автореферат и диссертация по педагогике 13.00.01 для написания научной статьи или работы на тему: Допрофессиональная подготовка школьников в классах агрохимического профиля (на материале спецкурса "Основы агрохимии")
- Автор научной работы
- Гладюк, Николай Николаевич
- Ученая степень
- кандидата педагогических наук
- Место защиты
- Киев
- Год защиты
- 1994
- Специальность ВАК РФ
- 13.00.01
Автореферат диссертации по теме "Допрофессиональная подготовка школьников в классах агрохимического профиля (на материале спецкурса "Основы агрохимии")"
%
1НСТИТУТ ПЕДАГОГ! КИ АПН УКРА1НИ
а-
На правах рукопису
ГЛАДЮК Микола Миколайович
ДОПРОФЕС1ЙНА ШДГОТОБКА ШКОЛЯРIВ У КЛАСАХ АГРОХ1М1ЧНОГО ПРОФШ (НА МАТЕРЩ1 СПЕЦКУРСУ "ОСНОЕЙ АГРОХ1М11и>
I3.C0.CI - теор!я та 1стор|я педагог1ки 13.00.02 - методика викладання х!ыН
Автореферат дисертацП на здобуття наукового ступеня кандидата педагог1чних наук
Апв - 1994
Дисертац!ею с рукспис
Робота вк.чонана в Тнститут! педагогики АПН УкраТни
Науковий кер!вник - доктор педагог!чних наук, професор
Буринська ¡¡{на НиколаУвна
Оф!ц!йн! опоненти
- доктор педагог!чних наук, профэсор Ол!йник Павло Ииколайович
- кандидат педагог!чних наук, доцент "'аповалов Анагол!й Иванович
Пров!дна орган!зац!я - Сумський держаакий педагог!чний !нсти
!м.А.С.«акаренка
I
и
199 пр.
Загист дисэртац!? в'дбудеться " о 14.оо на зас!данн! елец!ал!эованоТ вчзнот {?§ди Д CI.32.C2 в Тнститут! педагогики ЛГИ! УкраУни /252001 .м.Ки'в-Т, вул.Трьо» святительська,8/.
3 дисертац!сю можна ознайомитись в науков!й частин! 1нст1 туту педагог!ки АПН УкраУни.
Автореферат роз!слано "
ДКаОИ ¿1|(Ь199 р
Зчзний секретар спэц!ал! эованоУ вчэноУ ради
14.П.Легкий
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОЕОТИ
Актуальн!сть досл!дження. Суттева перэбудова структури 1 заадань середньо'У загальноУ осв!ти, впровадження в практику робота шк1Л р!зноман}тних форм диференц!йованого навчання, в тому числ1 спец!ал1зованих клас!в р1зних профШв, потр-;буе нир1шення проблеми оновлвння та вдосконалзння si.fi сту осв!ти, зокрема агрох1м1чноУ для с1льських шк1Л. СтратеПчне зэчдання реформування змгсту осв!ти вбачаеться у необх1дност! в!дбору 1 структурування навчально-виховного матер!алу на засадах 1н-теграцН та дкфвренц!ац11', органичного поеднання в з,\ист1 ос-в1ти його загальноосвИньоУ та фаховоУ складових, забезпечен-ня допрофес1йно1 Шдготовки учн}в.
Проблема практично У реал! зад ГУ допрофсс1ГноУ п!дготовки учн1В у р!зних II аспектах досл1джувалась багатьма дидактами 1га методистами. Ос нови! методолог!чн1 положения, що стосусть-ся допрофес!йно1 п{дготбвки старшоклаагакгв, розкриТ1 в пра-цях П.Р.Атутова, МЛ.Еабк1на, К.АЛвановича та 1Н.
В галуа1 методики Х1Мг'У фундаментально значения в роз-робд! творатико-методолоПчних проблем допрофес1йноУ п!дго-товки, У У пол1Техн1чноУ складовоУ мають роботи Н.М.ЕуринськоУ, Д.А.Епштейна, Л.О.Цветкова, С.Г.Шаповаленка та ш. В галуз1 методики бЮлогП - бЛ.Бруновт, М.М.ВерзШна, Е.С.Всесвят-оького, 1.Д.Зверева, А:М.Мягково1, ДЛ.Трайтака та 1н.
Теоретичн! основи зм1сту I метод!в пол1тэхН1ЧноУ осв1ти УЧН1В у процесI трудового навчання розкрит1 П.Р.Атутовим, В. М. Мадз 1 гоном, В. О. Поляковим, П. I. Ставським, Д. О. Тхорж^вським.
0соблйв1сть допрофес1йно'1 п!дготовки учн1в с1льських шк!л визначаеться специф1Кою господарського та природного оточення школи, близьк!стю до с1льськогосподарського вироб-ництва. Самз тому в рчд1 роб1т кауковтв та практикхв ще.в
50-30-х роках розглядалось питания використання м!неральних добрив у сШськогосподарському виробшщтв1 (О.Г.Гатаул1Н, С.Каскмалгев, Л.О.Коробейникова) та формування агротохн!чш:х знань в умовах вкробкичого кавчання (С.З.Дьякович, Л.С.Си-дельникоЕч). Бм1ст 1 мэтоди проведения факультативу 1 трудового практикуму з агрох!м11 розглядались А.0.Сударк1НОю. Вив-чення наукових основ с!льськогосподарського виробництва та мокливост1 проведения профор1ентац1йно1 робой при цьому до-сл!джувались Р.М.Князевою, М.П.Семи^ним, О.А.Чернкк та 1н.
Неэважавчи на повн1 досягнення педагог¡чно: науки 1 практика п галуз! допрофес1йно* п1дготовки учшв с1льськ01 школи, залииаються нэрозв"язаними питания, що стосувться навчання уч-Н1В спец1ал}зованих клас1в агрох1м!чного профилю. I це зроэу-м!ло, адае зазначен1 досл1це9ння виконувались багато рок¿в тому. В умовах едино 1' стандартизовано!' школи вони на могли вису-вати 1 розв'язувати т1 завдання, що ставляться сьогодн! перед с1льськ0ю школою нззалежно! Укра'1Н2 1 розв'язуються в умовах гуман!зацп осв1ти 1 дифаренШацг!' кавчання. За таких умов 'зм^т х1м1чно'1 осв1ти для клас1в агрох!м1чкого проф1лю потре-буе сутхевого оновлення на подстав! сучаоних досягнэнь агро-х1м!чно1" науки. Виникае не0бх1дн{сть створення для с!льських шк1л, що ор1ентухть випускник1в на сферу с!льськогосподарсько-го виробництва, вдосконалзного курсу "Основи агрох1мН".
