцН пород-ження 1ншомовного висловлювання /бШнгвальна модель/.
6. У досл1дженн1 показано, що особлирост1 функц!онування ,механ1зму самоконтролю в Ьшюмовяому мовленн! в!дображають р!вень сформованос-т! з?галь:;офункц1ональяих мехэн1зм!в мови, зумовлених 1ндив1дуальни-ми заеобами< переробка 1нформэц1У»
7. Ваявлен! особлавосг! мотивац!йноУ сфери самоконтролю, П динам!ч-н! та зм1стовно-смислов! особливост!, зумовлен! мовленневрми чинни-ками. ...
8. У досл1дженн1 з"ясовзна специф!ка зм1стовних та динам!чних характеристик еталон!в самоконтролю; вазначея! законом1рносг! формування
еталон 5в пор1вняння„ Ух нац1онально-культурн1 особливост1 у представ-ник1в "гарячих", тобто европейськях, культур, що дозволяв перегляну-тя наявн! теорП яавчаняя 1ноземнвм моввм у св1тл1 сучасявх досяг-нень. < ; ,
9. Визначеяо зз"язок м!х р1внем сформова»'ост! Ышомовного самоконтролю та р1внем актуал!зац1? еталон1в за допомогою модиф!кованого асоц!ативного експерименту, що дср!внюв /+ 0,Й9/» '
10. Вивчена залежн!с®ь 'характеру сп1вв1дношення характерастив зео-бальноУ пам*ят1, ввявлених в аооц!ативному експераыент!,.а(д р!вн!в сформованост! самоконтролю.
11. ГЪзроблено, апробувано за експеримеатальними умовама в дисерта-цИ навчальну прог рему та методику формування нав'чального Ьшомовно-го самоконтролю, спрямованвх на формування цШсноХ система конкрет-них заход!в на основ! поняття про 1нтегрованвй механ1зм самоконтролю -¡для школяр1в У-У1 клао1в середньо1 школи..
12. Яззробленэ' навчальна корекцШа програма розвитку навчзлъносо хншомовного самоконтролю для студентов 1-П курсу мовного вузу» а
також. практикум для формування знань з ключами для самоконтролю та самокорекцН.
Ftolcr дисертацИ воображений в таких публ1кац1ях:
1. Сопоставительный анализ свободных ассоциаций в трех языках // Вопросы теории романо-германских языков. - Днепропетровск, 1975.
- Вып. 6. - П.75-82.
2. О специфике данных ассоциативного эксперименте на родном и иностранном /английском языках //Вопросы грамматического строя германских языков. - Омск, 1975. - Выа.1. - C.I04-III.
3. О специфике данных ассоциативного эксперимента на родном и иностранном /английском/ языках //Дидактика и теория воспитания. -Днепропетровск, 1975. - C.I33-I37.
4. Значение ассоциативного эксперименте для выявления индивидуальных особенностей учащихся //Лингвистические и всахолингвиствческие вопросы обучения иностранным языкам. - К., 1976 - C.I2-I9.
5. К вопросу о сопоставительной характеристике предложных систем в украинском л английском' языках //Вопросы теории романо-германсквх языков. Днепропетровск, 1976. - С.75-62.
6. Индивидуальные особенности вербальной памяти школьников и ассоциативный эксперимент //Психология учебной деятельности школьников: Тез. докл. 2-й Всесоюз. конф» по педагогической психологии в г.Туле. ~ Ы», 1982. - С.46. /в соавторстве/.
7. Ассоциативный эксперимент и вербальная память у школьников //Материалы науч.-теор. конф. профессорско-преподавательского состава Ташкентского обл.гос. пед. ин-та. - Ангрен, 1982. - С.50-59. /в соавторстве/.
8. Исихолого-методическве аспекты интерференции и специфика ее проявления в процессе подготовки учителя иностранного языка //Всихолого-педегогнческие основы подготовки будущего педагога^ университете.-Днепропетровск, 1985. - С.133-135.
' 9. Особенности применения яелепередач для рарпития коммуникативной компетенции у студентов-фалоло!jb //Методическое обеспечение применения ТСО при изучений русского языка как одак из путей иктексифика- ' цив учебного процесса в вузе: Материалы докл. а сообщ. науч.-метод. оовещаяшг-оеминара. ~ Днепропетровск, 1985. - С.74-75. 10. Особенности оформления высказывания при различных уровнях двуязычен //Лингвостил!.„-твческне проблемы организации речевого сообщения.
- Днепропетровск, 1985. - С. 107-109.