Як показуе анал13 Л1тературких джерел, для розробки такого курсу ще не назначен 1 критерП в!Дбору навчального матер 1алу, потребуе наукового обгрунтування структура такого курсу та його зьпст. Не визначен! виыоги до знань та вм1нь учн1В, оволод1ння якими мае забвзпечувати необх!дний р1вень агрох!м1чно1 допрофесхйно!" п!дготовки. Формування знань про науков! основи агрохгмН' через В1дсутн1сть ч1тко! методчно!
не В1др1зняеться цШсн1стю, мае еп1зодичняй, фрагмэнтарний характер. Проблема ускладтоеться потребою в оновленн! нав-чально!' програми з основ агрох1м!1, в!дсутн1стю п1дручника для учн1в та методичних рекомендац!й для в.ителя, нздостат-ньою п!дготовлен1стю вчительсышх кадр 1 в з питань формування агрох!м1чних знань. Все це загострюе суперочн!сть М1Ж р1внем сучасних вимог сусп1льства до допрофес1йно!' п!дготовки учмв с!льськоУ школи 1 фактичЕкМ р1внем 1'х знань про науков! ос- ' нови агрох1м!У.
Необх1дн1сть розв'язання виявленоТ суперечност1 обумов-люе актуальность обрати проблеми. Досл1Дження П принципово важливе як для вдосконалення таоретичних основ допрофес!йноТ п!дготовки учшв с!льсько¥ школи, так \ практично!' д1Яльност1 вчител1в по формуванню в учн!в агрох1м1чних знань 1 вм!нь.
Пров!дна (дея досл1даання - 1НтегршЦя природничо-науко-вих знань 1 знань про с{льськогосподарське виробництво у до-профес1йн!й Щдготовц! учн!в. Зважаючи на багатоаспектн1сть дано? проблеми, ми обмежуемось досл1дженням питань допрофес 1 й-но1' п1дготовш. учнхв спеШал1зованих клас1в агроххлИчного проф!лю загальноосв1тньо1 сЬтьсько* школи.
Об'ект доел!дження - допроф:?с{ йна п!чготсэка учн{в с!ль-ськоТиколи.
Предмет дослгдяення - структура ! зм!ст агрох1М1Чних знань 1 вм1нь учн1в.
Мета дослтдквння - розробити систему агрох1м1Чних знань 1 створити навчальний курс з основ агрох1МП, нэобх1дний для п|дготовки учн{в до праЩ в сфер! с^льськогосподарського ви-робництва.
Ппотазз досл{ду.еиня полягае у такому: якцо розробити змхст нзвчального курсу з основ агрохгмП з опорою на загадь-
ноосв!тш знання учн1в з х1м!У, б!олог1У та трудового нав-чання, то вивчення його сприятимз формуванню агрох1М1Чних знаш> отаршокласникгв, розширенню- Ух по;цтахн!чного кругозору й ор1ентац11'на профес 1У с 1 льськогосподарського виробництв
Методолог¿чною основою лосл!дкэння стали ф!лософськ! положения про д1алектичну сдн!сть наук про природу та система поглдд1в на пол1техн1чну осв!ту I профор!ентац1ю учн^в. Теоре тичною основою - праШ В1тчлзкяних та заруб1жних вчених з проблем допрофесШюУ и!дготовки учн!в середньоУ щколи, а та-кок ройотк, що стосуються обгрунтування зм1сту 1 структури навчальних предметов, конструювзння навчальних пос!бник!в.
Мета 1 г1потеза визнзчили завдання досл!дження:
1. Вивчити стан досл1джувано'1 проблеми за Л1тературними джерелаш та в практиш роботи шк1Л.
2. 11роанал1зуватк зкист курс:в Х1МП, б1ологи та трудового кавчання I виявити поняття, як1 можуть стати опорними при вивченн1 основ агрох^мП.
3. Визнаиити принципи вщбору наЕчального матер1алу для курсу з основ агрохЫ!! 1 на IX основ! розробити систему агрох1м1чних знань.
4. Розробити навчальну програму 1 на II основ! створити п1дручник з-основ агрох!м!1 для учшв, экспериментально пе-рев1рити доступыIсть вШбраного зм1сту та педагог1чну ефек-тивн!сть курсу.
Для розв'язання поставлених завдань та перев!рки Ппо-тези досл1дження використовувались так! методи:
1) теоретичний анал13 психолого-педагоПчноУ лИератури дисэртаШйних роб1т з теми досл!дження;
2) пор1вняльно-оп1вставний метод у процес! анал!зу програм, П1дручник!в та методичних пос1бншйв з б!олог!У,
Х1МП та трудового навчання;
3) Елвчення та-узагальнення педагог!чного досвгду з пи-тань озброення учн1в агрох!М1Чними знаниями та вмЬгаями;
4) метод моделзэвання при розробц! змКту 1 структура курсу "Основи агрох1м11";
5) педагоПчний експеримент, як1сний 1 к1льк1снкй ана-л1э його результат.
Досл!дження вкконувалось протягом 6 рок1в (1988-1994), його умовно можна роздглитя на три етапи.
I етап. Теоретичний анал13 проблема 1 проведения кокста-туючого експерименту (1988-1989).
П етап. Пошукове досл1джоння. Визначення крнтер!Ув В1Дбору навчального матер}аду I цринщш1в конструявання зм1сту 1сурсу з основ агрох!м1?. ГНдготовка експериментальних матерIал1в (розд1ли п1дручю!ка 1 практикума, мэтодичн! роз-робки тощо) (1989-1991).
Ш етап.-Формуючий експеримент. Вивчення доступност! та педагоПчно'/ ефективност! розроблених матер 1 ал 1 в, !х корекц!я. 36{р, aнaлiз, узагальнення експериментальних даних, л1тера-турне оформления дисертацП (1991-1994).
Наукова новизна досл!дження полягае в обгрунтуванн1 сутност1 х функц!й навчального курсу з основ агрохгмг? як одного з пров!дних компонент1в, що забезпечуе допрофес!йну п!дготовку учн!в спеЩзл1зованЕх клас!в агрох1м1Чного про-ф1лю.
Теоретичне значения досл1джання полягае у визначенн1 критерПв в!дбору навчального матер¡алу, розробц1 системи агроххм1чних знань I принцип!в структурування зм:сту навчального курсу "Основи агрох!ми".
Прзктичне значения досл1дження полягае у розробц! i впроваджекн! в практику робота пшл навчально!' програми з основ ?rpoxíMii, cTBopeHHi п!дручника í практикума для учн!в, мэтоднчних рекойендаШй для вчител!в, що дае змогу забезпе-чити навчання основам arpoxii.iií на piBHi допрофес1йно'1 пщго-товки i прогнозувати i"í результата.
BiportTiHicTb результат i в та основних bhchobkíb забезпе-чуеться наук0Е0ю обгрунтовашстю вих1дних поэиц1й; застосу-ванням комплексу мэтод1В, адэкватних об'екту, предмету, iieTi
1 завданням досл1дження; критичним анал130м стану проблема в педагопчшй Teopi'i i практиц! i врахуванням bkchobkíb з нього на bcíx етапах досл1дження; репразентатившстю виб1рки, повнотов та отатистичною значуипстю емп!ричного матергалу.
Апробашя. викоркстаыня i впровздуенкя результат до-сл!дження зд1йснюзались:
- у виступах та пропаганд! основних 1ДеЯ досл^дження
на Республхканських педагог1чних читаннях "Бзаемод1Я педаго-ri4H0i Teopix i практики в умовах перебудови народно! ocbíth" (Харк!в-1990>, обласних науково-практичних конференциях (Тер-ноп1ЛЬ-1989-1993), науковнх конферешЦях !нституту педагог!-ки АПН Укра'йш (1989-1993);
- шляхом публ!кацп результат1в досл'!дження (2 брошури,.
2 статт!, 4 тез доповией);
- у виданих методичних рекомендаШях, п!дготовлених автором, що використовуються в робот! вчител1в у класах агро-xímí4horo проф1лю.
На захист риносяться так! положения:
I. Допрофесхйна п!дготовка учн!в с1льсько1 школи у класах arpoxíMi4Horo профтлю мае ¡нтегралъний хараз;тер i зд!йсшоеться на осноз: вивчення спешального курсу з arpo-
Х1МП з опорою на знания учн1в з белого, ххмН та трудового навчання.
2. Структурування зм1сту курсу "Основи агрох1мП" П1Д-порядковано розкриттю трьох основних блокг~ знань - про грунт, засоби Х1М{зацП" землеробства 1 розвиток рослин у зв'язку з використанням цих засобгв.
3. Вивчення курсу з основ arpoxli.fi I спрямовуеться на оволод1НКЯ учнями системоп фунгаиональних агрох1М}чних знань та формування комплексу практичних ум1Ш>, необх!дних для майбутньо'1 гграц! в с1 льськогосподйрському виробництвЬ
Структура дисертадт I. ДисертахЦя складаеться 1з всту-пу, трьох роздШв, загальних висновк!в, бхбл1ограф1 У з 203 джерел. Е»,пст викладено на 139 стор!нках машинописного тексту. В1н включае II таблиць, 3 схема.
ОСНОВНИЙ ЗМ1СТ ДИСЕРТАЦП
У вступ! обгрунтовано виб1р та актуальн!сть теми до-сл!дження, визначено його мету 1 завдання, сформульовако П-потезу,. розкрито теоретичн! основи, етапи, методи досл!джен-ня, наукову новизну, теоретичне 1 практична значения, в^ро-г!дн1сть результат1в досл^даення, положения, шо виносяться на захист.
У пзршому розд1л1 •- "Проблема агрох1м1чно!' допрофес!й-но! п1дготовки учн1в сЬтьсько! школи в педагог} чнШ теорП та практщц" - анал!зуеться стан дано! проблеми.
Як показуе проведено } сторико-пе цагог I чне досл^ення, на розв'язання проблэми допрофес1йно! п1дготовки учн!в спря-мовувались зусклля дидакТ1В, психолог1в, вчител!в у вс! па-
рIоди розвитку школи (за никню межу дос/лдження було обрано 1918 р1к). Мета i суть допрофзс1Йно1 п1дготовки зм!ншвались залежно В1Д конкретного вторичного переду. У зв'язку з щш змгнювались 1 п!дходи щодо 1'1 зд!йснення. Виявлено невисокий в щлом1' р1векь допрофес1йко'1' п{дготонки учн!в. З'ясування пр чин цього факту показало, що в р13Н1 перIоди увага пр идIлилась, як правило, одному з II компонент - трудовому навчан-ню (1918-1930 роки), загалыюосв1ТН1й п^готовщ (1930-1958 роки1), виробничому навчанн» з опануванням певною профес!ею (1958-1954 роки), поеднзнню навчання з суспхльно корисною продуктивною працею (19-34-1985 роки). Кр1м того, в результат! жорсткого 1дэолог1чного тиску на школу розумн! починання часто руйнувались. Це, зокрема, позначилось на експеримен-тальних досл1дженнях з проблем диференд1йованого навчання, що на почахку 70-х рок1в були припинеш, оск!льки ¿дея дифе-ренц1Яовано'1 осв1ти розглядалась як породжеиня буржуазно!' школи.
Вивчення практики ознайомлзння учнхв з питаниями х1м1-зац1I с1ЛЪського господарства показало, що найчаст1ше воно зд1йснювалось такими шляхами: 1) на уроках х!мп та 61ологП' в процесг вивчення програмних тем, роздШв 1 питань; 2) на заняттях агрох!м1Чних гуртк1В та факультатив!в, в 1нших фор-, мах позакласно! та позашк1льно'1 роботи з Х1М11 1 СЮлогП; 3) П1Д час екскурс1й на с{льськогосподарське виробництво.
Досл1дження засв1дчило, що назван! форми навчання не дають ыожливост: сформувати повноц!нн1 знания з основ агро-Х1мГ1. Агрох1м!чн1 знания учн:в, яких вони набувають засоба-ми окремих навчзльних предме^в, як правило, фрагментарн!, не е цШсною системою знань. Тому вони не можуть створити реально!" картини сучасного виробничого процесу I стати не-
обх!дною ланкою м1к загальноосв1тньою та профес№ою глд-готовкою учн!з,
Сучасний етап розвитку осв1т;: незалежноУ УкраУки характеризуемся широк™ впровадженням у практику робота шкьч р1зноман1тних форм диферешпйованого навчання. Повна серед-ня осзгта розглядаеться тапер як така, що покликана забез-печувати поглиблеие оволод!ння знаниями з базових дисцип.мн та дисцшШн за вибором, ор1снташя> на профес!йну спец¿ал1-зацш, формування цШсних знань про природу I сусп1льс?во, М0жлив1сть здобуття осв!ти вшдого рiеня- Саме тему проблема допрофэс1Йно"1 п!дготовки учнхв нин1 широко розробляеться дидакташ I методистами.