XI. Ноихоаого-методические аспекты формирования механизиа самоконт-
_ 47 -«
роля б условиях билингвизма//ПроблвШ'ёвтоматйзацаи контроля'эианвй при обучений иностранным языкам в вузё;?~ Днепропетровск,I988jT-С.65-70. 'ГЧ?3/:
12. Обучение коррекции и предупреждению1 ошибок в "речи-учащихся;каг'-" комплексу профессионально-значимых умений "будущего !учйтеЯй йнострэн-' ного языка //Формирование профессион&1ьно-педаг6глчесгй^
щего учителя. - Днепропетровск, ¿989. - 0.65-70«5 \ = ••.,•. ^ •..
13. Специфика формирования умений смыслового-восприятия теста обучении английскому языку, студентов второго' курса тУ^эрмаросшие профессионально-педагогических умений будущего учителя;" - Дкепропёт-' ровен, 1989. - С.70-74. /в соавторстве/. •**- ' ' 14« Пути коррекции грамматических ошвбок студентов1 I-TI. я^оой^^оф^* вого вуза //Интенсификация процесса обучения инёстранвкс^Зыкаи'в,1',.' ", вузе» - Днепропетровск, 1990. - С.З&-40. _
15» Экология и самоконтроль в учебной ДёяТельййстй "//Тез^.>"докл.^ й сообщ. регион, научно-прзкт. конф. -Пераясдайль -йлёльйицний,!199.с.^_ Ч.2.. - С.85-86.
16. ¿elf-control iroblem and Vygotsky //Л ¿цгорввд.Оопвгввв of-, -ущ Psychologists. Abstracts. Lahty, 1990," РЛ5.""' 2 - ЛУЛ
17» Использование ЭБМ для самоконтроля при обучении.английскому ;язы^ ку в вузе //Психологическая наука: йз.3свт\\
союз, конф., посвященной 90-летию со'^.p^e'HMjf.Ciil^WM.^' 4.2. Познавательные процессы. - Киёй1,'5 Г990Г "-'C.4-5I /в соавто|»|вс/4
18. Формирование навыков самоконтроля в.^ад.о^уден^ов^Х-^^^рв языкового вуза.-Там же. - -гД - *<•■.■.--ч
19. К проблеме типологии TeKcWjoVKoi^RBK^BKq^Rxt^ORe^uoft точки зрения // Семантические и* коммуникативные категорий*текс.та типология и функционирование: Hz. £дож£/ёс"всрйз^'
вая, 1990. - С.3-4. /в соавторетвв/^'^0'1:"Г ' ^
20. ■ Некоторые принципы организации"самостоятельной" ^боты...)с^дЙ!тов; по иностранному языку на младших курсах' языкового вуза //¡¡сихолого-педагогические основы активизации самостоятельной работы ,студеитоп\,;. по овладению будущей профессией. - Днепропетровск, 199С.7- С;7в-83.,л;<' /в соавторстве/. " . ; ч
21. Самоконтроль в структуре спецку^ ja "Проблема билингвизма" //'to- < даль обучения иностранному языку на старших курсах: Тез. докл. 8-9 регион, конф. СКНЦЗЕ. - Нальчик, 19ЭГ. - Зыь.1. - С.27-28.
22. Компьютериое. обучение иностранным языке« изв региональная '¡при* организации самостоятельной и индквшдузльйой работы студеятоз //
Актуальные проблемы методию преподавания иностранных языков в неязыковом вузе: Тез. докл. межвуз. науч. конф. - Полтава, 1991. • С.65-66.
23. Практикум по использованию английских предлогов с ключами для свмокоррекдии. Днепропетровск, 1990. - Ч.1.- 51 с. /в соавторстве/. „4. Семантический компонент языковой способности и самоконтроль //Когнитивная и коммуникативная структура текста., функциональный анализ: Тез. науч. совещания. -М., 1991. - С. 15-16. . 25. Взферэтивный перевод и самоконтроль /на материале английской научной литературы //Иностранные языки в научной деятельности специалиста: Тез.Междунар. конф. - Ташкент, 1991. - С.83-Й4.
26. Mechanieaa of Solf-Coatrol //Актуальные проблемы фундаментальных наук: Тез. докл. мевдунар. науч.-техн. конф. - 11.» 1931. T.I2i - С.107.
27. Некоторое приемы организации самостоятельной работы по иностранному языку //Проблемы педагогики высшей школы. - Днепропетровск, 1991. - С.77-79. / в соавторстве/.
28. Проблемы семантического восприятия текста в процессе обучения иностранным языкам: //функциональная семантика. - Днепропетровск, 1991. - С.65-70.
29. Оценка коммуникативной компетенции билингвов в самоконтроль //Проблемы языков-для специальных целей, научной « профессиональной коммуникации: Тез. докл. мевдунар. науч. конф. - Киев, 1992. -
С.174-175.