Щодо допрофес1йноУ подготовки учшв с-эрагах клас1В схль-ських шк!л, то, як показало досл1джения, вона тхсно пов"язана з природним 1 господарським оточенням школи 1 проводиться з тих галузей працЬ як1 мають важливе народногосподарське значения, потребують широких загалъноосв1тн1х 1^прикладних знань 1 вм1нь, в!дпов1дають Шзнавальним можливостям, ¡нтересам 1 В1КОВИМ особл;-зостям учн1в. 0дн1ею з таких галузей е х1м!за-ц!я сгльського господаретва.
Застосування х!м1! в с}льському господаротв! в1дбуваеть-ся на основГ спец!альноУ науки - агрох1шУ, що вивчае прак-тичн1 питания х1м1зац}У зэмлеробства 1 рослинництва. Ми роз-глядаемо II як сполучну ланку м1ж бЮло^ею, х1м1ею 1 с1ль-ськогосподарським виробництвом. Високий науково-техн1Чний
р1вень, на якому зд1йснюеться х!м1зац1я с1льського господарс-
«
тва, потребуе учасИ в н1й прац1вник1в, що мають грунтовн1 загальноосв1тн! 1 спэц1альн1 знания.
У П1ДГ0Т0вц1 таких прац1вник1в суттсва роль наложить
спсгиал13ованкм класам агрох1м1чного профЬио загальноосв1т-ньо1 школи, що озброклоть учк1В знаниями основ наук I готують IX до свтдсмого вибору с1льськогосподарсьних профес1Й. Сама' тому оволод1кня учкями агрох1М1Чкиш; знаниями та вмхннями розглядаеться нами як важлквий елзмэкт IX допрофеспшо! шд-Г0Т0ВКИ.
У зв"язку з цим виникла потреба розробити для учн!в "пец1аЛ130вангх клас!в агрохийчного профилю навчальний курс "Основи агрох1ми". Не мае бути проф1льниЙ навчальний предмет в основному прикладного характеру: з одного боку, В1Н мае розкривати I поглиблювати знания учн1В, набут1 при вивчэн-Н1 систеыаткчних курс1В XI мп та 610Л0Г1I, а з другого, - по-казувати практичне застосування цих знань у землеробств1 I росликккцтв1 I давати учням практичну шдготовку, формуючи агрох1Шчн1 вмшня.
Анал1з л1таратурних дкерзл 1 практики викладанкя за-св1дчив актуальн!сть розробки такого курсу, але, звичайно, з урахуванням сучасного стану агрох1м1Чно'1 науки, особлквостей природно-клШатичних I господарсько-екоком1чних умов УкраУни. Отак постала проблема нзо0х1дност1 визначення I наукой.- ■ обгрунтування систеш агрох1м1чнях знань I вм1нь учн1 статн1Х для забезпечення допрофес1Йно'1 пщготовки учн!в з ос- • нов агрох1м!У. В1дпов1дно виникла нэобхшнЮть у розробЦ1 й навчально-методичного забезпечення курсу, що мае викладатися. Шдготовку таких матерIал 1 в ми й розпочали на наступному ета-П1 досллдження.
У роздгл! П - "Дидактичнг основк вивчянкяагрохШГ1" -розкриваються мета 1 завдання курсу з основ агрох1М11, зи-значаються принципи вЦбору навчального матер1алу, зд1йс-нюеться конструювання курсу, обгрунтовуеться система агрохл-
М1Ч1ШХ знань 1 одисуються дидактичн! Шдходи до створення п!дручника для учн!в з основ агрох!мП".
До визначення завдань, що повинен розв'язувати курс з основ агрох1м!1 як проф!лышй навчальний предмет, ми виходи-ли з мети, що ставиться до клас1в агрох!м!чного проф1лю. Еу-ло з'ясовано, що так! класи покликан! розвивати в учн1в 1К-терес до використання х!м1Чних знань у с!льському господ^рс-тв1, сприяти формуванню слецяф1чних ум1нь ! ттл самим ство-рювати основу для св!домого вибору майбутньо'У профзс!У, по-в'язано! !з с!льськогосподарським в1фобництвом, або для про-довження осв!ти в навчальних закладах вищого рIвня.
Для рзал1зац!1 гйе'У мети курс з основ агрохгмП повинен розв'язувати так1 завдання:
- давати учням основи сучасних наукових знань про агроном !чну х1мш - важлив! факти, понятая, закони I теорг У, оз-найомлювати IX з достулними узагальненнями св1Тоглядного характеру;
- забезпзч^^ати засвоення знань про значения мшераль-них та орган! :шх добрив, лестицид!в, х!м1чних мал!орант1в та 1нших речовин 1 матзр!ал!в для !нтенсиф1кац1I с!льсько-господарського виробництва, розкривати д1алектичну суть х1-мП у розв'язанн! продовольчо'У проблеми;
- забезпечувати практичну спрямован!сть викладання аг-рох1м!'1, моиливу пол1техн1чну п!дготовку учн1в, ознзйомлюва-ти Ух з питаниями живлення рослин, методами анал!зу грунт!в, рослин ! добрив, основними напрямами Х1м1зац!У землеробства;
- давати уявлення про зм!ст праШ за с!льськогосподар-ськими профзс!ями, пов'язаними з використанням хп.ичних та
Оголог1чних знань;
- розвивати в?«кня спостер1гатк, поясшовати явища, що спостер'гаються, встановлввати причинно-насЛ1Дков1 зв'язки, користуватися лот 1 чними прийомами мисленкя, а такоя формува-ти агрохт-пчш вмпшя, повуяэан1 з практичними питаниями землеробетва;
- виховувати в учн1в повагу до сьтьськогосподарськоУ працх, почуття господаря земль дбайливе ставлення до природи.
Зважаючи на тэ, що курс з основ агроххмп багатоплановий, в1н мае сприяти розв'язанню й 1шиих завдань, як! в система-тичних курсах ххм!I та б1ологII розв'язуються частково. Це, насампаред, можлив1Сть навести учням реальний приклад пере-твороння науки на бэзпосередню виробничу силу, оск1ЛЬки агро-х1мхя - це не лише повноправна наука 1з своУми теор!ями I законами, а й нев1Д'емна частина сгльськогосподарського ви-робництва.
Визначивши завдання, що мае розв'язувати курс, иотр1бно було вШбрати навчальний матерIал для нього 1 сконструювати ЗМ1СТ, спрямований на розв'кзання поставлзних завдань. 3 ц1ею-метою ми звернулись до п/б/лкащй з питань зм1сту осв1ТИ, конструювання навчальних курсив, выбору В1Д0М0сте- для них, зроблених дидактами (Ю.К.Бабанський, Л.Я.Ебр1на, В.В.Краев- . ський, ЬЯ.Лернэр, В.С.Ледньов, Е.1 .Моносзон, М.М.Скатк1н). АнэлIз Л1тератури допомхг визначити критархI в1дбору навчаль-ного матер1алу. Ми д№ли висновку, що навчальнг В1Д0М0СТ1, як1 в1дбираються, мають вхдповхдати таким принциповим вимогам:
П бути науково обгрунтованими, вгцповхдати сучасному стану 1 перспективам розвитку агрох1М{чно! науки;
21 мати практичну значущ1сть для допрофес1йноУ п1дго-товки учн1в;
31 с прият:? пол1тах!пчк1й спрямованост1 навчання, глиб-шому засвоснню агрох1м!чних знань I формуванню прахтичнлх ум!нь, необхх дних для робота в галуз! с1льськогосподарського 'виробництва;
4) сприята профессии? ор1СнтацГ1 учн1в;
5) бута доступными для школяр1в, викликати в них затл-кавлэн1сть, ¿нтзрес до набування агрох!м1чнях знань 1 ЕМ1нь.
На П1дстав1 визначених крктерНв 1 з урахуванням завдань, котрI покликаний розв'язувати курс з основ агрох1М11, В1 дби-рався навчальний матерIал. Вхн охоплюс такл блоки знзнь г вм1нь:
I) знания елемэнт1в грунтозназства (склад грунту, його будова, агрох1м!чн1 властивостП;
2У ВМ1ННЯ вибиратк зразки грунту для анал1зу;
3) ВМ5ННЯ проводити анал13 грунту на вм!ст в ньому елементхв жизлення, виявляти потребу у вапнуванн! або гтпсу-вакнь у Шдживлання певними добривами;
4) знания сут1 цроцзс^в живлення рослин, законом1рностей 1хнього роззитку залежно в1д наявност1 елеменТ1в живлення
та грунтово-кл1матич1шх умов;
51 вм!ння складати картогрзми вм1сту азоту, фосфору, ка-Л1Ю та картограми кислотностх грунтов за результатами анаЛ13{в;
51 вм1ння проводити анал1зи рослин з метою д1агностики Тж живлення та ощнки якост1 врожаю;
71 знания складу, властивостей та особливостей застосу-вання М1неральш1х та орган1чних добрив;
81 вм1ння роэп13навати добрива за зовншшм виглядом I за допомогою х1м1чних реакцгй;
9) вм1ння обчислювати дози добрив за к1льк1стю д!ючо? речовкни;
10) знания основных груп х1ы1чних sacofiis захисту рос-лин В1Д хвороб, DKiKHMKiB та бур*ян1в, стимуляторiв та ре-гулятор1в росту рослкн, правил б-эзпечно'1 роботи з ними;
11) знания cyTi xiwi4HOï ыел^орацП земель, на?важлив1-ших ыэл1орант!в;
12) знания основных захода охорони природи в!д забруд-нэння м1неральними добрквахи, пестицидами тощо;
13) знания основних npotecta, оволод1НШьякими потрабуе грунтовних знань з arpoxiMiï.
Анал13 вШбраних знань i шхнь дав змогу згрупувати ïx у три укрупненпх блоки. Це поняггя про грунт, засоби xiMi3a-д!ï i розвиток рослин. Вони й склали основний 3MÎCT навчалъ-ного курсу "Оскови arpoxiMiï".
Протэ виникла ще потреба визначити так: поняття з сум1ж-них KypciB, як1 можуть стати опорними для y4HiB П1д час вив-чення основ arpoxiMiï. 3 метов виявлення попередшх М1жпред-метних зв'язклб нами цроанал!зовано црограми з xiMtï (8-9 кл.), бЮлогН (5-9 кл.'», трудового кавчання (5-9 кл.). Анал1з заев г дчив, що в TiS чи iKEift nporpaiii представлен: певною Mi- ' рою елементк знань про грунт, м^наральн! добрива i живлоння рослин, ЯК1 можна використати у продесi вивчення основ arpoxiMiï . TaKi взаемозв'язки Miz предметами подан! HacxeMi I.
Схема I. Взаемозв'язки wix навчальними предметами, при вив' Ч8НН1 яких заяочатковувться arpoxiMi4Hi знания учн!в. 1Псля в1дбору кавчзльного катер1алу почалось конструю-вання курсу. Прсапал1зуваваи розроблэнЛ педагоПчною наукою
Б10Л0ИЯ \
ХШШ
загальн1 п!дхсди, своерЪдну технологт побудовя навчалънкх курс 1в, ми висунули так! вкмоги до псбудов:: курсу з основ агрох!мП':
1) визначення загального обсягу навчлльного матер¿алу, яки? повинен мати максимальну 1нформац!.1ну насичек1сть при мтмальному обсяз1;
2) по/ил його на окремг самостил частини (теми, роздали'), ч!тке уявлання того, цо учокь мае знати 1 вг.пти в ре-, зульгат1 вивчення кокно! тега I всього курсу в целому;
34 проведения структурного ана.-пзу вШбраного для вивчення матер1алу з кожног теми з метою здакремлэння того,то повинно сприята формувакню I розвитку знань, ада- вм!нь;
О дотркмзння тако'1 посл!доеност! викладу вШ Сраного для вивчення катерIзлу, яка враховус як логхку зг.исту курсу, так I логIку формування тзнавалъних д!й, вм1нь; такого роз-м1щення матер1алу, яке в!дпов1дае оптимальнпм можлизостям його спригмакня.