30. Деловая игра как интенсивный прием обучения общению на иностранном языке //Психолого-педагогические основы интенсификации учебного процесса. - Днепропетровск, 1991 - C.96-I00. /в соавторстве/. 31» l He-.» Approach in Psychological Hesearch of Self-control. -2nd European Congress of Psychology. Abstracts. Vol.XI.Indiv 1Ди«1
•Lecture. - Budapest, 1991. - P.^53.
32. Психологические особенности самоконтроля студентов языкового вуза в. процессе реферативного' перевода /иа материале англ. науч. литры/ //Вопросы творив в практики перевода научяо-тех. лит-ры: Тез. дом. - Денза, 1992. - С.23-24. •
33. Опыт воиользованвя ассоциативного метода для сопоставительного анализе предложных систем английского и укрг шского языков //Методы сравнительно-сопоставительного исследования романских и гещакских языков: Тез. докл. и сообщ. междуяар. науч. конф., посвяденкой 50-летrv факультете иностранных языков. - С.49-50;
34. Методика индивидуализированного изучения проблем самоконтроля в структуре спецкурса "Проблемы билингвизма" //Проблемы педагогика высшей шяолн: Тез. межвуэ. конф. - Днепропетровск,, 1992. - C.I27-I30.
35. Метгдическое обеспечение компьютерного обучения английским предлогам студентов языкового вуза // Там же. - С.И0-И4.
36. Самоконтроль я обучение грамматике //Нвучно-методическве материалы. Дрвнладнэя лянгвястанэ. - Житомир, 1292. - Вып. 5. - С.68-71.
37. Типология текстов с коммуникативно функциональной точки зрения // Проблема л!игв1стика та л1нсБометодика: Тезя дод. м1жнар. наук,- метод. конф. вякладач1в 1ноземяях мов вуэ!в. -Льв1в, 1992. - п.202-203. 38« The formation of self-control habita on the btaia of CAL -prograsa for teaching fore iig» 1 anguagее //X Ith International Congreaa of
Linguists. Section 13. ЦиеЬес City, Canada, 199¿. P.384-.
33* Актуален! проблема укладання украУноькт-англ1йсзкого ¡¡нтерфереа-ц1йного словника //Тезя I-I м!жнар. наук. конф. - Льв1в, 1992. - С. 225-226.
40» Психолого-падагогtчнt особливост! самоконтролю 1 мямов1льно! пам"ят!студент1в укре'/нського в1дд1леняя в умовах б!л!нгв1зму //Ук-раГнозяавство' í гуман!зац!я ocbíth: - Твзи доп. Всвукр. наук.-прзкт. конф.- Шпропатровськ, 1993. - 4.1. - О.Й5-86. /у сп!впрац{/.
41. пзчевые семантические комплексы а самоконтроль при перевода шно-стредных текстов //Вопросы теории а практика перевода г Тез, докл. - . Пенза, 1993. - Л.52-5Я /в боавторстве/.
42. Фошування моделей мовного сп1дкув8кня та самоконтроль //Майевтя-ка у систем1псяхолог1чнах знань. - Матер18ла м1жнар. наук. конф: -КаТв, 1993. - C.II5-II6«,
•±3» Саецвф1кв д1лового сп1лкув8ння в студентськ!й груп! // Там же. -С.142-143. . °
44. Национальяо-Еулмурнна особенностя эталона? сравнения в самоконтроль //Язык я культура: Тез. .2-й междунар. конф. - Каев,-1993. -C.I32-I33. •
45. Психологические основы самоконтроля учащихся в процессе обучения иностр. языкэм; Монография. - Днепропетровск-: Изд-во ДГ7, 1993. - • 113 с. - Деа. в ГНТБ Украины 0S.I2.93, * '2408.
4В. Тесты для пооперационного.я итогового самоконтроля к учебнику ан-«глвйского языка В.МЛлахотнвка в Р.Ю.Мэртыновой для учащихся 5-х классов средней шксглы. -.К., Осввта, 1993 - 44 с. /в соавторстве/
37. Повходпг1я самоконтроля в ароцес! засвоення !ноземноУ мови: Ыояограф1я. - _ _ДПУ, 1993. - 132 с. .
£8. Психолог!чя! м зхц! з г/ а.. с а м о к о нт ро дто //Актуэльн! проблем« психолог! К: трэдац!? 1 сучесн!сть. -,В:З г. - КвУв, 1993. - Т.1. -С.176-187. '"Сю"
49. Теория управления в проблемы самоконтроля в языковом вузе // Совершенствование преподавания иностранных языков и повышение их ролж в гуманизации' образования специалистов. - Днепропетровск,;
дат, 19£3. - С.52-66. /в печати/. 50. Ооооендоотв самоконтроля талантливы^ школьников :> процессе усвоенвя иностранного языка //Теза м1жнар. наук, а радт. конф.-КиУв, 1994. /у видавняцтв!/.