3 урахуванням викладених вимог сг.очатку розроблялась навчзльна програма з основ агрох1ми. За своею структурою вона складаеться з 'фемих зв'язаних логично тем. Кожна тема включае теоретичч! В1Домост1 1 практачн1 роботи. Бм1ст курсу починаеться пояснениям завдань &грох1мП, коротким по-в1домленням про 1СТор1ю И розвитку. Дал1 розкриваються теми: "Агрох1М1Чна лаборатор!я", "Агрох1м1Чн1 властивост! грунт¿в", "Нивлення рослин", "Роль азоту в житт1 рослин", "Роль фосфору в нитт1 рослин", "Роль кал1ю в житт1 рослин", "Г.Ннзральн1 та орга1пч!п добрива", "УЛм1Чн! засоби захисту рослин", "Ме-л!орац1Я грунт1в", "ЯкЛсть врожаю. Методи визначення якосТ1 врожаю" 1 "Основн! професII в систем! пхдготовки кадр!в у
гадузi xiMi3aiii: схльського господаретва".
Taxa структура курсу з основ arpoxiMiï дала можлив1сть раагЛзувата дидактичьц прикшши систематичность П0СЛ1Д0ВН0С-Ti i наступкостх у навчзнн1. А плзном!рний i поступальний розвиток основяих агрох:м!чних понять, засвоення пров1дних 1дей, TeoplC, наукових факт i в став основою для практично!' шдготов-К2 учн1в i, як показало досл1дження, забезпечив розвиток ок-рошгх Х1м1КО-Й!ОЛОГ1ЧШ1Х понять.
Зва*аючи на те, цо зШст курсу метить i описовий матз-Р1ал, спрямований на розширеннк ерудкц}ï учшв, розвиток ïx Еол1тзхн1чного кругозору i iHTepecy до проблем с1ЛЪського господарства, в;:никла необх!дн!сть визначити обов"язковий мхнШальни?, але необхшшй i достатн1й для випускник1в аг-poxiiii4Kzx клас i в середньо!" школи, обсяг навчального матерia-jy. Y зв'язку з цим ми розробили конкретн! ешлоги до знань i вшнь учн!в i розподьшли ïx на п'ять окремих труп: вимоги до засвоення теоретичного i фактичного матер1алу, до оволо-д!еня Х1к1чыою мовою, виконання х1м!чного експерименту t роз-в'язування задач.
Знания, яких учн1 набуваюти у npoueci вивчення курсу "Основа arpoxiMiï", ми розподхлили на чотири блоки: I) тео-ретико-фактологiчнi знания, 2) 1сторико-методолог1чн1, 3)по-л1тэхн1чк!, 4) профориентациях знания. Кохний блок е сукуп-hîcte иеобхгдного mihimymy знань, без яких неможливо досягти доставленоY перед кавчальним курсом мети.
Такай розпод!Л знань 6 досить умовним, але BiH дозволив нам сяянцентрувати увагу на основних питаниях, спряыованих на фориування в учн1в системк arpoxiMi4HHx знань. Шд систе-иоэ arpoxiiii4HHX знань розум1емо таку сукупн!сть знань, qo
в!дображае ой'ектиБН1 взаемозв'язки в ряду грунт - рослина -х1м1чн{ речовини (добрива, мэл!оранти, пестицида тощо), ха-рахтеризуеться певною структуроватстю у межах само! систем! '1 дае зшг„ учням глибше усв^домлюзати ту галузь науки 1 ви-робчичоУ д!ялыюст1, що назкваеться агрох1м1ею. Вщплен! блоки знань е структурними елементамк ше}' системи. Системоут-ворюючий фактор - завдання курсу 1 його к1яцева мета, що по-лягаыть у зaбeзпeчeннi готовности вкпускникхв школи до обран-ня профес1й. зв'язаних 13 с Ь'.ьськогосподарським виробництвом або до продовження навчання за обраною провес1ея у навчальних закладах вищого р{вня. 0кре.М1 фундаменталыН знания, ио належать до р1зких блок} в; ¡снують не ¡зольовано, а характеризуются зв-язками взаемоп1дкр1плення, внутр1блоковиш та м1к-блоковими зв'язками.
Враховуычи, що ефективн{сть озброення учн1в 'знаниями эначною м1рою заложить В1Д методичного зэбезпечення навчаль-ного пронесу, ми висунули завдання створити п1дручник з основ агрох1МП для учн1в 10-11 клас1В агрох4м1чного проф1лю зг^дно з розробленою програмою. При цьоку виходили э припущення, що п1дручник сприятиме розв'язанню завдань, що стоять перед курсом з основ агрох1ми, I допоможе включати учн1В в активну ргзнор1вн9ву (в1Д репродуктивно'1 до творчо'О п1знавальну д1-яльн1сть тощо.
На пгдстав! розроблених шдход1В до створення шк!лъних шдручник!в, при конструюванн1 п1дручника з основ агрохлм1'1 ми виходили з таких принципових положень:
1. Структурувакпя зм1сту В1ДП0В1ДН0 до завдань { специ-ф1ки курсу з дотриманням принцшПв процесуалькост1 1 проспек-тност!.
2. Врзхування в1кових особливостей учнтв при визначенн!
р!вня складиост! матер1аду.
3. Еабезп'ечекня пров1дно! рол1 теоретичних знань про грунт, рослини 1 эасоби хш1зацГУ шляхом посилення Ух системность 1нт9грат:5виост1, узагальнэкост1 I функц{ональност1.
4. 7ведення в зм!ст п1дручника практичних роб1т, спрямо-ваних на формування агрох1м1чних зпань учн1в.
5. Вклвчення в зм1ст диференШйованих завдань для роз-витку продуктивноУ пхзнавально'У д!яльностг учн}в.
о. Включоння елемэнт1в ц!каьост1 й проблемност!, спря-ыованих на забезпеченвя усвхдомденого засвоення курсу.
Структура кожиоУ теми спрякована на оптим!зацш вивчен-ня II зм:сту учнями. 3 ц1ею метою у структурное/ компонуванн! кохного розд!лу було видiлeнo так! елементи:
1) встулне завдання, мэта якого - актуал1зувати наявнх в учн!в знания, одержан! при вивченн! курсIв хзм!!, б!олог!У та трудового навчання;
2) описово-фахтолопчний матер!ал, що дае основу для навчально значущих висновк1в;
3) опорнх висновка, що вид!ляються в процес1 розгортан- • ня тексту;
4) запитаякя для самоперев!рки засвоення матер¡алу !, насамперед, оьорних висновк!в;
ьтюстратиЕний матерI ал, що сприяе конкретизац!У, пояснению, запам'ятовуваннв тощо;
6) !кетрукц!У до виконанкя практичних роб!т, що наво-дяться в К1НЦ1 кохного роэд1лу.
Для допомоги вчителю при щдготощ1 до проведения практичних роб!т наш розроблено методичн1 рекомендаШУ, де наводиться н90бХ1ДК1 пояснения цодо оргаи!зац!У цих роб!т, перел!к
реактиз1в, посуду, прилац1в, описуеться приготування розчи-н!в I виготовлення шкал стандартных розчишв, со використо-вуються в колорииетричному анзл1зх. Особлива увага прид!ля-'еться роз'ясненню сут! х!м!чних реакгий, що в!дбуваються в ход! того чи Iитого анал1зу, а також т;ш моментам ходу ана-л1зу, де учн! можуть припускатись помилок.
Утретьому роздШ - "Педагог¡чний експеримент та його результата" - розкриваеться орган1зац!я та результата остан-нього а талу дослино-експернментально! робота. На цьому ета-Ш зд!йснювався формуючий експеримент. Мета його полягала у перев!рц1 доступност! эгрету п1дручника, педа1:0Г1ЧН01 ефек-тивност: курсу з основ агрох1М11", визначенн1 р!вня засвоення учнями агрох1М1Чних знань.
ФормуючаЯ експеримент зд1?снювався протягом навчального року 1 повторювався дв1Ч! у середн!х школах с1л Кхвшовата та В.бэрезянка Тарацанського району КиТвсько! область Новосе-лиця та КустIвцI Полонського району ХмэльницькоУ облает!, В.Бхрки ТернопЬтьського району Терноп1льсько1 облает!, СШ $2 м.Хоросткова ТернопЬисьюн область СШ '«25 м.Р1вного. В экспериментальному навчанн1 брало участь близько 400 учн!в.
У зв'язку з тим, шо перев!рялась достутпсть I педаго-Г1чна ефективн!сть нового курсу, у нагому експеримент! на було контрольних клас!в, оск1льки було б педагог!чно невмо-тивовано вимагати В1Д учн1В знания основ агрох!м!1 там, да цей курс не вивчався.
Виявлення доступност! зм1сту курсу зд1йснювалось за до-помого» шести контрольних роб!т. Вони включали запитання репродуктивного характеру нодо вузлових понять кожно'1 теми. Ш св!-.г"мо обмежились включениям залитань лише репродуктивного, най-нкжчогс р!вня засвоення, розглядаючи Дей р!вень як необх!дну основу для наступного переходу знань учн!В на б!льш високий
продуктивний р!вань.
КоефШГснт доступност} визначали як в1дношэння вхдтвора-них учнями елемектхв знань до повхдомлених Ум у пронес 1 нав-чзння. Доступнкм взажади ндвчальнкГ- матер хал, якщо коефлшент доступност1 виявлявся не мешздм, Н1Ж 0,5, тобто в1дпов1даз оШнШ "3".
К1льк1снпй оброб!ток результате робився по кожшй школ! окремо, а потхм выводились сереп.Н1 данЬ Узагальнен! коеф!Ш-ентк доступноет1 навчального матергалу окремих тем були не нижчкми, 1пж 0,7. На шдстав! одержаних даних, а також бвс!д з вчителями-експеримзнтаторами, аналхзу ус них в!дпов1дей учнгв, можна ствэрдкувати, що розроблений нами курс "Основи агрох1м!1'" М!стить доступний для старшокласккк!в матер!ал.
Наступного року експершент повторювався. Переконавшись, -що матер¡ал доступний, ми вир¡шили перев!рити, • на якому р:вн! в1н засво^еться по кожному з блок¡в знань. Окремо перев1ряли Р1вень засвоення теоретичних, ¡сторико-методолог1чних та пол1-тахшчних знань. Р1вневий аналгз засвоення учнями профор{ен- • тацгйних знань не проводили, виходячи з таких м!ркувань. Профн ор1ектац1йн! знань учшв формуються переважно на репродуктивному р!вк! 1 про IX наявн1сть поб1чно св!дчать результата засвоення знань 1н5шх блок1в.
Рхвн! засвоення визначались за В.Ф.Паламарчук. Контрольн! роботи складались таким чином, щоб номер завдання в1дп0в1дав р1вню засвоення знань: перше запитання - репродуктивному, друге - конструктивному, трете - творчому.
Результата р1вневого аналхзу наведено в таблиц! I.
Таким чином, теоретичн1, !сторико-методолог!чн! ! пол1-тех(ачул знания досить поено засвошться учнями на вс1х р!внях, що св!дчкть цро ефективнхсть курсу з основ агрох!м11 для до-
профас1йно'1 п1дготобки стзршокласник1в.
Таблиця I. Результата визначення р1вк1в засвоення агрох1мН-них знань.
Р1вень К {ль к сть т характер 1пдпов1де?\ %
Блоки знань засво-ення Повн1 правильн Г1ПВ Неповн1 правильна РЛВ Сума ГШВсНПВ 'ПОМЛЛКОВ! неточн! ВхдпохНдь вШсутнл
Теоре- Репр. 33,9 54,3 91,2 8,8 -
тячн1 Ко не тр. 31,2 47,3 78,5 21,5 -
знания 'Гворч. 11,7 33,7 45,4 42, <3 2,0
1сторико-методоло- Г1ЧН1 знания Репр. Конетр. Творч. 23,0 27,0 22,4 74,0 45, 3 27, о 97,0 72,7 50,0 3,0 25,3 45,5 2,0 4,5
Пол1тех- Репр. 27,4 . 54,3 91,7 3,3 -
н1чн1 Констр. 30, о 43,0 73,3 ' 23,1 3,3
знания Творч. 33,4 33,0 74,4 25, о -
У висновках висв1тлено результат« д0сл1дження та Еизначе-но перспективи подальшерозробки проблем«.
Результата д0сл1дження зводяться до такого:
1. Пр0анал130ван0 проблему допро£ес I йно'1 п1дготовки уч-Н1в в 1сторико-педагог1чному аспекта Визначено пзр10ди, про-тягом яких мета 1 суть допрофес!йно'1 шдготовки зм1нювались, оск1льки увага прид1лялась реал1зэ1Ш лише одного з П ком-понент1в: трудового навчання (1918-1930), загальноосв1тиьоЪ' пгдготовки (1930-1958), виробничого навчання (1958-1934), по-еднання навчання з сусшльно корисно» продуктивною прадею (1954-1985), що негативно впливало на П р!вень.
2. Доведено, що допрофес!йна Шдготовка учн1в у класах агрох1м1чного профтлю, яка мае пол1техн1Чну I профор{ентац!й-ну спрямован1сть, с базовим компонентом поцальшого профес!й-ного навчання. Зона мае 1нтегральний характер 1 реалтзуеться у процес1 вивчення основ агрох1мП 1 циклу споргднеких предмет1в.
3. Визначено завдання курсу "Основи агрох1м!Г",вивчення
якого спрямовуеться на оволод!ння учнями системою функШо-нальних агрох1М1Чних знань та формування комплексу практичних ум1Ш>, ке0бх1днах для маЯбутньох прац! у с1льськогосподарсь-кому виробництв1. •
4. Визначэно принципа выбору навчального матер1алу, як1 полягають у науков1й обгрунтованост!, практичнгй значущостЬ пол!техн1чн1й I профор!снтац1йн!й спрямованост1 в!домостей, що в1дбграються.
5. Розроблено принципи побудови курсу, зг:дно з якими сконструйовано вШбраний зм!ст, п!дпорядковуеться розкрит-тга трьох основних блок!в знань - про грунт, засоби Х!м1зацП
{ розвиток рослин у зв'язку з використанням цих эасобхв.
5. Обгрунтовако систему агрох1м1Чних знань учн!в, покладе-ну в основу розробки навчального курсу. Знания, якими учн1 оволод1влють у процео1 вивчення курсу, розпод!лвно на блоки, як! е структурними елементэма ше: си^теми; системоутворюю-чкм фактором е к!нцева кзта курсу. Встановлено послгдовнгсть та iepapxiSD агрох!м!чних знань. Показано, що фундаментальн! знания, якi налегать до рхзних блок1в, ¡снують не 1зольовано, а характеризуются зв'язками взаем0П1дкр1Плання, внутр 1 блоко-вими та м!жблоковими зв'язками.
7. Розроблено 1 впроваджено у практику навчально-методич-ний комплект, що включав навчальну програму, п1дручник 1 практикум для учн1в 1 ызтодичн1 рекомендацП для вчител!в.
8. Шдтверджено правильн!сть вих!дно! Ппотези про дос-тупн!сть } сфективн1сть курсу г основ агрохЫи для допрофе-С1КК01 П1ДГОТОВКИ учн1в.
Проведене дослхдження не вичерпуе вспх аспект!в проблема. Нотребують розробки демонетрашйний експеримент, наочн!сть та 1кан дидактичн! катер I али.
Оеновн1 положения дисертац!У в!добракено в таких публикациях:
1. Гладюк М.М. Кратер!1 в!дбору та зшст Х1м!чн01 освп'и в класах агрох!м!чного проф1лю//Г1мяа311 1 лщеУ: Минуло, су-часне, майбутне: Тези доп.наук.-практ. конференцП ТДП1.-. Тершлпяь: Б.в., I99I.-4.I--C.92-93.
2. Агрох1М1чн1 знания як зас!б ор!ентац!У школяр!в на с1льськогосподарськ1 профес1I/Школа нового типу УкраУнк: до-СВ1Д 1 проблема 1Зб1рник статей).-Донецьк: Донецькай держ. ун-т, ВДДП УкраУни, 1992.-С. 133-138.
3. Гладюк М.М. Проф1льне назчання в середН1Й школ!//Матер {али зв!тноУ нэуковоУ конференШУ викладач1в ! студент!в природничого факультету ТДП1 за 1991 р!к.-Терноп!ль: Е.в., 1993.-С.17.
4. Гладюк М.М. Навчання в класах*грох!м!чного проф1лю як зас!б допрофес!?ноУ подготовки учн!в//Матер!али зв!тноУ науковоУ конфероязШ викладач!в 1 студентIв природничого факультету ТДП1 за 1992 ри.-ТерноШль: Б.в., 1993.-С. 15.
5. Навчальна програма спецкурсу "Основа агрох!м1У" для саец!ал!зованих клас^в агрох!м!чного проф1лзо середньоУ за-галыюосв!тньоУ школи. 10-11 класи/ Укладач! Буринська Н.М., Гладюк М.М. - К.-Е.в.,1993.-11 с.
6. Гладюк М.М. Дидактичн! п1дходи до побудова спецкурсу "Основа агрох1м!1"//Методика викладання б!олог!У, I, географ! У :Респ. наук, метод, зб.-К. :0св1та.-Вип.Ю.-С.27-31.
7. Гладюк М.М. Практикум з основ агрох!м!У (мэтодичн! вказ1вки до виконання практичних роб!т).-К.:Е.в.,1993.-48 с.
8. Гладюк М.М. Спецкурс "Основа агрох!м!У" як !нтегрова-ний предмзт//УкраУнознавство та проблеми !нтеграц!У природна-чих знаяь в умовах сучасноУ школа: Т-эзи наук.-практ.конфервн-Ц1I ТДП1.-Тернов ль: Е.в., 1993.-С. 89-90.
- А.Ч-
гладюк П.Н. Допрофессиональная подготовка учащихся в классах агрохимического профиля (на материале спецкурса "Основы агрохимии",).
Диссертация на соискание ученой степени кандидата педагогичес ккх наук по специальностг 13.00.01 - теория и история педагогики, 13.00.02 - иетодика преподавания химии, Институт педагогики АПН Украины, Киев, 1994.
Заздщаатся научные основы построения курса по агрохимии для специализированных классов агрохимического продля, заключающиеся в определении критериев отбора учебного материала и принципов построения содержания курса. Б педагогической эксперимента подтверждена доступность отобранного содержания и доказана педагогическая эффективность курса для допрофессиональной подготовки учащихся сельской школы.
Gladyuk fclikola »likolaiovich. She Pi-evocation Training of Students in the Aj^rocheaical Types of Classes /on the special course "The Principles of Agricultural Chemistry"/.
The Thesis, Standing on the Candidate's Degree of Pedagogical Sciences on the Following Specialities3.00.01-The Theory of Pedagogics & 13.00.C2-2he ilethods of Teaching Chemistry. The Institute of Pedagogics.The Uicrainian Kiev, 199^.
Scientific construction, principles of the course on agricultural chemistry for specialized egrochemical types of classas,consisting" in the definition of the educational material selection criteria & the construction principles of .the contents of the course, are being defended. The simplicity of the selected contents is confirmed by the pedagogical experiment & the pedagogical efficiency of the course for the pre vocational trainig of the villsj;o' school students is proved.
Ключозх слова: агрсхтмтя,спе?иалтзован1 класи, змтст освгти, кон-струюванкя навчального предмета, чапчальна лрограма, Л1дручник, допрофес1?на подготовка.